Nieuws uit Stad en Omtrek Beschermde St. Liduina tegen brand? Wat kost een stukje glas? R OOVENAAR hermes DVS—ado LAATSTE BERICHTEN Felle critiek van bollenkwekers ADIO ff„Sh,'v.D:ï.Dar^ï«'ï"«| S?»IwS£ **a 'ich onbe" Exportkans en surplus KAPITEIN DUMPELADORIS programma De speurende WOENSDAG 7 MEI 1947 PAGINA 3 EEN HISTORISCHE GETUIGENIS Feiten loochenen de legende r&Zirt, «2 b.. A_H D„- OFFICIëLE KENNIS- GEVING „KATHOLIEK VOLK" Voorlichtend en ontspan nend weekblad MANDOLINATA DISTRIBUTIENIEUWS BIBLIOTHEEK ST. LIDWINA De R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek St. Lidvyina leende in April van dit jaar 3686 boeken uit tegen 3751 in April 1946. I>2 kinderboeken stegen nog steeds in de belangstelling: 747 tegen 456, maar het aantal romans liep sterk terug 2333 tegen 2677.. De interesse voor de studie bleef ongeveer ge lijk: 606 tegen 618. JUBILEUM CIRCUS SALTARINO DE SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM DUIVENSPORT PLANNEN-TENTOON STELLING IN LONDEN HANDEL IN TEELT- VERGUNNINGEN VLAARDINGEN TWEE KINDEREN DOOR LANDMIJN GEDOOD 32. Met groote oogen WONINGEN AAN DE LOPENDE BAND Gefabriceerd door Bruynzeel in Zaandam VERKOOP VAN AMERIK. SCHEPEN Bijna 1200 werden van de hand gedaan PLASTIC-PROEFFABRIEK TE KROMMENIE door Emart Kinsburn 1 o, ja.,,, (nikte José MINISTER BEEL IN BATAVIA Groot vertoon op Kemajoran VERMOGENSAANWAS- BELASTING ONDANKS"BOYCOT Hande] met Australië OVERDRACHT VAN SCHEPEN ZWARE ZILVERDIEFSTAL PALMOLIE NAAR NEDERLAND Het is in Schiedam een be kende opvatting, dat St. Lidui na na de grote brand van 1428 voorzegd zou hebben, dat een brand in haar stad nooit meer dan één huis zou aantasten. De heer C. C. H. Svvinkels Sr., die zich altijd zeer heeft geïnteres seerd voor de geschiedenis van zijn vaderstad, heeft deze legen de onderzocht. De uitkomst is anders, dan velen verwachten zullen. Zijn geschiedkundig ver haal leek ons voor degenen, die Schiedam liefhebben van zo groot belang, dat wij het voerig opnemen. Merkwaardig is het ëT°^ SCjj. tal flinke branden,.JU°dm ln deleeuwse steden teis Schledam zijn geschiedenis va Herin„ tot 1600 maakt dr. Klaas «ennga OD dit feit attent. Toen rept hij zelf met geen woord over de brand van 1428, waarover de ge schiedschrijvers van St. Lidtuna zo uitvoerig verhalen. Deze ver melden ter staving van hun bewe- ring de datum 18 July. Het blijkt jiieruit, dat de met-katholieke He ringa bet leven van St. Liduina niet heeft gelezen. Dit is niets bij zonders, want zelfs bij katholie ken bestaat een zekere afkeer van een heilige leven. Roman gaan er bij het publiek wel in; geschiedkundige boeken worden minder verteerbaar geacht, een hagiografie (schets van een hei ige) schijnt voor sommigen ver boden waar. Toen zij kinderen waren hielden de afkeringen wel van sprookjes, maar als grote kinderen zijn we dat niet allen begrijpen we niet, dat het leven van een heilige eer waar geworden sprookje is. Het is daarom niet zo vreemd, dat de vroegere archivaris van Schiedam niets wist van de H. Liduina. Het is nu ook duidelijk, waarom hij het archief van het St. Ursula- kiooster niet raadpleegde voor zijn geschiedschrijving. Dat kloos ter was onder de getroffen ge bouwen bij de brand in 1428 even als de Grote Kerk en vele huizon. De brieven van waarde, de char ters konden door de zusters wor den' gered. Drie van deze oude, waardevolle brieven zijn voor ons van belang. De eerste is van 11 Februari 1429. Swederus, bisschop van Trajec- tum staat de zusters der 3e orde van St. Franciscus in Schiedam toe tot betere doeleinden de grond en wat er aan materie van haar huis en kapel over is na de brand te verkopen en haar klooster te verleggen naar de parochie van Kethel in de stad Schiedam, Dit is het eerste bewijs, dat in 1428 of uiterlijk begin 1429 in Schiedam een brand woedde. Van 20 Februari 1429 is de tweede brief, eveneens van bis schop Swederus uit Utrecht. Daarin verleent hij de zusters al gemene machtiging om al haar goederen te verkopen en van de hand te doen voor betere doelein den. In April 1429 staan schout, burgemeester, schepen en raad der stad Schiedam de zusters, die voor de brand binnen hun stad een convent bewoonden achter het korkhof, toe, dat convent en haar nu verbrande hofsteden te verkopen en een ander convent binnen de vrijheid te vestigen. Men veronderstelt, dat Schie dam na de brand van 1428 niet bij machte was de kerk, waarvan de Zuidzijde veel geleden had, in zijn vorige staat te herstellen, de stad was niet rijk. Daarom werden de muren in rode steen opgetrokken aan de kant van het oude kerk hof en werden lichtere steunberen aangebracht. Het was de brand van 1428, die de legende over St. Liduina bij het nageslacht iiï omloop bracht. Geen der oudere geschiedschrij vers vermeldt haar, maar een der jongste, pater H. Meuffels C.M., schrijft ais voetnoot: „Een oude volksoverlevering, door zeer eigen aardige feiten bevestigd, wilde, dat een brand in de stad van de H. Liduina nooit meer dan een huis zou aantasten". Deze legende zal Schiedam moe ten verliezen. Het blijkt, dat ook deze schrijver een, overigens zeer bekende bron, ongebruikt heeft ffein'1494 werd in Schiedam een BURGERLIJKE stand GEBOREN: Pieterneüa d. van A. Pijl en C. M. Troost, Huys^ mansstr. 81, Johannes O. M. Schaap en G Vis, Dr. N straat 1, Johannes P. z v.an J C. Droge en E. Remeijsen, Dr. 1NU" letstraat 1, Johannes A. A. z. van K. Broxks en C. v. Dijke, Korte Achterweg 8, Anthonia A. d. van C. a. Veringmeier en A. Heten, Oosetrstr. 89. Cornelis A. z. van Tnii A5? Dijl en G. G. Graafland, van A Th' s31' Martinus A. J. z. Abraham Gerven, Boerhavelaan 1, OVERLEDEN: E. v. d. Ent, 59 iaar vr. van L- de Vries, Nassau- laan 75 M. Verschoor. 76 jaar we- J v. d. Most, B. K.- F A C. Lechner, 84 jaar, meijer, 61 jaar Dr. Noletstr. 1. Drankwet B. en W. van Schiedam bren gen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van L. J. C. van Dijk, alhier, om een verlof A voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het. klein in de consumptielocaliteit, staande op het sportterrein van de S. V. V. „Martinit" aan de Laan van Spieringshoek, alhier: en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking te gen he tverlenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. enquête gehouden op het stuk van verponding, m.a.w. een onderzoek van overheidswege naar iemands bezit, dat in ponden (geldswaar de) kon worden uitgedrukt. In het kort komt dit document hierop neer: In Schiedam waren 574 „haertsteden", die bijdroegen in alle lasten. In 1494 verbrandden hiervan 109 haertsteden" en bo vendien nog 29 „geesteheke huy- sen". Van de 465 overgebleven „haertsteden konder er door quade neringen en „quade for- tuyne" niet meer dan 300 bijdra gen in de lasten van de stad. in 1910 kende dr. K. Heringa blijkbaar de geschiedenis van deze ramp met, want hij uitte slechts een vermoeden, toen hij schreef °Ye ket gebruik van rieten erf- afscheidmgen, dat in 1509 ver bonden werd. Bovendien zegt hij net ontstaan van de naam „Ver brande erven" toe aan een ge beurtenis, die omstreeks de vijf tiende eeuw moet hebben plaats gehad, aangezien de naam „ver brande erven" eerst in de zestien de eeuw door hem werd aange troffen. Omdat zowel Heringa als Meuf fels niet precies wisten, wat zich had voorgedaan, schreef Meuffels over het volksverhaal zonder af wijzend commentaar te leven. Veel Schiedammers beschouwen dit verhaal niet als een verdicht sel of legende. Zij mogen beden ken, dat er in 1604 nog een brand geweest is, die de legende even eens logenstraft. Het inroepen van St. Liduina's voorspraak bij een ernstige brand is natuurlijk altijd goed. De legen de, waarvan het ontstaan onbe kend is, bewijst dat de Schiedam mers St. Liduina altijd als hun pa trones beschouwden en dat nu nog doen. Het St. Liduina-comité heeft ervoor gezorgd, dat haar kapel de gehele dag geopend is. Als we allemaal zo bij het voorbijgaan deze kapel even binnenstappen, zal dit de H. Liduina aangenamer zijn dan het geloof in de brand- legende. C. C. H. SWINKELS Sr. Door de paters Capucijnen uit 's Hertogenbosch wordt op het ogenblik in Schiedam een ac'tie gévoerd voor het weekblad „Ka tholiek Volk". Dit blad, een voortzetting van het vroegere missie-blad tier paters Capucijnen „Christus Koning", wil voorzien in de behoefte aan een typisch volks-weekblad. De meeste katho lieke weekbladen veronderstellen een grote mate van vorming. Brede lagen van het katholieke volk missen die intellectuele ontwikke ling en zijn dus zonder een op voedkundig, richtinggevend, voor lichtend en ontspannend katholiek orgaan. „Katholiek Volk" richt zich niet op de eerste plaats naar het godsdienstige. Het wil alge meen vormend zijn en laat geen terrein onbesproken. In eenvoudige taal wil het de katholieke volks klasse datgene brengen, wat tot het terrein van een goed weekblad behoort, d.w.z. politieke beschou wingen over binnen- en buiten landse aangelegenheden, gedichten en plaatwerken met uitleg, zodat de culturele waarden en schatten ook voor het volk toegankelijk worden en daardoor opvoeding tot veelzijdig belangstellende katho lieken wordt bereikt. De ondertitel van het blad geeft duidelijk het doel weer: „algemene vorming van het katholieke volk". De K.A.B., afd. Schiedam, het belang van dit blad voor zijn leden inziend, heeft alle medewer king toegezegd aan de verbreiding De prijs van het weekblad is be trekkelijk laag. Er wordt gewerkt aan een uitbreiding van het aan tal pagina's en een verlaging van de abonnementsprijs. Beide hangen af van de poging tot oplaag-ver meerdering. Gisteren gaf het mandoline-ge zelschap „ONI" in 'de R.K. Volks bond een geslaagde uitvoering. Onder leiding van de heer Hakkert werden vlot enkele programma nummers gespeeld. De Chr. Gym nastiekvereniging DOK, het Schie dams Toneel en het piano-duo mej. B. Zagwijn en J. G. Hakkert ver leenden hun medewerking. Leen de Bruyn zorgde voor de confé rence. De zaal was goed bezet. Na afloop was er gezellig samenzijn op de muziek van de Rhythme Four. Uitreiking bonkaarten De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat de uitreiking van bonkaarten KA t.m. KE 707, tabakskaarten QA 707, versnape- ringenkaarten QB 707 en tabaks/ versnaperingenkaarten QC 707 plaats vindt volgens onderstaand schema: Maandag 12 Mei A t.m. Be, Dinsdag Bi t.m. Brij, Woensdag Bu t.m. D, Vrijdag E t.m. F, Za terdag G t.m. Ha, Maandag 19 Mei He t.m. He, Dinsdag Hi t.m. Huk, Woensdag Hul t.m. Kerr, Donder dag Kers t.m. Koo, Vrijdag Kop t.m. L., Zaterdag Ma t.m. Mos; Dinsdag 27 Mei Mot t.m. Nis, Woensdag Nit t.m. Pa, Donder dag Pe t.m. Ron, Vrijdag Roo t.m. Si, Zaterdag Sj. t.m. Stee; Maan dag 2 Juni Stef t.m. T„ Dinsdag U t.m. Vqr., Woensdag Ves t.m. Wa, Donderdag We t.m. Z De tweede distributiestamkaar ten en levensmiddelenkaarten dienen te worden medegebracht. Losse inwisselbonnen worden nie taangenomen. Het bureau Broersvest 111 is geopend van 9—12.30 uur en van 2—5 uur. Zaterdags van 912.30 uur. Op 1 Mei j.l. herdacht de heer A. H. M. Walbeek de dag, dat hij 25 jaar geleden bij de N. V. Car- tonnagefabriek „Nefaver", Boter- straat 40, alhier, in dienst trad. Tijdens een gezellig samenzijn op Zaterdag 3 Mei d. a. v. werden m uamens de directie de gebrui kelijke cadeaux overhandigd. Ook De vele waarderende woorden tot de jubilaris gericht, zullen er toe hebben bijgedragen, dat deze blijven.00' hem onvereetellJk zal De wedstrijd Hermes-DVSADO die vanavond aan de Damlaan zou gespeeld woeden is uitgestolri to* Woensdag 21 Mei. Ultgesteld tot Sinds Zaterdag is op het terrein aan de Rotterdamse Dijk een cir cus opgesteld. Het is niet groot van buiten; binnen zal men geen leeuwen, tijgers of olifanten zien. Wel herleeft de sfeer van het oude paardenspel in en rond de kleine piste, waar het ruikt naar zaagsel en paarden. Het geheel is even bescheiden als het intiem is. Het programma opent met een Voltige a la Richard door Miss Wilma op de Berber-schimmel Mariska. Dit brengt reeds aanstonds de goede sfeer en de vaart in het program ma. Veel plaats is er ingeruimd aan die kracht-, evenwichts- en behendigheidsnummers, die sinds jaren de variété-nummers van de theaters uitmaken, maar waarvan het circus toch de primeur had. Een der adembenemendste is on getwijfeld Marino, de man die van 4 tafels achterover naar beneden duikt. De heer H. v. d. Zijden laat enkele mooie staaltjes van dres suur zien, o.a. in het hogeschool rijden op de Gelderse stamboek merrie Veera. De clowns zijn ook van de partij; alles tezamen is het geen schokkend, maar wel een aardig programma, dat in goed tempo wordt afgewerkt. In de maand April 1947 werd ingelegd 242.946.24 (April '46 236.610.21) en terugbetaald 282.006.87 281.224.03), Het totaal tegoed bedroeg 11.233.263.07 11.403.274,97) op 26385 (24167) rekeningen. Zondag hield kringconcours Schiedam een wedvlucht van uit Gembloux over 151 K.M. De uit slag was als volgt: 1 O. W. P. Sloot en Co., 2 C. Rigters, 3 A. Broeders, 4 C. v. d. Graaf, 5 H. v. Put, 6 gebr. Verheugen, 7, 10, 13 J. Koog- je, 8 G. Barzily, 11 J. Wenteler, 12 en dipl. J. Doejaaren, 14, 15 A. J. Rigters. Los 8.30 uur. Eerste duif 10.57.11 laatste duif 11.22.58. Plannen van de wijze, waarop Rotterdam en Warschau uit het puin en de as van de oorlogsver woestingen zullen herrijzen, zullen deze week te zien zijn op een Plannen-tentoonstelling in Lon den. welke gisteren door minister Lewis Silkin. is geopend. Foto's, plannen, modellen en kaarten zijn door tal van landen, waaronder Polen, Griekenland, Nederland, België, Zweden en Zwitserland, ingezonden. Het transport van het Ford-vliegtuig voor de Delftse Technische Hogeschool. r Enige tijd geleden werden in de verschillende vakbladen op het gebied van het tuindersvak, kas sen, warenhuizen etc., die in goede staat waren, te koop aangeboden. Zo'n enkel advertentietje heeft de aandacht getrokken van het direc toraat-generaal van de prijzen en een onderzoek werd ingesteld. Het bleek alras, dat in deze handel prijsovertreding plaats vond en bij nader en diepgaander onder zoek werden verschillende zware gevallen ontdekt. Het bleek, dat in de jaren 1942- 1943, toen de Duitsers een tank gracht bij 's Gravenzande gingen graven en daarom tal van tuinders hun boeltje moesten opbreken, glashandelaars de kassen en wa renhuizen daar hadden opgekocht en nu trachtten deze wederom van de hand te doen. Ook waren vele tuinders in die eerste oorlogsjaren toen reeds grote sommen voor kassen werden betalad, er toe overgegaan, deze te verkopen, om met het daarvoor te ontvangen BURGERLIJKE STAND. GEBORENHUIegonda Vo.ria. d. v. B. de Ruyter en H M West- dijk; Johan, z, v. G de Kok cn H, v. d_ Windt; Jannie. d v. J Slie- drecfit en J. M. F li. el uil-man Mag. cheltje, d ,v, L. Ketting en U. M, Proost; Irene Selma, d. v, C Fille en K. A Dausen; Laureaske Johan. na, d v". C. v. Haften en N. Laft- ber; Anita Adriana d. v. A. A. de Lange en C G dé ia Bije- Gerar- dus, z. v. j' v.'d. Jagt en C. Ver boon; Geertje, d v. J v. d Jagt en C. Verboon; Petrus" Wynand, z. v, H H. M, v. d Velden en J. J W. Foncke; Yvonne Beatrix, d. v, L. Sluimer en M_ Weergang; Wil- fried, z. v. A. Hofman en M. E. Frings; Ana, d. v, J. v_ Geldam en A_ HofmanRinus Martinus, z, v. J. Me(jer en A, Eijkelenboom; Jo hannes Petrus, z. v G. Verhoeff en C. Westerdjjk. Peter, z. v. G Eike lenboom en I.' v. d. Arend- Wilhel- mina, d, v. L. J. v Djjk en (3. Hoek. stra; Elizabeth, d v. P Berkhout en J. H. v. Berkel; Leendert, z, v. L. v. d. Lugt en H_ v Luyk; Johan. nes Cornelis, z v'. C Fool en D. Wijnhorst; Frans Jacobus, z v. J L, Kloet en A, C. Verel; Margare- tha Magdalena, d v W. v. Rijn en P. M. v. Rijn; Anthonte, z. v W A. Hoogwerf en G C. Bovenbe'rg; Jol hannes Petrus 'Antonïus, z. v, W. de Hoog en N. W Klem; Cornelis' 2. v. L Voorburg en M Bastei meijer; Christina, d. v. P. Smith en N. G. Frederik. OVERLEDEN; Jacoba v. Eek, 68 j., echtg. v A ,v d Grift; A. Blijenburg, 79 j.; fc. Boon, 74 j„ echtg. v_ J. Vermeulen; H, Brink, man, 70 'j., echtg. v C_ Maat; M. Rameijs, 74 j., echtg v. 'A. Redert* J Poot 3 j.; A Mol, 76 j„ GETROUWDC. v d. Kooy en J. J_ Starre; G, Heykoop en C. M. Warmenhoven; A. Maat en A. H. BoerdamC. Kuit en J Boog; D. P. Ebbtnge en M. B Pèlle; H. G. Colle en J, F. RoelseL,_ F. Heijdra en A den Engelsman- 'A, Hammer en C. Buitendijk; W. C Schouten en C, C. v, Oudheusden; j Warmer dam en A, v Noort. geld, hypotheken en schulden af te lossen. Die materialen nu kwamen in handen van handelaren, die er nu een zoet winstje op wilden maken. Voor gebruikt tuindersglas werd zelfs tot prijzen van 30 voor een z.g. éénruiter betaald (141 x 73). Terstond na de oorlog kochten ook tal van overheidsinstanties deze eenruiters op, met het doel de ver schillende regeringsgebouwen raamdicht te maken. Ook door deze instanties werden prijzen van 20 en meer betaald. Een en ander heeft echter geleid tot de vorde ring van 450.000 M2 glas door de Commissie Noodvoorziening in het najaar 1945, welk tuindersglas be schikbaar werd gesteld aan de ge teisterde gebieden. Daarvoor werd een prijs vastgesteld van 3.60 Per M2, franco verbruiker. Daar ook een grotere en strengere con trole werd uitgeoefend daalden de Prijzen aanmerkelijk, maar bleven toch nog verre boven de toelaat bare. De handel, die zich ten koste van alles nog wilde blijven verrij ken, de goede handelaren dus niet te na gesproken, ging zich toeleg gen op in- en verkoop van tuin- aersglas, waarbij gelijktijdig de nodige, teeltvergunningen werden verhandeld. Dit is weer eqn kwestie, die is voortgesproten uit de grote over schotten van groenten van voor de oorlog. Om de teelt in beperkte banen te leiden, werden tot een zekere te bebouwen oppervlakte teeltvergunningen verstrekt. Wanneer nu een tuinder, om de een of andere oorzaak, een ge deelte van zijn verkregen teelt vergunning wilde afstaan aan een ander, dan kon dit gratis worden overgeschreven. Langzamerhand ontstond een gewoonterecht, dat voor deze vergunningen betaald werd, hetgeen indertijd bij een arrest van de Hoge Raad als een soort vergoeding werd aanvaard. Hoewel dus teeltvergunningen wel verhandelbaar werden, was dit toch beperkt tot hen, die bij de betreffende bedrijfsschappen wa ren ingeschreven. Een glashande laar kon dus in de meeste gevallen niets met zo'n teeltvergunning doen en een beroep daarop, wordt dan ook door het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen, afgewezen. Vele zaken zijn reeds door dit bureau onderzocht en diverse ge vallen zullen dan ook binnenkort voor de Tuchtrechter moeten ko men. In de verbalen is rekening ge houden met de prijzenbeschikking van 1947 voor nieuwe ramen en lijsten, waarbij een prijs van 75 pCt. voor het tweedehandse goed werd aangehouden, hoewel deze nog vaak te veel was. Bij vast stelling van de prijzen van waren huizen en kassen werd gebruik gemaakt van de medewerking van rijks taxateurs en andere deskun digen, die de taxaties verrichtten op basis van de huidige nieuwprijs. Een en ander heeft tot verbetering geleid en de handelaars hebben zich in vakgroepverband georga niseerd. Ook over de gevallen processen- verbaal hebben we het een en ander vernomen. Zo was er een handelaar die o.m. 3190 éénruiters verkocht aan 100 afnemers, gedeel telijk aan Missiehuizen en kloos ters in het Zuiden. Over deze partij, die slechts een klein ge deelte van de omzet beslaat, werd reeds een overwinst van 8716 gemaakt. Een en ander maakte maar liefst 4000 ontoelaatbare winst op een partij gebroken glas, z.g. afval, dat alleen nog maar gebruikt kon worden voor schilde rijtjes etc. Zo zouden we nog wel door kunnen gaan. In vele gevallen bedroeg de overwinst 80 tot 120 pCt. te veel. De Tuchtrechter heeft nu het laatste woord. Onder de gemeente Asten (N.B) zijn drie kinderen van resp. 7, 12 en 13 jaar uit* Nederweert dooi een ontploffende landmijn getrof fen, tengevolge waarvan de jong ste twee kinderen op slag werden gedood en het oudste in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis te Weert moest worden opgeno men. De kinderen hadden dezo landmijn in de Peel gevonden. In de gisteren te Haarlem ge houden vergadering van L.T.B.- leden, georganiseerd in de vak groep-kwekers, kwam de grote ontevredenheid der kwekers over de saneringsmaatregelen der re gering tot uiting. In zijn openings woord had de voorzitter, de heer J. Lefeber reeds geprotesteerd tegen de maatregelen van de minister. Hij was van oordeel dat de aansprakelijkheid voor de over productie op al diegenen behoort te worden afgewenteld, (Jie geen rekening wensen te houden met onze begrensde exportmogelijk heden. De afd. Akersloot wenste afschaffing van alle bedrijfsmaat- regelen. Er zitten 37.000 ton bol len onder de kwekers, waarvan 20.000 ton voor export in aan merking kan komen, zodat het binnenland met een surplus van 17.000 ton zit opgescheept. Boven dien zijn door de areaal-heffing ruim 2/3 van de Ned. kwekers gedupeerd. Deze heffing zal ech ter binnenkort worden opgege ven. Nadat vertegenwoordigers van verschillende afdelingen het woord hadden gevoerd en het vakgroepbestuur had gewaar schuwd voor de eventuele conse quenties, werd het voorstel-Aker- sloot afgestemd met 127 tegen 56 stemmen en 57 blanco van niet- kwekers. Een motie-Noordwjjkerhout (kring Lisse), bevattende een ge zamenlijk verweer tegen het be leid en de onrechtvaardigheden van het bedrjjfsschap en het ver zoek, daaraan een einde te willen maken, alsmede herziening van de gehele agrarische politiek van de regering, werd eveneens aan leiding tot langdurige scherpe discussies. De voorzitter beant woordde uitvoerig alle opmerkin gen en wist tenslotte de motie buiten stemming te houden. Het Tweede-Kamerlid v. d. Weyden deelde mede dat met voortvarendheid gewerkt wordt aan het uitbetalen van gelden uit het surplusfonds. Als bloemist-hovenier in het vakgroepbestuur werd gekozerj de heer C. Suykerbuyk te 's Gra- venhage; de vakgroepvoorzitter, die door drukke werkzaamheden zijn functie wenste neer te leg gen, werd opgevolgd door de heer J. Elders, burgemeester van Bo- venkarspel; herkozen werden ais bestuurslid de heren P. Dames en C. Freriks. De beide kerels waren stil blij ven staan. „Wacht hier", hoorde hij de kale knikker tegen zijn kameraad zeggen. Zelf stapte hij op een plek in den muur toe. Dumpie was hen nu heel dicht ge naderd en kon duidelijk volgen, wat er gebeurde. Hij was zeer be nieuwd wat de boeven nu van plan waren. De kale trok aan een hefboom, welke in den muur bleek te zitten, en door Dumpie nog niet was opgemerkt. Ook zijn kame raad bleek zeer nieuwsgierig en volgde met belangstelling de ver richtingen van den kalen knikker met de snor. „Die schijnt nog niet met de geheimen op de hoogte," constateerde Dumpie. Toen sperde hij zijn oogen wagenwijd open. De muur vóór hem spleet zich van een en Dumpie staarde in een ruimte, welke op het eerste ge zicht veel overeenkomst met een electriciteits-centrale vertoonde. Dat was wel het laatste wat hü zoo diep onder den grond had ver wacht. De directie van de N.V. Bruyn- zeel's Fabrieken te Zaandam is er na maandenlang experimenteren toe overgegaan woningen aan de lopende band te fabriceren. Het gehele binnenwerk van een huis wordt in de fabriek klaar gemaakt, zodat de onderdelen slechts naar het bouwterrein vervoerd behoe ven te worden om in elkaar gezet te worden. Voor het monteren van dit binnenwerk is slechts een dag nodig. Daar komen nog twee da gen bij voor het plaatsen van de buitenwand en het leggen van de dakpannen. Men heeft dezer dagen aan de Pieter Ghijsenlaan te Zaandam een woning geplaatst op een be tonnen fundering van 62 M2. Met zes mannen van de montageploeg werden wanden opgetrokken, waarboven een dak werd aange bracht. De gemiddelde hoogte is 3.85 meter, de totale inhoud 234 M3. 's Morgens half acht was men begonnen en 's avonds half vijf was het huis wind- en waterdicht. In de woning bevinden zich drie slaapkamers, t gr wijl over de ge hele woning een vliering is aan gebracht. Op het nieuwe procédé heeft de N.V. Bruynzeel patent gevraagd. De fabriek is in staat desgewenst meer dan 40 woningen per week af te leveren. In het kwartaalsrapport van de U. S. Maritime Comfnission te Washington wordt medegedeeld, dat sinds begonnen werd met de verkoop van de overbodige scheepsruimte in het kader van de desbetreffende wet, Nederland 30 Victory-schepen. 28 Liberty- schepen. 3 vrachtschepen, 7 kusl- vrachtschepen, en 3 tankschepen heeft verkregen. België ontving 10 Victory-schepen, 4 Liberty- schepen en 1 groot tankschip. Ne derland heeft nog een aanvraag ingediend voor 12 Victory-schepen en 3 andere vrachtschepen. In het rapport wordt verder ge zegd, dat de commissie voorne mens is in de toekomst slechts weinig schepen aan het buiten land te verkopen, behalve dan Liberty-schepen, militaire hulp vaartuigen en schepen, die op het ogenblik door andere landen in het kader van de leen- ean pacht overeenkomst worden geëxploi teerd. De Amerikaanse reders hebben volgens het rapport het beste deel ontvangen van de tij dens de oorlog gebouwde vloot. In totaal werden 1193 vaartui gen verkocht, waarvan 831 onder buitenlandse vlag zullen gaan va ren en 363 voor de V.S. Er zijn nog 670 aanvragen hangende. 576 uit het buitenland en 94 van Amerikaanse zijde. In het rapport laat men door schemeren, dat de meeste Ameri kaanse aanvragen en slechts en kele buitenlandse zullen worden ingewilligd. Sinds korte tijd is aan de lino- leum-fabriek te Krommenie een proeffabriek voor plastic toege voegd. Men heeft deze fabriek in gericht, opdat men klaar zal zijn. indien de deugdelijkheid van plastic bewezen is en de aanvoer van grondstoffen regelmatiger zal geschieden. Verwacht wordt, dat deze nieuwe tak van industrie zich los van de linoleum-fabrieken zal ontwikke len. DONDERDAG, 8 MEI. HILVERSUM I (301 M.) A.VR.O 7.00 Nieuws, gynm. en gram.; 9.15 Morgenwijding; 11,00 Gram.; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Gram.; 13 00 Nieuws; 13.15 Metropole-ork.; 13.45 Gram.; 14.00 Caus.; 14.20 Gram; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 1615 Filmprog.; 17.00 Kaleidoscoop; 17 20 Caus.; 17,30 Skymasters; 18!o0 Nieuws; 18.15 Sportpr.; 18.30 V d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Radioetrip 19.15 Volksmuz^ehool19.45 Caus.; 20.00 Report.; 20.15 'Orkest; 21.15 Hoorspel; 22,00 Zang; 22.45 Caus.* 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M) 7.00 K.R.O. 10.00 NCR.V. 1100 K.R.O., 14.0b N.C.R.V. '7 00 Nieuws gymn. en gram.; 10.15 Morgenwjjé dmg; 11.00 V. d. zieken; 1145 Gram.* 12.00 Gram.12.30 Vaudeville ork (13.00 Nieuws); i3.45 V d. vrouw; 14-00 Muziek; 14.40 Caus.* 15 00 Gram.; 15.30 Muziek; 16 Oo' Bijbel; 16.45 Kwartet; 17.25 Gram.; 17.50 Caus.; 18.00 Orgel; 18.45 Caus.; 19 00 Nieuws; 19.15 Caus.; 19.30 Gram 20.00 Muziek; 21.30 Gram.; 21.50 Lerrtelmpressies; 22.30 Nieuws; 22.43 Avondwyding; 23.00 Concert; 23.30 Gram. 44). Daar zat Henri ongetwijfeld in. zei Sauvage. Ik denk, dat hij ditmaal de woonschuit wel vinden Maar hoe krijgen we hem nu heh^Leïen? Voordat ik hier kwam De vl'eSveld nog opgebeld. Wat e was nog niet terug. riep ze va°drSioWed?'1 ,doen? van overtuigd dat ben er code-berichten', d^or manheer sateur en mij ontciifc-u u king had op he< plan. dat iklTdê woonschuit afgeluisterd heb We konden het niet heelemaai ontcij feren, omdat we niet alle woorden wisten, maar die weet ik nu wel Toch waar? Ik heb van die berichten en ontbrekende woor den gehoord. Hoe bent u die te weten gekomen? Tijdens het gevecht in de woonschuit. Van Orion gooide zijn jas en vest vlak voor mijn voeten neer. De heele bende lette op niets anders, dan op de vecht partij. Nu, en hoewel ik doodsbe nauwd was, heb ik toch het vest nagekeken en een briefje met die ontbrekende woorden gevonden. Prachtig! riep Sauvage uit. U hebt maar één woord te zeggen, juffrouw Malotaux en uw salaris als employée bij ons begint van heden af. Kunt u uit het hoofd dat bericht aanvullen en volledig op geven? Neen, dat gaat niet, ant woordde ze spijtig. Daarom wil ik IÜ gIaag zo° gauw mogelijk met mijnheer Lasateur spreken. zoo. n zinneloos gepraat, dat je het niet in je hoofd kunt houden. Hm! Dat is zoo. En naar u zegt, zal de bende vannacht aan den gang gaan? Ja. Koen gaat om ongeveer vijf uur in die vaas naar het mu seum. Maar hij begint pas aan die schilderijen tusschen zeven en acht uur morgenochtend. Wat een kansje! Nu, als Henri niet terugkomt, zal ik zelf het zaakje in handen moeten nemen. En wat dan? We zullen eenvoudigweg morgen om dien tijd een flink aantal menschen in de buurt van dat museum moeten hebben en allen, die binnen zijn, omsingelen op het oogenblik. dat uw vriend met de schilderijen naar buiten komt. Later kunnen we dan de schapen van de bokkan scheiden. Maar vannacht? Zou Koen zijn gang kunnen gaan? Hij zal het natuurlijk doen, daar ben ik ze ker van. Hij zal denken, dat ik Lasateur het heele plan heb over gebracht en dat alles dus gereed zal staan. Maar., o.. als hij toch een heelen nacht in zoo'n vitrine moet zitten! dat niet gevaarlijk? Is er geen kans, dat hij dan stikt? Ik denk h„t niet, juffrouw Malotaux. Als detectivi heb ik zelfs eens vier en twintig uur lang in een goed gesloter. kast ge zeten. Met dat al is het toch een vreemde regeling. Ik kan niet zeggen, dat ik er veel m, e op heb. Rekening houdend met de sluwheid van die bende, komt het me een beetje verdacht voor, dat ze u gelegenheid gegeven hebben, door dat luik met mijnheer Kar stens te spreken. O, maar ze wisten niet, dat ik met hem sprak. Ik ben ui' mijn kamer. Ja, dat weet ik allemaal wel. Maar later hebben ze u toch maar opgesloten. Waarom niet dadelijk? Dat komt me verdacht voor. Wat kunnen we dan nu doen? Ik moet erkennen, dat ik dat zro maar niet eggen kan. Blijk baar •vilden ze toch graag, dat u aan Henri Lasateurvertellen zoudt, wat u gehoord had en dat Lasateur daarmee rekeninng hou den tou, En dat zou bettekenen, dat ze heel andere plannen met die schilderstukken hebben en dat ze Lasateur het spoor heelemaai bijster gemaakt hebben. Nu kunt u tegenwerpen, dat Karstens den diefstal moet plegen. Maar is dat zoo? Er steeks iets achter, juf frouw Malotaux. Verdraaid, ik wilde, dat we Henri te spreken konden krijgen. Sauvage reed Joséphine naar haar oude tante en verliet haar met de vermaning, dicht bij de telefoon te blijven. Daarna reed hij sneller dan de wind naar het museum. Joséphine kreeg angstige voor gevoelens. En haar tante scheen maar geen eind te kunnen vinden van haar tallooze vermaningen en wijze lessen. Ze zat rustig ie breien en deelde zedelessen uit, zooals de rechtvaardigen dat ge daan hadden van den zondvloed af, tot in de dagen van haar stren ge jeugdopvo'eding. Joséphine nad het wel kunnen uitschreeuwen. Eindelijk ging de telefoon. Ze rende naar het toestel en nam met bevende vingers den hoorn op. Met juffrouw Malotaux? Ja. Met Sauvage, juffrouw Malo taux. Telefonisch bericht gekregen van 'n plaatsje langs den *veg naar Valejo. De vliegmachine is gezien en herkend als die, waai mee Henri op zoek is. Heusch? Ja, dat is alles. Ik dacht, dat u het wel graag zoudt willen we ten. O, dank u. Ja, ik ben blij, dat ik het weet. Hoe zouden ze mijn heer Lasateur nu kunnen bedui den, dat hij dalen moet, denkt u? Hem neerschieten, zou ik zoo zeggen, zei Sauvage en legde den hoorn neer. ,NU dan, toen ik van jouw leeftijd was, vervolgde tante haai sermoen onbewogen, werden meis jes, die zoo maar een heelen nacht uitbleven, als onfatsoenlijk be schouwd. Maar, helaas, tegenwoor dig wel, alles verschilt bij toen, als dag en nacht. Ik weet werkelijk niet, wat ervan zoo'n wereld moet worden. En een goede bezem kost wel twee mil- reis! Je kunt geen echte basterd suiker meer krijgen, ai wil je Zi met goud betalen. En de olie en loog is ook niet meer, wat ze vroe ger was Rrrrtt rinkelde de telefoon weer. Joséphine spoedde zich er heen. De machine is in Pereiro ge zien. juffrouw Malotaux. Nog steeds stroomopwaarts. Ik heb ze in Matosinhos geseind, dat ze op den uitkijk moeten staan. Ik kom u even over drieën halen. Bent u dan klaar? phine bijna. Kom zoo mogelijk eerder. Ik besterf het bijna. Zoo ging de dag traag vootbij. Het verhaal over, toen ik nog een meisje was, werd regelmatig voortgezet. Doch eindelijk kwam Sauvage toch om drie uur aange reden. De vliegmachine is eindelijk gedaald, vertelde hij haar bij het instappen. Toen ik het laatste be richt uit Matosinhos kreeg, was ze nog niet opgestegen. Ik zal Da delijk ons kantoor nog even op bellen. Intusschen zullen we een toertje gaan maken met het mu seum als einddoel. Kunt u uzelf voorstellen, waarom Henri de ri vier zoowat honderdvijftig kilo meter ver stroomopwaarts gevoicd heeft? Met geen mogelijkheid, zuchtte zij. De frissche wind monterde net meisje wat op. Ze reden zoowat een half uur. Sauvage stopte in een buitenwijk voor een café om daar te telefoneeren. Geen nieuws, luidde zijn rap port. Het vliegtuig is nog niet opgestegen en ze hebben geen woord vernomen van de auto, die er naar op zoek is gegaan. Wat 'n janboel. (Wordt vervolgd). Voor het eerst in de historie bevindt zich het hoofd van een Nederlands kabinet in Indië. Nadat zij de nacht hadden door gebracht in het gouverneurspaleis te Singapore, hebben namelijk vanmorgen de ministers Beel en Jonkman met hun gezelschap de laatste etappe afgelegd van hun reis naar Ned. Indië. Om kwart voor elf kwamen zij op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aan, waar zij o.a. werden verwelkomd door dr. v. Mook, dr. Idenburg, luit.-generaal Spoor, vice-admiraal Pinke en de com missie-generaal. Van republikeinse zijde waren ter begroeting aanwezig de minis ter van binnenl. zaken mr. Mo hammed Roem, de minister van voorlichting Natsir, dr. A. Boedi- ardjo, secretaris der Indon. dele gatie; als vertegenwoordiger van de republiek Indonesië was er de heer M. A. Pellupessy. Verder wa ren er zeer talrijke Nederlandse en ook Indonesische autoriteiten en vooraanstaande figuren uit han delskringen te Batavia. Het vliegtuig, waarmede de mi nisters arriveerden, werd geëscor teerd door zes jagers van de Ned. luchtmacht, die op het moment, dat dr. Beel uit het toestel stapte nog eenmaal laag over het vlieg veld scheerden. Na de begroeting dr. Van Mook was de eerste inspecteer den de beide ministers, vergezeld door generaal Spoor en vice-ad miraal Pinke, de erewacht, die be stond uit twee pelotons van de Kon. Landmacht, twee pelotons van het K.N.I.L. en een peloton van de marine. De stafmuziek van het KNIL speelde het Wilhelmus. Dr. Beel verklaarde, dat hij een uitstekende reis had gehad en ver heugd was Batavia te kunnen be zoeken. De berichten over bezoe ken aan Pontianak en Makassar bevestigde hij. Aan boord van hun vliegtuig bevond zich ook de republikeinse generaal-majoor Abdoel Kadir, die uit Cairo terugkeerde. Voldoening met staatsobli gaties en Grootboek inschrijvingen Overeenkomstig hetgeen in No vember 1946 reeds in het vooruit zicht werd gesteld, is thans inge volge beschikking van de minis ter van financien bepaald, dat ter voldoening van aanslagen in de vermogensaanwasbelasting 2% rentende inschrijvingen in het Grootboek der Nationale Werke lijke Schuld desgewenst in beta ling zullen worden genomen te- Ken een koers van 83 obliga tion ten laste van de Staat en 3 en hoger rentende inschrijvingen m het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld zullen worden aangenomen tegen een koers van Hieruit volgt nog niet, dat men zich in verband met het boven staande tot de ontvangers der be lastingen zal kunnen wenden, aan gezien terzake nog enige voor schriften in voorbereiding zijn. welke t.z.t. zullen worden gepubli ceerd. Dr. H. Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft heden in het Huis van af gevaardigde meegedeeld, dat af gevaardigden der Australische re gering in Ned. Indië onderhande lingen voeren met Nederlandse en Indonesische autoriteiten over een hervatting van de handel tussen Australië en Indonesië. Een der leden van het Huis vroeg daarop, welke maatregelen zouden worden genomen om de nog steeds voortdurende boycot op Nederlandse schepen op te heffen Hierop antwoorde dr. Evatt dat deze boycot geen hinderpaal' was voor de hervatting van de handel. In verband met het feit. dat de stoomschepen „Westplein" en „Kerkplein" van de N.V. Stoom vaartmaatschappij Millingen zijn overgedragen aan de N.V. Ph. v. Ommeren's Scheepvaartbedrijf, vernemen wij, dat er thans onder handelingen worden gevoerd om al het personeel van Millingen in dienst te stellen van v. Ommeren. De N.V. Stoomvaartmaatschap pij Millingen bezat vóór de oor log drie stoomschepen, waarvan er één verloren is gegaan. Het is een Nederlands N.V.. waarvan echter alle aandelen in Duitse handen zijn. Direct na de oorlog is de N.V. dan ook gesteld onder toezicht van het Beheersinstituut. Er is nog geen beslissing geno men, of de N.V. zal blijven voort bestaan, of dat zij zal worden ge liquideerd. Dat zal afhangen van hst ta sluiten vredesverdrag met Duitsland, aangezien het hier vij andelijk vermogen betreft. In ieder geval zullen de „Westpiein" en de „Kerkplein" onder de na men „Zwijndrecht" en „Ossen- drecht" voor v. Ommeren gaan va ren, vermoedelijk in de wilde vrachtvaart. Een kleine compensatie voor de enorme schade, welke de Duitsers de Nederlandse handelsvloot heb ben toegebracht. 1 In de afgelopen nacht is Inge broken in de Hollandia Platefa- briek te Hilversum. Veertien mas sieve zilveren platen, elk wegend* 3% kg en bestemd voor het ver zilveren van metalen, werden ont vreemd. Een deel van de oude palmolie- voorraad, welke na de capitulatie van Japan in tanks te Belawan was opgeslagen, is dezer dagen met het m.s. „Sumatra" naar Ne derland verscheept. Dit is de eer ste maal na de oorlog, dat palm olie in grote hoeveelheid Belawan verliet. De Vietnamese regering in N.- Indo-China heeft zich semi-offi- cieel tot de Franse hoge commis saris te Saigon gewend in ver band met eventuële beëindiging der vijandelijkheden, aldus ver neemt Reuters uit gewoonlijk be trouwbare bron.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3