DE TRAGEDIE DE GEER Wat is 't echte Linggadjati? Politieke problemen nieuw Polen Het proces tegen de oud-Minister- President der Londense Regering De regering tegenover de Kerk Ruit- nieuwtjes Verbod der communisten-partij in Brazilië Twee hoogtepunten in onze politieke strafprocessen Jacht op een moordenaar Mijn-explosie Het volk heeft andere problemen PAGINA DONDERDAG 8 MET 1947 VRAGEN AAN MIN. VAN OVERZ. GEBIEDSDELEN EINDHOVENSE POLITIE ARRESTEERT INBREKERSBENDE WEER NIEUWE POST REKENINGEN BIJENETER IN NEDER LAND GESIGNALEERD FRAUDE IN DELINQUEN TENKAMPEN STALIN HEEFT GEEN BEZWAAR Tegen Britten in Egypte TREIN-VERTRAGING DESPOTISME VAN INTERN. OMVANG DE DIENSTPLICHT IN ENGELAND GEDURFD VERZET TEGEN FRANCO communisten Iets bereikt en wel dit, dat de Russen uit de geheime politie zfln verdwenen, wat de socialisten o.a. als els hadden ge steld. VETVOORZIENING VAN ENGELAND Britten rekenen op Indonesië NATIONALE BIDDAG IN ENGELAND IETS MEER BEWOL- l KING I aangenomen', aldus Aguirra. NOG STIJGENDE LONEN CHR- VAKGROEPEN BEZOEKEN DUITSLAND SJAHRIR LAAT DE NEDER. LANDERS TOBBEN! Toen de zware klok van Lunte- ren in 1940 met haar laatste galm de valse galm van 't landverraad de burgeroorlog in ons land in luidde, waren ir. Mussert en jhr. De Geer de exponenten van de twee, zéé: ongelijke kampen in het Nederlandse volk, die binnen het raam van de tweede wereldoorlog elkaar tot aan de Bevrijding in 1945 ten dode zouden bestrijden. Mussert schaarde zich door het geschenk der klok op een tijdstip, toen de puinhopen van Rotterdam nog rookten, met zijn volgelingen definitief aan de zijde van Duits land; De Geer was het hoofd der wettige Nederlandse regering, die Engeland als bondgenoot gekozen had en die, zelf aan de greep van de bezetter ontsnapt, het verlangen naar vrijheid van het overgrote deel des volks belichaamde. Het is een tragische speling van het lot, dat in de onafzienbare reeks politieke strafprocessen, die in ons land op de bevrijding volg den, de twee hoogtepunten ge vormd worden door het proces- Mussert, dat in 1946 beëindigd werd, en het proces-De Geer, dat morgen een aanvang neemt. Zoals er weinig overeenkomst in de personen der beschuldigden is. is er ook weinig overeenkomst in de inhoud der processen. Het formaat van een Mussert verhoudt zich tot het formaat van een De Geer als de omvang der volksdelen zich verhielden, die zij ieder bij de aanvang van de oorlog verte genwoordigden. De strafbaarheid van een Mussert staat tot de straf baarheid van een De Geer in een verhouding, omgekeerd-evenredig aan hun formaat. Nochtans is de tragiek deze: dat beiden hebben gefaald. Want het formaat van De Geer moge groter kunnen behouden. Dit kunnen wij zijn geweest dan dat van Mussert echter geen eigen mening meer noe was. voor de omstandigheden, men, dit is eigenzinnigheid en in waarin hij zich zag gesteld, bleek het ontoereikend. Hij faalde anders dan Mussert, maar hij faalde. Waardoor faalde De Geer! Het falen van Mussert kwam voort uit een geborneerd fanatis me, dat hem partij deed kiezen tegen zijn land en deze verkeerde keuze met verblinde eenzijdigheid deed volhouden. Het falen van De Geer werd eerder bepaald door een gebrek aan fanatisme, dat hem zijn plaats aan de zijde van het in vrijheid strijdend deel des volks ontijdig deed opgeven en hem in al te ab stracte bespiegeling deed zoeken naar een „synthese in de oorlog' waar die synthese nu eenmaal door de afgronddiepe-beginselenkloof, die de partijen scheidde, onmoge lijk was. Is hiermede de verschil lende aard van beider falen schets matig gekarakteriseerd, de laatste grond van dit falen is er, dunkt mij, niet mee gegeven. Hij ligt dieper, hij is als bij alle falen een grond van menselijkheid. In deze menselijkheid is er, naast ontzaglijke verschillen, bij Mussert en De Geer één punt van overeen stemming: zij waren beiden kop pig. dikwijls eigenzinnig, meer malen eigengereid. Morgen, Vrijdag 9 Mei, neemt voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam het proces tegen de gewezen Minister-President der Nederlandse regering te Londen, jhr. mr. D. J. de Geer, een aanvang. Mr. A. J. M. van Dal zal in ons blad aan dit belangrijke proces enige artikelen wijden en opent deze op de vooravond van het proces met een voor beschouwing. sitie in deze oorlog, een misKen- ning van de mogelijkheden, die er voor hem waren, zijn land in deze oorlog op andere wijze dan als mi nister te dienen. Ik respecteer, zegt De Geer, de mening, dat ik als oud-minister president der regering te Londen niet het recht zou hebben gehad naar Nederland terug te keren. Ik respecteer haar, maar men respec- tere dan ook de mijne. Hier ligt de misvatting. Vrijheio van meningsverschil, die in vre destijd de grondslag der demu- cratie is, dient in oorlogstijd, als alle krachten gemobiliseerd wor den en gericht op één doel, nu eenmaal te worden prijsgegeven. „Had ik het groote misverstand kunnen vermoeden, dat op deze wijze gewekt werd, dan was dit misschien (spat. van mij v. D.l op mijn besluit niet zonder in vloed gebleven", schrijft De Geer. Het „misschien" duidt aan. waai de fout zit. Zelfs dan. als hij de ideële schade beseft zou hebben, die zijn daad aanrichtte, meent hij het recht op een eigen mening te oorlogstijd is er een eigenzinnig heid, die strafbaar kan zijn. lx De Geer strafbaar Het Openbaar Ministerie zal de strafbaarheid van De Geer trach ten te baseren op art. 102 van ons Wetboek van Strafrecht, waarb;j niet alleen opzettelijke hulpverle ning aan de vijand, maar ook be nadeling van de Staat tegenover die vijand in oorlogstijd met ge vangenisstraf wordt bedreigd. Dat de Staat-in-oorlog door De Geer's eigenmachtig handelen ideëel bena deeld is, staat wel buiten kijf. Erkend moet echter worden, dat het hier om imponderabilia gaat en dat de benadeling in concrelo niet gemakkelijk zal zijn aan te wijzen. Worden echter het „zich desbewust hebben gedragen tegen de belangen van het Nederlandse volk" en het „afbreuk gedaan hebben aan het verzet", waarvan het Tribunaalbesluit spreekt, niet door dezelfde imponderabilia be paald? Toch zal de verdediging onge twijfeld de benadeling van de Staat ontkennen of trachten te minimaliseren. Zij zal er zich waarschijnlijk eveneens op beroe pen, dat art. 102 W. v. S. kracn- tens de daarin genoemde voorbeel den voor gevallen als dat van De Geer niet geschreven schijnt. Tenslotte zal zij mogelijkerwijze disculpering pleiten op grond van het feit, dat de regering in Lon den haar wil aan De Geer ten aanzien van zijn voorgenomen te rugkeer naar Nederland niet duide lijk heeft kenbaar gemaakt. In dit opzicht moet het proces opheldering geven over een be langrijke controverse tussen Ger- brandy en De Geer, die elkaar op een zeer wezenlijk punt der schuld vraag tegenspreken. Volgens Gei brandy immers is De Geer „zonder andere waarschuwing dan een op de valreep, verzonden brief aan een der leden van het Kabinet" naar Nederland afgereisd. Volgens De Geer is aan zijn vertrek een schriftelijke gedachtenwisseling met de regering voorafgegaan, die hem niet de vrijheid ontnam zijn eigen mening te volgen. Zou dit laatste bewezen kunnen worden, dan zou inderdaad naar mijn mening een groot deel der schuld aan deze onverkwikkelijke geschiedenis op het gebrek aan vastheid van houding der Londen se regering terugvallen. De waa. de van de roem Ongeacht hoe de afloop zijn zal, stemt het proces-De Geer ons tot bezinning over de waarde van roem en uiterlijke grootheid. Tot kort voor zijn zeventigste jaar was De Geer een man van groot aanzien in onze Nederland se politiek en ons vaderlandse le ven. Ik heb zijn zaak een tragedie genoemd, omdat tengevolge van een karakterfout nu hij de ze ventig is gepasseerd, deze roem is getaand en welhaast in zijn te gendeel verkeerd. Was De Geer werkelijk een figuur van groot formaat? Ik geloof het niet, het schijnt mij toe, dat onze verhou dingen te klein, mag ik zeggen te provinciaals? waren. Hei feit, dat hij, voor buitengewone omstandigheden geplaatst die de gezapige sfeer der Nederlandse po litiek te boven gingen, niet alleen tegen zijn taak niet opgewassen bleek, maar zelfs die taak ten enen male miskende, wijst niet op de grootheid, die men van een waarachtig staatsman verwacht. Zo gezien, maant het proces-De Geer ons allen tot bescheidenheid, Een leger van 2000 politieman nen, bijgestaan door militairen, maakt thans in de omstreken vari Montauban in Zuid-Frankrijk jacht op de 21-jarige Pool Sta nislas Wazelefski, die vier dagen geleden uit de cel voor ter dood veroordeelden heeft weten te ont snappen, na een staaf uit de tralie voor het spievenster van zijn cel gewrikt te hebben en daarmede de bewaker bewusteloos te heb ben geslagen. Walzelefski is ver oordeeld voor drie moorden en zou zelfs bekend hebben in totaal aan 19 moorden schuldig te zijn. De jacht wordt belemmerd door de vele onjuiste inlichtingen van de bevreesd geworden bevolking. De meeste bewoners van de streek lopen thans gewapend. Te Barnsley (Engeland) heeft een mijnramp plaats gehad, ten gevolge van 'n ontploffing, waar van de oorzaken nog niet vast staan. Acht mijnwerkers kwamen om het 'leven en er werden 25 man gewond, onder wie verscheidene jongens van vijftien jaar. Het on geluk in de mijn van Barnsley, een der grootste van het district, werd veroorzaakt door een explo sie, toen men na een brand de betrokken plek afoloot.Verschei dene mannen werden meters ver weggeslingerd. De tragedie van een karakterfout De tragedie-De Geer is in wezen de tragedie van een karakterfout. „Het volgen van mijn eigen oor deel is in mijn leven vaak gepre zen als karaktervast", schrijft De Geer zelf in zijn „Verantwoording tegenover het Memorandum-Ger- brandy, "vooral door hen, wie het op bepaalde momenten in het ge vlij kwam; bij andere gelegen heden gelaakt als individualistisch en eigengereid. Ik wil ditmaal de laatste kwalificatie voor lief ne men, maar om dan ook te stelliger van mij af te schudden de lugubere verdichtsels en verdachtmakingen, die in kwaadaardig wantrouwen aan deze eigengereide daad zijn vastgeknoopt". De „eigengereide daad", waar voor De Geer zich morgen dan eindelijk het zal waarschijnlijk ook hem zelf een verlichting zijn strafrechtelijk zal hebben te verantwoorden is: zijn vertrek uit Lissabon naar het bezette Neder land in Februari 1941 tegen de wil van de in Londen zetelende Neder landse regering; daarnaast de pu blicatie van een brochure in het zelfde Nederland in Februari 1942, waarin hij, zoals hij zelf schrijft „de belligerente partijen tot bezin ning wilde roepen op den weg naar den afgrond". De „lugubere ver dichtsels en verdachtmakingen zijn de suggesties, dat De Geer door deze daden sympathie, hetzij met de N.S.B., hetzij met de Duitse viiand heeft willen betuigen, dat hij „landverraad" heeft gepleegd. Schuldige goede trouw Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik dit laatste niet geloof. In de felle strijd tussen Gerbrandy en De Geer gevoerd, naar aanleiding van de „desertie" zoals Gerbran dy het noemt zijn, naar mi] toeschijnt, de accenten verkeerd gelegd. Dat de heer De Geer be wust de zaak van het vaderland in de steek zou hebben gelaten, laat staan verraden, is in het licht van zijn langdurige en eervolle politieke carrière onwaarschijnlijk. Een zekere goede trouw mag men hem, geloof ik, niet ontzeggen. Goede trouw, vooral als zij van een te eigengereid karakter is, ontheft echter niet steeds van ver antwoordelijkheid, zelfs niet van strafrechtelijke verantwoordelijk heid. In het proces-Mussert, in het proces-Van Genegten waren vele aanwijzingen, dat deze lieden op hun manier de zaak van het vader land meenden te dienen. Wat was het anders dan eigen gereidheid, die de idealisten onder da N.S.B.-ers want die waren er de zijde van de vijand deed kiezen in wat zij meer een revo lutie dan een oorlog waanden? De Geer ging uit en gaat in zijn „Verantwoording" nóg uit van de praemisse, dat hij, als minister-president te Londen afge treden, met hetzelfde recht als iedere andere „gestrande" Neder lander pogen mocht naar zijn land terug te keren. Hij zag-zijn ver blijf in het buitenland als ontstaan buiten zijn wil, doelloos en zonder taak, zijn natuurlijke plaats scheen hem bij zijn betrekkingen. Dit was een miskenning van het karakter en de eisen van een oor log, een miskenning van zijn po- Het Tweede Kamerlid, de heer Romme heeft aan de minister van overzeese gebiedsdelen de volgen de vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de regerings voorlichtingsdienst in Ned.-Indië in „Uitzicht" van 19 Maart 1947 in een beschouwing met betrek king tot de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati het navol gende heeft gesteld: „Na deze vaststelling leverde de minister een noodzakelijke bijdrage tot het rechtzetten van de mytho logie over de fameuze Linggadja- ti's 1 en 2, door prof. Gerretson nader gelegendariseerd met een Linggadjati 3. Er is maar één Linggadjati, zo zei de minister, het echte van de 17 punten met een noodzakelijke toelichting. Ook in dezen kon hij rekenen op de steun van de K. V. P., die geholpen door de auteur zelve van de mythe, prof. Romme geen moeite spaart om de verwarring, veroorzaakt door de onderscheiding van een „werkelijk" en een „fan toom" Linggadjati, weg te werken. Deze onderscheiding, door Romme bedoeld voor binnen lands gebruik en die het de ka tholieke fractie mogelijk maaak- te Linggadjati te verwerpen en toch aan te nemen, was dus een politieke stunt, meesterlijk opge zet, maar helaas verkeerd van werking, omdat republikeins In donesië ze mee consumeerde, het geen niet dadelijk in de bedoe ling lag. Het gevolg is, dat bin- De politie te Eindhoven is een complot inbrekers op het spoor gekomen. De geschiedenis begon eigenlijk al in September 1945, toen uit een magazijn aan de Aal- sterweg te Eindhoven plm. 40.000 sigaretten en een groot aantal sigaren verdwenen. Nadien volg den de inbraken elkaar reSe™a tig op in de dorpen rond Emdho ven, waarbij de dieven het voor namelijk op Perzische tapijten ble ken voorzien te hebben. De poli tie verdacht twee Eindhovense jongelui, doch kon geen bewijzen krijgen. Dezer dagen echter reden deze jongelieden op een te Gel drop gestolen motor. Een huiszoe king bracht veel gestolen goed aan de dag. De politie reisde vervolgens naar Amsterdam en arresteerde daar zekere K, die 'n winstgevende handel in gestolen Perzische tapijten dreef. Op zijn aanwijzing werden nog zes Eind- hovenaren ingerekend. Het groot ste deel van de buit is achter haald. Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, verenigingen, maatschap pijen, stichtingen, beoefenaars van de zgn. vrije beroepen, be roepsagenten en inspecteurs uit het levensverzekeringsbedrijf en bovendien door particulieren die, ter beoordeling van de dienst, kunnen aantonen zeer gegronde redenen tot het houden van een postrekening te hebben. Twee ornithologen uit Bentveld, mej. Smit en de heer Cornet, heb ben in de omgeving van de Zan- deryvaart en de Bouwerskolk te Overveen niet minder dan acht exemplaren gesignaleerd van de z.g. bijeneter, een prachtig gekleurde vogel uit Zuid-Europa, die eveneens voorkomt in NoorcKAJfrika, Zuid- Rusland en West-Azië. In 1905 werd een exemplaar naar Artis overge bracht en de vogel is sindsdien nooit meer in Nederland waarge nomen. Het dier heeft de grootte van een merel en is gemakkelijk te herken nen aan zijn exotische verenkleed De ^atijnse naam luidt Mirops Apiaster. Eventuele berichten over het voorkomen van deze vogel In an dere delen van ons land gelieve men te zenden aan de heer P. Cornet, Veldlaan 51 te Bentveld. nenslands de winst, door de ere atie van de mythe gekweekt, vol ledig wordt geincasseerd m de vorm van Katholieke steun aan Linggadjati, maar dat tevens ijverig getracht moet worden, naar buiten de eenheid van het begrip Linggadjati te herstel len. Ook dit gebeurt met het nodige spitsvondige vakman schap" 2. Indieen vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord en de regeringsvoorlichtingsdienst dus inderdaad de in het citaat ver vatte voorstelling van zaken heeft gegeven, is de minister dan be reid mede te delen, tot welke maatregelen dit aan het bevoeg de gezag, zowel in Nederlandsch Indië als hier te lande, aanlei ding heeft gegeven en/of zal geven Verleden jaar zijn ernstige knoeierijen ontdekt in het kamp voor politieke delinquenten te Amstenrade. Grote hoeveelheden levensmiddelen zijn er verduis terd, hetgeen kon gebeuren, door dat geregeld het aantal gedeti neerden veel hoger werd opge geven dan het in werkelijkheid was. Waarbij natuurlijk kwam een absoluut gebrek aan voldoen de controle. Zeven personen, kamppersoneel en winkeliers stonden nu deswege voor de Maastrichtse rechtbank. De eisen tegen hen varieerden van 2% jaar tot 6 maanden. Merkwaardig was de medede- ling van de officier van justitie, dat enigen van de verdachten aan de centrale instanties voor de bijz. rechtspleging in Den Haag een rapport hadden gezonden, waarin zij meldden een bijzonder controle-systeem te hebben ont worpen, waardoor voor honderd procent zekerheid kon worden ge geven dat fraude niet mogelijk zou zijn! Ook in het kamp voor politie ke delinquenten te Lmdenheuvel (bij Sittard) was diefstal ge pleegd en verduistering zij t op veel geringer schaal. Twee der verdachten kregen twee maanden gevangenisstraf, de derde 4 maan den plus 2 maanden voorwaar delijk. Volgens een bericht in 't Ame rikaanse blad P.M. heeft Bevin, de Engelse minister van buiten landse zaken, op een geheime bij eenkomst van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden der labourpartij meegedeeld, dat Sta lin hem te Moskou de verzekering heeft gegeven, dat de Sovjet regering geen bezwaar heeft te gen het stationeren van Britse troepen in Egypte. Gisteravond ondervond 't trein verkeer op het traject Amsterdam —Rotterdam een uur vertraging, doordat de motor van de diesel- electrische trein, die vertrokken was uit Amsterdam om 10.35, plot seling weigerde bij Warmond, op de plaats, waar de spoorwegen werkzaam zijn aan het herstel van lijn en brug. Op eigen gelegenheid is de trein nog in Leiden aangekomen, over welk gedeelte hij 50 minuten heeft gedaan. In Leiden moesten de pas sagiers overstappen in de trein die enkele minuten na de defecte trein binnenkwam, terwijl de reizigers voor Dordrecht in Rotterdam over moesten stappen in de trein die om 21.35 uit Amsterdam was vertrok ken. Op het stadhuis te 's Her togenbosch werd een epitaaf, werk van Peter Rovers en van Kesselen, onthuld ter herinne ring aan de Bossche oorlogs gevallenen. Na een verblijf van 3 maanden tn Nederl.-Indië ls het cabaret gezelschap W. van Hemert op Schiphol aangekomen. De oud-inspecteur van politie te Alkmaar T. Jansen, thans wo nende te Bloemendaal, ls door de P.R.A. gearresteerd wegens het opzettelijk blootstellen van Ne derlanders aan maatregelen van de vijand. Te Maastricht is op plechtige wijze het vaandel van 6 R.I., dat tijdens de bezetting ondergedo ken was. weer aan het corps overgedragen. A Op 6 Mei is te 's-Gravenihage de directe radio-telefoonverbinding met Rio de Janeiro officieel her opend. A Te Zwolle ls een inbreker gear resteerd, dle uit een juweliers- winkel aldaar 70 ringen gestolen had. A Het 4e bat. 9 R.I.. gelegerd te Havelte en dat binnenkort "ear Indië vertrekt, heeft afscheid genomen van Overijssel met een défilé door Zwolle. A Tom Anglin, lid van de senaat van de staat. Oklahoma. is in de senaatszaal doodgeschoten. A Te Rome verwacht men bezoek van de Poolse kardinaal Sapieha, aartsbisschop van Krakau. Vol gens Ansa, het Italiaanse nieuws bureau wordt dit bezoek opge vat els een aanwijzing, dat de Poolse regering naar een modus vïvendi met de H. Stoel streeft A Volgens berichten uit Voor-In- dië zijn daar, de afgelopen drie weken, bijna 14.000 gevallen van pest en cholera met dodelijke af loop geregistreerd, terwijl meer dan 38.000 gevallen in behande- ling zijn. A De arbeiders van de papierfa brieken nabij Douai tn Noord- Frankrijk zijn in staking gegaan voor hoger loon. Daar deze fa brieken een kwart van het kran tenpapier voor het gehelg land leveren, zal de staking zich spoedig in het gehele Noorden van het land doen gevoelen A Ambtenaren van de Franse douane hebben het werk neer gelegd. Zij vragen uitgebreidere bevoegdheden om op te treden tegen deviezensmokkelaars en eisen hogere lonen. Het betreft ambtenaren te Bordeaux, Mar seilles, Nantes, Cherbourg en Rijssel. (Van onze S.-medewerker). WARSCHAU, 23 April 1947. Op het eerste Poolse station, dat wij Zondagmorgen op onze reis naar Warschau passeerden, schalde een luidspreker, die hoog aan een mast was bevestigd. Hoewel wij er niets van ver stonden, was het toch duidelijk, dat er een kerkdienst werd uitgezonden. De liturgische gezangen der Katholieke Kerk zijn te universeel om deze niet onmiddellijk te herkennen. Dit was op deze stille Zondagmorgen een aangename gewaarwor ding; de stationsbeambten in keurige uniformen, goed geklede mensen en in het geheel de rustige sfeer van een Zondag in een katholiek dorp. Maar later vertelde ons een hooggeplaatst priester in Warschau iets anders. De preek, die op die Zondag uitgezonden was tijdens deze kerkdienst, was ge censureerd, zoals alles, wat in Polen gesproken of geschreven verspreid wordt, gecensureerd wordt. BEEL HEEFT BLANCO REGISTER Republikeinen zijn vol hoop Ter gelegenheid van de aankomst van de Nederlandse ministers in Indonesië schrijft het republikein se blad „Berita Indonesia" o.m., dat dr. Beel een nieuwe figuur voor Indonesië is. Hij komt met een blanco register, dus heel anders dan prof. Romme, die door zijn bekende motie met een zonden- register kwam. Mr. Jonkman staat in Indonesië al zeer lang bekend als iemand met grote stuwkracht en behorend tot de progressieve Nederlanders. Het blad hoopt, dat de komst van de Nederlandse ministers zal bijdragen tot voile dige samenwerking tussen Neder landers en Indonesiërs. Het republikeinse blad „Mer- deka" schrijft in een hoofdartikel o.m., dat het er van overtuigd is, dat zowel Nederlanders als Indo nesiërs hopen, dat de twee minis ters spoedig de politieke hemel zullen doen opklaren. Het opperste gerechtshof van Brazilië heeft bepaald, dat de communistische partij onwettig is. De desbetreffende door de re gering aan het hof voorgelegde petitie werd met drie tegen twee stemmen aangenomen. Rechter Jose Nogueira, een der drie leden van het hof, die het regeringsvoorstel steunde, zei, dal „de communistische partij een soort despotisme is van interna tionale omvang met Stalin aan tiet hoofd. De toestemming, in 1945 aan deze partij in Brazilië gege- In het Britse lagerhuis is het debat over de dienstplichtwet voortgezet. Een motie, dat de duur der eerste oefening op 18 maan den zou blijven gehandhaafd, werd met 311 tegen 163 stemmen verworpen. Het amendement van de regering om er 12 maanden van te maken werd met 368 tegen 17 stemmen aangenomen. Bij de laatste stemming steunden Chur chill en een deel der conservatie, ttea de regering. ven, is een grote fout geweest eri een betreurenswaardige misgreep Onmiddellijk na de uitspraaK van het hof zijn door de regering de 445 clubs der communistische partij in Brazilië gesloten. Politie en leger zijn gealarmeerd, om de monstraties te voorkomen. Politieke waarnemers te Rio de Janeiro zijn van mening, dat het verbod der communistische partij in Brazilië voornamelijk tot gevolg zal hebben, dat deze in hoge mate georganiseerde partij illegaal zal worden. Men schat, dat de partij 600.000 ingeschreven volgelingen heeft. Verwacht wordt, dat president Dutra in staat zal zijn, met behulp van het leger de orde te handha ven. Volgens juristen is het met mogelijk, de gekozen communis tische volksvertegenwoordigers van hun zetels te beroven, tenzij de staat van beleg wordt uitge roepen. Men ziet de beslissing van het hof als een overwinning van de oolitieke leiders, het leger en van de kerkelijke hiërarchie en som nigen verwachten, dat het verbod wellicht het eerste symptoom is van een herstel van de militaire invloed in het land. De kerkelijke rechtbank, de Rota, is door een overeenkomst tussen de H, Stoel en Spaanse regering weer in ere hersteld. De eerste zitting van de rechtbank op het. ministerie van buitenlandse zaken te Madrid. Senor Jose Aguirra, leider der Baskisch-Spaanse delegatie te Pa rijs, heeft verklaard, dat onder de 60.000 arbeiders, die uit protest tegen het regiem van generaal Franco op 1 Mei in staking zijn gegaan, meer dan 30.000 Baskische industriearbeiders waren. „Deze beweging heeft een ongekende betekenis, daar het de eerste keer in de geschiedenis van het verzet tegen generaal Franco is. dat een Ook de predicaties die de pries- ters Zondags in de kerken hou den, worden gecensureerd, maar dit geschiedt op een andere wijze. Dit gebeurt namelijk door hier- voor aangestelde beambten, die in de kerk zitten en de preek op schrijven. Deze mensen behoren tot de geheime politie, de U.B., die sinds de verkiezingen in han den is van de Polen zelf en nogal zeer primitief werkt, getuige het antwoord op mijn vraag aan deze priester, of hij daarvan over tuigende bewijzen had. „Welze ker, was zijn antwoord, want na de H. Mis komen deze beambten soms bij ons om te vragen naar bepaalde passages uit de preek en zij vragen ons dan, hoe zij dat precies moeten opschrijven Deze geestelijke vertelde ons veel meer. Hij zeide ons letter lijk: „De kerk moet weg, dat is het program, maar men vreest nog de macht van de kerk, die 95 pet. van de bevol king achter zich heeft. Dege nen, die met deze regering sa menwerken, beseffen dit naar mlin mening niet, maar eens zullen zij hun dwaling inzien, Als hier werkelijke vrije Ver kiezingen zouden worden ge houden, zouden de communis ten niet meer halen dan hoog stens 5 pet. der stemmen. Het is in alle opzichten voor de mensen slechter geworden, zij moeten tot de partijen van het regeringsblok behoren, anders knnnen zij geen werk krijgen Stakingen zijn verboden, er is grote ellende onder hev volk, dat werkelijk zfln laatste kleren draagt en op zijn laatste schoe nen loopt. Wij wilden de katholieke ver enigingen weer oprichten binnen onze bloeiende Katholieke Actie maar er kwam een bevel, dat alle vroegere verenigingen opnieuw moesten worden gewettigd. Etj het ministerie van binnenlandse zaken, dat nu ministerie voor publieke administratie heet, werd de heroprichting der Katholieke Actie aangevraagd en het ant woord was, dat Katholieke jeugd verenigingen niet konden worden toegelaten, omdat hun ideeën niet strookten met de grondbeginselen der huidige regering. Er wordt, zo zeide hij, op de scholen nog godsdienstonderricht gegeven en ik hoop, dat zij ons nog één jaar tijd laten, maar de diocesane en ordescholen krijgen met grote moeilijkheden te kam pen, want ons is reeds aangekon digd, dat deze scholen met Ja nuari van het volgend jaar van Staatswege een directeur zal wor den toegewezen; wat de mid delbare scholen betreft, heeft men ons reeds laten weten, dat het eindexamen het volgend jaar niet meer zal worden erkend Van onze katholieke pers is slechts één dagblad overgebleven het is een krant van een kleine groep katholieken, die bezield zijn met idealen en die willen trachten in dit regeringsblok iets te bereiken. Zij hebben drie afge vaardigden in 't parlement, en dat zijn de vertegenwoordigers van de Poolse katholieken, die 95 pet. van de bevolking uitmaken. Hun krant is de „Slowopovszechwe,, die van de regeering subsidie krijgt. Verder hebben wfl wel verscha lende weekbladen, maar ieder nummer is een strijd met de cen suur en de oplagen zijn door de regering vastgesteld. Het ziJj1 op lagen van 12, 15 en l8 duizend, maar het zouden er me.®r dan honderdduizend kunnen zpn. En als er eens iets in staat, waar de regering aanmerking op heeft, wordt de oplage voor straf weer Biet enkele duizenden verminderd. Er is trouwens censuur op alle uitgaven. WtJ z"n hu bezig met de Poolse uitgave der Pauselijke encyclieken en wij zijn begonnen met de encycliek „Rerum Nova rum", waarvoor hier de grootste belangstdhng bestaat. Deze is uitgegeven met een voorwoord van kardinaal Hlond. Eerst heb ben wij een jaar op de censuur moeten Wachten, en dat er door de censuur uit het voorwoord van de kardinaal stukken zijn ge schrapt, is nog tot daaraan toe. Maar daarna wilden wij uitgeven de encycliek over de opvoeding Van de katholieke jeugd en daar in werden ook uit de tekst van de encycliek zelf stukken wegge- schrapt. Deze stukken mochten tenslotte wel worden gepubli ceerd, maar alleen in het Latijn midden in de Poolse tekst. Zondag a.s. is het het feest van St. Adelbertus. Tijdens de Hoog mis, die dan via de radio zal wor den uitgezonden, zal een onzer bisschoppen de predicatie houden. En deze heeft geweigerd zijn preek, die hij dan wil houden, te laten censureren. Ik ben benieuwd, of deze preek nu nog zal mogen worden uitgezonden". niets te veranderen is. Als men vierduizend zloty per maand ver dient het gemiddelde loon van een arbeider en de suiker kost 180 zloty, een kilo krenten 400 zloty, een herenhoed van wolvilt 1200 en stof voor een costuum on geveer 7000 zloty per meter, dan heeft men zijn hoofd vol met an dere problemen. Dan is er alleen maar de strijd om het naakte be staan. Bovendien vergete men niet, dat de mensen hier ziek zijn van politiek na hetgeen zij van hun Westerse bondgenoten hebben er varen. Tweemaal zijn zij door de geallieerden in de steek gelaten eerst bij de bevrijding en daarna bij de verkiezingen. Zij hebben geen vertrouwen meer in de poli tiek en voeren de strijd om hun brood, die belangrijker is. En ver der zijn zij rustig, zij laten zich niet provoceren en zeggen: „Wij hebben de Duitse bezetting over leefd, wij zullen dit ook overle ven. En zij houden zich aan het oude Poolse spreekwoord: „Het klooster overleeft de prior": Toch vertelde mij dezelfde pries ter, dat de mensch zich van veel zaken een gewetenskwestie ma ken. Dikwijls komen zij vragen, of zij een bepaalde arbeid voor deze regering mogen verrichten en zo zeide hij, dan zeg ik hun: als men U huizen laat bouwen, bouw huizen, als men U bruggen laat bouwen, bouw bruggen, maar als men U iets wil laten doen, wat met het geloof of met de moraal in strijd is, weiger dan". Ik sprak ook met een der voormannen der socialistische party de P.P.S., <Ue met de communisten samen de regering vormen. Deze betreurde het, dat de katholieken geen pro gressieve en meer vooruitstre vende politiek wilden voeren, zfl hadden liever met de katho lieken samengegaan dan met de communisten. Wfl vroegen na tuurlijk, of zö niet het gevaar zagen vandaag of morgen door de communisten te worden op geslokt. „Dat gevaar bestaat natuurlijk, was het antwoord, maar U moet de zaak toch niei zien vanuit Uw Westers demo cratisch standpunt. De zaak Ugt hier heel anders. Als de heer Grosz van de com munistische partij zegt, dat men (J0 Pools© democratie niet moet beoordelen naar Engelse, Ameri kaanse of zelfs naar Russische begrippen, heeft hij gelijk. De P.P.R. hier is geen communis11 sche partij naar Russische begrip pen, maar wordt beheerst door coipmunisten. Het communisme wordt hier algemeen gehaat, ook al omdat reeds voor de oorlog de vereniging van Polen en Rusland werd gepropageerd en daarom heet deze partij dan ook geen communistische partij, maar de P.P.R. Waarom wij met deze par tij in de regering zijn gegaan? Vraag dat de Engelse en Ameri kaanse gezant. Tweemaal, in Ja nuari en in Juli 1946, hadden wfl samen met Mikolajscik een meer derheid kunnen vormen en twee maal is het ons door beide gezan ten ontraden. De verhoudingen met Rusland moesten worden ge regeld en daar wilden wij bij zijn. Wij grenzen nu eenmaal aan Rus land en de Westerse mogendhe den hebben maar al te duidelijk getoond, dat wij van hen niets hebben te verwachten. Zij hebben ons alleen maar gebruikt, zolang zij ons nodig hadden. Ten slotte is er -éen groep van jonge katholieken, die de afwij zende houding van de katholieken in het algemeen "niet accepteert en een actie voert voor de door voering van de katholieke sociale beginselen en meent dit in deze omstandigheden alleen te kunnen bereiken door met het regerings blok samen te werken. Men zou deze groep, waarin zo goed als alle katholieke publicisten, schrij vers en journalisten, verenigd zijn, het best kunnen vergelijken met de Christofoorgroep in de party van de arbeid. Zij zijn klein in aantal, maar hebben groote in vloed en sturen aan op een door braak. Zij zien in de katholieke weer stand tegen het communisme lou ter het negatief element; zfl zijn filosofisch opgevoed in de school van Maritain en hebben ook enige bisschoppen achter zich, zoals de bisschop van Oppeln, van Breslau en de oude bisschop van Lodz. Zij hebben natuurlijk in zo ver gelijk, dat de sociale politiek van Leo Xm ln het Polen van voor de oorlog nimmer tot volle dige ontwikkeling is gekomen, en dat de oude feodale toestanden noodzakelijk moeten plaats ma ken voor een meer vooruitstre vende sociale politiek. Het is slechts de twistvraag, of dit in deze communistische overheer sing mogelflk en wenselijk is. Dit communisme heeft zijn gods diensthaat al te duidelijk gede monstreerd, getuige de toestan den in de Poolse Oekraine, waar twee jaar na de Inbezitneming door de Russen geen katholiek priester meer aanwezig is. En voor de katholieke Polen staat hun katholicisme toch altfld nog hoger dan welke sociale voorzie ningen ook. Dat zfl het voortref felijk menen staat buiten alle twijfel. Het ls echter de vraag, of niet een hevige ontnuchtering hen van hun Idealisme zal gene zen. Intussen is er door het samen gaan van de socialisten met de En toch zfln dit niet de pro blemen, hoe ernstig zfl ook zijn, die het volk in het algemeen be roeren. Zij aanvaarden deze din gen, omdat zfl er nu eenmaal toch niets aan kunnen verande ren. en ln Plaats van op hun Engelse bondgenoot te rekenen, rekenen zfl nu op hun bondgenoot de tijd, want zolang de wereld zal bestaan, ls ln dit leven niets eeuwig dan alleen het leven zelf. En dat leven moet geleefd wor den. John Strachey, <}e Engelse mi nister van voedselvoorziening ver klaard6 tijdens een vergadering te Dundee, dat Engeland rekende op jjederfland's-Oost-Indië voor leni ging van de grote behoefte aan vetten, Waaraan Engeland thans lijdt. „Nederlands-Indië", aldus John Straehey, „is een grote producente van oliën 'én vetten, en ik ben er van overtuigd, dat de politieke overeenkomst, die tussen'Nederland en Indonesië werd bereikt, leiden zal tot een economische ov-ereen- eenkomst en tot hervatting van de uitwisseling van goederen. Dit is van zeer groot belang voor Enge land". De minister verklaarde voorts dat bot gebrek aan vetten een der wereldproblemen was die het moeilijkst waren op te lossen. Hij voesde hieraan toe, dat Engeland weliswaar in oost-Afrika een groot opgezette campagne was begonnen voor de aardnotenrcultuur, doch dat het nog wel enige jaren zou duren, voordat deze bron inderdaad voor 'de vetproductie van belang zou worden. Hoe reageert het volk op dit alles? Op de onmogelijk hoge levensstandaard, die hen tot paupers maakt, op de terreur bij de verkiezingen, op de ge heime politie, de censuur en het hele politieke systeem? Het gewone volk heeft het te druk met zfln zorgen om zich nog Zondag 6 Juli, zal in ^"geland een dag zfln van wfl1dmg eii gebed, teneinde van God hulp en leiding af te smeken voor het Britse volk, bij de zware taken en plich ten, waarvoor het zich gesteld ziet Aldus een communiqué uit Downingstreet 10 Het initiatief tot deze nationale biddag gaat uit van de koning- Alle burgers worden aangespoord, zich in ernst op deze dag voor te bereiden en zich te bezinnen, eer lijk en oprecht, op de plichten der natie en van ieder afzonderlijk tegenover God, volk en wereld. Weerverwachting medegedeeld j door het K.N.M.I- te De Bilt geldig van Donderdagavond, tot Vrijdagavond: In het Oosten van het land; j aanhouden van het warme voorjaarsweer met over het al- i gemeen weinig bewolking en matige wind tussen Oost en zuid. In het Westen van het land: tfldelflk nog verder toenemen- i de bewolking, echter voor- j t namelijk in de hogere lagen. Overwegend droog weer, iets minder hoge temperaturen S overdag. Matige wind tussen j j Zuid-Oost en Zuid-West 9 Mei: Zon op 4 58 uur, onder 2016 uur; maan op 0-00 uur, t onder 7-13 uur. tegen generaal rranco is. aai een ----- - q opstand dergelijke vormen heeft I veel bezig te houden met. een po „_'V .14... autlek, waaraan momenteel toch Door het C. B. S. zijn zgn. loon- som-indices gepubliceerd over het vierde kwartaal van 1946. Het betreft een indexcijfer van het totaal bedrag, uitbetaald aan lonen en salarissen, waarbij als basis is genomen het eerste kwar taal van 1946 100. Voor de nijverheid kwam de in dex op 135 tegenover 123 voor het 3e kwartaal en 112 voor het 2e kwartaal 1946. Het totaalcijfer voor handel en verkeer steeg tot 126 (3e kwartaal 114. 2e kwar taal 104), Op uitnodiging van de Franse regering maken momenteel drie bestuursleden van het internatio naal christelijk vakverbond een studiereis door Duitsland. De be stuursleden zfln de heren Tes- sier, (Frankrijk) voorzitter; Ser- rarens (Holland), secretaris en Cool (België) tweede secretaris. De commissie zal de organisatie- vakbondwezen in Duitsland bestu deren en voert daartoe besprekin gen met leiders uit de vakbonaen en vertegenwoordigers der bezet tingsmachten. De Christelijke vak beweging is in Duitsland niet toe gelaten. „De republiek is niet van zins haar financiën met die van Ne- derlandsch-Indië te verbinden", zo verklaarde Soetan Sjahrir in een interview met het republikeinse blad „Berita Indonesia". De Ne derlanders, zo zeide hfl, zullen moeten trachten alleen en uitslui tend voor eigen rekening een bui tenlandse lening te sluiten. Sjah rir was niet op de hoogte van een plan tot een driezijdige conferen tie tussen de Ned.-Indische rege ring, de Republiek en Oost-Indo- nesië. In een commentaar op de eer ste uitlating van Sjahrir acht de „Berita Indonesia" het niet waar schijnlijk, dat de Ned.-Indische re gering na deze verklaring in het afsluiten van de voorgenomen buitenlandse lening zal slagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2