Volop crisis in Frankrijk de communisten willen 8 m Radiogulden is niet populair St. JOOSTKAPEL in Breda wordt Mariakapel I Mr. W. A. J. VISSER HEENGAAN Blokkering der lonen of inflatie Labour-rebellen „houden links" DE PALESTIJNSE KWESTIE r De drang naar socialisatie Burgemeester van Den Haag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Telefoon hapert nog Vliegrecord Brand in Priok Honderd controleurs speuren J- Luierbon nen België gaat bezuinigen '69ste JAARGANG VRIJDAG 2 MEI 1947 No. 20304 KRACHTIGE WIND Tegen Trunin's politiek DE OUDERLIJKE MACHT C. EN A. TE NEW- YORK Van Londen naar Kaapstad Een millioen schade STAKING TEN EINDE ACHT JAAR VOOR SCHACHT GEEIST Een voorschrift, dat door burgemeester en veldwachter wordt overtreden. SALARISSEN BANK BEDRIJF HAGENBECK'S DIEREN NAAR LONDEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J- KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. SCHIEDA COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Van onze correspondent PARIJS, 2 Mei 1947 Aan minister-president Ramadier zal heden in de Natio nale Vergadering een vertrouwenskwestie worden gesteld, waarop de Kamer morgenZaterdageen beslissing zal moeten nemen, zo die niet tot Dinsdag ivordt uitgesteld om de partijleiders nog wat meer gelegenheid te geven een schikking te vinden om een volledige ministeriële crisis te vermijden. De onderhandelingen duren nog steeds voort en het ziet er wel naar uit, dat er naar gestreefd zal worden niet een gedeeltelijke ivijziging van het ministerie te vol staan. Tn het ministerie zelf is de crisis volkomen en het samen- iconen van communisten met de M.R.P. en de socialistische leden is voor het ogenblik niet langer mogelijk. He communisten, die eerst de grote s;aking bij de Renault-fa- brieken bestreden en z€ provocatie spraken, waarbij zij buitenlandse invloeden aanwezig oordeelden en de boeman Tru man voor de dag haalden, heb ben, toen zij zagen dat de staking de sympathie der arbe.ders in het algemeen heeft, hun houding vol komen veranderd, en in het mi nisterie verklaard, de staking te steunen- Hun uittreden uit 't mi nisterie werd daardoor onvermij delijk gemaakt, En dit Werd op zettelijk gedaan, daar zij zeer goed wisten, dat de regering de blokkering der lonen niet kon opgeven- tiaar gehele politiek voor het aoen dalen van de kos ten van jyet levensonderhoud en de verdediging van de franc, zou daardoor immers failliet gaan. Maar waarom dat opze:telijk verbreken yan de coalitie jegens een regeringsprogram, dat de communisten zelfs verdedigd hebben. Het is duidelijk, dat zij, "1- ®et regering en kamer in een ernstig conflict zouden komen over de zaak van Madagascar en de propaganda in de overzeese gebiedsdelen, er de voorkeur aan hebben gegeven om de propagan da in die gebiedsdelen niet te verzwakken, op een andere kwes tie uit de regering te gaan. Daar voor is de kwestie van de loon- blokkering meer op de voor grond gesteld en diit houdt ten- nauwste verband met de zeer pijnlijke moeilijkheden in de dis tributie, waardoor de gehele pu blieke opinie zich tegen de rege ring en in het bijzonder tegen de zeer s ijfhoofdige ministers Phi lip en Tangui Prigent heeft ge keerd (waarin ook de grondoor zaak van de staking is gelegen). Zoals voor het ogenblik de zaken staan, schijnt Ramadier wel bereid te zijn beide genoem de ministers op te offeren en dus meer vrijheid toe te staan Inzake de prijsbeweging en het dirigisme te verminderen door vrijlating van de vleesprjjzen en verhoging der prijzen der land bouwproducten, waardoor de boeren weer bereid zouden zjjn te leveren. Met die houding kón de heer Ramadier verzekerd zijn, dat de kamer een zeer grote meerderheid aan de vertrou- wensmotie zal geven en dus in het algemeen het regeringspro gram gehandhaafd zal blijven. Aangezien de communisten zich echter in de positie hebben gesteld, tegen de vertrouwensmoties te moeten stemmen, zou dus hun vertrek toch het logisch gevolg blijven. Een algemene crisis zou behoeven te worden n de vacante plaatsen slechts op nieuw bezet uit de fracties M.R.P., socialisten en radicalen. Niettemin zou een dergelijke oplossing de communisten in de oppositie werpen, die de leiding zoeken te veroveren door middel van de stakingsbeweging en hun invloed in de C.C.T., en het is juist in die C.C.T., dat de feite lijke strijd zich zal gaan afspelen. Is die bereid, ondanks de commu nistische invloed, het regerings program te eerbiedigen, dan is een herzien ministerie Ramadier wel levensvatbaar. Maar bij de te leurstellingen van de politiek van prijsdaling en de bevoorrading is het onmogelijk te voorzien, tot welke gevolgen de spanning zal leiden. De kamerleden die na het Paas-reces naar het paleis Bour bon zijn teruggekeerd, hebben contact gehad met de kiezers en zuilen dus hedenmiddag of mor gen moeten laten zien, of zjj een eenvoudige herziening wel voldoende vinden. De president der Franse repu bliek Vincent Auriol, is van zijn Afrika-reis teruggekeerd. Bij zijn aankomst verklaarde Auriol, dat hij een voortreffelijke reis had ge had en dat hem een enthousiaste ontvangst ten deel was gevallen, die hem deed gevoelen, hoe diep de genegenheid is, welke de be volking van Frans W.-Afrika haar moederland toedraagt. Auriol ver zekerde, dat de toestand in deze kolonie opmerkelijk gezond is. Weerver wachting medege- deeld door het K. N. M. I. Le De Bilt geldig tot Zaterdag avond: Krachtige in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen Noord en Oost; meest zwaar bewolkt met vooral aan- vankelijk regen; vrij koud. 3 Mei: Zon op 5.09 uur. onder 20.06 uur; maan op 18.11 uur, onder 4.52 uur. Te Londen is een vlugschrift verschenen, onder de naam „Keep left („links houdt1*''), ondertekend door een 15-tal „labour-rebellen". cue ook deelgenomen hebben aan v'verzet in November j.l. tegen de buitenlandse politiek van de J'®.ë®rlnS, met name Crossman, Michael Foot, Bruce, parlementair secretaris van de minister van ge zondheid (Aneurin Bevan) en an deren. In het vlugschrift wordt critiek op de regering geleverd en gepleit voor een waarlijk linkse politiek. In dit vlugschrift wordt ver zocht om een Engels-Frans ver bond, dat zich zou moeten ont wikkelen tot een Europees vei ligheidssysteem onder de V. N. Dit is alleen bereikbaar, aldus het manifest, indien Engeland zich onafhankelijk maakt van de V. S. en vriend, niet satelliet van Ame rika wordt. Engeland moet zich aistancieren van Truman's poli tiek van collectieve bescherming tegen het communisme. Verder wenst deze groep, dat de Engelse regering niet onderhandelt met Churchill, die een federatief Euro pa voorstaat. De plechtige begrafe nis van koning Chris- traan van Denemar ken. De rouwstoet trekt door de straten van Kopenhagen. De assemblee der V.N. is Don- kffdaS bijeengekomen ter bespre- na d v' d agenda. Onmiddellijk scheevPening verklaarde de Syri- gen hetrtegenwoor(^ëel" z'ck te- van het Br?ttsen op de a®enda benoeming vaSe verzoek inzake van onderzoek een commissie Hij werd door x5zake Palestina, de orde geroepeïf Voorzitter tot zich daartegen, afvoer het Britse verzoek dat De afgevaardigde van Irak viel het Britse voorstel aan op grond vin het feit, dat het onverenig baar is met de P"^Pes ™ns handvest. Hij werd eveneens to. de orde geroepen. Sir Alexander Cadogan, aan dringende op aanvaarding van Britse voorstel, gaf in bedekte termen te kennen, dat Engeland in het huidige stadium tegen In het jongste Kameroverzicht werd abusievelijk gemeld, dat van de C.H.-fractie alleen Jkvr. mr. Wttewaall van Stoetwegen voor het amendement—Tendeloo heeft gestemd. Achteraf bleek ons, dat nog twee der zes aanwezige Ohr. Historischen, n.l. mr. Beernink en mr. Schmal. zich aan haar zijde hebben geschaard. j°°d?a deelneming aan het werk der assemblee is. Het Britse voorstel werd ten- Sl' voor plaatsing op de agenda. Hierna werd de Arabische mo tie rnzake de Palestijnse onafhan kelijkheid besproken; met 24 tegen 15 stemmen en lo onthou dingen werd zij echter verworpen en zal dus niet als punt van be spreking op de agenda worden opgenomen. firm air-. WÜ vernemen heef; d? New-v Brenninkmeyer te kocht, waaeen groot ?ebouw ge" een verkond0 spoed:g mogelijk zal worden Pmagazijn gevestigd De heer w. verklaarde, dat er staan om in de toekomst h V. S. eventueel nog meer fmaid te vestigen. Het Ned. Deviezen instituut heeft de firma :ot a< aankoop van het gebouw in staa' gesteld. De door de drie gebroeders W E. en L- Brenninkmeyer ii Juni j-1. opgerichte Amerikaanst maatschappij is nog steeds voor 100 pet. Nederlands. De adviseur van de firma voor de V. S. is oud minister Steenberghe. „j Verder verzetten deze „iabour- rebellen" zich er tegen, dat En geland de helft der onkosten van de Engels-Amerikaanse bezettings zones in Duitsland blijft dragen, en willen zij, dat Engeland een tijd vaststelt voor het terugtrek ken zijner troepen uit Grieken land en Palestina, dat de Darda- nellen en het Suezkanaal onder de V. N. worden geplaatst en dat Engeland, Frankrijk, de sovjet unie en de V. S., die olie noodig hebben, besprekingen beginnen met de staten van het midden- Oosten, die olie produceren. Hoewel de vertegenwoordigers van vier New Yorkse vakverenigin gen van telefoonemployés Woens dag overeenkomsten hebben gete kend, waarbij de staking werd ge ëindigd t is het toch onwaarschijn lijk, dat het werk wordt hervat. Functionarissen van de de Natio nale Bond dringen aan op een loons verhoging van zes i.p.v. vier dollar per week, zoals werd overeengeko men. De staking wordt thans nog voortgezet door vijf vakverenigin gen met een ledental van 19.000 De „Mosquito", welke een aanval deed op het snelheidsre cord op de route Londen-Kaap- stad, is Donderdagmiddag om 16.35 uur en 35 seconden (Ned. tijd) te Kaapstad geland. De afstand Londen-Kaapstad is af gelegd in 21 uur, 29 minuten, 35 •a Hiermede is het oude record van 1937 (45 uur 6 minuten) met 23 uur, 36 minuten, 25 seconden ge broken. De afstand bedraagt 10.747.2 km. Bij het verlaten van het vlieg veld verklaarde squadron-leader Martin: „Het was een peulschille tje. De hele tocht was zo goed georganiseerd, dat het ons geen moeite heeft gekost het record te Martin's navigator bij déze breken." vlucht, squadron-leader E. B. Sis- more, had in 1943 de leiding bij de op klaarlichte dag uitgevoerde bomaanval op Berlijn, waardoor Gnering een redevoering moest afbreken. In de haven van Tandjong Priok is Donderdagavond brand uitge broken in de loods, waarin de ia- ding rubber van de „Martin Behr- man" was opgeslagen. De partij rubber lag in deze loods opgesla gen sinds het schip in Maart werd gelost. De „Oranje" van de maat schappij „Nederland", die gedokt werd, liep geen direct gevaar, doch de „Modjokerto" van de „Rot- terdamsche Lloyd" moest worden weggesleept. Volgens een voorlopige schat ting zal de schade ongeveer een milüoen N.l. guldens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabo tage te wijten is, ofschoon dit nog niet vaststaat. De loods, die 225 m lang en 45 m breed was, bevatte rubber, voe dingsmiddelen in blik en meel. De commandant van de brandweer was van oordeel, dat de loods ge heel in as zou worden gelegd. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De Londense havenarbeiders hebben tijdens een massa-bijeen komst Donderdagmiddag met grote meerderheid besloten heden Vrij dagochtend het werk te hervatten. Een enorme geheel houten vliegboot met een spanwijdte van bijna 100 meter en 200.000 kg. wegende, werd te Culver City gebouwd en vervolgens naar de kust getransporteerd, om daar te worden gereed gemaakt voor de eerste proefvlucht, die binnenkort plaats heeft. De boot is uitgerust met acht motoren met een totaal motorvermogen van 28.000 pk. De kruissnelheid bedraagt 280 km. p.u. en het vliegbereik is 5630 km. Het vlieg tuig heeft twee dekken met stuurhut voor zeven man. De enorme kajuit biedt plaats aan 400 passagiers. De bediening der roeren geschiedt hydraulisch, terwijl de motoren pneuma tisch worden bediend. De openbare aanklager in het proces tegen Hjalmar Schacht eiste gisteren tegen de voormali ge rijksbank-president acht jaar in een werkkamp. Het Mariabeeld Een gulden per maand vordert de wet van iedere radiobezitter als bijdrage voor de omroep Men moet zijn toestel aangeven, ontvangt een kaart en dient daarop iedere maand een zegei te plakken. Edoch, deze radio gulden is al heel weinig popu lair en zo komt het, dat vele duizenden luisteraars het voor schrift laten voor wat het is totdat er controle komt. Toen op 1 November 1945 de verplichting tot aangeven van ra diotoestellen opnieuw van kracht W -d, stroomden de aangiften bin nen. Het waren er veel, zeer veel zelfs, maar toch lang niet genoeg. Controle op „onderduikers" bieex nodig, zo nodig, dat thans een le gertje van meer dan honderd controleurs woning aan woning bezoekt èn elke week enige dui zenden overtredingen constateert. Wordt men gesnapt, dan heeft men het toestel „pas aaangesehaft" Men moet dit eventueel bewijzen door een kwitantie over te leggen. Bij gebreke daarvan zit men vast aan betaling van 1 Nov. 1945 af. Trucs met loze stopcontacten, met defecte toestellen zijn legio, maar de controleurs kennen ze en meestal gaan ze niet op. Veel fraudegevallen worden ook achter haald tijdens uitzendingen van bonte programma's. Totaal defecte of afwezige radió's schijnen eigen schappen te bezitten om die pro gramma's wèl te ontvangen! De aangeklede zieke In een der grote steden werd onlangs in een bepaald huis con tróle gehouden. De controleui moest wachten, doch werd ten slotte binnengelaten. Eerste etage geen radio. „Kunt u ons geen dis tributie bezorgen?" werd hem ge vraagd. Tweede etage geen radio. Wel een verdacht draadje. Derde etage geen radio. Wel een ernstige zieke in bed, die vergeten had zijn colbertje uit te trekken. Nog maals een vraag om distributie. „U zult van mij horen", beloofde de controleur. Enige dagen later deed hij met twee collega's een inval. De eerste etage een radio met aftakking naar de tweede. Derde etage een radio. De eigenaar lag er niet eens mee in bed De drie huisgezinnen plakken thans ijverig zegels; ook het gezin van het draadje, want voor aftak king buiten gezinsverband is de luisterbijdrage verschuldigd. Ernstige fraudegevallen worden gerechtelijk vervolgd, op lichtere volgt bij administratieve afdoening geen straf. Er is echter een boete- ontwerp in de pen. Volgens de heer De Rapper, hoofd van de dienst der luisterver gunningen en de chef van de con tróle Wayenberg komt de fraude niet speciaal in bepaalde bevol kingsgroepen voor. Zowel burge meesters, veldwachters, dokters en ambtenaren als metaalbewerkers, boeren en landarbeiders, om en kele categorieën te noemen, voi- men de dagelijkse lijst van over treders. Een ander euvel, waarmee de dienst heeft te kampen, is het niet omwisselen van de luisterkaarten, maar ook hiervoor komt een boete regeling in de geest als bij de be lastingen. Hoe effectief een grootscheepse contróle werkt, blijkt telkens. Zo werden in één wijk van Amster dam bij zulk een razzia ongeveer 1500 overtredingen geconstateerd, maar bij het naastbijzijnde post kantoor kwamen in die dagen 2500 aangiften binnen. Meestal had men z'n radio „nog maar pas", maar toen dit gecontroleerd werd, moest het overgrote deel van 1 Novem ber 1945 af plakken. Hetgeen ge schiedde. Morgen, 1ste Zaterdag van de Meimaand, zal mgr Hopmans, bisschop van Breda, in zijn bisschopsstad de Mariakapel inwijden, die hij tijdens de oorlogsdagen aan O. L. Vrouw beloofde, wanneer de stad voor zware oorlogsrampen zou gespaard blijven. Na 350 jaar weer aan haar oorspronkelijke be stemming teruggegeven Deze kapel was tot nu bekend als de St. Joostkapel („St. Joosje"), maar was al van 1590 af niet meer als kapel in gebruik. Volgens van Goor zou zij gebouwd zijn omstreeks het jaar 1300 en uit een acte van het gemeente archief zou men moeten opma- Interieur van de kapel ken, dat er omstreeks 1530 op de zelfde plaats een nieuwe kapel werd gebouwd. Na de herovering van de stad door de Spanjaarden in 1590 werd zij aan haar oor spronkelijke bestemming onttrok ken en diende later als turfmaga- zijn voor het Spaanse garnizoen; in de 18e eeuw werd ze voor de meest verschillende doeleinden gebruikt en was o.a. dragonder- kazerne, bergplaats voor particu lieren en paardenstal, waarna ze een tijd leeg stond, totdat in 1820 het gemeentebestuur ze tot wo ning inrichtte, wat ze bleef tot in deze jaren. Na de bevrijding bood het ge meentebestuur van Breda haar aan aan mgr. Hopmans, om ze om te vormen tot Mariakapel. Dit omvangrijke werk is thans vol tooid en we kunnen gerust zeg gen, dat ze nu luisterrijker is herrezen dan ze ooit tevoren is geweest. Feitelijk was van de oude St. Joostkapel alleen de toren in zijn oorspronkelijke vorm overgeble ven. Om de kapel grondig te res taureren moest ze geheel worden uitgebroken, de zijmuren moesten vernieuwd, het dak verwijderd en ook aan de voorzij moesten enkele correcties worden aange bracht. De directeur van gemeen tewerken, de heer Hornix, de architect Frans Mol en de beeld- houwer Niel Steenbergen, met de restauratie belast, ondervonden alle medewerking van Monumen tenzorg en kregen de beschikking over oude baksteen en eike -Hout, afkomstig van de oude R.K. k«rt: van Hoeven De sar d' restaura tk zee dag trad, deed denken aan de tijd der middeleeuwen, toen op die wijze de schoonste monumenten verrezen. Ook de belofte van de bis schop wekt herinneringen aan deze t\jd van diepe godsvrucht tot Maria. Toen mgr. Hopmans zijn belofte had gedaan, maak te hjj dit bekend door een her derlijk schrijven tot zjjn dioce- sanen. Monseigneur had even wel uitdrukkelijk aan de pries ters opdracht gegeven, dat zij voor dit doel niets mochten vragen. De bijdragen moesten geheel' eigener beweging ko men. En ze kwamen inderdaad, zonder dat er om werd ge vraagd. Er waren er, die flinke bedra gen gaven, maar er waren er nog meer, die met kleinere bedragen kwamen getuigen van hun instem ming met de belofte van de bis schop en van hun eigen gods vrucht tot O. L. Vrouw. Eenvou dige mensen deponeerden enkele kwartjes, een gulden, in de brie venbus van het bisdom of lieten deze door hun pastoor bezorgen. Door deze vrijwillige giften is het mogelijk geworden, de wens van de bisschop te verwezenlijken: een juweeltje van een kapel te bouwen in het hart der bisschops stad. Het altaar der kapel is door de beeldhouwer Niel Steenbergen in Franse zandsteen uitgevoerd en versierd met taferelen, betrekking hebbende op het offer en de tijd van de bevrijding. Het Maria beeld, dat als voornaamste van alles, deze kapel zal sieren, werd door dezelfde beeldhouwer ge maakt uit een oud blok eiken hout, hem door Monumentenzorg ter beschikking gesteld, afkom stig uit een verwoest pand in Nij megen. Dit eikenhout is zeker 'n drie eeuwen oud en het beeld heeft daardoor een zeer mooie diepe kleur gekregen, die tegen de heldere achtergrond een mooi contrast zal vormen. De glas in !ood ramen der kapel zijn van de -lazenierster Freule G. Water pot v. d. Graclri een vroegere "werkster van Joep Nicolas; scheppen in de kapel een in- De kapel in de Van Ginneken- straat te Breda tieme, gedempte sfeer, die den bezoeker weldadig aandoen, als hij uit de drukke straat een ogen blik hier binnentreedt om zijn Ave te bidden, zoals het opschrift boven de deur hem uitnodigt. De inwijding der kapel wordt in alle kerken van de stad voor afgegaan door een avondwake; bovendien heeft er een buiten kerkelijke viering plaats van de inwijding op Zondag 4 Mei in Concordia, waar, nadat verschil lende officiële personen het woord hebben gevoerd, onder leiding van het Zuidertoneel de opvoering zal plaats hebben van Felix Ruttens toneelspel „Beatrijs", Aanstaande en jonge moeders die tussen 1 October 1946 en 1 Fe bruari 1947 een bón hebben ont vangen voor 6 of 9 luiers, zullen nog tot en met uiterlijk 17 Mei a.s. op door de distributiedienst be kend te maken dagen, twee bon nen resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ontvangst kun nen nemen. Na 5 Mei a.s. zullen aan a.s. moe ders door de distributiediensten geen bonnen C 82 voor 12 luiers meer worden uitgereikt. Met in gang van die datum zullen alle soorten luiers verkrijgbaar zijn tegen inlevering van vier speciale of textielkaart-punten per stuk. In verband hiermede zullen na 5 Mei aan a.s. moeders in plaats van bonnen voor 12 luiers speciale tex- tiel-punten voor hetzelfde aantal worden verstrekt. De bonnen art. J (9 luiers), B. 081 (6 luiers), AC (3 luiers) C 82 (12 luiers), behou den hun geldigheid, doch moeten voor 31 Mei a.s. bij de winkelier zijn ingeleverd. De heer Van Acker, Belg. minis ter van verkeerswezen, heeft in ae Kamer drastische bezuinigingen bij zijn ministerie aangekondigd. Hij is o.a. van plan het personeel bij de Belg. Spoorwegen op het vooroorlogse peil te brengen, het geen een ontslag van 7000 em ployes zou inhouden. Dit zou een bezuiniging van 280 millioen frank op de uitgaven der spoorwegen betekenen. Verder verklaarde hij voorne mens te zijn de staatssubsidie aan de spoorwegen van 1300 millioen op 812 millioen terug te brengen. De Staatscourant van Woens dag bevat de door rijksbemidde laars bindend vastgestelde lan delijke regeling van salarissen en arbeidsvoorwaarden voor admi nistratief personeel in het bank bedrijf. Zij wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 Juli 1946. doch niet voor verricht overwerk. Lorenz Hagenbeek, directeur van de dierentuin Hagenbeek te Hamburg, heeft een bevel gekre gen van het Brits militair bestuur om 45 dieren, waaronder een aan tal vogels, naar Londen te ver schepen om deze voor de komen de drie jaar onder het beheer van het Londens zoologisch ge nootschap te stellen. Men veronderstelt, dat de re den voor deze order gelegen is in het feit, dat de dieren waarschijn lijk te Hamburg niet genoeg te eten krijgen. De directie van Ha genbeek wijst er echter op, dat zij de dieren reeds 8 jaar lang gevoed heeft, zij het ook met enige moeite, en dat zij onlangs hulp gekregen heeft van Hamburgse schoolkinderen, die meer dan 100 ton eikels voor de dieren heb ben bijeengebracht. De dierentuin Hagenbeek heeft tijdens de luchtaanvallen op Ham burg 400 dieren verloren. De Partij van de Arbeid heeft een doorbraak geprobeerd op zekere idealen. Na twee jaren actie is op het jongste congres, waarbij het ontwerp-beginselpro- gram in het geding kwam, over duidelijk gebleken dat, wanneer de zaken scherp moeten worden gesteld, van vaagheid geen sprake meer mag zijn. Zo is nu vastgesteld, dat de partij bij de verwezenlijking van de democratisch-socialistische ge meenschap streeft „naar de socia lisatie van de voornaamste pro ductiemiddelen op de gebieden van industrie, bankwezen en trans port. terwijl voor de overige ge bieden door beperking der be schikkingsmacht de euvelen van het particulier bezit moeten wor den opgeheven". In zijn commentaar op het beginselprogram heeft „Het Vrije Volk" opgemerkt „dat de socialisatie der produc tiemiddelen onmisbaar is en dat het goed is, dat in het ontwerp die socialisatie een eerste plaats inneemt. Want dat de gemeenschap het economisch leven niet kan leiden, wanneer niet de sleutel- posten aan het particuliere winst bejag zijn onttrokken." Socialisatie kan volgens ge noemd orgaan dan ook alleen maar betrekking hebben op de overdracht van eigendom. Het is duidelijk, dat in de Partij van de Arbeid, althans in de be langrijkste groepering de ideeën nog voortleven en zelfs sterker leven, die na de vorige oorlog in het bekende socialisatie-rapport zijn neergelegd. Ook in dat rap port wordt gezegd: „Socialisatie is doelbewuste ver maatschappelijking der voortbren ging". Terwijl in „De Socialistische Gids" Kuyper destijds schreef: „Socialisatie is: de overgang van kapitalisme naar socialisme doel bewust bewerkstelligen." Ook onder katholieken kan men wel eens klanken vernemen, die met de socialisatie sympathiseren, doch men dient grondgedachten en bijkomstige kernen van juist heid goed uit elkaar te houden. In het nog maar eens opgediepte rapport gaat het om vijf punten: afschaffing privaateigendom, ver dwijning arbeidsloos inkomen, de belangen der verbruikers, mede- Teesenschap en einde van de ver spilling der productieve kracht. De laatste vier komen wel in orde als het eerste punt maar is door gevoerd. Terwijl voor de laatste vier an dere verbeteringsmiddelen zijn dan socialisatie is juist die afschaf fing van de particuliere eigendom dwars in tegen ons princiep van eigendomsrecht waarover we de vorige week nog een kort exposé gaven. Zoo eenvoudig is trouwens de socialisatie in de practijk niet. In het boven gesignaleerde socialisa tie-rapport zelf werd reeds opge merkt, dat „socialisatie een hoog gevoel van gemeenschapsplicht eist", dat „opvoeding en scholing nodig zijn" en dat het daarvan zal afhangen „of en in hoeverre de prikkel van het eigenbelang door een van morele aard kan worden vervangen." Teneinde uitstekende krachten als bedrijfsleiders te krijgen zal het nodig zijn, dat deze „onbekrompen worden gesalari eerd". Nogmaals het zwaaien met de vlaggen der gemeenschap, gelijk stelling en dividenden zo'n beetje in de mist of op een meeting is heel wat simplistischer dan een goed draaiende maatschappij met medewerking van met gebreken behepte mensen in elkaar te schroeven. Natuurlijk zijn er gevallen denk baar, dat gemeenschaps-exploitatie absoluut of moreel ter wille van de belangen der bevolking nood zakelijk is, d.w.z. dat particuliere bedrijvigheid zou strekken tot grote schade van het algemeen welzijn. Een dergelijke noodzake lijkheid zal evenwel slechts bij uitzondering zijn te bewijzen. Het is als bij het doden van een mens. In princiep mag men niet doden. Toch kan het doden bijv. in geval van rechtmatige zelfverdediging geoorloofd zijn. We moeten snel naar de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Zij zal door haar waarde de so- cialisatie-idee doen verbleken. Socialisatie is geen maatschap pelijke penicilline. Nooit mag voorts worden ver geten, dat blijvend met mensen moet worden gewerkt, d.w.z. geen engelen, d.w.z. er zullen bij indi viduen of bij groepen altijd ge breken zich voordoen. Inperking van de gevolgen dier gebreken kan geboden zijn, doch socialisatie lost die gevolgen niet op evenmin als de gebreken. Bij Kon. besluit van 1 Mei is met ingang van 1 Juni 1947 be noemd tot burgemeester van 's-Gravenhage mr. W. A. J. Visser, thans burgemeester van Zeist. Mr. Willem Adriaan Johan Vis ser is op 7 Maart 1904 in Beek (gem. Ubbergen) geboren. Na de lagere school en lyceum in Zeist te hebben bezocht, ging hij in 1924 in Utrecht rechten studeren. In 1928 behaalde hij de meestertitel. Achtereenvolgens was hij waar nemend ambtenaar van het Open baar ministerie bij de rechtbank te Arnhem en volontair ter secre tarie der gem. Gorssel. In 1932 werd hij benoemd tot our- gemeester van Avereest (Dedenis- vaart), in 1937 tot burgemeester van Soest en twee jaar later tot burgemeester van Zeist. Mr. Visser is gehuwd met Jen ny M. de Geer, een verre nicht van oud-minister De Geer. Uit dit hu welijk is een dochter geboren. Mr. W. A. J. Visser Mr. Visser is lid van de Ned. Herv. Kerk en wordt, ofschoon hij zich over zijn politieke ge zindheid niet uitlaat, tot de Chris telijk Historische Unie gerekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1