DE BONVRIJE SIGAAR De eerste ronde gewonnen W Voor onze jeugdige lezerskring Het vrouwtje van Staveren bezoek nr Van propaganda-chef tot millionnair Bela Varga's ballingschap eerberichti Ruit nieuwtjes De bewogen geschiedenis van Neerlands oudste convent Moeilijkbeden tussen winkelier en klant F abrieksvoorraad in één dag verkocht OP ANG zullen ze leven hoe zit dat? moppentrommel J- -K. ia B-Ë- ZATERDAG 14 JUNI 1947 PAGINA S IN TE LEVEREN BONNEN OOSTENRIJK WIL WESTERS BLIJVEN Een geheim gesprek HARDE WAND j BRUG BEZWEKEN OOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOO TEGEN FRANSE STAKINGS- WET 'T NORBERTINESSEN- KLOOSTER -St. -Catha- rina bestaat 300 jaren. IN DE WITTE BURCHT WERD GOED GEGETEN VREDE MET ITALIË AANVAARD Door Franse assemblee DE „MAETSUYKER" THUIS Met gerepatriëerden In Innsbruck, centrum van uitgewekenen De vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabricaten maakt het publiek er op attent, dat, hoewel de sigaren thans zonder bon mogen worden verkocht, de voorraad toch nog zeer beperkt is, zodat de winkelier niet op grote schaal sigaren kan afleveren en zich verplicht ziet de aflevering van sigaren te beperken tot diegenen, die bij hem hun distributiebon voor sigaretten of kerf tabak besteden. Het besluit tot het bon-vrij ma ken van de sigaren heeft nog al beroering gewekt onder de winke liers en hun klanten. Vele lief hebbers van een sigaar hadden gehoopt direct al een voorraad te kunnen inslaan al dan niet als aanvulling van hun sigaretten- rantsoen of om „ouderwets huise lijk" weer een sigaar uit het kistje te kunnen presenteren. Tot wan hoop van de winkeliers, die aan de aanvraag niet konden voldoen. De fabrieken mogen dan vol zit ten met sigaren, de winkelier heeft slechts een kleine voorraad mede doordat de fabrieken de laatste tijd niet mochten afleve ren. Het onvermijdelijke gevolg is natuurlijk onaangenaamheden tus sen winkelier, die niet kan leveren in de gevraagde hoeveelheid, en de klant, die hem van onwil ver denkt. De vraag naar sigaren kan door de btj de winkeliers bestaan de voorraad niet worden gedekt. Menigeen tracht ook partijen* si garen te hamsteren, omdat men algemeen van mening is, dat de industrie over te weinig tabak be schikt om aan de normale behoef te te kunnen blijven voldoen. Tal van werknemers in de sigarenin- dustrie zijn voorts van mening, dat hoewel maatregelen zijn geno men om smokkelhandel tegen te gaan door een uitvoerverbod, deze toch zal toenemen, met name naar België en Duitsland. Volgende week worden de winkeliers bevoorraad De bonvrije Nederlandse sigaar heeft tot gevolg gehad, dat op één dag practisch alle voorraden, die in de fabrieken aanwezig waren, zijn verkocht. Dat is een unieke en historische gebeurtenis. De orders van de winkeliers zijn door de telefoons binnengeregend om nog niet te spreken van de par ticulieren. die het er op gewaagd hebben bij de fabrikanten het beste van het beste te bestellen maar.... geslaagd zijn zij niet. want de verstandigen hebben zich strikt gehouden aan de richtlijnen van het rijksbureau om de afleve ring aan de klanten op de normale wijze en in dezelfde verhouding te doen geschieden als tot dusver. In alle bedrijven, waaraan wij Vandaag een bezoek gebracht heb ben, heerste op de kantoren en in de ontvangkamers een over stelpende drukte. Export De practp: zal spoedig aanlei ding geven de quotumvermmde- ring vin 440—400 ton per maand opnieuw te bezien en uit een on derhoud, dat wij met een der grootste ondernemers vakgroep sigarenindustrie hadden, bleek ons dat voor export van sigaren 400 ton tabak per jaar in aanmer king komt, welke speciaal voor dit doel wordt aangekocht en dus geen invloed uitoefent op de voor Nederland beschikbare kwaliteit en voorraad. De minister heeft geen bezwaar daarvoor deviezen feschikbaar te stellen omdat export naar België, Zwitserland, Scandinavië, Zuid-Afrika, Curasao, Suriname en nu zelfs Engeland, waar onze producten een uitste kende naam hebben, ons verrij ken. Dit in tegenstelling tot de vaak vernomen mening, da.t de export de kwaliteit van de sigaar voor binnenlands gebruik zou be nadelen. De vakgroep sigarenin dustrie heeft voor het Nederland se product nog steeds het fijnste ook voor de oorlog gebruikelijke sigarendekblad aangekocht. De verdelingscommissie, die op strikt neutrale basis haar werk verricht, staat er borg voor, dat ondanks de op sociale gronden gedifferen tieerde inkoopsprijs voor klein, middel en groot bedrrjf toch iedere ondernemer in verhouding tot de quota kwalitatief dezelfde tabak ontvangt Als wij de vraag stellen, waar om de sigaar buiten de distribu tie kan vallen, terwijl de merk- sigaren in de winkels nog n!e* volop verkrijgbaar zijn en thans een run op sigaren plaats vindt, zijn wij tot de kern van het pro- bieem, dat de sigarenindustrie lange 'tijd in beroering hield, door gedrongen. De sigarettenindustrie Het is een feit, dat de merk- sigaren vlot verkocht werden, ter wijl de minder bekende producten in voorraad zijn blijven liggen. Velerlei oorzaken hebben hieraan medegewerkt. Vooreerst de gro tere rookproductie van één rant soen sigaretten, welke een rant soen sigaren luxueus doen schij nen. Met veertig sigaretten kan de roker langer zijn behoeften Bevredigen dan met 10 sigaren. Bovendien had de sigaar bij de bevrijding geen geallieerde hulp om gepropageerd te worden. De buitenlandse sigarettenfabrieken voerden middels de geallieerde le gers een propaganda voor een goede sigaret, terwijl de Neder landse sigaar nog in haar papie ren onderrok gestoken was. Toen het in Nederland noodzakelijk was de rantsoenen te verhogen, had de sigarettenindustrie, die veel minder arbeidsintensief is dan die der sigaren, de gelegen heid in korte tijd aan de vraag te voldoen, terwijl de sigarenin dustrie een aanlooptijd nodig had om de productie te kunnen ver hogen. Thans heeft de sigarettenindus trie haar vooroorlogse productie quota basisjaar 1939 reeds met 16 pet. overschreden, terwijl de sigarenindustrie nog slechts 40 pet. tabak van het basisjaar 1939 te verbruiken heeft. De cijfers luiden voor sigaretten, kerf en sigaren in Januari van dit Jaar resp. 92, 51 en 38 pet., in Maart van dit jaar 116, 64 en 40 pet. van de quota in 1939. In Maart was het tabaksquotum voor de si£ rettenindustrie, uitgedrukt in pet. van 1939 drie maal zo groot als voor de sigarenindustrie, ter wijl dat voor de kerftabak de helft hoger lag. Het feit, dat er een run op de sigarenwinkeliers heeft plaats ge vonden, wijst er op, dat de Ne derlandse sigaar bij de rokers nog steeds een aantrekkelijk artikel is, doch tevens dat zij door haar volume, dat niet in overeenstem ming was met onze deviezenposl- tie noch met de rookfrequentie, die de sigaret kan bieden, in een ongunstige positie komt *e lig gen. Door detaillisten in de week van 15 t.m. 21 Juni 1947 SUIKEH: D-08 alg. (2 rts.), D-15, D-16 alg., D-21 suiker, rants, b. E 14 (1 rts.) VERSNAPERINGEN: 75-1 ver- snap. (0,8 rts.) 75-3 versnap., D-06, D-13 alg. rantsoenbon E 12 (0.4 rts.) Afloss. week 18—24 Mei 1947. BROOD: E-03, res. (16 rts.), E-01, E-ll, E-21 br. E-06, E-13 res, (8 rts.), E-02 brood, rantsoenbon E 21 (4 rts.) Coupure X 105. MELK: D-13. D-15 melk (12 rts.) D-93, D-05 melk (7 rts.), D-21 melk (5 rts.), D-01 melk (4 rts.), rants. 0. E 39 (1 rts.) Afloss. week 18—24 Mei '47. TABAK (Detaill.) 75-1 tabak (3 rts.), 75-2, 75-3 tabak (2 rts.) rts. b E 66 (1 rts.) Aloss. week 18—24 Mei '47. TEXTIEL: Toew. textielgoede- ren. Toewijzingen Distex MD 85 1 t.m. 25 VA 510. 101 t.m. 1401 VA, VB VC, VD, VE 605 B. C, D, E F (5 pnt.) 101 t.m. 200 VF 605. A en B VA 705 (1 pnt.) A en B VA 705 (5 pnt.) B 82, C 82 1 en 10 punten. PETROLEUM: Verkoopmijen,, Grossiers, Detaillisten: C-05. C-17 alg D-12. D-13 (1 rts.). A 25 t.m. A 32. B 13 t.m. B 16, CO 7, CO 8 (2 rts.) Voor hen waarvoor deze week is aangewezen. BRANDSTOFFEN: Industrie kolen: Nieuwe coupures B, C, D, E, verbruikers. Geen vervangings toewijzingen. BRANDSTOFFEN: 74 BV, 75 BV (3 rto.) i De eerste ronde van de worste ling om Oostenrijk is door de Oos tenrijkse communisten, wat na tuurlijk tevens wil zeggen door Moskou, verloren: niet op punten, maar door knock out. Volkspartij de politieke groepering der ka tholieken en socialisten heb ben de eerste stormloop glansrijk doorstaan. We willen allerminst beweren, dat deze zege reeds het einde be tekent van de Russische pogingen om ook Oostenrijk binnen zijn in vloedssfeer te brengen; de Russen zijn te taai, om zich door een eer ste tegenslag, hoe zwaar deze ook zij, te laten ontmoedigen. We ge loven veeleer, dat de grote storm aanval nog moet beginnen; maar het is voor de regering te Wenen/ een uitermate belangrijk voordeel dat volkspartij en socialisten dit maal stevig saamgebleven zijn, en eenstemmig verklaard hebben dat zij de weg niet op willen, wel ke Hongarije tot zijn noodlot is gegaan. Hoe de gebeurtenissen in We nen zich precies hebben afge speeld, is nog steeds niet geheel duidelijk. Slechts over één punt stemmen alle lezingen overeen, n.l. dat er een bespreking, en wel een tête 5 tête, heeft plaats gehad tussen bondskanselier Figi en de communisten-leider Fischer, over de kwesties van 'n volkomen her vorming van de Oostenrijkse re gering en de ontbinding van het parlement. Van deze bespreking moeten verscheidene leden van de volkspartij na afloop op de hoogte zijn gesteld, terwijl de socialisten verklaren, dat zij van niets gewe ten hebben. Wie dat gesprek geëntameerd heeft, is een omstreden kwestie. Bondskanselier Figi heeft echter verklaard, dat de communisten bij hem zijn gekomen om de zaak aan te snijden. Hij zou daarbij onmid dellijk hebben medegedeeld, dat hij niet bereid was af te treden of meer communisten in zijn kabinet op te nemen. Zoals hij zelf na een spoedvergadering van de volks partij zeide: „De bondskanselier treedt alleen af als de meerder heid van het volk het wenst. Nieu we verkiezingen worden alleen in overeenstemming met Oostenrijks democratische grondwet gehouden, of als de meerderheid van 't par lement ze eist". Van de kant van de bondskan selier is de zaak dus zuiver reëel behandeld, ook in de geest van de socialisten. Want terwijl er in de volkspartij helaas enkele zwakke re broeders schijnen te zijn, die, strijdensmoe en slechts verlangend een einde te maken aan de vertra- ging in de tot standkoming van net vredesverdrag, belangrijke concessies aan Rusland zouden willen doen, zijn de socialisten besliste tegenstanders van een al te exclusieve oriëntering op het Oosten, en willen zij niets ge meen hebben met enkele afgevaar digden, die ontmoedigd door de bijna verpletterende economische moeilijkheden, alles willen geven wat de Russen vragen, indien Oos tenrijk daardoor een overigens zeer twijfelachtige economische en politieke veiligheid zou kun- nen verwerven. De politieke storm brak echter los als gevolg van het bekend worden van het geheime onder houd tussen Figi en Fischer. De communisten geven de minister van buitenlandse zaken, dr. Gru- ber, die zij een „Amerikaanse agent" noemen, de schuld van de ze onthulling, en eisten zijn aftre den. Het argument, dat zij ge_ bruikten is natuurlijk slechts een voorwendsel; de stormloop tegen Gruber is reeds begonnen, toen hij, na zijn terugkeer van de Mos- kouse conferentie, in bittere woorden het fiasco van een staats verdrag voor Oostenrijk een be lediging voor dit land noemde, en de schuld van de mislukking on omwonden op Rusland wierp. Of, en zo ja, waarom Gruber zijn ontslag heeft ingediend, is niet bekend Wat er ook van zij, Gruber is gehandhaafd, al is zijn positie, echter reeds geruime tijd, tamelijk wankel. Maar volkspartij en socialisten hebben niet willen handelen onder communistische druk; als er wijzigingen in het kabinet komen en die zijn on getwijfeld te verwachten dan zuilen zij de positie der commu nisten niet versterken, eer ver zwakken. De verdere ontwikkeling in de ze ietwat gecompliceerde aange legenheid zal intussen niet uitslui tend van de Oostenrijkers zelf af hangen. Als reeds in de vrije na ties de binnenlandse politiek voor een zeer aanmerkelijk deel door de buitenlandse wordt beheerst, dan is dit natuurlijk nog veel sterker het geval in bezette lan den. Zelfs in de Verenigde Staten geeft men toe, dat men practisch machteloos staat tegenover het geen Rusland in „zijn" staten doet. Nu Verkeert Oostenrijk in de „gunstige" omstandigheid, dat het ook door Amerika is bezet; dat er derhalve een tegenwicht tegen de Russische invloed is. Over Wenen heen zullen deze twee de beslissen de strijd voeren. Maar wat momenteel bovenal noodzakelijk is is dat Oostenrijk uit zijn financiële, economische en voedselmoeilijkheden wordt ge holpen. Dan eerst maar dit geldt evenzeer voor vele andere landen zal inderdaad begonnen kunnen worden aan het grondves ten van een nieuwe orde en wel vaart, welke alleen de aanloop kan zijn om de nu reeds sinds 1918 durende, steeds gevaarlijk blijvende, politieke crisis te over winnen. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt! j geldig tot Zondagavond: Geleidelijk tot krachtig, aan; de kust tijdelijk wellicht tot 5 stormachtig toenemende wind aanvankelijk uit Zuidelijke la-! ter uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijk! regen. Vrij koel voor de tijd j van het jaar. 15 Juni: Zon op 4.19 uur on-! j der 21.01 uur; Maan op 2.22: uur, onder 16.45 uur. j 16 Juni: Zon op 4.19 uur, on-; der 21.02 uur; Maan op 2.40 uur, onder 18.12 uur. Gisteravond is de brug over de Oude Rijn in Alphen opnieuw bezweken. Nadat enige maanden geleden het brugdek was ingezakt en voorlopig was grepareerd, werd de brug vrijgegeven voor het ver keer van maximum zeven ton. Gisteravond ontsnapte echter een 18 ton wegende vrachtauto, gela den met bouwmaterialen, aan de aandacht der brugwachters, met het gevolg, dat het wegdek op nieuw doorzakte en het verkeer zowel te water als te land weder om werd gestremd. Direct begon men met man en macht de schade, die zeer aan zienlijk is, te herstellen. De scheep vaart zou waarschijnlijk heden wel weer kunen passeren, maar het zal nog wel enkele dagen duren alvorens de brug ook voor het wielverkeer kan worden vrij gegeven. Uit het Wilhelm inakanaal bij de Pïushaven,, te Tilburg, is het H)k opgehaald van de 85-jarige I. C .J„ die sedert 10 Juni werd vermist. Het 9-jarlg dochtertje van de heer T., dat te Kruinlngen achter een stilstaande bus de rijwg over stag is door een auto gegrepen en aan de verwondingen over leden De heer H. H. uit Bergen op Zoom is onder de gemeente Ossendrecht met zijn motor uit een bocht geschoten en daarbij om het leven gekomen. <a. Prins Bemhard zal 24 Juli een bezoek brengen aan de midden stands- en industrie-tentoonstel ling te Zutphen <a> prof. M J. M. v. Bemmelen, hoogleraar te Leiden, is benoemd tot raadsheerplaatsvervanger aan het gerechtshof te 's-Gravenhage <j> De burgert) van Ede heeft de 77-jarige dokter C. A. H. Wetjer bij gelegenheid van ztjn gouden ambtsjubileum gehuldigd. O De Fao (voedsel- en landbouw organisatie der V. H) zendt een missie naar Polen, welke 28 Juni te Amsterdam bijeenkomt. Dr. Dols, hoogleraar aan de Amster damse universiteit is hiervan üd. De doodvonnissen tegen luit-gen. Samro Kawamoera, voormalig commandant van de Japanse keizerlijke garden en luit -kol Masayoeki Oisji, voormalig hoofd van de geheime politie, (Kempei- tai) te Singapore, zijn door het Britse hoofdkwartier in Zuid- Oost-Azië bekrachtigd <J> Peter Koef, voormalig parlements lid der Bulgaarse oppositie, heeft Nicblai Petkof, de Bulgaarse leider der boerenpartt), die werd gearresteerd, verdacht van pogingen om met geweld aan de macht te komen, voor de recht bank er van beschuldigd, dat h(j lid is geweest van een revolutlon- naire beweging „neutrale functio naris" geheten. O De Chileense regering heeft in Santiago voor dertig dagen de noodtoestand afgekondigd, na een gevecht tussen goldaten en sta- kende buschauffeurs, waarbij volgens de berichten drie personen gedoog werden en een aantal gewond, aldug A ,P_ <a. De krijgsraad te Brussel heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces tegen rexisten van de brigade Z Vijf en twintig be klaagden werden ter dood ver oordeeld, waaronder de leider Matthys O Volgens bericht uit Toulouse, ts een van de oudste bisschoppen van Frankrijk, mgr Pierre Mar. ceillac, op bijna 83-jarige leeftijd overleden. Hij was de 47e bis schop van het diocees. dat in 1295 door paus Bonifacius VIII gesticht werd en waarvan de H Lodewijk van Anjou, bisschop van Toulouse, de eerste bestuur, der was. Een viertal kardinalen heeft aan het hoofd van dit dio cees gestaan, waaronder de la tere paus Benedictus XII, In onbevestigde berichten, welke Vrijdagavond in Franse politieke kringen de ronde de den, werd gezinspeeld op het aftreden van de Franse minis ter van financien, Robert Schuman MRP Schuman heeft, naar bekend geworden is, bij de minister president geprotesteerd tegen wat hij beschouwt als te ver regaande kosten van de con cessies, door de regering ge daan ter beëindiging van de spoorwegstaking en andere loongeschillen. De opening der eerste gewone zitting der staten van Drenthe voor 1947 (de z.g. zomerzitting) ïs bepaald op 15 Juli a.s des voormiddags om 10 uur <j> Met 088 320 stemmen voor en 425.959 tegen hebben de ouders in Beieren zich uitgesproken voor het weder invoeren van lijfstraf fen op de scholen, aldus A, P. Misschien zijn er verschillenden onder mijn vriendjes en vriendin netjes, die zich wel eens afge vraagd hebben: „Al die geweldige verhalen komen altijd hier ver vandaan. Gebeurt er zo iets nooit eens bij ons?" Natuurlijk wel en daarom gaan we deze week eens met zijn allen op reis naar Friesland. Vlak bij de Afsluitdijk ligt Staveren en daar weer in de buurt liggen in het Usselmeer grote zandbanken, die bij elkaar het „Vrouwenzand" heten. Op die zandbanken groeien halmen, maarer zit geen ko ren in. Ik zal eens vertellen hoe dat komt. Lange tijd geleden woonde daar een man, die heel veel schepen had. Zij kwamen in Indië, in Afrika, in Amerika, ja zelfs in de Poolzee haalden zijn schepen het mooiste van het mooiste weg en brachten het naar hun meester. In zijn woning blonk en fonkelde het van het goud en zilver en als hij had gewild, had hij gemakke lijk de hele provincie Friesland kunnen kopen. Maar toen kwam de dag dat al het geld en goud niets hielp en zijn ziel voor God kwam, om te zeggen, hoeveel goed hij met al zijn geld had gedaan. Zijn vrouw bleef alleen achter en had nu te bevelen en zij deed het direct heel raar. Uit alle hoeken van de wereld moesten de schepen nu de vreemdste en meest kostbare voorwerpen halen en haar huis werd op het laatst een soort mu seum. Nog was zij niet tevreden en op zekere dag liet zij de schepe lingen bij zich komen en zei: „Breng me nu 't mooiste, 't edelste dat ge ziet. Niets is te duur, als het maar waardevol is!" Nu, de schepelingen praatten eens met elkaar en hadden het toen gevon den. Ze zouden graan halen; het graan, waarvan brood werd ge bakken; het graan, dat millioe- nen mensen niet konden missen En ze voeren uit, laadden hun schepen tot berstens vol, keerden terug en toonden hun schat vol trots aan hun rr eesteresse. Vreselijk, wat ging ze toen te keer. „Wat?" gilde ze, rood van woede. „Is dat het kostbaarste, dat ge kon vinden? Weg met die rommel, smijt het in zee". De schepelingen werden bleek. „In zee, mevrouw" vroeg de oudste kapitein. In zee? Maar durft ge deze gave van God te weigeren? Wilt ge Zijn woede over U en ons afroepen?" „Pff" smaalde de vrouw. Ik heb het toch zelf betaald? In zee, zeg ik en vlug". Langzaam was de kade volge lopen en alle kreupelen, blinden en gebrekkigen begonnen nu te smeken. „Edele vrouwe,' geef het ons. Wij hebben honger en God zal U voor Uw goedheid lonen." „Gods lopn heb ik niet nodig'4 zei de vrouw nijdig. „En als ik een aalmoes wil ge ven, zal ik dat doen, als ik er plezier in heb. In zee met die rommel!" Toen trad een priester naar voren: „Vrouwe" zei hij „doe boete, eer de dag komt, dat God Zijn hand naar U zal uitstrek ken en gij zult moeten bedelen." „Ha, ha" lachte ze „God mij straf fen? Ik arm wórden en bedelen? Zie deze ring" en ze trok een gro te ring van haar vinger en gooide het juweel in het water. „Zoveel geef ik om God. Pas als de ring terugkomt, zal ik aan Hem geloven en nuoverboord met het graan." En een dag ging voorbij, een nieuwe avond viel in. De vrouw zat te midden van haar rijkdom men aan tafel. Een heerlijke maal tijd zou voor haar worden opge diend. Maar wat was dat voor rumoer, wie kwam daar naar binnen? O, het was de kok, maar wat keek hij vreemd en wat had hij op zijn hand? Ze keek en werd bleek, want in de opengesneden buik van een vis, fonkelde haar ring. Zo diende God Zich aan! Zijn roede trof. Storm en brand K L' Eindelijk weer eens een gemak kelijk werkje. Dinsdag begin ik pas met Gretha v. E., die dan 12 jaar wordt. Gretha, allereérst het allerbeste en danwaarom hoor ik niets meer van je? Kom aan, begin het nieuwe jaar eens beter! Als ik dan Donderdag bij Rinie v. K. ben geweest, kan ik weer rust nemen. Maar bij de jarige Rinie zal het best een groot feest zijn, want ze wordt er al 14. Amuseer je, feestvarkentje! 3GGOOOOGOOOOOGGGOOOOGO Dat gedichtje van „De jokke brok" is er in gegaan als koek en verschillende vriendjes en vrien dinnetjes hebben- me gevraagd, of zij ook eens zo iets mochten stu ren. Natuurlijk mag dat, waarom zou ik alles alleen moeten doen? Maar een vriendje klaagt er over. dat hii eens een keer iets opge stuurd' heeft en het toen niet in de courant is gekomen! Tja, dat is het 'm nu juist. Als het voor de courant is, moet het ook goed zijn. Tenslotte moeten veel kinderen er een gezellig kwartiertje mee hebben. En nu moet je niet zeggen: „O, dat van mij is dan toch niets", neen, pro beren, tenslotte is alle begin moeilijk. Doe dus allemaal je best maar eens! Ja. ANNIE DE H. (11 j.), je hebt gelijk, dat ik me vergist heb. Dat iê pas de eerste keer in al die tijd, je kunt zien, dat ik oud word. Heerlijk veel moppen heb heb je me gestuurd, ik heb ér nu al veel, maar kan er natuurlijk nog altijd gebruiken. Niet verge ten de volgende keer, Annie, om eens wat over jezelf te schrijven. Natuurlijk, LIA v. d. S. (7 j.) waarom zou iedereen mee mogen doen, maar jij niet? Ik vind het juist fijn, weer een nieuw vrien dinnetje te zien. Fijn zeg, al die zusjes en een broertje om te ver wennen, Wie is er nu eigenlijk de oudste? Kunnen die anderen niet eens schrijven? AGNES D. (9 j.), ik vond hel fijn te lezen, dat je altijd zoveel pret hebt met dit hoekje. Je hebt gelijk, dat het nu nog fijner is met een zusje erbij. Gedeelde vreugd is dubbele vreugd, meisje. Toch niet leuk dat je nu binnen kort weg gaat, ik zal je briefjes erg missen. Enffn misschien vin den we er samen nog wel iets op. En ook ANNEMÏEKE D. (6 j.) is er weer bij, Nou, vond je het niet reuze, zo in de courant te staan? Ach, ach, wat een avond- tuur is dat op strand geweest Waren je moeder en Agnes niet ongerust, dat ze je niet meer konden vinden? Zo, zo. SANNIE H. (11 j.), ik dacht al zo half en half, dat je me helemaal in de steek zou la ten! Ik ben blij, dat het niet zo is, maar beloof me, Sannie. dat je nu niet zo lang meer wacht, doe je het? Je hebt anders wel een geweldige verjaardag gehad, zeg! Ik geloof zelfs, dat je zo te lezen, wei tot het volgende jaar vooruit kunt! O, CORRIE L. (9 j.) ik heb al in geen drie nachten geslapen! Je hebt nl. de oplossingen niet bij de raadseltjes geschreven en ik weet ze niet! Help me eens gauw. Dat idee om je zusje en broertje te leren schrijven is in orde. dan krijs ik er weer twee kinderen bij. Zo moet het gaan. iedere week een paar nieuwe, tot iedereen me schrijft, Doe je best, Corrie! WIM v. d. V.' (11 j.), natuurlijk ben ook jij van harte welkom en ik hoon nog heel wat briefjes van je te krijgen. Alleen is het niet de bedoeling, dat je de oplossin gen van de raadseltjes opstuurt, die kan je volgende week gewoon in de courant vinden. Maar er valt nog genoeg te schrijven, over je zelf en thuis, dus ik wacht daar nog op. OOM LUUK. verwoestten haar schepen, haar huizen en haar schuren. Haar goud, zilver en kostbaarheden werden gestolen of verdwenen geheimzinnig en na korte tijd trok ze bedelend door de stad: „Ach heb medelijden, geef me een stuk brood". Maar haar zonde viel op de hele stad terug. De vreemde sche pen gingen de haven voorbij en de huizen en gebouwen raakten leeg en oud. Het zand sloop de haven binnen, vormde grote banken en Nog ziet men, tot op deze dag Aan 't woest en eenzaam strand, Een veld van loze halmen staan, Zij spreken van 't verworpen [graan, de vloek van „'t Vrouwenzand". Eens kijken of jullie het al le ren! De oplossingen waren 1. vis, 2. slapen, 3. om zijn benen, 4. ha ringen, 5. bij-bijt-habijt. En het eerste nieuwe raadseltje is een rijmpje. 1. Witje, witje, zat op 'n hek, Witje, witje, brak z'n nek. En er is geen ene timmerman, Die witje, witje, maken kan. 2. Hoog geboren, laag geschoren, tussen 2 stenen zijn naam ver loren. 3. Iedereen wil het worden, maar niemand wil het zijn. 4. Wat wordt een Chinees, als je hem in de Zwarte Zee gooit? 5. Wat wordt korter, als je er aan trekt? En hier is dan voor de eerste keer ons nieuwe rubriekje. Je ziet er komt steeds meer bij en bin nenkort hebben we 's Zaterdags een hele eigen courant! Maar denk om de afspraak, jullie zor gen voor de moppen! Daar gaan we dan: 1. Gast Hoeveel kost hier de bief stuk? Kellner: Tien stuivers, meneer. (Het was nog voor de oorlog!) Gast: En het brood? Kellner: Niets, meneer. Gast: En de jus? Kellner: Die geven we cadeau. Gast: Fijn. Breng dan maar een schotel brood met jus. 2. Tante: Fransje neem maar een handje kersen. Fransje: Toe, geef U ze, tante Uw hand is veel groter. 3. Er zaten enkele buurvrouwen bij elkaar kwaad t» spreken. Op eens zei er een: „Die vrouw van Jansen is me er ook een. Ze heeft nog niet eens zout ln huis". „Ho» wet je dat?" vroeg een ander nieuwsgierig. „Nou, ik was toch gisteren zelf bij haar om het zout te lenen!" Het Franse vakverbond heeft gisteren te kennen gegeven, dat het gekant is tegen door de Franse regering besproken voor stellen om bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, waarin een staking onwettig wordt ver klaard, wanneer het voornemen tot staken niet tien dagen tevo ren kenbaar gemaakt is Het ver bond is volstrekt gekant tegen elk voorstel, dat gericht is op be perking van het recht van sta king en wijst inmenging in de werkzaamheid van de vakvereni gingen af. Tussen Oosterhout en Dongen ligt het „lustslotDe Blauwe <Camer, waar de eeuwen hebben stil gestaan, zonder er nochtans gestorven te zijn. W ij worden ontvangen, niet door een Maltezer ridder, zoals dat drie ehuwen geleden het geval zou zijn geweest, maar door een witte Norbertijn, proost van het Norbertinessenklooster St. Catharinadal, dat staat achter het „Proostenhuis''en dat op 15 Juni zijn 300-jarig bestaan viert. De geschiedenis van Catharina dal is evenwel bijna vier eeuwen ouder. Zij gaat terug tot het jaar 1270 toen er te Vroenhout, gele gen tussen Roosendaal en Wouw, een Norkrrtinessenklooster ver rees, dat door bemiddeling van een zekere Servatius van Breda, die mogelijk rentmeester was van Arnoud van Leuven, Heer van Breda, werd ingelijfd in de Nor- bertijner orde van Premonstreit. Dat was in het jaar 1271. Maar het historisch vermoeden gaat nog verder terug, en reikt tot de dagen van Norbertus. Want' die Norbertinessen van Servatius moeten ergens vandaan gekomen zijn, en het is mogelijk dat de oorsprong van dit convent in Ant werpen heeft gelegen. Een Norbertijnse vader abt werd aldus overste van dit vrouwen klooster, waar hij voor het dage lijks bestuur vertegenwoordigd werd door een zijner paters, die er de titel van proost voerde, het geen een herinnering is aan de dubbelkloosters, die ook de Nor bertijnen in de aanvang van hun bestaan hebben gekend. In 1288 maakte de St. Aagten vloed het klooster van Vroenhout nagenoeg onbewoonbaar, en in 1295 verhuisden de zusters naar het Gasthuis te Breda, waar zij ophielden contemplatieven te zijn. en de zorg voor arme en zieke mensen haar levenstaak zagen worden. Het werd een mislukking. In 1308 gingen zij weer haar eigen leven van gebed en boete leiden, in een eigen klooster buiten de vesting van de stad, waarvan de kronieken vertellen, dat het een weinig statig klooster was met een rieten dak, en dat de zusters er acht koeien, acht varkens en vier paarden mochten houden. Voor hun levensonderhoud plachten de Norbertinessenkloos- ters van die der Norbertijnen af hankelijk te zijn. Het leven werd er door welke oorzaken dan ook vaak een calamiteuze ge schiedenis, die in uitsterven haar oplossing vond. Maar sommige kloosters wisten zich zelfstandig heid te verwerven. Ook St. Catha rinadal maakte zich onafhankelijk, en wel door het oprichten van een kostschool. Dat kwam 't klooster leven niet ten goede. De tucht verslapte. Het slot werd niet meer streng gehandhaafd. Het kwam zelfs voor, dat de nonnen er dienstmaagden op na hielden. Een tijd lang was er ook geen proost. De priorin Catharina van der Cameren vond het waarschijn lijk niet nodig, om een nieuwe proost te vragen, toen in 1369 de laatste gestorven was. Een eeuw lang gingen de non nen haar eigengereide gang, die een hervorming noodzakelijk maakte. Het bevel daartoe kwam van Paus Pius II, in het jaar 1461. Er werden Augustinessen aange wezen, om de aan alle klooster tucht ontwende bewoonsters van Catharinadal te onderwijzen in de regeltucht. In 1469 kwam er ook weer een proost. Maar pas in 1625 begint de rij van proosten, die zich ononderbroken heeft voort gezet tot op deze dag. In de proos- tenzaal hangt het levensgroot por tret van een aantal dezer hoog waardigheden. als tekenen van hun waardigheid het gouden borst kruis dragend op een schouder mantel van hermelijn. Een van die Augustinessen, uit de vijftiende eeuw, wier beeltenis in de proostenzaal hangt, was Odilia van Nassau, dochter van Jan van Nassau. Heer van Breda. Zij behoorde tot het geslacht, dat de Norbertinessen met vele privi leges en schenkingen begunstigde, dat haar hielp toen er geen proos ten waren en ln Odilia het zijne bijdroeg tot de hervorming. Sint Catharinadal De Heren van Nassau bescherm den haar ook tijdens de beroerten van de 80-jarige oorlog. Terwijl de uitoefening van de katholieke eredienst in het land verboden was, bleef Catharinadal een en clave van godsdienstvrijheid.. Toch heeft men van de Geuzen veel te lijden gehad. Dat konden zelfs Maurits en Frederik Hendrik niet verhinderen. Men mocht geen no vicen meer aannemen. Het kwam tenslotte zo ver, dat het hele convent uit een eenzame priorin bestond. En toch heeft St. Catharinadal het precair bestaan gered. Frede rik Hendrik gaf toestemming om 't klooster te verplaatsen, en in 1647 betrokken 6 zusters en twee novicen De Blauwe Camer, dat voordien had toebehoord aan Adriaan Vereist, schout van Al phen, Baerle en Chaam. Ook in Oosterhout ging de his torie niet aan de Norbertinessen voorljij. Tijdens de Franse revo lutie werd zelfs de band met de orde van Prmonstreit verbroken. Maar sinds 1928 staat het klooster weer onder jurisdictie van de Norbertijnen. De abt van Tonger- loo is er vader abt, en de bisschop benoemt op zijn voordracht de proost. Dit zijn enkele grepen uit de- rijke historie van Nederlands oud ste klooster. Voor wie er meer van wil weten, verschijnt binnen kort het boekje „St. Catharinadal, schetsen en geschiedenis van het oudste klooster in Nederland", door Aug. C. J. Commissaris. Wij hebben van dit boekje de druk proeven gezien, en gedurende enkele uren aan hun inhoud onze vreugde beleefd, en wij durven te zeggen, dat het een historisch juweeltje is. geschreven in prach tig Nederlands. De advoc.-fiscaal van het Am sterdamse B. G., mr. Drabbe, heeft gisteren 15 jaar gevange nisstraf geëist tegen de 36-jarige F. H. F. Pas, die resp. inspecteur van Philips was in de provincie Utrecht en propagandachef van de K.R.O. Verd. heeft kort na de bezetting van ons land kans ge zien millionnair te worden. Een van zijn voordeligste transacties vormde de lading van de Staten dam, die in de Meidagen te Rot terdam door de Duitsers in brand is geschoten. De lading bestond uit tabak en daar deze zware waterschade had opgelopen, wilde de fa. van Nelle, voor wie ze be stemd was, deze niet meer afne men. P. heeft de tabak toen voor enkele centen per kilo opgekocht, ze gedroogd en later voor vier gulden per kilo verkocht. Op het kasteel „De Witte Burcht" te Soest leidde hij gedu rende de oorlog een weelderig leven. Duitse officieren en leden van de S. D. waren er vaste gasten oji de uitgebreide diners, die P. te hunner ere gaf. In 1942 pleegde de illegaliteit een overval op deze „hoorn van overvloed" en het resultaat was verrassend. Een S.D.-pas werd buitgemaakt, waarop vermeld stond, dat elke politie-instantie, die P. zou willen arresteren, zich eerst met de S.D. in verbinding diende te stellen. Broekman, Brandligt en de Groot, drie ille gale werkers, namen deel aan deze operatie en de bewoner van de Witte Burcht wist dit. Het hotel Trier in Soestdijk en het Noordhollands Koffiehuis te genover het Centraal Station te Amsterdam ontvingen in Juni en Juli 1943 bezoek van de Duitse politie. P. dronk in Trier een kop koffie met Broekman en ln Am sterdam met Brandligt. Beiden werden door de S.D. gearresteerd en gefusilleerd. Ook de Groot werd door de Duitsers bezocht in zijn woning. De Franse nationale vergade ring heeft gisteravond met grote meerderheid gestemd voor ratifi catie van het vredesverdrag met Italië. Er werden 510 stemmen ten gunste van ratificatie uitgebracht, terwijl een tachtigtal leden zich van stemming onthield. Degenen, die zich van stemming onthielden, deden dit om blijk te geven van hun bezwaren tegen zekere pun ten van het verdrag en mede uit protest tegen het verzoek van Bi- dault om vertrouwen in >ijn per soonlijk beleid ten aanzien van de kwestie-Triëst. Het waren zowel radicaal-socia- ;sten als leden van de uiterst rechtse vleugel, die zich van stem ming: onthielden. P. wees hun de weg, maar de Groot bleek gevlogen. Thans had P. zich voor het Amsterdamse B. G. te verant woorden. Reeds op 2 Mei j.l. kwam deze zaak voor, doch werd aan gehouden, omdat het hof nog en kele getuigen wenste te horen. De Kriminalsekretar Gunther Klein vertelde nogal bevriend ge weest te zijn met de rijke bewo ner van het kasteel te Soest. Lages en Ruhl dachten er anders over. Ze vertrouwden P. niet erg, maar Klein meende misschien nog iets van hem te weten te kunnen komen. De oud-burgemeester van Soest, mr. A. L. des Tombe, noemde P. een tweeslachtige figuur, die voor de bevolking een vraagteken is geweest. In de hongerwinter n.l. stelde hij voor het verbouwen van groente grond ter beschikking van de inwoners van Soest. De uitspraak werd bepaald op 27 Juni a.s. Het was ongeveer half twaalf toen wij Vrijdag met de „Haven politie 3" het open IJ opdraaiden en in de verte de witte figuur van de „Maetsuyker" hoog op het water voor ons opstoomde. In zeer traag tempo voer zij statig als middelpunt aller belangstelling naar de kaden der S.M.N. Getrok ken door een sleepboot van de N.V. Goedkoop werden de opva renden door het langs de kaden verzamelde publiek, evenals door de diverse voor anker liggende schepen hartelijk verwelkomd. De familieleden en kennissen der op varenden wuifden soms met zoe kende gezichten spontaan. Men riep namen om direct antwoord te verwachten, doch velen hadden elkaar spoedig gevonden en voer den al schreeuwend de meest verwarde gesprekken. Als aardig intermezzo riep plotseling een soldaat van de reeling: ,,'n ijssie van vijf". Een vooroorlogs geluid, dachten wij, want zeer velen zul len misschien tien en meer jaren het vaderland niet hebben gezien. Met de K.P.M.-vlag in top en de Ned. driekleur op het achterdek meerde de „Maetsuyker" ca. kw. voor twaalf voor de loods Celebes aan de Sumatrakade. De ont vangst was zeer rustig en sober, doch om 1 uur 15 verscheen de kapel van het corps Luchttroepen die tot 2 uur de op ontscheping wachtenden met muziek opvro lijkte. Hierna begon de debarkatie welke zeer vlot verliep, zodat men reeds om 4 uur gereed was. Kwart voor 5 verliet de laatste brancard de loods. Op de „Maetsuyker" be vonden zich 346 personen, onder wie honderd gerepatrieerde bur gers. Vijftig personen moesten per brancard worden vervoerd; de rest waren militairen, die in Indië waren afgekeurd of zieken, die konden lopen. De Zweedse legatie te Wenen heeft Vrijdag medegedeeld, dat zij bezoek heeft ontvangen van hoge Russische autoriteiten, die offi cieel verontschuldigingen kwamen aanbieden voor het neerschieten van de leider van het Zweedse re liëfwerk, dr. Arne Karlsson. Welingelichte kringen te Wenen deelden gisteren mede, dat Bela Varga, voormalig president van het Hongaarse parlement, per trein van de Amerikaanse zóne in Oostenrijk uit, te Innsbruck was aangekomen. Verder werd mede gedeeld, dat Varga ln de Ameri kaanse zóne was gesmokkeld, na dat hij verscheidene dagen in een klooster te Wenen had doorge bracht. De zegslieden zeiden, dat hij sinds zijn aankomst in Oosten rijk in nauw contact had gestaan met de Oostenrijkse en geallieerde autoriteiten, aldus „Un. Pr." Regeringsautoriteiten zeiden, dat Innsbruck veilig lag „buiten het bereik van elke Hongaarse regeringsagent en wellicht de zetel van een Hongaarse regering in ballingschap zou worden". Regeringskringen zeiden, dat men geloofde, dat alle Hongaarse refugie's opdracht hadden gekre gen, zich in het gebied van Inns bruck te concentreren. „Verschei dene duizenden" zijn daar alreeds, zo zeiden de zegslieden. Andrew Misteth, lid van de Hongaarse partij der kleine boe ren en voormalig minister van wederopbouw, verklaarde gisteren in het proces, dat op grond van beschuldigingen van samenzwe ring tegen hem wordt gevoerd, dat de geheime vereniging, waartoe hij zou hebben behoord, in werke lijkheid een vereniging van intie me vrienden was, welke plannen voor wederopbouw besprak. Hier onder bevonden zich verscheidene communisten, aldus verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe, dat hjj de door de groep opgestelde plan nen aan president Tildy had voor gelegd. Misteth zeide niet-schuldig te zijn. Ferenc Nagy, de Hongaarse ex-premier, werd gisteren of van daag in de Ver. Staten verwacht. Dit werd verklaard door de Hon gaarse ex-gezant in Washington, Aladar Szegedy-Maszak, meldt A.P. Szegedy-Maszak vertuide aan een verslaggever: „Ik denk, dat Nagy de aandacht van het Ameri kaanse volk wil vestigen op de recente gebeurtenissen in Honga rije". De gezant, die critiek leverde op de communistische staatsgreep in Hongarije, verklaarde, dat hij door een telefoongesprek met Nagy te weten gekomen was, dat laatstgenoemde uit Genéve op weg was naar de Ver. Staten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft aan Fe renc Nagy en aan zijn gezin de diplomatieke status verleend. Naar Reuter nog nader uit Genéve seint, heeft Ferenc Nagy vanochtend vroeg passage ge boekt op een Amerikaans leger- toestel, dat uit Genéve ging ver trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3