Het verhaal van de helden van het Ghetto Internationaal Katholiek Filmcongres 300 Jaar geleden stierf P. C. HOOFT Dichter, Toneelschrijver. Historicus i In plaats van aardappelen DZIERZONOWeen Jodenstad Ruit- nieuwtjes SCHUTTERSFESTIJN IN HET WEST-BRABANTSE LAND 1647 - 21 Mei - 1947 lür DIE RARE wereld DINSDAG 20 MEI 1947 PAGINA J8 De bloedige etappen van een heroische strijd VAN 16-21 JUNI IN BRUSSEL EEN KAPEL OP DE PUINEN MOUNTBATTEN TE LONDEN Plan tot deling van India NATIONALISATIE VAN KOLENMIJNEN Afwijzend rapport in Belgie DE TERUGKOMST DER NED. MINISTERS GELDLENINGEN prov. ZUID-HOLLAND BEDDEGOED VOOR GELDERLAND REPUBLIKEINSE GULDEN DAALT VERBROEDERINGS FEEST TE HEERLE P. C. Hooft BONENMAALTIJD EN GORTSCHOTEL ZELFDE WEERBEELD J DE KATHOLIEKE PERS IN SLOWAKIJE INDONESIË EN DE V.N. ARABIEREN EN JODEN STAKEN STAATSLOTERIJ (Van onze S.-redacteur) WARSCHAU, 10 Mei 1947 In een oude wat gammele autobus door de straten van Warschau rijdend, gaan wij tussen de trieste puinhopen van deze stad aan de Weichsel door de „Straat van de helden van het ghetto". Hier heeft het Ghetto van Warschau ge staan en niet een steen is er op de andere gebleven. Heel dit ghetto, waar in normale tijden vier honderd duizend mensen woonden en tijdens de Duitse bezetting en terreur zelfs een half millioen, is met de grond gelijk gemaakt. Niet meer dan twintig Poolse joden zijn aan het bloedbad ontsnapt, dat door de Duitsers hier iverd aangericht. Dit is een verhaal van helden moed, dat nu ieder jaar op de da tum van het begin in Polen wordt herdacht. Een half millioen Poolse Joden was door de Duitsers in het ghetto samengedrongen en bij alle ingangen tot dit Judenviertel was 'n muur gebouwd met slechts een kleine ingang, welke door gewa pende Duitse soldaten werd be waakt. Er mocht geen jood in en geen jood uit. En op bepaalde da gen, liefst op Joodse feestdagen als Loofhuttenfeest en Grote Ver zoendag, werden er door de Duit sers 'n paar duizend joden uit ge haald, mannen, vrouwen en kinde ren, om naar de gaskamers van Auschwitz of een ander Vernich- tungslager te worden verwezen. Toch wist wel telkens een of an dere bewoner van dit ghetto over een muur of door de riolen te ont snappen, om terug te keren met een revolver, die op een Duitser in de volle trams van Warschau was buitgemaakt of met spring stof, die verkregen was van een der ondergrondse werkers in de stad. Het was hier levensgevaarlijk Joden te helpen. In Holland werd zo iemand naar een concentratie kamp verwezen, in Polen werd iemand, die Joden hielp onmid dellijk ter plaatse tegen de muur gezet en neergeschoten. Op dit afgesloten ghetto had den de Duitsers niet gezet „Ju denviertel" of iets van dien aard met .Eintritt verboten", maar „Gevaar voor epidemieën". In November 1940, werd het ghetto gesloten, niemand mocht er meer in of uit, vijfhonderd duizend Joden zaten gevangen in hun eigen huis, in hun eigen stad en 's morgens werd het schaarse voedsel aangevoerd, waarmee zjj moesten trachten zich in het leven te houden. Vjjf en twintig duizend Joden waren bjj Poolse niet-Joden on dergebracht en ergens onder gedoken. Iedere tien dagen moest er door de Joodse Kaad uit het ghetto een rapport wor den uitgebracht over de toe stand in het ghetto en als er naar de mening van de Duitsers niet genoeg van honger waren gestorven, werd er weer een aantal naar de gaskamers ver wezen. Reeds aan het einde van 1939 waren de eerste gevallen van vlektyphus in het ghetto voorge komen, wat zijn hoogtepunt be reikte in de winter van 1941. Er werden in het ghetto twee zieken huizen ingericht, want alles moest volgens het plan van de Duitsers zoveel mogelijk zonder opschud ding verlopen. De joden moesten in het ghetto werken voor de Duitsers, zij waren goedkope ar beidskrachten, die niets meer kregen dan onvoldoende eten. Op 1 Mei 1942 kwam het ghetto rechtstreeks onder de S.S. te staan, die naar eigen goedvinden over deze Joden kon beschikken. Toen begon op 22 Juli 1942 die algehele uitroeiing der Joden, door de Duitsers steeds als land verhuizing aangekondigd. De eer ste etappe duurde tot 5 September van dat jaar en in die tijd werden 300.000 joden naar de vernieti gingskampen overgebracht. Het ghetto werd ingeperkt, de joden werden dichter opeenge drongen, de huizen, die daardoor vrij kwamen en die buiten het kleinere ghetto kwamen te lig gen, werden aan Polen gegeven er bleven alleen joden over, die nog werken konden in de fabrie ken van het ghetto, maar toch zagen zij op die kleine oppervlakte nog kans hun kinderen, die naar de gaskamers moesten, voor de Duitsers te verbergen, terwijl er toch niet meer ruimte was dan anderhalve vierkante meter per persoon. Van September 1942 tot Janu ari 1943 heerste er betrekelijk rust in het ghetto van Warschau De liquidatie had nu alleen plaats op Joodse feestdagen. Op 18 Januari 1943 werd de eerste po ging tot definitieve liquidatie door de Duitsers ondernomen Duitse soldaten kwamen met tanks en zware wapenen het ghetto binnen, omdat zij wel wis ten, dat de joden niet geheel on gewapend waren. Daarvoor -had den zij teveel revolvers gemist, Onmiddellijk begon het verzet. De overgebleven joden hadden kans gezien, enige honderden van hen militair af te richten en te bewa penen met gestolen en gesmok kelde revolvers en met primitieve granaten, die gemaakt waren van lege groentenblikken. De belege ring duurde twee en halve dag, er sneuvelden enige honderden Duitsers en de aftrekkende Duitse soldaten voerden 6000 joden met zich mee. Op 19 April 1943 begon een nieuwe aanval der Duitsers vroeg in de ochtend. Er waren nog 40.000 mensen in het ghet to overgebleven. Onder leiding van de 24-jarige Zionist Mor- dechai Anielewicz werd de on gelijke strijd tegen de Duitsers begonnen en volgehouden tot begin Juni. Door Duitse vlieg tuigen werden brandbommen uitgeworpen en duizenden joden kwamen in de vlammen om. Toch hielden zij vol. Wie pro beerde uit deze hel te ontsnap pen werd gegrepen of gedood. Meer dan duizend Duitsers sneuvelden in deze zes weken. De laatst overgebleven joden poogden tenslotte door de riolen te ontsnappen, maar toen er een twintigtal was gevlucht, be merkten het de Duitsers en ze bliezen gifgas in de riolen, zo dat de overigen jammerlijk om kwamen. Van de half millioen Poolse Joden brachten slechts deze twintig er het leven af. En de laatste Jood, die stierf wikkelde zich op de bovenste verdieping van het huis, waar om van verdieping tot verdie ping was gevochten, in de Pool se vlag en wierp zich van het brandende huis omlaag in de vlammen. Aldus luidt het verhaal van de helden van het ghetto dat ook dit jaar op 19 April in geheel Polen feestelijk is herdacht. Over al in het land hingen de aanplak biljetten die deze heldenstrijd de mensen opnieuw in het geheugen moesten roepen met 'n tekst in het Pools en het Hebreeuws. Van de drie en half millioen Joden in Polen zpn er niet meer dan 120.000 overgebleven. Toch het Jodenvraagstuk in Polen niet opgelost. De sleutelposities, die de Joden bezetten in de hui dige regering deze wordt door 95 pet. der Polen gewantrouwd zijn blijkbaar mede oorzaak van zekere uitspattingen welke zich na de oorlog tegen de Joden hebben voorgedaan. Volksinstinc ten zijn helaas niet altijd in be dwang te houden. Zo leek het be ter, de joden, die terug kwamen uit hun holen en schuilhoeken en concentratiekampen, een schuil plaats aan te bieden in een kleine provinciestad, waar zij rustig konden leven en werken en een eigen kolonie vormen. Wij waren bij deze joden in Dzierzonów, waar zij op een be volking van 38000 inwoners een getalsterkte hebben van 11.000. Zij leven daar in hun eigen huizen en wij bezochten daar de rabbijn Motl Spier, die ons verzekerde, dat zq niet de minste last van de Poolse bevolking ondervonden. Hij bracht ons naar de synagoge. Het was sabbath. En langs de wanden van de zaal, zaten de Joden, jon gen en ouden, hardop en hoofd schuddend hun gebeden te lezen uit de Talmud, terwijl de rabbi ons de honderden jaren oude ge bedsrollen toonde. De Joden wer ken in coöperaties, waar schoe nen worden gemaakt of costuums en verdienen daar een loon, dat ver boven de lonen van gewone arbeiders uitgaat. Daarna kwdmen wij in een weeshuis voor Joodse kinderen in de omgeving van Dzierzonów, waar 120 joodse kinderen een vriendelijk onderdak hebben ge vonden. Vóór de oorlog was dit een huis van de Hitlerjugend, daarna een Duits Kriegslazaret. Nu is 't het Dr. Janos Kortszak- huis, genaamd naar een medicus, die een weeshuis leidde in War schau en die toen de Duitsers al zijn kinderen wilden wegvoeren ter vernietiging en hem zelf vrij wilden laten, omdat zij hem als arts nog konden gebruiken, dit weigerde en bij zijn weeskinderen wilde blijven. Hij werd toen, te gelijk met de kinderen vergast. Daar, in Pietrolas, wonen deze kinderen en beleven zij opnieuw de vreugde van het leven. Een van hen werd geboren in het kamp Auschwitz, nu in het Pools Oswie- cim geheten. Dit zijn enkele aspecten van het Joodse vraagstutk in Polen. Warschau en Polen zullen de hel den van het ghetto blijven eren. Als nu echter de Joden maar be grepen, dat hun verhouding tot het communisme kwaad bloed moet zetten in een land, dat slechts met vrees en wantrouwen de invloed van Rusland en van het communisme gadeslaat. Het Internationale Katholieke Filmbureau (Office Catholique International du Cinema) houdt van 16 tot en met 21 Juni in Brussel zijn vierde congres. Het eerste had plaats in 1928 in Den Haag, de twee volgende in 1929 en 1933, resp. in lVlunchen en Brussel. Het vierde zou in We nen gehouden zijn, als de oorlog niet tussenbeide was gekomen. Op de eerste na-oorlogse verga dering van de Algemene Raad, die in October van het vorige jaar in Rome werd gehouden en waar op negentien landen waren verte genwoordigd, besloot men het congres zo spoedig mogelijk te houden. De congres-dagen vallen samen met het Film-festival, dat door België wordt georganiseerd. Dit festival zal de gehele maand Juni duren en de kopstukken van de internationale filmwereld zullen er tegenwoordig zijn. Het Interna tionale Y atholieke filmcongres staat niet alleen open voor offi ciële afvaardigingen van de aan gesloten landen, maar is even eens toegankelijk voor alle katho lieken, die door hun beroep ver bonden zijn met het filmbedrijf of diegenen, die de film ontwikkeld willen zien als een opvoedkundig en cultureel werktuig. Ook zij, die in de film een middel van grote waarde zien tot het bevorderen van de goede internationale be trekkingen, zijn welkom. Het programma belooft belangwek kend te worden. Bij de openingszitting op Maan dag 16 Juni zal mgr. Cento, de pauselijke internuntius te Brus sel, tegenwoordig zijn, terwijl ka nunnik A. Brohée, presidentvan 't Internationale Katholieke Film Bureau, zal presideren. De vroe gere premier van België, oud minister P. v. Zeeland zal de ope ningstoespraak houden onder de titel „De plaats van de film in de wereld". Dinsdags zal mgr. J. J. McClafferty spreken over „De in vloed op en de invloed door het publiek" Mgr. McClafferty is se cretaris van het dagelijks bestuur van het Amerikaanse Nationale Legioen van Eerbaarheid. Op die zelfde dag komt de cinematogra- phlsche wetgeving ter sprake. Donderdag is gewijd aan de film-industrieën. De president van het Italiaanse Katholieke Film Centrum zal op Vrijdag spreken over „De film als opvoedkundig en cultureel instrument". In tegenwoordigheid van kar dinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België en van de pauselijke inter nuntius zal op Zondag 22 Juni in de kapittelkerk van S. S. Michel en Gudule de pontificale Hdbgmis „film-mis" worden opgedragen. De kardinaal zal bij de slotzitting spreken over „De Kerk en de film". Behalve deze sessies, 's morgens gegeven, komen 's middags zes verschillende commissies bij el kaar om te spreken over: de clas sificatie van de film, de zakelijke zijden van de film, de filmpers, de film in de missielanden, de film van te laag peil enz. De leden van de Katholieke Film Sociëteit zul len als toegevoegde afgevaardig den aan deze discussies deelne men. Het is duidelijk, dat het pro gramma veel omvattend is. Dit congres geeft bovendien een unieke gelegenheid om alle be langrijke vraagstukken op filmge bied te bespreken met afgevaar digden van alle delen van de wereld. Aan de Bosdijk te Eindhoven, op een hoop stenen, is een Maria kapel gebouwd. De bedoeling er van is de H. Maagd te stellen tot patrones van de opbouw: Zondag middag is het kapelletje door pastoor Van Mol plechtig ingeze gend, waarbij een stoet van jeugd verenigingen en ook talrijke vol wassenen tegenwoordig waren. Rector Bekker. dipetteur der K. A. heeft in een toespraak gewezen op de betekenis der groeiende Maria verering in Brabant. De bedoeling is de kapel in de toekomst door een grootser bedehuis te vervan gen. <J> Het Utrechtse tribunaal advï. seerde tegen de aannemers Ver kalk en De Bont, dia voor 8j4 millioen gulden werken voor de Duitse weermacht uitvoerden, resp_ 6 en 5 jaar internering metverbeurdverklaring van de gemaakte winst. Minister Van Maarseveen zal op 1 Juni' om 19.50 uur een radio rede uitspreken over het recias- seringswerk. Te Breda is een 53-jarige fa brieksarbeider bij een ongeval op de Machinefabriek v h. Backer en Rueb op slag gedood^ <2> De heer Th. uit Oploo, die per fiets op weg was naar een be grafenis te Gemert, is bij het gehucht Elsendorp bij het uitwij. ken in een sloot gereden en zo ongelukkig gevallen daut hU zijn nek brak. Te Nijmegen heeft gisteren brand gewoed in de textielfabriek Adva der firma J. Troost. De schade wordt op een ton geschat O De Stct van Maandag bevat o a de BrUzenbeschikking gla zenwassen, Uitvoering rubberbe schikking 1939, Tweede wijziging regeling va lonen in de sigaren- industrie, loon. en vacantierege- ling voor de cartonnage-in dustrie. <J, Met ingang van 19 Mei is ont heffing verleen<j van de „veror dening verbod veevervoer 1946" voorzover het lammeren betreft, welke zijn geboren in het voor jaar van 1947. Met ingang van die datum is voor het vervoeren van lammeren naar het Zuide lijk gebied geen ïnvoermachtL ging meer vereist_ <J> Mr. G. H. van Heuven Goed hart is gekozen tot voorzitter van de subcommissie der V. N. voor de vrijheid van berichtge ving door de pers. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteur, generaal der Ned. strijdkrachten een bezoek gebracht aan het marine-etablissement 'Willems oord. Heden is minister Gielen van zijn verblijf in Frankrijk in Den Haag teruggekeerd <a, Het Perzische ministerie van oor log heeft bevolen dat 6® sovjet- Perzische grens hermetisch moet worden gesloten, aldus wordt medegedeeld door de Perzische mister van arbeid en propaganda <J> Een Inzittende werd gedood en drie werden gewond tengevolge van het neerstorten van een Amerikaanse Superfort B 29, toen het toestel op het vliegveld Yo- kata nabij Tokio trachtte te lan. den- Vijfduizend Japannezen zijn dak loos geworden door een grote brand nabij Sapporo, op het Noordelijke eiland Hokkaido De oorzaak van de brand, waardoor twee personen om het leven kwamen en duizend huizen wer den verbrand, is nog niet be. kend. In een munitie-opslagplaats te Lehrte, nabij Brunswijk, heeft zich een explosie voorgedaan, die 12 personen, onder wie een lid van de bezettingstroepen, het 1®- ven gekost heeft, Omtrent de oorzaak van de ramp heeft men nog geen zekerheid. Partjse havenarbeiders en spoor wegmagazijnbedienden hebben Maandag een symbolische staking van 24 uur uitgeroepen om hun eisen voor herziening van lonen en arbeidsvoorwaarden kracht b(j te zetten. De meerderheid van de 15.000* man personeel der Parqse wasseryen, Woensdag om hoger loon in staking gegaan, heeft het werk nog niet hervat. <v. President Truman heeft zich per vliegtuig naar Missouri begeven voor een bezoek aan zijn 94-ja. rige moeder, wier gezondheids toestand minder goed is gewor den <r> Drie sovjet geografen hebben in Yakoetia, in het Verre Oosten van Siberië, een bergketen met 114 f^letsehers ontdekt De keten is 150 k m. lang en heeft 61 hoge bergtoppen, waarvan de hoogste 3010 meter boven het zeeniveau verrijst. <J> Op een voetbalveld te Milaan dreigde een tribune te bezwijken Er brak een paniek uit, tenge volge waarvan 50 personen ern stig werden gewond. De wed strijd werd een half uur onder broken. Zaterdag j.l. is de sneltrein Ben galenAssam naby Comilla (350 k.m. van Calcutta) ontspoord. Er waren 36 doden en 68 gewonden. Onmiddellijk na de ramp werd de trein zowel door passagiers als door bewoners der omgeving ge plunderd. Viscount Mountbatten, do on derkoning van India, het voorma lige Brits-ilndië, is gisteren per vliegtuig te Londen aangekomen, om met de Britse regering van gedachten te wisselen over In- dia's toekomst. Betrouwbare kringen delen mede, dat het plan, dat de on derkoning aan het Britse kabi net zal voorleggen, India wil verdelen in een Hindoestan- en een Pakistan-staat, die dan ieder een eigen wetgevende vergade ring zouden vormen. De Belgische senaatscommissie voor arbeid en sociale voorzorg, die een bezoek heeft gebracht aan vier Franse mijnbekkens, teneinde de nationalisatie der kolenmijnen te bestuderen, heeft thans rapport uitgebracht over haar bevindingen. Hierin heet het o.a. dat, reke ning gehouden met de toestand in België, nationalisatie in dit land moet worden afgekeurd, indien deze tot de vorming van een staatsbedrijf zou leiden. Het ge volg hiervan zou n.L volgens het rapport zijn, dat de mens vol komen ondergeschikt zou worden aan de staat. De nationalisatie is voorts nadelig voor de effectieve exploitatie der kolenlagen en be moeilijkt de leiding en de finan ciering. Uit goede bron wordt vernomen, dat de ministers Beel en Jonkman Donderdag 22 Mei van Batavia naar Nederland zullen vertrekken In Singapore zullen zij overnach ten en de volgende dag hun reis naar Nederland voortzetten. De bedoeling van de ministers is Woensdagavond een afscheids receptie te geven. Nu het Rijk bindende voorschrif ten geeft ten aanzien van rente, Provinciale Staten aan te gane le- koers en aflossing der door de ningen. bieden Ged. Staten van Z. Holland thans een ontwerp-besluit aan tot het opnemen van de ie- ninggelden, die naar raming nodig zullen zijn tot bestrijding van ka pitaalsuitgaven op de diensten 1946 en 1947. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen geldleningen aan te gaan tot totaal 11.600.000 tegen een rente van ten hoogste 3 pet. s jaars. De aflossing zal geschie den in ten hoogste veertig jaren. De gelegenheid tot aankop-ti van dekens voor gereduceerde prijzen op de speciale bonnen der stichting „Herstel Gelderland" zal off 31 Mei as gesloten worden Voor de getroffenen in deze provincie zijn geleverd 114.454 dekens, waaronder 52.456 tweepersoonsde kens. De bonnen voor lakens en slo pen blijven nog geldig. Tot nu toe zijn 168.000 slopen en 100.634 een- persoonslakens aangevoerd. Er is nog een achterstand van 42.000 stuks tweepersoonslakens doordat een aantal fabrieken nog niet heeft geleverd, maar het rijkstextiel- bureau heeft ingegrepen en maat regelen getroffen, om de achter stand in te halen. De koers van de republikeinse gulden is thans te Batavia gedaald tot een waarde van 36,5 cent Ned.- Indisch geld. Volgens zakenlieden zijn de volgende oorzaken hieraan te wijzen: 1. De geldspeculanten, die het republikeinse geld hebben opgeza meld, verkopen hun voorraad met het oog op de politieke toestand; 2. De angst, dat de Pasoendan ook geld zal uitgeven; 3. De strengere controle der re publikeinen te Tjikampik; 4. Het in omloop zijnde valse republikeinse geld. De handel met het binnenland is lamgelegd, daar de republikein se regering te Batavia zes procent van de uitgevoerde goederen op eist. Ondertussen is dank zij de oogsttijd de prijs van levensmid delen gedaald. De rijst kost thans f 1.20 per liter. Broadway in New York heeft de grootste lichtreclame ter we reld gekregen. De letters van deze reclame, welke een middel tegen hoest aanbeveelt, zijn vijf verdie pingen hoog Dit opwekkende bewijs van het wereldherltel herinnert tje redac tie van „Die rare wereld" aan een opmerking van G. K. Chesterton, toen men hem bij een bezoek aan de Verenigde Staten de flitsende lichtreclames toonde van Broad way, welke pillen, zeep, enz. ad verteerden. „Is het niet prachtig mr. Ches terton vroeg zijn gids. „Dat zou het zijn", antwoordde Chesterton, „voor een man, niet kon lezen". In de verte vangt men al losse flarden muziek op, schelle sto ten of dof gehoemp. Door het West-Brabantse landschap, met groene korenakkers en veel klei ne, roodgedaakte huisjes, komen we Heerle binnen, Heerle bü Wouw. Er hebben daar grote boogschuttersfeesten plaats, inter nationale heten ze dan ook. Bel gische en Nederlandse vlaggen wapperen op café's, op schietten ten en wafelbakkerskramen. Ze zijn een vorige Zondag ge weest, de Belgische boogschutters. D'r waren er zelfs vanuit Brus sel. Er waren ook dames bij en ze hebben met hun lichte metalen boogskens de meeste harten var, de papieren mikcirkel doorboord en naar het zich laat aanzien, gaai de „Gouden Pijl" uit Brussel met de schoonste prijs er van tussen. Er moeten roerende woorden over en weer zijn gesproken, in dezelfde taal, door hetzelfde soort mensen, waarvan de een „Belg" en de ander „Hollander" wordt genoemd, maa. die op dit festijn tot het besluit kwamen, dat er zo weinig, zo heer weinig verschillen zijn. Een ver broederingsfeest, een hervinden dus. En nog wapperen Belgische en Nederlandse vlaggen boven de huizen en tenten van Heerle. „Den achteruit'' van de Poskam Zo komen we er dan binnen terwijl net een muziekgezelschap met boogschutters in de tros zich eeh weg blaast door een grote die poort naar „den achteruit" van „e I Roskam, nieuw spel en lafenis te gemoet. Nog zien we het aan, hoe heel dit heftig levend en musice rend gezelschap in het poortgat verdwijnt, een opvallende leegte achterlatend, als van de andere kant een groep aankomt, die als twee droppels waters op de vorige lijkt. Ook daar veel geblaas op koper, ook daar boogschutters per fiets of er naast lopend, naarge lang 's mans evenwichtsgevoelens nog toereiken of reeds te kort schieten. En zo trekken er zeven troepen door Heerle en zijn buurt schappen. En overal zijn achter de herbergen ruimten, waar men de boog schiet, overal zijn in het land tussen het afdakje, waar het krioelt van overmoedige schutters, èn de roos, die zwart uitkringelt op wit karton, de houten opstan den geplaatst, om, mócht de pij, eens naast gaan, direct als opvan- ger te dienen, want achter de roos zijn jongens doende om telkens ue pijlen uit te trekken en terug te brengen naar het afdakje. De kern der feestelijkheden is een grote, bruine tent naast het kermisterrein. Het is er vol. Bij het buffet genieten vermoeide schutters van zoet, donker bier en aan lange tafels zitten ouderen, moeders en kinderen te luisteren naar de muziek met veel uiterst .gevoelige zachte wendingskes. af en toe ongefrist door heftig klab- batterend gesteiger of ze kijken naar de lichtzijde van de tent. waar het doek is opgeslagen en waar ge, over de volle breedte, de mannen kunt bezig zien met pijl en boog. Hier kunnen wel tien ge zeischappen tegelijk de edele schietsport beoefenen Hier zijn geen houten opstanden in het ve,^ maar op de achtergrond, in de nv bijheid van de tnikcirkels. zijn hoge muren van geperste stroblokken waarachter de helpers schuilgaan. 1 van Heerle trekt, Het spel van pijl en boog Ziet, hoe zo'n schutter de boog zelf in de gespierde linkervuist houdt, de onderarm vaak met eea leren dekking bekleed, zoals wei eer ook de boogschutters der Ro meinen. Ziet, hoe hij langzaam met z'n rechterhand de pees, waarop de pijl is gesteld, naar achter trekt, terwijl de pijl zelf terug glijdt over een verdikking in het midden van de boog. Stilaan en haast dreigend rijst de boog ho ger, terwijl de pees in uiterste spanning de wang van de schutter raakt. En dan, alle vingers laten los, de pijl flitst door de ruimte en trilt al achter in de mikcirkels voor we er erg in hebben, ter wijl de pees klinkend terugslaat op de leren bedekking van de on derarm des schutters. De jongen komt vanachter de stromuur te voorschijn en trekt de pijl nit nei wit. (Meteen schreeuwt hU naai voren hoe het resultaat is). ais het er ver naast ging, schuat ae een wijsgerig met het hoofd, alsof hij zich z'n eigen domheid wu voorhouden. Een ander is lakomek en geeft de schuld aan zijn baa^d, die blijkbaar niet genoeg uitge- schoren is <op het laatst immers raakt de schietpees de wang van de schutter!); weer een ander tast direct naar een plat fleske, en drinkt zich een weinig moed toe. Als het roos is, zetten ze 'n ijs koud gezicht aBof ze willen zeggen dat is voor mij nu het normale Of zq pakken een borrel en knau wen 'm bedachtzaam. En zo gaat het door, terwijl de harmonie binnen in de tent droerig fleemt of plots in heftig gedruis losbarst, terwijl de familieleden vol spanning de gedragingen van hun schutters volgen en terwijl buiten op het kermisterrein ue mallemolen rinkelt en toetert, de orgels tegen elkaar op spelen en de geur van een nieuw baksel olie bollen blauwstomend over de leute Het is namelijk opmerkelijk dat alle herdrukken van Hooft's Histo riën het licht zagen gedurende, of onmiddellijk na, een oorlogsperiode, als het volk in zijn ellende steun zocht in het verleden. Zo ver schenen herdrukken in de tijd van de Engelse zeeoorlog, van de ooi log met Frankrijk, van de Spaan se successieoorlog, en na de Napo leontische oorlog. Ook in de jaren van verdrukking, die juist achter ons liggen, kwam duidelijk de be hoefte van ons volk aan de dag cm zich te bezinnen op vroegere grootheid en vroegere vrijheidszin, en zie, prompt verscheen dezer dagen een nieuwe uitgave, zij het een bloemlezing, van Hooft's „Ne- derlandsche Historiën. Een boen waar men telkens in grootse tijden behoefte aan blijkt te hebben, ver dient dat niet bij uitstek de ere naam „onsterfelijk"? In zijn jeugd had P. C. Hooft overigens weinig van een toekom stig groot prozaschrijver, en bij hem doet zich het vrij zeldzame feit voor, dat de scheiding tus sen dichter en prozaïst we zet ten zijn sterk lyrisch toneelwerk dan op rekening van de dichter samengaat met een chronologi sche scheiding: uit de laatste twin tig jaar van zijn leven, waarin hij de Historiën schreef, zijn geen gedichten van Hooft bekend. Maai laten we beginnen bij het begin. In 1581 geboren als zoon van de nieuwbakken Amsterdamse burge meester C. P. Hooft, werd Pie eer Cornsliszoon door zijn vader voo. - bestemd voor de handel. Wellicht met de bedoeling om zijn zoon het Italiaans boekhouden te doet: leren, zeker ook met begrip voor de eisen die de maatschappij aan een burgemeesterszoon zou stel len, zond vader Hooft zijn zoon voor drie jaar naar Frankrijk en Italië. Maar toen de jongen in 1601 terugkeerde, meer geestdriftig voor Vergilius. Horatius, Petrarca en Dante dan voor wissels, prijzen en dubbel boekhouden, bleek zijn vader verstandig genoeg om hem geen bepaalde carrière op te drin gen, en gefortuneerd genoeg om zich dat te kunnen veroorloven. Van 1606 tot 1607 studeerde Fie- ter in Leiden en in 1609 werd de jeugdige jurist door prins Mauri Is benoemd tot Baljuw van Naarden e^ Gooiland, Drost van Muiden. en Hoofdofficier van Weesp en Weesperkaspel, een rustig ambt. dat neerkwam op de uitoefening van de rechtspraak en het po litiegezag in zijn gebied, een ambt dat hem veel vrije tijd iiet om zijn roeping tot het dichter schap te volgen en dat hij tot zijn dood heeft vervuld. De dichter Op zijn Italiaanse reis had hij Petrarca, Dante en Ronsard bewonderen en hun invloed is aan ook duidelijk in zijn P°ë£® speurbaar. In Hooft is de ^enais sance vlees en bloed i De liefde voor de naens, de natuur, voor de S®"! ,en het sterk individueel karakter van zijn kunst stiempelen hem tot de Nederlandse Reaal„^a"ce"dlch- ter bij uitstek, e^rnala de grote zorg die hij besteedt aan de uiter lijke vorm van zijn gedichten. De elegante lyriek van Hooft is anders geaard dan de Rederij kerskunst, anders ook dan Breé- ro's gedichten. Diens poëzie spruit direct uit persoonlijke ontroering voort, het volkskind Breêro zong zoals het hart hem ingaf. Hooft is meer beheerst, meer evenwich tig, m®ej" gereserveerd, nooit le vert hij zjQh onvoorwaardelijk over aan de Muze. Zijn minnezan gen zijn niet de hartstochtelijke uiting van een bewogen ziel maar welluidende sierlijke liederen van een verfijnde geest, die getroffen Werd door de bevalligheden van een vrouw en daarvan uiting geeft in hoofse zwierige verzen. Al schreef Hooft behalve min nedichten ook, evenals zijn be roemde tijdgenoten, gelegenheids poëzie, het is toch vooral zijn lief deslyriek, die, door het eeuwig actuele van het onderwerp blij vende belangstelling behield. Tweemaal is Hooft gehuwd ge weest; eerst met Christina van Erp, na haar dood met Leonora Hellemans. Vooral na dit tweede huwelijk werd het Muiderslot het centrum waar de vermaarde Mui- derkring samenkwam. De toneelschrijver Misschien het minst te waar deren voor moderne lezers zijn de dramatische werken van de dich ter. En dit is niet alleen het ge volg van het feit dat sommige van zijn tragedies tendenz-stuk- ken waren, voor zijn eigen tijd ge schreven. Zo weeft hij wijsgerige bespiegelingen over de verhou ding tussen vorst en onderdaan in Men kan een schrij ver bij de herdenking vain zijn sterfdag niet beter eren dan door zijn boeken ter hand te nemen en ie lezen. Nu moge het waar zijn dat de Neder landse lezer, min of meer terecht, het verwijt treft, dat hij zijn klassieken ver waarloost, vandaag, nu wij ons opmaken om de 300ete sterf dag van Pieter Cor- neliszoon Hooft te vieren, zijn die om standigheden gunstig voor een herleefde belangstelling. Al thans voor een deel van zijn werk, voor de „Nederlandeche Historiën''. zijn „Geeraert van Velzen over de ideale staatsopbouw in de „Baeto". De voornaamste reden waarom deze stukken verouderd zijn is wel de gebrekkige psycho logische verantwoording der figu ren, die in onze, aan een zeker realisme verknochte, tijd, wat al te irreëel, om niet te zeggen naief, lijken. In dit korte bestek moeten we ons beperken tot het vermelden van het bekoorlijke herdersspel naar EngelsItaliaanse mode „Granida", een idylle tussen een Perzische prinses en een herders jongen, en zijn, in negen dagen geschreven blijspel „Warenar" vrijwel het enige na 300 jaar nog speelbare stuk. De historieschrijver Reeds voor zijn Italiaanse reis en ook gedurende zijn studietijd te Leiden toonde Hooft een grote voorliefde voor Livius en Tacitus. Toch dateert zijn eerste histo risch werk eerst uit 1628. Het was een biografie van Hendrik IV van Frankrijk, een werk waar hij tien jaar aan besteedde en dat hem uit handen van koning Lodewyk XIII de titel ridder van St. Mi- chiel opleverde. Met enorme energie en grote zorg gaat hij zich dan voorberei den op een nieuw plan, de ge schiedenis te schrijven van zijn eigen tijd. Welbewust koos hij de pragmatische geschiedschrijver!) van Tacitus als voorbeeld, en om de Nederlandse taal om te kunnen smeden naar diens gespierde, kernachtige stijl, las hij de wer ken van de Romein niet minder dan 52 maal. De enorme arbeid, die hij zich tot taak had gesteld, heeft hij niet kunnen volbrengen; de eerste twintig boeken echter zagen in 1642 het licht, een werk dat in geconcentreerde taal kracht, zijn weerga niet vindt en dat om zijn Taciteische gedegen heid, zijn ruime historische blik en zijn objectiviteit behoort tot de allergrootste meesterwerken uit onze letterkunde. Toen Hooft in 1647 de begrafe nis van Frederik Hendrik, aan wie hij de uitgave van 1642 had opgedragen, bijwoonde, vatte hij een kou, en enkele maanden la ter, morgen juist driehonderd jaar geleden, stierf hij, zijn groot» ste werk Onvoltooid achterlatend» W. P. Titelblad van de eerste uitgave van de „Nederl. Historiën''. Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad schrijft: Langzaam maar zeker begint onze aardappelvoorraad te slinken De oude aardappelen worden er niet beter op en voordat de nieu we komen, zullen wij misschien wel eens genoodzaakt zijn, een warme maaltijd op te dissen met weinig of geen aardappelen. Be halve erwten- en bonensoep zijn er nog vele andere gerechten van peulvruchten te bereiden. Het re cept dat wij hierbij geven is daar slechts een voorbeeld van. In ons vouwblad „Peulvruchten", prijs 3 cent, vindt u een keur van moge lijkheden Een tweede vervangings- en aanvullingsmiddel van aardappe len is gort, waarvan sommige huisvrouwen nog wel wat in ae provisie-kast hebben ,.?taan' JJat ook daarvan smakelijke warme maaltijden klaar te maken zijn, kunt u ervaren aana®» nd van het onderstaand re pt en ook van de recepten uit het vouwblad „Zoo smaakt gort lekker", dat eveneens tegen de prijs van drie cent verkrijgbaar is fojj het VOor- lichtingsbu.rea.u van de voedings raad, Koninginnegracht 42 'sGra- venhage* Recepten voor 4 personen Bonerunaaltijd met kropsla en tomatensaus. 800 gram witte of bruine bonen, 2 uitjes, 500 gram (5 kroppen) sla, slasaus, 30 gram (2 eetlepels vet )pf margarine. Voor de saus: 1 blikje tomaten- purée, 1. bouillon van 1. wa ter en 2 bouillonblokjes, 1 uitje, 18 gram (2 eetlepels) zout, peper. De bonen wassen en 24 uur we ken in ruim water. Ze in 't week- water gaarkoken (de hooikist daarbij gebruiken). Het laatste kwartier zout meekoken. De uitjes snipperen en de helft er van in het vet of de margarine smoren en bij de gaargekookte bonen doen. Van de slakroppen de bladeren plukken, deze wassen, in stukken verdelen en laten uitlekken. Ze met de rest van de gesnipperde uitjes, wat slasaus, peper en zout vermengen. Voor de saus een uitje snipperen en dit met de tomatenpurée in het vet of de margarine smoren. De bouillon toevoegen en het vocht binden met de aangemengde bloem. De saus afmaken met een scheutje melk, peper en zout. Gortschotel met piokworst en kerrysaus. Ruim 1 liter water, 350 gram (3 kopjes) gort, 2 grote uien 'n stuk plokworst van 150 a 200 g. (Wi eetlepel) vet of margarine. Voor de saus: liter bouillon (van 1 bouillonblokje en liter kokend water) 1 uitje, 30 gram Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt t geldig tot Woensdagavond: In een smalle strook langs de t kust zwaar bewolkt met vooral in de nacht enige lichte motre- gen; in het overige deel van het land: koude nacht met in de vroege ochtend plaatselijk nevel; overdag licht of half be wolkt; droog weer. In het gehele land langzaam t naar Oostelijke richting rui- mende wind; enige verdere stijging van temperatuur. 21 Mei: zon op 4.39 uur on-» der 20.35 uur. maan op 5.08 uur J uur. onder 22.14 uur. ♦♦444444*444*444444444444 (2% eetlepel) vet of margarine, 30 gram (ruim 3 eetlepels) bloem zout, kerrypoeder, scheutje melk. De gort wassen en in het water laten weken (plm. 24 uur). Ze in het water met zout gaar koken (plm. 1 uur). De worst van het vel ontdoen en in blokjes snijden, de uien snipperen en deze laatste goudgeel fruiten in het vet of de margarine. Op het laatst de plok worst even mee verwarmen. Niet te lang, want dan wordt de worst hard. Dit mengsel bij de gaarge- worden gort doen, alles goed ver mengen en °P smaak afmaken met peper en zout. Voor de saus: het uitje snippe- ren en met kerrypoeder in het vet of de margarine fruiten. De bouillon toevoegen en het vocht binden met de aangemengde nloem. De saus op smaak afmaken met een scheutje melk en zo no- d'g wat zout. De gort warm op dienen met de saus en er bij voorkeur spinazie, andijvie of postelein bij geven. Dat de katholieke pers in Slo wakije weer langzaam-aan tot bloei komt, bewijzen de oplagen der katholieke week- en maand bladen. De „Katolick Noviny". (De Katholieke Courant) heeft er een van 150.000 exemplaren per week; „Putnik" (De Pelgrim), het or gaan van de St. Adelbertsvereni- ging, dat tweemaal per maand verschijnt ,telt 15.000 exemplaren; 't jeugdblad „Plamen" (De Vlam) ongeveer 20.000. Er is voorts een maandblad voor priesters en een voor intellectuelen. De Jesuieten geven „De Bode van het H. Hart" uit, een maandblad met een op lage van 50.000 exemplaren en „Nieuws van St. Stanislas". Volgens Reuter heeft de Ned. gedelegeerde op de alg. vergade ring der V.N. J. W. M. Snouck Hurgronje tijdens het debat over Palestina verklaard, dat Neder land over twee jaar de Indonesi sche republiek als volwaardig lid in de V.N. zal introduceren. Deze door Reuter gegeven uitspraak is niet in overeenstemming met de tot op dit ogenblik in Nederland bekende toezeggingen van de Ned. regering. Volgens de tot nog toe bekende bedoelingen zal ze de toekomstige Indonesische Unie in de V.N. introduceren, met de sa menstellende delen der Irldonesi- sche federatie afzonderlijk. Ongeveer 30.000 Joden en 10.000 Arabieren, die in militaire kam pen e.d. in Palestina te werk zijn gesteld, zouden heden Dinsdag 'n proteststaking van 24 uur hou den ter verkrygihg van hogere lonen, erkenning van de vakver enigingen en hetere arbeidsrege lingen. De Arabische en Joodse vak- verenigingen werken samen. Dit is de grootste staking sinds die der posterijen van het vorige jaar. Laatstgenoemde staking omvatte 50.000 man. Trekking van 20 Mei. ƒ2000 no. 16650; ƒ1000 no 3192, 9344, 10638, 15194, 20257 ƒ400 nos. 4672, 12092, 1595" 17577; ƒ200 nos. 11173, 13028, 13029, 15499: ƒ100 nos. 17997, 1970, 12535, 6571, 16093, 20645, 8690, 9944, 1027, 10920 en 20675.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2