AMERIKA REAGEERT STERK jagDiaaen en co DE NOODVOORZIENING PERSWEZEN Mijnen onder Duits bestuur se spoormannen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Belgische prijzen Joego-Slavië Loonpolitiek Bond zonder naam Eerste toepassing Coal-Control het Britse lichaam in Roergebied mijnen in handen Aardappeloogst persvrijheid en 69ste JAARGANG DONDERDAG 5 JUNI 1947 No- 20330 Vakbond-actie tegen de loonstop ZAL DE DOLLAR HET KLAARSPELEN?" Cr edicten aan Hongarije ingetrokken weigert sche.devergoeding aan de V. S. in hoogovenbedrijf en voor de bakkerij verhandelen van glas EN AARDEWERK D.-dag op de H. Land stichting PAPIERTEKORT Nederlands voorstel door V.N.-s ubcömmissie *"7 KANTOREN van de Redactie en de Adml- Wstratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar- taal, l,io per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het congres van het Belgisch Vakverbond heeft in zijn slotzit ting een motie aangenomen, waar. in de afgevaardigden erop wijzen, dat de politiek van lonen en prij zen, zoals deze thans door de re gering wordt gevoerd, moet wor den voortgezet, doch dat de hand having hiervan gemakkelijk in overeenstemming te brengen is met een politiek van aanpassing der lonen. Het congres eist dientenge volge o.a.: De afschaffing van de loonstop en het aanwenden van middelen, die geschikt zijn om tot een aan passing der lonen te geraken. Ver hoging der gezinsvergoeding voor het eerste en tweede kind. Be taling van 10 wettige feestdagen i.p.v. 8. Dubbele bezoldiging voor de jaarlijkse vacantie. Het congres eist verder: Medezeggenschap der arbeiders in de leiding der administratieve lichamen en diensten. Het recht mede te beslissen inzake de eco nomische organisatie der bedrij ven. De controle op de kostprijzen en het financieel beheer. Het Belgisch vakverbond zal tot op de datum der nationale arbeids- conferentie een propaganda-cam- pagne voeren. Indien de nationale arbeidsconferentie niet de ver wachte reshltaten oplevert, zouden de arbeiders gedwongen zijn hun eisen door een rechtstreekse actie kracht bij te zetten. tend uit juristen zou zijn samen gesteld, daarmee zou hij accoord kunnen gaan. Buiten de Persraad kan de mi nister het niet stellen, maar te gen de waarborgen door dr. Kor- tenhorst e.a. gevraagd, heeft hij geen bezwaar. Het naamsverbod kan Z. Exc. als sluitstuk der sanering niet missen. En in het algemeen zich tegen het betoog van evenge- noemde afgevaardigde richtend, meende minister Gielen, dat. men er inzake zuivering niet komt als men alleen maar züiver juridisch redeneert; zij is niet minder een psychologische aangelegenheid. Ook ten aanzien van het beroep op ons Episcopaat deed Z. Exc. van een afwijkende opinie blij ken. Ook de schijn worde hier beter vermeden! Tegen het liquidatie-voorstel van de P. v. d. A. heeft de be windsman intussen blijkbaar overwegende bezwaren, daar ook hij evenals dr. Kortenhorst en zelfs niet minder dan drie grond wetsartikelen er tegen in verzet ziet komen. Maar wij krijgen daar over bij de behandeling van het amendement meer te horen, al heeft mr. Burger in zijn repliek reeds bij voorbaat met de op hem gerichte stukken afgerekend. Laatstgenoemde citeerde een en andermaal „De Maasbode" om aan zijn goede bedoeling steun te verlenen. Hij ging zeker te ver door aan dr. Kortenhorst in de schoenen te schuiven, dat deze 't Episcopaat introduceert als ver dediger der collaboratie. Gelijk te verwachten was, heeft de Russische machtsgreep in Hongarije onmiddellijk een Ame rikaanse reactie uitgelokt; en deze ligt, heel natuurlijk overi gens, in de lijn, waarlangs alle Amerikaanse acties en reacties zich bewegen: van de credietver- lening of credietweigering. Terwijl Rusland zich in de lan den, welke binnen zijn invloeds sfeer liggen of welke het daarin wil betrekken, met zijn bezet tingslegers of met de beruchte „vijfde colonnes" kan werken, weigeren de Verenigde Staten deze dwangmethoden te gebrui ken; hoogstens maken zij in landen, welke door Rusland wor den bedreigd, gebruik van vlag vertoon; maar dit is dan geen waarschuwing aan het adres van de bedreigde regering, maar van Moskou; een „tot hiertoe en niet verder", dat steeds succes heeft, wijl Stalin bovenal oorlog wil ver mijden dit in tegenstelling met Hitler, die als het ware doel bewust op oorlog aanstuurde. Washington weet, dat werkelijk effectieve tegenmaatregelen te gen een uitbreiding van de Russi sche invloed in Hongarije, welke sinds geruime tijd werd verwacht, niet kunnen worden genomen, om dat Amerika evenmin als Rusland oorlog wil of wenst. Protesten bij de Hongaarse regering zijn doel loos, wijl deze volslagen machte loos is; protesten bij de Russische autoriteiten tegen haar ingrijpen in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije worden wei nig ceremonieus in de prullen mand gedeponeerd. Amerika heeft daarom slechts één middel om aan zijn misnoegen uiting te geven: het blokkeren van het nog niet gebruikte deel van het aan Hongarije verleende crediet ven ongeveer 30 millioen dollar. Washington heeft dit mid del onmiddellijk toegepast, terwijl het anderzijds zeer onwaarschijn lijk is, dat de In- en Uitvoerbank de lening van 8 millioen dollar, over welke onderhandeld werd, nog zal verlenen; ook andere steunmaatregelen, welke de laat ste tijd in Washington overwogen werden, zullen nu wel geheel uit blijven. Tot onbeschrijfelijk nadeel van Hongarije, dat de zo nodige credieten zeker niet van Rusland zal krijgen. De Amerikaanse reactie strekt zich overigens veel verder uit dan alleen tot Hongarije. Volgens be richten uit Washington heerst Te Washington is bekend ge maakt, dat de V.S. opnieuw scha devergoeding van Joego-Slavië hebben geëist voor de twee Ame rikaanse transportvliegtuigen, die vorig jaar door Slavische jacht vliegtuigen zijn neergeschoten. De Joegoslavische regering heeft 150.000 dollar vergoeding gegeven voor de 5 Amerikaanse piloten, die bij de incidenten hun leven verloren, doch weigert de vliegtuigen, welker waarde op 400.000 dollar wordt geschat, te vergoeden. Een delegatie van Nederlandse studenten legt te Brussel een krans neer bij het graf van de onbekende soldaat. Van de zijde der directie van het hoogoven-bedrijf wordt ons medegedeeld, dat het college van rijksbemiddelaars, gevolg gevende aan een desbetreffend voorstel van de directie der hoogovens, thans een tijdelijke vergunning heeft verleend tot het toekennen van een toeslag op het uurloon der arbei ders, en deze toeslag bepaald heeft op zes cent. Het college heeft bij het nemen van deze beslissing, overwogen, dat binnen afzienbare tijd de waardering voor prestaties tot uitdrukking zal worden ge bracht in een premie- en tarief stelsel. Het college heeft, vooruit lopende op de instelling van een dusdanig stelsel, reeds thans de mogelijkheid willen geven tot een inkomstenverhoging, waarbij met de beide factoren rekening wordt gehouden. De vergunning is ver leend voor zes maanden, ingaande 1 Maart 1947. Gedurende het tijd vak —m drie maanden, van 1 Juni 1947 af, gedurende hetwelk de ver gunning nog geldig zal zijn, zal het definitieve premie- en tarief stelsel, waarvan de verleende toe slag dus een voorloper is, verder worden gereed gemaakt. Het college van rijksbemidde laars heeft de E.V.C., landelijke bedrijfsgroep voeding en genot middelen, schriftelijk medegedeeld, dat dezer dagen in de staatscou rant zal worden opgenomen zijn beschikking tot wijziging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het bak kersbedrijf. In de staatscourant van Woens dag is opgenomen een beschikking van de minister van economische zaken, waarbij van de verboden, gesteld in 't bedrijfsvergunningen- besluit 1941, ontheffing wordt ver leend, voor zover betreft het gaan verhandelen van huishoudelijk, sier-, kunst-, religieus en technisch glas, -porselein en -aardewerk, van verpakkings- en medicijnglaswerk, van hotel- en café-porselein en -aardewerk. De beschikking treedt 5 Juni in werking. Zondag zullen circa 2000 leden uit alle delen van het land van de Bond zonder Naam op de Hei lig Landstichting bij Nijmegen 'n contact-bijeenkomst houden. De zeereerw. heer Henri de Greeve zal hen toespreken en deze zgn. „D-dag" leiden. 1 dat na het eind van de oorlog de Heden zal de laatste hand woi- den gelegd aan een plan voor het overdragen van de steenkoolmij nen van het Ruhrgebied tegen 1 Juli van Brits bestuur aan een Duitse raad van technici en ver tegenwoordigers der vakverenigin gen, aldus verneemt Reuter uit be trouwbare bron te Minden. Het plan is uitgewerkt door dr. Viktor Agartz, de leider van het Duitse economische bestuur in de gecombineerde Brits-Amerikaanse zone op last van het Britse mili taire bestuur. Op 9 Juni zal het ter goedkeu ring worden voorgelegd aan de eco nomische raad voor beide zones. Het plan zou een einde maxen aan alle Britse hulp bij het exploi teren der mijnen, en indien liet wordt aanvaard zou het 't einde Bij Wilton-Fijenoord te Schiedam werd met goed gevolg het contact-vaartuig „Van der Steng" te water gelaten. Mevrouw Helfrich doopte het schip. ontstaan. Doordat echter de pro ductie niet wordt verhoogd, zou aan deze vraag niet kunnen wor den voldaan, wanneer het aantal rantsoenen op vijf bleef gehand haafd. Wat de blokkering betreft van de voorraden bij fabrikanten en grossiers, zoals men weet, worden hierdoor alleen de sigaren getrof fen en met de sigaretten.. We ver namen echter, dat ook de nog aanwezige Volksherstelsigaretten zijn geblokkeerd. Met welk doel dit is geschied, kon men ons niet vertellen. Zou het misschien zijn, dat over enige tijd. als de winke liers door hun voorraad heen zijn, de toeslag van 3 wordt ver minderd? Vanwege de concurren tie van de sigaren? Y®" <*e vakbeweging op de Dins dag door Ramadier in de assem blee gedane aa.ival op de commu nistische partij, die hij beschul digde van het organiseren van een serie stakingen ter ondermijning van het staatsgezag. Gistermiddag breidde de sta king zich ook uit over het „Gare de l'Est", waarvan de machinis ten en stokers besloten het werk neer te leggen. Terwijl de andere stakingen te Parijs onverminderd voortduren hebben 1400 arbeiders in de Hotchkiss Automobiel fabrieken gisterochtend het werk neerge legd. In de Citroenfabriek gaat 't nog steeds langzaam aan en bij Renault kan de staking elk ogen blik beginnen. Gehoor gevend aan een op roep van de directeur-gene raal der Franse spoorwegen zjjn di arbeiders aan het „Gare de Lyon" weer aan het werk gegaan, zodat de vacan- tiereizlgers naar Italië en de Rlvtera gisteravond te Parijs hun reis konden voortzetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1