CAEN: De man met de tomatermlanten KLASSIEKE MUZIEK W Ruit nieuwtjes DE TOEKOMST VAN HET VOLKSTUINWEZEN VATICAAN EN VER. STATEN De Paus spreekt tot Nederlandse journalisten eerbericht Dl E RA R wereld In het voetspoor der Invasie „...ik schrijf niet meer over puin De briefwisseling met president Roosevelt Opening luchtlijn Amsterdam-Rome blijvende complexen Maximumprijzen Opgang der Nederlandse industrie Geldomzetten in detailhandel Mongoleninval VRIJDAG 13 JUNI I$47 PAGINA g r „CARNEGIE HALL" fazit-,t tuig begroeid met klimop COMPLOT TEGEN BEVIN VERIJDELD ALEXANDER KORDA REDIVIVUS Men is weer volop aan het NODIG Aesthetica laat veel te wensen over SCHIP MET HETE- LUCHTMOTOR KERSEN EN AALBESSEN DE CIJFERS OVER MAART Gevolg van Russische uranium-honger KATHOLIEKE ONDERWIJZERSDAG NIEUWE UITGAVEN s Weinig verandering i De man in de hoek van de 3e klas coupé Parijs-Cherbourg was een zeer onopvallende, doodgewone man. Misschien leek hij iets op Jean Gabin en zoals de meeste Fransen in die hete nachttrein, die om half twaalf van St. Lazare ver trekt, trok hij onmiddellijk zijn jas uit en begon in hemds mouwen een paar hardgekookte eieren te eten, de hij met een paar slokken wijn naar beneden spoelde. In de tas, boven zijn hoofd in het net, zat een bos planten, verlept, slaphangend groen. De dag was gloeiend heet ge weest met de dorre reuk van stof en heetgelopen ijzer en bovendien kwam hij reeds uit Marseille. Hij ging naar huis, zei hij met een iets hese stem. Het was een onopvallende, doodgewone man, die naar huis gmg- Toen het maanovergoten heu velachtige landschap van Nor- mandië langs de open coupéra men opengleed en het koeler werd, begonnen ook de anderen te praten. Een volksvrouw, die naast mijn reisgezel Thole zat en kennelijk knoflookworst gegeten had maar gelukkig houdt thole van dit typisch Frans gerecht vertelde dat 't drinkwat"»' in Caen gevaarlijk was en dat er reeds mensen aan typhus gestorven wa ren. De vrouw had boven de grote omslagdoek een zorgelijk gezicht maar in haar ogen was reeds de berusting van vrouwen, die nooit meer dan tegenslag gehad heb ben. Onmiddellijk daarop begon ze over de wederopbouwschandalen, over het slechte materiaal van de noodwoningen, de valse distribu tiebonnen en de brand van Lisieux na de Invasie. In de andere coupéhoek zat een pastoor, in gezelschap van zijn huishoudster en een vreselijk preciese juffrouw, die ik voor de prefecte van een of andere con gregatie voor ongehuwde dames op leeftijd versleet. De pastoor, zwarte baskenmuts op, rookte de ene pijp na de andere en toen het in de coupé niet meer te harden was, gaf ik hem uit puur eigen belang mijn Amerikaanse tabak. Vroeger als „Professeur", had hij nog les gegeven aan de Gaulle, dit sphynsachtige teken van tegen spraak van het huidige Frankrijk. „Hij was toen al een enorme wer ker" filosopheerde hij. „Een uit stekend leerling, maar niet ge makkelijk in de omgang te veel harde kanten". De twee vrouwen knikten ijve rig bij alles wat hij zei, maar zijn verhaal vlotte niet erg omdat hij wel tien keer zijn pijp moest aan steken. Bij elke nieuwe lucifer keek hij argwanender in mijn richting. De man met de bos verlepte planten in zijn tas hield niet van de Gaulle. Hij stichtte te veel ver warring, beweerde hij. Wéér maar een nieuwe partij, nieuwe scheu- Taj.ty ringen het wordt een anar chie van politieke overtuigingen en waar is het einde? Maar hij deed niet aan politiek Zeldzaam voor een Fransman, die over zijn „apéritif" het ene kabinet na 't andere doet duike len Daarna begon men ons over Ne derland te vragen, opnieuw kwam de oorlog ter sprake, de vrede Of hij nog een nieuwe oorlog verwachtte: z'n mond ging open van verbazing over zoveel naive- teit. „Ah mals oui, Monsieur, mals bien sür! Deze vrede is een stuk elastiek en Amerika en Rus land trekken er zó hard aan dat 't vandaag of morgen moet terug springen Het werd even stil, de vrouw met de zwarte omslagdoek knik te klaaglijk, had in '14-'18 haar man verloren, nu een zoonen de pastoor met een verse pijp on kruid peinsde half luid: „En de trein rolt verder De man haalde de tas uit 't net en bekeek de planten. Het waren tomatenplanten. Hij had ze hele maal uit Marseille meegebracht voor z'n tuintje in CaenToen hij zich luidop zorgen maakte, of ze 't nog zouden „doen" na die gloeiend hete treinreis, moest ik plotseling denken aan 't verbijs ter-ode van deze wereld: Millioe- ne mensen, mensen over Alle gi n, van allerlei natlonalitei- de handende stad ligt vol mij nen en vele straten die naar de stad leiden, zijn door puinhopen volledig versperdde burgers van Caen verwelkomden de Geal lieerde troepen, niettegenstaande alle ontberingen op hartelijke wijze...." (9 Juli '44). Ik schrijft niet meer over puin. Wanneer men de opmars in Duits land heeft meegemaakt is men daarover uitgeschreven. Caen moet één puinhoop geweest zijn, een soort aards maanlandschap van krater na krater. Thans is het een stad, waar uit het hart is wegge- mokerd. Vlakten waarop onkruid woekert tussen de vierkant opge taste gele zandsteen. Keldergaten, het mozaïek van een winkelportaal met in blauwe steentjes de firma naamde Eglise „St. Jean" met de twee nooit afgebouwde torens, waarin nu het gras tot in de galm gaten groeit, noodwinkels, arbei dersbarakken, cementmolens, een paar kranen. Men vraagt zich af waar al de mensen in deze voor verwoeste stad van 50.000 inwo ners huizen. In de St. Etienne was het vor men .We gingen eigenlijk op de vlucht voor de stoffige vlakten en ontdekten ergens in een sche merige doorgang eensuisse. Het was de mooiste suisse, die we ooit zagen: hij had rode kou sen aan en een zijden kuitbroek en zijn sjerp stond stijf van het goud. Met een prachtig vergulde hellebaard en enorme snorren schreed lüj voor de Bisschop van Bayeux uit en ging hem voor de kerk in, waar een paar honderd jongens (lange grijze broek, zwart vest, stijve witte boord, zijden strik linker mouw) en meisjes ..Hij had rode kousen aan.. ten en overtuigingen, die tomaten in hun achtertuintje planten en elke dag na hun werk gaan kij ken hoe ze er bij staan, die dui ven houden of 's avonds onder het gele licht van de huiskamerlamp intevreden postzegels plakken, mensen, die alleen maar zorgen hebben voor dat kleine beetje heel gewoon geluk ach, het ver haal is reeds zo oud als de oorlog zelf. Alleen weet ik niet, wéar deze man in Caen z'n tomaten zal planten, want gister heb ik Caen gezien „In totaal zag ik buiten Caen maar drie Duitsers. Ze renden van de ene kant van de weg naar de andere om dekking te zoeken. Vluchtende burgers, die uit de richting van deze belang rijke stad kwamen, passeerden ons met hoogopgeladen karren vol huisraad (B.B.C.-reporter, 6 Juni '44) Zo begon het dagboek met de weinige schaarse data over de doodstrijd van een stad. Er waren dagen dat Caen niet eens genoemd werd. Waarschijnlijk zijn deze da gen erger geweest dan alle an dere „Bij Caen zijn Britse parachutis- t. en Canadese landingstroepen in verbitterde gevechten gewik keld." (9 Juni '44) „Zware gevechten duren voort in de omgeving van Bayeux-Caen" (12 Juni '44). „Caen is hevig gebombardeerd vanuit de lucht, ook uit zee en door onze artillerie rond de stad.Het is thans één vlammenzee...." (13 Juni '44). „De activiteit der Duitse artil lerie bij Caen is toegenomen" (19 Juni '44). Vanaf 19 Juni tot 28 Juni geen nieuws over Caen. „Pr geallieerde troepen bevinden zich thans ongeveer 5 km. ten Wes ten van de stad Caen. Sedert gis termorgen hebben de troepen er vorderingen gemaakt van 1% km(28 Juni '44). „In de Caen-sector maken de Britten nog steeds vorderingen.." (8 Juli '44). „Te ongeveer 2 uur Zondagmid dag was Caen geheel in Geallieer- (wit gesluierd als kleine bruidjes) het H. Vormsel kregen toege diend in het meest luisterrijke kerkkoor van heel Normandië misschien. Een grijze kanunnik, iets gebogen, „overhoorde" ter wijl hij met haastige schreden door de stampvolle kerk liep, de vormelingen: „Jij, hoeveel Sacra menten zijn er Hoge jongens stem: „Het Vormsel, het Doopsel., eh, eh, het Huwelijk „JijWat is het Vormsel?" „La confirmation est un sacrament quiDe steekproeven wer den genomen met een verbazing wekkende vlotheid en intussen had ik gelegenheid het prachtige smeedwerk van het koorhek te bewonderen: „Guill. de Conquér- tant Due de Normandie, Roi d'Angleterre Fondateur 1035-1066" Deze Willem de Veroveraar liet ook „Le Chateau" bouwen, het fort met zijn diepe slotgrachten, de metersdikke bastions, waarvan ook ditmaal nog gebruik gemaakt werd, de ophaalbrug en de ring van wallen, ruigbegroeid met klimop en wildbloeiende bloemen. Vandaar heeft men een prachtig uitzicht op de stad. Bovendien kan men in de zachte zandsteen de naam vinden van „Adolf Geiger - 1840" met een hakenkruis er bo ven (die Duitsers hebben zoveel keer andere landen aangevallen dat men zich werkelijk even af vraagt of er toen ook weer een oorlog was) van een meneer Schwalbentreiber (idem maar re center) van W. Lowther uit Yorkshire ('44) en van., (hè ja!) Jansen Jean(!) uit Amsterdam. („Dag meneer .Jansen", zeiden we en namen onze hoeden af). Thans wonen in het enorme complex getroffenen, die vanaf de wallen bloemen kunnen zien groeien tussen de kale halfver koolde binten van hun huizen. In „Liberté de Normandie" (Le premier quotidien regional paru en France Libérée) lees ik dat men in Caen met internationale steun een Vredesmonument wil oprichten. Het béste vredesmonu ment is het verwoeste Caen. De symboliek van een duif of een Engel met een palmtak wordt steeds minder overtuigend, maar wanneer men dan per se 'n monu ment wil, laat het een zeer onop vallende doodgewone man zijn, die zijn tomatenplanten water geeft Tekeningen: Karei Thole. Caen, Juni '47. J. W. HOFWIJK In de nat. commissie van advies inzake de rechten van de mens ls alsnog benoemd tot lid rar. G J van Heuvel Goedhart^ hoofd redacteur van „Het Parool"( oud minister van justitie. Huize Boldershof te Druten, de Inrichting voor zwakzinnigen meisjes o. 1 v. Zr. Les Fillea de Sagesse te bruten, viert 17 Juni het 40 jarig bestaansfeest. <e> Bij een inbraak in de overhemden fabriek „Clement" te Tilburg, zijn o.m. 120 overhemden en 550 boorden gestolen^ Vier Tilburgers zijn in verband' hiermee aange houden. Donderdag zijn te Wildervank de driedaagse feestelijkheden ter herdenking van het 300-jarïg be staan der stad ingezet. <a. Gisteren heeft in het ministerie van buitenl. zaken de periodieke bijeenkomst plaats gehad van de Ned ambassadeurs te Londen, Parijs en Brussel^ Op voorstel van de commissaris der Koningin in de prov. Zeeland zal de Tholense brug over de Eendracht vermoedelijk eind Aug. tolvrij komen. Prof. dr J. O. M Broek hoog leraar in de sociale' geografie te Utrecht gaat Zaterdag a.s. per skymaster naar Batavia, teneinde aan de universiteit aldaar de aardrijkskunde-studie te organi seren. Het zevenjarig dochtertje van de heer B uit Wesiterbeek is, toen zij de weg overstak, door een motor aangereden en op slag ge dood ■A Meit veel feesitvertoon is te Wes- terbork da landbouwtentoonstel ling „Middenveld" gehouden. Het hele dorp was één viaggenzee en keurig versierde erepoorten, waar in 's avonds honderden lichtjes brandden, gaven het geheel een fantastische aanblik. Naar gisteren officieel te Lon den werd bekend gemaakt, zijn Engeland en Zwitserland overeen gekomen, dat onderdanen van beide landen van 24 Juni af geen in- en uitreisvisa meer zullen behoeven. <2> Clinton Anderson, de minister van landbouw der V S., heeft medegedeeld, dat met ingang van middernacht de distributie van suiker voor huishoudelijke verbruikers in de V. S. is opge heven. Het nationaal frond van Tsjechen en Slowaken, dat alle politieke partijen in het land omvat, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt besloten tot eenheid van Tsjechen en Slowaken. Het militair bestuur der Ver enigde Staten in Duitsland heeft het jeugdparlement te Muenchen ontbonden wegens „onverdraag zaamheid van zijn vertegenwoor digers en hun vijandigheid jegens de gemeenteraad van Muenchen" aldus radio Hamburg. De treinen van en naar Parijs en van en naar Bazel, welke tenge volge van de Franse spoorweg staking niet naar hun bestem ming kónden worden doorgevoerd, zijn Donderdag weer gaan rijden'. A Miss Margareth Bondfield Enge. lands eerste vrouwelijke minister, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Phillpsfabrieken te Eind hoven. A Gisteren heeft de Franse gezant, de heer Jean Rivière, een bezoek gebracht aan de Phillpsfabrieken en het laboratorium bezichtigd Een pastoor, zwarte basken muts op, rookte de ene pijp na de andere „Een der grootste verdiensten van de geluidsfilms is wel, dat het grote publiek beter vertrouwd wordt gemaakt met de wondere scheppingen der grote meesters op muzikaal gebied. Het is op merkelijk, dat de Amerikaanse filmproducenten thans veel meer dan vroeger serieuze klassieke muziek geven". Aan deze hoog-idealistische uit lating van De Reclame, waarmee ons de Amerikaanse filmmaat schappijen, tegelijk met haar pro ducten, plegen te overstelpen, moesten wij met een zekere ironie denken, toen ons de film „Car negie Hall" werd vertoond. Tschaikowsky's Ve Symphonie, gespeeld door 't New Yorks Phil- harmonisch Symphonie Orkest en gedirigeerd door Stokowski; het eerste deel van zijn Pianoconcert, zoals hijzelf het dirigeert en het laatste deel onder leiding van Walter Damrosch, zijn concert voor viool en orkest in G Majeur, dirigent Fritz Reiner, solist Ja- scha Heifetz: Richard Wagner's Ouverture „Meistersinger" door 't New Yorks Philharmonisch o.l.v. Bruno Walter; Robert Schu mann's Pianoquintet, eerste deel, uitgevoerd door het New Yorks Philharmonisch Quintet; „Le Cygne" van Saint Saëns, gespeeld door Gregor Piatigorsky; de „Vuurdans" van De Falla en de Polonaise in A Mol van Chopin, gespeeld door Rubenstein en de Klokkenaria in „Lakmé" van De- libes, gezongen door Lily Pons. Ruim twee uren vol fragmenten van werkelijk goede, zij het iet wat overbekende klassieke mu ziek. Blijkens „Carnegie Hall", ge wijd aan h t concertgebouw Car negie Hall in New York, is er in tussen heel wat voor nodig om „het grote publiek beter ver trouwd te maken met de wondere scheppingen der grote meesters op muzikaal gebied": een snoe perig klein meisje, dat muisstil en intens geniet van Tschaikows ky's dirigeren; een eigengereide pianist, die zo eigenwijs is om na een stevige borrel van de trap te vallen en zijn hals te breken, zijn jeugdige, niet onknappe weduwe met een flink uit de kluiten ge wassen flessenkind in kommer volle omstandigheden achterla tend; een volgzame zoon van een ambitieuze klassiek-muzikale moeder, die eerst tegen mama in verzet komt als hij verliefd wordt op een lady-crooner, waarna hij de „57th Street Rhapsodie" com poneert en dirigeert natuurlijk in Carnegie Hall en in tegenwoor digheid van Stokowski, dè Sto kowski om zijn moeder weer met zich te verzoenen; „O Sole Mio" gezongen door Jan Peerce en ten slotte Harry James, die de meest ongelofelijke dingen doet met een trompet. Afgezien van enkele foto-tech nisch knappe opnamen, o.a. van het spel van Arthur Rubenstein en Jascha Meifetz, welke docu mentaire waarde hebben, is de regie van Edgar G. Ulmer, dip, zover ons bekend, met deze f:"/i zijn debuut maakt als regisseur, even oppervlakkig en onbenullig als het spel van Marsha Hunt en William Prince, dat al deze prachtige klassieke muziek aan elkander lijmt. „Carnegie Hall" is prachtig, zo lang men zijn ogen dicht houdt en dat is iets, wat men van een filmcriticus toch moeilijk kan ver langen. Voor muziekliefhebbers, die te vens zekere eisen aan een film stellen, zou het veel beter zijn, als ze al die mooie muziek op hun gramofoon afdraaiden. Ze zouden zich dan een gang naar de bio scoop en een irriterend verhaaltje dat telkens met de muziek in bot sing komt, besparen. Hun enige troost is, dat ze de vele beroemd heden, die al die mooie muziek maken, „in levenden lijve" op het witte doek te zien krijgen. Neemt men daar genoegen mee, dan zeg gen wij: „Gaat dat zien; gaat dat zien!" F. Volgens bericht uit Brussel was tegen de Britse minister van bui tenlandse zaken, Bevin, op zijn te rugreis naar Engeland uit Moskou een moordaanslag zijn beraamd. De Belgische krant „Het laatste nieuws" deelt mee, dat de aanslag op Belgisch grondgebied had moe ten plaats vinden en wel in de trein. Bevin zou de poging onmo gelijk hebben gemaakt, door van Duitsland uit per vliegtuig de reis voort te zetten. Voorts wordt beweerd, dat de gearresteerde Elisabeth Lazarus en Jacob Elias. op wie springstoffen gevonden zijn, aan de daad had den moeten meewerken. Volgens bericht uit Rome is thans in boekvorm een chronolo gisch overzicht verschenen over de betrekkingen tussen het Vati- caan en de Verenigde Staten, waarin o.a. de briefwisseling voorkomt, die sedert 23 December 1939 gevoerd is tussen Paus Pius XII en wijlen prasident Roose velt. Zowel Z. H. de Paus als presi dent Truman schreven een voor rede voor dit werk, terwijl de persoonlijke vertegenwoordiger van president Truman, Myron Taylor, het van een inleiding voorzag. Het boek vangt aan met een overzicht van de geschiedenis der instelling ener persoonlijke ver tegenwoordiging als gevolg van een persoonlijke kennismaking in 1936 van president Roosevelt met de toenmalige staatssecretaris, kardinaal Pacelli, gedurende diens bezoek aan de Verenigde Staten, waarbij de president de wens te kennen gaf, om Myron Taylor als zijl persoonlijke afgevaardigde bij het Vaticaan te accrediteren. De Paus nam met groot genoegen van deze mededeling kennis en in een toespraak, welke hij destijds tot het heilig college hield, ver klaarde hij daarin een belangrijke bijdrage te zien van de president voor een rechtvaardige en eer volle vrede en een daadwerkelijke bijdrage tot verlichting van het lot van oorlogsslachtoffers. In Januari 1940 ontving presi dent Roosevelt het antwoord van de Paus en op 27 Februari van draaien Van de roemruchte Alexander Korda-filmproductie hebben wjj na de oorlog nog niets gehoord. De studio's van deze maatschap pij werden in het begin van de oorlog door het Engelse leger als opslagruimte in beslag genomen en bleven zes jaar bezet. Nu is men echter weer volop aan het draaien en een groot bouwpro gramma is in uitvoering. Voorlo pig staan twaalf films op stapel, doch er zijn verder nog grote plannen in voorbereiding. Korda zelf voert de regie van „Een ideale echtgenoot", naar het to neelstuk van Oscar Wilde. Pau- lette Goddard en Michael Wilding spelen de hoofdrollen in deze groots opgezette film, waarvoor het parlement en Hyde Park Cor ner zeer precies werden nage bouwd. Veel stelt men zich ook voor van de verfilming van Tol stoi's „Anna Karenina" onder regie van de grote Julien Duvi- vier, met Vivien Leigh in de hoofdrol. Ook de knappe regisseurs Press- burger en Powell zullen voor deze maatschappij gaan werken, zij hebben voor enige films gecon tracteerd. Verder zijn o.m. als regisseurs geëngageerd Cecil Bea ten, Carol Reed en Orson Welles. De Engelse film heeft na de oorlog een zeer goede naam ge kregen. Het is te hopen, dat ook deze productie zoveel succesvolle resultaten zal opleveren. 0 In de pers is een bericht ver schenen, volgens het welk de En gelse koning binnenkort de titel van Keizer zal vervangen door die van Koning van Hindoestan en Koning van Pakistan. Een heel deftige en heel oude Engelse dame, die momenteel bij schout-bij-nacht Intuitie uit Me- naldumadeel logeert, merkte bij het vernemen van dit bericht op: „Wel, ik vind dat veel beter. Je weet alles van de familie van een koning af, maar met een kei zer ben je nooit zeker van zijn afkomst". dat jaar had het eerste persoon lijke contact plaats, dat door her haalde bezoeken gevolgd werd, welke bevorderlijk waren voor 't wederzijds begrip tussen het Wit te Huis en het Vaticaan. Geduren de he* wereldconflict liep de briefwisseling in hoofdzaak over de middelen, om de ellende, ver oorzaakt door de oorlog te helpen lenigen. Bijzondere aandacht verdient deze correspondentie als bewijs van de volkomen onpartijdigheid van de Paus in de wisselvallig heden van de oorlog. Toen tijdens de oorlog de stad Rome gebom bardeerd werd, heeft de Paus hiertegen ook bij het Witte Huis zijn protest doen horen. Myron Taylor schrijft dan ook in zijn inleiding, dat dit werk in een der critiekste perioden der wereldge schiedenis geschreven, een docu ment van onschatbare -'aarde is. Onze tijdgenoten zullen er met belangstelling kennis van nemen en in de geschiedenis z 1 het een voorname plaats innemen als overzicht van een der grootste oorlogen, die de mensheid gekend heeft. In de rubriek ten behoeve van de landbouw heeft de heer S. S. Lantinga, ambtenaar bij de direc tie van de tuinbouw een radiorede gehouden over de toekomst van het volkstuinwezen waaraan wij het volgende ontlenen: Willen de toekomstige volks tuincomplexen zich als een fraai en doeltreffend recreatiegebied ont wikkelen, dan zullen de complexen niet tijdelijk, doch blijvend moe ten zijn. Evenals voor parken, plantsoenen en sportvelden zu'.en in de stedelijke uitbreidingsplan nen de nodige landerijen voor blij vende volkstuincomplexen moeten worden gereserveerd. Hierdoor zal een norm van het aantal M2. volkstuin per inwoner moeten worden vastgesteld. Als uitgangspunt kan hiervoor het beste de bevolkingsdichtheid van het stedebjk gebied worden go- nomen. Het spreekt vanzelf, dat de ligging der landerijen ook een belangrijke factor is. Ze moeten niet meer dan uiterlijk 3 a 4 KM. buiten de rand der stadsbebou- wing liggen, doch zo mogelijk op nog kortere afsrand. Aldus ziin ze voor de stadsbewoners binnen redelijke tijd bereikbaar. Als onderdeel van het landschap rondom de stad zal de inrichting moeten beantwoorden aan de eisen van orde, netheid en aesthetica. Ondanks de culturele voortschrij ding laat de aesthetica in het al gemeen nog veel te wensen over. De tuinhuisjes vormen meestal nog een bouwchaos van de meest uiteenlopende modellen. Uit aes- thetische overwegingen zal daar om een algemeen achitectonisch bouwplan voor de tuinhuisjes op de toekomstige volkstuincom plexen noodzakelijk zijn. Bij de verkaveling van het terrein speelt natuurlijk de gemiddelde opper vlakte der volkstuinen een hoofd rol. Voor de stedelijke volkstuin- nen is eon oppervlakte van 290 a 300 M2. wel voldoende, dus ge middeld 250 M2. Er zijn wel gro tere volkstuinen, doch rondom de steden dient men rekening te hou den met de beschikbare opper vlakte en het toenemend aantal gegadigden. Ter vrille van het verkeer en de vervoergelegenheid worden in de nieuwe volkstuincomplexen de nodige brede, verharde lanen ge projecteerd. Enige andere facto ren waarmede ook nog rekening moet worden gehouden zijn de af watering, de aanwezigheid van Op de jachtwerf „IJselmeer' te Muiden van de Gebr. Dolman wordt momenteel een schip ge bouwd, de „Johan de Witt", dat het eerste vaartuig ter wereld zal zijn met een Philips hete-lucht- motor. Het schip, dat in opdracht van Philips wordt gebouwd, is 9y2 M. lang, 2.60 M. breed en heeft een diepgang van 65 centi meter. Het is een IJselmecr-krui ser, type B van de Gebr. Dolman. Het schip wordt Zaterdag 21 Juni naar Dordrecht verhaald en zal dan waarschijnlijk in begin September voor het eerst gaan varen voor demonstratie-doelein den. Ingaande 16 Juni mag de klein handel voor kersen maximaal 1.15 per kg. berekenen. Aalbes sen (rode en witte) mogen' met ingang van die datum t/m 21 Juni ten hoogste 0.85 per kg- en van 23 Juni af 0.65 per kg. kosten. Voor groothandelaar en teler zijn voor kersen die maximum prijzen resp. op 97 en 85 p. 100 kg. gesteld. De rode en wi'tte aal bessen mag de groothandelaar t/m 21 Juni voor ten hoogste 71 en de teler voor ten hoogste 60 per 100 kg. verhandelen. Van 23 Juni af zijn voor dit fruit voor groot handelaar en teler de maximum prijzen resp. 54.50 en 45 per 100 kg. 79 72 46 44 14 68 65 64 81 56 25 53 11 39 38 22 39 107 144 78 126 67 45 20 12o 98 130 135 59 37 65 56 Paus Pius XII heeft gisteren (Donderdag) zestien Ned. journa listen en verscheiden vertegen woordigers van de K.L.M. ont vangen ter gelegenheid van de opening van de luchtvaartdienst AmsterdamRome. De Paus zeide, volgens „U.P." dat de zegen, gegeven aan het eerste vliegtuig, dat de Eeuwige Stad bereikte, ongetwijfeld Gods bescherming zou opleveren voor alle toekomstige vluchten. Uw wens om de eerste vlucht, om het zo uit te drukken, in Vaticaan stad te beëindigen, is eer eerbe wijs, dat Wij in hoge mate waar deren. Zij biedt Ons tevens de ge legenheid, zo vervolgde de Paus. onze gelukwensen en beste wen sen tot uitdrukking te brengen voor deze nieuwe lijn, die. tot stand gekomen tussen het Noor den en Zuiden van Europa, tus sen twee arbeidzame en vredelie vende volken, een bijdrage zal vormen voor de culturele en com merciële uitwisseling, welke van zo groot belang is voor het weer aanknopen van de betrekkingen van wederzijds vertrouwen pn /fier dschap Da Paui .arvolgde. „Door uw beroep zljt gij geïnteresseerd m de uitwisseling van die ideeën en die economische samenwerking. Is het niet van symbolische beteke nis, dat men op u de keuze heeft laten vallen om deze eerste vlucht als eregasten méde te maken? Ongetwijfeld zult gij uw macht en invloed gebruiken om de barrières tussen de volken af te breken en niet om ze te verhogen, om de oorzaken der tweedracht te leni gen en op te heffen, om de droe vige toestand, waarin de mense lijke gemeenschap verkeert, te verbeteren, niet door middel van vergeefse voorspiegelingen en buitensporige beloften, maar door nieuwe energie toe te voegen aan het geestelijke leven van alle leden der gemeenschap. Dit betekent in de eerste plaats dat de mensen God dienen te ken nen en aan Zijn wet gehoorzamen. Er is geen andere weg om de een heid en de vrede te verwezen lijken". De Paus besloot met de woorden, dat zijn zegening uitging naar de landgenoten der Nederlandse gas ten, op dit ogenblik van de ver nieuwing van hun normale, vrije j en vreedzame leven onder het ge zegende bewind van HM. de Koningin. /jan een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ont lenen wii onderstaande cijfers over de bedrijvigheid in de Nederlandse Lulu.* trie. Als basisjaar is 1938 aan gehouden. met uitzondering van walsproducten orecisiebuis. installa tiebuis. lodPen buis, waarvoor 1940 geldt. Product of 1947 industrietak Febr Mrt Apr Brandstoffen Steenkolen 71 Openbare nutsbedrijven Eiectriciteit 137 Gas 87 Water 112 Bouwmaterialen Cement Dakpannen Kalkzandsteen Metselstenen Straatklinkers Cl emische producten Benzo-.producten Fosfaatmeststoffen Koolteer Koolteeruek Stikstof meststoffen w o zwavelzure ammoniak Zeeo (afzet) Houtindustrie Deuren (alle soorten) w o. voordeuren w o binnendeuren Fineer T-iolex (w.o multi plex. meubelolaten en oants©rtrir>lex) Metaalproducten Walsproducten van Üzer en "taal 116 Prectsiebuis 104 153 tnstallatipbuis 46 82 Loden buis en blad- lood IJzerffietwerk f zon der buizen) Wirrkelmachines Stalen ramen en deuren Plaatstalen meubelen Staaldraadmatrassen Kolenhaarden, kachels en fornuizen Plaatradlntoren Gasmeters Emballage uit vertin de olaat (blik) Geslagen emaille- waren Rii wielen Transioortdrlpvvlelers R11 w1 el zadel* Carrosserieën voor autobussen en reis- wafms Aa nh an ,?wa gen mieters Draadnagels eu sDtfkers Punt- en prikkeldraad Klirrkna-ffelc Schroefbouten en 94 109 63 41 62 22 47 48 19 49 191 109 146 65 5-3 66 24 59 41 13 43 216 376 371 395 146 129 180 22 101 131 124 76 131 49 79 94 105 55 97 61 50 37 151 80 137 70 179 117 133 55 128 78 83 84 60 33 170 82 162 184 169 269 103 92 41 107 97 97 131 Jt0 ,-pnernn RnKherverw Industrie Gehele industrietak 161 w o rüwlelbuiten- banden 94 \v o r it wiel binnen bon.f^n 157 - Schoenen, klompen Schoenen 'aarzen 97 88 pantoffels e d. 97 120 Textiel-industrie KatoensPinneriien Katoen- en linnen weverijen Tricotage-industrie Kousen- cn sokken- industrie Voed'ngs- en genotmidd. Boter Kaas Melkpoeder Margarine Ruwe oliën en vetten Uitgesmolten dierlijke metten Aardappelmeel Sisaren Siearette Tabak Zout 36 63 60 56 63 60 63 73 89 96 21 28 43 6 31 63 20 13 111 25 16 26 27 52 60 113 136 70 70 130 138 136 48 68 bi Aan een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ont lenen wij de volgende Indexcijfers betreffende de geldomzetten in de detailhandel Als basis ts genomen het gemiddelde van 1933 100, behalve voor zuivelproducten, waar dat var, 1941 is genomen Bij de be oordeling van de cijfers dient er aan gedacht te worden dat, voor zover deze betrekking hebben op de geldmozetten. de verhoging het prijsniveau mede haar 'nv op de cijfers doet gelden. Kuidenterswaren: gietwater en diverse eisen van hygiëne. Voorts mogen in een modem en enigszins uitgebreid volkstuincomplex enige beplan ting, een speeltuin voor de jeugd en een clubgebouw ook niet ont breken. Voor de uitwendige schoonheid zal het zeer noodzake lijk zijn, dat het terrein in zijn ge heel wordt omgeven door een om- manteling van de decoratieve boom- en heestergewassen. Het meest ideale cultuurplan van de ontspanningsvolkstuinen vindt men in een combinatie van fruit, bloemen en groenten. Ver schillende volkstuincomplexen te Amsterdam zijn ook reeds thans als wandeloord voor het publiek toegankelijk. S? de,toek°mstige volkstulnparken die als een groene zoom de dicht bevolkte steden kunnen omge ef.11; z«Hen ter wille van het pu bliek de plantsoenen een onmis baar onderdeel zijn. Volgens A.P. zou enige maanden geleden uranium ontdekt zijn in het Noorden van Sinkiang, waar de Mongolen, zoals men weet, zijn binnengevallen. .Een functionaris van de provin cie, genaamd Oesman, zou volgens een andere bron ontdekt hebben, aai sovjet-agenten ten Noorden van Peitasjan onderzoekingen de den naar mineralen. Er werden plannen gemaakt voor exploitatie van dit gebied door sovjetrussische industriële ondernemingen. Oes man zond een rapport naar de f®® „rt7gerli?g. waarna de sov- jets tiachtten Oesman te verwijde- ren. De arrestatie van acht Mon goolse soldaten vormde het voor wendsel om een campagne tegen Oesman in te zetten. Wang Sjih-Tsjieh, de Chinese minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat China over weegt een beroep op de V.N. te doen, indien er geen bevredigende resultaten worden verkregen door de protesten, die bij de regeringen der sovjet-unie en buiten-Mongo- lië naar aanleiding van de inval der Mongolen ziin ingediend. Volgens het Chinese nieuwsbu reau rukken de Mongoolse strijd krachten op naar Tjsitai, waar naar verluidt uranium gevonden zou zijn. Op de 31ste Kath. onderwijzers dag in de Baronie, die gisteren in Concordia te Breda is gehouden, spraken de heren F. Sarneel uit Eindhoven en J. Aarts, inspecteur L. O. uit Tilburg, over onderwijs vernieuwing op katholieke grond slag. De heer Sarneel noemde het katholicisme de grote vernieuwen de kracht op aarde. Daarom moet iedere maatschappelijke vernieu wing van bovennatuurlijke inslag zijn. Spr. constateerde, dat het kath. onderwijs hierin te kort schiet en laakte voorts ook het intellectualisme, dat ln ons on derwijs nog steeds hoogtij viert Vernieuwing van Het onderwijs hangt af van de persoonlijkheid van de onderwijzer. Hij hoopte, daarom, dat deze evenzeer zullen strijden voor deze vernieuwing. De heer Aarts behandelde de practische zijde van de vernieu wing en wees er op„ dat selectie bij de indeling der aan de vak ken te besteden tijdruimte nodig is. Spr. hoopte, dat het K. O. V. na het rapport, dat het over deze materie heeft uitgebracht, ook een ontwerPen om tot ver- wezenlqkmg hiervan te geraken. De bisschoppelijk hoofdinspec- teur, mgr. dr. W. Koenraadt, sprak tijdens de ochtendbijeenkomst het onderwijzend personeel toe. In de middagvergadering droeg Nel Oosl- "De Krijtkring" voor, hul- Takx ?hp" v, °ud:voorzitter A. T 5. f hoofdinspecteur van het L. O. te Den Bosch, waar nu ook weth. Struycken namens net stadsbestuur het woord voerde. Een zeer te waarderen uitgave werd ons bezorgd door dr. Brocar- dus Meyer van de orde der Car- melieten met een moderne Katho lieke Geloofsverdediging (Romen en Zn., Roermond). Het werk neemt stelling tegen de voornaam ste hedendaagse anti- of para-ka tholieke Stromingen. Het vecht als het ware op alle fronten tegelijk en geeft een synthese van al het goede, dat de onderscheiden apo logetische methoden in zich bevat ten. Het is geen handboek gewor den in de schoolse zin van het woord en werd ook niet uitslui tend voor katholieken geschreven De schrijver, ofschoon van ziin vak dogmaticus, toont zich ook 'n goed wijsgeer en aoologeet en ha- seert zich evenzeer opIrXugus- tinus en c>t. iho ias van Aquine als op de meer moderne apolose- ^rc ^tlonrM3' ^echamPs en Mau- maar steed p een indringende h(f ieh irenische wijze geeft hetgin ?0ral rekenschap \an lanri^ e Protestanten van ons thnliot Yan onze tljd teSen de ka tholieke kerk inbrengen. Het werk 1S systematisch ingedeeld en van een person voorzien. Grootwinkelbedr. w.v. grote coöp. Kleine coöperaties*-'- Brood en beschuit Grootwinkelbedr Coöperaties Vlees en vleesw. Grootwinkelbedr en coöperaties Zuivelproducten Grootbedr en coöp. w v N. en Z.-Hol- land en Utrecht Overige provincies Sigaren, sigaretten en tabak Gr°,,J v.' ibedr Wijnen en gedistill.: Grootwinkelbedr Parf en toiletart. Grootwinkelbedr Textielproducten Grootwinkelbedr Art v woninglnr en huisraad Grootwinkelbedr. Huish artglas- en aardewerk: Grootwinkelbedr Schoeisel: Grootwinkelbedr Aant par schoeisel Gem prijs p p in f a) lederen s b) overige a. 139 203 188 134 144 221 210 152 140 211 203 145 65 78 72 117 123 120 107 137 109 152 lÓfi 149 179 206 205 206 203 117 162 178 161 219 219 156 239 272 163 225 226 260 81 285 100 300 69 13.33 12.89 13.53 3.93 3.87 4.34 Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag en Woens dag a.s. géén audiëntie verlenen. j Weerverwachting medegedeeld 5 J door het K.N.MI. te De Bilt: geldig tot Zaterdagavond: j Windstille, koude nacht. Mor-: geA overdag tot matig toene-t mende wind tussen Noord enj Oost. In de Noordelijke pro-: wolkenvelden, waardoor de: temperatuur vrij laag blijft. In: ï1 j overl?e gedeelte van het; land naar het Zuiden afne-j mende of dunner wordende bewolking met vrij veel zon.j Slechts weinig hogere tempe-; ratuur. 14 Juni: Zon op 4,20 uur,: onder 20 uur; Maan op 2.07; I uur, onder 15.22 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2