Uitvoering der Linggadjati overeenkomst DE NEDERLANDSE NOTA AAN DE REPUBLIEK Ruit- nieuwtjes C.-G. verlangt binnen 14 dagen antwoord Het voordeel paard te zijn Opruiming van oorlogstuig De klerenkast VRIJDAG 30 MEI 1947 - PAGINA De troetelkinderen van Hollywood GRONDWET VOOR SAARGEBIED ITALIAANSE TUTTIFRUTTI RUSLAND BESCHULDIGT HONGAARSE PREMIER „Complot tegen de democratie" EEN CENT VOOR VIJF COLORADOKEVERS Vlammenwerpers in actie GROTE TEXTIEL- DIEFSTALLEN VON PAPENS AAN VALLER GEK hen die op en rcna de Grebbe- berg begraven liggen, er heen vervoerd O Te Gennep is het 14-jarig meisje J. v. Hout bij, het baden in de Maas verdronken. Een Amerikaanse miltaire recht bank te Dachau heeft 6 van de 14 Duitsers, beschuldigd van moord, resp. mishandeling van drie Amerikaanse piloten ter dood veroordeeld. O De Amerikaanse regering heeft officieel de wens tot uitdrukking gebracht, dat de Britse militaire missie in Griekenland de trai ning van het Griekse leger zou blijven leiden. De Griekse strijd, krachten zouden binnenkort verder gemechaniseerd en van materiaaJl voorzien worden. I^i Howard C Petersen, Amerikaans onderminister van oorlog, is te Berlijn aangekomen voor be sprekingen met hef Britse en het Amerikaanse militaire be stuur, aldus meldt Dena. Radio Frankfort deelt mede, dat gedurende de eerste drie weken van Mei 200.000 ton voedsel en 50.000 ton zaden en kunstmest in Duitse havens van de Anglo.- Amerikaanse bezettingszone zijn aangekomen. Het Franse militaire hoogge. rechtshof heeft 9 van de be klaagden in het proces te Rastatt (Baden) tegen voor malige bewakers van vier kampen ter dood veroordeeld. <J> Generaal Franz Boehme, die aangeklaagd was wegens oor. logsmisdaden tijdens de Duitse bezetting van Joego-Slavië, is Donderdag overleden tengevolge van een schedelfractuur na een sprong van de verdieping, waar zich de cellen bevonden in de gevangenis van Neurenberg. O In totaal zijn sedert de vorige week Maandag meer dan 50.000 kg aardbeien door de lucht naar Engeland overgebracht. Correspondentie voor Hr Ms. Kortenaer dient op 5 en 12 Juni ter post te zijn bezorgd In de Wiel te Waalwijk zijn de resp. 18 en 19-jarige meisjes D. W en R. S. bij het zwemmen verdronken. <J> De Stct. van Donderdag bevat een prijzenbeschikking Ned. scheermesjes. Daarbij wordt de max. detailprijs voor mesjes met een dikt® van 012 m.m en meer bepaald op 4% ct.. indien minder dan 0.12 m.m. doch meer dan 0.09 m.m 5 ct en bij 0.09 m.m en minder 6% ct. O Zij, die Vóór 15 Oot 1947 hun vacantie buiten gaan door brengen en voor het bereiden van hun maaltijden op het gebruik v.in petroleum zijn aan. gewezen, kunnen daarvoor petroleum aanvragen, O De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de leden be- noem,j van de Spoorwegraad, zo als deze tot 1 Juni 1950 zal zijn samengesteld. Ir. Th. v. Marle bleef voorzitter, de heer Scha- pink secretaris. Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan het marineselec. tiecentrum te Voorschoten en aan de mijnopruimingsdienst te Katwijk en Lieiden. Naar het Duitse soldatenkerkhof in de Peel bij IJsselsteijn is thans reeds het stoffelijk over schot van ruim 1000 gesneuvelde Duitsers overgebracht. Op het ogenblik worden de lijken van aldus door haar ontworpen voor stellen een samenhangend geheel vormen, waarin essentiële wijzi gingen niet mogelijk zijn. In verband met de dringende noodzaak om op korte iermijn tot een begin van uitvoering te geraken, meent zij te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voorstellen door de repu blikeinse delegatie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen moge lijkheid om de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder te gebeuren staat, moeten voorleggen aan de Nederlandse regering. In Hollywood is Richard C. Graven de man, wiens taak het de laatste zeven jaren is geweest de dieren, die in films optreden, te beschermen. Op 1 Juli a.s. zal Graven, die op zijn 75ste jaar nog uitstekend ter been is, zich uit zijn werkzaamheden terugtrekken. Het resultaat van zijn werk ge durende de afgelopen zeven jaar als directeur van de „American Humane Association" en als ad viseur van de filmstudio's is ge weest dat de „dieren-acteurs" er thans in vele opzichten beter en gelukkiger aan toe zijn dan hun menselijke collega's. De „American Humane Associa tion" kwam in 1939 op haar ach terste benen te staan, toen een paard tijdens het opnemen van een filmscène werd gedood, ter wijl het in een rivier sprong. Er werden bepalingen opgesteld be treffende het gebruik van dieren in films en aan Richard Graven werd het recht verleend de scènes waarin dieren moesten optreden, tevoren te keuren. Er zijn meer dan 1000 „paarden- acteurs" in Hollywood en zij zijn Graven's troetelkinderen. Er mag onder geen voorwaarde een truc worden gebruikt om de paarden te doen struikelen. Zij worden er met oneindige zorg in geoefend op eigen initiatief te vallen. In vergelijking met hun mense lijke tegenspelers worden de paarden op alle mogelijke manie ren verwend. Zij behoeven nooit méér dan twee uren per dag voor de camera te werken en ze hebben meer „doublés" dan de grootste „stars". Er wordt voor hun rust gezorgd, zij worden uitstekend ge voed, gaan regelmatig onder de douche en wonen in de mooiste „wijken". Zij worden nooit gesla gen en scherpe sporen kennen zij niet. Er zijn heel wat menselijke ac teurs, die er hun halve salaris voor over zouden hebben, om zo nu en dan een poosje in de hoe ven van hun paarden-collega's te staan In kasteel Oud-Wassenaar te Den Haag werd door de Apostoli. sche internuntius het huwelijk ingezegend van de dochter van de Braziliaanse minister, vroeger gezantschapsraad te Den Haag de Sagadas Guimaraes en de attaché bij het Zwitserse gezant schap G. de Dar dee. Tijdens de receptie. Een speciale commissie, belast met het opstellen van een con stitutie voor het Saargebied in de Franse zóne van Duitsland is te Saarbruecken ingesteld. De com missie moet haar werk tegen 15 September beëindigd hebben en staat onder voorzitterschap van Johannes Hoffman, de provinciale voorzitter van de christelijke volkspartij, terwijl de leider der sociaal-democraten in het Saar gebied, Richard Kirn, ondervoor zitter is. De juistheid van de mededelin gen van drs. Vromans, lid van het dagel. bestuur van de vak groep Textielhandel, dat volgens de huidige productie per manne lijke inwoner 1 costuum in de drie jaar en 1 jas in de vier jaar beschikbaar zou zijn, wordt van officiële zijde niet ontkend. Men wees ons er echter van die zijde op, dat blijkens een ingestelde enquête in de jaren onmiddellijk vóór de oorlog gemiddeld per mannelijke inwoner eens in de 2 jaar een nieuw costuum en in de 2 jaar ook een jas werd gekocht. Wat de jassen betreft, waren alle soorten jassen inbegrepen. Ken jas van wollen stof werd per in woner gemiddeld eens in de 5 jaar gekocht. Dat men thans ander half maal zolang met een costuum en twee maal zolang met een jas moet doen als vóór de oorlog, werd niet onoverkomelijk geacht. Evenwel gaf men toe, dat men voor de oorlog nog over enige voorraad kleding beschikte, ter wijl nu de klerenkast is uitgeput en dat maakt de huidige situatie inderdaad moeilijker. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de burgemees ters medegedeeld. dat in het kader van de ruiming van de overal in den lande nog ver spreid liggende munitie, in over leg met zijn ambtgenoot van Justice, thans maatregelen zijn getroffen voor een systematische en intensieve opruiming, van het oorlogstuig, voor zoveel dat zich nog onder de bevolking bevindt. Hij vraagt de bijzondere aan dacht voor een rondschrijven terzake van de procureurs-gene raal fgd-, directeur van politie. Het wil de mimister gewenst voorkomen, dat, naast de open bare bekendmaking, waarover het schrijven van de procureurs generaal o m. handelt en waarin op het strafbare van het voor handen hebben van projectielen, mijnen, munitie e.d. wordt gewezen, de ouders, voogden of verzorgers van de schoolgaande jeugd worden geattendeerd op het grote gevaar van vaak zc fs onschuldig uitziende voorwerpen. Op deze wijze wordt enerzijds het achterhouden van deze voor werpen zoveel mogelijk voor komen. terwijl anderzijds de ruiming aan de hand van de bin nengekomen meldingen door de hulpverleningsdienst systematisch zal kunnen geschieden- Naar A.P. van gezaghebbende Hongaarse zijde verneemt, heb ben de Russische bezettingsan- toriteiten in een officiële nota de Hongaarse premier Ferenc Nagy, de minister van buiten landse zaken. Janos Gyongyosi en de voorzitter van het parle ment, Bela Varga, beschuldigd van medeplichtigheid aan een complot tegen de „Hongaarse democratie". Deze drie politici zijn lid van de partij der kleine boeren, die in het parlement de meerder heid hebben en waartegen reeds geruime tijd de communistische agitatie in al baar felheid woedt, De Russen baseren hun beschul diging op' z.g. „beëdigde verkla ringen" van Bela Kovacs, de voor malige secretaris-generaal van de kleine-boeren-partij, die naar on langs van Amerikaanse zijde werd bereikt, door de Russen is gearresteerd op aanklacht van spionnage. In Goes arriveerde een spuit- brigade beschikken over een jeep met een aantal spuiten, die overal in Zeeland, waar Colorado- besmetting optreedt, in actie zul- len 'omen. D© brigade zal, indien noodzakelijk, met drie draagbare vlammenwerpers de stranden kun nen schoonspuiten. Er is thans een premiestelsel ingevoerd, waarbij de schoolkinderen, die Colorado kevers verzamelen, per 5 Ingele verde kever een cent ontvangèn. taire besturen hopen, dat ook de andere bezettende mogendheden zich bij deze economische integra tie zullen aansluiten. De economische raad zal de no dige maatregelen uitwerken voor vervulling van een politiek van economische wederopbouw in de gecombineerde zones in overeen stemming met het beginsel'van de overeenkomst van Potsdam, in Juli 1945 tussen Amerika, Groot- Britannië en de Sovjet-Unie tot stand gekomen. Naar de door dc Britten gecon troleerde nieuwsdienst in Duits land heeft medegedeeld, zullen te New York, Londen, Parijs, Lissa bon, Praag en in een van de Scan dinavische hoofdsteden buiten landse bureaux van de nieuwe economische raad voor West- Duitsland worden opgericht. In de staf van deze bureaux zullen ook Duitse deskundigen worden opgenomen, die bekend zijn met de ontwikkeling van de Duitse economie gedurende de laatste jaren en met de buiten landse markten. Naar van de zijde van het militair bestuur te Muenchen wordt medegedeeld, was de gede tineerde van het werkkamp Re gensburg. die Von Papen heeft aangevallen, krankzinnig. Het is onwaarschijnlijk, dat hij de iden titeit van Von Papen heeft gekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2