Nieuws uit Stad en Omtrek De zegening der werktuigen De tweede promotie-zege van S. V. V. Rond wicket, bat en stumps Geslaagde wandelsportdag Katholieke Jongeren R DE GEMEENTE-BEGROTING IN DE RAAD fgodsbeeldje KAPITEIN DUMPELADORIS tiet Einde van het jaarlijks grote debat ADIO programma MAANDAG 9 JUNI 1947 PAGINA 3 wmMmkx mm Stijlvolle viering van Feest van de Arbeid DE SPORTVELDEN VAN EXCELSIOR HANDBAL S.Z.C.-COMPETITIE V.U.C. MET 3—1 VERSLAGEN Twee goals van Schrumpf EXCELSIOR 1—QU1ICK 1 (N) GEBRS. v. d. T-UYN GEZUIVERD HOE SPAREN WIJ? SLOTZITTING VAN VRIJDAGAVOND H. v. HOLL.—SFC 1-4 SUCCES VOOR SCHIED. POLITIE KEGELWEDSTRIJD ROTTERDAM-SCHIEDM Zondag heeft in Courzand een kegel-ontmoeting Rotterdam Schiedam gehad om het Derby- schils. DE TREKVOGELS HERMANDADJES NOORSE ONDERZEEBOTEN TE ROTTERDAM VRACHTENMARKT 58, Een raket-vliegtuig LOFWAARDIG INITIATIEF zuiveren door Lewis Allen Browne De klokken van de Singelkerk beierden door de Volksbond en luidden met hun vastgelegde stem men het feest van de Arbeid in. De Kajotters hielden de helder- Kkun^s vaandels hoog. Duizen— den bloemen omrandden het to neel en deelden hun geuren aan de hele ruimte mee. Langs de wanden stonden de fluwelen vanen der vakorganisaties opgesteld, de krijgsbanieren van het glorierijk verleden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Schie dam, vond de wijding van de ge reedschappen plaats in het ge bouw van de beweging. Na het zingen van het Strijdlied van de K.A.B. sprak Deken Rey- nen de inleidende gebeden tot de zegening. Hij hield een korte, veelzeggende toespraak, waarin hij de betekenis van het werktuig uiteenzette. Vanouds is 't werk tuig het verlengstuk van de hand. Alle gereedschappen, die wij uit de eerste tijd van het mensenbe staan kennen, zijn naar de hand gevormd en dienen veelal om de hand te verharden. In de laatste 150 jaar schijnt het alsof het ver lengstuk van de hand een beteke nis heeft, gekregen, die boven de mens zelf uitgaat. De mens schijnt eerder slaaf van de machine te zijn geworden, dan haar heer te zijn gebleven. Het is de taak van de Katho lieke Arbeiders zichzelf boven de machine te blijven stellen en in de werktuigen slechts een ver lengstuk van de hand te blijven zien. Indien het werktuig zo'n be langrijke plaats inneemt in het leven van de mens en in zijn ar beid, dan is het ook goed, dat de zegen Gods daarover wordt uitge roepen. Het is immers een be langrijk middel tot het dienen van de gemeenschap enerzijds en het bereiken van het doel van ons le ven. het Eeuwige Leven,ander zijds. Hierna ging de Deken zegenend rond -De werktuigen werden om hoog gehouden: de lasser laspijp, de timmerman hamer of nijptang, de metaalbewerker schroefsleutels, de klerk zijn vulpen, allen had den een of meer stukken van hun gereedschap bij zich. Met arbeidsdansen opende een volksdansgroep vervolgens 't niet- geestelijke deel van de avond. De Kajotters en de J- V. G.-ers begonnen het declamatorium van de Arbeid. Op suggestieve manier werden de teksten gezegd en de zaal ging geheel op in de zinvolle woorden. Dit was een van die ge legenheden, waarop de massa declamatie indrukwekkend kan zijn en iets heeft mee te geven aan de toehoorders. Of het ge bruik van tunica op het ogenblik en vooral in dit spel n/>g is aan te bevelen, betwijfelen we. Het viel bovendien op, dat het niet voldoende is, enkele weken van tc voren beginnen, maar het ge hele verenigingsjaar door aan dacht te wijden aan de verzor ging van dit feest. Het Feest van de Arbeid is dan voor de jeugd ook een bekroning van de cultu rele werkzaamheden gedurende het jaar. De noodzaak hiertoe bleek voor al na de pauze duidelijk. Het stuk van het bezoek van St. Jozef aan de man, die machinaal stoelpoten moet draaien, werd langdradig door het gebrek aan rolkennis. Omdat de spelers op de souffleur speelden, ging bovendien de on derlinge spanning verloren Het zou aanbeveling verdienen 'n der gelijk gegeven te verwerken bp de manier van de Revue-gezel schappen, d.w.z. met een korte, kernachtige flits van een minuut of vijf. De duivel koopt 'n lapke grond, was een alleraardigst spel letjes maar had hier en daar ook belangrijk kunnen worden inge kort, zodat er grotere spanning was. Dat is nodig, als de spelers bij gebrek aan ervaring die span ning niet kunnen leveren. Zeer goed was het slot, waarin allen zich om het Kruis schaar den. Met deze wijze van viering was men ongetwijfeld op de goede weg, maar voorop moet staan, dat de verzorging van dit feest voor de verenigingen een der punten van het jaarprogramma moet zijn en niet een terloops onder han den genomen opgave. Dan zal het ieder jaar beter worden en zul len de bezoekers een hele avond zo sterk geboeid worden, als gis teravond vóór de pauze gebeurde. Het deelnemen der volksdansen verdient herhaling en een vaste plaats. Het is mogelijk, dat over het artikel van Vrijdagavond over 't nieuwe Sportpark van Excelsior enig misverstand is ontstaan. Wanneer wij schreven, dat sport in Schiedam het middel is ge worden om de jeugd in Katholiek verband bij elkaar te houden, be doelen wij hier voornamelijk voor de jeugd, die ten dele niet door de Jeugdbeweging wordt opge vangen. Terecht is er opgemerkt, dat in het artikel, jeugdbeweging en sportbeweging zijn gelijkge schakeld. Dit kan natuurlijk niet het geval zijn. De sportbeweging kan niet zonder meer als jeugd beweging worden gekenmerkt. Voor die jeugd nu, die in vele gevallen niet door de jeugdbewe ging is te vatten, is de sport het aangewezen middel. Het is juist een deel van deze jeugd, dat aan de technische accomodatie en de nrestatie hoge eisen zal stellen. Dat de leiders aan deze vraag voldoen, is zeker geen toegeven aan een ongunstige mentaliteit; 't is de noden zien en daarnaar handelen. De vereniging Wilton Fijenoord afd. handbal, vierde Zaterdag avond in de koffiekamer van het hoofdkantoor van de werf Wilton Fijenoord het feit, dat haar le heren-elftal er in geslaagd was het kampioenschap te behalen. Op deze avond was mede aanwe zig de heer P. Kaal, handbal-of ficial uit Den Haag, die tijdens de huldiging van het elftal de ver rassende mededeling deed, dat het N.H.V. had besloten, dit elf tal te promoveren tot de 2e klasse van het N.H.V. zonder dat zij daarvoor promotie wedstrijden be hoeven te spelen. Deze bevorde ring hebben de W-F-spelers te danken aan het uitstekende spel, dat zij in de afgelopen competitie hebben getoond. Op deze avond werden ook zeer waarderende woorden gericht tot de heren de Gorter en Verheyden, resp. voorzitter en trainer, voor alles wat zij gedaan hebben, om dit heren-elftal reeds na de eerste competitie op een dergelijk hoog peil te krijgen. S.Z.C. 1 is voor het a.s. zomer seizoen door de polo-commissie van de K.N.Z.B. ingedeeld in de 2e klasse C. met Gouwe 1 (Wad- dinxveen), Maas 1 (R'dam), Poelmeer 1 (Leiden), Rotterdam 1 en de Zijl 1 (Leiden). Een in deling, welke bij voorbaat een in teressant competitieverloop waar borgt en waarbij onze stadgeno ten, indien zij regelmatig volledig uitkomen, een eervolle plaats kunnen bereiken. S.Z.C. 2, uitkomende in de 2e klasse van de Zwembond voor Rotterdam »n omstreken, zal de strijd moeten opnemen tegen Merwede 4 (Dordrecht), R'dam 3 en S.V.H. 5 (Hillegersberg). De thuiswedstrijden, welke voor iedereen toegankelijk zijn, van gemeentewege wordt hiervoor 'n klein entreegeld geheven, worden gespeeld op Dinsdagavonden in 't herenbad van de Gem. Zwemin richting aan de Westfrankeland- sedijk. Dinsdag 10 Juni wordt het sei zoen geopend met de wedstrijd S.Z.C. 1Gouwe 1, aanvang 20 uur. Met zulk spel kan onze stad genoten 't voetbalwalhalla niet ontgaan. Op wel prachtige wijze hebben zij hun ijzersterke wil om 't hoogste te bereiken getoond. Te meer bevrediging schenkt deze overwinning, omdat ze bevochten werd onder wel zeer ongunstige omstandigheden. De storm immers maakte een goede voetbalbehande ling wel zéér moeilijk en 't voor deel van de krachtige wind leek wel zeer beslissend. Vóór de rust had S.V.V. dit buitenkansje en toen men 't niet verder bracht dan één doelpunt, meende men alge meen, dat de Hagenaars na rust een zacht eitje zouden te nuttigen krijgen, maar hoe anders viel dat uit. De roodgroenen hebben wel meer getoond tegen de wind beter voor de dag te komen, dank zij hun uitstekende tactiek en tech niek. In tegenstelling met de V.U.C.-ers hielden zij toen de bal keurig laag, daardoor 't windnadeel Het weer was gisteren nu niet bepaald geschikt om cricket te spelen. Er stond een straffe, stei- ke wind dwars over het veld, waarvan vooral de batsmen veel last ondervonden. De bowlers han den de wind in de rug en ontwik kelden hierdoor een grotere snel heid dan gewoonlijk. Daar de Nij- megenaren een aansluiting hadden gemist, kon de ontmoeting eerst tegen 12 uur een aanvang nemen. Aanvoerder De Vries won de toss en koos batten. Hij zelf open de met M. Smitshuizen. Op een totaal van 11 ging De Vries op het bowlen van Dries L. B. W. terwijl, toen het scoringbord 29 aan- De centrale zuiveringsraad te 's-Gravenhage heeft op 3 Juni ji. bekrachtigd de uitspraak van de zuiveringsraad voor het bedrijfs leven te Utrecht van 28 Februari 1947 in de zaak tegen Daniël An- thonius Johannes van der Tuyn en Wilhelmus Maria van der Tuyn, directeuren van de N.V. Distilleerderij Wenneker Co. te Schiedam. "?!r zuiveringsraad voor het be- te Utrecht heeft be- iL„ „oÜi aan bovengenoemde he ren geen maatregel behoort te worden opgelegdgeV ui^aak luidt' C6n zuiveringsraad „krachtigfde6 uUspr^ak^van de" „zuiveringsraad voormeld, ,),e! „die verstande, dat naar het óór deel van de centrale zuiverings raad de gedragingen yan beschul digden, ook op zichzelf be schouwd tot een maatregel geen voldoende aanleiding geven, nu '.beschuldigden reeds betrekkelijk „spoedig de laakbare leveranties „hebben gestaakt, terwijl de cen- „trale zuiveringsraad geen grond „vindt voor de veronderstelling, „dat deze stopzetting is geschied „wegens gebrek aan voorraden, „komende voorts in het credit „van beschuldigde Daniël, An- „thonius. Johannes van der Tuyn „diens daadwerkelijke medewer king aan het verzet tegen de be letter." In de maand Mei 1947 werd in gelegd f 241.794.17 (Mei 1946 f 254.316.99) en terugbetaald f 285.962.59 (f 343.116.23). Het totaal tegoed bedroeg f 11.189.094.65 (f 11.314.475.73) op 26561 (24296) rekeningen. Subsidie jeugdverenigingen De subsidie aan jeugdverenigin gen is voor de heer Collé aanlei ding om inlichtingen te vragen aan B en W over de zinsnede in de Memorie van Antwoord, waarin wordt gezegd, dat subsidie alleen aan bij de N.J.G. aangesloten ver enigingen zal worden gegeven. Is het de weth. niet bekend, dat er buiten de Gemeenschap nog ver enigingen zijn, die zich om bepaal de redenen niet kunnen of willen aansluiten. Welke voorwaarden zijn er verbonden aan het deelne men aan de N.J.G., vraagt de heer Hoogendam. De wethouder wil aan de heer Collé vragen welke jeugdvereni gingen in Schiedam dan niet bij de N.J.G. zijn aangesloten. Als er nog zijn, zal een verstrekking van de naam daarvan hem welkom zijn. Hij zal dan zien, wat er te doen is. Aan het lidmaatschap van de N.J.G. zijn de voorwaarden ver bonden, die het statuut van dit lichaam stelt. Het is geheel vrij willig- B en W stellen geen voor waarden. V olksconcerten De heer'Hartkoorn wil bepleiten alleen de vakorganisaties in te schakelen bij het aan de man brengen van kaarten voor de volksconcerten. Ook de bedrijven, moeten wor den ingeschakeld zegt de heer v. d. Laan (Comm.) omdat daar veel al bedrijfskernen zijn, die dit werk ook kunnen doen. Het hart van de wethouder gaat sterk uit naar vakorganisaties. Als dit bevredigend verloopt O.K. Mocht men groepen niet berei ken, dan kunnen andere middelen beraamd worden. Schoolzwemmen De voorzitter deelt mede, dat gebleken is, dat de post voor schoolzwemmen van 8000 tot 4000 kan worden teruggebracht, omdat een aantal schole'n er geen gebruik van wenst te maken. De wethouder Alberts vraagt, of deze gelden ook bestemd zijn voor les sen in het open bad. Dit is niet het geval. Alleen 't Sportfondsen- bad zal in aanmerking komen. Daar zullen gedurende 8 maanden lessen worden gegeven en ieder kind zal dan het diploma hebben. De lessen in het open bad hebben onvoldoende resultaten. (Het vorige jaar slaagden er 600 {""deren in het open bad. terwijl net diploma van het Sportfondsen- had geen garantie geeft, dat de kinderen in het diepe deel van het open bad veilig kunnen zwem men. De wethouder was slecht in gelicht. Red.) Bureau Beroepskeuze In de Memorie van Antwoord leest de heer Weergang (PvdA) dat een Bureau van Beroepskeuze te duur is. Hij leest er echter ook uit, dat de gemeente het denk beeld mooi vindt. Kunnen we niet met rondliggende gemeenten ko men tot samenwerking op dit punt en zodoende iets bereiken Mevr. Benthem k'an dhr. Weer gang verzekeren, dat zij sinds haar wethouderschap hiermee bezig is. Rotterdam kan hier een economi scher uitkomst brengen. Er is een overeenkomst met het bureau Rot terdam om leerlingen van het overtollig wordende 8e leerjaar te testen. Wat betreft de ter sprake zijnde kwestie van een zelfstandig Ar beidsbureau, meent de heer Hart- koorn, dat een zo grote stad als Schiedam op een zelfstandig bu reau recht heeft. De wethouder is het er volko men mee eens. Wij hebben in Den Haag echter weinig te vertellen. De regering schijnt wel te zien, dat het zo niet goed gaat en heeft daarom de leden der vakorganisa ties ingeschakeld om weer te ko men tot gemeentelijke afdoening van zaken. Rottenkruid Bij het sectie-onderzoek is de rattenbestrijding ter sprake geko men. Het is aan de heer v. d. Bergh bekend, dat de Gemeente Reiniging hier successen heeft ge had, maar B en W moeten propa ganda maken om collectief op die beesten jacht te maken. Wanneer in bepaalde bedrijven jacht wordt gemaakt, heeft het weinig zin, als in de belendende bedrijven niets gedaan wordt. De beesten vinden daar hun toevlucht en men schiet niets op. Een rattenweek moet er komen. Aan de Singels en in het Westen lopen de ratten overdag rustig in de tuinen en over straat. Een ernstig punt is dit voor de volksgezondheid. Wel staat de CH- fractie op het standpunt van het steunen van particulier initiatief, maar zij ziet hier toch een taak voor de overheid. De voorzitter vraagt of nog iemand zich wil mengen in de rattenoorlog. Als opperrattenjachtmeester wil wethouder v. Bochove opmerken, dat de directeur van Gem. Reini ging zonder tips van de bevolking niets kan doen. Hij is blij dat de C.H.-fractie voelt voor ordening, al is het maar op het punt van rattenbestrijding. De gedachte van een rattenweek zal worden over wogen. Als een nachtkaars Het probleem oorlogsmonumen ten wordt ter sprake gebracht door de heer v. d. Berg. De plaats staat niet vast. De heer v. d. Toorn heeft een indruk gekregen van het monument door tekeningen en foto's. Wat betreft de plaats wil de fractie de Plantage gekozen zien, omdat het Julianapark zich niet voor massabetoging leent. Bij een bespreking met gezag hebbende kringen uit het katholie ke volksdeel is spr. gebleken, dat er bezwaren zijn tegen dit beeld. Het kan niet door alle groepen aanvaard worden als waardige uiting van verzet. De fractie moet zich verklaren tegen het plaatsen van het monument op gemeente grond. De heer v. d. Toorn wil de post wel voor de monumenten op de begraafplaatsen en voor een ander monument laten staan. Spr. vindt het moeilijk deze zaak aan te pakken, maar de commissie heeft de consequenties te dragen van 'n eenzijdig genomen besluit, waarbij ruggespraak met belangrijke be volkingsgroepen niet heeft plaats gehad. Zouden we deze post niet op de begroting laten staan, vraagt wethouder v. Bochove Het is toch kapitaaldienst. Het college kan zich verbinden geen beslis sing over plaats en aard van het monument te nemen dan na rug gespraak en goedkeuring van de raad. Dit voorstel v. Bochove wordt met algemene stemmen aangeno men. Zo gaan de begrotingsdebatten als een nachtkaars uit, terwijl men verwacht had aan het eind vuur werk te zien. Het was beter zo. De Amerfoortse ouden van dagen hebben traditiegetrouw in 97 particuliere auto's de dertiende autotocht gemaakt^ wees J. Oosterholt Burki met een goede bal bowlde, nadat deze 13 runs had gescoord. J. Oosterholt, die met de bal goed op dreef was nam achtereenvolgens de wickets v. d. Engelsman, St. Rose en Fa- ber. Inmiddels wist J. Dries ook nog H. Engelsman te claenen. Op een stand van 7 voor 49 brak tie lunch aan. Na de pauze werd de aanval toevertrouwd aan J. Oosterholt en P. van Harmeien. Reeds in de tweede over had J. Oosterholt succes, terwijl van Harmeien met 2 op een volgende ballen de wickets nam van C. Fiege en H. Wijnja. De volgende wedstrijd een kans voor v. Harmeien voor de hattrick Op een totaal van 67 hadden allen een beurt gehad. De bowlers ondervonden van de fielders een goede steun. Voor Excelsior openden A. Beukers en M. Geene. Laatstgenoemde, veel belovende speler stond weer uil- stekend te batten en liet enkele mooie slagen zien. Wanneer hij zijn strokes nog wat uit weet te breiden, zal ook zijn score belang rijk in hoogte winnen. De aanval van de Nijmegena- ren was in handen van St. Rose en Burki. Op een totaal van 9 werd Beukers door laatstgenoemde ge- claend. Geene kreeg nu de steun van de crack J. Oosterholt. Deze had er zeer goed het oog in. en joeg de bowlerii naar alle kan ten. Zijn aandeel in de score be droeg 55, waaronder 4 x 6 en 2 x 4. Op een stand van 81 werd hij op een wilde slag door Burki ge- bowled. Toen hiermede het totaal van Quick gepasseerd was, speel den de overige batsmen te vrij hetgeen de goede Quickaanval niet veroorloofde. Op een totaal van 100 was Ex celsior all out en bleef P. van Har- melen met 5 n. o. Deze ontmoeting werd door Ex celsior met een verschil van 37 runs in een overwinning omgezet De bowlingc. van Excelsior wa ren: J. Oosterholt 5—39, J. Dries 318. P. van Harmeien 27. De bowl. cijfers van Quick: St. Rose 540. Burki 549. Excelsior II. dat gisteren bij Xerxes op bezoek was, wist het niet tot een overwinning te bren gen. Excelsior TI scoorde 43 runs. waarvan A. Oosterholt met 22 n. o. zijn bat door de innings droeg. Xerxes I scoorde 58 runs waar van W. Hemelraat 23. Bowlingc. Exc. II. A. Oosterholt 725. H. ter Braak 013, W. Willemse 320. In de Zaterdagmiddag competi tie wist het juniorenelftal Excel sior III met 23 runs en 7 wickets van Xerxes II te winnen Excel sior III 65 voor 3. Xerxes II 42. zeer gereduceerd werd. Alle S.V.V.-ers hebben hun uiterste kunnen gegeven, doch een extra pluim voor spil van Schijndel, de gevaarlijke Schrümpf, die de overwinning behaalde met zijn twee prachtige doelpunten, de ge raffineerde De Bruyn, die feilloos zijn passes gaf evenals Gosens. De Hagenaars konden tegen dat spel merkbaar niet op, hoewel vóór de rust spil Smit en Stam uitstekend verdedigden, evenals doelman Flip- sen, wie geen blaam treft. Reeds in de derde minuut treft Schrümpf de roos, als hij haar scherp enige tegenstanders om speelt en 't voltreffer lanceert, die Flipsen met één hand nog omhoog weet te stompen. De storm doet de omlaag komende bal zeer gelukkig in 't net belanden, 'n Schitterende Schied. aanval van man tot man brengt de bal bij V. d. Horst, die scherp vóór geeft. Van Lith kan de bal op 't nippertje niet bereiken. Als De Harder dan prachtig een bal meeneemt, belandt zijn schot naast de paal. 't Windvoordeel maakt dat de strijd zich veelal op de Haagse helft afspeelt en elk kansje benutten de S.V.V.-ers om schoten af te geven, die echter door de soms te grote afstand aan de Haagse doelman geen moeilijk heden opleveren. Zeer geraffineerd is 't samenspel tussen De Bruyn en Schrümpf en 't Schiedamse overwicht blijkt ook uit de hoek schopverhouding, die vóór rust 50 in 't voordeel van S.V.V. was. 'n Prachtige aanval van De Harder en Oostdijk besluit de laatste met 'n schot, dat naast 't doel belandt. Van Schijndel excelleert in 't mid denveld en zowel aanvallend als verdedigend speelt hij 'n prachtige partij. Wederom belandt de bal uit 'n combinatie De HarderOostdijk naast, 'n Mooi schot van De Bruyn stopt Flipsen fraai. Als Schrümpf weer eens ettelijke tegenstanders verlakt, ontstaat 'n fantastische scrimmage op de Haagse dozijn. Zeer gelukkig ontkomen de Hage naars aan 'n tweede doelpunt, als de lat stuit, 'n Prachtige kopbal van V. d. Horst, die dikwijls zeer goed naar binnen komt, redt Flip sen. Tot aan de rust weet V.U.C. met de rug tegen de muur de stand op 10 te houden. De roodgroenen trekken zich na de rust van de tegenwind weinig aan en keurig combinerend trekt men op 't Haag se doel af. Als Stam hands maakt ziet Schrümpf zijn kans en onbe rispelijk benut hij. juist als tegen U.V.V. de vrije schop (20). Als V.U.C. dan de eerste hoekschop krijgt toegewezen is men in de S.V.V.-verdedtgifj» eve'i onophrf- tend en Huisman, die de afwezige K. de Harder verving, benut de kans (21). Prachtig plaatst De Bruyn een vrije schop naar Schrümpf, doch Flipsen stopt diens harde schot, evenals 'n keurig wingschot van Van Lith. S.V.V. speelt prachtig en van enig Haags overwicht is geen sprake, 'n Door braak van B. de Harder brengt de bal dan in 't S.V.V.-doelgebied. waar één der V.U.C.-ers de bal met de hand in doel werkt. Scheids rechter Kahrels wil doelpunt toe kennen, maar dan blijkt 't grote voordeel van neutrale grensrech ters, want op advies van één hun ner herroept hij zijn beslissing. Meteen is de S.V.V.-voorhoede weg en Schrümpf met de bal als aan 'n touwtje, belandt op de doellijn naast 't Haagse doel. Zijn voorzet werkt V. d. Horst prachtig in 'n hoekje (31). Van de aftrap passeert Schrümpf in één run. vier a vijf tegenstanders en plaatst de bal feilloos in. Maar dhr. Kahrels blijkt gefloten te heb ben voor een overtreding van een der Hagenaars en geeft S.V.V. 'n vrije schop! Steenbergen staat in de volgende periode als V.U.C. alles op alles zet, goed te ruimen. We zien zelfs B. de Harder op de midvoorplaats. Als Vaalbrug dan nog 'n zeker doelpunt redt, wan neer Flipsen reeds gepasseerd is, komt 't einde met een wel zeer verdiende overwinning van de roodgroenen, 't Was natuurlijk mudvol op 't Havendijkterrein. De organisatie klopte niet al te best en ook één der noodtribunes begaf het in 't enthousiasme der toe schouwers, zonder dat dit echter aanleiding was tot ongelukken. SFC heeft kans gezien de eer ste promotiewedstrijd op overtui gende wijze te winnen. De wed strijd had een sportief verloop en stond op goed peil. De SFC voor hoede was steeds op het Hoekse doel, doch de wind was te sterk om haar uit te buiten. Het is de Hoek die na 8 min. de leiding neemt uit een onverwacht schot van haar rechtsbinnen. SFC zet haar kracht in de aanval en krijgt hierdoor vele corners te nemen, waarbij de H. v. H. keeper Vrou we Fortuna aan zijn zijde vindt. Enkele minuten voor de rust is het J. Buytenhek die de bal vrij speelt en goed afgeeft aan de Jong die met een goed schot de gelijkmaker scoort. De tweede helft moet SFC tegen de storm optornen, wat haar zeer goed af gaat. En na 8 min. is er succes als de gebr. Buytenhek doorbre ken en J. Buytenhek de bal in de uiterste hoek plaatst 21. H.v. H. gaat nu opdringen, waardoor de SFC voorhoede steeds grotere hiaten voor zich krijgt, doch de harde tegenwind bemoeilijkt het opdrijven van de bal zeer. Als er een half uur gespeeld is, geeft de Jong een scherpe pass, de H. v. H. keeper loopt uit, maar door het toelopen van Gijzen kan bij de bal niet vastgrijpen, laat hem vallen, waar de Jong direct bij is, de keeper omspeelt en no. 3 in het doel plaatst 31. H. v. H. wijzigt haar opstelling nog, maar het betere spel van SFC geeft haar geen kans meer. Steeds zijn er de snelle voorhoedecombinaties tussen uit. Vijf min. voor het ein de komt de bal van Boks vit B. Buytenhek bij Klein, die de bal afgemeten op de schoen van J. Buytenhek plaatst en de strijd is beslist 41. Een beter uithou dingsvermogen en betere balcon trole gaf aan SFC deze dik ver diende overwinning. Een flinke ruggesteun voor SFC voor de vol gende week tegen FSV Pretoria, de andere 4e klaskampioen, welke wedstrijd a.s. Zaterdag of Zondag op het SVV-terrein gespeeld wordt. Bij de wandelmarsen uitge schreven door S.S.V.U., de sport bond van het personeel van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, behaalde de ploeg van de Schiedamse Politie Sportver. o.l.v. M. Mes de ereprijs, uitge loofd door de directie van de Nederlandse Spoorwegen, zijnde een beker. De Schiedamse poli tiemannen liepen bij deze intern, afstandsmarsen 30 km. niorengroep deel aan de mars van „Activitas" te Rotterdam. Er stond een felle wind, maar deze nam de stemming niet weg. Als 2e kwam de groep uit de strijd. De heer J. Boender liep met suc ces de elfsteden wandeltocht, welke gehouden werd van 3 t.m. 7 Juni. Toen hij Zondagavond in Schiedam arriveerde werd hij door de leden met gejuich ont vangen, terwijl het bestuur hem bloemen aanbood. Rotterdam werd winnaar met 8598 hout; Schiedam noteerde 8163 hout. Hoogste werper van Rotterdam was v. d. Graaf met 413, Schiedam en Nieuwendijk 398. Om de voorzittershamer: v. d. Graaf 413, Scheffers Jr. 301. De wandelsportvereniging De Trekvogels boekte deze week drie mooie successen. De junioren- groep, voor de eerste maal aan 'n mars deelnemend, behaalde de 3e prijs in de marsen, uitgeschreven door „De vergulde Hand" ten bate van de Niwin. De dag daar op, Zondag 8 Juni, nam de se- Uit de woning van C. J. L. werd een zwarte damestas met distri butiebescheiden gestolen. In de Wilhelminahaven werd 'n bootje van 414 bij 1 meter opge pikt, waarschijnlijk afkomstig van een sleepboot. Twee Brits Indiërs, die aan een Schiedamse familie hun kleren ter reparatie hadden aangeboden kwamen tot de ontdekking, dat het niet de bedoeling van deze philantropen was de kleding te rug te geven. Enkele stuks had den zij op straat geworpen. De politie heeft gezorgd, dat de kle ren, ongerepareerd, bij de eige naars terugkwamen. Twee Noorse onderzeeboten de „Uthaug" onder commando van ltz. II Olsen en de „Utstein" on der commando van ltz. II Moller, zullen van 12 tot 16 Juni een be zoek brengen aan ons land. Groepscommandant van de oeide boten, die ligplaats zullen kiezen bij de onderzeedienst van de ko ninklijke marine aan de Waal haven te Rotterdam, is de luite nant ter zee der 1ste klasse Sars. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de onderzee dienst zal ook een Engelse onder zeeboot, hms. "Taciturn" Rotter dam bezoeken. Zij komt van 17 tot 23 Juni en zal dan eveneens bij onze onderzeedienst ligplaats kiezen. ROTTERDAM. 9 Juni 1947 Vaarwerk: 800 ton mais Wormer- vear; 520 ton mais Deventer; 80 ton hout liggen of varen; 300 tón hout Halfweg. 300 ton milit. goederen Stein; 250 ton kali Tilburg; 145 ton kali Oirschot; 200 ton kunstmest Blauwverlaat225 ton soda Schie dam, 225 ton stukgoed Amsterdam; 150 ton lood Delft. 96 ton ijzer Haar. lem, 30 ton betonklokken Dordrecht. 100 ton fosfaat Drachten, 100 tori fosfaat n. Wolvegar: 2 x 100 ten flesschen Den Haag; 400 ton cokes gruis Maastricht, 80 ton fosfaat Mus selkanaal. Alles volgens tarief In snelle vaart vlogen de ja gers naar hun doel. De piloten hielden voortdurend contact met de centrale te New York. „Bevin den ons thans op...." zo meld den ze voortdurend in de micro foon. De commissaris week geen ogenblik van het ontvangapparaat, zo nieuwsgierig was hij, wat zijn vliegers zouden ontdekken. Plot seling hoorde hij echter een vreemd bericht. „Vliegen thans in Zuid-Oostelijke richting. Zien in de verte een vreemd gevaarte, dat snel naderbij komt. Kunnen het nu beter onderscheiden. Vliegt met ongelooflijke snelheid. Sneller dan bet geluid naar schatting. Ziet er uit als een projectiel. Heeft slechts zeer korte vleugels. Moet ongetwij feld een modern raket-vliegtuig zijn. Bestaan hiervan tot dusver onbekend. Draagt de naam Mary. Gevaarte is reeds gepasseerd. Thans uit het gezicht verdwenen". De commissaris keek nadenkend voor zich uit. „Dat wordt steeds geheimzinniger", constateerde hij. „Een raket-vliegtuig sneller dan het geluid, waarvan het bestaan on bekend was...." Sport zonder overdreven prestatiezucht Ondanks de slechte weersver wachting trokken Zondag in kleine en grote groepen meer dan duizend Kath. jongeren door de polders van Westelijk IJsselmonde. Dat was sport en vreugde de jeugd waardig. Hier groeit een nieuwe traditie! De regen der laatste dagen heeft onze jonge mensen niet DINSDAG 10 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) A V.R.O 7 00 Nieuws, gymn. en gram.; 1100 Gram 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Muziek; 12.30 Caus 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-ork.; 14 00 Knipcursus; 14.20 Sextet; 15 00 Caus.; 15.15 Gram,; 16.40 V. d. jeugd; 17.00 Piano; 17.30 Gram.; 17.45 Caus.; 18.00 Neuws; 18.15 Pia- no; 18.30 V d. Ned strydkr.; 19.00 Radiostrip; 19.10 Piano; 19 45 Caus.; 20.00 Vraaggesprek; 20.15* Concert; 21.10 Hoorspel; 2130 Gram.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Skym'asters; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) K R.O, 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 9 00 Hoogmis; 10.50 Gram.; 11.30 V d zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Viool; 12.30 Metropole-ork. (13.00 Nieuws); 13.45 Lichtbaken; 14 15 Gram.. 15,00 V. d vrouw; 15*30 Gram.;' 16.00 V d. zieken; 16.30 V d. jeugd; 16.45 Gram.; 17.35 Kwartet; 18.00 Klaas van Beeck; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.20 Muziek; 19.45 Thuisfront; 20.00 De gewone man20.20 Orkest; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22 45 Gram. A 19.) Mr. Stevenson, onze laatste ontdekking is werkelijk een sen satie: Brauman heeft zich niet opgehangen! Stevenson lachte ongelovig: Hoofdpijn, Harper?, vroeg hij spottend; we hebben notabene zijn werktuigen gezien en een sneden agrenten heeft hem los£e* ,.ró7ói^aLhedoel ik ook niet, ver- »«ew Ha-rper zich, ir de wiek man is er echter eerst neergeslagen toen hij dood was dus door een ander! De politieaokter heeft me verklaard dat de schedel van Brauman een ernstige yerwonding vertoonde die vrijwel onmiddellijk de dood tengevolge moet hebben gehad Hij heeft kunnen vaststellen, dat de man al dood was vóór er spra ke was van boom en koord. Stevenson was zeer geschokt en zijn aanvankelijke vrolijkheid was geheel verdwenen. U bedoelt duskon hij er slechts moeizaam uitbrengen. Inderdaad, dat bedoel ik, mr. Stevenson. I verwachtte dat deze mededeling u even hard zou schokken als ze het mij deed. Ze brengt een grondige verandering in al onze theorieën. Ik heb tot op heden nog niemand met de ontdekking van de politiedokter in kennis gesteld. Stevenson zocht naar een ver klaring. Is het niet mogelijk, dat Brauman's schedel beschadigd werd, toen de agent hem los sneed? Misschien heeft die hem per ongeluk met een of ander hard voorwerp gestoten. Maar neen, dat is werkelijk een dwaze veronderstelling. Hat is het, lachte Harper uitbundig, blij dat hjj nu mr. Ste venson eens op een onaanvaard bare theorie kon betrappen; Neen, ik zie het zó: de moorde naar wilde met dit trucje twee belangrijke dingen bereiken; ten eerste kwam hij op gemakkelijke wijze van het lijk af en ten twee de rekende hij erop, dat deze zo genaamde zelfmoord de conclusie zoi wekken, dat Brauman de da der was. Tets, wat hem bijna ge lukt is. Ineens flitsen twee namer door Stevenson's brein: Mary Mon- tieth en Howard Griswold! Zij waren gisterenavond samen in de tuin geweest, op nog geen 25 meter van de plaats, waar Brauman was gevonden, Maar hij schudde het hoofd. Neen, Mary kon zoiets nooit ge daan hebben of er zelfs niet de hand in hebben gehad. Stevenson kende Howard Griswold niet, maar ook diens schuld kon hij moeilijk aannemen. Hij had ge zien, hoe hij op Mary toekwam en ook hoe hij haar na het korte ge sprek weer verliet, zijn weg kie zend door de tuinen van majoor Forrest. HOOFDSTUK XIV Het is het oude recept, ging Harper voort. De ene misdaad lokt de volgende uit. De moorde naar bemerkt, dat iemand getuige van zijn misdaad is geweest en begaat een nieuwe, door ook de ongewenste toeschouwer uit de weg te ruimen. Stevenson maakte een beden king. Toch kunnen er hier kleine verschillen zijn, die een ander verloop der gebeurtenissen doen vermoeden. Kan zijn, zei Harper kort en zonder veel overtuiging. Heeft u al nasporingen ge daan naar het raamkoord?, vroeg Stevenson. Harper sprong op en mompelde: Grote doen goden! Dat ben ik vergeten. Blijf kalm! Ik heb de ramen van de dienstwoningen al geïn specteerd, doch die zijn alle intact Herper verontschuldigde zich, ging de kamer binnen en toen hij even later terug kwam in de gang, verklaarde hij het politie bureau te hebben opgebeld om opdracht te geven het bewuste koord goed te bewaren. Stevenson lichtte zijn onderzoek toe. Daar wij aannamen, dat Brauman zelfmoord gepleegd had, beperkte ik mijn onderzoek tot de dienstwoningen. Immers: de man was nog nooit binnen de vier mu ren van de villa geweest en we konden dus niet aannemen, dat hij daar het koord zou hebben af gesneden, een werkje dat boven dien veel tijd in beslag neemt en zonder twijfel door een der be dienden zou worden ontdekt. Maar nu, nu verandert de zaak. Inderdaad, we zullen ook de ramen van de villa aan een on derzoek moeten onderwerpen. Maar het is momenteel te laat om dat te doen, want we zouden iedereen opschrikken en hevige consternatie verwekken, We zul len dat werkje morgen wel op knappen. zonder dat iemand het merkt. Uitstekend, vond Stevenson, maar we moeten er natuurlijk wel rekening mee houden, dat de mis dadiger het koord niet uit zijn eigen kamer heeft gehaald Of haar rigen kamer, vulde Harper aan. Wie bedoel je daarmede. Harper?, vroeg Stevenion, In de mening, dat de verdachtmaking op Mary sloeg. Wel, die blonde schoonheid. Nola Morin. Ik vind haar nog steeds hoogst verdacht. Denk eens aan haar butale manier van op treden tegenover mij. Je hebt gelijk en ook ik schakel haar niet geheel uit. Maar komt het je voor. dat de laatste misdaad vrouwenwerk was? Dat weet ik niet, maar in ieder geval is de enscenering duivels handig in elkaar gezet. Stevenson stapte van dit onder werp af en vroeg: U heeft Brau man's papier meegenomen. Heeft u er nog iets belangrijks in ont dekt? Niets wat voor ons van be lang is. Hij was vrijgezel en had alleen nog een zuster die in Hol land woont. Of daar in de buurt tenminste. Er waren hoofdzakelijk catalogi van zaden en tuinge reedschappen en een naar boeken in een vreemde taal, Hollands ge loof ik, maar zeker weet ik dat niet. Wat is eigenlijk uw mening over de zaak. inspecteur? Ik heb. zoals u weet, een aantal verhalen geschreven, waarin ik gefingeerde misdaden ontraadselde op theore tische manier. Maar u heeft altiH in de praktijk gewerkt en wat denkt u nu van het onderhavigr geval? Wel, begon Harper gewichtig, wel, dat de professor.... Stop!, riep Stevenson. Brau man werd gisterennacht gedood en vandaag om half twaalf heb ik de professor in New York gezien. Hij kan een privé-vliegtuig gehuurd hebben en op het vlieg veld hier geland zijn. Ik zal dat eens nazoeken. Ik vind, dat de aanwijzingen tegen de professor nog steeds het sterkst zijn. O ja, ik ben nog vergeten, Harper, dat die expert in New York me verteld heeft, dat Lar- deau zelfs geblindoekt een origi neel van een copie zou kunnen onderscheiden en dat hij een eer ste klas vervalsing zelfs niet als cadeau zou aanvaarden. De ex pert meende, dat een originele van Dij.ck minstens 250.000 gulden waard is. Nu ziet u toch zelf. dat de aanwijzingen zich tegen hem op stapelen. De man wist, dat het schilderij duizenden waard was en hij wilde het hebben, kost wat kost. Toen hij het niet met geld kon bemachtigen, heeft hij Maar u weet, dat mr. Mon- tieth zelf altijd verklaard heeft, dat het een copie was. Inderdaad, maar ik heb wel eens gehoord, dat er nergens zo veel fouten en vergissingen wor den gemaakt als met kunstvoor werpen. (Wordt vervolgd). kunnen weerhouden Zondag ten getale van plm. 1400 een fikse wandeltocht te ondernemen over de hoge dijken en lage wegen van de met sterke wind doorwaaide polders in het Westelijk deel van het eiland IJsselmonde. Dat hierbij ook gedacht wordt aan een gezonde trek naar buiten pielt voor de reële opvattingen, welke in de leidende instanties onzer katholieke jeugdbewegin gen leven. Met recht verdient hier dan ook aan de districtsleiding der K.A.J, in Rotterdam, van wie het initiatief uitging, de lof toe gezwaaid, op een dusdanig brode basis actie te voeren, dat gunstige perspectieven open staan niet al leen voor deze in ons land nog jon ge beweging, maar ook voor de toekomst van de gehele jeugd.Deze mars was geen overdreven sport- verheerlijking, maar wel 'n sport festijn, dat waard is door meer deren genoten te worden! Waar hier echter, gezien ook de najaars mars van het vorig jaar, gerekend kan worden op een nieuwe één- of tweemaal jaarlijks terugke rende traditie, menen wij te mo gen voorspellen, dat de volgende mars nog meer belangstellenden zal aantrekken dan nu het geval was. Hiervan zullen de jongeren, die deze mars organiseerden geen grijze haren krijgen; want de or ganisatie van deze dag berustte bij hen in goede handen en was uitstekend verzorgd. Nadat de jongere jeugdgroepen reeds huiswaarts waren en ook de „lange afstand" binnen was, klonk dan ook, na enkele beharti genswaardige opmerkingen over de wandelprestaties van deze dag, een verdiend dankwoord van de marsleider aan de vlotte staf van medewerkers en medewerksters. Hierop volgde een korte beschou wing door rector Maas, aalmoe zenier der mannelijke jeugdbewe ging in Rotterdam. Betreurend eerst dat op deze zelfde dag elders in Rotterdam door een R. K. ver eniging een mars was georgani seerd, die in strijd met de dioce sane bepalingen reeds om 10 uur werd begonnen, dankte ook hjj de staf van medewerkers aan deze grootse wandelsportdag. In het bjjzonder de heer B. Th. H. Mil tenburg, marsleider, en de orga nisatoren uit de K.A.J., districts leiding Nol Spruit, Jan Vermee- gen en Herman Degenaar, alsme de de E.H.B.O.-vereniging St. Franciscus. Hierop reikt spreker de prijzen uit aan de winnende groepen, waaronder 4 wisselbe kers. De uitslag was: Dames: 1. RKSV St. Lodewijk; 2. Astrid- groep Gidsen; 3. Gidsen St. An- tonius Abt. Heren: 1. KAJ Dor drecht; 2. KAJ-LTJ Berkel; 3. „De Landlopers" KAJ St. Joseph. Meisjes: 1. Theresiagidsen Fcr- kel; 2. Gidsen Imelda-kring. 3. Gidsen Bergsehoek. Jongens: Don Bosco-groep van St. Lodewijk; 2. Verkenners Damiaan-groep. 3. Teamboys SFL West. Tot slot ontving elke deelne mende groep een fraai groepsdi- ploma, dat zeer zeker in veel club lokalen een herinnering zal vor men aan deze prachtige tocht, waaraan zonder problematiek beide sexen hun vreugde hebben gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3