Nieuws uit Stad en Omtrek In crisistijd begonnen, in vredestijd voltooid Katholiek Schiedam krijgt een unieke kans De tijd gleed voort R fgodsbeeldje mm Het feest van de ARBEID Nieuw Excelsior-sportpark is een gemeenschappelijk belang KAPITEIN DUMPELADORIS ADIO programma Het Laatste trerichten VRIJDAG 6 JUNI 1947 PAGINA 3 SCHIEDAMS HISTORIE OP SCHAAL ORDE BIJ SVV-VUC OFFICIëLE KENlNISGEVING Hinderwet MELKLOZE DAG VLAARDINGEN burgerlijke stand KLEMHARTEN IN BLOEMKOOL STOFFELIJK OYER- SCHOT Dr COLIJN TER AARDE BESTELD ,SCHUTTEVAER" VERGADERDE SF.L.-ERS OP DE PLANKEN - 56. Wie is Johnny? zilveren Lewis Allen Browne. STAKING AAN DE NED, KABELFABRIEK SOVJETS WEIGEREN inzage van bewijsmateriaal tegen Nagy ATMOSFEER IN INDIE OPGEKLAARD? wanneer die laatste resten van het oude geslacht, die nu nog hui- Zen in Liduinagesticht of Jacobs- gasthuis, verdwenen zullen zijn, zijn de levende vertellers van Schiedams historie dood. Er is niemand meer, die van de grote tijd der branders zal weten te ver tellen, want de jeugd heeft geen belangstelling voor die dagen en te veel vreemd volk kwam binnen de muren, dat om al die vergane glorie niet meer gaf. Toch zal de naam Schiedam te allen tijde verbonden blijven met het pro duct, dat aan de Goudkust even bekend was onder de negers, als het de landverhuizers bijstond, die naar Amerika gingen. En op zijn beurt is het product weer te nauw verbonden met een eeuwenoude bereidingswijze, dat we het los kunnen maken van de omgeving, waarin het ontstond. Is het niet verheugend, dat kort na elkaar 2 werken klaar kwamen, die van historische betekenis waren. Coen Kramers schreef zijn uitgebreide studie over de Moutwijnindustrie in Schiedam, waarbij hij alle le vende en dode bronnen aanboorde om zoveel mogelijk vast te leggen voor de toekomst; A. v. d. Kleij kwam tezamen met André Hende- rickx deze week klaar met een aanschouwelijke vertelling over de oude Schiedamse Branderijen. Hij voltooide het schaalmodel van zo'n branderij op l/10e van de ware grootte, na 8 jaar werken. Bezoekers van het Museum zul- len het verscheidene malen in de grote zaal hebben 2ien staan, in staat van wording. Binnenkort zal het officieel aan het gemeentebe stuur worden overgedragen. Het plan tot het maken van dit werk was min of meer een crisis-ver schijnsel. In de jaren vlak voor de oorlog werden er in Schiedam werklozen-cursussen gegeven. De ze hadden ten doel de vakbe kwaamheid van de werklozen te vergroten of op peil te houden. Nadat de meest voor de hand lig gende werkjes gedaan waren alles gebeurde gratis begonnen de leraren naar andere stof om te zien. Men kwam op het idee om de cursisten een ouderwetse bran derij te laten maken, op schaal, uit de tijd, dat alles nog met de hand werd gedaan. Aan de heer A. v. d. Kleij werd gevraagd, of hij ervoor voelde om eraan mee te werken, maar deze was opge groeid in de bouwvakken en voel de er niet voor te gaan timmeren. Hij wilde wel het geheel op schaal tekenen. Dit was niet zo gemakkelijk. Een voorbeeld voor een zuivere Hollandse branderij (12 bakken) bestond niet meer; al les moest gereconstrueerd worden naar gegevens, die verspreid over vele distilleerderijen aanwezig waren. Zo is een belangrijk deel van de opmetingen gedaan bij de firma Wittkampf aan de Wester kade. Deze opmetingen moesten alle nauwkeurig gebeuren, omdat modelbouw nauwkeurigheid tot op tiende millimeters vraagt. Intussen vorderde het werk maar langzaam De cursisten hadden slechts een halve dag in de week les en het leek er meer op, dat zij bezig moesten zijn, dan dat zij productief werk hadden te verrichten. Het werk was opgedragen aan de meu belmakers, omdat het te veeleisend was voor dei timmerlieden, maar eigenlijk behoorde het in handen te zijn van modelbouwers, want ook de meubelmakers waren te weir: gespecialiseerd. Het eind van het liedje was, dat tengevolge van het klein aantal vaklieden 't werk maar heel langzaam vorder de. Dat werd nog erger, toen na de inval van de Duitsers velen der cursisten gedwongen werden in werkverschaffing te gaan arbeiden Natuurlijk bezettings perikelen Spoedig daarop volgde de ge dwongen tewerkstelling in Duits land, die opnieuw krachten aan de cursussen onttrok. Van een halve dag per week werd dan ook afge weken en vele cursisten kwamen langer werken om zo te verhinde ren dat de school zou worden op- V' n bii gebrek aan belang stelling. Toen het geraamte, d.wz onderbouw, muren en aak klaar waren, stond het werk stil Het bleek, dat men te hoog gegrepen had. Alle vaklieden waren rnmiQ- Zondag a.s. om 7 uur wordt de wedstrijd SVVVUC gespeeld. De toeloop zal enorm zijn en strpne*e or(ÏC~ïïl3'3'tr6g'6l0ri zuIIgii worden toegepast. De volle mede werking van het publiek wordt in geroepen. Onder geen beding wor den kinderen binnen de afraste ring toegelaten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun be sluit van 5 Juni 1947 de beslissing op de verzoeken van: 1. de fa. Johs. Vrijmoed Zonen, alhier, om vergunning tot oprichting van een distilleerderij en likeurstokerij in de panden Lange Haven 54-56 en 2. de fabriek van Metalen Speel goederen „Vita Nova", alhier, om vergunning tot oprichting van een fabriek van metalen speel goed in de panden Bakkerstraat 22-24-26, verdaagd, aangezien de desbe treffende onderzoeken nog niet zijn geëindigd. Schiedam, 6 Juni 1947. Woensdag a.s. zal door de melk handel te Rotterdam en Schiedam geen melk worden gedistribueerd daar aan het bezorgend personeel deze dag als extra vrije dag is toe gekend ter compensatie van de 2e Pinksterdag, op welke dag melk- bezorging moest plaats vinden. Ook de winkels zullen op die dag gesloten zijn. Dinsdag zal de Za terdagse dienst worden gereden. De Dinsdagmiddag-sluiting te Schiedam vervalt voor ditmaal. Op 10 Juni zullen de melkwinkels te Schiedam de gehele dag geopend zijn. RgantM ONDER DICHT SCHAAL MODEL. Schiedam heeft heimwee naar het verleden. De romantiek en de schilderach tigheid der oude branderijen is verdwenen en het grote Schie dam van de schone toekomst ligt nog in de tekenkamers van Gemeentewerken. Daarom heeft men ter her innering aan een glorierijk verleden in het Stedelijk Mu seum een model opgesteld op niets om handen hadden. Zij moes ten daarom op bepaalde uren de lessen van de cursus volgen. Het behoeft geen betoog, dat deze voor de model-bouw in het geheel niet geschikt waren. Ten einde raad vroeg de leider van de cursus of v. d. Kleij het geheel wilde af maken. Er zat niets anders op. Be halve de opmetingen en de teke ningen werd nu ook het eigenlijke bouwen in zijn handen gelegd. An dré Henderickx, leraar in de schildervakken, bleef hem trouw bij het verzorgen van het schil derwerk. Zo groeide langzamer hand de oud-Hollandse branderij met alle benodigdheden, met een bovenbak en een welpomp, met gistpersen en beslagbakken. Wie precies wil weten, hoe in Schiedam jenever werd gemaakt in de tijd, dat de stoom- de hand- kraebt nog niet had vervangen, kan het proces op gemakkelijke manier aan de hand van het mouel velgen. Geen onderdeel is verge ten, geen detail verwaarloosd, bo vendien is alles beweegbaar en uitneembaar gemaakt, zodat de echte toestand op de getrouwste manier is nagebootst. Moet v. d. Kleij geroemd worden om het minutieuze werk, waarin ook de oorspronkelijke houtsoor ten en metalen zijn verwerkt, An dré Henderickx heeft een woord van lof verdiend voor de vinding rijke en vakkundige manier, waar op hij het dode model de levendige kleuren van het „net echt" hepft gegeven. Wanneer nu nog een uit voerige beschrijving, eventueel verduidelijkt met een schetsteke- ning, waarop nummers staan aan- ger/.ven bij het model wordt ge legd, zal Schiedam een uniek en leerzaam voorbeeld rijker zijn van een oude vaderlandse industrie. Het is in het geheel niet overdre ven om op de aanwezigheid van dit model bij een toekomstige re Zondag 8 Juni viert de Katho lieke Arbeiders Beweging van Schiedam het feest van de arbeid. Natuurlijk staat de kerkelijke viering in het middelpunt van het gehele feest. Er is in alle paro chiekerken een H. Mis met alge mene H. Communie op de volgen de tijden. H. Hartkerk (Gorzen) 6.30, H. Liduina (Frankeland) 7 u., H. Joh. de Doper (Haven) 7.30 H. Rozenkrans (Singel) 6.30 uur. Om 9.15 zal in de Dekenale Kerk een plechtige Hoogmis wor- en opgedragen tot intentie van God's zegen over het werk en de geestelijke en tijdelijk welvaart der leden. Om 8 uur begint 's avonds het. Feest van de Arbeid. Door Deken R. J. Reynen wor den allereerst de werktuigen geze gend. De leden worden verzocht voor deze plechtigheid allen een of meer stukken gereedschap mee te brengen. Na deze plechtigheid volgt een avond van spel, zang en dans, verzorgd door de Katho lieke Jeugdbeweging. Vrouwen en verloofden zijn van harte welkom. Er zijn nog enkele toegangsbewij zen beschikbaar, die vandaag en morgen aan het gebouw kunnen worden afgehaald. VERENIGING VOOR ZIEKENVERPLEGING B. en W. stellen de Raad voor ingaande 1 Januari 1947 de sub sidie voor het ziekenhuis te stel len op maximaal 90 van het exploitatie-tekort, onder handha ving van een bijdrage van 100 van het tekort van het pensioen fonds voor het personeel. ZONDAGDIENST. Van Zaterdagavond 7 uur tot Zon dagavond 11 uur zullen in bijzon, dere gevallen dienst doen: dr. S. H. Thlo, Julianalaan 1, teil. 3496. en dr. A H Westenbrink Binnensingel 62, tel. 2528 Geopendapc-theek Walraven, Schied.weg 1, tel. 2093. BURGERLIJKE STAND OVERLEDENMagdalena Lang. broek oud 71 jaar weduwe van S. J. Vlietstra; Hillegonda van Dam oud 83 j., weduwe van D. van Heij_ nigen; Wilhelmina Riedijk, oud 82 j., eohtgenoto van C Korpershoek GETROUWD: Huibrecht Mooij en Ailida Pieternella van der Linden; Willem Zwartveld en Geertruida Bastiana van der Bent; Willem v. R(j en Aaltje Punt; Willem Nele. maat en Hillegonda van Embden; Adrianus Noordam en Cornelia Moerman; Bernardus Tamboer en Henderina van MinnenMartinus van der Pijl en Helmpje Hitzemann; Cornelis van den Berg en Petronel. la Willy EikelenboomLudolf Die. derik B-ekker en Renske Kalkman Joost van der Brugge en Arendje Donkersloot; Dirk Paalvast en Hu. gerina Langbroek; Jacobus van Oudheusden en Johanna Petronella Goverdina Booster; Andries Zeven, bergen en Leentje Cornelia Brou wer n clame voor Vreemdelingen Ver- 1/10 van de ware grootte van keer de aandacht te vestigen. Het een oude Hollandse 12-baks- brengen branderij met bovenbak. dels naar Duitsland gegaan en de nieuwe lichting was er een met linkse handen. Dit waren de man nen, die vast werk hadden bij de luchtbeschermingsdienst en dus van Engelse excursies naar het museum, alvorens zij hun min of meer traditioneel bezoek aan een distilleerderij gaan bren gen zou zijn aan te bevelen. Schie dam is dank aan de werkers ver schuldigd, aan de twee, die het werk voltooiden, ondanks dat het vaak hopeloos scheen. ONDER HET OPEN SCHAAL-MODEL Wie had gedacht, dat die echte oude Schiedamse jenever, die zo simpel-helder in de glaasjes valt gemaakt werd in zo'n ingewikkelde keuken De heren v. d. Kleij en Henderickx hebben er vele jaren voor nodig gehad om dit fraaie voorbeeld van een van de meer dan driehonderd branderijen, die Schiedam gekend heeft klaar te krijgen, maar nu zal het ook een van de attracties van het Museum worden. ONDERTROUWD: A. V. d. Broek en J. M. v. d. Zee; J. Brus- sé en A. v. Helden; J. v. Eek en H. A. Maasbach; W. L. Elgers en H. J. Hölscher; G. Elshout en P Th. Beijer; J. G. Etman en A. j. M. Th. Voorwald; C. J. v. Gent en J. J. v. Kampen; T. A. Grobbe en B. Pieterse; W. I. Koppenhagen en M. v. d. Kraan; E. N. Krüger en S. Dijkman; W. L. Leenderts en P. M. de Man; A. Mes en E. C. de Ronde; G. W. Meijer en A. Smith; J. L. Molendijk en L. v. Mazijk; J. Pols en K. Romeijn; J. W. Spierings en W. J. H. Diesch; Th. Verschuuren en E. H. v. Eijk; E. Vuik en H. W. Wess- ling; C. J. Weber en W. H. v. Gogh; G. M. Winterswijk en O. M. Meijnckens. GETROUWD: L. de Ligt en A. H. v. d. Berg; J. Broos en M. P. ™rUljlL' M' A' v- Cateren en A. V\(.h ra madeM. Koenderman en E. M. C. v. d. Hamer; J. v. d. Vaart en G. Meulstee; P. J. Hen driks en C. M. Ham; A. B Kriek en M. V. Ekeren; J. Ruis' en B Hoogstad; J. Paerels en A. w. M. v. Geene; C. H. M. Ames en S. Lammers; J. A. M. Schamle en J. E. Ster; J. H. Triel en J. Saar- loos; J. den Daas en U. v. d. Tas; A. v. Lelieveld en E. v. d. Linden; J- J. Kerst en P. Brandenburg; W. v. d. Pas en J. A. L. v. Mill; R. Benenga en M. M. Savenije. GEBOREN: Pieter M. z. v. X °st Jrn M- Kok, Schiedamse- dijk 2; Els, d. v. J. F. Knippen berg en H. Tamminga, Vlaard.dijk 331; Teuntje d. v. L. N. v. Rij en J. Klok, Puttershoeksestraat 24; Jacobus z. v. L. de Blois en A. Nagtzaam, Dr. Noletstraat 1; Ralfh D. z. v. J. Michels en J. C. Rutten, Boerhavelaan 1; Petro nella d. v. J. de Jong en A. J. v. Seters, Copernicusstraat 2; Flora d- v. P. Kleijnjan en C. A. Bui tenhuis, Edisonstraat 35; Coen- raad L. H. z. v. C. L. M. Winkel man en J. c. Könemann, J. A. Alb Thijmstraat 56; Gerardus W. z. v. H. Jansen en J. Geveke, Dr. No letstraat 1; Gerarda J. J. d. v. G. J. Ruts en A. B. J. v. Ruttert, Dr. Noletstraat 1; Ronald z. v. P. M. H. de Groot en M. Bras, Edison straat 16. OVERLEDEN: C. Vijgeboom, 43 j., St. Liduinastraat 8b; C. F. Baart, 84 j. weduwe van J. Gelhof, J. Vermeerstraat 4a. Deze afwijking is het gevolg van een samengaan van een pe riode van lage temperatuur met een te sterke stikstofbemesting tijdens het opkweken van de 'on- ge planten. Dit blijkt zeer frappant ui proeven, die op het ogenblik op de Proeftuin Zuid-Holland Glas- district te Naaldwijk te bezichti gen zijn. Donderdags en Zaterdags te be zoeken tussen 9 en 5 uur. Zondag 8 Juni a.s. wordt er in alle kerken gecollecteerd voor het terreinfonds van Excelsior. Deze collecte zal bij velen de vraag doen rijzen, of een zo groot belang gemoeid is bij een aantal goede sporttereinen, dat de lange reeks dringende collecten met één ver meerderd wordt. Het antwoord ligt alleen al door het feit van de collecte voor de hand. Pastoors zijn over het algemeen niet bar enthousiast voor collecten, die buiten de gewone noden gaan. Zij weten, dat de gelovigen toch reeds practisch iedere Zondag belegerd worden en voelen daar om weinig voor een wekelijkse bedelpreek of aanbeveling daar toe. Dat alle pastoors van de stad ingestemd hebben met deze col lecte is een van de klemmendste bewijzen voor de noodzaak ervan Is dit verwonderlijk? Steeds meer jongens en meisjes gaan sport beoefenen; de Katholieke sportbeweging in de stad groeit tot massale proporties. Er wach ten nog duizenden op toelating. Sport is voor Schiedam het mid del geworden om de Katholieke jeugd in Katholiek verband bij elkaar te houden, Het is echter niet zo als vroeger, toen 5 pet. materiaal en 95 pet. goede wil een jeugdbeweging maakten. De jeugd van vandaag is veeleisend, omdat van andere zijde kosten noch moeite worden gespaard, om de jeugd te trekken. Nooit was het gebrek van geld, macht, be loften en mooie leuzen zo groot bij het verwerven van de gun sten van de jeugd. Publicaties in de pers over de record-jachten, de sportpagina's en de film zwe pen de jeugd op tot een verlan gen het beste, de roem, te berei ken. Het vriendschappelijk par tijtje voetbal op oude sloffen en met een papieren bal heeft afge daan: alles moet echt zijn. De volksgunst is bij de mach tige, bij degene, die het goed gaat Zeer sterk wordt het bewijs hier voor geleverd in de laatste we ken, nu S.V.V. aan de winnende hand is en Hermes—D.V.S. het venijn in de staart dreigde te zul len proeven. De Katholieke' mas sa is niet anders. Het sportieve element is voor een groot deel verloren gegaan; alleen de presta tie en de plaats op de ranglijst tellen nog. Zo kan het gebeuren, dat Katholieke ouders aan hun kinderen toestaan om in neutrale clubs te spelen. De hoogmoed en de eerzucht zijn betere raadge vers dan het welzijn van de kin deren en dus worden alle gewe tensbezwaren opzij gezet. Het bestuur van een Katholie ke sportvereniging moet met deze tendenz ter dege rekening hou den. Het is nu eenmaal onmoge lijk gebleken om de mensen uit zuiver sportief of uit godsdien stig oogpunt te trekken en te binden. Technische volmaaktheid en 'n voortreffelijke accommoda tie zijn onmisbare pijlers voor een goede Katholieke sportbewe ging. Het nieuwe Sportpark biedt de mogelijkheid tot die goede techni sche accommodatie. Er zullen drie velden komen. Een zeer groot ter rein, dat tevens als cricketveld zal worden ontworpen en twee kleinere velden. Een stenen kof fiekamer en mooie kleedgelegen heden vervolmaken de prachtige opzet. Het sportpark zal waar schijnlijk dicht bij het centrum van de stad komen te liggen en een geheel vormen. De toestand van het Sportpark aan de Laan- slootse weg hoopt men hier terug te vinden. Katholiek centrum Voor „Excelsior" met zijn dui zenden leden is een sportpark dus al dwingende eis. Voor Katholiek Schiedam wordt hier echter tege lijk de mogelijkheid geopend tot ht verkrijgen van een Katholiek buitencentrum. Mettertijd zullen in Schiedam zeker weer massale gebeurtenissen plaats vinden, het zij van de Katholieke Arbeiders Beweging, hetzij van Kajotters, van Verkenners of welke groep ook. Zelfs al zou er eens in het jaar of eens in de paar jaar ge bruik gemaakt worden van het sportpark, dan nog zou het onmis baar zijn en de steun van geheel Katholiek Schiedam ten volle waard. Gouda heeft pas zijn Encycliek feesten gehad; in steeds meer plaatsen wordt de K. A. J. actief met het brengen van openlucht manifestaties. Katholiek Schie dam zal een nieuw werkterrein kunnen vinden in de ruimte, die hier geschapen wordt. Dit punt is een tweede overweging, waar om de financiële steun van allen noodzakelijk is. Het is daarom te hopen, dat alle Katholieke Schie dammers Zondag extra zullen of feren voor een belang, dat zo ge heel en al hun eigen belang is. Gistermorgen heeft op de Alg. begraafplaats te 's-Gravenhage de bijzetting plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. H. Colijn. Nadat in de rouwkamer aan de Hooigracht, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard, een korte rouwdienst was gehouden, waarbij o.a. vertegenwoordigers van H. M. de Koningin en het Prinselijk paar aanwezig waren, werd het stoffelijk overschot overgebracht naar de Algemene begraafplaats. De baar was ge dekt door de Ned. driekleur en een kram. van H. M. de Koningin. In de dr. Kuyperstraat, waar de stoet passeerde, stonden veel belangstellenden, die een laatste groet brachten aan de overleden, staatsman. Ook op de begraafplaats was veel belangstelling. Behalve familieleden en genoemde ver tegenwoordigers waren aanwezig de ministers Beel en Drees, het bestuur van de A.R.-partij en de raad van beheer der dr. Kuyper- stichting, vertegenwoordigers van de Vrije Universiteit en A.R.- en C.H.-Kamerfracties, alsmede prof. mr. De Block en luit.-gen. van Voorst tot Voorst. Aan de groeve las ds. Barkey Wolf een gedeelte van hét testa ment voor van dr. Colijn, waarin deze de bepaling had gemaakt, dat zijn stoffelijk overschot naar Nederland moest worden overge bracht en dat zijn begrafenis een eenvoudig karakter moest dra gen. Daarna bad ds. Barkey Wolf de Twaalf artikelen des Geloofs en het Onze Vader. Hierna defileerden de aanwezi ge. langzaam langs de groeve. In het gebouw van K. en W. te Den Haag is gistermiddag van wege het centraal comité van anti- rev. kiesverenigingen een herden king van dr. Colijn gehouden, welke bijeenkomst werd gepresi deerd door mr. J. A. de Wilde. Hij gaf een karakterschets van de over leden staatsman, die in alle om standigheden beheerst was. Colijn hielp de anti-rev. partij door vele moeilijkheden heen. Nim mer was hij enghartig en steeds wars van kleine politiek. Colijn was eenvoudig van hart, maar een staatsman van grote allure, die zich steeds een nobel tegenstander toonde. Tenslotte eerde mr. De Wilde hem als een der organisa toren van het verzet. Vervolgens sprak oud-minister dr. J. J. C. van Dijk, die een over zicht gaf van wat Colijn in Indië, in het parlement en in het inter nationale leven voor Nederland betekend heeft. Colijn was een christen-staatsman, die het ge zag van Gods woord onvoorwaar delijk erkende. Hij won het volle vertrouwen van het anti-revolutio naire volk. Samen met Idenburg richtte hij de dr. Kuyperstichting op en versterkte hij de Vrije Uni versiteit. Een eigen stijl ontwik kelde hij in spreken en schrijven. Zijn woord wekte vertrouwen bij het Nederlandse volk. Prof. dr. K. Dijk besteeg als laatste spreker het podium. De gemeenschap, die er tussen Colijn en het calvinistische deel van ons volk bestond, lag in de eenheid van het geloof, in het geestelijk contact van de liefde voor de Heiland. Deze man, die zo groot van postuur was, bezat een kin derlijk geloof, waarvoor hij niet aarzelde uit te komen, en waaruit hij ten volle leefde. Met het zingen van vers 7 en 8 van ps. 89 en een dankwoord werd de bijeenkomst besloten. Huldiging van 44 jubilarissen In de zaal van het Doofstommen- instituut aan de Ammanstraat zul len volgende week Zaterdag, ues avonds om half acht. 44 jubilaris sen worden gehuldigd van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond te Rotterdam. Het muzikaie gedeelte van de avond staat onder leiding van de heer Th. GrönefeJci. Mej. Jo Keesen, declamatie, ver leent haar medewerking. Door de geestelijk adviseur van de bond, kapelaan Jos Blankers, wordt Zondag daarop om kwart over 9 de jaarlijkse H. Mis opge dragen in de kapel van het St. Antoniusgesticht aan de Nieuwe Binnenweg. y Te Middelharnis is de 97ste alg. jaarvergadering gehouden van de Kon. Schippersver. „Schuttevaer" Een 158 punten tellende agenda, waarvan verreweg de meeste plaatselijke verbeteringen van t verkeer te water en andere voor zieningen inhielden, werd afge werkt. Lang werd gediscussieerd over het onderwijs aan schip perskinderen, waarover vele klachten naar voren werden ge bracht. Afschaffing van de ver plichte uitschrijving op de schip- persbeurzen werd niet nodig ge oordeeld daar deze regeling soe pel wordt toegepast. De vergade ring adviseerde een in het leven te roepen regeling inzake vrije dagen, arbeid door kinderen en vrouwen enz. bij coll. arbeids overeenkomst en niet bij de wet vast te stellen. Opnieuw werd aangedrongen op inwerkingstel ling van de wet op het binnen- vaartrecht. Verder zal bij de regering wor den aangedrongen op spoedige in voering van de regeling van de laad- en lostijd van de binnen schepen. Als hoofdbestuurslid werd her kozen de heer Joontjes en als se cretaris de heer Keijzer, tot jurist in het hoofdbestuur mr. J. W. C. van Dam te Rotterdam. De voorzitter speldde mr. Spitzen secretaris-generaal van verkeer en waterstaat, de onderscheiding „bene meruit navigationi" op de borst voor zijn verdienstelijk werk op scheepvaartgebied gedu rende de bezettingsperiode. Vijf jaar S.F.L. in de Gorzen is een kleine twee duizend dagen volgepropt met kleine en grote tragedies, kluchten, komedies en melodrama's. Wie er iets van wil vertellen, zal direct naar de „re- vue"-vorm grijpen om de veelheid van indrukken en aandoeningen enigszins tot hun recht te doen komen. Het is altijd jammer, dat het dagelijkse werk leiders en spelers zo zeer opeist, dat eigenlijk alleen de laatste zes weken wordt gedacht aan de grote avond. Maar tevens is in dat geval een geslaag de avond een des te groter com pliment aan regisseur en acteurs. Geslaagd was de opvoering van de revue „De tijd gleed voort". Met verschillende voorvallen als leid raad maakte Gerry Wijtens er een geheel van, dat afwisselend vro lijk, gevoelig, zot en ontroerend was. De vaart, die onmisbaar is in een revue was eveneens aanwezig. Achter elkaar gingen voordoek- schènes en vol-toneel aan de ogen van de toeschouwers voorbij en waar een enkel zwak moment in tekst of spel ontstond, werd dit direct overspeeld door een beter tafereel. De spelers waren voor het me rendeel krachten, die voor 't eerst op de planken stonden. Toch speelden zij het klaar om de aan wezigen van het begin tot het einde geboeid te houden. Wellicht zou de regisseur, wanneer hem meer voorbereidingstijd ter be schikking staat, een.volgende keer uit zijn ruim spelersmateriaal een grotere keus kunnen doen, zodat meer mensen zijn ingeschakeld. Ook zou er gewerkt kunnen wor den aan een omhoog brengen van de gevoelige-scènes, zodat het mooie volkse sentiment van deze uitvoeringen een veredelende in vloed ondergaat; in ieder geval bleek het, dat het S. F. L. in de Gorzen met dezelfde wonderbaar lijke snelheid goede prestaties kan leveren, als de andere Schiedamse afdeling dat deed. Vermelden wij nog goede muzi kale omlijsting van de heren W. v. d. Klink, J. Meeder en B. Janse de verzorgde dansgroepen, inge studeerd door mej. M. v. Noort en de suggestieve lichteffecten van W. Broere. Gezien het karakter van deze avond vermelden wij lie ver geen prestaties van de spelers apart; de gemeenschappelijke ar beid zou daardoor op de achter grond raken. Wij kunnen een bezoek aan de zaal onder de Gorzen-kerk aanbe velen. Wij vernamen dat er nog enkele kaarten verkrijgbaar waren Aan het eind van de avond, die bijgewoond werd door de hoog- eerw. pater provinciaal, rector Kwanten en tal van andere gees telijken uit de stad, bedankte pa ter Delemarre de spelers en de au teur-regisseur voor het vele werk, dat zij verzet hadden. In het hoofdkwartier van de New-Yorkse politie werd hevig gepiekerd. Toevallig had men een vreemd bericht opgevangen. Het luidde: „Hallo, Hallo. Hier John ny. Bevindt mij 38 graden Noor derbreedte, 73 graden Oosterleng te. Verzoeke assistentie". „Wat had dit bericht te betekenen? Wie was Johnny en waarvoor had hij assis tentie nodig? Een aantal telefoon tjes naar alle delen van de Ver enigde Staten bracht geen oplos sing voor het raadsel. Het enige wat ze begrepen was, dat het be richt stellig niet voor de politie bedoeld was. ,,'t Is natuurlijk een of andere bende", stelde een dei sergeants vast. „Die kerels hebben weer iets op het oog en hebben hulp nodig". „Die hulp kunnen ze krijgen", zei de commissaris grimmig. „Maar anders dan ze den ken". Hij keek snel op de kaart na, waar de opgegeven plaats zich bevond en greep toen naar de te lefoon. ZATERDAG 7 JUNI. HILVERSUM I (301 M.T VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 V. d contiuarb.; 11.45 Ber. uit Indic; 12.00 Orgel; 12,30 Millers; 13.00 v d. Ned. Strijdkr.; 13,30 Gram.; 14 0C Zang; 14.15 Sportpr.; 14.30 Orkest; 15.30 Lezing; 15.45 Muziek; 16.10 Lezing; 16.25 Malando; 17.00 Over kunst; 17.30 V. d. jongeren; 18.00 Nieuws 18,15 Gram.; 18,30 V. a Ned. Strijdkr.; 19.00 Zang; 19,2C Viool; 19.30 VPRO; 20.00 Actual., 20.15 Ramblers; 20.45 Hoorspel; 21.15 Gevar. prog.; 22,30 Caus.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Puzzlen; 23.30 Huisbios. HILVERSUM II (415 en 218 M i KRO 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.30 Metropole-ork.; (13.00 Nieuws' 13.45 Filmpr.; 14.00 Gram.; 14.30 Caus.; 14.45 Gram.; 15.00 V. d. jeugd; 15.15 Muziek; 15.45 Bosk- bespr.; 16.00 Gram.; 16,20 Caus.; 16.30 Muz. caus.; 17.00 De Wig wam; 18.00 Piano; 18.15 Journ.- overz.; 18.30 Buffalo Bill; 19.00 Nieuws; 19.20 Klaas van Beeck, 19.45 Klankbeeld; 20.00 De gewo ne man20.20 Gram.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Gram.; 21.30 Mu ziek 22.00 Gevar. prog.; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram. door A 17) Stevenson keek in de aangewe zen richting en zag een mannetje, dat inderdaad beantwoordde aan de beschrijvingen, die hij van pro fessor Lardeau had gekregen. Hij was kort en dik, had hele lange haren en loerde spiedend door een pincenez met gouden rand. Zon der nog een woord te zeggen, holde Stevenson op hem af, ten einde hem tegen te houden. De man liep naar een tram halte toe, waarschijnlijk met de bedoeling de tram, die juist aan kwam, te nemen. Stevenson vrees de, dat Lardeau zou vertrekken zonder dat hij hem had kunnen spreken. Professor Lardeau, riep hij luid: Wacht even! Ik wil u een ogenblikje spreken! De man keerde zich om, keek zijn achtervolger aan en sprong met een lenigheid, die men niet van hem zou verwachten, op het achterbalcon van de tram, die zich direct daarop in beweging zette en weg-reed. Stevenson bleef teleurgesteld staan. Br was geeen mogelijkheid het voertuig te stoppn. Hij be sloot het te achtervolgen en keer de in de hoop, dat zij inmiddels een taxie hadden aangehouden, naar de dames terug. Maar neen! Ze hadden er geen gezien en van een achtervolging kon dus ook niets komen. Ook de politie waarschuwen zou geen zin hebben, want zonder twijfel zou Lardeau bij de vol gende halte van voertuig verwis- seien. Hij is me ontglipt, zei Ste venson teneergeslagen. Jammer, vond Mary: Hij was het! Merkte u op, hoe hij u aan keek, toen u zijn naam riep en hoe hij met één sprong op de tram wipte? Stevenson knikte: Ja; en ik ben er nu van overtuigd, dat hij schuldig is. Schuldig, ja, maar waar aan? Aan de diefstal van het schilderij of aan de moord? Stevenson haalde de schou ders op. Toen ze weer bij het ziekenhuis kwamen, werden ze onmiddellijk bij mrs. Stapleton toegelaten. Mary stelde haar vrienden aan haar tante voor. Stevenion zag wel in, dat het geen nut zou heb ben de oude dame vragen te stel len. Zij was zeer geschokt door de plotselinge dood van haar broer en deed niets anders dan zich erover beklagen, dat ze zijn begrafenis nu niet zou kunnen bijwonen. Ze vond zelf haar ver wondingen zó erg, dat ze ervan overtuigd was, zeker nog weken in het ziekenhuis te moeten door brengen. Stevenson en zijn vrouw trokken zich terug, aan Mary ge legenheid gevend de opgewon den dame enige kalmerende woor den toe te fluisteren. Even later verliet ook Mary de kamer. Tante is er zeker van, dat oom Gerry op de hele wereld niet één vijand had. Het moet volgens haar roofmoord zijn, an ders zou ze zich geen motief kunnen bedenken. Om haar niet al te erg op te winden, heb ik nog maar niets gezegd over de gesto len Van Dyck. Ook heb ik haar niet verteld, dat ik onder verden king sta; dat zou werkelijk 9.1 te veel voor de arme vrouw zijn ge weest. Bij het weggaan heb ik beloofd, haar onmiddellijk na de begrafenis weer te zullen komen opzoeken. Daar er eerst over twee uur een trein naar Greatport vertrok, besloten «e te proberen Foxcroft te ontmoeten. Stevenson belde Foxcroft's moeder op, om haar het adres van de neef, mr. Col- ton, te vragen. Hierna begaven ze zich per auto naar het opge geven adres, waar Colton een kleine kunsthandel dreef. Op het kantoor troffen ze Colton en Foxcroft; laatstgenoemde was buitengewoon verrast door dit on verwacht bezoek, nóg meer over de ontmoeting met professor Lardeau. Jammer, dat je 'm niet te pakken kreeg! Wat ik je zeg, Ste venson, hij is de schuldige! Hij doodde Montieth, toen die hem. betrapte op het stelen van 't schilderij. Het is dubbel jammer, dat je 'm niet kon aanhouden, om dat hij nu gewaarschuwd is en voorzorgsmaatregelen zal nemen, die ons een nieuwe ontmoeting verduiveld moeilijk zullen maken. Stevenson vroeg aan mr. Col. ton; Bent u intussen nog iets over Lardeau te weten gekomen? Mr Colton antwoordde niet, doch keek vragend zijn neef Fox croft aan. Deze knikte toestem mend: Vertel alles maar wat je weet! Professor Lardeau Is een zon. derling, begon Colton: maar op zijn gebed is hij een man van ge zag. Er bestaat geen twijfel over het feit. dat hij een zeer knappe kunjtexpert is. HU bareiit de hele wereld: in alle hoofdsteden van Europa is hij bekend. Hij doet de laatste jaren niets anders, dan in opdracht van grote musea of rijke particuliere verzamelaars be roemde schilderijen opsporen en proberen te kopen. Men zegt. dat hij geblinddoekt met de toppen van zijn vingers een copie van 'n orig> neel kan onderscheiden. Waarom zou hij dan 'n dood- gewone vervals'ng stelen? vroeg Stevenson. Dat doet hij beslist niet, ant woordde Cclton. Wat? vroeg Stevenson, ver- baasd over de absolute beslistheid waarmede het antwoord werd uit gesproken: Maar Montieth zei toch zelf Foxcroft onderbrak hem: We 'tin er. Stevenson! Alles is nu vol komen duidelijk- Waar zijn we en wat is dui delijk? vroeg de schrijver ter neergeslagen- XIII Colton bleef bij zijn mening: Henri Lardeau zou zelfs de beste copie, die er ter wereld be staat, niet als geschenk aanvaar den, laat staan stelen H.et heeft me eigenlijk al heel erg bevreemd, dat hij een schilderij zou hebben gestolen, maar de bewijzen, die mijn neef Foxcroft aanvoert, zijn wel heel sterk, d.at moet ik toe geven. Maar als hU het schilderij werkelijk gestolen heeft, wel, dan behoeft u er niet aan te twijfelen dat het géén copie, maar een origineel was. En een heel zeld zaam en kostbaar origineel, daar durf ik mijn leven op te verwed den. Maar mr. Colton, zei Mary schuchter: mijn oom zou dan toch zelf wel geweten hebben, dat hij de eigenaar van een beroemde Van Dijck was? Hij heeft mij zelf meer- I malen gezegd, dat het niets meer dan een uitstekende copie was. Colton schudde vastberaden het hoofd en keek door zijn monocle het meisje scherp aan: Zelfs al kende ik Uw oom, miss Montieth, dan zou ik volhou den, dat hij het niet bij het juiste eind had. Het is heel goed moge lijk, dat hij ervan overtuigd was, dat de Van Dijck een vervalsing was en ik twijfel er ook niet aan, dat hij het voor een koopje ge kocht heeft, maar Hij heeft het cadeau gekregen, verklaarde Stevenson. Nu, dan heeft ook de per soon, dit het hem gaf, niet gewe ten, dat het een kostbaar origineel was. U zegt dat het schilderij on geveer zestig bij zestig centimeter was en een kinderkopje voorstelt? Zonder twijfel is het dan een af beelding van een of ander prinsje of prinsesje. Van Dijck heeft er verscheidene geschilderd. (Wordt vervolgd). De arbeiders aan de Ned. Kabel- fabriek te Delft hebben gisteren het werk neergelegd. Zij wensen een prestatie-toeslag, welke de di recte zonder toestemming van het college van rijksbemiddelaars meent niet te kunnen geven. In een vergadering der stakers stelde de personeelsraad voor, het werk tot en met Zaterdag a.s. neer te leggen; in de tussentijd zou dan aan de directie worden verzocht een 10% aceoord-toeslag met terug werkende kracht tot 28 April en dit uit te betalen op 20 Juni. Ver der zal worden gevraagd de uit betaling van de gederfde uren in de dagen der staking te regelen in overleg met de personeelsraad. Indien de directie bereid zou zijn deze voorstellen in overweging te nemen, zou het werk a.s. Maandag worden hervat. Uit de vergadering kwam het voorstel om te staken tot het uiter ste, welk voorstel met 353 tegen 240 stemmen werd aangenomen. Deze staking draagt een „wild" karakter, daar de vakbonden er zich niet achter hebben gesteld. Reuters diplomatieke corres pondent seint, dat de sovjet autoriteiten te Boedapest aan de Britten hebben doen weten, dat zij de documenten inzake de schuld van Ferenc Nagy, de voor malige Hongaarse premier en andere leidende figuren van de partij der kleine bezitters, niet te hunner beschikking kunnen stel len. De Russische generaal Sviri- dov heeft deze verklaring monde ling afgelegd in antwoord op de gisteren overhandigde Britse nota. Hij voegde eraan toe, dat alleen de Hongaarse regering copieën van de documenten bezat en dat „de sovjets zich niet in deze aangelegenheden konden mengen". Engeland zal nu in overleg tre den met de Ver. St., om na te gaan, welke verdere actie kan worden ondernomen. De opvatting in Indonesische kringen was gisteren, dat de poli tieke atmosfeer gedurende de "laatste 24 uur aanzienlijk is opge klaard. Aldus een U.P.-telegram uit Batavia. Hiertoe droeg in hoge mate bij het Ned. communiqué, dat voor stelde de republikeinse autoriteiten te Buitenzorg in hun functie te herstellen. In deze houding der Nederlanders ziet men een bewijs van goed vertrouwen jegens de In donesiërs. De Indonesiërs zijn thans ge neigd te geloven, dat er geen waarheid schuilt in de bewering, dat Linggadjati „opgeschort" zal worden ingeval de republiek het Nederlandse memorandum ver werpt. „Ofschoon nog steeds aanzien lijke spanning bestaat", aldus de Indonesische zegsman, „is de at mosfeer althans opgeklaard". Waaraan werd toegevoegd, dat de Nederlanders vermoedelijk een po ging doen, blijken van goed ver trouwen te geven in ruil voor de aanvaarding van het memoran dum. Uit Djokja meldt A. P. nog, dat Donderdagavond van hoogge plaatste republikeinse zijde werd verklaard, dat het kabinet heeft besloten met een termijn van 14 dagen op de Ned. nota te ant woorden. Waarschijnlijk zou in deze te genvoorstellen eien aantal Ned. militaire voorstellen worden aan vaard, waaronder Ned. militaire samenwerking totdat het Indone sische leger omgevormd is tot een moderne militaire organisatie, die in staat is de Oost-Indische archi pel te verdedigen. Deze voorstel len zouden tevens een progres sieve demilitarisatie door beide partijen inhouden. Verder zou een tegen-aanbod worden gedaan tot samenwerking van de republiek met de Ned. regering bij de oprichting van een onmiddellijke interim-regering met vertegenwoordigers van Oost- Indonesië en Borneo. Deze fede rale regering die mettertijd het centrale bestuur van de be oogde Ver. Staten van Indonesië zou worden zou de economische en politieke clausules van de de finitieve Ned. eisen ten uitvoer leggen, waaronder de terugkeer van buitenlanders naar onderne mingen binnen de republiek. „Het kabinet is van mening, dat al het mogelijk gedaan moet wor den om de huidige spanning in de betrekkingen tussen de Indone siërs en de Nederlanders te ver minderen", zei de woordvoerder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3