De pers inde Tweede Kamer Het liquidatie-amendement struikelblok? Verwerping der Ned. nota? De „onzichtbare dirigent" der Franse stakingen Tegen hongerachaos Amerika's plan voor Europa Broodvoorziening van Amsterdam in gevaar Dreiging met bom-brieven Zucht naar consumentencrediet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naams-verbod gehandhaafd Dr Kortenhorst verdedigt zich Blum waarschuwt de communisten Geen lap- maar geneesmiddel Groot aantal aanvragers Petroleumprijzen omhoog De plundering van Arnhem Regeringsonrust om bier toste JAARGANG VRIJDAG 6 JUNI 1947 N<* &C532 TELEGRAM VAN „NATIONAAL REVEIL' GG. ZONDAG TERUG AUTO TE WATER Twee inzittenden verdronken De bedoeling is hulp bijzondere gevallen EEN MEXICAANSE MARTELAAR BAKKERS IN STAKING GEGAAN ENGELAND NEEMT WEER DOLLARS OP Stemgroep verantwoordelijk DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ^jn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE AD VERTEN TiJü-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage btf de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bjj vooruitbetaling. V eer is gisteren heel de middag en wel tot klokke zeven besteed aan de „Noodvoorziening Perswezen" en ofschoon het de bedoeling was de behandeling tot een einde te brengen, moest het debat worden verdaagd, daar ten aanzien van het amendement-Burger, waarin de be voegdheid is neergelegd grovelijk tekort geschoten kran- tenbedrijven te vorderen, minister Gielen de beantwoor ding van de acht sprekers liever tot een nieuwe dag uitstelde. Blijkbaar hoopte de bewindsman erop, dat de nacht raad zal schaffen, want de mogelijkheid bestaat, dat de Kamer het instituut der liquidatie van onderne mingen tegen zijn uitgesproken wens in de wet zal brengen. Dat hij de exponent zou zijn van de collaborateurs, noemde de katholieke afgevaardigde terecht met een overigens door de voor zitter even terecht als ontoelaat baar gekwalificeerde uitdrukking „volslagen nonsens". Zij werd vervangen door „uiteraard zeer overdreven". Alleen komt hij op voor de geest van mildheid, welke sinds lang tegenover de politieke delinquenten in het algemeen wordt betracht, maar bij het pers wezen nog schijnt te ontbreken. Een krachtig argument lag ze ker in de positie, welke hij per soonlijk inneemt als president commissaris van een katholieke courant, die er alle belang bij zou hebben, als te haren aanzien de bevoegdheid door het amende ment-Burger aan de „Commissie voor de perszuivering" verleend, werd toegepast. Nochtans wijst dr. Kortenhorst deze hulp af, omdat hij het amendement in strijd acht met de grondwet. Het spreekt intussen van zelf, dat zijn visie op de houding van zeker een deel der pers tijdens de bezetting bij welke hij zelfs een „ruimte bijdrage tot het bo vengronds verzet" durft zien vooral van de zijde der ex-illega liteit (wij denken aan de techni sche goede maar niet zuinig door dravende rede van de heer Scheps als christen in de P. v. d. A. ver dwaald) werd bejegend als de be kende rode lap. Men hoede zich overigens, te royaal te zijn met het aannemen van goede trouw en het oogmerk van het Neder lands belang te dienen. Deze gedachtengang lag onge twijfeld mede ten grondslag aan de afwijzing door minister en meerder heid van dr Kortenhorsts amen dement op artikel 2, waarbij een tweetal disculpatiegronden (,,u|it noodzaak" en „met het oogmerk", zo juist aangegeven) in de wet werden gebracht. Na een door de afgevaardigde uitgelokte verkla ring van de minister dat uiter aard ook op zuiv- iringsterreto de algemene Ned. rechtsbeginselen van kracht zijn, trok dr. Korsten- horst het in om een onzuivere stemming te vermijden, want aan de bestaande normen wil hij niet tornen. Ook zijn verzet tegen art. 6 (be helzende het naamsverbod) vond geen voldoende steun. Zelfs een 9-tal fractiegenoten, onder wie ook praeses Van Sch-aik. lieten hem in de steek en verder kreeg hij alleen de P. v. d V. mee. Het ..naamsverbod" blijft dus, zoals de minister het noemt, als sluitstuk der perszuivering mogelijk (59 24 stemmen). En evenmin vond een poging om reeds gedane uitspraken van de Perszuiveringscommissie aan het appèlrecht van de deskundige te onttrekken (teneinde na 2 jaar niet opnieuw van overheidswege onrust te verwekken bij houders va<n een certificaat) genade bij de meerderheid al had de minister er geen overwegend bezwaar te gen, wat Z- Exc. zowaar een schrobbering bezorgde van mr Burgert Het amendement werd met 51—31 verworpen, waarbij ook 'n 4-tal K.V.PJ.eden, onder wie de Kamiervoorzlitter, tegen stemden. Aan de verlangens van de P- v. d- A.> om de Raad van Beroep niet geheel doch slechts in meer derheid uit juristen te doen be staan, kwam de minister tegemoet door zich tegen een desbetreffend amendement, zoals reeds gisteren vermeld, niet te verzetten. B edrijfsvordering Anders was het gesteld met het belangrijke tweede amendement der p. V d. A-, dat de liquidatie van „foute" ondernemingen be vordert, waartegen, gelijk reeds medegedeeld, de minister zijn grondwettelijke bezwaren heeft. Niet dat Z. Excellentie zich in tussen al nader heeft verklaard zoals we hierboven reeds op merkten. De wending, die de discussies namen, toonde echter wel dat voor de bewindsman het gevaar dreigt zich een regeling te zien opgedrongen, weike hij ver werpelijk acht. Het betreft hier weliswaar de bevoegdheid van de commissie voor de perszuivering, om hem te adviseren en ten slot te blijft bij Z. Exc. de verant woordelijkheid, maar hij kan toch moeilijk in de wetstekst toelaten, wat hij zelf met de grondwet in conflict meent. In die mening ver sterkte hem reeds eerder, en nu weer, het betoog van dr. Korten horst, die, afgezien van de ontoe laatbaarheid van 't amendement, de bescherming van de eigendom door onze constitutie in de knel zag raken. Mr. Vonk (P. v. d. V.) droeg gelijke bezwaren aan. zich daarbij niet zonder opzet beroe pend op de a.-r. prof. Diepenhorst. Want mr. Roosjen (A-R.) zag geen conflict met de grondwet, maar had voor alles oog voor het feit, dat zonder het amendement de ex-illegale bladen zouden moe ten buigen voor de pers, die zo veel verdediging in dit debat no dig had voor het goedpraten van haar houding .Haar invloed moet verdwijnen, andfers wordt de pu blieke moraal ondermijnd. Nu is de collaboratie-pers sterk bevoor deeld in de concurrentie-strijd bo ven de oud-illegalen. Met veront waardiging wees hij de toespeling van mr. Vonk af, dat hier belan- genpolitiek een woord zou mee spreken. Mr. Beernink (C.H.) was daar entegen voor de schaduwzijde der regeling meer ontvankelijk en achtte de waarborgen, door het ameadement geboden, onvoldoen de. Mr. Donker (P.v.d.A.) meende de steen der wijzen te hebben ge vonden door er aan te herinne ren dat we nog in tijd van oor log leven en dus de algemene vorderingswet over constitutione le bezwaren mocht doen heen. stappen. Prof. Romme, op zijn beurt zich in het debat mengend, vond tijd van oorlog al twee jaar ver. streken, gaf toe dat we in 1945 heel anders tegen het amende ment zouden hebben aangekeken, maar vroeg zich af of aan de „wettelijke" oorlog van thans nog wel het recht valt te ontlenen om met op ijzetting van de grond, wet tot onverwijlde inbezitneming over te gaan. Bovendien lijkt het geen behoorlijke rechtsgang, nu we ongeveer klaar zijn met de perszuivering, een geheel nieuwe wettelijke regeling te treffen, waarbij komt dat in het tweede lid van het door het amendement voorgestelde art. 18 een nieuw delict wordt gekweekt met sane tie voor rechtshandelingen die anterieur zijn aan de wet. Ondanks veler weifeling hield de heer Koersen (K.V.P.) die bij sommige juristen een zekere ver starring meende te mogen con stateren, vast aan zijn zienswijze, dat ernstig misbruik van de eigendom moet gestraft kunnen worden met vordering van het eigendom. 6 van 6 nU hoeveel leden fractie deze afge vaardigde, die bij de stemmingen er eenmaal reeds 9 en toen nog eens 4 mee kreeg, ditmaal aan zijn zijde zal zien. Ook daarom vond minister Gielen het wel licht geraden wat uitstel te zoeken ver. Afterdinner Over de materiële nood, waarin zich sinds twee jaren de gehele dagbladpers bevindt, en de nieu we benauwenis die haar door be- perkmg van het papierrantsoen bedreigt, is bij deze noodvoorzie ning nauwelijks een woord gewis seld. 'n Enkele opmerking hoor den we maken en ook minister Gielen scheen het penibele geval ter harte te gaan doch hij moest ae klagers verwijzen naar zijn collega van Econ. Zaken. In verband hiermede vermelden we even dat tijdens het diner, Woensdagavond door de „Parle mentaire Pers" aan de minister president aangeboden, haar voor zitter dr. E. van Raalte een in- stantelijk beroep op Z. Exc. heeft gedaan opdat het regeringsbeleid terzake toch grondig moge wor den gewijzigd, niet op de laatste plaats in het belang van ons par lement zelve ook de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer wa ren gasten dat met een rui mere papiervoorziening uiteraard ten zeerste zou gebaat zijn. Zal dr. Beel, die zich tijdens de ge noeglijke maaltjjd niet uit zijn tent liet lokken, voor ons mini mum-lijders het verlossende woord spreken L. H. Naar Agence France Presse meldt, publiceert de (republi keinse) „Merdeka" d.d. gisteren onder de kop: „De Nederlandse nota wordt verworpen" een tele gram van haar speciale corres pondent te Djokja, luidend: „He denochtend heeft het kabinet de beraadslagingen over de Neder landse nota beëindigd. De leden, kflast met de redactie van het officiële antwoord, zijn in ver gadering bijeen geweest. Hoewel de beslissing van het kabinet nog niet bekend is gemaakt, zou volgens kringen, die nanw contact houden met het kabi net, het ministerie van voor lichting, politieke partijen, als mede strijdorganisaties, de mo gelijkheid, dat de nota wordt verworpen, zeer groot zijn". Het bestuur van „Nationaal Re veil" te 's-Gravenhage heeft de minister-president het navolgende telegram doen toekomen: „Natio naal Réveil", met verheuging ken nis genomen hebbende van de krachtige wil, welke blijkt uit de aan de republikeinse machtheb bers gerichte nota, verzoekt Uwe Excellentie met grote nadruk, in dien de republikeinse regering deze nota van de hand wijst, of Ye,?.„ onderhandelen, onmid dellijk over te doen gaan tot het treffen van de door die omstandig heden vereiste maatregelen ter loyale en volledige uitvoering van het verdrag van Linggadjati. Nationaal neveil wijst Uwe Ex- Gistermorgen hadrnte s-Gravenhage 'de begrafenis plaats van oud-minister dr H. Colijn De stoet op de Hooigracht cellentie op da terreur, honger en ellende, waaraan de Indische mil- lioenenbevolking thans is blootge steld, op de communistische agi tatie in de republikeinse gebieden en op het nog steeds gevangen houden van duizenden gijzelaars en geïnterneerden door de republi keinen. Republ. itegenvoor stellen verwacht De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint: Ten aanzien van de nota der Commissie-Generaal worden van het republikeinse kabinet tegen voorstellen verwacht, met name betreffende „interim-regering", de economische voorstellen en mili taire zaken, aldus wordt uit ge zaghebbende bron vernomen. ,.In het algemeen kan men zeg gen ,dat de republikeinse rege ring de politieke spanningen in de ..Yerh°uding NederlandIndo nesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare punten van de nota zeker onderschrijven zal. alhoe wel men de toon van het stuk betreurt", zo verklaart een hoog geplaatst zegsman. Na een tweedaagse zitting te Djokja, in tegenwoordigheid van Soekarno gn Hatta, heeft het ka binet met vice-president Hatta zich naar Kalioerang een berg plaatsje 20 K.M. van Djokja begeven voor een rustige behan deling van de aangelegenheid. Door het kabinet is vervolgens 'n studie-commissie benoemd, be staande uit de Indonesische' dele gatie en enkele ministers, voor een nauwgezette bestudering van de onderdelen. In politieke kringen te Djokja heerst zeer grote activiteit. In ieder geval kan geen beslissing worden verwacht, vóór het advies van het werkcomité van het voor lopig parlement, dat gisteren te Djokja vergaderde, is uitgebracht. De aard van dit advies valt af te leiden uit de uitspraken van de verschillende politieke partjjen. De laatste dagen heb ben achtereenvolgens de Mas- joemi, de Sajap Kiri (linker vleugel) en de P.N.I. zich over de nota uitgesproken en deze onaanvaardbaar geacht wegens o.m. „ontkenning van het ge zag de facto, het niet-lnlossen van de beloften tot troepenver mindering. de ultimatieve toon van het stuk." Gisteren heeft geen kabinets zitting plaats gehad, wel 'een bijeenkomst van de studiecom missie. Naar wij van officiële zijde vernemen, zullen de leden der commissie-generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. De luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en India te New Delhi, namens Nederland door de chargé <Taffaires Winkelman ondertekend. V.l.n.r. Sardar Abdur Rab Nishtar, Pandit Nehru, Winkelman en mr. Zuberi. Gisteravond omstreeks kwart over elf naderde een Haagse taxi de tol op de Overschieseweg. Waarschijnlijk doordat de chauf feur verblind werd door het licht van een tegenligger, raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed de wagen in de Schie. De terstond gealarmeerde brandweer rukte met autospuit 10 van de post Overschie en ge reedschapswagen 2, alsmede Davis-apparaten (een soort lichte duikers-installatie) uit. De 47- jarige chauffeur M. M. uit Den Haag had zich inmiddels al kun nen redden, doch in de auto trof men het levenloze lichaam van een nog onbekende, ca. 24-jarige vrouw aan. In de omgeving van de auto vond men verder de 17-jarige Noorse zeeman H. H., die er niet in geslaagd was, zich in veiligheid te brengen. Staten willen De Verenigde Europa redden! Aldus kunnen wij in één zin de grote rede samenvatten, weike de Amerikaanse staatssecretaris Ge orge C. Marshall gisteren voor de Harvard Universiteit heeft ge houden. In die éne zin moet dan echter het volle accent op woord en begrip „Europa" vallen. Het gaat er niet meer om, als het ware toevallig en opportunistisch, een of ander land te helpen, als het eindelijk in de allerhoogste nood is gekomen, en onmiddellijk vóór een catastrofale economische ineenstorting staat; zaak is veel eer geheel Europa een zodanige steun te verlenen, dat in een pro grammatische samenwerking tus sen Amerika en Europa de grond slagen voor een nieuwe welvaart worden gelegd. Marshall dan deed een beroep op de regeringen van Europa om gemeenschappelijk een plan voor aller economische redding te be ramen. De V. S., waarschuwde hij, kunnen niet zo veel meer doen om Europa's ellende te verlichten, tot een gemeenschappelijk program door een aantal, zo niet alle, Europese staten is aangenomen; het is immers duidelijk, dat, vóór de V. S. verder hulp kunnen ver lenen om Europa's herstel te sti muleren, er enige overeenstem ming moet bestaan tussen de Europese staten, minstens wat be treft de eisen van de toestand en het aandeel, dat die landen zelf willen nemen om het grootst mo gelijke effect te geven aan elke actie, welke de Amerikaanse re gering zou ondernemen. Amerika, ging Marshall voort, kan niet eenzijdig een reddings program opleggen. Zo'n program is een kwestie voor Europees ini tiatief. De rol van Amerika moet dan zijn een vriendschappelijke hulp te verlenen bij het opstellen van het program, en later voor zover het practisch mogelijk is, bij de uitvoering ervan. Marshall gaf als zijn mening te kennen, dat Europa's economisch herstel drie of vier jaar zou ver eisen; maar, zeide hij, het middel tegen de Europese moeilijkheden ligt op de eerste plaats in het her stel van het vertrouwen der vol ken in de economische toekomst van hun landen en van geheel Europa. Het is overigens volko men logisch, dat de V. S. alles zullen doen, wat in hun econo misch vermogen ligt om bijstand te geven voor de terugkeer van een normale economische gezond heid in de wereld, zonder welke er geen politieke stabiliteit en geen gewaarborgde vrede kan zijn. ,Onze politiek is niet gericht tegen enig land of ideologie, maar tegen honger, armoede, wanhoop en chaos". Elke regering dan ook welke bereid is in de taak van het herstel haar plaats in te nemen, zal de volle medewerking van de V. S. ondervinden; een regering echter, welke manoeuvreert om het herstel van andere landen te blokkeren, behoeft van Amerika niets te verwachten; wie de nood poogt te vereeuwigen, zal de V. S. tegen zich vinden. Amerika's staatssecretaris heeft voor het program, dat hij in zijn rede uiteenzette, een karakteris tieke formule gevonden; geen ver dovingsmiddel, maar een kuur. Dat is inderdaad wat Europa, wat de wereld nodig heeft. Sinds enige tijd, we wezen er reeds her haalde malen op, gingen in de V. S. stemmen op voor de totali taire redding van Europa; wat onder de gegeven omstandigheden helaas wel zal moeten zijn: West- Europa. Er gingen geruchten over een buitengewone zitting van het Congres, welke dit plan zou moeten bespreken. Nu is 't inder daad officieel aan de orde gesteld. Werd de Truman-leer aanvanke lijk slechts toegepast op de lan den, die rechtstreeks en on middellijk door Moskou werden bedreigdGriekenland, Turkije, Korea, nu wordt zij als 'n systeem opgezet, in de diepe overtuiging, dat nood en ellende, en nog ster ker een economische ineenstor ting van Europa de baanbrekers voor een Russische machtsgreep zouden zijn. Daarom is het nieuwe plan in wezen veel positiever en constructiever, al weet men in Amerika, dat het zeer kostbaar zal zijn. Amerika stelt echter één, zij het volkomen logische voorwaar de: Europa nogmaals, het zal wel het Westers Europa blijven moet beginnen met een ge meenschappelijk program van herstel te ontwerpen. Wat be tekent, dat de West-Europese landen aan de groene tafel moe ten plaats nemen om met brede kijk op het geheel en zonder egoïstische bedoelingen tegen nabuurlanden het gemeenschappe lijk belang onder ogen te zien. Het gaat hier niet meer om een federatief Europa, daarvoor is het waarschijnlijk een wereld oorlog te laat; evenmin om een tegen Rusland gericht Westblok, daarvoor is West-Europa zeker momenteel te klein en te onbe duidend, maar om een samen bundeling van alle goede wil en van alle economische krachten, om dan samen met Amerika, met Amerika's hulpvaardigheid en dollars, een welvarender wereld op te bouwen. In de V. S. is men overtuigd, dat er periculum in mora is; in Europa voelt men het dagelijks aan den lijve. Amerika heeft een stap gezet, welke van geweldige betekenis is. Het is te hopen, dat de Europeanen hun conclusie, de enige mogelijke conclusie zullen trekken: samenkomen, beraadsla gen en besluiten. Voor de opnieuw opengestelde gelegenheid om een consumenten crediet aan te vragen, blijkt over het geheel zeer veel belangstel ling te bestaan. Als men de cij fers hoort uit sommige plaatsen, zou men denken, dat de 65 mil lioen, welke de eerste maal onge bruikt bleven van de 180 millioen gulden, welke de Kamers inder tijd voor dit doel beschikbaar hebben gesteld, lang niet toerei kend zijn om aan alle nieuwe aanvragen te voldoen. Ofschoon de gelegenheid tot 't indienen van de aanvragen nog niet is gesloten is het aantal daar van reeds nu op verscheidene plaatsen minstens gelijk aan dat van de vorige keer, soms zou het zelfs veelvouden daarvan belo pen. Over het gr'ieel genomen, zo verzekerde men ons te bevoeg- der plaatse, kan men zeggen, dat het aantal liefhebbers niet onder doet voor dat van consumenten crediet I. Er zijn echter een paar belang rijke factoren, die men niet uit het oog mag verliezen. In de eerste plaats, dat het te verstrekken crediet ditmaal slechts driekwart zal bedragen van het maximum dat men de eerste keer kon krijgen. In de tweede plaats, dat het aantal personen, die een crediet verzoeken, zonder dat zij daar voor in de termen vallen, thans betrekkelijk veel groter is dan de eerste maal. Men schijnt de normen, welke voor de crediet- verlening zijn gesteld, te zijn ver geten ofwel men probeert het toch maar eens. In bevoegde kring verwacht men dan ook, met de nog reste rende 65 millioen juist zowat te zullen uitkomen. Maar inmiddels is het nog de vraag, zei men ons of de minister inderdaad van plan is het restant van de 180 millioen geheel uit te putten. Als alleen de „bijzondere gevallen" zouden worden geholpen, ten behoeve waarvan feitelijk uitsluitend de gelegenheid tot aanvragen op nieuw is opengesteld, dan zou men zeker beneden de 65 millioen blijven. (Van onze correspondent). Te Parijs zfln hedenochtend de treinen in Oostelijke richting niet vertrokken. Ondanks het feit, dat de besprekingen tussen de vertegenwoordigers der vak verenigingen en de regering voortduren, blijven overal sta kingen uitbreken, die de indruk wekken, dat, zoals de minister president het uitgedrukt heeft, een „onzichtbare dirigent" de stakingsbeweging leidt. Het voornaamste socialistische or gaan zegt dan ook, dat de eer ste en enige staking die ge wenst is, die van deze dirigent is. Dat de beweging hoofdzake lijk een politieke is, blijkt uit de gestelde eisen, die over het algemeen een aanpassing van de lonen aan de stijging der prijzen inhouden, doch in vele gevallen van luttele betekenis zijn; bij de posterijen gaat het bijvoorbeeld om nieuwe unifor men. Anders is het bij de spoor wegen, waar inwilliging der eisen de regering op dertig milliard francs zou komen te staan. De leiding van deze stakings beweging, die voor niemand veel geheimzinnigheid heeft, is in het licht getrokken door Léon Blum, die aan de communisten de open lijke waarschuwing heeft ge geven, dat zij met hun taktiek een volmaakte kloof tussen socia listen en communisten veroor zaken. De stakingsbeweging, die bij de werknemers veel minder sympathie heeft dan de commu nisten het doen voorkomen, komt hierop neer, dat de voor Juli in het vooruitzicht gestelde bespre kingen tussen regering en vak federaties over 'n algemene rege ling van de premies, die natuur lijk verkapte loonsverhogingen zijn, thans reeds door partiële stakingen worden afgedwongen. De C.G.T. heeft, om de leiding in handen te houden, die beweging moeten volgen; het klimaat van de beweging is echter gunstig daar de seizoensdaling der land bouwprijzen is uitgebleven en de duurte der levensmiddelen Is toe genomen. Van die toestand is door de com munisten gebruik gemaakt om de regering te dwingen, hen weer in de regering op te nemen. Dit is de werkelijke ondergrond van de hele strijd. De communisten, wier hoog tij voorbij is en die een beduidende teruggang boeken, willen deze weer herstellen door te poseren als de partij, welke de sociale rust weet te handhaven. De belangrijkste steun in hun actie vinden zij in de mislukking der politiek der prijsvermindering, waardoor in tal van vakken toe standen zijn ontstaan, die zelfs de Christelijke vakbonden hier en daar tot stakingen hebben doen beslui ten. De regering houdt vast aan haar politiek van loonstop en prijsdruk- king om de koopkracht van de franc te verhogen. Zij biedt vast besloten het hoofd aan de commu nistische actie. Van meer onmiddellijk belang dan de stakingen, die nog steeds een demonstratief karakter behou den en niet algemeen en evenmin van lange duur zijn, is de strijd tus sen de socialisten en communisten en ook de strijd in de boezem van de socialistische partij, in welke laatste de linkervleugel steeds meer aandringt op wederopneming der communisten in de coalitie. Ramadier, wiens aanvankelijk optreden zwak leek doch die thans weer de leiding vast in handen heeft, tracht aan de socialistische partij haar eigen persoonlijkheid en zelfstandigheid terug te geven en verkreeg reeds de ontbinding van het bestuur der socialistische jeugdvereniging, wegens haar sympathie met de communisten. De strijd wordt intussen voor Ita- madier verzwaard door de felle stormloop tegen de geleide econo mie, die hij niet durft los te laten. Niettemin blijft Ramadier van een flinke meerderheid in de Kamer verzekerd en de communisten voe len dat zó sterk, dat zij hem reeds verwijten, de Poincaré van het ogenblik te willen spelen. Voor de derde maal sedert het opheffen van de prijscontrole in Amerika zijn de noteringen voor aardolieproducten aldaar be gin Maart belangrijk gestegen, waarmede een recordhoogte sinds 1926 werd bereikt. Tot op heden kon worden voorkomen, dat deze verhoging in de Nederlandse ver koopprijzen merkbaar werd, door rekening te houden met de tegen, de oude noteringen aangekochte voorraden en de in de prijsbere kening opgenomen risico-marges. Naarmate hieraan een einde komt, zullen de prijzen hier te lande echter moeten worden ver hoogd. Met ingang van 1 Juli is dan ook een kleine prijsstijging voor lichtpetroleum, speciale benzines, stookolie en asphalt ingetreden. De prijzen voor beide eerstge noemde producten zijn met 1 cent per liter, die voor gewone en dikke stookolie met resp. 5 per 1000 1. en 6.50 per 1000 kg., de asphaltprijzen met gemiddeld ca. 5 per ton verhoogd? Stct. no. 106 bevat nadere bij zonderheden betreffende, de wij zigingen in de desbetreffende Prijsbeschikkingen. Het Gooise tribunaal bracht advies uit in de zaak tegen zes inwoners van Bussum, die in de winter 1944'45 in het geëvacu eerde Arnhem, zich schuldig ge maakt hebben aan diefstal uit de huizen der bevolking. Het tribu naal adviseerde de twee hoofd schuldigen, P. Telder en A. de Jong te doen veroordelen tot 21é jaar internering met aftrek en boete van f 2.000.— en interne ring gelijk aan de tijd doorge bracht in voorinternering plus 'n geldboete van f 1.200.—. Ten aan zien van de vier overige beschul digden adviseerde het tribunaal tot het opleggen van een straf ge lijk aan de voorinternering. Z. H. Paus Pius XII heeft, vol gens een A. P. bericht, het be sluit van de Congregatie der Ri ten bekrachtigd, dat de geschrif ten van Pater Micele Agistico S.J., die in 1927 tijdens de gods dienstvervolgingen in Mexico werd doodgeschoten, niet strijdig met de geloofs- en zedenleer ver klaart. Dit besluit houdt verband met het proces tot zaligverklaring van de Mexicaanse priester. Gehoor gevend aan de E.V.C.- oproep tot staking, welke op een gisteravond te Amsterdam gehou den vergadering werd geprocla meerd, zijn hedenmorgen de bij de Eenheidsvakcentrale en een aantal bij de andere vakorganisaties aan gesloten bakkers in staking ge gaan. Hoe groot het aantal stakers is kon hedenmorgen nog niet wor den opgegeven. Het betreft in hoofdzaak de arbeiders in de vijf grootste bakkerijen van Amster dam, welke dan ook practisch stil liggen. Het kleine aantal werkwil ligen, onder wie de z.g. „voorwer kers" en arbeiders van de eerste groepen, die om 5 uur beginnen, zijn niet in staat de bakkerijen draaiende te houden. Het merendeel der kleine bakke rijen werkt normaal. De EVC eist voor de bakkers een weekloon van 48 gulden. In de vierde wijziging van de loonrege ling in 't bakkersbedrijf, gepubli- ceerd in de Stscrt. van Donderdag I 3-1., beschikt het College van rijks- j bemiddelaars, ten aanzien van de i lonen voor volslagen bakkers in de eerste gemeenteklasse (waarin Amsterdam valt), dat deze 42 gul den per week zullen bedragen. Over de EVC-eis van 50 pCt. va- cantietoeslag heeft het college nog geen beslissing genomen. Op bovengenoemde vergadering waren o.a. ook 80 Amsterdamse bakkerspatroons aanwezig, van wie er een aantal zijn aangesloten bij de bakkerspatroonsver. „Aller be lang", die de EVC toezegden aan de in hun bedrijven werkzame bakkers, het door de EVC voorge stelde weekloon van 48 gulden uit te betalen. Hun bedrijven zouden vannacht normaal bakken. Of er vandaag voldoende brood voor de hoofdstedelijke bevolking zou zijn, was hedenmorgen, gezien de verwarde situatie, nog niet te zeggen. In bakkerskringen was men niet pessimistisch gestemd, al voorzag men wel moeilijkheden in de broodaflevering en een run op de bakkerswinkels. Engeland heeft Woensdag 200 millioen dollar van de Amerikaan se lening opgenomen, waardoor het totaal gebracht wordt pp 1950 millioen dollar, aldus meldt A. P Nu meer dan de helft in minder dan elf maanden is opgenomen, wordt voorspeld, dat de gehele lening in twee jaar gebruikt zal •ujn, in plaats van in drie of vier jaar. zoals men oorspronkelijk schatte. ie "•SSSrïir f >j Te Schagen wordt een van de vele bunkers van de vermaarde Westwall opgeblazen. De particuliere secretaris van Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft een ex plosieve brief, geadresseerd aan Bevin. aan Scotland Yard over handigd. Ook Eden heeft zo'n brief ontvangen. Thans is bekend gemaakt, dat de eerste geheimzinnige brief, die bij de politie is aangegeven, ver keerd was bezorgd nl. aan een Londense wasbaas. die toevallig ook Arthur Greenwood heette. Bij het openen van de envelop werd deze plotseling heet, waarop de wasbaas haar in een emmer water wierp. Hij kende de poli tie in het geval, die onmiddellijk Scotland - Yard alarmeerde. Op deze wijze werd het plan tot massamoord getorpedeerd en alle ontvangers konden tijdig worden gewaarschuwd. Enkele enveloppen zijn door de politie tot ontploffing gebracht, waarbij bleek, dat de inhoud uiterst gevaarlijk en waarschijn lijk dodelijk was. De miniatuurbommen bevon den zich tussen twee stukken bordpapier. Door middel van een batterijtje ter grootte van een klein potlood, dat ging werken wanneer de stukken carton van elkaar werden gehaald, werd de explosie veroorzaakt. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, heeft de Joodse verzets organisatie, de Stemgroep, -isteravond te Tel Aviv een erklaring afgegeven, waarin nordt medegedeeld, dat z(j ver antwoordelijk is voor de ver zending der enveloppen met explosief poeder aan een aan tal vooraanstaande Engelsen, o.w. ook maarschalk Mont gomery. De operatie werd uit gevoerd door de Europese af deling van de Stemgroep. Dr. Franz Ehard, de eerste mi nister van Beieren, heeft velklaard. dat het door het Amerikaanse mi litaire bestuur opgelegde verbod tot het brouwen van bier een van de redenen is, die onrust onder de leden van de regering veroorza ken en tot het aftreden' van het kabinet zouden kunnen leiden. Een andere reden is de verhoorde ouota v;e en aardappelen, die R°ieren moet leveren. Het za; aftreden aldus "'rard. als de economische toe- md binnen drie maanden niet mb-etert- In dat geval zal er geen ■gering te vormen zijn, die de erant woordelijkheid wil dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1