DE TRAGEDIE-DE GEER REGERINGSBELEID EN STRAFRECHT Anti-papisme schaadt het gemeenschapsbelang Samenwerking met de republiek m Rekest van Ambon, Menado en Timor Verwerking van melk en afzet van melkproducten Schermerhom ontkent crisis De cultuur-taak der katholieken m Ruit- nieuwtjes Standpunt van katholiek en protestant Indonesiërs gaan door met afwijzen So v j et-republiek MAANDAG 12 MEI 1947 PAGINA 5 De eis WARM VOORJAARS- WEER STAATSLOTERIJ ZEILERS ROND DE WERELD HET BRENGEN VAN GOED TONEEL DE „REIS" 4000 M. ONDER ZEE mm definitie. .-ar.-#« -m*- ZIJ RICHTEN ZICH TOT DE KONINGIN in Oost-Du itsland Het begeleidend echröven van 8 Mei eindigt met de verklaring: „Duidelijk zü hiermee de wil van Ambon, Menado en Timor uitge drukt, om met Nederland vast verbonden te blüven en hun on wrikbaar besluit onder geen en kele omstandigheid zich te voegen in een staatkundige organisatie, welke hen direct of indirect ver bindt met de republiek of enige andere aan de republiek onderge- ordende staatkundige formatie." „Edelachtbare heren, het komt niet vaak voor, dat zulk een bejaarde verdachte berecht moet worden. Jhr De Geer heeft on» land vele goede diensten bewezen en «w hof moge jegens hem alle barmhartigheid betrachten, die het nodig mocht oordelen. Wij mogen hem echter de straf niet hei sparen. Ik heb de eer te requireren een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van één jaar, gecombineerd met een .onvoorwaardelijke geldboete van 4000.» of 4 maanden hechtenis. Voorts ontzetting van het recht open bare amhten te bekleden en het- recht van verkiezing of ver kiesbaarheid voor de tijd van 5 jaar Met deze woorden besloot mr Bakhoven Zaterdagmiddag zijn requisitoir tegen de oud-minister-president. Het vonnis zal vallen Vrijdag 23 Mei s morgens om half 10. Hof, althans zijdelings, in zijn be- oordeling betrok daden van re geringsbeleid, die zolang de kwade trouw daarvan niet in twij fel is te enenmale buiten 's Hofs competentie vallen, Zo werden De Geer min of meer verwijten gemaakt ik Zaterdag" gerekt werd. Het mag I kon bet niet anders opvatten waar zijn, dat het vertoeven zowel door de advocaat-fiscaal als in de broeierige atmosfeer der door de president, over wat zijn stijlloze, vèel te kleine en voor een in Londen gehouden radiorede proces 'als dit totaal-ongeschikte niet bevatte, maar had moeten zittingszaal van het Amsterdamse bevatten aan verzetswil, over zijn door MR. A. J. M. VAN DAL. Amsterdam, 10 Mei 1947. Ik kan niet zeggen, dat het ver loop van het proces-Pe G mij ten volle bevredigd heelt. Niet omdat het tot laat m de avond van deze warme zomer- gyzondere Hof op zich zelf geen pretje was daar stond tegenover, dat de behandelde materie voort durend bleef boeien en dat noch tijdens het requisitoir, noch tijdens het pleidooi, die elk drie uur in beslag namen, de aandacht der toehoorders verslapte. Maar er waren verschillende episodes ln het proces, waarin het onbevredigend karakter, dat zo vele politieke processen van na ture aankleeft, aan het licht trad en er waren episodes, waarip de onbevredigende houding, die or ganen der politieke rechtspleging ten onzent nu en dan aan de dag leggen, om de hoek kwam kijken. Overtuiging tegen overtuiging In het politieke proces wordt natuurlijk, zoals in ieder straf proces, een oordeel geveld over daden, niet over gedachten of meningen, maar, anders dan bij het normale strafproces, zijn deze strafbare daden hier vaak uit vloeisel van een overtuiging, die weliswaar onjuist, maar niette min eerlijk was. Wekt het reeds dikwijls een ge voel van leedwezen iemand om •en oprechte en consequent-be- leden, zij het ook verkeerde over tuiging ten gronde te zien gaan, het leedwezen verkeert ln geeste lijke weerstand wanneer meer de overtuiging dan de daad tot toets ateen van het rechterlijk oordeel wordt gemaakt. Het zij verre van mfl te zeggen, dat dit ln het proces-De Geer ge beurd ls of dat er aanwijzingen dat dit gebeuren zal, het nuchtere en objectieve requisitoir van de advocaat-fiscaal, mr. Bak hoven, heeft iedere vrees te dien aanzien weggenomen. Maar te duidelijk kwam nu en dan tijdens de procesvoering naar voren, dat hier overtuiging tegen overtuiging stond, te zeer werd aan De Geer nu en dan het recht op een overtuiging betwist, die zü moge dan later door de feiten weerlegd zijn in de tijd, dat zij koesterd werd, verdedigbaar was. Ik doel op het door De Geer gevoerde regeringsbeleid, dat aan zijn uittreden uit het te Londen vertoevende Nederlandse kabinet is voorafgegaan en dat in ZHn proces in den brede besproken is Ik mag thans wel algemeen bekend veronderstellen, dat De Geer ln 1940 tot een compromis met Duitsland neigde. Hij stond daarin niet alleen: het grootste deel van het Nederlandse kabinet koesterde ideeën in deze richting en ook in de Engelse regering waren er stemmen, die hiervoor pleitten. j '3 ket achteraf gebleken l,„,een Sr°ve misvatting was' het blqk van een politiek falen' maar daarom kan men degenën nor» politlek voorstonden! nog met van onvaderlandslievend- heid betichten en zeker hen voor hun inzicht niet Strafrechteliik verantwoordelijk stellen. Daartoe is in het proces ook geen poging gedaan: uitdrukke lijk heeft de advocaat-fi8e™t zegd, dat slechts een politieke verantwoording hier 0p haar plaats zou zijn. Maar de politieke houding van de heer De Geer is in het proces betrokken, omdat zü terwille van een volledige be oordeling van de persoon van de verdachte en van de omstandig heden waaronder hij de hem ten laste gelegde feiten beging, noo- dig heette. Gezien de wjjze, waarop het Plaats vond, meen ik dit laatste te moeten betwijfelen. Het mpmornndum-Gerbrandy als leidraad houding in de ministerraad, over zijn falen btj een bezoek aan Churchill en zulke feiten meer. In politiek verband had ik mq deze verwijten kunnen begrijpen, in 'n rechtzaal, waar overtuiging gen niet aan overtuigingen geme ten moeten worden, nauwelijks. Het zal goed zün, als onze poli tieke rechtspleging binnen hare perken blüft. Incidenten In mijn beschouwing over de eerste procesdag heb ik reeds doen uitkomen, dat het ontbreken van een raadsman, die de beschul digde terzüde stond, het proces een karakter van eenzijdigheid gaf- Bij het verhoor, dat Jhr. De Geer zelf op de tweede procesdag van de zijde van het Hof onder ging, deed het nadeel van dit ont breken zich nog sterker voelen. Weliswaar zeide de President, dat juist wijl da verdachte rechtskundige bijstand ontbeerde - het Hof zich geroepen voelde alle omstandigheden, die voor de beoordeling van zijn persoon kon den inspelen, naar voren te doen brengen en gaf hij De Geer door een reeks van vragen gelegenheid van zijn langdurige staat van dienst ten opzichte der openbare zaak een overzicht te geven, maar daarna' ging het verhoor weer spoedig over in een reeks van vra gen, die men eerder van het Open baar Ministerie verwacht zou heb ben dan van de geblinddoekte rechter. Daarbij deden zich enkele inci denten voor, wanneer de pfesi- dent de verdachte in het uitspre ken van een waarderingsoordeel over zün eigen daden trachtte te manoeuvreren, waartegen deze te recht bezwaren maakte. „Vond u het gepast of onge past" vroeg prof. Van Hamel aan De Geer, ,dat U tegen de uitdruk kelijke wens der regering naar Nederland ging?" „Ik wil deze kwestie liever bij mqn pleidboi behandelen", ant woordde De Geer. Dit is een concrete vraag en ik wens daarop reeds thans een con creet antwoord", instigeerde de president. ,Ik vond mijn heengaan niet on gepast", ontweek, na enig tegen stribbelen, de verdachte diploma tiek de moeilijke situatie, waarin hij gebracht werd. Want deze vraag was veel min der concreet dan zij leek. Zij eiste een waardering van de door De Geer gestelde daden en de ver dachte had er m.i. het volste recht °P deze vraag met een langere uiteenzetting te beantwoorden. Nog sterker sprak dit, toen hem gevraagd werd of hij het „moreel" vond, dat hij in zijn brochure een vergelijk met het immorele Hitler- dom bepleit had. „Even moreel als alle overeen komsten, die tussen 1933 en 1939 met Hitier waren aangegaan en als de vredespoging, die in 1939 door H.M. de Koningin en de Koning van België gedaan was", zei De Geer. ,Maar wij waren in oorlog. U misleidde de volksmorele gevoe lens. Alle morele krachten waren op de overwinning van een im morele tegenstander gericht, daar om was uw voorstelling van Duits land als gelijkwaardige oorlogs partij met de morele eisen in te genspraak", repliceerde de presi dent in een betoog, dat mij meer door politieke inzichten dan door wijsgerige bezinning gedragen In zulke incidenten, die soms tot !®n,„„mefklSre spanning leidden, en waarin De Geer een waardiger houding dan de president had, zou het ingrijpen van een verdediger ongetwijfeld zowel verzoenend als verhelderend hebben kunnen wer ken. interessant debat leidden wei nig nieuwe argumenten in deze strijd, die in het Memorandum- Gerbrandy en de daarop gevolgde „verantwoording" van De Geer reeds op publiek terrein is ge. voerd. Met betrekking tot het probleem van De Geer's schuld hebben deze uitgebreide redevoeringen mij dan ook geen andere gezichtspunten opgeleverd dan ik ln mijn beido vorige beschouwingen reeds deed uitkomen. Ten onrechte misschien, want, zoals ik ook reeds enkele malen heb gezegd, zou een verde digingstactiek, die zich niet tot een argumentatie bij pleidooi be perkt, maar tevens op het terrein der bewijsvoering hare tegenzet ten beraamd had, de processuele aspecten misschien nog hebben kunnen beïnvloeden. Debat over de strafbaarheid Op één punt echter traden de debatten in een nieuw stadium: dat was begrijpelijkerwijze op hei punt der bepaling van De GeerV strafbaarheid. Dat de Staat en diens oorlog voering in ideëel opzicht door zijn daden benadeeld zijn, heeft De Geer, ondanks zijn pogingen om deze nadelen te verkleinen, nau welijks kunnen ontzenuwen. Art. 102 W. v. S., waarop de advocaat-fiscaal de strafbaarheid van de verdachte baseerde, eist echter, dat de benadeling van de staat tegenover de vijand in oor. logstijd „opzettelijk" moet geschie den. Nu is het voor ieder, die deza zaak onbevangen wil bezien, dui delijk, dat De Geer nimmer een benadeling van het vaderland ex- presselijk gewild heeft. Hij was een wankelmoedig man. zijn goedt trouw is echter onverdacht. Het strafrecht begrüpt echtei onder wat men „opzettelijk" doet of gedaan heeft, niet slechts, dat gene wat men gewild heeft, waar op de wil was gericht, maar ook, datgene, wat men bij de uitvoering van een voornemen als een neven gevolg, als een op zich zelf niet verlangd, maar wel geduld uit vloeisel van zijn daad aanvaardt. Het noemt dit „voorwaardelijke opzet". In het geval De Geer be tekent dit: dat hü van „opzet" be gehuldigd kan worden, als hij ge weten heeft, dat zijn daad bena deling van het land meebracht en desondanks die daad niet naliet. De Gear ontkende deze weten schap: als ik had ingezien, dat mijn daad het land zou schaden, zou ik zeker die daad niet hebben gesteld, zeide hü- Ik ben misschien naief geweest of wereldvreemd, een individualist of een eigenge reid man, maar ik wilde niet on trouw zijn. Hoe kunt gij, wierp de advocaat- fiscaal hiertegen op, beweren, dat gij de gevolgen van uw daad niet geweten hebt, als gij daartegen van allerlei zijden, niet het minst van de zijde der regering, gewaar schuwd zijt? Gij moet het gewe ten hebben, het kan niet anders, want allen met wie gij in aanra king kwaamt, hebben het u ge zegd en voorspeld. Inderdaad, allen hebben het hem gezegd, maar De Geer- in dividualist en gewend alleen op eigen oordeel af te gaan heeft hen niet geloofd, misschien niet willen geloven. Hij heeft zqn persoonlijk verlan gen boven het belang van de Staat gesteld, zei mr. Bakhoven, en dit persoonlijk verlangen met drogre denen en sofismen omgeven. Ia dit zelfbedrog onder het „voorwaardelijk opzet" van hei strafrecht begrepen? Twee en vijftig jaren geleden promoveerde Jhr. D. J. de Geer, een idealistische jongeman van vijf en twintig, cum laude over het probleem der „Grenslijn tus- schen voorwaardelijk opzet en grove schuld". Wel is het een tragische en dra matische speling van het leven, dat laat in zijn ouderdom dit proef schrift de sleutel moet leveren tot de vraag of de smaad der straf baarheid over hem zal komen. Eén jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf, vierduizend gulden boete en ontzetting uit beide kies rechten en het recht om ambten te bekleeden voor den tijd van vfjf jaren, was de eis die mr. Bakhoven tegen de grijze minister van Staat requireerde, erbij voegend, dat de formulering van deze eis het moei lijkste deel zijner taak had uitge maakt. Daar zullen er zijn in den lande, wie deze eis licht voorkomt, om dat hij lichamelijk geen leed toe brengt, daar zullen er meer zijn, die de zwaarte van de eis beseffen, omdat zü zich kunnen inleven in het geestelijk leed, dat hij moet veroorzaken aan een grüsaard wiens leven steeds onkreukbaar was en die onder invloed van een verwarrende oorlog tot ontsporing Kwam. Als de tragiek dier ontsporing de tragiek van een karakterfout is, die al te dikwqls in een langdu rige carrière als 'n karakterkracht is toegejuicht, dan mogen wij ho pen, dat deze tragiek beperkt wordt tot het strikt noodzakelijke. Weerverwachting medege- deeld door het K. N. M. I. te De J Bilt geldig tot Dinsdagavond: l Aanhoudend warm voor jaarsweer met overdag tijde- lijk zonneschijn, maar met voornamelqk in de namiddag J avond en nacht enkele ver spreide buien met kans op on- t weer; des nachts weinig wind J met hier en daar nevel of J mistvorming, overdag mees.t matige wind uit Oostelijke j Ik h r* denken,<,erder kunnen in- verdedigw *en breed-opgez sfeer, waaruit P°litieke atmo- leefde, tot een oti hfer De Geer betoog had gern-Y uf d van haar schien licht hebben 13 zou mis" Cri„0Pe,nn1.S^™S'. van onze redering teaL^^ deel van onze diplomatieke vertes-en" in gedachten als in de wijze, waar- „-„nrdie-ing in het buitenland °P bet werd voorgedragen. Een S? Se oorlogsjaar braaf en degelijk stuk werk dat j daaruit voor de heer De niettemin boeide door de heldere den en o" v,tende omstandighe- wijze, waarop de gehele inhoud Geer vp.rzacnwut Va„ v... dn-ccier Requisitoir en pleidooi Het requisitoir van mr. Bakho ven was nuchter en zakelijk, van een brede objectiviteit, die voor al na de heftigheid, waartoe de president zich soms had laten ver- leiden, aangenaam aandeed, het was koel en gedegen, doch zonder grote allure en even onbewogen Geer verzac den putten. Zo is het echter niet ge Het memorandwn-G dat een felle politiek, dan een juridische stellmgname tegen de heer De Geer i™0™?; is uitgangspunt van het onderzo geweest en bleef ook ter terecht zitting leidraad der ondervra» ging. Daardoor werd de indruk ge wekt of deze indruk juist is, zal eerst uit het arrest van het Hof kunnen blijken, ik hoop, dat hij wordt weggenomen dat zijn politieke houding en zijn rege ringsbeleid bij de beoordeling va,,n de figuur-De Geer ten zünen na dele inspelen. Daardoor werd bovendien een andere indruk gewekt; dat dit van het uiterst-lijvige dossier daarin was samengevat en ver werkt. pv^fYi pleidooi van De Geer, da advocaat ff* ?e<3uisitoir van de bcslio 1 drie volle uren 111 soonlfjkermsteWeaES T punten tot ™awgmc! 6en enkela maal over m het afleggen van een politiek getuigenis m het geloof aan de wereldvrede, maar dwaalde daar door nog wel eens af van de kern der zaak, die in wezen immers een strafzaak was. Hoe breed van opzet en uitwer king beide vertogen óok waren, in wezen brachten zij buiten de strikt-juridische gezichtspunten, die voor De Geer's al dan me strafrechtelijke verantwoorde! fjk heid beslissend zijn en tot een Het bedrijfschap voor zuivel heeft aan de producenten van en handelaren in zuivel- en melkpro ducten een uiteenzetting gegeven, hoe het in het nieuwe seizoen de verwerking van melk tot zuivel- en melkproducten en de afzet van deze producten denkt te doen verlopen Daarbij is aangenomen, dat het melkverbruik voor directe consumptie tot de huidige om vang beperkt blijft en dat ook het gebruik van karnemelk aan ban den blijft gelegd. Aan dit schema is het volgende ontleend: De te produceren boter zal vrij wel uitsluitend voor de binnen landse behoefte moeten dienen. De mogelijkheid bestaat, dat in het totale vetrantsoen (margarine en boter) van tijd tot tijd een groter deel in boter beschikbaar zal wor den gesteld dan tot nu toe ge schiedde. De kaasproductie zal na de ge ringe omvang in de afgelopen win termaanden snel toenemen. Bij handhaving van het kaasrantsoen op de tegenwoordige grootte zal er naar schatting 13.000 ton voor export overblijven. De producen ten van gecondenseerde melk is toestemming verleend te beginnen met de vervaardiging van een klein gedeelte (5.000 ton) van het voor export bestemde kwantum (35.000 ton). Wanneer meer zeker heid is verkregen van de hoeveel heden, waarvan op grond van handels-overeenkomsten export zal plaats hebben, zal de productie op ruimer schaal worden vrijgege ven. Alle fabrieken, die over een verstuivingsinstallatie beschikken, konden op 7 April j.l. beginnen met de vervaardiging van magere melkpoeder. Van Mei af zal de volledige capaciteit gebruikt moe ten worden, waarvoor het bedrijf schap zo nodig melk zal leveren. In de zomer zullen de bedrijven, die daarvoor het meest in aanmer king komen, volle melkpoeder moeten vervaardigen. Deze pro ductie zal tot eind October voort gaan en dq poeder zal in hoofd zaak bestemd worden voor bin nenlandse consumptie in de win- richtingen. Algemene vooruitzichten: het is te verwachten, dat het voor de tijd van het jaar zeer war- me weer nog tenminste enke- ie dagen zal aanhouden, waar- bü de kans op losse onweers buien echter blüft bestaan. 13 Mei: Zon op 4.51 uur, on der 20.22 uur; maan op 2,44 uur, onder 11.24 uur. Trekking van 12 Mei. Prijs van 5000 no. 20504; f 1500 no. 19153, 1000 nos. 1585 en 19589. Een aantal clandestiene slachters te Deventer ls tot 3 a6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een der verdedigers zeide, dat 60 pct_ van de Deventerse slagers bij deze clandestiene slachtingen betrakken was. Onze samenleving heeft er behoefte aan, dat de mensen elkaar verstaan. Er zal geen eenheid kunnen komen, maar wel is eendracht gewenst, De verschillende volksgroepen zul len door principes van elkaar gescheiden blijven, doch in vele opzichten kunnen zij samengaan, wat in het belang van de gemeenschap is. Met deze enkele woorden, die wij ontlenen aan de ope ningsrede van de heer P. van Stam uit Bussum op het con gres van de Nederlandse Volks beweging, gewijd aan 't vraag stuk van het Anti-papisme, Zaterdag in Utrecht gehouden, is de bedoeling van deze hij- eenkomst, waarop zovele men sen van verschillende richtin gen aanwezig waren, geschetst. Sprekers waren prof. dr A. G. van Melsen uit Nijmegen en prof. dr. W. Banning uit Leiden, die een geheel verschillende visie op het probleem gaven, de een als katholiek, de ander als protestant, maar beiden stemden toch hierin overeen, dat het anti-papisme een groot kwaad is, ,dat schade doet aan h.et gemeenschapsbelang. Prof. Van Melsen trachtte zich in zijn betoog zoveel mogelijk op het standpunt van de niet-katho- liek te stellen en ontwikkelde dan de gedachte, dat de oorzaak van het anti-papisme samenhangt met het wezen van de Kath. Kerk. Hq maakte onderscheid tussen de godsdienstige en maatschappelijke kant. Uit godsdienstig oogpunt be treuren de katholieken het anti papisme natuurlük heel erg. Wat de maatschappelijke kant betreft, waarbij een houding van anti papisme al evenzeer mishaagt, dient men te bedenken, dat de katholieken het aardse wel zien als een pelgrimage naar de hemel, doch dit betekent nog niet, dat zij het maatschappelijke leven niet zijn eigen plaats geven De fundamentele levensplicht ligt in de aardse gemeenschap- Wij moeten de levende gemeenschap maken tot een huis, dat voor alle mensen bewoonbaar is. Wq heb ben primair tot plicht te zor gen, dat onze» gemeenschap zo goed mogelijk funetionneert. In t anti-papisme zien de katholieken nu een belemmering van deze taak- Er is mogelijkheid om samen met anderen onze gemeen- termaanden. Het plan is om 3.000 ton volwalsen- en/of verstuivings poeder voor de uitvoer te bestem men. In Maart is in enkele fabrieken een begin gemaakt met de pro ductie van caseïne uit melk, die deels niet voor andere doeleinden geschikt is of niet aan andere pro ducten ten goede kan komen. De productie kan ongeveer tot de herfst voortduren. Export van ca seïne is niet in het schema opge nomen. De bij de kaas- en ca- seïne-productie vrijkomende wei dient zoveel mogelijk aan de vee houders te worden teruggeleverd. In een te Batavia verschenen officieel communiqué van de re geringsvoorlichtingsdienst wordt verklaard, dat o.m. de. instelling van een centrale controle op de ln- en uitvoer, onder leiding van een gecombineerd controle- lichaam, benevens de stichting van een gemeenschappelijk de- viezenfonds ter financiering van de import voor geheel Indonesië door de Indonesische delegatie is verworpen. De Indonesische delegatie ver klaarde zich niet bij machte deze schikking voor geheel Indonesië te aanvaarden. Een voorlopige regeling, waarbij ondernemings producten zo spoedig mogelijk ter beschikking zouden komen, zonder voorafgaande oplossing van de daaraan verbonden juridi sche problemen, was eveneens on aanvaardbaar voor de republi keinen. De republikeinse tegenvoorstel len negeerden de onvoorwaarde lijke erkenning van de artikelen 14 en 15 van de overeenkomst v«n Linggadjati. De republikeinse houding heeft, volgens genoemd communiqué, in Nederlandse kringen grote onge rustheid en teleurstelling gewekt. Het Ned. jacht ,,Alk" met zijn bemanning van drie wakkere Rot terdammers is op zqn wereldreis Vrijdag in Pagb-Pago (Samoa- eilanden) aangekomen- De Katholiek Culturele Fede ratie hield het afgelopen week end op „Drakenburgh" te Baarn haar jaarlükse bijeenkomst onder leiding van Bernard Verhoeven, die van wnd. voorzitter tot voor zitter is gepromoveerd. Met een hartelük woord huldigde hij de af tredende secretaris, de heer J. W. M. Pasdeloup, die tevens de 60- jarige leeftijd heeft bereikt. In zqn plaats werd als secreta ris gekozen drs. C. A. de Jong van de Kath. Culturele Dienst te Tilburg, waarmee de K.C.F. thans tot overeenstemming is gekomen. Namens het Kath. Vrouwencen trum was als gast aahwezig mevr. van Nispen tot Sevenaer. Onze culturele organisaties wa ren trouwens toch in niet geringe mate door de dames ditmaal ver tegenwoordigd. N'en déplaise het bestaan van een Kath. Kring in Eindhoven, die uitsluitend manne lijke leden telt. Overigens kon Eindhoven een program laten zien, dat klonk als een klok. De Zaterdagavond werji op ge noeglijke en artistieke wijze ver zorgd door het Poppentheater „De lachende spinnekop", dat een uit stekende opvoering gaf van „Weg met de poppenkast". Na het gezamenlijk bijwonen van de H. Mis in de kapel in het naastgelegen kamp, waaronder de geestelijk adviseur, pater drs. C. H. ter Haar O.E.S.A. een predi katie hield, kwamen de dames en heren de volgende dag uijeen tot het bespreken van enkele be langrijke punten die het vaststel len van de programma's betrof fen en de richting van de te vol gen cultuurpolitiek. De grote kwestie blijft nog steeds de vraag, op welke wijze aan de katholie ken, ook op de meer afgelegen plaatsen, goed toneel gebracht kon worden en Bernard Verhoeven bracht naar voren, dat hoofdzaak zal zijn het uitoefenen van invloed bij de grote beroepsgezelschap pen op het Toneelrepertoire. Po gingen om een eigen toneelensem ble te vormen, dat zijn pièce de résistance in het Zuiden zou moe ten hebben, zijn tot heden mis lukt. Men vroeg zich af, waarom een dergelük gezelschap nu juist in het Zuiden zou moeten zijn, waar tegenover de voorzitter opmerkte, dat bedoeld is een gezelschap van het gehele land, dat echter zijn geestelijk klimaat in het Zuiden vindt. Een andere interessante vraag was of men een gezelschap van beroepsspelers moest hebben of van krachten uit dilettanten ge- recruteerd. Ih dit gezelschap was büzon- der op haar plaats de voordracht, die dr. Knipping O.F.M., voorzit ter van het Katholiek Centrum voor Ned. Cultuur hield over „Onze cultuurtaak", een goed ge fundeerd en fijn philosophisch be toog, waarin hij tot de conclusie kwam, dat wij met alle middelen, ons door de christelijke overtui- ging gegeven, tot een doordrin ging van de cultuur met christe lijke waarden moeten komen. Bui tengewoon dringend en voornaam noemde hq deze taak. Er wordt echter getracht een an dere oplossing te vinden. Tijdens een interview met Aneta te Pontianak heeft prof. ir. W. Schermerhorn op een vraag betreffende het communiqué van de regeringsvoorlichtingsdienst over de economische besprekingen verklaard, dat hierin geen sprake is van een crisis in de huidige situatie, doch alleen van een me dedeling, welke beoogt de ver schillende punten, waarop het be reiken van een oplossing door de gang van de besprekingen tot nu toe niet verwezenlijkt kon worden weer te geven. Deze punten zijn te beschou wen als van vitaal belang voor de organisatie van een vrucht bare samenwerking en een practische uitwerking van het accoord van Linggadjati. Prof. Schermerhorn sprak de hoop uit, dat terstond na de terug keer der autoriteiten te Batavia de besprekingen in hoogste in stantie voortgang zouden kunnen vinden. Uit andere welingelichte bron verneemt Aneta nog, dat het informele overleg op bepaalde punten Zondag te Batavia werd voortgezet. Het Franse persbureau A. F. p. meldt, dat volgens een commen taar va nde Nederlandsch-Indische voorlichtingsdienst, waarin op ge matigde wijze de geprikkelde stemming in Europese kringen in Indië tot uiting wordt gebracht, optimisme over de huidige fase in de Nederlands-Indonesische be trekkingen nauwelijks geoorloofd is. Al zijn dan aldus dit com mentaar de militaire acties over het algemeen gestaakt, toch is bij de onderhandelingen, die het ver werkelijken van de overeenkomst beogen, geen vooruitgang gemaakt Te Djokja schijnt men nog steeds een weg te bewandelen die men na het accoord van Linggad jati had moeten verlaten en men overlaadt ons met verwijten en insinuaties wanneer wij handelen in de geest van Linggadjati. Een vijftien dagen na de onderteke ning van het accoord, zo zegt het commentaar, begon de republi keinse pers opnieuw met een anti- Nederlandse campagne „alsof er geen accoord bestond". Van de andere kant schrijft het republikeinse „Nieuwsblad": „De Nederlanders zullen ondervinden, dat onze houding in volle ernst tot het einde toe gehandhaafd zal bhjven. Indien de Nederlanders er niet aan denken de blokkade op te heffen, is het niet onmogelijk, dat wij tot een contrablokkade zullen overgaan. De Nederlanders twee mogelijkheden: de oorlog of Naar het zich laat aanzien, zal de afdaling van de professoren Piccard en Cosyns tot 4000 meter onder de zeespiegel, die oorsprón- kebjk begin Juni in de Golf van Nieuw-Guinea zou plaats vinden, niet eerder geschieden dan eind Juli of begin Augusuts. De „Scaldis", het schip waarvan de kogel te water zal worden ge laten, bevindt zich op het ogen blik op de Thames, waar het spe ciaal voor de tropen wordt inge richt. De experimenten in de Golf van Nieuw-Guinea zullen meer dan drie maanden in beslag nemen. Behalve de beide profes soren, zullen ook biologen en oceanographen naar de diepten der zeeën afdalen. zullen dan moeten kiezen tussen een onvoordelige regeling. Zelfs indien de vreemdeling (d. w. z. Amerika) de Nederlanders bij een eventuele agressie zou steunen, zullen de Nederlandse militaire leiders onze stellige bedoeling om de taktiek van de verschroeide aarde toe te passen op het eerste teken van de algemene aanval, niet kunnen negeren". Hiertegenover dient ook mel ding gemaakt te worden van het geen het te Batavia verschijnend (niet republik.) „Dagblad" o. m. schrijft. „Van welingelichte zijde deelde men ons mede", aldus het blad, „dat de onderhandelingen tussen de commissie-generaal en de Indonesische delegatie totdus- verre uiterst povere, om niet te zeggen geen resultaten hebben opgeleverd. Men is eigenlijk in 'n impasse geraakt. Vrijwel elk voor stel lokt langdurige discussie uit, met als slot, dat de zaak op de lange baan geschoven wordt, doordat Djokja weer ingeschakeld moet worden. Vorderingen zijn er sedert de ondertekening van Linggadjati zo goed als niet gemaakt en de stem ming aan Nederlandse zqde is dan ook niet bepaald opgewekt. Men begint zo langzamerhand zijn ge duld te verliezen". sohap op te bouwen. In beginselen mogen wij natuurlijk niet transi geren en eerst na heel veel over leg zal samenwerking mogelijk zijn- Altqd zullen katholieken bloot sttaan aan wat men in bepaalde kring „papisme" noemt. Spr. zou onder „papisme" dan willen ver staan het onder het mom van de zaak Gods eigen doeleinden na streven. De katholieken züd zich bewust, dat zij voortdurend te kort schieten op het punt van heel hun leven in dienst te stellen van God en niét van zich zelf. De weg om het anti-papisme te doorbreken is niet gemakkelqk. Veel kunnen wij bereiken door een zo goed mogelijk begrip over en weer van eikaars fundamentele inzichten, een ruiterlqkq erken ning, dat aan beide zijden van de sdheidslün mensen „van goeden wille" wonen en tenslotte door in ons gedrag tegenover elkaar volstrekt eerlijk te zqn- Er blijven altijd veel verschillen over, maar men gaat de visies in een ander licht zien. Prof. Banning geeft een Prof. Banning week in de definitie van het anti-papisme en het aangeven van de diagnose uiteraard af van de opvattingen van prof. van Melsen en maakte allereerst essentieel verschil tus sen anti-papisme en het afwijzen van de R. K- Kerk als de enige ware kerk. Onder anti-papisme is dan te verstaan een door ressentiment bepaalde geesteshouding en daar uit volgende practqk, die de Roomse Kerk ziet als het machts instrument ter bereiking van economische, politieke, sociale en culturele overheersing door het R. K. volksdeel met bedre ging hetzij van het protestants karak ter van ons volk, hetzij van geeste lijke vrijheid en democratie, hefzü van beide. Spr neemt het de protestant hoogst kwalijk als hij in die zin anti-papist is- De geschiedenis-beschouwing dat ons volkskarakter protestants is, noemt spr. onhoudbaar. Het :s onjuist, dat het Net}, volk zijn karakter en structuur te danken heeft aan het calvinisme. De isolementspolitiek der R. K. zou noodwendig wrok en ressen timent oproepen aan de andere kant. Verder zag spr. als oorzaak van het anti-papisme zekere exclusiveringsmefhoden der R K., waarvan hij voorbeelden noemde, die door prof. van Melsen, indien zq juist zouden zijn. werden afge keurd. Juist, over dit punt werd ook in het debat gediscussieerd, waarbij prof. van Melsen terecht naar voren bracht, dat men vooral de juiste verhoudingen in het oog moet houden. Vervolgens noemde prof. Ban ning het ultramontanisme, dat in wezen berust op een miskenning van de aard der R. K. Kerk. Het anti-papisme is een kwaad uit nationaal, Europees en christe- Rjik standpunt. Effectieve bestrij ding zag spr. alleen» ln het weg nemen van de door hem genoem de verschijnselen. EEN DER GROOTSTE VLIEGTUIGENFABRIEKEN TER WERELD, de Consolidated Vultee in Texas, heeft een serie de aUergroQtne bommenwerpers, de B-36, „op siupol staan. Nog steeds blijkt te gelden: als men de vrede wil., Op 8 Mei hebben de heren P. J. de Fretes, D. J- Kaihatu en A. R. Wua namens de voornaamste Am- bonnese. Menadonese en Timorese organisaties aan H. M. de Konin gin 't rekest aangeboden van het comité Gemeenebest Groote Oost, gedateerd op 10 April 1947. In dit rekest wordt gezegd, dat zij wen sen vrijheid en zelfbestuur „in het staatsverband van het Koninkrijk, onder de vlag, waaronder zij eeuwen gevochten hebben, onder Uwen scepter"„Door en in dat bondgenootschap, zo gaat het rekest verder, hebben wij den Christelijken godsdienst ontvan gen en in overgroote puYrderheid aangenomen, die ons op een die per en inniger wijze met de Ne derlanders vereenigd heeft, zoodat wij de Nederlanders en de Neder landers ons zijn gaan beschouwen als broeders en zonen van het zelfde huis. Wij hebben dit bond genootschap bezegeld met het bloed, dat ons volk in een eeuwen lange wapenbroederschap heeft vergoten voor de vestiging en handhaving van het zegenrijk ge zag van Uwer Majesteits Huis over dezen Archipel.... Helaas is aan het Ambonneesche, Mena- doneesche en Tlmoreesche volk de gelegenheid, om dat recht onbe lemmerd uit te oefenen door de Indische Regeering tot dusver onthouden Noch bij den Lt. Gouverneur Generaal, noch bij de Commissie-Generaal vonden zij de nodige medewerking. Zij wen sen op de duur niet overheerst te worden door de „vreemde en vij andige" Javanen. Prof. Eomme heeft de uitoefe ning van hun recht op een bijzon deren status gebonden aan de voorwaarde, dat de wil daartoe van den aanvang af, moet worden te kennen gegeven. Daarom wen den zq zich reeds thans tot de Ko- ninging met den wens aan de Mo- lukken, de Minahassa en Timor hun eigen status te geven, binnen net Destaande Koninkrijk der Ne derlanden. met een eigen voiks- vertegenwoordiging met door de Koningin aangewezen eigenbe stuurders en dat zij aldus direct aan Nederland verbonden blijven en dat aan de bewoners dezer ge bieden het Nederlanderschap zal worden verleend, hetgeen voor hen een grote eer zou zijn en hun grootste voldoening zou geven. Het Franse conservatieve blad „Le Figaro" heeft gemeld, dat de stichting van een sovjet-republiek in Oost-Duitsland op handen is". In een bericht van zijn correspon dent te Bazel wordt gezegd, dat de Russen zowel in economisch als administratief opzicht klaar zijn met hun plan en dat de bekend making door Moskou elke dag te verwachten was. Het blad beweert dan verder, dat de mislukking van de conferentie van Moskou een der voornaamste redenen van deze beslissing van Rusland is ge weest en het voegt er aan toe: „Het schijnt dat de westelijke bondgenoten met deze bedreiging voor ogen bereid zqn hun bezet- tingspolitiek te herzien en om te gooien". brand Zaterdagmiddag vier boer. derijmi en een woning in de as gelógh 30 Personen werden dak loos, drie hunner liepen boven dien ernstige brandwonden op. Meit een deel der inboedels ver brandden 10 varkens, 2 kalve ren en oen aantal kippen. <J> Tussen Holten en Markelo ïs Zaterdag ca. 400 H.A. bos en heide afgebrand. Militairen en burgers blusten het vuur tenslotte T>e Johan Maurit.s. van Nassau is Zaterdag in Montevideo aange komen. Te Winterswqk heeft een felle brand gewoed in de textielfabriek D« Pol. De aandraaïery, keurderq en inspoelerü zijn verwoest en een groote voorraad garens en veel machines gingen verloren. De weverij kreeg slechts lichte schade doch niettemin moest het gehele bedrijf, waar 150 man werkten, voorlopig worden stopgezet. Duitse krijgsgevangenen .in Engeland, over wier verleden een bevredigend rapport is uitge bracht, zullen de gelegenheid krügen om als landarbeiderg in Engeland te Wijven inplaats van te repatriëren In de haven van Stockholm lig gen talrijke schepen stil door een staking van kapiteins op de grote vaart, die een vergoeding voor de hogere kosten voor levens onderhoud vragen. Deze staking bedreigt de Zweedse voedselvoor ziening en de gehele buitenlandse handel^ De werklieden, dïe de liften be. dienen van de kolenmijnen te Durham, hebben besloten de staking, die Maandag 5 dezer was begonnen, te eindigen Naar men schat heeft deze staking een dagelqks productieverlies van 26.000 ton betekend. Naar het Italiaanse perbureau Ansa meldt, heeft zieh in Zuid- Italië en Sicilië een hevige aard beving voorgedaan., waarbij slacht offers vielen en ernstige materiële schade wer<j aangebracht_ In de V S beleeft men de koudste Mei-maand sinds 24 jaar. In de staten N_ York, Pennsylvania en ïn het Noorden van Nieuw- Engeland ls sneeuw gevallen. In sommige delen van het midden westen is de temperatuur 10 gr. Celsius onder nul Aan boord van het Italiaanse koopvaardijschip „Eugenlo Costa" dat op weg is van Dakar naar Blo de Janeiro, heeft een operatie plaats gehad, die per radio van -Rome uit geleid werd. De kapi tein van het schip heeft volgens de per radio verstrekte aan wijzingen van een chirurg van de universiteit te Rome een Md zijner bemanning geopereerd. De opera tie i» geslaagd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3