Nieuws uit Stad en Omtrek Schiedam heeft een tien-jaren-plan Tonnen lagen voor het grijpen Waar is de buit gebleven? R DE VLIEGRAMP TE GILZE Afgodsbeeldje KAPITEIN DUMPELADORIS ADIO 5? ASA'S Vrijdag 30 mei m1? Het onderzoek naar oorzaak programma Het I zeveren PAGINA 3 De zuinigheid bedroog toch de wijsheid daartoe h&lg& Jgfr* het verkrwi gebouwen en net verkrijgen van materiaal. Er DE LUSTRUMVIERING VAN HET S.F-L. GORZEN SCHOOLVOETBAL- TOURNOOI Voor de Katholieke jeugd DE KLOKKEN VAN DE ST- JAN EEN DAG KALIEF BURGERLIJKE STAND BONNEN VOOR PETROLEUM EXCELSIORSV.V. DH.S.—FLUKS PROPAGANDA-VAAR- TUIG TE WATER Van „Onze Marine" OM DE ZILVEREN BAL DE INTERNE KRAAK 50- Het snelle gevaar Leivis Allen Browne. FINS TANKSCHIP TE WATER Op het onderzoek van de be groting 1947 in de secties en het verslag daarvan is nu de memorie Van antwoord gevolgd. B. en W. geven ogenschijnlijk op alle te berde gebrachte problemen een bevredigend antwoord, zodat de begroting zonder al te veel moei lijkheden binnen korte tijd be handeld zou kunnen worden; d_e tijd zal echter leren of dit opti misme gerechtvaardigd is. B. en W. streven een doeltreffend gemeentebeleid na. Ten aanf®« van de stadsuitbreiding bestaate een algemeen urgentieplan, zoveel mogelijk S^volgd Dit tienjarenplan werd r J dens de bezetting op&maan Alle grote werkzaamheden, die urgent waren en voorzien konden worden werden er in opgenomen iT de volgorde van urgentie. De tijdsomstandigheden leggen na tuurlijk beperkingen en wijzigin gen op. Het ?ou, niet aan te be velen zijn het plan in bijzonder heden te publiceren, maar het aan gekondigde boekwerk over de stadsuitbreiding zal zo spoedig mogelijk verschijnen. Op de vraag, of de secretarie- örganisatie in de samenstelling van de afdeling financiën en on derwijs niet verouderd is, moet ontkennend geantwoord worden. Een afzonderlijke afdeling perso neelszaken lijkt npg niet nodig. "Wel zal de secretarie mettertijd moeten worden uitgebreid, maar men moet zich hoeden voor een langs elkaar heenwerken van een te groot aantal afdelingen. De be groting 1948 zal zo mogelijk nog in de loop van 1947 worden m- g0Omtrent de gemeentelijke zelf standigheid en het werk van de commissie Oud kan weinig gezegd worden. Bij de definitieve rege ling van de financiële verhouding zal de gemeente bronnen van in komsten moeten krijgen, evenredig met haar taak. Van financieel be lang is het niet, dat de politie en armenzorg rijkszaak worden, maar het is stellig beter, dat zij ge meentezaak blijven terwille van de autonomie. Het vroegere beleid De opmerking van vele kanten gemaakt over de passage in het begeleidend schrijven, dat aan merking maakte op het beleid van vroegere gemeentebesturen, vraagt om een antwoord. Het is zeer waarschijnlijk, dat minder grote zuinigheid in het verleden het heden voor zekere hoge uitgaven zou hebben behoed. Het zou voor de gemeente voordeliger geweest zijn, indien destijds met behulp van het Werkfonds een groter aantal kapitale werken tot stand was gekomen, zoals een stadhuis, gymnastieklokalen, sport- en speel terreinen e.a. werken, welke thans hoge uitgaven met zich zullen brengen. B. en W. moeten tegen spreken, dat verschillende uit gaven te hoog te zijn opgevoerd, ook al kan de achterstand niet in een te snel tempo worden inge- hMet belangstelling wachten B. en W. het rapport af van de hijks- commissie, waarin voorstellen zui len worden gedaan, hoe de mede zeggenschap van het personeel ih de bedrijven op sociaal en (of) sociaal-economisch gebied gere geld zal kunnen worden. Ter voorziening in de gevoelde leem te zal worden overgegaan tot in stelling van dienstcommissies, over wier taak door het College nog nader beraden zal worden na overleg met de organisaties. Tussen enkele andere gemeenten en Schiedam is overleg gepleegd over de salarissen en de arbeids voorwaarden van het personeel. Men zal proberen een uniforme regeling te treffen, zodat af vloeiing van bekwaam personeel naar andere gemeenten zal wor den tegengegaan. Het is niet gebleken, dat be paalde lagere ambtenaren last ondervinden van hun flinke hou ding tijdens de bezetting en B. en W. zouden er dan ook prijs op stellen, omtrent dit punt nader te worden ingelicht, daar zonder ge gevens een onderzoek niet moge lijk is. De opeenhoping van func ties, zowel als de bevordering na de bevrijding zal overzichtelijk worden opgesteld en de gegevens zullen OP aanvrage aan de raads leden worden verstrekt. Busdiensten De frequentie der busdiensten met het Westen moet worden op gevoerd, doch dit is niet mogelijk wegens het gebrek aan rollend materiaal bij de R. E. T. Om die reden- is er weinig kans OP het instellen van busverbindingen met andere gedeelten van de stad. Het probleem zal echter te bevoegdei plaatse in ftotterdam aanhangig gemaakt worden. Dit is eveneens het geval met tramhaftensUse li2Sing van de Jemaak\l °P de Koemarkt. De SeAeersrege^f^ over de markt kunnen niet wnrri ^°e" schreven; de politie kreeg °h1«- over geen klachten en «!el. aantal agenten is toch op de fnits uren ter plaatse, om het verkeei vlot en veilig te doen verlopen Zolang de tramhalte niet ver plaatst. is, kan een goede oplossing van het verkeersprobleem op d| Koemarkt niet verwacht worden. Zondagochtend- voorstellingen Het College heeft voor de Zon dagochtendvoorstellingen een r geling getroffen, welke er naai streeft de rust op Zondag zoveei mogelijk te bevorderen. Dit wn niet zeggen, dat groepen, welke een gen as te ontspanning op Zon dagochtend wensen te organise ren. daartoe onder bepaalde voor waarden eeen gelegenheid zouden krijgen. Een minderheid in het College zou op dit gebied een soe peler reveling wensen te treffen. Het culturele leven in bet alge meen moet zoveel mogeliik bevor derd worden en waar het .particu lier initiatief pan eicen kracht te- Jrna-f crV)ie»+ m<W rJo OV^T"! oj r*P- 1r! >v J'-.'n TSm rele onvoedinc en het aankweken van gemeenschapszin zullen wor den bevorderd in de Schied. Cul turele Gemeenschap, een vrijwil lig samengaan van alle organisa ties ,die naar best vermogen dooi samenwerking e« wederzijdse steun met behoud van ieders zelfstandigheid al het mogelijke zullen doen om dat doel te berei ken; de Nederlandse Jeugdge meenschap doet d-"-1—ïfde voor de belangen van de jeugd. Kethel niet verwaarloosd B. en W. ontkennen, dat de be langen van het landelijk deel der gemeente, vooral van het voor malige Kethel, uit 't oog worden verloren. Een vergelijking met de vroegere toestand van dit dorp zal deze opvatting bevestigen. Vele inwoners van Schiedam vinden de verlichting in de bui tenwijken vrij dorps. Het energie verbruik voor de straatverlichting is door het Rijkskolenbureau vast gesteld op 20 pet. van het voor oorlogs verbruik, hetgeen bete kent, dat de lichtsterkte met 4/5e verminderd is. Gestreefd is naar een zo gelijkmatig mogelijke ver deling. Op elk hofje is een lan taarn ontstoken, terwijl de hoofd wegen sterker verlicht zijn. De uitbreiding van de electrische ver lichting en de beperking van de gaslantaarns stuit af op het ge brek aan materiaal. Van de ver- keerszuiltjes der vluchtheuvels op de K.B.laan zijn de ruitjes in geslagen en de zekeringen en lampen gestolen. Het is verder niet gebleken, dat de Gemeentelijke geneeskun dige en Gezondheidsdienst te kort zijn geschoten in hun taak. Fei ten zijn in deze kwestie meer waard dan losse beweringen. De stankverspreiding door de Shell-installatie te Pernis ver oorzaakt, heeft de volle aandacht van het college. Het gemeentebe stuur van Rotterdam heeft zich reeds tot betrokkenen gewend, evenals rijksorganen. In 1938 heeft men reeds pogingen aangewend om het euvel kwijt te raken, maar dit ls helaas niet zo eenvoudig. Het bouwen van noodwoningen in de gemeente wordt niet wense lijk geacht; gepraefabriceerde hui zen moeten niet als noodwoningen beschouwd worden. Er bestaat hier ter stede geen commissie voor de woningbouw. Waar over leg met de vrouwenorganisaties nodig is, worden deze geraad pleegd en bij de plannen voor de 47 woningen is dit gebeurd. Het is niet 'juist, zoals beweerd wordt, dat in de volkswijken de woningvordering intensiever is ter hand genomen dan in de wijken der betergesitueerden. In ,,'t Wes ten" is de vordering het meest intensief geweest, wat blijkt uit de lijst van onderzochte straten en in deze wijk is alle „overtol lige" woonruimte practisch ge vorderd. Er zal scherp op gelet worden, dat overtollige woonruimte niet door verbouwing onttrokken De eigenaren zullen zo nodig gedwongen worden de oude toe- stand te herstellen. Het maken van noodkantoren «iet het oog op het scheppen van woongelegenheid in de vrij geko- £t\^!e afhankelijk 8 van wordt nagegaan welke ruimte zou kunnen worden benut. Straten en plantsoenen De verbetering van de Rotter damse Dijk, waar de trambaan twee maal de rijweg kruist, is reeds enige tijd geleden in de raad ter sprake gekomen. Voor dit werk kan wegens de mate riaal-schaarste. van het rijk nog geen toestemming verkregen wor den. De verbetering van de plantsoe- hln* wordt ZQVCel mogelijk lar hand genomen. Het definitieve herstel van de Buys Ballot en can Swindensingel zal ter hand wor den genomen, zodra het goede jaargetijde aangebroken is. Het is een bezwaar, dat zonder hekken .de beplanting schijnbaar niet ont zien kan worden en het verkrij gen van hekken voor deze plant soenen is echter zeer moeilijk Parken en plantsoenen staan onder de bijzondere controle van de tuchtbrigade; de on langs ingestelde afdeling bij de politie ter bestrijding van de bal dadigheid van de jeugd. Havenex ploi ta t i e De binnenscheepvaart is in de laatste tijd toegenomen en het her- o ^«binnenvaartuigen aan bin nen «e sluizen gelegen reparatiebe drijven werd drukker. De Wilhel- mmahaven is op het ogenblik al leen geschikt voor de overslag van massa-goederen, d.w.z. het ia den en lossen van grote hoeveel heden van grote omvang. Hoge kosten zijn onvermijdelijk, omdat het op peil houden van de haven mond noodzakelijk is voor de „Nieuwe Waterweg" en de „N.V. bchieveem". Tijdens de bezetting zijn bijna geen herstelwerkzaam heden aan de. haven verricht. Reeds lang wordt het vraagstuk: „Ex ploitatiemogelijkheden Wilhelmina- haven" bestudeerd, doch ondanks het inwinnen van waardevolle in lichtingen, beschikt het gemeen tebestuur nog niet over voldoende gegevens. Het denkbeeld van het instellen van een studie-commis sie wordt overwogen. Cultuur en Jeugdbeweging Het bureau van culturele zaken heeft thans een stadium bereikt waarin de werkzaamheden voor dit bureau verricht kunnen wor den door de gemeentelijke inspec teur van het onderwijs, bij wiens aanstelling met dit feit is reke ning gehouden. Van de tot nog toe aan dit bureau verbonden amb tenaren is er één naar Volkshuis vesting overgegaan, terwijl de an dere de dienst in October verlaat. Uitkeringen van subsidie vinden alleen plaats aan de jeugdvereni gingen, die in de Nederlandse Jeugdgemeenschap vertegenwoor digd zijn. Aan de instelling van een jeugdcommissie staat thans niets meer in de weg. Voorge steld zal worden deze commissie onder voorzitterschap van een hd van het College samen te stellen uit 4 leden van de raad en vier leden buiten de raad. De leden worden allen door de raad be noemd; die van buiten de raad op aanbeveling van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Op de volgen de begroting zal een zelfde be drag, of wellicht een nog hoger bedrag voor subsidies aan jeugd verenigingen worden uitgetrokken. Met volksconcerten zijn in het afgelopen seizoen geslaagde proe ven genomen. Het zijn geen ge legenheden, waar de beter gesi tueerden tegen lage prijs een goed concert kunnen beluisteren, maar zij hebben ten doel aan de ar beiders de hoogste uitingen van het muzikale leven te brengen. Teneinde hen hiertoe in staat te stellen zullen de vakorganisaties of de bedrijven worden ingescha keld. Toonkunst heeft in het afgelo pen jaar voortreffelijk werk op dit gebied verricht, waarom zou het gemeentebestuur die vereni ging dan niet alle steun geven Vuile straten Voor de rattenbestrijding is de gemeentereiniging gemobiliseerd en het publiek kan zich tot deze dienst wenden. B. en W. kunnen niet toegeven, dat de straten niet schoon zijn. (De Broersveld is an ders naast de deur en bezaaid met glasscherven en ander vuil. Red.) Alle straten worden min stens èèn maal in de twee dagen geveegd, de voornaamste stratën eenmaal per dag en sommige zelfs twee maal op een dag. In 1946 werd 3100 M3. .straatvuil opgehaald alleen door de bekende vegerwagentjes. Zonder de mede werking van het publiek is er echter niets te bereiken en vcV>ral na de oorlog is dit heel erg stor- dig. Papierbakken zijn eerder een gevaar, dan van nut. In 1934'35 werden er 100 geplaatst, maar toch werd het papier op straat gegooid; in de bakken kwam vis-, groenten- en vruehtenafval te recht, zodat de bakken gevaar gingen opleveren voor de volks gezondheid. Er werd ook wel vuurtje in gestookt. Thans zijn er nog een 30 in gebruik, die blijk baar aan het alziend oog van „Vandaal" ontsnapt zijn. Of het zin heeft de nog bij gemeenterei niging aanwezige bakken te plaatsen moet betwijfeld worden. Op Zondag 1 Juni a.s. is het 5 jaar geleden, dat het St. Francis- cus Liefdewerk in de Gorzen zijn zegenrijk werk begon. De viering van dit eerste lustrum begint met een plechtige H. Mis om 10 uur in de Kapel van het gebouw aan de Maasdijk. Het koor van de Kajotters zal hierbij de Mis van Perosi uitvoeren, 's Middags zal er van 3—5 uur gelegenheid zijn om het mooie gebouw (tegenover de werf Gusto aan de Marsdijk) te bezichtigen. Men krijgt dan een indruk van het werk dat daar ver richt wordt. Bovendien wordt op 5, 6, 7 en 8 Juni a.s. de grote revue „De Tijd gleed voort" opgevoerd, waarin het werk, dat in de viji jaren van bestaan gepresenteerd is, wordt uiteengezet. Terwijl de ze revue op 7 en 8 Juni wordt opgevoerd voor allen die aan het patronaat verbonden zijn, kan men voor de opvoeringen op Donderdag en Vrijdag, 5 en 6 Juni toegangs kaarten verkrijgen bij mej. M. Verbeke, Brugmanstraat 3c en bij de heren H. Scheffers, Groenelaan 47; J. v. d. Laarschot, Korte Sin gelstraat 1 en A. Schoof, Branders- steeg 2. De opvoeringen zijn in de zaal onder de Gorzenkerk, aan vang 7.30 uur. Tot besluit van de eerste lustrum-viering zal op Zondag 8 Juni in de kapel van het Wiili- brorduspatronaat een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarbij het meis?—koor een meerstemmige Mis ten gehore zal brengen. Donderdag Is er 'n zware strijd gestreden door de vertegenwoor digende voetbalelftallen der ka tholieke jongensscholen. Na een intense training in de voorafgaan de dagen op zandvlakte, boezem of een of ander grasveldje ston den de jongens gisteren officieël tegenover elkaar in een tournooi georganiseerd door de gymnas tiekleraar, om te trachten door sportlef spel een mooie wisselbe ker in de wacht te slepen. Nadat vijf wedstrijden waren gespeeld kwam de finale tussen de St. Henricusschool (Gorzen) en de St Jozefschool (Nassaulaan). Na ge lijk spel (2—-2) zal de beker voor dit jaar een mooi plaatsje krijgen in de school aan de Nassaulaan, doordat de beslissing werd ge bracht door het nemen van straf schoppen. De St. Henricusschool wenj een medaille in het vooruit zicht gesteld. Na afloop reikte de eerwaarde Broeder Overste de prijzen uit met een bedankje links en rechts en vanzelfsprekend met een aan sporing tot de jongelui om hun sport, hetzij voetbal, zwemmen, gymnastiek etc. te beoefenen in katholiek verband i.e. bü Excel sior. Vandaag wordt onder dezelfde leiding een returnmatch gespeeld in Rotterdam tussen een elftal van de beide Ulo-scholen en het St, Franciscuscollege afd. H.B.S., welke vorige week in een gelijk spel (1—I) eindigde. De klok van de St. Janstoren is weliswaar teruggekomen, maar heeft een grote barst; ophan gen is dus niet gewenst. Er zal bekeken worden in hoeverre de klok zo te herstellen is, anders zal hij omgegoten moeten wor den. De kinderoperette „Een dag sa- hef", die met zoveel succes door de jongens van de broederscholen werd opgevoerd, zal nog eenmaal onder auspiciën van de Katholieke Kring gebracht worden. Velen wa ren niet in de gelegenheid om dit bijzonder geslaagde werk te zien en te horen. Daarom werden aan het bestuur van de K. K. van verscheidene kanten verzoeken ge daan om een heropvoering/te wil len bewerkstelligen. Op Dinsdag 3 Juni a.s. wordt het spel voor de laatste maal gegeven in de grote zaal van de R. K. Volksbond, aan vang 8 uur. Voor bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit blad. GEHUWD: B. J. F. Blok 31 j. en M. M. van Dorp 24 j.; G. Daams 31 j. en C. M. J.Westerholt 21 j.; B. Over de Vèst 30 j. en C. M Franken 32 j.; C. H. M. «v. d Avoird 26 j. en A. C. Veringmeier 21 j.; I. Kamermans 26 j. en M A. M. West^jik 23 j.; W. Hengeveld 34 j. en M. Vermeulen 29 j.; t. v. Lagemaat 24 j. en N. van Noort- wijk 23 j.; Th. Karei 24 j. en J. Dinkelaar 19 j.; H. Meijer 22 j. en H. J. Kuiters 19 j.; J- W. F, M. van Toor 26 j. en W. Th. Vage vuur 20 j.; D. van Eden 25 j. en P. E. van Persie 21 j.; A. Verkade 35 j. en C. Zonneveld 21 j.; p. w. K. Jerdamski 22 j. en B. v. d. Grijp 21 J.; J. Keijzer 30 j. en P. A. M. Bots 32' j.; A. Trouwborst 22 j. en G. Woudenberg 24 j.; H. D. de Roij 26 j. en C. P. Pauwels 26 j.; C. E. van Wagenveld 29 j. en A. C. Spruijt 22 j.; P. A. Ouden aarden 39 j, en H. L.van Wolfs winkel 33 j. OVERLEDEN: J. v. d. Pas, 72 Op de onderstaande bonnen van de petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting zul len gedurende de maand Juni de daarachter vermelde hoeveelhe den petroleum verkrijgbaar zijn; Kaarten UA 611: bon A 29 t.m. A 32, 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B 15 en B 16, 4 liter per bon; kaarten UC 611: bon C 08 4 liter per bon; kaarten UD 611: bon D 13, 2 liter per bon. De textielbonnen van de textiel- lederkaart VA 510 zullen na 21 Juni niet meer geldig zijn. j. weduwe van P. J. Dekkers, Dr. Noletstraat 1; W. M. Staal, 33 j., vr. van Chr. v. d. Touw, Vlaard. Dijk 95; R. O. Andersen, 30 j. GEBOREN: levenl. kind van A- Th. den Hollander en A. C. v. d. Maat, Boerhavelaan I; Johanna M. d. van G. Leijte en M. W. Muijs, Tuinlaan 70; Johannes z. van J. M. Rost en M. J. de Wit, Noord- vestlaan 12; Carl W. z. van C. W. Krohne en J. M. Nettenbreijer, Ja- cobastraat 4; Adriaantje d. van J. Seinen en M. A. Korteland, Tol- lenstraat 23. Voor de wedstrijd Excelsior— S. V. V. in het Feijenoord-stadion te Rotterdam is een extra trein in gelegd door de Ned. Spoorwegen, die om 12.45 van het station Schie dam vertrekt. De belangstelling voor deze wedstrijd zal begrijpe lijkerwijs zeer groot zijn. Wanneer D. H. S. zich Zondag a.s. in Dordrecht de meerdere van Fluks toont, gaat opnieuw een kam- pioensvlag in Schiedam uit. Mar- tinit moet Zondag de wedstrijd tegen V. N. D. winnen op straffe van degradatiewedstrijden. De directie Wilton-Fijenoord te Schiedam is voornemens het con tactvaartuig Van der Steng te water te laten op Woensdag 4 Juni a.s. om 17 uur 30. Dit pro- paganda-vaartuig, waaraan velen uit scheepvaartkringen en indus trie, alsmede talrijke particulieren hun medewerking hebben ver leend, wordt gebouwd voor reke ning van het Alg. Ned. Comité „Onze Marine". Mevr. A. C. Helfrich, echtg. van de bevelhebber der zeestrijd krachten, zal het ceremonieel van de tewaterlating verrichten. Hiermede wordt dan gevolg gegeven aan een in 1943 gerezen plan om direct na de bevrijding een schip te bouwen, dat op krach tige wijze het contact zou kun nen onderhouden, tussen 't Neder landse volk en de marine. Het zal de speciale taak zijn van het con tactvaartuig Van der Steng om dit door middel van zich aan boord bevindende propagandisten, learen e.d. te bevorderen. Direct na de bevrijding werden de tijdens de bezetting reeds uitgewerkte plannen aan de bevoegde instan ties voorgelegd en was officieel toestemming verkregen voor de verdere afbouw. Weliswaar is voor verdere afbouw en inventa ris nog wel het een en ander no dig'. doch het comité „Onze Ma rine" hoopt, dat dit bijzondere schip binnen enkele weken In de vaart kan worden gebracht. Aan de wedstrijden om de Zil« veren Bal, die op het terrein van Sparta op 24 en 31 Augustus en 7 September zullen worden ge houden, zullen de volgende ver enigingen deelnemen: B.V.V.. Eindhoven, Emma, Enschedé, Feijenoord, 't Gooi, Heracles, H.V.V., Neptunus, Sparta, S.V.V., Unitas, V.V.V., Willem II. Voor het parkeren van korte duur bij het Maasstation zal op verzoek van de K. N. A. C. gere duceerd tarief worden toegepast. Na een zitting van bijna tien uur is men reeds in de gelegen heid iets dieper in de geheimen van de grote berovingen in het Rotterdamse hoofdpostkantoor door te dringen. Wel zeer sterk krijgt men dan de indruk, dat de genomen veilig heidsmaatregelen zo miniem waren, dat een zich zelf res pecterende zware jongen, dit karwei slechts als een zacht eitje moet hebben beschouwdHet is maar te hopen, dat na dit kalf van circa 300.000.de put snel gedempt zal worden en het hoofdpostkantoor van een meer modern beveiligingssysteem zal worden voorzien. Ook had zich te verantwoorden de collega van T., de besteller L. Deze begon te verklaren, dat hij zich niets van de gehele diefstal kon herinneren, zodat de presi dent hem vroeg of hij zich niet voor de geest kon roepen, dat in de nacht van 26 op 27 Januari 57.000 uit het postkantoor wa ren verdwenen, toen hij daar wacht had. L. wist wel, dat hij een verklaring heeft afgelegd voor hoofdinspecteur Dop, maar hfj wist niet precies wat er in stond. Hij zei deze slechts afge legd te hebben, omdat men hem dreigde, dat zo hij geen verkla ring aflegde, zijn vrouw misschien niet buiten de zaak gehouden kon worden. Omtrent de bij hem aan getroffen 19.000, verklaarde hij, dat dit gespaard geld was! Ook tegen hem werd een hechtenis geëist van 3% jaar met aftrek. Een harde noot hadden de he ren rechters te kraken aan de 43-jarige portier B. M., die in de nacht van 26 op 27 Jan. 1946 van zijn post was gelopen. Deze ver dachte ontkende niet alleen glas hard de talrijke bezwarende fei ten, doch toonde zich door vragen een tegenstander, die soms grote verwarring wist te stichten bij diverse getuigen. Tijdens deze schermutselingen bleek weer eens. dat het uit vaardigen van voorschriften geen beveiliging betekent. Brandwachten moeten n.l. met tweeën de ronde doen. Nu ja! Portiers mogen zich niet laten vervangen door brandwachten. Nu ja! Bij dienstruiling moet vooraf verlof worden gevraagd. Nu ja! Men moet zich bö dienstoverneming ervan overtui gen, dat alles intact is. Nu ja De directeur van het postkan toor lichtte een tipje van de sluier over het persoonlijke reputatie van M. op. Sinds 10 jaren waren er vrouwen, later kwam er wat zwarte handel bij en de verbaas de vraag van mr. J. v. Vollen hoven, waarom aan een dergelijk persoon een zo belangrijke functie werd toevertrouwd, was dan ook niet misplaatst. Enkele superieuren en collega's legden allen verklaringen af, waaruit de versloffing in het na leven der voorschriften bleek. De brandwacht S. kwam daarbij slecht naar voren, door enkele verwarde verklaringen af te leg gen, doch verdachte bewees hem onbewust een dienst, door hem met enkele vragen van de afgrond van een onjuiste verklaring te redden. Vast te staan kwam ln ieder geval, dat deze verdachte een be tekenisvolle demonstratie met de sleutel en het zakje had gegeven. Verdacht was bovendien, dat hij n -*• die avond de dienst van een ander had overgenomen en voor zijn tjjd was verdwenen. Bij zijn afscheid had hij voorts de beide daders toegeroepen „Die je best!" daarmede natuurlijk een bron van gissingen openend. In verband met zijn medeplichtigheid in de beroving van 24 Aug. '46 (ook toen had hij portiersdienst), wer den requisitoir en pleidooi uitge steld tot de behandeling daarvan. De grote beroving In de namiddag werd tevens "n Naar wij vernemen, heeft de minister van oorlog, de heer A. H. J. L. Fievez, zich naar Gilze- Rijen begeven, om zijn deelneming te betuigen en zich' ter plaatse op de hoogte te stellen van de oorzaak van de ramp. De directeur van de luchtstrijd krachten heeft een commissie van hoofdofficieren en officiëren aan gewezen, welke o.l.v. kapitein-luit. ter zee vlieger-waarnemer W. J. Reynierse een onderzoek zal in stellen naar de oorzaken van de botsing. Over deze oorzaken kun nen uiteraard op dit ogenblik geen bijzonderheden worden me degedeeld, welke zouden vooruit lopen op de uitslag van het onder zoek. Alle leden van beide bemannin gen waren van parachutes voor zien, maar het ongeval Is blijk baar zo snel verlopen, dat nie mand van dit laatste redmiddel heeft kunnen gebruik maken. De opleiding der waarnemers Van de zijde van het directo raat luchtstrijdkrachten wordt o.m. het volgende gemeld: De twee toestellen, nabij Gilze- Rijen verongelukt, waren „An- n' v W.» «5» MM De auto vloog langs de weg. De wijzer van de snelheidsmeter steeg tot voorbij de tweehonderd kilometer. Tegen zo'n snelheid konden zelfs Dumpie en Framöo- sius niet op, hoewel ook zij rijden konden en niet bang waren uitge vallen. Na een kwartiertje zag Johnny in de verte een vracht auto. „Dat moeten ze zijn", con stateerde hij tevreden. Hij kende het landschap hier op zijn duimpje en vlug overwoog hij, waar hij het best met zijn tegenstanders kun afrekenen. Lang behoefde hij zich niet te bedenken. Hij wist al ter. prachtig plekje. Hij verliet, de grote autoweg en stuurde zijn wagen met nauwelijks verminderde snel heid langs een slingerend bergpad. Wie hem zo zag rijden, moest ver onderstellen, dat hij stapelkrank zinnig was geworden. Meermalen scheelde het geen haartje, of hij was in de bodemloze afgrond ge stort sons" van de waarnemersschool der luchtstrijdkrachten op Gilze- Rijen. De waarnemersschool omvat zo wel een theoretische als een j>rac- tische opleiding. De practische op leiding bestaat o.a. uit een aantal uren vliegen. Tijdens de vlucht wordt onder leiding van een in structeur de op de grond opge dane kennis in practük gebracht De leerlingen wordt opgedragen al die navigatie-gegevens te ver krijgen, voor de vlieger nodig, om van plaats van uitgang naar plaats van bestemming te vliegen. Deze oefenvluchten worden uiteraard uitgevoerd met betrekkelijk grote vliegtuigen. Het zijn als het ware vliegende leslokalen, die aan twee personen in de bestuursruimte en aan vier personen ln de romp plaats bieden met een buitenge woon goed uitzicht. Bij zulke vluchten speelt de ra- dio-telegrafie een belangrijke rol voor "t verkrijgen van peilingen en plaatselijke gegevens. Om de ver schillende belangen te koppelen, worden twee telegrafisten geoefend- Als volledig bekwaam personeel zijn bij zulke oefeningen aanwe zig: de vlieger, een zeer ervaren man, en een navigatie-instructeur. ZATERDAG, Sl MEI, HILVERSUM I (301 M V A R A 7.00 Nieuws, gymn, en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 V. d continu- arb.; U.45 Ber uit Indië; 12.00 Vau, deville.ork,; 13.00 V d. Ned strydk,; 13.30 Millers; 14.00 Gram.; 14,13 Sportpr 14.30 Orkest; 15.30 Boek- bespr.; 15.45 Koor; 16.05 Lezing; 16 20 Jeugdspei; 16.45 Metropole-ork.; 17.20 Gram.; 1730 V. d. jongeren; 18 00 Nieuws; 18.15 Gram; 18.30 V d Ned Strijdkr.; 19.00 Zang; 19.20 Vraagge. sprek. 19.30 Klankbeeld; 19 45 Volkslening; 20.15 Gevar prog.; 21.30 Caus,; 21.45 Ramblers; 22.15 Hoor spel;'22.45 Muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Puzzle; 23.30 Huisbios. HILVERSUM II (415 en 218 M.) O, 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 V. d. zieken; 11 45 Giam.12.30 Klaas van Beeck; (13'lK) Nieuws); 13.45 Caus.; 14.00 Zang en voordracht; 14.30 Fiimpr.; 14.45 Gram.; 15.00 V d. jongeren; 15 15 Concert; 15 Af} Boekbespr.; 16.00 Gram; 1620 Caus.; 16.30 Muz. caus.; 17.00 De Wigwam; 18.00 Sport; 18 15 Journ. weekoverz; 18.30 Buffalo Bill; 19.00 Nieuws; 19 20 Vaudeville orkest; 19.45 Volsktelitng; 20.20 De gewone man20.30 Lichtbaken; 21.00 Gevar. prog.. 22.00 Gram.; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Koor. door ID Dat komt later wel! zaak is, zo spoedig mogelijk ae langharige professor te pakken zien te krijgen. Eigenlijk doet hÜ i?r °?k m'nder toe, of het schil- "!ULecht of vals is. We kunnen wildo^f1?' dat de Professor het bom k i en toen mr. Montieth moord6 heef* d«e ver- Foxcroft was het met Hamer eens, maar vroeg zich af hoe de professor z°u kunnen weien, dat het beeldje een wapen verborg Inspecteur Harper zuchtte: Hoe meer we de zaak overdenken, hoe meer moeilijkheden er komen opdagen. Dit is de duisterste zaak, welke ik ooit heb meegemaakt. Zoa!s ik al eerder gezegd heb: het is heel goed mogelijk, dat er kunstexperts zijn, die soortgelijke voorwerpen kennen Lardeau heeft misschien als kunstkenner wel eens meer van dergelijke beeldjes in handen gehad en weet dan on getwijfeld dat ze 'n wapen verber gen. Maar dan moet hij toch inder daad kunstkenner zijn en hoe zou hij dan een origineel schilderij niet van- een vals kunnen onderschei den? Misschien wist mr. Montieth Inderdaad niet, dat het een origi neel schilderij was, terwijl dit Lar deau wél bekend was, meende Foxcroft. ZuUen we er miss Mary Mon tieth eens naar vragen?, stelde stevenson voor Ja, dat moeten we doen, vond Foxcroft, die onmiddellijk de ka mer verliet om het meisje te gaan Halen. Inspecteur Harper nam intussen een stuk papier uit zijn zak en be gon erop te schrijven Stevenson maakte een handige beweging, om zonder dat de inspecteur het kon opmerken, te lezen wat er op het blaadje stond. Niets anders dan namen: Miss Montieth, nichtje van het slachtoffer. Brauman, de tuinman. Kamermeisje, miss Morin Lardeau, kunstexpert. Huisknecht, Davison. Huishoudster, mrs. Johnson. Stevenson kon zich niet weer houden te zeggen: U heeft alle verdachten op het lijstje -taan, behalve mi.i, inspecteur Harper! De man keek hem vragend aan, fócht even na, knikte en ishreef ook de naam van de schrijver op het papier. Inderdaad, u is ook ln de ge legenheid geweest, hoewel Ik geloof, dat we alleen met het zoeken naar hen, die „in dö gelegenheid' zijn geweest, niet erg ver zullen komen. Een aanneme lijk motief lijkt mij veel voorna mer. Waarom zouden de huis knecht cn huishoudster de man vermoorden, die hun een zeer goea salaris betaalde? Harper gromde; Ja. als van iedere misdaad het motief wist, was er niet, veel kunst aan ze op te lossen. Maar hier is er volgens mij nog niet één te ontdekken. IX. Foxtcroft kwam met Mary de kamer binnen. Ze keek Stevenson onderzoekend aan kennelijk met de bedoeling te weten te komen, of hij de beide andere mannen iets verteld had over Howard Gris- wold. Stevenson liet niets merken. Mary, vroeg Foxcroft: Wil je eens goed de bibliotheek rond kijken om te zien of er iets ver mist wordt? Het meisje keek eerst haar on dervragers aan. verwachtend, dat die in de richting waarin ze moest zoeken, zouden kijken. Maar dal deden ze niet, doch ze sloegen nauwkeurig haar bewegingen ga de. Toen Mary dat bemerkte, keek ze een paar maal nauwkeurig de kamer rond. De meubelen zijn er alle maalIs het een klein ding?... Neen, ik zie niets. Ze liep nu lang zaam stap voor stap door de ka mer heen, speurde de muren af en wees opeens naar de plaats, waar de Van Dijck gehangen had. Waar is de copie van die Van Dijck?, vroeg ze verwonderd. Dat weten we juist niet Mary hoewel we wel een vermoeden hebben. Wat weet je precies over het schilderij af? 't Meisje antwoordde niet, maai bleek door dit nieuwe mysterie geschokt. Ze liet zich op een stoel neervallen, dacht blijkbaar na en zei: De man, die u verdenkt, is zeker 'n klein kereltje, met lange haren en een pince-nez. Inspecteur Harper gromde, en Stevenson en Foxcroft wierpen el kander een blik van verrassing toe. Inderdaad, Mary. Ken je de man? Wie is het? Dat weet ik niet. Ik heb hem alleen een paar dagen geleden met oom Gerry in de bibliotheek zien zitten praten. De man had het be wuste schilderij in z'-n handen. En waar was u op dat mo ment? vroeg Harper scherp, Fox croft keek hem verwijtend aan en ook Mary bleek door de toon on aangenaam getroffen te zijn. Ik stond vlak bij het terras rozen te snijden en keek naar binnen. Daar het mannetje er vreemd uitzag en zo opgewonden het schilderij zat te bekijken, is me een en ander nog bijgebleven. Heb je ook verstaan wat ze bespraken?, vroeg Stevenson. Niet precies, mr. Stevenson. Ik ben geen luistervink. Stevenson bloosde evpn. denken de aan wat er 's middags was voorgevallen, toen hij het gesprek van Mary niet haar oom had af- geluisterd. Mary, smeekte Foxcroft haast: je moet ons alles vertel len. We doen ons best dit zaakje op te lossen en moeten daartoe op ieders medewerking kunnen reke nen. Misschien heb je Ik zal eens goed nadenken, onderbrak Mary hem: Ik heb niet veel verstaan, maar ik geloof, dat de man het had over vijf en twintig duizend dollar. Wat?, riep Harper uit. Ja, antwoordde Mary kalm: Nu herinner ik 't me weer pre cies: vijf en twintig duizend dol lar. Oom Gerry begon te lachen en zei zoiets van „nonsens!" en ,,'l is maar een copie die niet meel dan drie honderd dollar waard is. Was dat alles wat je hoorde, Mary? Het meisje knikte. Aan tafel heeft oom het er nog over gehad. Hij zei, dat het mannetje gek was en dat hij het voor duizenden dol lars had kunnen afzetten, omdat het dacht dat de valse Van Dijck een echte was. Maar hij wilde het niet doen, omdat het schilderij hem jaren geleden cadeau was ge daan als beloning voor een goede daad. Weet je zeker, dat hij dat zo noemde?, vroeg Stèvenson. Mary keek hem verwonderd aan, omdat zij in zijn stem opge wondenheid had waargenomen. —Ja, mi- Stevenson, dat alles heeft hij mij precies eender ver teld. Ik vresg hem nog wat vooi een goede daad dat precies ge weest was. En wat antwoordde hij daar op? Hü lachte en zei, dat het niet de moeite waard was daar verdei over te praten. Dat wilde zoveel zeggen als dat hij niet bereid was er meer over te vertellen. Dat wist ik uit ervaring en ik vroeg hem dus verder niets. Dit alles brengt ons geen stap verder, meende Harper: We moeten die professor te pakken zien te krijgen. Hij is de man, die we hebi-Qn moeten (Wordt vervolgd' begin gemaakt met de behande ling van de grote beroving op 24 Aug. J.I., waarbij' een bedrag van niet minder dan 243.000 werd buitgemaakt. Als eerste stond hiervoor de 29-jarige W. R. te recht, die bij de portier M. de sleutel van het bureel „aangete kende stukken" had gekregen, daarmede bij andere sleutels had kunnen komen, de kluis had ge opend en de daadwerkelijke bero ving had gepleegd. De buit was vervolgens bij de portiersloge per auto weggehaald, waarna R. de portier pro forma had gekneveld. Hier bleek tevens weer het be grip „dieveneer", want men had R. wijs gemaakt, dat de op brengt slechts 190.000 bedroeg, terwijl R. tevens beweerde, daar van geen cent te hebben ontvan gen. Waar deze verdachte verder alles ronduit bekende, had de of ficier van het O. M. een vrij ge makkelijke taak. Hij schilderde de gang van za ken, welke in grote trekken met R's verklaring klopte. Echter be- streed Mr. v. Oosten, dat ver- machte niets zou hebben ontvan gen. In dit verband wees hij op de festiviteiten van R. na de be roving, waarbjj verdachte met zijn „dame" grote verteringen heeft gemaakt, hondjes en een stopwatch had gekocht en een briefje van duizend had gewis seld. Mr. v. Oosten liet vervolgens zwaar wegen, dat R. de beslis sende handeling had verricht en met alle geweld zijn aan deel van de buit beschermt. Ook hier dus, een appeltje voor de dorst! Daartegenover wilde hij laten gelden, dat verdachte ook min of meer het slachtoffer van zijn omgeving Is geworden. De eis luidde 5 jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. S. Ivens be pleitte uiterste clementie, daar het oorspronkelijk in de bedoeling moet hebben gelegen de portier doodleuk neer te knuppelen! Zijn cliënt wilde dit echter niet Ver der achte Mr. Ivens verdachte niet de hoofdschuldige; dit zou de tipgever zijn. Tenslotte schil derde pleiter de heldhaftige ille gale daden van R., welke hem in contact met de onderwereld zou den hebben gebracht! De P.T.T.-schakel Vervolgens verscheen de 30 jarige P.T.T.-beambte C. de Z werkzaam op het bureel „aange tekende stukken", die de bero- vers van een plattegrond en ver dere aanwijzingen had voorzien. Hiervoor had hij 32.500 ontvan gen, een bewijs, hoe onmisbaar zijn inlichtingen waren geweest Deze verdachte i» sinds enige tijd in verband met long-t.b.o. iiit voorhechtenis ontslagen. Ook hij gaf alles toe, 'behalve... waar het geld was gebleven! Mr. v. Oosten kon in totaal 15.500 nagaan, n.l. 2500 cadeau aan een zwager, 1000 cadeau aan een „dame" en een consumptie en feestviering van 6000 met «enonen nogr een cadeau van 6000 aan een andere zwager. Verder was een bedrag van 18.000 in bewaring gegeven doch het merendeel hiervan zou zijn verbrand!? zou De officier beschuldigde v Z van onmisbare medeplichtigheid' en voerde aan, dat in de gevan genis te Scheveningen speciale gebouwen voor zieken zijn. Hij eistederhalve een gevangenisstraf Jaar «iet aftrek, verbeurd- raadslaging vaQ de hand gewe- De contactman draden deze historie leidden van de verschillende deelnemers naar de 34-jarlge J. 7' u een zwaeer van dfc Z., had bti zich thuis de be ruchte A. J. v. B., alias „de Mo- kummer Deze enige buiten staander in dit Rotterdamse complot, was niet alleen een Prins van de onderwereld, maar tevens een politieke delinquent. Gevlucht uit een internerings kamp, was hij ondergedoken bij F. (een oud B. S.-er!), Van welk onderkomen uit hij z(jn kost verdiende met inbraken en diefstallen. F. had hier de ver- bmdingen gehad tussen de ver schillende „liefhebbers"! Ook F. was vrij oprecht en dit „vrij slaat dan op de plaats, waai zijn aandeel is! Hij kreeg als be loning voor zijn bundelend werk, 5000, doch had daarbij tevens 15.000 in bewaring van de Z. Van zijn eigen geld kocht hij een meubelbedrijf en van de Z.'s geld feestte hij voor 2000 met een dame, terwijl hij 4000 aan „klei nigheden" besteedde. De rest? Het appeltje voor de dorst! Tegen deze verdachte eiste Mr. v. Oos ten 2H jaar met aftrek, wegens contactman en goochelaar met do buit, In alle gevallen uitspraak op 12 Juni De anderen De verdere behandeling van do- ze zaak vindt plaats op 2 en 5 Juni. Dan zullea enkgle andere fi guren naar voren treden. Oa- zal „de Mokummer" zijn verhaal doen terwijl voorts de man achter de schermen, t.w. de S9-jarige A. D. H. v. K., aan de tand zal worden gevoeld. Deze heeft ook in de overval op de juwelier M. in de Zwart Janstraat een minder fraaie rol gespeeld. Ook de diverse da mes zullen optreden en het is niet onmogelijk .dat hierbij nog be langrijke feiten aan het licht zul len komen. Gisteren werd te Diest bij Nij megen het 500 ton metende tank schip T 3 ,dat in opdracht van. Finse reders door bemiddeling van het Rotterdamse Scheepvaart en Handelsbedrijf Dammers en v. d. Heide op de werf van de Gebr. van der Werf in aanbouw is, te water gelaten. Enige maanden ge leden is het zusterschip T 2, dat eveneens voor Finland bestemd is, van dezelfde werf van stapel ge lopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3