BA YE UX: Oase in het puin Het afscheid is er moeilijk is Sovjet-tactiek in Hongarije R De kamp der matadoren Afgodsbeeldje Dl£ RARE wereld ADIO pagina s In het voetspoor der Invasie Fel protest van de Ver. Staten Resultaat van doorzetten programma KAPITEIN DUMPELADORIS I PROMOTIE COMPETITIE ZATERDAG 7 JUNI 1947 MISSIE IN NOORD CANADA Onderhoud met mgr. Lajeunesse O.M.I- Fabriek van 2 op 500 arbeiders DIPOMATIEK BEZOEK GODSDIENSTONDERWIJS? 57. I liegt uigen assisteren OM HET VOETBAL- KAMPIOENSCHAP EMMA—KF.C. en SVV—VUC Het i zilveren Lewis Allen Browne OM HET TENNIS-KAM PIOENSCHAP 1 Leimonias tegen DDV KNVB AFD. ROTTERDAM Wat deden de weemoedige zachtkoerende houtduiven in het park van de oude Franse graaf? Wat deed de eerste merel op de typische schoorsteen van een der oude huizen in de „rue des Cuisiniers". En de late nachtegaal in een der bloeiende aceacia's bij het kerkhof op de weg naar Caen Wat deed Monsieur ie Vicomte zelf, de oude en stillevende man met het vierkant gekapte zilver grijze baardje, het grijze vest, de witte slobkousen en de strooien zomerhoed? Wat deed dit eeuwenoude stadje, dat Bayeux heet toen tien kilometer verderop het zware gecombineerde zee- en luchtbombardement begon in de nanacht van 6 Juni '44 Om ongeveer tien uur 's mor gens de andere dag draaide de eerste „duck" op geruisloze rub- berwielen de „Rue St. Malo" in. Er vielen enkele verdwaalde scho ten, de straten, leeg en verlaten na het „Avis" van „der Militar- befehlshaber in Frankreich" dat niemand zich op straat mocht be geven, barstten plotseling vol volk. „Naar het officiële communiqué van S.H.A.E.F. om middernacht meldde, is de plaats Bayeux (7000 Inwoners) ingenomen. Deze oude stad met zijn prachtige kathe-» draal ligt 10 km. van de kust, Westelijk van Caen. De weg naar Caen is op verschillende plaatsen in geallieerde handen. Het com muniqué bevestigt de berichten van de correspondenten, dat zich op de landingsplaatsen geen vijan delijke soldaten meer bevinden en dat de kanonnen van de vijand tot rwygep zijn gebracht. Er wordt echter niet bjj verteld, dat zij voorgoed tot zwijgen zijn ge bracht DOORGEVEN Iedereen wil nieuws over de Invasie! Wij bie den u wat wij kunnen. Geef dit door maar met de meeste voor zichtigheid en noem geen NA MEN". (Clandestien Amsterdams Ochtendnieuws 8 Juni '44). Wanneer men nu de hellende smalle straatjes door loopt, zo oud, zo verweerd en zo grijs met dat aarzelend waterstroompje aan weerszijden In de straatgoot, wanneer men de vitrines .ziet, waar nu voor het derde seizoen in successie damestruitjes „haute couture" of „dernier cri" liggen te verschieten, waar de bakkerijen, als ze althans niet staken, vol geurige lange Franse broden liggen, en de talloze café- tjes, drie tafeltjes en een plaat van „Cidre" of „St. Raphaël" (mèt de twee haastige kelners) en een „patron" achter de tap kast met een donkere, kortge knipte snor, zwaar omwalde ogen met dikke oogleden, de gedoofde ver ingebrande sigaret rechts tus sen de vlezige lippenwanneer men de reclames ziet van „Dubo- Dubon-Dubonnet" en „Ca Va Seul' en de jongetjes in schorten van zwart satinettewanneer men het bronzen geluid van de kathe- draalklok hoort, en elke nagalm maakt de stilte slechts dieper Waarschuwingsborden aan de ingang van 't stadje verzoeken dringend om stilte na half tien 's avonds, want dit stadje is op stilte gesteld en men kan zich ge woon niet voorstellen dat hier nu dagen en weken lang logge mon stertanks over de uitgesleten „kinderhoofdjes" zyn gedonderd, dat hier de enorme trucs vol sol daten voorbjj raasden, dat het gigantisch kreunende, zwoegende, jakkerende oorlogsapparaat van een heel bevrijdingsleger bezit nam van dit stadje En er gebeurde niets. Geen bombardementen, geen artillerie beschietingener is in Bayeux geen huis beschadigd. Uiterlijk is deze oorlog, bijna zonder sporen achter te laten over Bayeux, dat vaag aan Brug ge herinnert, heengegaan. Hier en daar een half uitgewist opschrift „Car Park" of „No En try", letters op een caféraam „Aftemoomtea", en misschien de grotere interesse, die bakvissen met schooltassen voor vreemdelin gen aan de dag leggen. Toen we de markt overslenterden, ging er een meisjesschool uit en een paar kinderen, die ons passeerden, be gonnen zich meteen aan te stellen ken Engels te praten zo van: „zét is funy". Wij begrepen de „fun" werkelijk niet, Wy zijn vier dagen in Bayeux geweest, de enige Nederlanders waarschijnlijk. De mensen zyn niet onvriendelijk, maar tamelijk gesloten. Men vertelde ons dat ze moe zjjn van alle vreemdelingen: bezetting, daarna de invasie ze willen liever op zichzelf zijn en ze hebben hun eigen zorgen. Ze lezen de grote koppen in de krant over de schandalen in Frankrijk (Roussy, de rector van de Parijse universiteit!) en de zuiveringsprocessen en er is steeds weer nieuws over stakin gen. Bijna achter alle winkelruiten hangt hier momenteel een be kendmaking: „a nos clients. Dit huis zal op 4 Juni gesloten zijn uit protest tegen de excessen der geleide economie, (les excès du di rigisme) die de bonafide handel verlamt, de bevoorrading der ma gazijnen belemmert en de consu ment verplicht tot allerlei nutte loze formaliteiten zonder in zjjn behoefte te voorzien". De staking van de autobus dienst liep Zondag af en bezorgde ons blaren toen we te voet in de brandende zon heen en weer naar Arromanches liepen (20 km.) Vier dagen BayeuxOp alle terrasjes hebben we cider gedron ken en wijn, zoals dat naar onze opvatting „ambassadeurs" van 'n andere natie betaamt. Onze missie dit in alle be scheidenheid achten wij volko men geslaagd. Wij kweekten zo veel „goodwill" dat alle „patrons" van achter het buffet kwamen wanneer wij voorbjj slenterden om ons de hand te komen schudden: „Alorsga va?" Zo zijn wij, maar het wordt steeds moeilijker om dan zo maar har teloos en koel door te lopen. Daarom gaan we weg want zó zjjn we ook. Het afscheid van het stadje zélf is nog moeilijker. Overal die doorkijkjes achter hoge smeed ijzeren hekken met daarachter luie overzonde binnenplaatsen, waar een poes in de vensterbank soest, achter een paar andere smeedijzeren krullen. De eeuwenoude huizen met het typische houten vakwerk, de bui tenplaatsen, hoog ommuurd, waar in het schemergroen mysterie van een wèggedroomd park het grijs van een gevel zichtbaar is, met een wapen en vergulde leeuwen voor het bordes. De kathedraal Voor anderen is 't scheiden nog moeilijker. Een Engelse jonge vrouw, onveranderlijk in het zwart, zit elke avond bij het open raam van „Lion d'Or" en praat afwezig met haar moeder. Er is niet ver van Bayeux een groot Engels kerkhof. Bayeux, Juni '47 J. W. HOFWUK Met de „Veendam" is gisteren mgr. Martin Lajeunesse, Oblaat van Maria en apostolisch vicaris van Keewatin in Noord-Canada, die in Rome het generaal kapittel van zijn congregatie heeft bijge woond, via New York naar zijn vaderland teruggekeerd. Alvorens te vertrekken, is mgr. Lajeunesse zo vriendelijk geweest ons in de gastvrije pastorie van pastoor Leesberg aan de Lange Hilleweg te Rotterdam, waar hij logeerde, te ontvangen om ons een en ander te vertellen over zijn reusachtig vicariaat, dat zich uit strekt over de z.g. Noordweste lijke gebieden, Manitoba, Sas katchewan en een deel van Ontario. Het vicariaat van mgr. Lajeu nesse heeft een oppervlakte van niet minder dan 212.000 vierkante mijlen, doch er leven in totaal slechts 28.000 mensen, van wie er 9000 katholiek zijn. De zielzorg onder deze katholieken, onder wie 3000 blanken en 6000 Indianen, wordt waargenomen door 45 mis sionarissen. Met het oog op de uitgestrekt heid van zijn vicariaat, heeft mgr. Lajeunesse het in drie delen verdeeld. Voor een visitatiereis in elk daarvan heeft hij een jaar nodig, zodat hij iedere drie jaar zijn gehele vicariaat heeft ge visiteerd. Gebaande wegen, of spoorwegen kent dit nog maagde lijke gebied niet, zodat mgr. Lajeunesse des zomers per cano en des winters met een honden slee moet reizen. De enige ver binding met de beschaafde wereld is een spoorlijn, welke eindigt in zijn residentie, Le Fas, in Mani toba, een plaats, die 3000 zielen telt. Voor het afleggen van bij zonder grote afstanden bedient mgr. Lajeunesse zich soms van 't meest moderne vervoermiddel, het vliegtuig. Aangezien hijzelf niet over een vliegtuig beschikt, maakt hij echter uitsluitend in spoedgevallen gebruik van dit Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een scherpe protestnota aan de Russische commandant in Hon garije ongesteld, waarin het jongste optreden van de Russen aldaar een ernstige interventie in de interne aangelegenheden van Hongarije wordt genoemd. Dit werd meegedeeld door Ame rikaanse functionarissen. In de nota wordt voorgesteld, de toestand aan een onderzoek door de drie bezettende mogend heden te onderwerpen. Voorts heeft men laten doorschemeren in de nota, dat Amerika stappen zal ondernemen, wanneer geen bevredigend antwoord Wordt ont vangen. De nota is nog niet aan de Hongaarse regering overhandigd. Men hoopt vóór de verzending nog nieuws uit Hongarije te ont vangen. Functionarissen te Washington zeiden, dat het mo gelijk nog 24 uur zal duren, al vorens de nota in zijn definitieve vorm zal worden verzonden. Naar verluidt, heeft het ont-" werp van de nota de volledige goedkeuring van president Tru- r an, die Donderdag de jongste gebeurtenissen een schanddaad heeft genoemd. Professor Wetallus, de wereld beroemde zoöloog, psycholoog en ootopoloog uit Emmer Compas- cuum, die er in geslaagd is, wenk brauwen te doen groeien boven het oog van een schelvis en die een brilslang heeft geleerd, een fles oude klare in evenwicht te houden op zijn staart, heeft zich per vliegtuig naar Napels bege ven, om deel te nemen aan de experimenten met de octopus. Gedurende twaalf uren, vijftien minuten en vijf-en-twintig secon den sprak hij in het bijzijn van de octopus met tussenpozen van vijftien seconden langzaam en duidelijk het woord „bureaucra tie" uit. De octopus, die in een onrustige sluimer was gevallen, reageerde niet. Een poging van de professor om de octopus er toe te bewegen, zijn vangarmen door de armsgaten van een katoenen borstrok te la ten steken, mislukte volkomen. Thans zal de professor de schrijf machine-proef doen, waaruit zal blijken, of de octopus de drama's van Vondel en de gedichten van Gorter kan uittikken door met zijn zuignappen de toetsen te bewer ken. Naar verluidt, blijkt uit het ontwerp, dat het Amerikaanse ministerie reeds tot de conclusie is gekomen, dat de Russische com mandant in Hongarije rechtstreeks betrokken is bij de gebeurtenissen, die vorige week tot het aftreden van de eerste minister Nagy heb ben geleid en dat hij zich derhalve schuldig heeft gemaakt aanNdirec- te interventie in interne Hongaar se aangelegenheden. Het is nog niet bekend, of de Russische commandant reeds ge antwoord heeft 'op een dezer da gen door de Amerikaanse vertegen woordiger in de geallieerde be stuurscommissie gedaan verzoek copieën over te leggen van docu menten, die tot Nagy's aftreden hebben geleid. (Zoals gemeld, heeft Engeland op een zelfde verzoek een weigering ontvangen). Men vermoedt, dat het ministerie van buitenlandse zaken met de ver zending der nota wacht op een antwoord op dat verzoek. In de nota wordt er op gewezen, dat, wanneer geen bevredigend antwoord wordt ontvangen, Ame rika ertoe zou kunnen besluiten de kwestie voor de V. N. te bren gen, zoals deze week door Sena tor Vanaenberg in overweging is gegeven. Hongarije heeft plaatsvervan gers benoemd voor de gezanten te Washington en Bern, die hebben geweigerd naar Boedapest terug te keren. Paul Marik, vroeger kanselier bij de Hongaarse ambassade te Washington, is tot zaakgelastigde aldaar benoemd, terwijl Desteri Bange te Bern zal optreden in de plaats van Gordon. Gemeld wordt, dat de Hongaarse gezanten te Parijs en Ankara heb ben geweigerd de nieuwe Hon gaarse regering te vertegenwoor digen. De Hongaarse gezant te Parijs, heeft aan het Franse ministerie van buitenlandse zaken een brief doen toekomen, waarin hij ver klaart, zich niet te beschouwen als vertegenwpordiger van de nieuwe Hongaarse regering. De vroegere Hongaarse gezant te Washington, Aladar Szegedy- Maszak, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken twaalf leden der Hongaarse legatie, die geweigerd hebben de nieuwe regering te Boedapest te erkennen, asyl heeft verleend. De gezant drong er op aan, dat de Hongaarse kwestie aan de V.N. zal worden voorgelegd. Tevens maakte hij de tekst bekend van de nota, welke hij aan het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken heeft dogn toekomen en waarin hij de sovjet-unie er van beschuldigt, dat zy Hongarije economisch en politiek tot sla- verny' wil brengen. Bela Varga, de vroegere voor zitter van het Hongaarse parle ment, beschuldigd van medeplich tigheid bij een complot tegen de Hongaarse republiek, houdt zich, naar thans vernomen wordt, te Wenen schuil. Dertig agenten van de Hongaarse geheime poli tie zijn te Wenen aangekomen. De Hongaarse legatie te Wenen heeft om bijzondere bescherming door de Oostenrijkse politie ver zocht. Naar gemeld wordt, staat het Hongaarse leger de laatste vier dagen onder rechtstreeks toezicht van Russische officie ren, die een strenge discipline handhaven. vervoermiddel met het oog op de zeer hoge kosten. De bevolking van zijn vicariaat bestaat hoofdzakelijk uit Indianen die in hun levensonderhoud voor zien met jagen en vissen en han delaars. Dr laatste tijd zijn er evenwel rijke delfstoffen ont dekt, welke tal van vreemdelin gen hebben aangetrokken. Flin Flon b.v., een plaats van 9000 in woners, heeft zjjn ontstaan te danken aan de zeer rijke koper mijnen, welke daar worden ge ëxploiteerd. De winters in het vicariaat van mgr. Lajeunesse zijn buitenge woon streng. Herhaaldelijk komt het voor, dat er temperaturen van 65 graden onder nul worden ge registreerd. Mgr. Lajeunesse, die tijdens zijn bezoek aan Europa een rondreis door Nederland heeft gemaakt, verklaarde diep onder de indruk te zijn van de energie en voort varendheid, waarmee het Neder landse volk arbeidt aan het her stel van zijn door de Duitsers ver woeste land. Grote bewondering had hij ook voor de wijze, waarop ons land is gecultiveerd en voor de rust en orde, welke alom heer sen. Op zijn reis naar Rome heeft hfl in Frankrijk en in Italië zelf andere ervaringen opgedaan. Van Doorne's Aanhangwagen Fabriek te Eindhoven, die in April 1923 met twee man perso neel startte, nam dezer dagen haar 500ste arbeider in dienst Op 1 Jan. 1946 bedroeg het personeel 384. Voor de wederopbouw van Ne derland heeft het bedrijf een be langrijke bijdrage geleverd door de serie-productie van opleggers en aanhangwagens. De toekomst plannen van de D. A. F. omvatten de fabricage van autobussen, vrachtbussen, opleggers en trolley bussen. De verwachting is gewettigd, dat het aantal werknemers het volgende jaar nog aanzienlijk zal worden uitgebreid. Aan Coevorden en Schoonenteek Een groot gedeelte van hei Haagse corps diplomatique heeft Donderdag 'n bezoek gebracht aan Coevorden en haar tentoonstelling en aan het boorterrein der Bataaf se te Schoonebeek. Per extra- trein reed het uitgebreide gezel schap naar Coevorden, dat zich op zijn best getooid had, voor het hoge bezoek en zich uitermate had ingespannen om de vertegenwoor digers der mogendheden te doen zien, dat ook in de grensgebie den de Nederlanders hun spieren spannen voor de herbouw van bet vaderland. Met grote belangstelling namen de diplomaten van de verschillen de stands kennis, van wat handei, industrie en landbouw presteren, maar zagen ook hoever Drenthe is voortgeschreden op het gebied van het gemeenschapsleven van sociale zorg, onderwijs, voorlich ting en coöperatieve gedachte. Het gemeentebestuur bood de gas ten een lunch aan. In de middag bracht het gezel schap een bezoek aan de B. P. M.- terreinen, de boortorens en de olie bronnen der Bataafse. Het bedrijf was in volle gang en trok gespan nen aandacht. Te ongeveer zes uur vertrok het gezelschap weer naar de residen tie. Het Tweede-Kamerlid Deering heeft aan de minister van Onder wijs gevragd of het juist is. dat Z. Exc. voornemens is aan de bjjz.. en gem. kweekscholen een aantal lesuren voor godsdienston derwijs te subsidiëren boven en behalve het thans geldende aantal van 104 gesubsidiëerde lesuren en zo ja, of hij dan bereid is mede te delen, welke reden hem heeft ge leid thans tot bovenbedoelde maat regel over te gaan. Event, vraagt hij voor de rijkskweekscholen een gelijksoortige regeling. KARDINAAL SPELLMAN, aartsbisschop van New-York, vierde' zijn verjaardag o.m. met da boys van Lincoln Hall, een katholieke liefdadig heidsinstelling. De boys blazen de kaarsjes op de verjaardagstaart uit. redders GEEERD In November 1945 zagen de twee lichtwachters van de vuurtoren van Nieuwesluis bij Breskens, S. Visser en J- Kemel, hoe een sleep boot met een lichter op sleeptouw in hevige storm in moeilijkheden verkeerde bij het binnenlopen van de Wielingen. Hulpeloos dreven de schepen in het met mijnen bezaai de water en weldra liep de lichter vast. IJlings snelde het tweetal er heen, het gevaar niet achtend en ze wisten de mannen van de sleep boot de Franse Creuse te overtuigen van de noodzaak op de lichter over te gaan. Amper was dit geschied of een ontploffing weerklonk, een mijn had de sleep boot getroffen en vernietigd. Mid den in het water staande hebben de beide mannen een lijn aan de lichter weten te bevestigen en een dit vaartuig door een mijnontplof- voor éen terwijl intussen ook fing ernstig werd beschadigd hebben zij daarlangs de elf schip breukelingen in veiligheid weten te brengen. Op het Franse consulaat te Rot terdam hebben zij thans, onder warme betuigingen van hulde, beiden de zilveren eremedaille le klasse van de koopvaardij mogen ontvangen als erkenning van hun dapper en menslievend optreden. ZONDAG 8 JUNI. 7OOQ0OO Op het vliegveld was men druk in de weer. De commandant van het vliegveld, had zo juist een telefoontje van de commissaris ontvangen, dat zo snel mogelijk drie jagers in gereedheid moesten worden gebracht. Binnen het kwar tier zouden drie van zijn piloten verschijnen, die nog even een kar weitje hadden op te knappen. De commandant liet onmiddellijk de jagers naar buiten rollen, de mon teurs keken nog vlug de motoren na, de benzine-tanks werden ge vuld en na een kwartier was alles gereed voor de start. Precies op tijd zwenkte een politie-auto het veld op. Drie mannen sprongen naar buiten en liepen op de com mandant toe. „Wij zijn van de po litie", zeiden ze. „Zijn de toestel len gereed?" „Klaar voor de start", antwoordde de commandant. „Oké", was het antwoord. Waarna de mannen zonder tijd te verliezen op de vliegtuigen toe stapten en achter de stuurknuppel plaats namen. En nog geen tien minuten later bevonden de jagers zich reeds in de lucht en vlogen zij regel recht naar de plek, welke de com missaris had opgegeven. HILVERSUM I (301 M.) 8 VARA 10 VPRO, 12 AVRO, 17.30 VARA, 20 AVRO. 8 Nieuws: 10.30 Prot. kerkdienst; 11.45 Prof. Schermer- horn spreekt; 12 Gram.; 12.30 Zon- dagclub; 12.40 Zang; 13 Nieuws; 13.i5 Musette; 13.50 N. S.; 14 Boek- bespr.; 14.30 Kurhausconcert (Film- pr.j; 16.30 V. d. vrouw; 16.40 Sport 17 VPRO; 17.30 Ome Keesje: 18 Nieuws en sport; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19 Radiolympus; 19 30 Sextet; 20 Actual.; 20.15 Muziek; 20.45 Hoorspel; 21.10 Report.; 21 20 Orkest; 22.15 Voordracht; 22.30 Kwartet; 23 Nieuws; 23.15 Sky- masters: 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8 NCRV, 9.45 KRO, 17 NCRV, 19.45 KRO. 8 Nieuws; 8.30 Prot. kerk dienst; 10 Pontificale Hoogmis; 11.30 Trio; 12 Gram.; 12.15 Boek- bespr.; 12.30 Klaas van Beeck (13 Nieuws)13.45 Apologie; 14.05 Gram.; 14.15 Jeanne d'Arc; 16 Gram.; 16.20 KVP; 16.30 Ziekenlof; 17 Prot. kerkdienst; 18.30 Gram.; ^.lö Bijbel; 19.30 Nieuws; 19 45 Sport; 20 De gewone man; 2015 Zangspel; 21 Septet; 21.15 Hoorspel 22 Septet: 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram. MAANDAG 9 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) AVRO 7 Nieuws, gymn., en gram. 11 Caus. 11.15 Viool; 11.45 Ber. uit Indië; 12 Trio; 12.30 Gram.; 13 Nieuws; 13.15 Harmonie; 13.50 Mu ziek; 14.20 Caus.; 14.35 Muziek; 15 Gevar. prog.; 16.30 Opera; 17 Sky- masters; 17,30 V. d. padvinders; .17.45 Caus.; 18 Nieuws; 18.15 Gram 18.30 V. d. Ned strijdkr.; 19 Viool 19.30 Caus.; 19.45 Volkstuin; 20 Actual.; 20.20 Orkest; 20.40 Caus.; 20.55 Afscheid; 21 Puzzle; 21.20 Mu ziek; 21.40 Hoorspel; 22.30 Engels prog.; 23 Nieuws; 23.15 Jazz. HILVERSUM II (415 en 218 M.) NCRV. 7 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11 Gram. 11.15 Boekbespr.; 11.35 Metropole- ork.; 12.15 Gram.; 12.30 Bachmuz.; 13 Nieuws; 13.15 Piano; 14 Caus.; 14.20 Sextet; 15 Gram.; 15.15 Trio; 16 Bijbel; 16.45 Gram.; 17 Orgel; 17.30 Sport; 18.30 Zang; 19 Nieuws; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Report.; 20 Caus.; 20.15 Concert; 20.55 Viool; 21.15 Caus.; 21.30 Vlaanderen zingt 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23 Gram. Morgen begint de strijd der districtskampioenen om de „Gouden Plak", de laatste ja ren nu we niet meer ruim in de edele metalen zitten denk beeldig geworden ereprijs voor de club, welke zich het sterkste toont onder de afdelingsverte genwoordigers, welke in eigen rayon de titel verwierven. Het wordt weer, evenals vorig jaar, een zware kamp, waarvoor de deelnemers in het tijdvak van 8 Juni tot en met 13 Juli twee maal per week in het veld geroe pen worden. Van het zestal, dat het vorig seizoen de keurbende uitmaakte, zijn thans Ajax, NEC en Heerenveen weer aanwezig als representant resp. van Afdeling I, het Oosten en het Noorden. In fyet Zuiden zijn N.A.C. en Lim- burgia opgevolgd door B.V.V. en M.V.V., terwijl District II de bus gemist heeft en nog in de onze kerheid verkeert of Volewijckers dan wel Blauw Wit de opengeval len plaats van Haarlem zal inr nemen. Morgen begint deze competitie met de wedstrijden AjaxHee renveen en M.V.V.N.E.C. Geluk kig is de temperatuur aanmerke lijk gedaald zodat onder minder abnormale omstandigheden kan worden gespeeld. Eerste klas Voor de eerste klas-competitie worden nog enige restantjes op gemaakt. Het belangrijkste nummer is hierbij de wedstrijd, welke Blauw-Wit Zaterdagavond in IJmuiden tegen Stormvogels speelt. Wanneer de Amsterdammers het niet tot een overwinning zouden brengen, is Volewijckers meteen kampioen van district II; zegevie ren de zebra's, dan moeten ze tegen hun stadgenoten uitkomen om te beslissen, wie van beide de mata dor zal zijn. In het Noorden moet de defini tieve drager van de rode lantaarn nog worden aangewezen. Hiervoor komen nog in aanmerking Emmen (13 uit 19), Velocitas (11 uit 19) en Frisia (9 uit 18). Morgen moet Emmen naar Be Quick, Velocitas en Frisia bespelen eigen terrein met resp. Sneek en Veendam als tegenpartij. Wanneer Frisia ver liest en de anderen winnen, is de kous af, doch er zijn tal van andere mogelijkheden, welke men aan de hand van de gegeven cijfers kan nagaan. Emma moet vanavond om 7 uur de eerste consequentie dragen van het feit, dat zij de competi tie als no. laatst heeft afgesloten. De Dordtenaren spelen namelijk met als tegenpartij de ex-eerste klaseer K. F. C. uit Koog a. d. Zaan hun eerste wedstrijd in de promotie-degradatie-competitie. De Kogers hebben een goed seizoen achter de rug en zullen dit stellig willen bekronen met een terugkeer naar de omgeving waarin zij in vroeger jaren menig succes behaal den. De derde speler in dit stuk is Zeeburgia uit Amsterdam. Na de 04 zege van S. V. V. op Excelsior verleden week. ko men thans in Schiedam de beide tweedeklaskampioenen S. V. V. en V. U. C. tegen elkaar. Als wij ons niet vergissen, is Excelsior haar door 18.) Wat zou het ongeveer waard zijn? vroeg Stevenson. Als het inderdaad een authen tiek portret van een koningskind is, wel, dan zou ik er minstens 250.000 gulden voor over hebben. Sevenson gaf een kreet van ver bazing. Foxcroft zag in dit alles bewijs voor zijn theorie: Zie je nu wel, ik heb het Je wel gezegd. De man wanhoopte eraan het begeerde schilderij in handen te krijgen en bedreef de moord. Er gebeuren wel moorden om 25 gulden of nog minder. Colton had stil staan denken en sprak nu zijn gedachten uit: Aan de andere kant, vind ik het toch wel een vreemde geschie denis. Ik heb Lardeau vele malen ontmoet en ik kan hem beslist niet als een misdadiger zien. zelfs al is hij een excentrieke zonderling. Hij is bekend, zoals ik al zei, in alle kunstcentra van Europa en Ame rika. Ik weet werkelijk niet goed, Wat hiervan te denken. Heeft u er idee van, mr. Col- ton, waar hy zich op het moment ophoudt? Geen idee, mr. Stevenson! Hij houdt dat altijd geheim en dat is minder zonderling, dan u zich waarschijnlijk voorstelt, im mers: hij heeft meestal zeer kost bare schilderijen van oude mees ters bij zich, die hij hier of daar opgekocht heeft en hij loopt er niet mee te koop, waar hij die tij delijk heeft ondergebracht. Al deze mededelingen brach ten Stevenson in een pessimistische stemming: Ik vrees, dat we hem nooit te pakken zullen krijgen, Foxcroft, zei hy timide. Maar Colton deelde deze mening niet. Ik geloof eerder het om gekeerde. Hij is overal bekend waar schilderkunst een voorwerp van winstbejag of bewondering is Nu zult u zeggen, dat hij zich daal de eerste jaren niet zal vertonen, maar dat betwijfel ik zeer. Hij is dermate bezeten door zijn liefde voor de kunst, dat hij het geen tien dagen zonder zou uithouden Het was inmiddels tijd voor de trein geworden en het gezelschap nam afscheid. Foxcroft beloofde, ervoor te zullen zorgen, dal in New York uitgebreide nasporingen naar professor Lardeau zouden worden gedaan. Colton van zijn kant zou zich in verbinding stel len met el zijn kyaatralMlw, to wel in als buiten New York, en die verzoeken hem te waarschu wen. zodra professor Lardeau werd gesignaleerd. Wel vijf, zes keer zei Foxcroft nog: We zijn op de goede weg, dat zul je zien! Het was bijna donker, toen het echtpaar Stevenson en Mary in Greatport aankwamen. Stevenson bracht zijn vrouw naar haar ou derlijke woning en ging zelf met Mary naar haar huis. Zij spraken geen woord toen ze door de tuinen liepen. Eerst toen ze het huis be reikt hadden, zei Stevenson: Ik wil Davison even spre ken. De huisknecht kwam binnen. Is er vandaag niets bijzonders voorgevallen, Davison? Niets, mr. Stevenson. Al leen heeft inspecteur Harper het hele tuinpersoneei ondervraagd in verband met Brauman. Is het waar, mr. Stevenson, dat die zich giste renavond heeft opgehangen? Ja. Davison zuchtte: Dat verklaart dus alles! Hoe bedoel je? Wel, dat verklaart de mis daad. Was ik toch maar niet naar boven gegaan om een pUpje op te steken Was ik maar hier ge bleven! Maar lk mocht van mr. Mantlet!) altijd naar boven. *o- dra hrj zjjn middagdutje begon. Hij was buitengewoon welwillend. Je moet je daar geen zor gen over maken, Davison. Wie kon nu op zoiets bedacht zijn? Dank u, mr. Stevenson, ant woordde de huisknecht, erkente lijk voor deze geruststelling. Ste venson begaf zich nu naar de wo ning van de Hansen, een collega van Brauman. De man had hem bltlkbaar al zien aankomen, want Stevenson hoorde, dat hij tegen zijn vrouw zei: Weer zo'n' vraag baak! Stevenson trachtte met een grap je het vooroordeel weg te ne men en voegde hieraan toe; Bo vendien is er niet veel te vragen, want zonder twijfel heeft inspec teur Harper alles al gevraagd, of, om by uw beroep te blijven: alle gras voor mijn voeten wegge maaid. Dat heeft hij zeker gedaan, mr. Stevenson. Heeft hij de kamer van Brauman onderzocht? Ja, geen piekje heeft hij overgeslagen. Hy heeft een map met brieven en andere papieren meegenomen. Mag lk de kamer ook nog even bekijken? Natuurlijk, mr. Stevenson. Maar ik geloof niet, dat u er nog Iets vinden zult. Hij geleidde de schrijver naar hat vertrek, waar Brauman ver blijf had gehouden. Tot de groot ste verwondering van de tuinman keek Stevenson nauwelijks de ka mer rond, doch liep zonder dra len naar het raam toe, schoof het open en uit het feit, dat dit zon der enige moeilijkheid gebeurde concludeerde hij, dat beide raam- koorden intact waren. Vervolgens deed hij met de andere ramen hetzelfde, met eender resultaat. Stevenson zag de verbaasde blik van Hansen en vond het 't beste om zyn vreemd gedrag te ver klaren. Brauman heeft zich op gehangen aan een raamkoord. Maar hier ontbreekt er geen, dus hij moet er een uit 'n ander raam hebben gesneden. Er zijn in deze dienstwoning vele ramen, mr. Stevenson. Ook in de schuur met de gereedschap pen en die, waar we de zaden en bloembollen bewaren, zyn er ver scheidene. Misschien heeft Brau man er daar een van gekomen. We zullen ze sen voor een bekijken. Is het goed, dat ik met het huis begin Hansen had geen bezwaar en kamer na kamer werd bezocht, maar aan geen der ramen man keerde gewicht of koord, y Vervolgens gingen ze alle schuren af, maar ook daar werd geen koord gemist. Dit verraste Stevenson ten zeerste. Hi) was er zo goed als zeker van geweest, te sullen ontdekken, waar Brauman het koord vandaan gehaald had. Hfl besloot, Harper te vragen hem het bewuste koord voor een de gelijk onderzoek ter hand te stel len, tenminsteals Harper het niet reeds had weggegooid. Gis teravond had hij in de gauwig heid al geconstateerd, dat het koord half versleten was en dus niet uit een raam moest zijn los gesneden. Hoe de man er was aangekomen, was nu werkelijk een raadsel. Stevenson dankte Hansen en ging naar de dienstwoning bij de poort, waar hij de oude Nate Griswold toestemming verzocht dq ramen te inspecteren, maar ook daar was het resultaat nihil; geen der ramen miste een koord. Stevenson keerde terug naar 't huis van zijn schoonvader, waar Sally hem onrustig opwachtte: Je moet hier blijven, Harley, want dadelijk komt de inspecteur. Hij moet 'je noodzakelijk spreken en blijkt er opgewonden over een of ander. Inspecteur Harper? Ja. hyO, daar wordt juist gebeld. Misschien is hij daar al. Dat was inderdaad het geval. De man bleek werkelijk geschokt en met een geagiteerd gebaar no digde htj Stevenson uit even in de gang te komen. (Wordt vervolgd,) plaats In de eerste klas reeds ao goed als kwijt Of S. V. V. dan wel V. U. C. de ovolger zal wor den, moet nu in eerste instanüa met de Schiedammers in het ter reinvoordeel worden uitgemaakt De winnaar van morgen kan de return-match straks in Den Haag geruster tegemoetzien. In District 3, het Oosten, heeft Tubantia in Rheden. Zwolse Boys en Rigtersbleek zjjn riva len te zen. De aftredende eerste klasser is goed gestart met een 31 zege in Hengelo over Rhe den, terwijl de Zwolse Boys thuis een 10 meerderheid over Rig tersbleek bevochten. Morgen wordt gespeeld RigtersbleekTu bantia en RhedenZwolse Boys- In de Brabantse afdeling begon RK.TV.V. met een 20 nederliag in Valkenswaard tegen De Valk, dat tevoren in de liftwedstrijd te gen T-S-C met 31 was geklopt- Voor morgen staat R.K.T V.V T S.C. op het programma. In het Limburgse di strict is Brabantia begonnen met een 21 overwin ning op en in Sittard. De derde gegadigde is nog rtiet aangewezen. Ook in het Noorden is het wach ten nog op de namen-der betrok ken dubs. In de strijd tussen de hekke- sluiter van de 2e klas A en de kampioenen der 3e klassen A. B en C treedt het Goudse O. N. A. in Utrecht aan tegen de tweedeklas ser Hercules en leveren de Rot terdamse Mussen vanavond in het Peijenoord-stadion slag tegen T. Y. B. B. uit Haarlem. De degradant van 2 B, Vios. neemt het op tegen Cromvliet, een Haagse derby. Een plaatselijke ont moeting is ook de strijd tussen de beide Dordtse derdeklaskam pioenen Fluks en E. B. O. H. De uitslag van de ontmoeting Bo degravenLugdunum brengt meer tekening in de strijd 3 A, 4 A, 4 B. Een Haagse derby is H. P. S. V. kamp. 4 CTexas (kamp. 4 D); een tweede nederlaag zou de kan sen der politiemannen om zeep brengen. Hoek van Holland moet zich ver dedigen tegen de op schitterende wijze kampioen van 4 E geworden S, F. C. Merwesteiin werd vorig Jaar ten koste van Papendrecht kampioen doch bleef in de promotie-compe titie steken. Nu kloppen beiden aan de poort van de 3e klas; de win naar van morgen zal de grootste belager van R. D. M. blijken. Het is duidelijk dat Archipel zon der meer degradeert; de nieuwe derdeklasser wordt dus Naaldwijk of Siod; zij ontmoeten elkaar mor gen in het Westland. Verder nog in de le klassen: V. S. V.—E. D. O.. D. H. C.—Xerxes en ExcelsiorNeptunus; in de 2e Elinkwijk—Sliedrecht; in de 3e klassen niets; en- in de 4e iJdas- sen: U, S. C.—K. R. V. C. Duno D. H. L. SchoonhovenDONK CeleritasAmmerstol en Hion Hillesluig (bij een overwinning van Hiliesluis Is een beslissings wedstrijd Hermandad—Hiilesluis om het kampioenschap van 4 J nodig). Op het onzijdige terrein van da Noordwykse Sportvereniging zal Zondag de strijd gestreden worden om het competitie-kampioenschap van Nederland tussen de twee af- delingskarnpioenen Leimonias I en DDV I. Zoals uit het rangltjstja bl'jkt, dat wij begin dezer week gaven, heeft elk onbedreigd dit afdelingskampioenschap gewonnen; zij zijn onbetwistbaar de sterkste ploegen van ons land. Evenais in vroegere ontmoetingen tussen bei de clubs .kan het ook nu interes sant worden, want een overwicht van de ene op de andere bestaat er voorshands niet. Stuk voor stuk zullen de elf partijen span ning kunnen geven. Zo b.v Wil ton tegen de reserve van de Da- vis-beker. Krijt, die zich ook te gen Rinkel goed geweerd he -' Dan mej. Counuerque tegen r Hermsen of wellicht mej. V. d v En niet te vergeten de dubbe'1 herendubbels in het biizon WiltonBouman tegen Krü' d. Kruk e. aLeimonias heef' steun gekregen van Van Me°" Jr., doch ingespeeld bleek die r niet te zijn. Misschien na deze w van training wél. Om het kampioenschap van de afd. RotterdamDirkslandRCR. RCRDirksland. Beslissingswedstrijd: R. M. L O. T. V. V. 2de klas A: Singelkwartier Roga, SoagSVWR, Vierpolders ODI; B: Vios RGLZ. SVDPW Voorwaats; C; ZVC—DKS; 3de klas A: GBR—-RJB: B: TOGB— Bltjdorp, GVMD-DNB; C: WF— VIR, DLB—West End, Zuiderster —Don Bosco, TelefoonVarken oord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5