Strijd om een oliebron Voetbal en Zomersporten Fl. hulp in de huishouding METZtMjETZ KNECHT JONGSTE BEDIENDE wereld Winkeljuffrouw fyrï\c HOOG LOON voor Vrouwen, Meisjes en Jongens Avonturenroman uit Z.-Amerika DIE R A R£ Gemeenschap pelijk „Eigendom" Advertentiën KUNSTGEBITTEN APPARTEMENT GEZOCHT VRTJDAG 25 APRTC 1947 PAGINA 4 door TOM GILL MAATREGELEN VAN HET K.N.V.B.-BESTUUR NED. ZWEMSTERS DOEN AANVAL OP WERELD RECORD SELECTIE-ZWEMWED STRIJDEN TE HAARLEM ROTTERDAMSCH ELFTAL DE REST YAN EUROPA GEWIJZIGD OM 'T WERELDKAMPIOEN. SCHAP DAMMEN HOOFDDADER HAVEN DIEFSTALLEN GEGREPEN? GRENSARBEIDERS EN ZWARTE GULDENS HET OOST-INDONESISCH PARLEMENT POOOGOOOOOOOGOGGOO en GGOOOOOOOOOOOOOOOÖ Hiermede wil onder getekende zijne har4 telijke dank betuigen voor de hoogstaande medische en liefderijke verpleging gedurende zijn ziekte in de Dr. Noletstichting onder vonden. J. BOONEKAMP HEROPENING Gevraagd een nette THEO VREDEBREGT BAKKER- BROODBEZORGER GEVRAAGD verVo°t! 2 PERSOONS BEDSTEL OP K LAPBEDDEN als Hulp in Wasserij en Algemene Dienst MACHINEFABRIEK „DE KOMEET" EEN DRAAIER VOLWAS BANKWERKERS REPARATIES INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN met volledig pension en gebruik van Telefoon, bad en eventueel Garage. Vakkundige reparatie van Uw Horloge Klok of Uurwerk CAPSULEFABRIEK „HOLLAND" g^OOOOOOOOO0OO0OGO(X)OOOOOOOOO0oooooo0CK3GCOGOOOOOO<rao^^ I o ns Roman bijvoegsel ^OOOOOOOOOOOOOOOQOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOeOOOOOOOOOQOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOO INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Drew Thorpe en Spud Lowry, employé's van de Amerikaan- sche Olie Mij., hebben in het Zuid-Amerikaansche oerwoud een olieveld ontdekt. Na een af- mattenden tocht, belandden zij in 'n ziekenhuis, dat beheerd werd door de Planeet Export Mij., wier directeur - Franz Alter hun grootste tegen stander was. Thorpe besefte het gevaar volkomen, doch aan vaardde moedig den strijd om z'n geheim. Spud lag nog ziek op bed, maar Thorpe was inmiddels hersteld. Na het diner wandel de hij met Alter den tuin in; van deze gelegenheid maakte laatstgenoemde gebruik om Drew onder vier oogen onom wonden te bedreigen. Gloria, de dochter van dr. Diaz, ontdekte 's avonds, dat in het op Drew's nachtkastje staande glas 'n zwaar slaap middel was gedaan. Zy waar schuwde Drew, die besloot zich slapend te houden en zoodoen de gelegenheid kreeg waar te nemen, hoe te middernacht iemand de kamer kwam binnen sluipen en z'n kleeren en ran sel doorzocht. Het bleek Tono, de assistent van dr. Diaz te zijn, maar hij had het begeerde landkaartje niet kunnen vinden en verdween weer. Den volgenden morgen keer de Drew naar zijn kamp terug om Molly, de vrouw van Spud, te gaan geruststellen en zijn superieuren mededeeling van z'n ontdekking te doen. De le geologist van zijn maatschap pij, Hartwell, wil echter na zijn teleurstellende ervaringen met het Rio Bravo-veld niets over nieuwe boringen hooren. Na een hoogloopende ruzie werd Drew ontslagen. Molly was zoo ongerust, dat Gloria Diaz het beter vond haar naar haar echtgenoot te bren gen. Drew ging ook mee en ontmoette Nan Alter. 8 Ach, ongetwijfeld ontmoeten we elkander nog wel eens. Dat hoop ik, zei ze op zoo'n zachten toon en met zooveel wel gemeende hartelijkheid, dat hg er door getroffen werd. Ze gaf het paard de sporen en reed weg. In den doodstillen na middag keek Drew haar na, tot dat ze met het paard in den stal verdwenen was. Toen draaide hij zich om en wilde het ziekenhuis binnengaan. Maar een stem boven hem riep: Mr. Thorpe. Hij keek omhoog. Franz Alter stond voor een raam van de bo venste verdieping en wenkte hem met een krachtig gebaar. Kom bij me in het laboratorium, mr. Thorpe. Ik heb iets met u te be spreken. Drew dacht, dat hg lets van nauwelijks onderdrukte opwinding in Alter's stem kon bespeuren en dus beklom hg met nieuwsgierig heid de trappen. Het laboratorium van Alter was een enorme kamer, die de heele lengte van de bovenste verdieping besloeg. Er waren allerhande werktuigen, die op den vloer en op planken stonden en waarvan Drew het doel en gebruik zelfs niet kon vermoeden. Er stonden radiotoe stellen en batterijen en er waren heele netten van draden tegen de zoldering gespannen. Drew zag wel. dat die heele uitrusting een waarde van eenige duizenden dol lars vertegenwoordigde. Er him gen twee fluorlampen aan het plafond' en aan beide zgden van het bureau stonden er ook. In den hoek van de kamer was Alter bezig, over een smeltkroes gebogen. Toen Drew de kamer binnenkwam boog hg stram. Goed dat u gekomen is, zei hg; We kunnen hier vrijuit spreken en behoeven niet bang te zijn. dat iemand ons zal storen. Hg nam een reageerbuisje van de tafel en hield het tegen het licht. Ik heb gehoord, dat u bg de Amerikaansche Olie Mg. weg gaat, zei hg zonder inleiding. Drew stond perplex: U heeft niet veel tgd noodig gehad, om dit te weten te komen. Ik nam dit besluit pas een paar uur geleden. O, ik wist het al een uurtje later. Maar de hoofdzaak is: wat bent u van plan te gaan doen? Drew lachte: Misschien ga ik voor eigen risico boringen ver richten. Franz Alter's lach daverde door 't groote laboratorium, alsof Drew 'n goede grap had verteld. Toen werd hg weer ernstig: Maar alle gekheid op 'n stokje, wat zy'n uw plannen? Ik heb nog geen besluit ge nomen, bekende Drew. Dat dacht ik wel. Ik heb de laatste paar uur over u nage dacht, mr. Thorpe en daarom heb ik u gevraagd even hier te ko men; maar nu u eenmaal hier is, valt het mg moeiigk van wal te stekrti. De zware- stem klonk iets zach ter. De oogen hadden hun gier- achtige waakzaamheid verloren en het kwam Drew voor, dat een zorgelpke trek Alter's gelaat teekende. XV TJ weet nog wel, dat we gis teren over mgn broer spraken. Hij beteekende heel veel voor mij, meer dan wie ter wereld. En toen hij stierf, heb ik meer verloren dan iemand ook maar vermoeden kan. Ik had groote verwachtingen van hem. Als ik kinderen had ge kregen, zou ik daar mijn hoop op hebben gesteld, maar ik heb er geen ...m Alter richtte zich op, moeiigk, alsof het hem een groote krachts inspanning kostte: Er zijn vele dingen in u, die mij sterk aan mgn broer doen herinneren. Nu zelfs, op dit moment, terwijl u naar mij luistert. Hij was onge veer van uw leeftgd. Onmiddel lijk toen ik hoorde, dat u de Ame rikaansche Olie Mg. zou gaan ver laten, vroeg ik mij af of Hij stokte even en het was doodstil in de kamer. Ineens keek hij Drew recht aan en terwijl zijn stem weer iets van den ouden, uitdagenden klank terug kreeg, zei hg kort, als bevelend: Drew Thorpe, ik wil, dat u voor mij gaat werken. Hierna was het weer stil in de kamer. Drew antwoordde niet. Het voorstel was te onverwacht gekomen. Hij kon zich de strek king ervan nog niet geheel en al realiseeren. Ik wil dat, vervolgde Alter, niet slechts uit sentimenteele overwe gingen, doch omdat ik uw werk bewonder. Ik heb al uw presta ties met groote belangstelling ge volgd. Ik heb een man als u noo dig, en u een als ik! Ik heb plannen, heel groote plannen, die niet alleen Zuid-Amerika bestrij ken, doch eveneens mijn en uw geboorteland. U kunt hier uiterst belangrgk werk verrichten en ik zal u helpen om een geweldige carrière te maken. Er was niet de minste twijfel aan de oprechtheid van Alter's woorden en zijn verwondering ten spijt, drong het tot Drew door, dat deze eenzame man werkelijk trachtte hem naar zich toe te trek ken. hem vriendschap en samen werking beloofde. Was de toeval lige gelijkenis met Alter's broer de werkelijke oorzaak? Of zat er meer achter? Maar Franz Alter liet hem geen tijd tot overpeinzingen. Hij boog zich voorover en vroeg: Hoe zou je erover denken in de Rio Bravo te gaan werken? Hij glimlachte, toen hij zag hoe Drew op deze woorden onmiddel lijk reageerde. Ja, daar heb je wel belang stelling voor, nietwaar? Maar ik ook! De Rio Bravo was mijn groot ste vergissing: dé vergissing van Alter noemt men haar, omdat ik er zooveel geld aan gespandeerd heb. Ik zou er werkelijk heel wat voor over hebben, dit veld in ex ploitatie te brengen. Nu, ik bied je de vrije hand, absoluut de vrije hand. Boor waar je wil en neem alle menschen mee, die je tot je beschikking wilt hebben. Je kunt ook je vriend Spud meenemen en ik zal hem een beter salaris geven dan hij het zich ooit gedroomd heeft. Drew kon van verbijstering nog steeds niet spreken. Heel z'n leven lang had hij er naar verlangd het Rio Bravo-veld in exploitatie te brengen. En hier was z'n kans ge komen, uit een heel andere rich ting dan hij verwacht had. Hij had enkel maar „ja" te zeggen, of zelfs maar te knikken en morgen zou hij er op uit kunnen trekken en z'n levenswerk beginnen. Hij zou den belangrijken steun in den rug hebben van een man, die, wat je ook overigens van hem zeggen kon, een prima vakman was en een grenzeloos doorzettingsvermogen bezat. Geen eigenwijze stijfkop als Hartwell. Ja, bedacht hij opeens, wat zou die er wel van zeggen, als hij 't aanbod van Alter aannam? En reeds op dit moment .terwijl honderden gedachten hem over vielen, realiseerde Drew zich vol komen, dat dit het belangrijkste moment van zijn leven was, een keuze die nooit meer zou terug komen. Hij zag hoe Franz Alter glimlachend op het antwoord zat te wachten, welhaast zeker er van hoe het luiden zou. Een knikje maar, één kort knikje en het ver drag was gesloten: het levenswerk kon beginnen! Daar begon Alter weer te spre ken. Je vraagt je natuurlijk af, tvat mijn plannen wel zijn. Wel, ik kan je verzekeren, dat ze niet alleen Veragua betreffen. Neen, ze bestrijken heel Zuid-Amerika en misschien ook Europa. In mijn vaderland is geen „Lebensraum" meer. Hier is dat in overvloed en dit land bezit bovendien een na tuurlijken rgkdom, die niet ver spild mag worden. Ik ben een van de weinige werkers in deze wereld en jij bent er ook een, Thorpe! De Zuid-Amerikanen zijn dat niet en daar moeten wij gebruik van ma ken. Wij moeten hen aanzetten, hen desnoods exploiteeren. Ja, dat moet en zal gebeuren. Ik ben een tand van 'n raderwerk, dat niemand op aarde zal kunnen stoppen. Ik ben een voorpost, een kwartiermaker voor de duizenden van mijn land- genooten, die hier zullen komen. Alter strekte als bezwerend de handen uit: De dag, dat het uit is met die kinderachtige, sentimenteele re- geeringsvormen is nabij. Dat zijn luxes, die deze wereld niet langer kan schenken. Een „nieuwe orde" moet er komen en ik bied jou daarin een plaats aan, een heel belangrijke plaats. Als je verstan dig bent, accepteer je die. Drew antwoordde hem: Bent u niet een beetje al te openhartig met deze zaken? O neen, het zijn geen gehei men meer, Thorpe. Zelfs de re geering van jouw land weet er van af. De planeet Export Mij heeft nu handelsverdragen in acht Zuid- Amerikaansche republieken. Haar invloed en macht is zeer groot en zal nog steeds groeien. Olie is slechts een heel klein onderdeel van onze activiteit, maar hier in Veragua komt ze op de eerste plaats. Ze is als het ware de sleutel tot de nieuwe welvaart, die Duitschland deze tot verval ge raakte wereld zal brengen. Zoo ging Franz Alter voort, zacht en vertrouwelijk sprekend, terwijl de dynamo ononderbroken zoemde en de schaduw in de kamer steeds dichter werd. Drew vroeg zich af, of hij droomde. Alter ontvouwde hem plannen voor een economische invasie, die beginnen zou met de olievelden en eerst zou eindigen als Duitschland de opperheerschap pij voerde. Hef waren reusachtige, fantastische plannen, misschien wel krankzinnige plannen. Maar Alter sprak er over, of het binnen enkele jerep vobjpqgen feiten iou- den zijn, die niemand meer zou kunnen remmen. En terwijl Alter voort ging, wist Drew met zekerheid, dat hij het bevestigende knikje nooit zou kun nen geven. Er was nu geen kwestie meer van een keuze, de beslissing was reeds lang genomen. Alles wat Drew lief was in dit leven, zijn diepste overtuiging en eerlijke vrijheidslievendheid, maakte slechts één antwoord mogelijk. Hij reali seerde zich, dat zij beiden werden gedreven door machten, die ster ker waren dan zij zelf en daar deze machten volkomen tegenge steld waren, zouden ze, of ze wilden of niet, vijanden zijn en elkander op leven en dood bestrij den. Persoonlijke gevoelens speel den hierbij geen rol. En vreemd genoeg voelde Drew een zekere droefheid, toen hij dit vaststelde. Hij zag, hoe Alter vol spanning op het antwoord zat te wachten en Drew schudde het hoofd, zeer nadrukkelijk en vast beraden: NEEN. Niemand zou mij een schitte render aanbod kunnen doen dan u mij zoojuist deed. Ik ben er dan ook trotsch op, maar kan er niet op ingaan. Wij werken ieder vanuit een volkomen tegengestelde rich ting, Alter, en geen van ons beiden kan hieraan iets veranderen. Ik heb heel lang in Zuid-Amerika gewoond en ken het land en zijn bevolking dus door en door; maar ook heb ik genoeg van Europa gezien om te weten, dat ik mij tot het uiterste zal verzetten indien men zal trachten de dingen, die daar gebeuren, naar hier over te planten. Ik zal geen hand leenen, om de regeering van uw land hier in een steviger positie te brengen, zelfs al zou ik daarmee een dozijn oliebronnen verspelen. Mijn beste kerel, wees toch verstandig! Weer schudde Drew het hoofd: Neen, ik ben vastbesloten. Ik doe het niet, Alter. Ik wil niet medewerken aan uw „nieuwe ordeIk heb daar mijn meening over, gevormd door een grondige kennismaking er mee tijdens mijn verblijf in Duitschland. Ik zag de schaduw er van over Roemenië: de bevolking bang één woord te veel te zeggen, de kranten bevreesd nieuws te publiceeren. Iedereen leefde in angst, iedereen wan trouwde den ander. Vrijheid is geen leeg woord voor me. Laat ze inderdaad vaak leiden tot laksheid en onzakelijkheid, desondanks zou ik er mijn leven voor over hebben haar in Zuid-Amerika te behouden. Er is hier vrije meeningsuiting, er leeft hier een vrij volk en ik zou niet kunnen verdragen, dat hieraan een einde kwam, dat de rechten van deze menschen vertrapt zou den worden, zooals dat thans in uw land geschiedt. Ik wil niet, dat uw „nieuwe orde" zich hier zal ves tigen en denk er dus heelemaal niet aan, er aan mee te helpen; hiervoor zouden tien velden als de Rio Bravo zelfs een al te hooge prijs zijn. U zoowel als ik. Alter, zult uw eigen weg moeten gaan; er is voor ons geen vergelijk mo gelijk. Alter speelde rusteloos met het reageerbuisje, doch plotseling hield hij er mee op en keek Drew lang durig aan. Drew had het gevoel, of Alter hem een kort oogenblik gelegenheid had gegeven een blik in het diepst van z'n ziel te wer pen, maar dit oogenblik was nu onherroepelijk voorbij. Alter's ge laatsuitdrukking bewees het. Hij hernam dan ook z'n vroegere ge slotenheid en afgemetenheid. Het spijt me, zei hij kort, ter wijl hij het reageerbuisje op tafel neerlegde: Het spijt me meer dan ik je zeggen kan. Als een ander tegen mij deze woorden had ge sproken, zou ik ze hebben aan vaard als een uiting van Ameri kaansche huichelarij, maar uit jouw mond gehoord, geven ze me de overtuiging oprecht te zijn. Je meent wat je zegt, dat staat voor me vast, en het heeft dus ook geen nut, je overtuiging te bestrijden. Maar laat me je nog één raad geven, de raad van een welmee- nend vriend: nu je weigert voor mij het Rio Bravo-veld te onder zoeken, moet ik je waarschuwen het ook niet voor een derde of.... voor jezelf te doen. Anders zouden onze wegen elkander wederom kruisen; dat zou minder vriend schappelijk gaan en daar zou ik werkelijk verdriet van hebben. Geloof me, het is niet mijn bedoe ling je te bedreigen; ik wil je slechts waarschuwen. Drew hoorde, dat Alter's stem zachter klonk; zou de man dan werkelijk verdriet hebben van dezen gang van zaken, of be- heerschte hij zich zoo goed, dat zijn geheele houding geveinsd was? Alter keek Drew nog eens aan, doordringend, alsof hij zijn uiter lijk voor goed in zich wilde op nemen; hierna draaide hij zich om en verdween zonder nog een woord te zeggen. Toen hy weer alleen was, leek het Drew of hij uit een droom ont waakte. Maar neen: hier was de lange kamer, hier waren de netten van electrische draden, hier hoorde hij het ononderbroken gezoem van de dynamo. Nauwelijks een uur geleden had hy deze kamer betre den en gedurende dezen tijd had hij geweigerd de voorwaarden voor de vervulling van zijn levens- wensch te aanvaarden. Het was nauwelijks te gelooven. Maar ook wist Drew, dat hij zich hiermede een van de machtigste mannen van Zuid-Amerika tot zijn vyand had gemaakt. Ondanks Alter's vriend schappelijke houding maakte Drew zich hierover geen illusies. Hij onderschatte zijn tegenstander niet, doch desondanks was hij blij om zijn genomen beslissing, de eenige die z'n geweten hem toeliet.... Hij was nog steeds onder den indruk van de laatste gebeurtenis sen, toen hij zijn vriend Spud ging opzoeken. Molly zat naast diens bed. Spud zag er goed uit en had z'n gezonde kleur weer terug. Be halve het pleister over z'n rechter oog, deed niets meer aan de ver wondingen herinneren. Gloria was niet in de kamer. Toen Thorpe binnen kwam, sprong Molly, die geheel gerustge steld bleek, op en riep dankbaar uit: Spud heeft me zooeven ver teld, dat je hem gered hebt, Drew. Hg kneep haar in haar wang; Ik ben blijkbaar een beter lastdier dan aardkundige, lachte hij. Toen zei hij plagend tegen Spud: Jij bent de eenige man, wien een pleister flatteert! Spud keek zijn vriend met het onbedekte oog aan: Ik heb het hier goed en rus tig gehad, zei hij dankbaar. Daar moet je wel van opknappen. Toen wenkte hij Drew naderbij te komen en fluisterde hem toe: Wat zei Ray Cutter over de kaart van de Rio Bravo? voor hij antwoordde: Hartwell deed het woord, dus dan weet jij het wel! Vertelde me, dat hij het Rio Bravo-veld had afgeschreven en dat hij er niet aan dacht er nog eens te gaan be ginnen; er was meer dan genoeg geld aan verknoeid. Voor hij verder ging bromde Drew een verwensching, als inlei ding op de booze tijding, die hy zijn vrienden moest mededeelen: En dat was niet alles. We kregen een beetje woorden en be gonnen elkander openhartig de waarheid te vertellen. Dit verdroeg Hartwell natuurlijk niet en hij zei Cutter, dat hij voor mij een over plaatsing zou bewerkstelligen. Maar heb je die bedreiging kunnen sussen? En mag je in de Rio Bravo gaan werken van Hart well? O neen! Ik mag nergens meer gaan werken van hem. Hij heeft me ontslagen. Ontslagen??? riepen Spud en Molly tegelijkertijd uit. Wat zou dat? Het leven is veel te kort om te werken voor een kerel als dien Hartwell. Maar Drew, beste jongen, wat moet je nu doen? Terug naar de Vereenigde Staten? vroeg Molly. Ik weet het nog niet, maar daar zal het wel op uitdraaien, antwoordde Drew zoo zorgeloos als hem maar mogelijk was. Spud zei niets, maar de oogen van de twee mannen ontmoetten elkander. Hun blik van verstand houding scheen te willen zeggen: we zullen dus weer moeten schei den; de goede dagen van onze kameraadschappelijke samenwer king zijn geteld Ja, daar zou het wel op uit draaien: Spud zou op het werk in Veragua blijven en Drew zou Heen gaan, alleen.... Waarheen? Daar heen waar olie was, waar ter wereld dan ook. XVI Met weinige woorden bracht Drew zyn vriend op de hoogte van de gebeurtenissen in Cutter's kantoortje en de gevolgen, die zij had dep gehad. 'Het is dus uit met mijn droom over de Rio Bravo, zei hij en wandelde bewogen de kamer op en neer: En dat alleen om dat één man niet verder wil zien dan z'n neus lang ig. We verlie zen hiermede de grootste kans, die we ooit gehad hebben. Maar een plotselinge gedachte deed z'n oogen fel glanzen. Met één stap stond hg bij Spud's bed. Spud, waarom zouden we zelf dat zaakje niet opknappen? Laat ons zelf deze bron aanbo ren! Hy hoorde Molly een kreet van verbazing uiten en zag hoe Spud ,.niet spreken kon van verbluft heid. Maar ook hij zelf kon aan vankelijk geen woord aan zijn voorstel toevoegen, omdat het hem evenzeer overdonderd had, als de anderen. Enkele minuten van te voren nog, had hij niet aan deze moge lijkheid gedacht. Ze was hem plot seling ingevallen als een inge ving; of zou de bedreiging van Franz Alter hem dezen weg hebben gewezen? Hij realiseerde zich nu pas de draagwijdte van zijn woorden: twee mannen zon der kapitaal, zouden willen pro- beeren wat twee machtige maat- schappgen niet konden volbren gen. Ja, het was ofwel 'n grootsch, ofwel 'n krankzinnig plan, maar het had in Drew de hoop doen ontwaken het veld, waarnaar hg zoo hunkerde, toch nog te kun nen exploiteeren. Deze gedachte beet zich in hem vast, over- heerschte alles en Drew wist, dat ze hem niet meer los zou laten, dat geen moeiigkheid of bezwaar invloed op haar dwingende kracht zou hebben. Zijn oogen glansden nog feller, nu hg zijn gedachten weer onder woorden kon brengen: We kunnen het, Spud, jij en ik! Alles wat we noodig hebben, is mate riaal om mee te beginnen. Er is olie daar! Zoo, zoo! Er 1 s olie!, zei Molly, die inmiddels van haar ver bazing bekomen was en Drew een beetje wilde remmen: Én hoe kun je dat garandeeren? Ook jy kunt je vergissen, Drew! Je hebt wel eens meer bronnen aange boord, waarvan je heel groote verwachtingen had en die achteraf niets opleverden dan gas of zout water. Wie verzekert je, dat dit ook ditmaal niet het geval zal zgn? Drew fronste de wenkbrauwen. Deze woorden deden hem aan die van Hartwell denken en riepen verzet in hem wakker. Ze heeft geigk, Drew, zei Spud zachtjes: Iedere bron blyft een kansspel, ondanks alle technische hulpmiddelen en we tenschap; al ben je nog zoo goed bekend met de structuur van den bodem, je hebt toch nimmer ze kerheid over wat er onder ver borgen is. Inderdaad is het een kans spel, gaf Drew toe: Maar ik durf het risico nemen. Luister, Spud heel m'n leven lang heb ik voor anderen gewerkt. Ik trok erop uit en zocht naar bronnen. Jullie hebt ze dan aangeboord. Wij zijn daar voor beloond met een goed sala ris, maar wat zijn we er verder mee opgeschoten Een man als Hartwell kan ons ieder initiatief ontnemen, kan ons in den weg staan, als wy er eerlijk van over tuigd zijn in het belang van onze maatschappij en... van Zuid Ame rika te handelen. Waarom zouden we, nu we een kans hebben, ons lot niet in eigen handen nemen? Het is 'n kans, dié ons slechts één keer in ons leven geboden wordt Naar aanleiding van de be richten inzake het besluit van het K.N.V.B.-bestuur, om de competi ties uit te spelen, heeft dit bestuur een en ander nog eens ernstig on der oogen gezien. Hoezeer het be treurd wordt, dat door den zeer strengen winter de competitie wedstrijden niet eerder beëindigd kunnen worden, acht 't K.N.V.B.- bestuur het onmogelijk de compe titie stop te zetten. Het bestuur heeft diverse maatregelen geno men om zoo min mogelijk de zo mersporten te hinderen. Het be stuur heeft volgens de „Sport kroniek" besloten: Bovendien zal het een beroep doen op Districts- en Afdeelings- besturen, om zoo veel mogelijk rekening te houden met de hoog tijdagen van de andere Sportbon den, terwijl het eventueel gaarne bereid is om goed te keuren, dat wedstrijden, die geenerlei belang meer hebben voor de competitie en speciaal wedstrijden voor de lagere elftallen, niet gespeeld worden, indien zij van geenerlei direct- of indirect belang zijn voor het bezetten der eerste of laatste plaats in de competities en beide partijen daarmee accoord gaan. De K.N.V.B. heeft hierbij speciaal het oog op wedstrijden op terrei nen, waarop na afloop van het voetbalseizoen de zomersporten haar wedstrijden houden. Teneinde een juist inzicht in de diverse maatregelen door het K.N.V.B.-bestuur genomen, te ver krijgen, zij hierbij nog eens ver meld, dat: 1. De competities zullen uitge speeld worden. Zooals het zich thans laat aanzien, zullen deze vrijwel alle onvoorziene om standigheden voorbehouden 15 Juni a.s. beëindigd kunnen zijn; 2. Na beëindiging der gewone competities zal het bestuur een besluit nemen, of de kampioens-, promotie- en degradatiewedstrij den in heele of halve competities gespeeld zullen worden; 3. Het K.N.V.B.-bestuur gaat er mede accoord, dat competitiewed strijden op terreinen, waar ook zomersport-beoefenaren hun wed strijden spelen, niet uitgespeeld worden, wanneer beide betreffen de clubs hierom vragen, en de be langen van derden hierdoor niet worden geschaad; 4- De kampioenswedstrijden zullen zooveel mogelijk op week- avonden of Zaterdagen gespeeld worden. Er bestaat echter geen bezwaar tegen, dat deze wedstrij den op Zondagen gespeeld worden in steden, waarin gelijkertijd geen belangrijke zomersportgebeurtenis plaats vinden. Promotie- en de degradatiewedstrijden kunnen re glementair niet op werkdagen Naar aanleiding van de dezer dagen gepubliceerde grapjes over de radiosportverslagen, vraagt een lezer laatdunkend, of de re dactie van „Die rare wereld" ooit sportverslaggever is geweest. Onder haar tallooze knipsels heeft de redacteur van „Die rare wereld" een verslag van een voet balwedstrijd, gespeeld door leer lingen van de school, welke lang geleden door hem werd bezocht. Dit verslag is verschenen in de schoolkrant. De schrijver ervan was buiten zichzelf van bewonde ring voor een uiterst snellen rechtshalf, van Rennum genaamd. Elke critieke situatie wordt door dezen van Rennum ten gunste van zyn partij beslist. Hij is overal, waar hij het hardste noodig is en de schrijver besluit zyn verslag met de woorden: „Van Rennum was subliem". De redactie van „Die rare we reld" heeft goede redenen om aan te nemen, dat dat verslag door van Rennum zelf is geschreven, zijn eerste en laatste optreden als sportverslaggever vastgesteld worden, tenzij beide betrokken vereenigingen daarmee accoord gaan. 5. De beker- en districtswed strijden zijn dit jaar afgelast; 6. Vriendschappelijke wedstrij den tusschen 15 Juni en 15 Aug. worden verboden, behalve wan neer het geldt wedstrijden zonder publiek of op het platteland, wan neer geen concurrentie aan zo mersporten wordt gedaan; 7. Het is technisch onmogelijk bepaalde vereenigingen eerst alle thuiswedstrijden te laten spelen; 8. Het K.N.V.B.-bestuur zal aan districts- en afdeelingsbesturen verzoeken, met hoogtijdagen en andere zeer belangrijke dagen van zomersporten zooveel mogelijk re kening te houden. Inmiddels zijn de programma's der zomersport bonden bij het N.O.C. aange vraagd en deze zullen aan de be treffende distncts-besturen door gegeven worden. Een Ned. dames-estafette-ploeg zal binnenkort een officieele po ging doen om het wereldrecord op de 3 x 100 yards wisselslag estafette, dat op 19 Jan. van dit jaar door de Deensche zwem sters Karen Harup Inge Soene- sen en Fritzi Nathansen met een tijd van 3 min. 26.6 sec. voor de eerste maal op de wereldrecord- lijst werd gebracht, te verbeteren. De moeilijkheid van een derge lijke recordpoging is, dat in Ne derland geen baden met yards afstanden zijn, terwijl voor een dergelijke poging toch een vast keerpunt op een 25 yards afstand moet liggen. Het ligt in de bedoe ling, dat in het sportfondsenbad te Arnhem een dergelijke poging zal worden ondernomen, omdat men daar bezig is een installatie te bouwen, welke het mogelijk maakt den afstand van 25 M. in te korten tot 25 yards. Eerst na de officieele record-po ging, Maandagavond a.s. op de 3 x 100 M. wisselslag estaffette, even eens te Arnhem, zal men een tijd stip bepalen, waarop een aanval zal worden gedaan op de 3 x 100 yards. tenen (H.D.V.S.), Vermeer (Ex celsior) en C. Poulus (H.D.V.S.) voor: v. Munster (Feyenoord), C. v. d. Tuyn (H.D.V.S.), Brandes (Feyenoord), v. Oirschot (R.F.C) en Borrani (H.D.V.S.). De commissie-zwemwedstryden van den K N. Z. B heeft onlangs besloten de 50 candidaten, die voor uitzending naar de Europeesche kampioenschappen te Monte Carlo in den herfst van dit jaar en de Olympische Spelen, welke in 1948 te Londen worden gehouden, in aan. merking komen, in een zestal selectie wedstrijden te laten starten teneinde een meer definitief oordeel te kunnen verkrijgen over de presta ties De eerste van deze serie selectiewedstrijden vond te Haar. lem plaats. De 33% meterbaan van het sportfondsenbad leent zich niet bepaald voor het maken van uit zonderlijke tijden, de baan is te zwaar en de keerpunten zyn door de roosters niet gemakkelijk te nemen. Geen wonder, dat de tyden in de diverse nummers niet zoo fraai waren, als wy den laatsten tijd gewend zijn. Niettemin is de tyd van Nel van Vliet op de 200 m., 2 min 55.6 sec. op deze baan een prestatie van buitengewoon formaat. Op de 400 m. borstcrawl dames werd Hannie Termeulen eerste en ook haar tyd, 5 min. 41 3 sec. toonde duidelijk aan, dat dit bad niet tot top.presatles kan voeren. Wat ée heeren betreft, de tijd van Van Schouwen op de 100 m. rugslag 1 min. 11 sec. was buitengewoon góed Bonte won gemakkelijk de 200 m. soh ooislag. Het Rotterdamsch elftal, dat Zaterdag 3 Mei te Antwerpen te gen het Antwerpsche elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Landman (Neptunus) achter: v. d. Lely (Sparta) en 't Hart (Coal); midden: v. Bui- D>e Oostenrijksche spelers, die in aanmerking kwamen voor het elftal van de Rest van Europa, de half- speler Joksch en de buitenspeler Melchiei^ zullen niet naar Nederland komen om in den oefenwedstrijd tegen het Ned. bondselftal op 6 Mei te Rotterdam opgesteld te worden. De keuzecommissie van -tFA. heeft de twee opengevallen plaatsen met Lemberechts, den rechtsbuiten van België en verder met Gijger, den internationalen achterspeler van Zwitserland, terwijl verder moeite wordt gedaan om nog een kanthalf te verkrijgen, n.ll. Prouff (Frankrijk) Over Lemberechts behoeven geen nadere bijzonderheden te worden ge. geven Hy was een der beste Bel gische spelers in de ontmoeting tegen Nederland op Paaschmaandag, al was hij voor de rust gevaarlijker dan ïn de tweede helft, toen de dekking van Ned. zijde meer af doende bleek te zijn geworden Gijger is achterspeler van Cante- nal, dezelfde vereeniging waarin ook Steffen speelt. Beide spelers vormen het backkstel van het Zwitsersche nationale elftal Prouff was een der meest opval lende spelers in de ontmoeting tusschen Frankrijk en Portugal, wedke in Maart j#l, te Farys plaats vond. Inzake den wedstrijd om 't we reldkampioenschap dammen tus schen den Franschman Ghestem en den Nederlander Keiler, kan nader worden gemeld, dat Keiler zich accoord verklaard heeft met Ghestem's voorstel om veertien partijen te spelen. Over welke steden de partijen worden verdeeld, is nog niet uit gemaakt, maar de eerste partij wordt in elk geval op 31 Mei ge speeld Het wedstrijd-schema voor ziet in drie rustdagen, zoodat de tweekamp zeventien dagen zal duren. <j> De internationale motor_zes. daagsche zal in September van dit jaar in Tsjechoslowaküe wor den verreden Het aantal havendiefstallen, dat gedurende de laatste weken ter kennis van de Amsterdamsche po litie werd gebracht, heeft een ont stellenden omvang aangenomen. Aanzienlijke hoeveelheden textiel- goederen zijn uit loodsen en pak huizen in het hoofdstedelijk ha vengebied ontvreemd en het mocht de politie niet gelukken de hand op de dader (s) te leggen. Eenige weken geleden werd een vrachtauto met textiel aangetrof fen op de Heerengracht, waar het voertuig met de pui van een huis in botsing was gekomen en daar- na door de inzittenden jn den steek gelaten. De lading bleek af komstig te zijn uit een loods in de haven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd wederom een groote partij stoffen en costuums ter waarde van circa 30.000 weg gehaald uit een pakhuis van de Zeeburgerkade. Vanochtend vroeg heeft de poli tie een inval gedaan in een per ceel aan de Sneeuwbalstraat, waar men vermoedde dat de hoofddader van deze diefstallen zich zou op houden. De man had iets gemerkt en stond reeds op zijn sokken m den tuin om de vlucht te nemen. De verschyning van een politie hond bracht hem echter op andere gedachten. Het was de 36-jarige D. A„ die reeds 14 veroordeelin gen achter den rug heeft. Hij heeft nog niet bekend. Het exploitatiesaldo over 1946 be draagt f 479.903 (f 515.881). Na re serveering voor belastingen en di verse doeleinden ad f 191.926 (f 286.255) resteert als netto winst f 287.977 (f 229.627). Een dividend van 5% (4> per preferent winstdee- lend aandeel en 5 (4) per gewoon aandeel kan worden uitbetaald. In dit verslagjaar werd voortge gaan met het definitief herstel van de beschadigde perceelen. Inmiddels zijn voor een gedeelte vergoedingen op basis van 75 der herstelkosten binnengekomen. In den loop van dit jaar verkre gen wij voor een bedrag van f 335.335.inschrijvingen in het Grootboek voor den Wederopbouw terzake van de in 1940 en 1943 ver nietigde en beschadigde perceelen te Rotterdam. De voorloopige vaststel ling van het restant bedraagt f 100.870.Wij verkochten enkele voor exploitatie minder geschikte panden en een perceel grond, waar op een winst werd gehaakt van f 90.498; 12 perceelen werden in den loop van het jaar aangekocht. Wij memoreerden in ons verslag, dat het evenwicht tusschen huren en lasten steeds meer werd ver stoord. Hierin is dit jaar niet alleen nog steeds geen verbetering ge bracht, doch de lasten werden zelf a nog verzwaard, terwijl de kosten van onderhoud door verhooging van loonen en materiaalprijzen nog ver der stegen. Teneinde in de toekomst onze ac tiviteit terzake van her- en nieuw bouw in ruimer mate te kunnen ontplooien, werd overgegaan tot op richting onzer dochter-onderneming N.V. ,,Gebam'\ Maatschappij tot het bouwen van woon-, winkelhui zen en bedrijfspanden, welke ven nootschap al of niet in samenwer king met onze instelling den bouw van nieuwe perceelen kan uitvoeren, De „deviezenbeschikking grens arbeiders", welke dezer dagen is afgekondigd beteekent voor de betrokken arbeiders een gevoeli- gen strop en vindt bij hen al heel weinig waardeering. In deze be schikking werd immers bepaald, dat in het vervolg minstens 90 procent van het in België verdien de loon moet worden ingevoerd, terwijl op naleving van deze be paling nauwkeurige controle zal worden uitgeoefend. Nu was de toestand zoo, dat de Nederlandsche arbeiders, die in België werken, daar ongeveer 700 francs per week verdienen. Een groot deel van hen verkocht ech ter deze francs hier of in België tegen zwarte prijzen, met het ge volg. dat ze welhaast een dubbel weekloon maakten. Anderen weer gebruikten de francs voor smok kelhandel. Verwacht wordt nu, dat me nige grensganger er nu de voor keur aan zal geven werk te gaan zoeken in Nederland, tenzij ze het op een of anderé manier met hun werkgever op een accoordje kun nen gooien. Donderdagochtend om 9.14 uur is het Oostindonesische parlement in eerste werkvergadering bijeen gekomen. Het parlement was na genoeg voltallig en van de zijde van het publiek bestond groote belangstelling. Na voorlezing van de ingeko men stukken, waaronder geluk- wenschen van vele zijden, werd het verzoek gedaan d© vlagkwes- tie en de bestrijding van de zwar te markt te behandelen. Voorts werd een eerste en een tweede plaatsvervangend voorzitter geko zen. De ter beschikking stelling van den secretaris, den heer H. W. Nolting, werd voor tgdelijk aanvaard, na toezegging van den voorzitter, dat voor de definitieve vervulling van de functie van se cretaris een publieke oproeping van candidaten in Indonesië zou plaats vinden. ADVERTENTIE-TARIEF De advertentie-prijs voor losse advertentiën op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per mil limeter hoogte. Reclames,d.w.z. advertentiën tusschen den re- dactioneelen tekst, op redactio- neele kolombreedte, 30 ets. per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerden prijs, op aanvrage bij de Admini stratie verkrijgbaar. Kampioenen (kleine adverten tiën) tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Kampioenen worden uitsluitend bij vooruitbetaling geplaatst. Q Op 4 Mei a-s. hopen Q o onze geliefde ouders Q O D. P. H VAN DER O MEER §M. VAN DER MEER- Van de Waker p. den dag te herdenken. X waarop zy voor 25 jaar in het huwelijk tradenDe gezongen H. Mis uit dankbaar heid zal worden opge dragen om 9,30 uur in de Parochiekerk van den H. Joanmes den Dooper- Hum dankbare kinderen RIEK HENK Schiedam 25 April 1947 Receptie thuis van 1 tot 2.30 uur. Bokerstraat 89. Zafterdag 26 April a.s. om 4 u. van het opnieuw geresltaur. café JAN DOEJAAREN, 2 Wilhelminamats BilJards. Hoogstraat 15 Schiedam Wegens huwelijk detr tegen woordige v.g.g.v, Aanmelden: Groent© ©n Fruithandel DAM 50 SCHIEDAM B.Z.A, EEN BEKWAME wetn-st van betrekking 'üe veranderen. Liefst ïnr,A drijf. Ook borg dunnende storten- Br. o- h q N. S. C Broers vest oa, bchie- dam. zelfstandig kunnende werken, liefst boven 25 jaar. In gezin met 4 kinderen. Meerdere hulp aanwezig. Hoog; loon- Mevr. Van Maanen, Heem raadssingel 269, Rotterdam OVERGORDIJNEN «art railgarnituur, geheel g gg «ar» railgarnituur, geheel - «q 5 compleet, per stel. f 3-Jeelig42.6S 1 in 2 porsoons e Huiskamers Slaapkamers WONINGINRICHTING MATHENESSERLAAN 180 <ho.k Nw IBmn.nweg) WEST KRUISKADE 4 - PRETORIALAAN 47 R OTtt«p GEVRAAGD In de Dr. NOLETSTICHTING R. K. ZIEKENHUIS TE SCHIEDAM, per 12 Met een NIET ONDER, 16 JAAR SolMofrtaitieg te richten aan dit GreneeshieervDireoteut* VRAAGT en ©enige Aan te melden; Buitenhavenweg 9®. Schiedam (Wordt vervolgdl. in een y2 klaar CL. Difi VRIESELAAN in ROTTERDAM - TEL. 37ÓJ J OP HET KANTOOR DER TE SCHIEDAM kan een geplaatst worden, Zo spoedig mogelijk aanmelden op het kantoor LANGE HAVEN 67 SCHIEDAM Br. O. 1. S 4671 Bureau N S. C. Broersvest 8a, Schiedam BIJ AANMELDEN DAGELIJKS 9—12 en 2—5 UUR SCHIK 88 SCHIEDAM KAMPIOENEN zyn vlug, doeltreffend, maar ook goedkoop: 20 woorden f 1.oiïe woord meer 6 ets. extra, tot een maximum van 50 woorden, bij vooruit, betaling. KAMPIOENEN zyn de favorieten der kleine annonces. Zy verschynen 's Woensdags en 'a Zaterdags ln dit blad. •TPIOKNEN kunnen worden opgegeven aan onze kantoren en agentschappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4