Partij v.d. Arbeid voelt zich levensvatbaar HET TESTAMENT VAN FRANZ WERFEL Kansen van Nederland in Brazilië ONGEZONDE SENSATIE Ruit-nieuwtjes Fïlm-varia R.K. Middenstandsbond jubileert Eigendomsrecht Brandstoffennood in Engeland Stern der Ungeborenenzijn laatste roman mgr j. buis in ons Regeering vraagt offers VRIJDAG 25 APRIL 1947 PAGINA 2 TROPISCHE MIDDAG NA KALMEN MORGEN OPNIEUW IETS MEER WIND AVONDZITTING Men is ons welgezind Op de vragen ov«r toekonwt- KLEURENFILMS OVER NEDERLAND ORGANISATIE VOOR WETENSCHAPPELIJKE FILM „DE PIRATEN VAN KEY WEST" DE VIERING IN DE OUDE BISSCHOPSSTAD LAND OVERBELAST RADIO PERS ONEEL OLIE- EN VETMARKT De Partij van den Arbeid heeft als jonggeborene op het eerste congres, dat gisteren in Utrecht begonnen is en drie volle dagen duurt, willen getuigen, dat 2ij levensvatbaarheid bezit. Nietwaar, de heer Koos Vorrink verklaarde onomwonden, dat het experiment, zooals de stichting van de Partij van den Arbeid algemeen be schouwd werd, geslaagd genoemd mag worden. En dat wil wat zeg gen in een land, waar de tegen stellingen zoo groot zijn als ner gens anders ter wereld, in welk verband hij sprak over levensbe schouwing en sentiment als onza kelijke argumenten bij de tot standkoming van één grootsche beweging voor het socialisme. Men zou zoo den indruk krijgen, dat alle geestesstroomingen, die wfl kennen, werkelijk één bedding hadden gevonden, maar het feit alleen reeds van het bestaan van afzonderlijke Werkverbanden voor het protestant-christelijk en ka tholiek deel, demonstreert wel duidelijk, om van andere zaken niet te spreken, dat van homoge niteit geen sprake kan zijn. Xn- tusschen acht men blijkbaar nog een nieuw „hokje" noodig, gezien de circulaire, die ter vergadering werd uitgereikt, waarin de op richting van een' Humanistisch Werkverband wordt aangekon digd. Onder humanisme te ver staan „die levensbeschouwing, die o.a. ervan uitgaat, dat niet een macht buiten den mensch bepaalt wat goed'is en wat kwaad, doch dat dit onderscheid te vinden is in den mensch zelf." Wij zijn ge neigd om te denken aan een toe vluchtsoord voor dakloozen Overigens hebben wij op de eerste zitting van het congres, één keer den naam van God hoo- ren noemen, in het debat naar aanleiding van de rede van prof. J. H. A. Logemann over het vraagstuk „Indonesië-Linggadja- ti", toen een der opposanten het waagde te verklaren, dat hij het met den gang van zaken niet eens was en zijn misnoegen uitsprak over het terzijde leggen van de motie-Romme-v. d. Goes van Naters en het negeeren van het parlement. Hij riep Gods bijstand welgemeend in bij het bepalen Tijdens afwezigheid van de ouders brak in de schuur van den landbouwer B. te Zundert brand uit. Van de kinderen, dïe in de schuur speelden, is het 5-jarig zoontje in de vlammen omgeko men. De directeur der universiteits bibliotheek te Gothenburg heeft de facsimile.ultgave van Nederl. kromten uit de 17e eeuw, ontdekt ln de kon bibliotheek te Stock holm, aan'den directeur der kon. bibliotheek te 's-Gravenhage overgedragen. De prijscontrole heeft sedert Maart in Amsterdam en omge ving 17 confectïe-lndustrieën grondig onderzocht. Het bleek, dat tegen 16 bedrijven proces verbaal moest worden opge maakt in verband met overt re. ding van de prijsvoorschriften. Het overtredingsbedrag bedroeg in twee gevallen resp. 130.000 en 126.000. De reis van minister Neher naar Limburg ter bespreking van den wederopbouw is uitgesteld tot 2 Mei. Van begin Mei af zullen gedu rende twee maanden telkens voor vyf dagen 200 Noorsche soldaten van de bezettingstroepen in Duitschland hun verlof in de hoofdstad komen doorbrengen. De sopraan Corry Bijster en de violist Theo Olof hebben dezer dagen hun medewerking verleend aan een door de Société Philhar. monique te Parijs georganiseerd concert. <J> Het Ujk, dat dezer dagen uit 't kanaal te Tilburg is opgehaald, is thans geïdentificeerd als dat van den 42-jarigen L. v. H. uit de Staringstraat aldaar, die sedert een maand vermist werd. A Officieren en manschappen van de „British army of the Rhine" zullen tusschen 28 April en 15 Mei in zes driedaagsche tochten in drie autobussen een bezoek brengen aan de bollenvellden, Haarlem en Amsterdam. Bij Haarlem is een 18_jar. land bouwersknecht door het op hol slaan van een paard, dat voor een wals gespannen was, onder den 300 k.g. zwaren cylinder ge komen en op slag gedood. Te Bologna la „het goudenboek" dat op een plein was tentoonge steld en namen bevatte van ver. zetslieden, die hun leven voor de bevrijding van Italië hebben gegeven, door onbekenden ver brand. Onmiddellijk werd een. klopjacht op fascisten begonnen waarbij een fascist zwaar gewond werd Op 2 Mei zullen 30.000 Fransche doktoren gedurende 24 uur een administratieve staking houden als protest togen de, naar hun meening onvoldoende toewijzing van auto's. Deze staking houdt slechts in, dat de doktoren op dien dag zullen weigeren attesten te teekenen. A Het Weensche volksgerechtshof heeft dr. Kurt Schusohnigg, voormalig Oostenrjjksch kanselier die door de nazi's gevangengezet werd telegrafisch verzocht naar Oostenrijk terug te keeren om getuigenis af te leggen in het proces tegen dr. Guido Schmidt, voormalig minister van buiten— landsche zaken in het kabinet. Schuschnigg, die wegens hoogver. raad terecht staat. Schuschnigg houdt momenteel lezingen in de V .3. In Augustus a.s. zal het Albert- kanaal opnieuw voor de scheep vaart worden opengesteld. Hier door zal de verbinding Antwer pen—Luik worden hersteld Reeds begin Juli zal een aanvang wor den gemaakt met de geleidelijke vulling van de drooggelegde panden 'e Ooien en HasSelt. 'A In een noodzitting van het Fransche kabinet is Donderdag, avond besloten het gemiddelde broodrantsoen van 300 op 250 gr per dag te brengen. <J, Te Bazel zvjn bij een botsing van drie trams 4 passagiers om het leven gekomen en 41 gewond ge. raakt. A Van 11 Mei af zal in Duitschland de dubbele zomertijd gelden. van zijn standpunt, in de ver wachting immers, dat men hem alleen zou laten staan en beschou wen als behoorend tot de opposi tie, waarover de heer Vorrink zulke felle woorden gezegd had. Was de stemming in de mor genuren zeer statisch en droeg de bijeenkomst in de feestelijk aan- gekleed'e „Tivoli-zaal", waar rose azalea's inplaats van fel rood het front van het podium versierden, meer het karakter van een we tenschappelijke vergadering, mee gaand met de leiding, als de af gevaardigden ook waren, des mid dags ketste het vuur in de be sprekingen en warm als het tro- penklimaat waren de gemoederen, toen de „question brülante" aan de orde kwam. Menige pjjl werd ook op den voormaligen bewindsman afge schoten, welken de heer Loge mann handig pareerde. Men be treurde het, dat een lid van de partij aan de motie-Romme zijn handteekening had durven geven. Er is een te groote beschroomd heid tegenover den rechtervleugel getoond en de P.v.d.A. had bij de politiek ten aanzien van Indone sië van meer zelfbewustzijn blijk moeten geven. Alsof deze debater niet verstaan had, hetgeen de partij-voorzitter in zijn openings rede had gezegd, dat de Partij te klein was om alléén de leiding van het staatkundig leven in handen te nemen en zonder al te veel geestdrift, maar uit een gevoel van verantwoordelijkheid tot sa menwerking met de K.V.P. be sloten was. Ook prof. Logemann liet uit komen, dat dit inzake Indonesië slechts politieke noodzaak was, eigenlijk is slechts een minimum bereikt. Maar kon men anders of meer? Wat het accoord van Ling- gadjati betreft zei hij heel dui delijk, dat het gaat om het vrij willig samengaan van twee sou- vereine partijen in een unie, met den nadruk op het vrijwillig, d.w. z., als de eene partij die samen werking niet langer wenscht, kunnen wij daaraan niet ontko men.... En om toch maar vooral heel duidelijk te zijn, nam het partij bestuur het amendement van een der afgevaardigden over om, waar in de resolutie sprake was „van autonomie binnen het Ko ninkrijk" dit aan te vullen met „binnen de nieuwe structuur van het Koninkrijk." De heer Vorrink legde nog een roerende getuigenis af van de democratie van de Partij, waar men gedoogd had, dat de heer Oud er een afwijkende meening op na hield. Een openbare beris ping, zooals een der sprekers wenschte, was zeker niet noodig, waar het partijbestuur den heer Oud reeds op het verkeerde van zjjn houding had gewezen en j Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest, gedeeltelijk j bewolkt met tijdelijk eenigen j lichten regen, iets lagere tem- peratuur dan vandaag. J 22 April: zon op 5.22 uur, on- der 19.54 uur; maan op 8.56 uur, onder 1.47 uur. deze inmiddels als bestuurslid van „Rijkseenheid" had bedankt. Spreker ging in op den uitslag der verkiezingen, die eenigszins hebben teleurgesteld door den drang der kiezers naar de oude politieke partijen. Toch zullen 150.000 katholieken en een nog grooter aantal geloovige protestan ten hun stem op de P. v. d. A. hebben uitgebracht, meent spreker. Velen hebben echter gestemd op de communisten. Spr. verklaarde, dat de P. v. d. A. den s» prmci- pieelen strijd tegen het commu nisme niet uit den weg zal gaan, hij deed een beroep op de chris tenen en humanisten van het oude Europa om gezamenlijk den strijd te voeren. Zonder al te veel geestdrift, doch met groot besef van de verantwoordelijkheid is tot coali tie met de K. V. P. besloten. Spr. ging vervolgens de werk zaamheden na van de verschillende ministers-partijgenooten en con stateerde dat men over het in het eerste jaar bereikte met groote voldoening kan terugzien. In de avondzitting heeft minister Vos gesproken over den sociaal- economischen toes and. Spr. zag vier wegen open, welke leiden naar een gezondmaking van onze nationale economie: le. het leenen van nieuwe bedragen, doch het verleenen van credieten wordt beheerscht door politieke mo tieven. De 2e weg is de liquidatie van hetgeen Nederland bezit in het buitenland. Van de 3 milliard gulden, die in het buitenland zijn vastgelegd, is een 'deel bestemd voor goederenaankoop. Het tempo hebben we echter niet in eigen handen: 3e. Wanneer we niet meer leenen dan liquideeren, moeten we iprobeeren minder uit te geven. Het 4de middel, dat spr. speciaal wilde aanbevelen, is de opvoering va.i de productie in eigen land- Spr. waarschuwde tegen een wilde toonbeweging. Opvoering van de productie leidt tot opvoering van de winst. Dit kan alleen worden gecorrigeerd door daling van de prijzen; niet door opvoering van de loonen- De socialisa ie van een deel van het bedrijfsleven be- teekent een doordringen van de sociale principes in de grond slagen van de maatschappij. Vandaag Vrijdag, wordt de hoofdschotel, het ontwerp-begin- selprogramma, opgediend, te ser veeren door prof. W. Banning. Twee dagen na het beëindigen van den roman „Stern der Ungeborenen' is Franz Werfel in zijn villa te Beverlock Hills (Californië) aan zijn schrijftafel gebogen over een revisie van zijn gedichten, plotseling overleden. Dit feit geeft aan de lezing van het boek een zeer eigen cachet: het is alsof we een stem uit dit werk hooren opklinken, die van de overzijde van het graf komt, een stem die aan een verbijsterde, chaotische en zoekende wereld bezwerende en waarschuwende formules toehijgt, zich welbewust dat ze toch niet verstaan zullen worden. Iedere literatuurcriticus zal de virtuositeit, het onbetwistbare meesterschap van dezen merk- waardigen schrijver en denker er kennen. De breed-stroomende boeiende vertel- en schrijftrant, het tot in de kleinste bijzonder heden doordachte van de compo sitie, de universeele kennis- en stofbeheersching en de onmetelijke diepgang van zijn gedachten zijn slechts enkele facetten, die den lezer onmiddellijk bewust worden. Na ,,Zwischen Oben und Unten" en „Das Lied von Bernadette" staat „Stern der Ungeborenen'' nog dichter bij de geloofs- en zede- leer der Katholieke Kerk, of schoon het procédé in strijd is met de kerkelijke voorschriften, het geen de schrijver onomwonden er kent. Door een spiritistisch experi ment wordt Franz Werfel in den persoon van F. W. de ik-figuur van het boek, honderdduizenden jaren na zijn afsterven als mate rialisatie terug op de wereld ge plaatst, een wereld, die hij niet meer kent en waarin hij een vreemdeling is. Ons land de grootste Europ. afnemer van cacao In een interview met den Ne- derlandschen gezant in Brazilië, den heer Kleijoi Molenkamp te R.o de Janeiro, heeft deze een en an der medegedeeld over de Neder landers, dïe iin Brazilië verblijven. Allereerst wees hij op de Ne- derlandsche nederzetting te Ca- rambehy, welke nu ongeveer 300 inwoners heeft; een vrij oude nederzetting, een 35-tal jaren ge leden, in 1911, daar gevestigd. De moeilijkheden dezer vesti ging zijn groot geweest, de grond was vrij schraal en vroeg zwaren arbeid en volharding. Door on vermoeid werken kwamen de boeren er langzamerhand boven op. Toen de prijzen gingen stijgen in de laatste zeven jaren kwam er welstand. Een tweede groep vam Neder landers word't gevormd door de handelsmenschen, importeurs en exporteurs. Voorzoover deze zich vóór den oorlog op Ned. pro ducten hadden georiënteerd en afhankelijk waren van den toe voer daarvan, hebben zij, toen de oorlog alle bronnen droog deed' loopen, moeilijke maanden gehad- Nu de relaties met Nederland weer. hersteld zijn, richt zich de activiteit ook weer op het moe derland. Maar, hier hangt uiter aard heel veel af van het econo mische herstel van Nederland. Intusschen zijn er twee belang rijke feiten op het gebied van den export. Nederland blijkt een groote rol in den cacaohandel ie spelen. Het is de grootste Europeesche kooper van Braziliaansche cacao. De Ver Staten koopen de meeste cacao da invloed van Noord-Amerika in Brazilië is sterk 59.1 pet. Euro pa koopt 31 pet., waarvan 2/3 door Nederland wordt opgenomen Eveneens op de tabaksmark» heeft Nederland een sterke positie. De gezant wees ons ook op de scheepvaartmaatschappijen, de Kon. Holl. Lloyd, de Kon- Ned. Stoombootmaatschappij en v. Nie- velt, Goudhaar, en Co. Met die maatschappijen reist men in Bra zilië gaarne'. En dan is er nog een groep Ne derlanders aldus de gezant weïke. niet vergeten mag worden. Dat zijn <je talrijke NederTainid'sche paters, die zich in den oorlog uit muntende Nederlanders hebben getoond en wier werk zich in Brazilië uiteraard minder op m:s- sionarisch gebied, dan wel op op voedkundig gebied beweegt Hun aantal zal de 700 wel naderen. Handelsmogelijkh eden Wat onze handelsmogelijkheden betreft, merkte de gezant op, dat de Nederlandsche kansen goed1 staan; men is ons welgezind Wan neer Nederland weer in staat is op volle kracht te werken, zal men ons gaarne leveren en mén zal dan ook gaarne ontvangen. Daar is b v. de haven verbetering van het zich snel ontwikkelende Rio. Er komen verkeersstopoingen voor; schepen kunnen nief snel genoeg lossen door gebrek aan kadelengte, kranen enz., zoo zelfs, dat Noord-Amerika het scheeps verkeer met R'o in handen heeft genomen en bij het afvaren naar Rio ordenend optreedt, om op stoppingen, met alle nadeelen van lang, te lang liggen, daaraan ver bonden, te voorkomen. Bij die havenverbetertng, bij havenbouw, baggerwerk, havenoutillage kon onsland om zijn deskundigheid een groote rol spelen. verwachtingen, onderstreepte de gezant nog eens de groote betee- kenis vah het Nederlandsche herstel; Ned. schepen hebben een uitstekenden naam. Ook wees de gezant op de wenschelijkheid van een Ned. tentoonstelling in Bra zilië, van industrieele producten, kunst, kunstnijverheid enz. Vervolgens de immigratie-moge lijkheden. Deze zijn er ongetwij feld, kansen liggen er zeiker. Maar er hangt zooveel af van de voor bereiding. De gezant wegs daarbij op de groote beteekenis van een geestelijke en godsdienstige een heid der kolonies, wélke het wel slagen slechts kan bevorderen. Uiteraard kwamen ook de aan gelegenheden ter sprake, welke samenhangen met de Braziliaan sche leeningen. Ten aanzien van deze materie deelde de gezant ten slotte mede, dat er besprekingen gaande zijn over een betalings verdrag, waarbij ook de kwestie der z.g. „bevroren saldi" zal ter sprake komen. Bezoek van Amerikaansch cineast Op initiatief van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vrèemdelingenverkeer en met steun van den R. V. D., de K. L. M. en de Holland-Amerika-lijn zal de Amerikaansche cineast James A. Fitz Patrick van de Metro-Gold- wyn-Mayer binnenkort, vergezeld van eenige assistenten, naar Ne derland komen teneinde hier eeni ge kleurenfilms („Traveltalks") op te nemen, welke daarna in de Me- tro-Goldwyn-Mayer-serie „The Voice of the Globe" in Amerika en elders zullen worden vertoond. Een en ander geschiedt in het kader van de .actie, welke thans door de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer gevoerd wordt ter stimu leering van het bezoek van bul- tenlandsche toeristen aan Neder land. De Engelsche Vereeniging voor de Wetenschappelijke Film zendt deze week een delegatie naar Pa rijs om besprekingen te voeren met het „Institut du Cinémato- graphie Scientifique" om daar in de laatste week van September een filmcongres te houden. Men hoopt, dat alle landen aan dit congres zul len deelnemen. Bovendien worden momenteel voorbereidingen getroffen voor het houden van een monstercon gres voor de film in Londen te gen het eind van dit jaar, tijdens hetwelk een internationale orga nisatie voor de wetenschappelijke film in het leven zal worden ge roepen. De initiatiefnemers tot deze po gingen om de grenzen voor de wetenschap over de geheele we reld te verbreken, zijn de Unesco en de Britsche en Fransche Ver- eenigingen voor de Wetenschap pelijke Film. Franz Werfel Drie dagen verblijft hij daar en dan zet hij zich neer om zjjn be levenissen te boek te stellen. Alles wat eij goed reporter in een vreemd land interesseert en van belang toeschijnt deelt hij aan zijn lezers mede. de levensgewoonten van de bewoners, den vorm van den staat, de gedachte- en gevoels wereld van de menschen die hij op zijn tochten ontmoei, de ont wikkeling der kunsten en kleine uitstapjes in de doolhoven van de historie. 'En natuurlijk confronteert hij deze gefantaseerde droomwereld een ,,geistiges Schauen", noemt Werfel het met zijn eigentjjd- sche wereld. Daarom is dit werk niet alleen een danteske fantasie, maar tevens een scherpe, onbarm hartige tijdscritiek. Een tijdscri- tiek, die eigenlijk haar culminatie vindt in de karaktertrekken van deze toekomstwereld, die zich steeds verder van God verwijdert. Tweemaal wijst Werfel er na drukkelijk op dat deze gefanta seerde maatschappij de vervolma king is van de communistische idealen en ideeëndroom. Het ni- velleeringsproces is ten einde ge schreden, er bestaan geen volke ren en geen rassen meer, er is een eenheidsstaat, een eenheidsvoed- sel, een eenheidsdenken. Geen lij den, geen leed. geen nood, geen ziekten teisteren meer den mensch, zelfs de dood is vrijwillig. Twee krachten, twee machten hebben aan de tand der eeuwen weerstand kunnen bieden, die vol gens de beloften eeuwigheidswaar de bezitten, tot aan het einde der tijden: de Katholieke Kerk en het Jodendom. Alle aardsche problemen zijn overwonnen, technisch en mate rieel is geen verbetering en ver volmaking meer mogelijk, alleen het volkomen geluk is ook voor den mensch uit de mentale eeuw een ver, ongrijpbaar en onbereik baar ideaal- Dan breekt ook het noodlot in deze materialistisch.- paradijselijke wereld den toover: een gruwzame oorlog richt haar te gronde. Werfel bedoelt daarmede geens zins te zeggen dat een pessimisti sche en fatalistische wereldbe schouwing de zijne is. Integendeel, al is de menschelijke geschiedenis de geschiedenis van de gevolgen der erfzonde, de geschiedenis van de altijd verder schrijdende ver wijdering van God, er is tegelij kertijd een dubbele beweging in de geschiedenis van den mensch en de menschheid te onderkennen: ,,Wij verwijderen ons niet alleen van God door den tijd, maar wij naderen God ook door den tijd, De oorlog heeft ons niet zacht zinniger en beschaafder gemaakt Vergissen we ons niet, dan heeft de oorlog ons heel wat ruwer en bloeddorstiger gemaakt dan we voordien plachten te zijn. De de cors in onze schouwburgen zijn haast niet meer te zien door de stapels lijken, welke op het too- neel liggen opgetast en het witte doek in onze bioscopen ziet rood van de stroomen bloeds, die in de nieuwste kleurenfilms worden vergoten. De roode kleurstof, waarmee een acteur zich pleegt te overgieten, om te suggereeren, dat hy zwaar is gewond, is te genwoordig even onontbeerlijk als het oogenzwart van de prima don na en een film, waarin niet min stens een paar menschen worden gewurgd, overhoop gestoken, neer geknald, of neergeknuppeld, is even zeldzaam geworden, als een film zonder de onvermijdelijke liefde, met een hoofdletter- Hoe reageeren wij, het publiek, daarop? Ergeren we ons, of scha men we ons over zooveel wreed heid en bloeddorst, over zooveel ontaarding en verwording? Inte gendeel. Evenals de talrijke da mes, die den „bokswedstrijd" tus schen Woodcock en Baksi hebben bijgewoond, schijnen we te genie ten van zulk een slachtpar.ij. Een sensatie is voor ons geen sensatie meer, als ze niet nog sensaüonec- ler is dan de vorige. Onze gevoe lens stompen af- We verliezen ons gevoel voor de juiste verhoudin gen. We zien niet meer het wer kelijk goede. We onderkenner, niet langer het kwade, het verder felijke, het afkeurenswaardige Ons oordeel wordt vertroebeld, ons denken geremd. Een voorbeeld daarvan is een film als „Barracuda", welke wij nog pas vorige week hebben ge zien Een nieuw bewijs levert ons de door Cecil B. de Mille geregis seerde film „Reap the wild Wind" (De Piraten van Key West). De Mille (doctor honoris causa in de filosofie I) I die zich met films sis „Het teeken des kruises", „Cleo patra", „De Kruistochten", „De trek naar het Wes.en" en „Union Pacific" een naam verwierf als de maker van „monumentale histori sche" films, heeft van „Reap the Wild Wind", welke hij in 1942 voltooide, een „historische" film gemaakt, waarin alleen de ge kleurde sensatie monumentaal is. Er wordt geschoten, met messen gekerfd en met knuppels gesla gen. dat het een lieve lust is; de held weet zijn genegenheid niet beter te demonstreeren dan door zijn beminde een pak ransel te geven, haar in het water te smij ten en haar zoo nu en dan op te sluiten; een geboeide man wordt gestompt en geslagen en met een doffen smak in 'n scheepsruim ge kwakt; en toch betrapten we ons er op, dat we, toen bovendien nog een hulpelooze duiker in de afschuwelijke vangarmen van een inktvisch langzaam werd doodge drukt, ons sceptisch zaten af te vrajen, waarom juist de minst sympathieke van de beide duikers het slachtoffer moest worden en waarom ook niet de andere door het monster werd gegrepen. Het beest had vangarmen genoeg! Maar belangrijker dan de sensa tioneelste sensatie is toch altijd nog 't happy ending, zelfs in een sensatie-film van Cecil B. de Mil le, dr. h, c. Dat alleen redde het Heven van Stephen Tolliver (Ray Milland), want er moest aan het slot toch iemand met Loxi Clai borne (Paulette Goddard) trou wen, De rest van de sterren (John Wayne, Raymond Massey, Robert Preston, Susan Hayward, Walter Hampden en Victor Kilian) liet op min of meer sensationeele wijze het leven. Natuurlijk zijn ze niet echt dood. Dat is een troost, zij het een schrale. Want nu kunnen ze bij gelegenheid opnieuw op reden in een monumentale Cecil B. de Mille-film, die misschien nog sen- sationeeler zal zijn. Ons inziens behoeft er geen be zwaar tegen te worden gemaakt, dat personen boven 18 jaar naar .Dp Piraten van Key West" gaan kijken, hoewel we deze rolprent zeker niet kunnen aanbevelen. De oorlog heeft ons niet zachtzinni ger of beschaafder gemaakt en films als deze zijn allerminst ge schikt om meer menschelijke en meer edele gevoelens in ons aan te kweeken. F. doordat wij ons van het begin van alle dingen weg en naar het eind van alte dingen toe bewegen! Het zijn wel schampere woor den, die Werfel vindt voor zijn eigentijdsche wereld en haar ver tegenwoordigers. Journalisten, mi litairen, politici, kunstenaars en kunstcritici, intellectueelen, fas cisten, marxisten en democraten, spiritisten en philosophen, zij al len krijgen bittere woorden te hooren. De komende Werfelbiograaf vindt er een schat van materiaal in om Werfels houding tegenover zijn tijdgenooten te kunnen bepa len. Belangrijk is Werfels visie op het onmiddellijk gebeuren na den oorlog. Hij ziet Wereldoorlog no. Ill kort na den Hitleroorlog (Hit- Ier komt in de figuur Heiltier in dit boek terloops ter sprake) uit breken en voorspelt voor de ko mende tijden nog barre jaren, waarin bommen en granaten in onze ooren zullen huilen. De Duitscbers verdeelt hij glo baal in Heinzelmannchen en Wichtelmannchen, kabouterman netjes en kobolden. De Heinzel mannchen, het grootste deel van' de Duitsche natie, probeeren de schuld door vlijt en werkzaamheid weer góed te maken, de Wichtel mannchen, de Nazi's blijven aan het wroeten. Maar de volkeren gaan ten slot te hun ondergang als zelfstandige naties tegemoet en van de volke ren zal het Italiaansche zich als enclave het langste handhaven, omdat in Rome de Paus zetelt. Een deel van de christelijke secten gaat op in het zoogenaamde com munisme, waarvan weliswaar niets anders overblijft dan de roem van een groote nationale overwin ning, een enggeestige centrale bu reaucratie en een bijgeloovige ver eering van de wetenschap. De re- ligieuse vernieuwing zal ten slotte van Amerika uitgaan. Zonder aan Werfels voorspellin gen meer waarde te hechten dan aan iedere menschelijke beschou wing, kunnen we toch, in het aan gezicht van de gebeurtenissen van deze naoorlogsche wereld, aan- de ze dwingende redeneering niet achteloos voorbijgaan en haar met een schouderophalen beantwoor den. De tijd zal het uitwijzen. Met het Christendom zelf Is Wer fel niet geheel in het reine geko men. In „Zwischen Oben und Un ten" geeft hij een drievoudige re den aan, waarom een Jood zich niet tot het Christendom mag en kan bekeeren. Een bekeering vindt Werfel een drievoudig ver raad, hij pleegt verraad aan de partij der zwakken en vervolgden, hij deserteert uit de gemeenschap van het uitverkoren volk en hij onttrekt zich aan de boete, die het Joodsche volk is opgelegd door de verwerping van den Messias. Met deze stellingen is Werfel duidelijk in strijd met de katholieke ge nadeleer. Overigens onderschrijft hij vol komen de Katholieke leer over de biecht, het huwelijk, de erfzonde, om slechts enkele grepen te doen- Hij erkent het bestaan van enge len en de werkelijkheid van het vagevuur. Het komt ons voor dat ook in Werfels karakter een reden moet worden gezocht, die het geheim belicht, waarom deze groote klare geest niet om het Doopsel ge vraagd heeft, waarom deze mensch, die van de H. Maagd Maria getuigde! Ja, die Mutter Gcttes mit dem Kinde. Ich weisz, dasz sie mir geholfen hat, wo im mer sie le-bt", niet den laatsten be- slissenden stap in zijn leven ge daan heeft. Duidelijk doelen deze zinnen op het bestaan van „Das Lied von Bernadette", waaraan een gelofte ten grondslag ligt. Een aanwijzing geeft ons Wer fel zelf, als hij schrijft, dat een karakterzwakheid hem beheerscht die alle beslissingen en verant woordelijkheden uit den weg poogt te gaan en als hij zich ver gelijkt met den Apostel Petrus, die ook driemaal zijn Heer verloo chende. We hebben hier slechts in grove trekken gepoogd Franz Werfels erfenis „Stern der Ungeborenen" te karakteriseeren- Het laatste woord gunnen we gaarne aan den commentator. Hij zal er een heel boek voor noodig hebben. H. T. De eerste geivonde wordt voorloopig opgekalefaterd. Lynne O. man, Raymond Massey, Pa' l <tte Goddard en John Wayne in „De Piraten van Key West" De feestdag werd gisteren voortgezet met een centrale raads vergadering in de prachtig ver sierde tuinzaal van het Concert gebouw te Haarlem. Nadat de jaar verslagen waren goedgekeurd, werd de oud-bondsvoorzitter E. J. M. Stumpel uit Hoorn tot eere-lid benoemd onder daverend applaus. Daarna was er een uitbreide rond vraag, waarbij vele afdeelingen met ernstige bezwaren kwamen tegen bestaande distributiemaatre gelen en combinatieverkoop tus schen fabrikanten en grossiers. Het hoofdbestuur wees op de moeilijk heid zonder concrete gegevens te handelen en verzocht den afdee lingen deze naar voren te brengen Na een gemeenschappelijke kof fietafel had om twee uur een officieele ontvangst ten stadhuize plaats. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk, de beide katholieke wet houders A. J. Angenent en mr. dr. F. Schreurs .alsmede secretaris mr. Th. Wesstra ontvingen de gasten. De heer Geluk deed een beroep op de R.K. Middenstanders, zich trouw te houden aan de maatregelen, die de overheid in deze moeilijke tij den moet nemen bij distributie en ordening. Hij vroeg om een groote mate van public spirit bij de mid denstanders. Bondsvoorzitter v. d. Brule dankte voor de ontvangst. In de Groote Concertzaal was inmiddels een groote schare con gressisten bijeen gekomen. Voorz. v. d. Brule opende de bijeenkomst met 'n uitvoerige herdenkingsrede waarin hij vele brandende vraag stukken van den laatsten tijd aan roerde. Staande in de branding van het maatschappelijk leven, zoekt de jubileerende Bond naar nieuwe wegen op Christelijken grondslag. Spoedig hoopt men te beschikken over een eigen econo misch apparaat voor den Kath. Middenstand. Nadat het zangkoor van de Haar- lemsche St. Liduina-kerk o. 1. v. P. Q. Wolff enkele geestelijke en profane liederen had ten gehoore gebracht, hield de oud-bondsadvi- seur dr. Olierook de feestrede. Feestrede dr. Olierook Veertig jaar heeft de Haarlem- sche Bond trouw Kerk en vader land gediend. In vele midden standsorganisaties wilde hij den wijsvinger zien, die den weg wees doch tevens den ringvinger als bewijs van trouw. Indien de Bond de middenstanders niet had geor ganiseerd, zouden zij in de barning der tijden doodgedrukt zijn tus schen het ijzer van het georgani seerd grootbedrijf en de hamer der georganiseerde arbeidersbewe ging. Piëteitvol herdacht spreker de pioniers van het eerste uur, het bijzonder Chris Jansen. HU wees op diens prachtige voorbeeJa, trouw en ijver. Wilt ge een monu ment voor Chris Jansen, ziet om u heen naar de groeiende K.K.. Middenstandsbonden. Die vormen een Gode welgevallig monument De fundamenten vaaRond dienen ongewijzigd te blijven, doch de organisatie zij vooral dyna misch, meegaande met den zwa ren, toch grootschen tijd! Het de vies van den Bond zij en blijve: „Eerlijk in handel, crhistelijk in wandel!"- Spr. noemde de innige vereeniging van onze Katholieke bonden en de H. Kerk een van de grootste trofeeën van onze con temporaine geschiedenis. Dit feest zal moeten worden de bazuinstoot, die de nog slapenden wakker maakt. Na orgelspel door den heer Jan Nibbering sprak de vicaris-gene raal namens Z. H. Exc. den bis schop de feestvergadering toe. Toespraak Vicaris-Generaal Mgr. Ammerlaan herinnerde er aan, dat het niet zoo'n gemakke- 'ijke geboorte is geweest voor den Middenstandsbond. Hij bracht hul de aan allen, die den Bond zoo principieel katholiek gehouden heb ien en tevens aan hen, die direct a den oorlog weer begonnen mei ien wederopbouw. Hadden we on- e menschen in onze katholieke organisaties niet zoo principieel pgevoed, aldus nigr*» dan zouden e in de bezettingsjaren niet zoo rincipieel hebben stand gehouden teeds ziet men het duidelijk: prin- ipiëele organisatie is niet slechts hristenplicht, het eischt tevens /are vaderlandsliefde! Maakt den 'ond steeds grooter in aantal, doch ooral in kwaliteit! Dan zal het luden jubileum recht een feest innen zijn! Aan het slot deelde mgr. me de, dat bet Z. H. den Pane bad behaagd te begiftigen met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice den bondsvoorzitter, den heer H. E. v. d. Brule, welke onderscheiding hem door den bisschop na diens terugkeer uit Rome persoonlijk zal worden uit gereikt. Een daverend en lang durig applaus volgde op deze mededeeling. Nadat het jongenskoor der Li- duinakerk zich nogmaals had laten hooren, boor de directeur van het Hanzebureau de feestgave aan van de afdeelingen aan het hoofdbe stuur: vooreerst de mededeeling, dat de Diocesane Bond juist giste ren de 11050 leden is gepasseerd en een eerste bedrag voor het Chris-Jansen-Fonds groot 15.000, dat den eersten steen vormt, die door vele gevolgd moet worden. Vervolgens bood ook bondsvoorzit ter Koops van den Ned. R.K. Mid denstandsbond een gift aan voor het fonds, gevolgd door den heer Oostermeijer, voorzitter v. d. aartsdiocesanen bond. Ook de heer Lem van de afd. Den Haag sprak een enthousiast huldigingswoord namens de leden tot het hoofdbe stuur, waarna Jan Bakker de inge komen gelukwenschen voorlas van minister-president Beel, de minis ters Gielen, Huysmans, Fiévez, Maarsseveen enz. Een enthousiast slotwoord van den heer v. d. Brule en een „Aan U o Koning der Eeuwen!' besloot de groote feest- bij eenkomst. Des avonds had een uitgebreide feestmaaltijd plaats, waarna het feest werd besloten met een schit terenden feestavond in den Haar- lemschen Stadsschouwburg. Zaterdagmiddag zal de nieuwbe noemde Apostolisch Prelect van Britsch Noord-Borneo, Mgr. Jacob Buis, na een afwezigheid van tien jaren waarvan "U verschillende in Japansche krijgsgevangenschap doorbracht zlJh vaderstad Leiden terugkeeren. In feeststoet zal Mgr. door deken A. Homulle worden binnengeleid in de ouder lijke woning aan de Waldeck Pyr-. montstraat. Des avonds wordt een plechtig danklof gehouden, waar de deken den nieuwbenoemden prefect zal toespreken. Zondag morgen draagt mgr. Buis een pontificale H. Mis op, des middags is eJ receptie aan de pastorie en de feestdag wordt besloten met een plechtig Lof met toespraak van den jongen prelaat. Het personeel van het radio omroepbedrijf te Vorarlberg in Oostenrijk heeft zich tegenover de officieele instanties en het publiek beklaagd over het tekort aan per soneel, waardoor sommige em ployes wel weken van 80 a 90 werkuren maken, zonder over- werkgeld te ontvangen. Tegen over twee a driehonderd em" ployé's bij andere radio-omroepen in Oostenrijk zijn te Vorarlberg slechts zeventig personen in dienst, met inbegrip van orkesten technisch en administratief per soneel. Zoodoende Jh° .1,n de practijk één man tegelijk als plaatselijk redacteur, meuwsom- roeper, sportredacteur en letter kundig medewerker fungeeren. Het is uiteraard ondoenlijk, om in een kort krantenartikel de on derscheiden theorieën en zelfs het speciaal eigen standpunt over eigendomsrecht te bespreken. Er bestaan alles bij elkaar biblio theken over dit vraagstuk. Toch moeten we een enkel aspect onder de loupe nemen ingevolge den drang naar socialisatie die in zijn huidigen vorm, het bezit van eigendom dreigt aan te tasten. Onze eigen theorie de econo- misch-natuurrechtelijke van St. Thomas leert, dat privaat-eigen dom niet alleen rechtvaardig maar ook noodzakelijk is. Zulks op eco nomische gronden maar vooral op de basis van het natuurrecht Leo XIII heeft in „Rerum Novarum'' die leer zoo duidelijk weergege ven. Ten eerste is de mensch een re delijk wezen. Dat redelijke in den mensch noopt hem in de toekomst te zien en daarmede rekening te houden. Voorts heeft de mensch recht op de vrucht van zijn arbeid. Beschouwen we den mensch met betrekking tot zijn gezin, dan spreekt het recht op bezit nog sterker. Middelen moeten worden verworven en bewaard om zich voor tegenspoed en ellende te vrij waren. Al heeft God de aarde aan alle menschen gegeven en Zelf geen bijzondere verdeeling gemaakt, Hij schiep den mensch als redelijk wezen, die een hunkering naar particulier bezit in zich heeft., Nu erkennen de socialisten lirel privaat bezit van consumptiemid delen maar voor de productie middelen gaat hun hang in sterke mate den kant uit van collectief bezit of Staatsbeheer. Hier is oppassen geboden on danks alle, wel eens niet gek klinkende leuzen of theorieën. We gaan hier niet in op de dwalingen op godsdienstig, wijsgeerig en ze delijk terrein en zullen alleen po gen te antwoorden op de voor de nnmte„vïegetde vraa8; !s als eco nomisch systeem de afschaffing van particuliere productiemiddelen al dan met in strijd met het natuur recht? Aristoteles H. Thomas en na hen Leo XIII hebben drie noodza kelijkheden aangegeven voor het handhaven van de productiemid delen in particulier bezit. Ten eerste om den prikkel tot arbeid te handhaven, ten tweede voor het behoud van de maat schappelijke orde, ten derde in het belang van den maatschan- pelijken vrede. Immers het is de overtuiging, dat men de behaalde winst en loon mag houden, die den mensch drijft tot voortdurenden arbeid. Die arbeid brengt individu of ge zinsleden hooger in de maatschap pij. En dan, zou een werker met geluk geen nieuwe productiemid delen mogen koopen, zoodat ook de industrie nog in haar ontwikke ling wordt beknot? Hoe zal vervolgens in de nieu we gemeenschap van dergelijken aard de mensch over de lagere vakken en posten worden ver deeld. Een bron van oneindige ge schillen. Momenteel bemerkt men daarvan nog niet zooveel omdat bijv. een ambtenaar zijn spaargeld nog kan steken in een rendeerend bedrijf van een particulier. Tenslotte zouden we na boven staand betoog nog kunnen aanvoe- ren het historisch bewijs n.l. dat bij alle volken en te allen tijde privaat-eigendom wordt aange troffen. En dus, zegt H. Thomas, het is onmogelijk dat, wat door allen overeenstemmend wordt ge zegd, geheel valsch is. Iets geheel anders is natuurlijk, of particulier eigendom zuiver al leen bezit is en geen verplichtin gen heeft. Privaat bezit blijft mid del, geen uiteindelijk doel. Op den particulieren eigendom rust een „sociaal servituut" d.w.z. naastenliefde en algemeen weiz.jn spreken danig mee. Men kan dus maar niet doen wat men wiL Vanwege enkele ruil transacties teet andere landen (wij leveren cocosolie hetgeen in voldoende kwantum aanwezig is, en krijgen daarvoor andere oliën, die wij minder gemakkelijk kunnen be komen terugmoest de copra- verwerkende industrie ditmaal in hoofdzaak voor den export produ- ceeren, aldus een bericht van de makelaars Bessem en De Schepper, Daarnaast vielen toch ook nog diverse transacties in cocosolie voor de inlandsche stearine- industrie te boeken. In ruil kregen wij een postje zonnebloemolie uit Hongarije en weer 800 ton wal- vischtraan uit Noorwegen. Verder zijn aangekomen in deze berichtperiode 600 tons soyaolie en 200 tons castorolie uit Amerika. In deze oliën, benevens in loco lijnolie, gingen kleinigheden om, maar er blijft vooral in de beide laatstgenoemde voldoende voor radig. Ook in loco eetbare runder talk werden enkele toewijzingen verstrekt, zoowel voor ee'bare- als Voor technische doeleinden. Stoomend is er (behalve de 95 tons Muttonjus reeds eerder ge noemd) het restant van de vangst walvischtraan „Willem Barendsz", dia uiteindelijk toch nog meevalt. Reeds werd een kleine 5800 tons vooruitgezonden en het schip zelf heeft nog ca. 7000 tons aan boord. De verhoogde prijs voor inland sche vetten is nu eindelijk ook vastgesteld en het resultaat was natuurlijk: zeer behoorlijke zaken. Tenslotte zijn er nog eenige be voorradingsschema's voor alle soor ten zeep- en zeeppoeder uitge komen, voor welk doel beschik baar werd gesteld: ruwe cocosolie, ruwe geharde walvischtraan en raffinage cocosvetzuren. Eerlang zal de aflevering van het eind product aan de huismoeders dus wel vlotter gaan. Al met al een zeer drukke berichtperiode met veel zaken. De Britsche minister van brand- stoffenvoorziening, Shinwell, heeft in het lagerhuis mededeeling ge daan van de plannen van de re- geenng voor brandstofbesparing. Het ligt in de bedoeling iederen vorm van ruimteverwarming te verbieden met ingang van 5 Mei in commercieele en industrieele gebouwen. Ook het gebruik van gas en electriciteit voor dit doel zal verboden zijn in woonruimten tot eind September, behoudens uitzonderingen op medische gron den. Verzocht zal worden het huis gebruik van gas en electriciteit met 25 pet. van de hoeveelheid, welke in dezelfde periode van 't vorig jaar werd gebruikt, te ver minderen, De B. B, C, zal worden toegestaan haar uitzendingen van Maandag a.s. af geheel te her vatten. Shinwell zeïde, dat de toestand zoo ernstig is. dat hieraan alleen door een groote Vereenigde krachtsinspanning van het ge heele volk het hoofd kan worden geboden. Iedereen zal een offer moeten brengen. Geschat wordt, dat 't verschil tusschen de steen koolproductie en de hoeveelheid die noodig is voor de voorraad- vorming tijdens den zomer, wel licht tien millioen ton zal bedra gen. Aan huis- en niet-industrieele gebruikers zal worden verzocht, 2% millioen ton te besparen door bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit. Eden (conser vatief) vroeg, of er een debat kon worden gehouden voor het van kracht worden van het plan. Hij kreeg hierop een bevestigend ant woord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2