In de economische branding Ons dagelijksch voedsel ïïasiiïSSïF'ï® „Gebrek aan medewerking" Kende piloot Dakota niet voldoende Snapshots van een visitatie-reis Productie, loonstop en zuinigheid Hoek van Holland VERDIENT DEVIEZEN Merkwaardige ontslagneming Gruene maakte zich zenuwachtig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De basis van het geluk Tulp van duizend gulden Hoe het staat met graanleveringen De veesmokkel degens teveel aan ambtenaren Kruisheeren temidden van het Amerikanisme 5S ste JAARGANG DINSDAG 29 ARPRIL 1947 Dr. Kortenhorst gaf zijn inzichten De filmster tusschen haar tulpen per SSfpKSfc een °stoSde in den grond, dat H v stokje TOCH ZEGT MARSHALL NOG HOOP TE HEBBEN TRANSITKAMP IN :UXHAVEN OPGEHEVEN PRINS BERNHARD TERUGGEKEERD 134 gearresteerden OORZAAK DER RAMP OP SCHIPHOL OVERSCHAKELING DEVIEZENSMOKKE- LAARS GEARRESTEERD ZES JOEGOSLAYEN UITGELEVERD SPOORWEGEN OP NAT. FEESTDAG Prinses JULIANA verjaart NOG GEEN SPOOR VAN BORMANN PROCES TEGEN BATA VACANTIE IN HET BOUWBEDRIJF DUITSCHE ARTSEN SABOTEEREN CH BIN UNSCHULDIG. Secretaris van de Sipo protesteert »o- >"0] DE KANTOREN van de Redactie en de Admte nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. fr* WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bjj vooruitbetaling. Van het departement 's-Graven- hage van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid heeft dr. L. G. Kortenhorst gistermiddag ge sproken over de economische po sitie van Nederland. De hoop, dat wij *a den 00rl°2 ons lot in eigen handen zouden kunnen nemen, aldus r Korten horst, is niet verwezenlijkt en we hebben nu het onaangenaam ge voel van anderen afhankelijk te zijn. Meer dan ooit zijn We ver zeild geraakt in de totaliteit van twee groote wereldmachten. Van den uitslag van den strijd tusschen die twee zal ons geluk of ongeluk afhangen. ?COT10mlscheaspecten van Nederland worden beïnvloed door een viertal internationale ver schijnselen. Vooreerst het wereld tekort aan consumptie- en kapi taalgoederen. vervolgens de sterK geaccumuleerde individueele koopkracht, welke stijgende prij zen en inflatie te voorschiln bracht, dan de sterk toegenomen staatsschulden, gepaard aan de- viezenschaarschte en ten slotte het politieke element, dat zich uit in een domineerende economische po sitie van de Vereenigde Staten en een uitbreiding van de invloeds sfeer van Sow jet-Rusland. Tengevolge van de mislukking van de Moskou-conferentie is geen regeling tot stand gekomen voor Duitschland, dat vroeger econo misch ons achterland was. De poli tieke oriënteering naar links doet een streven naar nationalisatie ko men. Blijkens het congres van de P.v.d.A, streeft men daar niet slechts naar nationalisatie van de Ned. Bank en van de mijnen, maar ook van de heele industrie. Doch de partner van die partij in de re geering staat diametraal tegenover dit laatste. Wij moeten een be drijfsvorm kiezen, waarin onze groote crediteur, Amerika, ver trouwen stelt en dat is niet net genationaliseerde bedrijf. Door de der Aziatischi Nedi verdere emancipatie e volken zijn Enge land en Nederland van crediteu ren staten debiteurenstaten gewor den. De Zuid-Amerikaansche landen hebben zich zeer sterk geïndustria liseerd en in Japan zal de industri alisatie volgens Amerikaansch systeem voortgang hebben. Daar door worden de exportkansen Tn een kas van een bollenkwee- *er te Hillegom heeft gisteren de Amerikaansche filmster Rita aa1T^frth. haar naam gegeven een eronItleuwgekweekte tulp. Bij versierd was. De r!L «ar naaI? tulp", die tot duSvS a„Hayworth nummer droeg was „gedoopt" bracht da TL". Vervolgens de Ameri kaansche in het tehuis voor illegalen „Kareol" te Aerdenhoït een bezoek aan dt patiënten. voor andere landen verminderd. In Nederland ziet men een cu mulatie van al hmeilijkheden, waarmee de wereld te worstelen heeft. De prijs- en loonpolitiek van de Nederlandsche regeering is ge richt op een te verwachten prijs daling m Amerika. Om daaraan s ra^fA hoofd te kunnen bieden AÜ Prijzen en loonen zeer A?d+ en gehouden. Verder nafaad 6611 stren§e controle uitge- oeiena op de lnvesteeringen, om- arbeidskrachten en kapitaal mei toereikend zijn voor uitbrei ding van het productie-apparaat. Jj-en gevolg van den loonstop is, dat de arbeidsproductiviteit niet kan worden opgevoerd. In de steenin dustrie wordt Zaterdags niet ge werkt, omdat Vrijdags het loonpla- fond reeds is bereikt. In de me taalindustrie heeft een doorbre king van het loonplafond plaats gehad, omdat een grootere pro ductiviteit noodzakelijk was. Dit zijn allemaal paradoxale na-oor logsverschijnselen, evenals het feit, dat we goederen uitvoeren, die we zelf hard noodig hebben. De belangstelling van Amerika voor ons Indië wordt op de eer ste plaats ingegeven door de vei ligheidspolitiek van Amerika niet alleen strategisch, maar ook eco nomisch. Voor den wederopbouw van In dië is de hulp van Amerika noo dig, maar voorloopig moet de zaak uitsluitend gefinancierd wor den door de goodwill van het Moe derland. Indië zal geen groote leeningen kunnen sluiten, of Ne derland zal garantie moeten ge ven. Blijkens de financieele nota van minister Lieftinck zal Neder land moeten leenen voor Indië Nederland staat voor grooter moei lijkheden dan welk land ook. Dat wij toch moed en vertrouwen heb ben stemt tot trots. Lichtpunten Ofschoon de economische posi tie van Nederland nog zeer labiel is, zijn er toch enkele lichtpunten aan te wijzen. Onze kolenpositie is aanmerkelijk verbeterd, het ver keer is op behoorlijke wijze her steld en de arbeidsbezetting is ruim verdubbeld. De moeilijkheden welke een her stel van het economisch leven in Nederland in den weg staan zijn o.a. het economisch vacuum in Duitschland. het derven van in komsten uit den transito- en drie- hoekshandel en onze monetaire positie, welke blijkt uit de gewel dige begrootingstekorten. Er zijn verschillende methoden denkbaar om uit de impasse te ge raken, waarvan spr. noemde: Xe. door eigen productie een surplus te kweeken, waaruit im porten voor het heele Koninkrijk kunnen worden gefinancierd; 2e, door diensten, die wij an deren kunnen bewijzen, maar op het oogenblik is onze handelsvloot nauwelijks voldoende om de eigen importen te vervoeren; 3. leenen op onderpand: 4e. het buitenlandsch dollarbe- zit liquideeren. dat naar schat ting nog 600 millloen bedraagt. Niet alleen in Amerika, doch ook in Indië hebben wij nog be langrijke investeeringen, welke laatste echter nog geblokkeerd zijn. Bij de bespraking van de han- delsaccoorden, welke we met een 14-ial landen hebben gesloten, merkte spr. op, dat we de Bel gen niet dankbaar genoeg kun nen zijn voor de royale wijze, waarop zij ons economisch heb ben gesteund en voor het vlotte verleenen van credieten. Zuinigheid en efficiency We zullen de uiterste zuinigheid en de grootste efficiency moeten toepassen om staande te blijven, Indië kost ons op het oogenblik naar schatting 100 millloen per maand, hetgeen meer dan een mil liard per jaar beteekent. Hoe zal dat alles betaald moeten worden? Door goederengaranties, buiten- landsche investeeringen, over dracht van Nederlandsch bezit 1» andere landen, concessies, enz. De mogelijkheden daartoe zijn in In dië ruimer aanwezig dan in Ne derland. Als eenig lichtpunt in alle duisternis om ons heen ziet spr. het gelukkig initiatief van de Belgische, Luxemburgsche en Ne derlandsche regeeringen om te ko men tot een economisch samen gaan. Het ingediende wetsontwerp betreffende een economischs overeenkomst met België en Luxemburg js nog maar een eerste s den goeden weg. Na het gelijkmaken van de douanerech ten zal men moeten komen tot oen gelijk maken van de belas tingwetgeving en van de prijzen politiek en misschien zal men oo« moeten komen tot een gemeen schappelijk parlement voor econo mische aangelegenheiden. Aan het slot van zijn rede kwam dr. Kortenhorst tot de conclusie, dat de economische aspecten van Nederland niet rooskleurig zijn, maar het geluk van ons volk hangt niet alleen daarvan af, doch ook van ideëele waarden, die wij zelf in handen hebben. Deskundigen op agrarisch gebied hebben berekend dat het Ameri kaansche departement van Land bouw zijn voorraden graan en meel t ns vrijwei heeft uitgeput en niet in staat is nieuwe voorraden aan te Koopen Voor den nieuwen oogst, als gevolg van Truman's politiek tot prijsverlaging. De aanvullende toewijzingen van 36.000 ton meel aan Frankrijk en 9000 ton aan Ier land zullen wel de laatste kunnen zijn voor de nieuwe oogst beschik baar komt. De nieuwe wmteroogst, geschat op ongeveer 937.047.000 schepels, zal de markt eind Juni beginnen te bereiken. In Mei. Juni en Juli zullen de Europeesche landen ge duld en sterkte" noodig hebben, totdat de voorraden "van den nieuwen oogst beginnen te vloeien, zoo verklaarde Dennis Fitzgerald, secr generaal van den Internatio nalen Nóód Voedselraad. Fitzgerald was echter van meen ing, dat Argentinië in de maanden Mei, Juni en Juli ongeveer 900.000 ton zal kunnen uitvoeren, indien dit land daar werkelijk de moeite toe doet, aldus meldt U. P. In Januari en Februari '47 toon den granen, fruit, suiker en eet bare vetten de grootste toeneming by den Amerikaanschen export tA ■voedingsmiddelen, vergeleken ™®t de overenkomstige maanden van 1946, aldus heeft het Ameri- xaansche departement van handel medegedeeld, A1* GX?orten van voedings middelen werden gehandhaafd op totalp°0ge P,ei! vaa 1®46' met een verA,jyaard* Tan J 398.000.000 ovefeenv11 440 000 000 de het vorn£°£arlge maanden van 450dl^pe ver4schcpmgenbalv7n ge pelde njst stegen met 43.2 pet li droogde boonen met 112.4 pet' ge droogde elera v met124 A fP mais ((hoofdzakelijk naar Italië en Duitschland) met 2.273 pet. De totale Amerikaansche voed- selimporten in deze Periode ste gen met 42.1 pet., waarbij vooral de importen van koffie, rietsuiker en cacao-boonen toenamen. Tke Evening Standaard deelt mede dat Rusland dit 3aar e€n In zijn hedennacht gehouden radiorede heeft Marshall, ue Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, medege deeld, dat in Moskou geen over eenstemming is bereikt, daar de Sovjet-Unie vasthield aan haar voorstel om in Duitschland een gecentraliseerde regeering te vormen, terwijl eveneens de kwestie der herstelbetalingen een struikelblok vormde. Marshall verweet de Sovjet-Unie gebrek aan medewerking. „Onze regeering", aldus de minister: „is een voorstandster van vrijheid en voorlichting. In Moskou doet de propaganda een beroep op den hartstocht en het vooroordeel heeft de „i f "ei vooroort r>nd kerstand"en0men Vfm asnMaKhal1Ze+i!5ïnbere inleiding, gezond verstand' nks deze was Marshall toeh dat er grootere vA an meening, gemaakt dan men beseffV^ seerde deze meening or,w rt' dat te Moskou de kritieke geschil punten der verschillende regeerin gen onomwonden uiteengezet zün zoodat deze bij een volgende be spreking zonder meer ter hand kunen worden genomen. Stalin had hem verzekerd, dat in een volgende bijeenkomst der Groote Vier over een aantal onder werpen overeenstemming kon worden bereikt. Marshall onder schreef deze meening, doch voegde er aan toe: „Maar dan zal toch de Sovjet-Unie grootere medewer king moeten verleenen"» overvloedigen tarweoogst verwacht Het blad verklaart, clat dit naar men het had verzekerd, een van de voornaamste redenen was waar om Engeland geweigerd had de internationale tarwe-overeenkomst te teekenen waarbij de tarweprijizen voor de eerste vijf jaar zouden worden vastgesteld Nu Rusland weer zal gaan exporteeren ver wacht men in Engeland, dat de prijzen zullen daler.. De Engelsche minister van voed sel werd voorgelicht door Bevin, nadat deze met Stalin had gespro ken, Stalin aldus de Standard, vroeg Bevin of Engeland van Rus land tarwe zou koopen ingeval Rusland dit jaar een surplus had. Bevin antwoordde hierop dat En geland zich geluikkig ziou prijzen als het dit kon doen, aldus meldt U.P. Door het K.NM.I. worden voor de waarnemingen de nieuwste instrumen ten gebruikt. Een ballon wordt opge pompt, die met een parachute, waaraan een zendertje, dat tijdens de vaart ge gevens uitzendt over temperatuurvoch tigheid en lucht druk, de lucht in gaat, Op ca. 18 km. springt de ballon en valt de parachute. Voor het terugbren gen van de ballon wordt 15 belooning gegeven. Dezer dagen hebben de En gelsche instanties een beslis sing genomen welke in Neder land met vreugde zal worden begroet. De strijd, of het tran sitkamp der Engelsche bezet tingstroepen in Cuxhafen, dan wel in Hoek van Holland zal blijven gevestigd, is thans in het voordeel van Hoek van Hol land beslist. Met ingang van 1 Juni a.s. zal alle verkeer van militairen en burgers voor de Engelsche sector van Duitsch land over den Hoek worden ver legd. Wanneer men weet, dat daar alleen reeds 1.250.000 personen zijn genoteerd, doet deze unieke positie het beste verwachten. Deze beslissing is genomen na een jaar strijd tusschen het Brit- sche ministerie van oorlog en het Britsche leger in de Rijnstreek, waarbij het ministerie van oor logstransport als geinteresseerd toeschouwer heeft toegekeken. Het ministerie van oorlog heeft deze kwestie bekeken van het financieel standpunt en na de op heffing van de kampen in Ca lais en Ostende, wilde men ook dat ift Hoek van Holland ophef fen, daar in Cuxhafen betaald kan worden met goedkoope mar ken. Het Britsche leger stond daar entegen op het standpunt „time is money" en liet zwaar wegen, dat de reis via Cuxhafen 24 uur duurt tegen 9 uur over Hoek van Holland. Daar is thans bij ge komen. dat de „Mullberry" in Huil gebruikt voor de verlofboo ten niet berekend blijkt te zijn Na een verblijf te Zermatt van meer dan een maand zijn Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene gisterenavond om vijf minuten over half zeven op paleis Soestdijk teruggekeerd. De reis naar Nederland werd gemaakt met hetzelfde vliegtuig, dat hen naar Zwitserland had gebracht en werd bestuurd door den piloot Sonderman. De verzorgster van de prinsesjes mevr. Penning en zus ter Huidekooper hebben de terug reis medegemaakt. Op het oogenblik zijn 134 vee smokkelaars in arrest. In het totaal zijn er ongeveer 190 aange houden, doch circa 50 zijn er weer op vrije voeten gesteld. De politie is momenteel wel te vreden over den gang van zaken, daar er kennelijk angst onder dé vee smokkelaars heerscht. Tee kenend daarvoor is, dat thans wel 100 gulden aan de zgn. geleiders wordt geboden om een koe over de grens te brengen. Het aantal koeien, dat evenwel over de grens gaat, is niet meer van groote be- teekenis, hetgeen intusschen niet wil zeggen, dat de aandacht van justitie en politie verslapt. Onder de gearresteerden be vindt zich ook een groote geld schieter uit Rotterdam. Deze werkte als man achter de scher men en fourneerde het geld om koeien op te koopen. op een lankdurig gebruik. Boven dien kan de gedachte verhuizing van het Britsche hoofdkwartier naar Hamburg slechts op beschei den schaal ten uitvoer worden gelegd, terwijl tenslotte de op de Cuxhafen-route gebruikte sche pen van Amerika zijn en moeten worden teruggegeven. De thans genomen beslissing is van vrij veel belang voor on ze deviezenpositie. De Engel- schen betalen kadehuur .terrei nen en spoorvervoer nl. in Ponden, zoodat dit kamp een bron van veel voordeel kan zijn. De bootdiensten van de lijnen Hoek van Holland-Harwich en de „Zeeland" zullen een dubbe le frequentie krijgen en de schepen van deze lijnen zullen begin Juli tweemaal per etmaal den overtocht gaan maken. Voorts zullen per 24 uur 2 En gelsche troepenschepen wor den ingelegd. De raad voor de luchtvaart heeft gisteren een openbaar onder zoek gehouden naar de oorzaken van de ramp, op 14 November 1946 aan de Dakota PHTDW overko men op het vliegveld Schiphol, waarbij alle inzittenden, n.l. 26 personen, den dood vonden. Zooals men zich herinnert, werd het vliegtuig bestuurd door den En- gelschen K.L.M.-vlieger Moreton. De getuige-deskundige dr. R. v. Dam, patholoog-anatoom, conclu deerde tot een explosie op grond, dat van verscheidene slachtoffers lichaamsdeèlen waren afgerukt, in de kleeren metaaldeeltjes wer den gevonden en de lichamen klei ne wondjes vertoonden, waar schijnlijk veroorzaakt door scherf jes. De heer Bonne, commies bij den rijksluchtvaartdienst, had de lei ding bij de landingen. Zoolang het ongelukkige vliegtuig radiover binding had met Schiphol is er hoegenaamd niets doorgekomen, waaruit zou hebben kunnen blij ken, dat er iets niet in orde was. Het weer was aan 'f verslechteren. Vlak vóór de landing zag deze ge tuige, dat de piloot niet den juis- ten koers kon vinden om te lan den. Getuige beschouwt dit als een gebrek aan kennis van de lan dingsprocedure. Getuige J. J. Bouckaert, boord werktuigkundige bij de K. L. M. had dienzelfden dag met piloot Moreton gevlogen van Malmoe naar Amsterdam. Bij de landing gaf de piloot order tot het uit zetten der landingskleppen, het geen getuige weigerde te doen, omdat hij dat veel te gevaarlijk vond bij de geringe snelheid. Nog maals kwam de order maar weer weigerde getuige. Hij heeft van deze dienstweigering gerappor teerd. Deze zaak heeft na een in gesteld onderzoek echter geen ver dere gevolgen gehad. De voorzitter las nog een in het dossier voorkomend stuk voor, waaruit blijkt, dat gezagvoerder Moreton van 1936 tot 1946 in dienst is geweest van de Engelsche mili- Ha doet wel vreemd aan wat het „Friesch Dagblad" weet mee te deelen omtrent de ontslagne ming van ir. H. J. Witteveen, hoofd van den Landbouwvoorlich- tingsdienst Friesche Wouden. Vol gens genoemd orgaan is „Den Haag bezig hem het werk onmo gelijk te maken". Niet, doordat hij wegens de hoogst noodzakelijke bezuiniging van zijn personeel wordt beroofd. Maar omdat men hem er nog een aantal menschen bij wil geven! „Tot nu toe werkt hij met 15 assistenten. Maar de heele zaak moet worden gereorganiseerd. Er komen vijf specialisten bij, nl. een deskundige voor werktuigen, voor plantenziekten, bodem en bemes ting, grasland, en economische vraagstukken. Dan komen er twee hoofdassistenten, één hoofdassis tent eerste klasse en daar nog weer bovenop op den duur een ingenieur, die het hoofd van dienst kan vervangen". De heer Witteveen, vindt dezen overvloed van ambtenaren, netjes in een hiërarchie ingebouwd „een gevaarlijke luxe". De een loopt den ander voor de voeten; de men schen, die tot nu toe het werk met groote ambitie hebben gedaan, worden van hun verantwoordelijk heid beroofd door de veelheid van chefs. Maar dit is niet het eenige. wat den heer Witteveen bezwaart. Want niet alléén in zijn eigen ressort wordt de door Den Haag geprojecteerde piramide opge bouwd, ook naar boven wordt alles gecentraliseerd. De landbouwcon- sulenten worden practisch tot as- Rotterdam was het Hoog- Ondanks zijn kort verblijf in waardigst Heer Mgr. Dr. W. van Hees O.S.C. toch onmiddellijk bereid ons een interview toe te staan over zijn ervaringen bij zijn visitatie-reis in de V. S., waar van hij Zondag met de „Veendam", zooals gisteren is teruggekeerd. Drang naar prestatie en toch veel eenvoud gemeld, Prachtige indrukken over ons Kruisheerenwerk, maar ook over het land in het algemeen deed ik op, aldus ving mgr. v. Hees het gesprek aan. „Ik had gaarne nog langer daar vertoefd. Als Neder lander moet men zich echter wel even overschakelen. Geestelijk en materieel werken de Amerikanen met heel andere proporties. Toch vond ik op den bodem van het leven in het algemeen veel eenvoud, weinig achterdocht en veel naastenliefde. Wat wij hier wel „burenhulp" noemen, kan men daar op verscheidene en heerlijke wijzen terugvinden. Opvallend is ook de stuwing tot APV°e,ding van het volk. Er £°™en dansen geboden. Soldaten urzen bekomen tn We zelfs gehuwde ex- so ers °-a_ aan de universiteit van South-Bend. De drang naar prestatie in een- of andere richting valt herhaaldelijk als karakteris tiek waar te nemen. Op een vergadering van 500 Knights of Columbus kreeg ik nog gelegenheid tot een zeer geappre cieerd dankwoord namens Neder land voor hun actie tot onze be vrijding. Temidden van dit werk van geestelijk en materieel grootsche allure hoe krachtig is bijv. de organisatie der Kerk in de V.S. niet aangepakt werken onze Kruisheeren. Missiewerk in den eigenlijken zin doen zij niet. Men kan toch moeilijk volhouden, dat bijv. New York met zijn bijna 400 kerken missiegebied is. In 1923 vertrokken de eerste Kruisheeren naar de Middel West naar Onemia in den staat Minne sota. Mijn ordebroeders besturen daar een vrij seminarie met thans 125 leerlingen en parochiewerk in een tiental kerken in den om trek. De enorme afstanden wor den per auto afgelegd. Aanvanke lijk moesten de paters uren en uren loopen. Eerbiedige herinne ringen bewaart de bevolking aan wijlen den Kruisheer IJzerman. Bij diens dood moest het stoffelijk overschot secuur worden bewaard. Men wilde een reliquie. In Fort Wayne, een stad van 120.000 inwoners in Indiana heb ben de Kruisheeren de opleiding in handen van het bisschoppelijk seminarie, benevens het retraite- werk. Dringend is daar uitbreiding noodig. De plannen zijn grootscn, doch evenals in Europa en ons land, kennen ook de V.S. weder- opbouwmoeilijkheden door de duurte en schaarschte aan mate riaal. Een merkwaardig feit is nog, dat vlak bij Fort Wayne een vliegveld lag, vanwaar de machi nes ineens naar Europa overvlo gen. Een derde belangrijke post be zocht ik te Hastings in Nebraska, waar de Kruisheeren hun eigen noviciaat en groot-seminarie be zitten. Van hier uit zenden we de jonge paters naar Rome en de universiteit Notre Dame te South Bend en die van Washington om graden te halen. Dan komen weer herinneringen aan de geweldige activiteit, aan het aantal noodige priesters, aan de prachtige en krachtige katho lieke periodieken. Werk, werk in overvloed. Vermeldenswaardig is nog, dat tijdens de bezetting ha 1940 Ame rika de banden tusschen de Kruis heerenstichtingen van Brazilië, Congo en Indië onderhield. Wat de visitatie door het Hoog waardigst heer mgr. Dr. v. Hees aan die landen betreft, daarom trent bestaat alleen de mogelijk heid, dat hij, gelijk reeds werd be richt, in het najaar Brazilië gaat bezoeken. En na die mededeeling moest onze poging tot enkele „Snaps hots" van een visitatiereis worden beëindigd. sisten ten gemaakt, die papiertjes moeten invullen voor Den Haag. De landbouwvoorlichting laat men stikken in de bureaucratie. En de kosten schijnen geen rol te spelen." Men vraagt zich, van een en ander kennis nemende, toch af hoe dit alles is te rijmen met de noodkreten door minister Lief tinck geslaakt. Als het dagblad van senator Algra hier de objec tiviteit betracht wat ten aan zien van de gesignaleerde feiten zeker niet te bewijfelen valt is er in deze aangelegenheid al heel weinig van een streven naar de zoo noodzakelijke bezuiniging te bespeuren. Thans zitten er drie Belgen in het huis van bewaring te Breda ingesloten, die gearresteerd zijn omdat zij een aanzienlijk bedrag aan Engelsche ponden, Ameri kaansche dollars en Ned. goud geld in hun auto over de Ned. grens naar België wilden smokke len. Bovendien was in hun auto een hoeveelheid van 70 kg. gla- diolenzaad verstopt, welke de smokkelaars in Parijs voor 1000 gulden per kilo wilden gaan ver- koopen. Ook is gebleken, dat zij zich in beduidende mate aan den smokkel van kaas en boter heb ben schuldig gemaakt. Voorts hielden zij zich bezig met bonnen- zwendel en het smokkelen van vee. In verband met deze arresta tie zijn ook eenige Nederlanders gearresteerd, die met de Belgen „zaken" deden. De Britsche militaire autoritei ten in Italië hebben zes Joegosla- ven, om wier uitlevering door de Joegoslavische regeering was ver zocht, uitgeleverd. Onder hen be vindt zich luchtmaarschalk Wladi- mir Kren, bevelhebber der lucht macht der Oestasjis (Kroatische terroristen.) Op Maandag 5 Mei, den natio- nalen feestdag, zullen de Spoor wegen hun diensten uitvoeren als op Zondagen. taire luchtvaart en bekend stond als een piloot van buitengewone bekwaamheid. Prof. Van der Maas meende, dat de overgelegde stukken geen waarborg bieden, dat de piloot voldoende ervaring had om met dit toestel te landen. Geconclu deerd moet worden, dat de piloot Moreton onvoldoende zelfvertrou wen bezat om laag genoeg te ko men ten einde te landen. Hij was dan ook niet genoeg ingesteld op het gebruik van dit vliegtuig. Aan explosie als oorzaak van de ramp gelooft deze deskundige niet Wel kan bij het landen nog een ex plosie hebben plaats gehad. Het vliegtuig is zeer goed bruikbaar, maar de vlieger dient met hetzelf de vliegtuig lang les te krijgen vooral in het vliegen met lage snelheden en in bochten. De directeur-generaal van den rijksluchtvaartdienst deelde nog mede, dat de piloot Moreton on geveer 60 landingen op Schiphol had gemaakt, zoodat niet aan te nemen is, dat het hem aan erva ring mankeerde. Veeleer moet aan een vliegfout worden gedacht. De raad zal 2 Juni uitspraak doen. Morgen wordt voor de tweede maal na de bevrijding de ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana gevierd. Geheel het Nederlandsche volk zonder onderscheid, wjj mogen dit veilig veronderstellen, zal aan die viering deelnemen. Al is het dan ook alleen maar door een vluchtige verraste gedachte bij 't zien van de vlaggen en wimpels, die morgen zullen wapperen. Die simpele gedachte zal gelijk een vlaag van blijheid en meestal ook 'n warmen, hartelijken glim lach medebrengen. Want prinses Hoewel alle havens, vliegvelden en stations in Egypte onder de strengste controle staan, heeft men tot nog toe geen spoor kun nen vinden van Martin Bormann, de rechterhand van Hitler, die ver leden jaar bij verstek te Neuren berg ter dood werd verqprdeeld en, naar verluidde zich te Cairo of op weg naar Cairo zdu bevin den. Volgens een functionaris van de veiligheidspolitie neemt de po litie geen risico's, hoewel zij ge looft, dat ontsnapte krijgsgevange nen, die zich in Egyptische steden ophouden, ten onrechte voor Bor mann worden gehouden. Maandag is door het nationale gerechtshof te Praag het proces geopend tegen Jan Bata, den Tsjechoslowaakschen schoenenko ning, die wordt beschuldigd van samenwerking met de Duitsehers en steun aan het fascisme en'die thans in Brazilië verblijft Bata nam in 1932 de fabrieken te Zlin over, als stiefbroeder van den stichter dezer fabrieken. Hij maakte reizen naar Italië en Japan en sprak zijn groote bewondering uit voor het fascistische regime in deze landen en in Duitschland, naar welks model hij Tsjechoslo- wakije wilde reorganiseeren. Bata had voorts het plan de Tsjechen naar de Pampa's van Patagonië over te brengen, hetgeen, aldus stelde hij den Duitsehers vow, bin nen dertig jaar zou kunnen ge schieden. De Tsjechen zouden het land in cultuur moeten brengen en een industrie opbouwen. De vacantie in het bouwbedrijf is voor dit jaar vastgesteld van 4 tot en met 9 Augustus. Juliana is in aller harten blijven leven min of meer als het beehj der sprookjesprinses, hoe reëel, levend en ingrijpend haar optre den in zoovele gevallen geweest mag ztin, en een prinses, die in toegenegenheid en warme aan hankelijkheid een dubbel streepje voor heeft. Vooral dit keer, nu de prinses de teerheid en miidheid nog omzweven, die de geboorte van haar vierde dochter mede bracht. Moge God, zoo is onze verja- ringswensch, onze geligfde prinses en haar gezin voor vele jaren in gezondheid sparen en haar Zjjn zegen in overvloedige mate ver leenen. De Britsche bestuurscommissie heeft de Duitsche artsen er van beschuldigd, dat zij opzettelijk den toestand op voedselgebied ongun stiger voorstellen dan hij in wer kelijkheid is, teneinde op die wijze de Britsche autoriteiten er toe te brengen, dat zij meer voedsel ter beschikking stellen. Volgens de „British Zone Re- view" het officieele orgaan van de bestuurscommissie, leden 60 van de 92 personen, ten aanzien van wie door artsen was opgegeven, dat zü aan ondervoeding waren gestorven, aan ziekten als t.b.c. en kanker. In zeer vele gevallen ping het bovendien om bejaarde perso nen, vluchtelingen of oud-krijga- gevangenen, aldus het blad. Met hun drieën zitten ze naast elkaar: Emil Rühl, Fr. Viebahn en Kurt Doering. Hun echt Duitsche koppen hebben ze be houden, maar hun groene uni formen, versteld hier en. daar, hebben de Schneidigkeit verloren van den tijd. toen deze heeren tot de meest gevreesden behoorden onder de ..Kriminalsekretare" van de Sieherheitspolizei. Broederlijk naast elkaar zitten ze in de getuigenbank van het bijz. gerechtshof te Amsterdam. Sedert ze huisvesting vonden in de gevangenis aan den Amstel- veenschenweg, waarheen zij zelf ontelbaren zonden in den bezet tingstijd eerste etappe voor ve len op den weg naar den dood hebben zij deze rechtszaal uitste kend leeren kennen. Al te dikwijls immers treden zij er op als getui gen tegen Nederlanders, die ver raad of ander misdrijf pleegden, maar dan meestal in samenwer king met een van deze Sipo's. Thans diende er weer zoo'n ver raadzaak een chauffeur, die De mijnenveger Pieter Florisz gaat dienst doen als politie- kruiser voor toezicht op de Noordzee-visscherij. Na zijn proef vaart keert de kruiser naar de Parkkade te Rotterdam terug. zijn weldoener, dr. Itman ran het Binnengasthuis verried. Rühl legde zijn verklaringen stf, Viebahn daarna wilde slechts on der protest den eed afleggen. Maar „Obër-aekretar" Doering geraakte al in vuur voor de pré sident hem den eed had kunnen afnemen en zei. dat hij onder dwang naar de rechtszaal was ge bracht (stel je voor een Grüne onder dwang) en dat hij niet be greep, waarom hy nog steeds in de gevangenis moest blijven! Op rustigen toon bracht de pre sident hem onder het oog, dat hij hier uitsluitend was geHoepen om te getuigen in een andermans zaak, maar Doering protesteerde opnieuw. „Ik weet niet, waar men mij van kan beschuldigen." riep hij uit, „en ik ben tot dusverre nog nimmer ondervraagd." „Dat is een kwestie, waarovOT het hof niets te zeggen heeft;' antwoordde mr. Van Schaeck Mathon hem kalm, en vervolgde: „Indien u klachten hebt most u zich wenden tot den procurgur- fiscaal. U spreekt geen Hol- landsch. AJ.S u mij niet verstaat vraagt u (ten de bemiddeling van den tolk". „Ja, ja," berustte Doering snel, „dan melde ich mich." President: „Legt u nu den eed maar af." En het incident was ten einde, s Middags zat de sekretar irj zijn cel weer te piekeren, waar om die Schweinhunde van Hol lander zoo'n doodonschuldigen politieman toch vasthouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1