Nieuws uit Stad en Omtrek OOVENAAR R Talent en succes geen blijvende waarden STsr ïSlsVISdTSl Wat maken we van citroenen.'' BUIKIE IS GEDRESSEERD sa «ssjftsse; ARBEIDSVERHOUDINGEN IN INDONESIË De Katholieke Pers in China De KAPITEIN DUMPELADORIS ADIO '/V Laatste berichten speurende programma WOENSDAG 23 APRIL' 1947 Beschouwingen bij Antoon v. Welie's werk TEN BATE VAN DE NIWIN Bridge-drive op 31 Mei T W EK A DIRECTOIRS doek gezet en met vaardigheid geschilderd, maar grootsch is het DE VLAGGEN UIT VOOR DE HANZE VLAARDINGEN ST. JORISDAG POLITIEBEZOEK BIJ NOBELE FAMILIE LAAT UW BONNEN NIET VERLOOPEN BEJAARDE WIELRIJDER AANGEREDEN Verjaardag met pech! ANDERE AANRIJDINGEN BURGERLIJKE STAND ZOMERBELOFTEN VAN SGHEVENINGEN Onze badplaats maakt zich weer op om haar zomersche gasten te ontvangen. Alleen zit men nog lee- lijk te kijken met een groot tekort aan hotelruimte. Materialen- schaarschte heeft het onmogelijk gemaakt het herstel der door den oorlog zoo deerlijk gehavende Scheveningsche hotels voort te zetten. Alleen het Savoyhotel kon nog slechts in orde worden ge maakt en zal dan ook over enkele weken zijn deuren weer openen. Het Grand Hotel blijft voorloopig nog bij de militaire autoriteiten in gebruik. Waarschijnlijk zal het hotel dit najaar worden vrijgege ven. ER BESTAAN REEDS DRIE DAGBLADEN 20. Nog vijf uur leven DE NiEDERL. KLOOSTER ZUSTERS IN CHINA DE BENZINEPRIJS SCHOOLJONGEN DOOR KOGEL GETROFFEN SOLDAAT DOOR, HAAI GEDOOD EENZAAM DEN MOES SON IN door Emart Kinsburn naa? h.T hem terug' HÜ keek hoe-™ t metalen vouwbeen en begon te lachen. VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS L. T. B.-PROCESSIE Het is heksenwerk van een tachtig-jarig schilder het levens werk te overzien. Voorals, als hii zooals van Welie meer Uit dan thuis is geweest. Het is niet uitgesloten, dat de beste doe ken onbereikbaar zijn, terwijl de veelheid van werk een juiste overweging van de waarde van ieder afzonderlijk in den weg staat. Wordt bij de opstelling van de expositie de keuze overgela ten aan den betrokkene zelf, dan ontstaat licht de kans, dat de ensceneering ongunstig wordt. Zelfkennis is de moeilijkste van alle kennissen; zelfcritiek dreigt in de laatste levensjaren den om vang van de eerste aan te nemen. De nauwlettende bezoeker komt snel tot de slotsom, dat hij maatstaven moet hanteeren- is allereerst de ambachteifl beide*1 tegelijk6 kan hij niet rond_ siroomende, grootendeels onoe- Ïïn, Xt de verscheidenheid vmste neigingen, heeft prof. Aug. hebben wij de stelling geponeerd, dat het gezegde: „Over smaak valt niet te twisten" aanvecht baar is. Het komt niet in ons op a priori een standpunt in te ne men tengevolge van een spon tane emotie. Het verschil van smaak zal eerder een strijdigheid van persoonlijkheid blijken te zijn. Behalve enkele vroege doeken heeft v. Welie met ons ook in de religieuze kunst geen contact tot stand gebracht. De overladenheid binnen het kleine kader, de veel heid en de gebrokenheid der kleuren, de bijna vrouwelijke uit beeldingen van den Christus, de al te simplistische weergave der ideeën stammen uit een verleden, waarmee we ons niet verwant voelen, waarvan we zelfs een af keer hebben. Deze zeer overwogen uitbeel dingen missen voor ons elk spoor van innerlijke ontroering. Voor ons ontbreekt er de eerlijkheid van de aandoening aan. Kunst is openbaring van diep- Stroomende, grootendeels onbe- Vermeylen geschreven. Die diepstroomende onbewuste neigingen moeten in de stilte tot ontwikkeling kunnen komen. Het schjjnt ons toe, dat zij tot zwijgen zijn gebracht in een uitermate succesvol, en daarom uitermate druk en oppervlakkig leven. De oogst van zoovele jaren schilderen is overvloedig; er is werk bij, dat tot portret-kunst te rekenen is; maar waar we talen ten zien, die zich in de stilte ver diepen en in den ouderdom rijpen, daar moeten we bij van Welie een geleidelijken teruggang aan innerlijke waarde constateeren, ge paard gaande met een verwaar- loozing van de technische kanten. LEO N. Door samenloop van omstandig heden kan de voor a.s. Zaterdag aangekondigde bridge-drive ten bate van de NIWIN geen voort gang vinden. De datum is nu na der bepaald op Zaterdag 31 Mei a.s. Ook nu heeft de heer J. W. de Groqt de zalen van „Musis Sa crum" geheel belangeloos ter be schikking gesteld. De drive zal worden georgani seerd door de vier te Schiedam gevestigde bridge-vereenigingen, in nauwe samenwerking met het plaatselijk NIWIN-comité. Na afloop van de drive bestaat er gelegenheid tot het nuttigen van een koffiemaaltijd, terwijl de dag besloten wordt met een uit- gebreiden cabaret-avond, waaraan een keur van vooraanstaande ar- MEISJES. EN CAMISOLS tisten reeds hun medewerking hebben toegezegd. Daan Hooykaas heeft de leiding van dezen cabaret avond. De inschrijving sluit uiterlijk 15 Mei a.s. Aanmeldingsformulieren, welke alle bijzonderheden vermel den, worden dezer dagen verkrijg baar gesteld aan de navolgende adressen: Amsterdamsche Bank N. V., Westvest 36; mevr. P. J. GeerkensRoukema, Anna van Burenstraat 17, tel. 69627; mevr. L M. L. MelchersKleipool, Nasau- laan 65, tel. 68518; P. ten Hooven, Rembrandtlaan 34b; H. Lindeman Jacob Catslaan 14; J. C. de Ridder Rembrandtlaan 42b, allen te Schie dam en bij den heer M. de Wilde, Schiedamscheweg 481, Rotterdam- West. van kwaliteit in de werken is te Er°°A Hotrpft den ambachte- heerscht, al blijven fouten zicht baar Zoekt men naar de blijvende waarde, dan zal men constatee ren, dat de veelheid niet evenre dig is met de werkelijke waarde. Het valt ons op, dat de oudere portretten van grootere beteeke- nis zijn dan de latere. In de voor zaal hangt het portret van dr. B. C. J. Loder, het beste doek van dé tentoonstelling. Schuin daar tegenover het portret van jhr. mr. A. P. C. v. Kamebeek, den ouden heer met de hand k°ofi steunend In deze portretten is het zmver ambachtelüke overge gaan "n een kunstuiting. Hier zijn de modellen oorzaak geweest van een aandoening", die zich in net scheppen van een haar gelijkwaar dig werk heeft geuit. Er is een evenbeeld ontstaan, dat de een heid van een zelfstandig leven heeft Wanneer de personen ver geten zijn, zal het werk blijven doorleven, los van iedere gelijke nis of herinnering. Dat is ook het geval met het portret van v, Welie's vader, de teekening van zijn zuster en het portret van zijn grHoe1v?dWelie zich op verschil lende stijlgebieden „.bewogen heeft, blijkt wel duideljjk uit het portret van zjjn zuster met hoed (Haagsche school) en dat van l'Aiglon, dat zeer sterk aan den Engelschen schilder Romney doet denken. Het grootste deel vani het Work geeft geen B™otere onitroe- jj bezoek aan net jmia zelden. Wanneer men portretten schil- flert In den trant van v. Welie, wordt verwacht, dat een zekere stofuitdrukking aanwezig is. Zien we de portretten van Benedictus XV of Willem Kloos,_danzoeken Morgen. Donderdag 24 April, viert de Ned. R.K.Middenstands- bond zijn veertig jarig bestaan te Haarlem. Alle leden kunnen dat feest niet bijwonen. Schiedam zal tien afgevaardigden zenden. De thuisblijvers kunnen hun mede leven, toonen door het uitsteken van de vlag .Het bestuur dringt op deze actie aan. KATHOLIEKE KRING. Met een interessante voordracht over Mozart door den heer Wouter Paap heeft de Kath. Kring het winterseizoen 1946-47 besloten. Allereerst gaf Wouter Paap een overzicht van den levensloop van Wolfgang Amadeus Mozart, Vervolgens herinnerde spr. aan zijn kunstreizen naar Londen, Mannheim en Parijs. Tenslotte kwam hij in Weenen, waar hij Beethoven en Haydn ontmoette, Hier componeerde Mozart zijn opera's. Tenslotte zette spr. het karakter der sonaten van Mozart uiteen, waarin hij wees op het evenwichtige in diens muziek, hetgeen de heer Paap op voor treffelijke wijze op de piano illus treerde. De feestdag van het verkenners jaar, 23 April, is vanmorgen ge opend met een gezongen H. Mis voor alle troepen van het district in de Frankenland. Rector van Houten droeg de H. Mis op. De verkenners zongen de vaste ge zangen. Na de H. Mis werd de St. Jorisbloem, dit jaar een ster-ane moon, gewijd. De troepen trokken daarna naar het plein in de Wa rande voor de kapel van Huize Li- duina. Daar vond de vlaggenpara- de plaats. Hopman Steijnen sprak in het kort over de beteekenis van den dag. Met het „Hoort zegt het voort" werd de plechtigheid ge sloten. Gedurende den heelen dag be trekken twee verkenners de wacht bij de vlag, om het kwartier afge lost. Vanavond is er voor alle troe pen afzonderlijk een kampvuur. Men meldt ons uit Rotterdanj: Zaterdagmiddag was een expe diteur uit Geldermalsen in de Rembrandtstraat kisten aan het zaamheden trok hij zijn jasje zijn jasje in de cabine van de auto gehangen. Na afloop der werk- opladen. Hij had voor het gemak weer aan, doch hjj deed daarbij de minder aangename ontdek king, dat daaruit een portefeuille met 1400 was verdwenen. Aan gifte bij de politie volgde en deze toog voor de zooveelste maal weer eens op het pad. Aanvankelijk was er in het ge val geen licht te ontdekken, het eenige, wat men te weten kwam, was, dat Buikie met zijn broertje wii er tevergeefs naar. De Keu ren Zijn van een niet-Nedcrland- sche felheid, maar missen de kracht om tot een overweldigena geheel te binden. In den mantel van Orsinl, hoe vlot geschilderd ook, ontbreekt de levendigheid yan het weergegeven materiaal. In voorgaande beschouwingen Op den Rotterdamschen Dijk ter hoogte van het pompstation had een ernstig ongeval plaats. De 61-jarige wielrijder P. H. v. d. G. wonende aan den Havendijk, wil de den Gustoweg inslaan. Onge veer tegelijk met de tram bereikte hij de kruising van de rails en het wegdek. Hij stak voor de tram °Y.er- automobilist C. L. v. D. uit Delfgaauw, die qqJ^- nog voor ?ei 'dIa wilde, merkte te laat, dat v. d.G. naar links draai de. Door zelf nog krachtig naar links tut te halen, probeerde hij een aanrijding te voorkomen Te- vergeefsclny. d. G. reed tegen het rechter portier van de auto, kreeg daardoor een schok en tuimelde achterover met zijn hoofd op da keien. Met een schedelbasisfrac-' tuur moest hij naar de Noletstich- ting worden overgebracht. Het SSLTbS let naar omsta»al«l,=. den wel. Het is tien voor twaalf. Van Groote Markt rijdend in de r ting Hoogstraat, willende gaan in de richting van den Korte Dam rijdt een luxe auto bestuurd door Mt. H. uit Maassluis. Van den Dam, rijdend over den Korte Dam. Wil lende gaan in de richting Groote ■Markt rijdt een vuilniswagen be- "*°°r A. J. B. De luxe auto ZA I®,,®yeei midden in de bocht, ?6 nfS 1e gemeente reiniging kan er met langs. En lichte schade aan de Personenauto Je wordt nooit door een equipage aangereden, altijd door een vuil niskar. Nog spannender was het in de Hoogstraat. Daar stond een vracht auto geparkeerd. Een bakker zette zhn wagen op een meter van de mehde kar werdjicht beschadigd VAL EN DIEFSTAL De ambachtscholier verfde de buitendeur van bachtschool. Hij viel van het ma dertje, brak een pols, moest d de G. G. en G. D. gespalkt worden en ligt nu in het Gemeente zieken huis. Van G. v. 't H. is een fiets gesto len vanuit een schuurtje achter zijn woning. GEBOREN; Franciscus Henricus Willibr-ordus z van Th. A. Nefkens en fe. L. L Evers, Ch de Bourbon, srt 27 - Cornelia Johanna d. van P Brouwer en J. C. van Luijk, Nassaulaan 75 OVERLEDEN: C. v. Leeuwen 56 J., Nassaulaan 75 A. Osterholt 3 w Dr. Noletstraat 1 L. M. fteosnma, t J., Anth. Muysstra 58. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Daar staat de schaal met citroe nen en niemand die er naar taalt. Wat doen we met die zure dingen? Kwast maken is goed voor een keertje, maar dat verslindt sui ker. Je zou bijna je citroenbonnen maar laten verloopen Terwille van de gezondheid van Uw gezin: doe dat niet! Want ci troenen bevatten niet alleen kalk-, fosfor- en ijzerzouten, maar ook vitamine B en C. En vooral van dat laatste krijgen we over het aIgemeen te weinig binnen, nu de aardappelen oud worden en de jonge groenten nog maar af en toe op tafel kunnen komen. Bovendien hebben citroenen een aroma, dat ze als niets anders ge schikt maakt om zoete en zoute gerechten een pittige fr.schheid te geven. Hebt U wel eens gestoofde visch met enkele schijfjes citroen gege ten? Citroensap is lekkerder en gezonder dan azijn in voorjaars slaatjes. Pap en pudding krijgen een heel nieuwen smaak, door er wat citroenschil in af te trekken. Geraspt of heel klein gesneden kan het geel van de schil door pannekoekbeslag of koekjesdeeg worden geroerd. Als afwisseling op de kwast kunt U een fris- schen drank brouwen van citroen sap met stroop of kunsthoning. De binnenkant van een uitge- persten citroen kan dan nog dienst doeri om „keukenhanden" om te tooveren in blanke, welverzorgde dameshandjes. Aan enkele druppels citroen in «e thee geven sommigen de voor beur boven melk. jP wilt U de citroenen nog een bewaren, wikkel ze dan stuk w Y ,in 4 a 5 vloeipapiertjes, een trommeltje, vul dit vïï b J eipapier> sluit het goed en zet het op een koele plaats. Ci troenen met een dikke schil zijn op deze wijze tenminste 6 maan den goed te houden. Wij geven U nu enkele recepten voor een broodbelegging, een har tige saus bij visch of vleesch en een nagerecht van citroenen. Citroensmeersel 4 citroenen, 1. water, 4 eetle pels suiker, 2 eetlepels jam of stroop, zout, kaneel, aardappel meel. De citroenen dun schillen. Het wit van de citroenen verwijderen, het vruchtvleesch in stukjes snij den en van pitten ontdoen. Het water aan de kook brengen met de schillen en de stukjes citroen en alles laten koken tot de schillen zacht zijn. Op een schuimspaan schillen en vruchtvleesch fijn ma ken en aan de massa suiker, jam of stroop, en iets zout toevoegen. Het vocht binden met wat aan gemengd aardappelmeel. Hartige citroensaus 1. bouillon of kookvocht van visch of vleesch foelie, Spaansche peper, laurierblad, 30 g. (2 eetle pels) bloem, sap van Vz citroen, klontje boter of margarine, zout, peper. De bouillon of het kookvocht laten trekken met de kruiden. Het vocht zeven, de bloem aanmengen met wat water en de saus er mee binden. Het citroensap toevoegen en een klontje boter of margarine door de saus roeren. Desgewenscht nog zout en peper naar smaak toe voegen. Deze saus geven bij ge kookte visch of gekookt vleesch. Citroengruel 1 1. water, 75 g. kopje) gort- grutten, 2 citroenen, 1 appel .ka neel, 2 eetlepels stroop, 2e eetle pels suiker, zout. Het water met iets zout aan de kook brengen. De gortgrutten erin gaar koken (plm. 15 min.) Stukjes citroen, geraspte schil en de klein gesneden appel, de laatste 5 min. meekoken. Stroop, suiker en ka neel toevoegen en dit gerecht warm of koud opdienen. in de buurt was gezien. Buikie was echter een onbekende, zoo dat men hieraan niet veel hou vast had. Echter wist men in de Burg. Roosstraat een familie te wonen, bestaande uit dertien per sonen, waarvan er al negen in het politieregister stonden vermeld. Men liep dus eens even aan en 'n elfjarig zoontje bleek Inderdaad naar den naam Buikie te luiste ren. Uiteraard was de familie zeer verontwaardigd over de argwa nende gedachten van de politie en een huiszoeking leverde niets op. De politie droop dus weer af, doch nog voor de familie haar uitbundige vreugde over dien „stommerd" had uitgeleefd, was ze weer terug met aanzienlijke versterking. De liefhebbende moe der stond n.l. bekend als een uit stekende dompteuse en had al haar zoontjes al vroeg gedres seerd om de inkomsten van het gezin niet onaanzienlijk te kun nen verhoogen. Nu gaf de politie geen krimp en het heele huis werd onderste boven gekeerd, tot de 1400 ein delijk terecht was gekomen. 1000 was op twee plaatsen ver borgen en ƒ400 trof men bij den oudsten zoon aan, die het van zijn moeder had gehad. Hij moest het bewaren en wanneer .de politie dan iets zou vinden, hadden ze nog altijd een appeltje voor den dorst. Inderdaad, voor den dorst, want toen de politie vroeg, wat de familie met het geld had wil len doen, kreeg ze ten antwoord: „Een borreltje koopen, want daar houden we van". Proost! Het gezin werd eenigszins uit elkaar gehaald. De liefhebbende moeder, de 46-jarige J. H. de B.- D., de 22-jarige loswerkman C. de B„ de 14-jarige J. H. de B. en de 11-jarige C. de B. (een „rat" eerste klasse) werden n.l. in ver zekerde bewaring gesteld. Niet alleen in het hoogseizoen, maar ook in het voor- en nasei zoen worden veel bezoekers op Scheveningen verwacht. Daartoe zal niet alleen het muziekfestival, doch zullen ook verschillende ten toonstellingen en congressen het hunne bijdragen. Om te beginnen zal van 10 tot 18 Mei de Hamat in het Kurhaus worden gehouden en voorts staan voor Mei, begin Juni en September nog een zestal groote congressen en conferenties op het program. Wat de amusementsbedrijven betreft, kan worden meegedeeld, dat het café aan den Boulevard „La Rotonde" op 10 Mei zal wor den geopend; daarna volgen op 23 Mei het Solarium en de Pala ce Bar. Het Kurhaus Cabaret, nog altijd ondergebracht in het vroe gere Inhalatorium, zal ook nu Weer door Cor Ruys' Zomertheater worden bespeeld. In het Circus gebouw wordt omstreeks half Juli het circus Mikkenie Strassburger verwacht. 3e Boulevard zal een levendiger en fleuriger aanzien krijgen dan den vorigen zomer. In de Oranje- Galerij verschijnen noodwinkels; café De Sport is belangrijk opge knapt, Seinpost met zijn zonnig terras en restaurant zal als van ouds een pleisterplaats zijn voor den wandelaar en het Lunapark zal grootscher van opzet worden dan den vorigen zomer. Ofschoon nog niet zoo regelma tig als voorheen zal er toch ook dezen zomer eenige malen vuur werk worden ontstoken. De verbinding met Schevenin gen zal belangrijk worden verbe terd. Niet alleen zal de spoorweg verbinding omstreeks half Juni zijn hersteld, doch ook de Blauwe tram zal vermoedelijk in Juni naar de badplaats doorrijden. Voorts heeft de H. T. M. de in dienst stel ling van lijn 14 en van de buslij nen L en S met ingang van Juni in het vooruitzicht gesteld. Indien men in het Westen de groepeeringen, die onder het be grip kapitaal en arbeid vallen, uit de maatschappij zou wegnemen, zou men slechts een gering aantal menschen overhouden. In Indonesië vormen de onder deze groepeeringen vallende per sonen ten opzichte van de rest der samenleving een kleine minder heid. De groote massa der bevol king vindt in den landbouw een bestaan en 80% van de bevolking zijn keuterboertjes op een land- bouwbedrijfje met in de meeste gevallen nauwelijks een halve hectare grond. Het is dus volstrekt duidelijk, dat het voornaamste economische probleem van Indo nesië het verbeteren van den wel stand van deze uiterst primitieve landbouwers is. Op Java woont slechts 3,85% van de menschen in de steden met meer dan 50.000 inwoners. In de andere gebieden is dit slechts met 1,6% van de inwoners het geval. Niet alle inwoners der meer dan 20.000 landbouwdorpen op Java zijn echter in het bezit van een eigen landbouwbedrijf je, doch zijn bij de andere inwoners op een zoo danige wijze werkzaam, dat van een loonverhouding in Wester- schen zin nog in het geheel niet gesproken kan worden. In de industriëen en groot-land bouwbedrijven op Java was, in lossen en vasten dienst, wellicht 10% van de bevolking werkzaam; het aantal arbeiders dat gerekend moet worden tot de geschoolde in vasten dienst zijnde arbeiders be liep echter niet meer dan een paar honderdduizend. Ook van de Chineezen is een vrij groot gedeelte niet te beschou wen als arbeider in den zin van de Nederlandsche opvatting. De Europeesche gemeenschap in Indonesië daarentegen, bestaat grootendeels uit personen, die in loondienst hun bestaan vinden. Van het totaal aantal van 300.000 Europeanen in Indonesië, volgens de volkstelling van 1930, waren er ongeveer 30.000 in overheidsdienst en 30.000 in dienst van particulie re werkgevers, terwijl er ongeveer 8.000 in vrije beroepen een bestaan vonden. Men kan verder aannemen dat het overige gedeelte van de Europeesche bewoners uit voor hun bestaan van deze groep afhan kelijke personen bestond. Welke verschuivingen er ook zullen plaats vinden, toch moet als vaststaand worden aangenomen dat, indien men de bedrijven, die er waren, weer behoorlijk op gang wil brengen en daarnaast even tueel tot verder industrialisatie wil overgaan, eerst nog een belangrijk aantal werknemers uit andere lan den noodig zal zijn. Ook in amb telijke functies zullen de Indone siërs nog werkkrachten van bui ten noodig hebben. Voor de uit te zenden ambtena ren denkt men blijkbaar aan een systeem, waarbij deze personen in dienst komen van Nederland en beschikbaar worden gesteld aan de Indonesische Staten. Deze sta ten zullen dan aan Nederland te vergoeden hebben hetgeen Neder land aan deze ambtenaren betaalt aan salarissen, pensioenvoorzienin gen, tropentoelagen en anderszins. Het ziet er naar uit ,dat de werk krachten, niet-Indonesische staats burgers, hier in zekeren zin vreemdeling zullen worden, on danks het feit, dat de Indonesiërs, blijkens de mededeelingen van de Commissie-Generaal, zich bereid hebben verklaard hen ten opzichte van andere vreemdelingen in een bevoorrechte positie te plaatsen. De westersche werknemers zul len zich terdege moeten realisee- ren, dat zij in Indonesië in andere verhoudingen dan vroeger' komen te staan en dan is hier niet mede bedoeld, dat zij zich niet meer moeten gedragen als zich geweldig voelende Westersche Uebermen- schen, want de daarover loopende verhalen zijn grootendeels over dreven. In vele bedrijven en wij kunnen daar én uit eigen ervaring én uit uitgebreide kennis van locale toe standen goed over oordeelen, was de verhouding tusschen den Wes- terschen arbeider en de p^et hem in bedrijf werkende talrijke Oos- tersche arbeiders over het alge meen goed. In zeer veel gevallen was de onderlinge verhouding er één, waaruit bleek, dat de Westersche arbeider veel belangstelling had voor het wel en wee van den In- donesisehen arbeider. De moeilijkheden in de toekomst, indien hier wederom Westersche arbeiders werkzaam zullen kunnen zijn, zullen veel grooter zijn dan zij voordien ooit waren en die moeilijkheden zullen vooral ko men van de zijde van de Indone siërs. Het thans in alle toonaarden ge prezen nationalisme zal niet al leen de te prijzen eigenwaarde van de Indonesiërs doen stijgen, maar zal ook allicht de fout van elk nationalistisch streven leiden tot zelfoverschatting. Dit zal tot ge volg hebben, dat het zeer moeilijk zal zijn de nationaliteit van den betrokkene van functie en capaci teiten te scheiden. Van den Wes- terschen werknemer moet worden verwacht, dat hij terzake het noo- dige goede inzicht zal toonen, maar dit alles zal hem weinig helpen als niet veel Indonesiërs eveneens het hiervoor benoodigde goede in zicht hunnerzijds aan den dag zul len leggen. Doch deze moeilijkhe den op het terrein van de arbeids verhoudingen zullen langzamer hand, mede onder toezicht van werkgever en regeering, en hier is bedoeld de Indonesische regee ring, weer zoo kunnen veranderen, dat een goede gang van zaken in het bedrijf weer mogelijk wordt. Wat echter niet meer mogelijk wordt, is een herstel van de voor uitzichten, die de Westersche werknemer vroeger hier had en deze vooruitzichten waren dan deze, dat hij zich reëel aan de In donesiërs verbonden kon achten. Ook al ging hij vaak na een lange en niet gemakkelijke taakvervul ling zijn laatste levensdagen in Nederland doorbrengen. Het is immers een opmerkelijk verschijnsel, dat veelal de in In donesië geboren kinderen, ook al waren beide ouders in Nederland geboren, al gingen zij vaak voor vorming en studiedoeleinden naar Nederland, in Indonesië terugkwa men. Het is niet teveel gezegd dat dit wel in 90% van alle gevallen gebeurde en men zal er zich ter dege rekenschap van moeten ge ven, dat van zulk een vooruitzicht moeilijk meer gesproken zal kun nen worden. S. Naar aanleiding van 'n correspon dentie in ons blad van 16 dezer over de oprichting van een Ka tholiek dagblad in China, schrijft oen onzer lezers ons: Ik ben zoo vrij U te schrijven naar aanleiding van het artikel „Een Katholiek Dagblad voor China?" Ofschoon ik het met bijna den heelen inhoud eens ben, moet ik een reserve maken voor één punt: bij het lezen krijg ik n.l. den indruk, dat de Missionarissen van Scheut de eersten zouden zijn, die in China een dagblad lancoe- ren. Dit is niet waar! De eerste katholieke krant, welke het heeft volgehouden, is de „Yi-Shih-Pao", welke naar ik meen in 1917 door den bekenden Vincent Lebbe te Tientsin gesticht werd en aanvan kelijk met een katholiek Zondags blad verscheen. Het dagblad raak te een tijd lang onder de katho lieke controle uit. In de dertiger jaren kwam dit weer in orde; liet had in 1937 een 30.000 lezers; bij de komst van de Japanners in dat jaar verplaatste het zich naar Zuid-China in Kunming in het ge bied van de regeeringstroepen. Na den oorlog is zijn invloed sterk gestegen, omdat het van het be gin af aan de wandaden van de communisten in China aan de kaak durfde stellen. Nu durft de niet-katholieke pers dat ook. Ik meen, dat de Yi-Shih-Pao" op het oogenblik in vier of vijf lokale edities verschijnt. Aartsbisschop Paul Yupin heeft er grooten in vloed op. Wat nu het dagblad van de Scheutisten aangaat, dit zal ver schijnen te Kalgan. Reeds in Ja nuari was alles voor het verschij nen klaar; men heeft het echter moeten uitstellen, omdat nog te groote gebieden van het Noorden en Noord-Westen van China on der communistische controle staan. De bedoeling is een dag blad voor de landbouwbevolking van Mongolië. Met Uw corres pondent uit Brussel hopen wij, dat het zal slagen. Ik kan er nog aan toevoegen dat er vóór den oorlog een goede krant werd uitgegeven door de Francisca ?n van Tsinanfu (de „Kwanhwapao") en een door de Jezuieten van Shanghai, de „Hwipao". Maar de „Yi-Shih-pao" had alleen een verspreiding over geheel China Van andere zijde maakt men ons opmerkzaam, dat ook kardi naal Vaughan 5 broers priester had (en 5 zusters religieus). De eerste vrouwel. beiaardier in Nederland is mej. Maria Blom die dezer dagen werd benoemd tot beiaardierster van de St. Janskerk te Gouda Dumpie wrong en rukte aan zijn touwen om los te komen. Zonder resultaat. Plotseling hoorde hij na derbij komende voetstappen. De deur van zijn glazen kooi ging open en een gemaskerde gestalte kwam op hem af. De man grinnik te. „Hoe bevalt het je, Kappie?" vroeg hij. „Gezellig hier, wat? Tja, zoo vergaat het iedereen die zijn neus in een andermans zaken steekt." De doek, die men Dumpie voor zijn mond had gebonden, verhinderde hem het spreken, doch anders had hij dien kerel toch nog geen antwoord gegeven. Oh, als hij vrij was zou hij het hem wel eens inpeperen. Maar hij was niet vrij en het zag er niet naar uit, dat hij veel kansen had. De man met het masker keek naar de klok. „Het is nu vijf uur," zei hij. „Voordat het tien uur is, zijn de visschen verzadigd." En met die woorden verdween hij. Dumpie staarde naar de klok. Nog vijf uur om te levenErg prettig voel de hij zich niet Niet vermoord maar gevangen? Het officieele Chineesche cen trale persbureau geeft, zoo meldt A.P. uit Nanking, de volgende lezing over het gebeurde in Soenghtsjoetsjoei in de provin cie Jehol: Nadat Chineesche com munisten de plaats op 13 April bezet hadden, hebben zij een groote Katholieke kerk in brand gestoken. Verder hebben zij een aantal Chineesche priesters het leven gebracht en vier Belgi sche priesters en zes Fransche en Nederlandsche kloosterzusters gevangen genomen. De namen worden niet in het bericht v het persbureau gegeven. „Verkeersbenzine" wordt niet duurder Omtrent de prijsverhooging van enkele benzinesoorten vernamen wij nader, dat de verkeersbenzine voorloopig de eerste maanden op denzelfden prijs zal gehandhaafd blijven. Wat den prijs van benzine voor industriedoeleinden, zooals wasch benzine en benzine voor het fa- briceeren van parfums, rubber etc. aangaat, deze is met ingang van 21 Maart j.l. met 2 per 100 liter verhoogd. De vliegtuigbenzine is vrij en daarvan bedraagt de prijs 21 a 22 cent per liter. Toen de 7-jarige T. van Est met zijn vriendjes te Geldermalsen naar school wandelde zagen deze laatsten het ventje plotseling in elkaar zakken. Eerst vermoedde men. dat hij op een projectiel ge trapt had, maar in het ziekenhuis te Tiel kwam vast te staan, dat de kogel, die in het lichaam van den jongen werd gevonden, afkoms ig was uit het geweer van den be waker van de steenfabriek te Buren, waar pol. gevangenen zijn tewerkgesteld. Deze bewaker zou op dien morgen met zijn geweer geoefend hebben. De toestand van het ventje is ernstig. Op 7 April is volgens de Pa- dangbode de soldaat H. Harmsen van de stafcompagnie van 18 R. I. bij het baden aan den strand weg te Padang door een haai ge grepen, die hem een been afbeet. Hevig bloedend werd hij uit het water gehaald, doch bij aankomst in het militair hospitaal bleek hij reeds overleden. De kustvaartuigen, die van Ne derland naar Indonesië onderweg zijn, vorderen door de slechte weersomstandigheden slechts lang zaam. Het convooi van deze scheepjes is door de stormen ge heel uit elkaar geslagen, hetgeen wel blijkt uit de positie van de schepen. Op 10 April vertrok de „Erna" uit Suez, terwijl de „Henk" op 13 April uit deze havenplaats ver trok, de „Wilda" en „Baltic" ver trokken resp. op 13 en 14 April van Port-Said. De „Unitas" en de „Beta" verlieten resp. op 11 en 14 April Gibraltar. Omtrent het tijdstip, waarop de vaartuigen in Indonesië zullen aankomen, is nog niets te zeggen, daar dit geheel van den moesson zal afhangen. T, 32). Pas op! waarschuwde hij haar. Je wou zeker over straaj; °m hulp roepen. Bedenk wel, dat a's je dat venster openschuift en de politie roept, Jozef Karstens een verloren man Is. i dra-aide zich radeloos om en '?°m' k°m! zei hij overre- Iwné Tk nu.toch redelijk, José- i -dat die Karstens 30 =ar^-1R4: Hij is lid van een bende bandieten Hij bestudeerde 'haar gelaat nauwlettend en argwanend, om te zien, of het hem soms verraden zou, dat Karstens haar van zijn geheim op de hoogte gebracht had. De woede, die uit haar oogen straalde, scheen hem op dit punt gerust te stellen en h\j vervolgde: Je hebt niet anders te doen, dan „ja" tegen me te zeggen en Karstens wordt volkomen gene zen en in vrijheid gesteld. Kom, wat zeg je nil?, Dat ik je zou kunnen ver moorden! gilde ze. Niet zoo luid, vermaande hij haar kalmpjes. We zullen de zaak een poosje laten rusten! Ik zie wel, dat je nu toch niet in staat bent, geregeld te denken. Ga naar huis'; en denk daar eens rustig na. Maar bedenk wel, doe je ook maar één stap om mijn plannen te dwarsboomen, dan is Jozef Karstens verloren. Hij deed de deur van slot. Ze reride van het venster naar de garderobe en trok haar mantel aan. Ze verwaardigde hem geen woord noch een blik. Doe nu toch niets overijlds, lieve kind, waarschuwde hij nog, toen ze de deur achter zich dicht sloeg. Toen de lift stopte, om iemand uit te laten, stapte zij er in en liet zich naar boven bren- gen. Minder- dan een minuut later holde ze het kantoor van Henri Lasateur binnen. Dit is meer dan gewaagd, mejuffrouw Malotaux, zei deze bedaard. Ze gaf geen antwoord, maar wierp zich in een van zijn diepe armstoelen en brak in een vloed van tranen los. Ik weet natuurlijk alles al, zei hij, naast den stoel staande. Ik heb u er voor gewaarschuwd. Maar luister eens: ik heb goede hoop, dat ik er morgenavond een eind aan maken kan. Ik heb vandaag 'n bericht ontcijferd, waarin stond 'dat de bende morgenmiddag om drie .uur een poging wil doen, om de meesterstukken in handen te krijgen en ze denken, dan te zul len slagen. De Groote Onbekende zal daarbij een leidende rol spelen. Als we hem in handen krijgen, zijn al uw zorgen en moeilijkheden ten einde. Bovendien heb ik nieuws gekregen van de Minhao. Mijn menschen volgen daar een nieuw spoor, dat naar hun meening het bewijs zal leveren van de onschuld van Koen Lamers aan den moord op Peer Larsen. Ze hebben zoo wat 'n halve kilometer stroomop waarts een met bloed bevlekt rotsblok ontdekt. Mikroskopisch onderzoek heeft uitgewezen, dat het menschenbloed is. Larsen is dus om een of andere reden ver moedelijk gevallen, is met zijn hoofd op dien steen terechtgeko men en heeft daarop zijn schedel verbrijzeld. Er was geen enkele andere verwonding op zijn lichaam te vinden. Hij kan een aanval van hartzwakte gekregen hebben, of gewoon zijn uitgegleden, dat weten we niet. Het blijft echter nog 'n raadsel, hoe 't lijk een hal ve kilometer verderop gevonden is. Men den stroom meegevoerd kan het niet zijn, want de beek is op vele plaatsen geen twintig cen timeter diep. En, zooals iedereen weet, valt er in dezen tijd van het jaar in Minas Gcracs niet voldoen de regen om het water in de beek te doen stijgen. Het staat echter onomstootelijk vast, dat de slag op het achterhoofd van Larsen niet door den verdachte is toege bracht, of hij moest hem met zoo veel kracht tegen den grond ge worpen hebben, dat de val van zijn hoofd tegen dat rotsblok den dood heeft veroorzaakt. Er blijft ons dus nog over te bewijzen, wat de oorzaak van Larsen's dood was. U ziet dus, dat we er nog niet zoo kwaad aan toe zijn. Dan is er nog iets van belang ontdekt. De haak van het visch- snoer van Larsen is verdwenen. Het snoer is op ongeveer zestig centimeter van den haak afgebro ken. Als het door het trekken van een zalm gebroken was, zou de breuk vermoedelijk veel dichter bij het inde van den hengel heb ben gezeten. Men is nu de beek aan het afvisschen naar -een zalm, die den haak van Larsen nog in zijn bek heeft. U ziet, dat mijn menschen zelfs het kleinste gege ven uitbuiten. Dat alles hebt u me gisteren niet verteld, snikte ze gebroken. Dat was niet noodzakelijk, zei hij, en ik wilde geen hoop wekken, voordat ik wat meer ze kerheid had. Dusdan vertelt u het me nu.... om me wat te.... bemoe digen? Hij gaf daar geen antwoord op, doch liep zijn kantoor op en neer. Als we morgen schoon schip maken, zei hij, dan is Karstens op slag weer vrij man. Dat beloof ik u. Vrij, maar voor altijd ge ruïneerd! riep ze wanhopig uit. Volgens de verzekering van van Orion zelf is dat niet het ge val, merkte Lasateur met nadruk op. Toe, doe uw best. kalm te zijn. juffrouw Malotaux. En ik moet van Orion in de gaten blijven houden. Nu u weg bent, zal daar beneden nog wel meer gebeuren, dunkt me. Hij liep naar zijn les senaar, terwijl zij dapper haar tranen wegveegde. Na het deksel van den inktpot geopend te heb ben, bracht hij zijn oog er vlak voor. Vlug! Papier en potlood! riep hij plotseling. Stenografeer gauw, wat ik u opgeef! het schrijfblok, haar toegereikt, hetschrijfblok. haar toegereikt, aan. Meteen begon hij: Waarde Ben, Gisteravond hebben Snuit, Dia na en ik gedineerd in gezelschap van den bootsman en den grooten koperen. De schippersmoeder kwam tijdens den laatsten gang binnen en stelde den laatsten aan de geblankette dame voor. De ge- blankette dame had een kameraad bij zich en hij bestelde eenige flcaschcn bourgogne. Ze noemde hem den Purperkeizer. Snuit zei, dat hij een pauwenoog was en om dat te bewijzen, zei de kerel een droevig gedicht op over helsche steen en doodshoofden en derge lijke dingen ga trachtte de ringen van zijn liefje te kussen. Ze trok zich terug en liet een paarlenom- zoomd haarsieraad vallen met een troebelen gelen steen in het mid den. De grijze schipper raapte het voor haar op, noemde haar een lenteschoonheid en werd beloofd door een tikje van haar lieven vinger op zijn blauwen neus. Het met zilver beslagen blauwe haarsieraad van Diana was vast gespeld op een breed wit lint, dat haar glanzende tressen samen hield. Een klein krulletje kwam er onder uit en kriebelde ouden Snuit in zijn oor. Hij scheen het prettig te vinden, doch de groen- dooraderde, vaalgele oogen van de schippersmoeder zagen het en dat joeg haar op stang. Ze trok het krulletje weg en overhandigde het aan den Purperkeizer om er mee te spelen. Hij kustte het ver rukt en daarna gingen we allen te samen in een ballon naar huls. De jouwe, Tom. Lasateur leunde achterover. Dat kwam juist binnen, zei hij. Van Orion gaat er nu mee naar de safe om het te ontcijfe ren. We waren precies nog op tijd. (Wordt vervolgd). Prov. Commissie van het Centraal Selectie-Orgaan Op het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Den Haag is 21 April ge installeerd de provinciale Com missie van het Centraal Selectie Orgaan Vrouwelijke Vrijwilligers. Deze commissie is als volgt sa mengesteld: Zr. M. Donner (Geref) Mej. M. de Bruijn-Ouboter (niet- kerkelijk); mevr. van Muycien- Leeuwenberg (R.K.); mevr. W. Smit-van Mook (R.K.); mej. W. M. D. S. Jalink (N.H.)secr. mej. Dra. K. v. Overveldt, Gewestelijk Arbeidsbureau, Prinsengracht 05- 65, tel. 399800. De voorjaarsprocessie van den L. T B. naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo is voor dit jaiw vastgesteld op Vrijdag 23 Mei a.s DONDERDAG, 24 APRIL. HILVERSUM I (301 M.) V.AR.A 7.00 Nieuws, gymn en gram.'l0.50 P. v d A.; 12.15 Gram; 12.30 Muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Ramblers; 13.50 Gram.14.25 Voordracht 14.40 Gram I.6.00 Orkest; 16.40 Over de Wïeringer meer; 17.10 Gram 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.. 18.30 V.' d Ned. str(jdkr. 19.00 Lezihg; 19.15 Zang; 19.45 Caus.; 20.00 Actual 20.20 Metropole-ork.; 2050 P v. d.' A,2145 Gram.; 22.15 Reportage; 22.35 Malando; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M) 7.00 K.R.O 10 00 N.C.RV., 11.00 K.R.O, 14 00 N.C.R V. 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 1Ó15 Morgenwijding. II.00 V. d zieken; 11.45 Gram.; 12 00 Viool; 12.30 Vaudcvtlle-ork.; <13.00 Nieuws); 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Stafmuziek; 14.40 Caus.; 15 00 Gram.; 15.30 Hobo; 16.00 Bijbel. 16A5 Trio;'17.15 Gram.; 17.50 Caus 18.00 Sextet; 18.45 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.15 Caus.; 19.30 Gram.; 19.40 Caus 20.00 Gevar. prog.21.30 Gram'; 22.00 Nieuws; 22.15 Reportage; 22.35 I'oor; 22 45 Avondwijdng; 23.00 Muziek; 23.33 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3