Alarm van den „Notenkrakers" Meer textiel bij huwelijk Belgrado treedt scherp op BEVIN: grootste vredesbijdrage Het Joodsclie vraagstuk in Weenen Intern. Maria-Congres te Maastricht Zwaar offensief op de leiding k! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN P.v.d.A. tegenover communisme en K.V.P. Een aanzienlijke verbetering Steenkolenpri j zen te laag? Ontploffingsramp in China ONGSLAGEN Nationale dag Poging tot bellen Weer brandde hei en bosch Ruiten was geen troef Van 183.000 Joden slechts 7000 over En hun huizen door nazi 's bewoond 69ste JAARGANG ZATERDAG 26 APRIL 1947 No. 202*9 MOSKOU BEOORDEELD INZAKE OORLOGS MISDADIGERS MARSHALL: „GEEN MISLUKKING" Geen extraatjes 99 via loonsverhooging VIJFMAAL PER WEEK NAAR INDIE VOOR DE VRUCHTEN DER AARDE DE KANTOREN van de Redactie en de 'Admi* nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneels kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Iedet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het blijft zich wreken, dat de P. v. d. A. een meer radicale groep die wij met de oude S.D.A.P. z°u" den kunnen aanduiden, en mee gematigden in zich vereen s heeft. Een dergelijke twee-s1 n tigheid moet tot moeU«k£ leiden, hoe krampachtig het p d@ bestuur ook vasthoudt gedachte, dat allen ez vormen groote socialistische heer Kqos al gaf de voorzi scheutje meer Vomnk, toe dat eech M^ar ze?eniet, dat hier geen ge- democratisch socialistisch geluld klinkt en drijf het niet te ver door te beweren, dat het partij-bestuur minder agressief moet zijn tegen het communisme. Harde noten zijn hierover den tweeden dag van het Partij-congres te Utrecht gekraakt en tusschen een der opposanten en den voor zitter ontstond een incident, toen de laatste den spreker tartte voor beelden te noemen van unfaire bestrijdingsmethoden. Bedoelde af gevaardigde stond niet alleen en had voor een groot deel de instem ming van het congres, waarop hij slagvaardig wees, toen de voor zitter hem onderbrak en een spreker, die na hem kwam, liet niet na den voorzitter te wijzen op het ongepaste van diens hou ding om met groote autoriteit van een groote hoogte zijn stem te laten hooren tegen iets, wat hem niet welgevallig is. Onomwonden verklaarde hij, dat het moeilijke politieke spel niet gespeeld is, zoo als het behoord had. In de meeste aanhangers van het communisme in ons land zag hij menschen, die in wezen geen communist waren, doch niet geloofden in het radica lisme van de P. v. d. A en ver trouwen misten in het opgaan van de S.D.A.P- hierin. nt heer Vomnk liet een en ander verder rustig aan zich voor- bü gaan om tégen het einde van de middag-zitting eerst goed los te komen en een hartstochtelijke rede te houden, waaruit blijken moest, dat er geen betere socialist is dan hij. Men had de houding van de P. v. d. A. ten opzichte van de Sovjet niet alleen gevaar lijk voor den vrede genoemd, maar ook voor het internationaal socia lisme, doch de heer Vorrink bleef volhouden, dat het communisme een gevaar is voor de Westersche cultuur, doordat het geen eerbied heeft voor den menschelijken per soon en hij weigerde aan één tafel te zitten met lieden, die leugen en indringen tot principieele uit gangspunten maken. Daarbij doel de hij op het gebeuren tusschen E.V.C. en het N.V.V. Ondanks het applaus, dat de heer Vorrink door zijn meesleepend betoog wist te verwerven, was het toch goed merkbaar, dat niet het geheele congres het standpunt l van het partij-bestuur, zoo welsprekend verdedigd, deelde en de opmer king uit de zaal „uw spreektijd is om» zelf had de voorzitter streng aan' drie minuten vastge houden was niet alleen ironie. IIPt Vrije Volk De bezwaren tegen het partij- "bestuur, dat het niet radicaal ge- noeg zou zijn en te veel de coalitie-genooten ontzag, waren vanzelf ook gericht tegen het or gaan ,.Het Vrije Volk" en er werd op gewezen, dat deze krant niet alleen regeeringsblad, maar ook partij-blad had te zijn. Waarop de heer K. Voskuil een opsomming gaf van hetgeen zijn blad voor het Ned. volk geëischt had en voor een deel verkregen, zoodat een onbevangen toehoorder wel sterk den indruk moest krijgen, dat de zegeningen, die wij bij alle moeilijkheden toch kennen, uit sluitend aan de P. v. d. A. en „Het Vrije Volk" te danken zijn. Maar dat zijn wij in dit gezelschap nu wel zoo'n beetje gewoon. Men hoort allerlei lofwaardigs over het geen deze regeering heeft bereikt, maar daarbij worden alleen de eigen ministers in het zonnetje gezet en namen van katholieke ministers worden in dit verband zelden of niet genoemd. Het beleid der Ka nerfractie Mr. v. d. Goes van Naters bleet, toen hij het beleid van de Kamer fractie verdedigde, uitvoerig stil staan bij de samenwerking met de K.V.P., welke samenwerking hij gaarne tot een reëel bestand zag uitgegroeid. Hij achtte deze samen werking niet mislukt en meende, dat men daar matig tevreden over kan zijn. Zij moet hechter worden, vooral op die gebieden, waar beide partijen gezamenlijk in 's lands belang iets goeds kunnen doen Hij achtte het onvruchtbaar, de vraag te stellen, wie het hardst trekt, en men moet het, zoo zei hij, niet voorstellen, alsof de P. v. d. A. door de K.V.P. op sleeptouw is ge nomen. „De oppositie" tegen het democratisch socialisme strekt zich uit van Gerbrandy tot Arnold Meijer. Ook spr. ontkende ,dat Partijbestuur of Kamerfractie in felheid tekort geschoten zou zyn. Ten aanzien van de motie-Romme, die hij mede onderteekend had, merkte de heer Van der Goes van Naters nog op, dat het aandeel van de P. v. d. A. daarin positief is geweest en zij zich daarover niet te schamen heeft. Wij hadden den heer Van der Goes van Naters gaarne wat dui delijker gewenscht, toen hij spre kende over de toenadering tus schen België, Luxemburg en Ne derland, aanspoorde tot een zekere terughoudendheid in het cultivee- ren. van vriendschappelijKe be- trekkingen. Wat bedoelde hij daar mee precies? Vreesde hij soms een bepaalden invloed? Minister Vos, die een verwijt te incasseeren kreeg over de vele auto's, die bij de overheid in ge bruik zijn, deelde mee. dat dit aantal in 1946 in den socialen sec tor is teruggeloopen van 7600 tot 4600 en spoedig nog aanmerkelijk zal verminderen. Eerst in de avonduren kwam het beginselprogramma aan de orde en kreeg prof. W. Banning gelegen- heid dit in te leiden. Merkwaardig was de bereidheid van verschillen de afdeelingen voor het intrekken van amendementen. Een voorstel van orde van een der afgevaardig den om het beginselprogramma aan te houden, daar er niet genoeg tijd voor bestudeering was geweest kon geen genade vinden. De nieuwe honing van Griekenland Paul, legt in gezelschap van koningin Frederica» den eed op de grondwet af in het parle mentsgebouw. Zegge en schrijve 15 textiel punten plus vergunningen voor vloerbedekking, gordijnstof en vitrage, dekens en matrassen vormen, naast de geldige punten der textielkaart, momenteel de bijdrage van de overheid voor hen, die het plan hebben opge vat In het huwelijksbootje te stappen. Geen wonder, dat de klachten van huwelijkscandida- ten legio zijn en zij in de ver leiding komen hun uitzet dan maar tegen zwart gekochte pun ten aan tt schaffen. tan aan deze categorie Waarom BOrtie textiel wor- geen ruime:re P vraag, die bij den toegekend. opgekomen velen ongetwijfeld15 Jëonze in_ en die wij, op g^jTÓlaatse, als formaties te bevoegder opnieuw door de desbetreffende overheidsinstanties onder de oogen gezien. Wij zijn dan ook in staat me de te deelen, dat zeer binnen- Kort een nieuwe regeling zal worden bekend gemaakt, die een aanzienlijke verbetering in deze materie zal brengen. De bedoeling is, dat inplaats van de 15 extra punten een aanmerke lijk grooter aantal zal worden verstrekt. Weliswaar zal men ook daar mede nog niet in staat zijn, zich een vooroorlogschen uitzet aan te schaffen; de textielpositie laat zulks voorloopig niet toe. Desondanks is het een welkome verbetering, die door huwelijks- candidaten dankbaar zal worden geaccepteerd. Groote exploitatieverliezen bij de mijnen Reeds in den bezettingstijd ble ven de vastgestelde prijzen van steenkolen achter bij het hooger wordend algemeene prijspeiL Sinds de bevrijding hebben de verliezen van het mijnbedrijf in derdaad een ernstig karakter aan genomen, aldus de M. v. A. aan de Eerste Kamer inzake de be grooting der staatsmijnen. De uit de Ver. Staten geïmpor teerde kolen hebben in 1945 een verlies opgeleverd van ongeveer 8.000.000, in 1946 een verlies van ongeveer 36.000.000. Dit verlies bedroeg t.a.v. de in 1945 uit Enge land ingevoerde kolen ongeveer 500.000. De- verliezen op de uit Duitschland ingevoerde kolen be droegen in 1945 plm. 5.500.000, in 1946 ongeveer 9.000.000. Het verlies op den afzet van de Limburgsche kolen, ontstaande uit het feit, dat het Rijkskolenburcau deze kolen loco mijn koopt tegen prijzen, welke geen verband hou den met de verkoopprijzen aan verbruikers, bedroeg in 1945 on geveer 36.500.000, in 1946 onge veer 20.200.000. De minister heeft reeds opdracht gegeven een accountantsonderzoek in te stellen naar de rentabiliteit van alle Limb, mijn-ondernemin- gen. Zoodra dit onderzoek is vol tooid, zal worden overwogen of en zoo ja, in hoeverre er termen aanwezig zijn de kolenprijzen te herzien. Volgens een „U.P." bericht uit Sjanghai is te Hoetsjau Woens dagavond een groot ammunitie- depot in de lucht gevlogen, waar door alle huizen en militaire ba rakken in de omgeving met den grond gelijk werden gemaakt, terwijl een groot aantal personen gedood en gewond werd. Het juiste aantal is nog niet bekena, doch in berichten uit Hoetsjau wordt gezegd, dat „een uitgestrekt gebied bezaaid met lijken ligt- Het depot was het voornaamste bevóorradingscentrum der na tionalisten, die op een uitgestrekt front in Sjantoeng strijden, en van de regeeringstroepen, die in JN-' Kiangsoe communistische guern- la-strijders vernietigen. Het Chineesche leger heeft een onderzoek gelast. De Engelsche kruiser W ar spit die op weg naar den slooper op de rotsen van Prussia Cove, Cornwall, strandde en verging. iormaues xe ucv^0-~ - volgt kunnen beantwoorden. De huidige boven aange eduide regeling dateert van begin 1946. toen de overheid voor het eins g probleem stond, niet minder nd 800.000 oorlogsslachtoffers van net meest noodzakelijke op textielge- bied te moeten voorzien. Als ge volg van de destijds uiterst be narde textielpositie, werden den gedupeerden 15 punten plus ver gunningen voor vloerbedekking, overgordijnstof en vitrage, dekens en matrassen verstrekt en steld,e men billijkheidshalve dezen norm ook vast voor te huwen personen. Men kon uiteraard deze laatste categorie geen distributie-beschei den verstrekken, die de toewij- ringen ten bel?oeve van °orlogs_ achtoffers te boven zouden gaan. It „re echter bijna anderhalf i-ar venier zü" en de 1textielpo" - dan zeer langzaam, sitie, zij het gestie van De geallieerde autoriteiten in Italië hebben besloten, de 9 Joe- goslaven, die van oorlogsmisdaden worden beschuldigd, aan Joego slavië uit te leveren. In Maart hadden Joegoslavische diplomatieke vertegenwoordigers te Caserta, het geallieerd hoofd kwartier in het Middellandsche Zee-gebied, een nota ingediend, waarin om uitlevering werd ver zocht van verschillende Joegosla- ven, aangeduid als „Oestasji-oor- logsmisdadigers", die in Italië werden gearresteerd, toen zij op het punt stonden zich naar Ar gentinië in te schepen. Onder hen bevinden zich gene raal Moskov, tijdens den oorlog bevelhebber van de vloot der Oestasji (Kroatische verzetslie den), in de Zwarte Zee, en Vladi mir Kren, bevelhebber van de luchtmacht der Oestasji, die, naar verluidt, 2 dagen vóór het begin van den oorlog met enkele een heden van de Joegoslavische luchtmacht in het geheim naar Duitschland is gevlogen. De waarnemende Amerikaan- HET WERK VAN DEN HEROPBOUW Te Enkhuizen (de Dromedaris ziet men op den achtergrond), worden de visschers- schepén, die duchtig te lijden hadden, wederom gekalfaat. sche minister van buitenlandsche zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat de Amerikaansche en Britsche rêgeering niet voorne mens zijn de bewoners van de ge allieerde kampen in Italië, die door de Joegoslavische regeering als verraders worden beschouwd, uit te leveren, tenzij de Ameri kaansche en Britsche regeering hen schuldig achten aan opzette lijke collaboratie met den vijand. Dit standpunt is ter kennis van de Joegoslavische regeering ge bracht, waarbij de V. S. tevens meedeelden, dat zij het wensche- lijk zouden achten wanneer zoo veel mogelijk Joegoslavische vluch telingen naar hun land terugkee- ren, doch dat dit slechts kan wor den verwezenlijkt, indien de Joe goslavische regeering amnestie zou afkondigen. In een antwoord van de Joego slavische regeering worden de Britsche en de Amerikaansche no ta van de hand gewezen. De V. S. hebben Joegoslavië voorts een nota doen toekomen, waarin zij opnieuw protesteeren tegen de inbeslagneming door Joegoslavië van 9 Italiaansche scheepswrakken in de wateren van Venezia Giulia. De plaatsvervangende Joegosla vische minister van buitenlandsche zaken, Bebler, heeft te Belgrado verklaard, dat de Joegoslavische regeering resolute diplomatieke stappen zal ondernemen, indien de Britsche en Amerikaansche auto riteiten de 950, van oorlogsmisda den beschuldigde, Joegoslaven niet zouden uitleveren. In dit verband noemde Bebler zelfs de mogelijk heid, dat Joegoslavië de zaak voor de V. N- brengt. Tijdens een persconferentie op de Britsche ambassade te Mos kou heeft Bevin vóór zijn ver trek uit Moskou zijn eindoor deel uitgesproken over de con ferentie van Moskou. Hij had het gevoel, dat de eenheid van de groote vier hechter was ge worden dan eerst, doordat de ministers een groote openhar tigheid aan den dag gelegd hadden. Wat Duitschland betrof waren meer vorderingen gemaakt, dan hij tot dusverre vnrwacht had. Of schoon het tijd gekost heeft, ge loof ik, dat wanneer de uitwis seling van denkbeelden en de ons gefooden gelegenheid, om in de volgende maanden de kwesties meer in bijzonderheden te bestu- deeren. in aanmerking genomen worden, men tot de conclusie zal komen, dat de conferentie van Moskou per slot van rekening één der grootste bijdragen tot het ves tigen van den vrede op gezonde basis is geweest". Bevin was van meening, dat de meeningen der vier ministers over de Duitsche staatsregeling niet te ver uiteenliepen en dat bij de vol gende conferentie hierover over eenstemming zou kunnen worden ereikt. Ook over het viermogendheden- verdrag was Bevin „niet wanho pig" gestemd. Dit zou de eerste brug vormen tusschen Oost en West. Het Amerikaansche voorstel hield de mogelijkheid in geduren de veertig a vijftig jaar een ver binding tusschen Oost en West tot stand te brengen. Bevin was hoopvol gestemd over de mogelijkheid van een spoedige totstandkoming van het Oosten- rijkscbe vredesverdrag. De com missie, die hiervoor in het leven geroepen was, zou doorwerken totdat deze kwestie zou zijn gere geld. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, George Marshall, heeft na zijn landing op het vliegveld Tempelhof bij Ber lijn verklaard, dat hij de afgeloo- pen conferentie niet als een mis lukking beschouwt. De meenings- verschillen moeten uit den weg worden geruimd. Het is slech s de vraag, hoelang Europa hierop kan wachten. Marshall was wel teleurge?/jld over het resultaat van de confe rentie. Hij h.ad gehoopt, dat het verdrag met Oostenrijk gereed zou komen- De meeningsverschil- len tusschen de Westelijke en de Oostelijke geallieerden waren tij dens de conferentie niet vergroot of verkleind. Marshall zeide, dat de ihinisters eet. commissie hebben benoemd, om in de periode voor de volgen de conferentie de gerezen geschil len te bestudeeren. De commissie voor de Duitsche activa in Oos tenrijk zal 12 Mei te Weenen ver gaderen en zoo snel mogelijk rap port uitbrengen. Duitsche politieke kringen, al dus Reuter, zijn verbaasd en te leurgesteld door de mededeeling, dat de vier ministers pas in No vember te Londen weer bijeenko- De algemeene voedselsituatie ffl ons land maakt het niet mogelijk, dat wegens den nationalen feest dag op 5 Mei extra verstrekkin gen worden gegeven. Dit geldt zoowel voor de geheele bevolking als voor bepaalde groepen, die feestelijkheden willen organisee- ren. zooals kinderfeesten e.d. Of- ficieele instellingen zullen aan desbetreffende verzoeken niet kunnen voldoen* l men, hoewel zij zich er reeds op voorbereid hadden, dat de confe rentie van Moskou besloten zou worden, zonder dat er overeen stemming bereikt zou zijn over de toekomst van Duitschland. Zij zijn van oordeel, dat zelfs na een uit stel van 6 maanden een regeling nog niet bereikt zal worden, wijl de toestand in Duitschland dan niet verbeterd, maar verslechterd zal zijn. Bfl zijn vertrek verklaarde Bi- dault onder meer: „Wij hebben in de afgeloopen weken gedaan wat wjj konden om overeenstem ming te bereiken over de kwes ties, die met den vrede in Europa ten nauwste samenhangen. Onze pogingen zijn nog niet geëindigd en de hoop heeft het laatste woord". De American Telephone and Telegraph Company heeft er in toegestemd om de vastgeloopen onderhandelingen met de staken de telefoonarbeiders in de Ver. Staten te hervatten. Naar verluidt heeft de regeering druk op de maaschappij uitge oefend om de stakers loonsverhoo ging te geven. Ongeveer twee weken geleden waren dé onder handelingen afgebroken. De bosch- en heidegebieden rond Ommen in Overijssel hebben het de laatste dagen wel zwaar te verduren gehad. Nadat dezer da gen nabij de buurtschap Giethmen een prachtig natuurgebied ter grootte van ruim 50 h.a. in vlam men opging, ontstond Donderdag een groote heidebrand op het landgoed Vilsteren. De felle wind wakkerde het vuur geweldig aan. Toen een ruim 40-jarig grove- dennenbosch vlam vatte en het vuur hier meters hoog opbrulde, scheen het blusschingswerk hope loos. Dat de brand midden in dit bosch langs een wegje toch werd bedwongen, is voor een groot deel te danken aan het optreden van de militairen uit het kamp Laar- brug te Ommen, die in den ver- stikkenden rook en verzengende hitte een kranig stuk blusschings werk verrichtten. Ruim 30 ha. heide met vlieg dennen en plm. 10 ha. bosch gin gen verloren. De brand is waar schijnlijk ontstaan door vonken uit de locomotief van den trein, die tevoren in de richting Zwolle was gepasseerd. De frequentie van den Licht dienst naar Batavia door de K.L.M. in opdracht van den Ned. regee- rings-luchttransportdienst uitge voerd, zal in het vervolg in beide richtingen vijfmaal per week be dragen instede van vier maal, zoo als tot dusver. Deze verhooging van de frequentie komt echter nog nauwelijks tegemoet aan de enor me vraag naar luchtpassage op deze route. In de boeken van St. Petrus worden vele zwarte notities ge maakt. We wenschen elke ziel van harte, dat bij het bijzonder oor deel St. Johannes, die de goede werken met gulden letters in boekt, tegenover het zwart vol doende goud kan stellen. Ook Bo ven hebben we deviezen noodig. om een goede, eeuwige plaats te bemachtigen. De interesse daarvoor lijkt ons overigens niet levendig genoeg. We hebben het hier beneden zoo druk ,dat velen onzer bij 't eind punt de verzuchting zullen uiten: Zijn we er nu al? Deviezen, werken en sparen is het slagwoord der regeering. Maar dat woord geldt op geestelijk ter rein even hard. Practijk?. Woensdag was het Bescherm- feest van St. Joseph. Hoevelen hebben den Patroon van Kerk en gezin vergeten, 's Morgens was er geen extra-opkomst, het Lof des avonds telde in mijn kerk dertig personen. Gisteren vierden we St. Marcus. Op dezen dag wordt de litanie van alle Heiligen gebeden voor de vruchten der aarde. Is dat noodig of niet? En meer dan ooit in onze belabberde po sitie of niet? Hebt u iets gemerkt van begrip voor deze gebedsactie? van een zekeren nood onder de bevolking. Ik niet. We doen in alles en overal vaak zoo bar over afgezakt moreel, over stelsels, over de daden van particulieren. Zouden we maar weer niet op nieuw beginnen met onszelf te herzien. Wij zeggen toch te weten, hoe het behoort. Al doen we anders. Een herziening zal den aard- schen en hemelschen vruchten ten goede komen. HENK VAN DER MAZE. Op last van den» officier van justitie is ongeveer 10 vierk. me ter glas, dat aan ruiten was in gezet in een hotel te Vught, ver beurd verklaard omdat het niet op toewijzing was verkregen. Gis teren kwamen ambtenaren van de econ. controle met enkele mannetjes om de ruiten er weer uit te halen. (Van onzen Weenschen correspondent) WEENEN, 15 April 1947 Toen de 73-jarige Körner, een grijsbaardige, socialistische generaal onder den Keizer, thans op non-actief en burge meester van Weenen, eenige weken geleden in het regee ringsblad een zeskolommig artikel publiceerde, waarin hij de buitenlandsche pers aanviel, vanwege haar beschuldi gingen, dal' Weenen nog steeds een broeinest van antisemi. tisnie was, ging er in diezelfde kringen der buitenlandsche correspondenten een vroolijk gelach op over zooveel neer geschreven naïveteit. Wat Körner namelijk probeerde te bewijzen, kwam in het kort op het volgende neer: op de groene banken van het stadspark ziet men niet meer het hatelijke „Voor Joden verboden", ergo bestaat er geen anti-semitisme meer in Weenen. De Joodsche cultusgemeente heeft echter onlangs meer door slaggevende bewijzen van het tegendeel gebracht, welke in droge cijfers een juister beeld van den werkelijken toestand geven. Vóór den oorlog woonden er in Weenen in totaal 183.000 Joden. Hiervan zijn er sinds de bevrijding 7.000 teruggekeerd. Op Hollandsche begrippen overgebracht (want men maakt zich zelden een voor stelling van deze cijfers), zou dit beteekenen, dat er in geheel Ne derland geen mensch meer in leven zou zijn, met uitzondering van de inwoners van Utrecht. De 7.000 teruggekeerden zijn voor het meerendeel Joden uit de ver schillende concentratiekampen ver der emigranten uit het Westen, uit Rusland, Shanghai en Palestina. Slechts 300 Joden hebben de zeven jaren in Oostenrijk zelf overleefd. Dit laatste cijfer geeft al te den ken. Er blijkt duidelijk genoeg uit. dat de hulp van de Oostenrijksche bevolking bij het verbergen van Joden niet bijster groot geweest moet zijn. Maar eventueel zou men dit cijfer kunnen verklaren door het feit, dat de Jodenvervolgingen in Oostenrijk het eerst begonnen zijn, terwijl op dat oogenblik nog niemand de gruwelen, die later bekend zouden worden, voor mo gelijk hield, en men dus op tegen maatregelen niet voorbereid was. Men zou échter nu, na de be- I vrijding, mogen verwachten, dat over deze droevige feiten zoo\ I mogelijk gezwegen werd en dat „Anschluss" met terreur en geweld de woningen (met meubilair, van zelfsprekend) in beslag genomen hebben, er nu met wettelijke be palingen weer uit te zetten. Niets schijnt echter voor de langzaam- werkende, gemeentelijke bureau cratie ingewikkelder te zijn. Het resultaat van dit alles is, dat nu, na twee jaar bevrijding, 350 (drie honderdvijftig) woningen weer in het bezit van hun vroegere eige naren gekomen zijn. De referendaris voor woning aangelegenheden, een zekere Al- brecht, tot wien ik mij voor in lichtingen wendde, schudde mij met twee vleezige handen de hand; zei, blij te zijn weer eens een Hollander te ontmoèfEn ,want hij had zoovele „goede vrienden" in Holland gehad, in de twee jaren bezetting, welke hij als burgerlijk officier in Holland had doorge bracht. Hij hield zoo van Holland. Hij had een groote liefde voor het Hollandsche landschap, wat maar al te pijnlijk bleek uit enkele schilderijen in zijn bureaukamer. Toen ik dan eindelijk over de Joodsche woningen kon beginnen, waren zijn eenige excuses, dat er toch al zoo'n groote woningnood in Weenen heerschte, en dat men natuurlijk alles in het werk stelde om de arme, arme Joden te helpen maar, natuurlijk, men moest op de noodige wetten wachten, en die wetten moesten eerst door het parlement gemaakt en door de intergeallieerde controlecommissie goedgekeurd worden. Daar was men nu al twee jaar mee bezig. Hij, kleine beambte, kon vanzelf sprekend heelemaal niets doen. Wanneer de heer Albrecht een uitzondering was, zou zijn geschie denis niet interessant zijn. De on- dergrondsche tegenwerking tegen alles, wat Joodsch is in Oostenrijk is echter zoo algemeen, dat Al brecht in dit geval niet veel meer beteekent als mijnheer X, de Oostenrijker. Intnsschen staan nog iederen morgen tientallen vrouwen voor de deur van de cultusgemeente. Intusschen kan het nog voorko men dat, wanneer er in de Weensche bioscopen in het jour naal de aankomst van de terug keerenden uit Shanghai vertoond wordt, er een tumult van gefluit en geroep losbarst, zonder dat iemand daartegen protesteert. Intusschen woont Parteigenosse Zus en Zoo, partijlid sinds 1923, drager van het gouden partij speldje en de Maartmedaille, nog altijd in zijn van de Joden afge nomen woning en er is geen Ministerialrat, die hem eruit kan zetten. De Oostenrijkers zijn op dit punt wel hardleersch, inderdaad. Het internationaal Maria-con- gres komt in Maastricht geleide lijk in het brandpunt van de be langstelling te staan. Men vormt zich al een voorstelling van een kleurig versierde stad vol pelgrin.s en vreemdelingen, waarboven de blauw-witte Congresvlag feeste lijk wappert. Men verheugt zieh - al op grandiooze processies, so- er tenminste van regeenngszijde Jemneele liturgischè plechtigheden, al het mogelijke gedaan zou wor- tentoonstellingen en tooneelspel. den, om het geleden onrecht te herstellen. Een bewijs, dat dit in de verre verte niet het geval is. blijkt uit het woningprobleem. De 183.000 •Toden van voor den „Anschluss" hadden namelijk in het totaal on geveer 60.000 woningen. In Sep tember 1945 zijn er door het wo ningbureau van de Joodsche cul- 's-gemeente 1.200 woningen aan- vraagd ,om de terugkeerenden der te brengen. Let wel, hun en, vroegere woningen, waaruit door de nazi's verdreven waren ~n zou meenen, dat het een cinigheid is, om de heeren partij- genooten, die in de dagen van den Het zal een feest worden, even grootsch als vroom, zooals alleen een katholieke gemeenschap vie ren kan. Maar er is meer. Ieder congres heeft zijn studie-bijeenkomsten, ook het Maria-Congres. De ware Maria-devotie heeft een hechter fundament en een redelijker ver antwoording, dan sentiment en gevoel. Zij is niet enkel emotio neel zuidelijk, maar katholiek. Zij s geen geïsoleerd populair heilig- ommetje in een overigens verla- 'i kerk. ^edurende het Maria Congres 'én er da^ 'ijks tweemaal drie gelijkloopende sectievergaderingen worden gehouden, gevolgd door de grootsche, algemeene avondverga dering. Deze bijeenkomsten zijn niet al leen bedoeld voor priesters, semi naristen. kloosterlingen en deskun dige leeken. Zij wenden zich tot allen, die eenige ontwikkeling en belangstelling op "religieus terrein bezitten. Zeer interessant zal voor velen de speciale sectie zijn, die bekende voorbeelden van geheel aan Maria gewijde levens naar vo ren brengt en de wonderlijke hei ligheid en apostolaatsvruchtbaar- heid bespreekt, die daardoor wor den bereikt. Maria heeft zich rechten ver overd om geëerd te worden door de heele wereld. Als Koningin ze telt zij, de eerste verloste en de mede-verlosseres, naast Koning Christus en regeert met Hem over enkelingen en gemeenschappen. Zonder Christus is zij niets, naast en met Christus is zij de Koning.n der wereld. Zoo zal het f,aar ver heerlijken en st wor den voor g l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1