Drie millioen hulpelozen Europa' s tragische legioenen De staatsgreep te Buitenzorg ,,StaP bij de vorming vaneen Soendanese staat" if De boer moet produceren K G Wat voor weer met Pinksteren? Contrasten in Turkenland mingg De Helper Eerlijke beloning voor arbeid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oorlogsleed op lange termijn W aardebonneii «Jf mm ONGSLAGEN Sigaren niet van de bon De Bilt kan niet optimistisch zijn De V.S.-lening 69 ste JAARGANG ZATERDAG 24 MEI 1947 No. 50322 consumenten cred iet Voedingssta.ndaard en gezondheid DE KIP LEGT NOG MET DE MEESTE VURIGHEID Soldij en sigaretten WEGVOERING VAN OEKRAINERS UIT ITALIË DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. ledet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. r, rt 1 O Dictaturen hebben het laatste decennium de volken naar om hoog willen stoten, willen voeren naar toppunten van geluk. Deze menselijke strevingen zijn, om een woord van de profeet Joel te ge bruiken, in „bloed en vuur en walm van rook" mislukt. Andere systemen worden nu opgebouwd of opgepoetst, nieuwe leuzen zijn aangeheven, maar hard gaat het niet op de weg naar een gelukkige toekomst. Wanneer de mens alleen de wereld naar zijn hand wil zetten, zonder godsdienstige basis, zal hij, in welke hoge of lage functie ook, nooit siagen. Iemand, die kerkelijke en pro fane geschiedenis heeft gestu deerd, weet, dat in elk tijdvak der wereldhistorie figuren zijn aan te wijzen, die ondanks hun kunde en eigenschappen toch ten slotte de volken tot een vloek werden tengevolge van hun eigen gereidheid en hoogmoed. We hebben Verstand en Sterkte en Wijsheid nodig we kunnen het niet stellen zonder Raad, We tenschap, Godsvrucht en Vreze des Heren. Men begrijpt 't reeds, de zeven gaven van de H. Geest zijn de eerste eisen, die men de samenleving moet stellen, wil haar geluk kunnen worden ver zekerd. De H. Geest is de Helper bij uitstek, de Vertrooster, de Geest der waarheid, Uitdeler van de wondergaven, Leider en organisa tor der Kerk. Het is ook de Geest, die de liefde Gods uitstort In de Handelingen der Aposte len komt zelfs zoveel maal de Geest voor, dat men dit boek „het Evangelie van de H. Geest" heeft genoemd. Vandaag reeds, morgen, over morgen en de hele week is de li turgie vol aansporingen en aan roepingen. Het kerkelijk gebed is één grote en langdurige smeek bede. De mens wordt in gloed gezet, in een liefdessfeer gedre ven. Hoe bestaat het eigenlijk, dat wij zo doodnuchter die dagen doorkomen, zo zonder nieuwe be zieling, zo zonder uitslaande vlammen. Van het Pinksterge- druis als van een opkomende hevige wind bemerken we niets. Onze ogen zijn niet naar boven gericht, onze oren niet op hemels geluid ingesteld, onze smaak is door het materiële onzuiver ge worden. We moeten worden herboren, een belangrijke taak, de belang rijkste taak, aan de uitvoering waarvan we ons moeten zetten, al zou onze hele wil daartegen in opstand komen. Net zo lang, tot klaar besef is bereikt. Dan Voordien wacht de mens een zware worsteling. Doch met de Pinkstergaven komt men tot „rust in de arbeid, verkoeling in de hitte en troost in de droef heid". O, Lux beatissima, o allerzaligst Licht, dring door tot in het diep ste der harten van onze lezers kring. Verwarm wat koud is, breng terug wat verdwaald mocht zijn, genees wat gewond is gewor den. Verzeker allen ten slotte de eeuwige vreugde. In deze geest een Zalig Pink steren. Enige weken geleden werden de op humanitair gebied werken de organisaties opgeschrikt door een bericht, volgens hetwelk de directeur-generaal van de Unrra, generaal-majoor Lowell Rooks zou hebben verklaard, dat de „verplaatste personen" in Europa naar hun respectieve landen zou den worden getransporteerd, on verschillig welk regiem daar aan het bewind was, indien de Inter nationale Vluchtelingenorganisa tie, de I.R.O. van de Verenigde Naties, niet voor 30 Juni a.s., het tijdstip, waarop de Unrra haar werkzaamheden in Europa staakt, zou functionneren. Er heerste ontsteltenis in orede kringen, maar gelukkig wam en kele dagen later een gecorrigeerd bericht de gemoederen wat kal meren. Lowell Rooks had nl. ge zegd of bedoeld, dat bij niet tijdig functionneren van de I.R.O. de Unrra niets anders te doen stond dan de tragische legioenen van Europa over te geven aan de mi litaire of burgerlijke autoriteiten van de landen, waarin de D.P., de verplaatste personen, zich thans bevinden. Zelfs deze correctie echter bracht in felle belichting een pro bleem naar voren, dat in onze door oorlog en na-oorlogse ellende verharde en afgestompte wereld nauwelijks meer aandacht trok. Verplaatste personen, nu ja, een normaal oorlogsverschijnsel, zij het ditmaal van wat grotere om vang, wijl de verwoestingen ook van burgerlijke bezittingen nu zoveel groter zijn geweest. Dat deze D.P. het zwaar hebben, dat hun morele en vaak ook hun fy- 'N REUZE LAMP. De 3-jarige Dickie Jackson probeert de grootste electrische lamp ter wereld op te tillen, 50.000 watt sterkte met een lichtkracht van 2000 lampen vah 100 ui. 'rii secretaris van de Pasoendanpartij", die de hoo fHing jjjj gemelde acties te Buitenzorg, heeft in een oncerioud tnet Aneta verklaard, dat enige partijleden wel vuurwapenen bij z;ch hadden, doch dat daarvan geen gebruik behoefde te worden gemaakt. De actie begon om vijf uur •s ochtends, zodat de repubitkein_ se ambtenaren bij aankomst op hun kantoren deze reeds door pa_ soendanleden bezet vonden. Kop_ storno zeide, dat het hier een gG_ heel spontane actie gold, hoewel hij toegaf, dat wel enige voorbe reiding nodig was geweest. Het lag in de bedoeling de bezette diensten en bedrijven zo spoedig mogelijk onder Soendanese leiding- weer in bedrijf te brengen, waar bij het aanwezige personeel voor het merendeel kon worde" ge bruikt, aangezien er vele sJ™Pa" thiserenden met de Pasoendanbe- weging onder waren. Op een vraag van Aneta, 01 nu nog voedselaanvoer uit het repu blikeinse gebied te verwachten was. antwoordde Koestomo, dat hiervoor reeds maatregelen waren genomen. Hij kon echter nog niet op details ingaan. Van republi keinse zijde wordt voorlopig nog een volkomen passieve, afwachten de houding aangenomen De remi- blikeinse resident heeft krachtig protest aangetekend. «racntig De politieke adviseur van dr Van Mook, Raden Abdoelkadir is naar Buitenzorg vertrokken om contact te zoeken met allen die bij de jongste gebeurtenissen be trokken zijn en daarover bij de Ned.-Indische regering rapport uit te brengen. Te Buitenzorg was het gister avond rustig, daar Ned soldaten de wacht betrokken hadden bij alle openbare gebouwen. De stad wacht op de beslissing van Ba tavia, wie het bestuur over de zestigduizend inwoners zal uitoe fenen. In de tussentijd zullen de republikeinse functionarissen en de Soendanezen zich neerleggen bij de maatregelen, die de Neder landse commandant ter handhaving van orde en rust heeft genomen. Mr. Koestomo heeft verklaard, dat de actie te Buitenzorg be doeld was als stap bij de vorming van een Soendanese staat, die geheel West-Java omvat. Voor vijf uur 's ochtends waren zes republikeinse functionarissen gevangen genomen, doch de michtsoverneming geschiedde zon der bloedvergieten. Over het aantal leden van de Pasoendanpartij, dat aan de staats greep heeft deelgenomen, variëren de schattingen van 250 tot 1500. Heden zouden de Ned. legerautori- teiten trachten een normaal be stuur te vestigen. Voorlopig heb ben zij de leiding in de stad op zich genomen. Omtrent de staatsgreep te Bui tenzorg weet Agence France Pres- se nog het volgende te melden: Enige uren na zijn bevrijding heeft de republikeinse burge meester van Buitenzorg aan drie buitenlandse journalisten mede gedeeld, dat Koestomo, „eerste minister van de staat Pasoen- dan"> gemaskerd en met een re volver gewapend, rechtstreeks an zijn ontvoering heeft deelge- hnnflm ln het gebouw van het Pasoenrta, u der Partai RakSat de e-emn *1- d de burgemeester dat hl? V, J! pe~ beduid. dat hu hem herkend had. "ij verzocht hem z«n masker af te nemen en inderdaad bleek het Koestomo te zijn. het In de vroege ochtenduren be zetten ongeveer vijfhonderd leden van de Pasoendanpartij de voor naamste republikeinse regerings gebouwen en om tien uur was de actie ten einde. Nederlandse troe pen zijn op geen enkele wijze tus- sen beide gekomen en de gisteroch- tend vanwege het republikeinse ministerie van voorlichting uitge geven verklaring, dat deze staats greep het werk van de Neder landers was is van iedere grond ontbloot. De republikeinse burgemeester ?n resident van Buitenzorg heb- w1 ,zlch eigener beweging onder bescherming van de Nederlandse l-=Ü.Pe" gcste!d Tijdens de staats- 's geen schot gelost en zijn slachtoffers gevallen. Kolo Thomson, de militaire com mandant, is van mening, dat de toestand tegen Zondag weer nor maal zal zijn. Wjj wezen er reeds op, dat men van republikeinse zijde de schuld van de gebeurtenissen aan de Nederlanders wil wijten. Een woordvoerder van de In- donesise republiek zeide volgens A.P.: „Het hele geval is op touw gezet door het Nederlandse leger en hierbij is, voor zover wij we ten, geen Soendanese beweging betrokken. Wij hebben niet het flauwst* vermoeden, waarom het leger dit gedaan heeft". Tot zover de republikeinse woordvoerder. Het incident in Buitenzorg komt op een ogenblik, dat de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië reeds, volgens buiten landse waarnemers, uiterst ge spannen zijn. Buitenzorg ligt in de Neder landse militaire zone, maar de Nederlandse autoriteiten hebben de republikeinse burgerlijke over heid toegestaan voort te gaan met haar werkzaamheden. In de berichten wordt gezegd, dat de burgemeester gevangen wordt gehouden. De separatistische Soendanese partij maakte op 5 Mei bekend, bereid te zijn op vredelievende democratische wijze met de Ne derlanders samen te werken om te komen tot een westelijke staat Java voor de 12 millioen Soen danezen. In een rede te Garoet (West- Java) heeft Soekarno o.m. ge zegd, dat indien de vrijheid van Indonesië wordt gerespecteerd en aangesterkt, de Indonesiërs de eersten zullen zijn, die willen sa menwerken. Het Oost-Indonesische parle ment heeft een motie aangeno men voor reconstructie van het kabinet, waarbij de hervorming aan de regering wordt overgela ten, maar rekening moet worden gehouden met de stromingen in het parlement. sieke lijden groot is, werd niet geloochend; maar de oorlog had zoveel ellende gebracht, dat het leed van deze mensen, oorspron kelijk enkele millioenen, het to taal aan oorlogsleed nauwelijks kon vergroten Bovendien verleende de Unrra alle mogelijke hulp, en vloeide een groot deel dezer legioenen weer af. Vele duizenden keerden naar hun vaderland terug; andere dui zenden vonden onderdak bij vrienden; weer andere slaagden er in zich een nieuwe levenspositie te verwerven. Niemand maakt zich enige illusie, dat deze men sen hun vroeger geluk hebben te ruggevonden; zij zijn en blijven bezitlozen, proletariërs, paupers; de gezinnen blijven heel vaak uit- eengescheurd, de meeste weten niet eens, waar hun naaste fami lieleden zich bevinden, of deze nog leven of reeds uit hun lijden verlost zijn. Maar de mens is helaas hard dat is het lot van zovele millioenen in onze trieste wereld, die door de waanzin van enkelen in een oorlog is gestort, en nog vele jaren de sombere na sleep van deze satanische mis daad diep gebogen zal moeten torsen. Maar dan komt ineens de ont stellende mededeling, dat óp 30 Juni ongeveer drie millioen men sen hulpeloos en hopeloos in de wereld zullen staan. Het zijn er, naar ruwe schatting, een twaalf millioen geweest; negen millioen van deze mensen zijn dus weer in een of andere vorm in dé samen leving opgenomen of... omgeko men. Hoe groot het aantal dezer laatsten is, zal wel nooit met enige zekerheid bekend worden. Van de drie millioen overgeble venen vallen er intussen slechts een 834.950 onder de bepalingen van de I.R.O., waarvan men na de beraadslagingen te Geneve wel mag aannemen, dat zij tijdig zal functionneren, al blijft het twijfelachtig, of de benodigde sommen gelds om hen allen te kunnen onderhouden, op het vast gestelde tijdstip bijeen zullen zijn, en ook zullen blijven stromen. Men hoopt met ongeveer 75 pro cent van het benodigde bedrag te kunnen beginnen, maar men is niet bijzonder optimistisch over de waarschijnlijkheid, dat de mo gendheden, die de bijdragen, soms met veel voorbehoud, hebben toe gezegd, in de toekomst zullen standhouden. Van de 834.950 D.P., die voor hulp in aanmerking komen, leven er ongeveer 672.000 in Duitsland, 69.000 in Oostenrijk, 36.000 in Italië, 30.000 in het Nabije Oosten, 12.000 in Frankrijk en 12.000 in China. Deze cijfers fluctueren echter voortdurend, want als weer een groep wordt gerepa trieerd of ergens werk vindt, vloeien weer nieuwe massa's aan, terwijl anderzijds de cijfers voor Duitsland veel te laag worden ge acht. En dan zijn er naar schat ting nog een 1.562.800 mensen, die, als zij het aanvragen, gehol pen moeten worden. Zij vrezen klaarblijkelijk, dat als zij zich laten registreren, zij gevaar lopen naar hun vaderland te worden teruggezonden. Hoe zij leven en zullen leven, begrijpt niemand. Zij vormen de legioenen,1 die een voortdurende bedreiging voor vei ligheid, rust en orde in hun omge ving zijn. Ten slotte zal iemand zich over hen moeten ontfermen want in een geordende samenle ving kunnen dergelijke mensen op de duur niet worden geduld Verschillende landen, die gebrek aan arbeidskrachten hebben DO gen deze arme zwervers aan te trekken; Frankrijk en België heb ben reeds duizenden van hen op~ genomen. Hun echte redding kan echter alleen liggen in een dien beleefde menselijkheid, in een al gemeen toegepaste Christelijke caritas. Commissies kunnen mis schien tijdelijk helpen, de ergste nood lenigen; maar slechts de caritas kan deze uitgestotenen uit stad en land weer in mense lijke samenleving opnemen en hun een waarlijk menswaardig be staan terugschenken. De Minister van Financiën heeft met ingang van 26 Mei de waarde bonnen 13, 17 en 21 geldig ver klaard. up. De „first lady" van Engeland, Koningin-M oeder Mary wordt Maandag 26 Mei 80 jaar. A m het op de algemene vergade ring van de I.F.A.P. goedgekeur de rapport van de commissie voor het beleid is het volgende ontleend. In de preambulle wordt o.m. verklaard, dat de I.F.A.P. van me ning is, dat vraagstukken van pro ductie en consumptie op landbouw gebied niet te scheiden zijn. Ge zonde landbouwontwikkeling is de sleutel tot het uitgroeien van de wereldeconomie, welke ontwik keling niet te scheiden is van ae ontwikkeling van industrie en han del en van de noodzaak van de hoogste graad van geregelde ar beid. De I.F.A.P, acht prijsstabüi- satie op basis van de behoefte dei- best geleide bedrijven noodzakelijk Uit de algemene doelstellingen van de I.F.A.P. blijkt, dat de fe deratie uitbreiding van landbouw productie noodzakelijk acht en dat het een gebiedende eis is om tel kenmale een internationaal onder zoek in te stellen naar de program ma's voor landbouwproductie van het komende jaar. De I.F.A.P. wenst met nadruk een systeem voor het opvangen en ve'rdeien van tijdelijke overschot ten, die voort kunnen komen uit de tegenwoordige voedsel-produc- cieslag. De I.F.A.P. is voorts van oordeel, dat de voedselvoorziening van ieder land voor de verantwoor ding van regering en volk blijft. De boer moet produceren en zijn producten voor de laagste econo mische prijs voor consumptie be schikbaar stellen. De betrokkenen bij de landbouw moeten eenzelfde beloning hebben als gelijkwaardige arbeidskrachten uit andere bedrijfs takken. Hun beloning mag niet ten koste gaan van de vruchtbaar heid van de bodem, misbruik van arbeidskracht óf verwaarlozing van kapitaal, dat voor doeltreffende productie noodzakelijk is. De I.F.A.P. heeft een programma- voor nationale actie voor de lan- denleden opgesteld. Hierin wordt o.m. aangedrongen op streven naar veiligheid voor de doelmatige producent, bestrijding van erosie Aan boord van het hulp-vliegdekschip „Karei Doorman" in de Merwehaven te Rotterdam teerden gisteren door It. adm. Helfrich 22 posthume onderscheidingen aan gesneuvelde Javazee-helden uitgereikt. De zoon van Karei Doorman ont vangt. de onderscheiding voor zijn gevallen vader. en vermindering van vruchtbaar heid van de grond, verhoging van levensstandaard in de landbouw, ontwikkelings- en ontginningspro- jecten, aanvaardbare lonen naar gelang van scholing voor landar beiders alsmede behoorlijke maat regelen tot stabilisatie van binnen landse marktprijzen middels co- operaties of overheidsmaatregelen e d. en aanmoediging tot het schep- pen van behoorlijke credietrege- lingen tegen redelijke rente en af- lossingsvoorwaarden voor de land bouw. Zeer uitvoerig gaat dit rap port vervolgens m op de arbeid, dit de I.F.A.P. gaat ondernemen. De I.F.A.P. wil het gebied tussen prijzen Van producenten en con sumenten nauwkeurig onderzoeken Voorwaarden voor bevrediging van de menselijke behoefte zijn een mi nimum voedingssta.ndaard voor de gezondheid, en beveiliging van na tionale consumptie, mede door het vormen van buffer-voorraden of hongersnoodreserves voor mense lijk gebruik. Voorts gaat de I.F.A.P. streven naar gebruik van land bouwmachines waar deze nodig zijn en het vervaardigen van deze machines naar eenheidstypen als mede naar meer liberaal gebruik van betreffende patenten. Aan het slot van dit deel van het rapport over het te voeren be leid is in een resolutie de wense lijkheid van gen wereldtarweover- eenkomst gelijk deze op 21 Mei werd gepubliceerd neergelegd. Deze wens komt ook tot uiting in de be reidverklaring om met de F.A.O. samen te werken De federatie ver zoekt haar leden bij hun regerin gen aan te dringen op samenwer- King in de internationale handels organisatie (I.T.O.) Coöperatie in de landbouw Van de andere rapporten trekt het rapport over de coöperaties het meest de aandacht. Tot de samenstellers behoort de heer H. J. F. Rietema (Nederland). Dit rap port komt tot de conclusie dat co- operatie in de landbouw een grond voorwaarde is voor verbetering en stabilisering van de levensvoor waarden der landbouwers. Daar om wordt propageren van het co öperatief systeem alsmede het in stellen van een interim-commissie voor coöperatie in de I.F.A.P. aan- bevolen. De algemene vergadering heeft hiertoe besloten. De commis sie zal gegevens verzamelen en deze als studie- en propaganda materiaal over verschillende soor ten en typen van coöperaties ver breiden alsmede over hun verhou ding tot andere instellingen en re geringen. Voorts moet deze com missie voor de coöperatie de di recte handel in b.v. zaden en poot- aardappelen tussen coöparaties in diverse landen bevorderen. Ook moet men bij de F.A.O. aandringen op aanmoediging en hulp door deze organisaties bij het oprichten van coöperaties in de landen, die door oorlogsomstandigheden een groot deel van hun geschoold personeel en van hun installaties verloren. De resterende rapporten betreffen de.interne financiering en.de thans vastgestelde statuten van de In- tem. Federation of Agricultural Producers. Volgende week zal in de bonnen- lijst opnieuw een bon worden aan gewezen voor één ei voor alle leeftijdsgroepen. Naar ik in 'n Engels blad lees, werd de kamp EngelandRest van Europa in het Hampden Park te Glasgow bijgewoond door 134.000 toeschouwers. De ontvang sten bedroegen ruim 300.000 gul den, de waarde der elf Engelse spelers in verzekeringstaai beliep 1 millioen gulden. Tja, die voetbalsport is nog altijd en overal een tak van be drijf, die zeer veel mensen trekt. Een bedrijf, met vurigheid. Vurig heid bij de spelers, want het spel eist training, de eerzucht jaagt op tot prestaties. Het publiek is vurig om de spanning van de match en vaak om zijn favorie ten. Goede wedstrijden vervelen nooit en trekken steeds opnieuw een massa volk, niet alleen uit de laagste groepen, doch ook uit de hoogste gelederen. Voetbalsport is algemene sport. En bovendien ge zond, aantrekkelijk en onschuldig. Maar voor alles appreciëren we de geestdrift van spelers en sup porters. Hun vurigheid doet ons immer deugd. Alleen zouden we nog meer be wondering kunnen en willen spuien, wanneer we vele terrei nen hadden .waarop dezelfde vu righeid en activiteit aan de dag zouden worden gelegd. Want vaak is dan de massa dood, sjouwer» slechts enkele pioniers door. tot dat ook hun idealisme wordt ge smoord. Deze tijd is nog steeds bijzonder gevaarlijk voor de epidemie der lusteloosheid. Nu is één ding zeker: veel hangt af van het serveren. Wil men ac tie. wil men leven, dan dienen de zaken goed te worden voorbereid. Bij brochures en ook preken moet de inhoud niet omgekeerd even redig zijn aan de lengte. De ver leiding is handig, steeds paraat en heeft het getij mee de leiding is dikwijls onhandig, afwachtend" en moet vaak tegen de stroom in- roeien. De massa heeft nog vele goede eigenschappen ,doch men moet de kunst verstaan om het goud t*- delven. Leiding behoeft daartoe naast inzicht vurigheid en zulks doorlopend. De komende dagen zijn speciaal de dagen der vurigheid. Een ex tra gebedje voor de naaste en ons zelf om een behoorlijk portie Pinkstervuur zou niet kwaad zijn. HENK VAN DER MAZE. Het ministerie van economische zaken waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verkopen van sigaren zonder de distributievoorschriften in acht te nemen. Weliswaar word» overwogen de distributie van siga ren op te heffen, doch indien zulks cnmogelijk zou blijken, komen de betrokkenen in grote moeilijkhe den. In verband hiermede is de centrale dienst voor de economi sche controle „Cedec" geïnstrueerd de controle in belangrijke mate te verscherpen. Wisselend weer voorspelt het K. N. M. I. te De Bilt voor de komende Pinksterdagen: vrij veel bewolking met regenbuien, variabele wind en wat lager temperatuur. Aan het begin van deze week ontwikkelde .zich over Scandina vië een krachtig gebied van hoge luchtdruk. dat zich uitstrekte over de Noordzee en de Britse eilanden tot over het zeegebied nabij de Azoren. Ook in ons land steeg de luchtdruk tijdelijk tot boven 1025 milibar (769 mm.). Noordoostelijke winden transpor teerden betrekkelijk droge lucht naar onze omgeving en in het grootste gedeelte van het land kwamen enkele zonnige dagen voor. De temperatuur werd daar bij elke dag wat hoger. De laatste dagen echter begon de luchtdruk over Frankrijk en de Britse Eilanden regelmatig te dalen, terwijl ook ten Noorden van de Alpen de barometers naar beneden gingen. Er vormde zich langzamerhand een vlak lage drukgebied over midden-Frank rijk, dat zich geleidelijk naar onze omgeving uitbreidt. Tevens nader- Turkije heeft van Amerika een formidabele lening toegewezen gekregen en iedereen moet der halve wel denken, dat het volk van dit land onder de meest be narde omstandigheden ljjeft. Dit is echter slechts gedeelte lijk waar. In de straten van Istan- boel rijden de laatste modellen der Amerikaanse auto-industrie af en aan. Vulpenhouders van het laatste type, waarnaar drie kwart van Europa watertandt, zijn er volop te krijgen tegen ongeveer 'ezelfde prijzen als in Amerika. Iet café-leven bloeit er in volle rlorie. Wat ons, Nederlanders, vooral interesseert is. dat de si garetten en zó goedkoop en zó gemakkelijk te krijgen zijn, dat „zwarte handel" erin onbestaan baar is. De prijs bedraagt 35 pias ter per 20 stuks van een heel goe de soort. Dit komt neer op onge veer 36 cent. Maar behalve de geruisloos door de straten glijdende auto's, ziet men er ook de dikgekleede, zwaar- geschoeide soldaten van het vrij grote Turkse leger, die een soldij hebben van 75 cent per maand. Hun generaals krijgen iets meer dan een Engelse sergeant. En in de havenbuurten kan men kaaisjouwers bezig zien met las ten van 100 kilo en meer op de rug. Hun verdiensten zijn zeer ge ring en bijna alles geschiedt er met de hand. Menige Turk zal zich afvra gen, welke groep der bevolking het meeste profijt zal hebben van de grote Amerikaanse lening. Maar dit is één troost: de andei groep kan zoveel roken als ze wil, om haar verdriet te overwinnen den op de Atlantische Oceaan en kele storingen, waardoor de luchtdruk in het zeegebied ten Zuidwesten van Ierland nog ver der naar beneden gaat. Het zon nige weer kwam dan ook reeds in de loop van Vrijdag ten einde. In Noord-Frankrijk ontwikkelden zich verspreide buien, hier en daar vergezeld van onweer, die langzaam in Noordelijke richting trokken. We kunnen over het weer met de Pinksterdagen dan ook niet optimistisch zijn. De afbraak van het hogedruk- gebied gaat in onze omgeving nog steeds voort en de frontensyste men van de Oceaandepressies dringen op naar het continent, ge volgd door wat koelere lucht. De weg van deze Oceaan-depressies is in de richting van IJsland en Scandinavië versperd door de daar nog steeds aanwezige brug van hoge luchtdruk, die over Scandinavië aan verzwakking on derhevig is, maar die bij IJsland nog enige versterking ondergaat. De depressies moeten zich dan ook rechtstreeks naar het Oosten bewegen in de richting van W.- Frankrijk en Z.-Engeland. Gerekend mag dan ook worden op vrij veel bewolking met nu en dan regenbuien, plaatselijk ver gezeld van onweer, afgewisseld wel is waar door tijdelijke op klaringen. De wind wordt daarbij variabel, zowel van kracht als van richting. De temperatuur gaat niet verder meer naar boven, zal integendeel later wat lager wor den, vooral aan de kust. We zouden' het weer dus het beste kunnen karakteriseren met de term: wisselend. Aldus besluit het K.N.M.I. zijn weerpraatje. De geallieerde autoriteiten zijn begonnen 8000 man van de voor malige eerste Opkrainse divisie van het Duitse leeer. die zich in een kamn b'.i Bimini aan de Adri- atisehe Zee bevinden, uit Italië weg te voeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1