Democratie in Franse klem Duitse legioen-fluisteringen Mannen van de O.D. geëerd „Wij hebben als goede liuis- geholp vrouwen genomen F Mansholt doet een beroep op de boeren Gebr. Jongerius voor de rechter DE NIEUWE BONNEN OF DE GAULLE OF THOREZ? Wallace over Amerika's hulp aan Frankrijk Wering en verdelging van de coloradokever DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Coinmunistenleger zou afkomen Mgr. Huiberg uit Rome terug Werkkleding Handel met Rusland Prins Bernhard onthult plaquette in voormalig hoofdkwartier De U.V,V.-sters houden een landdag Te weinig voedsel In verband met de voedselpositie Straf ontwerp voorgesteld Bloembollen en bloesem De nazi-familie Huishoud- of toiletzeep 69ste JAARGANG DONDERDAG 8 MET 1947 No. 20309 SOCIALISTEN OVER SCHRIJDEN DE RUBICON De communisten gereserveerd Ontroerende interesse van de H. Yador Wijziging van de distributie We gaan praten in Berlijn STEENBLOK VALT IN SINT PIETER 99 Sit-down-staking te Hamburg Cijfers niet ongunstig maar 20 millioen kaarten gevonden Ome Ko een belangrijke figuur in de illegale wereld Dr A. LOUDON VRAAGT ONTSLAG DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bjj vooruitbetaling. zijn de raad De Franse socialisten Rubicon overgetrokken. Het moet hun nationale heel wat zelfoverwinning gekost de socialistische minister^ president Ramadier, tische mi- disciplineerde commu zijn kabinet nisters eenvoudig" sluit_ dat Qn. heeft gezet, „.politieke conse- getwijfeld hoo|bPen vq El'e hebben tenslotte met een „„Herheid van 404 stemmen niet tegenstaande to de eigen partij heel wat oppositie zal rijzen, maar met de volle instemming van hun gezaghebbende leider Blum, de stap gezet. En al behoeft men er niet aan te twijfelen, dat onder gronds nog heel wat pogingen zul len worden gedaan om met de communisten tot een compromis te komen, anderzijds staat vast, dat het grote verzet tegen „de breuk" gebroken is. Waarbij wel het meest opvalt het psychologisch verschijn sel, dat de voor de socialisten don kere schaduw op de achtergrond niet zozeer de communisten, doch de Gaulle is. De figuur van de grote verzets man domineert momenteel volko men de Franse politieke situatie. Zijn R.P.F.-beweging, zijn „Franse volksvereniging" heeft in korte tijd een millioen aanhangers geworven, uit alle kringen, welke rechts van het socialisme staan; naar men zegt zelfs op de rechtervleugel van de socialisten. En de ervaring in vele landen heeft voldoende geleerd, dat dergelijke anti-commumstische stromingen een geweldige aantrek kingskracht uitoefenen. Een der grote argumenten in de nationale socialistische raad was dan ook, dat men moest voor komen, dat Frankrijk in twee delen uiteenviel: één pro-de Gaulle, het ander communistisch. Wat onher roepelijk tot een verschrikkelijke burgeroorlog zou leiden. Dit spook beeld blijkt zelfs in vele kringen de verwachting te hebben gewekt, dat de communisten uitermate voorzichtig in hun tegenmaatrege len tegen hun uitstoting uit de regering zullen zijn. Zij zijn, door dat zij een overwegende invloed in de C.G.T., de machtige Franse vakbond uitoefenen, zeker in staat zeer grote arbeidersmassa's in be weging te brengen, algemene sta kingen uit te lokken, en aldus het land een niet in cijfers te bere kenen economische schade toe te brengen. De belangrijke vraag is echter, oi de arbeiders aaarbij iets kunnen winnen, en anderzijds, welke reactie een dergelijke agi tatie zou opwekken. De Fransman is, evenals trou wens elke bewoner van Europa, door de oorlog en de gevolgen ervan uit zijn evenwicht geslagen. Maar hij heeft toch een flinke dosis gezond verstand in reserve gehouden, welke juist in de kritie ke ogenblikken gebruikt kan wor den. De communistische leiders worden over het algemeen goede mensenkenners genoemd. Zijn zij het inderdaad, dan moeten zij in zien, dat zij momenteel, evenals in België en in Italië, de wind tegen hebben. Toch te willen doorzetten kan tot wat schijnsuccessen lei den, maar zal evenzeer het anti- communisme versterken. De com munisten zullen uit de verzetstijd wel een flinke hoeveelheid wape nen hebben overgehouden; maar de andere groepen zullen, aange zien het communistische gevaar sinds lang voorzien kon worden, ook niet al him munitie hebben ingeleverd. De uitslag van een burgeroorlog, mocht die ooit uit breken, zou dan ook niet zeer twijfelachtig zijn, want de Gaulle zou, zo nodig, over het leger kun nen beschikken; en het regiem, dat op een „zegepraal" van de generaal zou volgen, zou de nieuwe „vijfde colonne" spoedig tot het verleden doen behoren. De communisten weten dit alles. Door een, voor velen misschien verrassend samenspel van zeer in gewikkelde factoren zijn de kan sen voor hen in alle landen, die Westers georiënteerd zijn, er niet beter op geworden. Hun pers in Frankrijk is dan ook zeer gere serveerd in haar oordeel, en „Ce Soir", die minstens even represen tatief is als de „Humanité" ver klaart, dat de communisten zich niet in een onvruchtbare oppositie zullen werpen, maar elke politiek zullen steunen, welke naar hun mening in het belang is van de arbeidersklasse en van het land. In dit „naar hun mening" liggen natuurlijk vele mogelijkheden, maar het is toch reeds karakteris tiek, dat geen oppositie zonder meer wordt aangekondigd. Ook de Franse communisten schijnen soms een dosis gezond verstand overge houden te hebben. In de socialistische raad is ge zegd, dat de nieuwe regering zon der de communisten, met de par tijen, welke zich achter haar scha ren, het bewijs zullen moeten leve ren, dat de Gaulle niet het enige alternatief voor een door de com munisten geregeerd Frankrijk is. We geloven, dat het inderdaad mogelijk is dit aan te .tonen. Maar dan zullen ook vele van de Gaulle's ideeën in de regeringsmethodiek moeten worden overgeheveld. Zijn actie was in diepste wezen gericht tegen de verwording van de de mocratie in Frankrijk, een feit, dat reeds vóór de oorlog universeel werd erkend, en dat zich helaas de laatste twee jaren wel heel sterk had geaccentueerd. En terugkeer naar gezonder me thoden is mogelijk. Zoals hij nu, naar men hoopt, geschieden zal, staat hij sterk onder de invloed van de Gaulle's actie. Het doet er overigens weinig toe, mits Frank rijk kan gered worden, want Ma rianne blijft de belangrijkste figuur van continentaal West- Europa. Henry Wallace, voormalige vice-president der V.S., die on langs een bezoek bracht aan Europa, zegt in zjjn blad „New Republic": „Indien, zoals waar schijnlijk lijkt, Frankrijk wordt uitgekozen voor het volgend ex periment van de Truman-leer, dan voorspel ik een ramp. Elke poging om de geweldige econo mische macht der V.S. te gebrui ken om Frankrijk naar rechts en in een anti-Sovjet blok te drijven, kan in bloedvergieten eindigen'". Indien echter Amerikaanse hulp op niet-politieke basis aan Frank rijk wordt gegeven, zal de demo cratie worden versterkt. Wallace bracht verslag uit over de in- druken, die hij tijdens zijn tocht in Parijs had opgedaan. Wallace vervolgt: „Conferen ties met Amerikanen en t Fran sen, gedurende vijf dagen, over tuigden mij er van, dat de hui dige plannen der V.S. een poli tieke lening beogen, welke af hankelijk is van de voorwaarde, Een v. G. era L.-truck in de sloot. Tussen Duivendrecht en Abcoude had een aanrijding plaats, waardoor de truck van de weg geslingerd werd. Een jongen van 15 jaar werd gedood. Vier van de v«f Duitsers", aldus meldt Reutelt Jtutt- gart, „geloven seri leger, staan van een groot v dat vandaag of morg Rusiand vel van Stalin, van Rus'a"_ uit Duitsland zal binnen_m cheren, om er een Dunse Sovjetstaat te stichten." Volgens de verhalen zouden zich „ergens in Sovjet-Rusland meer dan een millioen gewapende Duitsers ophouden, gekenmerkt ?°?r de traditionele distinctieven vanw dan dat het hakenkruis _;i_ derde rijk vervangen zou „Si ™bleem van hamer e" evoerd Deze strijdmacht zou aangevoerd worden door luite nant-generaal Walter von Seyd- litz en andere officieren van het leger van veldmaarschalk Friede- rich von Paulus. die zich te Sta lingrad heeft overgegeven. Men necmt natuurlijk aan, dat de be wapening van dit legioen afkom stig is van grote fabi 'eken achter de Oeral. Hen is, wat de sterkte dit legendarisch legioen be seft ot de schatting van onge veer' een millioen man gekomen naar aanleiding van -Russische tussen het van Sovjet-Russische zijde opgegeven aan£al, aantai krijgsgevangenen en he' van drie millioen Duitse solM dat, naar elke Duitser gelooft, dj het einde van 'c vijandelijkheden in de Sovjet-Unie vertoefde. De echtgenote van von Seydlitz, die in het plaatsje Verden, ten Z- Oosten van Bremen woont, heeft intussen alle verhalen over het communistisch legioen uitdruk kelijk naar het rijk der fantasie verwezen. Zij vertelde, dat haar man vertoefde in een krijgsgevan genenkamp voor generaals, op ongeveer zes kilometer afstand van Moskou, dat zij weinig af wist van de omstandigheden van haar echtgenoot, dóch dat zij wel regelmatig correspondentie van hem ontving. Bij von Seydlitz vertoeven in het kamp veldmaar schalk von Paulus en andere ho ge officieren, die tijdens de oor log deelgenomen hebben aan de „vrij Duitsland"-beweging. „Mijn man zit achter prikkeldraad en weet niets van al deze geruchten hem betreffende," aldus Frau von Seydlitz. Maar de Duitsers blijven fluisteren over de dingen, die komen zullen.... Na een voorspoedige thuisreis is gisterenmiddag Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, in gezelschap van zijn secre taris, de zeereerw. heer H. W. Ag- terof en zijn neef, kapelaan J- C. A. Huibers uit Lisse-Beekbrufe, met de Basel-expres op het Am sterdamse Centraalstation aange komen. Na een kort bezoek aan den hoogeerw. heer deken van Amsterdam, begaf mgr. zich pel auto naar Haarlem. 02cnbÏÏkkend tstond mgr. ons enige ogenblikken te woord. Mgr. had een voorspoedige reis hsad atZ ook zijn verblijf in de Eeuwige Stad werd door goed weer begun stigd. De bisschop bracht de Dii- zondere zegen van den H. Vader mee voor Nederland en het bis dom Haarlem. Het onderhoud met Z.H. de Paus kenmerkte zich door een bijzondere hartelijkheid en met een ontroerende belangstelling stelde de Heilige Vader zich nan alles op de hoogte. De audiëntie nam geruimen tijd in beslag en na afloop stelde de bisschop zijn reis genotes aan Z.H, de Paui voor. dat Frankrjjk zijn progressieve gezindheid laat varen". In Frankrijk en elders in Euro pa, aldus Wallace, is de pro gressieve internationale gezind heid de gezindheid van de grote meerderheid der mensen. Op 12 Mei zal een nieuwe regeling betreffende de distributie van werk kleding worden ingevoerd^ In ver band hiermede mogen thans geen aanvragen om werkkleding bij de pi. distributiediensten worden inge diend. Op reeds ingediende aanvra gen zullen voorzover reefls „kennis gevingen ven toewijzing" aan belang hebbenden zijn gezonden, tot en meE 10 Mei tegen overlegging van een bereidverklaring nog rantsoenbon nen voor textiel worden verstrekt. Uiterlijk t/m 14 Mei zal men op deze ramtsoenbonnen voor textiel overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kleden) kunnen kopen Van 15 Mei af zal deze werkkleding uitsluitend op spe- ciaal daarvoor in omloop te brengen bonnen verkrijgbaar zijn. De distri. butiediensiten zullen plaatselijk be kend maken, wanneer en waar we derom aanvragen om werkkleding kunnen worden ingediend Handelsbesprekingen tussen Ne derland en de Sovjetzone zullen 12 Mei te Berlijn beginnen- De besprekingen zullen van Neder landse zijde gevoerd worden door een delegatie onder leiding van dr Teppema De bedoeling is te komen tot het afsluiten van een handelsover eenkomst, die de ontwikkeling der economische betrekkingen bevor dert het betalingsverkeer en de reismogelijkheid van Nederlandse zakenlieden in de zone regelt. Door het uitwisselen van de we derzijdse behoeften wil men ook trachten te komen tot een uitbrei ding van de omvang der handels beweging. üe ,.Rcst van Europa" vertrok gistermiddag met een speciaal vliegtuig naar Glasgow, waar Zaterdag de grote strijd plaats zal hebben. „Ik kan mij helaas niet richten tot de gehele Ordedienst, tot hen, die in deze jaren in de gewestelij ke, districts- en plaatselijke ver banden hun beste krachten heb ben gegeven aan de O. D. SpecïVal zou ik mij gaarne wenden toLde velen, die lange tijd, soms meer dan 4 jaar, in gevangenis en con centratiekamp hebben doorge bracht", aldus zeide de chef-staf v.m. O. D., kolonel Jhr. P. J. Six in een toespraak, die hij gister morgen hield op de plechtige bij eenkomst, die gehouden werd in de Koepelkerk bij het Leidsebos- je te Amsterdam, waar het alge meen hoofdkwartier van de O. D. tijdens de bezetting ruim 2 jaar gevestigd is geweest. Z. K. H. prins Bernhard en vele militaire en politie-autoriteiten woonden deze plechtigheid bij, tijdens wel ke een plaquette onthuld werd. Wij zagen o. a. lt.-gen. Jhr. W. Roëll, tot wie Jhr. Six een per soonlijk woord richtte en hem ge lukwenste, dat hij als oudste O. D.-er, doch nog jong van hart, niettegenstaande welhaast 3 jaar gevangenis, hierbij tegenwoordig mocht zijn. „U, commandant van de aanvang in 1940 tot uw arres tatie in Augustus 3 942, U was met uw energie, vindingrijkheid en vitaliteit het bindende element voor allen". Verder waren aanwezig kapt. Bührmann, adjudant van de Ko ningin, minister Neher, generaal Fabius, generaal-majoor von Frei- -tag Drabbe, C. W. baron van Boet- zelaar, garnizoenscommandant van Amsterdam, schout bij nacht Rost van Tonningen en generaal- majoor Koot. De burgemeester van Amsterdam was vertegen woordigd door zijn secretaris mr. v. d. Berg, terwijl ook hoofdcom missaris H. Kaasjager van zijn be langstelling blijk gaf. Kol. jhr. Six gaf verder een overzicht van de vele werkzaam heden van de O. D., waarbij hij o.a. opmerkte, dat de radiodienst Binnenland, helaas met opoffering van 51 mensenlevens, 696.800 let ters, ofwel een boek in roman vorm van 500 pagina's heeft over geseind. Tot de nabestaanden van de vele gesneuvelde leden richtte hij woorden van troost, 't Zaad dat zij strooiden heeft vrucht gedra gen, en de idealen waarvoor zij hebben gestreden, leven nog in ons. De naam Westerveld zal aan de vergetelheid ontrukt worden docr hem te plaatsen op het gedenx- teken als symbool voor al degenen, die zich weloverwogen, met inzet van hun hele leven op de Dres hebben gesteld voor het behoud van een vrij en onafhankelijk Ne derland, en vanuit het kerkge bouw, waar eertijds onder de linies door met Prins Bernhard telefonisch gesproken werd, ont hulde deze laatste, in zijn functie van opperbevelhebber der Onder grondse Strijdkrachten, de met rood, wit en blauw omfloerste plaquette, waarop staat te lezen: De koster H. F. Westerveld huis vestte hier met voortdurend le vensgevaar voor zich en zijn ge zin van 25 Maart 1943 tot 5 Mei 1945 het algemeen hoofdkwartier van de O.D. Ds. van Limburgh wees namens da kerkmeesteren op de belang rijke bijdrage, die de O.D. tot de uiteindelijke overwinning gele verd heeft. De lotsverbondenheid van de oorlogsdagen moet blijven heersen en zo moet de geest van defaitisme en demoralisatie, die E ropa en ook Nederland be heerst, overwonnen worden." Volgens het Italiaanse blad „Tempo" zou in de nacht van Zon dag op Maandag j.l. een steenblok, ter zwaarte van ongeveer honderd kilo, neergestort zijn in de Sint Pieter, uit het gewelf van de ka pel van Sint S.ebastiaan. Volgens nadere inlichtingen is het steen blok echter reeds enkele weken geleden neergestort. De nodige voorzieningen zijn getroffen. Het is een goede vrucht van slechte tijdendat zij het sociaal bewustzijn wekken. Vit dit bewustzijn is in Neder land de U.V.V. geboren, de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, die dr. Jane de Iongh tot oprichtster heeft. Over al ivaar de vijand wegtrok, zijn de V.V.V.-sters de bevrij ding op de voet gevolgd, en zij hebben geploeterd en ge zwoegd om het ontredderd vaderland er iveer bovenop te helpen. De ergste nood is thans gelenigd, maar het tverk van de U.V.V. is nog niet ten eindê. Er is nog zo ontzaglijk veel te doen in ons land, dat om de vrijwillige hulp van menslievende handen vraagt re uiteenzetting met het voorlezen van een telegram aan H. M. de koningin .waarin de U.V.V. haar dank uitsprak voor het bemoedi gend en stimulerend woord, dat de koninklijke boodschap van Zater dag j.l. sprak tot het Nederlandse volk. En toen brak de goede vriend schap door van vrouwen die samen de nood van de mensen willen helpen dragen en lenigen. Dr. Jane de Iongh richtte zich tot de ver gadering om van lady Reading en haar Engelse vrijwilligsters te spreken, die zo edelmoedig en royaal en roekeloos als alleen Om het werk van de U.V.V. te propageren, en meer vrouwen tot deelneming te animeren, en <om tegelijk de onderlinge band tussen de U.V.V.-sters te versterken, heeft men gisteren in het Utrechtse Tivoli èën landdag gehouden, die voor een gedeelte werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana, ere presidente van de U.V.V., terwijl lady Reading, presidente van de W.V.S., de Engelse zusterorganisa tie van de U.V.V. als gast aanwezig was. Het eerst werd het woord ge voerd door de presidente, mevr. Sjollema-'S Jacob, die dank bracht aan prinses Juliana voor het ver trouwen dat zij gesteld heeft in de U.V.V., door de distributie van de goede gaven, welke haar waren gezonden voor de geboorte van prinses Marijke, aan de vrouwelij ke vrijwilligers op te dragen. Vervolgens richtte zij zich tot de verzamelde U.V.V.-sters en sprak over al het werk, dat ook nu nog in Nederland is te doen. „Wij hebben ,als goede huis vrouwen, geholpen om het huis schoon te maken, maar het is nog leeg en kaai". Er wacht de vrouwen van Ne derland nog een taak ten opzichte van allerlei groepen en belangen: ten opzichte van de politieke de linquenten, het welzijn van de militairen, de volksgezondheid, het tekort aan werkkrachten in de ziekenhuizen, de „burenhulp" in gezinnen waar de moeder ziek is. de verzorging van ouden van dagen, en het werk in a-sociale gezinnen. De vrijwillige hulp van de Nederlandse vrouwen is het schoonste monument voor hen die vielen in de dienst van hetzelfde ideaal. Movr. Sjollema sloot haar beide- vrouwen dat kunnen, hebben ge holpen waar zij konden. En zij sprak in het Engels tot lady Rea ding zo hartelijk en spontaan en ongekunsteld, dat de toon nog meer dan de woorden het deden, ons duidelijk maakte, hoe hecht de kameraadschap van vrouwen zijn kan. „Materieel hebben wij u niets te bieden, maar wij geven u onze vriendschap". En lady Rea ding antwoordde zonder een grein van de nuchterheid, die het ons soms zo moeilijk maakt om de geest van het Eiland helemaal te begrijpen. „I am deeply moved", zei lady Reading, en haar fijn ge zicht zei, dat ze het meende. Hierna werden door de verte genwoordigsters van de provincies in nationale klederdracht aan lady Reading souvenirs aangeboden, bestemd voor haar en haar help sters. In de middag sprak minister Drees. Hij bracht de dank van de regering over voor het werk dat de U.V.V. heeft gedaan, en wees op het groot tekort aan vrouwelij ke werkkrachten in Nederland, dat een zwijgende bede om vrijwillig sters inhoudt. Hij praatte zich vervolgens de wens van het hart, dat het bewustzijn van sociale verantwoordelijkheid zich bij de huisvrouw zou gaan manifesteren tegenover de distributie, die er niet is om via de zwarte markt on gedaan gemaakt te worden De dag werd gesloten met het draaien van een film, die gewijd was aan Nederlands miserie en Nederlands herstel, en aan de jonge prinsesjes, die van Herrij zend Nederland zo'n blij symbool zijn. Tijdens de lsfe landdag van de U.V.V. te Utrecht. Prinses Juliana troonde de bijeenkomst bij en liet zich de vertegen- woord'g es van de provincies, in provinciaal costuum aan wezig, voui stellen. Ongeveer 6.000 arbeiders van de grote Blohm en Voss-scheeps- werven te Hamburg zijn Woensdag plotseling in „sit-down"-staking gegaan, omdat het hun toegemeten voedselrantsoen volgens hen op het niveau staat van hetgeen in het concentratiekamp te Bergen-Bel sen werd toegewezen. De arbeiders hebben een deputatie naar hun vakverenigingsleiders en naar de burgemeester van Hamburg ge stuurd. Men verwacht, dat zij na ontvangst van het rapport der af gevaardigden zullen beslissen, of zij tot een algemene staking zul len overgaan, die waarschijn lijk op andere scheepswer ven en op andere arbeiders van de gemeente Hamburg en op fa brieksarbeiders zou overslaan. Meu vreest voor een algemene staking te Hamburg, indien de voedselpo sitie slechter wordt. De minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt, heeft gis teren in de vergadering van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" een rede gehouden, over: „De positie van de Ne derlandse landbouw". De minister meende te mogen constateren, dat de Ned landbouw er sneller is bovenop gekomen dan verwacht werd, hoewel ver schillende gewassen nog beneden de normale oogstresultaten geble ven zijn. De tarweoogst was over het af gelopen jaar ongeveer gelijk aan het gemiddelde over de jaren 19301939. Ook de haverproduc- tie is weer op peil, doch voor rog ge en gerst worden resp. 89,6 pet. en 91,5 pet. bereikt. De aardappel productie is evenals de suikerbie tenproductie belangrijk hoger dan voor de oorlog. De verminderde rogge- en gerstcybrengst brengt gebrek aan veevoeder, waardoor deze haar terugslag heeft op de melk- en vleesproductie. De pro ductie per koe is thans 3175 kg. tegen 3500 kg. in 1935, hetgeen dus inhoudt dat men nog lang niet op peil is. Hetzelfde is het geval met de varkensproductie (1 mil liard tegen 1% milliard voor de oorlog); de eierenopbrengst (1,2 milliard tegen 2.3 milliard) en de melkproductie (4,2 millioen ton tegep 5,4 millioen ton), De voedseltoestand van de Ne derlandse bevolking is nog lang niet waar hij moet zijn. Thans is een niveau bereikt, dat slechts enkele jaren gehandhaafd kan blijven. Indien dit peil te lang gehandhaafd zou moeten blijven, zou dit een daling van de gezond heidstoestand van het Ned. volk weer van in de arbeidspro- Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp betreffen de „wering en verdelging van de coloradokever". In zijn memorie van toelichting geeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een overzicht van de maatregelen, wel ke achtereenvolgens op dit gebied tot stand kwamen, waaronder het coloradokeverbesluit 1941, en net coloradokeverbesluit 1943, waarbij op instigatie van de bezettende macht en naar Duits voorbeeld een zoekplicht werd ingevoerd. Ligt het enerzijds voor de hand, zo vervolgt de-Minister, dat de be palingen van het besluit van 1341 met die van de wet van 1934 tot een regeling worden gecombineerd, anderzijds bestaat er aanleiding het gehele complex van voorschriften aan een herziening te onderwer pen. De gebruiker dient ook eige ner beweging de bestrijding van de coloradokever aan te vatten. Hij moet leren deze bestrijding te gaan zien als een normaal ondei- deel van zijn bedrijfsvoering. Voorop staat thans de verplich ting van iedere gebruiker van een perceel, waarop zich de colo radokever bevindt, om deze zo goed mogelijk te verdelgen. Afgezien van de strafrechtelijke aansprakelijkheid van de gebrui ker, die zijn verplichting tot ver delging niet nakomt, bestaat bij nalatigheid de mogelijkheid, welke ook reeds voorkwam in het derde lid van artikel 5 van de wet van 1934, n.l. dat de verdelging van overheidswege op kosten van de nalatige wordt uitgevoerd. De meldingsplicht wordt alleen gehandhaafd voor die delen van het land, waar de kever niet of sporadisch voorkomt. Verder is de mogelijkheid ge opend, dat in bepaalde gevallen van rijkswege maatregelen wor den getroffen, waarvan de kosten dan uiteraard voor het rijk komen. Hierbij is ook gedacht aan maat regelen ter bescherming van de ex port. In dit verband kan b.v. aard appelteelt in gebieden, waar de land- of tuinbouw overwegend met het oog op de export wordt uit geoefend, zelfs geheel worden ver boden of aan voorwaarden worden gebonden. Uit sommige dezer maat regelen voortvloeiende schade kan worden vergoed. Aardappelen, geteeld in strijd met zulk een verbod, kunnen worden in beslag genomen en de gebrui ker kan verplicht worden de aard appelen te rooien. De V.V.V. Zuid-Holland meldt ons: De narcissen zijn geheel uit gebloeid en er zijn slechts nog enkele velden hyacinthen. De vroege tulpen staan echter nog in volle bloei, terwijl de darwins beginnen uit te komen, zodat er nog heel veel te genieten valt in de bollenstreek. In de boomgaarden staan de peren-, pruimen- en kersenbo men in volle bloei, terwijl de ap pelbloesem begint uit te komen. Men verwacht dat a.s. Zondag al les volop zal bloeien. betekenen, hetgeen vloed zou zijn op ductiviteit. Wij zijn niet in staat, aldus mi nister Mansholt, het Ned. volk van voldoende voedsel te voorzien. De boeren moeten hun uiterste krachten inspannen om tot een verhoging van de productie te ko men, waarbij deze productie ten goede moet komen aan het ge hele Ned. volk. Nog een te groot gedeelte' van de goederen bereikt niet de plaats van bestemming en ook op de boerderijen blijft nog te veel ach ter. Zo blijft 400 liter melk per koe per jaar op de boerderij ach. ter. hetgeen neerkomt op 1 liter melk per persoon per week. Van de 400.000 koeien, die geslacht moeten worden, komen er 64.000 niet op de plaats van bestem ming. Dit betekent meer dan een maandrantsoen van het Nederl. volk. Wat de akkerbouw betreft, is de situatie gunstiger. Wij mogen con stateren, aldus de heer Mansholt, dat de inlevering gunstig is ver lopen Hoewel de aardappeloogst zeer goed geweest is, is hier van een gedeelte verdwenen en zal 't moeite kosten de nieuwe oogst te halen, ondanks het feit. dat de opbrengst hoger is dan vroeger. 30 a 35 pct„ misschien wel 40 pet. is verdwenen naar de veevoeder sector. Weliswaar komt dit ten goede aan de veestapel, doch hier door moeten voor de consumptie granen worden ingevoerd. Deze granen kosten ons land evenwel deviezen! De minister meende er dan ook op te moeten aandringen, dat een groter kwantum ten goe de komt aa nde menselijke con sumptie. In het verhogen van de richt prijzen voor de landbouwproduc ten zag min. Mansholt geen op lossing voor het probleem van achterblijvende hoeveelheden. Hoewel bv. voor eieren en melk redelijke prijzen zijn vastgesteld, verdwijnen ook van deze produc ten nog aanzienlijke hoeveelheden. Op de inleiding van minister Mansholt volgde een levendige discussie, waaruit bleek, dat er verschil van inzicht bestaat tussen de boeren en de overheid, vooral waar het betreft de vraag of een aanslagregeling of een regeling met dorscontröle gevolgd moet worden om de graenproductie in haar geheel binnen te krijgen. De boeren wensen een aanslagregeling, terwijl de regering zich genood zaakt ziet tot een dorscöntrole. Minister Mansholt zegde toe deze kwestie nog nader met de bevoeg de instanties te zullen bezien. Ook ten aanzien van de melkprijzen bestond verschil van inzicht en werd een levendige discussie ge voerd. In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twin tig millioen kaarten ontdekt, met de namen van, naar men aan neemt, alle leden van alle afdelin gen der nazipartij, aldus meldt Dena, het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zone. In dezelfde fabriek vond men ook kaartsyste men van de SS-, de SA. en soort, gelijke organisaties. Het hoofd van het centraal do cumentenbureau te Berlijn, waar de partij-kaarten thans zijn onder gebracht, heeft verklaard, er van overtuigd te zijn, dat men nu be schikte over de namen van allen, die lid geweest zijn van de nazi partij of zelfs maar een aanvrage daartoe hebben ingediend. Het bijz. gerechtshof te Am- sterdam zette gisteren het ondei- zoek voort in de zaak tegen de gebr. 1VL A. J. en N. A. J. Jon gerius. Thans werden 17 getuigen a decharge gehoord. Enige leidende figuren uit de Utrechtse illegaliteit verklaarden, dat verdachte reeds in 1940 con tact had gekregen met een aantal mensen, die toen reeds het ver zet voorbereidden. Uit dit groepje Voor het tijdvak van 11 t m. 24 Mei zijn de volgehde bonnen aan gewezen: Bonkaarten Ka. Kb. Kc 705 (serie C) C01 brood 800 gram brood C02 brood 400 gram brood C01 boter 125 gram boter C02 boter 250 gram mgrgarine of 200 gram vet C01 melk 4 liter melk C03, C05 melk 7 liter melk C01 vlees 100 gram vlees C02 vlees 300 gram vlees C01 algemeen 200 gram kaas C02 algemeen 2 eieren C03 algemeen ong. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep C01 reserve 125 gram margarine of 100 vet C03 reserve 1600 gram brood C04 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet C05 reserve 200 gram kaas C06 reserve 800 gram brood C -07 reserve 125 gram boter Bonkaarten Kd, Ke 705 (serie C) C—ll brood 800 gram brood C11 boter 250 gram boter C12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet C13, C15 melk 12 liter melk C11. C12 vlees 100 gram vlees C11 algemeen 100 gram kaas C12 algemeen 2 eieren C13 algemeen ong- 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep, C13 reserve 800 gram brood C16 reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits C17 reserve ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toilet zeep Bonkaarten Ma. Mb, Mc, Md, Me Mf, Mg 706 (bijz. arbeid, a.s, moeders en zieken (serie C) C—21 brood 800 gram brood C21 boter 250 gram boter C22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet C21 melk 5 liter melk C21 vlees 300 gram vlees C22 vlees 100 gram vlees C21 kaas 200 gram kaas C21 eieren 5 eieren Op 14 Mei zullen bonnen wor den aangewezen voor suker.. ver snaperingen en tabak- De niet-aangewezen bonnen van de serie B kunnen worden unie tigd' mensen is later de kern ge groeid van de illegale beweging in Utrecht en tot deze kern be hoorde ook N. A. J., die in de illegale beweging bekend stond als „Ome Ko". In 1941 echter, toen verdachte aangezocht werd het directeurschap van de firma op zich te nemen, had deze zich tot zijn meerderen in de illegale be weging gewend en gevraagd of hij deze benoeming wel zou aanne men. Hem werd aangeraden deze functie te aanvaarden met het doel de verzetsactie in de fabriek op te bouwen en zoveel mogelijk de leveranties aan de Duitsers te sa boteren. En volgens de getuigen is verdachte in deze opzet ten vol le geslaagd. De fabriek werd op slagplaats voor wapens en zenders, die aan de illegale beweging toe behoorden. Uit het personeel werd een K. P.-groep gevormd, die zijn orders van Ome Ko ontving: Ome Ko stelde wagens en zijn K. P.- groep beschikbaar om gevange nen uit het kamp Amersfoort te bevrijden; met medeweten van Ome Ko bevonden zich in 'n bun ker op het terrein van de fa briek een vervalsingscentrale en geheime drukkerij, kortom, Ome Ko was een belangrijke figuur in de illegale wereld, aldus de ge tuigen. De procureur-fiscaal, mr. J. P. Bakhoven, vond het ten laste ge legde tegen N. A. J. niet bewe zen en vroeg vrijspraak; tegen M. A. J. eiste mr. Bakhoven 4 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten en het recht tot het bekleden van een leidende functie in het handelsbedrijf en het be drijf tot vervaardiging van onder delen van motoren voor de tijd van tien jaar. Uitspraak in deze zaak op 21 Mei. Naar wij vernemen, heeft Hr. Ms. ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon, aan de minister van buitenlandse zaken op me disch advies per 1 Juli ontheffing gevraagd uit zijn tegenwoordige functie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1