Moskou een mislukking TWEE MILLIOEN VOOR LIEFDADIGHEID Weerprofeet in een DROOGDOK VméhI Tl De financiën van België ij De weg der uiterste consequentie Nederlanders in de Britsche zone Britsche Kon. familie huistoe Hoe de Duitschers huishielden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Blokvorming of eenheid? De tocht der „Willem Barendsz" Volksherstelsigaretten zijn nog op niet Alastrim Ook 'n begrooting met groot gat Communisten en Portugal Maart boekte vooruitgang M '69 ste JAARGANG VRIJDAG 25 APRIL 1947 No. 20298 Nieuwe conferentie in November TWEE WEGEN LIGGEN OPEN ER SLECHTER AAN TOE DAN DE DUITSCHERS Kinderen leeren lezen uit Vlaamsche kranten Die Mof wou hand me n geven ONDER GESCHENKEN BEDOLVEN" aan de grens KOSTBAAR TITANEN- WERK DE KONINGIN NAAR DE WOESTE HOEVE UIT EN THUIS in 24 uur VLAAMSCHE KATH. FILM GEVAARLIJKE MEVR. LUDENDORFF SCHIP MET TRAAN AANGEKOMEN AUTOBOTSING MET 20 GEWONDEN SCHRIJFWIJZE BIJ EXAMENS II H 1! II DE KANTOREN van de Redactie en de Admi-» nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. te (Moskou- Naar radio Moskou meldde, Is de conferentie van minste van buitenlandsche «aken Moskou, te 19 uur 35 sche tijd) geëindigd. De conferentie heeft 45 ttagen ^""volgende conferentie van ministers* van buitenlandsche zaken, zal in N°™!*ber te Lon den worden gehouden. Indien de ministers vóór dien tijd nog in New-York zouden zijn voor de algemeene vergadering der V. N. die voor September is vastgesteld zal nog 'n kleine conferentie door de vier ministers worden belegd. De speciale commissie voor Oos tenrijk zal 1 Mei te Weenen bij eenkomen. Een commissie van deskundigen zal hiervan deel uit maken, welke in het bijzonder de clausules met betrekking tot de Duitsche activa en het bezit der V. N in Oostenrijk zal bestudee- ren Deze deskundigen zullen con crete voorstellen over deze beide onderwerpen aan de hand moeten doen. De agenda en plaats van de vol gende bijeenkomst der plaatsver vangers voor Duitschland en Oos tenrijk zullen via de normale di plomatieke kanalen worden vast gesteld. Bij de bespreking van de kwes tie van de vermindering der be zettingstroepen in Duitschland, stelde Molotof voor, dat de Sov jet-Unie 200.000 man troepen zou mogen houden, de V. S. en En geland samen eenzelfde aantal. Bevin stelde 145.000 man voor de Britsche zone voor, welke de dichtst bevolkte zone is. Molotof verwierp dit en drukte zijn ver wondering er over uit, dat de an dere geallieerde troepen zooveel troepen in Duitschland wilden houden, daar het plan toch een Vermindering beoogde. Iedereen wist, zoo zeide Molo tof. dat de reden, waarom de Sov jet-Unie tweemaal zooveel troe pen in Duitschland moest hou den als de V. S. en Engeland, was, dat de Sovjet-Unie de eenige der drie grootste mogendheden was, '-"tf rtoer de Duitschers wse bezet. Voordat Marshall zich na af loop der bijeenkomst naar 't door Stalin te geven diner begaf, uitte hij zijn teleurstelling over den gang van zaken. Hij beschouwde de conferentie als een „eerste ron- de". Marshall deelde mede, dat hij zoo spoedig mogelijk na zijn aan komst te Washington een open bare verklaring wilde afleggen, misschien Zondagavond via de radio maar in elk geval Maan dagavond. Met al mün ongeduld geloof ik, dat wü een behoorlijke kans hebben overeenstemming over al deze moeilijke kwesties bin nen redelijken tijd te bereiken, hoe ontmoedigend het huidige uitstellen van besluiten ook mag schijnen Toen de gasten van Stalin gis- rovfinri nn. pon de bijna zeven weken, dat de con ferentie heeft geduurd, is er heel, heel veel in de wereld veranderd. Door de nieuwe Truman-ieer, welke wel vóór de conferentie was aangekondigd, maar juist in die weken vasten vorm en hechten wortel heeft gekregen. De conferentie is begonnen in de practische zekerheid, dat over het Duitsche vredesverdrag geen overeenstemming zou wor den bereikt; doch met de toen ge gronde verwachting, dat het Oos- tenrijksche staatsverdrag zou kunnen worden geformuleerd. Dat de debatten over Duitschland zijn vastgeloopen, wekt dus geen ont goocheling, men wist het bij voor baat; wel is het een diepe en bit tere teleurstelling, niet alleen voor Oostenrijk, maar evenzeer voor de drie Westelijke ministers van buitenlandsche zaken, dat door het onverbiddelijke vasthouden van Molotof aan de Russische eischen, welke Oostenrijk eenvou dig tot een satelliet van Moskou zouden hebben gemaakt, in deze aangelegenheid geen accoord, en zelfs geen begin van accoord kon worden bereikt. Eigenlijk is alleen de kwestie van de kolenleveranties uit het Roergebied aan het buitenland geregeld. En deze regeling is eigenlijk buiten Rusland om ge gaan; wat ginds nieuwe verbit tering heeft gewekt; en ook in Frankrijk, in tamelijk breede krin gen de vreugde over het bereikte heeft getemperd. Over hetgeen in Moskou is ge beurd, valt weinig nieuws meer te zeggen. Rusland heeft zijn overwegende zorg: herstelbeta lingen doen domineeren. Enge land en Amerika erkennen, dat de verwoestingen, welke de Duit schers moedwillig en doelbewust in Rusland hebben aangericht, dit land aan den rand van den econo- mischen afgrond hebben gebracht; zelfs naar Russische maat ge meten en deze ligt ver beneden de Europeesche, ook na-oorlog- sche is het levenspeil der be volking allerbedroevendst. Maar de Westelijke „bondgenooten" kunnen het tegenover hun volken niet verantwoorden Duitschland aan het Oosten herstelbetalingen te laten doen, en dan uit de eigen belastinginkomsten Duitschland te voeden en te financieren, wat er dan op zou neerkomen, dat Enge land en Amerika langs den Duit- schen omweg Rusland zouden voe den en financieren, en wel zonder eenige tegenprestatie. Misschien is de conferentie van Moskou wel het meest door deze practisch onoverkoomlijke moei lijkheid, door deze onoverbrug bare belangentegenstelling mis lukt. Dan gaan de gedachten naar de toekomst. Men herinnert zich dat de vre desverdragen met Italië en de assatellieten eerst na drie of vier bijeenkomsten tot stand konden komen. Er moet eerst veel puin geruimd worden, schreven we bij het begin der Moskousche confe rentie. Het betreurenswaardige is echter, dat er nog heelemaal geen puin is geruimd, en dat men vaak den indruk kreeg dat Molotof doel bewust op een fiasco aanstuurde. In de hoop het prestige van Mars hall en Bevin in hun eigen landen te ondermijnen? Het is mogelijk; maar dan is zijn opzet totaal mis lukt. Want de aan woede gren zende verontwaardiging over de Russische onderhandelingsmetho den is vooral in Amerika zóó groot, dat men de ontwikkeling van de betrekkingen West-Oost niet zonder de ernstigste bezorgd heid kan volgen. Voor de toekomst liggen twee wegen open. Nogmaals probee- ren, blijven probeeren, tot einde lijk en ten laatste een resultaat wordt bereikt. Maar deze metho de impliceert, dat de betrekkin gen tusschen Washington en Mos kou aanmerkelijk verbeteren, en de eenige mogelijkheid daartoe ligt o.i. in een Amerikaansch cre- diet van heel veel milliarden dol lars aan Rusland. Maar zal het Amerikaansche volk er iets voor voelen om zijn potentieelen vijand er bovenop te brengen en diens oorlogspotentieel zeer hoog op te voeren? In dit verband gezien zal de eerste stap tot toenadering van Moskou moeten komen, en die stap zal over heel wat diepe en breede kloven heengaan. De tweede weg is wellicht nog geweldiger in zijn consequenties. Men kan ook de overigens voor de hand liggende conclusie trek ken en van Amerikaansche zij de wordt daar sinds lang duide lijk op gezinspeeld dat de V.S. Engeland en Frankrijk hun zönes als het ware vereenigen, en deze dan integreeren in de economie van alle landen van West-Europa, die zulks wenschen. Dat zou, zoo als de vaak officieuse „Washing ton Star" nog dezer dagen schreef, beteekenen, dat Europa practisch in twee bloks werd gedeeld, maar het blad voegde hieraan veelbe- teekenend toe, dat „er heel wat ten gunste van een dergelijke op lossing zou te zeggen vallen". Misschien zou aldus ook de weg gebaand worden voor de federa tieve staten van Europa; wellicht zou door deze nauwe economische samenwerking van het geheele Westen, met inbegrip van Ame rika en Engeland, de grondslag kunnen worden gelegd voor een onverwacht snel herstel van rust en welvaart in dat deel der we reld, dat tot deze samenwerking bereid is. L.v. y Na een oponthoud van vier dagen te Kaapstad heeft de ..Wil lem Barendsz" op 23 April de thuisreis voortgezet. De verwach ting is, dat het schip tusschen 15 en 20 Mei te Amsterdam zal arriveeren. Ismalun, Super Maden, Cristo Cassimis, met het origineele Egyp tische belastingzegel!, Player, Ca mei, Chesterfield en wat al niet begeerlijks meer lachen den roc ker tegen uit de etalage van zijn sigarenwinkelier. Vooroorlogsche h.rinnering. die na-oorlogsehe werkelijkheid werd. Dank zij „Volksherstel". Het initiatief van Nederlands Volksherstel om gelden in te za melen voor de geteisterde gebie den door middel van den verkoop van importsigaretten mag bogen op een gunstig resultaat. Meer dan twee millioen gulden werden op deze wijze reeds door de rookers geofferd. En ze kunnen er mee doorgaan, want, naar wij verna men, is de voorraad nog niet ge heel uitgeput. Van de in het buitenland aange kochte sigaretten is de helft pas een maand geleden in ons land aan gekomen gelukkig nog vóór de Figelsche prijsverhooging met 1 et gevolg, dat de voorraad hier rog niet geheel op is. Van de voor deze actie beschik- 1 aar gestelde 1 millioen pattjes i naar schatting, ongeveer drie kwart verkocht. Aanvankelijk was de vraag van het publiek zeer groot, maar langzaamaan is dit geluwd, waarbij de factor van net wrapper wordende geld even goed een rol heeft gespeeld als de rantsoenverruiming en de daling van de prijzen op de zwarte markt. Want dat het in de meeste ge vallen uitsluitend ging om lief dadigheid te bedrijven, als men drie gulden extra neerlegde voor een pakje sigaretten, klinkt wel mooi, maar of het waar is? Intusschen loopt de afzet bij de winkeliers regelmatig door. Wat de herkomst der sigaretten betreft, niet alle zijn door de re geering geïmporteerd, maar een deel ervan is, zoo verzekerde men ons, afkomstig van in beslag ge nomen partijen van smokkelaars en zwarten handel. Wanneer de thans nog aanwe zige voorraden zijn uitverkocht ligt het niet in de bedoeling nieu we kwanta sigaretten in het bui tenland aan te koopen om deze met den Volkshersteltoeslag aan den man te brengen. De verdeeling van den toeslag, welke op de 1 millioen beschikbaar gestelde pakjes 3 millioen gulden zou bedragen, is nog niet geregeld, omdat de opbrengst niet uitsluitend ten goede zal komen aan Volks herstel, maar ook aan andere in stellingen, zooals het Roode Kruis. Niettemin heeft Volksherstel in sommige gevallen reeds voor schotten kunnen verleenen op bedragen, waaromtrent zekerheid bestaat, dat ze aan die instelling zullen worden toegewezen. Zoo wordt thans in Limburg via par ticuliere instellingen en organisa ties 114.000 onder de bevolking van de noodgebieden verdeeld, speciaal voor de aanschaffing van de onlangs door de regeering be schikbaar gestelde extra-textiel. De medewerking van de sigaren winkeliers aan de actie is zeer lof waardig. Met volle bereidwillig heid heeft men medegedaan. Ech ter heeft men daar een niet onge rechtvaardigde klacht. De winke lier moet namelijk, wanneer hij een zending van deze sigaretten ont vangt, boven den inkoopsprijs ter stond ook den toeslag van drie gul den per pakje betalen. Hetgeen dus beteekent, dat hij dit bedrag aan V. H. moet voorschieten. Daar het hier dikwijls om flinke be dragen gaat, geeft het nog wel eens moeilijkheden, terstond uit eigen kas dit geld te voldoen. Meermalen moet de winkelier dan ook zijn toevlucht nemen tot een bankcrediet. En al heeft hij geen bezwaar, dat zijn winst slechts loopt over den feitelijken prijs van de sigaretten, wel vindt hij het bezwaarlijk de moeite èn de kos ten van zulk een crediet te moe ten dragen. Te bevoegder plaatse verklaarde men ons, dat deze maatregel was genomen, omdat latere verreke ning meer administratieve werk zaamheden met zich zou mede brengen. Maar toch, vragen wij of hier met een goeden wil niet een andere oplossing had kunnen worden gevonden. 0, Te Waalwijk z(jn een woonhuis, een aangrenzende boerderij en een schuur afgebrand De in boedels en veel landb'ouwmate- riaal gingen verloren. Bij lagen waterstand steken de resten van de „pier", of officieel het Wandelhoofd, te Scheveningen, door de Duitschers ver woest, nog boven de branding uit. teravond na een uiterst verzorgd afscheidsdiner het Kremlin verheten, moeten z| na de emdelooze, vermoeiende de batten, welke practisch geen re sultaat hebben afgeworpen, wel voldoening hebben gevoeld, dat zij eindelijk naar hun ministeries kunnen tcrugkeeren, waar hun een nieuwe taak wacht. Want in Temidden van de ruines van Aken met zijn thans nog 140.000 zielen tellende bevolking (voor den oorlog 162.000), wonen onge veer 7500 Nederlanders, veel Limburgers. De verzorging van deze Nederlanders, die wat de le vensmiddelen voorziening betreft door de Engelschen met de Duit schers worden gelijkgesteld, gaat met groote moeilijkheden gepaard. Zij ontvangen, voorzoover zij al thans geen lid zijn geweest van een nat.-soc. organisatie, welis waar iedere maand een levensmid delenpakket uit Nederland, doch voldoende is dit nog niet. Schrij nend is, dat zij geen pakketten van hun familieleden in Nederland mogen krijgen, terwijl iedere Duit- scher deze, zonder moeite, uit En- geland, Canada en Amerika kan ontvangen. Ook de schoenenposi tie der Nederlanders is zeer pré cair, daar de verdeeling hiervan geheel bij de Duitschers berust. De gezondheidstoestand van vele Nederlanders laat te wen schen over en het zou mogelijk moeten zijn, dat bijv. Ned. artsen uit Vaals enkele malen per week naar West-Duitschland kwamen. Op het oogenblik bestaat een groot gebrek aan versche groen te en volgens ingewijden zou een klein aantal auto's met groente uit Nederland reeds een groote verlichting kunnen brengen. Het onderwijs is nog zeer pri mitief en er is een groot gebrek aan leerkrachten en leermiddelen. Daar men niet over leesboekjes beschikt, wordt b.v. leesles gege ven aan de hand van in België ge kochte Vlaamsche kranten. Ook het gemis aan Ned. literatuur en kranten doet zich onder de Ne derlanders zeer gevoelen. Een diplomatiek ambtenaar in Keulen had b.v. de laatste drie maanden geen Ned. krant onder de oogen gekregen. Onder leiding van den centra- len raad voor de zuivering te Ber lijn worden de in West-Duitseh- land wonende Nederlanders ge zuiverd, hetgeen in zulk een traag tefhpo geschiedt, dat het nog wel twee jaar zal duren. Hebben de menschen dan eindelijk hun pas terug, dan krijgen zij van de En- gelsche autoriteiten nog geen verlof om een bezoek aan hun familie in Nederland te brengen. Dit geldt zelfs voor sterfgevallen, zoodat velen op clandestiene wijze de grens overschrijden. Tenslotte zijn er onder de Ne derlanders in de grensstreek vele mijnwerkers en textielarbeiders, die op het oogenblik op wacht geld staan. Aan de Ned. zijde van de grens, zijn deze menschen broodnoodig, doch tot heden werd door de Engelsche autoriteiten ieder verzoek om naar Nederland te mogen vertrekken geweigerd. „Kan je klimmeii,JEh hm ja, ja, 'tuurlijk" en achter onzen gids, klauteren we een trapje zonder eind op, krampachtig een minuscuul J leuninkje vasthoudend en vooral niet naar beneden kijkend. Bovenop grijpt een felle rukwind ons in den rug en een trapje naar het bin nenste van ons jachtterrein is ons even welkom als een oase in de Sahara. Zuid-Afrika heeft den Koning en Koningin van Engeland o.m. als geschenk aangeboden een sierstuk van diamanten in den vorm van een springbok, het symbool van Zuid-Afrika, en een groote en kostbare diamant voor de Koningin. De Britsche koninklijke familie heeft zich gisteren aan boord van het slagschip „Vanguard" begeven en Zuid-Afrika verlaten, waar zij een tournée gemaakt heeft van 16.000 K.M. Sinds begin Februari zijn koning George, koningin Eli zabeth en de prinsessen Elizabeth en Margaret uit Groot-Britannië weg geweest. Gisterenmiddag om 15 uur aan vaardde de „Vanguard" de reis naar Engeland. Vóór het vertrek werd te Kaapstad een staatsdiner gehouden, tijdens hetwelk gene raal Smuts, de eerste minister van Zuid-Affika, zeide, dat de volken van alle rassen en elke huids- P0r de koninklijke tour nee met ontroering en geestdrift vervuld waren. Voordat zij het stadhuis verliet, verscheen de koninklijke familie voor de laatste maal 0p het bal kon, waaronder een geweldige menigte zich verzameld had. Koning George verklaarde, dat de koninklijke familie in Zuid- Afrika onder geschenken „bedol ven" was. Tot de geschenken der laatste dagen behooren diaman ten, een gouden thee-servies en een album met 50 foto's van de koninklijke familie, die tijdens de tournee gemaakt zijn. Naar men verwacht, zal de „Vanguard" op 11 Mei te Ports mouth aankomen. In het land van Luik is een epidemie uitgebroken van alas trim, een soort van pokziekte, waaraan wij van ongeveer 25 jaar geleden ook minder prettige her innering hebben. In Limburg worden daarom maatregelen overwogen om een overslaan van de ziekte naar deze zijde van de grens te voorkomen. De dienst der volksgezondheid heeft reeds overleg gepleegd met gemeentebesturc over vrijwillige hervaccinatie van de burgerij. We dalen af in de machineka mers en zoo zijn we dan opgeslokt in een droogdok, het groote dok nummer 4 van de gemeente Rot terdam, dat als een lompe visch op het droge ligt. De flanken zijn op diverse plaasen openge scheurd, maar betrekkelijk is bin nen de ravage nog veel grooter. Toen de Duitschers n-1. het 15-000 ton dragende dok als ver sperring van de Maashaven naar den kelder joegen, gebruikten zij een methode, welke de groots', mogelijke schade veroorzaakte. Ze stopten de turbines en ketels vol met explosieve stoffen, de caissons en bassins met bommen en ont staken deze ladingen. De kracht der explosie was hier en daar zoo hevig, dat de zuigers en pompen boven uit den mantel sloegen, dwars door alles heen. Het dok ging naar den kelder, zonk dwars over een vaargeul en brak door haar eigen gewicht mid dendoor. Daar lag het (zonder overigens militair ook maar een greintje nut te hebben) op den bodem van de Maashaven, bloot gesteld aan de voortdurende zui ging van het water, welke het noo- dige er toe bij droeg om de holle wanden en bodem van het dok vol slik te doen loopen. En nu ligt het dan alweer ruim een halfjaar naast de hevig-be- sehadigde kade van de Waalha ven, door een dijk gescheiden van haar element en in logge gelaten heid wachtend op de dingen, die komen zullen. Als we na de be zichtiging van de restanten van pompen en ketels voorzichtig over den rand van het dok in de „stuurhut" zijn beland, wordt onze gids spraakzamer. We hou den hem een half uurtje gezel schap. niet alleen, omdat zijn deur ten slotte ook niet platgeloopen wordt, maar het oogenblik, da: we dat beroerde trapje weer af moeten, is dan tenminste nog even uitgesteld. Onze gastheer 22 jaar lang bewoner van het droogdok kan ons veel vertellen. O-a. snuift hij verontwaardigd, maar toch ook weer met wa lol over zoo'n onbe schaamde hoflijkheid. wanneer hij zegt- „Die Mof wou me 'n hand geven, toen ik van m'n dok af moest!" Verder komen we van hem te weten, dat het dok 170 m. lang is, 34 pn. breed en 14% diep. Het kon per strekkende meter een gewicht heffen van 90 ton, dur in totaal 15.300 ton, maar 17-000 ton heeft het ook al eens geherbergd! In 1903, toen het dok gebouwd werd, was het wel het grootste van Europa, maar nu kijk daar eens, meneer", wijzend naar een ander dok in de Waal haven ,,van Wilton Fijenoord, 46 000 ton, maar het zal wel wat meer hebben gekost dan dit- On geveer 3-500 000. niet veel hè? Bij alle misère, valt er ook nog een punt in het voordeel te boe ken. Het dok is n-1- samengesteld uiL '7 pontons en dit heeft een al- geheele ontzetting voorkomen. Het buitenwerk, boe alles omvattend het er ook uitziet, zal niet de meeste zorgen baren. Momenteel rijden de arbeiders met hun krui wagen de gaten van het dok in, ze scheppen den modder op en als dat gebeurd is, gaat men het ge vaarte sloopen, voorzoover noodig natuurlijk- Dan maakt men de stukken weer aan elkaar en dan kan het tenminste weer drijven. Men hoopt hiermede tegen het eind van het jaar gereed te zijn. Het binnenwerk zal dan wel de meeste moeite veroorzaken en het vervelende is, dat men daaraan Aan het herstel van de haven van Vlissingen worden alle krachten gewijd. Kademuren worden opnieuw aangelegd en do haven wordt uitgediept. De Belgische Minister van Finan ciën, de heer G. Eyskens. heeft in de Kamer een uiteenzetting ge geven over den financieelen toe stand in België. Het deficit van het begrootings- jaar bedraagt 34 milliard 719 mil lioen. Afgezien van de ontvangsten en uitgaven, voortvloeiende uit de opbrengst der saneeringsbelastin- gen en uit de afschrijving van de muntsaneeringsleening, die op 18 milliard wordt geraamd, bedraagt het totaal der voor dit dienst jaar voorziene begrootingsuitgaven 57.651 millioen. Tegenover het totaal aan uitgaven kan slechts een totaal van 47.014 millioen aan ontvangs'en gemeld worden. Er za) dus over 1946 een nadeelig saldo zijn van 10.637. Voorschotten ten bedrage van 2 milliard 200 millioen francs .wor den verleend aan de bevriende landen Nederland, Frankrijk en Als een stuk of acht van die kleine gaatjes (links) gedicht zijn en beide stukken aan el kaar zitten, dan kan het dok tenminste drijven. alsnog niet kan beginnen. Mate- riaalschaarschte speelt hier een rol van beteekenis, om over de kosten nog maar te zwijgen! Daar om ziet het dok er nu nog troos teloos uit, maar over een paar weken komt er een kraan met een vlucht van 27 meter en dan zal de bedrijvigheid wel aanzienlijk toenemen. Hier is tot besluit een exclu sieve meteorologische tip voor de vacanties. Laat niemand met va- cantie gaan, als de Maandag een nieuwe maan brengt. Onze profeet van het dok zei n-1-: „Een windje hè. Tja, het is wel waar wat m'n vader zei: ,,Een Maandag met nieuwe maan, moet in wind en re,gen vergaan!" Wel hij had ge lijk. want na zijn vriendelijk ,,u komt er wel af" balanceerden wij weer tegen de zandvlagen in naar het trapje toe. Een nijdige wind stoot verwoestte onzie waardig heid, toen wij meer treetjes tege lijk namen, dan in de bedoeing lag- Neen, werken op een dok is niets voor ons, tg gevaarlijk. De correspondent van Reuter te Lissabon deelt mee, te hebben vernomen uit den mond van Cas tro Fernandes, onderstaatssecre taris van het Portugeesche corpo ratieve systeem, dat de Portu geesche regeering inlichtingen heeft ontvangen omtrent een al gemeene staking en een sociale protestbeweging, welke georgani seerd worden door „een interna tionale communistische organi satie." Naar Fernandes zei, hebben een aantal stakingen uit den laatsten tijd een communistisch karakter gedragen. Er zijn manifesten ver spreid, die onderteekend waren met: „de Portugeesche commu nistische partij". Officieel wordt toegegeven, dat de beweging in sommige onder deden van het leger weerklank heeft gevonden, evenzoo onder de studenten. Tweehonderd stakers zijn gearresteerd en veertig sta kingsleiders e d. zijn naar de Kaap Verdische eilanden overgebracht, waar zij hun berechting moeten afwachten. Zaterdag 3 Mei, 's middags om 3 uur wordt nabij de Woeste Hoe ve een plechtige herdenking ge houden ter nagedachtenis van hen die vielen als represaille voor den aanslag op Rauter. H.M. de Ko ningin is voornemens bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. Zij zal een bloemstuk leggen bij het gedenkteeken voor de geval lenen en een rede uitspreken. Gisterennacht zijn drie arrestan- •i1 j8r 'n §eslaagd uit te breken uit de bewaarplaats van de Oude Alexanderkazerne te Den Haag. Een van hen wordt van ernstige politieke delicten verdacht. De eerste is Th. in 't Hol, geb. op 28 Sept. 1921 te Amsterdam, matroos derde klasse, woonachtig te Am sterdam. Hij was in arrest voor diefstal. Bovendien werd hij ver dacht van politieke delicten. De tweede is H. Fameriz, geb. op 26 Jan. 1926 te Haarlemmer meer, wonende aldaar, marinier derde klasse. Deze was in arrest wegens diefstal met braak. De laatste ontsnapte arrestant is G. C. Nupoort, marinier 2e klas, geb. 28 Nov. 1925 te Bloemen- daal. Nader vernamen wij, dat door het actief optreden van de rijks politie de voortvluchtigen reeds gisteren te Nieuwerkerk aan den IJssel zijn gegrepen. Ze waren op weg naar de grens en hielden zich ter plaatse schuil in een hooiberg. Op initiatief van de Vlaamsche Katholieke Studenten-Actie (KSA) is naar het boek van pater Maer- len S.J., de film .Jongens, die een vlag kunnen dragen" vervaardigd. De opnamen geschiedden in en om Herenthals. Binnenkort komt een Engelsche versie, voor Amerika bestemd, gereed. MS*:**;:-.:.::# het Groot Hertogdom Luxemburg, met het doel deze landen tegemoet te komen bij het regelen van hun invoer. Met betrekking tot de vooruit zichten voor het jaar 1947 zeide de heer Eyskens, dat de gewone begrooting 33.406 millioen zal be dragen, de begrooting der uit den oorlog voortvloeiende uitgaven 12.056 millioen en de begrooting der buitengewone uitgaven 6.122 millioen, totaal 51.584 millioen. Aangezien uit de rijksmiddelen 41,472 millioen zal worden ver kregen, zou 1947 dus een deficit van 10.112 millioen te zien geven. Met het intreden van het voor jaar gaat ook de melk-productie vooruit. Volgens voorloopige ge gevens van het centraal bureau voor de statistiek ontvingen de zuivelfabrieken in Maart 170.2-13 ton melk van de veehouders, een belangrijke stijging vergeleken hij de 114.688 ton in Februari. Bovendien is de in Maart afge leverde hoeveelheid 25 procent grooter dan die in de overeen komstige maand van 1946. Van deze melk werd in Maart 117.644 ton als volle en gestandaardiseer de melk in consumptie gebracht, aangevuld met 2.511 ton melk in blik. In Februari werd 109.109 ton als volle en gestandaardi seerde melk geconsumeerd met een aanvulling van 15.936 ton melk in blik. Aan onder- en kar-* nemelk werd nog 5.511 ton in con sumptie gebracht (in Februari 4.310 ton). De productie van boter be droeg in Maart 2.363 ton, hetgeen eveneens 25 procent meer is dan in Maart 1946. In Februari werd 1.764 ton boter vervaardigd. De kaasproductie neemt snel toe. Kon in Februari slechts 360 ton volvette kaas gemaakt wor den, in Maart liep de productie op tot 1712 ton. Voor 40 plus kaas waren deze cijfers 214 ton in Februari en 698 ton in Maart. Aan volle gecondenseerde melk werd in Maart 1.638 ton vervaar digd (in Februari 1096 ton). Neen, dit is geen opname van Helgoland, maar van de Waalhaven in Rotterdam tusschen pier L cn aan de rechterzijde wordt nu bard gewerkt aan de kademuur en middenin ligt het dok in en 2. Dit stuk is drooggelegd dok. Twee vliegen in één klap. De onder Sovjetrussische con trole staande „Berliner Zeitung" heeft het militaire bestuur van de Britsche zone in Duitschland ver weten, de werkzaamheid toe te staan van de „welbekend fascis tische Ludendorff-vereeniging, verkapt als een religieuze en de mocratische organisatie", aldus meldt Tass. „Deze organisatie is, onder leiding van Mathilda Lu- dendorff, haar werkzaamheid be gonnen met rondzending van cir culaires en verleening van hulp, aldus contact zoekend met haar voormalige leden en overblijfse len van Hitler's partij", aldus de „Berliner Zeitung". „Mathilda Ludendorff is een heftig anti-semiete, die rassenhaat predikt en deelnam aan de ideo logische voorbereiding van Hit ler's greep naar de macht. Ziet dan niemand in de Britsche zone, dat een nieuw fascisme den kop opsteekt?", vraagt het blad. Donderdagavond is het ruim 10.000 brt. groote Noorsche tank schip „Aristophanes" den Nieuwe Waterweg binnengeloopen en op- gestoomd naar de „Nieuwe Ma- tex" te Vlaardingen. Het schip is geladen met walvischtraan, waar van een belangrijk kwantum men spreekt van 2000 2500 ton door de Nederlandsche regee ring is aangekocht ter verbete ring van de vetpositie. Bij het verlaten van de Bata- fabrieken te Best is een autobus met personeel tegen een op den weg staanden vrachtwagen ge reden. De bus werd geheel open gescheurd en de meeste inzitten den werden over den weg ge slingerd. Een twintigtal passagiers liepen verwondingen op, waarvan zes ernstige. Er bestaat echter voor hen geen levensgevaar. De min. van onderwijs heeft be paald, dat bij de in het jaar 1947 te houden toelatings- en eindexa mens der scholen van voorberei dend hooger en/of middelbaar on derwijs en de in dat jaar te hou den examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs de officieele schrijfwijze van de Ned. taal zal worden gevolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1