West-Europa moet op de been Trumans nieuwe plannen Fabrieks-sabotage in Indië VLIEGTUIGBOTSING IN GILZE Naar meer vacantiespreiding Europese kolenproductie Goed succes der W. Barendsz Twaalf militairen gedood Volgende reis wordt nog beter DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weer doodstraf ijxM&a Rusland wil van Engeland lenen De Bijenkorf affaire Vrouwen in Duitse mijnen T r ansar abische pijpleiding Overal daling in April EERSTE WALVISEXPEDITIE Opbrengst en onkosten 69ste JAARGANG VRIJDAG 30 MEI 1947 No. 20326 CONSTRUCTIEVE EN DEFENSIEVE POLITIEK Er wordt spoed betracht ONTA'ARDING IN AMERIKA De Santa Aim-tragedie HET LEVEN ZOALS PERS EN FILM HET UIT BEELDEN HET RUHRGEBIED- RANTSOEN NOG STEEDS WARM TEGEN LANDVERRADER ARRESTATIES TE BUITENZORG NOG MEER VLIEG TUIGRAMPEN Zware verliezen voor Amerikaanse luchtvaart FRANSE WINKELIERS GEWAARSCHUWD INDONESIË EN DE VETPOSITIE Prijzen en echte excessen Tl REGELING MOEILIJK wanneer we tegelijk vrij willen zijn DE KANTOREN van de Redactie en de Admi« nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant" Ztjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest S, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J» WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bfl de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bp vooruitbetaling. Men zal zich niet licht aan de indruk kunnen onttrekken, dat de mislukking van de conferentie van Moskou steeds breder krin gen trekt. Dit fiasco, hetwelk voor het grootste deel aan Rusland werd en wordt toegeschreven, heeft de betrekkingen tussen west en Oost zeer onaangenaam De- invloed en wederzijds worden de conclusies getrokken. In het Oos ten bespeurt men het bovenal aan een verscherping der perspolemie ken aan een stroom van verwijten bijzonder aan het adres van En geland en Frankrijk, m het Wes ten aan een aantal defensieve maatregelen, welke evident ten doel hebben een grotere eenheid te scheppen, een constructieve eenheid, welke de saamhorigheid der beschaafde wereld duidelijker, maar vooral efficiënter en effec tiever tot uiting zal doen komen. Het is zeker niet zó, dat bedoel de maatregelen een oorlogszuchtig karakter zouden dragen, of oor logstoebereidselen zouden zijn. Beide partijen zijn overtuigd, dat de tegenpartij geen oorlog wil, en ook niet naar oorlog streeft. In 't Westen is de diepere opzet veel eer alle krachten saam te bunde len om de alzijdige crisis, waaron- der de gehele Westerse wereld ge- bukt gaat; waaraan zij, zelfs zon der oorlog, ten gronde dreigt te gaan, zo snel mogelijk te over winnen. Er wordt derhalve naar een constructieve eenheid gestreefd We weten nog niet precies, welke nieuwe gang van zaken Engeland en Amerika in hun Duitse zones, waarin nog nauwer dan in het jongste verleden zal worden saam- gewerkt, willen doorzetten. Maar men ziet helder beider bedoeling om West-Duitsland want men hoopt ook de Fransen voor dit streven te winnen in te scha kelen in de economie van het niet-Russische Europa. Duidelijk blijkt dit uit de beschouwingen in de Amerikaanse pers en ook uit de commentaar rond de geruch ten, volgens welke het Witte Huis voornemens zou zijn een spe ciale zitting van het congres bij een te roepen om een nieuwe eco nomische buitenlandse politiek Het bericht over het proces, dat in Santa Anna (Califorme) worcit gevoerd tegen de 18-jarige Louise Overell en de 20-jarige George Gollum, die de ouders van eerst genoemde hebben vermoord, om dat zij zich tegen een huwelijk van de beide jongelui verzetten, her innert ons aan een bezoek, dat Joe Breen, de voornaamste filmcensor in Hollywood, enige tijd geleden aan Londen heeft gebracht Bij die gelegenheid heeft Joe Breen de Engelse pers in het Dorchester Hotel ontvangen en zich door ae journalisten laten interviewen. Een hunner stelde de heer Breen daarbij de volgende vraag; .Robert Riskin, de man, die de scenario's schreef voor de geestige films van Frank Capra, heeft eens verklaard, dat. hij bij het uitkiezen van films welke aan het toen pas bevrijde Duitse volk konden worden ver toond, de hele productie van Hollywood gedurende de laatste 20 jaren had nagegaan en dat hij minder dan 20 films had kunnen vinden, welke voor dat doel ga- schikt waren. Is u het met deze verklaring eens?" „Wel", antwoordde de heer Breen „ik ken Bob Riskin goed, maar ik weet niet, waar hij die cijfers vandaan heeft. Ik ben er van overtuigd, dat het er meer moeten ZXJ Wilt U daarmee zeggen vroeg j jnl,rnalist verder, „dat Holiy- de journalist ecn getrouw wood aan de wereiu beeld geeft van de democratische levenswijze in Amerika: „Inderdaad", luidde het mtwoorü van de heer Breen. „Over heel zou ik zeggen, dat zulks g<Volgens een gezaghebbende per soonlijkheid als de heer Breen heeft Hollywood dus gelijk en leven de Amerikanen inderdaad zoals de film ons wil laten zien. Jongemannen slaan hun verloof den knouck out en smijten ze in het water, ledereen is ruw en on hebbelijk tegenover zijn bedienden. Bankiers en rijke zakenlui zijn stompzinnige oude gekken. Pries ters schoppen bij het voetballen op straat ruiten in, houden er „ruime" opvattingen en damesken nissen aan de opera op na en ver richten bekeringswerk met senti mentele liedjes. Kinderen zijn „Inrirhe. wereldwijze nurksen. Niemand is gelukkig, tenzij hij dakloos is en niemand arm en hy een moord of deugt, tenz J jeegd en er spijt chantage heeftg }s geschikt van krijgt. Niema hy in voor een huwelijk, een verbeteringsgesticht^ vangems of een tehuis vou zuchtigen heeft gezeten. N is normaal, tenzij hij via eien J cho-analyse van paranoia is 6 nezen en niemand is waard dienst te worden genomen, tenzij hij eerst iets heeft gestolen. Wij zijn zo vrij niet alles te ge loven, wat de film ons van de levenswijze in Amerika vertelt en evenmin zijn wij geneigd aan te nemen, dat het proces in Santa Anna een normaal en alledaags gebeuren is. Wij zijn overtuigd, dat er in Amerika millioenen dege lijke, brave, gelovige, hard wer kende mensen wonen. Maar van hun leven wordt gfen film ge maakt en hun daden komen niet in de krant. 1 van de Verenigde Staten te be spreken. Normaal gaat het Congres op 31 Juli uiteen, om dan in het nieuwe jaar bijeen te komen. Maar 1948 zal natuurlijk sterk on der de invloed van de partij-con venties, welke in Juni gehouden worden, en van de presidentsver kiezing in November staan, zo dat zeker van diep ingrijpende maatregelen weinig of in het ge heel geen sprake zal zijn. Wil Truman derhalve de ver-strekken de plannen, welke hem, Marshall, leidende financiers en econo mische deskundigen voor de geest staan, doorvoeren, dan zal hij haast moeten maken. Want isola- tionisten en belastingbetalers we ren zich duchtig, en de goede uitwerking, ook voor de Verenig de Staten zelf, moet vóór de ver kiezingen blijken. Naar verluidt, zouden Truman's plannen een nog niet nader aange duid, in elk geval flink aantal mil liard dollars eisen, welke als een vredes-leen- en pachtwet over ge heel West-Europa zouden worden verdeeld. Het minste wat men verwachten kan, is, dat de Con gresleden een tot in alle details uitgewerkt plan in handen zullen hebben, waarbij natuurlijk sym pathieën en antipathieën een be langrijke rol zullen spelen. Maar daar overheen zal staan de eis, dat Europa meer en meer een econo mische eenheid wordt, zoals de afgetreden onder-staatssecretaris Dean Acheson dezer dagen zeide; „Europa's herstel kan niet volle dig zijn, zolang niet de verschil lende delen van de Europese eco nomie als een harmonieus geheel samenwerken". En hij voegde er de principiële stelling aan toe: „Het bereiken van een gecoördi neerde Europese economie blijft het fundamentele doel van onze buitenlandse politiek". In deze gedachtengang gaat het er niet meer om een of ander van de West-Europese landen op de been te helpen; maar geheel West- Europa en daaronder verstaat Washington alle Europese landen, die niet in de rechtstreekse Russi sche invloedssfeer liggen moet tot nieuw leven worden gebracht, „revitalised" zeggen de Ameri kanen. De voor ons zeer gunstige regeling van onze verplichtingen uit de leen- en pachtwet ligt on getwijfeld reeds in de lijn van deze politiek, al spelen ook de Amerikaanse sympathieën voor Nederland daarbij een grote rol. Niet echter alleen naar West Europa na het Nabije Oosten gaat de ifttense belangstelling van Washington. Vaster vormen dan deze reliefplannen heeft reeds aan genomen het plan der Verenigde Staten om geheel Amerika van het diepste Zuiden naar het hoog ste Noorden tot één groit defen sief stelsel te maken, dat door standaardisering van opleiding, kleding en bewapening in geval van nood als één 'grote defensieve eenheid kan optreden. Dit plan is een uitwerking van de Acte van Chapultepec van 3 Maart 1945, waarin tot gemeenschappelijke wederzijdse actie werd besloten voor het geval van agressie in of tegen het werelddeel Amerika; een acte, welke alle landen van Amerika, behalve Canada, hebben ondertekend. Zó tekent zich in grote lijnen de constructieve en defensieve politiek van de Verenigde Staten af, een machtig bouwwerk, dat veler bewondering wekt. maar dat zeker ook heel wat critiek, voor al in eigen land, zal uitlokken. De thans reeds vijf weken heer sende hongersnood in het Ruhr- gebied is nog niet. ten einde. De Britse autoriteiten hebben officieel medegedeeld, dat het in de vol gende maand te verstrekken dag rantsoen gemiddeld een waarde zal hebben van ongeveer 976 calo rieën, voor zover het normale ver bruikers betreft, per dag. De vleespositie is zo slecht, dat het nog te bezien staat, of aan dege nen, die zwaar werk verrichten, zoals mijnwerkers, hun gewone rantsoen vlees zal kunnen worden verstrekt. Het officieele rantsoen is 1550 calorieën per dag. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te Bilt gel dig tot Zaterdagavond: Langzaam naar Zuid vormen de meest matige wind; vrijwel nergens belangrijke bewolking, opnieuw warm weer. 31 Mei: Zon op 4.28 uur, on der 20.48 uur; maan op 17.18 uur, onder 3,14 uur. De advoc. fiscaal van het B. G. te 's-Hertogenbosch heeft de doodstraf geëist tegen de Bredase kapper A. P. den Boer. Verd. was door de Ned. autoriteiten al in Mei 1940 gearresteerd. Na de hij zich aanstonds in de gelederen Duitse inval losgelaten schaarde der NSNAP, de NSB en nog later werd hij vurig propagandist voor de Waffen SS, in welke kwaliteit hij heel wat jonge mannen heeft overgehaald tot dienstneming. Verder heeft hij aan Feldmeyers inlichtingendienst belangrijke mededelingen verstrekt. Twee Indonesiërs zijn gearres teerd in verband met een com plot om een tijdbom te plaatsen in de fabriek van de Amerikaan se Goodyear and Tyre Rubber Cy- in Buitenzorg meldt A.P. Kolonel J. J. Thomson, de com mandant van de eerste Ned. bri gade infanterie, zei, dat de aan voerder van het complot een tweede luitenant van het Indone sische republikeinse leger was, die een half uur voordat de Neder landers zijn huis hadden doorzocht was ontsnapt. Kolonel Thomson liet aan de verslaggevers een tijdbom zien, bestaande uit drie aan elkaar be vestigde handgranaten, welke m een stalen buis waren aangebracht met een electrisch uurwerk eraan vast. Volgens kolonel Thomson was dit apparaat in het huis van de luitenant aangetroffen. Hij zei, dat bij de huiszoeking ook een blauwdruk van een be langrijke rubbermachine was ge vonden. Indien deze machine on" klaar zou zijn gemaakst, zou de Goodyear fabriek maanden lan§ niets hebben kunnen produceren. Kolonel Thomson zei verder, dat de twee gearresteerd^ Indone siërs, waarvan één electriciën is op de Goodyear fabrieken, bekend Het wrak van een der vliegtuigen. Daar het terrein op grote afstand ivas afgezet, kon deze foto slechts met een zeer sterke tele-lens worden genomen. Op een afstand van 5 K.M. ten Oosten der gemeente Rijen, op de grens van deze gemeente en Tilburg, op Tilburgs grondgebied, heeft gisterenmiddag omstreeks vijf uur oen ongewoon en verschrikkelijk vliegongeluk plaats gehad. Twee militaire vliegtuigen zijn daar in de lucht niet elkaar in botsing gekomen en omlaag gestort. Alle twaalf inzittenden kwamen om het leven. Het waren twee lestoestellen van de L.S.K. van het vliegveld Gilze-Rijen, tweemotorige machi nes van het type „Auson". Dit is een ouderwets type, dat in Enge land veel wordt gebruikt voor de opleiding. De beide machines wa ren dan ook van de R.A.F. ge kocht om hier dienst te doen bij d waarnemers-opleiding. Eerst sedert kort had men ze in ge bruik. Het ongeluk gebeurde ongeveer op het punt, waar de gemeenten Tilburg, Gilze en Dongen samen komen. Een van de toestellen viel op Tilburgs territor, het andere op dat van Gilze-Rijen, beide in het or-m veld. Rijkspolitie stelde terstond een zeer strenge bewaking in om de plaatsen van de ramp, welke la ter door militaire politie werd overgenomen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is met militaire wa gens naar de luchtvaartschool vervoerd. Vijf lijken konden onge veer gaaf worden geborgen, de andere echter waren ernstig ver minkt. De slachtoffers zijnT na,nen der verongelukten A. A. Dobbe, res. 2e luitenant waarnemer uit Zaandam W. J. A. Vis, sergeant-waarne mer uit Vught 6 waarne- J. A. Mol, sergeant-vlieger Kon Marine uit Treebeek C. W. Nieuwenhuizen, sergeant- vliegtuigtelegrafist Kon. Marine uit Amersfoort A. H. Tigchelaar, matroos le kl. leerling-vlieger uit Zevenbergen H. Stienstra, sergeant-zeewaar nemer Kon. Marine uit Geleen A. J. de Groot, sergeant-vlieg tuigtelegrafist Kon. Marine uit Den I'ïag W. J. Kroeger, sergeant-vlieg tuigtelegrafist Kon. Landmacht uit Helvoirt J. Geertsma, sergeant-majoor vlieger, Kon. Landmacht uit De venter G. Bakuwel, sergeant-vlieger Kon. Marine uit Amsterdam A. M. M. Weyters, sergeant vlieg'tuigtelegrafist Kon. land macht uit Tilburg Beyers,, adjudant-onderofficier uit Scheveningen. Een Skymaster van de United Air-lines, welke gisterenavond van het vliegveld Laguardia opsteeg voor een vlucht naar Cleveland, is aan de rand van het vliegveld te gen een of ander obstakel gebotst en in brand gevlogen. Er waren 44 passagier aan boord en de beman ning bestond uit 4 personen. Een felle brand belette de red dingswerkzaamheden. Slechts 6 der inzittenden konden worden gered Het verlies van 42 personen is hel hoogste, dat de Amerikaanse bur gerluchtvaart ooit geboekt heeft. Ook in Alaska is gisterenavond kort na het opstijgen een vlieg tuig neergestort en uitgebrand. Van de 12 inzittenden worden er 3 vermist. De overige zijn zwaar gewond. In de bergen nabij Tokio is gis teren een Amerikaans toestel met 41 personen aan boord neergestort. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Een Dakota met 25 inzittenden wordt sinds gisteren boven IJs land vermist. Vermoedelijk is het tengevolge van mist verongel'ikt. Rusland wenst een ruimere cre- dietverlening van Britse zijde en heeft in dit verband verzocht om herziening van de credietvoor- waarden van de Brits-Russische overeenkomst van 1941, Het Russi sche voorstel bevat een verzoek om een crediet van ongeveer 55 millioen pond sterling, welk cre diet een rente zou dragen van 1V2 en dat .zou. worden terug betaald in een periode van 15 jaar. Van Russische zijde is te kennen gegeven, dat het aanvaarden van deze voorstellen een essentiële voorwaarde is voor het tot stand komen van een Brits-Russische handelsovereenkomst. Uit gezag hebbende bron wordt vernomen, dat de Britse regering de voorstel len nog overweegt. André Philip, de Franse minis ter van economische zaken, heeft de ongeveer 2 millioen winkeliers, die per 4 Juni a.s. willen staken als protest tegen de regeringscon- tróle, met zeer krachtige maatre gelen en zelfs met sluiting van hun bedrijf gedreigd. Ter kabinetsvergadering is be sloten een delegatie van de win- keliersbond op te roepen voor een onderhoud met Ramadier, de mi nister-president. De winkeliers- bond heeft Woensdagavond beslo ten tot een staking van 24 uur op 4 Juni, met uitzondering van voedselwinkels welke alleen in de namiddag zouden sluiten. hadden, dat zij van plan geweest waren de bom in de machine te plaatsen. Inmiddels werd door de directie van de Goodyear fabrieken mede gedeeld, dat de sabotage, ondanks de aanwezigheid van Nederlandse soldaten, die de wacht hielden bij de fabriek, voortduurde. Donder dagmorgen was een machine ver nield, doordat er een schroef in het raderwerk was aangebracht. De directie van de Goodyear fa brieken weigerde uit te weiden over de redenen voor de sabotage doch gaf toe, dat de opbrengst aan banden naar het Nederiai/isfc leger en het departement van het -verkeerswezen van de Ned. Indi sche regering ging. Kolonel Thomson zei, dat de sa botage was begonnen op 9 Januari. Ter labour-conferentie te Mor- gate heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. Bevin. o a- verklaard; Groot-Brittannië had zich alle moeite gegeven om een overeenkomst in Indonesië tot stand te brengen- ..Men beseft niet", aldus Bevin. ,,dat wanneer in Ned.-Indië vrede zou heersen de vetpositie van de wereld over ongeveer een jaar geregeld zou zijn. Vrede in China en Indonesië en een verdrag met Japan zullen de verdeling van levensmiddelen, vetten, ol'ën. grondstoffen, zijde en textielgoederen en duizend an dere dingen, die het leven ver aangenamen, openstellen". Voor de economische tucht rechter te Amsterdam is gisteren de zaak tegen de Bijenkorf voort gezet. De gedaagden hadden geen verstek laten gaan, zodat nu de electrische en verlichtingsartike len aan de beurt konden komen. Evenais bij de keramische arti kelen betoogde de verdediger, mr. Houthoff. ook nu, dat de Bijen korf bij het bepalen van de winst marges binnen de perken is geble ven. Alle partijen waren het er over eens, dat de prijzen van deze ar tikelen overal ver boven die van Mei '40 liggen; een Bijenkorfdes- kundige schatte vier honderd pro cent. Dit bleek wel ongeveer juist te zijn, want ook de lampekap- pen en standaards, die thans ten tonele verschenen, bleken veelal het vijfvoudige van de vooroor logse prijs te kosten. Volgens een deskundige van de prijsbeheersing heeft deze in dustrie zich evenals de kerami sche industrie geweldig uitge breid. Op het ogenblik is er door overproductie zelfs een teveel aan lampekappen. De prijsbeheersings- ambtenaren verklaarden bij de Bijenkorf alleen de werkelijke excessen in de verbalen te hebben opgenomen. Er waren nog wel ve le andere artikelen boven de nor men, maar „deze konden nog door de beugel". Dinsdag 10 Juni wordt de be handeling voortgezet. Wegens het gebrek aan arbeids krachten in de kolenmijnen, heeft het Duitse vrije vakverbond de mogelijkheid overwogen, vrouwen in de mijnen te werk te stellen. Dit zal alleen voor de sovjet-zone geschieden. De werving zal plaats hebben door de vakverenigingen en door de bijzondere vrouwen commissies. De gezondheidstoe stand van de arbeidsters zal on der voortdurende controle staan. OUD DELFT IN KUNSTLICHT Ter gelegenheid van de feestiveek zullen de volgende week een aantal fraaie oude Delftse gevels in kunstlicht baden. Hét alombekende Oude Huisje aan het Vrouwenrecht biedt een fantastische aanblik. Een Comité bestaande uit ver tegenwoordigers van: het N.V.V., het C.N.V., de N.K.A.B., de Ned. Christ. Reisver., de Ned. Reisver. voor Katholieken, de Ned. Reis- vereniging, heeft zich over het vraagstuk der Vacantiespreiding en is daarbij gekomen tot de vol gende punten: Vacantiespreiding is noodzake lijk, omdat de toeristenstroom in het thans algemeen geldend va- cantieseizoen groter is dan de opname-capaciteit. Vacantiespreiding verlengt de vacantieperiode, waardoor de op name-capaciteit vergroot wordt. Er bestaat een vaste gewoonte om te trachten vacantie te nemen tussen half Juli en eind Augustus. Het feit, dat begin September een belangrijke datum is in on derwijskringen, heeft hierop uit de aard der zaak grote invloed gehad. In de loop der jaren zijn ver scheidene pogingen aangewend om te komen tot een vrijwillige vacantiespreiding, doch de vacan- tieganger bleek zich in dit op zicht weinig te storen aan een al gemeen advies. Het belang van de vacantiegan- ger, van de vervoerder en van de hotelier wettigt de bemoeienis met de vaststelling van de va- canties. Wijziging is slechts mogelijk in overleg met de Overheid, Onder- wijsinstahties en de organisaties van werkgevers en werknemers. De Overheid kan in dezen be langrijke invloed uitoefenen bij het vaststellen der schoolvacan- ties. Indien deze worden verdeeld over een zo groot mogelijke pe riode, wordt hierdoor de vacantie spreiding sterk bevorderd, want zeer velen nemen vacantie in de zelfde tijd, waarin hun kinderen vrij van school zijn. Het zou ernstige overweging verdienen de Pinkstervacantie voor de scholen te doen uitgroeien tot ruim een week, waardoor deze zeer gunstig vallende dagen de spreiding zouden beinvloeden. De sluiting van vele bedrijven in het begin van Augustus lieeft tot gevolg, dat de vacantiever'olij- ven in deze week het aanbod niet kunnen verwerken, tot schade van de vacantieganger. Daarom overwege men deze sluiting re gionaal te doen plaatsvinden, in dier voege, dat de rayons niet ge lijk vacantie krijgen. Hierbij dient aangesloten te worden bij een eventuele regionale spreiding van de schoolvacanties. Daarnaast zou het wenselijk zijn om de sluiting van gehele be drijfstakken te verdelen over meer weken. Hier zou een taak liggen voor de Stichting van de Arbeid. Indien een bedrijf niet in zijn geheel sluit, verdient het aanbe veling de werknemers zonder kin deren vacantie te geven buiten de schoolvacanties. De vacantiespreiding kan sterk bevorderd worden door goedko pere vervoers- en pensionprijzen buiten het hoofdseizoen, wat voor de betrokkenen geen verlies be tekent, daar een langer vacantie- seizoen een hoger gemiddelde be zetting tot gevolg heeft. De premier Jamil Mardan Bey heeft gezegd, dat men een over eenkomst tussen de Libanon en Syrië verwachtte, die Zaterdag 31 Mei ondertekend zou worden, en die de gelegenheid voor de Transarabische Pijpleiding Maat schappij zou openen, om de olie van de rijke Amerikaansche con cessies in Arabië naar de Middel landse Zee te transporteren, aldus een A.P.-bericht. In de overeen komst wordt o.a. het deel aan gegeven, dat Syrië en de Libanon van de winst van jje maatschappij zullen ontvangen. De maatschappij heeft de route voor het 150 millioen dollar pro ject nog niet aangewezen. Volgens Libanese en Syrische autoriteiten zal de maatschappij misschien een raffineerderij van 100 millioen in de Libanon bouwen. De Europese productie van harde kool geeft volgens de voorlopige cijfers van de Europese kolen- organisatie voor April j.l. een da ling te zien. De productie voor de verschillende gebieden was voor de afgelopen maand als volgt: (alles in 1000 ton) Aken en Ruhr- gebied 4,599 (vorige maand 6.079), de gemiddelde productie bedroeg 220 (v.m. 233); Saargebied, hier bleef de dagproductie vrijwel on veranderd op 33, terwijl de maand, productie 785 tegen 891 bedroeg; Frankrijk produceerde 4.228 tegen in Maart 4.628, de dagproductie liep terug van 179 tot 169. De Bel gische productie bedroeg in April j.l. 2.172 tegen 2.198 terwijl de dag productie terugliep van 36 tot 34. De Belgische productie bedroeg in April j.l. 2.172 tegen 2.198. terwijl de dagproductie steeg van 85 iet 87; de Nederlandse productie daalde van 885 tot 812, terwijl de dagproductie terugliep van 36 tot 34. De totale koleninvoer voor ce Europese landen bedroeg in April j.l. ook weer alles in 1000 ton); 3.022 tegen 2 861 in Maart j.l. In April j.l. leverden de V.S. 2.024 tn. terwijl West Duitsland leverde 780 ton. en Polen 218 ton, terwijl in Maart j.l. de koleninvoer van Europa uit Engeland bedroeg 11, uit de V.S. 2.044. uit West Duits land 661 en uit Polen 145. In het hoofdkwartier van het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn werden zes door de Duitsers gestolen waardevolle Nederlandse schilderijen ontdekt, die voor een prikje bij een Berlijnse decorateur waren gekochtDe schilderijen worden naar Nederland teruggezonden. „De 13.000 ton traan die de „Willem Barendsz" uit de Zuidpoolzee meebracht, zijn voor een eerste expeditie een zeer mooi resultaat, waarover wij dap ook zeker tevreden zijn", aldus de heer A. Warnderink Vinke, directeur van de „Ned Mij, voor de Walvischvaart", tijdens een pers conferentie, waarbij uitvoerig over het afgelopen vangst seizoen van gedachten werd gewisseld. ten, die daarbij betrokken zijn ge veest, parten gespeeld. Vergelijkende cijfer$ Ter vergelijking gaf de heer finite de \olgende cijfers: De productie aan traan per jlau.ve walviseenheid bedroeg vver het gehele seizoen voor de „Bilaena" de moderne walvis vaarder van de United Whalers d gemiddeld ca. 92.5 barrels per unit, voor de „Willem Ba rendsz" 133 barrels. De Noorse expedities brachten het tezamen gemiddeld tot 117 barreb. Dit pleit ongetwijfeld voor de tech nische prestatie van de Amster damse Droogdok Mij. en voor de tunde van de Ned. chemici en technici, onder wier leiding de ranrlck heeft gewerkt. Wij verwachten voor het vol gende seizoen echter nog betere resultaten. Wij kunnen hierop te meer vertrouwen, omdat de laat ste 6 weken een opbrengst brach ten van 1000 ton per week. Wan neer wij dus 18 weken seizoen hebben en die opbrengst van het begin af weten te halen dan zou er dus 18.000 ton gewonnen kun nen worden Behalve een zeer bevredigend resultaat heeft deze expeditie ook kostbare ervaring opgebracht. De maatschappij weet nu wat er ge wijzigd moet worden bij de orga nisatie, waarvan de heer Vinke erkende dat er wel een en ander aan gemankeerd had. Maar een dergelijke onderneming was ge heel nieuw en wij waren afhan kelijk gedeeltelijk althans van buitenlandse deskundigen, waar mede echter niet steeds prettig is samengewerkt. De vliegdienst. die voor de vangst van geen be lang is gebleken, zal het volgend jaar niet meer meegaan. De daar- De heer Vinke verklaarde dat de moderne walvisvaart een zeer wisselvallig bedrijf is, men is af hankelijk van iet weer, men kan geluk of pech hebben bij het vin den van walvissen, terwijl de wal vis eerst in de loop van het seizoen vet wordt, wat natuurlijk van in vloed is op de traanproductie. Zo leverden de eerste eenheden gemid deld 59 barrels aan traan op, ter wijl het gemiddelde over het ge hele seizoen bijna 133 barrels per eenheid bedroeg. Publicatie van cijfers in. de loop van een seizoen geeft derhalve geen enkel houvast en verleidt ondeskundige buiten staanders tot speculaties, welke wij niet in de hand hebben willen werken. (Eén barrel is 160 L.) De reportages en de daarop gevolgde publicatie van net mi nisterie hebben er de directie destemeer van overtuigd hoe juist dit standpunt in deze is ge weest. althans dit eerste jaar. waarin men zirh uit hoofde van oovotendheid dit alles niet kon realiseren. Natuurlijk hebben er dit eerste eizoen nog andere factoren een rol 'd. waardoor de productie in de eerste weken beneden de ver wachtingen is gebleven. In de eer ste plaats waren bij lange na niet alle oovarendon vakkundigen in de walvisvaart; in de tweede plaats varen wij te laat op de vangstgron- den en in d' derde plaats had de fabriek mg niet eenmaal gedraaid lfs- „iet proef gedraaid De tijd beschikbaar voor voorbereiding van deze eerste expeditie heeft al door aan boord vrijgekomen ruim te zal besteed worden voor hutten voor meer dekpersoneel. Ook zul len er volgende keer enige proef installaties komen voor de berei- ring van vleesmeel, een waarde vol veevoeder. De prijs, die de Regering zal betalen Wat de prijs betreft, welke de regering, die zoals men weet de traan koopt, betalen zal, deelt de heer Vinke mee, dat daarvoor zal gelden de wereldmarktprijs van 21 Mei, de dag waarop de Willem Barendsz thuiskwam. Over deze prijs is men momenteel aan het onderhandelen, wat niet zo een voudig is omdat er in dit artikel slechts zeer weinig affaires zijn, die bovendien nog moeilijk te achterhalen zijn. De prijs per ton is van 67 in het midden van het vorig jaar opgelopen tot 85 in December; de laatste tijd is er echter zelfs 100 en meer voor betaald. Op een vraag over de exploita tiekosten deelde de heer Vinke mede, dat deze omtrent de begro te 7,5 millioen liggen. De maat schappij heeft een crediet ontvan gen van 7,5 millioen van de Herstelbank hieruit is grotendeels de Willem Barendsz gefinancierd. Voor de exploitatiekosten had men een bankcrediet waaruit men on gelimiteerd kon putten, doch dat steeds door voorschotten op de traanleverantie werd ingelopen. Momenteel is dit bankcrediet niet groot meer. Het nieuwe seizoen zal lopen var 8 December a.s. tot 8 April 1948. maar de expeditie zal ge- ruimen tijd van tevoren aanwezig zijn en dus reeds eind September vertrekken. Over het bouwen van een tweede factoryschip konden nog geen mededelingen gedaan worden. Men is bezig met de tech nische voorbereiding, maar de eventuele bouw zal vooral finan ciële moeilijkheden opleveren. De arbeiders aan boord waren aangesteld op een collectief ar beidscontract, aan de bepalingen waarvan men zich strikt gehou den heeft. Het was natuurlijk hard voor de werkers om te horen hoeveel belasting van hun zeven maanden salaris afging, maar daaromtrent is men momenteel met de belastingen aan het onder handelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1