Republikeinse nota gereed Eis van helft der regering De stakingen in Frankrijk Opzienbarende arrestaties Spanje nominale monarchie De naastenliefde moet winnen C.G. weer naar Indonesië Wat de C.G. verder gaat doen t Een gezonde geest, maar in een gezond en getraind lichaam Wijziging dienstplichtvoor- ziemngen-wet Naar vorming van wereldbond Vrije uitwisseling van groenteen fruit tussen België en ons land DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vandaag volgt publicatie Netlerl. schepen Bakkers werken weer Paulette Goddard Wordt de klok teruggezet? Nieuw schip Henri de Greeve en zijn kerngroep Prijzenkwesties (59ste JAARGANG MAANDAG 9 JUNI 1947 No. 203.14 Prof. Schermerhorn hoopvol ALS ZIJ IN INDONESIË TERUG IS OOK AMBTENAREN DREIGEN in Russische zone vrijgegeven VREDESMONUMENT TE CAEN Bezoekt deze inaand ons land PROTEST VAN LERAREN LICH. OPVOEDING Tegen ministeriële maatregelen EEN BRUG NAAR SCHOUWEN-DUIVEL AND - Momenteel worden in de Gre- velingen peilingen gedaan in ver band met plannen ,die zouden zijn ontworpen voor een brug- verbinding van Schouwen Duive- land met Goeree Overflakkee. Verlenging overbruggings periode onvermijdelijk WET DOOR PARLEMENT AANGENOMEN TIJDENS ONTHULLINGS- PLECHTIGHEID OVER- LEDEN voor de Holland-Am .-Lijn A.T.O.-STAKING TEN EINDE CLUB VOOR GEWONDE MILITAIREN Reeds een post van 40.000 brieven per maand SLAPENDE GEVEL- TOERISTE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 1 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs ep aanvrage bjj da Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Ten aanzien van de vorming van een tussen-regering stelt, naar de politieke redacteur van Aneta van betrouwbare zijde verneemt, de republikeinse ant woordnota voor, dat de Neder landse en de republikeinse rege ring op grond van artikel 2 van Linggadjati te ramen beraad slagen over de vorming van een tussen-regering voor geht»! In donesië, waarvan minstens de helft der leden uit vertegen woordigers van de repi 'hek zou moeten bestaan. De republikeinse regering er kent Oost-Indonesië en Borneo, daarbij aantekenend, dat de tot standkoming daarvan niet vol gens haar wensen is geschied. Wat Oost-Indonesië en Borneo Na een verblijf in Nederland van tien dagen, zijn Zondagoch tend om 6.15 uur de leden van de commissie-gen raai, prof. W. Scher merhorn en M. van Poll van Schip hol af met een Skymaster van de Netherland Government Air Trans port naar Indonesië vertrokken. ZU werden uitgeleide gedaan door prof. mr. C. P. M. Romme, voor zitter der Tweede Kamerfractie van de K.V.P., de heer J. M. Kive- ron, secretaris-generaal van het ministerie van Overzeese gebieds delen en de heer Koos Vorrink. Tegenover een A.N.P.-verslagge- ver verklaarde prof. Schermerhorn goede hoop te koesteren, dat met vereende krachten een bevredi gende oplossing zal worden be reikt „Er wordt gei proken over tegen voorstellen, welke van republi keinse zijde gedaan zonden wor den", aldus prof. Schermerhorn. „Of znlke voorstellen zullen vol doen aan de door ons tér voort zetting van de besprekingen ge stelde voorwaarde, zal uiteraard afhangen van de aard dezer voor stellen." betreft, stelt de republiek voor, over en weer kantoren te openen. Na de totstandkoming van een tussenregering blijft de commis sie-generaal samen met een repu blikeinse delegatie het vetorecht houden voor de hoofdpunten van het regeringsbeleid. Wat de militaire voorstellen be treft, acht de republikeinse rege ring een gezamenlijke gendarme rie van Nederlanders en republi keinen voor het republikeinse ge- bie onaanvaardbaar. Na de publicatie zou Sjahrir enige dagen vacantie nemen. Hij zou gisterenmiddag de antwoord nota uiteenzetten voor het werk comité van het K.N.I.P. Het ligt in de bedoeling van Hatta op doorreis naar Sumatra via Bantam een beleefdheidsbe zoek aan Van Mook te brengen. Zondagmorgen is Hatta te Ba tavia aangekomen. Hij zal onmid dellijk doorreizen naar Sumatra, daar hij het Nederlandse voorstel om Van Mook in de gemeenschap pelijke kantoren van beide delega ties te ontmoeten, niet heeft aan vaard. Op het station te Batavia had zich een enthousiaste menigte van circa 3000 man verzameld, die door Hata werd toegesproken. Behalve van de T.R.I. was er ook Nederlandse militaire bewaking aanwezig. Eert parlementaire medewerker ^an het A.N.P. schrijft: De laatste dagen doen hier te lande berichten de ronde, zowel uit Nederland zelf, als uit de re publiek ifkomstig, waarop van regeringszijde nog niet is gerea geerd. Het bericht, dat de com missie-generaal bij een eventueel ongunstig antwoord van de repu bliek niet meer naar Batavia zou terugkeren is door de feiten ach terhaald. De heren Schermerhorn en Van Poll zullen enkele dagen na het verstrijken van de in de nota gestelde termijn zich weer in Ba tavia bevinden. Hier en daar vroeg men zich af, wat de commissie-generaal daar nu gaat doen. In politieke kringen wekt deze terugkeer echter geen verwondering. Men oordeelt zelfs, dat niet anders te verwachten was. Het is immers de commissie-gene raal, die de nota heeft aangeboden en zij moet dus het antwoord in ontvangst nemen, waarna zij zal hebben na te gaan, welke conse quenties zij uit dit antwoord trekt, namelijk, of zij haar mandaat al of niet zal neerleggen. Weliswaar is de heer Van Mook op het ogenblik in Batavia, maar wanneer deze „op z'n eentje" deze zaak zou afdoen, terwijl zijn beide medeleden hun houding in Neder land afzonderlijk zouden bepalen, zou dit allerminst een fraai figuur zijn. Het lijkt dus gewenst, dat de commissie-generaal in pleno te Batavia aanwezig zal zijn. Berichten uit republikeinse bron spreken over verwerping der nota en over tegenvoorstellen van Sjah rir. Volgens eze berichten bestaat er dus een ernstige kans, dat de C.G. spoedig na haar aankomst de tocht naar Nederland opnieuw zou moeten aanvaarden. Aan deze be richten heeft men vooralsnog wei nig houvast, gezien het ogenblik De spoorwegstaking heeft zich over het grootste deel van Frank rijk uitgebreid. Er zijn noodvoor zieningen getroffen voor een voor lopig vervoer over de weg en door de lucht. De nachttreinen rijden normaal en de voedselvoorziening loopt geen gevaar. Volgens een officieuze statis tiek worden naar schatting 1/r millioen reizigers in Frankrijk door de staking opgehouden, onder wie 680.000 Parijzenaars, die zich naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 mil lioen arbeidsuren door de sta king verloren, Iedere dag sta king kost de spoorwegen 350 millioen francs. De minister van vervoer, Jules Moch, deed Zaterdagavond via de radio een beroep op de spoorweg arbeiders het werk te hervatten. Het verbond van spoorwegarbei ders heeft hierop geantwoord be reid te zijn op welke tijd ook met de regering te onderhandelen, maar bleef bij zijn besluit de sta king voort te zetten tot Ramadier de eerste stappen heeft gedaan om aan de eisen van de spoorweg arbeiders tegemoet te komen. De bond van regenngsemployé's te Pariis welke ruim 1 millioen fflt heeft besloten vrijdag 13 Juni bij wijze van waarschu wing 24 uur in staking te gaan. Onze Parijse correspondent telefoneerde hedenochtend: De spoorstaking is nu ook in de provincie algemeen geworden en het reizigersvervoer ligt ge heel stil. Alleen de treinen voor het vervoer van levensmiddelen, <lie aan bederf onderhevig z\jn, worden door de spoormannen nog gereden. Het ziet er naar uit, dat de staking v erscheiden dagen zal duren, want van geen der beide kanten is enige toegeeflijkheid te bemerken. Sinds Zaterdag zjjn geen onderhandelingen meer gevoerd. regering schat het aantal mensen, door de staking geblok keerd, op ruim een millioen en heeft daarom aan „Entr aide frangaise", de nationa e hele land verspreide Nationale Hulpactie voor deze nieuwe „oort D.P.'s verzorging gevraagd, voor zover die reizigers momenteel zonder middelen zijn. De regering heeft over het ge hele land een net van autocar diensten gelegd om de grote plaat sen te verbinden en in het meest dringende vervoer te voorzien. Van het plein der Invaliden te Parijs vertrekken in alle richtin gen militaire en particuliere wa gens en dit vervoer zal Dinsdag ochtend nog verdrievoudigd wor den. Van opvordering van het spoorwegverkeer wil de regering echter nog steeds niet weten. De regering hoopt met dit ver voer ook de zwarte handel voor vervoer per auto de kop in te drukken. Zwarte handelaars vra gen voor een reis Parijs-Rijssel 30.000 frs., voor Parijs-Nice 50.000 frs. Waar zwarte prijzen ontdekt worden, wordt zwaar ge straft met verbeurdverklaring van de wagen. Een groot aantal militaire transportvliegtuigen is in het luchtverkeer ingelegd en een uniforme vervoerprijs in ingesteld: fr. 1.50 per KM. voor de auto's, 5 fr. voor het luchtverkeer. De Russische autoriteiten heb ben thans de eerste groep vrijge geven van de Nederlandse schepen die zich in de Russische zóne be vinden. Het betreft hier 37 schepen die allen te Berlijn liggen. Van de elders in de zóne verblijvende schepen is er nog geen vrijgegeven Een der officieren van het C.G.R. is thans te Berlijn om de terug keer der schepen te regelen. De staking van de bakkersgezel len in Amsterdam behoort weer tot het verleden. Zondagnacht is in alle bakkerijen het werk her vat. De EVC heeft zich neergelegd bij het standpunt van de bakkers bednjfsunie, die verder wil onder handelen met de rijksbemidde laars. Hedenmorgen zou met dit college weer een conferentie wor den gehouden. Over de resultaten zullen Donderdagavond tijdens 'n vergadering in Bellevue van de bij de bednjfsunie aangesloten gezel- len mededelingen worden gedaan. waarop zij gelanceerd worden. Toen het antwoord van Sjharir over het al of niet ondertekenen van Linggadjati verwacht werd, hoorde men ook uit de republiek het ene onrustbarende bericht na het andere. Zoals gezegd, reageert de rege ring niet. Zij wil klaarblijkelijk eerst het officiële antwoord en de houding der commissie-generaal afwachten en daarna zich pas uit spreken. De burgemeester van het Nor- mandische stadje Caen, heeft het plan opgevat een „vredesmonu- ment" op te richten. De burgemeesters van Arnhem en Coventry, twee van de zwaarst ge troffen steden, hebben dit plan aangemoedigd en zijn dezer dagen per auto naar de Normandische kust gereisd ter verdere bespre king. Van Caen uit bezochten zij ook het invasiestrand. In een oude abdij besprak mer nader de plan nen voor het op te richten monu ment, waarbij o.a. de gedachte naar voren kwam tot dit doel een internationale postzegel uit te ge ven. Burgemeester Matser van Arn hem bood zijn Franse gastheer 'n brochure aan over de strijd om Arnhem, terwijl ook de burge meester van Coventry een exem plaar kreeg voor de bibliotheek van zijn gemeente. De bekende filmactrice Paulette Goddard zal op 22 Juni a.s. een bezoek aan ons land brengen. De actrice heeft in de London Film Studios te Shepperton zojuist on der regie van Sir Alexander Korda de rol gespeeld van Mrs. Cheveley in een verfilming in technicolor van Oscar Wilde's „An Ideal Hus band". Pauletïh Goddard werd te Great Neck Long Island, New York ge boren en speelde aanvankelijk comedies en werd door Hal Roach ,,voor de film ontdekt". Zij speelde in 1936 in „Modern Times" van Charlie Chaplin, met wie zij ook getrouwd is geweest. Van haar overige films noemen wij „Vrouwen" („The Women"), „De Kat en de Kanarie" („Cat Grote Dictator" („The Great Dic tator"), „De Gouden Poort" („Hold back the Dawn"), „Piraten van Key West" (Reap the Wild Wind"), „Zij die wij vereren" („So proudly we hail") enz. Paulette Goddard filmt. zoals reeds gezegd, op het ogenblik voor Sir Alexander Korda. evenals haar echtgenoot Burgess Meredith, die zich o.a. in ons jand een repu tatie verwierf met films als „Muizen en Mannen" („Of Mice and Men"). Het bestuur van de Nederlandse bond van Leraren in de Lichame lijke Opvoeding heeft krachtig ge protesteerd tegen de maatregelen die minister Gielen onlangs heeft getroffen inzake het vakonderwijs op l.o.-, v.g.l.o.-, u.l.o.- en m.u.l.o.- scholen. Het besluit van de minister houdt in, dat de gymnastiekles op deze scholen in het vervolg ge geven zal moeten worden door de klasse-onderwijzers, en niet meer, zoals dit in de meeste gemeenten gedaan wordt, door gediplomeer de vakmensen. De minister motiveert dit be sluit als volgt: het is wenselijk, aldus de minister, om de opvoe ding van de schoolgaande jeugd in een hand te houden; dus niet meer zoals dit gebruikelijk was het gymnastiekonderwijs door een aparte leraar, maar door de klasse-onderwijzer, die de kinde ren, 1, 2 en soms wel 3 jaar onder zich heeft. Van de zijde van de bond van Leraren in de Lichamelijke Op voeding wordt nu aangevoerd: 1). Dat dit onderwijs door be kwame leerkrachten gegeven moet worden, omdat men nu vreest, dat van de lichamelijke opvoeding van het kind weinig terecht zal ko men, indien onderwijzers, die de acte J (de zgn. huppelacte) be zitten, de gymnastiekles zullen moeten geven. Immers, aldus het hoofdbestuur, deze acte J geeft bevoegdheid tot het lesgeven in vrije- en ordeoefeningen, en nu kan het gebeuren, dat de in het bezit van acte J zijnde onderwij zer, die nu deze oefeningen zou moeten geven: a. hiertoe mis schien niet lichamelijk geschikt is; b. er geen zin in heeft; c. niet voldoende variatie in de oefenin gen kan brengen, wat voor de kinderen niet stimulerend werkt en het prestige van de onderwij zer ondermijnt. 2). Het argument van de minis- te dat de opvoeding van het kind in een hand moet blijven, gaat verloren, indien bijv. de onderwij zer van klasse 3 door omstandig heden niet meer in staat is het gymnastiek-onderwijs te geven, zodat een van zijn collega's in moet springen. Nog erger wordt het, indien er twee of meer klas se zijn, waarvoor de onderwijzers de gymnastiekles niet kunnen geven. Het principe sterft dan aan zijn eigen dogma. 3). Door de maatregel van de minister zullen vele vakgenoten zonder werk op straat komen te staan. 4). Het aantal uren, dat op de kweekscholen voor onderwijzers beschikbaar is voor het geven van les in de lichamelijke opvoeding, is te klein, dan dat hierdoor de toekomstige onderwijzers geschikt zouden worden om de lichamelijke opvoeding van het kind in de juiste banen te leiden. 5). Het bestuur kan niet anders inzien, dan dat de lichamelijke 9Pvoeding van de schoolgaande jeugd door deze maatregelen van de minister in ernstig gevaar vvordt gebracht, vooral ook, om- Een eerste groep Poolse meisjes vertrekt naar Canada, om daar werkzaam te zijn in de textielfabrieken van een goot-induslrieel, die aan de practische oplossing van het vraagstuk der „verplaatste personen" wil meewerken. dat bij de 800 geprojecteerde nieu we scholen in ons land, geen gym nastieklokalen worden gebouwd, zodat van het weinige gymnas tiekonderwijs in de winter natuur lijk helemaal niets meer terecht komt. Naar men van de zijde van de Rijks Waterstaat mededeelde, kan zij het nut van zodanig object niet goed inzien. De bewoners van Schouwen en Duiveland zouden volgens haar meer gebaat zijn bij een goed functionnerend pont- veer. Vrijdag j.l. had te Leuven de promotie plaats van de heer Th. Bogaerts Jr. Als onderwerp van zijn dissertatie had de promoven dus gekozen „Louis Couperus en de Grieks-Romeinse oudheid". De promotie geschiedde cum laude. Naar aanleiding van het verslag over de wijziging wet dienstplicht voorzieningen delen de ministers van oorlog en marine o. m. het volgende mede: Zoals bekend, heeft dit wetsvoor stel tot doel de tijdsduur te over bruggen, totdat de herziening van de dienstplichtwet, die niet meer ten volle aan de behoeften der huidige tijdsomstandigheden vol doet, is tot stand gebracht. Deze gewijzigde behoeften zijn het gevolg van de sedert 1940 ge wijzigde doelstelling van land- en zeemacht en van de gewijzigde in- Bij het 10-jarig bestaan van het Don Bosco-werk te Leusden droeg de apostolische internuntius Z. Exc. mgr. P. Giobbe, in O. L. Vrouw ter Eem te Amersfoort, een pontificale Hoogmis op. Na afloop onderhield Z. Exc, zich met de jongens van het Don Bosco.instituut. zichten omtrent de samenstelling van land- en zeemacht, met inbe grip van de daarvan deel uitma kende luchtstrijdkrachten. Hoewel het ontwerp van wet in vergevor derde staat van voorbereiding ver keert, is het niet mogelijk gebleken deze voorbereiding te voltooien, al vorens de regering zich een gefun deerd oordeel omtrent deze facto ren heeft gevormd. Een en ander is van rechtstreekse invloed op de grootte en verdeling van het jaar lijkse contingent en op het voor de opbouw der strijdmacht benodigde aantal lichtingen. Voorts is het nog niet mogelijk gebleken het onder zoek te voltooien betreffende de ervaringen van de afgelopen oor log, in het bijzonder wat betreft de oefeningstijden, benodigd voor de opleiding van technische wapen soorten, waarmede hier te lande nog weinig ervaring is opgedaan. Derhalve is een verlenging van de huidige overbruggingsperiode naar hun mening onvermijdelijk geworden. Naar het Brusselse blad „Het Ls-itste Nieuws" meldt, zijn explosieve stoften van dezelfde samenstelling als die in de aan verschillende prominente per sonen in Engeland gezonden briefbommen, gevonden op een Joods echtpaar, dat vorige week In de trein van Brussel naar Parijs in het grensstation Quevy door de Belgische politie is gearresteerd. De vrouw had in een koffer met dubbele bodem tien van deze enveloppen, die allen waren ge adresseerd. Men gelooft echter, dat deze adressen gefingeerd waren. De politie nam de koffer in be slag, doch liet de vrouw vrij, daar zij vermoedde, dat zich medeplich tigen in de nabijheid ophielden. Dit bleek juist te zijn, want de vrouw werd later door een man vergezeld. Zij zijn toen beiden ge arresteerd. De arrestanten waren in het bezit van spoorkaartjes naar Antwerpen en verklaarden, dat zij van Russische nationaliteit en uit de hoogste kringen afkom stig waren. De man heeft verklaard, niets van de zaak der briefbommen af te weten en de vrouw toevallig kort voor hun vertrek uit Parijs te hebben ontmoet. De vrouw be vestigde deze verklaring en geeft toe, dat zij wel tot een geheime organisatie behoorde. Zij ver klaarde, dat de koffer haar te Parijs door een onbekend persoon was ter hand gesteld, met op dracht hem in Brussel af te le veren. Engelse, Belgische en Franse politie zet het onderzoek met kracht voort. Naar gemeld wordt, zijn reeds verschillende schakels van de terreurorganisatie, die verantwoordelijk is voor de naar Engeland gezonden brieven, ont dekt. De Joodse verzetsorganisatie Xrgoen Zwai Leoemi heeft ver klaard geen deel te hebben aan het zenden van bombrieven. Ook in Italië is in verband met de bombrieven een arrestatie ver richt. Een man, die zich Ami Kam noemt en zegt tot de Sterngang te behoren, heeft verklaard per soonlijk 24 bombrieven te hebben verzonden. Hij postte ze in Turijn. Iedere envelop bevatte 190 gram Het Spaanse parlement heeft Zaterdagavond bij acclamatie de wet op de opvolging aange nomen, welke Spanje tot een nominale monarchie maakt met generaal Franco aan het hoofd. Het wetsvoorstel, zoals het nu is aangenomen, getuigt van een nog groter vastbeslotenheid om het regiem in zijn huidige vorm te handhaven, dan de op 21 Maart j.l. door Franco bekend gemaakte versie. Een eventuele kroonpre tendent zal niet alleen aan de grondwetten van het regiem, doch ook aan de beginselen der natio nale beweging trouw moeten zwe ren. De enige spreker over de motie was de voorzitter van het parle ment, Bilbao, die de eis van Don Juan om onvoorwaardelijke over gave der macht, als een streven naar een absolute monarchie ver wierp. Hierna stelde hij de vraag: „Aanvaardt het huis de wet?" waarop alle aanwezigen zich van hur zetels verhieven en „Ja" riepen. Men verwacht, dat generaal Franco de opvolgingswet begin Juli aan een referendum zal on derwerpen. Het besluit hiertoe ligt gereed en wacht slechts op ondertekening door Franco. De aanhangers van Don Juan hebben inmiddels te Madrid een communiqué uitgegeven, waarin zjj verklaren, dat de monarchis ten de nieuwe wet niet erkennen. explosieve stof, hetgeen volgens hem voldoende was om de dood te veroorzaken. De man weigerde medé te de len, waar de bombrieven vervaar digd werden. Wel verzekerde hij, dat zijn gang druk bezig was „an dere methoden" te vinden om de terreur tegen Engeland voort te zetten. Scotland Yard legt grote be langstelling voor de verklaringen van Ami Kam aan de dag. Zondagmiddag had onder grote belangstelling te Gemert de ont hulling plaats van een door Char les Eijck ontworpen monument ter herdenking van de tijdens de oor logsjaren te Gemert gevallen mi litairen en burgers. Na afloop van de plechtigheid werd in het klooster van de Pa ters van de H. Geest een af scheidsmaal gebruikt, waarbij zich een droevig incident voordeed. Toen de 68-jarige H. Leepman van Sessen uit Amsterdam, die 'n de oorlogstijd bij de fam. van een te Gemert gevallen militair was ondergedoken, het woord voerde, werd hij plotseling onwel en over- i leed enkele ogenblikken daarna. De Directie van de Holland- Amerikalijn deelt mede. opdracht te hebben gegeven aan de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord voor het bouwen van een gecom bineerd passagiers- en vrachtschip, bestemd voor de lijndienst naar Californië en Brits-Columbia. Het schip zal worden uitgerust met een turbine-installatie van 8500 a.p.k.. waarmee het een snelheid van 17 knopen zal kunnen ontwikkelen. Het zal worden voorzien van moderne koelruimen voor het ver voer van vers fruit, vlees en vis. De passagiersinrichting is berekend op het vervoer van ongeveer 50 eerste-klasse passagiers. Zaterdagavond kwam het ge organiseerd personeel van A.T.O. v. Gend en Loos te Rotterdam onder leiding van de hoofdbestu ren van de erkende organisaties in vergadering bijeen, teneinde de stand van zaken, veroorzaakt door de wilde staking, te bespre ken. Na uitvoerige discussies werd vrijwel unaniem besloten heden morgen het werk te hervatten. Ook de A.T.O.-staking te Amster dam is verlopen, terwijl een on dernomen poging om het perso neel in Den Haag bij de staking te betrekken, geen succes had. In Amsterdam is een vereniging opgericht, die zich met de gees telijke zorg van uit Indonesië te ruggekeerde en alle overige ver pleegde Ned. militairen in ons land zal bezighouden De „Holland Club" zal o.m. voorstellingen arrangeren en boe ken uitlenen. Generaal Winkelman heeft het beschermheerschap aanvaard en het gironummer van deze vereni ging is 83355. Minister Huysmans opent de tentoonstelling Novum te Nijmegen Volgend jaar viert de Bond zon der Naam zijn tweede lustrum en al de tijd van het bestaan van die bond is het de directeur de zeer- eerw. heer Henri de Greeve niet gelukt zoals Zondag j.l. te Nijme gen op de H. Landstichting ge schiedde, de 2000 promotors en promotrices bijeen te laten komen. Ze kwamen uit alle delen van het vaderland en ook was er een Belg. die in zijn land het vuur van de bond helpt verspreiden. Ondanks het regenachtige weer was de stemming uitstekend. Op het Basiliekplein en later in de crypte van de in aanbouw zijn de basiliek heeft Henri de Greeve de doelstellingen van de bond uit eengezet. Nadat hij verschillende personen had bedankt voor de steun en hulp. die zij aan de bond hadden gegeven, zette spr. de moeilijkheden uiteen, waarmee de bond heeft te kampen: het gebrek aan materiaal, personeel en kan toorruimte. Om een voorbeeld te noemen: iedere maand ontvangt de spreker 40.000 brieven, dié alle moeten worden nagezien en even tueel beantwoord. De zeereerw. heer de Greeve ziet de opzet van de bond veel groter dan de omvang, welke hij thans heeft. Het moet een wereld bond worden die de kernopzet naar alle delen van de aardbol ronddraagt en die gelegen is in de slagzin van de bond: „Verbeter de wereld, begin bij jezelf". Van onderaf moet de maatschap pij worden verbeterd, moet de naastenliefde alom worden beoe fend. Wanneer alle mensen van deze christelijke waarheid worden doordrongen, dan zullen ook de politici hun handelingen daarnaar stellen. Spr. is zich ten zeerste bewust van de verantwoordelijkheid die hij laadt op de schouders van de tweeduizend verzamelden. Maar zoal iedere revolutie begint met een kerngroep, zo moet ook de bond zijn doel propageren. Reclame is noodzakelijk. Het Klinkt misschien wat cru, maar de bond zonder naam is een reclame instituut. De slagzinnen zijn zo oud als de christenheid. Redenen waar om sommigen het erg eenvoudig en eigenlijk zo „afgezaagd" vinden maar het zijn de enige waarheden die de wereld van de ondergang kunnen redden. Naast een reclame-instituut voor de naastenliefde is de bond ook een trainingsinstituut voor die naastenliefde. Wat de betekenis van de bond in de tegenwoordige tijd betreft: Tot 1914 was de we reld in een toestand, waarin men met noodoplossingen de tegenstel lingen hier en daar aan elkaar wist te lijmen, maar sedertdien zijn de aanwezige ontbindende krach ten zo sterk geworden, dat de mensheid te kiezen heeft tussen atoombom of naastenliefde. De bond moet de wereld over tuigen met de laatste gedachte. Wanneer de gedachte der naas tenliefde maar voldoende wordt gepropageerd zal de tijd plotseling rijp blijken te zijn en zal deze gedachte de wereld gaan beheersen Wat bet-pft dp strategie van de Bond zonder Naam moet men niet praten en inzien, maar doen. Met koppig verzet moeten wij ons doen gelden. Nadat de eerste phase van het koppig verzet zich heeft vast gebeten, volgt de tweede phase, n.l. die van invloed op het poli tieke leven. Als derde phase volgt de internationale ontplooiing van de actie. Hiervoor zijn al plannen in bewerking. De velen, die waren gekomen hebben zich aan de vurige rede van de zeereerw. heer de Greeve kunnen warmen. Als sluiting volgde een kort lof in de Cenakelkerk waarna dé deel nemers weer huiswaarts trokken. Enkele dagen geleden ontdekten voorbijgangers in het Zwitserse stadje Rorschach in de vroege morgen een klein meisje, dat zich met één arm aan de dakgoot vast- gekneld hield, terwijl het lichaam onbewegelijk in de lucht hing. Di rect werden voorzorgen genomen, om een ongeluk te voorkomen. Men spande een groot zeil op straat en enkele mannen klommen via een balkon op het dak, daar het huis gesloten was. Toen het de mannen gelukt was het meis je het dakkamertje binnen te trekken, ontwaakte het. De klei ne slaapwandelaarster kwam met de schrik vrij. Betreffende de uitwisseling van landbouwproducten in het kader van de tolunie met België. Luxem burg, meldt men ons van bevoegde zijde, dat vrije uitwisseling van bepaalde producten zal plaats heb ben, mits deze geschiedt tegen prij zen, welke niet beneden de vast te stellen minimumprijs van het betreffende product liggen. Ter bepaling van deze minimum prijzen is een prijzencommissie in gesteld, waarin elk land met twee vertegenwoordigers zitting heeft. Deze commissie is op 27 en 28 Mei j.l. bijeen geweest. De drie landen zullen blijven doorgaan met het afgeven van in voer resp. uitvoervergunningen, maar dit systeem zal cD vrije uit wisseling niet mogen vertragen, gelijk reeds in het protocol van de besprekingen van de ministers van Landbouw der drie landen uit drukkelijk werd overeengekomen. De exportprijs franco grens, alle kosten inbegrepen (verpakkings- kosten o.a.) mag niet dalen bene den de genoemde minimumprijzen. Nederland heeft toegezegd, deze minimumprijzen te garanderen, hetgeen hierop neerkomt, dat eventueel bij invoer, zowel als bij uitvoer een heffing volgt. Bij niet iunctioneren van dit systeem van import- en exportheffing, behou den de drie landen het recht tot contingentering dan wel tot invoer verboden over te gaan. Nederland wenste alleen minimumprijzen te stellen voor bloemkool 'en kersen. Men werd het eens over een mini mumprijs van 22 Vi per stuk voor bloemkool van 22—30 c.M. en 50 cent per kilo voor kersen. Een en ander geldt voor de maand Juni. België en Luxemburg hebben kom kommers, doperwten, uien. kersen, aardbeien, frambozen, kruisbes sen, rode-, witte- en zwarte bes sen. De commissie voor Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij heeft de vastgestelde minimum prijzen op gelijke hoogte eveneens goedgekeurd en heeft bepaald, dat de vrije uitwisseling een aanvang zal kunnen nemen. Inmiddels geeft de Belgische re gering onbeperkt invoerlicenties af voor de invoer van verse groen ten sedert Vrijdag 6 Juni j.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1