Romme voor de partijraad Verontrustende dingen in Indië T ekorten op de wereldmarkt Nog 15 jaar moeilijkheden Ten strijde tegen modern heidendom Kath. Bond voor het gezin NAMEN, DIE MOETEN ONTHOUDEN WORDEN Liefde in de samenleving een der grondpijlers voor volkseenheid ri DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verhouding KVP—P'v*d.A. onder de loupe 2000 Ex-politieke gevangenen te Haarlem bijeen ■Fi V oedingsplannen van eerste orde Ontler tie vaan van Maria Acteur gestoken Churchill krijgt decoratie Klop van ongeduld "Vijf jarenplan Hoe Hess naar Engelanti onderdook 69ste JAARGANG- MAANDAG 12 MET 1947 No. 20312 KA P. en P. v. dA. rnmm REDE VAN MINISTER VAN JUSTITIE Duitse overheersing wordt niet vergeten ft Duizenden congreganisten bijeen in Den Bosch VERGADERING VAN DE KRING ZUID-HOLLAND VERWOESTER ONZER HAVENS M illioenenm innend Oberleulnant WALVISVLEES MET UIEN Hij speelde een Duitse rol Merkwaardige voordelen Overheidspersoneel en salaris voor bekering van Rusland en vrede TWAALF NAZI-GENE RAALS BERECHT NIEUWE BOOT OP DE HARWICHLIJN EEN GEK MET HOGE POSITIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admit nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Zaterdag werd te Utrecht de Partijraad van de Kath. Volks partij voortgezet, nog steeds in een temperatuur, die meer aan ae midzomerdagen deed denken dan aan de eerste dagen van Mei. Het hoogtepunt van deze dag as on getwijfeld de rede, welke de voor zitter van de Kath- amer- fractie, prof. rör. C. F. M. Romme in de middag hield en die dan ook een welkom slot was van de dis cussies over de meestal droge ma terie, die een reglementen-behan deling nu eenmaal biedt. Prof. Romme begon zijn rede met te vermelden, dat hij van plan geweest was de resultaten van het kabinet-Beel te toetsen aan de Troonrede; in een inter view, dat deze week verscheen, deed dr. Beel dit echter reeds en deze kwam daarin tot de con clusie: het is niet onbevredigend. Spr. zou hieraan willen toevoe gen: „ik hoop van harte, dat wij, leden van het parlement en het door hen vertegenwoordigde volk, U dit aan het eind van het thans lopende parlementaire jaar kun nen nazeggen. Spr. wilde zich beperken tot en kele voorname punten. Indonesië, Wat Indonesië betreft wil spr. soberheid betrachten, vooral nu de minister-president en de minister van overzeese gebiedsdelen zich in het rijksdeel in Azië bevinden. Twee dingen geven reden tot ver heugenis: de stichting van de Ne gara van West-Borneo en het telt, dat de eenzijdige ordonnantie, waarbij Oost-Indonesië m het le ven is geroepen ,zal worden om gezet in een tweezijdige. Naast deze twee feiten zijn er echter verontrustende dingen: Anderhalve maand na de on dertekening van Linggadjati be staat het schandalige feit nog van geinterneerden op het grondge bied van de republiek. Verder zijn velen, hoewel niet geïnter neerd, nog niet in het bezit van hun vrijheidsrechten, Nederlan ders mogen nog niet naar hun plantages of andere bezittingen terugkeren om de normale eco nomie op gang te brengen, terwijl verder nog zeer onlangs de mi nister van defensie van de repu- bL'ek sprak over souvereiniteit, hoewel hij weet, dat deze souverei niteit er volgens Linggadjati nog niet is. Spr. besloot de passus be treffende Indonesië met de vol gende woorden: „Ik wil op het ogenblik vol staan met in alle duidelijkheid te zeggen, dat wij Nederlanders en ook wij volksvertegenwoor digers overeenkomsten sluiten omdat we haar tenuitvoerleg ging willen en dat wij de ten uitvoerlegging willen omdat wij de overeenkomst gesloten heb ben.". Oorlogsschade Ten aanzien van de oorlogsscha de sluit spr. zich volledig aan bij 't geen tijdens een vanwege de KVP gehouden persconferentie is meegedeeld; vervanging en herstel moeten vooropgaan, terwijl recht vaardigheid vers I en de finan ciën vers II moeten zijn. Dit is het werkplan van de katholieke fractie; zij zal zich niet laten lel den. door utopieën. Behalve de gezichtshoeken van het individu «n de gemeenschap is er nog een derde. dat niet gehele streken van ons land verhoudingsgewijs tot blijvende of langdurige declasse ring zouden worden gebracht. Vermogensheffing ineens. Het meest productieve kabinets lid noemde prof. Romme, minister Lieftinck. De vermogensheffing ineens staat duidelijk in ons ur gentie-program. De fractie van de K.V.P. zal zich derhalve niet hier tegen kanten .Hiermede is nog niet gezegd hoe wij staan tegenover het voor ons liggende ontwerp, dat Dinsdag in de Kamer komt. Wij zullen hierbij eigen maat staven aanleggen, zo;a'Is he ook gebleken zijn bij het ontwerp be lastingherziening. In het oog zui len wü houden of er in het ont werp gevaren schuilen van socia liserende aard, waarbij we ons echter niet zullen afvragen ox anderen die aanwezig achten. Wij leggen geen maatstaven aan ont leend aan andermans beginselen. releveerde spr. nog de de K?°msv°orziening, waarbij Uitgesproken °h eenst<%mmig hle£t rinffseedaev,! voor de verzeke- urgentie-pro!ra^tgecln ?ok in ons ven. staat aangege- sPr. vervolgde dan: „Te kort zou ik doen aan een natuurlij ke plicht, wanneer ik niet op dit ogenblik ten aanzien van de minister-president zou uit spreken, dat hij in het bijzon der naar mijn mening èn we gens zijn grote werkkracht en wegens zijn leidend vermogen de dank van het vaderland ver dient." Ten aanzien van de verhouding tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. zeide spr.: „Ongetwijfeld wordt de samenwerking met de P. v. d. A. bemoeilijkt, doordat wij nog zo ver van elkaar afstaan, dat zelfs ons bestaansrecht door onze part ner wordt betwist. Nu de door braak, waarop de P. v. d. A. het vorige jaar heeft gezinspeeld, toch wel grondig mislukt mag Worden genoemd, zou naar mijn mening de P. v. d. A. er verstan dig aan doen die strijdbijl voorlo pig op te bergen." Spr. ziet het grote verschil in beide organisa ties in hun fundamentele staat kundige beginselen, welk ver schil bij het voortschrijden van de na-oorlogstijd eerder de téndens vertoont te vergroten dan te ver kleinen. Een tweede punt, waardoor de onderlinge verhoudingen niet win nen, ziet spr. in de wat overdadi ge partij -politieke propaganda van de P. v. d. A. Dit neemt in tussen niet weg, dat de par lemen- re samenwerking, de gezamenlij- taire steun aan 't kabinet-Beel niet onbevredigend genoemd mag worden. Het is, ondanks de ver schillen. nog niet, zoals spr. het uitdrukte, tot ongelukken geko men en de verwezenlijking van het regeringsprogram is toch het grote doel van deze samenwerking Deze constellatie is voor de verwezenlijking van onze staat kundige verlangens, getoetst aan ons urgentie-program, niet kwaad geweest. Hoewel ook spr. liever een kabinet op bredere basis gezien had. Maar als dit be tere niet te bereiken is, is dit nog niet een reden om het goede te gaan verguizen. Wij aanvaar den dit goede zolang het lands belang, gelijk in ons urgentie program geprojecteerd, hierme de gediend is. De samenwerking blijven wij toetsen aan ons urgentie-program; zou op een zeer gewichtig punt dit toetsen ongunstig uitvallen, zou op een zeer gewichtig punt botsing komen met het landsbe lang, dan zou het ogenblik daar zijn, waarop wij zouden moeten constateren, dat het landsbelang de ongewijzigde voortzetting van de samenwerking niet verdraagt. Wij hopen echter, dat dit ogen blik van een versmalling van de basis, waar wij juist verbreden het betere zouden vinden niet zal komen. Reglementen-herziening. De gehele ochtend was gewijd aan de herziening en vaststelling van 'n drietal reglementen: het algemeen reglement, het regle ment op de afdelingen en het jongeren-reglement. De voorzitter der regiementen- commissie leidde de besprekingen hierover met een kort woord in, waarin hij de hoofdgedachte van de wijzigingen schetste, nl. aan knopend aan de huidige reglemen ten moest worden toegegeven aan eisen, die de huidige omstandig heden kunnen stellen. Het streven gaat naar unificatie van alle par tij-reglementen. Vele amendementen waren bin nengekomen, vooral op het alge meen reglement. Rotterdam had verschillende malen succes met door haar voorgestelde amende menten, ook andere afdelingen zagen haar werk soms met succes bekroond, een andermaal weer werd de voorkeur gegeven aan de voorstellen van de reglementen commissie. Een voorstel van Maastricht, t. a. v. het periodiek aftreden van partijfunctionarissen lokte een langdurige discussie uit. Besloten werd het artikel in zoverre te wijzigen, dat afgetreden wordt in de e. v. vergadering na elke Twee de Kamerverkiezing, waarbij bo vendien nog werd ingevoegd, dat deze vergadering binnen drie maanden na deze verkiezing moet worden gehouden. Het jongeren-reglement kwam er met vlag en wimpel; het regle ment op de afdelingen bracht ech ter de tongen weer in beweging door amendementen van Rotter dam en Den Helder. Ook dit werd echter toen goedgekeurd. Resolutie oorlogschades regeling Partij-voorzitter Andriessen leg de hierna een resolutie aan de partijraad voor, waarin deze zijn goedkeuring uitspreekt over het standpunt van het partijbestuur inzake de oorlogsschaderegeling zoals dit tot uiting kwam op de door de K.V.P. gehouden perscon ferentie en waarvan ook sprake was in de hierboven vermelde re de van prof. Romme. De heer Koops uit Venlo achtte deze resolutie wat slap en wens te ,na een vurig pleidooi hiervoor gehouden te hebben, dat de reso lutie zich onomwonden zou ver klaren voor integrale schadever goeding. De heer Andriessen meende echter, dat de resolutie niet te slap was en dat het niet de juiste weg was, de fractie al te zeer te binden aan een resolutie. De resolutie werd tenslotte dooi de vergadering aanvaard. Een zevental sprekers had vra gen te stellen aan prof. Romme in verband met diens rede. Een afgevaardigde uit landbouwkrin- gen brak een lans voor het platte lands-vraagstuk en meende, dat er met twee maten werd gemeten in zake de prijsvaststelling voor landbouwproducten, waarnaar prof. Romme een onderzoek toe zegde. De verhouding K.V.P. en P. v. d. A. ontmoette ook nogal veel critiek; vooral de afgevaar digde uit Overijssel had hierover heel wat op het hart. Is door de benoeming van de heer Neher het evenwicht in het kabinet niet verbroken? Tegen de benoeming van de heer Neher heb ik geen enkel bezwaar, zei prof. Romme, maar ik zou het ongetwijfeld niet juist achten, indien de verbreking van deze evenwichtstoestand als een min of meer blijvend verschijnsel voor de huidige kabinetsduur zou worden opgevat. Ook was er een vraag gesteld omtrent de te benoemen G. G. in Indië, te dien aanzien achtte prof. Romme het beter de terugkomst van de ministers Beel en Jonk man af te wachten. Tenslotte werd door een viertal kringen nog een motie ingediend, waarbij werd uitgesproken, dat samenwerking met communisten in de vertegenwoordigende col leges diende te worden uitgeslo ten; deze motie zal door het par tijbestuur worden bekeken. Het was reeds laat in de namid dag, toen voorzitter Andries sen de vergadering met een woord van dank besloot. JSa de ontploffing van de 1000 hg. ztvare bom op de Leusder- heide. Wat er van de auto overbleef. Begunstigd door schitterend zo- merweer heeft Zaterdag de jaar lijkse reünie van de Ned. ver. van ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd te Haarlem plaats ge had. Uit alle delen des lands wa- ren. des middags ongeveer twee duizend deelnemers op de Grote Markt samengekomen, waar loco- burgemeester D. J. A Geluk hun van het bordes een hartelijk wel kom toeriep. Daarna zette de in drukwekkende stoet zich lang zaam in beweging naar de erebe graafplaats te Bloemen daal. Voor ginrf de band van bet district Haarlem der Ned. padvinders» waarachter o-m. volgden de mi nister van justitie, Z. Exc. mr. van Maar se veen, namens de regering» kolonel van Lanschot, namens Z. K. H. Prins Bernhard, de alg. bondsvoorzitter mr b. W. Stomps en loco-burgemeester D J. A. Ge luk als vertegenwoordiger der Haarlemse burgery. Padvinders droegen een prachtige krans van rose anjers en paarse seringen In de stoet liepen, behalve circa 2000 leden van de bond, het gehele district Haarlem der Ned. padvin ders en delegaties der lagere en middelbare scholen van Haarlem afriïn«-" Minister Van Maarseveen hield op de landelijke bijeenkomst van de vereniging van ex-politieke gevangenen uit <h' bezettingstijd te Bloetnendaal een rede- en de omliggende gemeenten mee. Midden in de stoet liep de Haar lemse postfanfare, terwijl tal rijke kransen werden meegedragen Zo trok men langzaam in de rich ting van de Erebegraafplaats, waar zich intussen reeds vele hadden verzameld. Onder hen be vond zich de commissaris der Ko ningin, baron de Vos van Steen- wijk, de dames Marguérite Cou perus, Wanda Reumer en Sonja Voorhoeve, een grote delegatie in valide ex-politieke gevangenen uit het sanatorium ,,Duinhage" en 'n aantal Haarlemse en Bloemen- daalse raadsleden- Omstreeks kw. over vier bereikte de kop van de stoet de Erebegraafplaats, waar om vijf uur de plechtigheid begon met koraalmuziek, gevolgd dopr declamatie van mevr. Wanda Reu mer Vervolgens trad Z. Exc. mr. van Maarseveen naar voren tot 't houden van een herdenkingsrede- Twee jaar geleden vierden we de eindoverwinning der geallieer den en werd de nevelsluier door broken, die rond volk en land was opgehangen. In dit licht bezien, vormt de jaarlijkse zegetocht van Haarlem naar deze gewijde plaats een feit van grote historische be tekenis. Zij dient ertoe, dat ons volk nimmer zal vergeten de of fers en de heldendaden van hen, die hier begraven liggen. Zoals we de tijden der Spaanse ver drukking nooit zullen vergeten, mogen we ook nimmer de Duitse overheersing vergeten, waaronder het algemeen verzet met elke dag meer werd versterkt. Ons hart zal te allen tijde hun blijven toebe horen, die ons zijn voorgegaan in de ware vaderlandsliefde. Spr. wees op de zo hoogst noodzake lijke liefde in de samenleving, een der grondpijlers voor een onver- eekbare volkseenheid, die wij hebben te handhaven. Vooral dient recht te worden gedaan aan de nagelaten betrekkingen der geval le verzetshelden, hetgeen niet wil zeggen, dat we de overleven den, indien die een moeilijk be staan leiden, mogen vergeten. Want er mag geen nood worden geleden door deze getrouwen, daarvan is de regering zich ter dege bewust. Spr. gaf namens de regering de plechtige belofte aan de nabestaanden en overlevenden dat men spoedig daden zal kunnen verwachten. Al verzocht de mi nister ie aanwezigen dan ook. wél te willen overwegen, dat de re gering vele noden heeft te leni gen, welke wegens de noodzake lijke beperktheid der middelen niet direct voor de volle honderd procent kunnen worden geholpen- Na de rede van de minister zong de Haarlemse mannenzangvei "aecilia" o. 1. v. Nico Hooger- werff o.a. „Beati Mortui" van Mendelsohn. De algemene bonds voorzitter, Mr. B. W. Stomps, hield c' aarna een diepgevoelde herden kingsrede voor de gevallen kame raden en zei de minister dank voor de gedane toezeggingen der regering. Samen met de bonds- secretaris van Nooy legde hij dan de grote krans op de eregraven. Na de eerste strofe van het Wilhelmus, volgden twee minuten van diepe stilte, waarna het zesde couplet van het Volkslied werd gezongen. De leider van het bondsorgaan, de heer W. Bakker uit Velp, sprak een bezielend slot woord, waarna iedereen gelegen heid kreeg, bloemen en kransen op de graven der dierbare afge storvenen neer te leggen. In autobussen werden daarna de deelnemers naar het Krelage- huis gebracht, waar de vereni ging een grootse avondbijeenkomst had belegd. Muziek, zang, dans en declamatie vulden deze avond, waarop nog het woord werd ge voerd door kolonel van Lanschot, die iets vertelde over het belang rijke opsporingswerk in geheel Europa. Het volgende congres der ver eniging zal in Sept, a.s. in het gastvrije Maastricht plaats vin den. «SS? SATTïSSi* Een grote betoging van 120.000 man trok door de straten van Hamburg voor verhoging van de voedselr antsoenen. Op een vergadering, georgani seerd door de afdelingen van de Partij v. d. Arbeid in het district Noord-Holland-Noord, sprak te Venhuizen minister S. L. Mans- holt over de vraagstukken, welke zich op landbouwgebied voordoen. Wanneer men deze vraagstuk ken wil bekijken, dan moet men in breder verband de achtergrond zien.. Men behoeft zich niet te ont veinzen, dat een algemene teleur stelling is waar te nemen. Men zei in de oorlog „Als we eerst maar bevrijd zullen zijn, dan zal alles pas goed worden". We hebben in de oorlogstijd onze verwachting en eisen te hoog gesteld. Het is zoo: om toestanden snel te kun nen verbeteren moeten de om standigheden op die snelheid zijn ingesteld en tot heden is alleen in de akkerbouw een vrij snel tempo waar te nemen. De kunstmest- voorziening is goed. Met de veehouderij staat het an ders. Het is het gebrek aan voer waarmee geworsteld wordt. Het vo?;, - ook het voedsel voor de mensen moet grotendeels ge ïmporteerd worden en is op de wereldmarkt niet voldoende te krijgen. Het is hier niet het te kort aan deviezen, doch het tekort op de wereldmarkt. Wanneer 34 millioen ton graan nodig is en 24 millioen beschikbaar zal ieder land gerantsoeneerd moeten wor den. Dit tekort is ontstaan doordat Europa minder ongeveer een kwart produceert dan voor de oorlog. In de exportlanden wordt meer geproduceerd, doch daar is ook een groter gebruik waar te nemen Brits-Indië en China heb ben rijst te kort, wanneer dit vroeger het geval was dan heerste hongersnood in deze landen, maar nu is men ook daar tot een zoda nige politieke ontwikkeling geko men. dat men zoiets niet accenteert en een deel van het beschikbare voedsel opeist. Het is nu de taak de landbouw zodanig in te richten, dat zii aan al doze behoeften kan voldoen Dat brengt zijn problemen mede Nu reeds in een tiid van schaars te worden voorbereidingen getrof fen om een overschot tegen te gaan. Het mag niet meer voorkomen, dat. milJioenen honger lijden ter wijl elders een overproductie is. Reeds in 1942 heeft Roosevelt dit ingezien en het niet bij woorden gelaten. Uit zijn inzicht is de internationale voedsel- en landbouworganisatie ingesteld. Door deze organisatie is vee! goed werk verricht en het is betreurenswaardig, aldus spr., dat Rusland zich hiervan afzij dig houdt, hetgeen de grootste tekortkoming is van de Russi sche internationale politiek. Plannen voor de toekomst Sprekend over de binnenlandse politiek op agrarisch gebied, wees spr. allereerst op de gewijzigde toestand in ons land. Er leven in het na-oorlogse Nederland een millioen mensen meer dan in de dertiger jaren. Zij moeten voedsel hebben en in het arbeidsproces worden ingeschakeld en nu is het zo. dat niet zo heel veel mensen meer in de landbouw kunnen wor de ingeschakeld. Wanneer een va der met een bedrijf van 6 ha. zijn land aan twee zoons over doet. dan zullen deze twee ontstane kleine bedrijven voor grotere productie kosten korrrm te staan. Dc politiek van de Regering nu is er op gericht de kleine be drijven ook in staat te stellen om te kunnen concurreren. Men zal zich in de toekomst ook meer op fruitteelt en tuinbouw moe ten toeleggen. Vroeger werden banane en sinaasappelen geim porteerd, doch nu dit bij de de- viezenmoeilijkheden. waarmee we de eerste 15 jaar nog wel te kampen zullen hebben, op be scheiden voet gebeurt, blijft er een vraag naar fruit. Ook op het gebied van de groen teteelt zijn mogelijkheden, al zijn er ook moeilijkheden. Onze groot ste afnemer was voor de oorlog, Duitsland. Nu moet naar andere markten worden uitgezien. Ver heugend, noemde spr. het. dat Vrijdag jJ. in Brussel een basis gevonden is om vanaf zekere mi nimumprijs onze producten aan België te kunnen leveren, zonder moeilijkheden van grensafsluiting. Uitvoerig ging spr. in op de plannen welke in voorbereiding zijn om de kostprijs te verlagen, niet ten koste van tuinder, boer of arbeider, doch door bedrijfsratio- nalisatie, verkaveling egalisatie, betere afwatering en betere land bouw werktuigen. Dit alles is niet met een handomdraai te bewerk stelligen. In de begroting van '48 zal een en ander worden voorge legd. Ten aanzien van het loon- en Prijsvraagstuk, deelde spr. mee dat het in de bedoeling ligt ook dit jaar weer een bodem in de markt te leggen. Duizenden mannen en jongelie den. leden van de Mariacongrega- tie in den lande, kwamen Zondag morgen naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch ter bee vaart om zich te bezinnen over de zending van deze congregatie in deze tijd. Met een plechtige Hoogmis 1" de Kathedraal, opgedragen door de hoogeerw. pater C. Kerremans, provinciaal der Jezuieten, begon deze wereldcongregatiedag. Na de H. Mis sprak pater L. Paulussen S.J., algemeen secretaris der Mariacongregatie in Nederland. Als broeders van één wereldhuis gezin, zoo zeide hij, als ridders van één Koningin zijt gij hier bij een gekomen, oude en jonge man- Zaterdagmiddag vergaderde de kring Zuid-Holland van bovenge noemde Bond in Café Restaurant Eden te Rotterdam. Op deze ver gadering werden de navolgende punten behandeld. Ie. Het wederoprichten van afdelingen, die nog niet herrezen zijn; 2e. Een voorstel van de afd. Rotterdam tot centralisatie van de plaatselijke acties aldaar. Voor gesteld werd Rotterdam te split- Met een aantal andere Duitse oorlogsmisdadigers is thans aan ons uitgeleverd de Beauftragte des Reichsministers für Rüstungs-und Kriegsproduktion in Nederland Richard Fiebig. Dit heer heeft getracht de eco nomische bestaansmogelijkheden van Nederland grondig te vernie tigen. Hij deed dit niet alleen door het weghalen van arbeiders uit de Twentse machinefabrieken en hen te werk te stellen aan de IJs- sellinie, doch ook om een greet te doen uit de lange lijst doo het vernietigen van haveninstat laties en werven te Rotterdam e- Amsterdam en van de kracht -t- tions van de st-iatsmi:"«n in T burg. Ook werden op brandspuiten van Rolt Winterswijk, Deurne, Baarn en Den Haag in Winterswijk gecon centreerd om |aar Duitsland over gebracht te worden. Schepen op het Noordzeekanaal en het IJ werden op zijn last tot zinken ge bracht, terwijl de graansilo's en elevators te Rotterdam eveneens vernield werden. Wat de overige heeren betreft, die onze gevangenissen kwamen bevolken, voor het merendeel zijn het moordenaars en dieven in het groot, maar ook een bierbrouwer uit Hagen en een landbouwer uit Vreden, die er pleizier in hadden bij hen te werk gestelde Neder landers te mishandelen. .Als een bewijs van de diefach- igheid der heren: De Oberleut- ant der geheime Feldpolizei Ri- lard Backer wordt ervan be- "huldigd in Utrecht burgers te ""bben mishandeld bij verhoren, '"ar ook terloops kostbaarheden •r waarde van 1% millioen gul- - en fif) 000 in contanten te ineenalmd. Natnprlilk hë- ..Es is nicht wahr" I dc l.vtid op het hart! sen in Rotterdam-Zuid, Centrr»'i en Noord, Hillegersberg bij Noord te voegen. De Rotterdamse af deling werkt nauw samen met de Kath. Onderwijzers-organisa tie, en organiseert met deze ver eniging op 30 Mei een Maria- avond in de Rivièra-Hal met als sprekers de Hoogeerw. Deken Nie- ken en pater Borromaeus de Gree- ve O.F.M.. De actie „burenhulp" werd ten zeerste aangeprezen en werkt te Rotterdam met vrijwillige krach ten. Deze hulp voorziet in zeer dringende gevallen in grote ge zinnen. 3e. Het hoofdbestuur wordt ver zocht, de Kath. Kamerfractie het volgende ter kennis te brengen: a. bij de regering te protesteren te gen het heffen van loonbelasting op de kinderbijslag; b. er op aan te dringen de bouw van semï- permanente woningen te vergro ten om de woningnood alsnog ge deeltelijk op te heffen, daar "de huidige bouw lang niet de ge wenkte Jpnioi„„ woningnood brengt; c. de rege ring te verzoeken de dis. io„.ie van vaste brandstoffen te her zien en deze in evenredigheid te brengen met de grootte van het gezin, jn tegenstelling met de thans geldende regeling, waarin de grootte van de woning als maatstaf wordt aangenomen. Het fabrieksschip ..Balaena" is Zondagavond de haven van South ampton binnengelopen, na een toeh.t van vijf maanden door het Zuidpoolgebied, wsarbij 2-615 wal vissen werden gevangen, meldt AP,. Onder de producten aan boord bevond z eh 50 ton ee'baar bevroren walvisvlees. nen uit Noord en Zuid, arbeiders en middenstanders. mijnwerkers en landbouwers. Gij allen wilt als een gesloten front de strijd aan binden tegen het moderne heiden dom. toegewijd aan Paus en bis schoppen. En donderend klonk het antwoord, dat de mannen gaven op de vragen hun van de kansel gesteld: volgzaamheid belovend aan de bisschoppen, radicaal te zullen strijden voor Christus en vroom en rein te zullen leven, de regels der Congregatie onderhou dend. Aan het eind van de plech tigheid werd de opdracht aan Maria plechtig hernieuwd. Des middags had voor het paleis van Mgr. Mutsaerts een demon stratie plaats om de trouw te be tuigen aan de bisschoppen en te protesteren tegen de laster, die hun in de communistische pers werd toegevoegd. De vicaris-generaal, mgr. F. Hendrikx, sprak namens het Epis copaat zijn voldoening uit over de massale opkomst en dankte voor de betuiging van trouw en aanhankelijkheid, waarna hij de aanwezigen de apostolische zegen gaf. Hierna begonnen de aparte bij eenkomsten waarin verscheidene sprekers de taak der Mariacongre gatie in deze tijd belichtten. De toneelvereniging in Bergen (L.) beschikt blijkbaar over uit stekende krachten. In het naburige Well voerde ze dezer dagen op „Den vaderland ghetrouwe", een stuk, waarin ook een Duitser op treedt. De speler, die deze rol ver vulde, heeft dit blijkbaar zo na tuurlijk gedaan, dat een van de toeschouwers razend werd. Hij ging de acteur zelfs met een mes te lijf en bracht hem verwondin gen aan een pols toe. Gelukkig kon men de aanvaller tot bedaren brengen, eer hij verder onheil had aangericht. „Ik heb nu eenmaal een on dankbare rol" was de laconieke opmerking van het slachtoffer. Winston Churchill is Zaterdag morgen te Parijs gedecoreerd met de Franse militaire medaille, de hoogste Franse militaire onder scheiding. De militaire medaille wordt voornamelijk toegekend voor heldhaftig gedrag aan on derofficieren en slechts inciden teel aan hoogere officieren voor het leiden van een geslaagde cam pagne. Churchill was in zomer-uniform van luitenant-kolonel. Hij ontving de decoratie uit handen van P4ul Ramadier, de Franse minister president, zelf houder van de medaille. De plechtigheid vond plaats in de erezaal van het Hotel des In valides. Na afloop ervan legde Churchill een krans op het graf van de onbekende soldaat, waar na door Ramadier een lunch werd aangeboden. Aan de begiftiging met de me daille zijn verschillende profijten verbonden: een pensioen van 200 francs per jaar, een toelage van 200 francs voor tabak en vermel ding in alle officiële publicaties. Voorts heeft de begiftige recht op saluut van alle soldaten en onderofficieren, terwijl hij „indien hij in beschonken toestand op straat wordt aangetroffen, op kos ten van de president van de re publiek in een taxi naar huis moet worden gebracht". In ernstige mate groeit onrust onder het overheidspersoneel aldus een mededeling van de sa menwerkende centrales, omdat reeds in October jl. in de salaris commissie overeenstemming werd bereikt over de salarissen, doch de officiële vaststelling tot nu toe uitbleef. Vooral voor de vaststel ling van de pensioengrondslagen is uitstel hier van bijzondere be tekenis. De samenwerkende centrales hebben nu de voorzitter van de salariscommissie verzocht op korte termijn een vergadering van deze commissie bijeen te roepen ter be spreking van de situatie. Een vijfjarenplan voor gebed en boete, tot de bekering van Rus land en het verkrijgen van de wereldvrede een actie, die be antwoordt aan de wensen van O. L. Vrouw van Fatima zal wor den ingeleid door de Amerikaan se Broederschap tot Boetedoening Deze Broederschap werd een jaar geleden te Baltimore gesticht door een groep leken en heeft nu cen tra in 18 Amerikaanse staten en het district Columbia. Het vijfjarenplan houdt het dagelijks rozenkransgebed in en tenminste een dagelijkse verster ving teneinde eerherstel te bren gen aan het Onbevlekt Hart van Maria. Generaal Telford Taylor, eerste Amerikaanse aanklager te Neu renberg, heeft aan het tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neuren berg de geallieerde akten van be schuldiging overhandigd tegen 32 Duitse generaals, die beschuldigd worden van het vermoorden van honderdduizenden burgers in Griekenland, Joego-Slavië en Albanië. De namen der generaals luiden als volgt: Wilhelm List, Maximi lian von Weichs, Lothar Rendu- lic, Walter Knooge, Hermann Foertsch, Franz Boehme, Helmut Felmy, Ernst Dehner, Ernst von Leyser, Wilhelm Speidel, Kurt von Geitner, Hubert Lauz. Op 23 Mei zal de nieuwe boot van de Harwichljjn. de „Arnhem", haar eerste vaart HarwichHoek van Holland maken. De boot brengt onder de gasten dan de directie van „The London and North Eastern Railway" meer en zal bij uitzondering naar Rotter dam doorvaren en ligplaats nemen aan de Parkkade. Het uit 80 per sonen bestaande gezelschap zal gast zijn van de Ned. Spoorwegen. De „Arnhem'' zal dezelfde avond weer naar Engeland vertrekken en op 26 Mei in de geregelde dienst worden opgenomen. weigering blij- Messerschmidt, de Duitse lucht- vaartdeskundige, heeft te Neu renberg, waar hij ter beschikking wordt gehouden als mogelijke ge tuige bij komende processen, ver klaard, dat Hess hem indertijd om de tuin heeft geleid om zijn vlucht naar Engeland te kunnen maken. Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft Messerschmidt te kennen gegeven, dat hjj de nieu we gevechtsvliegtuigen van het type ME 110 wilde testen. Dit was in de herfst van 1940. Mes serschmidt weigerde aanvanke lijk, doch kon gezien de positie, dig Hess in het derde rijk bekleed- bekleden" de, niet bij zijn ven. Hess, die als een uitstekend pi loot bekend stond, maakte onge veer 20 proefvluchten. Op 10 Mei 1941 kreeg hij, onder het mom van een wetenschappelijk onder zoek een toestel ter beschikking, waarmede hij van Augsburg naar Stavanger in Noorwegen vloog en zich daar bij een formatie bom menwerpers voegde, die een aan val op Engeland zou uitvoeren. Hess is toen in Engeland geland. Messerschmidt werd door Goe- ring ter verantwoording geroe pen, die hem woedend vroeg, waarom hij iemand, die kennelijk gek was, een vliegtuig had gege ven, waarop Messerschmidt ant woordde: „Ik kon niet aannemen, dat een krankzinnige zulk een hoge positie in het derde rijk kon

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1