„Opklaring" in Indonesië Sjahrir accepteert interim regering De boycot door Australië Spaaractie noodzakelijk G Indrukken Moedercongres te Parijs I 4 Ramadier maant spoormannen RETRAITE IN DE KAZERNE De bakkersstaking in Amsterdam Bouwvakarbeiders stellen een ultimatum DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN r~ J JAARGANG ZATERDAG 7 .JUNI 1947 No- 20133 Er zijn echter nog haken en ogen Goederen zullen worden verscheept SUMMON ■w HET VATICAAN EN HONGARIJE Aardappelen waren te duur Handelaars zwaar gestraft EERST WERKEN, DAN ONDERHANDELEN LAGE RENTE GEEN BEZWAAR MGR. SMIT ZAL LUCHTLIJN INZEGENEN DE NED. MILITAIRE MISSIE IN DUITSLAND riiïa^ me,dt Reuter ui* Pa" Onze sigaren Zwarte handel loert DUITSERS UIT INDIE GEZET SOLDATEN DEDEN EEN BIDWEG STERREN GEVRAAGD BROODVOORZIENING NIET IN GEVAAR van het internationale Een week lang bespraken vrouwen uit alle landen de positie van de moeder Aan geduld komt een einde GEEN VERLIEZEN IN INDIE B— De KANTOREN van da Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Sehiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTTE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1,ledez woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Volgens een speciale correspon dent van Aneta te Djokja, heeft zijn, wanneer een nationale rege ring is ingesteld. Naar aanleiding van de uitspra ken van de grote politieke partijen over de Ned. nota, verklaarde Sjahrir, dat, volgens het algemeen gevoelen, de Ned. nota in haar ge heel onaanvaardbaar is, ofschoon SZZXJff -ie =Se punten wSeCf persconferentie verklaard: „Wü accepteren het idee van een inte rim-regering als mogelijkheid om het totstandkomen van een fede rale regering te vergemakkelijken" „De Ned. voorstellen zijn daarom trent niet definitief, onze tegen Voorstellen zijn meer gedetailleerd Wij wenser. een soort nationale re gering voor geheel Indonesië, waardoor de overgangsperiode tot 1949 gemakkelijker te overbrug gen zal zijn. De belangrijke vragen zullen echter zijn: Welke is de positie van de Gouverneur-generaal? Tot nu toe had de G. G. alle uit voerende macht in handen. Wij Wensen een regering, die werkelijk tregering is en alle uitvoerende macht bezit, weke een normale re gering heeft. De macht van de G. G. dient daarbij uitdrukkelijk te worden vastgelegd. Wij verwach ten niet, dat hij betrokken zal zijn bij de normale uitvoerende macht, maar er zouden situaties kunnen ontstaan, waarbij hij zou kunnen optreden". Sjahrir meende, dat de mogelijkheden voor de constructie van een dergelijke regering veler lei zijn, waarbij hij o.m. wees op de mogelijkheid van een executie ve raad. Omtrent de republikeinse tegen voorstellen verklaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waar in evenals in de Ned. nota, de voornaamste punten van politieke, economische en militaire aard zijn. Hij deelde vervolgens mede, dat de republikeinse nota gisteren ge reed zou komen en dat het werk comité van het KNIP (voorlopige republikeinse volksvertegenwoor diging) hierover geraadpleegd zou worden. Tevens zal men tot publi catie overgaan. De tegenvoorstellen zijn, aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeen komst van Linggadjati. De finan ciële en economische problemen zullen gemakkelijker te regelen ceptabel geacht worden. Hij ont kende tenslotte de geruchten, als zou de republiek een verzoek tot arbitrage hebben gedaan: „Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken partijen te down regelen". Volgens Elsevier's Weekblad is bcnermerhorn voornamelijk naar Nederland gekomen, om overleg te plegen met zijn naaste geest verwanten, en zou hij bij hen op verzet zijn gestuit bij zijn eigen koerswijziging, ofschoon hij o.a. uitdrukkelijk verklaarde: het gaat niet aan, de inheemse bevol king over te laten aan de repu- oliek. Schermerhorn zou de be staande toestand onhoudbaar heb ben verklaard: Het is noodzake lijk op korten termijn door mili taire actie wijziging in de toe stand te brengen. Volgens hetzelfde artikel van Elsevier's Weekblad zou de heer Meijnen als -oorwaarde voor zijn benoeming tot G. G. hebben ge steld, dat de invloed van Van Mook zou worden geëcarteerd. Toen hij zag, dat dit na de koers wijziging van die heren niet meer zou gaan, liet hij weten, niet meer in aanmerking te willen komen. Hij was middels ook benoemd tot directeur van de A. K. U. In een verklaring, ondertekend door James Healy, algemeen secre taris van 'de vakvereniging van havenarbeiders te Sydney, wordt gezegd: „Vertegenwoordigers van de vakvereniging hebben bespre kingen gevoerd met de minister van buitenlandse zaken en de minister van voedselvoorziening en scheepvaart. De vakvereniging heeft het recente verzoek van de Indonesische en Nederlands-In dische regering aan de Australische regering tot verscheping van de goederen, die momenteel in Austra lië worden vastgehouden, naar In donesië ten behoeve van de Indo nesische bevolking, in overweging genomen en besloten mede te wer ken aan de verscheping van deze goederen. Naar verluidt zal het grootste gedeelte dezer goederen aan Indonesische autoriteiten wor den overgedragen, overeenkomstig een regeling tussen de republiek en de Nederlands-Indische autoriteiten. De vakvereniging spreekt de ver wachting uit dat de medewerking aan de verscheping van deze goe deren van Australië naar Indonesië op voor alle partijen bevredigende basis, zal bijdragen tot het spoedig tot stand komen van een situatie, welke de handel tussen Australië en Indonesië zal mogelijk maken tot wederzijdse bevordering van blijvende vriendschappelijke be trekkingen tussen Australië en het Indonesische volk". Naar te Boedapest verluidt, heeft de officieuse Hongaarse vertegen woordiger bij het Vaticaan, prof. Doge, besprekingen aangegaan voor een nieuw concordaat. In welin gelichte kringen wordt het zeker geacht, dat het verplicht gods dienstonderwijs op de Hongaarse scholen zal worden gehandhaafd, zolang de betrekkingen met de Kerk goed blijven. In de overgangstijd tussen win teraardappel en vroege aardappel worden de prijsvoorschriften op nieuw algemeen overschreden. Kon in het vorige seizoen het lange uitblijven van de vroege aardappel als oorzaak worden genomen, thans is de voorziening, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede, zo ruim, dat daartoe geen aanleiding bestaat. Zelfs voor zandaardappelen worden buiten sporig hoge prijzen gevraagd, die ver boven 't toegelaten maximum van 11 cent liggen. De kleiaard- appelen, die niet meer dan 12 cent per kilogram in de winkel mogen kosten, „doen" hier en daar zelfs 2526 cent. De toegelaten aard appelprijs, waarin op het ogenblik een overheidstoeslag van ongeveer drie cent per kg. is inbegrepen, is alleszins redelijk, zodat voor het berekenen van zwarte prijzen geen enkele verontschuldiging is te vin den. De prijscontrole heeft de laat ste tijd krachtig ingegrepen en ruim 500 processenverbaal opge maakt tegen aardappelhandelaren en telers, waaronder ook enkele grote ondernemingen en veiling- besturen. Donderdag j.l. zijn te Rotterdam de eerste overtreders door de tuchtrechter voor de prij zen berecht. Behalve enige winke liers stonden twee grossiers uit Rotterdam en Spijkenisse terecht. Beiden hadden aardappelen te duur ingekocht en verkocht, ter wijl bovendien aan het licht was gekomen, dat zij een onjuiste op gave van de door hen ontvangen overheidstoeslag hadden gedaan. De rechter achtte het vergrijp zeer ernstig en veroordeelde hen tot resp. een boete van f 3.000.met verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen voorraad en een boete van f 7.500.De economische politierechter te Rotterdam heeft tezelfdertijd twee andere grossiers wegens hetzelfde misdrijf elk tot drie weken gevangenisstraf ver oordeeld. De bakkersstaking te Amsterdam manifesteerde tot dusver zich nog het duidelijkst door het ongebruikt laten van de bakkerswagens. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer op het wets ontwerp Nationale Spaarraad. In de eerste plaats wijst de mi nister er op zulks ter geruststel ling van die leden, die z. i. te sceptisch oordelen over de moge lijkheid om het sparen te stimu leren dat geraadpleegde voor aanstaande spaardeskundigen van mening zijn, dat er over het alge meen meer gespaard kan worden dan momenteel het geval is. De beoogde spaaractie is zeker ge wenst en noodzakelijk. Er zijn nog talloze personen, die niet in die mate sparen, als zij zouden kunnen doen, doch daar van worden weerhouden door weerstanden, welke noch voortko men uit verstandelijke overwegin gen noch uit onmacht. Door een goed opgezette en psychologisch verantwoorde spaarcampagne, wel ke wordt ondersteund door voor aanstaande personen uit alle ran- en standen der maatschappij acht de minister het mogelijk deze weerstanden weg te nemen althans te beperken. De mening werd uitgesproken, dat de overheid allereerst in spaar zaamheid en soberheid het goede voorbeeld moet geven. Tegenover hen die dit uitspraken verzekert de minister, dat de maatregelen, welke zijn en worden genomen om een zuinige en doelmatige beste ding der overheidsgelden te bevor deren. meer en meer resultaten afwerpen. Bestaande instellingen. Het zwaartepunt van de spaar actie komt te liggen in de bevor dering van het sparen bij de bestaande instellingen. Ook door de uitgifte van rijks- spaarbrieven wenst de minister de bestaande instellingen geenszins te beconcurreren. In de opzet der spaaractie staat deze uitgifte van spaarbrieven op het tweede plan: hiertoe zal niet worden overge gaan dan in overleg met de Natio nale Spaarraad. Mocht daarbij blijken, dat deze uitgifte slechts louter een verplaatsing van spaar gelden zou betekenen, dan zal de uitgifte daarvan geheel achterwege blijven. Het eigenbelang dienen. Met betrekking tot het doel, waarop de spaaractie moet zijn gericht wijst de minister behalve op de grote behoefte aan middelen ter financiering van het herstel op het individuele eigenbelang, dat wordt gediend door een herleving van de spaarzaamheid, welke van ouds het Nederlandse volk heeft gekenmerkt. Dit eigenbelang wordt eï" niet bevorderd door maak An"/6 ,Uit£aven Voor ver maak en genotmiddelen. Het pu bliek doet er goed aan in tijden waarin de prijzen hoog zijn, afge zien van de noodzakelijke aan schaffing van goederen, welke niet langer kunnen worden ont beerd. zich te laten leiden door de gedachte van het uitstel van kopen „indle"zou worden bereikt, dat t„oVwr ile^ op grote schaal be- lat h/mwa!?0rtstondig spaart, dan ■Lil Ia h 1en ?unstige invloed uitgaan op het prijspeil van con- sumptiegoederen. Dit zal opnieuw kunnen leiden tot meer besparin gen uit het inkomen. De door enkele leden uitgespro ken mening, Jat de lage rente een nadelige invloed zal hebben op de spaarzin, wordt door de minister in twijfel getrokken. De hoogte van de rente is naar zijn mening alleen van belang voor diegenen, die sparen om zich een rente-in komen te verzekeren, hetgeen niet impliceert, dat zij bij een hogere rente meer en bij een lagere rente minder zouden gaan sparen. In dit verband merkt de minister elders op, dat gebleken is, dat de ver laging van de rente der rijkspost spaarbank geen merkbare nadelige invloed op het sparen heeft gehad. Terugkeer naar de oude rentevoet van 2,64 procent komt hem dan ook niet nodig voor. Maandag zal de nieuwe K.L.M.- luchtverbinding A'dam-Geneve- Rome worden geopend. Onder de genodigden, die de openingsvlueht zullen meemaken, bevindt zich o.a. de hoogeerw. heer F. van der Loo, Officiaal van het Aartsbis dom Utrecht. Bij aankomst op het vliegveld Ciampino te Rome zal het vliegtuig door Mgr. dr. J. Olav Smit worden gezegend. De commissie van onderzoek en advies inzake de Nederlandse militaire missie in Duitsland, on der voorzitterschap van mr. J. A de Visser, is gisteren naar Duits land vertrokken voor besprekin gen met o.m. het hoofd der missie gen. maj. dr. W. Hunder. Paul Ramadier, de Franse eer ste minister, heeft de stakings leiders in Parijs doen weten, dat de regering niet bereid is, de onderhandelingen voort te zetten, zolang de spoorwegen niet nor maal functioneren. De premier verklaarde, dat de spoorstaking een ernstige aangele genheid is. Hij adviseerde de sta kingsleiders de arbeiders te ver zoeken weer aan het werk te gaan De regering kan niet onder be dreiging onderhandelen. Ramadier heeft later via de ra dio een beroep op de spoorweg arbeiders gedaan om als patriot ten op hun post te blijven, ter wijl over de loonswijzigingen wordt onderhandeld. Hij herinnerde hen er aan, dat algemeen stilzwijgend werd aange nomen, dat 1 Juli a.s. een nieuwe loonschaal van kracht zou worden en dat de verhogingen der lonen groter zouden zijn dan die van zes maanden geleden. De Franse socialistische par- Iementsfractie heeft een motie van vertrouwen in de algemene politiek van Paul Ramadler's regering aangenomen. Zeven le den onthielden zich van stem ming. De staking van de benzine-ver- kopers in Frankrijk, welke haar zesde dag was ingegaan, is gisteren namiddag geëindigd. Daarentegen zijn de spoorwegarbeiders aan het station ParisBastille in staking gegaan, waardoor geen treinen voor de voorsteden meer kunnen rijden. Reuter seint nog uit Parijs: Het bestuur van de vakvereni ging van spoorwegarbeiders heeft het beroep van Ramadier om het Werk te hervatten en de compromisoplossing inzake de lonen te aanvaarden, van de hand gewezen. Volgens dit bericht woonden vertegenwoordigers van de gene rale staven van leger, marine en luchtmacht de kabinetszitting bij, die in allerijl bijeengeroepen werd, toen het besluit der spoorweg mannen bekend werd. De vorige ?Mlimene spoorwegstaking had in 1920 plaats. Naar het verder in dit Reuter- telegram heet, zouden de rege ringskringen toch overwegen over te gaan tot het requireren der spoorwegarbeiders. Het bevel zou kracht van oorlogsmaatregel heb ben, zodat arbeiders, die weigeren eraan gevolg te geven, aan ge- angenisstraffen bloot staan. nu °°k de spoorweg arbeiders van het Noord-sta tion het werk hebben neerge legd. Een nog nader bericht meldt de sluiting van drie Parijse sta tions, zodat nu alle passagiers vervoer naar en van Parijs vol komen is stilgelegd. Alleen en kele voedsel- en melktreinen onderhouden nog de dienst. De Franse regering heeft tijdens een spoedzitting besloten, niet haar toevlucht tot vordering der spoorwegarbeiders te nemen. Men besloot wel tot het gebruik van alternatieve middelen om esen- tiële goeder* i te vervoeren. Hoe wel geen bijzonderheden hier omtrent bekend zijn meent men te weten, dat er zowel militaire vrachtauto's als schepen en vlieg tuigen gebruikt zullen worden. De Kath. bond van sigarenwin keliers in Amsterdam heeft een telegram gestuurd aan minister Huysmans, waarin hij Z. Exc. ver zoekt de sigaren niet vrij te geven, doch op de bon te laten, daar de Winkeliers een zeer levendige zwarte handel en smokkelhandel voorzien. Dit verzoek werd nader gemoti veerd door een zegsman, die ver klaarde, dat de sigarenwinkeliers van mening zijn, dat een stille organisatie van zwarte handela ren in Amsterdam van plan is alle sigaren op te kopen en in partijen naar Duitsland en België te verkopen. Zij hebben de fabrikan ten fabelachtige sommen geboden voor partijen sigaren. Er is, naar men zegt, een overschot van 350 millioen sigaren. Wanneer men elke week een extra bon aanwijst voor alle mannelijke personen van 10 sigaren, dan wordt 't overschot met 30 millioen sigaren per week verminderd en is men snel ge noeg door de overtollige voorraad heen. Maandag a.s. vertrekt van Tandjong Priok de Indrapoera met 453 Duitse mannen, vrouwen en kinderen, aan wie verblijfsver gunning voor Indië is geweigerd. De uitgewezenen vertrekken naar Hamburg. De nieuw geïnstalleerde burgemeester van de residentie, mr. IT. A. J. Visser, wordt het eerst gefeliciteerd door mr. S. de Monchy, oud-burgemeester, mr. Oud, burgemeester van R'dam en mr. A. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Voordat zij binnenkort de reis naar Indië gaan aanvaarden heb ben de manschappen van het IVe bataljon van 6 R. I. te Maastricht deze week ter voorbereiding op hun taak in de Tapijnkazerne een retraite gemaakt o.l.v. de paters Jezuieten van HouthemSt. Ger- lach. Donderdagavond werd deze retraite besloten met een bidweg ter ere van de Sterre der Zee. Het was een uniek gezicht deze jongens daar te zien gaan. com pagnie na compagnie, antwoor dend op het voorbidden van hun eigen kameraden en de bescher ming afsmekend van de Lieve Vrouw op hun wegen naar en in het Verre Oosten. Na de bidweg volgde een plechtig Lof met toe spraak door oud-aalmoezenier Joosten in de basiliek van O. L. Vrouw. In de gymnastiekzaal der kazer ne, welke tot kapel was ingericht droeg Vrijdagmorgen, de vicaris- generaal mgr. Féron als vertegen woordiger van de bisschop een H. Mis op met assistentie. Bij het altaar stond een erewacht opge steld. Na het Evangelie sprak mgr. de soldaten toe en hield hun voor, de goede strijd, die zij thans streden, te blijven strijden voor orde en rust in Indië. Onder de H. Mis reikte de vica ris-generaal aan de retraitanten de H. Communie uit, en zegende daarna een zestal beeldjes van de Sterre der Zee, in koper uitge voerd, voor iedere compagnie één, geschonken door het Bur ger-Comité ..Bucomi". De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus. We zullen hard moeten door sjouwen, anders komen we er niet. is de korte formule van alle her- en wederopbouwers in krant, voor de radio en in redevoeringen. Gelijk hebben al die schrijvers en sprekers. Geen kracht mag onge bruikt blijven. Wanneer derhalve de zaken natuurlijk in het be lang van Nederland om perso neel schreeuwen, dient de bevol king mits goede condities wor den geboden paraat te zjjn en haar tijd niet in luieren te ver doen. Merkwaardig is echter, dat on- de - de vrouwen en meisjes bjj voorkeur sterren worden ge vraagd. Zo zag ik gisteren nog eei. annonce voor strijkster, vouwster, perster benevens ster ren op het gebied van inpakken, sorteren, plakken en mangelen. Sterren in haar vak De eis van ster ir^g en moet worden gesteld. In alle vakken. Voorbereiding en scholing op elk terrein van het leven. Doorzetten, ook al zijn de omstandigheden niet zo gunstig en de moeilijkhe den groot in aantal. De cost gaet voor de baet uit Ouderen weten dat, jongeren moeten dat weten. We zullen natuurlijk altijd wel een groep middelmatigheden en gauw-tevredenen houden, doch met deze categorie van dertien in een dozijn kan 'n sterke maat schappij niet worden verkregen. Werk-sterren worden gevraagd. Voor de katholieke zaak, voor de zaak van het vaderland in het al gemeen. En wat de vrouwen in het bij zonder betreft. Men vergete toch vooral niet huishoudster en ver pleegster. Een rookster is van minder belang. Op het gebied van een deel der kinderverpleging houden we de baker maar aan. Sterren gevraagd! Jonge en oudere mensen vragen zich af: Wat is mijn betekenis vóór kerk en maatschappij? Geen dwaalster alstublieft. HENK VAN DER MAZE De Amsterdamse werkgevers-or ganisaties hebben zich gisteren be raden omtrent de toestand, welke ontstaan is als gevolg van de door de E.V.C. ontketende staking in hei. bakkersbedrijf. Met de Be- drijfsunie der bakkerijarbeiders, die in uit conflict tegenover de E.V.C. staan, stellen zij zich op het standpunt, dat aan de looneisen der E.V.C. niet kan worden vol daan, daar de regering dit nU een maal ten stelligste heeft verboden. Deze staking richt zich dan ook (Van onze Parijse medewerkster) Langer dan een week heeft het internationaal Moeder congres de voornaamste persoonlijkheden uit de vrouwen beweging en voornamelijk op Christelijke grondslag te Parijs bijeengehouden. Met was de derde maal dat een iderge/lijk congres werd gehouden. De beide andere had* den ook te Parijs plaats, en wel in 1933 en in 1937. Telkens waren die congressen bijeengeroepen door de Franse „Union Feminine civique et sociale" waarvan Mile Butillard thans de presidente is. De U. N. E. S. C. O. had aan deze nieuwe bijeenkomst gastvrij heid verleend en zeker had zij een niet minder internationaal karak ter den de Unesco zelf, want de belangstelling is over de gehele wereld zo groot geweest, dat zelfs Colombia en China zelf een van de meest interessante afgevaardig den hadden gezonden. De positie van de moeder werd tot dusver uitsluitend bekeken van het belang van dat deel harer taak uit: kinderen te krijgen. Haar rol in de beschaving en de mo gelijkheden van haar volle ont plooiing, als hoofdelement en de morele verheffing van de samen- rirbf in het bouwbe a'«a a a\ n Zlln vertegenwoor- digd de Alg., <je R. k. en de Chr bouwarbeidersbond. is reeds dert 21 Juni 1946 bezig te komen tot afsluiting van collectieve ar beidsovereenkomsten. aldus een ons door de bedrijfsunie gezon den communiqué Na moeizame onderhandelin gen werd tenslotte in Januari van dit jaar met de werkgevers organisaties overeenstemming ver kregen. De rijksbemiddelaars meenden evenwel, daarin gesteund door een advies van de Stichting van de arbeid, hun goedkeuring aan de overeengekomen uurloon verhoging niet te kunnen geven. Zij gaven echter in overweging een fonds te vormen, waaruit het loonverlies wegens verzuim volledig aan de arbeiders zou worden vergoed. Teven» werd daarbij gewezen op de mogelijk- Lf? ,een bedrijfspensioenfonds in het leven te roepen. De kosten van een en ander zouden ten las te van het bedrijf kunnen worden gebracht. De arbeidersorganisaties ver klaarden zich bereid op die grondslag de collectieve arbeids overeenkomsten, welke overigens 'n het algemeen de instemming va5j 'le' c0"eSe en de stichting hadden verworven, aan te gaan. De werkgeversorganisaties echter namen nog steeds geen definitieve beslissing. Naar aanleiding daar van heeft de unie thans aan de werkgeversorganisaties medege deeld, dat zij uiterlijk 30 Juni a.s. wenst te vernemen, of ook zij be reid zijn, met ingang van 1 Juli a.s. aan de suggestie van rijksbe middelaars en de Stichting van de arbeid gevolg te geven Mocht op genoemde datum geen bevredi gend antwoord zijn ontvangen, dan zal de unie de door haar noodzakelijk geachte maatregelen nemen. leving werden in goed vertrou wen aan de zedelijke opvattingen overgelaten, die er intussen met op zijn vooruit gegaan. Het vraag stuk van de moeder is bovendien veel onvangrijker dan dat het al leen bezien zou worden van het arbeidsbelang uit of als deel van het bevolkingsvraagstuk. De tijdsomstandigheden laten dat zeer pijnlijk 'gevoelen. De ont zaglijke morele inzinking, waar aan de wereld sedert de oorlog bloot staat en tal van veranderde maatschappelijke verhoudingen en levensgewoonten, sluiten gevaren in die de invloed van de moeder ondermijnen. Het grootste gevaar ligt wel in het toenemende le ven buitenshuis, maar ook door het toenemend gemeenschappelijk karakter der ontspanningen bij zonder van de jeugd, waardoor de moeder ook haar gezin minder om zich heen ziet. En naarmate het leven zich minder om de moeder beweegt, nemen de zedelijke ge varen toe en verzwakt de opvoe ding. De algemene verruwing van het verminderen der beleefdheid af tot de zedelijke verwildering toe. spruit er in grote mate uit voort. De maatschappij is niet van de noodlottige helling terug te houden als niet aan de moeder haar volle invloed wordt teruggegeven. De vrouwen hebben nu in bijna alle landen haar burgerlijke en politieke rechten verkregen en haar wettelijke positie is in te be schaafde landen geregeld. Zij neb ben getoond van de verkregen rechten gebruik te willen maken en haar kracht in het openbare leven is reeds veelvuldig gebleken. De vrouw wil een factor ten goede zijn. Het is dus wel het ogenblik haar voor te lichten, want het gaat niet alleen om het individuele "rouwengeluk maar ook om de sa -"n leving De vrouw terug in het gezin Jat was natuurlijk de leidende gedachte bil alle congressisten waar dan verdient haar positie ernstig onderzocht te worden, om dat, eenmaal in het gezin terug, de vrouw arbeidt: moreel maar ook materieel. En juist voor die ar beid in het gezin bestaat dik wijls een gebrek aan waardering dat van schromelijke onnaden kendheid getuigt bij het over grote deel der mannen, zelfs bij hen die overtuigd zjjn de so ciale rechtvaardigheid na te strev n. Een dag of tien lang inleiding en discussie aan te horen van vrouwen die werkelijk iets te zeg gen hebben, dat is een debat vol gen, waarvan men niet in een krantenkolom een spiegelbeeld kan geven. Onder de afgevaardigden waren er die het moedervraag- stuk bespraken en daarmee uren van poëzie gaven. Er waren an dere en we denken aan de Pool se die in haar schilderingen van het moederlot in haar land als gevolg van de toestanden die er te voorschijn zijn geroepen, aan alle hoorsters vochtige ogen ga ven. Er werd soms breedsprakig betoogd, maar meestal zeer za kelijk en onder de afgevaardigden trok o.m. mevrouw Van Nispen tot Sevenaer, Ruys de Beerenbrouck, die onze Katholieke vrouwenorga nisaties vertegenwoordigde, zeer de aandacht. Zij was niet alleen geko men. Mevrouw SteenbergheEn- geringh was verhinderd, maar ver der merkten we als vertegenwoor digsters uit ons land op: de dames Dr. Van Herten, mr. Van Solingt en dr. Scheltema. Hoewel de Katholieke organisa ties het grootste aantal der verte genwoordigsters hadden geleverd, was het niet een Katholiek con gres en de algemeen Christelijke grondslag was niet beperkt, doch betekende dal het congres zich plaatste op de Christelijke ge zinsopvatting. Er waren ook rap porten uit Brits-Indië en Mada gascar. De opening had met veel plech tigheid plaats in de aula van de Sorbonne en de bekende voorzitter van de Franse Katholiek-sociale weken, Chardes Flory had daar het welkomstwoord uitgesproken dat niet bepaald opbeurend kon zijn, daar hij aan de uit elkaar geslagen en verwoeste gezinnen en aan de gruwel van de displaced persons moest herinneren. En voorts aan al die beschavingsin zinkingen door de wijze waarop de oorlog gevoerd werd veroorzaakt, waarom de behoefte aan herstel van de menselijke en Christelijke gevoelens als een brandende nood zakelijkheid moet, worden begre pen. De heer Flory wees er op hoe op het gebied van vrouwenarbeid een ontstellende achteruitgang valt waar te nemen en hoe het drijven van de vrouw naar economische arbeid -door de omstandigheden nog steeds wordt aangewakkerd. Het overal bestaande gebrek aan arbeidskrachten gebiedt dubbele waakzaamheid. De voorzitster van de U. F. C. S. Melle Butillard. had in haar re de. waarmee ze een overzicht van de doeleinden van het congres gaf. uiteengezet dat ook de moe der een gunstig klimaat nodig heeft om haar rol te vervullen, die niet alleen bestaat in het, te zamen met een men aclicppen van een gezin, maar ook in het vervul len van haar sociale en burgerlijke taak, het uitoefenen van haar ze delijke invloed bij het herstellen ener ontwrichte maatschappij. Het contact tussen de con gressisten was bijzonder aan moedigend. Wegens de devie- zen-moeiljjkhede hadden Franse families een congresbe zoekster te logeren gevraagd, wat in deze tjjd van levens- middelennood een hele presta tie is. Aardige recepties waren georganiseerd waardoor kennis werd gemaakt met het Franse interieur. Maar het voornaamste was wel dat om de plaats die ze in het so ciale leven van haar land inne men de congressisten elkaar ook wat van belang hadden te ver tellen. Dat beantwoordde geheel aan de rijkdom der uitgebrachte rapporten en de voordrachten, die wel vaak op hetzelfde neer kwa men, maar daarom niet minder leerrijk waren. over de hoofden der werkgevers heen tegen de regering. Het kleine aantal bakkers 23 in getal dat onder leiding van de ver. „Ons Aller Belang" aan de E.V.C.-eisen heeft toegegeven, zal, naar van regeringszijde positief is medege deeld, straf worden aangepakt. Het publiek zelf ondervindt wei nig moeilijkheden van deze voor de voedselvoorziening zo onver antwoordelijke staking. De productie van de stilstaande bakkerijen wordt gemakkelijk op gevangen door de overige bakkers, mits het publiek niet hamstert. Eventueel zal er geen kleinbrood worden gebakken, omdat dit veel meer arbeid kost. Vervolgens zou de federatie van Amsterdamse bakkerspatroons aan de overheid vragen te zorgen voor een vlot lopende meëlvoorziening. Verder zal zij beschermende maat regelen vragen van dè politie, zo dat het werkwillige personeel van de neutrale, R.K. en Chr. werk nemersorganisaties ongestoord aan hun arbeid kunnen gaan. Aan de arbeidsinspectie zal wor den medegedeeld, dat de doorwer kende bakkers zich tijdelijk niet kunnen storen aan de Arbeidswet. Hedenmorgen vernamen wij, dat de staking langzaam aan verloopt. De staking is tot op de helft ge reduceerd en slechts een paar van de grootste bedrijven liggen nog stil. Men verwacht dat Maandag alle bakkerijen weer aan het werk zullen gaan. Gedurende de afgelopen week zijn geen verliezen onder de strijdkrachten der Kon. Marine, der Kon. Landmacht en van het K.N.I.L. gerapporteerd. BANANEN. Pessimisten kan dit plaatje bananen inderdaad nog bestaan. Wanneer zullen wij ze hier kunnen kopen\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1