De kwaal der centralisatie De vrijheid van Pasoendan Links en rechts voetangels Ramadier door socialisten gesteund G „Keverachtigheden A merika De Ned. dollarlening in V.S. Verhit debat over Palestina Perikelen bij Tribunalen A De wereld op losse schroeven Een Amerikaans antieoord op een Nederlands probleem lïïaSK**,*' - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN bSSS Consumenten erediet Kinderen meer boter De totalisator ONGSLAGEN Prachtige strijd tegen insecten 20 millioen dollar 69ste JAARGANG WOENSDAG 7 MET 1947 No. 20308 - „De Nederlanders zijn de schuld" ALS V.S. ITALIE-VREDE VERIJDELEN Nieuwe aanvragen mo, EEN KWESTIE DURVEN VAN VREES VOOR EEN ALGEMENE STAKING „Een der beste la.nd- bouw-artikelen" Joods bureau en Arabisch comité worden geboord CONFLICT TUSSEN PRESIDENT EN VERDEDIGER VERDEDIGER BESCHUL DIGT HET NED. VOLK DE BRUGSE H. BLOED PROCESSIE ADVISEUR VAN MUS- SERT VEROORDEELD gjj DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Deskundigen op het gebied van het landsbestuur proberen net Amerikaanse volk ervan te over tuigen, dat een machtig gecentrali seerd overheids-apparaat onver «lijdelijk is. Er wordt ons verte.d, dat ieder probleem een probleem is geworden nationaal van wege het ingewikkelde moderne^lewm, de snelle verbinding -Daarom moet lede* snelle vervoer. 1 leven, aldus begint re fase in ons te David Liüenthal »jn arükel „van uit Washington worden gediri geerd." Hij vervolgt: jjet is duidelijk dat vele pro blemen, die vroeger als plaatselij ke of provinciale aangelegenne- den konden worden afgedaan, nu een nationale politiek vereisen. Door actie van het congres moet de centrale regering zich in die gevallen voor zulk een nationale politiek uitspreken en tot uitgave machtigen van federale gelden. Maar het is niet logisch, dat de uitvoering van die politiek moet gebeuren op nationale voet. We moeten ons los maken van de idee, als zou een nieuwe staf, waarvan ieder lid uit de federale schat kist betaald wordt, ieder onder deel van iedere nieuwe federale wet of maatregel moeten regrnen. Het alternatief van de machtige overheid is het uitvoeren van een nationale politiek door provinciale en stedelijke bestuursschappen. Ons probleem is de twee ideeen: gezag en uitoefening van gezag te scheiden. Het onderscheid wordt door de voorstanders van een macn- tig overheids-apparaat hardnekkig over het hoofd gezien. Tennessee als voorbeeld Het Bestuur van het Tennessee dal is een practisch bewijs van de mogelijkheid om de uitvoering van nationale richtlijnen met goed ge volg in handen te leggen van plaatselijke lichamen, ondanks de grote onderlinge verbondenheid van ons enorme land, ondanks de nood zakelijkheid van een nationale po litiek in zaken, tot nu toe plaat selijk afgedaan. De schrijver gaat vervolgens m op het werk van het Bestuur van het Tennessee Dal, een enorm project, dat electriciteit levert aan een gebied even groot als Groot Brittannië. Hij schrijft dan verder: Het T. V. A. plan ontmoette mas sa's oppositie tegen de spreiding van de verantwoordelijkheid bij de uitvoering; dat zal bij iedere andere federale opzet gebeuren. Het pleidooi ten gunste van con- tróle vanuit een punt door spe ciaal ingerichte bureaux berust op een dubbele voor-onderstelling. En wel, dat uniformiteit wenselijk en doel in zichzelf is; en dat ge lijksoortige uitvoeringen alleen te verkrijgen zijn door onmiddellijh toeziende controle. Geen van bei de veronderstellingen vindt een verklaring in zichzelf. Te veel centraliseren heeft een bijzondere bekoring voor de be stuurder, die uit nauwgezetheid voor zijn ingewikkelde taak be angst is voor een verantwoorde lijkheid die van kust tot kust reikt. De vereenvoudigingen, de eensluidende bepalingen en maat regelen, waartoe centralisatie aan leiding geeft, zijn gemakkelijk voor hem, hoe ongemakkelijk ze ook voor het publiek mogen z'jn. Bovendien zijn er leiders, die er eerlijk gezegd aan twijfelen, of zij hun ontzaglijke verantwoorde lijkheid voor een het gehele land omspannend programma kunnen dragen, als zij afhankelijk zijn van bestuursschappen, waarover zij geen gezag hebben. Maar de ge varen, die verbonden zijn aan het belasten van en tot overeenstem ming komen met plaatselijke be middelaars schijnen duidelijk te ver kiezen boven de dwaasheid van een gecentraliseerd bestuurs-apparaat. Deze gevaren zitten vast aan ons democratisch geloof. Laten we niet het dieper liggen de vraagstuk over het hoofd zien. hoe we de provinciale en plaa.se- 7 .„overheden kunnen helpen bij lijke ove bevoegdheid en be- het winne m0eten de plaat- schuiven naar de machtige over held, want deze methode besten digt slechts de plaatselijke zwak ten. i i -Te ^et behandelen van plaatselijke problemen overdragen aan Washington onder het vooi- wendsel, dat we op die maniei de onvolmaaktheden en politieke konkelarijen van plaatselijke ge meenschappen ondervangen, be dotten we alleen ons zelf. We brengen de politieke druk in be stuurszaken louter van plaatselijke naar landelijke kanalen over. Meer verantwoordelijkheid De fundamentele oplossing is méér en niet minder verantwoor delijkheid aan de lagere gemeen schappen te geven. Alleen wanneer de gevolgen van beleids-foulen plaatselijk worden afgedaan, zullen we van de burgers kunnen ver wachten, dat zij verkeerde plaat selijke toestanden opruimen. Het is dwaasheid om steeds meer macht in de hoofdstad te concentreren, ver weg van het alle-daagse le ven, van de gewone man, met als enig resultaat, dat zijn burgerziu tot deelneming in de regerings zaken wegkwijnt en afsterft. Want juist in deze deelhebbing van de burgers ligt de levenskracht van de democratie. Centralisatie verheerlijkt altijd de betekenis van werken met pa pieren. Hoe meer mensen en or ganisaties zich gaan bezighouden met papieren, des te minder vei- stand en des te minder doorzicht krijgen zij van de werkelijkheid der dingen, die zij behandelen; le Het lezen van de populaire Digests, boekjes, waarin uiL- treksels uit belangrijke artike len uit diverse tijdschriften zijn verzameld, mag dan volgens enkele critische geesten nutte loos werk zijn; het stelt ae dieper denkende lezer in staat in klein bestek kennis te maken met problemen uit vele landen. Hij komt tot de conclusie, dat bepaalde nationale ondeugden niet nationaal zijn, dat stenen des aanstoots in zijn vaderland, internationale stootblokken z.jn. In de Reader's Digest van Mei van dit jaar lazen wij een artikel van David E. Lilienthal, de voorzitter van de commis sie voor atoomenergie. Hij noemde het: „An alternative to big government", d.i. „Een andere mogelijkheid dan de machtige overheid".. Vrij ver taald zou men ook kunnen zeggen: Hoe zonder over-cen- tralisatie? Waar Lilienthal Washington schreef, zouden wij Den Haag kunnen zetten, waar hij spreekt over federale sta ten en steden zou men provin ciale en gemeentelijke autori teiten kunnen zetten. Het Con gres vindt in onze Staten Ge neraal een goed te gebruiken pendant. Zo gelezen, wordt zijn artikel van Nederlandse bete kenis. vende mensen en vraagstukken in een werkelijk Amerika: verkeers wegen, graan, droogte, overstro mingen, hoogovens, sloppen. Nog rampzaliger is het verlies waarmee we bedreigd worden van het vertrouwen der burgers, het fundament zelf van een democra om de De kwestie van de onafhanke lijkheid van Pasoendan wordt nog niet veel duidelijker. Enerzijds is daar de Zondag afgekondigde proclamatie, waarin die onafhan kelijkheid onder president Soeria Katalegawa plechtig werd afge kondigd. Anderzijds echter zijn er geen berichten, die een betrouw baar en helder inzicht geven in de toestand, terwijl van republikein se kant het geval elke reële be tekenis feitelijk wordt ontzegd. En tegenover de zelfstandige „Ne gara „Pasoendan" is de vereni ging „Pagoeboelan Pasoendan" op nieuw in het leven geroepen Deze vereniging streeft als wettig lichaam de erkenning na van de staat Pasoendan als deel van de republiek en wil krachtig oppo neren tegen de vorming van een „Negara Pasoendan Nicalegawa". De partij zegt vele afdelingen te tellen in grote plaatsen van West-Java. Ondanks officiële uitlatingen van Nederlandse zijde, dat men zich niet met deze kwestie wenst in te laten, blijft men van repu- keinse kant beweren, dat de Ne derlanders wel degelijk de separa tistische beweging steunen. Natsir, de republikeinse minis ter van voorlichting herhaalde de ze verdachtmaking nog eens te genover een correspondent van A. F. P., maar, zo zei hij, „de Ne derlanders vergissen zich, wanneer zij hopen voordeel te trekken uit hun traditionele „verdeel en heers"-politiek. De zogenaamde Soendanese onafhankelijkheid zou slechts een bron van wanorde zijn." Natsir beweerde voorts, dat de vorming van een onafhan kelijke Soendanese staat formeel In strijd is met de overeenkomst van Linggadjati, doch waarop hij die bewering grondde vermeldt het telegram niet. Verder zei hij nog, wij erkennen het bestaan van een „Pasoendan" niet, maar wil len toch tot elke prijs burgeroor log voorkomen. Daarom hebben wij opdracht gegeven het vraag stuk te onderzoeken." „Een muskieten-beet" Het republikeinse „Nieuws blad" schrijft o.m.: „Elke mus kietenbeet is lastig. Ook deze Pa- soendan-beweging is lastig voor ons. De actie zal echter geen in vloed hebben. Wij willen deze propaganda-staat als afleidings- politiek beschouwen, afleiding 99 99 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, heeft de waarschu wing Uitgesproken, dat „de si tuatie in de wereld geheel op losse schroeven zou komen te staan, indien de Verenigde Sta ten het vredesverdrag voor Italië niet zouden bekrachtigen. ■We zouden dan weer zijn be- vonnen met onze houding van 102(1" (n.l. de verwerping van de Volkenbond). „11 legde zijn verklaring Marshall iws tsc0mmissie voor af voor de se:V trekkingen der buitenlandse telt een en- V.S. Deze comnüSSie^^ met quete in over ae Italië en Bulgarije, HongariRdragen ver- Roememe, welke discussie volgens in de senaagerati- komen om dan eventuee ^drag ficeerd te worden. EIK j moet tweederde van het aantal door de senatoren Uiige brachte stemmen op zich ver.e". gen en het is de senaatscommissie gebleken, dat tegen het verdrag met Italië een zodanige oppositie bestaat, dat het niet zeker is, of het vereiste stemmenaantal be reikt wordt. Marshall verklaarde intussen, dat uitblijven van de ratificatie de ernstigste gevolgen kon heb ben „De wereld zou alle vertrou wen in onze leiding verliezen, Voor mij, als minister van buiten landse zaken, zou het zeer ern stig zijn, wanneer thans deze zaak niet in het reine zou komen." Marshall ontkende, dat het voor de Verenigde Staten moge- liik zou zijn nieuwe voorwaarden met betrekking tot Italië te dic- Marshall heeft de commis si een brief van president Tru- belang is voor onze P°Toink de voorzitter der commis sie, senator Vandenberg, Marshall vroeg, of uitstel Ier ratificatie tot na de totstandkoming van ai gehele overeenstemming mzake Duitsland en Oostenrijk kansen om met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk een accord te bereiken, al dan niet zou vergroten, gaf de minister ten dat naar zÜn mening rasP- verwerping „buiten ge o n gevaarlijk" zou zijn voor de Jansen op succes inzake Duitsland en Oostenrijk De si tuatie zou zo hachelijk' worden dat ik met zou weten, hoe wij met de onderhandelingen verder zou den moeten gaan. De zaken op hun beloop te laten zou het ge vaarlijkste ding ter wereld zijn." Toen men Marshall's opinie over de kwestie Triëst vroeg, ant woordde hij, dat, indien het ver drag voor Italië niet spoedig ge ratificeerd zou worden, men ook in deze materie „van kwaad tot erger" zou vervallen- van hetgeen dezer dagen te Ma kassar geschiedt. Daar wordt een stille strijd met inzet van alle krachten .geve d, enerzijds om te trachten het Oost-Indonesische kabinet op de been te houden, anderzijds voor één vlag. één volkslied en de eenheid van de staat". De beruchte radiospreekster te Singapore „Soerabaja Sue" weet intussen al precies te vertellen, waaraan het intrigeren van de Nederlanders te wijten is. Zij vertelde in een uitzending, dat wanneer volgens Linggadjati de republikeinen alle ondernemin gen en fabrieken aan de recht matige eigenaars teruggeven, de Nederlanders geen enkel excuus hebben om hun leger in Indonesië te handhaven. „Als echter „deze marionetten- staat" bij de Nederlanders be scherming vraagt, hebben zij een reden om hun leger daar te hou den." tische regering. Trots maakt plaats voor vrees of lachlust om de wis pelturigheid van de regeringsver tegenwoordigers. Democratie kan niet gedijen in een atmosfeer van toorn of vrees. Een van de twee dingen gebeurt uiteindelijk: de wantrouwige bur gers weigeren aan de nationale regering de macht af te staan, cue zij nodig heeft of een aanmatigen de centrale regering legt haar wil gedwongen op. In beide gevallen is een einde gemaakt aan het we zenlijke van de democratie. Een machtig overheids-apparaat zal steeds machtiger en steeds meer gecentraliseerd worden, ten zij er een nauwgezette, voortdu rend scheppende poging is om dia neiging te veranderen. Onlangs hebben we gemeld, dat in bepaalde gevallen gele genheid zou worden gegeven alsnog een aanvrage in te die nen voor een consumentencre- diet. Thans vernemen wij hierover nader, dat de ministers van Finan cien en van Soc. Zaken voorne mens zijn, personen, die tenge volge van een misverstand hun aanvraag niet of te laat hebben ingediend alsnog aan een consu- mentencrediet te helpen. Het aan hen te verstrekken ere diet zal dan echter niet meer dan drie kwart van het normale De- dragen. In de afgelopen wintermaan den is ee:t enkele maal voor per sonen boven 4 jaar het boterge- deelte van het vetrantsoen ver vangen moeten worden door- margarine en/of vet. Aan de C- groep (kinderen van 514 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlopig meer boter worden ge geven en wel elke veertien da gen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep be staat het rantsoen de volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gram margarine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de bestaande verhouding tussen boter en margarine worden aan gebracht. Het A.N.P. zegt van bevoegde zijde te vernemen, dat binnenkort de indiening kan worden ver wacht van het wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de to talisator wederom in te voeren. Aa de installatie van de Ned. Padvindersraad te Den Haag, inspecteerde Z K. H. prins Bernhard de pa dvinders-troepen Paul Ramadier, de Franse eer ste minister, heeft Dinsdag op de bestuursvergadering van zijn par tij (de socialistische) verklaard, "dat het noodzakelijk is. dat oe coalitieregering (zonder de com munisten) tot Juli met haar werk voortgaat. Het bestuur van de par tij was bijeengekomen om deze kwestie te bespreken. Eerder op de dag heeft Guy Mollet, secr.-gen. van de socia listische partij, er bij Ramadier op aangedrongen af te treden „len einde niet in de voetangels te •trappen, die links en rechts van hem zijn gelegd". Ramadier betoogde, dat zijn af treden niet alleen een regerings crisis zou veroorzaken, doch een crisis in het huidige parlemen taire stelsel. Men zou aldus in de kaart spelen van hen, die le gt n de huidige grondwet zijn. Mo menteel is volgens Ramadier de partij van de Gaulle geen bedrei ging voor het tegenwoordige stel- a-i, doch zij zou misschien een oc'v dreiging van dat stelsel toejui chen. Léon Blum verklaarde, dat het practisch niet mogelijk is een 'ge heel uit socialisten bestaand kabi net onder zijn leiding te formeren. Binnenkort lopen we weer met vliegenmeppers door de kamers te rennen; besmeren we ons met citroengeurige preparaten om van nachtrust verzekerd te zijn; kun nen alle insecten, wat ons betreft met een flit.Spuit-st,raal naar „wij len" verhuizen. In Amerika is dat anders. Daar importeren ze kevers- Een metho de van homoepathie in de natuur. Het kwaad wordt met zijn broer tjes bestreden. Enkele gegevens hierover ontlenen we aan een sa mengevat verhaal uit de Country Gentleman in the Reader's Digest- In Noordelijk Californië en Zui delijk Oregon groeit een onkruid, dat alle andere planten overwoe kert. Als het neergemaaid wordt, kruipt het langs de grond als een wingerd. Meer dan 400 vierkante kilometer prairie moesten worden opgegeven om dit onkruid, dat een enorme hoeveelheid zaad ver spreidde. De veeboeren deden een beroep op professor Harry S, Smith van het insecteninstituut Albany bij Berkley in Californië- Al meer dan twintig jaar was deze bezig nuttige kevers te kweken om po litiediensten te verrichten tegr/i de schadelijke. Zouden kevers ook te gebruiken zijn om onkruid in bedwang te houden Dit was een nieuw vraagstuk. Smith en zijn helpers losten het met geestdrift op. Zij kwamen er al gauw achter, dat het onkruid in Europa, waar het vandaan kwam, geen bedreiging vormde, omdat er twee soorten kevers op leefden. Hitier liet echter in die tijd geen kever-Prikkebenen toe in zijn vesting Europa. Aangezien Australië te kampen heef-t met vrijwel dezelfde insec tenplagen als de Calif om i-sche boeren, stuurde dr. Smith een te legram om te horen, of ze daar soms al nuttige kevers geïmpor teerd hadden. Ja, dat was zo- De ..Aussies" zouden er een partijtje per vliegtuig sturen. Het ging goed met de torretjes en er kwam veel kroost. Zij zwermden over 't onkruid, waar bij zij blad- steel en zelfs wortel vraten. Zij vernietigden geen an dere planten. Het was zo sterk, dat zij omkwamen van honger als andere kost werd voortgezet. De kevers zijn twee jaar gele den uitgezet op de prairie van Noord Californië. De resultaten zijn zo bemoedigend geweest,, dat het heel wel mogelijk is, dal Smith's metho'de v- insectgebruik een geheel nieuw terrein van be heersing der biologische krach ten heeft geopend. Als een be paald soort kever een bepaald i soort onkruid kan bestrijden moet ,het waarschijnlijk zij.n, dat een ander soort kever wordt gevon den. dat ons verlost van een an der soort onkruid. Van het ogenblik af, dat hij in 1913 naar Californië kwam, heeft Harry Smith de nuttige kevers aangemoedigd om zich te goed te doen aan de schadelijke. In 1911 ging hij naar Europa om parasie ten van de alfalfa tor te vinden. Hij bracht uit Italië een wesp mee. die negen tiende van het broed van de torren uitroeide, zo dat het alfalfa-gras goede kans kreeg te groeien. Sindsdien heeft zijn werk de aandacht getrokken. In het insectarium worden in aparte kamers parasieten en gast heren gekweekt. De uitgaven van het instituut belopen ongeveer 80 000. Millioenen worden per jaar bespaard. In Californië werd een gebied van 300 vierkante kilo- meiter door kevers aangetast. TVee typen Australische wespen riepen de invasie een hglt toe en be spaarden aan de planters 1 500.000. De oogst van Californische per ziken voor blikverpakking, die 'n waarde had van 28 000 000 werd door kevers gered. De Oosterse fruitvlinder kwam in 1910 naar Amerika door middel van de bloeiende Japanse kers, die de Mikado aan president Taft aan bood. Tegen 1942 zwermden ze over Californië en de radeloze perzikkwekers wenden zich tot Smith. Deze fruit-motten affaire bleek een moeilijk op te lossen geval- De larven komen uit een ei. ge legd door de vlinder op de vrucht of op de bladeren. Daarna baant de rups zich een weg door de schil, maar spuwt de eerste hap pen weer uit, zodat het onmogelijk is de rups door besproeiing met vergif te doden. Als de rups een maal door de schil is, wordt het vlees van binnen opgegeten- Insec tendeskundigen stroopten de we reld af op zoek naar natuurlijke vijanden van de vlinder. In New Jersey was een heel kleine wesp, die hongerig jacht maakte op de larven van de fruitvlinder. Het voortplanten van deze wesp was echter een kostbare en langdurige onderneming. Smith en zijn man nen pakten het probleem aan. Zij ontdekten, dat het vrouwtje de pieren legt in de larve, die bekend is als de aardappel-gezwel rups- Deze vermenigvuldigt zich op ge wone aardappelen snel. Wanneer zij uit de aardappel komen spin nen deze rupsen een cocon. Het wespen-ei komt dan echter uit: eet de larve op en als de cocon opengaat, komt er een wesp te voorschijn. Met 2000 in een bus tegelijk werden de coconnen per vliegtuig naar de kommervolle perziken-kwekers gestuurd. Bij millioenen kwamen de wespen uit en verspreidden zich door de boomgaard op jacht naar de lar ven van de Oosterse fruit-vlin- der. De omvang van de plaag re duceerden zij tot niets, Sedert de strijd tegen de plagen in Californië begon, heeft de staat minder dan een millioen dollars uitgegeven om de kevers die de schadelijke kevers bestreden, te vinden en te kweken. Wat aldus bespaard werd loopt in de billioe- nen. Een kweker zei: .Kevers zijn een van de beste la-n dbou\yartike len die we ooit gekocht hebben". Wetenschap speelt de natuur te gen, zichzelf uit. «og gekomen. Op grond van de geruchten, welke men de laatste dagen in toenemende mate kon opvangen, viel af te leiden, dat er iets dergelijks in de lucht zat. Het reeds eerder door ons uitgespro ken vermoeden, dat de onlangs geplaatste Noorse lening als een proefballon voor andere Europese leningen moest worden be schouwd. is bewaarheid gebleken. Beide leningsprojecten, dat van Noorwegen en Nederland, stonden n.l. tegelijkertijd op stapel. Wanneer men de leningsvoor waarden voor beide landen met elkaar vergelijkt, dan blijkt dat men voor Nederland niet tot een 3%% lening, zoals bij Noorwegen het geval was, heeft kunnen be sluiten. Daarentegen is de koers van uitgifte, welke bij de Neder landse lening a pari zal geschie den, gunstiger dan bij Noorwegen, welk land met een emissiekoers I van 98genoegen moest nemen. Aangezien de emissie door een 1 syndicaat onder leiding van Kuhn neb Co wordt overgenomen, het resultaat van de .ening voor Lung verwacht Ntderlajia UÜ MWjrj&Mt yerseherd, Naar wij via een relatie van uit New York vernemen, zijn de voorbereidingen van Kuhn I.oeb Co. thans zover gevor derd, dat een dezer dagen ten laste van het Koninkrijk der Ne derlanden de inschrijving voor de uitgifte van een 3%% obli gatielening met een looptijd van tien jaar ten bedrage van 20 millioen tegen een emissiekoers van 100% in New York zal wor den opengesteld. De registratie van deze lening is gisteren bij de Securities and Exchange Commission aangevraagd. Zo zal dan na een onderbreking n vele maanden in de onder- ndelingen met het genoemd hui? befaamde dollarlening, waar- n echter het te emitteren bedrr. an 50 a 100 millioen mmte els tot 20 millioen is Jan -Vi nog h waarop door verschillende afge vaardigden is aangedrongen. De minister van economische zaken, André Philip, die speciaal uit Genève was overgekomen on: de vergadering bij te wonen, her innerde er aan, dat Frankrijk ae eerste paar jaar grotendeels van buitenlandse hulp afhankelijk zal zijn. Het zou absoluut noodzakelijk zijn de huidige prijspolitiek (vei- laging der prijzen) voort te set- ten. De vergadering werd tot latei op de avond verdaagd. Reuter meldt, dat de Franse werkgeversbond geweigerd heeft, aan de eis der vakverenigingen tegemoet te komen om een pro ductie-bonus voor alle Parijse me taalbewerkers toe te staan. Dit zou aldus de werkgeversbond, neerko men op loonsverhoging en daarin dient de regering te beslissen. Deze beslissing der werkgevers, aldus Reuter, heeft de taak der genen, die een compromis tussen de opvattingen der communisten en der regering willen tot stand brengen, verzwaard. Het compro mis zou tot bedoeling hebben de communisten in de gelegenheid te stellen opnieuw deel van de re gering uit te maken. Intussen is van welingelichte zij de, volgens A. F. P., medege deeld, dat de Franse minister-pre sident, Ramadier, een compromis voorbereidt ten aanzien van de loonkwestie, gebaseerd op invoe ring van een premiestelsel en ver hoging van de kindertoeslag. De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft zich aan het einde van een gisteren gehouden vergadering met 2529 stemmen tegen 2125 voor het aanblijven van de rege ring Ramadier zonder de com munisten uitgesproken. Dit betekent, dat de Franse regering voor het eerst sedert de bevrijding zal trachten het land te regeren onder oppositie van de communistische partij, welke de grootste fractie in de nationale vergadering heeft en overheersende invloed in de meeste vakverenigingen. Aan deze stemming was een vrij langdurig debat voorafgegaan, dat zich kenmerkte door vrees voor generaal de Gauile en zijn nieuwe organisatie, de R.P.F.Leon Blum verklaarde, dat de socialistische partij aan het land verplicht is, thans geen af stand te doen van de macht, speci aal in verband met de internatio nale toestand. Intussen vreest men, dat het aanblijven van Ramadier en de uitsluiting van de communisten uit de regering een algemene staking ten gevolge zal hebben, temeer daar de Franse werkgeversbond geweigerd heeft aan de eis der vakverenigingen tegemoet te ko men om een productie-bonus aan alle Parijse metaalbewerkers toe te staan. Dit zou. aldus de werk geversbond, neerkomen op loons verhoging en daarin dient de rege ring te beslissen. Het schijnt, dat Ramadier een oplossing van het conflict inderdaad in deze richting wil zoeken en een compromis voorbereidt, gebaseerd op invoe ring van een premie-stelsel en verhoging van de kindertoeslag. Er is op de bevrijdingsdag een massa geluid geproduceerd, maar voor zover het niet een min of meer officieel karakter droeg, had de productie met beschaving weinig te maken- Onze zanglust bijv- is maar in geringe mate op cultuur afgestemd. En dat in een land van duizenden behoorlijke liederen uit vele tijdperken. In verscheidene steden en dor pen zjjn speciale zanggroepen, wordt in jeugdbijeenkomsten ge zongen. Nsar buiten er mee. jongeren- Er ügt voor uw enthousiasme een machtig veld nog bijna geheel braak. Het is een kwestie van durven en doen. Zingen boeit, zingen veredelt. zingen lucht, zingen vaagt moei lijkheden weg. zingen maakt las ten lichter. Zingen, goed en opge wekt, vormt een te veel vergeten onderdeel van de taak der naas tenliefde. Daarom doe ik een beroep op de jeugd, om tegenover de zoute loosheden en het gebral van een- dagsversjes. of van liederen van de maand, in marsen of in straat concert de goede zang te prediken. De massa moet leren zingen en goed leren zingen. Tegenover het brooddronken gedoe moet de positieve actie van de goede zang worden gezet- Daarvoor moeten propaganda- tochten met frisse liederen wor den ondernomen. Nogmaals een dergelijke actie eist durf. Er zal in ons gebied wel weer een aan tal bezwaren moeten worden over wonnen. Doch laten we deze keer geen commissies benoemen maar spontaan besluiten tot. het stellen van daden. Niet schuchter voor eenmaal, maar voor herhaal de malen. Zingen is een weldaad. Strooit, jongeren die weldaden. Het. pu bliek zal ongetwijfeld luisteren, daij goedkeurend knikken en ten slotte applaudiseren. Zingt in het openbaar. Wie neemt het initiatief. We zullen er gaarne ook van de resultaten mel ding maken. HENK VAN DER MAZE Senator Warren Austin (V S.) heeft tijdens de vergadering van de politieke commissie van de algemene vergadering der V. N. een voorstel ingediend voor toelating van het Joods bureau en andere Palestijnse vertegen woordigers. Lester Pearson (Canada) las een telegram voor van de secreta ris van de Arabische hoge exe cutieve, waarin het tevoren geda ne verzoek om te worden gehoord werd ingetrokken, als protest te gen de wijze, waarop de assemblee bevoorrechte erkenning aan htt Joods bureau had verleend. Dit telegram leidde tot een ver hit èn lang debat over de wijze, waaróp de commissie beide partijen over het Palestijnse probleem zal horen. Hassan Pasja (Egypte) deelde mede, dat Egypte geen deel zou nemen aan de discussies en zich van stemming zou onthouden, in dien de commissie de Arabische hoge executieve niet op gelijke wettelijke voet zou behandelen als het Joods bureau. Argentinië, gesteund door Cuba, Salvador en Bolivia, drong aan op onmiddellijke stemming over het voorstel om de Arabische hoge In de zitting van het tribunaal te Leiden kwam het tot een inci dent tussen de president, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, en de verde diger van een der beschuldigden, mr. T. D. Schaper. Mr. Schaper maakte tijdens zijn pleidooi de op merking: „dat het al eens voorge komen was, dat de strafmaat was verzwaard na het houden van een verdediging, welke de leden van het tribunaal nu niet bepaald erg lekker zat". Op een directe vraag van de president antwoordde mr. Schaper, dat dit mogelijk ook in Leiden wel eens is voorgekomen. Na tevergeefs opnieuw een direct antwoord gevraagd te hebben, zei- de de president, mr. Schaper verder te zullen uitsluiten van het recht om als verdediger voor het Leidse tribunaal op te treden. Desgevraagd bevestigde de pre sident. zich in bovenstaande geest te hebben geuit. Op de vraag of hij als zodanig bevoegd is een ver dediger uit te sluiten, antwoordde hij de bevoegdheid hiertoe niet te hebben, doch wel de macht. „Ik wens naar deze verdediger niet meer te luisteren", zo voegde hij hieraan toe. Voorts deelde hij mede een klacht te hebben ingediend bij die instanties, welke bevoegd zijn een verdediger uit te sluiten. Voor het Utrechts tribunaal stonden gisteren de Utrechtse aannemers W. Verkaik en C. de Bondt wegens collaboratie te recht. Van 1940 tot 1943 voerden V. en De B. samen kleine- weer machtsorders uit tot een bedrag van f 100.000.—, ze sloopten hui zen, o.a. in Den Haag en Utrecht, waaraan zij f 27.000.verdienden. In 1943 kwamen zij in contact met de nu wijlen ir. J. Croettsch. die de leiding nam. Met deze dwde compagnon werden de za ken uitgebreid en werden voor een bedrag van 3 millioen gul den orders voer de Duitse weer macht uitgevoerd; vliegvelden werden aangelegd, bunkers ge bouwd en reparaties verricht aan vliegtuigloodsen. Voorts werd met het graven van mansgaten en het aanleggen van mitrailleur nesten nog een bedrag van f 132.000.verdiend. Tijdens het verhoor kwam aan he'; licht, dat de compagnons per maand f.1000.voor privé uit de kas opnamen. Volgens de boeken zou er f 70.000.winst gemaakt zijn; het tribunaal meende echter dat de werkelijke winst aanmer kelijk hoger moest liggen, het geen echter ter zitting niet kon worden geverifieerd. De verdediger, mr. H. Brans uit Amsterdam, zeide in zijn pleidooi o.m.: „Het Ned. volk is een krui deniersvolk, dat met walgelijke strijkages achter de Duitsers aan liep. Mijn cliënten zijn niet slechter dan zoals 5/6 deel van het Ned. volk zich tijdens de be zetting getoond heeft." Het tribunaallid, de heer C. A. Donselaar, protesteerde tegen de ze uitlating van mr. Brans. Over 14 dagen zal het tribunaal advies uitbrengen. Sedert graaf Died^rik van de Elzas in 1150 te Brugge uit het H. Land terugkeerde met een re liek van Christus bloed bij zich, die hij als beloning voor zijn on verschrokkenheid, tijdens de twee de kruistocht betoond, van de ko ning van Jeruzalem ten geschenke had gekregen, wordt ieder jaar te Brugge de H. Bloedprocessie ge houden. Maandag zijn voor de 797ste maal de praalstoeten door de schilderachtige straten Van de oude Hanzestad getrokken. Duizen den toeristen waren wederom uit de verste hoeken van Vlaanderen en Wallonië, uit Nederland. Fraak- rijk en Groot Britanië naar R. ugge gekomen. executieve uit te nodigen haar standpunt uiteen te zetten. Een ander voorstel luidde, dat de commissie de Arabieren een te legram zou zenden, waarin hun wordt geadviseerd hun standpunt te herzien. De vergadering werd daarop tot later op de avond ver daagd. Dr. Hoessein Chalidi, secretaris van de Arabische hoge executieve te Jerusalem, verklaarde Dinsdag avond niets te weten van een te legram, waarin gedreigd wordt de speciale zitting van de assemblee te boycotten. Hij wees er echter op. dat een dergelijk telegram kon zijn uitge gaan van de secretaris van de de legatie der executieve bij de V. N. Hij had belangstelling voor de j>ug- gestie, dat het telegram bedrog kon zijn. (De Voor-Indische afgevaar digde in de politieke commissie had deze suggestie tijdens de bij eenkomst van Dinsdagavond' ge daan). De commissie besloot zonder stemming het Joods bureau voor Palestina en het Arabische hoge comité te horen. Vervolgens was de beurt aan de voormalige minister van buiten landse zaken der V. S., James Byrnes, om een verklaring af te leggen. Hij sprak in dezelfde geest als Marshall. Byrnes verdedigde het verdrag met Italië puntsge wijze. Naar zijn mening is het niet mogelijk onder de gegeven om standigheden een beter verdrag op te stellen. Ook hij was van opinie, dat niet-ratificatie van het verdrag een regeling inzake Duitsland en Oostenrijk zou kunnen verhinderen. Het tribunaal te Leiden heeft de 81-jarige jhr. dr. S. G. S. Sandberg te Voorschoten, die ge durende de bezettingsjaren advi seur van Mussert is geweest in zake Zuijiafrikaanse aangelegen heden en als zodanig tevens lei der was van het z.g. Afrikaanse Front, veroordeeld tot ontzetting uit de beide kiesrechten en ver beurdverklaring van meubilair en Duitse effecten. Hèt tribunaal zag. in verband met de hoge leeftijd van verdachte, af van in ternering. Hnjfd legeraalmoezenier voor de stalling Soerabaja

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1