Een akte Paedagogiek L.O. Mgr J. C. VAN DER LOOS f De dreiging van minder papier Het lied van Bemadette" Het Lagerhuis over India De Parisienne i Het blanco tramkaartje Ruit nieuwtjes Ned. Middenstandsbank N.V. Opsporing van Ned. bibliotheken in Duitsland [int ?t moe te worden! Voorlichting niet tel? m WOENSDAG 4 JUNI 194? n (siot.) GENERAALS-CONSULT TE LIYORNO PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND PAGINA S Winatsaldo '46 f 798,091 (575,240)dividend 5 (4) pt, FRANS GEZANT TE CAIRO Naar Parijs ontboden Reuter seint uit Cairo, dat Gil bert Arvengas, de Franse ambas sadeur te Cairo, naar Parijs i3 ontboden, om verslag uit te bren gen over de aankomst van Abd' el Krim in Egypte. Arvengas heeft de Egyptische premier medege deeld, dat hij binnen twee dagen zal vertrekken. VLIEGTUIG SCHIET OP BADERS- IN NOVEMBER VERKIE ZINGEN IN ITALIë Van de boekenschat zijn 600,000 delen weer thuis WARMTE BEDREIGT VEILIG VERKEER VOEDERTOE WIJ ZING VOOR PLUIMVEE Een bekend kerkhistoricus heengegaan T> Ontroerend maar niet feilloos spel VERKLARINGEN VAN ATTLEE EGYPTE'S relatie MET YATICAAN HEESTERS AAN DE NIAGARA Van onze Parijse mode-medewerkster) On fait durerhet moet nog maar mee ITALIAANSE TUTTI-FRUTTI „WE GAAN NAAR ROME" Nodig' is, dat de studie voor de akte Paedagogiek L.O. aller nauwst verband houdt met en aan stevent op de practijk. Zulks in tegenstelling met de semie-offi- ciële akte Paedagogiek M.O., die meer een filosofische en theore- tisch-paedagogische vorming geeft. Het B-diploma van deze akte vereist een vierjarige cursus en is uiteraard bestemd voor wei nigen, die het vak doceren aan kweekscholen, hoofdakte- en an dere cursussen, of een leiding- of voorlichtinggevende taak kunnen vervullen in het onderwijs. Dit practisch karakter komt tot uiting allereerst in de studiestof: kinder- en puberteitspsychologie, didactiek vormen de hoofdschotel. In een twee-jarige cursus zal, met deze beide als kernvakken voor een strikt wijsgerige vorming geen plaats zijn. Verruiming van de geestelijke horizon kan bereikt worden met de „Didaktik" van Willmann, met de werken van Hoogveld, Kohnstamm, Langeveld, e.a. Verder in de methode, werk stukken der cursisten, die steunen op eigen of geleid experimenteel onderzoek, waarbij liefst de ge wone onderwijsresultaten het ma teriaal vormen; verslag van ob servaties; het hanteren van tests; excursies naar andersoortige scho len; BLO-, kleuter-, nijverheids onderwijs en scholen met een uit gesproken karakter. Waar opvoeding allernauwst sa menhangt met de levensbeschou wing kan in dezen natuurlijk geen sprake zijn van één uniform staatsexamen. Hier worde reke ning gehouden met de grote gees tesrichtingen in ons volk. Daar het systeem der M.O.-akten Pae dagogiek hier in het verleden zijn deugdelijkheid heeft bewezen, na beëindiging van de cursus, examen door eigen docenten onder toezicht van een Rijksgecommit teerde zou dit voor de lagere akte eveneens kunnen worden overgenomen. Zal deze akte ingang vinden? Dit hangt natuurlijk mede van Overheidsmaatregelen af. De jongste salarisherziening spreekt van een K.B., dat zal vastleggen, welke akten, die van bijzonder be lang zijn voor het onderwijs, even tueel gehonoreerd zullen worden. Welnu, als er ene is, die daarvoor in aanmerking komt, dan deze. Dan is er, zoals wellicht bekend, in leidende onderwijskringen niet bijster veel bewondering meer voor de huidige hoofdakte. Ik zal niet aarzelen te verklaren, in een akte Paedagogiek L.O. een veel effectlever basisvoorwaarde te school uitstekende diensten be- Naar Reuter uit Rome meldt, zijn volgens de „Messagero" ze ven Amerikaanse generaals uit Europa bijeengeroepen voor een bespreking te Livomo, welke, naar verwacht wordt, twee drie dagen zal duren. Volgens het blad zou deze be spreking betrekking hebben op het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Italië na de ratificatie van het vredesverdrag, niet op in ternationale aangelegenheden. Met 40 van de 71 stemmen heb ben de Prov. Staten van Zuid-Hol land heden jhr. ir. O. van Lidth de Jeude (Vrijh.) herkozen tot bui tengewoon lid van Ged. Staten. Z. h. s. werd met ingang van 1 Ja nuari jl. de wedde van Gedepu teerden verhoogd van 5500 tot 6000 per jaar. Gisteren i3 'n gedeelte der hout. warenfabriek van de firma Be. zemer te Helmond afgebrand. De schade wordt geraamd op een ton. 2 Brandweerlieden die door het dak van een houtloóds vieilen, moesten vr(j ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen O Vermoedelijk door kunstmest, broei is brand ontstaan ln een pas herstelde kapitale boerderij aan de Molenweg ln de Wierin- germeer. De grote landbouw, schuur en werktuigen gingen verloren. De schade bedraagt 30.000 en komt voor rekening van dg staat. <J> In het ft K. ziekenhuis te Sluis, kil schonk mevr. Salome Remeus, wonende Th Biervliet, het leven aan drie dochters. Zo. wel moeder als tklnderen maken het best. Op een onbewaakte overweg bij Deurne Is een 13-jarige Jongen door een trein gegrepen en op slag gedood. De Nijmeegse student Hendriks, van je Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, brak bij het duiken in het Bakse ven aldaar enige rugwervels, waardoor hij aan ar- men en benen geheel verlamd werd. Met levensgevaar kon h(J worden opgehaald In de plaats van minister Neher is benoemd tot voorzitter van de salariscommissie mr. P A. G. Ubink, chef der afd. ambt'enaren. zaken bij het dept van Binnenl. Zaken Minister Neher zal Vrijdag a.s. in gezelschap van de commissa ris van de Koningin ln de prov. Noordbrabant een bezoek bren. gen aan een aantal getroffen ge meenten ln Westbrabant. In het stadhuis te Breda vinden be. sprekingen plaats. In de Ver. St. wordt thans een demonstratie.rondrit gemaakt door een „dubbel-deks-trein", waarin op de verdieping onder andere een observatorium is in- gericht. O In het gebied van Parijs heerst thans een algemene staking van benzine-verkopers, waardoor het verkeer ten zeerste belemmerd wordt. De ,,Pan American Airways" zal op 17 Juni a.s. de eerste gere gelde vliegdienst rond de wereld openen. De reis zal 7 dagen du. ren De Scotland", het „vlaggeschip" van de „American Overseas Air lines", een Skymaster, is vier uur na vertrek van Shannon naar Washington, op de openkigs. vluoht van de nieuwe route StockholmNew-York, met een defecte motor op het vliegveld Shannon teruggekeerd. zien voor de benoeming tot hoofd ener school, dan die, welke cr tot dan toe was. Als er nog op bijkomstigheden mag gewezen, dan zijn het deze. Het onderwijzerscorps kan aan gevuld worden met abituriënten van HBS en Gymnasium, die in 'n één-jarige cursus worden opgeleid voor onderwijzer (es). Dit is een noodmaatregel, waaraan weinig voordelen en veel bezwaren zijn verbonden. Men houde mij ten goede dit hier niet uit te werken, maar vast staat, dat deze nood maatregel aan aantrekkelijkheid zou winnen, indien voor deze toe komstige collega's de gelegenheid tot verdere specifieke beroepsvor ming geschapen werd. Een ander, nog veel belangrij ker gevolg, is dit. De psychotechniek zal, met de ontwikkeling der cultuur, dieper en breder gaan Inwerken by de opbouw der maatschappij, wat betreft de juiste bezetting der posten in beroep en bedrjjf. Als ik mjj niet vergis, zal dit weldra als een algemene noodzaak wor den ingezien, om onze natie de harde strjjd om het bestaan te helpen voeren. Hierbjj kan de wijzen. Er zijn op enkele scholen kaartsystemen in gebruik, waar bij naast de rapportcijfers van het hele schoolleven gegevens omtrent doubleren, intelligentie-quotiënt, bijzondere begaafdheden, karak ter, etc. moeten worden vermeld. Het zou een punt ter overweging voor de Overheid kunnen vormen, of deze kaartsystemen niet alge meen zouden moeten worden in gevoerd! Hoe beter nu de leer krachten psychologisch onderlegd zijn, hoe waardevoller deze gege vens, hoe groter steun aan het latere psychotechnische onderzoek van de vakpsycholoog. Doch, zoals gezegd, dit zijn bij komstigheden. Laten wij, tot slot, de hoofdzaken resumeren: 1. Een akte Paedagogiek is een brede brug, waarover de nieuwste, belangrijke resultaten, waarop de jonge wetenschappen van paeda gogiek en kinderpsychologie kun nen bogen, in de practijk van ons schoolonderwijs kunnen binnenge voerd worden. 2. Er wordt een kader van leer krachten gevormd, die door eigen vorming en mede door de moge- lijgheid van het didactische expe riment het peil van hun opvoe dingswerk en dat der onderwijs methodiek in aanzienlijke mate zullen opvoeren. Drs. L. VAN CRUCHTEN. Aan het jaarverslag over 1946 van de Nederlandsche Midden standsbank ontlenen wij het vol gende: In verband met de elementaire gevaren, welke door de minder goede kwaliteit en het afwijkende karakter van allerlei goederen in de bestaande toestand kunnen schuilen bij vermindering van de thans in vele branches abnormaal grote omzetsnelheid, heeft de di rectie bijzondere aandacht gewijd aan de ontwikkeling van de koop kracht van het publiek en de mo gelijke gevolgen daarvan voor de middenstand. Uit haar onderzoekingen heeft de directie de conclusie getrok ken, dat de detailhandel goed zal doen met zeer voorzichtig te zqn bij het aanleggen en aanhouden van voorraden en dat zij bij het beoordelen van credietaanvragen ernstig rekening houdt met de risico's welke uit de geschetste situatie voortvloeien. De toevertrouwde gelden liepen met 94 millioen gulden terug, van 275 millioen tot 181 millioen, van welk laatste bedrag rond 56 mil lioen gulden is geblokkeerd. De laatste tijd wordt echter regelma tige toeneming van de saldi in vrij geld geconstateerd. De vraag naar handelscredieten was gedurende het gehele 'jaar zeer belangrijk. Het trekt de aan dacht, dat thans bjj het midden stand ook een beduidende vraag bestaat naar bankcrediet ter fi nanciering van de import van ge- bruiks- en verbrulksgoederen. Op dit punt heeft zich een moge lijk tijdelijke wijziging van de vooroorlogse toestanden voltrok ken. Ook de herbevoorrading van de detailhandel en de her-instal latie van ambacht en klein-indus- trie veroorzaakten een toenemen de credietvraag. Behalve de ge wone handelscredieten werd een groot aantal herstelcredieten A en B geopend terwijl de verle ning van werktuigcredieten op groter schaal dan vroeger plaats vond. De bedrijfsresi staten in het ver slagjaar waren zeer gunstig. Het saldo van de interest-rekening bleek 925.000 hoger te zijn dan Een onbekend gebleven gevechts vliegtuig heeft machinegeweer vuur geopend op de baders in het overvolle zwembad te Wiener Neu- stadt. Een vrouw werd gewond. Het vliegtuig was vergezeld van een ander onbekend toestel. Wie ner Neustadt ligt 50 km. ten Zuiden van Wenen. Naar A. P. uit Vaticaanstad meldt, zullen vandaag, na het avond-angelus, de klokken van de 400 kerken van Rome luiden, om God te danken, dat de eeuwige stad gespaard bleef voor verwoes ting gedurende de oorlog. in 1945 en de provisie-baten stegen met 1.802.000 zodat de totale bruto-winst die van 1945 met 2.727.000 overtrof. De uit gaven voor salarissen en algeme ne onkosten zijn echter met 2.418.000 gestegen, zodat de netto-winst per saldo ca. 309.000 hoger is dan het vorig jaar. Na reservering van 755.000 (635.000) voor te betalen belas tingen en een extra storting in 't pensioenfonds van 200.000 in verband met stijging der salaris sen, resteert een winstsaldo van 798.091 (575.240). Voorgesteld wordt 5 pet. divi dend uit te keren op de preferen te (onv.) en op de gewone aan delen (4 pet.). Verder wordt voor gesteld van de uitstaande oprich- tersbewijzen 1200 stuks uit te lo ten en betaalbaar te stellen met 100 per stuk (nihil). Op 9 Nov. a.s. zullen in Italië algemene verkiezingen worden ge houden. Aldus hebben De Gasperi, de minister-president en Terracim, president van de constituerende vergadering, besloten. Zij besloten tevens, dat het nieuwe kabinet Maandag a.s. voor de constituerende vergadering zal verschijnen. Er zal dan gestemd worden over een motie van ver trouwen. De regering zal verzoe ken de verdaging der vergadering, die op 24 Juli zou beginnen, uit te stellen. Op het in Hilversum gehou den bibliotheekcongres heeft jhr. dr. D. P. M. Graswinkel een causerie gehouden over het te rugvoeren van Nederlands ge roofde bibliotheken en archie ven uit Duitsland. Spreker begon met mede te de len, dat in 1943 een geheim rap port over het roven van o.a. Ne derlands boekenschat naar onze regering in Londen werd verzon den, waarna in April 1945 de reeds ontworpen plannen ten uitvoer werden gelegd en kort daarop de „Stichting Nederlands Kunstbe zit" in het leven werd geroepen. Teneinde de nog in ons land aan wezige schatten te sparen, zocht men na de bevrijding van Breda op 30 October 1944 contact met de 'Canadese militaire afdeling voor kunstbescherming, die alle gege vens over waardevol bezit in ons land reeds bleek te bezitten, doch op dat moment kon worden inge licht, waar deze waren opgebor gen, welke plaatsen bij gevechts handelingen dan ook zoveel moge lijk werden gespaard. De archieven in ons land kwa men er, op die in Arnhem en Sluis na, zonder schade af. Slechts de N.S.B.-archieven verdwenen als sneeuw voor de zon. Toch kon hiervan nog het een en ander worden achterhaald. Zo liet men in Almelo een haven leeglopen teneinde de daarin geworpen N.S.B,-archieven te kunnen ber gen. Op het hoofdkwartier der N.S.B. werd practisch niets terug gevonden. De Stichting Kunstbezit stond voor een omvangrijke taak: het opsporen van kunstbezit, zowel 't geroofde als datgene wat op an dere wijze in Duitse handen kwam o.a. door vrijwillige verkoop. Dit laatste was zeer moeilijk te vin den en eerst nadat aangifte er van als zuiver vertrouwelijk werd aangekondigd men was bang van collaboratie beschuldigd te worden werd 80 tot 90 procent geregistreerd en gevoegd bij de registratie van geroofde goede ren, die onontbeerlijk bleek om in Duitsland de boeken te kun nen identificeren. Ook lijsten van uitvoer van expediteurs en gege vens in Duitsland leverden de no dige bijdragen hiervoor. De Duitsers sloegen de voorra den op in kastelen en leegstaande grote gebouwen en vooral in zout mijnen, die zeer droog zijn en zich goed voor bewaren lenen. Datgene dat bij particulieren is beland, is zeer lastig op te sporen en hiervan is dan ook een groot deel nog niet teruggekeerd. In P. G. Farbenfabriek te Of fenbach bij Frankfurt brachten de Amerikanen twee en een half mil lioen boeken bij elkaar en hier lag dan ook het eerste arbeids veld der Ned. missie. Het was er een grenzeloze verwarring. Toch konden na een periode van hard werken ruim 700 kisten waar onder 200 nagenoeg complete van de Amsterdamse Universiteits bibliotheek per schip naar ons land worden vervoerd. Later werd Offenbach het officiële verzamel punt. Op verschillende plaatsen in Duitsland werden verzamelingen aangetroffen, welke soms op het nippertje werden gered. Zo wilde een Duits papierfabrikant de boe ken vermalen. De Duitsers hadden het plan de geroofde boeken voor hogescholen te benutten, bijv. één, waar men een speciale studie van het joodse ras wilde maken. Uit Klagenfurt werden eveneens 700 kisten naar ons land vervoerd. Hier werkten de „Opsporingsamb tenaren" broedelijk samen en negen wagons met boeken werden gekoppeld achter gestolen en op gespoorde dieseltreinen, waarna 't feestelijk huiswaarts ging. In totaal kwamen ruim 600 000 delen terug, zij het ook, dat ver schillende series hiaten bleven vertonen. In elk geval is 70 a 80 procent der geroofde boeken weer thuis en speurt men nog steeds verder naar het restant, waaron der zich een paar belangrijke bi bliotheken bevinden, o.a. die van het international vakverbond. De Duitse oorlogsarchieven zul len onder de verschillende gealli eerde landen worden verdeeld. Gistermiddag werden aan de rand van een der pijlers van de spoorbrug over de IJssel bij Deventer een paar scheuren ge constateerd. Deze waren ontstaan door de warmtewerking van een ijzeren ring, welke rond de pijler loopt. De snelheid waarmede de treinen de brug mogen passeren, is gesteld; het berijden van de brug inmiddels weer van 5 op 15 km. met normale snelheid zal eerst worden toegestaan, als peilingen hebben uitgewezen, dat dit zonder gevaar kan geschieden. Pluimveehouders, die de toege wezen 2-daags-kuikens voor 6 April 1947 hebben ontvangen, kunnen ten behoeve van het op het bedrijf aanwezige aantal jonge hennen bij de Plaatselijke Bureau houder een voedertoewijzing in ontvangst nemen onder overleg ging van het bij de kuikens be horende vervoerdocument. Een opname van het bezoek van H. M. de Koningin gisteren aan de tentoonstelling „Rotterdam straksgebracht. Gisteravond is te Uitgeest, als 't ware met de pen in de hand op 76-jarige leeftijd overleden mgr. J. C. van der Loos, pastoor van de Maria Geboorte-parochie aldaar. Mgr. van der Loos, 5 Maart 1871 in Rijswijk geboren, is op 15 Aug. 1896 tot priester gewijd en was eerst kapelaan van de St. Jacobus- parochie te Den Haag. Na nog aan verschillende andere parochies als kapelaan werkzaam te zijn ge weest werd hij 3 Juni 1912 tot pastoor benoemd te Nieuwerkerk aan de IJssel en op 27 Nov. 1920 tot pastoor te Uitgeest, waar hij tot heden zijn zegenrijk werk ver richtte. Als kapelaan van de onvergete lijke deken, mgr. Graaf, is hij blijkbaar zo onder dé indruk ge komen van deze cultuur-histori sche voortrekker, dat hij als de geestelijke erfgenaam van deze merkwai.rdige persoonlijkheid is geworden. Na enige afzonderlijke histori sche studiën, waaronder vooral zijn bekroonde publicatie over de „Geschiedenis van Amstelland tot het jaar 1300" is mgr. Van der Loos in de loop der jaren de trouwe voortzetter geworden van de „Bijdragen voor de geschiede nis van het Bisdom Haarlem". Bij zijn gouden priesterfeest verleden De Palestina-commissie der V.N. zal zich vandaag over een week naar Palestina begeven en haar hoofdkwartier te Jeruzalem vestigen, aldus besloot de com missie gisteren. Het is een lijdensweg geweest, die de dagbladpers in Nederland is gegaan, sedert de Duitsers op die fatale Meidag in 1940 ons land aanvielen. In velerlei opzicht. En wie had gehoopt, dat de bevrijding althans in dit opzicht een spoedig herstel zou brengen, is wel zeer bedrogen uitgekomen. Van het bulletinformaat der eerste weken hebben onze dagbladen tot de dag van heden het niet verder kunnen brengen dan tot een omvang van veelal een vijfde van die van 1939, kleinere bladen tot ten aller hoogste 35 pet. van die omvang. Met het gevolg, dat de Neder landse kranten tot de kleinste behoren van heel de wereld. En dat in een tijd vol van geweldige gebeurtenissen en spanningen op ieder terrein, welke een ruime voorlichting van het publiek meer dan ooit eist. Sprekend komt de nieuwshonger uit in het cijfer van de abonne menten op de dtgbladen hier te lande. Sedert Februari 1939 is dit aantal met vrijwel de helft toe genomen en wel van 1.952.474 tot circa 2.840.000 in de afgelopen maand Mei. Gelijk een ieder bij ondervinding weet, kan bij de tegenwoordige omvang van de kranten van een behoorlijke, diepgaande en al zijdige voorlichting geen sprake zijn. Hoe uiterst belangrijk dat ook zou zijn. Daarom te meer is het funest, wat nu dreigt te gebeuren. Indien niet ter elfde ure alsnog een oplossing wordt gevonden, zal de omvang van onze dagbladen in plaats van vergroot, over enkele dagen wederom verminderd moe- Men herinnert zich het ontstaan van de roman „Het lied van Ber- nadette", welke Frans Werf ei schreef uit dankbaarheid, omdat hij in de oorlogsjaren vanuit Frankrijk de veilige kust van Amerika bereikte. Zelf niet katho liek raakte hij te Lourdes onder de indruk van de gebeurtenissen, die daar met de verschijningen van de H. Maagd aan een eenvou dig herderinnetje hadden plaats gehad en in 1941 zag zijn roman te Los Angelos het licht, waarin hij vooral de menselijke kant van het grote wonder, hoe tegenstrij dig dit ook moge klinken, belicht te, met name liet hij uitkomen de reacties op de eenvoudige bevol king, van de verschijning van de Onbevlekte Ontvangenis aan een meisje, dat als een domme gans beschouwd werd. Van deze roman maakten Jean en Walter Kerr een bewerking voor toneel, welk Amerikaans spel twee Veritijnen met behulp van mr. Jan Derks op hun beurt weer geschikt maakten voor Nederland se oren. Het Zuid-Ned. Toneel onder lei ding van P. Balledux zou dit mys terie-spel voor het eerst opvoeren doch door een loyale geste ver kreeg de Utrechtse Katholieke Studentenver. in „die Waghenspee- lers". die zijn 58ste Dies Natalis viert, het eerste vertoningsrecht en zo heeft gisteravond in de Utrecht se schouwburg een illuster gezel schap waartoe o.a. behoorden de rector van de Utrechtse Universi teit prof. mr. W. Pompe en de besturen der bevriende corpora, met belangstelling de uitvoering gevolgd. De wijze waarop Werfel de be levenissen van Bernadette heeft weergeven geeft hieraan echter een bijzondere charme al kwam 't ons tijdens deze voorstelling meer dere malen voor, dat Jan Derks er een vrijpostige interpretatie van had gegeven. De bezetting van de meeste rollen liet echter nog te wensen over en vaak neigde het spel naar het theatrale met uitzonde ring van enkele personen, waar bij wij denken aan de prachtig ge tekende burgemeester Lacadé, ter wijl vooral in het eerste toneel, de zuster van Bernadette opviel door een spontane en frisse actie. Enkele euvelen eigen aan een première zoals de slechte dictie zullen waarschijnlijk bij een vol gende opvoering te overwinnen zijn. Jan Derks heeft van het moei lijk speelbare stuk gemaakt wat er van te maken viel, eenvoudig maar in de juiste sfeer, soms wat bizar. De decors waren van Lam bert Simon, terwijl de muziek van Wouter Paap het spel bijzonder ondersteunde. De gezangen tussen de actes door brachten enige wij ding. maar hadden naar onze smaak een te nadrukkelijke functie. Na afloop de gebruike- ten worden. Met alle gevolgen Van dien. De minister van Econ. Zaken behoorlijke papiervoorziening, al- heeft nl. aan de Ned. Dagblad pers medegedeeld, dat ingaand 1 Juni de maandelijkse papier toewijzing van 2300 ton op 2000 ton zou worden teruggebracht en dat de mogelijkheid van een ver dere vermindering bij niet tijdige aanvoer van grondstoffen geenszins uitgesloten mag wor den geacht. Met 't gevolg, dat de verenigde dagbladpers overweegt, ten einde deze papiervermindering op te vangen, buiten de Zondagen nóg een courantloze dag per week in te voeren. Hetgeen in een modem, beschaafd land toch op zijn minst een allerzotste figuur zou moeten worden genoemd. Wat de oorzaak is van deze situatie Papiergebrek natuurlijk, maar of het ooit zover had behoren en mogen komen is een tweede. De uitgevers hebben voldoende ge waarschuwd, overleg is er even eens voldoende geweest en een thans op basis van de tegenwoor dige omvang der bladen, zou geen overdreven bedrag aan deviezen hebben geëist. De vraag is dan ook niet onge wettigd of men in regeringskrin gen wel een behoorlijk inzicht heeft in de betekenis van een goede dagbladpers. Terwijl alles en op elk terrein schreeuwt om voorlichting zijn hier niet de nodige maatregelen getroffen, die voor lange ttjd de continuïteit in de verschijning der dagbladen zouden hebben verzekerd. Alsof er geen Indische kwestie was, waaraan toch reeds minder aandacht kan worden gegeven dan zij verdient, dreigen de kran ten nog te worden verkleind. Als of er geen economische proble men in de wereld zijn, waarom trent berichtgeving en voorlich ting dringend nodig is. Alsof we De Britse eerste minister, Cle ment Attlee, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat het Britse aanbod van de domi nion-status gunstig is ontvangen door alle drie Voor-Indische partijen, die vertegenwoordigd zyn op de conferentie met de on derkoning. Attlee's verklaring werd met luid gejuich begroet. Attlee zeide, dat het niet in de bedoeling der Britse regering lag een uiteindelijke constitutie vooi Voor-Indië op te stellen. Dit was een aangelegenheid van het volk zelf. De regering is evenmin voor' nemens onderhandelingen tussen de gemeenschappen voor een Verenigd Voor-Indië bij voorbaat uit te slui ten. Wanneer men het in Voor- Indië over de constitutie eens is, kan worden uitgemaakt aan welke autoriteit de macht kan worden overgedragen. De provinciale parlementen van Bengalen en de Pendsjaab (met uitsluiting van de Europese leden) zal worden verzocht in tweeën te vergaderen, n.l. vertegenwoordigend de gebieden met een Mohamme daanse meerderheid en ander zijds de overige gebieden. Men kan dan afzonderlijk over de ver deling van de provincie stemmen. Wanneer een der beide groepen bij eenvoudige meerderheid tot ver deling besluit, zal deze plaats vin- Jen. De Britse regering schaart zich volkomen achter de wens van de voornaamste politieke partyen in Voor-Indië, aldus Attlee, om de machtsoverdracht zo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De regering is bereid, in dit verband de aanvankelijk vastge stelde datum (Juni 1948) te ver vroegen. De Voor-Indische con stituerende vergaderingen be houden evenwel het recht t. z. t. te beslissen welk deel van Voor- Indië eventueel in het Britse gemenebest biyft. De Britse regering wenst het werk van de bestaande consti tuerende vergadering niet te on derbreken. Het is evenwel duide lijk, dat een door deze vergade ring opgestelde grondwet niet van toepassing kan zijn op gebieden, die haar niet wensen te aanvaar den. De beste wijze, om aan de wensen van die gebieden tege moet te komen, is de vorming van een afzonderlijke constituërende vergadering uit vertegenwoordi gers van de betrokken groepen. Churchill tevreden Churchill, de leider der opposi tie, heeft verklaard, dat men zich thans kan afvragen of, gezien de huidige toestand, er een betere manier had kunnen worden ge vonden om Voor-Indië een bloed bad te besparen, dat zeer nabij kan zijn. Op het eerste gezicht en afgezien van onbekende factoren, lijkt de verklaring (van Attlee) voor Indië het vooruitzicht te openen, dat het aan een vreselijke ramp zal ontsnappen. De oppositie, die zich het recht voorbehoudt op verschillende punten nader in te gaan, zal even- tuële Wetsontwerpen voor het ge ven van de status van dominion aan verschillende delen van Voor- Indië niet bestrijden. Als hun hoop wordt vervuld is grote dank verschuldigd aan de onderkoning en ook aan de eerste-minister zelf, op wiens advies de onderko ning is benoemd, aldus Churchill. Reuter's politieke correspondent heeft vernomen, dat de Britse re gering voornemens is binnen acht weken de nodige wettelijke maat regelen te nemen om Voor-Indië in twee zelfregerende dominions te hervormen. Men gelooft, dat twee gouverneur-generaals, een voor Hindoestan en een van het Mohammedaanse Pakistan, nodig zullen zijn. Een belangrijk punt in het Britse plan is, dat de huidige consti tuerende vergadering haar werk zal voortzetten, doch dat de door haar te vormen constitutie niet van toepassing kan zijn op die delen van het land, die niet bereid zijn deze te aanvaarden. De provincies Pendsjab en Bengalen, waar de congrespartij ook aanspraak op doet gelden, moeten in een Mo hammedaans en een Hindoes deel worden gesplitst. Elk deel moet voor zichzelf uitmaken, voor zover de provincie definitief verdeeld wordt, waartoe het wil behoren. Daarna wordt door eik deel ge stemd over het al of niet verdelen van de provincie. In binnen- en buitenland niet vol zitten met politieke en sociale kwesties met welker verdere ont wikkeling en oplossing de gpng der de wereld in nabije en verre toe komst is gemoeid. Daarnaast is toch evenzeer taak van de krant nieuws en voorlich ting te geven op heel het gebied van het menselijk leven, gods dienst en cultuur, recht en wet, wetenschap en techniek, vereni gingsleven en de dingen van de dag. Voor deze taakvervulling wor den haar tot dusver de middelen onvoldoende verstrekt en thans dreigen die nog te worden ver minderd. Ten schade van volk en land. Mogen zij, die daartoe in staat zijn, zulks nog weten te verhoe den. Vragen aan de Regering De voorzitter der Partij van de Arbeid, het Tweede Kamerlid Vorrink heeft g'stcrei terzake inlichtingen verzocht aan de mi nister-president. Hij vraagt o.m. of de minister erkent, dat hier elementen van de geestelijke volksgezondheid op het spel staan, die niet straffe loos kunnen worden verwaarloosd. En of hij bereid is deze te be schermen, ook al zou het brengen van bepaalde offers op het ge bied der materiële behoefte-bevre diging, in het bijzonder van luxe behoeften, daarvoor nodig zijn- Voorts of de minister bereid is, alvorens tot de aangekondigde vermindering wordt overgegaan, nog eens deugdelijk, zo nodig in overleg met zjjn bij het vraag stuk betrokken ambtgenoten, te laten onderzoeken of langs de ene of de andere weg de aange kondigde maatregel niet alsnog achterwege zou kunnen blijven. jaar verscheen van zijn hand een standaardwerk over „Vader land- sche Kerkgeschiedenis, uit de ze ven Noordelijke provinciën sinds het Concilie van Trente". Vergrijst tussen zijn oude ar chieven en perkamenten was hij toch als pastoor niet minder een kenner van de aan zijn zorgen toevertrouwde parochie, waar hij elk kind, jong of oud, bij namen en toenamen wist te noemen. De thans overledene ontving hoge kerkelijke onderscheidingen. Zo was hij o.m. Ridder van het H. Graf en Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus. Tegelijk met de door het Egyp tische kabinet genomen beslissing om de diplomatieke betrekkingen met de Italiaanse regering te her vatten, heeft de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken een memorandum gepubliceerd, waarin de hervatting van de betrekkingen met het Vaticaan aanbevolen wordt, aldus „U. P.". Hierdoor zou Egypte het eerste Mohammedaanse land worden, dat diplomatieke betrekkingen met de Heilige Stoel onderhoudt. Van alle Arabische landen onderhoudt op dit ogenblik slechts Libanon be paalde relaties met het Vaticaan. Arabische leiders, o.a. de groot moefti Haj Amine el Hoesseini en de secretaris-generaal van de Arabische liga, Abdel Rahman Azzam Pasja, hebben de laatste tijd de wens te kennen gegeven om het officiële contact tussen de Arabische staten en' het Va- ticaan tot stand to bronnen. Een dergelijk standpunt strookt met de traditionele gevoelens van de Egyptische koninklijke familie. Dr. J. v. Royen, Ned. ambassa deur in Canada, zal heden tijdens een openbare plechtigheid bij de Niagarawaterval aan de voorzitter van het Niagarapark 6000 sier heesters, een geschenk van de Ned. regering aan Canada, aanbieden. Ze zijn bestemd voor het gedach tenispark „Queen Victoria", dat over de Horseshoe-val uitziet. De Ned. afdeling van de Canadese radio-omroep zal de plechtigheid op platen opnemen voor heruit zending naar Nederland. De deviezen-arme buiten landers kijken met hun kerende ogen naar de uit stallingen van tassen en hoeden, zijde en stoffen in alle variaties. Ze vin den de Par ij zenaars maar wat gelukPig dat ze zich al dat moois aan kunnen schaffen. Maar kopen is iets dat de doorsnee Parisienne heeft verleerd, behalve dan etens waar, die peperduur is, doch waar men heiaas, niet bui ten kan. Aan het niet-kopen zijn de mensen langzamer hand zo gewend dat ze zelfs veel minder naar de étala ges kijken. „Dat is niets voor ons" is een gezegde, dat telkens weer in een gesprek terug komt. Misschien beleven we nog wel eens een tijd, waar in de normale mensen, die geen zwarte markt doen, zich iets aan kunnen schaf fen wat ze niét broodnodig hebben, maar voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat dit spoedig het geval zal zijn. „On fait durer", dat is ook z0'n echte Franse uitdrukking voor „het moet nog maar mee'vroe ger was dat een soort sport, door mensen beoefend, die het totaal niet hoefden te doen. Nu gebeurt het ook, ik zou haast zeggen meer dan ooit, maar de aardigheid is er afNiemand voelt er nog iets voor. Ook het kleren vermaken, wat hier zoveel gedaan wordt, is min der in zwang. De vrouwen hebben er geen lust en moed meer voor en dragen haar goed af zoals 't is. Als een Parisienne geen fut meer heeft om van een oude jas een nieuwe japon te maken, dan is dat een kwaad teken! Het is een ?ewlJ® dat werkelijk van haar Krachten te veel is geëist en haar energie momenteel vermindert. Dat is natuurlijk tijdelijk. Maar fel wordt er nu toch wel verlangd naar een periode niet eens van voorspoed alleen van rust en vrede, die ook een beetje niet al te duur eten meebrengt. Dan zou den de dames er weer boven op komen en weer wonderen aan spaarzaamheid en goede smaak Wit en marlne-blauw gestreepts japon Het boordje is een typisch model van heit Huia Heim. Model Jacques Heim (foto Schall) voor bitter weinig geld vertonen. Nooit, de hele oorlog niet, heb ben de vrouwen hier zo weinig van haar toilet gemaakt en er zo onpersoonlijk bijgelopen als thans. Ik doel niet op de bevoorrechten, die maar uit kunnen geven. Voor die is het leven makkelijk genoeg De grote massa echter wist altijd, door een hoed, een fantasie-byou, een klein détail in de japon, haar toilet een cachet te geven dat haar doodeenvoudige jurk van anderen onderscheidde; het sim pelste toiletje wist men iets per soonlijks te geven. Op 't ogenblik ziet men dat veel minder. De Parijse vrouw is er te moe voor en het dagelijkse leven is boven- ,en 20 duur en moeilijk, dat het M haar aandacht vraagt. Wat jammer is voor de aanblik van Parijs. DINY K.—W. MILAAN, Mei 1947 (Van een bijzondere correspondent Vannacht is de Lire (weer eens) gezakt. Zó maar, terwijl wij slie pen. Wy stonden dus vanochtend op met zakken vol gezakte Lires, doch zulks kon de vreugde niet bederven, zelfs niet het feit, dat zo'n tuimeling allerlei veranderde prijzen als nasleep heeft. Het is daarom van de Milanese tram directie goed gezien om tram kaartjes uit te geven, waarop h°t bedrag-van-de-rit niet eens meer staat vermeld, slechts de simpele mededeling, dat het biljet recht geeft op een enkele rit tegen het „vastgestelde" bedrag. En dan te bedenken, dat wij, in de stellige overtuiging voor 8 vodjes van L. 1 van het „Stazione Centrale" I naar het „Piazza del Duomo" te j kunnen met 10 Lire en zo'n n°n- i chalant gebaar van ..laat maa,!4 de conducteur vriendelijk tracht- ten te stemmen. Vergeefs! want i tijdens de terugtocht (in enige zuinige bui) moeizaam acht Lire i vóórtellend beduidde de man. dat het tarief reeds gisteren was op- 1 geslagen; hij kreeg er dus nog 2 Lires bij: dat kan zo gebeuren. Overigens moeten alle deviezen- arme lieden niet alleen op de kleintjes passen, maar ook op de grote. Dit ondervond een der ho telgasten, mr. Fred Mc. Mullan uit Manchester. Hij had hoe mag Joost weten "Zwitserse francs en ging die wisselen bij een der ongure types, die de stra ten der ItaliaanBe steden onvei lig maken. Hij „kreeg" voor 100 Zw. frs. niet minder dan L. 22.000 de gewone koers-van-de-dag. Keurig netjes werden 22 lappen van duizend in de hoek van de Galerij voor 'm uitgeteld, toen er „nét" iemand van de burger-poll- tie langs scheen te komen en al les gauw-gauw moest worden af gewikkeld. Hoe dan ook: mr. Mc. Mullan gaf fluks z'ni Zwitsers bil jetje, ontving even fluks een Pak Lires (meende hy) doch achteraf bleek deze keer alleen het buiten ste vel echt te wezen, binnen-in zat waardeloos papier. Het ongure heerschap bad even een-twee drie-klaveren-aas gespeeld! Waar het geld vrijwel seen waarde heeft, blijkt er overigens veld ten0zgiinV°Tn0men waardeloos flenina hl't Wl-> 0nZe h°tel" ietie van 5nna^en' Werd elk bil" jetje van 500 Lire af tegen de eïïe grieat°Ude5' De directeur ver- jetten ®r,du«enden valse bil- naar W °m1looP zÜn en zocht Tn fi, 4 watermerk: het klopte, „„lea winkel gebeurde later het ende. Zo'n hotelrekening is hier trouwens ook een merkwaardig iets. Een kamer kost 800 Lire. •haar daar komt dan nog een hels sliert Lires bij voor service, zegel, belasting en „soggiorno" bet recht om er te mogen slapen in totaal nog ongeveer de helft van het oorspronkelijke bedrag! Het is maar een weet. Hoe echter „de gewone man" hier moet leven is een raadsel, want een inflatie kent weinig ze geningen. Gebedeld werd er in Italië immer, maar er wordt an dera gebedeld dan vroeger. Men vraagt om een stukje brood. Iede re It. onvangt m dit „Luilekker- land-voor-ons maar een zeer be scheiden fmitsoen van de meest noodzakelijke levensbehoeften en i „„k ,,er etalagers zijn voor 5emh° tdefeikbaar- WÖ zien alleen vrouwen11^114' de chic geklede V aan de bar van een druk o h04el han®en en de in- ic feyen, dat Italië welvarend '■r„ Is dóód- en dóód-arm. Bijzonder respect hebben wij in ueze dagen gekregen voor de Mi lanese voetganger. Want het is geen pretje hier voetganger te moeten zijn. De chauffeurs der taxi's (overal te krijgen) en de luxe wagens razen door de stra ten zonder hun koers aan te ge ven in een tempo, alsof ze er per se voor 1950 willen zijn. Het zijn ware coureurs, trouwe nazaten van de heren Nuvolari en Varzi. Maar de arme „pedestrian" moet maar zien, hoe hij het vege lijf steeds weet te bergen om er niet (vóór 1950) te zijn geweest. Doch hoera; we leven nog! Nu gaan we naar Rome. Vóór ons gingen meer mensen naar Ro me. Om in deze eeuw te blijver.' in de twintiger jaren rukte Musso lini oP ,naaij Home; in de dertiger jaren ging heel Holland, dacht 't, naar Rome (maar dan in ieder ge- val zonder Bakhuys, Vente of Ju1 I;.'11). veertiger jaren trok ïrb.e .El§ht Army" Rome binnen, tl „oan Amsterdam af zo'n Kleine 48 uur sporen maar er zijn »ÜÜf« co,m*ortabele treinen met nog comfortabeler slaapwagens, zodat uet „te doen" is. Vandaar dat wij tussen Milaan en de Eeuwi ge Stad heerlijk lui liggend in een „carozza con letti", alvorens de °gen te sluiten ons zullen trach ten te verplaatsen in de gedachten van Bertus Aafjes en diens „Voet reis naar Rome"; hij heeft het hele eind dus getippeld. Wat een idee!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2