De pers in opspraak Onderzoeknaar vliegrampen EVC organiseert stakingen Tabak en verhoogd rantsoen G Oorlogsherinneringen langs onze kust Collaboratie was toch nog voordeliger BELA VARGA GEVLUCHT Is goede inlandse teelt mogelijk? Geen lagere groentenprijzen voor Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Scherp requisitoir van de R. v. d. L. Om hoge lonen en vacantietoeslag Alweer zwarte textiel Schoenenbon Twee kwartjes per half ons ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 4 JUNI 1947 No- 20330 TWEE AMENDEMENTEN INGEDIEND Allerlei vice-president is, en Kath, organisaties. op cijfer drie ZEEP VOOR VUILE ARBEID UTRECHT-EINDHOVEN ELECTRISCH Om arrestatie te ontlopen AARDBEIENSEIZOEN GEOPEND Maandag werden te Beverwijk de eerste aardbeien van het vrije veld in grote sloffen ter veiling aangevoerd. De vruchten zijn he den geveild. Hiermede is het aardbeien-seizoen begonnen, de openingsprijs was 7.— per slof. Het tekort aan rook materiaal Het zelf telen van tabak het sluiten van teelt contracten COASTERS IN INDIE AANGEKOMEN Na taai volhouden KARD. PREYSING VER BIEDT ZIJN PRIESTERS POLITIEKE ACTIE KOELER IN DE SCHADUW DER KERK COMMUNISTEN-JACHT IN CHINA HET OPRUIMEN VAN BUNKERS Strand van den Hoek tot Den Helder weer begaanbaar Minimumprijzen op de veilingen STRIJD TEGEN DE COLORADOKEVER KERK UITGEBRAND DE KANTOREN van de Redactie en de Adml« nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt J 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, J 0,26 per week. Directeur: J. KTJIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Van het Londense Persbesluit zijn we via het gewijzigde Tijdelijke Persbesluit 1945 thans aangeland bij de „Nood voorziening Perswezen" alweer een voorlopige regeling dus, daar de sinds lang aangekondigde Perswet (door de Persraad ontworpen, maar zonder eenstemmigheid en thans in onderzoek bij de Commissie-Pompe, maar zonder veel uil-zicht) nog steeds op zich laat wachten. Deze nieuwe noodvoorziening, nodig geworden omdat het Persbesluit op 1 Juli expireert, borduurt dan ook voort op de be staande grondslagen, met een tweetal afwijkingen noch tans, Vooreerst is er een beroepsmogelijkheid in opge nomen voor degenen, die door de perszuivering zijn ge troffen, en ten andere wordt weer meer in de Londense koers gevaren (distributie van technische outillage). Wat dit laatste punt betreft, heeft oud-minister Burger (P. v. d. A.) een hartig woordje gezegd en zonder twijfel de gevoelens vertolkt van brede kringen in den lande, die me' lede ogen aanzien hoe ook op het gebied van de pers de overtuiging veld wint, dat collaboratie toch voordeliger was. Zijn partij zal zich tot het laatste toe tegen die gang van za ken verzetten. Niet met het tijde lijk elimineren van een journalist of van een directeur mag worden volstaan; in het perswezen moeten thans de figuren domineren die daar het meeste aanspraak oP heb ben. En het was stellig sympa thiek dat mr Burger in verband hiermede herinnerde aan de posi tie van afhankelijkheid, waarin zich op de dag van heden img steeds ,D6 ]VÏ33stoode en »»Dc Rotterdammer" bevinden. De or ganen, die verzet boden tegen de overweldiger, krijgen een eervol le vermelding, een mooie redevoe ring en voorts.... morele rech ten! Dat het de P v. d. A. ernst is met een krasser ingrijpen in deze, bleek wel uit een aankondiging van een amendement, waarbij voor de organen, die nationaal- socialistische propaganda hebben bedreven, de mogelijkheid van een .vordering in eigendom" door de minister wordt geschapen. Terloops vermelden we een tweede amendement ,dat tot strek king heeft de samenstelling van de Raad van Beroep volgens het ontwerp uitsluitend juristen) al leen in meerderheid uit juristen te doen plaats hebben. Het spreekt van zelf. dat van de zijde der Partij v. d. Vrijheid met warmte (voor zover de warm te het gedoogde) werd opgekomen voor de door de zienswijze van mr. Burger bedreigde „persvrij heid", door de communist Schoo- nenberg minder vleiend geredu ceerd tot „winstvrijheid". Natuur lijk verzette mr. Korthals, die na mens de vrijheidlievende fractie het pleit voerde, zich met klem tegen de volgens hem exorbitan te bevoegdheid van de Persraad. vooral ten aanzien van het ..droit de réponse", het gelasten aan een uitgever in een of meer nummers van zijn persorgaan een bepaald bericht op te nemen in een aan gegeven vorm. Het betreffende ar tikel 19 wil de fractie dan ook laten vervallen .Maar eveneens in zake het naamsverbod (sluitstuk der zuivering) de distributie van technische outillage cn het ont houden aan de te zuiveren druk- kersbedrijven van de disculpe- ringsgronden. die b.v. voor een fa brikant van dakpannen gelden, ontwikkelde de woordvoerder der fractie overwegende bezwaren. Hoe van katholieke, anti-revo lutionaire en christeliik-historische zijde over een en ander wordt ge oordeeld. kwam nog niet tot uiting, daar men blijkbaar zijn redevoeringen niet klaar bad. Zo dat klokke 4 uur de vergadering bij gebrek aan sprekers moest worden verdaagd. Oud-Span jestrijders Een bij de aanvang behandeld naturalisatie-ontwerpje bood de communist Stokvis gelegenheid weer eens op de zgn. „oud-apanje- strijders" terug te komen. Lr zijn alree een twintigtal hunner m hun Nederlanderschap hersteld, maar de anderen worden, gelooft hij, aan het lijntje gehouden. Want terwijl minister Kolfschoten in dertijd genoegen nam met enkele mededeling van naam en persona- ^ans door het departe- .a? £0g.epn gezegeld rekwest ff" verlangd. Minis ter Van Maarseveen stelde de communist gerust dat het vorde ren van de gewone procedure óók voor deze categorie aspirant-Ne derlanders niets te maken had met het traineren der afdoening, doch alleen beoogt, dat de aan vragen minder informeel dan tol nu toe bij Justitie binnenkomen.' De puf-visserij. Het ontwerp tot goedkeuring van het 5 April j.l. te Londen ge sloten verdrag inzake maaswijdte van visnetten en van minimum- maten op sommige vissoorten, ont moette enige weerstand uit com munistische en anti-rev. hoek. Zij vreesden n.l. ernstige gevolgen voor de kustvisserij nu de maas wijdte der netten van 7 0p 8 CM. wordt gebracht; wat voor de puf- visserij te meer noodlottig dreigt te worden, daar, naar men ver- na™\ België om gelijke reden de ratificatie zou willen opschorten. Minister Mansholt wist daar niets van maar zou contact nemen met de Belgische autoriteiten en be loofde niet tot ratificatie te zul len overgaan als men bij onze Zuiderburen ter zake bezwaar zou maken, wat Z. Exc niet ge loofde. Te wachten met goedkeu ring tot proeven zouden genomen zijn in het belang van de kustvis- sers, achtte de bewindsman afstel; wel zal hij nauwkeurig nagaan wat eventueel de gevolgen van het verdrag voor de pufvisserij zullen zijn. De „puffende" bezwaarders na men hiermede genoegen. BelgieNederland Op 13 Mei was de behandeling van het verdrag betreffende de culturele en intellectuele be trekkingen tussen Nederland en België vastgelopen op de speciaal van communistische zijde gestelde vragen, die minister Van Boetze- laar de honneurs voor de afwe zige bewindsman van Onderwijs. K. en W. waarnemend, niet ver mocht te beantwoorden. Het be trof vooral de vraag van de heer Schoonenberg, die in art. 11 van het verdrag scheen te stoten aan de term „erkende jeugd-organisa- ties". daar hij het werd nu nog eens herhaald zeer wel weet dat minister Gielen er zijn eigen maatstaven op na houdt! Z.Exc. kon de communist heel fijntjes de bal terugkaatsen met de opmerking, dat de geïncrimi neerde term van Belgische origi ne is. Wij Nederlanders kennen geen „erkende" organisaties en voor de uitwisseling zullen dan ook ongetwijfeld onzerzijds alle jeugdorganisatie in aanmerking komen. Met deze uitwisseling is> de technische commissie nog steeds doende en nog pas bezig met de hogescholen. Op de vragen over „wie beslist?" en „hoeveel kost het?" moest Z.Exc. daarom alsnog het antwoord schuldig blij ven. Van de overige agenda zij n0g vermeld: het verzoek van de com munist De Groot om de ministers Beel en Jonkman te interpelleren over de Indische kwestie; de aan neming o.m. van: Wijziging art. 1 Besluit op de Bijzondere Gerechts hoven; afwijking van art. 19 van het Besluit op de Ondernemings belasting 1942 ten behoeve van de gemeente Eindhoven, wijziging van de Bloembollenziektewet 1937 en liquidatie van een desbetref fende bezettingsregeling en wijzi ging der Stoomwet. L. H. De raad voor de luchtvaart heeft behalve de vliegramp bij Schip hol, nog enige andere ongelukken behandeld, welke met Nederl. toe stellen hebben plaats gevonden. In de eerste plaats het ongeval met het K.L.M.-vliegtuig PH-TBO dat op 6 November bij Croydon in een bos gevlogen is. Hier wer den vijf getuigen gehoord. De di recteur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst concludeerde, dat de bestuurder, O. Kappelmeyer, de toestand verkeerd beoordeelde. Vervolgens werden vier onder zoeken gehouden, betreffende on gelukken met lesvliegtuigen. Dfc ongelukken hadden plaats resp. op 10 Juni 1946 bij een landing te Pater Dito O.P. arriveert te New-York voor een trip door Amerika om contacten te leggen tussen de U. N. D A. InternKath. Radio- en Tele visie Bureau), waarvan hij Maandag om 3 uur is 'n 2-uurs- Stakins uitgebroken in 5 metaal enasbestfabrieken aan de Cruquius weg, in Amsterdam. In het ge heel staakten hierbij 384 arbeiders. Het werk werd Dinsdag hervat. In de grote scheepsbouwwerven. machine- en motorenfabrieken wa ren er 2600 man, die het werk neerlegden. Het betreft hier de Amsterdamse Droogdok Mij., oe Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij., de Draka, Fokker, Verschil re. Stork en Kromhout. Tegen over deze officiële cijfers spreekt de E. V. C. van ongeveer 10.000 stakers. Men hield een protestmee ting op het Mosplein. Gisteroch tend verschenen ook hier alle ar beiders weer op het werk. In de houtverwerkende in- oustrie in de Zaanstreek en ook elders, brak gistermorgen een 24 uurs staking uit. De arbeiders eisen 10 pet. loonsverhoging en va cantietoeslag. De E. V. C. heeft ai deze stakingen afgekondigd. De deelneming varieerde van 25 tol 100 procent. Donderdag a.s. zullen de rijksbemiddelaars de eisen be spreken. sn?p^ïermidda2 1 uur is het per- land" ,!,aV0 meelfabrieken „Hol- 24-mir«st='i?eres" te Amsterdam in komen tot 'eln uUW teneinde te weken extra^lo^^ ™rdv£ prestatie in verband met hit op voeren der productie De directie van de „Holland" heeft zich bereid verklaard een week extra loon uit te keren doch de rijksbemiddelaars hebben nog geen beslissing genomen in deze kwestie. Het stakingsparool is niet alleen opgevolgd door het perso neel, dat bij de E.V.C. is aange sloten, doch ook door de bij an dere vakorganisaties aangesloten arbeiders. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men over enige tijd er toe zal overgaan elke week een dag te staken zolang de eis van vier weken extra loon voor meerdere prestatie niet is bereikt. Gilze-Rijen, waarbij het vliegtuig ernstig werd beschadigd; op 19 Juli 1946 toen een vliegtuig te Gilze-Rijen tegen de grond botste, waarbij de bestuurder, C. Luik, ernstig gewond werd; op 26 Aug. 1946, toen een toestel neerstortte te Gilze-Rijen, waarbij de bestuur der, P. Sodderland, gedood werd en op 16 Januari 1947 op hel luchtvaartterrein Twente, waar 'n toestel neerstortte en om heU, le ven kwamen de instructeur-vlie ger A. Postma en de leerling-vlie ger W. Bekker. Enige getuigen en zes deskun digen werden gehoord. Daarbij sprak de examinator ir. S. Wynia de wenselijkheid uit dat de theo retische opleiding meer aan de hand van de practijk zal worden gegeven. De theorie zal dan be ter worden opgenomen. Voorts kwam aan het licht .dat ten tijde van deze ongelukken slechts ouderwetse toestellen beschikbaar waren, waaraan sindsdien verbe teringen zijn aangebracht. Ook de examen-eisen waren volgens eni ge deskundigen voor verbetering vatbaar. De huidige eisen sluiten veel beter aan bij de meer mo derne techniek. In al deze zaken za] de uitspraak volgen op Maan dag 7 Juli. De Almelose politie heeft een omvangrijke zwarte handel in tex tiel ontdekt, waarbij o.m. 9.000 me ter overhemdenstof en een grote partij lakens en katoen ter waarde van tienduizenden guldens op de Almelose zwarte markt kwamen Het bleek, dat de Almeloër De G. een grote partij overhemdenstof, la kens en katoen had gekocht van een tweetal stadgenoten. Veel van deze zwarte textiel had de Am sterdammer P. opgekocht en weei doorverkocht aan enige stadgeno ten o.a. aan de chef van een groot hoofdstedelijk hotel. De hotelchef had 85 lakens gekocht voor 1275 De recherche heeft een groot deel van de textiel achterhaald en de be trokkenen ingesloten. In het tijdvak van 1 Juni tot 13 Juli zal een schoenenbon naar keu ze worden verstrekt aan diegenen, wier stamkaartnummer op het cij fer 3 eindigt en voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel be vindt. De tweede distributiestam kaart met bijbehorend inlegvel, waarvan de bon 612 zal worden verwijderd, dient te worden overgelegd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan de kinderen, ge boren in de maand Augustus 1946, een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat. welke over eenkomst met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel zal de bon 604 worden verwijderd. De distributiediensten zullen op plaatselijk nader te bepalen tijd stippen aan de daarvoor in aan merking komende personen rant soenbonnen voor huishoud- of toi letzeep voor vuile arbeid uitreiken voor de 7e en 8e periode 1947 (8 Juni t.m. 2 Aug.). Zij, die vuile arbeid verrichten, ontvangen 2 rantsoenbonnen, ter wijl aan personen, die zeer vuile arbeid verrichten, voor genoemd tijdvak 4 rantsoenen zullen wor den uitgereikt. Artsen, verpleeg sters enz. ontvangen voor bo vengenoemd tijdvak eveneens rant soenbonnen voor huishoud- of toiletzeep. De gisteren gehouden proefrit op het spoorwegbaanvak Utrecht —Eindhoven is geslaagd. Van he- di.n af is op dit baanvak dus de electrische twee-uurdienst inge- vo rd. De D.-Day, 6 Juni 1944 de dag van de invasie, wordt Vrijdag weer herdacht. Een foto, die van het ontzagwekkend gebeuren op die dag een voorstelling geeft. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat Bela Varga, de twee de man in de regering van de voormalige eerste minister Ferene Nagy, uit Hongarije gevlucht is. om een arrestatie door de com munisten te ontlopen. Men ver moedt, dat hij zich in de Ameri kaanse zone van Oostenrijk be vindt. De bron, een intieme vriend van Varga, verklaarde, dat Varga Zon dagavond per auto naar Sopron, dicht bij de Oostenrijkse grens (in Noord-West-Hongarije) reed. Hij was van plan snel door de Rus sische zone te gaan, om zich op Oostenrijks gebied in veiligheid te begeven. De bron verklaarde: „Ik weet, dat hij een betrouwbare gids bij zich had en een goede auto en 'k veronderstel, dat hij er veilig door gekomen is". Niemand is er echter zeker van, dat zulks inderdaad het geval is. Het bestuur van de Hongaarse Partij der kleine boeren heeft be sloten, dat alle leden van de par- t de grootste in de coalitiere gering voor een zuiveringscom missie van vijf personen moeten verschijnen, zulks om de samenwer king binnen het kader van de coa litie te bevorderen. Nagy en Varga zijn door de po litieke commissie van hun partij als partijlid geroyeerd. Balogh, een katholiek priester die onderstaatssecretaris van de eerste minister was, heeft onthef fing van deze functie aangevraagd „wegens slechte gezondheid". De Hongaarse gezanten te Was hington, Londen, Bern en Parijs zijn naar Boedapest ontboden om verslag uit te brengen. Stem uit Amerika Senator Vanden berg' heeft in de Amerikaanse senaat de com munistische staatsgreep in Hon garije „een verradelijke daad" ge noemd, welke misschien aanleiding zal geven tot inmenging van de V. N. „De Russen hebben nimmer een cynischer demonstratie van hun idee van democratie gegeven dan nu in Hongarije", aldus Vanden- berg, die desondanks aandrong op Het lag in de bedoeling der Overheid om begin 1948 de ta baksdistributie op te heffen. Daar toe waren enkele maatregelen ge troffen. De verhoging van rookrantsoen is inderdaad tot op geringe hoogte doorgevoerd. Verdere verhoging is niet waarschijnlijk. Welke middelen kan de roker aanwenden om zijn tekort aan rookmateriaal op te heffen of te verkleinen. 1. Door het zelf telen van tabak, de z.g. amateurtabak; 2. door het afsluiten van een teeltcontract; 3. door aankoop van Volksher- stelsigaretten; 4. door zich te voorzien op de zwarte markt. e zullen de laatste twee ma- nieren buiten beschouwing laten Alvorens echter op de eerste liTkf hmt0geli^heden in te gaan, te rtew! °nS ^TstJeerst iets mede te delen over Nederlandse Tabak in het algemeen. Een zeer groot deel van het pu bliek heeft een positieve afkeer van onze inlandse tabak. Dit vindt zijn oorzaak voor een deel in onbekendheid met het goed bereide inlandse product, doch wat erger is, het grootste deel van de Nederlandse bevol king heeft in de bezettingsjaren kennis gemaakt met inlandse ta bak, die slecht verbouwd, onge- fermenteerd en onbewerkt gecon sumeerd werd en zij beschouwt dit als de inlandse tabak. De fei ten liggen echter geheel anders en is men speciaal in de laatste ja ren ver gevorderd in teeltmetho- ,0(?gstwijze, fermentatie en uit eindelijke verwerking tot gereed product. 9°k het bezwaar van eentonig heid in de Nederl. tabak is op te heffen, speciaal dan wanneer de tabak gefermenteerd wordt bij fermenteurs, die het artikel uit alle delen van het land ontvangen waardoor een zekere melange ontstaat die de eenzijdigheid voor een groot deel opheft. De goedkoopste wijze om zijn rantsoen te verhogen, is zelf de verbouw ter hand te nemen. Inge volge overheidsvoorschrift mag men maximaal een are per per soon beplanten, die een gemiddel de opbrengst zal hebben van pl.m. 25 kg. ruwe tabak. Deze methode kan uiteraard slechts gevolgd worden door hen, die zelf de be schikking hebben over een stuk grond. Daar er overvloed van goede voorschriften bestaan, die door iedereen te begrijpen zijn. is het voor iedereen mogelijk om zelf met succes te telen. De Ver eniging „Nederlandse Amateur Tabakkers", Gamersestraat 8, Zaltbommel, staat bovendien te allen tijde gereed om in dezen van dienst te zijn met adviezen en de meest uitgebreide inlichtingen. Voor diegenen, die echter niet zelf over de benodigde grond of tijd beschikken, staat echter een andere mogelijkheid open en dat is Het is n.l. mogelijk om bij de beroepstelers, die hiervoor van zelfsprekend een teeltvergunning moeten hebben, een contract af te sluiten, zodat men op het einde van het seizoen over een bepaalde hoeveelheid tabak kan beschik ken. Deze methode is uiteraard kostbaarder dan het zelf telen, doch is ook weer niet zo, dat zij niet te betalen is. Aannemende, dat de accijnspo- litiek van de regering onveran derd blijft, za] deze wijze van werken er op teneer komen, dat een pakje van 50 gram shag- of pijptabak, alle kosten inbegrepen maximaal 50 cents gaat kosten. De werkwijze bij deze manier van tabakverwerking is als volgt De adspirant koper betaalt voor elke kg. tabak, die hij op deze wijze wil betrekken bij bestelling f 2.— garantie; dit is om de teler te garanderen, dat deze wanneer door onvoorziene omstandigheden niet tot afname wordt overgegaan geen nadeel zal ondervinden, door het werk en ruimteverlies in zijn tuinderij dat improductief ver richt zou zijn. Bij fermentatie en verdere ver werking gaat ongeveer 20 pet. verloren, zodat de koper voor het door hem te ontvangen eindpro duct f 5.— per kg. aan de tabak betaalt. Hierbij moet dan nog ge rekend worden een bedrag van f 3.70 per kg. uitgeleverd kerfpro- duct voor accijns, fermentatie en bereidingskosten. Voor kerftabak kunnen deze bedragen eventueel nog vermeerderd worden met een bepaald bedrag (max. 30 cent) voor sauzen, zodat men komt tot een uiteindelijk bedrag van pl.m. f 9.00 per kg. uitgeleverd product. Op korte termijn zal aan de twee geschikte mogelijkheden, om zijn rookrantsoen op legale wijze te vergroten, de nodige publiciteit gegeven moeten worden, daar bij te lang wachten de tijd om te planten verstreken is. Het is nog van belang erop te attenderen, dat men zijn tabak moet laten verwerken door bona fide fermenteurs en kerverijen, daar juist hier tegen het belang van de roker van Nederlandse ta bak gezondigd wordt. ratificatie van het vredesverdrag met Hongarije en dit aldus moti veerde: „Indien een verwerping ervan tot bevrijding van Hongarije zou kunnen leiden, zou ik die verwer ping zelfs eisen, doch het schijnt, dat alle feiten op het tegendeel wijzen". De a.s. verkiezingen Op 10 Juni a.s. zal een nieuwe kieswet aan de nationale ver gadering worden voorgelegd. De minister van justitie heeft bekend gemaakt, dat door deze kieswet de stemgerechtigde leeftijd van 20 op 22 jaar zal worden gebracht. Aan alle personen en alle naaste familieleden van personen, die veroordeeld zijn wegens „mis daden tegen de democratie", zal het kiesrecht worden ontnomen. Op 25 Maart vertrokken uit Rotterdam de door de regering be stelde en voor de K. P. M. oe- stemde coasters „Taboelan", „Ta- patoean", „Betana" en „Bentenan" op 2 April gevolgd door de ,,Ta- liwang" en de „Tarempa". Op 2 Juni des morgens om 9 uur liepen alle zes de schepen in kiellinie behouden de haven van Tandjong* Priok binnen. Beide groepen hebben de gehele reis het convooiverband bewaard. Daar het oponthoud van het eerste convooi te Port Said wat langer duurde, kon het tweede convooi inlopen, waardoor de schepen gezamenlijk binnenliepen, na de overtocht in resp. 69 en 61 dagen te hebben volbracht. Hei traject Aden—Tandjong Priok werd door deze nog geen 200 ton metende scheepjes, voor zien van een 160 p.k. „industrie motor", in één ruk afgelegd, on danks het feit, dat dit laatste tra ject tengevolge van de moeson zeer zwaar was. Het laatste deel van de reis werd gevaren langs de Westkust van Sumatra en dooi Straat Soenda naar Tandjong Priok. Kardinaal graaf Von Preysing, wiens diocees binnen de Russische zone van Duitsland ligt, gaf aan de onder hem staande geestelijk heid opdracht zich uitsluitend met kerkelijk werk bezig te houden en zich te onthouden van iedere po litieke activiteit, meldt A. P. Van deze regel mag slechts met speciale toestemming van de kar dinaal zelf worden afgeweken. De woordvoerder van de kar dinaal zei, dat de reden voor dit besluit was, dat er een tekort aan priesters in het diocees was en dat hun taak zozeer verzwaard was tengevolge van de huidige slechte sociale omstandigheden in Berlijn, dat het onmogelijk was zich nog met andere aangelegen heden bezig te houden. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: In de avond en nacht nog verspreide onweders; morgen I overdag gedeeltelijk bewolkt met nog een enkel buitje; meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West; verdere daling van temperatutur. J 5 Juni: Zon op 4.24 uur, i onder 20.53 uur; maan op 22.57 uur, onder 5.10 uur. Zo is dan weer het Nederlandse volk uitgeteld. Uit en te na door pers, radio en volkstellers voor gelicht. Merkwaardig is bij die voorlichting de houding van onze communistische collega's ge weest. Ook „De Waarheid" gaf explicatie maar met een bijzon dere noot inzake het al of niet of liever het niet behoren tot een bepaald geloof of godsdienstig genootschap. Bij herhaling wees het blad erop. dat men moest durven invullen van geen ge loofsgenootschap deel uit te ma ken. Waarom die nadruk? Nadat de communistische redactie eerst fel van leer was getrokken tegen het feit, dat men alleen maar „gods diensten" kon invullen en geen wereldbeschouwingen, zoals na tuurlijk dan de communistische en democratisch-socialistische misschien. Van belang is te weten, of een volk christelijk is met mogelijk verdelingen en geloofsverschillen. Dat de rest „niks" is of zelfs atheistisch weten we dan vanzelf wel. Of vindt de communistische re dactie het misschien toch belang rijker voor het heil van het volk, dat het in belangrijke mate God loos zou zijn. Is zo'n ingestelde bevolking wellicht gemakkelijker prooi Vanwaar anders dat opjagen tot durven in te vullen, dat men geen godsdienst belijdt Hoort men de communisten praten of leest men hun geschrif ten, dan kan men naast commu nist ook goed katholiek, goed protestant zijn. Dat bijt elkaar niet. We hebben nu wel uit de voor lichting over de volkstelling een nieuwe ervaring dat er iets niet klopt met die bewering! Gistermiddag stapten enkele kinderen van een zon-geblakerd plein naar een stenen rand langs het hekwerk van een kerk: „Hier ken je fijn uitrusten in de scha duw", merkte een der kinderen op „Inderdaad" lachte een oude man. „Ik dacht hetzelfde en zit al een kwartier hier" Jong en oud zocht rust en be scherming in de scïïaduw van de kerk. Mogen ook onze landgeno ten, de communisten tot dit besef komen. Tot heil van de staat want hun heilstaat kan het toch niet houden. In de schaduw van de kerk, da's nog maar het beste en beter dan in die van het Kremlin. HENK VAN DER MAZE De Chinese politie heeft overa! in het land personen, die, er van verdacht worden communisten te zijn. gearresteerd. In Kwei Yang, de hoofdstad van de provincie Kweichow, werden 180 personen gearresteerd, beschuldigd van „het overtreden van politieveror deningen en het verbergen van vuurwapenen en munitie" In Tientsin, in Noord-China, is na afkondiging van de staat van beleg de censuur op het nieuws verscherpt. De bunkers en andere verdedi gingswerken, die de Duitsers in ons land hebben gebouwd, zijn in de afgelopen tijd voor een deel opgeruimd. Het zal evenwel nog vele jaren duren, voordat de laat ste van deze betonnen kolossen zal zijn verdwenen. De reden hier van is, dat op het ogenblik slechts die objecten worden gesloopt, met welker verwijdering het openbaar belang gemoeid is; de andere zul len, ter besparing van geld en arbeidskrachten, voorlopig blijven staan. Vooral in de kuststreek zijn al heel wat van de bouwsels, die deel uitmaakten van Hitiers Westwall opgeruimd. Momenteel wordt hier aan nog gewerkt op de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden en op enkele andere plaatsen. De laatste dagen hebben er verschillende berichten gecircu leerd over speciale prijzen vooi groentenleveranties aan Duits land. De indruk werd daarbij gewekt, dat voor Duitsland spe ciale prijzen zouden gelden, welke beneden die, betaald dooi Nederlanders zelf, zouden lig gen. Dit is echter niet juist, aan gezien hier enkele afzonderlijke regelingen door elkaar zijn ge haaid. Men heeft eerstens een uitvoei naar Düitslan dten behoeve van De doop van de Nijmegenop het vliegveld van Schiphol door de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch% Hustinx. de Engelse en Amerikaanse troe pen. De voorwaarden, welke hier op betrekking hebben, variëren echter maandelijks, daar iedere maand opnieuw een inschrijving wordt gehouden. Nederland heeft wet een onderbreking van slechts een veertien dagen, deze leveran ties steeds kunnen verkrijgen. De prijzen waren daarbij afhankelijk van vele factoren en dus nooit ge lijk. Voor het binnenlands gebruik is nu dezer dagen een prijsregeling van kracht geworden, welke o. a. inhoudt, dat op veilingen mini male prijzen zijn vastgesteld en wel 50 a 70 pCt. van de kostprijs. Deze regeling was noodzakelijk om het evenwicht op de groenten- markt te kunnen handhaven. Een sterk teruglopende sla-prijs b. v. zou eerstens grote verliezen voor de betrokken leveranciers veroor zaken en verder de markt voor andere groenten verstoren. Door een minimumprijs vast te stellen op een voor ieder redelijk peil is dit gevaar thans ondervangen. Wat nu betreft de uitvoer naar Duitsland en dan uitsluitend voor de bevolking is de rege ling getroffen, dat dit land 200 millioen kg groenten zal afnemen tegen de priizen. welke op dat ogenblik van kracht zijn op de veilingen. Van een sneciale priis is dus geen sprake, daar ook dan de regeling geldt van minimaal 50 a 70 pCt van de kostprijs. Is de priis echter op een bepaald oeenbbk hoeer. dan zullen natuur lijk ook de Duitsers het volle pond. moeten betalen Verder is nog van belang, dat uitsluitend een princi piële overeenstemming is hereikt. Aangezien de blizonde-hedeo nog moptpn woff'ori zal de- 7® ff-oonf on":tvnop <4 o fsprcfp fbd cine "7~prschijn]jjV >rr nipt plaat® vinden. Het strand is van Hoek van Holland tot Den Helder grotendeels weer begaanbaar, zij het nog altijd op eigen risico. Na de „ruwe" op ruimingswerkzaamheden, welke mede ten doel hadden het winnen van zoveel mogelijk voor de weder opbouw nodige materialen, wordt daar thans nog nageruimd. Onder het zand zitten nog resten van ijzeren palen enz., verscholen, die verwijderd moeten worden. Verder staan er palen vrij ver in zee, die gevaar opleveren voor reddings boten en voor de vaartuigen, welke worden gebruikt bij de herstel- en onderhoudswerkzaamheden aan de pieren. Hoewel er zo goedkoop mogelijk gewerkt is, zijn met deze oprui mingswerkzaamheden grote bedra gen gemoeid. Naar schatting is tot nu toe voor het slopen van ver dedigingswerken in 't gehele land ongeveer tien millioen gulden uit gegeven. De plantenziektenkundige dienst te Wageningen deelt ons mede, dat enige dagen geleden in het Zuiden ex Oosten van ons land reeds de eerste larven van de colorado kever gevonden zijn. De telers dienen daarom, in het bijzonder in deze gebieden, ten spoedigste hun aardappelgewas op de percelen, waar een of meer kevers gevonden zijn te bespuiten met een oplos sing van calcium-arsenaat ter sterk te van een 0.5 pet. naar een hoe veelheid van 800 liter per hectare Wanneer spoedig na de bespuiting regen valt, dient deze bespuiting herhaald te worden. Indien, ook bij overigens gunstige weersom standigheden, na enige tijd op nieuw larven worden aangetroffen, dient de bespuiting eveneens her haald te worden. De telers in het Westen des lands dienen volgens een bekendmaking van de burgemeesters in de perio de van 2 tot 12 Juni alle met aardappelen beteelde percelen te bespuiten. Calcium-arsenaat is giftig, zodat bij het gebruik daarvan de nodige oorzichtigheid dient te worden betracht. Terwijl een leidekker bezig was met solderen op het dak der her vormde kerk te Minnertsga, gem Barradeel (Fr.), vatte het hout werk vlam en in minder dan geen tijd stond de kerk, welke dateert van 1500, in lichter laaie. De plaatselijke brandweer, gesteund door die van Leeuwarden, Har- lingen en Franeker. kon niet ver hinderen dat het gebouw geheel uitbrandde. Groot was het gevaar, dat tal van omliggende boerderijen door het vuur. dat zich hoog in de omtrek verspreidde, werden aangetas-. Enkele malen vatten enige behuizingen vlam, maar door het kordate optreden van de brandwepr kon erger worden voor komen Twee bo°rderijschuren werden echter eer. -i der vlam men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1