GENERALE REPETITIE De ROBE-MANTEAU is weer De strijdmacht der V.N. Jonge generatie en politiek Duitsers „op hongerdieet" ZWART IN HET GROOT Ruit- nieuwtjes Massa- of kernvorming voor „de wedstrijd van de eeuw Sportvaria Maar de tailleur blijft de basis JJQVSCfl&TlCH, der garderobe De Walvisvaart Radicalisme en geestdrift Wilkes scoorde voor de „Rest" WOENSDAG 7 METJMT PAGINA 2 MISLEIDENDE BOEK HOUDING s AANHOUDEND VRIJ WARM WEER Tweede drijvende fabriek? ENGELAND HET SLECHTST GEVOED? STAATSLOTERIJ Trekking van 7 Mei: 25.000: 14052; 1000. 7260, 13207, 19321, 21912; 400: 5099, 9436, 12002, 14906; 100: 1023, 2033, 3211, 3728, 3747, 4398, 5648, 5892, 7000, 11549, 12577, 14093, 16088, 16192, 16429, 17136, 17311, 19504, 20196. VIJF GROTE MENINGS VERSCHILLEN Altijd de tegenstellingen West-Oost KLACHT VAN DUITSE MEDICI BONDSELFTAL—REST VAN EUROPA 1—2 HOOGSTAAND VOETBAL Maar om Albion te slaan nog niet goed genoeg FAAS WILKES ^Se^fa^ Voor de tuieede maal krijgt de Franse keeper Darui het nakijken door een onhoudbaar schot van Wilkes NED. HOCKEY-ELFTAL TEGEN BELGIE DE KAMPIOENE WIM BLEDON—1946 PROF MOOI SUCCES VAN ZUID AFRIKA IN ENGELAND R A Ter gelegenheid van de grote na tionale inzameling ten bate van het redasseringswerk voor alle gezlndten> welke van 2 tot 8 Juni zal plaats vinden, ig onder voor zitterschap van minister-president Beel een nationaal comité van aanbeveling gevormd In dit co mité hebben o.m zitting de mi nisters Drees en v Maareseveen, Kardinaal De Jong en pater H. de Greeve. Tijdens een voorstelling ïn de Amerikaanse bioscoop te Cairo lg een bom ontploft, waardoor tien personen werden gewond. De Johan de Wit, die heden te IJmuiden zou arriveren, wordt morgenochtend om 9 uur te Am sterdam gedebarkeerd. Het B. G. te Leeuwarden ver oordeelde W. Verboom uit Sneek, die in opdracht van de S.D. een burger van het leven beroofde, en A, Overzet, opperluit. van po lity te Groningen, die aan de S,D namen verstrekte van anti- Duitsgezinde personen, resp. tot 16 en 12 jaar R.W.I In Aug. 1948 zal het 650-jarlg be. staan van Beverwijk als gtad feestelijk worden gevierd, Op de binnenplaats van het cen_ traal belastinggebouw te Maas tricht is een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan vijf tijdens de bezetting gevallen ambtenaren Generaal Kruis la Maandagmor gen per vliegtuig in Semarang aangekomen <J. B(j Ridderkerk ls de 44-jarige weduwe S. met een vrachtauto in een wetering gereden en daar bij om het leven gekomen Uit de Zuld-Willemsvaant tussen Heeswijk en Schijndel zijn door de hulpverleningsdienst opnieuw een 20-tal mijnen en 2 ton muni tie opgehaald, Q Voor het B. G. te Den Bosch werd 12 jaar geëist tegen Theo dora Kolen uit Eindhoven, die bij d« weermacht diende eerst als aardappelschilster, daarna als kampbewaarster ta Vught en Auswitz, Bfl de Tweede Kamer ls ing^ dlend een wetsontwerp betref fende „wering en verdelging van de coloradokever". Aangifte door een Delftse vul- caniseerder bracht aan het licht, dat de Amsterdamse fabrikant L. H. C., die een vulcaniseerappa- raat inde handel bracht, waar van hij ten onrechte beweerde, de uitvinder te zijn, deze apparaten verkocht a 3500.doch slechts kwitantie verstrekte voor 2000.en de rest zwart liet be talen. Een onderzoek), dat o.m. een onvolledige en misleidende boek houding te voorschijn bracht, leidde tevens tot de ontdekking, dat aan C. in 1946 een prijsvast stelling voor zijn apparaten door de Sectie Prijsvorming Metalen geweigerd is op grond van het feit, dat hij onjuiste opgaven had gedaan over de prijzen der ge bruikte metalen. Na een uitgebreid onderzoek in 49 plaatsen in Nederland kwam vast te staan, dat C. zijn handel op grote schaal gedreven had en steeds op basis van gedeeltelijk niet door kwitantie gedekte be dragen. Bovendien werd vastge steld, dat de prijs van het appa raat ten hoogste 1400.mocht zijn, zodat een zeer grote over winst was gemaakt; C. zou hier van o.a. een huis hebben ge kocht voor de prijs van 42000. In een aangetroffen klad-kas boek werden notities aangetrof fen van bedragen, gemerkt Z.! Verder kwamen In de admini stratie meerdere dubbel geboekte uitgaven voor. De opgaven van C. uit de te veel in rekening gebrachte bedra gen slechts een som van 15 a 20 duizend gulden te hebben overge* houden, bleek onjuist. Later er kende hij, dat het buiten de fac turen berekende bedrag alleen al ongeveer 45000.bedroeg. Een vijftiental afnemers gaven toe, bedragen boven de kwitan ties te hebben betaald, teaamen f 27.000.besommende. Evenwel Weerverwadhiting medegedeeld door (tiet K.N M.I. te De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Vrij heldere nacht met op slechts enkele plaatsen nevel of mistvorming en zwakke wind. Morgen overdag: Iets toe- nemende wind tussen Oost en Zuid. Over 't algemeen zonnig 5 en vrij warm weer, met in de namiddag tijdelijk wat meer bewolking, doch bijna nergens buienvorming. 8 Mei: Zon op 4-59 uur, onder 20,14 uur; maan op 10.10 uur, onder 6-33 uur. bleek nader, dat vele andere af nemers, die ontkend hadden, eveneens zwart hebben betaald; het onderzoek ter zake wordt voortgezet. Nu de binnenlandse markt vrij wel met deze machines verzadigd is, probeerde C. tot export te ko men. Tekenend is, dat hij aan een Zwitserse firma een ter demon stratie geleverde machine 50 pet. lager berekende dan de in Neder land op kwitantie verantwoorde prijs. Met betrekking tot de geruidhten omtrent plannen der directie van de Nederlandsdie Waïvisdhwaart Maatschappij om naast de „Willem Barendsz" die, zoals bekend, de twintigste van deze maand uit het Zuidpoolgebied in Amsterdam wordt terug verwacht, een tweede walvisvaarder in dienst te stellen, vernemen wij, dat deze plannen Inderdaad bestaan, doch zich op het ogenblik nog niet voor nadere mededelingen lenen. Wel staat vast, dat m bet a.s najaar weder om uitsluitend de „Willem Ba rendsz" naar de vangstgébieden zal vertrekken. In het seizoen 1948 -'40, hoopt men met de plannen zover gevorderd te zijn, dat wel licht een tweede drijvende fabriek aan de traanprod'uctie in de Zuid pool zal kunnen deelnemen. Een vooraanstaand Brits genees heer, dr. Franklin BIcknell, heeft groot opzien verwekt door publi caties in „Medical Press", waarin hij beweert: „Wij zijn de slechtst gevoede natie van geheel Europa, met inbegrip van Duitsland. Wij zullen als volk ten onder gaan, wanneer wij er niet in slagen de vicieuze cirkel van onvoldoende arbeidsprestatie, dus onvoldoende Voedselvoorraad, dus onvoldoende arbeidsprestatie, te doorbreken". Dr. Bicknell oefent practijk uit In het West-End van Londen. In zijn artikelen zegt hij verder, dat de vicieuze cirkel slechts doorbro ken kan worden door het produ ceren van meer voedingsgewassen in Engeland en door het besteden van alle buitenlandse credieten alleen aan voedsel. (Van onze Parijse medewerkster.) Tot de laatste nieuwtjes op modegebied behoort de robe-manteau. Wel tien jaar lang, zo niet langer, werd deze practische japon ln het geheel niet meer gezien. Ze was totaal ver drongen door het mantel pak. Dit seizoen is ze plotseling weer te voor schijn gekomen. Vrouwen wier sil houet iets te wen sen overlaat, heb ben gezien dat ze met een robe-man teau slanker lijken dan in een mantelpak Meer was niet nodig om de manteljapon 'n succes te bezorgen, dat stellig het volgend seizoen nog zal toe nemen. Vooral nu het nog tamelijk fris is, kan s de robe-manteau veel dienst bewijzen. Op straat kan men er een mantel over aantrek ken, die dp draagster dadelijk uit doet als ze ergens komt. Nu we zo gewend zijn om bij elke gelegen heid een mantelpak te dragen, lijkt ons een gewoon japonnetje bijna altijd misplaatst: of het is te gekleed of te huiselijk. Alleen bij grote warmte houdt de Parisienne van een bedrukte jurk. En aan grote warmte zijn we nog lang niet toe Zowel effen stoffen of een bijna onzichtbaar streepje zijn geschikt voor de mantel-japonnen. Ook de bijzonder kleine ruitjes, grijs met wit, bruin en beige of zwart met wit lenen zich er uit stekend toe. Het meeste af kleden natuurlijk effen zwart of marine blauw. Maar van wat voor stof en kleur ook, altijd wordt de robe- manteau opgevrolijkt door een weinig witte piqué of organdi. Die garnering mag vooral slechts heel sober worden aangebracht anders neemt ze het cachet van de japon weg. Een witte kraag en dito zakjes bijv. zijn beslist te veel en als daar nog witte handschoenen bij komen is het hele toilet naar de maan Sommige manteljaponnen zijn gedrapeerd of tamelijk uitstaande over de heupen. Onnodig te zeggen dat beide modellen, maar vooral het laatste, alleen grote slanke vrouwen staat. Veel makkelijker te dragen is de portefeuillerok, die recht valt en toch door de overslag de vereiste ruimte heeft. De robe-manteau heeft met de klassieke tailleur gemeen, dat ze totaal van aspect verandert door Jongemeisjeshoed van gele or ganza. (Model Ileim, foto Diaz). Robe-manteau van zwart en wit ruitje; de kimono-mouwen zijn gegarneerd met rode zij met witte nopjes. Rode strohoed. (Model Heim, foto Scaionï\. hoed, tas en handschoenen. Met een klein hoedje, korte handschoe nen en een eenvoudige tas is de robe-manteau al "s morgens vroeg op zijn plaats. Dezelfde mantel japon is chic bij een dejeuner of thee als er een grote hoed, een tas van antiloop en lange suède andschoenen bij worden gedra gen die ruim geplisseerd om de pols en benedenarm vallen. Hoe aardig en nieuw de robe- manteau ook ls, een Parisienne koopt, als haar tailleur niet mooi meer is en ze maar een van beiden kan kopen, een mantelpak. De tailleur is en blijft de basis der garderobe van elke Franse vrouw. DINY K.-W. Ononderbroken vijftien maanden lang heeft de militaire etafcom- mlssle van de Verenigde Naties ln diepste geheimhouding gewerkt om een ontwerp samen te stellen, volgens hetwelk „goed getrainde en uitgeruste strijdkrachten" zul len worden georganiseerd om tot de wereld-politieke macht van de V. N. bij te dragen- Eindelijk is deze stafcommissie nu voor de openbaarheid getreden met een rapport, dat volkomen aan de verwachtingen beant woordt; waarin nl- alle tegenstel lingen. welke voortdurend in de scherpste vorm tussen West en Oost aan het licht treden, zich opnieuw openbaren. Zo was. het mogelijk, dat over vijf en twintig punten, welke overigens 'n secun dair karakter dragen, overeen stemming werd bereikt; maar over de grote beginselen, welke aan een dergelijk, inderdaad geweldig project ten grondslag moeten lig gen. liepen de meningen zo ver uiteen, dat men in volle werke lijkheid van een mislukking moet spreken» Veel Illusies heeft men zich ten opzichte van die strijdmacht der V. N. tot dusverre niet gemaakt Een dergelijk plan kan slechts slagen op het ogenblik, dat de grote mogendheden in een zekere vriendschappelijke, minstens wel willende verstandhouding leven; en daar zijn we nog zeer verre van af. Het behoudt zijn waarde. zolang de naties goede betrekkin gen onderhouden; verliest haar echter op hetzelfde ogenblik, dat twee groten met elkaar in een ern stig conflict komen. Punt 12 van de overeenstemmingen zegt zon der enige dubbelzinnigheid, dat bedoelde „strijdmacht slechts bij besluit van de Veiligheidsraad kan worden gebruikt". Maar in deze raad bestaat het z-g. vetorecht; en het is wel ondenkbaar, dat de Verenigde Staten of Rusland dit apparaat in werking zouden stel. Jen, als het tegen hen zou zijn gericht* Een „neen" van het land. dat agressieve bedoelingen koes tert. is afdoende om de strijd macht van de V- N. machteloos te maken. Men kan dan ook gerust nemen, dat de opzet speciaal De- Twee dagen achtereen, Zater dag en Zondag j.l. waren vele katholieke jongelui naar de „Drakenburgh" bij Hilversum gekomen om deel te nemen aan de studiedagen, welke waren ge organiseerd door de Jongeren organisatie van de Katholieke Volkspartij, de inleidingen te horen en naar aanleiding daar van te debatteren. Er waren jongeren van aller lei schakering en men zou zelfs van plep-jongen kunnen spreken in bepaalde gevallen. Ook deed het verrassend èn verfrissend aan bij deze jongeren een zo groot aantaj dames te ontmoeten; ze brachten een fleurige noot in het geheel en, als de politieke belangstelling zich bi) haar weet te handhaven, ls hiervan ln de toekomst allerlei goeds te ver wachten voor het vrouwelijke element, dat bij onze katholieke vertegenwoordigende colleges, tot zelfs in de hoogste regionen, maar al te dikwijls en soms zelfs pijnlijk ontbreekt. De dagen waren wèl-gevuld. Vier inleiders lieten hun licht schijnen over al deze jonge hoofden. Dr. Jos. de Boer besprak het katholi cisme en de politieke organisaties, waarin hij op de hem eigen wijze het contact met Jonge mensen is hem wel zeer goed toevertrouwd zijn zienswijze op het door hem behandelde onderwerp uiteenzette. Dr Aug. de Vries besprak de ka tholieke emancipatie, waarin hij de jeugd van de partij de waarde en de lessen van het verleden voorhield. Partijvoorzitter W. J. Andriessen was ook te midden van de hoop der toekomst. In zijn inleiding be handelde hij het onderwerp: „De politieke legkaart van Nederland", waarin hij aan de hand van ver schillende voorbeelden een uiteen zetting van de huidige staatkun dige problemen gaf en de aan wezigen erop wees, dat ze he' politieke werk beter zouden begrij pen als ze een bepaald actueel po litiek probleem bestudeerden e> t aan de hand daarvan weer - n zoeken naar de beginselen, die er aan ten grondslag liggen. Geen hogeschool „Maak geen hogeschool van Uw organisatie", zei de partij-voor zitter; „maar ook geen kleuter school" was het niet onaardige antwoord van een der deelnemers. Er werd veel over dit onderwerp gesproken en, zoals het meer gaat, de meningen bleken niet zo ver van elkaar te staan, als het soms wel eens leek. Alle redevoeringen, inleidingen en debatten op de voet volgen zou een totaal onbegonnen werk zijn. Liever zullen we ons beperken tot enkele indrukken van dingen, die ons troffen. Dat deze studiedagen hun nut zullen afwerpen, staat wel ontwij felbaar vast. Wat er leeft onder de katholieke jongeren, die poli tieke belangstelling hebben, is waard om besproken en gehoord te worden en dat ook de partij leiding er zo over dacht, bleek wel uit de verheugende be langstelling, die verschillende prominente leden van het dagelijks bestuur en van het partij-bestuur toonden. Niet alleen de partij voorzitter was er, doch ook ma gister dr. S. Stokman O.F.M., de heer P. Alberts, partij-PermlnS" meester, mej. mr. Van Lanschot en anderen kwamen luisteren of gaven hun mening te kennen. K. J- O. en Jeugdstand- organisaties Verschillende misverstanden ble ken er te heersen over de wijze waarop het contact van de poli tieke jongerenorganisatie met de jeugdstandsorganisaties dient te geschieden en deze contacten schij nen, door een verkeerd begrip van doel en werkwijze, wel eens niet zo vlot te verlopen als gewenst zou zijn. Doch tevens bleek ook, dat in de topleiding der beide or ganisaties een grote mate van over eenstemming bestaat, zodat oplos sing van eventuele moeilijkheden niets in de weg staat. Een uiting van ae heer Andries sen: „Ik wil van de jongeren- rganisatie een voorportaal maker, an onze politieke organisatie" gaf og al deining en bepaald hilari- it verwekte de ongewilde reactie n een der debaters, dia toen begon te praten over het „voor geborchte", waarna met algemene instemming besloten werd dat hier sprake was van het voorgeborchte van de hemel! Intussen werd de zaak alweer opgehelderd, toen de partij-voorzitter zijn bedoeling nader preciseerde en hij er mee wilde aanduiden, dat via de jon geren-organisatie nan de partij frisse, jonge krachten dienden te worden geleverd. Massa of kern Massa-organisatie of kern-°rSa' nlsatie: wat moet de jonge1"6"" organisatie worden? Het eerf*e meende de voorzitter, in overeen stemming met hetgeen l.n eei} der stellingen van deze bijeenkomst door de leiding van de jongeren organisatie werd geponeerd- Oppo nenten waren er echter die van het tegendeel oyerituigd bleken. Het meest practische bleek mis schien wel de oplossing de orga nisatie een meer massaal karakter te geven in een niet-katholieke omgeving, terwijl in overwegend katholieke streken gestreefd dient te worden naar kern-selectie. Tijdens een der bijeenkomsten had men nog een illustere gast; de pas vijftig jaar geworden Ber nard Verhoeven, kreeg de gelegen heid om enkele woorden te spre ken over zijn inzicht in een twee tal kwesties: het gemis aan intel lectuelen in de partij en vrijheid van opinie-uiting. Aan het laatste weet hij ten dele het eerste, ter wijl hij verder een pleidooi hield voor volkomen onbaatzuchtigheid in het politieke leven. Groot en thousiasme wekte de katholieke schrijver en dichter bij zijn jeug dige toehoorders, doch de partij voorzitter, ietwat meer realistisch aangelegd dan het overgrote aan tal der deelnemers, meende dat het met de vrije meningsuiting in de partij nogal losloopt en wees er van de andere kant op. dat er toch ook een zekere discipline binnen het partijverband moet heersen. De Zondagochtend-bijeenkomst was gewijd aan een inleiding van drs. J. Schiphorst, als jongeren- commissaris de opvolger van Jan Robert, wiens weduwe deze dagen temidden van de vrienden van haar echtgenoot verbleef en aan wie een eerbiedige hulde gebracht werd, over de practische werkwijze der Jongeren-organisatie. Vele huishoudelijke aangelegenheden werden besproken. Slagvaardig bij het debat, enthousiast bij zijn uit eenzettingen, sal bij la deze kring van jonge mensen, ongetwijfeld veel goed werk kunnen doen. En dan dat alles met een ontwape- nende openhartig*161" d.v. in apt- woord op een vraag van een der dames: „Waarom geen vrouw als spreekster bU de mleidinge klonk het: „Wat wilt U, dat ik er om heen praat of precies zeg zoals het is?" en op het laatst Ver langde: ..We hebben het vergeten, maar het zal veranderen", verbluf fend snel er achteraan. Zo horen jongeren te zijn: dui delijk, direct, radicaal, idealis tisch en enthousiast. Van al deze elementen waren er vele aan wezig en daarom was het zo goed enkele dagen in dit gezelschap te vertoeven. En dat wilde magister Stokman, die in de slot-bijeenkomst nog het woord voerde, bereiken: Het Fran ciscaanse ideaal moet levend wor den, en om dat te doen zullen de afdelingen zich gaan bezinnen op deze drie vraagstukken: eigen ge zin, eigen huis, eigen bezit. Er zijn vele en belangrijke con tacten gelegd op deze bijeenkomst en de jonge, sympathieke voorzit ter van de Jongeren-organisatie, Steenbergen's burgemeester dr. L. de Gou, kan mèt al zijn mede werkers met voldoening op dit ga- slaagde week-end terugzien. En is het niets voor de grote broer, de K.V.P., om er ook weer eens aan te denken om djt voor beeld van Jongeren-organisatie te volgen en het instituut van de po litieke retraites weer nieuw leven in te blazen? doeld ls voor z.g. kleinere con flicten, dreigend oorlogsgevaar tussen twee kleine landen, en dan nog slechts voor die gevallen» waarbij de groten geen essentiële belangen hebben. Komen die ln het spel, dan verschilt de gehele aangelegenheid ln wezen nlet van de conflicten tussen groten. Toch ls het ongetwijfeld van hoog belang, dat bet gehele vraag stuk van een strijdmacht der V. N. reeds nu grondig wordt bespro ken. Op het ogenblik lopen alle onderhandelingen, ook bijv. op de vredesconferenties, hopeloos vast op het starre vasthouden aan de onbeperkte souvereiiriteit der lan den. Dit beginsel wankelt echter, feitelijk van het ogenblik, dat de Volken/bond werd gesticht! en de essentie van de V. N. gaat eerder nog een stap verder, al is ln haar grondwet alleen nog slechts de souvereiniteit der kleinen scherp aangetast. Maar de richting, waar- In de wereld Zich onder de drang der omstandigheden ontwikkelt, is duidelijk afgetekend: en op deze weg is, hoezeer Moskou het jok beproeft, geen terug meer. De strijdmacht der V. N. loopt op deze evolutie flink vooruit; maar tegelijkertijd zal zij haar ook stimuleren; en daardoor zijn de besprekingen der stafcommissie, hoe weinig resultaat zij ook mo gen hebben afgeworpen, toch vruchtbaar. °P vijf fundamentele punten lopen de inzichten van West en Oost uiteen: over de kwestie van de identieke omvang der land-, zee- en luchtstrijdkrachten; over het terugtrekken van het V. N-- lager, nadat tegen een agressie zal zijn opgetreden; over het gebruik van maritieme en militaire basis sen door de V. N.; over de stand plaats van de contigenten der V. N.; en tenslotte over de steun aan en het onderhoud van de gewapen de strijdkrachten. In grote lijnen komen de meningsverschillen hierop neer dat Rusland 't vrijwillig gekozen, maar dan ook practisch volkomen Isolement, waarin het leeft, onbe perkt wil handhaven, terwijl het er anderzijds op staat, dat alle be trokken landen een evenredig deel in alle soorten wapenen leveren. De V- S. zouden bijv. hebben voorgesteld, dat zij speciaal bom menwerpers ter beschikking zou den stellen, terwijl de Russen voor een contingent grondstrijd krachten zouden zorgen. Men kan tenslotte begrijpen, dat de Russen voor deze laatste verdeling weinig voelen; dat zij echter weigeren om basissen beschikbaar te stellen, doet ietwat vreemd aan» want deze vallen zeker onder de lijst van ..hulp en faciliteiten", welke het Handvest van de V. N. van elk har er leden vraagt, als werkelijk een agressie dreigt. Te verwonderen valt het echter niet. we schreven het reeds, dat West en Oost hardnekkig aan hun standpunten vasthouden. De we reld is nog te weinig gepacifi ceerd. is bovenal nog te weinig tot vruchtdragende samenwerking bereid om dergelijke grootse pro- 1 jecten te verwezenlijken. Mis- schien zal zij ze nooit verwezen. lijken, wijl de remmende tegen- stellingen wel nimmer geheel zul- j len kunnen worden weggenomen. De organisatie van Duitse dokters heeft de Britse autori teiten beschuldigd van het pu bliceren van onjuiste cijfers over de voedselsituatie van Duitsland. De beschuldigingen werden gedaan ten overstaan van de Duitse pers in Duessel- dorf. Een woordvoerder der medici verklaarde: „De voedseldistribu- tie voor het Duitse volk draagt I het karakter van een honger- dieet. Het bedraagt slechts een- Jerde van hetgeen werkelijk no dig is. De Duitsers verhongeren. M'wiil je verantwoordelijke au- iteiten van de overwinnende mogendheid een verkeerde in druk in de wereld wekken door het publiceren van onjuiste cij fers. Er moet genoeg voedsel toe gewezen worden aan alle volken om een goede gezondheidstoe stand te waarborgen, zelfs aan verslagen volken. De overwin naar van heden moet niet toe staan dat een verslagen volk hon ger lijdt. Als niets gedaan zou worden zou het Duitse volk ten onder gaan en andere volken zouden volgen," Terzelfder tijd verschenen in Essen aanplakbiljetten, getekend door de burgemeester van die I stad, waarin de Duitse autori- teiten iedere verantwoordelijk- heid voor de voedselsituatie af wijzen en verklaren, dat de toe stand „aanleiding geeft tot de ernstigste verwachtingen." (Van onze sportredacteur) De wedstrijd tussen een met „Rest"-spelers versterkt Nederlands Bondselftal en een elftal van de „Rest van Europa", die gisteravond in 'n afgeladen Feijenoord-stadion te Rotterdam werd gespeeld, heeft eenzelfde uitslag opgeleverd als de soortgelijke wedstrijd die op 23 October 1938 in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd ge speeld: de „Rest van Europa" won met 12. Een treffende overeenkomst ver toonde ook het spelbeeld: ook nu was het een zeer gave en zeer rustige vertoning van zeer hoog staand individueel kunnen, een vertoning de beste voetballers van Europa inderdaad waardig en waarbij onze Nederlandse spelers zich zeer behoorlijk wisten aan te sluiten. En de derde vergelijking die wij kunnen trekken, betreft de conclu sie van deze oefenpartij. Toen, in 1933, werd de „Rest van Europa" kansloos met 30 door Engeland verslagen ('t was op 26 October in Wembley te Londen). En thans, nu op 10 Mei a.s. in Hampden Përk te Glasgow de „Rest van Europa" de degen gaat kruisen met het elf tal van Groot-Britannië, voorzien wij eenzelfde resultaat. „Och", zei ons onze Engelse col lega van de „Daily Mail", „dit is stellig zeer goed voetbal, maar het is toch lang niet goed genoeg om óns te kunnen overtreffen". Britten zijn chauvinistisch, en de suprema tie van hun land is hun nationale trots. Maar toch menen wij, dat zij want iedere Brit denkt er zo over het in dit geval bij het rechte eind hebben. Inderdaad werd gisteren zeer goed voetbal gespeeld, de kenners en fijnproevers hebben ervan ge noten, en natuurlijk moeten wij in aanmerking nemen, dat geen enkele der vijftien uitverkorenen zich volledig heeft gegeven (de angst om door een blessure straks over vier dagen „de wedstrijd van de eeuw" te moeten missen, leidde uiteraard tot enige gereserveerd heid), maar toch hebben ook wij de indruk dat een elftal, dat in staat is Albion's trots te breken, van toch nog betere huize moet komen. Nogmaals, over de kwaliteit van het gisteren vertoonde voetbal niets dan lof. Er was prachtige balcontróle en lichaamsbeheersing, feillos kopwerk en intelligent po- •itiekiezen, knap combineren en onberispelijk doelverdedigen te bewonderen. Dat combineren moet toch even apart: het was knap en fijn, maar iets te langzaam en eigenlijk te mooi om niet door zichtig te zijn, en dat is te ver klaren, want deze spelers waren niet op elkaar ingesteld en moesten eerst eikaars reactievermogen ver kennen. Wij zouden willen zeggen: zij toetsten eikaars intelligentie en moesten eerst elkaar hun eigen in tenties opleggen, en dat kostte tijd, al was 't maar een fractie van een seconde, maar dan was 't voor de tegenpartij inmiddels ook al duidelijk! Dit onbekend zijn met elkaar en de consequenties daar van uitten zich vooral in het voor- hoedespel, dat bij alle fraaiheid de noodzakelijke verrassing en daar door productiviteit miste; Dat zal o.i. straks tegen Groot-Britannië de grootste handicap blijken. Nemen wij de spelers apart. Noch de Fransman Darui noch de Deen Jensen hebben wij op ook maar de kleinste fout kunnen betrappen. De Deen (met pet) was meer honk vast en minder spectaculair, de olijfkleurige Fransman echter in zijn uitlopen even verantwoord. Dat Darui bij de uitslag 21 de enige was die vissen moest, is zui ver toeval; voor de rust speelde hij in het Bondselftal en toen scoorde Wilkes beide doelpunten voor de „Rest", en in de tweede helft speelde hij in de „Rest" en toen scoorde Bergman het enige punt voor het Bondselftal; dit had Jensen even goed kunnen over komen. Van de backs die ook na de rust van elftal verwisselden viel de Zwitserse reus Steffen het meest op; hij startte wat traag, doch eenmaal op toeren gaf hij Lemberechts noch Drager veel kans meer; zijn vuurpijlen wezen echter op een tekortkoming. Zijn landgenoot Gyger was niet zó zeker, en de Zweedse rechtsback Nilsson was stellig zijn meerdere zowel in ingrijpen als afgeven. De vierde back, de helblonde Deen Petersen, viel ten goede op door zijn afnemen doch ten kwade door zijn te weinig verzorgde plaatsen; vooral met het oog op zijn grote League-routine (Chelsea!) zal Steffen als back stellig de meeste voorkeur genieten. Een gradioze stopperspil was de Italiaan Parola, feilloos ln het „timen" van hoge ballen, vast en gemakkelijk trappend in alle stan den, een schier onoverkomelijk struikelblok voor de vijandelijke aanvallers, en een stuwer van de eigen voorhoede door zijn verzorg de plaatsen. Hij speelde zijn stop perspil tegelijk consequent en soe pel, hield de middenvoor Roozen (na de rust Van Onselen) streng onder controle doch beschikte over de feeling om op het juiste ogen blik een andere speler op de huid te zitten en de bal te ontnemen. De kanthalfs Ludl (Tsjecho-Slo- tëakije) op links en Carey (Ierse Vrijstaat) op rechts sloten voor treffelijk op deze stopperspil-partij aan; zij beheersten het middenveld en fungeerden even vaak en even doeltreffend als zesde en zevende aanvaller als vijfde en zesde ver dediger. Ook de Franse linkshalf Prouf speelde een goede partij, hoewel hij zijn collega's vooral in het aanvallen niet kon evenaren. Samen met deze kanthalfs vorm den onze landgenoot Wilkes als linksbinnen en de Zweed Gren als rechtsbinnen het magische vier kant, dat inderdaad de ziel van de ploeg uitmaakte. Beiden bleken hechte schakels en bekwame spel verdelers; dat hun passen niet steeds precies op maat waren, vond zijn oorzaak in niet altijd juist op elkaar afgestemd zijn van alle voorhoedespelers. Wilkes paste uitstekend in dit milieu, hij bevestigde zich inderdaad als speler van Eu ropese topklasse Minder zelf zuchtig dan voorheen en sterker inge steld op de noodzaak van samenwerking kreeg hij toch een enkele keer TIi t meuse dribbels Hij scoorde bei-en sch0ten in- volle-rep, waar aan het feit dat zij geen resul taat hadden niets afdoet. de goals voor het Europese elftal. Zonder dat bleek onze land genoot toch de goalgetter in de Europese ploeg; want hjj was het die de beide doelpunten voor de „Rest van Europa" scoordeNaar onze overtuiging zal Faas Wilkes op 10 Mei a.s. ons land ln „de wedstrijd van de eeuw" vertegenwoordigen! Op de middenvoorplaats ope reerde de zwart-sluikharige Zweed Nordahl, een razend gevaarlijk schutter en een beweeglijk aan valsleider; hij loste enige malen in de moeilijkste standen zo prachtige schoten dat het ons voor hem speet dat zjj niet in de touwen gingen. Linksbuiten Prest (Denemarken) was technisch knap maar niet snel en naar onze smaak te weinig doortastend, een speler van het type a la Drager. De Belgische rechtsbuiten Lemberechts was snel en beweeglijk maar toch niet tegen de „beul" Steffen opgewas sen; wij geloven niet dat de Bglg de voorkeur zou hebben verkregen boven de Oostenrijker Melchior, indien laatstgenoemde niet had bedankt. En een speler die waar schijnlijk evenmin in Glasgow zal spelen, is de Deen Hansen, die als rechtsbinnen in het Bondselftal speelde en stellig ook een groot voetballer bleek doch niettemin noch Wilkes noch Gren kon evenaren. En mogen wij dan ook nog al waren zij in dit stuk slechts figuranten, maar goedeeen enkel woord zeggen van onze Ne derlandse spelers Schijvenaar speelde een rustige partij en gaf het Nordahl allerminst cadeau, Stroker was de minste doch viel desondanks niet uit de toon, Dra ger was weer snel en intelligent en gaf de ballen vaak zeer fraai voor doel, Roozen en v. Onselen hadden tegen de eminente Parola weinig in te brengen doch noop ten hem toch tot voortdurende waakzaamheid, Bergman was weer nuttig en gevaarlijk en scoorde het enige doelpunt voor het Bondself tal, en de Vroet speelde slechts de eerste minuten omdat Schijvenaar door reisoponthoud iets te laat kwam. Rijvers even apart; de klei ne man demonstreerde weer een ijver, een brio en een handigheid, die heel het stadion met plezier vervulden, hij was de lastigste man voor de Europese verdediging, maar druk ging er van hem niet uit, en daardoor bleef zijn spel aardig zonder meer. Van het wedstrijdverloop kun nen wij slechts hier en daar wat aanstippen. Daar was in de eerste helft een gloeiende kogel van Bergman, die ver buiten Jensen's bereiking de latkruising beukte en vervolgens door Hansen werd ingeschoten, welk doelpunt echter werd geannuleerd, omdat de Deen hands had gemaakt. En daar wa ren voor de rust nog de twee prachtige doelpunten van Wilkes: het eerste na een half uur, Faas kreeg de bal van Nordahl toege speeld, hij werkte zich van twee tegenspelers vrij en schoot on houdbaar in de rechterbovenhoek; het tweede vijf minuten voor üe pauze: een lange pass van Carey, een korte dribble van Wilkes, een tegenstander voorbij, een andere tegenstander naast hem, en weer in de rechterbovenhoek onhoud baar in het net. Van de tweede helft stippen wij nog aan: een schitterend schot van Nordahl tegen de paal, een kopbal van Wilkes rakelings over en een schot van Wilkes na een dri'oble langs twee tegenstanders tegen de staander; het doelpunt van Bergman een kwartier voor hel einde: een halve mistrap vau Parola bracht Bergman het leer in vrije positie, en met een hoog hard diagonaal schot was Darui voor de derde maal geslagen. Het was een uiterst correcte wedstrijd, de „Rest" speelde in blauw shirt en witte broek, het Bondselftal in wit shirt en zwarte broek, beide kepers in kanarie gele truien, scheidsrechter v. d. Meer leidde rustig en bekwaam, het publiek leefde enthousiast mee en gaf herhaaldelijk van zijn be wondering blijk, het stadion met zijn capaciteit van bijna 62.001) toeschouwers was mudvol, het weer ideaal, het aantal binnen- en buitenlandse officials, journa listen en fotografen niet te tellen, en de verkeersdrukte zoals nog maar zelden. Een groot sportevenement de generale repetitie voor „de wed strijd van de eeuw" is acnter de rug, Nederland had het voor recht dit te mogen organiseren, en Rotterdam beleefde een hoog dag. Nog één keer de belde elftallen: Bondselftal: doel: Darui (Frankrijk); achter: Gyger en Steffen (bei den Zwitserland); Na de rust gingen keeper en backs over naar de „Rest"; midden: Stroker, Schijvenaar en Prouf (Frankrijk); voor: Drager, Hansen (Denemar ken), Roozen (na de rust V. Onse len), Rijvers en Bergman. Rest van Europa: doel: Jensen (Denemarken); achter: Nilsson (Zweden) en Petersen (Denemarken) na de rust gingen keeper en backs over naar het Bondselftal; midden: Carey (Ierse Vrijstaat) Parola (Italië) en Ludl (Tsjecho- slowakije) voor: Lemberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zwe den), Wilkes (Nederland) en Prest (Denemarken). Het Ned. hockey-elftal, dat a.s. Zondag in het Wagener-stadion te Amstelveen tegen België spelen zal. is als volgt samengesteld: T. S. Hairing (HHYC); P. Nef- kens (Venlo) en H. Drijver (Lei den); H. Derckx (Deventer), D. Loggere (Laren) en J. Langhout (Delftse Studenten)H. Steinz (EMHC), J. Boerstra (HHYC), W. Nefkens (Venlo), R. Kruize (HHYC) en D. Esser (Togo). Van de ploeg, die in Brussel en Parijs tegen België en Frankrijk speelde, zijn Louzada en Couvret vervangen. Dit betekent geens zins dat deze spelers verder uit geschakeld zijn, doch wèl dat men Derckx en Boerstra, die men gelijkwaardig acht, ook eens een trial geven wiL Mej. Pauline Betz, de winnares van Wimbledon in 1946, onlangs door de Amerikaanse bond ge schorst omdat zij haar plannen om prof te worden reeds in volle voor-i bereiding had (aanbiedingen te. gen bepaalde bedragen te komen spelen) is nu „officieel" tot het profschap overgegaan. En met haar mevr. PalfreyCooke, die in de voorgenomen toer, welke op 7 Juni beginnen zal en zich ook bui ten Amerika zal uitstrekken, haar tegenstandster zal zijn. Het amateur-tennis verliest hiermee een sterk speelster wel niet van de hoogte van een Lenglen of een Wills, doch niet ver daar van af- Het zal de vraag zijn of ook in (het heren-enkelspel de winnaar 1946 zijn titel zal kunnen verdedi gen, want Petra heeft een opera tie aan de' voet ondergaan, welke hem voorlopig van tennissen uit schakelt. In de Franse ploeg voor de Davis beker is hij dan ook niet opgesteld kunnen worden. Deze bestaat nu uit: Pelizza, Bernard, Destremau en Abdessalam. slechts één set. In de finale sloeg hij de Poolse speler Tloczynski met 119 61 63. door zeer scherp en vast plaatsen- In het he rendubbelspel wonnen de beide Zuid Afrikanen Sturgess en Mot- tram van Farquharson en Butler met 7—9 6—3 6—2 10—8. In het gemengd dubbelspel sloegen mevr- Summers (kampioen Z A.) en Sturgess de Australische dubbel mevr. Bolton en Slack 46 61 63. Mevr. Bolton won het da mes-enkelspel en het damesdub belspel. De Zuid Afrikaanse speler voor de Davis beker Sturgess heeft in de internationale kampioenschap pen van Engeland op harde banen, te Bournemouth, de „hattrick" verricht, dwz. hij werd in alle drie nummers kampioen Onze spelers kunnen dus volgende week, wan neer zij voor de Davis beker te genover hem staan, pleizier van hem beleven! Hij sloeg in het tor nooi o a- de Australiër Harper, de eerste Engelse speler Mottram. enz. Hij verloor ln zes ronden Zaterdagmiddag zendt Hilver sum I op 801 M om 13.50 uur een ooggetuigeverslag uit van de voetbalwedstrijd Engeland— Rest van Europa door Ir. van Emmenes. De Zudi-Aflrikaanse testers wonnen in Engeland van Lei- cester. Leicester 128 en 121, Zuld- Afrika 216 (Melville 104), waar. na Mitchell (29) en Dyer (4) voor de winnende runs zorgden Thans ls vastgesteld dat het wereldkampioenschap wielrennen op de weg in Augustus zal wor den verreden op het 8 K M lange circuit van Reims Te Boedapest won het Hongaarse voetbal-elftal met 52 van Oosten rijk. <J> De Maandag gespeelde compe titie-wedstrijd voor de 2e klas A; B.M.T.Unita3 bracht een 1—3 zege voor de Gorcummers, die daardoor hun 3 punten voor sprong op V.U.C. behielden 'ledenavond worden de comp>- 'ie-wedst.rijden Hermes D.V.R B.rc. en V.S.V—A.D.O. (de <tj*te op het V.tt.C.terrein te a Haag) gespeeld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2