Eenheidsstaat of federatie De kaarten liggen op tafel Druk contact met de V.S. Junimaand zette warmpjes in 40-jarig record gebroken Frankrijk weigert voedsel Aanbod dominion-status ITALIE'S NIEUW BEWIND NIEUW HONGAARS KABINET DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Alle verloven ingetrokken De onderzeedienst Controle op liet veevervoer Dit weer houdt nog aan Hagel teistert Jutphaas Tornado woedt Abd el Krim neemt de wijk Egypte naar (59ste JAARGANG MAANDAG 2 JUNI 1947 No. 20328 Achtergrond van de economische besprekingen in Indonesië. Oost-Indonesie gaat vooruit Voor republikeinse leger BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM OVER INDONESISCHE KWESTIE KRACHTIGE SOCIALIS TISCHE OPPOSITIE DE REPUBLIEK EN HET MEMORANDUM Punten van verschil van Rotterdam naar Den Helder en de bestrijding van de veesmokkel FILMFESTIVAL TE BRUSSEL GEOPEND Politieke verhouding ongewijzigd U§lgH SKaSS De tinbaggermolen „Moros", bestemd voor Bill it on, is bij Gusto te Schiedam te water gelatent NED. DANK"AAN ZWIT SERSE HORLOGEMAKERS j NOG STEEDS WARM EGYPTE EN HET VATICAAN Bi m VOOR HINDOESTAN EN PAKISTAN PATER P. KAMERBEEK C. M. t LUCHTVAART EIST OPNIEUW SLACHT- OFFERS DE VLIEGRAMP BIJ TILBURG EEN BOEK VAN BYRNES MILITAIRE OPLEIDING IN DE VER STATEN „VLIEGTUIGEN" VOOR f 40.— EMIGRATIE NAAR ZUID- AFRIKA DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zjjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, f 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J. KUTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1,—. ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De publicatie van de regerings nota welke de C-G. aan de repu blikeinse delegatie heeft over handigd heeft volledig grond aan de somberevermoedens welke hier te lande in de dagen aan terugkeer van de ministers u't Indonesië voorafgaande omtre t de ontwikkeling aldaar reeds wer den geuit. Wanneer men de om. standigheden kent ."^List-rs en sprekingen tussen - en de Ned. autoriteiten in lndi e wtr- Hpn crphnnden. dan ontkomt men met aan de indruk dat deze reis voor de minlster®. wel zeer teleur, stellend moet zijn geweest. lm- mers, als men de loop der gebeur, tenissen na de ondertekening op de voet volgt, dan blijkt dat ïi In de daarna direct gehouden be sprekingen met de Rep. delegatie een zekere mate van overeen stemming over de uitvoering van de overeenkomst was bereikt. Mede op grond van deze gege. vens werd de reis door de minis ters geëntameerd In het tijdsver loop van vertrek uit Nederland en aankomst in Batavia vond een radicale omkeer plaats. De Rep- delegatie was n.l. met de inmiddels verkregen resulta ten naar Djocja afgereisd, waar echter de voorstellen werden af- aekeurd en de delegatie met de kous op de kop te Batavia terug keerde. Nieuwe besprekingen le verden geen resultaat op en men was opnieuw in een impasse ge raakt. Geen eenheidsstaat. In dit stadium arriveerden de beide ministers met hun advi- seurs in Indonesië» waar zij in vergeliiking met de laatstbekende gegevens m Den Haag een vol komen veranderde situatie aan troffen De standpunten bleken n 1 delmetraal tegenover elkaar +e 'staan. Van Nederl zijde wil men overeenkomstig Linggadjati een federaal systeem, terwijl de Republiek een eenheidsstaat voor. staat. Van Republikeinse zijde voert men dit zowel op politiek als economisch gebied volledig door. Zo is er van samenwerking met Oosirlndonesië en Borneo geen sprake: het feit, dat men z-g. vertegenwoordigers van deze ge bieden in het K.N.I-P. heeft op genomen, is hiervoor wel het allerduidelijkste bewijs. Bij de economische besprekingen kwam dit streven tot uiiting in het voor stel van de Republikeinen om voor iedere staat een afzonderlijk deviezen- en voedingsmiddelen fonds in hef, leven te roepen. Van Nederl zijde houdt men echter, gezien de economische interdepen dentie van de gebieden onderling, vast aan een centraal deviezen- en voedingsmiddelenfonds. Gezien de econom. afhankelijkheid van de gebieden afzonderlijk welke in het huidige stadium waarin de wederopbouw een geconcentreer Je krachtsinspanning vergt is het een absurde gedachte om de eco nomische eenzijdigheid van ieder gebied niet door samenbundeling te compenseren. Men zou anders het ene gebied door toevallige wereldmarktprijsverhoudingen in weelde zien baden, terwijl het andere van de honger zou crepe- 'CNaar een dergelijke situatie Is, men overigens al hard op weg, Op Java en Sumatra wordt mo menteel nog geteerd op bestaande voorraden, waarvan een deel om prestigeredenen wordt uitgevoerd zoals het, met de rijstexport naar Brits-Indië het geval is. De noodzakelijke invoer van textiel en goederen, welke voor de her bouw en op gang brenging van de endernemingen noodzakelijk zijn, ontbreekt volkomen. In Oost-Indonesië Is de ontwik keling met forse schreden voor uitgegaan. De copra-export heeft een aanzienlijke omvang bereikt, hetgeen een van de oorzaken is dat het scheepvaartverkeer van Makassar een dergelijke uitbrei. ding heeft ondergaan, dat een ver gelijking met bet vooroorlogse havenverkeer gemotiveerd is. De ontwikkeling tussen de Republi keinse gebieden en Oost-Indone sië dreigt volkomen te diverge- ren- In de Republiek teert men nog op de laatste resten deviezen we ke binnen een paar maanden volkomen uitgeput zijn. Er be- r-iSI een aanwendingsmoge lijkheid van oude ondernemmgs- voorraden, welke ruwweg op 100 millioen gulden worden geschat- Maar dan is men ook volkomen aan het eind van zijn latijn. Gezien deze situatie zou alleen een centraal deviezen- en voe dingsmiddelenfonds nog een op lossing kunnen brengen. Daaraan dient dan echter ook direct de wederopbouw van de ondernemin gen op Java en Sumatra te wor den vastgekoppeld. Hiervoor is nodig, dat de ondernemers weer op republikeins gebied kunnen te rugkeren, waarbij het .bezit dan ook volledig dient te worden ge respecteerd Over dit laatste, spe ciaal de nog aanwezige onderne mingsgoederen, heerst ook weer geen overeenstemming. Het Departement Landvoogd heeft n.l. onlangs de Ordonnan-y tie Rechtsherstel uitgevaardigd, welke het kort hierop neer komt, dat de goederen tijdens de bezetting verkregen, als eigendom van de ondernemers worden beschouwd- De republikeinen huldigen ech ter het standpunt, dat men voor het gebruik dezer goederen wel een vergoeding wenst te verstrek ken, maar in feite zouden zij als een soort oorlogsbuit zijn te be- schouwen. Dat het m snel tempo ter hand nemen van bovengenoemde re constructiemaatregelen niet alleen van nationaal standpunt bezien voor Indonesië een dringende noodzaak is, maar dat daarnaast ook het internationale aspect, vooral met het oog op het ver krijgen van de zo zeer gewenste leningen, hiertoe dwingt, is vol komen duidelijk Men behoeft slechts te denken aan de grote inspanning om voor Nederland voldoende belangstelling van bui tenlandse zijde voor de weder-' opbouw te trekken, laat staan voor een gebied, dat inwendig verdeeld is. Zo liggen de kaarten thans op tafel; het wachten is thans op het ongetwijfeld moeilijke gebaar van de overbewuste republiek om de u tgestrekte hand te grijpen. Er zijn maar twee mogelijkheden n.l. orde en welvaart enerzijds en chaos en honger anderzijds. De gevechten in het gebied van Soerabaja duurden gisteren voort, zo luiden rapporten, zowel van Nederlandse als van republikein se zijde. Het republikeinse persbureau berichtte, dat de Nederlanders in de middelsector van de Soerabaja- zone, gesteund door artillerievuui een krachtige aanval hebben on dernomen, waarna de Indonesiërs, aldus Antara, een tegenaanval de den, ,,een Nederlandse compagnie terugsloegen en hun posities we der innamen". Van Nederlandse zijde wordt dit republikeinse bericht niet beves tigd doch men verklaarde, dat gedurende de gehele week ten Zuiden van Soerabaja hier en daar gevechten hadden plaats ge had. Gisteren bevestigde het Indo nesische ministerie van voor lichting de berichten, dat voor het republikeinse leger alle ver loven waren ingetrokken. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. v. Altijd. Bijstand) de weleerw. heer N M. A. Velzeboer; te Waarland de wel eerw, heer A. Verhaar, die kape laan was te Amsterdam (H. Maria Magdalena). Er gaat geen dag voorbij, ol er is druk contact tussen de Amerikaanse ambassade in Der. Haag en het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse za ken over de Indonesische kwes tie. Dit werd door de woord voerder van de ambassade me degedeeld. aldus A. P. Hij ontkende echter, dat ei deze week een schriftelijke Ame rikaanse nota was overhandigd aan de Nederlandse regering, zo als door Elsevier's Weekblad werd bericht. (Amerika had, volgens genoemd weekblad, vrees uitge sproken dat de nationalistische strevingen in Z.-O.-Azië, een tota litair, met na'me communistisch karakter, zouden aannemen, er. een democratische ontwikkeling in die gebieden bepleit). Het contact vindt, volgens de woordvoerder, op het hoogste ni veau plaats. Dagelijks vinden ei besprekingen en telefoongesprek ken plaats. Hij herhaalde dat van Amerikaanse zijde gehoopt wordt, dat er spoedig een oplossing vooi het probleem gevonden zal wor den, zodat de goederen van Indo nesië ter beschikking komen van de wereldmarkt. Op 8 Mei vertelde de Ameri kaanse ambassadeur de Neder landse regering, dat de V. S. ter. zeerste belang stellen in een spoedige tenuitvoerlegging var. de overeenkomst van Linggad- jati. Daarna zijn geen nieuwe formele stappen gedaan en dfc Na de bekendmaking van het nieuwe Italiaanse kabinet, heeft premier De Gasperi voor de ra dio verklaard, dat de democratie in Italië slechts gered en gecon solideerd kan worden, indien het volk volkomen van alles op de hoogte gesteld en een deel ervan uitgenodigd zou worden de lire en de koopkracht der arbeiders tot het uiterste te verdedigen Om credieten van het buiten land te verkrijgen was het nodig het vertrouwen in het binnenland op te wekken Alle inspanningen moesten geconcentreerd worden od de opheffing van de werkloos- beid de wederopbouw van ver woeste huizen en de verbetering vi de voedselpositie De nieuwe van ae alleen de kleuren regering Z vertonen. VSS,dSiSS»t met de me- nieuwe regermj de constituerende ve^° nvpf zou verzoeken haar oordeel over de bedoelingen der regering u te spreken. Indien dit oordeel gunstig zou uitvallen, zou de re gering haar werkzaamheden be ginnen, in het tegengestelde ge val zouden anderen, die dachten het beter te kunnen, de regering op zich moeten nemen. De Italiaanse socialistische par ty heeft in een manifest opgeroe pen tot eensgezinde oppositie van alle „waarlijk democratische krachten, met inbegrip van aile katholieken' tegen de nieuwe coa litie christelijk-democratische par ty en onafhankelijken. Het manifest verklaart, dat door het uitsluiten van de partijen der arbeidersklasse van het be- wind de christelijke democraten het land gestort hebben in een politiek avontuur, dat duistere precedenten heeft in de recente geschiedenis van andere volken. j moet- eeP uitweg gevonden worden uit dit avontuur'", aldus het manifest. Volgens A.P., heeft de Ita liaanse minister van binnenland se zaken alle prefecten bevel ge geven om de politie en het leger te mobiliseren tegen pogingen tot rebellie, een gevaar dat niet denkeeldig is, daar duizenden oud-partisanen weer de bergen intrekken. De politie heeft wa pens ontvangen. woordvoerder deelde mede, dat hem niet bekend was, dat dit in de nabije toekomst zou ge schieden, zoals in sommige Ne derlandse bladen heeft gestaan. Een betrouwbare Indonesische bron zeide Zondagavond aan U- P., dat het Ned. memorandum aan de republikeinse regering waarschijn lijk op tenminste zeven punten zou worden afgewezen. De zegsman zeide echter ook, dat zekere punten van het memo randum waarschijnlijk wel geac cepteerd zouden worden» zo b.v. de instelling van een gezamenlijke voedselcontrolecommissie en een commissie om de voorbereidingen voort te zetten voor de ontwikke ling van de Ned. Indonesische Unie. Naar we vernemen, gaan de plannen van het ministerie van marine ten opzichte van den Helder in het algemeen in de richting van overbrenging van verschillende onderdelen naar deze plaats. Er is echter nog niet beslist welkeonderdelen dit zul len zijn. Wel staat vast, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede, dat de onderzeedienst die thans te Rotterdam (Waalhaven) is ge vestigd, naar Den Helder wordt overgebracht. Het zal echter, naar verwacht wordt, eind 1948 zijn, wanneer deze overplaatsing haar beslag krijgt. Nu ter bestrijding van de smok kelhandel in vee de grensstrook, waarbinnen bepaalde voorschrif ten bestaan omtrent registratie en vervoer van vee, is uitgebreid tot 20 km. komt de controle op het vervoer over de grote rivieren in het midden des lands te vervallen. Het verbod tot vervoer van vee des nachts in het Zuidelijk gebied blijft echter gehandhaafd. Gisteren is het Wereldfestival plechtig geopend in het Brusselse Paleis voor de schone kunsten. Na een concert van Belgische muziek, sprak de minister van binnenlandse zaken, Pierre Ver- meylen, een openingswoord. De plechtigheid werd besloten met de vertoning van een film, welke toegewijd was aan het leven van koning Leopold I. Belogingen te Parijs. Ditmaal zijn het de oud-strijders en de mutilesdie in optocht naar het departement van financiën trekken om een verhoging van pensioen te eisen. De president van de Hon gaarse republiek, dr. Zoltan Tildy, heeft de minister van oorlóg en lid van de partij der kleine boeren, generaal Lajos Dinnyes, opgedragen een nieu we regering te vormen. De nieuwe Hongaarse rege ring is intussen reeds beëdigd. Gyongyossi, de afgetreden mi nister van buitenlandse zaken, zal ad interim worden vervangen door de minister van voorlich ting, Mihalify, die tevens minis ter van voorlichting blijft. Verder zijn er geen veranderin gen in de structuur van het oude kabinet aangebracht. TJit Boedapest wordt gemeld, dat de Hongaarse gezant te Rome, Stephen Kertesz, tenslotte met de portefeuille van buitenlandse zaken zal worden belast. In September zullen nieuwe veerkiezingen worden gehouden. De wijziging van de Hongaarse regering schijnt, tenminste in theorie, de balans der politieke machten in Hongarije van voor heen gehandhaafd te hebben, al dus oordelen diplomatieke waar nemers te Londen. De benoeming van twee leden van de partij der kleine boeren, ter vervanging van de twee uitgezette ministers van dezelfde partij (Nagy en Gyoen- goessi), doet aannemen, dat de coalitie, althans tijdelijk, bewaard zal blijven. Men acht het echter onvermij delijk, dat van communistische én socialistische zijde thans een be roep zal worden gedaan op de partij der kleine boeren, om een zuivering onder haar aanhang uit te voeren. Radio Moskou berichtte, dat Ferenc Nagy, de Hongaarse pre mier, die Vrijdag is afgetreden, door het politieke bureau van de Hongaarse partij der kleine be zitters is vervangen als voorzit ter der partij door Xstvan Dobi. Velen hadden het Zondag te kwaad met de warmte en dat was geen wonder: de eerste ,Tuni was tot dusverre de warmste dag van het jaar. Vooral in Eindhoven en Twenthe steeg de tempera tuur hoog en wel 32 graden Celsius, maar ook in andere delen van het land voerde de zon de warmte tot boven de 30 graden op. Exceptioneel voor de tgd van het jaar is deze warmte volgens het K.N.M.I. te De Bilt echter niet, althans voor zover het de maximum en de gemiddelde tem peraturen betreft. Wel sneuvelde een 40-jarig record, want in de nacht van Zaterdag op Zondag was de minimum-temperatuur (die in De Bilt 17 graden be droeg) hoger dan die, welke hier de laatste 40 jaren In deze tijd zijn genoteerd. De grote warmte heeft plaat selijk in ons land tot onweders geleid, die vooral In het midden "ón van ons land zwaar zjjn geweest. Hoe plaatselijk deze buien zijn geweest, moge blijken uit het feit, dat het K.N.M.I. zelf een zwaar onweer plus hagel registreerde in De Bilt, waarbij de neerslag 2 en bedroeg, terwijl op 1 km. van het instituut vrijwel geen neer slag is gevallen. Het warme weer zal nog wel ever aanhouden, zo meent het K.N.M.I. De zeer warme lucht strekt zich momenteel uit over de meeste landen van West- Europa en de daaraan grenzende staten. Maar ook geheel Duits land en zelfs Polen liggen onder deze warme lucht. Ons land be vindt zich aan de Westelijke rand van dit warmte-gebied, zodat een draaiing van de wind naar Wes telijke richtingen ons althans een kleine afkoeling zou brengen. Ge zien de algemene luchtdrukverde ling gelooft het K.N.M.I. echter, dat een naar het Oosten terug lopende wind en daarmede een aanhouden van het warme weer waarschijnlijk blijft. Een onweersbui, die Zondag avond over het midden van ons land trok, en die met zware ha gelbuien gepaard ging, heeft in Jutphaas enorme schade aange richt. Vooral de kersenbomen en het veldgewas hadden van de ha gelbuien te lijden. De schade, die aan de bomen en gewassen is toe gebracht, is onherstelbaar. Bo vendien hebben veel kwekers de ruiten van hun broeikassen in de strijd tegen de elementen zien sneuvelen; bp een kweker werden 250 gebroken ruiten geteld. Te New-York is bericht binnen gekomen, dat het plaatsje Leedey. in t Noord-Westen van Oklahoma, dat 600 inwoners telt, door een tornado voor „driekwart verwoest' is. Een telefonist uit bet plaatsje die het bericht via een nood ver binding doorbelde, verklaarde, dat de lijken van vijf slachtoffers reeds gevonden waren ..Wij weten niet hoevelen er verder nog ge dood of gewond zijn", aldus de telefonist. Volgens de laatste berichten zijn 6 personen om het leven gekomen en 25 gewond. Men gelooft, dat de telefonist, die door de stadsluid- sprekers waarschuwde, toen hij de storm zag naderen, door zijn op treden het verlies van een groter aantal mensenlevens heeft voor komen. Kort na de bevrijding heeft de Association Suisse des Horlogers Alpina voor een waarde van meer dan 10.000 aan horloges ten ge schenke gegeven aan haar Ned. zustervereniging. Deze horloges zijn in overleg met het rijksbureau voor metalen op toewijzingen ver strekt aan doktoren, ziekenhuizen, oorlogsslachtoffers, enz. Met het verzamelen van deze horloges in Zwitserland hebben zich vooral verdienstelijk gemaakt de heren B. Keiler uit Zürich, W. Schöni uit Aarau en A. Engler uit St. Gallen. Als blijk van erkentelijkheid zijn deze heren ter gelegenheid van 't 40-jarig bestaan van de Ned. Hor logemakersvereniging door deze uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. Zaterdagmiddag zijn zij per vliegtuig in Nederland aangekomen en vervolgens ten huize van de heer W H. van Hat- tum te Wassenaar ontvangen, waar zij in tegenwoordigheid van de Zwitserse handelsattaché zijn toe gesproken door de voorzitter van de Ned. Horlogemakersvereniging, de heer G. J. M. van Baal uit Nij megen en de heer Berghout namens het ministerie van economische zaken, die hun dank brachten voor hun sympathieke gave. Weerverv/achting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bill geldig tot Dinsdagavond: In de nanacht en vroege och- j tend enige nevelvelden, die na zonsopkomst snel oplossen, daarna tot ongeveer dezelfde waarde als vandaag oplopende temperatuur; zonnig weer Vooral in het Zuiden en Oosten j van het land in de namiddag enkele verspreide onweersbuien met kans op hagel; meest J zwakke wind tussen Oost en Zuid langs de kust koele zee- wind 3 Juni: zon op 4.25 uur. on- der 20 51 uur; maan op 20.55 uur, onder 4.07 uur. Officiële kringen te Londen achten het thans duidelijk, dat de jongste gebeurtenissen in Hon garije een verder stadium bete kenen in de pogingen der commu nistische partij om de macht aan zich te trekken. De Britse regering wacht nade re berichten uit Boedapest af, al vorens tot actie te besluiten. Officieel werd verklaard, dat de sovjetrussische commandant in Hongarije, generaal Swiridof, geen overleg heeft gepleegd inet de Britse en, voor zover be kend, evenmin met de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad voor Hongarije, alvorens hij aan de Hongaarse regering de sovjet nota overhandigde, waarin Nagy en andere leidende figuren der kleine boerenpartij van deelne ming aan de antirepublikeinse samenzwering werden beschul digd. Sedert maanden, en vooral na dat de Libanon diplomatieke be trekkingen met de H. Stoel heeft aangeknoopt wordt in Egypte een krachtige actie gevoerd voor het op nemen van officiële betrekkin gen met het Vaticaan. Het blad ,A1 Ahran" wijdt een hoofdartikel aan deze kwestie. Het schrijft o.a.. „het vestigen van officiële betrek kingen met het Vaticaan zou het beste antwoord zijn op de bewe ringen van hen. die Egypte van fanatisme beschuldigen". Reuter-berichten uit Parijs maken melding van de ..pijn lijke verrassing", welke Abd'el Krim de Franse regering heeft bereid. De voormalige Noord-Afrikaanse opstande lingen-leider blijkt op zijn reis van het eiland Reunion, waar hij in ballingschap vertoefde, naar Marseille, te Port Said aan land te zijn gegaan. Men wacht intussen nadere bevestiging van dit bericht af. Abd'el Krim kreeg in Februari j.l. verlof, om terwille van de op voeding van zijn zoons zich met zijn gezin in Frankrijk te vesti gen. Hij schijnt nu aan boord van het schip bezoek te hebben ont vangen van vooraanstaande jour nalisten uit verschillende Arabi sche landen en andere persoonlijk heden. In Port Said ging een hofdigni- taris van koning Faroek aan boord. De eerste dagen zal Abd'el Krim de gast zijn van de Egyptische ko ning. Van betrouwbare zijde te Port Said is verklaard, dat Abd'ei Krim op uitdrukkelijke uitnodi ging van koning Faroek aan land is gegaan. Dit wordt echter van andere zijde weer tegen gespro ken. Op de vraag, hoe lang Abd'el Krim in Egypte zou blijven, ant woordde een der leden van zijn gezelschap de Reuter-correspon- dent: „totdat Marokko is bevrijd" De Egyptische minister van bui tenlandse zaken verklaarde intus sen wel aan de Franse gezant, niets te weten van Abd'el Krim's landing in Egypte, maar een woordvoerder van het Franse de partement van buitenlandse za ken bevestigde nadrukkelijk, dat de voormalige rebellen-leider in Egypte is geland, ondanks alle po gingen, om hem hiervan ai te brengen. Aan een vrachtschip van dt Egyptische vloot ,de „Emira. Fawzia", dat voor Tunis is aan gekomen met een geschenken zending van voedingsmiddelen aan boord, door Egypte vooi Tu*is bestemd, zal geen toe stemming gegeven worden om de haven binnen te komen. In een Franse verklaring hier omtrent wordt gezegd, dat klaar blijkelijk op grond van onjuiste berichten over hongersnood in 'n bepaalde streek van Tunis, in April j.l. door de Egyptische re gering aan de Franse toestemming is verzocht voor het naar Tunis zenden van twee vliegtuigen met twaalf officieren van het Egypti sche leger en eén Rode Kruis-mis- sie. Tezelfdertijd nam de Egypti sche regering het initiatief tot 'n inzameling, waaraan zij zelf hel meeste bijdroeg. De Franse rege ring gaf toestemming voor 't zen den van de vliegtuigen, doch hier op volgde een heftige campagne in de Egyptische pers. waarbij Frankrijk ervan beschuldigd werd Tijdens de feest week te Delft geeft, de Belgische kunstenaar Louis Persoons voor het eerst in TSederland demonstraties met een z.g. zandtapijt. Op de foto ziet men hem bezig, het bekende melkmeisje van Vermeer in gekleurd zand uit te strooien. Lord Mountbatten, de onder koning van Voor-Indië, zou heden, met goedkeuring van het Britse kabinet, de Indische lei ders de dominion-status aanbie den voor Hindoestan en Paki stan. benevens nieuwe verkiezin gen in de provincie aan de Noord-Westelijke grens om te bepalen of dit gebied tot Paki stan zal behoren, aldus verneemt Reuter uit goede bron te New- Delhi. Dc:e beide delen van Voor- lndië zullen vrij zijn van inmen ging of controle van de zijde der Britse regering. Zij zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de Kroon. Naar verluidt, hebben enige hooggeplaatste leiders der congres partij reeds het voorstel aanvaard, dat het gecompliceerde vraagstuk yan een onmiddellijke splitsing van het leger oplost Het leger zal was- --Mjnlijk voor beide domini ons gecombineerd gehandhaafd blijven, tenzij men door overleg tot een andere regeling komt. 4ndien de dominion-status wordt aanvaard, zullen de bev'-% jdheden van de onderkoning als vertegen woordiger van de koning van Engeland onmiddellijk opgeheven worden en zal hij fungeren als gouverneur-generaal van de beide Indien. Het feit, dat er een ge meenschappelijke gouverneur-ge neraal zal zijn voor beide domi nions zal een gemeenschappelijke politiek voor het handhaven van recht en orde verzekeren. Men is van mening, dat de hui dige voorlopige .regering zal ver dwijnen bij het invoeren van de dominion-status. De onderkoning zou heden slechts de reacties van de leiders vragen ten aanzien van de algemene lijn van het plan. Waarschijnlijk zou hij hun mede delen, dat hun beslissing tegen Woensdag wordt gevraagd. Gandhi heeft te New-Delhi ver klaard; „Zelfs wanneer heel Voor- Indië in brand zou staan, bullen wij niet toestemmen in' de stich ting van Pakistan, ook al eisen de Mohammedanen het onder be dreiging met het zwaard" Na voorzien te zijn van 1e laatste H.H. Sacramenten is in het missiehuis „St. Joseph" te Helden -Panningen op 78-jarige leeftijd overleden de zeereerw. pater P. Kamerbeek, priester van de Congregatie der Lazaristen die •vele jaren als missionaris in Abessinië is werkzaam geweest. Noord-Afrika te laten verhonge ren. De kwestie scheen reeds gesust te zijn ,toen op 27 Mei de Franse ambassadeur te Cairo door de Egyptische minister van buiten- landsche zaken ervan in kennis werd gesteld, dat het vrachtschip „Emira Fawzia" (2640 ton), uit Alexandrië was vertrokken met bestemming voor Tunis. Gezien dit gebrek aan achting voor de meest elementaire gebruiken van internationale hoffelijkheid, aldus de Franse verklaring, kon de Franse regering niet anders doen dan in haar houding te volharden door de Egyptische autoriteiten te doen weten, dat het schip in kwestie niet in een Tunesische haven zou worden toegelaten. Het schip ligt voor de Tunesische kust in afwachting van nadere orders van de Egyptische regering. In sommige politieke kringen te Cairo wordt het besluit van de Egyptische regering om aan Abd' el Krim gastvrijheid te verlenen, opgevat als een „antwoord" de weigering van de Franse auto riteiten in Tunis, om toestemming te geven voor het binnenlopen van het Egyptische vrachtschip „Emira Fawzia", dat een geschen kenlading voedingsmiddelen aan boord heeft. Ook gisteren heeft de luchtvaart zware slagen te incasseren ge kregen. Er worden ,piet mindei dan vier ongelukken gemeld. In Stockholm stortte tijdens een demonstratie een schoefloos vlieg tuig omlaag, waarbij de piloot on middellijk werd gedood. Drie Franse vliegers verloren het le ven. toen hun machine nabij Fréjus neerstortte. Een particulier watervliegtuig verongelukte nabij Montreal. De drie inzittenden wer den gedood. Twee slachtoffers eiste het neerstorten van een vlieg tuig der luchtvaartschool van Reykjavik. Verleden week boekte Argenti nië drie vliegrampen, waarbij in totaal vier personen om het leven kwamen. Zaterdag heeft in verschillende plaatsen de teraardebestelling plaats gehad van de stoffelijke overschotten der militairen, wel ke bij de vliegtuigbotsing te Til burg Donderdag het leven lieten. Vertegenwoordigers waren daar bij aanwezig van de Commandant Zeemacht-Nederland, van de ma rine-luchtvaartdienst en van de luchtstrijdkrachten. De voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ja mes F. Byrnes, is bezig een boek te schrijven over hetgeen zich bij de vredesbesprekingen, die sinds de conferentie der grote drie te Yalta hebben plaats gevonden, „achter de schermen" heeft afge speeld meldt A. P. Hij maakt daarbij gebruik van stenografi sche aantekeningen betreffende vertrouwelijke bijeenkomsten, waaraan door Stalin, Churchill en andere wereldleiders werd deel genomen. Een speciale burgerlijke advies commissie heeft president Truman een plan voorgelegd, volgens het welk alle Amerikaanse jongeman nen zes maanden militaire oplei ding moeten ontvangen. Het omvangrijke rapport van de commissie, het resultaat van 'n studie van een half jaar. beveelt een dergelijke opleiding sterk aan ..om de vredelievende volkeren der wereld gerust te stellen". 750.000 a 900.000 jonge mannen zouden jaarlijks moeten worden opgeleid. Zij zouden op achttienjarige leeftijd dienstplichtig worden. Op een verkoping van Britse oorlogsvoorraden in Zuid-Afrika zijn onlangs veertien Catalina's, waaruit de motoren waren verwij derd, verkocht voor 40 per stuk. Na uitvoerige besprekingen met de Zuid-Afrikaanse autoritei ten en de Ned. Bank gevoerd is de mogelijkheid geschapen voor Ned. emigranten, met schepen, welke de Zuid-Afrikaanse rege ring ter beschikking heeft ge steld, naar Zuid-Afrika te reizen. De schepen, welke voor dit ver voer in dienst genomen werden, zijn de „Carnarvon Castle" en de .Warwick Castle", welke tijdelijk door de Union Castle Mail Steam ship Co. Ltd. aan de Zuid-Afri kaanse regering zijn afgestaan, teneinde het emigrantenvervoer van Nederland naar Zuid-Af rik» te bespoedigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1