VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST Wat Duitsers DENKEN jDE STAND DER GEWASSEN Nog steeds schietpartijen en schermutselingen SMOKKELSCHIP LIEP DE HAVEN BINNEN „HAKA" zal gaan verdwijnen De beulen van Mauthausen RESULTATEN VAN TWEE JAAR VOORLICHTING wereld Ruit- nieuwtjes In- en uitvoer over maand April O If RA Rf 3D0NDERDAG 29 MEI 1947 PAGINA 9 GEEN OVERDREVEN VERWACHTINGEN! GEROOFDE KUNST KEERT TERUG PHILIPS IN DUITS LAND DE MILITAIRE TOESTAND IN INDIE 12 Verdachten hebben zich te verantwoorden NIEUWE ORGANISATIE ONDER NAAM .,COOP" VERLOOP DER SLOT- EXECUTIE NSB-COMMIS SARIS VAN OVERIJSSEL voor het tribunaal HET KOOLZAAD VRIJWEL GEHEEL VERLOREN UITSTEKENDE FRUIT OOGST VERWACHT Weinig aardbeien en perziken TOENEMENDE ONWEERSKANSEN MILITAIREN EN STRAF RECHTER Moet krijgsraad in funutie blijven? TAALLES OP DE FILM „Mimephone"-demonstratt6 STAKING TRAM PERSONEEL IN BELGIE BESTRIJDING RUNDER PEST Uitvoer wederom gestegen mill 0,1 1,0 0,1 1.2 mill 1.0 Toen smokkelaars gingen zwendelen kwairiPH ze in de val der prij shell eersing ■■■■■HM April in 1000 ton): tarwe 7.4 en 24,4, tarwebloem 6,9 en 15,7, mais 8,9 en 19,1, cacaobonen 9,0 en 11,1, sinaasappele-n 2,8 en 9,8, tabak in bladen 1,8 en 4,3, veekoeken 21,2 en 22,5, lijnolie 2,9 en 7.6. ertsen 82,7 en 36,6, steenkool 226.1 en 455,5, cement 26,8 en 37,7, kunst mest 32,3 en 83,6, plaat-, staaf-, profiel- en bandijzer 43,0 en 61,3, petroleum 31,4 en 29,1, gas- en stookolie 95,8 en 99,9, benzine 23,5 en 13,9, ruwe aardoliën 78,1 en 54,8, hout 64,0 en 51,0, garens (mill gld) 10,6 en 10,5 Uit onze lezerskring blijkt van teleurstelling over de onlangs misschien met wat te veel ophef aangekondigde her-invoering der vrijstelling wegens broeder- dienst. Op het eerste gezicht zou men inderdaad kunnen menen dat de toestand van vóór 1939 zou worden hersteld, toen van ieder gezin slechts één zoon onder de wapenen werd geroepen, hetgeen gezien de betrekkelijk geringe legersterkte zonder meer moge lijk was. Gedurende de jaren '39-'40 bij de dreiging van het tweede wereldconflict moest deze ideale regeling ten gevolge van de noodzaak om het contingent uit te breiden worden vervangen door een minder vrijgevige en zeer gecompliceerde, die 'n soort selectie toepaste waarbij dan de grootste gezinnen voor vrijstelling het eerst aan bod kwamen. Het thans gekozen systeem brengt voor deze materie weer Wat vastere vormen, in dier voege, dat van elk gezin, waaruit drie 2onen 's lands wapenrok hebben gedragen, de andere jongens worden vrijgesteld. Het is vol doende dat deze drie minstens 30 dagen in werkelijke dienst zijn geweest, terwijl ook dienstplich tigen van vóór '40 alsmede oor logsvrijwilligers ten deze meetel len. Al is het buiten kijf dat deze reeling voor verschillende grote gezinnen (hun aantal wordt op enige honderden geschat) een verlichting zal betekenen, even zeker lijkt ze toch geen aanlei ding te bieden tot hooggestemde geestdrift. Want het mag inder daad beschouwd worden als een zwaar offer van de nationale zaak dat hier van het grote ge zin wordt gevraagd, ook al zou het ten slotte voor één of meer vrijstellingen in aanmerking ko men. De persoonlijke, collectieve en en vaak ook financiële offers drukken in een veelvoud op deze hechtste pijlers onzer samenleving en met een verwijzing naar de kostwinnersvergoeding ontneemt men aan de klacht haar grond ter nauwemood. Immers met een gel delijke schadeloosstelling, zelfs al zou ze volledig zijn, is niet goed te maken wat juist onder de na oorlogse omstandigheden voor velen het dienstnemen betekent, nu zij dikwijls jaren achterstand hebben in te halen voor hun be roepsvorming. In verband hiermede moge er op worden gewezen dat door de moderne vestigingseisen voor de vrije beroepen waarin speciaal de grote middenstandsgezinnen hun bijdrage leveren aan de her opbouw van ons land even zo vele jaren van studie worden ver eist als voor de functies die een universitaire opleiding vragen. Terwijl voör de laatste het ver lenen van uitstel op luttel be zwaar stuit, wordt dunkt ons toch te weinig rekening gehouden met de eerste categorie. Om maar niet te spreken van de vaak geuite klacht, dat het voor zonen van grote zakenlieden veel gemak keiijker zou zijn zich een vrijstel ling of uitstel te verschaffen we gens onmisbaarheid dan voor de dienstplichtigen uit middenstands- kringen die daarvoor in aanmer king zouden dienen te komen. 1 Wij kunnen deze klacht niet op haar juistheid beoordelen. Maar wel lijkt het ons niet onredelijk wanneer voor de beide hierboven gesignaleerde gevallen ter dege rekening zou worden gehouden mët het feit dat, over het geheel genomen, op het grote gezin ook ter zake van de dienstplicht een extra beroep op zijn vaderland lievende gevoelens wordt gedaan. Al is het niet onverklaarbaar als tegen dit laatste soms verzet rijst, het valt hogelijk te waarde ren dat voor de moeilijkheden van het huidige tijdsgewricht, waaraan ieder landgenoot voor zijn deel het hoofd te bieden heeft, juist onder de soliedste kerngroepen onzer maatschappij veelal volle begrip blijkt te bestaan. Ook in zoverre dat men zich van het werkelijk angstige probleem der enorme kosten, die het militaire apparaat momenteel noodzakelij kerwijze meebrengt, niet afmaakt met wat communistische drogre den, er op gericht onder ons volk verbittering te kweken en twee dracht te stichten op een ogen blik, waarin vóór alles het vast houden aan de nationale gedach te geboden is. Het lijdt overigens geen twijfel of bij de huidige politieke constel latie zou het onnodig op de been blijven van een troepenmacht, als thans helaas de omstandigheden naar aller mening vorderen, een pure onmogelijkheid zijn. Men kan er van op aan, dat regering en volksvertegenwoordiging zich ten deze hun verantwoordelijkheid ten volle bewust zijn. L. H. Vijf schilderijen ter waarde van 66.400 mark, door de nazis uit Nederland geroofd tijdens de be zetting, zijn teruggevonden In het bureau van twee generaals van het Amerikaanse militaire hoofd kwartier te Berlijn. Op bevel van generaal Lucius Clay, militair gouverneur, zijn de schilderijen gisteren aan de Ne derlandse militaire missie te Ber lijn overhandigd. Er is een vrouwenportret bij uil de school van Van Djjck (waarde 9500 mark). Ameri kaanse officieren hebben, onwe tend van de diefstal, de doeken in de zomer van 1945 naar het hoofdkwartier gebracht ter ver fraaiing van de vertrekken. In verschillende plaatsen van Duitschland heeft Philips, zoals bekend, fabrieken, o.a. in Wetzlar, Hamburg en Aken, waar resp. radio-apparaten, radiobuizen, röntgenartikelen engloeilampën gefabriceerd zullen worden. De Philipsfabriek in Aken, welke een oppervlakte had van 20,000 m- is voor ongeveer de helft door oorlogsgeweld onherstelbaar vernield. Reeds langs was men voornemens deze fabriek weer op te bouwen en te exploiteren. Door de Engelse autoriteiten is begin Januari van dit jaar toestemming verleend, om in de loop van dit jaar 15 millioen gloeilampen te vervaardigen. Een deel hiervan zal autolampen worden, een pro duct, waaraan in de Britse zone groot gebrek is. Sinds ongeveer 6 weken zijn 150 Duitse arbeiders in deze fabriek aan het werk, maar de productie is nog niet op gang. Men hoopt, nadat verschil lende moeilijkheden zijn overwon nen in Juli 350 arbeiders te werk te kunnen stellen. De verschil lende bedrijven komen slechts langzaam op gang, o.a. tengevolge van een gebrek aan grondstoffen en machines. Verwacht mag worden, dat, zo dra het handelsverkeer met Duits land op grond van de reeds af gesloten en nog af te sluiten han delsverdragen met de verschillen de landen weer op gang gekomen is, een van de belangrijkste oor zaken van deze moeilijkheden overwonnen zal zijn. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer P. E. Tep- pema, oud-gezant te Madrid, tot Ned. gezant en gevolmachtigd minister te Canberra. De Ned. militaire woordvoerder heeft op 27 Mei o.m. het volgende medegedeeld: In de Oostelijke sector van Me- dan kwamen van rep. zijde be schietingen alsmede infiltraties op kleine schaal voor. In de Westelij ke en Noordelijke sectoren van de stad werden Ned. patrouilles met mitrailleurs en mortieren van buiten de demarcatielijn bescho ten. De aanleg van stellingen op en over de demarcatielijn vindt voortgang. Er viel een verhoogde activiteit van de Lasjkarrajats op te merken. Een pipercub werd tweemaal beschoten. De voedsel- blokkade blijft gehandhaafd. Te Padang is de toevoer van levensmiddelen naar de stad, wel ke door Chinese burgers verzorgd werd. op last van de rep. over heid stopgezet. Binnen de demar catielijn had aanraking met eer» bende plaats. In de Westelijke sector van de stad vielen twee maal schermutselingen nabij de demarcatielijn voor. Een verhoog de activiteit van rampokkers viel op, terwijl, voornamelijk door mid del van ontvoeringen terreur werd uitgeoefend. In de Zuidelijke sector van Tjiandjoer had een botsing met 'n bende binnen de demarcatielijn plaats. In de Noordelijke sector van deze plaats ontstond eveneens een gevecht met benden, waarbij aan Indonesische zijde enige 'ver liezen geleden werden. In de af gelopen dagen scheen het, dat de terreur van het bendewezen enigs zins afnam, In het gebied van Bandoeng ontstond ten Noorden van Pada- laring tweemaal strijd met rep troepen, waarbij eenmaal met mortieren geschoten werd. Voorts werd een verkenningsvliegtuig be schoten en kwamen enige malen rampokpartijen en ontvoeringen voor. In de Zuidelijke sector wer den herhaaldelijk binnen de de marcatielijn Ned. patrouilles be schoten door een bende die ech ter verdreven werd. De stroom van Indonesische vluchtelingen neemt hand over hand toe. Op 20 Mei kwamen 351, op 21 Mei 322 Indonesiërs zich onder bescher ming stellen. Ér bleef nog enige activiteit van rampokkers heersen. Ten Westen van Semarang over schreden rep. troepen tot driemaal toe de demarcatielijn. In de rep 2 K.M. zóne worden onafgebroken op grote schaal stellingen ge bouwd. De spoorbrug in de Oos telijke sector is geheel verwijderd, voorts worden wegen vernield en versperd. De kampongs aan de rand van de demarcatielijn wor den onverminderd geterroriseerd. In de sector van soerabaja kwa men bij Modjokerto en Perning veertienmaal schermutselingen voor; tweemaal binnen en de ove rige keren in de omgeving van de demarcatielijn. Hierbij leden de aanvallers enige verliezen. De bevolking in het randgebied on dervindt nog steeds terreur. Bij de genoemde incidenten op Java werd 1 Nederlander gedood en werden 4 Nederlanders gewond. Een delegatie van vooraanstaande Amsterdamse figuren uit Handel en Scheepvaartkringen vertrok van Schiphol naar Praag voor het afsluiten van handelsovereenkomsten Toen op 20 Januari twee ambte naren van de C.C.D. op de Was- senaarseweg bij Den Haag een grote vrachtauto aanhielden, heb ben zij weinig kunnen vermoeden, dat zij hierdoor het spoor hadden naar een smokkelschip, dat in de Rotterdamse haven was binnenge lopen. De vrachtauto vervoerde 1.225.000 stuks sigaretten, hetgeen echter slechts een deel was van de smok- kel-affaire. Een dag tevoren was de Portu gese schoener „Rainha Santa Isa bel" in Rotterdam aangekomen. Het schip moest van een nieuwe motor voorzien worden, waarvoor zekere Bierman, die in Portugal had vertoefd, zou zorgen. De be taling zou geschieden in goederen die dan clandestien ingevoerd werden en ze bevonden zich aan boord: 130 kisten elk van 12 fles sen cognac; 40 kisten van 12 fles- Op een in Amsterdam gehouden buitengewone algemene vergade ring van de Coöperatieve Groot- hahdeisvereniging De Handelska mer ,,Haka" G.A. is besloten tot een wijziging van de statuten. De Haka is het groothandels, en fabriekscentrum van de circa 300 Nederlandse Verbruikscoöperaties, waarbij bijna 300.000 gezinnen zijn aangesloten en die vóór de oorlog een detailomzet hadden van onge veer 70.000.000 per jaar. Hoewel de Haka het centrale punt was van al deze coöperaties, was zij dit uitsluitend voor de groothandel en de fabricage. De algemene organi satie der coöperatieve beweging werd gedragen door drie bonden: de Centrale Bond. de Christelijke Bond en de Katholieke Federatie. Met voorafgaande goedkeuring van deze drie bonden zijn de sta tuten van de Handelskamer thans zodanig gewijzigd, dat zij uit de Haka een geheel nieuw lichaam hebben gevormd, dat zijn taak niet beperkt zal zien tot het zakelijke doch dat in alle opzichten het bindend en leidend nationaal or gaan der coöperatieve beweging zal zijn. De propaganda, de advi serende taak en de representatieve functie, tot nog toe voorbehouden aan de bonden, worden daarmee aan de nieuwe organisatie opge dragen. Wanneer de nieuwe sta tuten tegen 1 September a.s. van kracht zullen worden ,zal zelfs de naam zijn veranderd van Handels kamer in: Coöperatieve Vereni ging U A. „Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties". Haar hoofdkantoor zal te Rotterdam zijn geves'igd in het huidige hoofdge bouw van de Handelskamer. Het bes'uur zal bestaan uit de onlangs opnieuw samengestelde directie van de Haka, de heren J. J. A Charbo (voorzitter), J. J. Bekke ring. J. Roos en H. Veenstra. Bo vendien is een uit twintig leden bestaande nieuwe raad van com- Gistermorgen om 7 uur werden de laatste 26 veroordeelde SS-ers van het concentratiekamp Maut hausen op twee schavotten te rechtgesteld. Eén man kreeg op het laatste ogenblik uitstel van executie, meldt A.P. Het was Otto Spnegel, 32 jaar oud, de cantinebaas van Mauthausen. Toen Spriegel op de hoogte ge steld werd van het uitstel, vroeg hij uitdagend, waarom hij niet met zijn kameraden opgehangen werd. De meeste nazis bestegen kalm het schavot, zonder enige ontroe ring te tonen. Hun laatste ver klaringen waren meestentijds „Lang leve Duitsland" en omvat ten verzoeken, om voor hun ge zinnen te zorgen. Eén van hen werd de spanning te machtig. Het was Wilhelm, 39 jaar oud, de tandarts van het kamp. Hij stond te beven van angst, sprak drie minuten aan één stuk en barstte toen los in een wild geschreeuw en gesnik: „Heer sta mij bij". Sommigen glimlachten bij net zien van de Amerikaanse troepen, die getuigen waren van de terecht stelling, maar Henkei schreeuwde „Ik dacht, dat de Amerikaanse troepen hier waren voor recht en vrijheid". Majoor Zoller, 35 jaar oud, de commandant van Mauthausen, glimlachte flauwtjes, toen hij de rij sloot. Evenals verschillende anderen verklaarde hij, dat hij geen oorlogsmisdadiger was en hij voegde er aan toe: „Velen van hen, die gisteren opgehangen wer den, waren geen oorlogsmisdadi gers". De hoogste nazi, die zich tussen de veroordeelden bevond was Au gust Eigruber, 40 jaar oud, die gouwleider in Oostenrijk was van 1939 tot 1945. Grimmig verklaarde hij: „Ik beschouw het als een eer veroordeeld en opgehangen te worden door de meest inhumane van alle overwinnaars". sen port; 60 paar schoenen; 9 pakken manufacturen; 14 dekens; hoeveelheden overhemden, onder- kleding enz. benevens 1% a 2 mil lioen stuks sigaretten. Tijdens de nachtelijke vaart naar Dordrecht, was een motor boot langszij de schoener geko men, die de smokkelwaar over nam, en naar Den Haag vervoer de. De goederen werden eerst op geslagen in een garage van de expediteur H. M. K. aan de Sta- tenlaan. De dranken werden aan drie bekende restaurants te Sche- veningén en Den Haag geleverd. Het liep niet erg vlot met de af wikkeling der sigarettenzaak en daardoor kwam de politie op het spoor, die een inval deed in de garage. Als gevolg hiervan, werd daarop snel de voorraad vervoerd naar Wassenaar, waar zij in de fabriek van G. F. K. W. opgesla gen zou worden. Tijdens die rit had de ontmoeting met de con trole-ambtenaren plaats. Twaalf verdachten kwamen gis teren voor de Haagse Politierech ter, vier van hen, de hoofddaders zijn gedetineerd. Het was de winkelier in tabaks artikelen L. N. A. M. V. uit Den Haag, die voor 100.000 sigaretten een koper had gevonden. Hij werd na de eis van zeven maanden, tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De directeur A. A. S. uit Den Haag had de eerste relaties met Bierman gehad, en was ook aan boord van het zeeschip geweest tijdens het overladen. Genoemde Bierman, die als een internatio nale oplichter werd gekenmerkt, ls voortvluchtig en vertoeft ver moedelijk in Zwitserland. Aan S. werd een jaar gevange nisstraf met aftrek preventief en waarvan vier maanden voorwaar delijk opgelegd. Een zware straf kreeg de expe diteur K. die behalve een jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief, ook zijn motorboot en de vrachtauto verbeurd hoorde ver klaren, terwijl- bij niet uitlevering totaal f 28.000 moet worden be taald. Tenslotte W„ die ontkende te hebben geweten, dat zich si garetten in de kisten bevonden, werd tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief veroordeeld. In alle gevallen wer den de inbeslag genomen goede ren verbeurd verklaard. De ove rige acht verdachten, die meest sigaretten hadden helpen verhan delen, kregen lichtere gevangenis straffen. missarissen benoemd, onder wie de heren W. M. Metman te Den Haag (voorzitter) en J. H. W Frijns te Maastricht (plaatsvervan. gend voorzitter). Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Charbo. die tijdens een gisteren in Rotterdam gehouden persconferentie boven staande mededelingen deed, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat mettertijd ook het handelsmerk Haka" zal verdwijnen en wellicht zal worden vervangen door „Coöp". Voor het tribunaal te Deventer moest zich gisteren een bekend NSB-er uit de bezettingsjaren verantwoorden nl. mr. W. de Rij ke, die in het najaar 1940 zijn benoeming aanvaardde tot procu reur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem en deze functie in Sep tember 1943 verwisselde voor die van commissaris der provincie Overijssel, wat hij tot April 1945 is gebleven. Verder werd hem o.m. hulpverlening aan de vijand ten laste gelegd, het zorgdragen voor de uitvoering der anti-joodse bepalingen, lidmaatschap van NPr enz. Verd. zeide, dat hij in 1933 NSB-er was geworden omdat hij als lid van de gemeenteraad van Haarlem zijn geloof in de demo cratie had verloren. Overigens had hij gemeend op genoemde posten Duitse invloeden te kunnen weren Beschuldigde verklaarde o. m., dat de Duitsers zijn goederen had den gestolen en riep de clementie in van het tribunaal ten behoeve van zijn gezin en ook, omdat hij thans zijn politieke dwp'mgen be treurt. Uitspraak over veertien dagen. BERLIJN, Mei 1947 (Van onze Berlijnse correspondent) De Polen hebben Landsberg in brand gestoken uit ivraak voor het feit, dat zij de streek moesten ontruimen. Mensen vlees wordt op de zwarte markt in blik verkocht. In Han- nover worden de lijken uit de ziekenhuizen weggehaald voor de fabricage van toiletzeep. De Britten importeren geen koffie of tabak teneinde de zwarte markt voor hun troepen niet te bederven. Dit zijn zo van die praatjes, die willige oren vinden, wan neer Duitse vrouwen in lange „Schlange''' staan te mokken, of Duitse mannen aan de stamtafels hun waterige biertjes kruiden met de gal van bittere gevoelens. Men zegt, dat aan de krantenkiosken de gedrukte horosco pen meer aftrek hebben dan de exemplaren van de „Neiv York Times" of de „Daily Telegraph'\ De zoete voorspel lingen van gelukkige liefdes en van blonde dames, die zij op hun levenspad zullen ontmoeten, zijn voor de Duitsers dan ook prettiger lectuur dan die over de perspectieven van een niet vlot van stapel gaande internationale politiek. Dit zijn van die symptomen, waaruit kan blijken, dat de ge- dachtengang der Duitsers nog even chaotisch is als hun economie, en dat twee jaren van voorlichting omtrent de bedoelingen der geal lieerden niet het beoogde doel hebben bereikt. Een der meest typerende voor beelden is dat van de Duitse me ningen over de kolenexport. Sinds jaar en dag hebben de Britse au toriteiten in krant, radio en film uitgebazuind, dat geen ton kolen uit de Britse zone als reparatie levering over de grenzen gaat, en dat de vijftien procent kolen, die geëxporteerd worden tenvolle wor den aangerekend als tegenprestatie voor een klein deel van de nood zakelijke voedselimporten. Niette genstaande dit spreekt men zells in het kolengebied zelf voortdu rend mensen, die meer oor hebben voor wilde door kwaadwillenden verspreide geruchten dan voor de officiële publicaties. Onlangs was bij een onderzoek van de North German Coal Con trol reeds gebleken, dat een zeer hoog percentage van de bewoners van het kolengebied nog steeds niet van de reparatie-theorie ge nezen was, en dat er een ontstel lend wanbegrip bestond over de bestemming der. geproduceerde kolen. Zo juist is in Hamburg eri Hildesheim weer een dergelyk on derzoek voltooid. Na een zeer in tensief gevoerde perscampagne bleken daar nog slechts respectie velijk 20 en 33 procent der onder vraagden een enigszins redelijk inzicht in de exportaandelen te hebben, en dit gold dan nog als een zeer aanzienlijke vooruitgang in verhouding tot de meningen vóór de campagne. Zo ongeveer de helft der ondervraagden had nog geen geloof geschonken aan de verzekeringen, dat er geen reparatie-kolen bestonden. Een op het eerste gezicht merk' waardig antwoord kreeg de In formation Services Control Branche op de door haar over de gehele Britse zone gestelde vraag: „Zou Duitsland beter af zijn, wanneer de geallieerde mo gendheden het land verlieten, de herstelbetalingen en de voedsel importen stop zetten?" B(j de groeiende stemming tegen de be zetting en de steeds luider wor dende critiek op haar maatregc len zou men verwachten, dat het merendeel der Duitsers de be zetting maar liefst zo gauw mo gelijk zou zien verdwijnen. Rond zestig procent der ondervraagden was evenwel van mening, dat Duitsland in een slechtere po sitie zou komen te verkeren. In Berlijn was dit zelfs de opinie van driekwart der mensen, doch wellicht speelt hierbij de over weging mee. dat in zo'n denk beeldig geval de Russ**» altijd nog dichter 'bij blijven dan de Angelsaksen. Slechts een deel van deze zestig procent liet evenwel de overwe ging gelden, dat Duitsland, wan neer het aan zich zelf werd over gelaten, niet in staat zou zijn zich zelf te voeden en dat het zou ver vallen in een politieke chaos. De rest bepaalde zijn standpunt door de overweging, dat de geallieerden schuldig zijn aan de moeilijke economische positie van het land. en daarom maar zelf moeten zien de boontjes te doppen. Ziehier een paar typerende antwoorden: „Neen, in deze situatie, nu we in de mod der zijn blijven steken, niet m»er Eerst hebben de geallieerden Duitsland leeggeplunderd, en nu de voorraden op zijn en alle moge lijkheden voor een normaal her stel zijn uitgeput door demontages zouden zij willen vertrekken." „Dan zou Duitsland zijn als een man, achtergelaten in de woestijn, nadat dieven hem hebben uitge plunderd en van alles beroofd". Uit hetzelfde onderzoek is geble ken, dat Schumacher voor de meeste Duitsers in deze zone geldt als de man, die in de huidige om standigheden het meest voor Duits land doet. Adenauer, de christe lijke leider, moest het met do tweede plaats stellen. Zij hebben hun ereplaatsen in hoofdzaak te danken aan hun onvermoeide actie tegen de Oder-Neisse-grens. Het is dezelfde kwestie, die de commu nistische tweeling Pieck—Grote- wohl hier de eerste plaats op de ranglijst der onpopulariteit heeft doen verwerven, daar zij er van verdacht worden zich reeds met deze amputatie te hebben ver zoend, wat overigens, naar het zich laat aanzien, wel de enige mogelijkheid is, die de Duitsers nog rest, nu de allerlaatste Duitse groepen uit de gebieden „onder Poolse administratie" worden uit gewezen. Een minder sterke rol heeft de Duitse Oostgrens vermoedelijk ge speeld bij de beantwoording der vaag. wie van alle levende men sen het meest bewonderd wordt. Stalin kon hier namelijk de tweede plaats verwerven, na Churchill die onbetwist als winnaar uit dit spel naar voren trad. Deze beide nog levenden der voormalige „Grote Drie" van Yalta en Teheran kwamen in stemmental veruit bo ven de staart van de ranglijst, die er als volgt kwam uit te zien: de Paus, Truman, Hoover. Byrnes. Hahn. Schumacher. Gandhi, Smuts en Beveridge. Overigens interesseren deze ding-en de Duitsers maar vry matig. De grootste zorgen hebben z\j, alweer volgens hetzelfde on derzoek, over voedsel, brandstof cn kleding, iets minder over za ken en morele vraagstukken en in het geheel geen zorgen over de politieke zuivering. Maar het kan soms wat onvoorzichtig zijn daa over persoonlijke bezorgd heid uit te drukken: In het algemeen was de stand van de gewassen zeer achterlijk en de standcijfers zijn hierdoor beïnvloed. Het doorzetten van de groei werd door het schrale weer belangrijk vertraagd. De voor jaarswerkzaamheden. zijn zeer laat begonnen, zodat zeÜs op 12 Mei het aardappelpoten nog niet overal beëindigd was. De wintergranen zijn na het vorige bericht nog tegengevallen. In de laatste 14 dagen zijn nog heel wat percelen omgereden en er zou, als het seizoen niet reeds zo ver was voortgeschreden, nog meer zijn omgeploegd. De winter- vaste tarwesoorten hebben ernstig geleden van het dooiwater. Wegens de holle stand werd hier en daar met zomertarwe doorgezaaid, hetgeen de beoorde ling uiterst moeilijk maakt.. Over het algemeen is de stand hol en de ontwikkeling zeer traag door de droogte en door het veelal ontbreken van een vroege stik stofgift. Daar waar deze kon wor den gegeven, kwam de stikstof nog niet tot zijn recht door de droogte. Ook de rogge is laat en traag van ontwikkeling en daar door in de meeste streken wat hol. De gerst is in zeer sterke mate uitgewinterd, vooral de laat ge zaaide, en meest vrijwel geheel omgereden; voor zover dit niet gebeurde is de stand vrij matig tot slecht. Het koolzaad is ook dit jaar vrijwel verloren. Waar het niet is uitgevroren en omgeploegd is de stand tot matig. Alleen het karwijzaad vertoont een gunstig beeld. In alle gebie den waar het wordt verbouwd, is de stand goed; de bloei zal weldra aanvangen. Het grasland is na de neerslag van de laatste dagen aan de groei gegaan; doch het vroege inscharen van het vee en het tekort aan stikstof maken, dat de voorraad gras gering is. Jonge graslanden hebben meest hevig van de vorst geleden, doordat zij niet steeds met de juiste grassoorten waren ingezaaid. Waar veel Engels raai- gras in de zode voorkwam, is deze door het verdwijnen hiervan wat hol geworden. De wortels van de klaver heb ben ernstig geleden, zodat zelfs daar waar aanvankelijk reeds groei optrad, toch nog klaverland moest worden gescheurd. Evenals bij de klavers, zijn de laat be weide of gemaaide lucernevelden uitgevroren. Leidt men uit de voor de ver schillende streken opgegeven cij fers onder inachtneming der be- teelde oppervlakte, het cijfer af voor het ge-hele land, dan ver krijgt men het volgende resultaat, waarbij de tussen haakjes ge plaatste cijfers aangeven het ge middelde van de standcijfers van het eerste oogstbericht van de laatste 10 jaren. Tarwe 48 (64); rogge 61 (65); gerst 52 (61); koolzaad 37 (56); karwij 70 grasland 52 (62); rode- en witte klaver 49 (60); lucerne51 (63), waarbij 100 uitmuntend; 90 zeer goed; 70 goed; 60 vrij goed; 50 ma tig; 40 vrij slecht; 30 slecht en 10 mislukt. Over het geheel genomen staan groente en fruit in ons land er gunstig bij. Dat is wel de conclu sie, waartoe het overzicht van de Directie van de landbouw per 22 Mei leidt. Wat het fruit betreft, voor ap pels, peren, pruimen en kersen is de afwezigheid van nachtvorsten van grote invloed op de vrucht zetting geweest. Hoewel uiteraard thans nog niets met zekerheid over de komende fruitoogst kan worden gezegd, mag toch worden opgemerkt, dat de vooruitzichten tot nu toe gunstig zijn. Vrijwel alle belangrijke appel rassen vertonen een zeer goede ontwikkeling; ook voor peren lul den de berichten zonder uitzon dering zeer goed. Van pruimen verwacht men in de meeste centra een goede oogst. Evenals bij de pruimen was de weersgesteldheid tijdens de bloei der kersen minder gunstig; toch wordt de stand van het gewas in het algemeen als goed tot zeer goed beoordeeld. Alleen in het Utrechtse fruitteeltgebied acht men de vooruitzichten matig tot goed. Sla, bloemkool en aardbeien vormen als gevolg van de strenge winter een uitzondering op de voor de meeste groenteteeltgewas sen eveneens gunstige vooruitzich ten. Het gewas der vroege aard appelen vertoont zonder uitzon dering een goede ontwikkeling. De langdurige winter heeft aan de aardbeiplanten ernstige schade toegebracht. In de meeste teelt- gebieden is de stand matig tot slecht; een uitzondering vormen Zeeland, het Zuidhollands glasdis trict en het land van Maas en Waal, waar men een goede oogst verwacht. Dooreengenomen ver wacht men niet veel meer dan een halve Oogst. Perziken vertonen slechts één matige ontwikkeling; de vrucht- zetting valt tegen. 5 Weerverwachting medege- j deeld door het K.N.M.t. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Heldere nacht; in de ochtend 5 snel tot hoge waarde stijgende temperatuur; later op de dag j toenemende bewolking met t vooral in het Zuiden kans op S onweersbuien, die een vrij s sterke temperatuurdaling ver- oorzaken; meest matige wind j uit Zuidelijke richtingen. 3° Mei: Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur; Maan op 16.01 S uur, onder 3.00 uur. Robert Trent, eigenaar van een cafetaria in New Jersey kibbelde er met zijn vrouw over, wie van beiden het zwaarste werk had. Tenslotte besloten zij de proef op de som te nemen. Robert zou een week lang het huishou den doen en zUn ^rol*,w. 20u <^e cafetaria beheren. Na drie dagen gaf Robert het op. Hij had de eerste dag moeten wassen, de vol gen-de dag strijken en de derde dag de kamers een goede beurt moeten geven. Hij bracht het ech ter niet verder dan de was, waar bij hij zichzelf en de electrische wasketel verbrandde. Toen hij „klaar" was, was er niets meer schoon in het hele huis. „Van vegen en stoffen", aldus Robert, „werd ik stapelgek. Ik vind het werken in de huishou ding vreselijk eentonig en ver moeiend. Van nu af aan ga ik minstens ééns per week 'met mijn vrouw buiten de deur eten". Het wetsontwerp „Hoogèr beroep krijgsraden te velde" heeft bij de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer nogal critiek gevonden. De rege ring gaat er van uit, dat het voor alsnog noodzakelijk is, de rechts pleging te velde te handhaven. De commissie daarentegen is er niet van overtuigd, dat deze stelling juist is, althans t. a. v. de troe pen, die zich in Nederland bevin den. Reeds bij legerorder van 2 Ja nuari 1946 bepaalde de minister van oorlog, dat t, a, v, de strafop legging ingevolge de wet op de krijgstucht de troepen der Kon. landmacht, voorzover in Neder land aanwezig, niet langer geacht moeten worden een leger te velde te zijn. Waarom, zo werd nu ge vraagd, moet dat zelfde leger be schouwd worden als „te velde" ten opzichte van strafrechtelijk correctief? Is het wellicht de bedoeling, zo werd verder gevraagd, met de overgang van de rechtspleging te velde op de vredesreehtspleging te wachten totdat een algehele reor ganisatie van deze laatste tot stand gekomen is? ?In dat geval zou men het op prijs stellen, van de rege ring te vernemen, in welke rich ting haar plannen ter zake gaan en wanneer indiening daarvan verwacht kan worden. Met betrekking tot de vonnis-- sen van krijgsraden in Indië werd de vraag gesteld, of het niet mo gelijk is, hoger beroep daartegen te doen instellen bij een daar te lande gevestigde college. <a> De Eerste Kamer komt Woens dag a.s. bijeen ter behandeling o.a. van de wetsontwerpen beu lastingherziening 1947 en wljzi. ging besluit op do onderwijsbe. lasting 1942. Een der voorvechters van het esperanto, frater Wigbertus van Zon, is op „Huize Steenwijk" f-e Vught gehuldigd Fiij zijn zilveren jubileum in de esperanto- beweging. Drip van de vier onderzeese tele foonkabels tussen Engeland en Nederland, tijdens de oorlog bui ten werking gesteld, zijn thans weer aangesloten. Er bestaan plannen voor het bijleggen van een nieuwe ka,bel. Correspondentie voor de Kota Inten en de Johan de Witt be. hoort resp op 2 en 3 Juni en 18 Juni gepost te zijn. <a, Op de Kanaaldijk bij Son is de 13.jarige A. v. K., uit Eindhoven die met vier kameraadjes onder een boom schuilde door de blik sem getroffen en gedood. Een der vriendjes werd licht gekwetst Met ingang van 1 Juni fs be noemd tot burgemeester van Gennep dr. J H. Gillissen, thans sociaal juridisch adviseur van de Ned. R. K. Politiebond St Michael <a. Een van 's werelds grootste vul_ kanen, de berg Aso op het Japanse eiland Kioesjoe, is voor het eerst sedert veertien jaren tot uitbarsting gekomen. Er schijnt geen gevaar te bestaan en van verlies aan mensenlevens is niets gemeld. .a, Het aantal verkeersongelukken m België bedroeg tijdens liet vierde kwartaal van 1940 7038, tegen 6276 in het vorige kwartaal Het aantal ongelukken met dodelijke afloop bedroeg hiervan 3279 (2926 vorig kwartaal.) A Arbeiders van de Dunlopfabrie. ken te Montlucon hebben besloten een langzaam-aan staking te be ginnen. Indien het premiestelsel in deze fabriek niet zal worden ingevoerd, zullen de arbeiders waarschijnlijk het werk geheel neerleggen. <J> Hèt contingent dienstplichtigen voor het Belgische leger zal voor 1948 32.000 soldaten voor de land. macht en 1950 voor de luchtvaart, strijdkrachten omvatten. De tegenwoordige getalsterkte van het leger omvat 39.000 dienst plichtigen voor de landmacht en 1493 voor de luchtvaartstrUd. krachten .A, Met Ingang van 15 Juni mogen prentbriefkaarten en zakenbrie ven uit Duitsland naar het buiten, land worden gezonden wijl de zuivere uitspraak meteen door repetitie langzaam en nor maal wordt ingeprent. In dit laatste opzicht heeft de methode evident haar voordelen. Wat het vocabulaire betreft, zijn die niet zo duidelijk. Vóór alles schijnt ze ons nog al kostbaar. Het was in elk geval een in teressant experiment. Paedagogen die zich van de tastbare resultaten der taaifilm waaraan tijdens de bezetting de Duitsers niet schenen te twijfelen, ten aanzien van het Engels althans zouden willen overtuigen, wanneer ze de Franse hoofdstad bezoeken, verwijzen we naar het instituut, 15 Boulevard des Italiens. Voor een talrijk gehoor uit de onderwijswereld er waren ook een paar schoolklassen aanwezig had in „Odeon" te 'sHage een demonstratie plaats van de nieu we methode welke in het Mime- phone-instituut te Parijs wordt gevolgd bij het onderwijs in vreemde talen. Ze gaat uit van het beginsel dat de taal primair wordt gespro ken en gehoord en dan pas ge schreven en gelezen; terwijl ze het een principiële fout acht een vreemde taal aan te leren op de wijze voor de moedertaal gebe zigd. Op bijzonderheden kunnen wij niet ingaan. Hoofdzaak is dat door middel van het levende beeld gecombineerd met de om gangstaal de leerling zoiiaer hel mechanisch uit het hoofd leren verbuiging en vervoeging worden bijgebracht, de regels dus dei meestal lastige grammatica, ter- Het bestuur van de Belgische centrale van tram- en autobus- personeel heeft tijdens een te Brussel gehouden vergadering be slist op Maandag 2 Juni een al gemene staking van 24 uur van de trams en autobussen te doen plaats hebben. Deze staking, zo heet het in een desbetreffend communiqué, moet beschouwd worden als een eerste waarschu wing aan de regering als gevolg van het feit, dat deze tot op heden geen antwoord heeft ge geven op het verzoek om aan passing der lonen. Van 27 tot en met 31 Mei wordt in Parijs het jaarlijks congres ge houden, dat zich bezig houdt met de internationale bestrijding van besmettelijke dierenziekten. Dit jaar zal een bespreking worden gehouden inzake maat regelen tegen runderpest. De Ned. regering is op dit con gres vertegenwoordigd door haar permanente gedelegeerdedr. Quaedvlieg te Meerssen, waarne mend directeur van de veeartse- nijkundige dienst. Hij wordt in Parijs bijgestaan door dr. Fren- kel, directeur van het staats- onderzoekings-instituut te Am sterdam. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft de volgende cijfers omtrent de in- en uitvoer in de maand April 1947 (exclusief diamant) Invoer 1000 t. mill 762 201,4 1.312 312,7 1.023 256.3 1.353 339,4 Uitvoer 1000 t. mill 280 108,1 Jan. Febr. Maart April Jan. Al jarenlang had de douane recherche het Oog op een stelle tje smokkelaars, doch steeds wa ren de heren hun te glad en wis ten ze uit hun handen te blijven. Een zwendelzaakje bracht nu echter de prijscontrole op hun spoor en zo zitten ze nu toch ein delijk, waar ze horen, n.l. achter slot en grendel. Voor de afwisseling hadden de heren nu eens een combinatie gé- vonden, die met het verhandelen van gesmokkelde vulpennen bui tensporige winsten maakte. Zij verzonden bestelformulieren per post en wachtten dan af, wie op hun aanlokkelijk aanbod ingiiig. E" moeten ongeveer 2000 slacht offers gevallen zijn. Hun leveran ciers bleken twee Belgen te zijn en een „kunsthandelaar" te Meerssen, die de vulpennen op zijn beurt weer van een onbekende hotelgast te Rotterdam had ge kocht. Van het geld werden auto's gekocht en maakte men goede sier. De financier van de onderne ming, die lid van de Amsterdamse •diamantbeurs is, wordt verdacht van smokkel in diamant en ver dovende middelen. De kunsthan delaar-vulpenleverancier heeft geen noemenswaardige officiële bron van inkomsten, maar leidde desondanks een zeer vrolijk leven. De prijzencontrole heeft tegen zes betrokkenen proces-verbaal opgemaakt, terwijl de politie vier van hen om anderen redenen in bewaring heeft genom"t>. Een hunner is uitgeleverd aan de P.R.A. 178 234 466 97,1 138,3 142,6 1,4 1,8 2.4 lelangrijke posten waren bij de invoer resp. in Maart en Febr. Maart April Be.. -- - Bij de uitvoer waren resp. in Maart en April de belangrijkste posten in mill, guldens: vis, schaal - en schelpdieren, beh. conserven 5.0 en 1,8, kaas 5,6 en 2,0, gecon denseerde melk 1,8 en 1,8, eieren 1,2 en 1,8, granen, zaden en peul vruchten 11.2 en 8,0, verse groen ten 2,1 en 5,4, aardappelen 0,5 en 13,8, vlas 2,3 en 1,4, bloembollen, planten enz. 2,5 en 4,6, zetmeel- producten 1,7 en 7,0, gedistilleerd 1.2 en 1,0, cokes 1,0 en 1,6, kunst mest 1,7 en 2,2, ruw ijzer en staal 2.3 en 2,5, geneesmiddelen 1.6 en 1,8, verf- en kleurstoffen, lakken en vernissen 2,2 en 2.2, meubelen 0.8 en 1,0, kunstzijden garens 0,9 en 4,2, katoenen manufacturen 5,5 en 5,8, andere manufacturen 4.2 en 5,9, kleding en modewaren 2.2 en 2,3, papier en karton 2,8 en 4,7, schepen 0,4 en 2,6, radioartikelen 6.1 en 8,0, gloeilampen 2,6 en 3,0. overige electr. toestellen enz. 3,0 en 2,9. Een vrij belangrijke export h»d verder nog plaats van ingemaak te groenten, plantaardige oliën en vetten, bewerkte tabak, «t«^«i vezels, dekens, tapijten, touw. ijzeren buizen en boeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2