Strijd om een oliebron Avonturenroman uit Z.-Amerika PAGINA 4 rdoor TOM GILL' v.- Onder de ruim 1300 heropbouwplannen in den lande is dat van Nijmegen zeer belangrijk en uitgebreid. Boven links: de oude stad vóór de oorlogboven rechts: na de debacleopzij: de stad zoals zij herrijzen zal: 1. Raadhuis2. Tw. Bank; 3. Bioscoop; 4. Klokk^nberg; 5. Gr. Markt; 6. Nonnenstr.; 7. Soc. diensten koos zee. Franz Alter rekte zich instinctmatig uit toen hij het sein van vertrek hoorde. Hierna keer de hij zich weer tot Drew. Zo, dus het is je bedoeling Spud de boringen te laten verrich ten. Nu, het }s te hopen, dat daar geen narigheid tussen komt. Daar ben ik niet bang voor, lachtte Drew: Spud is 'n bui tengewoon betrouwbare kerel. Ja, dat betwijfel ik aller minst. Maar, m'n jonge vriend, neem van mij aan, dat de wëreld helaas niet betrouwbaar is. Er gebeuren 'heel veel ongelukken. Wat voor ongelukken bedoelt u, mr. Alter? Wie zal dat zeggen? De tijden zijn zo onrustig. Haha! mr. Alter! Deze laatste groet kwam van vlak achter Franz' schouder Met een ruk draaide de man zich om en keek in het vrolijke gelaat van Spud Lowry. Op dit moment floot het schip, dat de haven ver liet, voor de tweede maal. H Goedenavond, groette s?)i- nogmaals allervriendelijkst, aia° hij er zich over verwonderde de kant van Alter geen har j- ker ontvangst te hebben vonden. Alter keek hem a]%.g 7(^en aan. Zonder een woor^ VPI.u0?Sjn «keerde hij zich onv t de zaal. Even later Whi ten een auto stfrp7Je Snud- a?' Zo constateerde bpud: Al ter gaat éven informeren hoe we 'm dat gefapt hebben. En wij gaan feesten, Drew. XXII. Drew gin? °P zoek naar Gloria, die hij midden in de zaal zag staan, omringd met jongemannen die haar een dans afbedelden Hij zag hoe ze charmant doch beslist weigerde, maar toch kon hij niet nalaten haar te plagen: ik geloof, dat ik nog net op tijd kom. Als ik een minuut Ister was geweest, zou je ongetwijfeld al rondzwieren. Ze zei niets, doch glimlachte en toen het orkest een nieuwe dans inzette, begaven ze zich op de dansvloer. Alle toeschouwers ke ken naar hen en vol trots was Drew er zich van bewust, dat hij met het mooiste meisje van heel Veragna danste. Hij was alle zor gen vergeten; er bestond nu geen gisteren of morgen voor hem, maar hij gaf zich geheel over aan zijn geluk: Hij keek Gloria in de ogen en vroeg zich af, wat er op dit moment in haar zou omgaaif. De muziek hield op.de dansers stonden stil en applausideerden. Drew vroeg aan Gloria of ze 't naar haar zin had. Meer zelfs, antwoordde het meisje, terwijl ze kleurde. Ik voel me heel erg gelukkig Daar begon een nieuwe dans, maar hierna werden ze gescheiden er kwamen wel twaalf mannen op haar afgestormd. Ray Cutter was de eerste; hij boog hoffelijk, pre velde een compliment en voerde haar mee op de klanken van het orkest. Drew ging naar buiten. Het was er koel en stil, alleen de geluiden van de vrolijke feestvierders wa ren er gedempt te horen. Drew stak een sigaret op, maar plotse ling en niet zonder schrik spreid de h'.j de ogen wijd open: in een fauteuil een stap of twintig van hem vandaan zag hij een gedaante bewegen. Maar onmiddellijk hier na herkende hij Nan Alter, die opstond en langzaam op hem toe kwam lopen. Niet op de dansvloer vroeg Drew. Ze schudde het hoofd en zich, alsof ze zich doodmoe voei- de, in epn andere fauteuil neer- Va-Neen. na wat er vanavond gebeurd is heb ik e ?*aal geen zin meer in- daar- jufst, toen ik U zag aankomen. U is de enige man, die me ooit bang herft kunnen maken pat spijt me. Ik weet, dat het u helemaal nit leunde achterover en eerst na een aarzeling stelde ze de vraag*. Heeft u Spud Lowy al ge vonden Ja. En bent u nog steeds van mening, dat mijn echtgenoot de hand in deze ontvoering had Ja. 't Is niets nieuws overi gens. De Planeet heeft wel andere staaltjes te zien gegeven. Maar wat kan zijn bedoeling geweest zijn Spud naar het buitenland te ontvoeren en daarmee mijn plan nen met de Rio Bravo in de war te schoppen! En dank zij uw hulp is Franz Alter er bijna in geslaagd dit plannetje uit te voeren. Mr. Thorpe, geloof me toch. ik heb er niets mee te maken ge had. Op mijn erewoord, ik wist nergens vanaf. Maar waarom heeft u ons uan gevraagd, naar dat verlaten huis te komen Om u een voorstel te doen, waarin u waarschijnlijk evenmin zult geloven en dat toch volkomen oprecht is: ik wil uw werk in de Rio Bravo financieel steunen. Ongelovig keek Drew haar aan. Dat klinkt werkelijk al te zot, tenminste uit de mond van., mrs. FrahZ Alter. Het leek of ze zich door deze opmerking beledigd voelde: Het was beter als u mij eerst alles liet vertellen. Tot heden we ten slechts twee mensen iets van deze zaak af:, ikzelf en mijn ad- voccist, in wiens huis wg vsn- avond zijn bijeengekomen en waar Spud werd overmeesterd. £e keek hem aan. alsof ze wilde waarnemen, welke indruk haar woorden op hem maakte, doch Drew antwoordde slechts: Ga verder 1 Ik heb u, geloof ik, al ver teld, dat mijn vader hier in Ve- ragua zijn fortuin gemaakt heeft met de oliewinning. Hij zei altijd dat hij erop stond een gedeelte van zijn kapitaal te steken in het land, waar hij het verdiend had en dat hij tijdens de vijftig jaar, dat hij er woonde, oprecht had leren liefhebben. Hij deelde zijn vermogen in twee gelijke parten. Het ene deel gaf hij aan Franz Al ter om het voor mij te heheren. Nu, dat is hem toevertrouwd Ik heb me langzamerhand gewend aan het idee, dat het niet meer van mij is Ze zuchtte en Drew begreep, welke gedachten er thans in haar Ze volgde; Het ande.e deel heeft vader belegd in aandelen en het is eveneens aan mij vermaakt, doch op voorwaarde, dat het alleen ge bruikt wordt voor de ontginning van nieuwe olievelden in Veragua. Ik zou er dan in overleg met mijn advocaat een bestemming aan moeten geven. En dit was mijn Plan geweest: u het testament van mijn vader, dat niemand anders zelfs Alter niet! kent, te la ten lezenmaar Op wrede wijze werd ons onderhoud verstoord, doordat Spud werd overmeesterd en weggevoerd. Nan Alter zweeg; het was of ze oude herinneringen bepeinsde. Heel langzaam, alsof ze ieder woord en iedere gedachte nauw keurig moest overdenken, vervolg de ze: Ik vermoed, dat vader wan trouwen tegen Alter koesterde, want juist h ij heeft me opge dragen met geen woord tegen Franz over de tweede helft van zijn fortuin te reppen. En jaren lang is mij het hele legaat van geen betekenis geweest. Ik maak te me wijs, gelukkig te zijn en had alles waarnaar iemand maar kon verlangen. Franz was toen heel andershij is sterk veran derd sinds de dood van zijn jong ste broer. Wie heeft hem gedood? Dat is nooit uitgekomen. Hij werkte in Argentinië. Franz zegi altijd, dat de Amerikanen er ach ter zaten. Vandaar heeft hij sinds dien zulk een geweldige haat tegen uw landgenoten en het was alsof hij zich tóén 'inééns' ook mijn Amerikaanse afkomst - herinnerde en.... zijn houding tegenover mij veranderdeDie tijd heb ik ont zettend veel geleden; het was of de. gelukkige dagen van weleer nooit hadden bestaan, een zóete maar bedriegelijke droom waren geweestIk heb God gebeden en gesmeekt om een. kind waar aan ik al mijn zorgen en al mijn liefde zou kunnen wijden en dat me bovendien een troost en licht puntje zou zijn in mijn duister bestaan. Maar.... mijn gebed is nimmer verhoord. Nan Alter boog het hoofd en Drew voelde ontroerd, hoe eerlijk dé vrouw zich tegenover hem uit sprak, hem het vreselijke gemis van haar aards bestaan bekende. Maar mrs Alter ging verder: Kort na .vader's overlijden zijn .tijdens een bankkrach de aandelen sterk in waarde gedaald en mo menteel zijn er hoogstens nog n dertigduizend dollar overgebleven van de destijds zeer aanzienlijke som. En steeds dreigen nieuwe koersverlagingen, waardoor de waarde nog veel meer zal vermin deren. Ik kon tot op heden echter niets doen omdat vader's bepaling dat in de weg stond; want zoals u weet. geschiedt de oliewinning hier uitsluitend door grote maat schappijen, die over voldoend- vermogen beschikken en dus mr ik het kapitaal ongebruikt la' liggen. Toen kwam u en spi over olieboringen-op-eigen ris Het kwam me voor, dat d i t rr. kans was. Ik heb vertrouwen u, ik geloof in uw werk. Ik heb met mijn advocaat over gesprot en hij was het met mij eens. C middellijk daarop telefoneerde u en verzocht u, naar de aan? w ezen plaats te komen. (Wordt vervolge In het wapenmuseum van de Invalides te Parijs is een deel van de wapenrustingen en trofeeën, door de Duitsers tijdens de bezetting weggesleept, weder teruggekeerd. raOGGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOGCOOOOOOOOOGOCGOOGOOOOOOOOOGGGOOOOGGOGOGOOOOOOOOOOGQO Ons Romanbijvoegsel 30QQOOOOGOOOGOGOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOQOCOOOOOOGOOOOCOOOOOOOOOOGOGOOOOOOOOOOO0OOOOOOOQQOOOOO g I schreeuwde hij, zelf het voorbeeld INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. Drew Thorpe en Spud Lowry,. employé's van de Amerikaan se Olie Mij., hebben in het Zuid-Amerikaanse oerwoud een olieveld ontdekt. Na een af mattende tocht, belandden zij in 'n ziekenhuis, dat beheerd werd door de Planeet Export Mij., wier directeur Franz Alter hun grootste tegen stander was. Thorpe besefte het gevaar volkomen, doch aan vaardde moedig de strijd om z'n geheim. De volgende morgen keer de Drew naar zijn kamp terug om Molly, de vrouw van Spud, te gaan geruststellen en zijn superieuren mededeling van z'n ontdekking te doen. Men wil de echter niets over nieuwe bo ringen horen en na een hoog lopende ruzie werd Drew ont slagen. Later deed Franz Alter hem het zeer verleidelijke voor stel voor hem in de Rio Bravo boringen te gaan verrichten, maar Drew wees dit van de hand. Hij nam het besluit er voor eigen rekening te gaan werken en dit plan nam steeds vormen aan. Tiidens een bespreking met *T~n Alter werd Spud ontvoerd. ~->w trommelde ziin mannen elkaar om z'n vriend te be- -ion Met één ziiner kamera- c Hank genaamd, zwemt hij '"'ven van de Planeet Mij. in. n het terrein gekomen sprin- ~"u ze in een vrachtauto en rti- d->n on de poort af. waarachter de andero mannen zich verbor gen houden. 12. Hij reed tot midden in het hek. stopte ineens met volle kracht en als katten sprongen de beida mannen uit de cabine. Thorpe sloeg ziin sterke armen om een der wachten, een flinke slag en htj kon de man rustig op de grond neerleggen. Aan de andere kant van de auto weer klonk hetzelfde geluid, en na Hank's gesmoorde kreet: Zie- ao!, was er daar ook stilte. Nu kwam er buiten het hek leven: de vrienden kwamen een voor een uit hun schuilhoek te voorschijn en betraden het ter rein van de Planeet. Ze bonden de beide bewakers stevig de han den en voeten en gooiden hen achterin de vrachtauto. Eén man moest achterblijven om deze te bewaken, maar de anderen gin gen met Drew mee in de richting van het pakhuis, vastbesloten hun werk te doen, want iedere seconde was nu kostbaar. De deuren van het pakhuis wa ren wijd open. De mannen bleven buiten wachten, doch Drew sloop naar binnen, in de richting waar hij Spud had zien liggen. De lamp brandde er nog, maar Spud en zijn bewakers waren verdwenen. Hij riep, maar er kwam geen ant woord. Haastig zocht hij in de duistere hoeken, maar zonder enig resultaat. Dat was ernstiger. Hij mocht hier beslist geen tijd meer vér liezen, want als Spud zich een maal op het tankschip bevond, zou het ieder ogenblik zee kun nen kiezen waarna het onmoge lijk zou zijn hem nog te bevrijden. Ze haastten zich naar de haven en nog juist konden ze een aan tal mannen zien, die Spud in de richting van het schip droegen. Als speurhonden, die hun prooi ruiken, schoten Drew en z'n man nen vooruit en een ogenblik later zaten ze het groepje vlak op de hielen: maar de zeelieden hadden bemerkt, dat ze achtervolgd wer den. De vier eersten, die Soud droegen haastten zich de loop plank op en de rest posteerde zich ervoor, om een komende aanval af te wachten. Maar Drew en zijn vrienden aarzelden niet; ze grepen onmid dellijk aan en bevochten verbeten iedere stap gronds. Er werden rake klappen uitgedeeld Drew zelf viel driemaal op de grond, maar ongeslagen sprong hij op en vocht moedig verder. Hij kon door dringen tot vlak bij de loopplank terwijl achter hem het gevecht nog in volle gang was. Maar een zware zeeman versperde hem de weg; wederom werd het een vuist gevecht en de man viel met een doffe dreun op de grond neer: Drew deed een paar flinke stap pen en was aan boord... Hoe gelukkig was het, dat er zoveel lawaai aan boord was door het laden van de weinige stuk goederen, die een tanker gewoon lijk uit Veragua meenam, anders zouden er spoedig een aantal men sen gealarmeerd zijn en zouden ze. tegenover een grote over macht, ongetwijfeld het onder spit delven. Hij keerde zich om en zag, dat Hank en nog een stuk of zes man nen ook al de loopplank bereikt hadden en het schip betraden. Hij wees hen naar de richting, waarheen de vier ontvoerders van Spud waren gegaan, inaar het bleek dat die door het verloop van de strijd geschrokken waren en het hazenpad kozen. Zonder een moment te verliezen liep Drew op zijn vriend af en sneed met een vlugge beweging de touwen aan handen en voeten door. Kun je lopen. Spud, vroeg hij. Ik zou zelfs hard kunnen rennen, als je maar zegt waar heen, antwoordde Spud. Volg me dan, maar zo snel mogelijk, want we moeten hier onmiddellijk van het toneel ver dwijnen. De vier bewakers van Spud hadden blijkbaar andere bende leden gewaarschuwd. Er kwamen een paar kerels tevoorschijn, die eerst begonnen te dreigen, maar daarna aanpakten. Na enkele ogenblikken was de strijd weer in volle hevigheid ontbrand. Drew's mannen kregen het zwaar te verduren. Ze vochten ads leeuwen en be gonnen, dekking zoekend achter kisten. de terugtocht, want ze moesten ervoor waken niet afge sneden te worden van de loop plank. Drew overzag duidelijk de si tuatie en begreep, dat die niet langer te beheersen was met zijn weinige mannen tegen een grote overmacht. Bliksemsnel nam hij een bes'uit. Hij rukte een kleine kist open. woelde er de houtwol uit en stak dit met een lucifer aan Onmiddellijk vatta het kurk droge goedje vlam. Hij wierp het op het dek en voedde het vuur met nieuwe hopen houtwol, zodat het vuur zich snel uitbreidde Toen begon Drew zo hard hij kon te schreeuwen: vuur vuur. Vuur op een olietankschip! de meest gevaarlijke vijand die te bedenken is! Drew's list had suc ces: onmiddellijk was een ieder in de weer om maatregelen voor het blussen te nemen Onder de bemanning ontstond een paniek, want het tamelijk onschuldige brandje bood de aanblik van epn heel ernstige en gevaarliike be dreiging f?' korte moment va" verwarring greep Drew aan Maakt dat je wegkomt, jongens! gevend. De paar tegenstanders, die bij de loopplank nog" verzet boden, overmeesterden ze snel, waarna ze in looppas naar de vrachtauto trokken. In een wipje zaten ze er allemaal in en Drew droeg de chauffeur op te rijden wat hij rij den kon. Een kort gebrom en de wagen schoot vooruit In de verte hoorden ze het ge luid van de brandauto. Drew keer de zich om en zag, hoe een paar schijnwerpers op het schip waren gericht. Hij glimlachte erom, dat zo'n klein brandje een dusdanige verwarring teweeg kon brengen bij kerels, die anders nergens vrees toonden. Eerst toen hij weer in het kamp was, herinnerde hij zich, dat het vanavond feest was; hij was dat totaal vergeten. Toen Spud zijn huis binnen ging, riep Drew hem na: Wil je tegen Gloria zeggen, dat ik over een minuut of tien pre sent ben? Hij ging naar zijn eigen verblijf en nam een bad. Hét koude wa ter deed zijn vermoeide spieren en gepijnigde schouders goeu. Nu, die strijd was dan ook niet meegevallen, maar het doel was bereikt:- Spud was weer bevrijd en daarvoor had hij alles over. Hij vroeg zich af, of Molly ooit te weten zou komen wat ze aan Gloria te danken had, want ais Gloria hem niet geholpen had, zou hij Spud vast en zeker niet heb ben gevonden. Maar vanavond was het feest; vanavond kon hij onbezorgd zijn en al het andere vergeten. Er sloeg een klok: negen sla gen, Drew schrok ervan, dat het al zo laat was. Haastig kleedde hij zich en ging naar Spud en Molly. Er was nog maar één ver langen in hem: Gloria! Het bal was al in volle gang toen de vier vrienden op het club huis arriveerden. Het grote terras was geheel gevuld met auto's en zelfs op de wegen, die er naar toe leidden, waren talrijke wagens geparkeerd. Vlak boven de in gang van het gebouw brandde een felle lamp, die als het ware een overgang vormde van de duister nis buiten naar de lichtzee in de danszaal, welke geheel versierd was met slingers van tropische planten en bloemen. De muren wa ren omgetoverd tot groene wal len van bladeren van bananen bomen. Drew had gelijk gehad: ieder die iets betekende in Veragna was hier present Alle autoriteiten wa ren er en ditmaal zelfs vertegen woordigers van buitenlandse ge zantschappen. De kleurige unifor men der officieren van het kleine garnizoen verleenden een bizon dere fleur aan het geheel. De stemming was er prima; opgewekt spraken de verschillende gasten met elkaar, terwijl de muziek de danslustigen aanmoedigde. Van verre zag Drew z'n vriend Hank al staan, keurig aangekleed met een wit front en zwart cos- tuum, waarboven het blauwe oog, dat de man in het gevecht van een uurtje geleden had opgelopen, werkelijk misstond. Drew moest er even om lachen. Maar hij merk te, dat Hank niet erg op z'n ge mak was en hij maakte een vra gend gebaar. Hank kneep z'n blauwe oog dicht en maakte een kleine beweging met het hoofd, Drew volgde het en begreep on middellijk wat Hank bedoelde, een paar passen van hem vandaan zat Franz Alter aan de bar te pra ten met een Veruguaanse gene raal. Drew gaf Spud een por en fluis terde: Hou je even een beetje achterbaks We zullen eerst eens kijken hoe de zaken staan. Hier na liep hij zelf op de bar toe. Meer dan ooit maakte Franz Alter de indruk onaantastbaar te zijn. Hij zag er indrukwekkend groot en sterk uit in zijn avond- costuum, waarop hij het Duitse erekruis droeg, dat de Führer hem persoonlijk had opgespeld. Hij was blijkbaar goed gehumeurd want zijn zware lach schalde door de zaal. Opeens zag hij Drew; hij glimlachte beminnelijk, terwijl hij riep: Kom bij me, beste vijand; We zullen samen wat drinken. Wat zal het zijn? Blijft mij eender .antwoordde Drew kalm: Alles zal me wel kom zijn, want ik heb dorst ge kregen na 'n klein karweitje, dat ik vanavond nog had op te knap pen. Brandewijn dan! besloot Al ter: Zeg, heb je nog wel eens nagedacht over het voorstel, dat ik je kort geleden in mijn labo ratorium deed? Eerlijk gezegd: neen Nu ja, ik wil alleen maar zeg- gen, dat mijn aanbieding nog steeds van kracht is, als- fn als er onverwachts eens iets gebeuren. Een kellner bracht de glazen. Alter bood er Drew een aan en hij wilde klinken: Laat ons drm" ken op Hij aarzelde, keek Drew recht in de ogen en vervolgde: - Op de komende exploitatie van het Rio Brasveld. Wederom lachte hij. Ja. hij was wel in een bijzonder goed humeur en Drew kon wel raden waarom Dank u. zei Drew zo onschul dig moeeink: E-g aardig van u, mr Alter! Maar St>ud en ik zijn tot OP heden nog niet aan de bo ringen begonnen. Dat weet ik. bekende Alter en er vlamde een lichtje in zijn ogen toen hij hierop liet volgen: Het is de vraag of je ermee zult kunnen beginnen. Goede hoorders zijn er bijna niet te krij gen. Drew zette z'n glas neer: Maar mr. Alter .ik zei u toch al. dat Smid voor mij zal boren! U had toch van het besin af aan wel moeten begrijpen, dat dat m'n bedoeling was. Vanuit de baai klonk op dit mo ment hef zware geluid van een stoomfluit, bet. geroeze: cs in het lokaal oven geheel overstemmend Het tankschip van de Planeet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6