witte DAG Het nut der beroepskeuze De tragedie diamant G zonsverduisteringen DE NIEUWE BONNEN O, DRIEMAAL van een IN BURMA VERLOOR EEN BEELD Z'N OOG BRAZILIË WE ST-DUITSLAND EN DE HONGER De voordelen van de tolunie Wetenschappelijke karakter ontleding DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN Enorme voor bereiding Ökui? J5K Families met vloek beladen Londen beraamt Duur borstelwerk „plannen" Gaat Van Mook heen? Broodzorg te Parijs ï>9ste JAARGANG WOENSDAG 14 MEI 1947 No. 20314 PLAATJE MET EEN PRAATJE HONGAARSE KRIJGSGE VANGENEN NAAR HUTS EEN GOEDE HUISVROUW BERICHT. Knoeierijen gaan maar door BELGISCHE NIJVERHEID KAN PROFITEREN EEN GEVREESDE JUFFER Oud-minister Meynen aan bod DE STAKING TE TANDJONG PRIOK KONINGIN VERLEENT GRATIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1.10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone koIom« breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In 't laatste jaar voor de oorlog overleed een employé onzer onder neming. Een werker van vele jaren en goede arbeid, doch overigens een eenvoudig man. Op zijn bidprentje stonden de volgende benijdenswaardige woor den: ,.De wereld heeft mij niet ge kend en ik de wereld niet. Maar ik ben er niet te minder om. In tegendeel. Mijn levenstaak heb ik van God aanvaard, ik vertrouw, mijn stervensplicht bracht mij tot God''. Een wel kort-karakteristieke Schets van een levensgang, die de zeventig jaar ver overtrof, maar waarbij immer de hemel voor ogen stond. En dat is juist het fatale in de meeste levens: men slaagt er niel in om dat uiteindelijk doel voor ogen te houden. En die levens be horen dan nog aan hen, die ge loven. In een wereld van vooral mate rie is het heel moeilijk zich van de hemel en van het puur geluk aldaar een voorstelling te maken. In goede tijden dompelen we ons onder in de stroom, door wat we vreugde-bronnen noemen, ge vormd, in moeilijke tijden als deze pogen we die aardse stroom weer terug te vinden. Maar de hemel, ja. Geen oog heeft het gezien, geen oor gehoord. Men kent de uit spraak van St. Paulus. We hebben vele namen voor de hemel, maar alle vergelijkingen met en samen bundelingen van wat hier op aarde aan schoons en edels valt te ge nieten lopen uit op een tekort. De hemel is altijd meer gn beter. Da. moet ook, want degenen, die hier vrijwillig of in berusting zwaar tobben, moeten elders hun belo ning kunnen vinden. Alleen men overpeinst dit le venseinde of liever het begin van een beter en hoger leven zo wei nig. Men kent de geloofswaarheid, doch permanent is er meer zorg om de hel te ontlopen dan om de hemel te verdienen, meer activx teit om te plukken van de dag wat te plukken valt dan actie om in soberheid schatten te verzamelen, welke niet door mot of roest kun hen worden aangetast. Met alle drang van in- en uit wendig leven moesten we stuwen naar dat ene einddoel, van die gezichtshoek uit moesten we onze daden bepalen ten behoeve van een goede „hemelvaart". Gelijk de apostelen staan we wel eens naar de hemel te zien. doch hij is niet de hoeksteen, noch de basis van een gezond gericht leven. Gezond gericht, waarbij wordt gegeven en open gedaan, waarbij we elkander geen stenen voor brood, geen slangen in plaats van vis, geen schorpioenen in ruil voor eieren schenken. Leven dus in eenvoud en oprechtheid. Opdat we eens Vondel kunnen nazeggen: O, driemaal witte dag, wel zalig die mag horen Aan Christus" rechterhand die liefelijke stem: Komt hier en erft een kroon in 't Nieuw Jeruzalem Gebenedijde kom, komt hier mijn uitverkoren! Zo wensen we U een zalige Hemelvaart. 'Mi De grote brand in de haven van Tandjong Priok, waar loods 12 van de Mij. „Nederland waarin veel voorraden levensmiddelen en goederen, o.m. de rubber van de „Martin Behrman gelost, lagen opgestapeld en in vlammen opgingen. Heeft u ooit wel eens op een liefdadigheidsbazar of een Luna park, ter wille van het goede doel. uw karakter laten lezen uit de lijnen van uw hand Of kunt u de gevoelens beschrijven, die u bestormden, toen een welbespraakte dame, in wie u natuurlijk volstrekt niet geloofde, na een be schouwende blik in koffiedik of een glazen bol, vrij juist raadde, welke karaktereigenschappen u bezat? Zo ongeveer voelden wij ons tijdens het bezoek, dat wij hebben ^gebracht aan het R. K. Bureau voor beroepskeuze aan de Heemraadssingel 38 te Rotterdam, maar dat ons van de waarde der daar beoefende wetenschappelijke karakter ontleding volkomen heeft overtuigd. De wonderlijke inktvlekken Wij hebben altijd gemeend, dat het uiterst moeilijk, zo niet on mogelijk is, om het karakter van iemand, die men tevoren nog nooit heeft gezien, binnen enkele luttele minuten volledig te door gronden, tenzij die iemand bereid is om een groot aantal min of meer intieme vragen openhartig te beantwoorden. Drs. W. E. H. Beijers, de direc teur van het bureau en drs. P. Praikin, die zich bezighoudt met de psychologische testen voor be roeps- en schoolkeuze, hebben ons echter bewezen, dat het tegendeel waar is en dat men een karakter volkomen kan ontleden, zonder dat het „slachtoffer" zich van iets bewust is en wel door hem naar •XL- Op het Marktplein te Bergen o. Z. werden elf officieren dei- mariniers beëdigd door de bevelhebber van het corps mari niers, getieraal-majoor von Frijtag Drabbe. Na de beëdiging wenst de bevelhebber de officieren geluk met hun bevordering. Voor geleerden uit 20 landen zal een der tot dusverre meest verlaten plaatsen ter wereld ge durende 3 minuten en 48 secon den de belangrijkste plaats ter wereld zijn. Het betreft hier een zeer afgelegen gebied in Brazi lië, waar op 20 Mei des morgens een totale zonsverduistering zal worden bestudeerd. Do Zweedse en Russische expe dities hebben haar hoofdkwartier te Tr'axa in de staat Mina Geraes opgeslagen. Anderen zullen. traties zullen worden veir c t door de Amerikaanse expeditie, die door de National Geographi cal Society en de Amerikaanse luchtmacht is uitgezonden- u x hoofdkwartier van de expeditie De- vindt zich 20 km. ten Zuidwesten van de plaats Boscaiuva en km. ten Noorden van Rio. Er is een vliegveld aangelegd en geweldige telescbpen en radarm- stallaties uit de V. S. zijn erheen gezonden. De eerste fase van de verduistering zal te 08.22 uur plaatselijke tijd op 20 Mei begin nen de laatste fase eindigt te 11 06! in observatie en aan de Noordoostelijke richting over Zuid Amerika naar Salvador Bahir (Brazilië) en over het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan tot in West-Afrika langs de zui delijke rand van de „Afrikaanse bult". 3 De verschillende expedities zul len gebruik maken van nagenoeg alle moderne apparaten op het ge bied van de astronomie. Men schat, dat het meer dan drie jaar zal vergen om de gegevens te verza melen, die men hoopt te verkrij gen. De Amerikanen zullen zich voornamelijk concentreren op me tingen van de stand der sterren, wier stralen vlak langs de zon gaa*. Hierdoor zal het mogelijk zijn de relativiteitstheorie van Einstein te verifiëren. Verder zullen langs radiogra fische weg veranderingen, die zich voordoen in de geioniseerde lagen van de atjiosfeer, vastgesteld wor den. Radio Boedapest meldt, dat Hongaarse krijgsgevangenen in vrijheid zullen worden gesteld en naar Hongarije teruggebracht, te beginnen deze maand en zonder dat de ratificatie van het vredes verdrag met Hongarije wordt af gewacht. Dit besluit werd. aldus radio Boedapest, door de sovjet- gezant, medegedeeld aan de com- hartelust te laten praten, te laten fantaseren, zouden we haast zeggen. Natuurlijk hadden we beter moeten weten, maar toen onze beide gastheren, die ons zo char mant hadden ontvangen en die bereid bleken, alle inlichtingen te geven, welke wij maar mochten wensen, ons verzochten, ons te onderwerpen aan 'n kleine proef neming, waarvan zij het doel eerst later zouden verklaren, „omdat de aardigheid er anders af zou zijn, konden wij moeilijk weigeren en waren we maar al te gaarne bereid, hun van dienst te zijn. Daarop werd ons een keurig met cellofaan overtrokken plaat voorgelegd met een afbeelding welke er op het eerste gezicht uitzag als een inktvlek, die wille keurig op een stuk papier was geworpen, waarna dit dwars door de nog natte vlek was samen gevouwen. Er ontstaat dan een grillige, maar symmetrische fi guur, waaruit men met wat fantasie de wonderlijkste voorstel lingen kan distilleren. „leder antwoord is goed Op de vraag van de beide „examinatoren", wat de afbeel ding voorstelde, verklaarden wij, dat zij veel weg had van het bekken van een skelet, welke vrij lugubere veronderstelling niet eens met hoongelach werd be groet. Integendeel, de gemaakte opmerking werd ernstig ge noteerd en vol belangstelling werd ons gevraagd, of wij nog meer konden ontdekken. „Ieder antwoord is goed", werd ons ver zekerd. Hoewel een journalist dit in tegenstelling met de mening van vele krantenlezers een zeer nuchter en zakelijk mens zonder enige fantasie is, die niets anders doet dan de feiten en alleen de feiten in zijn krant vermelden, slaagden wij er met enige moeite in nog meer „ontdekkingen" te doen en onder de goedkeurende aanmoedigingen van de beide toehoorders, die ijverig notities maakten, kregen 'wij al spoedig plezier in het „aardige spelletje" en fantaseerden we er lustig op los. In het tiental platen, dat ms werd voorgelegd en waarvan er enkele fraai waren gekleurd, de den wij de vreemdste ontdekkin gen en vol geestdrift beschreven wij de vlinders, satijn, orchideeën, en andere wonderlijke zaken, wel ke zich aan onze door onze ver beelding geleide ogen vertoonden. Toen de laatste plaat was be schreven, bogen de beide heren zich geïnteresseerd over hun noti ties en voorzagen deze van ver schillende letters. Het resultaat Het resultaat was even onver wacht als verbluffend, want na enkele ogenblikken werd de doop ceel van ons karakter en van on ze geestelijke en verstandelijke eigenschappen gelicht op een wij ze, die ons door haar juistheid en objectiviteit met verbazing en ontzag tegelijk vervulde en die ons onwillekeurig de vraag deed stellen, of de heren wellicht met koffiedik of een kristallen bol werkten. Deze hele proef heeft evenwel niets uit te staan met occultisme, somnambulisme of welk ander soort isme ook, doch zij berust uitsluitend op de wetenschappe lijke psychodiagnostiek van de Zwitser dr. Hermann Rorschach, die er in is geslaagd een methode te vinden om door middel van deze schijnbaar zo kinderachtige „plaatjes" door de wijze, waarop zij door de proof persoon worden gezien en beschreven, diens ka rakter volledig te ontleden. vragen, welke wij hem stelden. Herhaaldelijk komt het voor, dat een kind op school niet voldoende mee kan, terwijl bij het onderzoek dat op verzoek van de ouders naar zijn intelligentie wordt ingesteld, biijkt, dat het over een goed ver stand beschikt. De psychodiag nostiek brengt in zo'n geval aan het licht, wat er hapert en in de meeste gevallen is het mogelijk, een remedie voor de kwaal te vinden. Soms blijkt, dat het kind te begaafd is, dat het te gemak kelijk leert en daardoor alle be langstelling voor het onderwijs verliest. Het opleggen van een ex tra zware taak, of zelfs het over slaan van een klas, brengt in zo'n geval vaak uitkomst. Andere kin deren hebben te kampen met ziels, conflicten, welke, eenmaal ont dekt, gemakkelijk te bestrijden zijn. „Normale" gevallen Maar ook in „normale" geval len is het R.K. Bureau voor be roepskeuze een uitkomst. Het helpt de ouders en (1e kinderen zelf een keuze te doen uit de ruim 12.000 beroepen, welke in de moderne maatschappij wor den beoefend. Het houdt reke ning met de aanleg van de kin deren en tevens met de finan ciële en economische mogelijk heden, weike een bepaald be roep in de toekomst zal bieden. Beter dan de kinderen, die al leen de buitenkant van een beroep zien en er verder niets van afwe ten, kunnen de deskundigen van het beroepskeuzebureau beoorde len, of een beroep voor een be paald individu geschikt is. Daar door wordt voorkomen, dat men eerst na jaren ontdekt op de ver keerde weg te zijn, zodat men, vaak als het. te laat is, op het pun van uitgang moet terugke ren. Wij zijn in de gelegenheid ge steld, verschillende proeven en testen bij te wonen of ons zelf er aan te onderwerpen. Een dagblad is niet de plaats om deze proeven uitvoerig te beschrijven, omdat de waarde ervan zou dalen, als ze al gemeen bekend werden en de proefpersonen er zich dus bij voor baat op zouden kunnen instellen. Maar wel heeft onze onder vinding ons ervan overtuigd, dat het psychologisch, psycho technisch en eventueel medisch- onderzoek, welke door het R.K. Bureau voor beroepskeuze wor den toegepast, alle waarborgen bieden, dat er een gedegen, we tenschappelijk verantwoord ad vies wordt uitgebracht, hetwelk volledig in overeenstemming is met karakter, aanleg en capa citeiten van de proefpersoon. Dat is van het aller grootste belang bij de keuze van een be roep. Van het aller grootste be lang voor die persoon zelf en in direct, voor de maatschappij. De beroepskeuze immers betekent 't inslaan van de weg, die moet lei den tot levensgeluk en tevreden heid. Anderzijds is het voor de werk gevers van bèlang, dat zij de be schikking krijgen over het meest geschikte personeel, waartoe het Verleden week is te Washington onder zeer tragische omstandighe den overleden de millionaire mrs. McLean, die eigenares was van de z.g. Hope-diamant, een steen ter grootte van een walnoot, met een waarde van 4 a 5 milüoen gulden. ledereen zou denken, dat de na gelaten betrekkingen wel zeer in hun schik moeten zijn zulk een kostbaar „kleinood" te erven, maar in feite willen die zo spoe dig mogelijk van deze steen af. iets wat men pleegt te noemen „a tout prix", hetgeen in dit geval nog altijd een slordige paar mil- lioen betekent. Er rust namelijk op het bezit van de Hope-diamant een vloek (zo wil de legende het althans) en zijn geschiedenis is zo bewo gen, dat menigeen met het voor eik bijgeloof welbekende „Zie je nu wel!" iedere nieuwe ramp ais een positief bewijs aanziet. Het geen natuurlijk dwaasheid is: ook zonder eiin Hope-diamant gebeu ren er moorden en ongelukken en worden er millionairs tot de be delstaf "gebracht. Het is eveneens dwaasheid te menen, dat revolu ties. oorlogen en krachs veroor zaakt. verhinderd of van verloop veranderd kunnen worden door het al of niet bezitten van een edelsteen. Maar men zal moeten toegeven, dat het toeval hier wel bizonder grillig is geweest en de erfgena men vertrouwen het zaakje dan ook niet: ze zijn zó huiverig steen plus vloek te aanvaarden, dat ze trachten er een ander me- op te knappen: elkander. de •■oogste bieder, een museum.... maar in 's hemelsnaam niet zichzelf! Twee eeuwen historie En dit is dan de geschiedenis van de Hope-diamant. Hij is af- komstig uit Burma,, waar hij dien- j de als oog van een afgodsbeeld; dit werd ,toen men hem z'n oog ontnam, zo boos, dat hij prompt de steen met een vloek belaadde!! De steen ging de wijde wereld in en het drama begon De Belgische ontdekkingsreizi ger Louis Tavernier bracht hem mee naar Europa en verkocht hem aan koning Lodewijk de Veertien de. Korte tijd later stierf Taver nier. verlaten en geruïneerd, als een gebroken man. Lodewijk gaf de steen enige tijd als borg aan een zijner ministers: ook die moest zijn tol betalen en stierf enige jaren later in de ge vangenis. Later werd de diamant eigen dom van Marie ^/ïtoinette, die hem kort voordat ze naar het schavot werd gevoerd, nog droeg. Haar vriendin, prinses de Lam- balle, had vele malen het sie raad (dat aan een halsketting gedragen werd) voor feestelijke gelegenheden mogen lenen; tij dens de Franse revolutie werd ze door het Parijse gepeupel gevie rendeeld. Hierna werd de steen het eigen dom van Lord Hope, die hem lange tijd in bezit hield en waar aan de diamant ook zijn naam ont leent. De duke van Newcastle werd de nieuwe eigenaar, maar deze verkocht hem al spoedig aan een New Yorkse juwelier en na deze korte pauze begint de „vloek" weer te werken: de juwelier raakt door zijn nieuwe aanwinst in moei lijkheden, verkoopt haar en blijkt totaal geruïneerd. De nieuwe eige naar was Colot, een Franse za kenman. die zelfmoord pleegde Een Russische prins kocht de steen om er een Parijse actrice mee te vereren. Toen deze dame het geschenk voor het eerst op het toneel droeg, schoot de prins haar vanuit zijn löge neer. Enige dagen latfr werd hij zelf tijdens een Parij»e oproer doodgeslagen. Intussen was de geschiedenis van de Hope-diamant over heel de wereld bekend geworden. Er was dan ook misder animo voor dan ooit en de priis daalde.... Dit koopje kon een Griekse koopman niet z'n neus voorbij laten gaan, maar enige dagen na de koop stort te, hij neer in een afgrond. Nu probeerde de Turkse sul tan Abdul Harnia zijn geluk; hij kocht de steen, bood hem zijn vrouw aan enschoot haar een paar maanden later dood. Hij werd toen uit zijn land verjaagd en verhandelde de steen aan een Perzische koopman. die tijdens een zeereis verdronk, in 1909. Twee jaar lang bleef de diamant onbeheerd en onverkocht. In 1911 kocht mr. McLean hem van de Franse juwelier Pierre Cartier niet zonder angstig voorgevoel want in het contract liet hij de clausule opnemen, dat de diamant geruild mocht worden, indien „binnen zes maanden bleek, dat hij ongeluk bracht in de familie McLean". Ook de familie McLean bleef niet gespaard: het huwelijk bleek zeer ongelukkig te zijn en op tra gische wijze werd mrs. McLean getroffen in de troost van haar leven: haar kinderen. Haar zoon tje werd op jeugdige leeftijd vlak voor haar ogen doodgereden en in October j.l., kort nadat deze in het huwelijk was getreden, werd haar dochter Evelyne dood op bed gevonden: een te grote dosis van een slaapmiddel bleek de oorzaak. De moeder had bij de bruiloft van Evelyne de Hope-diamant gedra gen En nu, na het overlijden van mrs. McLean, zitten de erfgena men met de diamant opgescheept. Het eenvoudigste zou zijn hem te laten stelen. Maar het merkwaar dige is, dat niet één moord de steen zelf ten doel had en dat, in de twee eeuwen dat hij in de beschaafde wereld circuleert, de steen nooit gestolen werd. Ook nu zullen de dieven ongetwijfeld wij zer zijn De burgemeester van Antwerpen, de.gouverneur van de prov. Antwerpen en leden van het Antwerpse gemeentebestuur braihten een bezoek aan Rotterdam. Ze bezochten o.m. het instituut voor scheepvaart en luchtvaart. (Rechts de commis saris van Zuid-Holland). In verband met het feest van 's Heren Hemelvaart verschijnt deze courant morgenavond niet. DE DIRECTIE. burau over een afdeling voor per- soneelsselectie beschikt. Het R.K. Bureau voor beroeps keuze te Rotterdam is, zoals reeds gezegd, gevestigd aan de Heem raadssingel 38. Ook in Den Haag en Amster dam zijn dergelijke bureaux ge vestigd en wel in de residentie aan het Westeinde 99 en in de hoofdstad in de 2e Const. Huy- gensstraat 77. Rectificatie In ons artikel van gisteren zijn enkele woorden weggevallen, waardoor het tegenovergestelde stond te lezen van wat wij be doelden te zeggen. In de tweede kolom staat te lezen: „Slechts m 10% van de gevallen volgden de ouders de gegeven raad niet op, omdat het' bureau een advies had verstrekt, dat niet overeenkwam met hun plannen en met de capa citeiten van het kind". Het slot van deze zin had moe ten luiden: „dat niet overeen kwam met hun plannen en met hun opvatting van de capaciteiten van het kind". In een der laatste nummers van een bepaald Engels dagblad lazen we het bericht, dat een 23-jang meisje, op het punt staande om - te huwen, zich van boven van hef 1000 voet hoge Empire Sta te-ge- bouw te New York naar beneden Dat washad geworpen. Zij werd verplet terd. Op het dak vond men haar mantel, netjes opgevouwen en daarbij een briefje: „Mijn ver loofde heeft me gevraagd hem in Juni te trouwen. Ik denk echter niet, dat ik voor iemand een goede vrouw zou kunnen zijn. Hij zal beter af zijn zonder mij". Verder gaat het krantenbericht niet. We weten dus niet, uit welk innerlijk motief het meisje de dood zocht. Had het om een of andere reden een minderwaardig heidscomplex? En daarvan zo on der de indruk gebracht, dat de jonge vrouw meende een onge luksfactor voor een ander ia zijn? Toch zit in dit bericht stof voor overpeinzing. Immers het huwelijk is een ernstige zaak, waarop zo wel de man als de vrouw zich ter dege dienen voor te bereiden. Het gaat toch om elkanders geluk en- dat van het toekomstig gezin. Als we echter de wereld rondom ons bezien, kunnen we helaas niet getuigen, dat het huwelijk als een serieuze zaak wordt beschouwd. Duidelijk wordt in opvattingen en daden gedemonstreerd, dat met dit „contract voor het leven" met zo'n pijnlijke nauwgezetheid in acht wordt genomen. Niet alleen in vele films en to neelstukken. doch ook in het ge wone dagelijkse leven en onder alle groepen. Men holt maar raak, zonder zich af te vragen, pf meu de andere partij wdard is en kan dienen. Daarom gaat er ook zo erbarmelijk veel kapot. Daarom slepen zich velen met wrok voort. Het is inderdaad niet zo eenvou dig een goed huisvader te zijn. Noch moeilijker een goede huis vrouw. Al zou men het vaak met zeggen, gezien wat er zich vaak naar het stadhuis begeeft. HENK VAN DER MAZE. Omdat veel klachten er aanlei ding toe gaven, heeft de prijs controle een onderzoek ingesteld bij fabrikanten en grossiers in borstelwaren. Het resultaat was niet opwekkend: het merendeel had zich schuldig gemaakt aan prijsovertredingen, terwijl bij en kelen bovendien grote kno"'»riien werden ontdekt, zowel met de kwaliteiten als met de •adminis tratieve verantwoording. De prijzen, welke door de fa brikanten werden berekend, wa ren meer dan 100 pCt. te hoog. Een yan hen was in overtreding voor een bedrag van 143.000, een ander voor 61.000, op een omzet van 95.000. In dit laatste geval betekende dit een verhoging van 180 pCt. boven de toelaat oare prijs. Tegen fabrikanten en grossiers werden 26 processen-verbaai op gemaakt. Vaan van de totale zonsver- i munistische vice-premier en t cc b-™ Hr-opri on 1 nrdr aan de Hongaarse regering duistering is 166 strekt zich uit van Santiago en in ook aan gezonden. Moeilijke kinderen Van welk een gToot belang een dergelijk onderzoek is, moge blij ken uit de mededelingen, welke de heer Beijers ons deed naar aan- Voor de Belgische hoogovens, staalfabrieken, walserijen en con structiewerkplaatsen zal de Neder lands-Belgisch-Luxemburgse tol unie een belangrijke verruiming van de buitenlandse markt, met zich brengen, zo schrijft de Nieuwe Gids. Het blad voegt eraan toe, dat het echter noodzakelijk zal, zijn door de levering' van kwaliteits- goederen en door de aanpassing van de prijzen de Duitse leveran ciers blijvend uit te schakelen. Het blad wijst er verder op aat de Nederlandse metaalverwerken de industrie veel minder uitge breid is dan de Belg., doch gespe cialiseerd is in enkele producten, voornamelijk electrische artikelen en in de mechanische precisie- industrie. Nederland heeft op Bel gië een voorsprong in de vervaar diging van stalen meubels. Veie andere producten o.a. gegalvani seerde en geëmailleerde huishou delijke artikelen, kleine handwerk tuigen en ijzerwaren kunnen m Nederland echter een ruime markt vinden daar deze vóör de oorlog door Duitsland werden geleverd. Ook voor het bouwbedrijf ziet het blad goede kansen voor België in Nederland. Met betrekking tot de scheeps bouw mérkt de Nieuwe Gids op dat de P-tri rrijzeri hoger li se. De organisatie der Nederlandse werven is beter dan die der Belgi sche en de kleine scheepsherstel- lers moeten concurrentie verwach ten als gevolg van de hogere lo nen. De tolunie zal verder voordeel opleveren voor de Belgische fa brieken van autoonderdeelen en toebehoren die in Nederland niet bestaan. Hetzelfde geldt voor de onderdelen van vliegtuigen. De Douglasfabrieken hebben te Haren (België) eer. reparatie-atelier en een onderdelenfabriek opgericht, die alle maatschappijen, die haar machines gebruiken, kan voorzien. De Belgische rij wie! fabrikanten zuilen hun prijzen gevoelig moe ten aanpassen indien ze aan Neder land willen verkopen. De unie zou verder aan Nederland het mono polie verlenen voor de levering van centrifugaalcompressoren aan Bcl§i6. Tenslotte ziet het blad in Neder land een goede markt voor de Belgische werktuigmachines. Te Londen zijn Dinsdagmor gen vroeg de belangrijke be sprekingen over de ernstige voedselpositie in Duitsland her vat, die haar hoogtepunt zullen bereiken bij de behandeling vanDe productie is in de afgelopen Voor de volgende maand is ons 400.000 ton beloofd, aldus de woordvoerder. In Washington moet men van dit alles uitleg kunnen geven. Een woordvoerder van het Duit se controlebureau voor de steen koolindustrie te Essen verklaarde, dat bijna 300.000 mijnwerkers klaarblijkelijk spontaan een lang- zaam-aan-actie begonnen waren. leiding van de nieuwsgierige 1 gen dan de Brit e en Amerikaan Voor het Tilburgs tribunaal stond Dinsdag Corrie Brieis te recht, die in de bezettingstijd als secretaresse van de Fachberater van het Arbeidsbureau werkte en die honderden Tilburgse mannen liet opsporen en al of niet via a tf-; -Poort naar Duitsland liet ••■teren. Het tribunaal advi it a jaar tegen haar. de rapporten van de Britse zo nale bewindvoerders. Deze bewindvoeders zijn: Sir Sholto Douglas bevelhebber van de Britse strijdkrachten in Duits land, lt. generaal Robertson, plaats vervangend militair gouverneur en Sir William Strang, politiek adviseur van Sir Sholto Douglas. De strekking van de te Londen ontvangen berichten uit de Britse zone is, dat de toestand wanhopig is en de mensen honger lijden. Ro bertson zal verslag uitbrengen over zijn onderhandelingen met de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland over voorgestelde maat regelen voor een hechtere ver eniging van de twee zones. Ame rika zou iets in de geest van een Duits parlement voor de westelij ke zones prefereren. Groot-Britan- nie daarentegen is van opvatting dat dit niet alleen een te snelln ontwikkeling zou zijn, doch ook dat hierdoor de tegenstelling tus sen oostelijk en westelijk Duits land verscherpt zou worden Ook zal het nodig zijn, de Britse ziens wijze t.a.v. een onder toezicht ge stelde Duitse economie en de Amerikaanse voorkeur o-n vrije economie met elkaar ir overeenstemming te brengen. Momenteel echter is de voed selpositie de kwestie, die de groot ste zorgen baart. Hoewel men Washington reeds herhaaldelijk dringend verzocht heeft meel te sturen, neemt de crisis in Duits land dagelijks in hevigheid toe. 450.000 ton meel per maand is voor de komende drie maanden nodig om de crisis af te wenden. De aandacht is nu vooral gericht op een betere verdeling, de uitroei ing van de zwarte handel, de in tensivering van de voedselaanvoer van het platteland naar de steden en het verhogen van de Duitse uitvoer ter compensatie van de in voer van levensmiddelen. Volgens een officieel woordvoer der van het gemeenschappelijk bureau voor de voedselvoorziening in de Britse en Amerikaanse zónes te Stuttgart ligt de verant woordelijkheid voor de huidige voedselcrisis voor zeventig pro cent bij de Britten en de Ameri kanen namelijk door het uit blijven van invoer en voo. dertig procent bij de Duitsers Namelijk door het niet inleveren van binnenlandse voorraden. Wat 'de invoer betreft: voor deze maand had men ons 320.000 ton beloofd doch tot op heden is nog slechts 90.000 ton aahgkomen weken dagelijks duizenden tonnen omlaag gegaan. De christeiijk- democratische Unie in Neder- Saksen (Britse zóne) heeft gewei gerd deel te nemen aan een coali tie-regering, wanneer niet een rantsoen van 1550 calorieën per dag voor de rest van dit jaar ge waarborgd zou worden. Reuter seint uit Frankfort: De leider van de Duitse voed selvoorziening, kol. Hester, heelt bekend gemaakt, dat de groot ste verscheping voedsel, die tot dusver naar bezet Duitsland is gezonden, op weg is of reeds in Duitse havens is aangekomen. 430.000 a 450.000 ton graan worat thans verwacht en de aankomst van gelijke hoeveelheden in Ju ni en Juli zal realisering van het broodrantsoen weer mogelijk maken. Hester zeide, dat er geen re den voor paniek bestond. „Er is voedselgebrek en de mensen heb ben honger, doch zij komen niet van gebrek om" verklaarde hjj. Het „Dagblad" te Batavia schrijft heden o.m.: „In officiële kringen alhier heeft men reden om aan te nemen, dat inderdaad de benoeming van oud-minister Meynen tot landvoogd spoedig te verwachten is". In de haven van Tandjong Priok hebben 5000 arbeiders het werk hervat. Alle boten zijn normaal uitgevaren. Onder mevlejèeling, dat de stap noodzakelijk is om de broodvoor ziening te Parijs te verzekeren, heeft het Franse kabinet besloten, de Parijse maalderijen, waar ge staakt wordt, over te nemen. De jongste verlaging van het broodrantsoen van 250 tot 200 gram per dag heeft geleid tot een bloei ende handel in broodbonnen. Er zijn veel valse bonnen in omloop. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan D. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijz. gerechtshof te Arn hem van 10 December 1946. De doodstraf is, in het gratie-besluit verwisseld met een levenslange gevangenisstraf. Voor het tijtdvak van 18 t.m. 31 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen Bonkaarten Ka, Kb, Kc 705 (Serie C.) C04 Algemeen: 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of sui kerwerk. C05 Algemeen: 2 1. petroleum. C06 Algemeen: 1 ei. Bonkaarten Kd, Ke 705 (Serie C) C—14, C—15, C16 Algemeen: 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. C—17 Algemeen: 2 1. petroleum. C18 Algemeen: 1 ei. Bonkaarten Ma, Md 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie C.) 0 21 Suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz Qa, Qb, Qc 703 •731 Tabak: 3 rants, tabaksar- 73- 73 tikelen. -2, 733 Tabak: 2 rants, ta baksartikelen. -1 Versnaperingen: 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 733 Versnaperingen: 100 gr. chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. De bonnen C05 en C—17 Al gemeen bljjven geldig voor het ko pen van petroleum t.m. 28 Juni. a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1