Morele verantwoordelijkheid tegenover Indische volken De onwil der republikeinen Wildervank en Veendam vieren feest Mei-productie van kolen Het leidend beginsel Evacuatie van Java en Sumatra of militaire actie In de Y.S... Nederlandse textiel Nederlandse industrie krijgt Amerikaanse hulp Spoorweg-electrificatie in België Boffertje voor de werknemers DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Indrukwekkende De melkvoor- ziening Eigen fitting- fabriek expositie DRIE HONDERD JAREN TURF Kath. zakenman Boven de raming Aar dappelprij zen jf»9ste JAARGANG VRIJDAG 13 JUNI 1947 No. 20338 INDONESISCHE DELE- GATIE BIJEEN RUS DOODT ZWEED Incident in Oostenrijk ZIJ DURVEN ZICH BE ROEPEN OP ..DE GEEST VAN LINGGADJATI" Maatregelen tegen stagnatie SIGAREN NIET HET LAND UIT PARIJSE GEMEENTE ARBEIDERS IN STAKING Alweer deviezen AARDBEVINGEN INDONESIË? IN EERSTE TREIN NAAR SCHEVENINGEN RIJKSPOSTSPAARBANK Tegoed daalde weer BRUSSEL-AMSTERDAM TOEKOMSTMUZIEK grondlegger van twee veenkolonies SCHMIDT OPNIEUW BERECHT? OOK MAASTRICHT KRIJGT HAAR MASSA-SPEL Duizenden guldens te veel betaald POLITIE VOOR DE KLAS Tegen baldadigheid der jeugd ZUIVELFABRIEK PLEEGDE FRAUDE EXTRA UITKERING TOEGESTAAN Tot 2 pCt van het jaarloon DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfln gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. AMSCHECOURANT (Van onze Indische medewerker) Zo langzamerhand wordt het wel duidelijk waar we met de regering der Repoeblik Indo nesia aan toe zijn. Gaf de nota der Commissie-Generaal de constructieve lijnc, aan, vol gens welke het Linggadjati-ac- coord onmiddellijk tot een voorlopige verwezenlijking kon geraken, het antwoord van de republiek behelst een construc tie, waarin onder de vlag van Linggadjati wordt aangestuurd op een nieuwe revolutie, ter rechtstreekse aantasting van de belangen van alle Linggad- jati-partners, nl. Nederland, Borneo en Oost-Indonesië. Dit spreekt vooral uit passage omtrent de te vormen interim regering. De republiek wil wel ingaan op het desbetreffende voorstel der Commissie-Generaal, echter slechts onder voorwaarde dat op z'n minst de helft der leden uit vertegenwoordigers der repu bliek zal bestaan. Het is duide lijk dat in zodanig samengestelde federatieve raad de vertegenwoor digers der andere deelstaten slechts de positie van oppositio nele minderheid kunnen innemen. De republiek spreekt, onder de schijn van aan onze bedoelingen te willen tegemoetkomen, duide lijk hare bedoeling uit: Zij wil In de toekomstige federatie van Indonesische staten de lakens uit delen, en spreekt zich door dit streven tevens duidelijk uit tegen het wezen van het door haarzelf bij Linggadjati-overeenkomst ge accepteerde federatieve staatsbe stel. Naast vestiging van een eigen overwegende positie streeft zij in haar iota tevens naar verminde ring van de Nederlandse invloed op de andere deelstaten. Er zijn echter in de nota nog meer bewijzen dat voor de repu bliek de door haarzelf geëiste „in tegrale" uitvoering van de over- eenkoms. van Linggadjati blijk baar slechts een phrase is. Wat kan immfers meer in strijd zijn met geest en strekking dezer overeenkomst dan het feit dat de antwoordnota steeds maar weer eisen stelt, welke eisen zover gaan dat door het eenzijdige ka rakter ervan de taak van Neder land volkomen wordt miskend en het gehele doel van samenwer king tot stichting van een nieuw geordende belangen-gemeenschap totaal verloren dreigt te gaan? Het is inderdaad treffend dat na alle strubbelingen en republi keinse sabotage de republiek het durft bestaan om in de nota te eisen dat de Nederlandse rege ring naar met inhoud en geest van de Linggadjati-overeenkomst strijdende maatregelen ongedaan zal maken. In di nota krijgt Ne derland nog eens het verwijt te slikken dat zijn militaire actie tegen Mod joker to een grote te leurstelling bracht voor de Ling- gadjati-lievende gevoelens der republiek Doch wij willen deze hoogmoe dige houding en toon der republi- kleinse regeerders wel op de koop toenemen. Het is ons slechts te doen om een reële uitvoering van wat onderling plechtig werd over eengekomen. Maar, zoals gezegd, ook in dit opzicht is de antwoord nota eer grote teleurstelling. Tegenover de positieve opbouw van de bovendien nog meerdere concessies bevattende nota der Commissie-Generaal, weet de re publiek slechts negativiteit te stel len; negativiteit, omdat de accep tatie der voorgestelde hoofdpun ten wordt gebonden aan onaan vaardbare voorwaarden. Men krijgt zelfs sterk de indruk dat de republiek zich in haar nota reeds volkomen van letter en geest der overeenkomst heeft ge- distancieerd en dat zij slechts een polemiek voortzet ter ondergra ving van op het moment nog steeds bestaande doch allengs steeds geringer wordende moge lijkheden. Daartoe tracht zij de deur tot onderhandelen open te houden en ziet daartoe mogelijkheid in de economische wereldnood. Wij erkennen ten volle de be narde en hulpbehoevende econo mische positie. Hoe deze echter ook moge zijn en worden, van hogere orde blijft onze morele verantwoordelijkheid tegenover de Indonesische volken. Niets zal ons daarom mogen afhouden van de uitvoering van Linggadjati, het leidend principe voor onze Indische politiek. Even min echter kunnen wij ons, door welke omstandigheden ook, laten dwingen tot stappen welke af wijken van dit eenmaal in onze geest gebaande pad. En als de conclusie over de Indonesische antwoordnota moet zijn: onaanvaardbaar, moge dan onze regering ook dr moed heb ben de stellig onaangename con sequents. onder de ogen te zien en dienovereenkomstig te hande len. d. G. Volgens het Franse persbu reau A.F.P. heeft een hoge Ne derlandse autoriteit te Batavia verklaard: „De phase van on derhandelen moet als afgeslo ten worden beschouwd. Er bljj- ven slechts twee mogelijkheden: evacuatie door de Nederlanders van Java en Sumatra, of mili taire actie". Wij hebben een laatste poging om met de republikeinen langs de weg van onderhandelingen tot overeenstemming te komen, in het werk gesteld. Thans bestaat er geen mogelijke basis voor bespre kingen meer. Wij hebben alles ge daan, waartoe wij in staat waren, om diegenen onder de republikei nen, die „goodwill" en begrip ge toond hebben, zoals Sjahrir en Sjarifoeddin, tegemoet te komen, maar ongelukkigerwijze is hun ac tiviteit tegengewerkt door de vol slagen afwezigheid van enig rea lisme, waarvan de leidende krin gen te Djokja blijk hebben gege ven, evenals de pemoeda's en het republikeinse leger. Indien wij de republikeinse tegenvoorstellen zouden aanvaar den, zou dit gelijk staan met het uitleveren van geheel Indonesië aan de republiek en wij zouden zelf geen enkele macht meer over houden. De republikeinse leiders handel den in formele strijd met Linggad jati door hun invloed buiten het republikeinse territoir te willen uitstrekken. Zij vergeten, dat na het accoord de republiek slechts een deel is van Indonesië en niet geheel Indonesië. In ieder geval, wat er ook mo ge gebeuren, het accoord van Linggadjati blijft de basis van onze politiek. Wij zullen de over eenkomst, indien mogelijk, uit voeren met de republiek, indien dit niet mogelijk is, zonder de re publiek". De ernstige situatie, welke ont staan is na de overhandiging van de Indonesische tegenvoorstellen, zou 'neden worden besproken op een in allerijl bijeengeroepen ver gadering van de Indonesische de legatie. Óp deze bijeenkomst, zou de minister van binnenlandse za ken, Moh. Roem, aanwezig zijn, die per vliegtuig uit Djokja ver trok. Dr. Karlsson, sous-chef van de Zweedse hulporganisatie in Oosten rijk, is in zijn auto, waarin hij van Bratislava naar Wenen reed, dood geschoten. In een communiqué van het Oostenrijkse departement van bin nenlandse zaken wordt verklaard, dat dr. Karlsson, die klaarblijke lijk verdwaald was en zijn auto liet draaien om de weg terug te vinden, door een Russische schild wacht is neergeschoten. Tengevol ge van het lawaai, dat zijn auto motor maakt, heeft Karlsson de waarschuwingen van de schild wacht niet gehoord. Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Zweedse zaakgelastigde te Wenen opdracht gegeven een volledig onderzoek naar de zaak in te stellen. De Zweedse legatie te Wenen heeft een zélfde lezing van het in cident gegeven als het Oostenrijk se departement. Ook mevr. Karls son en haar kind warenin de wa gen. doch zij werdén niet gewond. Dr. Karlsson was een der leiders van de Zweedse socialistische par tij. Volgens de Djokjase corres pondent van het republikeinse blad „Merdeka" heeft de mi nister van voorlichting, Mo hammed Natsir, op een perscon ferentie verklaard, dat de re publikeinse antwoordnota niets nieuws bevat, zeer redelijk is en geenszins de grenzen over schrijdt. Indien ons antwoord de Neder landers niet bevredigt en zij zouden overgaan tot het gebruiken van geweld, kan de genele we reld getuigen, dat de Indonesiërs hieraan geen schuld hebben. Nat sir wordt in deze mening bijge vallen door de gehele republi keinse pers, die eenstemmig de redelijkheid van de tegenvoorstel len prijst en de hoop uitspreekt, Zó had het vandaag eigenlijk moeten gaan. Waarbij veronder steld wordt, dat de dames voor papa, broer of verloofde fourageren. Maar hebt U het gezien l dat Nederland nog een open oog zal hebben voor de mogelijkheid om de vredelievende weg te be wandelen, teneinde de Indonesi sche kwestie zo spoedig mogelijk tot oplossing te brengen. Volgens het republikeinse blad „Boeroeh" vallen de Nederlandse voorstellen op alle fundamentele punten samen met de inzichten van de republikeinse delegatie en met de antwoord-nota van de re publikeinse regering welke slechts de bedoeling heeft alles bijeen te brengen, wat kan bijdragen tot verwezenlijking van deze inzich ten, zij het dan ook in andere vorm dan door de Nederlandse nota wordt voorgesteld. „Of de Nederlanders hiermede accoord gaan, zal afhangen van de vraag, of zij zich houden aar de geest van Linggadjati en van het handvest der Verenigde Na ties. De tegenvoorstellen vormen een „test case" voor de Nederlan ders om te tonen, dat zij van goede wil zijn". Het blad „Nasional" is van me ning, dat de tegenvoorstellen nergens de grenzen van Linggad jati overschrijden en niet indrui sen tegen de geest van het basis- accoord en waar de commissie- generaal geen tijdslimiet gesteld is, heeft zij alle tijd om erover na te denken. Het blad spreekt ver der als zijn overtuiging uit, dat de Nederlanders helemaal niet happig zijn om de onderhandelin gen af te breken, „al zouden de militaire reactionnairen en neo fascisten ook gaarne de Neder, landse militaire bekwaamheid willen demonstreren". Gok het blad „Kedaulatan Ra'- jat" is van mening, dat de tegen, voorstellen zeer redelijk zijn, maar toch nog verre ten achter blijven bij de wensen van 't volk. „Het is thans aan de Nederlan ders om de door de republiek toe gestoken hand te grijpen. Indien dit niet gebeurt en toch geweld gebruikt wordt, ligt de schuld niet bij de Indonesiërs". Alle drie bovengenoemde bladen verschijnen te Djokja. In verband met de gerezen moeilijkheden tussen de organisa ties van de melkveehouders (CMC) en de melkindustrie (IIV) in de Westelijke zone van ons land, heeft het Bedrijfschap voor zuivel ter voorkoming van een eventuele stagnatie in de melk- voorziening in genoemd gebied, maatregelen genomen. In een „verordening tot wijziging van de zuivelverordening 1947, melkleve- ring West", is o.m. bepaald, dat het Bedrijfschap voor zuivel het percentage melk vaststelt, dat elke fabriek binnen het westelijk gebied ontvangt van de veehou ders aldaar. Inzake het vervoer van de melk van veehouders naar fabriek is bepaald, dat dit uitsluitend ge schiedt in opdracht van degene, «ie ook in het tijdvak van 1327 April j.l. de melk deed vervoeren. Met inachtneming van de be staande prijsvoorschriften moet de betaling rechtstreeks geschie den aan de veehouder of, Indien deze lid is van de C. M. C., via deze organisatie. Met ingang van 13 Juni a.s. mogen sigaren en cigarillos in beginsel niet meer als goederen voor het persoonlijk gebruik van de reiziger of als kleine geschen ken zonder vergunning van de Centrale dienst voor in- en uit voer worden uitgevoerd. De amb tenaren der invoerrechten en ac cijnzen kunnen evenwel naar ge lang van de omstandigheden de uitvoer van een aangebroken doos met ten hoogste tien sigaren toe staan. Hierbij zullen zjj onder meer rekening houden met de hoeveelheid andere tabaksfabrika ten (sigaretten en tabak), welke de reiziger btf het verlaten van het land bij zich heeft. Naar Reuter uit Parijs seint, zijn vandaag de Parijse gemeente arbeiders een „waarschuwing staking" van 24 uur begonnen. Vitale diensten waterleiding, vervoerdiensten zijn niet bij de staking betrokken. De stakers willen een spoedige opening der onderhandelingen over loon schalen. Vlagvertoon in Rotterdams haven. De Noorse onderzeeboten Ala en Vtstein meren bij de onderzeebootdienst in de Waalhaven Dezer dagen is door het Insti tuut voor de Nederlandsche Ame- rikaansche Industrieële Samen werking te Amsterdam een com binatie tot stand gebracht tussen Crane Company, Chicago, en IJzer-, Metaal- en Tempergieterij v/h. B. Ubbink Co. N.V., die zal leiden tot de oprichting van een Nederlandse fittingfabriek. Crane Company is de toonaange vende producent van draad- en pijpfittingen in de Ver. Staten. In Nederland bestond geen fit tingindustrie. Alle pijp-fittings en fittings voor de Nederlandse rij wielindustrie werden tot nog toe uit het buitenland geïmporteerd, voornamelijk uit Duitsland, Zwit serland en Zweden. Door deelname van de A.meri- kaanse firma Crane is het nieuwe bedrijf verzekerd van de ervaring en productiemethoden van een De eerste omvangrijke tentoon stelling van Nederlandse' textiel- waren in de Verenigde Staten is een van de op de voorgrond tredende onderdelen van de intern nationale textieltentoonstelling te New Vork, aldus meldt A.P. Zij toont aan, hoe Nederland er naar streeft, de positie te verwer ven die voor de oorlotg door Duits land op het gebied der confectie werd ingenomen. De Nederlandse afdeling beslaat een groot gedeelte van de vierde verdieping van het Grand Central Palace, waar tot 14 Juni wordt ge ëxposeerd door Amerikaanse, Brit se, Italiaanse, Belgische Franse en Zwitserse fabrikanten. Zij is inge richt door elf Amsterdamse fir ma's. Er wordt een indrukwekken de collectie van japonnen, mantels, kinderkleding, lingerie, blouses, sjaals en regenkleding tentoonge steld, hoofdzakelijk vervaardigd van kunstzijde, wollen en katoenen stoffen, gefabriceerd volgens de methoden van de Nederlandse tex- tielfabrikanten. Er zijn ook tapisserieën, tapijt- stoffen en kleedjes van Nederlands fabrikaat. Door deze tentoonstel ling worden de Amerikaanse ko pers voor de eerste maal in staat gesteld, een representatieve collec tie van Nederlandse producten te zien. Ofschoon reeds enkele Neder landse firma's hun producten in de Verenigde Staten afzetten, ver klaarden woordvoerders op de ten toonstelling. dat deze vele andere Nederlandse fabrikanten een kans geeft om hun afzetgebied m de Verenigde Staten uit te breiden. De Nederlandse textielindustrie is reeds in 1933 begonnen een be dreiging te vormen voor de voor rangspositie van Berlijn op het gebied der confectie, aldus de woordvoerders, maar tijdens de oorlog heeft zij ernstige tegen slagen ondervonden. Thans even wel maakt zij snelle vorderingen in de richting van een normale productie. Twee „zeer ernstige" aardbe vingen, vermoedelijk ontstaan in Indonesië, zijn Donderdag om 10.21 uur en 11.24 uur Ned. tijd, geregistreerd door de seismograaf der universiteit van Fordham. Op 15 Juni zullen de treinen, die volgens de dienstregeling alleen op werkdagen tussen Den Haag H.S. en Scheveningen lopen ook des Zondags gaan rijden. Het zijn de treinen, die om 8.47 uur uit Den Haag en om 9.09 uur uit Scheve ningen vertrekken. De trein, die Zondag a.s. om 8.47 uur uit Den Hafig vertrekt, zal dus de eerste trein zijn, die Scheveningen na de bevrijding be reikt. In de maand Mei werd bij de Rijkspostspaarbank in totaal inge legd 19.806.721 tegen 19 390 621 in April en terugbetaald f 28.853.507 tegen 43.902 672 iri April. Het tegoed per-ultimo April ad. 1.633 468.855 is dus gedaald tot 1.624.422,069 per ultimo Mei. Zoals bekend, hebben de Bel gische spoorwegen thans de elec- trificatie van 1500 km. van let Belgische spoorwegnet ter hand genomen. Naar de correspondent van het A.N.P van de zijde der direetie van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen ver neemt, zal de lijn Antwerpen- Esschen, waardoor 'n directe elec- trische verbinding tot stand zou komen tussen Brussel en Amster dam, de eerste acht tot tien jaar nog niet in het programma dezer electrificatie worden opgenomen, daar de thans ontworpen lijnen een dringender karakter dragen. Weliswaar zal de lijn van Lin kebeek (ten Zuiden van Brussel) naar Antwerpen—Noord geëlectri- ficeerd worden, doch deze zal slechts voor het goederenverkeer dienen. Voor een goede verbin ding van het electrisch personen verkeer naar Nederland zou te vens 't traject Brussesl-Vilvoorde (waar aansluiting gegeven zou kunnen worden op het reeds be staande electrische net naar Ant: werpenCentrum) geëlectrifi- ceerd moeten worden Ook de verwezenlijking hiervan zal ech ter pas kunnen geschieden wan neer de thans ontworpen trajec ten van Linkebeek naar Antwer pen—Noord en van Brussel naar Charleroi gereed zijn. Het verschil in stroomsterkte tussen Nederland (1500 volt) en België (3000 volt) zal bij de elec trische treinverbinding tussen beide landen geen moeilijkheden opleveren daar de Belgische trei nen van een transformator zullen worden voorzien, die het moge lijk zal maken op beide stroom- sterkten te rijden. Dat turf een uitstekende brand stof is, zowel voor verwarming als voor kookdoeleinden, zal iedereen, zeker na vijf jaren oorlog en be zetting wel weten. Niet, dat we er gedurende de voorbije oorlogs jaren genoeg van hadden om te stoken, maar vaak hebben we toch de lange Friese turven als een niet onwelkome aanvulling van ons schaarse brandstoffenrantsoen kun nen beschouwen, terwijl we ons ook voo. de z.g. lichte aanmaakturven in tijder dat er weinig of zo goed als geen hout te bekomen was, steeds aanbevolen hielden. Toch kende men in ons land meer dan drie eeuwen geleden dit bagger- product hoegenaamd nog niet. Zo wel onze hoogveengronden in de Noordelijke proviciën als het Hol landse plassen-laagveengebied wa ren vóór driehonderd jaar nog niet in exploitatie gebracht, totdat een vermogend Katholiek Amsterdams zakenman in hèt midden van de zeventiende eeuw door een toeval lige omstandigheid er „lucht" van kreeg, welk een kostbare inhoud uitgestrekte gebieden in de pro- vinciëi Drenthe en Groningen ble ken te bevatten. In Januari 1647 maakte genoem de koopman, die de naam droeg van Adriaan Geerts Wildervanck, een reis van zijr woonplaats naar Bentheim. Op een donkere avond raakte hij verdwaald in een een zame, onherbergzame streek, waar zelfs het meest primitieve vervoer middel nog onbekend bleek te zijn. Het was een vermoeiende tocht, een enigszins begaanbare weg was hier niet te vinden, met het gevolg, dat Winuervanck met zijn laarzen tot a zijn knieën in de modder zakte en daar hij meermalen aan de grond als het ware vastgeplakt bleek te zitten, kwam hij slechts langzaam vooruit. Gelukkig kwam er redding opdagen. Een eenvoudi- De productie der Limburgse mijnen bleef in Mei ca. 46.500 ton beneden de raming o.m. als gevolg van de nationale feestdag. De ver zending beantwoordde practisch ■san de verwachtingen, hetgeen te Productiecijfers in tonnen: Totale productie Aantal Werkdagen Gemidd prod, per werkdag Totale verzending "Vaarvan voor binnenland........ Voorr. bij de mijnen p. eind. mnd. ivoer: \merika tuitsland "•olen Totaal Totaal beschikb. v. binn. gebr danken is aan de leveringen uit voorraad. De invoer uit Duitsland kwam overeen met de geraamde hoe veelheid. De invoer uit Amerika was ca 15.000 ton boven de ra ming. De invoer uit Polen die in de afgelopen maanden voortdu- achterbleef, ging thans ca. 17.000 ton boven de raming ui: ge arbi - e in deze streek woonachtig was, bevrijdde hem uit zijn benarde positie en verleen de hem voor een nacht onderdak. In de eenvoudige arbeiderswoning leerde Wildervanck voor het eerst in zijn leven de turf kennen. Spoe dig daarop rijpte bij hem 't plan de gronden in deze streek aan te ko pen en in cultuur te brengen. De arbeider, die hem gastvrijheid verleende, zal op dat- ogenblik moeilijk hebben kunnen denken, dat hij nog eens een van Wilder- vancks naaste medewerkers' zou worden. Wildervanck zou geen goede za kenman geweest zijn, als niet aan stonds de rijke bodemgesteldheid van het Noordelijke hoogveenge bied t hem was doorgedrongen. Op 16 Juni 1647 ging hij definitief over tot aankoop van de gronden, op welke later twee der bekend ste veenkolonies, waarvan één de naam ran haar stichter zou dragen, ontstonden. De toerist, die in de loop van deze zomer een bezoek aan Wildervank zal brengen, zal voor het gemeentehuis aldaar een eenvc .idi*, monument aantreffen, dat niet alleen de herinnering aan een groot zakenman, maar ook een mens met een groot sociaal gevoel voor zijn arbeiders tot in lengte van jaren zal levendig houden. Het gemeentewapen van Wilder vank spreekt voor zichzelf: het ver toont 'een stapel turven. Het wapen van Veendam is echter des te merkwaardiger: een vroüwenarm met een slang er om heen. Volgens overlevering lag Wildervanck's vrouw eens op de heide te slapen, toen zij bij haar ontwaken tot haar grote schrik bemerkte, dat een slang zich om haar arm had ge wikkeld, Elk ogenblik kon zij een dodelijke beet van het monster verwachten. In haar angst bad zij tot God, waarbij zij beloofde een kapel, gewijd aan de H. Maagd te bouwen, als het ondier haar geen letsel zou toebrengen. Het wonder, dat zij zo vurig verlangde, geschied de, de slang wikkelde zich van haar arm los en verdween weder tussen de heidestruiken. De votief- kerk, welke hierna ter ere van Maria verrees, zag spoedig rond om zich de kolonie Veendam groeien. Aanstaande Maandag, de dag, waarop precies vóór drie eeuwen tot aankoop van de grond werd be sloten. zal in Wildervank een groot feest worden gevierd. In Veendam zullen de feestelijkheden enige weken later volgen. v. R. der meest vooraanstaande Ameri kaanse fittingindustrieën, hetgeen de bij een dergelijk project ge bruikelijke kinderziekte in het begin van de productie tot een minimum zal beperken. De pro ductie wordt geprojecteerd voor een waarde van ca. 7 a 8 mil- lioen per jaar. waarvan een be langrijk gedeelte zal kunnen wor den geëxporteerd. Waar deze pro ductie dus enerzijds importvervan- gend, is, anderzijds rechtstreeks deviezenopbrengend. komt de vol ledige jaarlijkse productie aan de Nederlandse deviezen-balans ten goede. Een gedeelte van de in Amerika te bestellen outillage zal bovendien betaald worden met de deelname in dollars van de firma Crane. Het benodigde kapitaal is in Ne derland reeds voor een belangrijk deel verkregen en zal nog gecom pleteerd worden door een emissie, waarvoor t.z.t. een beroep op de Nederlandse kapitaalmarkt zal worden gedaan. Licentie fabriek. Voorts heeft het Instituut zijn bemiddeling verleend bij een licentie-overeenkomst tussen een gróte Amerikaanse fabriek van grondstoffen voor de verf- en an dere industrieën en de N.V. Che mische Fabriek Servo te Delden. De Amerikaanse fabriek is een van de belangrijkste producenten van naphtenaten en siccatieven, terwijl zij ook in belangrijke mate conserverende middelen voor hout, textiel en leder fabriceert. Met al deze producten heeft be doelde Amerikaanse firma over de gehele wereld een belangrijk succes. Door bemiddeling van het Insti tuut heeft de N.V. Chemische Fa briek Servo te Delden de licentie overeenkomst op gunstige voor waarden kunnen sluiten. De ge raamde productie wordt verwacht belangrijk te zijn en is voor een groot deel gebaseerd op export. De benodigde grondstoffen zul len zo mogelijk door bemiddeling van een binnenlandse firma wor den betrokken. Het is nog de vraag of deze firma in staat zal zijn de benodigde hoeveelheden in de gewenste kwaliteit te leveren. Besprekingen hieromtrent zijn momenteel gaande. Indien men ook in deze goede resultaten zal kunnen bereiken, zou dit een zeer belangrijke de- viezenopbrengst voor Nederland betekenen. De Oostenrijkse socialistische partij heeft gisteravond het minis terie van binnenlandse zaken ver zocht dr. Guido Schmidt, die enige uren tevoren van verraad was vrij gesproken, te doen berechten, on der beschuldiging van samenwer king met de Duitsers. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone Kolom* breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit* sluitend bjj vooruitbetaling. Een groot en groots gebeuren tijdens het a.s. Intern. Maria Con. gres zal ongetwijfeld zijn, de opvoe ring van het massaal Maria-spel ,,Sterre der Zee" op het prachtig gelegen Vrijthof. Onder leiding van regisseur, Wim Tollenaar, zal een duizend-tal Maas. trichtenaren hieraan medewerken. Dit massa-spel door het volk, voor het volk wil de ideeën door het Congres naar voren gebracht in volkse toonzetting uitdragen over stad en land. De uitvoeringen zijn bepaald op 3, 4, 5, 6 en 7 September, telkens 's-avonds om 9 uur preciest Nog steeds slaat de Prijzencon- trole toe, waar blijkt, dat aardap pelen tegen te hoge prijs worden aangeboden. In de provincies Zuid- Holland en Zeeland zijn de laatste tijd 314 processen-verbaal opge maakt, waarvan 63 tegen land bouwers en telers. In Zuid-Hol land alleen al kon worden bere kend. dat het publiek in drie maanden tijds ruim 270.000 gulden teveel heeft betaald. De aanhouding van twee gros siers uit Westmaas, die inmid dels elk tot drie weken gevange nisstraf zijn veroordeeld, leidde tot een onderzoek bij 20 telers op Goeree en Overflakkee, waaruit bleek, dat op 4000 mud kleiaard- appelen de prijs bij de groothan del reeds 11.000 boven het toe laatbare was gestegen. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal op gemaakt. Eveneens is het bestuur van een coöperatieve veiling op het eiland Voorne ter verantwoor ding geroepen, dat kleiaardappe- len door middel van de klok het veilen voor 16.70 per 100 kg. De toelaatbare veilingprijs is 9. De extra winst, die door de Haagse aardappelhandelaren werd genoten, bedraagt volgens de ge bleken overtredingen 44.000, dia van de Rotterdamse handelaren 30.000. Dezer dagen is de Venlose po litie voor het eerst in de klas gekomen om de onderwijzer te vervangen en de politiemannen deden dit, alsof ze reeds jaren voor de klas hadden gestaan. Dit Venlose Initiatief ls vooral geno men om de verregaande baldadig heid en straatschuimerij tegen te gaan. De samenwerking van de poli tie met het onderwijzend perso neel om de jeugd meer discipline bij te brengen strekt zich overi gens nog verder uit. Voortaan krijgt de onderwijzer van de poli tie bericht, wanneer een scholier voor een overtreding is bekeurd, zodat hij, naast de ouders zijn in vloed kan uitoefenen om herha ling te voorkomen. Er zijn nog andere maatregelen getroffen, die in de practijk hun goede uitwerking al hebben ge toond. Zo krijgen de ouders be richt, wanneer één hunner kinde ren beneden 18 jaar op een afge legen plaats met een vertegen woordiger (ster) van het andere geslacht is aangetroffen of in een balzaal aanwezig is. Deze politionele zorg wordt zeer op prijs gesteld door de ouders, vooral nu door enige re cente gebeurtenissen de gevaren van de straat zo duidelijk aan het daglicht zijn gekomen. Een coöp. zuivelfabriek in Drenthe had belangrijke hoeveel heden melk, boter, kaas, choco- melk en yoghurt afgeleverd, zon der hiervoor de benodigde bonnen, toewijzingen of vergunningen in ontvangst te nemen. De tuchtrechter voor de voedsel voorziening veroordeelde haar thans tot betaling van een boete van 4000.verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene en het storten van een waarborgsom van 6000.—. voor chemische als Pasen, Kerstmis, de vacantie, eind van het boekjaar, enz. De uit keringen mogen niet doorbere kend worden in de verkoopsprij zen, terwijl in onderling overleg in de verschillende bedrijfstakken overeenstemming moet zijn be reikt. Zoals men weet was tot heden het doen van een zodanige uitke ring alleen toegestaan aan cüe werkgevers, die dit ook vroeger deden Bovengenoemd besluit komt tevens tegemoet aan wensen, ge uit in het bakkersbedrijf. Het college van Rrjksbemidde- laars heeft bepaald, dat het ver oorloofd is, zonder voorafgaande afzonderlijke toestemming van het college, in de loop van 1947 een of meer uitkeringen toe te ken nen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon van de betrokken werk nemer. Deze uitkering kan in- Te Bergen op Zoom, waar de woningnood door de grote verwoesting nijpend is, toorden 20 stellen dubbele noodwoningen opgericht, elk met een woonkamer, drie slaapkamers, een Bruynzeelkeuken en bergplaats. Mei 1946 April 1947 Mei 1947 663 463 817.839 778.73H 26 25 24 25.518 32.714 32.447 526.419 700.755 670.108 487.891 658.377 621.723 12.920 49.440 17.101 51.296 259.44P 247 47' 159.54' 83.21f 85.95 11.66", 46 9" 210 844 354.331 380.36 698,735 1.012.708 1.002.069 -i -Xg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1