Nieuws uit Stad en Omtrek De jeugd schreeuwt om leiders en ruimte Vo* v R OOVENAAR I TEGEN UITROEIING VAN VISSOORTEN kapitein dumpeladoris op? Nederl. West-Indië gedurende de oorlog te» m ft Vier jaar minder tegen v. Burink? ADIO zb! p programma £)e T" speurende Laatste berichten DONDERDAG 8 MEI 1947 PAGINA 1 IS ER EEN OPLOSSING VOOR DIT PROBLEEM? oelfiwi?'k°mt hieF niet aan DISTRIB UTIENIEUW S Uitreiking bonkaarten EEN BUSLIJN NAAR HET OOSTEN ZWEMSTERREN-REGEN IN SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND VERKEERSEXAMEN SCHOOLJEUGD tende dTl4tfi5l^eUg5!', °mVat" Wor Introrl ®en van kl. 6 en 5 LAATSTE VOORDRACHT VOOR OOST EN WEST ZUN HERMANDADJES DE HEER LECHNER BEGRAVEN OFFICIëLE KENNIS GEVING CULTUREEL ROOSTER NIEUWE COMMUNISTI SCHE WETHOUDER VLAARDINGEN IN HOGER BEROEP 6 JAAR GEEIST 33* Een raadsel opgelost GROTERE MAZEN en minimum maten Contingentering der vloot Beperking der vangsten of visdagen door Emart Kinsburn BELGISCHE BAKSTENEN NAAR NEDERLAND EMISSIE CONGREGATIE H. CATHARINA VAN SENEN STENEN ZONDER BON STAATSLOTERIJ HOLLANDSE NIEUWE 1 F Reeds enkele xnalen wezen we 0n de strijd, die de jeugdbeweging te voeren heeft. Niet op de eerste nlaats voor het behoud van de coede eigenschappen van haar le den maar tegen ruimtegebrek en onverschillig*!?"1 vaa lieden met leiderscapaciteiten Prins Bernhard heeft over het laatste zijn gezaghebbend woord gesproken. Voor het ogenblik wil len wij °ns bezig houden met het belangrijker vraagstuk: dat van de ruimte voor de jeugdbeweging Directe aanleiding daartoe is een schrijven van een der leiders va de N. P. V. over de martelgang, die haar JSchiedamse afdeling 300 jongens heeft moeten j Wij willen dit vraagstuk echter^ een groter verband ZI|iyke moei- nogv ele anderen met Eebben. lijkheden te ^™penn van genoem- de j?eug^eider ontlenen wij het Vnnmfrfdellijk na de bevrijding werd^an de afdeling Schiedam van de N. P- 7'. 1 Doelengebouw toegewezen, tot op dat ogenblik het tehuis van de Jeugdstorm. Met veel moeite en grote kosten was het gebouw tegen Kerstmis 1945 voor gebruik gereed. Kort daarop werd het gevorderd door de A. A T.; de N. P. V. stond op straat, Waar moesten de 300 jon gens blijven? De bezetting was een goede, zij het harde leerschool geweest, dus trok men tijdelijk naar de zoldertjes van de leden of naar de tussenkamertjes. Zo werd de winter 1945—'46 door-gepad- Vinderd: „Glimlachend en fluitend Met en snel plannen uitvoeren, puts er goede, eenhoofdige leiding is. Daarom moet °ok de vertegen woordiging van de jeugd er niet nn nit ziin een zwRRT lichaam ts scheppen, waarin de vraagstukken de jeugdbeweging betreffende uit en te na worden besproken. Wie dat verlangt is naar onze mening +p optimistisch. Enkele topleiders moeten met elkaar rond den tafel gaan zitten en een commissie vor men, waarin alleen en uitsluitend het ruimtevraagstuk van de jeugd beweging wordt besproken. Hier kan alleen het democratisch ini tiatief van de verantwoordelijke personen redden uit de doodlopen de straat. Een oplossing Een doodlopende straat is het ruimte-vraagstuk in Schiedam in meer dan een opzicht. Wanneer T'e alle jeugdgroeperingen onder de loupe nemen, komen we tot de conclusie, dat ze voor het grootste deel in oude gebouwen zijn onder gebracht (al deze gebouwen staan midden in de binnenstad). Vooral voor de verkenners is dit een verre van ideale toestand. Het bui tenleven Is een der voornaamste kenmerken van de beweging. Van dit buitenleven komt in een stad als Schiedam bitter weinig terecht. Het huren van oude gebouwen heeft bovendien het gevolg, dat Verhuizingsmisère aan de orde van de dag is. Een bloeiende troep, die door een verhuizing volkomen ver kwijnt Is geen zeldzaamheid. Me nige troepkroniek weet ervan te verhalen .De huisvestings-onzeker- heid maakt de financiële basis van de jeugdbewegingen evenmin sterker. Miinder mensen zullen zich er voor interesseren. Onder alle omstandigheden". MetU^Het wordt daarom hoog tijd, dat de komst van t voorjaar kwam ef^ de jeugdbeweging in het stadsplan ue Komai. - -•* een aantal terreinen toegewezen krijgt, waarop zij met eigen mid delen een blijvend gebouw kan ook een nieuw troephuis, n.l. het Band Nieuwstraat 12. Dit was voor 1940 het troephuis geweest, maar door de N. P. V. welwillend afge staan voor huisvesting van vluch telingen uit Rotterdam. Twee lo kalen voor een vereniging van 300 man werden afgestaan. Zo lang het droog weer was, liep de zaak uitstekend: bij slecht weer kon men moeilijk met alle troepen In de twee lokalen binnen-activiteit Op een regenachtige Zaterdag middag werd plotseling gezegd, dat de troep er niet meer in mocht. optrekken ,wel in overleg met de gemeentelijke autoriteiten, maar ksker niet met die alomtegenwoor dige schoolopzieners-mentaliteit, die de dienst van Gemeente Wer ken bezielt. Wat jonge mensen op dit gebied klaar spelen grenst aan het ongelooflijke, maar het jeug dig enthousiasme moet niet ge steriliseerd worden door de kille bureaucratie van overgevoelige en zich-zelfoverschattende overheids- instanties. Op dit gebied kan iets Een gemeentebureau zou er wor- iSls de Jeugdgemeenschap veel den gevestigd. Dit alles zonder de minste opzeggingstermijn. (Een staaltje van tegenwoordig bureau cratisch fatsoen Red.) Een der lo kalen is eerst enige weken gele den in gebruik genomen. De Padvinders hielden zich aan de Verkennerswet en gehoorzaam' den aan de wettige overheid. Langs de normale weg wendde de A. D. C. zich tot het gemeentebestuur. Enkele weken verliepen, toen werd de zolder van de „Prins Mau- ritsschool" aan de troep verhuurd. e zoldef was echter geheel on geschikt en buitengewoon onge zond. Daarom moesten de zolder tjes en tussenkamertjes van de le- dem weer opgezocht worden. Het voorjaar bracht weer een lokaal aan de Nieuwstraat. maar ook dit werd weer gevorderd voor een volkstelling, terwijl men de pad vinders tegelijkertijd durfde te verzoeken medewerking aan die volkstelling te willen verlenen. Tot zover de brief. Jeugdgemeenschap moet actief zijn Het wil ons voorkomen, dat deze brief door leiders van andere groe peringen met lichte variaties, maar met eenzelfde grondthema te bezingen is. Er wordt op erbarmelijke ma nier met de belangen van de jeugd omgesprongen. Verwijten maken we niet, we constateren alleen feiten. De betrokken perso nen hebben het buitengewoon druk met andere lopende en dringende zaken. Aandacht voor het jeugd werk zal alleen een machtig lichaam weten te wekken. Zo als de sport door de S. B. L. O. en °e Sportcommissie haar wensen 5E? kenbaar te maken en de no- £!tten ht daaraan weet bij te z!ch 'Pn°M0et de jeugdbeweging t h mobiliseren en la- w ng of uniformi teit: het gaat om louter zakelijke belangen en die zakelijke belan gen moeten op een zakelijke ma- niet worden RfS^daan. Gaat men bitten wachten tot van bovenaf een dergelijke instelling in het le- ■arnrdt geroepen, dan kan men ven WOTdtge od, sportter- wachten tot won g eidingsplan_ reinenkwesties, legenheden in "enen andereaangcB dw2. goede banen zijn ge« kom over 10 jaar nog na PfDe"jeugd kan met élan werken goed werk doen.. Werkelijke inte' resse voor de jeugdbewging heb ben nog maar heel weinig amb telijke instellingen. Prins Bern hard heeft de medewerking van de instanties gevraagd voor de oplos sing van het jeugdprobleem. Die medewerking zal het beste kun nen gegoten worden in de vorm van veel goedwillende, daden-rijke belangstelling en weinig bedisse lende. bemoeizuchtige betweterij. Als liet ruimte-probleem is opge lost volgt het leidersvraagstuk van zelf. Brandstoffen verwarming, bedrijven, kantoren enz. De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat zij, die het aanvraagformulier MD 393—06 niet toegezonden hebben gekregen van het Toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau, dit aan het kantoor, Broersvest 111 moeten afhalen in de week van 12 t.m. 17 Mei a.s. Het ingevulde formulier moet ten spoedigste op het kantoor Broersvest 111 worden ingeleverd. In onze opgave van gisteren blijkt een foutje te zijn geslopen, hetwelk eventueel storend kaa zijn. De uitreiking vindt nl. niet plaats aan het bureau Broersvest 111, maar Broersvest 95. Een onzer lezers stelt de vraag of Schiedam bij de Koemarkt en het Station ophoudt. Het Oosten meent hij is van alle verbindingen verstoken. Het is gemakkelijker voor de bewoners van dat stads gedeelte om naar Rotterdam te gaan, dan om zich naar Schie dams. centrum te begeven. Vele inrichtingen in het Oosten van de stad zouden er hun voordeel mee kunnen doen. Het centrum zou er wel bij varen. Ter gelegenheid van het 12%- jarig bestaan van het Sportfond- senbad in Schiedam zullen er op Zaterdag 17 Mei a.s. grote natio nale zwemwedstrijden worden ge houden, georganiseerd door S.Z.C. De dames Nel v. Vliet, Irene Kosterv. Feggelen en Hannie Termeulen, die onlangs 2 wereld records hebben doen sneuvelen, zullen op Individuele nummers uit komen. Voorts verschijnen aan de start: Irma Schumacher, Wil Haverlag, Beb v. Schaik, Marie Vaesen, Dolf v. d. Kuil, R. Sin- dorf, R. v. Daatselaar, Kees Ho ving, Stan Scheffer Nijs Kore- vaar, Dolf v. Schouwen, Eob Bonte en Herman Smitshuizen. Aan deze wedstrijden kan alleen op uitnodiging worden deelgeno men. Daardoor is men zeker van een niet overladen programma, waarvan elk nummer het aankij ken zeker waard is. GEBOREN: Cornelis z. v. C. v. d. Kraan en Chr. J. A. Bonefaas, Nassaulaan 75; Johannes z. v. J. v. Loenen en H. v. d. Berg, Tuin- Iaan 70; Ellie d. v. H. Schults en C. Overweel, Nassaulaan 75: Hen- drica M. d. v. J. Hertog en M. v. Deurzen, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: C. Bijland, 81 j., weduwe van P. Guldemond, van 's-Gravezandestraat 29. De vereniging Veilig Verkeer T Zlch voor het schriftelijk ver- a «er^t^iamerl te houden op 13 Mei volgende wijze: n op de 1 De school In het Gereformeerd Jeugdhuis hield de vereniging Oost en West gisteravond zijn laatste bijeen komst van dit seizoen. Het aantal bezoekers was zeer gering. Dit feit schreef de voorzitter van de ver. mr. J. Witkampf, toe aan de voor deze bijeenkomst ongunstige om standigheden. De heer J. van der Walle,„die in oorlogstijd hoofd van de Gouver nementspersdienst in Suriname is geweest, hield een voordracht over „Nederl. West-Indië gedurende de oorlog". Spr. schetste allereerst de veranderingen in het bestuur, nadat Nederland in de oorlog be trokken was geworden. Vanaf dit tijdstip moest West-Indië groten deels zichzelf bedruipen. Vanwege zijn belangrijke strategische lig ging t.o.v. het Panamakanaal leg den de Amerikanen bases aan in dit zeer uitgebreide gebied. In tegenstelling met de Britse gebie den is Nederl. West-Indië niet geheel onder invloed van de Ver. Staten komen te staan. De olieraf finaderijen op Curacao en Aruba werden ingeschakeld in de oorlogs industrie van de geallieerden. Het verblijf op de W. Indische eilanden was tijdens de oorlog allerminst aangenaam, omdat honderden Duitse duikboten in de Caraïbische Zee opereerden, alsof het in de Noordzee was. Tientallen schepen werden daar getorpedeerd. Ver volgens belichtte de spreker de economische toestand. Gedurende de oorlog is er een tendens tot samenwerking tussen de verschil lende onderdelen van Nederlandsch West Indie ontstaan om tot een, in economisch opzicht hechter blok te komen. Er hebben zich veel veranderingen voorgedaan op al lerlei gebied. Door de oorlog is er een drang ontstaan naar grotere staatkundige en economische onaf hankelijkheid. Welke koers West- Indië in de toekomst in zal slaan wist spr. nog niet te zeggen. Na de pauze schetste de heer van der Walle aan de hand van een aantal duidelijke lichtbeelden in enkele grote lijnen het karakter en de bevolking van dit veelzijdige ge bied. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de heer van der Walle voor zijn onderhoudende voor dracht en sloot hiermee de serie voordrachten van het seizoen. In de Strijense straat werd een kinderwagen zonder kap gestolen. De 54-jarige H. Verschoor uit Vlaardingen redde gisteren een onbekend gebleven jongetje uit do Schie. Het kind was ter hoogte van de Ooievaarsbrug in het wa ter geraakt. Gekleed sprong Ver schoor het na en kon het op de kant brengen. Hij verloor zijn pet, waarin drie zilverbons van 1. waren opgeborgen. Twintig platen glas van 1.20X3.50 gingen verloren, toen op de Broersvest de lading van een vrachtauto ging werken. De zes kratten, die samen 5 ton wogen, sloegen om en een grote ravage werd aangericht. Onder grote belangstelling is gisteren op de Algemene be graafplaats het stoffelijk over schot van de heer F. A. C. Lech- ner ter aarde besteld, nadat in de Evangelisch Lutherse kerk de rouwdienst was gehouden. De heer Lechner, die 84 jaar was, kende de geschiedenis van Schiedam als geen andere; zijn vaderstad had zijn volle belang stelling. O.a. uitte die zich door het geven van lezingen over Schiedams historie in vele en uit eenlopende kringen, terwijl hij bo vendien als lid van de commissie voor het Museum een grote in vloed op de gang van zaken daar van had. Hij maakte van jonge leeftijd af deel uit van de Kerkeraad van de Evangelisch Lutherse kerk. In vakkringen was de heer Lechner zeer bekend, omdat hij een der grootste wijnkopers van Schiedam was. Nog pas kort geleden schonk hij een mooie oude windwijzer in dé vorm van een driemaster aan de Ned. Herv. Gemeente. Deze siert nu, nieuw verguld, het dak van de Grote Kerk. Hinderwet' Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun be sluit van 7 Mei de beslissing op de verzoeken van: 1. W. Loman, alhier, om ver gunning tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardi gen van drijfsteen op het terrein aan de Noordvestsingel 37; 2. W. J. Woermeijer en J. J. Ver ger, alhier, om vergunning tot op richting van een moffelinrichting van rijwielonderdelen enz. in het benedengedeelte van het pand Singel 102; en 3. de N.V. Grossierderij „Mercu- rius" v.h. Karei L. Bijloo, alhier, qm vergunning tot oprichting van een inrichting tot het bewaren van brandspiritus tot een maxi male hoeveelheid van 1800 L. en tot het aftappen daarvan in fles sen in een gebouwtje achter het magazijn in het pand Botertr. 26, verdaagd, aangezien de desbe treffende onderzoeken nog niet zijn geëindigd. Schiedam, 8 Mei 1947. Gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus zal het Culturéel Rooster voor Schiedam niet verschijnen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft vanmiddag met 24 van de 40 stemmen (15 stemmen werden blanco uitgebracht) tot wethouder gekozen de heer L. W. Schmidt (C.P.N.) als opvolger van de zo pas afgetreden heer v. Halm. Tevoren had mr. v. d. Grinten .K.V.P.) de verklaring afgelegd, dat de Katholieken hun standpunt van September j.l. handhaafden en niet zouden meedoen aan de verkiezing van een communisti sche wethouder. Ook de A.R. en C.H. stemden blanco. „SHELL 55." Met goed gevolg is van de werf I. S. Figee te water gelaten het tankschip „Shell 55". Dit is het eerste schip in de serie van 3 stuks, die Figee voor Shell Ne derland in aanbouw heeft. MISERE IN RUITEN. Doordat de lading begon te werken, ging zij ter hoogte van de Passage te Schiedam van de vracht auto. Scherven brachten weinig geluk aan de firma, die het transport voor Pieterman verzorgde. Een kraanwagen kwam er aan te pas, om de ravage op te ruimen. De bekende Rotterdammer G. van Burink, oud-lid van de ge meenteraad stond gisteren terecht voor de bijzondere raad van cas satie te 's-Gravenhage. Hij is des tijds door het Bijzonder Gerechts hof veroordeeld tot 10 jaren ge vangenisstraf. In de oorlogsdagen is hij o.a. de kamer van de bur gemeester van Rotterdam, mr. Oud, binnengedrongen. Hij bond de burgemeester met geweld een doek voor, waarop een z.g. davidster stond afgebeeld en nam toen een foto van hem. Voorts heeft van B. personen opgeroepen voor werk verrichting voor de Duitse Weer macht en heeft hij enige wethou ders van Rotterdam blootgesteld aan opsporing. Eén persoon heeft hij met een vuurwapen bedreigd. De requirant betoogde, dat hij in October 1940 lid der N. S. B. werd, om zijn winkeliersorganisa- De man met den kalen knikker en het snorretje had geen flauw benul, dat Dumpie vlak achter hem stond en alles kon hooren wat hij zei. Anders had hij vast niet zoo luid gesproken. Want wat hij vertelde, was zeker niet voor an- dermansooren bestemd. „Zie je", zei hij tot zijn kameraad, „dit is nu ons laboratorium. De nieuwste machines die er bestaan. Het heeft een aardig duitje gekost, dat kan ik je verzekerend maar de cocaïne smokkel heeft ons gelukkig een goed winstje bezorgd, zoodat wij geld in overvloed hadden." Dum pie begon iets te begrijpen. „Aha," dacht hij. „Die cocaïne-smokkel is slechts een middel om aan cen ten te komen. Maar wat hebben zij dan wel hier, ginder en overal met die machines voor?" Dit zou hij echter gauw te weten komen. Vol trots vertelde de knikker na melijk: „Nog zijn we er niet, maar het scheelt niet veel meer. En dan zijn wij de rijkste en machtigste menschen van de geheele wereld. Dan maken wij goud, zooveel we willen!" tie in stand te kunnen houden. Zijn handeling met de burgemees ter was misschien niet geheel juist, naar v. B. verder zeide, maar hij werd geleid door de omstandig heden en oordeelde de burgemees ter geen geschikte figuur. De ac tie was meer gericht tegen de Duitsers, die mr. Oud handhaafden. De president vond deze uitleg weinig geloofwaardig. Van Burink gaf toe, dat ook zijn handelingen ten opzichte van de wethouders onjuist waren geweest. Hij was gegrepen door de leuze van de N. S. B., omdat hij altijd gevochten had voor de arbeiders en kleine middenstanders. De verdedigen, jhr. mr. G. L. G. de Milly uit Rotterdam, lichtte enige cassatiemiddelen toe. Hij wees er op, dat Van Burink er steeds, ook voor de oorlog, de meest ongebruikelijke methoden op na hield om zijn politieke doel te bereiken of om de aandacht te vestigen op wantoestanden. Van Burink stond voor niets en wilde ten aanzien van burgemeester Oud uiting geven aan een miskend eer gevoel van de N. S. B., omdat de Duitsers reeds enige N. S. B.-can- didaten voor het burgemeesterschap gepasseerd hadden. Pleiter bracnt naar voren, dat ook velen van zijn politieke tegenstanders van me ning zijn, dat zijn eptreden ge durende de oorlog nogal is meege vallen. De opgelegde straf oor deelde pleiter te zwaar. De advocaat-fiscaal, prof. Lan- gemeyer, merkte naar aanleiding van dit betoog op, dat een raads lid weliswaar niet strafbaar is voor hetgeen hij in de raad zegt (i. c. ten aanzien van de wethou ders), doch dat deze uitslui ting van strafbaarheid alleen slaat op de strafbaarheid der uiting op zichzelf. Een raadslid zal nimmer door middel van een redevoering b.v. oplichting mogen plegen. De advocaat-fiscaal zag overi gens in Van Burink iemand, die niet over bijzondere capaciteiten beschikt, zonder dat hij bepaald ontoerekeningsvatbaar is. In deze omstandigheden eiste spreker ver mindering der straf tot 6 jaren met aftrek. De uitspraak is over 4 weken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 5 April 1946 te Londen ge sloten verdrag betreffende het vaststellen van een maaswijdte van visnetten en van minimummaten op sommige vissoorten, ingediend. In de Memorie van Toelichting, ondertekend door de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, van Buitenlandse Za ken en van Justitie wordt o.m. net volgende opgemerkt: Gebleken was, dat de destijds aanvaarde maatregelen niet vol doende werden geacht om een behoorlijke visstand in de Noord zee te waarborgen, zodat moest worden onderzocht wat vooits kon geschieden om te bereiken, dat jaarlijks geen groter deel van de visstapel zou worden weggevan gen dan overeenkomt met de jaar lijkse aanwas van de soorten, die men in stand wenst te houden. In de eerste plaats werd hiervoor noodzakelijk geacht een grotere maaswijdte van de treilernetten. In de wateren ten Noorden van 66 gr. Noorderbreedte en Oostelijk van de Meridiaan van Greenwich werd daarom deze maaswijdte gebracht van 105 op 110 m.m., terwijl te vens werd bepaald, dat laatstge noemde maat ook zal gelden in de IJslandse wateren tussen de paral lellen 68 gr. en 62 gr. Noorder breedte en tussen de meridianen van 28 gr. en 10 gr. Westerlengte. Voor de overige wateren dit zijn in hoofdzaak de Noordzee, ae Ierse Zee, en Het Kanaal zal de maaswijdte der treilernetten worden vergroot van 70 tot 80 m.m. Ook de op de vissoorten gestelde maat werd herzien in deze zin, dat voor de instandhouding van de soorten een grotere maat noodzake lijk werd geoordeeld. Ook verdergaande maatregelen kwamen ter sprake. Een van Brit se zijde ter tafel gebracht voor stel, om tot een contingentering der vissersvloten van de deelnemende naties over te gaan, werd echter niet aanvaard. Het voorstel bedoel de te komen tot een beperking van de globale tonnage der vissersvlo ten van de deelnemende naties, waarbij echter buiten beschouwing^ zouden blijven de schepen bene den een nader vast te stellen in houd, dus de kleinere vissersvaar tuigen. Het voorstel vond bestrijding door die landen, welke in de gele genheid waren hun vissersvloot gedurende de oorlogsjaren aan merkelijk uit te breiden en thans afwijzend stonden tegenover elke beperking, voor zover deze hun bestaande vloot raakte. De Nederlandse delegatie kon zich met het Britse voorstel niet verenigen, daar zij van mening was, dat, als zodanige maatregel zou worden genomen, deze ook van toe passing moest zijn op alle vaar tuigen, omdat dit anders zou be tekenen een onrechtmatige bevoor deling van die naties, wier vloot overwegend uit kleine vaartuigen bestond. Bovendien achtte zij de globale tonnage geen geschikte maatstaf voor beperking. Wilde het Britse voorstel de overbevissing tegengaan door een globale beperking van de tonnage, van Nederlandse zijde werd het denkbeeld geopperd dit doel te be reiken door een beperking dei- vangsten, door deze in overeen stemming te brengen met het pro ductievermogen van de Noordzee, zodat ieder land jaarlijks niet meer mocht aanvoeren dan een nader VRIJDAG 9 MEI. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 V.ARA, 12.00 A.V.R.O., 16.00 VAR.A., 19.30 V.P.R.O., 21.00 V.A E A 7.00 Nieuws, gymn. en gram.10.00 Morgenwijding; 10.45 Piano; 11.15 V. d. vrouw; 11.30 Gram!; 1145 Ber. uit Inddë; 12.00 Orgel. 12 30 Skymasters; 13.00 Nieuws; 13 15 Muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Kookpr.; 14.20 Orkest; 15.20 Gram.; 16.00 Orgel; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Zang; 17 30 Muz. caus.; 18.00 Nieuws en varia; 18 30 V. d. Ned strijdkr.19.00 N.V.V.; 19.15 Gram.; 19 30 'Caus.; 20.00 Muziek; 20.30 Caus!; 21 00 Gram.; 21.30 Bui- tenl. overz.21.45 Gram.22.15 Jazz; 22.40 Avondwijdïng; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding- 11.00 Zang; 11.30 Gram.; 12.00 Sextet (12.20 Plano); 13.00 Nieuws; 13.15 Mando line; 13.50 Gram.; 14.20 Voordracht; 14 40 Koor; 15.15 Kwartet; 16.00 Voordracht; 16.30 Sextet; 17.15 Gram.; 17.45 Orgel; 18.00 Metro pole- ork.; 18.30'Gram.; 18 45 Bijbel; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage; 19.30 Zang; 19.45 Caus,; 20 00 Stemvork; 20.15 Orkest- 20.45 Caus.; 2100 Concert; 22.00 Report.22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram. toegezemd en^ntal ^^^niMopgaven 2 Op Dinsdag 13 Mei -47 wordt het examenwerk onder schooltijd •n onder toezicht van de onder- tviizer gemaakt, door deze gecorri geerd naar de toe te zenden nor- VerkeeuWilfem de'zwfjgerlaan 40 alhier, teruggezonden; 4 Door de vereniging wordt aan de hand van het opgeleverde re sultaat bepaald, wie Aan het spoe dig te volgen practisch onderzoek mag deelnemen; 5 Aan hen, die 't volledig exa men me tgoed gevolg hebben af gelegd, wordt een diploma uitge reikt. De vereniging legt derhalve voor een groot deel het welslagen van het schriftelijk examen in handen van de school en zij ge voelt zich ten zeerste verplicht door de medewerking daarvan. Voor a.s. Zaterdag moeten de scholen het aantal deelnemende leerlingen opgeven aan de gem. inspecteur v. h. onderwijs, de heer M. Holl. 45) Ze reden nog een poosje rona en daarna koerste Sauvage naar het pafk bij het museum. Op eenigen afstand van den ingang van het ?toPte hij en liet Joséphine tipce7n p',aats nemen. De gordijn- hoog portier waren om- 7nrËr Zrfat Tl"* u uitkijken. Maar 7e reden u ^t zitten, raaien door. Park ^«cheidene bo7enWop he? mu^urnrv^/^1. séphine. Ik heb hen vanmorgen ook al gezien, stelde Sauvage haar ge rust. Ik heb er navraag naar ge daan en gehoord, dat het werklui die het dak herstellen. hun vierden ronc naderden, hiela zijn, Toen ze op rit het museum een vrachtauto voor den ingang stil. Behalve de chauffeur, zaten er nog drie mannen in. Op den laadbak stond een met doeken overdekt voorwerp en het was ge makkelijk te zien, dat dit de Ja- pansche vaas moest zijn. Sauvage reed vlak langs den vrachtwagen en weer het park in. Een eind verder keerde hij om en naderde het museum heel lang zaam. Er stonden nu zes mannen voor het gebouw. Ze hielpen alle zes, om het zware voorwerp de trappen op te dragen. Bovengeko men laadden ze het op een rol wagentje en gingen er mee naar binnen. Weer het park door en weer langzaam voorbij het museum Joséphine zag vijf mannen naai buiten komen. Een hunner duwde zijn hoed achterover en wischte zich met den rug van zijn hand het zweet van het voorhoofd. Met een schakelde Sauvage over en reed pijlsnel verder. Hebt u hè» signaal van mij;) man gezien? vroeg hij aan het meis je. Dat beteekende voor mij dat onder dien doek een groote vaas stond, dat die in een vitrine is gezet, zooals Evers u verteld heeït en dat het aing verbazend zwaar is. Wil dat zeggen, dat Koen er in zat? Niet zeker. Die man heeft natuurlijk toen geen onderzoek durven instellen. Maar iets, dat zeker honderdvijftig pond weegt, moet m die vaas zitten, dat weet JU) wel. Ik had misschien wel iemand kunnen la.cn achterblijver! om den inhoud der vaas te onder zoeken, maar ik vreesde den ouden directeur achterdochtig te maken. Hij is zoo bezorgd voor zijn schatten, dai hij alarm zou slaan, als hij slechts vermoedde, dat er iemand in die vaas kón zit- ten. In elk geval blijkt wel, dat u precies gedaan hebt,- wat de ben de van u verwachtte. Hoe iat zoo? Het huis, waar u verblijf houdt is den geheelen dag bewaakt. Gedurende onzen rit zijn we voort durend geschaduwd door niet min der dan drie auto's die elkaar af wisselden om geen argwaan te wek ken. Maar waarom hebt u me dan hier achterin verstopt? Omdat ze dat natuurlijk van me verwachtten. Ik begrijp er anders geen steek van. Nu zullen we hier of daar heenrijden en het kantoor opbellen Ditmaal keerde Sauvage van de telefoon terug met een glimlacn op het gelaat. De wagen heeft het vliegtuig eindelijk gevonden. Het moest we gens motorpech dalen. Henri is met de auto naar Matosinhos on derweg. Hij zal zoo snel mogenjk naar Rio komen. Hei lierj r XXTII Verdere plannen *n-> "'i- na het sri»v hoofd tegen den muur geleund naast de telefoon. Haar goede oude tante was reeds lang naar bed gegaan. Sauvage had getele foneerd, dat de wagen, die Lasa- teur naar Matosinhos bracht, een lekke band had gekregen en te laat gekomen was voor den trein, dien de detective gehoopt had, te halen. Hij had daarom een andere auto gehuurd en was om acht uur op weg gegaan. Het was nu bijna middernacht. Terwijl Joséphine op haar rech ten stoel half zat te dommelen, droomde; ze van niets anders dan van Koen. Zat hij werkelijk in die groote vaas en in een vitrine van de Camoes Kunst Galerij opge sloten? Waarom hadden ze hem voor die fantastische rol uitgeko zen? Er moest iets aan haperen. Rrrrrttt! Ze sprong overeind en greep den hoorn met trillende vingers. Met juffrouw Malotaux? Ja, jao ja. Met Sauvage. Juist 'n tele foontje van Henri gekregen. Is in Cabral aangehouden wegens te hard rijden. De veldwachter had nooit van het Bureau Lasateur ge hoord en wil niet gelooven, dat Lasateur's papieren echt zijn. Het zal zoo midden in den nacht nog al tijd kosten, dat zaakje in orde te brengen. Maak u niet ongerust Henri heeft zich wel uit las- g uilen weten te redden Moed houden! Later meer! Och! och! och! kreunde het meisje en liet de hoorn uit haar, opeens krachtelooze, vingers val len. Uren verliepen en toen werd er weer hard gebeld en ze schrok wakker in het besef, dat er aan de voordeur gescheld was. Ze snelde er heen en trof Sauvage aan rustig en correct onder het portieklicht, dat den heelen nacht gebrand had. Hoe laat is het? vroeg ze snikkend. O, het is al dag en mijnheer Lasateur is nog niet te rug! Philippe Sauvage glimlachte en kepk op zijn horloge. Het is pas zes uur. En het is klaarlichte dag. Maar uw laatste bewering moet ik tegenspreken. Lasateur is aangekomen. Ze wankelde van de reactie, doch bedwong zich snel en ging hoed en mantel halen. Om kwart over zes klommen ze naar de achtste verdieping van de Casa Vasco da Gama, want de lift ging nog niet. Sauvage ging haar door de holgalmende gang voor, naar No. 816 en opende de deur. Henri Lasateur zat achter zijn lessenaar, frisch, glimlachend en onberispelijk, alsof hij juist van huis kwam. Hem met wijd open oogen aan starend. vertelde Joséphine hem liaar wedervaren. Lasateur zei geen woord, maar keek haar voort durend aan. Er zit ergens een kneep in, Henri, zei Sauvage, toen het meisje haar verhaald beëindigd had. Ik ben geneigd, je te gelooven, zei Lasateur nadenkend. En ik denk, dat ik er achter ben, voegde hij er aan toe, zijn hand in een hokje van zijn bureau stekend. Hij haalde er een kiekje uit en reikte hun dat over. Joséphine herkende terstond het ding, door haar in terstond het ding, door haar in van geleek op een persijzer met een stuk electrisch draad er aan. Het is aan den portier gelukt, dit ding voor me te kieken, ver klaarde de detective. Ik ben er mee naar eenige fabrieken van elec- trische instrumenten gegaan, om dat er die draad aan vastzat. En hebben die verteld, wat het was? Ja. Het is een nieuwe uitvin ding, die nog niet in den handel is. Het is een electromagneet, die, vijftienmaal zijn eigen gewicht hoe wonderlijk het ook klinkt, moet kunnen tillen. Hmm! bromde Sauvage. Nu haalde Lasateur, naar de meeninst van Joséphine met te veel bedac'-t-namheid, een papier, dat hij o" tafel uitspreidde, te voor schijn. (Wordt vervolgd). vast te stellen percentage van de totale vangst, waarvan de deskun digen van mening, zijn, dat zij zonder gevaar voor achteruitgang van de visstand, aan de zee Kan worden onttrokken. Bij de beper king van dit percentage zou men zich moeten richten naar de graad van ontwikkeling, welke het vis serijbedrijf, vóór de oorlog liati bereikt. Ook omtrent dit denk beeld kon echter allerminst over eenstemming worden bereikt. Hetzelfde gold voor eveneens ter sprake gebrachte voorstellen het aantal visdagen te beperken, om bepaalde gebieden gedurende een deel van het jaar voor alle of voor bepaalde vormen van visserij te sluiten, dan wel een verbod om gedurende een bepaald gedeelte van het jaar zekere vissoorten aan te voeren. De meningen over al deze denk beelden waren echter dermate ver deeld, dat het niet mocht lukken deze te verwerken tot een voor stel, dat door de gedelegeerden der deelnemende naties kon worden aanvaard. Voor nader onderzoek werden deze voorstellen daarom verwezen naar een in te stellen commissie, waarin alle deelnemende naties door een of twee leden zullen zijn vertegenwoordigd en welke binnen een jaar zal rapporteren, omtrent de wijze, waarop het gestelde doel op de beste wijze kan worden be reikt. Aan de vertegenwoordigende landen werd in verband hiermede in overweging gegeven althans ge durende dit jaar hun herbouw programma's voor hun visservloot zodanig in te richten, dat deze vloot niet groter zou zijn dan die van 1938 en zo dit op het tijdstip der Conferentie reeds wel het ge val was, voorlopig van iedere ver groting af te zien. Er is een accoord gesloten tussen Nederland en België, volgens het welk laatstgenoemd land ons 40 millioen holle bakstenen zal leve ren en voorts belangrijke hoeveel heden graniettegels en cement- Emittenten berichten, dat de 3% pet. lening ten laste van de Congregatie van de H. Catharina van Senen te Voorschoten, ten bedrage van 560.000 tegen de koers van 100 procent, beduidend overtekend is. Op de inschrijvingen zullen be langrijke reducties dienen te wor den toegepast KATH. MIJNWERKERS EN DE NATIONALISATIE G«en principiële kwestie In een plenaire zitting van de Internationale Steenkoolconferen tie, welke van 23 April tot en met 3 Mei te Genève werd gehouden, heeft de heer Frans Dohmen om trent de nationalisatie de volgende verklaring afgelegd: „Als voorzitter van de R.K. Mijn- werkersbond, welke het grootste gedeelte van de Nederlandse mijn werkers omvat, wil ik uiteenzet ten op welke motieven ons stand punt steunt. Ik stel daarbij voor op, dat nationalisatie voor ons geen principiële kwestie is. Zouden wij tot de overtuiging komen, dat het algemeen welzijn de nationalisatie onzer kolenmijnen eist, dan zou den ook wij hiervan voorstanders worden. Pe belangen onzer Neder landse mijnwerkers zijn echter door de Wet op de organisatie van onze mijnindustrie volkomen vei lig gesteld. Daardoor is een pu bliekrechtelijk lichaam met een paritaire vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers ge schapen. De bevoegdheden van dit lichaam zijn vastgelegd in htt Mijnstatuut. Op grond hiervan kunnen alle belangen van de be trokkenen bij verordening gere geld worden. Gezien deze situatie achten wij het op dit ogenbliK overbodig om in ons land tot na tionalisatie van de mijnen over te gaan. Dit standpunt wordt mede ingegeven door de vrees, dat b.j nationalisatie der mijnen een te grote bureaucratie haar intrede zou kunnen doen." Met opzet, zo verklaarde ons de heer Dohmen, heb ik er in mijn verklaring op gewezen, dat onze R.K. Mijnwerkersbond de grootste organisatie is, want ik was te Genève tot de ontdekking geko men, dat bij delegaties van andere landen zoals Engeland, Frankrijk en Amerika, de indruk was ge wekt als zou de Algemene Mijn werkersbond, die socialistisch ge kleurd is, de toonaangevende vak organisatie van de Nederlandse mijnwerkers zijn. Deze vakbond telt nog geen duizend leden, ter wijl de katholieken^ er 16.000 heb ben. Deze zaak is té Genève even goed recht gezet! Met ingang van 1 Mei zijn alle soorten stenen (metselsteen, kalic- steen, straatsteen) vrij van bon gekomen. De handelaren en fabri kanten mogen derhalve zonder in ontvangstneming van bonnen en zonder machtigingen tot afleve ring van alle steensoorten over gaan. Er wordt echter zeer na drukkelijk de aandacht op geves tigd. dat voor alle bouwwerken ook voor die, waarbij uitslui tend distributievrije materialen worden verwerkt een rijksgoed keuring van of vanwege het Col lege van algemene commissarissen voor de Wederopbouw vereist is en blijft. Trekking van 8 Mei: 10U0: no. 17328. Dinsdag is het de grote dag. Uit de verschillende vissershavens zul len dan de eerste loggers zee Kie zen ter haringvangst. Tussen 17 en 20 Mei mag men dan de eersie aanvoer van „Hollandse nieuwe" verwachten. Intussen heeft in Vlaardingen een beuger al haring aan de markt gebracht. Dit was echter nog geen consumptieharing, doch zgn. aas haring, die bestemd is als aas voor de beugvisserij. De vangst was echter groter, dan men voor dit doel nodig heeft; hetgeen de hoop heeft gevestigd, dat er flink wat haring is in de zee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3