NAAR CRITIEKE UREN IN INDONESIË REPUBLIEK ROEPT HULPTROEPEN OP Het communistisch gewroet in Oostenrijk I Franse spoorwegstaking is ten einde De invasie in Sinkiang DE NIEUWE BONNEN O Eensgezind I Sigaren vrij [p een troon van vuur WÊmËÊKÈÊm - 'gwiflHn Amerikaanse verschepingen naar Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weerstand tegen een Hongaars lot T ransito-verkeer met Zwitserland Republiek en Egypte Vannacht accoordheden werk hervat De knoeierijen in kampen De hete-lucht motor Auto-productie in de V.S. Voor Ouden van Dagen Waspoeder en soda mÊËÈÈÊÊÊÊm. 1». I Radio's naar Indië 69ste JAARGANG DONDERDAG 32 JUNI 1947 No. 20337 TEGEN „IEDERE EVENTUALITEIT" Over Rotterdam en Amsterdam NED. LUCHTVAART- DELEGATIE TE MOSKOU Den H?,ag verwonderd AMERIK- STAPPEN INZAKE INDONESIË ENGELAND ALS BEMIDDELAAR? KOMMIES DOOD GESCHOTEN ANNEXATIE DOOR RUSLAND BEOOGD? mémn Er volgden nog meer ontdekkingen Ook Stork wordt ingeschakeld Er dreigt wederom een staking Eerste uitkeringen op 1 Oct. PASTOOR J. J. HOGER- VORST f Geen sigaren HONGAARSE KINDER ACTIE I w® 4 liggL fi i v - x Pip? ■Pc 1111 SPI BESPREKINGEN IN DEN HAAG EN BRUSSEL EEN EI IN ETUI Niwin-actie voor onze militairen DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het bericht: dr. Van Mook blijft, komt niet onverwacht. Wel is het zeker, dat dr. Beel en mi nister Jonkman naar Indië zijn gegaan, mede met het doel, de vervanging van dr. Van Mook te regelen. Maar bij aankomst in Batavia werden zij verrast door een zo scherpe kentering in de inzichten van dr. Van Mook en z'n beide resterende collega's van de C. G., spoedig blijkend uit de nota, dat de toestand als geheel veranderd moest worden be schouwd. Uit de berichten over den in druk van het antwoord der Re publiek in Den Haag en Batavia blijkt wederom gelijkheid van inzicht. Het pleit voor het begrip van ue realiteit, dat de regering tegen over de veranderde situatie be sloot, dr. Van Mook, overeenkom stig zijn eigen voorstel, te ver zoeken, zijn heengaan uit te stellen, tot de politieke ontwikke ling het mogelijk zal maken. We waren het in 't verleden lang niet altijd eens met de poli tiek van Van Mook, maar toch geloven we, dat het een wijs be sluit is, ook met het oog op den indruk elders, den luitenant- G. G, bij de sinds het antwoord van de Republiek ingetreden situatie, althans voorlopig op zijn plaats te laten. Het heeft nauwelijks zin, alsnog afzonderlijke persstemmen te laten horen over het antwoord der Republiek. Er heerst een zeldzame eensgezindheid in na genoeg de gehele pers: onbevre digend. De Nederlander besluit zelfs: „Zo is ir. Soekarno er dus in geslaagd de tegenstellingen, t.a.v. de Indische politiek binnen het Nederlandse volk op te hef fen." Misschien is dit iets te sterk uitgedrukt. De Waarheid maakt natuurlijk een uitzondering op deze natio nale eensgezindheid, 't Zou bijna jammer wezen, als het anders was. Ook het Rotterdamsch Pa rool gewaagt van den goeden wil, blijkend uit de nota der Repu bliek, maar het Amsterdamsche gewaagt van verschil in accent en tempo; vooral het laatste is waarlijk niet zonder betekenis. Het Dlad wijst o.a. op „de wirwar van voorstellen en tegenvoorstel len" en op de „meerderheid van stemmen", dat onaangenaam ge luid uit de nota der niet erg be scheiden Republiek. Op de regering rust thans een zware verantwoordelijkheid: aan de ene zijde wordt een ernstig onderzoek vereist; aan den ande ren kant mag dit ook niet te lang duren Een herinnering aan het ver maan tot gebed van onze bis schoppen is thans wel zeer ge rechtvaardigd. In de radio-uitzending uit de republikeinse hoofdstad, Djok jakarta, is gisteren bekend ge maakt, dat de Indonesische re publiek de mobilisatie van haar gewapende hulptroepen gelast heeft, teneinde „iedere eventual liteit het hoofd te kunnen bie den." Deze aankondiging maakt een einde aan de stilte, die gevolgd was op het overhandigen van de republikeinse antwoordnota op de Nederlandse voorstellen voor een interimregering, die veertien da gen geleden werden aangeboden. Betrouwbare waarnemers gelo ven, dat Indonesië snel de critieke periode van haar nu 22 maan.len oude strijd voor politieke onaf hankelijkheid zal bereiken. De commissie-generaal zou he den in Batavia aankomen, tenein de de antwoordnota te bestuderen en de Nederlandse regering van haar bevindingen op de hoogte te stellen. Niet officiële Nederlandse me ningen over het tegen-memoran dum zijn algemeen ongunstig. Een aantal verdedigingsma noeuvres zijn heden bij Malang gehouden. Uit Nederlandse bron wordt gemeld, dat de situatie „op het front bij Soerabaja", dicht bij Modjokerto, slechter is geworden, terwijl Antara mededeelt, dat op 10 Juni de kustverdediging in de buurt van Banjoewangi een Ne derlands oorlogsschip beschoten heeft, nadat er gedurende twee dagen zich niets had voorgedaan. „Merdeka" veronderstelt, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de mi- nister-president, Soetan Sjahrir, die zich op het ogenblik te Cheri- bon bevindt, een verzoek om in ternationale interventie zal indie nen, wanneer de commissie-gene raal het republikeinse tegen-me morandum zou verwerpen. Een blad in Djokjakarta voor spélt ernstige plaatselijke botsin gen, als het memorandum niet zou worden aangenomen. Volgens het te Batavia ver schijnende Nederlandse blad „Nieuwsgier" is de situatie nimmer zo critieli geweest en het blad voegt er aan toe: „De situatie schijnt zich nog in on gunstiger richting te ontwik kelen". Het „Dagblad" van gisteren is van mening, dat de republiek de Javaanse hegemonie over de In donesische archipel voorstaat en gaat dan verder: „Alles hangt af Reuter seint uit Wenen, dat de berichten over aftreden van dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, „voorbarig" waren. Naar ver luidt zou een groot aantal socia listen zowel als leden van de Volkspartij zijn aftreden wensen, doch niet op een ogenblik, waar op het zou lijken, dat dit aftre-' den was toe te schrijven aan communistische druk in eniger lei vorm. Dr. Adolf Schaerf, de Oosten rijkse vice-kanselier, beschreef de politieke toestand in Oosten rijk als „meer gelijkend op een eomedie dan op iets anders". De socialisten en de Volks partij hebben heden in het par lement een communistisch voor stel, tot het benoemen van een bijzondere parlementaire com missie voor onderzoek naar het uitlekken van nieuws over ge heime besprekingen omtrent een regeringswijziging, verworpen. De socialistische „Arbeiterzei- tung" verklaarde gisteren, dat de wereld moet weten, dat het Oos tenrijkse volk geen stap zal doen „op de weg, die Hongarije heeft genomen." Het coalitieblad, „Das neue Oesterreich", verklaarde, dat Oos tenrijk „geen haarbreedte" zal af wijken van zijn democratische constitutie. De communisten zetten hun Naar de Haagse correspondent ▼an Belga verneemt, is tussen de Nederlandse. Belgische. Franse en Zwitserse spoorwegen een overeen komst tot stand gekomen, waarin besloten is het transito-verkeer naar Zwitserland via de Nederland- »e havens Rotterdam en Amster dam te leiden, waarbij deze beide haven» een gelijk tom.age te ver kerken sullen krijgen. felle actie tegen Gruber ononder broken voort. Zij eisen zijn aftre den en dringen aan op nieuwe verkiezingen. Het Oostenrijkse communisti- se blad „Volksstimme" heeft de Britse autoriteiten te Klagen- furt (Zuid-Oostenrijk) ervan be schuldigd, de leider van de com munistische partij in Karinthië Josef Tschofenig, te hebben doen ontvoeren. Volgens het blad zou den twee Engelsen Tschofenig van zijn kantoor gehaald, in een auto gezet, en naar Neurenberg gevoerd hebben, onder voorwend sel, dat hij aldaar getuigenis moest afleggen in het proces tegen dr. Beigetboeck, die in het kamp te Dachau tewerk gesteld was. p uitnodiging van de Russische autoriteiten vertoeft thans een Ne derlandse luchtvaartdelegatie te Moskou. De delegatie bestaat o.m. uit de heren H. van Ede v. d. Pais, dir.- generaal en P. v. d. Tuuk, Adriani hoofdcommies van de Rijkslucht vaartdienst, mr. L. H. Slotemaker, directeur van de K.L.M. en J. v. d. Kloot, hoofd van 't lijnbedrijf Europa der K.L.M. Het is niet bekend, hoe lang de d egatie in Moskou zal verblijven. van de houding van Den Haag. Men zal moeilijk kunnen aanne men, dat de Nederlandse regering zich nogmaals lenen zal voor her opening van de onderhandelingen, die de ellende in Indonesië hebben doen uitgroeien tot schrikwek kende verhoudingen". In een commentaar van radio- Batavia werd eveneens met na druk verklaard, dat de republiek de hegemonie over Indonesië vnor zich opeist. De republikeinse dag bladen verwachten, dat een in grijpen van het Nederlandse leger op handen is. In kringen van de Ned. regerinj heeft het bericht omtrent het slui ten van een vriendschapsverdrag door de republiek Indonesia met Egypte, waarvan nog geen offi ciële bevestiging werd ontvangen, vanzelfsprekend ernstige verwon der'ng gewekt. Van de zijde van het ministe rie van buitenlandse zaken der V. S. is verklaard, dat in de jong- ste nota van de Amerikaanse re- gering aan de Nederlandse „in al gemene bewoordingen de nadruk kelijke wens te kennen werd ge geven, dat het Indonesische pro* bleem tot een vreedzame oplos sing worde gebracht". Het State Department ontkende, dat de nota bijzonder gewag maakte van enige Amerikaanse bezorgdheid over de communistische tint, die de natio nalistische stromingen in Z. O. Azië zouden aannemen. Goed ingelichte kringen te Ba tavia zijn volgens „U. P." van mening dat de Engelsen pogen in Indonesië de rol van bemiddelaar tussen republikeinen en Nederlan ders te spelen. Officiële Britse kringen weigerden hierover com mentaar te geven, doch ingelich te kringen wijzen er op, dat Vrij dag j.l., terwijl het republikeinse kabinet bezig was het antwoord op de Nederlandse nota op te stellen, de Britse consul-generaal K. Mitcheson en zijn plaatsver vanger Edward Lamber een haas tige vlucht naar Djokja maakten en dezelfde middag weer naar Batavia terugkeerden. In een officiële verklaring zeiden de En gelsen dat zij president Soekarno gelukwensen met zijn verjaardag overbrachten. De volgende dag ging de Britse voorlichtingsoffi cier Colin Maclaren naar Singa pore, zogenaamd om zijn vrouw te ontmoeten. Het verluidde ech ter dat mevrouw Maclaren pas 16 Juni in Singapore verwacht werd. Een woordvoerder liet door schemeren dat Mitcheson en Lam bert aan het republikeinse kabi net een serie voorstellen overleg den en ook hun goede diensten aanboden bij het omstellen van het Indonesische antwoord op de Nederlandse nota, waarbij zij we zen op de practische punten van de nota. Ingelichte kringen geloven dat de Engelsen door te pogen de partijen tot een compromis te brengen, hopen het eventueel ge bruiken van geweld, van welke zijde dan ook, te vermijden en de Indonesische hulpbronnen voor de wereld te openen. De Engelse kruiser H. M. S. Siriusmeerde gisteren aan het voor het brengen van een vriendschapsbezoek Stenen Hoofd te Amsterdam aan ons land Het bureau van de Franse premier, Ramadier, maakte vanochtend bekend, dat te 4 uur 30 in de nacht een overeenkoms/ is bereikt, waardoor de spoorwegstaking wordt beëindigd. Het aceoord is door de regering onder- lekend en het vakverbond van spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast, heden te 9 uur weer aan het werk te gaan. Kort voor deze officiële mede deling had het Franse vakverbond van spoorwegarbeiders reeds be kend gemaakt, dat voorstellen, door de directie der spoorwegen Woensdagmorgen aan de bond voorgelegd, waren aanvaard en dat derhalve deze voorstellen, alsook de aanvaarding ervan, on verwijld met premier Ramadier zouden worden besproken. Intussen blijkt uit de berichten meer en meer, dat deze staking, hoe kort ze ook heeft geduurd, Frankrijk zeer ernstige economi sche schade heeft toegebracht, al zal de catastrofe op het gebied der levensmiddelenvoorziening, die bjj voortduring van het conflict niet te vermijden ware geweest, thans uitblijven. Echter zijn reeds tal van voedselschepen, voor Franse havens bestemd, naar Belgische havens gedirigeerd. De Franse industrie heeft zwaar van de staking te lijden gehad. Zelfs moesten reeds in vier staalfabrie ken gisteren verscheiden ovens worden gedoofd, bij gebrek aan cokes. Elders moesten wegens ge brek aan transport fabrieken worden gesloten. Er gaan dan ook reeds stem- In de nacht van Dinsdag 0p Woensdag hielden de 25-jarige hulpkommies W. B. S. en diens collega op 25 meter van de Duitse grens bij Siebengewald een man aan, die vermoedelijk uit gevan genschap ontsnapt en van Duitse nationaliteit was. Zij namen zijn papieren in beslag doch onmiddel lijk daarop loste de arrestant enige schoten op de beide commie zen, waardoor S. zodanig gewond raakte, dat hij ovetleed. De ande re kommies kreeg een schamp schot. De onbekende dader wist zijn identiteitspapieren weer te bemachtigen en vluchtte over de grens. De Chinese regering heeft aan haar ambassadeur te Mos kou opdracht gegeven bij de Russische regering en de gezant van Buiten-Mongolië te pro testeren inzake de grensschen- ding in de Chinese provincie Sinkiang. De woordvoerder van het Chi nese ministerie van buitenland se zaken zei, dat hieruit zou Te 's Hertogenbosch is gisteren een Nederlandse trekpaarden- tentoonstelling gehouden. Er werd een demonstratie van de beste inzendingen gegeven. kunnen blijken, dat China Rus land verantwoordelijk stelt voor de aanval van Mongoolse troe pen, welke gesteund worden door vliegtuigen met Russische kentekenen. De woordvoerder deelde verder mede, dat dit geen „gewoon grens incident" is, doch veeleer wijst alles op een stelselmatige acièfe. In Februari van dit jaar werden reeds incidenten gemeld, doch het gelukte de Chinese regering toen de gevechten te localiseren; van het verder verloop der diplo matieke stappen hangt thans af, of dit de Chinese regering weer zal lukken. Ofschoon de invasie beperkt blijft tot een Mongoolss divisie en vier Russische vlieg tuigen, wijst men erop, dat te Sinkiang slechts een klein Chinees garnizoen aanwezig is. Militaire deskundigen zijn van mening, dat het meer in de bedoeling van de Mongolen zou liggen Sinkiang los te maken van de rest van China, dan zich te mengen in de Chinese burgeroorlog. Andere autoriteiten zijn van mening, dat het Russische op treden voortkwam uit een ver langen om Sinkiang bij de sov jet-unie te voegen. Volgens de laatste berichten uit Sinkiang duurt de strijd voort bij Peitasjan, ongeveer driehonderd 'rilometer landinwaarts van de *rens af. en ongeveer driehonderd nlometer ten Oosten van Tih- Wa, de hoofdstad der provincie. Vliegtuigen met het Sovjet em bleem zouden nog steeds bom bardementen op Chinese posities uitvoeren. men op, en in Franse parlemen taire en regeringskringen schij nen ze weerklank te vinden, om het recht van staking in vitale bedrijven wettelijk te beperken. Het schijnt mogelijk, dat voortaan bij de wet bepaald zal worden, dat de arbeiders in zekere bedrij ven acht dagen vóór een voorge nomen staking moeten waarschu wen, alsook dat er een voorziening in de wet zal worden opgenomen, waarbij de regering de arbeiders kan dwingen, aan het werk te gaan, indien met de staking voor tijdig wordt begonnen. In aansluiting op ons bericht van gisteren over de vreemde praktij ken in de kampen te Laren en Naarden vernamen wij nog, dat op 27 Mei j.l. ambtenaren van de C. C.D. ondur de gemeente Amers foort een militaire vrachtauto aan hielden, waarin twintig zakken tarwe met een inhoud van 1000 kg. werden vervoerd. De wagen werd best d door een burger, terwijl tevens een sergeant van de ver bindingsstaf civiele auto-bedrijven meereed. Uit het onderzoek is tot dusverre gebleken, dat de fa. J. ook 't kamp voor pol. dilinquen- ten „Rhynauwen", onder Utrecht landestiene vocdselverstrekkingen zou hebben gedaan. Ook is komen vast te staan, dat de fa. J. J. Jut- phaas ten behoeve van de delin quenten als extra-verstrekking reeds maandenlang grote hoeveel heden brood, melk vleeswaren, ta bak en cigaretten zwart heeft aan gekocht. Het onderzoek is nog niet -esloten. zodat nog niet kan wor den vastgesteld in hoeverre de kampleiding van deze drie kampen op de hoogte is geweest van deze extra verstrekkingen. Gisteren meldden wij, dat een deel van de fabricage van hete- luchtmotoren te Dordrecht onder gebracht zal worden. Nader ver nemen wij uit Hengelo, dat om trent de vervaardiging van deze motoren door de N.V. Philips te Eindhoven ook contact is opgeno men met de Stork Machinefabriek te Hengelo. Dit contact is echter nog slechts beperkt gebleven tot een loutere bespreking der mo gelijkheden aldaar. Deze .plannen zouden verband houden met het feit, dat bij de machinefabriek Johan de Witt in Dordrecht hete luchtmotoren ge fabriceerd zouden worden met een kleine capaciteit. Wanneer de be sprekingen met Stork tot een goed resultaat leiden, zouden hier motoren ontwikkeld worden van een grotere capaciteit, terwijl de motoren van het zwaarste type in Engeland zouden worden" gefa briceerd. Het hoofdkantoor van Philips te Londen acht het thans nog voor barig hierover een gespecificeer de verklaring af te leggen. Wel geeft men echter toe. dat Philips in Engeland een „active interest" heeft in de voorbereidingen voor de ontwikkelng van heteluchtmo- toren in Engeland. De motoren zouden in Engeland kunnen worden ontwikkeld in een van de twee Philips-fabrieken al daar te Blackborn en Mitchan De Amerikaanse auto-productie, die reeds ver achter is bij haar programma, wordt thans opnieuw bedreigd. Het dagelijks bestuur van de C.I.O.-arbeiders in de Briggs fabrieken zou, te beginnen op 11 Juni, het werk neerleggen, tentzij de maatschappij de eisen van de vakbond inwilligt. De voornaamste kwestie is een loonsverhoging per uur van 14 dollarcent met terug werkende kracht. Door de staking zouden ook de Packard- en Chrysler-fabrieken ge troffen worden. Bij Ford werden inmiddels twee afdelingen van de fabriek in River Rouge gesloten, terwijl de staking van 3700 voormannen naar het einde van de derde week lcopt. De maatschappij sprak de beschul diging uit, dat er langzaam ge werkt en sabotage gepleegd werd. Bij Kon. Besluit van 11 Juni Is bepaald, dat de wet „Noodrege- ling Ouderdomsvoorziening" per 1 October a.s. In werking zal treden. Op deze datum zul len de eerste uitkeringen aan de daarvoor In aanmerking ko mende ouden van dagen plaats vinden. Een populaire uiteenzetting van de werking van deze wet zal he denavond om 7.45 uur over de zender Hilversum I worden uit gezonden in de radiorubriek „De regeringsvoorlichtingsdienst ant woordt". Naar wij vernemen, komen met ingang van morgen de sigaren vrij van distributie, zodat ze zonder bon mogen worden verkocht. Van verschillende zijden bereik ten ons vragen over de aanwij zing van tabaksbonnen deze week. Op de tabakskaart bevin den zich drie bonnen E 31; op elk hiervan wordt 1 rantsoen si garetten of kerftabak verstrekt. Op de bon E 32 van de herenkaart en op E 35 van de gemengde kaart wordt elk 2 rantsoenen ver strekt. Op de herenkaarten wor den dus, zoals aangekondigd, 5 rantsoenen en op de gemengde kaarten normaal twee rantsoenen verstrekt. Na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden is op 46-jarige leeftijd plotseling over leden, de zeereerw. heer Jacobus Joh. Hogervorst, pastoor van de St. Martinus-parochie te Oude- Schild (N.-H.) De overledene is 13 Maart 1901 te Delft geboren en op 14 Juli 1924 tot priester gewijd. Hij stond achtereenvolgens als kape laan t< Noord-Zijpe. Sloten, Am sterdam (H. Willibrordus b. d. Veste) en laatstelijk in de St. Lam- bertus-parochie te Rotterdam. Voor het tijdvak van 15 t.m. 28 Juni 1947, Bonkaarten Ka, Kb, Kc 707 (serie E) E-03 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enzv of 1500 gr. jam, stroop enz of 750 gr chocolade of suikerwerk, E-04 Algemeen: 250 gr. waspoeder en 250 gr, soda. E-05 Algemeen1 ei. Bonkaarten Kd, Ite 707 (serie E.) E-13, E-14 Algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz of 250 gr. chocolade of suikerwerk E-15 Algemeen: 250 gr. waspoeder en 250 gr. soda,. E-16 Algemeen: 1 ei. Bonkaarten Ma, Md 707 (bjjz, arbeid, a,s. moeders) (serie E.) E-21 suiker: 250 gr, suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam, 3troop enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. Qa, Qb, Qc 707. E-31 Tabak: 1 ranits. sigaretten of kerftabak (geen sigaren.) E-32, E-35 Tabak: 2 rants, sigaret ten of kerf tabak (geen sigaren.) E-33 Versnaperingen: 200 gram chocolade of suikerwerk, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr jam, stroop enz. E-36 Versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz,, of 200 gr. jam, stroop enz. Bij Dusseldorf is een Nederlandse ploeg met drie drijvende bokken en duiker de Koning bezig met het lichten van gezonken Rijnschepen. Op het moment is men bezig met het Rotter damse schip „Henriette,,, Het davert ln de wereldwerk winkel nog naar alle kanten. Op bouw, nieuwbouw en herbouw. We pionieren weer, maar niet in primitieve zin, want we weten, wat we aan goeds hebben gehad en wat nog te verbeteren vait. We zitten alleen met de moeilij fe lheid om de kwade orde in een goede orde om te zetten. Zowel in het kleine als in het machtige, in dorpen en werelddelen, in ge zin en staat. Inzicht in de juiste normen tn wegen is voor de mens, bestuur der alleen van zich zelf of van velen, de grote behoefte. Er zijn vele normen en veie wegen, maar nogmaals, het gaat om het kiezen van de goede, van de voortreffelijkste. De norm bij uitstek, omdat elke beweging daarom draait en aller schepselen einddoel in haar triomf daarmee is verweven, blijft de liefde. Zonder haar is eenvoudig elke handeling en zeker op de duur onvruchtbaar. We wijzen op deze hartekreet van elke mens: meer liefde nog eens bijzonder in verband met het liefdesfestijn van morgen, het feest van het H. Hart. Er wordt voor goede en kwade dingen reclame gemaakt. Voor de dag van Vrijdag kan niet genoeg vertoon tot bezinning op en ver dieping in het thema der liefde worden gevraagd. In de eerste openbaringen van Margareta Maria is haar de on metelijke liefde van Christus tot uitputting en vernietiging toe voor het mensdom aangetoond. Hij is ons model. Naar Zijn hart moet het onze worden ge vormd. Aller beminnelijkst en allerbeminnendst! Liefde verticaal en liefde horizontaal. Hoe gauw niet denken we deze plichten te hebben vervuld. Hoe stuntelig en benepen vaak is de manier van geven, wat betreft ons zelf en onze goederen. We hebben boeken met sociale wetten. En hoeveel klachten zijn er niet? Omdat de koude geest der uitvoerders zich meer baseert op geldelijke winst en bekrompen zuinigheid, dan op Toegrijpende spontaneïteit, warme belangstel ling en hulpvaardigheid recht uit het hart. Aan de liefde moet men ons herkennen. Margareta Maria zag een God delijk Hart als op een troon van vuur. Een andermaal straalden de vijf wonden als vijf zonnen, maar het allerfelst straalde Zijn Goddelijke borst, die een oven geleek. Naar alle kanten' schoot Zijn Hart stralen en vlammen uit Alle schatkamers van liefde, barmhartigheid, genade, voldoe ning en heil zijn geopend. We kunnen daaruit putten voor ons zelf, als zondaren en rechtvaar digen. Op onze beurt moeten we van liefdevuur stralen en verwar ming brengen. Daarmee brengen we een stukje geluk. Honderdvoudig zal bovendien onze beloning zijn. Meer dan vorstelijk onze uitkering. Boven zijn immers dividend- en loon stop onbekend. Naar wij vernemen, is Maandag n R. K. kindertransport uit Iongarije met 500 kindertjes in I België aangekomen. a— 1 Het departement van1 buiten landse zaken der V. S. hoopt bin nenkort een nota tt zenden aan Nederland en België, waar in wordt voorgesteld een bijeen komst te houden van deskundigen op het gebied van het transport wezen. om een plan samen te-stel len voor de omlegging van be paalde Amerikaanse verschepin gen bestemd voor Duitsland, via Rotterdam en Antwerpen. Autoriteiten van de departe menten van buitenlandse zaken en oorlog stellen op bet ogenblik het standpunt van de Amerikaan se regering tot in bijzonderheden vast. Daarna zal worden voorge steld dergeliike besprekingen te houden in Brussel en Den Haag waarschijnlijk nog in Juni. Regeringsautoriteiten zeiden, dat 'e noodzaak het rmbleem van al- - 'noten te br-'-tfe-en de oor- -V was van d" vertraging bij het aannemen van de Neder landse en Belgische aanbiedin gen, om alle extra kosten te beta len, verbonden aan het gebruik van havens in de Lage Landen in plaats van Bremen en Hamburg. Autoriteiten van het departe ment vgn buitenlandse zaken stel len er prijs op de bespreking van de toestand zo spoedig mogelijk met de Nederlanders en Belgen te openen. Zij hebben het depar tement van oorlog en de militaire regeringen dringend verzocht om een definitief overzicht van hun desbetreffende standpunten, aldus meldt Ass. Press. Een maand geleden ongeveer raapte de heer P. van den Broeke te Schoondijke van een zijner kip pen een ei, dat niet minder dan 190 gram woog. Dezer dagen ont stond door een toeval een gat in de schaal van dit ei. Behalve uit een dooier met wit bleek de in houd nog te bestaan uiteen ei met schaal van gewone afme tingen. Daar voor de verstrooiing der manschappen op afgelegen mili taire buitenposten in Indië de behoefte aan radiotoestellen bij zonder groot is, heeft de N. I. W. I. N. besloten een radio-actie in het leven te roepen. Een drin gend beroep wordt gedaan op alle plaatselijke Niwin-comité's en landgenoten om zich garant te stellen voor een of meer radio toestellen. Uit Indië werd nl. het verzoek ontvangen op korte ter mijn minstens 300 radioappara ten te zenden. Hiervoor is door de N. I. W. I. N. de bestelling reeds gedaan. Wanneer de pl. Niwin-comité's of particulieren zich garant stellen voor een of meer apparaten (welker prijs 450 bedraagt) en zij daarvan op gave doen aan de Niwin, Den Haag. worden de toestellen /oor zien van een plaatje, dat naam en adres van de gever vermeldt. Hierdoor wordt aan de schenking een persoonlijk karakter verleend terwijl bovendien de gelegenheid geschapen wordt tot een meer persoonlijk contact tussen schen ker en ontvanger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1