open Jaarfeest van de K.A. B KAPITEIN DUMPELADORIS i v programma VRIJDAG 9 MEI 1947 NIEUWE REGELING WAARSCHIJNLIJK Uit het lood geslagen Duitslandganger HERMES-D.V.S. „LEVE DE KEIZER' TENTOONSTELLING DUSLSV HANDWAGEN GESTOLEN tindie onder Japanse bezetting AANRIJDING VLAARDINGEN ;ns broetferdienst V/O V/ WIE IS VERANT WOORDELIJK? Vergiftigingsgeval behan deld in Tweede Kamer 34. Goudmakers door Emart Kinsbum nische bedrijven een winst van' 150.000 boven de geraamde heb ben gemaakt. Hoe is dat te rijmen? Red Wat betreft de uitgaven is de uiterste zuinigheid betracht. Het gemeentebestuur zegt nadrukke lijk, dat bezuiniging op nood zakelijke onderhoudswerken moei lijk als zodanig kan worden be schouwd; dat is geen juiste poli tiek. Evenmin geldt dit voor uit gaven, welke handel en nijverheid bevorderen of anderszins indirecte voordelen brengen, zoals uitgaven voor volksgezondheid, onderwijs en culturele voorzieningen. De volkshuisvesting zal in dit en de komende jaren onvermijdelijk financiële offers vergen Verscheidene posten voor onder houdswerk zijn aanzienlijk hoger dan normaal, ten gevolge van de bezetting. Zo is het bedrag voor onderhoud voor straten en pleinen met 414 ton, 3Y» ton hoger dan het bedrag voor de oorlog. De molestverzekering een ander oor logspostje van een lieve millioen guldens moet jaarlijks voor l/25e deel ten laste van de gewone dienst komen. Het is de vaste mening van het gemeentebestuur dat het van kort zichtigheid zou getuigen indien onze generatie zich bepaalde uit gaven niet zou getroosten, welke nodig zijn in het kader van de ongetwijfeld komende stadsont wikkeling. Evenzeer zijn nodig die uitgaven, welke de stadsontwikke ling voorbereiden. Bij het opstellen van de begro ting 1947 heeft het gemeentebe stuur zich voortdurend laten lei den door het besef, dat de ge meentelijke organen ondanks scherp toezicht van Ged. Staten en het Departement van Binnen landse Zaken in eerste in stantie verantwoordelijk zijn voor de gemeentelijke financiën- Juist opdat de gemeentelijke autonomie deze periode van noodlijdend heid" ongerept zal kunnen door staan. Daarnaast heeft het zich laten leiden door het vertrouwen, dat er dank zij het doorzettings vermogen en de arbeidskracht van ons volk, op de duur voor de™ gemeentelijke financiën betere perspectieven zullen opengaan- A Zo gauw de zon, zonder ran cune vanwege de plagerijen van Lentestormen en mopperende Ne derlanders, vriendelijk over onze bleke huiskleurtjes strijkt wordt de zomerkleding opgezocht en hangen de badpakken buiten om de naphtaline-lucht kwijt te raken Wanneer kunnen we zwemmen, is het eerste was de benauwde Schiedammer vraagt vanover zijn enge boord. Het is niet aan te raden naar de West Frankelandse Dijk te fietsen om te zien, of het open bad een open bad is, want alles wat U daar zult zien is een heel klein plasje water onder de duik- toren. De pierebak en een deel van het diepe staan zo droog als een zandverstuiving in de Sahara. Met tien mensen wordt er ge werkt aan het opknappen van het bad. Er komt een nieuwe zand laag in. Verrotte planken worden vernieuwd, de tegelpaden geëf fend. In de springtoren van het damesbad is een nieuwe vloer ge legd. Alles wordt gedaan om het bad op de 19e Mei klaar te heb ben. Dat is de openingsdatum, die door de subcommissie zwem men van de gemeentelijke sport- commissie Is geadviseerd aan B. en W. Er is echter nog één maar. De sub-commissie is tot de conclusie gekomen, dat het open bad een te groot aantal tarieven heeft. Daar om heeft het aan' het gemeente bestuur voorgesteld om aan de Raad toestemming te vragen een grotere eenheid in te voeren. In overleg met kopstukken in de zwembaden-wereld van Nederland heeft^de sub-commissie besloten eejwpTenheidstarief in te voeren Een mens, zelfs een aantal mensen, vormend een gerechts hof mag veel kunnen doorgron den, maar het is niet altijd ge geven een blik te werpen in de diepste roerselen der ziel en de verborgen intenties van een wetsovertreder. Hoe is het dan gegeven, een juiste maatstaf bij JUf'strafoplegging, aan te leg- g^?gcri? Veelal zullen ervaring, mensenkennis, list en combina tievermogen uitkomst kunnen brengen, doch in zeldzame ge vallen zal een juist oordeel be moeilijkt worden door een rond tasten naar geheimzinnige mo tieven. Zulk een geval beleefden wij gisteren voor de meervoudige strafkamer te Rotterdam, waar de 22-jarige stoffeerder L. v. d. B. terechtstond voor een moord aanslag. De feiten lagen er sim pel en duidelijk. Op 17 November 1946 had v. d. B. aangebeld aan de woning van een 80-jarige oom, die op dat moment uit was. Een neef liet hem echter binnen, gaf een sigaret en men luisterde een ogenblik naar de radio, toen v. d. B. opmerkte, dat de radio niet goed stond. De neef, de 56-jarige Z. C. S. wendde zich naar het toe stel, doch kreeg twee stevige klappen op het hoofd, naar later bleek met een revolver. Het slachtoffer rende naar buiten, kreeg nog 2 klappen en op straat zond v. d. B. hem 2 schoten na. Men ziet, eenvoudig en niet al te vreemd. Er was een volledige J(gl»entenis, zij het dan ook, dat v. p; B. beweerde in de lucht te heb ben geschoten. Resteerde dus nog het motief te vinden en de zaak kon soepel worden afgewerkt. Vier motieven waren mogelijk: moord uit wraak, jaloezie, e.d.; moord uit geldzucht; een sadisti sche neiging om bloed te doen vloeien of zoals de verdachte opgaf om zich te redden van de dienstplicht. Om te beginnen bij het laatste motief, dit kon heel moeilijk au sérieux worden genomen. Ver dachte wilde om ondoorgronde lijke redenen niet in dienst, en wil de zichzelf in opspraak brengen, om zodoende vrij te blijven. Wel iswaar had hij nog lang geen op roep ontvangen, maar dat deerde niet Hij meende een misdaad in elkaar te moeten zetten, waardoor de verdenking weliswaar op hem viel en hij dus in voorarrest zou worden genomen, maar wanneer men hem niets kon bewijzen, zou hij losgelaten moeten worden. Zijn niet al te snuggere gedachte was dan, dat hij overal af zou zijn. Het idee om gewoon dienst te wei geren, trok hem niet zo aan, daar hij een afkeer had om voor de Krijgsraad te verschijnen. Heel dom haalde hij zijn spel letje uit met een neef, die hem natuurlijk onomstotelijk zou her kennen, zorgde hij niet voor een alibi, vergat hij, dat alleen het slaan met het schietwapen al vol doende zou zijn geweest, liep hij na afloop naar huis, kortom, deea hij massa's dingen, welke een echte overvaller vast zou nalaten. JU at dan wel De argwanende recherche wierp zich toen direct op geldzucht. De oude oom zat er warmpjes in, dat was bekend en de neef had op die avond 3000 op zak. Het meisje van v. d. B. wilde graag trouwen en een dag tevoren had hij dan ook naar de prijs van meubels e.d. gevraagd. Op een antwoord „drie a vierduizend gulden" had v. d. B. „Dat kan wel" gezegd. Hoe mooi klopte alles en men voor volwassenen en een voor de jeugd. Het ligt in de bedoeling om niet langer abonnementen uit te geven, maar knipkaarten. Waar schijnlijk wordt het eenheidstarief voor volwassenen op 20 cent ge steld. De kosteloze uren worden door deze maatregel niet bein- vloed. Aangezien de gemeenteraad eerst op de 23e Mei bij elkaar komt is het onmogelijk om als vaststaand aan te nemen, dat het open bad op Maandag 19 Mei zal openen. jtA DE „COOLHAVEN's' tPv AANBOUW Twee dagen na tewaterlating reeds in de vaart Eind Mei zal van de werf Gusto te Schiedam te water worden ge laten het m.s. Coolhaven. Dit schip een coaster van 780 ton, is thans voor rekening van Van Uden's Scheepvaartmaatschappij in aan bouw en zal, na haar tewaterla ting, worden ingelegd in de dienst Rotterdam-Finland, welke van Uden in samenwerking met Wm. Müller exploiteert. Een bijzonderheid is,dat dit schip direct na de tewaterlating zee zal kunnen kiezen, want de bouw van het interieur is ook al geheel gereed. Er zal eerst een proefvaart worden gehouden, waarna reeds twee dagen na de doop de „Coolhaven" haar eerste reis naar Finland zal aanvaarden. Een zusterschip van de „Cool haven", de „Koningshaven", is sedert enkele maanden in de vaart. Dit schip is echter op de normale wijze te water gelaten. VISSERIJ SCHEVENINGEN, 9 MrfdKsom. mingen trawlers SCH. 6&AJB16O, SCH 140 2200 Besommiafln kustvis» sers; HD 72 12ILT5R. 44 220. SL 46 260, SL. 3 250, SL 19 f 250 OD 17 510, SCH 128 180, SCH. 119 130, SCH 38 900 SCH. 177 1840, SCH 12 930, SCH 16 f 1290, KW, 66 100, SL 11 1150, SL 36 f 1080, RO 40 580, GO 9 f 1100 KW. 142 210, OD 18 920, RO 40 580, GO 9 1100, KW 142 210, OD 18 920, BH 5 720, KW 27 50, KW 61 240 UK 144 360, UK 185 29Ó, UK 184' 720. Aangevoerd van IJmuiden 50 kn kabeljauw, welke voor de maximum, prijs verhandeld werden: groot mid. del schol f 28—31, klein middelschol 30.5031.20, alles per kist van 40 kg. Hermes-DVS speelt Zondag in de "gewone opstelling tegen Emma De overige wedstrijden van Her mes zijn: RFC IV—HDVS III; HD VS II—Overmaas II; HDVS IV— VFC III. deze avonden, n.l. die van 8, 9, 11, 13, 16, 18 en 20 Mei opluisterde, al was dit helaas in het program ma niet vermeld. Bijzondere aandacht vroeg hij voor de Centrale Volksbank. Se dert Mei 1942 zijn er in Schiedam 1300 spaarders bijgekomen. Het saldo is gestegen van 125.000 tot 575.000. De spaarbank houdt zitting Dinsdags en bonderdags van 78 en 's Zaterdags van 3—5 uur. Bovendien vroeg hij be langstelling voor het weekblad Katholiek Volk, dat hij het bin nenkomen aan de aanwezigen was uitgereikt. DHS ontvangt a.s. Zondag LSV uit Leerdam en moet zorgen dat de puntjes hier blijven dan neemt ze de kop over van Fluks. Verder: Excelsior 3DHS 2; Transvalia 2 —DHS 3; DHS 4SFC 2. K. A. de J. heeft bij de politie gemeld, dat de handwagen, die hij even op de Grote Markt had neer gezet, bij zijn terugkomst verdwe nen was. Het jaarfeest van de Katho- lloK© Arbeiders Beweging ling Schiedam is weer aangebro ken. Zeven avonden zullen de le den kunnen genieten van het spel van Alberdingk Thijm opgediend ln een muzikaal lijstje van St. Ambrosius. Voor een jaarfeest past geen zware kost. De keuze van het toneelstuk viel daarom op een klucht. Wie kan zich een amateur- toneelvereniging en een klucht zonder de naam Gerard Nielen denken. Bij het schrijven van „Vive l'Empereur" (Leve de Kei zer) werd hij bijgestaan door Mar. Janssen. De naam Nielen voor spelt tevens een nooit bijzonder geestig, nfaar wel aansprekelijk stuk. „Vive l'Empereur" vertelt de geschiedenis van een dorpsrente nier, die groote verering heeft voor Napoleon. Hij meent nog een afstammeling van de grote Franse Keizer te zijn. Door zijn nicht en haar verloofde, een filmregiseur, wordt hem wijs gemaakt, dat hij Inderdaad grote aanspraken maakt op de Franse troon; er is een grote monarchistische bewe ging in het leven geroepen om hem tot keizer uit te roepen. Na poleon Goeddeel slikt deze onzin en gaat zich onder leiding van de regisseur voorbereiden op zijn nieuwe taak. Hij krijgt Franse les en steekt zich in een pakje van Napoleon. De klucht wordt zo hoog opgevoerd, dat de ontkno ping voor de man een des te gro tere ontgoocheling wordt. Hvj is nu ineens van alle illusies gene zen. Het spel draait voornamelijk om Napoleon. De acteur, namen werden niet vermeld, heeft zich van zijn taak zeer goed gekweten. Dora, de dienstbode, was zijn grote tegenspeelster; in alle op zichten de juiste vertolking. Fran- cy en Fre Sprenkel, resp. de nicht-filmster en haar verlooide- regisseur, speelden het spelletje zonder al te doorzichtig te wor den. In zijn vermommingen was de verloofde voortreffelijk. Mej. Stoffels was een echte dorpsonder wijzeres. Ook de kleine rollen wa ren goed bezet; Salomon Cohen, handelaar ln antiek was een Jood, Jaap en Kees de inbrekers wa ren voor hun rol geknipt, evenals van Dijk de meubelmaker. Een dokter behoorlijk voor het voet- liccht te brengen lukt aan de Alberdingk Thijmers nog niet. Over het algemeen was de rol- kennis niet groot genoeg. Er werd teveel op de souffleur gespeeld. De verloofde kon beter niet met haar rug naar haar dierbare gaan zitten; hoe de situatie van deuren in Huize Goeddeel was, is ons niet uuidelijk geworden. Aan de zeg- ging mag nog wel enige aandacht worden besteed. A®" het begin van de avond heette de heer C. Meijer, voorzit ter van de r.k. Volksbond de le den van harte welkom. Hij wees er speciaal op, dat St. Ambrosius Burgemeester Oud opende giste ren in het Museum voor Land- cn Volkenkunde aan de Willemskade 25 te Rotterdam de tentoonstelling „Indië onder Japanse bezetting", welke tentoonstelling georgani seerd werd door de Kon. Ver. „Indisch Instituut" te Amsterdam en die in de hoofdstad reeds een zeer groot succes had. Wij in Nederland hebben de er varing van vijf jaar bezetting, en wij hebben daarvan onze tentoon stelling „Weerbare Derfïocratie" ge had, welke tentoonstelling een overweldigende belangstelling trok Het is in meer dan één opzicht wenselijk, dat wij hier in Neder land eenzelfde belangstelling to nen voor wat onze land- en rijks genoten, blank en bruin, in Indië onder hün bezetting hebben gele den. Dan krijgen wij bewondering •voor de ongebroken geestkraent van de mannen en vrouwen, die de gruwelen van de Japanse kam pen doorstonden, dan staan wij een ogenblik eerbiedig stil, geden kend de duizenden, die in deze kampen de dood vonden, dan zien wij ook met welke duivelsgeraf- fineerde middelen de Japanse propaganda onze Indische jeugd heeft gemilitariseerd en een onbe redeneerd „merdeka"-verlangen heeft geforceerd. Al hebben de staatkundige ver houdingen zich gewijzigd, de in de loop der eeuwen gegroeide eenheid van Nederland en Indië blijft gehandhaafd. Het wak de wens van burgemeester Oud, dat Nederland en Indië samen als ge lijkwaardige partners voort zou den gaan op de weg naar nieuwe welvaart. Aan de hand van honderd authentieke inzendingen waar onder zeer zeldzaam en origineel materiaal van regerings- en particuliere zijde is deze tentoon stelling samengesteld tot een waarachtig getuigenis. De econo mische penetratie van Japan, de overrompeling van Nederland, de oorlog in Indië zelf, de Japanse intocht, overheersing en propa ganda, de toestanden in de kam pen. het einde van de oorlog en de gevolgen van het Japanse wanbe heer. Men mag deze tentoonstelling niet verzuimen te bezoeken. Ter hoogte van het opgebroken stuk aan de Rotterdamsedijk na derde gisteren met grote snelheid uit de richting Schiedam een vrachtwagen, bestuurd door T. G. B. uit Overschie een personenauto bestuurd door J. B. uit Rotterdam De laatste bemerkte, dat B. een zeer grote snelheid had en ver minderde zelf zijn vaart. B. haai de echter te laat weer naar rechts uit, nadat hij het opgebroken stuk gepasseerd was en botste tegen J- B. op. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten met een kraanwagen worden wegge sleept. zal tevens een politie-post worden gevestigd. TRIBUNAAL. In zijn zitting behandelde het Tribunaal de volgende gevallen: A. H. J. Ripke, caféhouder. Maas sluis, beschuldigd van lidmaat schap N.S.B., steunverlening Win terhulp, lid landwacht Nederland vrijwillig naar Duitsland gegaan. Na raadkamer Werd verdachte direct in vrijheid gesteld. Uitspraak 9 Mei. J. J. Ripke, van Maassluis, N.S.B.-er en beschuldigd lid te zijn geweest van het N. A. F. De verdediger, mr. Van Kinde ren, was van mening dat dit bui ten zijn wil omging. Hij was als lid van den ambtenarenbond auto matisch N.A.F.-lid. De verdediger bepleitte de uiterste clementie. Uitspraak 9 Mei. R. W. Bos te Maassluis, was een zwakkeling. Men had hem ge dwongen toe te treden bij de Ger maanse S. S„ toen hij in Duits land werkte. Mr. Van Kinderen uitte zijn verbazing over de ge vangenneming van verdachte. Al les in het dossier is gunstig voor verdachte. Pleiter vroeg als een kleine rehabilitatie onmiddellijke invrijheidstelling. Aan dit ver zoek werd voldaan. Uitspraak 9 Mei. Tenslotte kwam voor de zaak tegen het echtpaar Breems uit Maasland. De vrouw was een Duitse. Zij waren beiden lid van de N.S.B., samen naar Westerbork gevlucht en samen opgepakt en vrijgelaten. Een verdediger had het echtpaar niet. Uitspraak 9 Mei. H. MISSIE. In onze parochie wordt van 10 t.m. 18 Mei a.s. Missie gehouden, welke geleid wordt door Eerw Paters Montfortanen. LANGE VINGERS. De Rotterdamse Rechtbank heeft de 37-jarige kassier J. K. uit Vlaardinger-Ambacht veroordeeld tot een jaar en twee maanden ge vangenisstraf. K. had zich als ambtenaar van het Ned. Beheersinstituut schul dig gemaakt aan diefstal van een anatal sieraden, die vroeger aan politieke delinquenten toebehoor den en thans in de kluis van het Beheersinstituut lagen opgebor gen. POLITIEPOST IN VLAARD.-AMBACHT. De voortdurend uitbreidende administratie noopt B. en W. om te zien naar meer ruimte voor de gem. secretarie, temeer nu het noodzakelijk is geworden een lo kaal van het pand Markt 14, thans bij de secretarie in gebruik, te be stemmen voor de politiedienst. Men wil nu de rijwielbergplaats aan de Markt 15, na verbouwing, bestemmen tot bureau van de Burgerlijke Stand. Het ligt tevens in het voornemen om „Algemene Zaken" over te plaatsen naar lokalen in het raad huis, thans in gebruik bij het ge meentearchief. Het archief zal dan v/orden overgeplaatst naar loka len van het raadhuis van voorm. Vlaard.-Ambacht. In dit gebouw vóór 1 Mei 1947, moet de aanvraag geschieden in de eerste helft van die maand. Ontstaan die omstan digheden na genoemde datum, dan behoort de aanvraag binnen 14 dagen na het ontstaan te worden gedaan. Gelijktijdig in dienst treden van two of {neer broeders. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in de zelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds die nen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om door vrijstelling van de dienst plicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval aan één of meer hunner te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. Voor de lichtingen 1944, 1947 en 1948 gelden de volgende bepalin gen. Aan wie vrijstelling wordt verleend; 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten njinst; drie broeders heefj of gehad heeft, die dienen of ge diend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese weermacht. 2. In een van deze ge vallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór het onder punt 5 vermeld tijdstip: a ten min ste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een in 1946 of 1947 verleend uit stel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c- in het ge not van militair pensioen is ge steld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. 3. Voor vrijstelling wegens broe- derdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wet tige halfbroers. 4. Het recht op vrijstelling moet behoudens het beoaalde onder punt 5 bestaan vóór de datum, waarop de he la. nghebbende ingeschrevene de, eerste oefening aanvangt. 5. Voor de ingeschrevene van de lichting 1947, die reeds in werkelijke dienst is gekomen vóór de dagtekening van deze beschikking, moet het recht op vrijstelling bestaan vóór 1 Juni 1947. 6. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren1 is te werk ge steld bij een burgerlijke tak van Staatsdienst. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de ingeschre vene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven. 2. In dien de aanvraag gegrond is op omstandigheden, die aanwezig zijn ZATERDAG 10 MEI. HILVERSUM I (301 M.) VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.0(5 Morgenwijding; 11.00 V. d. continu- arb.; 11.45 Ber uit Indië; 12.00 Mil lers 12.30 Jan Corduwener; 13.00 V. d. Ned. strijdkr.; 13.30 Accor deon 13.50 Reportage Engeland— Rest van Europa; 15.55 Orkest; 16.40 Zang; 16.55 Ramblers; 17.30 V d. jongeren; 18.00 Nieuws;' 18.15 Gram.; 18.30 V. d. Ned. strydkr.; 19.00 Koor; 19.30 Caus 20.00 Actual;. 20.20 Orgel; 20,45 Hoorspel; 21.15 Oké-progr.22.30 Caus.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Puzzie; 23.30 Huls-bi os. HILVERSUM n (415 en 218 M) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.- 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12 00 Gram.12.30 Klaas van Bee'ck (13 00 Nieuws); 13.45 Caus.. 14 00 Gram.; 14.30 Filmpr.; 14 45 Gram.; 15.00 V. d. jongeren; 15.10 Jonge Dat was bij elkaar zo het een en kunstenaars; 15.45 Boekbespr.; 16 00 ander. Dumpie hield zijn revol- Gram.; 16.20 Caus.; 16.30 Muz 'caus; ver gereed en verscholen achter 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.'; een machine wachtte hij tot het 18.15 Journ overz.; 18 30 Buffalo tweetal terugkeerde/Daar kwa- Bill; 19.00 Nieuws;' 19.20 Orkest; men de mannen aan, nog altijd 19 45 Klankbeeld; 20.00'De gewone luid redenerend. Ze schenen zeer man20.20 Report Bondselftal in hun schik. Doch dat duurde —Eng. amateurs; 20.30 Lichtbaken; niet lang meer. „Handen om- 21.00 Muziek; 21.20 Gram.; 22,00 hoog", brulde Dumpie, terwijl hij „Dwarsliggers"; 22.45 Avondgebéd; te voorschijn sprong. 23.00 Nieuws; 03.20 Gram. Het tweede kamer-lid, de heer Suurhoff, heeft aan de ministers van Sdciale Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het veroordelend vonnis, geveld tegen een 19-jarige leerling-apothekersassistente te Rotterdam, die in een apotheek te Hillegersberg abusievelijk een zwaar vergif in een geneesmid del verwerkte? 2. Is in dit geval de hand ge houden aan de wettelijke voor schriften (art. 7 van de wet on de artsenijbereidkunst)7 volgens wel ke vergiften in een gesloten kast moeten worden bewaard, van welke kast de sleutel dient te be rusten bij de apotheker of apo thekersassistent 3. Indien mocht blijken, dat hieraan niet de hand gehouden is, zijn de ministers dan van mening, dat volkomen onbevoegde arbeids krachten aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de gevolgen van door hen gemaakte fouten? 4. Zijn de ministers bereid een onderzoek in te stellen naar aard en omvang van de opleiding van apothekersassistenten, zulks met inschakeling van de organisaties van apothekers en van apothe kersassistenten 5. Zijn de ministers niet van mening, dat in elk geval maatre gelen getroffen dienen te worden om te voorkomen, onbevoegden zonder voldoende toezicht van ge diplomeerde krachten geneesmid delen bereiden? Goud maken wilden de mannen dus. Daarvoor hadden zij dit ge weldige onderaardse laboratorium ingericht van het geld, dat zij met het smokkelen van cocaine verdienden. „Sjonge, sjonge," mompelde Dumpie. „Die zijn me eventjes wat van plan." En hij besloot er een stokje voor te ste ken. Hij kon wel geen wet be denken, die het iemand verbood om goud te maken, maar dat was dan ook het enige waarvoor zij niet te straffen waren. Verder was er genoeg. Het laten stoppen van een schip, het schieten op een weerloos vliegtuig, het smok kelen van cocaine en poging tot moord 0p een plichtsgetrouw ambtenaar van de geheime dienst. teit heeft, kan hij dien magneet met de lichtleiding, die over het dak loopt, verbinden. De aquarel len tegen den wand hangen natuur lijk iets voorover. Hij zou den magneet langs den mand kunnen laten zakken, zoodat hij telkens achter een schilderstukje terecht kwam. De stalen platen zouden er natuurlijk aan blijven hangen. Binnen een minuut kon hij ze alle vier omhoog hijschen en op het dag hebben. Drommels, en we hebben die werklui op het dak gezien, juf frouw Malotaux! riep Sauvage uit. Ze knikte zwijgend met starende oogen. Waren er dan werklui op het dak? vroeg Lasateur. Ja, verscheidene. Het is een plat dak. Ze zijn het aan het her stellen. Juist, zei de wonderbare speurder. Dat zijn óf bendeleden óf, waarschijnlijker, gewone werk lui, die op het kritieke moment door bendeleden vervangen wor den. En, wanneer denk je, dat dit kritieke moment er is? Als wij en onze menschen ons verzamelen om de vitrine, waarin Karstens vanmorgen verborgen noet zitten, zei Lasateur. Als we mgeduldig zijn geworden, en zelf ie deur hebben opengedaan om lem er uit te halen. En, zouden w» hem daar vin gemachtigde... O,... ben jij het Brinsard? Ja, met Lasateur in de Casa Vasco da Gama. Met Philippe Sauvage... Ja, mijnheer Lasateur is hier... wat is er? Br volgde een lange stilte, ter wijl de stem uit de verte sprak. Nu en dan onderbrak Sauvage hem. Wat je zegt!... Gisteren avond?... o, vanmorgen vroeg... Ben je daar zeker van? Wel! wel! groote, blauwe neus... en pokda lig Hm... Ja, ik zal het hem zeggen. XXIV. De ontbrekende woorden. Sauvage wendde zich tot La sateur. Gisterenavond en vannacht zijn er in Valejö vreemde dingen gebeurd, zei hij, ietwat gejaagd. Het was Brinsard. En zich tot Joséphine wendend: Een der menschen, die Cunha's woning bewaakten, ziet u? -En wat is er gebeurd vroeg Lasateur. Vanmorgen vroeg is die oude keet tot den grond toe afgebrand. Pedro Cunha is daarbij omgeko men en meeverbrand. Wat? vroeg Lasateur uit zijn gewone kalmte opgeschrikt. Dat krot was niet meer dan een hoop oude planken, die in een npgonrand waren. Bovendien had Cunha er bussen benzine staan voor zijn motorboot. Die zijn stuk voor stuk ontploft. Het brandde zoo hard, dat het een aschhoop was, voordat de brand weer er bij kwam. Maar Cunha... hoe weet Brinsard, dat hij verbrand is? Hi1 en Savigne hielden daar de wacht van uit een oud booten huisje in de buurt. Het was van morgen tegen vieren en nog don ker. Brinsard had de wacht. Hij zag een auto voor den ingang van Cunha's keet stilstaan. Cunha was er den heelen dag niet ge weest. Hij riep Savigne en richtte zijn nachtkijker op den wagen. Ze zagen een man uitstappen. Reusachtig groot met een ver band om zijn eene oog en hecht pleisters op zijn gezicht. Nicolaas van Orion, hijgde Joséphine. Brinsard kent hem niet, maar zijn groote horlogeketting bewees genoeg. Die man trok haastig een andere gedaante uit den wagen. Het was al wat lich ter geworden en Brinsard en Sa vigne durven er op zweren, dat het Pedro Cunha was. Hij was aan handen en voeten gebonden en scheen bewusteloos. De groote kerel bracht hem naar binnen, bleef daar zoowat tien minuten zonder licht op te steken, kwam zonder zijn last naar buiten, stapte in en reed hard weg. Onze menschen konden niet handelend optreden, voordat de vlammen al uitsloegen. Het was een laaiend vuur, voordat ze op straat waren. Ze maakten alarm, doch konden niet meer in het huis komen. Toen ontplofte de eerste benzine bus en ze moesten zich bergen. Ze zijn er van overtuigd, dat Pedro Cunha meeverbrand is. Wraak van van Orion, zucht te Joséphine, haar gelaat in de handen verbergend. Wat moet hij dien dwerg gehaat hebben na die afschuwelijke scène in de woon schuit... Wat 'n afgrijselijke wraakneming! De brandweerlui zijn bijna zoover met blusschen gevorderd, dat ze op onderzoek kunnen uit gaan, voegde Sauvage er bij. Ik heb aan Brinsard gezegd, dat jij of ik vanmorgen nog zullen ko men kijken. Ik zal het probeeren, zei Lasateur. Ja, ik moest zelf maar gaan. En wat nu verder? vroeg Sauvage. Staan onze menschen klaar? Ze wachten op orders. Lasateur raadpleegde zijn hor- 'oge. (Wordt vervolgd) O De K.R O. verzorgt Zondag a.s in zijn zenduren over Hilversum II een Gronings programma#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3