Nieuws uit Stad en Omtrek BELEVENISSEN OP REIS Ned. Gist- en Spiritusfabriek R 00VENAAR HET FEEST VAN HET S. F. L. DOOR SO WJET-R US KAPITEIN DUMPELADORIS ADIO Amsterdams jongenskoor verovert Schiedamse harten EEN RIJKE avond Laatste berichten programma speurende VRIJDAG 2 MEI 1947 PAGINA 3 DE NATIONALE FEESTDAG BRAND BU OOM MAX Ergerlijke stand GEEN MUZIEK! ST. WILLIBRORDUS CASCO TE WATER GELATEN YLAARDINGEN EEN K.R.O.-AVOND BESTUURDER A. CONIJN VOOR R. K. AMBTE- NARENVEREENIGING INBRAAK IN HET MINISTERIE VAN MARINE Buit van 180.000 ROTTERDAM SPAART WEER AFD. ROTTERDAM K. N. V. B. UITBETALING EXTRA PENSIOENUITKERING DE ROOFOVERVAL TE PIJNACKER Dader tot twee jaar veroordeeld DE DUITSE ZONES KWESTIE Westelijke aaneensluiting? EXTRA-TREINEN MET DE HERDENKINGSDAGEN STAATSLOTERIJ BEDRIJVIGHEID NAM TOE Dividend over 1946 6 (5) pet» door Emart Kinsburn „Laetentur Insulae", „mogen de eilanden zich verheugen". Wanneer de naam van het Amsterdamse jongenskoor van het St. Franciscus Liefdewerk op de eilanden, in plaats van de aanvoegende wijs te gebruiken, gevraagd had of de ei™en zich mochten verheugen, hadden we geantwoord: „En of' Een plaats, die zulk een koor be zit. mag heei dankbaar en heel bh: zijn. rijst bij de toehoorder toch wel enige twijfel, als hij er aan denkt, dat het Nederlandse volk Seen zingend volk heet te zijn. Hem schieten dan zonder moeite meer dan een half dozijn jongens koren met een internationale re putatie te binnen. Zonder twijfel doet het „Am sterdamse Jongenskoor voor hen niet onder. Het is minder gepolijst als bijv. het Haags Matrozenkoor, maar dit is naar onze mening al leen maar voordelig. Het blijft nu jongens-zang. Het materiaal, waar over Pater C. v- d. Peet S. C. J. beschikt, is rijk. Er zijn waarschijn lijk weinig koren, die zo veelzij dig Zijn en die veelzijdigheid aan kunnen. In het ernstige, zowel als in het vrolijke genre leven de jon gens mee met wat ze zingen, en hier en daar onderstreept een goed gekozen gebaar of houding de tekst. De bewerkingen van de dirigent zowei als zijn oorspronkelijk werk waren speels en uiterst muzikaal; "iJ begeleidde het koor zelf en stelde zich, behalve die taak ook hog een zelfstandig illustratieve. Hij had de meer dan vijftig jon gens in de hand. Van de gezangen noemen we „Panis Angelicus" van Franck, geheel los van sentimentele Gi- gliaanse glissando's, waardoor het werk weer mooi en weer ker kelijk werd, Tic-e-tic-e-toc, een Italiaans volksliedje in een bewer king van Pater Peet, „Ik heb mijn wagen volgeladen" eveneens een eigen bewerking, „Daar boven op dat bergsken", het grappig ge danste „Meisje van Scheveningen" van Monnikendam, en het Vlaams voorgedragen „Madame". In de „Alleluia" van Mozart kreeg het koor een fundament van enkem mannenstemmen, het jubelde vrij uit. Een Amsterdammer zonder een lied over zijn stad is ondenk baar. De zaal heeft genoten van het lied „Amsterdam", waarbij de jongens geen algemeen beschaafd behoefden te spreken en Pater Peet zich een even goed tekst dichter als componist toonde. De aanwezigen, onder wie de Hoogeerw. Deken R. Reynen, de burgemeester Mr. J. W. Peek en zijn echtgenote, de Hoogeerw. Pa ter L. J. Leblanc, provinciaal van de congregatie, talrijke geestelij ken de leden van het Ere-comité Wonderland 1947 en andere geno digden hebben het zeer uitge- 01 «de programma met onverflauw de aandacht en met grote waar dering gevolgd. Het applaus was De Oranje Vereniging organiseert op de nationale feestdag op het Rozenburgplein tobbesteken van 10 tot 1 uur voor jongens van 13—15 jaar; om half 3 op de Nassaulaan rolschaatsenwedstrijd voo,r jongens en meisjes van 9 tot en met 14 Jaar en op de Broersveld om 3 uur be hendigheidswedstrijden op de fiets voor wielrijders van 14—18 jaar. Men kan zich morgen nog voor deze attracties opgeven bij de op de plakkaten! aangegeven adres sen Verschenen is het officiële pro gramma van de herdenking der gevallenen en de vierling van de nationale feestdag. Beh.alve een uitvoerige opsom ming der gebeurtenissen zijn de ••cksteri van de liederen van de volkszang, die mevr. Grimberg menSer 'en' erin opgeno- Bij Oom Max. de grossier jn speelgoederen aan de Kerkstraat, werd gistermorgen om twaalf uur brand ontdekt- Reeds eerder was een mand met textiel-afval, die door vonken Uit een kapotte (schoorsteen ln branij was ge- buiten gesleept. Waar- van ach P-S eC^ter een deel hier" - JJ gebleven. Om 12 uur stond de loods, waarin speelgoe deren, textiel- en papferafval wa. ren opgeslagen, in lichter laaie. Met 2 motorspuiten, waarop vijf slangen waren aangesloten, be- s reed de brandweer het vuur De inboedel van de belendende huis jes werd op straat gezet, aange zien men erhstge uitbreiding Van de brand vreesde. O- 1- v- de heer Ootmersse kon de brand echter to: de loods beperkt worden. De schade is aanzienlijk- Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Verzekering dekt de schade. cehttwl,. j. van Haaien 27 j. Weeda ao" Hattem 19 j-; L- C. F. MaterU^nP v d Steeni 25 j.; den 19 j.: jn 26 j. en E v d Hor en T Laf erin v d Gaag 29 I' en H Enra 21 F: H Roeters 27 lelan 25 i leïhout 2* U Bac' k-jan. D j. en A v h Pa«? 23 i.* Ph. Huijsman 38 d Pa? tf Wolth^s 20 j- eni bnT en E r 3V P J v Har" melen 25 KCJ de Meersse- man r Pla J' e" H Ba tist 23 j W C Planken 25 j. en M P V d Pas 23 j„ g A Sprong 24 i. en H M Groen 24 j, L Fijien 26 j- en T Huizer 24 j. OVERLEDEN: K Moerman 71 j.. vr v P van Oeveren, Dr. No- letstraat 1. GEBOREN: Eduard z van J den Hertog en K den Ouden, Rhoonschestraat 18; Klasina, d v C L Gerkema en H Scholten, Cartesiusstrra 7- Carolus Th M, z van A. W. Wittkampf en C E Kruitwagen, Rembrandtlaan 9; Josepha M, d. v J. H- J- Ver" meulen en Th. j' m Hersbach, Westfrankelaindscstraa: 41; Ni'co laas C, zoon van j. c F van Wijk en Th. v. d Ster, Boerhave- zeer hartelijk en bereikte zijn hoogtepunt, toen de Amsterdam mers een lied op Schiedam ge maakt bleken te hebben. Een bij zonder aardige attentie. Pater Kwanten, districts-direc- teur van het S. F. L., sprak over het onderwerp „Op de bres voor de jeugd". Hij gaf een historisch overzient van het werk van Pater Mr. Dr. Johannes Leo Dehon in St. Quen- tin. Hoe deze als Kapelaan ge plaatst was in een geheel ont kerstend gebied. Door de slech-e sociale toestanden, de verderfe lijke kranten en boeken waren de arbeiders van die stad onverschil lig-geworden voor de Christelijke levensopvatting. Hij bestreed de mening, volgens welke de toe standen verbeterd zouden zijn. Daarom riep hij de betere stan den op, om het werk onder de jeugd en door de jeugd in de gezinnen te steunen. Het is nood zakelijk, dat de patroons weer patroons, dat wil zeggen bescher mers van hun ondergeschikten worden. Niet alleen met geld, maar met hun daden buiten en in de fa briek of werkplaats moeten zij zich interesseren voor het godsdien stig en maatschappelijk leven hun ner arbeiders. Dr. Dehon heeft ae Franse patroons op die plicht ge wezen; zijn woord blijft voor de huidige werkgevers van kracht. De stichting van een Katholieke krant was een deel van zijn le venswerk. De verpestende invloed van neutrale kranten moet ook nu nog geweerd worden. Spreker be handelde vervolgens het werk in Schiedam. Hij herdacht de heer Zoetmulder, lid van de St. Vin- centius Vereniging, die met vol enthousiasme ging staan achter de eerste pogingen, hij herinnerde aan de heer de Jong, directeur van het Capitol en City theater in Rotter dam, die door de Duitsers in het jodenkamp Westerbork is doodge ranseld. Deze stelde alle voorde len aan de film „Jongensstad" verbonden ter beschikking van de oprichting van het Schiedamse S. F. L, Ten slotte dankte hij Pastoor Ruigewaard, de promotor van het werk in de Gorzen. De aanwezi gen riep hij op het offensief van het St. Franciscus- en St. Francis- ca Romana Liefdewerk te steunen. Aan het slot van de avond wenste Deken R. Reynen de Pa ters geluk met hun jubileum; hij dankte hen voor alles wat zij in Schiedam hadden gedaan, hij dankte speciaal voor de, zeer mooie avond. De schilder Anloon van Wely legt de laatste hand aan het portret van Mr. J. N. Peehburgemeester onzer stad. Dit zal binnenkort op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Schiedam te zien zijn. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat in verband met de nationale gedenkdag op Zaterdag 3 Mei a.s., na 18 uur geen openbare vermakelijkheden mogen worden gehouden en in café's geen muziek ten gehore mag worden gebracht. De R. K. Fabrieks Arbeidersbond ,,St Willibrordus", afd. Schiedam viert op Zondag,^ Mei a.s. het 30- jarig bestaan. 's-Morgens is er om half 9 in de Havenkerk een plech tige H. Mis met algemene II. Communie tot intentie van de le vende en overleden leden en voor verdere bloei van de afdeling Des avonds is er om kwart voor acht in de R K. Volksbond een grote feestavond met medewerking van het ensemble der Kajotters, acrobaten en een humorist De heer A. A. Redegeld zal de jubilarissen huldigen. Het belooft een echt familiefeest te worden. Gisteren werd op de werf de Nieuwe Waterweg een casco zon der voorsteven of achterstuk te water gelaten. Tijdens de bezet ting werd deze toekomstige kust vaarder op stapel gezet, maar niet afgebouwd. De Nieuwe Wa terweg heeft het casco van wa terdichte schotten voorzien. Mje- vrouw Hoey—Smith, echtgenote van den- directeur van de firma P. A,, van Es en Co. te Rotterdam verrichtte de stapelloop. Het casco zal naar De Vries en De Groot) op Ka endrecht worden versleept en daar worden afge- TRIBUNAAL. Het Tribunaal van Vlaardingen behandelde de volgende zaken: J. A. van der Lely, veehouder te Maasland, beschuldigd van lid maatschap N.S.B., en propaganda leider, lid W. A., lid agrarisch front en landwachten De verdedi ger, mr. G. A. Vos, wees er o.m. op, dat verd. niemand een stro breed in de weg heeft gelegd. Zelfs wist hij onderduikers te zit ten, doch hij heeft deze niet ver raden. De internering heeft een invloed ten goede op hem gehad. Uitspraak: 2 jaar en 3 mnd in ternering met aftrek, eindigend 7 Aug. 1947, ontzetting kiesrech ten, verbeurdverklaring vermó gen tot 250. A. v. d. Lely, broer van vori ge verdachte, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., colporteur N.S.B.-lectuur, lid W. A., lid agra risch front, boerenleider van de landstand te Maasland, lid Ned. landwacht en in die functie, be wapend met een jachtgeweer, patrouille gelopen te hebben en mede een arrestatie verricht te hebben. Verd. verklaarde gedwon gen te zijn, lid te worden van de landwacht. Hij ontkende Tiele gearresteerd te hebben. Hij waar schuwde liever onderduikers dan ze te laten arresteren. Verdediger als bij zijn broer. Uitspraak: 2 jaar en 9 mnd. met aftrek, eindigend 7 Febr. 1948, ontzetting kiesrechten. J ,v. d. Plas, tuinder te De Lier, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., groepsbeheerder N-g.B., colporteur N.S.B.-lectuur, W. A.- man, lid Ned. agrarisch front en landwacht. Op 6 April 1944 heeft verd. huiszoekingen voor levens middelen verricht bij Buitelaar te De Lier en bij Boekestein te Naald wijk. Hier werd een auto in be slag genomen, terwijl verd. tevens medewerking verleend zou heb ben aan de arrestatie van Mos terd. Dit laatste ontkende ver dachte, hij heeft slechts één nacht als landwachter dienst gedaan. De verdedigster mr. Marcus, zei- de, dat haar cliënt zeer gunstig bekend staat. Hij zag in de N.S.B. een verbetering voor de tuinders. Verd. was niet actief als groeps beheerder en werd daarom ont slagen. Hij heeft 2 personen, die door de Duitsers werden gezocht, laten onderduiken. Uitspraak: 2% jaar internering met aftrek ein digend 7 Nov. 1947, ontzetting kiesrechten, verbeurdverklaring radiotoestel. Voor de tweede maal werd de zaak tegen de gewezen loodscom- missaris te Hoek v. Holland, I. Zilverschoon, behandeld. Deze De vraag; „Wat is er met de radio" dringt te meer om een af doend antwoord nu binnen afzien bare tya de wetgevende vergade ring over dit belangrijke vraagstuk zal hebben te beraadslagen en te beslissen. Als basis hiervoor geldt de aankondiging in de Troonrede: ,,het ligt in het voornemen, om, de Radioraad gehoord, een wette lijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op pu bliekrechtelijke leest waarbij de verschillende levensbeschouwingen, ïn organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen be ginselen beschikking zullen krijgen over zendtijd". Deze min of meer duidelijke aan kondiging bevat twee markante elementen le. de uitingsmogelijkheid der geestelijke en maatschappelijke stromingen; 2e. de nationale saamhorigheid. Terecht vraagt het katholieke volksdeel, hetwelk verknocht is aan de KRO, zich af welke vooruitzich ten in het nieuwe radiobestel voor deze omroep zijn te onderscheiden. Van vele zijden wordt op voorlich ting aangedrongen; men wil weten waar men aan toe is. De KRO-leiding, getroffen door deze talrijke blijken van belang stelling, heeft besloten op een aan tal daartoe te beleggen vergaderin gen haar zienswijze hieromtrent te belichten. Een gevarieerd programma dient ter opluistering van deze avonden, welke dus in het teken zullen staan van een hernieuwd contact tussen luisteraar en KRO. Zo zal hier ter stede op Vrijdag, 18 Mei a s. in de zaal van Musis Sacrum" pater Borr. de Greeve O.F.M. spreken, terwijl aan het programma medewerking zal ver lenen: ,,Het orkest zonder naam" van de KRO met de „Drie Mus ketiers". De algehele leiding van deze avond berust bij het Voor lopig comité van Actie" voor de KRO te Schiedam. zaak werd destijds opgeschort voor een nader onderzoek inzake de arrestatie van de loods Feye. Verd. ontkende de hand in deze zaak te hebben gehad. Uitspraak: 3% jaar met aftrek, eindigend 3 April 1949, ontzetting kiesrechten, ver beurdverklaring 2500 plus ra diotoestel. VIER GOUDEN JUBILEA. De heren J. Verhey, kortzager, L. M. van den Berg, timmerman, P. F. Leerdam, afschrijver en H. de Ruiter, fraser herdachten gis teren de dag, waarop zij voor vijf tig jaren in dienst traden bij de timmerfabriek „De Akerboom" thans Ouwenbroek's Meubelfa briek N. V. De jubilarissen werden met hun resp. echtgenoten verwelkomd door de heer G. v. Teylingen, me dewerker van de directie, waarna zij het expeditielokaal werden binnengeleid, waar de directeur, de heer Jac. Ouwenbroek, hem complimenteerde onder aanbie ding van een cadeau onder cou vert. Voorts werden geschenken aan geboden door de heren D. Krom menhoek, voorzitter van de per- soneelsvereeniging, W. C .C. Dool- hoff, bedrijfsleider en M. Don, welke laatste aan de vier jubila rissen een paar nieuwe schoenen aanbood als tegenprestatie voor de vele voetstappen, die zij in de afgelopen vijftig jaren in het fa brieksgebouw hadden gezet. Namens de jubilarissen dankte de heer L. van den Berg voor de ze hulde. DE HERDENKINGSAVOND Zaterdagavond 3 Mei a.s. zullen van des avonds 6 uur af van alle openbare gebouwen en particu liere woningen de vlaggen halfstok gehangen worden. Om kwart voor zeven zal een ieder kunnen deel nemen aan de stille omgang, die zal aanvangen op de Markt. De omgang gaat eerst naar de begraaf plaats en daarna naar het Ver- ploegh Chasséplein, waar om acht uur precies de twee minuten stilte in acht zullen worden ge nomen. In de Grote en Kath. kerk zullen diensten worden gehouden en wel om half negen. ZONDAGSDIENST. Van Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur zullen in bij zondere gevallen dienst doen: Dr. G. D. Birnie, Schied.weg 56, tei. 2374 en Dr. A. H. Westenbrink, Binnensingel, tel. 2528. Geopend: apotheek G. A. H. v. d. Corput, telef. 3224, Schied.weg Só. Het hoofdbestuurslid van de A.R.K.A., de A. Conijn, gaf voor de leden van de afd. Delft een uiteenzetting van zijn belevenissen op zijn reis door Sowjet-Rusland en over de toestanden en het com munistisch beleid, vooral ten aan zien van de religie. Na in zijn inleiding er op ge wezen te hebben, dat slechte maat schappelijke toestanden wind in de zeilen van het communisme is, waarschuwde hij voor te veel op timisme ten aanzien van de on gevaarlijke communistische min derheid.' Ook in Rusland steunt het geheele bolsjewistische stelsel op een minderheid; slechts 2 a 3 millioen Russen zijn werkelijk en actief lid van de communistische partij. Dit is nu eenmaal altijd zoo met een dictatuur. Wij hebben het ondervonden met het Hitier regiem: een minderheid drijft het geheele volk precies daarheen, waar zij het hebben wil; middelen om de meerderheid in bedwang te houden zijn er altijd wel te vinden. Daarom: laten wjj voorzichtig zijn, want de Communisten zullen werkelijk niet op een meerderheid onder de bevolking gaan zitten wachten om hun ideeën ook over ons land te doen heerschen. Be kijk maar eens de kaart van het huidige Europe, welk deel Rusland daarvan in beslag neemt. Om in het communistische para dijs binnen te dringen moet men zich veel moeite getroosten: vraag geen visum aan in het Russisch, want dan kunt U verzekerd zijn, dat U het vast niet krijgt! Zij neb ben daar geen pottenkijkers uoo dig, die bovendien nog met de bevolking kunnen spreken en deze kunnen ondervragen. En reken er maar niet op, dat U uw visum spoedig krijgt: hiervoor scnijnt een langdurig onderzoek noodza kelijk te zijn! Eerst ging het met het geheele gezelschap, onder leiding van een gids, voornamelijk bestaande uit Duitsche technische studenten, naar 7Leningrad. De eerste poging om een gesprek met een burger aan te knoopen werd al door den gids verijdeld met de woorden: Daar hebben we geen tijd voor, kameraad, we hebben geen tijd te verliezen! Hierna begon de rondleiding door de stad: fabriek in, fabrien uit. Na veel pressie op den gids uitgeoefend te hebben, werd ten einde raad maar besloten het ge zelschap in een groot, kapitaal kerkgebouw, waarop in het Rus sisch „Anti-religieus Museum" stond, toe te laten. De gids daar begon te verontschuldigen, dat dc naam eigenlijk fout was, het moest zijn: anti-kerkelijk museum, want zij hadden niets tegen de religie, doch enkel tegen de Kerken met hun stokerij tegen het commu nisme. Op de enorme pilaren stonden groote berekeningen: bij navraag bleek dit de berekening te zijn,* van de bedragen welke de Kerk in Rusland uitgaf voor kaarsen, wierook, wijn, hosties en andcie „volksbedriegerij". Dit enorme ka pitaal had beter aan de armen ge geven kunnen worden. Veie schimpplaten en -schilderijen lnn- gen er langs den wand. Enkele toonde de spreker, nl. den Paus op wacht voor een brandkast, ge wapend met het kruis als speer e.*i een, voorstellende de Mammon op een altaar, daarnaast brandende kaarsen, waarvoor de Paus ge knield lag te bidden, op de koorkap een groot hakenkruis, en naast hem een Russische pope en een Mohammedaan. Zulke platen, die in Rusland bij honderden aange plakt en verkocht werden, moes ten dienen om het volk, dat niet genoeg ontwikkeld is om de bols jewistische lectuur te ontcijferen, het anti-clericalisme bij te bren gen. Tekst komt er bijna niet op voor: de afbeelding moet voor zichzelf spreken. Ook een groote schildering was aan de vervolging gewijd: het moest voorstellen, dat de Paus te vuur en te zwaard Rusland ging verdelgen! zulks in samenwerking met het nationaal-socialisme. In Leningrad was er slechts één katholieke kerk te ontdekken, welke nog open was en dit kwam door de gelukkige omstandigheid, dat de geestelijke een Fransen Dominicaan was, wien zij niets in den weg durfden te leggen i.v.m. de vriendschap tusschen de landen Hier maakt spreker het nog mede, dat een huwelijk voltrok ken werd tusschen menschen, die er dagen lang voor gereisd had den om het voor een katholiek geestelijke te kunnen voltrekken. De geestelijkheid is nl. gewoon uitgemoord of naar Siberië ver bannen. In Moskou was het weer het zelfde beeld: bezoeken aan fabrie ken. Ook daar was weer een anti-religieus museum, waarin men binnendrong. Ook hier weer het geleide van een gids. Doch toen spreker „per ongeluk" verdwaal de, ontdekte hij een groote kaart van Spanje, waarop met vlagge tjes e. d. aangegeven was hoeveel priesters er in een bepaalde plaats vermoord waren, aanteekeningen van het in brand steken van ker ken, pastoriën en verdere vorde ringen tijdens den burgeroorlog, up to date bijgewerkt. Spoedig werd hij echter weer door den gids achterhaald en hem duidelijk gemaakt, dat hij daar niets te ma ken had. Wel is nu de Orthodoxe Kerk een weinig vrijheid gegeven, doch enkel voor zoover deze den staat dient. De popen zijn staatsamb tenaren, met handen en voeten gebonden aan het Kremlin. Con- fessioneele bonden zijn verboden, propaganda mag er niet gemaakt worden, onderricht mag aan kin deren beneden 18 jaar niet gege ven worden. Ook een dezer inrichtingen werd bezocht. Hiervoor had spr. groots belangstelling, vooral om met de kinderen kennis te maken. Van alles kreeg men te zien, behalve degenen, die onderricht werden; die waren geregeld spoorloos ver dwenen naar een ander gedeelte van het gebouw. Wat de sociale toestanden be treft: ook deze zijn allesbehalve paradijsachtig. Zij hebben er den tienurigen werkdag. Hierna het verplichte partij-vergadering be zoeken. Slaan zij een avond over, dan worden zij den volgenden dag hiervoor reeds onderhouden en gevraagd of zij „saboteurs" zijn. Het werksysteem is daar een uitbuitsysteem: alle prestaties wor den afgewogen naar een ploeg voorwerkers. Kunnen zij dat tem po niet bijhouden, dan wordt ook hier weer aan sabotage gedacht, en moeten zij maar overwerken om het productietekort aan te vullen. De Zondag was langen tijd maar kapitalistisch bijgeloof, en derhal ve afgeschaft. Nu echter is deze weer, zij het onder een anderen naam, ingevoerd. De fabrieken in Rusland zijn werkelijk technische wonderen. Doch dit is geen verdienste van het Russische volk, want.,., het riekt naar Amerikaansch initia tief en Amerikaansche uitvoering. Ook het klassenverschil is niet weggevallen: op de terugreis stond een mooie Pullmantrein klaar. He laas was die niet voor het gezel schap bestemd, dochvoor de voorlieden en partijleiders!! Ach, die menschen konden toch geen overleg plegen in een stikvolien trein na een langen dag werken! Ook hier niets vreemds dus Spreker besloot met de conclu sie: Waarom zulk een streng gidsengeleide voor de rondleidin gen in het communistische para dijs? Als men er van overtuigd is, dat alles zoo prachtig is, laat dan vreemdelingen gerust komen kij ken, toon het hun vol trots. Als men geen haat tegen den godsdienst heeft, waarom dan zulke musea in de groote ste den, waarom dan zulke reclame, waarom dan opschriften op ex- kerken als: Priesters zijn doods vijanden van de arbeiders e. d.? Daarom let op uw zaak. Sus u niet in slaap met de gedachte: het is zoo ver weg, want het is voor de legerwals niet zoo ver. Wij leven op het oogenblik bij de gratie van de geallieerde legers nog in vrede, doch de leus van de internationale staat nog steeds in hun devies. Hedennacht is ingebroken in het gebouw van het ministerie van Marine aan de Hooge Nieuwstraat te 's-Gravenhage. De daders ver schaften zich toegang via een ga rage, waarna een verbindsdeur werd opengebroken, zodat zij in het gebouw konden komen. Ver volgens gingen de inbrekers naar de kamer van de kassier, waar een brandkast werd geforceerd. Vermist wordt een bedrag van 180.000, welk bedrag gedeeltelijk bestond uit te betalen salarissen aan gedemobiliseerden. De Rotierdammers schijnen, in vergelijking met het vorige jaar, wat spaarzamer te zijn geworden. Blijkens 't verslag van de Spaar bank te Rot erdam. is er sinds I Januari '47 1.825-474,45 meer ingelegd dan -terugbetaald, ter. wijl er in {fezelfde periode van 't vorige jaar 5.769-306-98 meer werd uitbetaald dan ingelegd- De eers e drie maanden van dit jaar stort en de spaarders meer op hun boekjes dan ze er •afhaalden. April echter schijnt 'n dure maand te zijn geweest, wan!, toen werd er voor het eerst 11.198.91 meer uitbetaald dan er werd ingelegd. le klas A: ActivitasSchted, Boys, DetoAVO; B: Groen Wit ten—TAG, OV—Eureka, RCR Demos, PuttershoekCVR; 2e kl- A: SingelkwartCrooswijk, Soag Vierpolders, SVWR—Roga, ADI -Noorderkwartier; B: DCB Voorwaarts, SVDPNestpro, S V 'DPWGLS, Nieuwe nhoornL, MO; C: AjobenbroekDOH, Roc- kanjeDKS, PostefZwart Wit, HBBNado/V; 3e klas A: Dread noughtRJB, GBRPan ser Boys RKWIKOldi; B: Grometa—DNB NRCGVMD. DOK—Don Bosco, BlijdorpZuiderster; C: Telefoon The Bèll Boys, Wtest EndV IR; D: O.TW—SVO, Luno— Groene Duivels, VGLSCRMI. De pensioenraad deelt mede, dat de uitbetaling van de extra pen sioen-uitkering over 1946, voor zover deze nog niet in Maart van dit jaar werd afgehaald, wederom en alsnog op de -postinrichtingen betaalbaar wordt gesteld tegelijk met de normale betaling van de pensioenen over het tweede kwar taal 1947. Omtrent eventueel dan nog achterstallige posten van bo vengenoemde uitkering ontvan gen belanghebbenden persoonlijk nadere mededeling 28- Op speurtocht Binnen was het volslagen duis ternis. Dumpie liet het slappe lichaam van zijn slachtoffer op den grond vallen. Hier zal wel niemand hem vinden, bedacht hij. Toen stak hij een lucifer aan om de omgeving eens te bekijken. Wat hij voor een garage of schuur had versleten, was geen van bel den. Het was het begin van een lange gang. Dumpie tastte in al zijn zakken, benieuwd of de boe ven hem, behalve de lucifers, nog iets bruikbaars hadden gelalen. Tot zijn groote blijdschap vond hij nog een stompje kaars. „Dat komt me juist van pas", mompelde hij. En met de brandende kaars in de handen begaf hij zich op weg. Aan het eind van de gang waren twee trappen. Even aarzelde hij, welke hij kiezen zou. Toen besteeg hij resoluut de linksche. De ambtenaar ter secretarie W. K. uit Delft, heeft voor de Haagse rechtbank zich te verantwoorden gehad wegens roofoverval ge pleegd op de kassier der Coop. Boerenleenbank te Ptjnacker. Te gen verdachte werd vier jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek preventief. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van pre ventief. Volgens een Franse bron zijn. naar U.P. uit Washington meldt, zowel in Parijs als in Duitsland onderhandelingen begonnen over de mogelijkheid van een samen smelting der Franse zóne in Duitsland met de Engels-Ame rikaanse zóne. Verklaard wordt, dat dit gezien moet worden als een direct gevolg van Marshall s politiek van toenadering ten op zichte van Frankrijk te Moskou waaruit de steenkoolovereen komst tussen de Ver. Staten, En geland en Frankrijk voortge vloeid is. Gezegd wordt, dat de Fransen generaal Marshall beschouwen al3 de ontwerper van deze politiek van nauwer en vriendschappe- lijker betrekkingen met Frankrijk en dat Marshall eveneens de man is, die Bevin trachtte over te halen tot een politiek van nauwer sa menwerking met Frankrijk. Er zijn geen fundamentele hin dernissen, die een samenvoeging van de Franse zóne met die van Engeland en de Ver. Staten in de weg staan, dit in het bijzonder in verband met Marshall's plan voor een federatief Duitsland. In verband met de te verwach ten drukte in het reizigersvervoci zullen komende dagen een aantal extra treinen worden ingelegd. Zaterdag zullen er extra-treinen lopen op het traject Den Haag- Leiden (vertrek 8,32 u, aankomst 8,44 u.), Den HaagRotterdam v.v. RotterdamDordrecht en Dor drechtDen Haag. Zondag en Maandag lopen extra-treinen op het traject RotterdamLeiden en RotterdamDen HaagLeidschon- dam (vertrek Rotterdam 23.00 uur). Trekking van 2 l&ei. Prijs van 1000 nos. 6261 en 21401. Aan het verslag over 1946 van de N.V. Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft is het volgende ontleend; Het afgelopen boekjaar heeft zich gekenmerkt door een gunstige bezetting onzer fabrieken te Delft en te Brugge, zomede door een toegenomen bedrijvigheid in onze onderhorige ondernemingen. Zowel hier te lande als in België was het gistverbruik belangrijk hoger ZATERDAG, 3 MEI. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 V. d. continu, arb.; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Gram.; 12.30 Accordeon; 13.00 V. d. Ned Strijdkr 13.30 Ramblers; 14.00 Sportpr.; "14.15 Gram.. 15.00 Zie Hilversum II; 18.15 Boekbespr;. 15.30 Vaudevllle-ork.; 16.10 Caus 16.25 A J C.; 16.50 Jan Corduwener; 17.15 V. d. jóngeren; 17.45 Nieuws; 18.00 Zie onder; 21.00 Hoorspel; 21.35 Orkest 22.00 Caus.22.15 Muz brie. ven; 22.45 Gram 23.00 Niéuwe; 23.15' Puzslen; 23.30 Gram HILVERSUM II (415 en 218 M.) K.R.O 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 11.00 V". d. zieken; 11.45 Gram.; 12.30 Klaas van Beeek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.45 Caus 14.00 Gram. 14.30 Filmpr.; 14.45 Gram.; 15 0(5 Toespraak H. M. de Koningin; I5il5 Nat. Herdenking; 17.00 De Wigwam; 17.45 Nieuws; 18.00 Nationaal pro gramma: Orkest; 18.45 De Koningin spreekt; 18 55 Liederen; 19.05 Muziek 19.30 Klankbeeld; 19.59 Trompet. signaal uit Waalsdorp; 20.00 Stilte; 21.00 Lichtbaken; 21.30 Orkest; 22.00 Caus.22.15 Muz. caus. 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Zang. 40). Ja. ja. fluisterde hij terug zijn mond dicht bij het luik bren gend, waar hij haar stem meende te hooren. Wacht eyen! Ik kan dat luil wel wat laten zakken. Ik heb gc zien, hoe Cunha het deed- Even later vernam hij een kr; kend geluidje en een straal maar licht viel naar binnen. Hij zag Jt séphine op haar knieën op de- vloer der zitkamer liggen. - Zal ik het beelemral late zakken en je er- uit laten, liefste Kunnen we hier niet vandaan k' men? Onmogelijk, zonder ontde! worden, was zijn antwoord er uit t< maar 01 Neen, probeer niet, me halen. Laat de zaken laan 1; Const nee, dochter van K hu' beloop met mÜ ^ad di A. v. d- Lubtv en F. Schreij Bcerhavelaan 1; Rudolph, zoon van L. D. v- d- Lee en T. van Schragen, Boerhavelaan 1; levenl. kind van H R. Stuart en S. van Heiten,, Mariastxaat 37- niet mogen wagen. Praat hee zachtjes, ze moch en ons een- overvallen. Wt is er gebeurd? Fluisterend vertelde ze hem ge jaagd van haar poging om de ont vluchte dieven van uit het museum te achtervolgen en van haar eigen gevangenneming. Toen het een maal donker geworden was, had den haar ontvoerders zich veilig kunnen bewegen. Toen de wagen eindelijk stilhield, hoorde ze het klotsen van het water tegen den oever. Voordat ze haar uit de auto droegen, hadden ze haar geblind doekt. Den geheelen nacht en den daarop volgenden dag had ze in een kamer opgesloten gezeten. Ze wist heelemaal niet waar ze was, want er waren zware planken voor de ramen gespijkerd. Den volgenden avond. dezen avond feitelijk was Van Orion gekomen. Hij had haar een huwelijksvergunning ge toond en bij haar aangedrongen, ;esmeekt en gedreigd, tot ze van ngst heelemaal overstuur was. Een erde foto van hem zelf had haar ngst ten top gevoerd en, geheel ebroken, had ze er in toegestemd, iet Van Orion te huwen, in de oop, dat er wel iets tusschenko- nen zou, dat haar redding zou 'jn. Ze wist niet te vertellen, hoe -et verder met Lasateur gegaan ras. Maar ze was hoop blijven oesteren, dat hij haar zoeken en inden zou, om haar uit de han- !ei, van den vendumeester te he rrijden. Toen was ze echter weer ge blinddoekt en in een motorboot ge zet. Na een langen tocht was ze in de woonschuit -men. De rest wist Koen. Ze verdenken jou natuurlijk nu ook, fluisterde Koen. Ja. dat zal wel. Ik heb mijn rol slecht gespeeld. Maar toen ik begreep, dat het dien armen mijn heer Lasateur weer mislukt was, wat wel bewezen is door het feit, dat Van Orion nog vrij rondloopt, wilde ik iets doen, om het voor hem te winnen. Waarom ben je nog altijd hier? Ze hebben Van Orion naar een ziekenhuis vervoerd en ik denk, dat ze van mij geen last wilden hebben. Die mijnheer Evers hpeft gezegd, dat ik morgen terugge bracht zal worden, want zoolang Van Orion er niets in te vertellen heeft, ben ik hun maar tot last. Je hebt Van Orion bijna gedood. Sst! fluisterde hij waarschu wend. Ik heb leven gehoord. Het is een valstrik, om ons bij elkaar te brengen en ons gesprek te kun nen afluisteren. We fluisteren toch slechts, Koen? Er bestaan instrumenten, die zelfs gefluister goed hoorbaar ma ken, zei hij. Denk maar eens aan de instrumenten van Lasateur. An deren kunnen die dingen ook heb ben. En, luister nu eens goed. Als je morgen vrijgelaten wordt, be denk dan wel, dat ze daarmee een doel hebben. Ik denk wel te weten, wat dat is. Door mij zijn ze de ver- biyfplaatï van Lasateur niet te weten kunnen komen, omdat tk nooit naar hem toegegaan ben, daar zij voorgaven, mij voor Jozef Karstens aan te zien. En nu willen ze jou loslaten, in de hoop, hem door jou te kunnen vinden. Ga dus in geen geval naar hem toe. Bel hem liever op en vraag, of hij bij jou komt. Ja, ja, dat zal ik goed ont houden. Maar ik wilde je nog ver tellen over het succesje, dat ik vannacht gehad heb. Net toen je begon te vechten. Sst! Ik weet zeker, dat we beluisterd worden. Sluit het luik en ga er vandoor. O, het komt dezen kant uit, door de gang heen! zei ze ang stig. Ik kan niet naar mijn kamer terug. Is de voordeur 's nachts altijd op slot? Wat moet ik doen? Sluit het luik en kruip ach ter een of ander meubel. Gauw. Dat is je eenige kans! Dag! antwoordde zij. Het luik ging dicht en hij zat weer in don ker. Alles werd doodstil. Hij wachtte angstig af, of er iets met haar gebeuren zou. Opeens wera het luik weer neergelaten. Een scherpe, electrische lichtstraal vai- blindde zijn aan het donker ge wende oogen. Het luik werd ge heel geopend en het vale gezicht van Paul Evers keek er doorheen. U kunt er nu uitkomen, mijn heer Karstens, zei hij op zijn oude, droge manier. Maar al te gewillig gehoorzaamde Koen haastig. Een snelle blik door het vertrek over tuigde hem er van, dat zijn vex- loofde nergens te zien was. Doch toen hij zijn blik weer op de flets- blauwe oogen van Evers richtte, zag hij nog juist even een glimp van den rok van het meisje, dien ze achter een der groote leeren fauteuils wegtrok. iV zu^ misschien wel graag een bad nemen en warme kleeren aantrekken, zei Evers. Ongetwijfeld, antwoordde Koen, in de hoop, dat Evers hem naar de badkamer brengen en zoo Joséphine gelegenheid geven zou tot on snapping. Dan zal ik hier wel op u wachten, zei Evers. U weet de badkamer te vinden. De Japanner heeft kleeren voor u klaar gelegd in uw kamer. Als u klaar bent. zou ik hier graag even met u praten. Koen boog zwijgend en aan vaardde he onvermijdelijke. Evers zat aan zijn lessenaar, toen Keen het vertrek verliet. Gedu rende het baden en kleeden waren zijn gedachten voortdurend bij het ach, er den stoel verscholen meis je. Hij voelde op een of andere manier, dat Evers van haar aan wezigheid afwist. Hij scheen het er op aan te leggen, haar te be- trapnen in het vertrek, waar hij met Keen een onderhoud zou heb- '-en. Mrar waarom? Blijkbaar, om haar ln de gelegenheid te stellen, het gesprek af te luisteren. Ze zou zich dan verbeelden, een geheim ontdekt te hebben, dat de bende reeds aldoor verlangde, dat ze we- te zou. Vermoedelijk zou men haar veroorloven, dat gewaande geheim aan Lasateur over te bren gen. Het was doodeenvoudig weer een valstrik- Het voorspelde on heil, tenzij Koen er in slagen moch.t Joséphine, nog voordat ze weggevoerd werd, te waarschu wen. Hij piekerde er onophoude lijk over, maar toen hij weer bij Evers kwam, had hij er nog niets op gevonden. XXI DE EENIGE UITWEG Neemt u plaats, mijnheer Kars ens, zei Evers op zijn koude, bevelende wijze, toen Koen de zit kamer binnentrad- Koen gehoorzaamde en deed zijn best, niet naar den stoel te kijken, waarachter het meisje verborgen zat, hoe graag hij ook zekerheid wilde hebben, dat haar niets was overkomen. Onze chef vindt, dat u vol- d snde gestraft bent voor de mis handeling van een onzer leden, mijnheer Karstens, begon Evers- T"erkelijk? vroeg Koen, de v. .ven optrekkend. (Wordt vervolgd) dan in de jaren vóór 1940, in ver band met een inmiddels in het bijzonder in Nederland toegenomen bevolking, zomede een vermeerderd broodgebruik per inwoner, als gevolg van de nog heersende schaarste van an dere levensmiddelen. Onze spiritusproductie overtrof in België het peil van 1939 en heeft in Nederland in het laatste kwartaal van 1946 dit peil weer kunnen bereiken. Het oplosmiddelenbedrijf te Delft werkte tot aan de grens zijner capaciteit, ten einde de lak- en verfindustrie zoveel mogelijk van binnenlandse grond stoffen te kunnen voorzien. Van enkele dezer producten, waar voor in het bijzonder voor export belangstelling bestaat, werd de productie uitgebreid. Onze onder horige distilleerderijen vertoon den betere resultaten, in verband met de ruimere gedistilleerd- rantsoeneering, zomede de her kregen exportmogelijkheden. Op grond van deze verschillen de factoren was het financieel resultaat van het afgelopen boek jaar gunstiger dan in 1945, al is de invloed op het netto winst cijfer beperkt gebleven, als ge volg van de hoge bedragen, welke voor verschillende belastingen moesten worden gereserveerd, dit maal ook voor die, in België ge heven. Gaf zomin de afzet onder pro ducten als het verkrijgen onzer grondstoffen ernstige moeilijkhe den, de instandhouding van het met een drie-ploegendienst bedre ven productie-apparaat vervulde ons daarentegen met toenemende zorg, als gevolg van de materiaal- schaarste en de onmogelijkheid dit apparaat evenals vóór 1940 door geregelde vernieuwing op het meest efficiënte peil te houden. Het saldo der verlies- en winst rekening ad 1.514.720 (ƒ1.138.883) laat, na toekenning van' 6 pet. (onv.) aan prioriteitsaandeelhou ders, een uitkering van 6 pet. (5 pet.) dividend aan gewone aan deelhouders toe, waarna een be drag van 28.200 14.083) op nieuwe rekening overgaat. In de tweede helft van 1946 brachten wij op beperkte schaal het product Penicilline opde markt. Binnenkort zal een fa- brieksafdeling gereedkomen, welke het mogelijk zal maken in stijgen de mate in de binnenlandse be hoefte te voorzien. Ook in het lopende boekjaar bleef de bedrijvigheid in onze verschillende fabrieken en afdelin gen gunstig. Daarentegen laten zich de financiële vooruitzichten van ons Belgische bedrijf minder gun stig aanzien. De balans per 31 Dec. 1946 ver meldt als activa: Grond, Gebouwen en Machinerieën ƒ2.689.123 (onv.); Woningbelang Agnetapark 629.804 (onv.); Voorraden 5.860.781 (4.532.497); Debiteuren 6.838.115 (7.263.209); Aandeel in andere on dernemingen ƒ2.470.895 (2.371.035); Kas, bankiers, enz. 16.928.572 (15.427.711); en als passiva: Prioriteitsaan delen 50.000 (onv.); Gew. aan delen 15.616.000 (onv.); Res.- fonds 1.215.252 (onv.); Res. voor vernieuwingen 3.000.000 (onv.); Crediteuren 12.319.762 (10.725.075); Schuldig aan Belg. staat 1.701.557 (1118.169); Saldo verlies- en winstrek. 1.514.720 (1.188.883). De verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1946 staat debet voor: Afschrijvingen 1.031.653 (338.875); Saldo winst ƒ1.514.720 (1.188.883); en credit voor: Saldo A0. P-. 14.683 (17.753); ExnloHatie 2.221.384 (1.662.849); t 310.306 (447.156).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3