Mini^tpr Mor T-Toln nvpv nieuwtjes coalitieregering Voor onze jeugdige lezerskring Kinder- bezoek H Samenwerking van volkspartij en communisten Feest op het Seminarie Hageveld WAAROM DE MAAN SOMS KAPOT IS Vrouwenschepen naar Indië LIQUIDATIE-AMENDEMENT AANGEHOUDEN Persivet- debat bijna ten einde ANG OP zullen ze leven hoe zit dat? ZATERDAG 7 JUNI 1947 PAGINA 5 Het zilveren priester jubileum van mgr- dr- C- J. Henning HET VALSE GELD IN ITALIË Talrijke arrestaties frisse WIND bom TUSSEN TRAMRAILS „DODENMARS" OP BORNEO de jokkebrok DE ROOFOVERVAL TE ST. OEDENRODE 1300 GELUKKIGEN OVERZICHT TWEEDE KAMER TEGEN VOUTE THANS 8 JAAR GEEIST WERKLOOSHEID TERUG- GELOPEN KOSTGANGER MET DE BONNEN ER VANDOOR Stichting „Katholieke Film voorziening" opgericht -L J-JLllu l/VVX J_T JLc.L.L JL JlCcACI, V H/A U-\I/ I °p 15 Juni h0Pen de eerw. broe (Van onze S.-redacteur) PRAAG, 10 Mei 1947. Na reed» meit verschillende katholieke leiders te hebben gesproken, kreeg ik vanmorgen een telefoontje van de secretaris van mgr. Hala, katholiek priester, naast mgr. Szramek leider der Volkspartij en minister in het kabinet Cottwald. Ik had verzocht met deze katholieke leider een onderhond te mogen hebben, en zijn secretaris deelde mij mede, dat om kwart voor tien de chauffeur van de minister mij met de wagen aan het hotel zou komen afhalen. Een schone tocht in het zonnige zomerweer over de beboste heuvelen aan de overzijde van dt Moldau. Aan de rand van de stad hield de auto stil voor een imposant modem gebouw. Ik werd spoedig in de werkkamer van de minister binnen, gelaten en maakte daar kennis met mgr. Hala, een zwaar gebouwd man met vriendelijke, doordringende ogen, een voudig en hartelijk. waarbij de belangen en de begin selen der katholieken natuurlijk de hoofdrol spelen. Wij hebben nu de taak de verhouding van de Katholieke Kerk tot de staat te consoli deren. Men zal moeten gaan erkennen, dat ook de Katholie ke Kerk een pijler is van de staat. Het katholicisme moet worden erkend als een grond bestanddeel van het volksleven en ook van de politiek. Dit is een zware taak, die met voor zichtigheid en beleid moet wor den uitgevoerd. Maar het kan. De vroegere rode partijen zijn niet meer zo demagogisch als voorheen, alles is in ontwikke ling en wij geloven in het ge zonde verstand van onze men sen. Angst, angst voor het commu nisme kan alleen voeren tot vol ledige passiviteit, dan geeft men alles op, en dat is de slechtste dienst, die men Kerk en Staat be wijzen kan. Neen, ik geloof nog altijd, dat wij onze houding tegenover het probleem Rusland voor de oor log beter bepaald hebben dan bijv. dr. Korochetsj in Joego slavië, toenmaals de leider der Volkspartij in Slovenië, die voort durend tegen het communisme ge streden heeft met het gevolg, dat er geen overeenkomst meer moge lijk was en zijn land nu door de communisten wordt beheerst. Wij hebben hier door onze be paalde verstandhouding met Rus land en naar die verstandhou ding hebben mgr. Szramek en ik altijd systematisch gestreefd gered de vrijheid voor de Kerk, de vrijheid voor de jeugd, de vrij heid voor de studenten. Maar is het niet zo, Excellentie, Z. H. Exc. Mgr. Hala, minister van posterijen Ik wist wat ik hem vragen zou: zijn mening over de samenwer king van zijn party, de VolkS' party, met de communistische party. Van anderen, o.a. van de katholieke afgevaardigde dr Du- chacek had ik reeds een en ander over déze samenwerking verno men en ook over de actie van de Volksparty zelf. Deze sprak met de grootste eerbied over de lei der der Volkspartij mgr. Szra mek, nu 77 jaar oud, die onge veer 50 jaar geleden de Volks party oprichtte door fusie van de Katholieke Nationale en de Christelijk sociale partij. Mgr. Szramek was reeds parle mentslid, toen dit land nog door de Habsburgers werd geregeerd. Hy bleef het na 1918 en zat prac- tisch in iedere regering die ge vormd werd. In 1939 wist hij met mgr. Hala naar Londen te ontko men en was daar gedurende zes jaar minister-president in het Londense kabinet. Deze man, die bij het uitbreken van de oorlog reeds 69 jaar was, zag er niet tegen op te ontsnappen in eén wagen met steenkolen. Deze regering d.w.z. gebaseerd op sa menwerking met de communis ten, aldus dr. Duchacek, werd na de oorlog in Moskou gevormd. En het was mgr. Hala, die mij dit deze morgen in grote lijnen be vestigde. In vele landen, aldus mgr. Hala, ls men te eenzijdig bevreesd voor het communisme en vrees is een slechte raadgeefster. Het gaat -r ons juist om de positie der katholieken in de toekomst veilig te steller en wij zijn over tuigd en mgr. Szramek is dat ook dat dit alleen op deze wijze met goede hoop op succes geschieden kan. TT moet niet vergeten, dat wij hier zeer voorzichtig moeten zijn, want de houding van mgr. Tiso heeft de positie der Ka tholieken in ons land geen goed gedaan. Ik mag gerust zeggen, dat ik in Londen met mgr. Szramek ervoor heb moe ten vechten naar Moskou te kunnen gaan om tot overeen stemming te geraken. Wij heb ben hier vóór de oorlog geen anti-communistische politiek gevoerd; Polen en Joego-Sla- vië hebben dat wel gedaan, en zie nu eens wat het gevolg is. Het resultaat is, dat wij vrij zijn en de zaak in eigen handen hebben, dat wij onze katho lieke verenigingen hebben, ter wijl Polen en Joego-Slavië in nande i der communisten zijn. Denk maar eens aan mgr. Stepinac. Maar het onderwijs dan, Ex cellentie, het Katholieke Ónder wijs; het is mt' bekend, dat dit hier in gevaar verkeert. Het is mij bekend, dat er een wet in voorbereiding is om alle scholen tot staatsscholen te maken. Gis te, en nog zag ik achter in een kerk de strooibiljetten liggen voor een grote vergadering, jje dezer dagen zal worden gehou den voor de vrijheid van onder wijs, en waarop niemand minder dan aartsbisschop Beran het woord zal voeren. Het beste bewijs, aldus mgr. Hala, da. wij v-ijheir van me ningsuiting hebben. Met deze wet is onze partij bet niet eens, mgr. Szramek niet en ooi- ik niet. Maar wij kunnen daartegen onze stem verheffen in het openbiar en in hetpar.ement. Onze mo tieven moeten daarbij echter altijd enigszins nders l'ggen dan bij U. Voor Uw belangen in Uw land vecht een katholieke poli tieke partij. Onze na. tij is alleen eer politieke oa-tij op chris* lijke grom.slag en onze pers eveneens. Als wij dus ageren tegen deze wet, welke het mono polie van het onderwijs wil ge- "en aan de Staat, dan gebruiken wij niet het argument, dat de katholieken recht hebben op ka tholiek onderwijs, omdat zij het recht hebben op een katholieke opvoeding van hun kinderen zo als zij dat willen, neen, dan plei ten wij eenvoudig voor de alge mene vryheid van onderwijs, dat hier sprake is van een ver schil in opvatting tussen beginsel of wat men als beginsel beschouwt en een zeker soort van opportu nisme. i ,,is Seen opportunisme, ant woordt mgr. Haia, wy menen een voudig t i alleen de vrijheid voor Kerk en katholieken te kunnen bewaren, ook en juist in de toe komst, maar il: betwijfel, zegt hij vaag glimlachend, of men dit in Uw land begrijpen zal. Gelooft CJ mij, zegt hy dan, in het buiten land beseft men grotendeels nog niet, welke dienst wij hiermede de Katholieke Kerk bewijzen. Wij zijn de apostelen der nieuwe so ciale orde op de grondslag van Rerum Novarum. Hoe lang is het al niet geleden, dat Paus Leo XIII deze encycliek uitvaardigde? En wat is ervan uitgekomen met de liberale ideeën, die nog altijd overheersen in Europa. Dat woord van Leo XIII geldt nog altijd, het is de H. Geest, die door de H. Va der spreekt en wij geloven nog altijd, dat, als de mens niet luis tert naar dat woord, hij door bloed en tranen zal moeten leren ge hoorzamen. En juist dit is de reden dat de mensen meer verbonden moesten zijn met de Kerk. In uw land is dat goed, beter dan hier, gaat mgr. Hala voort, ik heb de grootste bewondering voor Uw bisschoppen en ik vraag, hun mijn respect te willen overbren gen. Ik heb de grootste hoogach ting steeas gehad voor hun her derlijke brieven reeds vóór de oorlog, om hun sociaal streven en tijdens de oorlog om hun held haftig verzet tegen de Duitsers, waarin zij de gelovigen voorgin gen. Zij kennen het leven van het volk, zij kennen het geluk, dat het volk vereend is met de bisschop pen en de bisschoppén met het volk. Holland is daarvan het mooi. ste voorbeeld. Groet U het Hollandse katholie ke volk van mij en ook van onze leider mgr. Szramek. Het spijt ons Excellentie, dat wij mgr. Szramek niet konden ontmoeten. Neen, hij is ziek, of eigenlijk meer wat zwak, met zijn 77 ja ren moet hij het werk langzamer hand wat gaan opgeven. Hij rust nu uit ergens in het Noorden van ons land, maar de volgende week ziét U hem nog wel op Uw terug reis. Jeze uiteenzetting, die met zo- zeel overtuiging werd gegeven heeft ons lange tijd bezig gehou den. Deze partyleiders zijn er waarlijk van overtuigd, dat deze houding de beste is, zij klemmen zich ook vast aan de steeds her haalde uitins der communisten hier: wij vechten niet tegen de godsdienst, zoals ook dr. Ducha cek ons zeide. En wy stellen ons weer de vraag: is dit beginsel of opportuniteit? Zal deze houding der Tsjechische katholieken goe de gevolgen hebben voor Kerk en Vaderland De toekomst zal het Ieren. Het klein-seminarie van het Haarlemse diocees viert a.s. Dinsdag 10 Juni het zilveren priesterfeest van zijn regent mgr. dr. C. J. Henning. Deze dag zal een heel bijzonder karakter dragen, omdat de hoogeerw. ju bilaris 33 jaren van zijn vrucht baar priesterleven ln dienst van dit seminarie heeft besteed. Mgr. Henning werd geboren te Zierikzee, 31 Januari 1897. Na volbrachte gymnasiale studiën aan het Canisius-college te Nij megen, bezocht hij de beide semi naries van het bisdom Haarlem en werd de 10e Mei 1922 priester gewijd. Slechts twee jaren was hij in te benoe- broe- ders Gerardus en Ildephonsug tn het Instituut „St Louis" te Oudenbosch de dag te herden ken, waarop zij 50 jaar geleden Intraden ln de Congregatie van de H Aloysius. Hr. Ms fregat „Johan Maurits' dat een vlagvertoonrels heeft ge maakt naar Zuid-Amerika, wordt Dinsdagmorgen te 9 uur in Am sterdam terugverwacht By de onbewaakte overweg aan heic zwembad op het trajeot lieumeKelenaveen is het 12- jarig zoontje van de fam. F. te Zellberg door een trein gegrepen en op slag gedood Vandaag opende de K.L.M een speciale vrachtdienst op New- York, die eenmaal per week door een skymaster wordt onderhou den ■0, Het m.s. ,,Java" met 48 repa. trierenden aan boord wordt Maandag in de ochtenduren te IJmuiden verwacht, De de-barka. tie zal plaats vinden te Amster- dam om 13.00 uur. O In Nederland wonende vreemde, lingen moeten zioh voor het ver krijgen van een bewys van poli tieke betrouwbaarheid in het ver. volg uitsluitend tot het hoofd, der politie van de plaats hunner inwoning wenden. <a. De Alg Mil. Pensioenbond houdt op 17 en 18 Juni a.s. in Amster. dam zyn jaarvergadering, te vens wordt het 25-jarig bestaan herdacht <0> De slagers te Leiden en Oegst- geest hebben besloten voortaan op Maandag en Dinsdag de win. kels gesloten te houden, nu het vleesrantsoen tot 150 gram per week ts verlaagd, In andere de len van het land zou een derge lijke maatregel nog niet worden overwogen. <0 De Michelinfabrieken in Den Bosch, welke in Mei 1940 nage noeg gereed waren, maar door de Duitsers leéggeroofd, zullen nu einde Juni in bedryf worden gesteld. O In het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep is benoemd mr, E Sassen, te Vught, lid van de Tweede Kamer, Ook dit jaar zal de Landeiyke vereniging van ex-politieke ge vangenen (in bezettingstyd) weer te Hilversum een zomerkamp or. ganiseren, ditmaal van 19 Juli tot 17 Augustus. Op het Twentekanaal by Mar- kelo is een roeiboot met 7 arbei ders, die daarmee overstaken omgeslagen. De 68-jarige K.' en de 46-jarige v G., beiden uit Hengelo, verdronken. Te Bussum ia het 3-jarig zoontje van de familie L. uit de Const Huygenslaan in een sloot geraakt en verdronken. O De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, heeft met de' dir.-generaal van de volksge zondheid en de directeur van het ryksinstituut voor de drinkwater, voorziening een bezoek gebracht aan Noord-Limburg in verband met d0 drinkwatervoorziening in Venray én omgéving. <J> De Chinese staatsraad heeft het voorstel van de politieke volks raad voor heropening van de onderhandelingen met de com munisten van de h'and gewezen, omdat de voorstellen ,,te vaag"' waren. De staatsraad zal een tegenvoorstel uitwerken. De Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne meldt, dat de vrouw van Rudolf Hèss door de Beierse autoriteiten is gear resteerd. zy zal voor het zuive ringshof te Neurenberg terecht staan. Hoe graag had ik het deze week eens willen hebben over schaal senryden, sneeuwballen gooien en al die heerlijke frisse dingen, maar het was zo warm, dat ik feitelijk aan niets anders kon denken, dan gesmolten boter, lauw water enz. Toen van de week de zon zo geweldig haar best deed, schoot het me onwil lekeurig te binnen, dat het feite lijk toch maar raar met haar zuster, de maan ,is. Die schijnt ook, maar is tenminste zo warm niet. Enfin, zo verder piekerend, dacht ik ineens aan een verhaal, dat ik een hele tijd terug eens gê- h^prd heb, waarom er eigemyk wel eens stukken van de maan af zyn. Dat moet al duizenden jaren geleden gebeurd zijn. Toen leef den er ergens in de bergen vier knapen van reuzen, zo ongeloof lijk groot, dat ze duizelig werden, als ze naar beneden keken! Die reuzen aten niets anders dan bo men en geloof maar niet, dat ze de stammen en wortels weggooi den. Nee hoor, dat vulde tenmin ste een beetje! En als ze dan- ge geten hadden, gingen ze dobbelen en kaarten. Maar ja als de zon on derging en de maan opkwam, kon den ze nog wel wat zien, maar de dobbelstenen en kaarten lagen zo ver van hun ogen vandaan, dat ze toch niet meer precies alles konden zien. Toen gebeurde het op 'n avond, dat ze ruzie kregen. De een had met kaarten zowat alles van de drie anderen gewonnen en toen de zon was ondergegaan, wilde hij eruit scheiden, omdat ze toch niets meer konden zien. Zijn drie makkers voelden daar niets voor, die. wilden natuurlijk nog wat te rugwinnen en dus besloten ze dan maar licht te maken. Ze klom men op eikaars schouder en toen kon de bovenste net bij de maan- komen! Hij plukte de grote gele schijf van de hemel af en bond ze toen in een boom! Daaronder ging het viertal zitten en toen de zon opging zaten ze er nog! Nu woonden er beneden de ber gen gewone mensen, net zo klein en groot als jullie en ik. Die be moeiden zich niet met de reuzen, want toen dezen eens een beetje te veel rumoer hadden gemaakt biy'f je me nog een poosje trouw. Als ik nu niet een paar rustige dagen heb verdiend, weet ik ht-t niet meer en de burgemeester naar boven was gegaan om te vragen of ze niet een beetje stil konden zijn, was die arme man nooit terugge komen! De mensen waren dus wel een beetje bang en daarom bleven ze maar veilig beneden! Maar doordat de maan nu daar boven in de boom hing, was het ook beneden dag en nacht altijd hel licht. De mensen konden niet meer slapen en rusten, zodat ze erg ongemakkelijk werden. Ze maakten steeds meer ruzie met elkaar, begonnen te vechten en maakten op de duur zo'n herrie, dat het aan de hemelpoort zelf te horen was. Nu was de goede, oude Petrus al een jaartje ouder en hy had nog niet in de gaten gehad, dat de maan gestolen was, maar toen hij door al dat rumoer de hemelpoort eens open deed en naar beneden keek, kon hy zyn ogen niet gelo ven. Hij zag een hele hoop men sen door elkaar, wriemelen en daartussen een grote, gele schijf, die wel wat op de maan leek. Toevallig kwam er net een engel binnen, die de sterren had opge poetst en Petrus vroeg: „Zeg, staat de maan er»nog"? De maan"? vroeg de engel verbaasd, „wel nee! Is die dan niet binnen opge borgen?" Dat was me een schrik voor Petrus. Zo vlug zijn oude benen hem konden dragen, liep hij naar Sinte Michiel, de aanvoerder van 't hemelse leger en vertelde hy hem, wat er aan. de hand was. Gelukkig kon Sinte Michiel een stootje hebben ,hij had de duvel zelfs wel eens op zijn kop gege ven, zou hij dan voor die kleine mensen bang zijn? „Kalm maar, Petrus" zei Sinte Michiel „laat dat nu maar eens aan mij over" en hy nam zijn boog, laadde zijn koker vol met vurige pijlen enhup.... met een grote sprong stond hij op de aarde. Beneden ging hij eerst eens een praatje maken met de mensen, die van die sneeuwwitte man zo schrokken, dat zij verga ten door te vechten. Alleen de GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOi O O O O O O O O O 9 w O JGOGGOOGOO0OOOGGOOOOOOO L; tot geheim kamerheer men. Hageveld zal het feest van zijn regent op waardige wijze vieren. 0> Benoit Mechin, oud-minister van Op de vooravond zal de jubilaris buitenlandse zaken in de rege- feestelijk worden ingehaald en op de feestdag zal hij de plechtige H. Mis van dankbaarheid opdra gen in tegenwoordigheid van de bisschop van Haarlem, met assis tentie van het gehele kathedraal kapittel. Van één uur tot half drie is er gelegenheid de jubilaris geluk te wensen voor geestelijken, ouders en andere belangstellenden. Naar Reuter seint, zijn tiental- len arbeiders in Italië's regerings- Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: Koel weer met een krachtige wind tussen West en Zuid- west; vanavond in het midden en Oosten van het land nog enige regen, vannacht breken- de bewolking en morgen over- dag wisselend bewolkt met hier en daar een regenbuitje. 8 Juni: zon op 4.22 uur, on- t der 20.56 uur; maan op 0.40 uur, onder 7.59 uur. S 9 Juni: zon op 4.21 uur, on- der 20.57 uur; maan op 0.48 t uur, onder 9.09 uur. •wet „het grootste geldschandaal dezer eeuw", het enorm aantal valse briefjes van duizend in Italië. Uit de 600 bij de munterij werkzame arbeiders is een gehei me bende gerecruteerd, die al maanden en maanden valse bank biljetten van 1000 lire drukt, wel ke niet van de echte te onder scheiden zijn. Dat kon, doordat deze leden zich meester wisten te maken van de voor deze biljetten nodige stempels en van een grote hoeveelheid papier met water merk. de zielzorg als kapelaan te Voor- nmnterij gearresteerd in verband schoten; in 1924 werd hij benoemd toj leraar aan het seminarie en Na de bisschopswijding van mgr. reeds 't volgend jaar tot subregent. Aengenent werd hij aangewezen voor de studie van de klassieke letteren aan de Nijmeegse univer siteit. Ten slotte volgde in 1938 zyn benoeming tot regent. Als verantwoordelijk leider van dit volkrijke seminarie bleek mgr. Henning de juiste man on de juiste plaats. Vooral in de jaren der bezetting, toen de toekomstige clerus van Haarlem naar alle windstreken jverd verstrooid, bleven hem de moeilijkheden niet bespaard. Er studeerden groepen te Westwoud Hem en Venhuizen, Haarlem, Warmond en in de St. Bavo-sticntmg te Noordwijksr- hout, maar vanuit zijn centrum te Haarlem wist de regent het con tact met zijn verstrooide kudde te bewaren, en onder het devies „Hageveld zet door" moed in te blazen, als soms hopeloze moei lijkheden wat betreft, logies en voedselvoorziening dreigden. Na de bevrijding vroeg bet her stel van het zwaargehavende se minarie nieuwe inspanning. Al bleef het uiterlijk van het eens zo monumentale gebouw herinneren aan de voormalige kazerne van de Kriegsmarine, het interieur werd volkomen hersteld en de oplei dingsschool van de Haarlemse geestelijkheid kwam onder zijn wijze priesterlijke leiding tot her nieuwde bloei. Hageveld telt weer ongeveer 400 studenten en jaar lijks zien grote groepen studenten hun studie met staatsdiploma be kroond. Dezer dagen heeft de H. Vader het vruchtbare werk van deze priester beloond door hem Arbeiders, die bezig zijn de AranÜ.rails op de Zijpepoort te Arnhem weg te breken, ontdek ten gisterenmorgen bij het de monteren van een wissel een gro te vliegtuigbom, waarop een land mijn was gemonteerd. Ze verlieten overhaast de ge vaarlijke plaats, welke onmiddel lijk door de politie werd afgezet. De mijnopruimingsdienst ver scheen op het terrein en nam het Projectiel mee. Twee jaar lang niet e|»r, zeer druk verkeer deze plek gepasseerd. Een Australisch gerechtshof te Rabaul voor oorlogsmisdaden heeft gisteren de Japanse gene raal Masao Baba, die in Mei 1945 opdracht gaf voor de „doden mars" op Borneo, van Sandakan naar Ranau, tot de dood door de strop veroordeeld. Uit het tijdens het proces over legde bewijsmateriaal blijkt, dat van de 540 Britse en Australische gevangenen, die uit Sandakan vertrokken er slechts 183 Ranau bereikten, terwijl van deze men- sen er nog velen na aankomst stierven, tengevolge van de slech te behandeling en het onvoldoende voedsel. Verder werden in Augus tus 1945 nog 33 overlevenden doodgeschoten. De afstand van Sandakan naar Ranau bedraagt 264 km. Uit verklaringen van Japanse soldaten, welke in de gerechts zaal werden voorgelezen, blijkt dat de gevangenen tijdens dt mars werden doodgeschoten, in- di zij te ziek of te slap waren om als slavenarbeiders gebruikt te 'worden, aldus A.P, ring-Pétain, is door het hoge gerechtshof te Parijs ter dood veroordeeld. Tevens werd hy uit de burgerlijke rechten ontzet en zijn eigendommen werden gecuti. fisceerd. <J> Het Russische nieuwsbureau deelt mede, dat de wet betref fende afschaffing van de dood straf in Rusland, ook geldt voor alle volkeren welke onder de Russische militaire of burger lijke rechtspraak vallen, waarby inbegrepen de Russisohe zóne in Duitsland en de sovjetsector in Berlyn. Gematigde linksgeoriënteer- den in Frankrijk hebben een nieuwe anti-communistische partij opgericht, genaamd „Rassemblement travaillisbe frangais" met Parijs als hoofd kwartier. Leider is Julian Do- blin. Mr. J. Boon verkreeg op zyn verzoek eervol ontslag als vice- president der Amsterdamse rechtbank O De gemeenteraad van Nijmegen heeft t°t wethouder gekozen in de vacature-De Haas (K.V.P de heer Tilman (K.V.P.). Deze week heb ik een record- week op mijn verjaardagskalender. Maandag begin ik maar door Mar- gotje K. te gaan feliciteren. Ze wordt 8 jaar en heeft dus nog een heel tijdje voor de boeg. En de dag daarna viert Ria V. precies hetzelf de feit. Natuurlijk ook jij het beste RiaIk rust dan een dagje uit en ga Donderdag naar Jan H., die al II jaar wordt. Ook jij natuurlijk van harte proficiat. Vrijdag zal ik me in drieën moeten hakken: Ik hol eerst naar Gerard T. Ook die bereikt het gekkennummer. Trek -je er maar niets van aan, Gerard, daar zitten we allemaal eens in ons leven mee te tobben. Toch veel plezier dusEn 's middags ben ik in gedachten bij Joke W., een heel trouw vriendinnetje, dat 9 jaar /ordt. Ik wens ook jou een hoop plezier. Joke. Tot besluit heb ik dan 's avonds Sjaan W.. die 10 jaar ge haald heeft. Hopelijk komen er nog veel meer, Sjaan, en even hopelijk Wel, ik geloof, dat over die moppentrommel niet meer getreu zeld behoeft te worden. De animo is al groot genoeg om een maand of drie vooruit te kunnen, dus dan zullen we volgende week van wal steken. (Deze week kon het nog niet door het rijmpje). Alleen moet ik natuurlijk een behoorlijke voorraad moppen heb ben en dus, vrienden en vrien dinnen, grijpt de pen en vuurt los. Je mag er één, tien of twintig sturen en ik zal ze dan bewaren, tot ze aan de beurt zijn. Wie doet er mee? Vandaag is de eerste Marie S. hopelijk ook een vaste klant. Eer lijk waar, ik vond het leuk van jou ook eens iets te krijgen, een bewijs immers, dat dit hoekje in de smaak valt! En weet je wat het is, je kunt er met alle ken nisjes eens over praten en dan wed ik, dat we succes hehben. Af gesproken Bravo, Ria v. W. (12 j.), ik ben blij, dat je er nu eindelijk eens aan gedacht hebt. Nu maar trouw blijven schrijven! Jammer hé, dat je net te laat bent met je ver jaardag. Enfin, kijk nu volgend jaar maar goed uit. Bedankt voor je moppen en raadsels en een fijne dag morgen! En dan Rudi v. W. (6 j.). Fijn joh, dat jij nu bij mijn vriendjes komt, ik dacht al, dat alle jon gens bang waren. Hoe gaat het anders zo op school; ik geloof be slist goed, want je hebt niet één foutje gemaakt! Hoe kan het ook anders met iedere dag de H. Com munie. Zo doorgaan hoor! Uitgefeest, Jan H. (8 j.)? Als ik zo eens lees, heb je anders een prachtige verjaardag gehad. Een step voor het mooie weer en een boek voor als het regent. Hou je veel van lezen, Jan? Dat moet je altijd maar doen hoor, iedere keer kan je er iets mee leren en een mens, die jong leert, zal nooit dom oud worden. Wel, wel, Nico en Jaantje v. d. T. wat hebben jullie je best ge daan. Het rympje vond ik zo leuk, dat ik het voor al mijn vriendjes en vriendinnetjes in de courant heb gezet. Dat had je vast niet gedacht hé? Misschien hoor je het nu binnenkort op straat zin gen! Ja, Eddy IJ. (10 j.), nu weet ik tenminste wat meer van je. Jjj wordt dus een vaste moppenleve rancier? Je raadseltjes heb ik nog liggen, Eddy, maar ieder op zijn beurt; ik denk, dat ze volgende week in de courant komen. Wat een knaap hé, die Buffalo Bill, maar die andere lui zijn ook niet voor de poes, geloof je niet? Zo, Filla V. (12 j.), ik ben blij weer eens een briefje van je te krijgen. Ik vind het fijn, dat 1e het boek mooi vindt, want ik heb heel lang gezocht. Dat was nu het leuke met die T., zo op het oog leek het gemakkelijk, maar dat dacht je maar. Ai, ai, een breipa- troontje, daar zou ik nog eens over moeten piekeren. Enfin, ik zal zien. Sjonge, Theo B. (11 j.) dan is jou eerste brief heus zoekgeraakt, ik heb hem tenminste niet gezien. Enfin, dan gaan we nu met frisse moed beginnen. Je bent anders nogal wat van plan zeg, trambe-' stuurder worden, alsjeblieft. ^Diijp je dan een oogje dicht, als ik meerijd of moet ik ook beta len? Verder is Gerard N. (9 j.) deze week mijn vijfde nieuwe klant. Ik hoop maar, dat ook jjj een vaste klant wordt. Tja, die puzzles wa ren leuk hé, maarze kunnen er jammer genoeg nog niet iedere week in, daar hebben we nog niet genoeg ruimte voor. Maar ik be loof je, zo nu en dan zal ik er aan denken. Dan Fransje T. (13 j.). Ik vind dat je een leuke voornaam hebt. alleen ben je nu een jongen of meisje? En wanneer ben je jarig? Dat moet je me dus nog schrijven en dan hoor ik geljik nog even van je of die drie vrien dinnetjes van je me ook eens schrijven, doe je het? Hoe meer zielen, hoe meer vreugd! OOM LUUK. nieuwe burgemeester had nog kracht genoeg om te vertellen, wat er aan de hand was en toen zei Sinte Michiel? „O, zit het zo. Nu ja, ik zal dat varkentje wel even wassen." Hij legde een vurige pijl op zijn boog en sloop toen heel voor zichtig naar boven, Hoger en ho ger ging het, tot hy opeens de vier reuzen zag zitten, natuurlijk weer met de kaarten in hun han den. Sinte Michiel deed nog een paar stappen, spande zijn boog en hoei.... daar snorde de pyi weg, precies midden door de maan heen De gele sch-yf barste in vi~v stuk ken uiten; en ied(*re reus kreeg een stuk op zyn hoofd en schrom pelde toen ineen tot een heel klein mannetje Sinte Michiel pakte ze beet, nam de stukken van de maan on der zijn arm en hoep.... met één sprong, kwam hij weer by Petrus terecht. Nu was Petrus een oude baas, die wel eens bromde, maar toch een goed hart had. Toen hij dan ook die rillende dwerg- reus jes voor hem zag staan, zei hij: „Nu ja, het is feitelijk alleen maar domheid van jullie geweest. Ik zal je dan maar laten leven, maar voor straf moeten jullie de stuk ken van de maan bij elkaar hou den." En zo gebeurde het. De vier ke reltjes zwoegen en ploeteren nu 's nachts, om de maan heel te houden, maar soms wordt er wel eens een moe en dan.... valt een stuk van de maan af. Gelukkig maar, dat Petrus nu een oogje in het zeil houdt, anders zouden we nog eens een keer de maan op ons hoofd krijgen! Toen ik in Lombardtfe kwam, smeerde de kat mijn boterham, 't Koetje zat bij 't vuur en snon 't kalfje lag in de wieg en zong. De neushoorn speelde saxo- phoon, twee kevers wipten op een boon De hond, die stond te harken en groette diep het varken. Het varken had zowaar ean snor en keek verwaand neer op een tor. De tor, die droeg een pakje en vroeg de weg aan 't slakje. Het slakje met zijn huisje, hielp heel gedwee het muisje. Het muisje veegde het keukentje, is dat geen heel dik leugentje (Ingezonden door Nico en Jaantje van T.) Als je goed hebt gepiekerd, heb je de volgende oplossingen ge vonden; 1. de O, want daar zit begin noch eind aan; 2. in de spie gel; 3. 2 X 3 i» 6, een soldaat geeft acht, bij elkaar dus 14; 4. 10 uur plus 5 uur is 15 of 3 uur en 8 uur plus 7 ook; 5. maan en ma nen. Probeer nu hier je geluk weer eens op: 1. Wat weegt de allerdikste vis vrouw op de vismarkt? 2. Wat kan men het best in het donker doen? 3. Waarom draagt de pastoor zwarte kousen? 4. Welke ringen kunnen zwem men? 5. Zonder iets kan ik vliegen, met een t erachter kan je in me verdrinken en zeg je er ha! voor, dan moet je me dragen. Voor de Bossche rechtbank stonden Donderdag de hoofdda ders terecht van de roofoverval op distributieambtenaren te St. Oedenrode. Het waren A. S., P. de J., W. v, d. B. uit Eindhoven en W. J. M. uit Arnhem. Op de open bare weg ontroofden zij distribu tie-ambtenaren 10.000 bonkaar ten. Allen bekenden. De officier van justie eiste te gen S. 5 jaar gev. straf met af trek, M. 5 jaar gev. straf met af trek en daarna ter beschikking stelling van de regering, v. d. B. 6 jaar met aftrek en éL J. 4 jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Johan van Oldebarneveldt volgt Indrapoera kinderen wachten hier nog steeds Vele honderden vrouwen en vol spanning op het ogenblik, dat ze naar Indië kunnen vertrekken, waar man en vader weer zijn werkkring heeft, om er gezamen lijk het gezin weer op te bouwen. Gebrek aan scheepsruimte en ook aan woongelegenheid in Indië legden echter een spoedige ge zinshereniging grote moeilijkhe den in de weg. Op het ministerie Om uit de impasse te geraken, door het amendementBurger veroorzaakt, heeft de Kamer na een langdurig overleg besloten de behandeling van het liquidatie-probleem tot de vergadering van Dinsdag a.s. te verschuiven. Inmiddels is de rest van het ontwerp verder afgehandeld. „Het droit de réponse" bleef gehandhaafd. De amendementen-Kortenhorst, die de Persraad een veer wilden doen laten, zijn verworpen. Het had intussen heel wat voe ten in de aarde voor we zo ver waren, dat er een modusvivendi was gevonden in zake het in on voorzichtigheid geboren amende ment-Burger, waarbij de vorde ring werd mogelijk gemaakt van „foute" ondernemingen en haa" outillage ten gunste van de ille gale pers. Minister Gielen, die gisteren aan het verwarde debat ten slot te maar een einde had gemaakt door voor direct antwoord te be danken, had nu zo wel de minis ter-president als zijn collega van justitie meegebracht en maakte het kort met de 8 sprekers, die hij te woord had te staan, door er in beginsel geen grondwettelijk bezwaar tegen de voorgestelde vordering. Doch de regels, door de G. W. gesteld, zijn niet in acht genomen. Speciaal kan men niet aannemen, dat het beroep op de „oorlogstijd" voor onverwijlde in bezitneming hier zou opgaan. Strijd met onze constitutie staat daarom vast. Aansluitend aan deze verkla ring deed minister Gielen, die te genover de strekking van het amendement niet afkerig staat, de suggestie, dat het zou worden te ruggenomen. Reeds heeft Z. Exc. stappen gedaan voor het gereed maken van een ontwerp van wet waarin de gedachte van 't amen-' onmiddellijk een door hem inge- dement is belichaamden wonnen advies van minister Van mppt;tn ju Maarseveen voor te lezen volgens hetwelk aan de strijdigheid van het amendement met de grond wet niet te twijfelen valt. Het begeeft zien nl. niet op 't terrein der bestraffing van colla borateurs doch is enkel een mid del ter verdeling der druk- en zetcapaciteit ten gunste van de illegale pers, welke ter zake ze kere toezegging heeft ontvangen Wel is de overheid vrij, te ont eigenen ten algemenen nutte en ls meeste spoed zal dit aan het ka binet worden voorgelegd. Daar wilden echter de voorstel lers van het amendement niet aan en namens hen gaf de heer Joe- aan de beraadslagingen maar kes (P.v.d.A.) er de voorkeur voor een anderhalf uur te schor sen om gelegenheid te krijgen 't amendement even in overeen stemming met de G. W te bren gen. Alsof dit zö'n peulschilletje was, En terecht verweet dan ook prof. Romme de heren, dat ze niet eens kans bleken te hebben gezien sinds de sluiting der vo rige vergadering tot een correc tie van hun „niet goed gedane werk" te geraken. Daarmee de Kamer nu ophouden had geen zin. Na veel heen en weer gepraat, waarbij kwam vast te staan, dat de minister toch niet met vrucht aan het overleg zou kunnen deel nemen, omdat hij zich eerst met zijn ambtgenoten van justitie en Econ. zaken moest beraden, ko zen de strafwerkmakers de wijste Partij. Het amendement werd aangehouden tot Dinsdag en mi nister Gielen kreeg zijn zin, dat de rest van het ontwerp werd af gehandeld. Veel bijzonders leverde dit trouwens niet op. Een aanval op art. 19, dat de Persraad bevoegdheid geeft een persorgaan te gelasten een be paald bericht op te nemen, werd afgeslagen. Het droit de réponse werd met 44—32 stemmen in de wet be houden. Bijna was het nog door de minister zelf er uit genomen, daar Z. Exc. bij aanneming van de amendementen-Kortenhorst, die beoogden op de bevoegdhe den van de louter als adviserend orgaan te beschouwen Persraad (zolang deze althans nog niet ge ïncorporeerd is in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie) te beknibbelen, door de minister rechtstreeks met een en ander te belasten „de Persraad gehoord" speciaal op dit punt (van 't droit de réponse) bezwaar zou hebben I gemaakt, persoonlijk voor alleriei beslissingen te worden geplaatst. De Kamer wees echter met 40— 34 stemmen die amendementen van de hand waarbij aver het te genstemmen van eigen fractiege noten nog een kleine deining ont stond. Zeer ten genoege-i van de heren der overzijde! L. H. van O.G. weert men zich evenwel te deze zoveel men slechts kan en zo kon verleden week de Indra poera een volle „lading" vrouwen en kinderen in Batavia afleveren. Op 26 Augustus gaat er een tweede schip met zulke passa giers, nl. de Johan v. Oldenbame- velt", die ongeveer 1300 vrouwen en kinderen zal overbrengen. Het sch%>, dat thans nog wordt gebruikt voor troepenvervoer zal in verband hiermede een kleine verbouwing ondergaan, waardoor de accomodatie wat meer voor het vervoer van vrouwen en kin deren geschikt zal worden ge maakt. Zo zullen de hangmatten in de ruimen worden vervangen door standees (twee bedden bo ven elkaar) terwijl vrouwen met kinderen beneden de drie jaar, indien er voldoende plaats is, in hutten zullen worden onderge bracht. Gisteren heeft het B. G. te Am sterdam de behandeling voortge zet in de zaak tegen E. J. Voute, Volgens een publicatie van het C.B.S. bedroeg het aantal geregis treerde geheel werklozen op 30 April 1947 31.000 tegenover 48.300 op 31 Maart en 55.800 op 28 Fe bruari. Het aantal personen, die geheel of gedeeltelijk wachtgeld ontvingen werd op deze data ge raamd op resp. 3.400, 5.200 en 6 200 terwijl het aantal geregistreerde DUW-arbeiders achtereenvolgens 16.700, 22.900 en 26.000 beliep. Enkele weken geleden nam een familie te Nijverdal een kostgan ger in huis, die zijn brood ver diende met het schilderen van letters op étalageruiten. De man verdiende flink en daar hy elke avond zijn hospita het verschul digde bedrag overhandigde en mooie verhalen wist op te dissen, genoot hij spoedig het vertrou wen vein het gehele gezin. Toen de vrouw des huizes verhinderd was om de bonnen voor de komen de periode te halen, bood de kost ganger zijn diensten aan en zo werden hem de 12 stamkaarten oud-burgemeester van Amster- oveidlandifTd- Daar hij gaarne „„•h.i netIes voor de dag wilde komen, trok hy een costuum aan van een dam. Nadat verschillende getui gen gehoord waren, meende de proc. fiscaal, mr. N. J. G. Sikkel, niet te kunnen persisteren bij zijn eis van 5 jaar, die hjj op 25 April tegen hem heeft uitgesproken en requireerde thans 8 jaar gevange nisstraf. zoon des huizes en ging pet fiets naar het distributiekantoor, waar hem de bescheiden werden' over handigd. Inplaats van weer naar het huis van zijn hospita terug te keren, sloeg de schilder echter een andere weg in en men heeft hem nog niet weergezien. De Katholieke Film Actie in Nederland en 't Katholiek Bureau voor maatschappelijk en cultureel overleg te 's-Gravenhage, waarin de vijf grote kath. standsorgani saties en de landelijke leiding van de Katholieke Actie samenwer ken, hebben opgericht een stich ting „Katholieke Filmvoorzie ning". Deze stichting heeft o.m. tot doel: bij te dragen tot de gods dienstige, zedelijke en culturele heropvoeding van ons volk door gebruikmaking van de film. Zij beoogt de zeer grote vraag, welke er bij katholieke verenigingen internaten, kloosterscholen, enz naar vertomsg van goede fllmj is, te concentreren op één punt, van waaruit de behoefte kan wor- ien bekeken. Op deze wijze zal worden ge tracht de katholieke organisaties in staat te stellen in de toekomst moreel en cultureel verantwoor de filmprogramma's te verzorgen. Het bestuur van de stichting, welke geen winst beoogt, wordt gevormd door het hoofdbestuur (der K. F. A. enerzijds en de leden van de genoemde raad van overleg. Het door dit bestuur benoemd directorium bestaat uit de heren: L. M. Weterings, dir. Centraal Bur. K.F.A. te Den Bosch; Theo van Steen, leider v, d. Cult. Dienst van het R. IC. Werkliedenverbond te Utrecht en L. Janssens te Maasniel, die als directeur, be last met de dagelijkse leiding, zal optreden. In verband met bovenstaande mededeling lijkt het gewenst, dat Kath. instellingen e.d. niet af zonderlijk lid van de Ned. Smal film Unie worden, maar dat rege lingen voor een filmvoorziening uit een centraal punt getroffen worden. Men wende zich dus eerst tot het Bureau v. d. K.F.A. Nieuwstraat 24 te Den Bosch, al vorens op het rondschryven van de N.S.U. in te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3