NEDERLAND herdenkt zijn gevallenen Dag van rouw en bezinning Wereldbedevaart te Fatima Communisten ontslagen Assemblee steunt Ramadier PRINS BERNHARD installeert Nat. Padvindersraad De stichting van de Katholieke Staatspartij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN plechtigheid bij de Nieuwe vonken nieuwe vuren Socialisten gaan nog stemmen Voor dogma 69ste JAARGANG MAANDAG 5 MEI 1947 No. 20306 „WOESTE HOEVE" 30-000 MEISJES BIDDEN OM VREDE GEN.-MAJOOR TANS GOUVERNEUR DER RESIDENTIE Bij K.B. is de generaal-majoor der artillerie, ir. M. Tans, territo riaal bevelhebber Nederland, be noemd tot gouverneur der Resi dentie. HE i RiJDINGSUAGEft 1945. - H. M. de Koningin en ptmses Juliana komen op 4 Hei 1945 op het vliegveld Gilze Rijen aan voor een bezoek aan Breda. zijn jeep. JOQDSE AANVAL OP GEVANGENIS 251 Gevangenen bevrijd INSPECTIEREIS LT GENERAAL KRULS LEIDERS GEVRAAGD HET WONDER VAN ST. JANUARIUS vpji Maria's ten hemel opneming REGELING VAN OORLOGSSCHADE WANNEER AFDOEND RESULTAAT? Tegen kanker ONGEVOELIG VOOR RATTENKRUIT Herdenkingsbijeenkomst te Utrecht DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zjjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KXJXJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE DAMSCHECOURANT DE vADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,ledet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij Vooruitbetaling. Bij de zeemacht. Met veel piëteit zijn Zaterdag m B^eel ons land de helden herdacht, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land en overal er,eC° d£Pe ontroering van uit. Op de ene plaats had de herdenking e,n meer officieel karakter, op een andere bestond die slechts eenvoudig uit het lengen van een paar bloemen door een kind op een van de talloze graven van hen, die ver van hun familie een rustplaats vonden. Tji aar men 0ok jtwanJ) hingen vlag- r(,n half-stok en °P Ve^e Plaatsen trokken zwijgende stoet uit ter overdenking van de heldhaftigheid door zo velen j,eWezen, die niet meer in ons midden vertoeven en aan wie wij moeten denken, als zijnde te midden van ons, zoals H.M. de Koningin het zo treffend uitdrukte in Haar rede tijdens de plechtigheid bij de Woeste Hoeve. weg op eigen wijze. Met de warm te van mijn hart sta ik achter u, aldus besloot H.M. en als ik iets uit eigen levensovertuiging mag zeggen: „Nieuwe vonken en nieu we vuren, het christendom prac- tisch in toepassing gebracht over de breedte en door de diepte des levens." Laat ons de gevallenen plechtig beloven voorwaarts te gaan en te werken, ieder op de plaats waar hij gesteld is, aan de vernieuwing van ons vaderland. Nadat het Wilhelmus gezongen was, werden nog kransen gelegd door de minister van Marine na mens de reg. en door de Commis saris der Koningin in Gelderland. H.M. heeft zich vervolgens nog met enige nabestaanden van de slachtoffers onderhouden. Deze herdenking op de plaats, waar 8 Maart 1945 117 mensen gefusilleerd werden als repre saille voor de aanslag op Rauter, Was door de aanwezigheid van de landsvorstin zeker het hoogte punt. Tegenover de rustieke boerde rij „De Woeste Hoeve" grauwwitte muren en 6trooien dak met haar verweerd aan de weg van Apeldoorn naar Arnhem, staat een zwaar eikenhouten kruis, waar zich rondom de zangers uit Apeldoorn hadden g^chaanL Recht hiertegenover bevond?" zich de nabestaanden van de slachtoffers, de meesten met bloemen in de hand, die zij straks op dT geheiligde plek zouden neer- lenge regering werd vertegenwoor digd door de minister van Marine de heer J. X A. Schagen van Leeuwen, terwijl wij verder o.m. opmerkten diens adjudant, de of ficier stoomvaartdienst le klas P. L. Koppen; de reserve-generaal- majoor H. Koot, kanselier der Ned. orden; de commandant van Brombeek, generaal-majoor b. d. N. L. W. Verstraten; de Commis saris der Koningin in Gelderland, Jhr. C. Quarles van Ufford en de burgemeesters van Apeldoorn, Nijmegen en Arnhem. Klokslag drie uur arriveerde H.M. de Koningin, die een zwar te mantel droeg, waarover een bont-pellerine, welke werd vast gehouden met een margriet. Het koor zong het „Wilt heden nu treden", welke zang indrukwek kend en sonoor over heideveld en akkers klonk. De lucht, eerst tuur erdeze8tr<dod enherdenking ^4dLjehtenblij- iongen, offers, droegen een bloemstuk van H.M. naar het kruis, be staande uit een kussen van WS lands mos. Op rode en gele ro zen rustte het verzetskruis met St Joris, die de draak verslaat, waaronder het opschrift „Trouw tot in de dood." Margrieten flan keren het kruis. Enige ogenblikken heerste een intense stilte, waarin ieder zijn eigen gedachten had. Nadat het koor het „Ecce quomodo montur gezongen had, sprak H.M. de Ko- ningin een rede uit. Rede van H.M. de Koningin H.M. noemde deze dag een dag van nationale bezinning, de bron waaruit opvolgende gëslachten kracht zullen putten tot het in nationale eensgezindheid verwe zenlijken van de. taak, die ook de gevallenen voor ogen stond: ver nieuwing van ons volksbestaan. Hier, bij „Woeste Hoeve" aldus HM sta ik op heilige grond nn een dier ontelbare plaatsen over de gehele wereld verspreid, waar zij die voor vrijheid en ge rechtigheid streden, het offer van hun leven hebben gebracht Onze gedachten gaan naai uit, vol eerbied en ontzag hun strijd en de geestelij s - lichamelijke folteringen, welke zij hebben doorstaan. Wij den aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd acnter lieten. Gij, die hier thans met rouw in uw hart staat, weet, dat zeer velen in ons volk, oprecht, warm en menselijk met u voelen. M°ge gij thans en altijd Gods WA/rende liefde ervaren. ju.iVL. is ervan overtuigd te han- de geest vqn allen, die het offer van hun leven brachten, door hier geen woorden van lof en bewondering te spreken om dat wij hen met eren door hen op een voetstuk te plaatsen en daardoor afstand tussen hen en ons te scheppen. Zij verwachten van ons, dat wij hun voetstappen ,,-ilen drukken. Wij mogen ons dd niet ter neer laten slaan door de teleur telling, die gevolgd is J hoog gespannen ver- op de te hoogs u wachtingen welke \iebben gg_ de na-oorlogse uJu koesterd. de nUch~ Laten wij uitgaan va wlk .g tere werkelijkheid. Ons Qok heel arm geworden. Ei werke_ een andere zijde van de lijkheid en H.M. denkt daarDij aan het werk in havens. lalL bouw, fabrieken en mijnen, waar iedere dag persoons- en groeps belang ondergeschikt wordt ge maakt aan het landsbelang en reeds verwezenlijkt wordt, wat de gevallenen voor ogen stond Wij moeten zoeken naar wat ons samenbindt, ook op geestelijk ter rein. Op de jongeren rust een grote taak in het gezond ma'">n voo de zieke samenleving. Maak zelf uw plannen, zo spoort H.M. hen aan, en voer ze uit langs democratische Op de Grebbe-berg. Op de militaire begraafplaats op de Grebbeberg bij Rhenen, hadden met vele autoriteiten, waaronder schout-bij-nacht Rost van Tonningen als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, de minister van oorlog luit.-kol. A. Fievez, de generaals J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, A. Dijxshoorn, hoofd-aalmoezenier kolonel H. van Stralen, de troe pen zich rond het grote houten kruis tegenover de hoofdingang in carree opgesteld, toen generaal Winkelman arriveerde. Nadat twee strofen van het Wilhelmus hadden weerklonken, herinnerde generaal Winkelman eraan, hoe 0ns land in Mei 1940 ruw en ver raderlijk werd overvallen. Uit de grond van ons hart voelen wij de behoefte om hier een eresa luut te brengen aan diegenen, die 't hoogste offer hebben gebracht wat een mens kan geven. Vervol gens memoreerde spreker de aan val op de burgerbevolking en het tijdens de bezettingsjaren gevoer de verzet, hetwelk tot buiten on ze grenzen aandacht en bewonde ring heeft gewekt. Helaas, aldus generaal Winkelman, zijn talloze slachtoffers gevajlen. Deze zijn 't, die wij heden met dankbaarheid gedenken. Wij kunnen niet alleen volstaan met de doden te geden ken. Hetgeen zij volbracht heb ben, heeft ons een morele ver plichting opgelegd. Wij moeten hun offers waardig tonen en voortgaan in dezelfde geest. La ten wij ieder voor zich de plech tige gelofte afleggen eendrachtig samen te werken om het vader land uit de inzinking op te rich ten en tot bloei te brengen, op dat wij. wanneer zulks nodig mocht zijn, hetwelk God verhoe de, ook pal mogen staan voor on ze onafhankelijkheid. Want alleen dan, zo besloot- generaal Winkel man, zullen hun offers niet te vergeefs zijn geweest. Hierna vond een kranslegging plaats door schout bij nacht Rost van Tonningen namens H. M. de Koningin en door minister Fievez namens de Kon. Landmacht. Nadat twee minuten van doodse stilte in acht waren genomen, las kapitein Wildeboer het Kon. be sluit voor. waarbij aan een twin tigtal militairen posthuum on derscheidingen werden toegekend, n.l. vier Militaire Willemsorde 4e klasse, zeven bronzen leeuwen en negen bronzen kruizen. Ook de nabestaanden van Jan van Hoof van de binnenlandse strijdkrach ten, de redder van de Waalbrug bij Nijmegen, waren aanwezig om de hem posthuum toegeken de Willemsorde 4e klasse in ont vangst te nemen. Nadat generaal Wilkelman de onderscheidingen persoonlijk aan de nabestaanden had overhan digd, werd de indrukwekkende plechtigheid met het Wilhelmus besloten. Op liét Geallieerde-kerk hof te Margraten. Zaterdagavond hingen te Mar graten de vlaggen halfstok toen de z.g. „stille tocht", een stoet welke een sober karakter droeg en waarin vaan noch vlag werd mee gedragen, van het kerkplein uit trok naar de Amerikaanse begraaf plaats. Aan het hoofd liepen de rechtstreekse nabestaanden der gevallenen, een deputatie van het Amerikaanse leger en verschillen de autoriteiten uit de omtrek. Op het kerkhof werden twee minuten van volkomen stilte in acht ge nomen. Toespraken werden niet gehouden. Vanwege het gemeente bestuur en het burgercomité wer den kransen gedeponeerd op de officiële huideplaats, terwijl alle deelnemers aan de stoet bloemen legden op de talrijke graven. Daar mee was de plechtigheid, welke in al haar soberheid een diepe indruk maakte geëindigd. Reuter seint ons uit Lissabon d.d. 3 Mei: Meer dan 30.000 meisjes van 15 tot 30 jaar van 22 verschillende naties der wereld kwamen heden avond te Fatima bijeen. Zij worm- den de grootste internationale bedevaart, ooit naar Portugal ondernomen. Zij brachten de hele avond door in gebed tot Onze Lieve Vrouw van Fatima om door Haar voor spraak een „eerlijke en ware vrede" van God te verkrijgen. Onder de pelgrims bevond zich een Russische deelneemster. Deze zou Zondag in het openbaar in haar eigen taal gebeden verrich ten voor de bekering van Rus land. Portugese meisjes zullen aan de buitenlandse pelgrims het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fati ma overdragen, dat in processies in de meeste landen van Europa zal worden rondgedragen. Onder de pelgrims bevond zich prinses Therese van Orleans-Bra- ganza, schoonzuster van de graaf van Parijs, en haar nichtje, de vijftienjarige prinses Isabella van Frankrijk, oudste dochter van de Franse troonpretendent. Bij het monument „Voor hen die vielen" in Den Helder, heeft Zater dag de commandant Zeemacht Nederland", schout bij nacht J. J. L. Willingen, het woord gevoerd ter herdenking van de gevallenen onder het personeel van de Kon. Marine en de Ned. Koopvaardij. Kransen werden gelegd namens H.M. de Koningin, de Marine, door deputaties van Koopvaardij, van redders en uit de burgerij. .Nationale hendenking in Den Haag. In de Ridderzaal te 's-Graven- hage is Zaterdagmiddag om 3 uur een herdenkingsbijeenkomst ge houden, waarop Prinses Juliana, Prins Bernhard, de ministers Fie vez en Van Maarseveen, vele leden van het corps diplomatique en van hoge colleges van Staat benevens tal van genodigden aanwezig wa ren. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, hield een herdenkingsrede, waarna het Haags Strijkkwartet, Albert van Dalsum, Richard Lewis, Thea Diepenbrock, Madeleine Renaud, Jean-Louis Barrault, Stefan Aske- nase en Maarten Kapteyn een muzikaal en een declamatorisch program uitvoerden. Naar schatting hebben ongevger 8000 personen, waaronder der wnd.- burgemeester van Den Haag, ir. L. J. M. Feber, Zaterdagavond deelgenomen aan de „stille tocht naar de Waalsdorper vlakte. Velen hadden bloemen meegebracht om deze neer te leggen bij de rood- wit-blauw vlag van hyacinthen aan de voet van de vier houten kruisen op de fusilladeplaats. Om even voor 8 uur was de stoet, die van de Van Alkemadelaan was veJ" trokken, op de herdenkingsplaats aangekomen. Nadat gedurende een tweetal minuten een indrukwek kende stilte was in acht genomen, defileerden de deelnemers langs de houten kruisen en legden de meegebrachte bloemen neer, ter wijl de Kon. Militaire Kapel treur muziek ten gehore bracht. In de loop van de dag waren ook kransen en bloemen gelegd op andere plaatsen in de stad, waar verzetsstrijders het leven lieten, zoals op de Parallelweg, m de Torenstraat en aan de Laan van Nieuw Oost Indië. Op de Westduinbegraafplaats, waar een honderdtal geallieerde militairen rusten, wier graven door burgers van Den Haag en omstre ken zijn geadopteerd, werden bloe men gebracht en door het plaatse lijk gravencomité werd een krans gelegd. Herdenking Mr. Goseling Een andere zwijgende stoet trok Zaterdagmiddag van de St. Ag- neskerk aan de Amstelveenseweg te Amsterdam naar de R. K. Be graafplaats Buitenveldert, waar men de graven van mr. C. Gose- ling en andere voor het vaderland gevallenen ging bezoeken. Op het kerkhof ging men naar de kapel, om te bidden. Het jongenskoor van Buitenveldert zong en ver klonken de heldere stemmen door de landelijke stilte. Met rec tor Klein voorop ging het dan langs de graven. De rozenkrans werd gebeden. De eerste rust plaats, die bezocht werd, was die van mr. C. Goseling. Rector Klein zegende het graf, er werden bloe men op de steen gelegd en het jongenskoor zong het „In Paradi- sum". In het stille landschap trok de stoet verder van graf tot graf, langs verzetsstijders, slachtoffers van concentratiekampen en van bombardementen. Tenslotte ging men terug naar de kapel om ver der te bidden voor de zielen der afgestorvenen. Het was een stille, maar indrukwekkende plechtig heid. BEVRIJDINGSDAGEN 1945. De bisschop van RoermondZ. H. Exc. Mgr. Lemmens, ontvangt prins Bernhard, toen hij dadelijk na de bevrijding een tocht door het bevrijde gebied maakte. Mgr. doet de prins na zijn bezoek uitgeleide naar Met 360 tegen 186 stemmen aldus de officiële uitslag heeft de Franse assemblee in haar gisteren gehouden zitting haar vertrouwen in de regering uitgesproken. Zoals men weet, had de Socialistische eerste mi nister Paul Ramadier. Vrijdag de vertrouwenskwestie gesteld met betrekking tot de loonpolitiek der regering. Voor de stemming begon ver zocht Ramadier allen, die voor een parlementair regiem zijn, hem te steunen en allen, die een presidentieel regiem voorstaan, tegen hem te stemmen. Het aantal onthoudingen werd niet officieel medegedeeld. De communistische afgevaardigden en ministers stemden tegen, de afge vaardigden van andere partijen voor de regering. De zitting werd na de bekend making van de officiële uitslag der stemming opgeheven. Men weet niet wat Ramadier verder van plan is. Hij verklaarde tijdens het debat, geen genoegen te zul len nemen met de aanwezigheid in de regering van ministers, die de regering niet steunden. Dinsdag zal de assemblee weer bijeenkomen voor een bespreking van de toestand op Madagascar. De Franse ministerraad zou Zon dagavond bijeenkomen. Het centraal comité van de Franse communistische partij heeft in een communiqué mededeling gedaan van zijn plan, de „gewet tigde eisen" van de vakvereniging van arbeiders in de metaalindus trie in het gebied van Parijs en dergelijke verzoeken om hogere lonen van andere vakverenigingen te ondersteunen. Als grond voor deze beslissing wordt opgegeven, dat de politiek van de Franse re- Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de gevangenis van Acre (Noord-Palestina) met auto matische wapens werd aangeval len, nadat de wegen en bruggen in de omgeving met mijnen waren versperd. In de plaats zelf werden na de aanval negen gewonde Jo den gearrestëerd. De officiële verklaring zegt ver der, dat de verzetslieden er in slaagden een huis te bezetten te genover de buitenmuur der gevan genis. Zij maakten met behulp van springstoffen een gat in die muur en toen de rook optrok, drongen ongeveer zestig gevangenen naar buiten. Nader wordt gemeld, dat 251 Joodse en Arabische gedetineerden uit de gevangenis te Acre ont snapt zijn. Het merendeel hunner is nog op vrije voeten. Tachtig van de 251 ontsnapten te Acre zijn Joodse verzetslieden, al dus een officiële mededeling. De Joodse verzetsorganisatie Ir- goen Zwai Leoemi heeft in een communiqué aan de pers meege deeld, dat ze erin geslaagd is haar krijgsgevangenen bij de aanval op de gevangenis van Acre te bevrij den. gering er niet in is geslaagd, tot prijsverlaging te leiden. In de loop van de avond werd het volgende communiqué gepubliceerd: „De heer Ramadier, premier, heeft kennis genomen van het stemmen der communistische mi nisters in de nationale vergadering en hij heeft kennis genomen van het feit, dat dit stemmen een bre ken van de ministeriële solidari teit heeft betekend. De heer Ra madier dankt de communistische ministers voor de steun, die zij hem in het verleden hebben ge geven. Het kabinet verzoekt de pre sident van de republiek voorlo pig de portefeuille van nationale verdediging toe te vertrouwen aan de heer Yvon Delbos, de portefeuille van arbeid aan de heer Robert Lacoste cn de por tefeuille van wederopbouw aan de heer Jules Moch." Het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij heeft besloten de onmiddellijke verwij dering der communisten uit de regering voor te staan. Dit besluit ondersteunt een beslissing van de socialistische parlementsfractie, die na een zitting van vijf uur met zestig tegen acht stemmen zich eveneens uitsprak voor uitsluiting der communisten. Zoals gemeld, hebben de communisten tegen de politiek van de regering gestemd, doch de communistische ministers hebben hierin geen reden gezien om af te treden. Léon Blum heeft zijn medebe stuurders, naar gemeld wordt, overtuigd van de wenselijkheid om de communisten uit te sluiten. De nationale vergadering der socialis tische partij, bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei, moet de beslissing van het bestuur nog bekrachtigen. Luitenant-generaal Kruis is zijn inspectiereis begonnen met een tocht langs onderdelen van de tweede infanterie-brigade van de 7 December-divisie. welke om Ba tavia is gelegerd. Vergezeld door luit.-generaal Spoor en dr. P. J. Koets is hij op zijn tournee Zaterdag te Ban doeng gearriveerd. „Bij duizenden moesten de jon gens, die zich hadden aangemeld voor het Spel van Verkennen worden afgewezen, omdat er geen plaats was in het padvinderscorps, waarvan de capaciteit wordt be paald door het aantal volwassenen, dat zich beschikbaar stelt vooi het geven van leiding. Thans wordt aan honderden jongens wederom de gelegenheid om dit spel te spe len ontnomen, omdat zoveel leiders onder de wapenen worden geroe pen. Is het te veel gevraagd aan hen, die niet onder dienst moeten, de taak van hen, die naar ludië vertrekken, over te nemen en de leèg gekomen plaatsen aan te vui- len? De toekomst van het land is er bij gebaat; ^de jeugd heeft de ■goede wil getoond, zij heeft rechl op onze hulp". Deze woorden sprak Prins Bern hard. Koninklijk Commissaris van „De Ned. Padvinders" en „De Ver kenners van de Kath. Jeugdbewe ging" Zaterdag bij de herinstalla tie van de Nationale Padvinders- raad te Den Haag en wij mogen vertrouwen, dat zij weerklank zui len vinden bij hen, die in staat zijn aan de jeugd leiding te geven en wat vrije tijd willen opofferen in het belang van het opkomend ge slacht. De oproep van Prins Bern hard betreft zowel oud-padvinders als anderen, die nog geen ervaring hebben in het pel van Verkennen. Voor deze laatsten worden speciale leiderscursussen gehouden in het buitenkamp te Ommen. Omtrent de Nationale Padvin dersraad deelde de ere-voorzitter, Prins Bernhard, nog mede, dat ae „Ned. Padvinders" en de „Verken ners van de Kath. Jeugdbeweging" onlangs besloten hebben tot het we der instellen van deze Raad, waai - in reeds vóór de oorlog beide or ganisaties met elkaar samenwerk ten aan de behartiging van die 'oe langen, welke op gemeenschappe lijk terrein lagen. Ook nu zal de Nationale Padvindersraad het oi- 'gaan zijn, dat naar buiten de be'- de organisaties vertegenwoordigt, welke in eigen kring onverkort elk naar hare zienswijze en gees telijke opvattingen de zorgen Kun nen behartigen van de jongens, die zich bij haar aanmelden. Het blijft elk der twee verenigingen vrij die .geestelijke instelling en achtergrond te geven aan haar werkwijze, als zij nuttig en gewenst vinden. Alle principiële opvattingen zullen ook bij deze hereniging volledig tot haar recht kunnen komen. De woofden van Z. K. H. werden nog eens onderstreept door de ne ren W. C. Roest van Limburg en H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, resp. voorzitter en onder voorzitter van de Nat. Padvinders raad, waarbij de eerste de nadruk legde op de samenwerking en het te kort aan leiders en laatstge noemde wees op de betekenis van de geestelijke en religieuse ach tergrond bij de beleving van de spelregels. Na de herinstallatie werd door een 1400-tal padvinders en verken ners een demonstratie gegeven op het A. D. O.-terrein. Naar wij vernamen, telt de pad vinders- en verkennersbeweging in Nederland te zamen thans circa 140.000 deelnemers, waarvan 10.000 leiders en aalmoezeniers en 70.000 jongens tot de katholieke jeugdbe weging behoren. Op 1 en 2 Mei hadden te Napels de gebruikelijke plechtigheden ter ere van de Patroon van de sjad, de H. Januarius, plaats, met de drie ommegangen van de relieken van de heilige. Evenals zo vaak voorheen, deed zich ook ditmaal 't wonder voor, dat het gestolde bloed van de heilige, dat in- de katnedraal bewaard wordt, begon te vloeien. Na afloop der plechtig- heeft kard. Ascalesi, aartsbisschop van Milaan, aan de voor de kathe draal verzamelde menigte de zegen gegeven. Op initiatief van de Orde der Franciscanen wordt deze week te Rome een internationaal Maria- congres gehouden ten gunste van de dogmaverklaring van Maria tenhemelopneming. Op dit congres zijn verscheidene landen, waaronder ook Nederland en België, vertegenwoordigd en t ligt in het voornemen dergelijke congressen iedere 3 jaar in Italië te houden. Bovendien wordt er binnenkort te Madrid en te Lissa bon een soortgelijk congres gehou den. Zoals bekend, verwacht men, dat de afkondiging van het dogma zal kunnen samenvallen met 't eeuw feest van de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvange nis in 1954. Volgens het verslag van het bezoek van minister Neher aan Noord-Limburg, zou deze ver klaard hebben dat een integrale regeling van alle oorlogsschade niet tot de onmogelijkheden zou kunnen behoren. Dat is onjuist. De minister heeft gezegd, dat in tegrale regeling van alle oorlogs schade tot de onmogelijkheden behoort. De Italiaanse professor Quar- nieri, van wie verschillende kran ten beweren, dat hij een doeltref fend middel tegen kanker heeft ontdekt, heeft aan de pers een uiteenzetting gegeven van de door hem bereikte resultaten bij behan delingen van de ziekte met „factor f. a. 2", zijnde een extract van de levers van schapen en geiten, die tegen kanker bestand zijn. Het middel wordt momenteel aan 6.000 zieken toegediend. Quarnieri behandelt gratis, want het is bij de wet verboden een geneesmiddel te verkopen, dat niet door de me dische autoriteiten is erkend. Ge zien de rapporten van de behande lende geneesheren is er in 70 tot 95 procent van de gevallen een vrij aardige verbetering te consta teren. Overigens heeft de profes sor op verzoek van de betreffende Italiaanse instanties afgezien van 't bekendmaken van de formule voor f. a. 2, die thans door de medische autoriteiten in Italië wordt gecon troleerd. Een inwoonster van Zwolle, ze kere J. L., heeft ten tweede male pogingen aangewend om haar echtgenoot door middel van rat tenkruit van het leven te bero ven. Enige maanden geleden mengde zij verscheiden malen rattenkruit door het eten van haar man, die echter ongevoelig bleek voor dit vergif. De vrouw staakte toen haar pogingen tot moord. Dezer dagen heeft zij ech ter opnieuw 'n pakje rattenkruit gekocht en dit voor hetzelfde doel aangewend. De man merkte, dat zijn leven gevaar liep en waarschuwde de politie. De 32-ja- rige daderes werd gearresteerd. Ook haar zuster, die medewer king verleend had bij de moord plannen, wat ook bleek uit het feit, dat bij haar een doosje rat tenkruit gevonden werd, werd in arrest gesteld. Het programma voor de bijeen komst der Katholieke Volkspartij in de Tivoli-zaal te Utrecht op Zaterdag 17 Mei ter herdenking van het feit, dat mgr. dr. Schaep- man er 5 Mei 1897 in slaagde de Nederlandse katholieken op een eigen politiek programma te ver enigen, is thans definitief vastge steld. Om elf uur zal de voorzitter der K.V.P., de heer W .J. Andriessen, de bijeenkomst openen, waarna mgr. dr. J. Witlox de herdenkings lede zal uitspreken onder de titel i Hoogervorst, „Het staatkundig levenswerk van Schaepman". In de middag-verga dering, welke om 15 uur begint, zal de partijpenningmeester, de heer P. Alberts, een overzicht ge ven van de stand van zaken van ..Het Goseling-Verschuur-Herstel- fonds", waarop mr. E. M. J, A. Sassen, onder-voorzitter der K.V.P., een rede uitspreekt over „De toe komst van een politiek in katho lieke geest". De muzikale omlijsting van de bijeenkomst wordt verzorgd door het Stichtsche Kamerorkest onder leiding van de heer H. Spruit en door de Rustenburger Koorknapen onder leiding van de heer Henk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1