Wat wil nu de republiek? VIJFTIG DODEN BIJ skymaster-ramp Spaarzaamheid volkswelvaart C.G.-antwoord nog niet gereed Partij van de Arbeid stelt de republiek in gebreke Voor-Indië naar nieuwe vorm van bestuur NATIONALISATIE YAN DE NED. BANK Centrale Volksbank in 't zilver RUSLAND EN HONGARIJE Molotof geeft felle repliek op Brits vertoog DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naar bemiddeling van derden? Geweld tegen geweld Vrij willige* s keren terug Eisen aan de Nederlandse regering geDe Sffïffi--. 47 pas sagiers o.w. een baby en een bemanning van drie koppen z.jn dus om het leven gekomen. Razzia's in Brussel Wetsontwerp ingediend De Ned. lening in de V.S. De V.S. hulp aan Europa Degelijk stuk werk der K.A.B. 69ste JAARGANG MAANDAG 16 JUNI 1947 No. 20340 Bemiddeling door derde De Indonesische republiek zal een derde natie om bemiddeling vragen, indien de onderhandelin gen met de Nederlanders misluk ken, zo heeft dr. A. K. Gani, mi nister van economische zaken, Zondag verklaard. Dit besluit, zo zeide hij, zou in overeenstemming zijn met de slotclausule van Ling- gadjati. „Wij zijn nog steeds be reid hard te werken aan een vreedzame oplossing van dit ac- coord voor het welzijn van beide betrokken volken". INDISCHE KINDEREN OP BORNHOLM 1 Raad van deskundigen voor veiliger lucht verkeer Totaal vernield en verbrand ligt op de top van de Blue Ridge Mountains, ongeveer 20 KM. ten Noord-Westen van Leesburg, In Virginia, de skymaster, die 50 Tw>r*nnen vervoerde en Vrijdag n^rstortte. De reddingsploeg. Ste het wrak bereikte, vond er CONGRESPARTIJ KEURT MACHTSOVERDRACHT GOED In verband met bombrieven de Beviii consulteert met Bid?,uit Een der grootste spaarbanken 7-^.1 m stït» „SLINKSE METHODEN ZIJN DE SOVJETS VREEMD" DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfln gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. Do abonnementsprijs bedraagt 1 8,25 per Kwar taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WXTLOX. AJgemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden pry's cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Commissie-Generaal heeft zes leden van de Raad van West Bornep en vertegenwoordigers van Oost-Indonesië ontvangen met het oog op het prepareren van het advies aan de Ned. rege ring. Een punt van overweging maakt hierbij uit de vraag, of net republikeinse antwoord moet wor den gezien als een poging om slechts ten opzichte van de in de nota vervatte onderwerpen even tueel voor nadere bespreking vat bare zienswijze van de republi keinse regering aan te bieden dan we als een in tactische vormen geformuleerde integrale afwijzing van de Nederlandse nota. Waarne mers achtten het verkrijgen v n een helder inzicht te dezer zake van groot belang voor het opstel len van een advies, aangezien dit uiteindelijk voor de Ned. regering bij het bepalen van haar stand punt een punt van overweging zou kunnen uitmaken. In Batavia is men van mening dat het advies der C. G. de Ned. regering niet voor de kabinets zitting van Maandagavond zal bereiken. Volgens het Franse persbureau A.F.P. worden geruchten, als zou er meningsverschil bestaan tussen de leden van de Commis sie-Generaal en dr. Van Mook be treffende de Ned. politiek in de huidige situatie, in officiële Ne derlandse kringen te Batavia ca tegorisch tegengesproken. Een woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft verklaard, dat het voorbarig is te zeggen, dat de onderhandelingen mislukt zijn. De leden van de Commissie- Generaal hebben zich nog geen vaste mening gevormd over het contra-memorandum, aldus deze woordvoerder, en wanneer het wel zo ver is, moet de Nederlandse regering besluiten, wat de vol gende stap is. Sjahrir naar Batavia1 In verband met de ontvangst van de resolutie van de Partij van de Arbeid achtte de woordvoer der van het republikeinse minis terie van voorlichting het met uitgesloten, dat Sjahrir van Ling gadjati naar Batavia zal reizen. Dr. Gani liet zich niet uit over de vraag, welk land de republiek tot bemiddelaar zou willen benoe men In sommige republikeinse kringen is men van mening, dat wederom de hulp van Engeland zal worden ingeroepen. Volgens dr. Gani zfln de ver schillen tussen de „uiteindelijke" voorstellen van de Commissie-Ge neraal en het Indonesische con tra-memorandum gering en recht vaardigen zij geen mislukking der besprekingen. Het bureau van Lord Killearn te Singapore heeft officieel ont kend, enig verzoek tot bemiddeling in de Indonesische kwestie te heb ben ontvangen. De woordvoerder wees er op, dat een dergelijk ver zoek door* beide partijen moest worden gedaan, indien daaraan door Lord Killearn gehoor kon worden gegeven. Generaal Soedirman, opperbe velhebber van de nationalistische strijdkrachten, heeft in een radio rede voor de gehele Indonesische republiek een beroep gedaan op de nationalisten om „geweld met geweld te beantwoorden". Op een massabijeenkomst in de nationa listische hoofdstad Djokjakarta vet klaarde hij, dat de Indonesiërs na het overhandigen van het con tra-memorandum der nationalis ten aan de Nederlanders op alles moesten zijn voorbereid. Hij deed een beroep op de nationalisten al tijd klaar te staan: „vecht met speren van bamboe, indien gij over geen wapens beschikt, wan neer de Nederlanders geweld mochten gebruiken", aldus Soe dirman. Dezer dagen zijn uit Batavia per „Indrapoera" met verlof naar Nederland 150 mariniers vertrók ken. Deze oorlogsvrijwilligers zijn afkomstig uit Limburg en Bra bant en zijn in Dec. 1944 naar het kamp Lejeune in Amerika ver trokken, waar zij hun eerste op leiding volgden. Onder hen be vinden zich vijftig Maastrichte naren. Na 2Vi jaar dienst zullen zij thans vervangen worden door dienstplichtigen. Deze eerste oor logsvrijwilligers worden half Juli in Nederland verwacht. Op het Deense eiland Born- holm zijn 150 kinderen uit Ned. Indië gearriveerd, die tijdens de Japanse bezetting in kampen al daar hebben vertoefd, meldt A.P. De kinderen, die onder leiding staan van dr. F. van Loon, zullen er drie maanden blijven om, zoals een der kleinen zei: „Eieren en boter te eten". Zij zagen er gezond uit, maar niettemin zijn hun tijdelijke pleegouders gewaarschuwd de kinderen niet te veel melk te ge ven, daar zij vele jaren lang geen melk hebben gezien. De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft Zaterdag in een te Amsterdam gehouden vergadering de volgende resolutie met algemene stemmen aangenomen. Het treintje naar Scheveningen rijdt weer. Ir. F Q- den Hollander knipt voor de offi ciële openingsrit het lint door. De partijraad van de Partij van de Arbeid, bijeen op 14 Juni 1947 te Amsterdam, 1. kennis genomen hebbende van de nota van de Commissie- Generaal aan de Indonesische de legatie van 27 Mei 1947 en van het antwoord daarop van 8 Juni 1947; 2. met voldoening constateren de, dat beide partijen de overeen komst van Linggadjati als de vaste grondslag' van haar betrek kingen aanvaarden; 3. echter met teleurstelling kennis nemende van het feit, dat uit het Indonesische antwoord blijkt van zodanige principiële verschillen van interpretatie dier overeenkomst als niet mocht wor den verwacht na de vóór haar on dertekening tussen beide partijen gevoerde correspondentie, waar door de republiek Indonesia van de Nederlandse interpretatie vol ledig op de hoogte was; 4. Stelt vast, dat de antwoord nota van de republiek Indonesia voor onmiddellijke verwezenlij king voorstelt een staatsrechte lijke constructie, die niet te rijmen valt met hetgeen de overeenkomst van Linggadjati voor de over gangstoestand naar de souvereine Verenigde Staten van Indonesië bepaalt; 5. enerzijds van oordeel, dat de Nederlandse regering daaraan niet zonder grondwetsherziening, zal kunnen medewerken; 6. anderzijds nog steeds diep overtuigd, dat een gewapend con flict heilloos zou zjjn voor beide naties; 7. overtuigd, dat na het tot stand komen van de overeenkomst van Linggadjati geen andere grondslag voor een juist beleid aanvaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partjjen van dit accoord; 8. overtuigd bovendien, dat een oplossing niet langer meer kan worden uitgesteld, daar an ders een onhoudbare toestand zou ontstaan; 9. doet een hartstochtelijk be roep op de regeringen van Neder land en van de Republiek Indone sia beide om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een cata- Zoals gemeld, was de bestuur der van het vliegtuig de zes en veertigjarige kapitein Horace Stark, die zes en twintig jaar piloot is geweest en 3.750.000 km. heeft gevlogen. Verscheidene uitvindingen op luchtvaartgebied zijn door hem gedaan, waarvan enkele door de meeste luchtvaartmaatschappijen worden toegepast. President Truman heeft giste ren een uit 5 leden bestaande raad van deskundigen benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheden van veiliger lucht verkeer. Dinsdag zal de eerste bijeenkomt glaats hebben. In een schrijven aan de nieuwe raad sprak Truman zijn ernstige bezorgdheid uit over de veiligheid van vervoer door de lucht, in het bijzonder in verband met de jong- ste ongevallen met Amerikaanse vliegtuigen van erkende Kwali teit. Hij heeft de raad opgedragen na te gaan, op welke wijze uit de laatste ongevallen lering getrok ken kan worden voor verhoging van de veiligheid bij luchtverkeer. De republikeinse senator Owen Brewster, voorzitter van de han dels-subcommissie voor de lucht vaart van de Amerikaanse senaat, acht het niet uitgesloten, dat er in de skymasters een constructie fout zit. Intussen komen nieuwe berich ten over ernstige vliegtuigram pen: Een Reuter-telegram uit Springfield, V. Vermont, meldt, dat in de Hawks Mountains een groot Amerikaans legervliegtuig, een B 29, is verongelukt. Bij het wrak vond men acht dooden. Ver moedelijk echter zijn er 11 slacht offers bij deze ramp. En uit Parijs seint Reuter, dat in Frans Indo-China, 72 KM. van Dalat, een Frans vliegtuig is neergestort, waardoor 10 perso nen, o.w. vier kinderen, werden gedood. Het vliegtuig onderhield I een geregelde verbinding tussen I Saigon en Dalat. strophe te voorkomen en vraagt in het bijzonder van de Neder landse regering: a) hernieuwd contact, tenein de te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te gera ken; b) het onderwerpen van de daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak over eenkomstig het accoord van Linggadjati: c) duidelijke maatregelen, ge schikt om de ernstig verstoorde vertrouwenssfeer te herstellen en met name: I. in verband met de aankomst van de 2e divisie in Indonesië, on middellijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere vermindering van de troepen macht; II. algeheel herstel van de toe stand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van de P.R.P., tenminste met verwijdering uit Buitenzorg van de voor het ge beurde mede-verantwoordelijke Nederlandse autoriteiten; III. beëindiging van de cam pagne, als thans door de rege ringsvoorlichtingsdienst te Bata via wordt gevoerd, die ontaard is in een psychologische oorlogs voorbereiding; IV. benoeming van progres sieve figuren op leidende posten in Indonesië. Commentaar van prof. Romme Naar aanleiding van deze reso lutie heeft het A.N.P. zich ge wend tot prof. Romme, voorzitter der Tweede-Kamerfractie der K.V.P. met het verzoek daarop enig commentaar te leveren. Deze verklaarde o.m. het niet juist te vinden om, zoals de resolutie het noemt, zich met concrete vragen eenzijdig tot de Ned. regering te wenden. Dit kan alleen de schijn wekken al is dit ongetwijfeld niet bedoeld als zou de Ned. regering in gebreke zijn met de loyale uitvoering van Linggadjati, terwijl de gehele resolutie van de partijraad terecht de geest ademt, dat niet de Ned. regering, maar de republiek terzake in gebreke is en schromelijk in gebreke is. Prof. Romme's commentaar op de concrete vragen kan men het best aldus weergeven. Hjj was van menig: a) dat met „hernieuwd contact over de meest dringende punten' als waarom de resolutie vraagt, alleen bedoeld kan zijn een com tact, dat verenigbaar is met wat de partijraad sub 8 als zjjn over tuiging uitspreekt, nl.: „dat een oplossing niet langer meer kan worden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ont staan." Of zodanig contact die naam mag dragen, kan volgens prof. Romme, verschillend worden beoordeeld; b) dat de gedachte om arbitrage in te roepen over minder drin gende punten, die daarvoor vat baar zijn, onjuist is; over voor stellen, die apert in strijd zijn met Linggadjati en die ons daaren boven in botsing zouden brengen met de grondwet, kan arbitrage niet aan de orde komen; c) dat naar het bereiken van een vertrouwenssfeer zeker steeds moet worden gestreefd, maar dat zijns inziens de onpartijdigheid in partijdigheid zou ontaarden, wan neer men de gedachte zou wek ken als zou deze vertrouwens sfeer vooral van Ned. z\jde ge schaad zijn. „Het jongste antwoord van de republiek, zo zeer afwijkend van het overeengekomene te Ling gadjati (zoals de resolutie van de partijraad in alle duidelijkheid stelt)", zo vervolgde prof. Rom me, „levert naast een guiee reek» van andere feiten, een jammerlijke proef op de som, dat beschadiging van de vertrouwenssfeer een euvel is, waarover men zich vóór alles tot de republiek moet rich ten. Daarom ware het vragen van maatregelen aan de republiek hier naar mijn gevoel meer op ztfn plaats geweest." Teneinde mogelijk misverstand te voorkomen voegde prof. Romme hieraan uitdrukkelijk toe, dat bij zich met de ook in de overeen komst van Linggadjati vervatte gedachte van zo spoedig moge lijke vermindering van de troe penmacht natuurlijk verenigde. „Zo lang dit nog niet mogelijk is," zo besloot prof. Romme zijn com mentaar, „moet de aflossing m.i. aldus geschieden, dat evenmin van een vermeerdering, als van een vermindering van gevechtswaar- dige troepen kan worden gespro ken. Voor wie zich stelt op de basis van Linggadjati spreekt dit van zelf en dat, in tegenstelling tot de republiek, de regering zich op deze basis stelt, blijkt, naar overigens niet anders te ver wachten viel, ook de vierkante mening te zijn van de partijraad van de P. v. d. A." Een communistische resolutie Het partijbestuur van de Com munistische Partij heeft een re solutie aangenomen waarin van de Ned. regering verlangd wordt: a. het onmiddellijk heropenen van de onderhandelingen, tenein de op vreedzame wijze te geraken tot een integrale uitvoering van het te Linggadjati gesloten ac coord, onder uitsluiting van elk geweld of dreiging met geweld; b. het onmiddellijk overgaan tot aanzienlijke vermindering van het aantal in Indonesië gelegerde troepen, als inleiding van de te rugkeer van leger en vloot naar het vaderland; de zuivering van de leiding der civiele en leger diensten en de bezetting van de posten door personen, die de in het accoord van Linggadjati over eengekomen vreedzame regeling van het conflict waarborgen. Van de werf der Rotlerdamsche Droogdok Mij. werd het voor rekening der regering gebouwde en voor de K. P. M. bestemde mis. Batoela, te water gelaten. Van dit type schip zijn er acht stuks besteld. Naar Reuter uit New Delhi seint, heeft het comité van de voor-Indische congrespartij met 157 tegen 29 stemmen en 32 ont houdingen een resolutie aange nomen, waarbij het Britse plan voor de machtsoverdracht aan de voor-Indiërs wordt goedge keurd. Hiermede is het Britse voor stel tot verdeling van voor-In- dië door de hoogste autoritei ten van voor-Indië's voornaam ste partijen, het congres en de mohammedaanse liga, die sa men 300 millioen voor-Indiërs vertegenwoordigen, definitief aanvaard. De laatste dagen zijn door de Brusselse politie verscheidene raz zia's in Joodse kringen uitge voerd. Deze razzia's zouden ver band houden met de aanhouding aan de Belgische grens van öc twee dragers van de „bombrie ven" van de Joodse stemgroep Bij een inval in een groot re staurant aan de Anspachlaan te Brussel, werden vele Joden gear resteerd. Na ondervraging in hei paleis van justitie zijn verschei den personen in verzekerde bewa ring gesteld. Bijna acht en een half uur had het debat geduurd, toen de con gres-leiders de stemming inleid den met de verklaring, dat men slechts de keuze had tussen ver deling en anarchie. Intussen worden reeds maatre gelen genomen, om in de betwiste gebieden een referendum te hou den over de vraag, of de bevol king bij Hindoestan dan wel bij Pakistan aansluiting wenst. In de Noord-Westelijke grensprovincie zal het referendum in de eerste week van Juli gehouden worden. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden het ontwerp van wet inzake de nieuwe bepalin gen van het statuut van de Ne- derlandsche Bank N.V. Gelijktij dig is ingediend het hiermede samenhangende wetsontwerp ter regeling van de eigendomsover gang op de staat van de aan delen in het maatschappelijk kapitaal van de Bank, m.a.w, inzake de nationalisatie van de Nederiandsche Bank N.V., welk ontwerp mede ondertekend is door de minister van Justitie. In de begeleidende Memorie van Toelichting mot veren de mi nisters van Financiën en van Ju stitie het algemeen nut van de naasting van de aandelen van de Ned. Bank aan de band van het gewijzigde karakter van de posi tie van de Bank onder de huidige tijdsomstandigheden. Door de groei van het op commerciële doeleinden ingestelde bankwezen en door de hiermede gepaard gaande wijziging in de economi sche samenstelling van ons land verkreeg de Nederiandsche Bank meer en meer het karakter van een centrale bank, waarop de an dere bankinstellingen voor het waarborgen van haar credietwaar- digheid in tijden van er-sis kon den terugvallen. Reeds door het haar verleende voorrecht tot het uitgeven van bankbiljetten ver vulde de Nederl. Bank open bare werkzaamheden, welke tot het terrein van de overheidstaak behoren. Aan dit laatste werk, het commerciële element, is de taak- - stelling der bank, n.l. het streven j enige tijd vast zal blijven. De of- naar winst, zelfs vrijwel geheel I ficiële notering ter beurze moet op particuliere aandeelhouders. De regering stelt voor aan de houders van aandelen van 4® Ne deriandsche Bank een schadeloos stelling toe te kennen. Onder de gegeven omstandigheden acht zij een uitkering in geld echter niet aanbevelenswaardig. Zij meent hiervoor in de plaats te kunnen stellen een vordering op lange termijn op de Nederlandse staat in de vorm van een inschrijving in een der Grootboeken. H ermede zal tevens een oplos sing kunnen worden verkregen voor de rechten van derden, die mogelijk op het aandeel zijn ge vestigd en welke na de naasting daarvan op <J« Grootboekinschrij- v ngen overgaan. Aangezien een vaste rente-uitkering van 5 pet. per jaar billijk wordt geacht, vin den de ministers het de beste op lossing. aan de aandeelhouders van de Nederl. Bank inschrij vingen te verstrekken in het 2H pet. Grootboek der Nationale Schuld tot een beloop van twee maal het nominaal bedrag van elk aandeel Het banksyndicaat onder lei ding van Kuhn Loeb, dat de Ne derlandse lening van 20 millioen aan de 'markt heeft gebracht is Vrijdag ontbonden, daar alle obligaties geplaatst waren. Naar Aneta verneemt, is er vol gens sommige ramingen voor 1 millioen meer gevraagd dan aan geboden werd. Als gevolg daar van verwacht men, dat de koers ondergeschikt gemaakt. Ook met het oog hierop, meent de rege- rng. dat het billijk zal zijn de staat de gevolgen van een even tuele winstderving te doen dra gen en deze niet af te wentelen nog wachten op de vervulling der formaliteiten. Zowel de onderte kenaars als officiële Nederlandse financiële kringen achten het re sultaat der lening zeer bevredi gend. Ernest Bevin, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, gaat Dinsdag a.s. naar Parijs, om besprekingen te voeren met zjjn Franse ambtgenoot, Geor ges Bidault, over het Ameri kaanse plan voor hulp aan Europa. Frankrijk heeft bij monde van zijn ambassadeur te Washington om nadere bijzonderheden over het plan van Marshall verzocht en heeft te kennen gegeven, dat het de grootste belangstelling voor het voorstel koestert. Nader wordt gemeld, dat de be sprekingen, welke de Nederlandse regering voerde met België en Luxemburg naar aanleiding van het denkbeeld van Marshall, ge ëindigd zjjn. Verwacht mag wor den, dat de reacties der drie rege ringen met elkander in overeen stemming zullen zijn. Spaarzaamheid is altijd als een bijzondere deugd aangemerkt. Zij is een belangrijk middel tot bevordering van de volkswel vaart. Zo heeft de katholieke arbeidersbeweging het ook van meet af aan begrepen en een van haar pioniers, dr. Schaepman, be schouwde de spaarzaamheid als een van de grondpijlers. Ge trouw aan zijn devies, dat het geen voor de arbeiders gedaan moest worden zoveel mogelijk door hen zelf verricht zou wor den, hebben de leiders spoedig eigen spaarinstellingen in het leven geroepen, waaruit tenslot te de Centrale Volksbank door een fusie gegroeid is, die „offi cieel" op een werkzaamheid van 25 jaar kan terug zien en 106.000 spaarders telt, met een spaartegoed van meer dan 24 millioen. Wij spraken van een „officiële" werkzaamheid van 25 jaar, want eigenlijk gaat de geschiedenis van de Centrale Volksbank terug tot voor 50 jaar bij de grondlegging van de kath. arbeidersbeweging, zoals de Utrechtse burgemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, Za terdagmorgen terecht memoreerde, toen hij namens het gemeentebe stuur de deelnemers aan het jubi leum-congres in de Domstad ten stadhuize ontving en daarbij de moedige houding van het bestuur tijdens de bezetting prees, toen deze de „bank" geruisloos lieten liquideren. Intussen is sedert 1941 het aantal spaarders drie maal zo groot geworden en het spaartegoed twaalf maal vermeerderd. Na de receptie in „Esplanade, waar tal van bekende figuren uit de K. A. B. de raad van commis sarissen en de directie kwamen complimenteren, onder wie de voorzitter van de K. A. B. de heer A. C. de Bruyn en de heer W. J Andriessen, voorzitter van de K. V. P., had in de stadsschouwburg een feestelijke bijeenkomst van alle agenten en genodigden plaats. He heer J. A. Kolkman, voor zitter van de raad van commissa rissen accentueerde het bijzondere karakter van deze dag, nu Voor het eerst alle medewerkers van de Centrale Volksbank, die is uit gegroeid tot een van Neerlands grootste spaarbanken, bijeen zijn. Op sparend Nederland heeft zij grote invloed. Op de eerste plaats wil zij natuurlijk de spaarzaamheid der kath. arbeiders bevorderen, maar ook die van het gehele Ned. volk. De heer Jos. Veldman schetste de geschiedenis van de spaarin- stelling der kath. arbeiders en deed dit op geheel bijzondere wijze door allereerst een treffend, zij het ook navrant beeld te ge ven van de armoedige en moei lijke toestand, waarin de arbei ders vóór 50 jaar leefden. In een blauw schrift werden de eerst ge spaarde stuivers genoteerd en het totaal bedrag werd in het spaar bankboekje aangetekend. Zo wer den de middelen vergaard om de beweging mogelijk te maken, waar voor naast Schaepman dr. Ariens een hartenwinnend organisator en propagandist was. „Ook in deze moeilijke tijd", zo betoogde de heer Veldman, „moet de spaarzaamheid aangekweekt worden" en hij ein digde met de agenten aan te spo ren het aantal spaarders op te voeren tot 200.000 en het bëlegde kapitaal op 50 millioen te brengen Nadat namens de agenten een ameublement en 'n schilderij waren aangeboden voor de directeursKa- mer, zodra de Centrale Volksbank weer de beschikking krijgt over haar eigen kantoorruimte in het „Huis van de Arbeid", heeft de voorzitter van de K. A. B., de heer A. C. de Bruyn 65 agenten, die hun zilveren jubileum-vierden met enige zeer waarderende woorden gehuldigd en hun een oorkonde aangeboden. EEN LUCHT-MISSIONARIS. Rev. father Aloysius Cartier doet zijn missiewerk in het hoge Noorden geregeld per vliegtuig. Ook ravitailleert hij een 8-tal missionarissendie geïsoleerd hun werk doen. IJe eerste trein na de Franse spoorwegstaking lost zijn reizigers aan het station van St. Nazaire. Het voorlichtingsbureau van het departement van buiten landse zaken der Sovjet-Unie heeft een communiqué gepubli ceerd over de situatie in Honga rije, de Britse demarche dien aangaande bq Molotof en. Mo- lotof's antwoord: Op 9 Juni bracht de Britse am bassadeur. Peterson, een bezoek aan Molotof ter bespreking van de gebeurtenissen in Hongarije. De wijzigingen in de Hongaarse re gering schreef hij toe aan het op treden van sovjet-organen, die ge bruik- maakten van zekere slinkse méthoden en hij verzocht inlich tingen over de kwestie-Bela Ko- vacs. alsmede nopens dé bedoelin gen der sovjet-regering in Hon garije. Molotof wees op het openbaar rechtsgeding te Boedapest waai de Engelsen zich alle inlichtingen zouden kunnen verschaffen en verklaarde me, nadruk dat „slink se methoden wellicht typisch En gels zijn, doch geheel en al vreemd aan sovjet-organen". „De voormalige minister-presi dent, Ferenc Nagy, van wiens deelneming aan een anti-republi keins complot bewijs geleverd is en die naar het buitenland is ge vlucht en ontslag genomen heeft, is op aanwijzing van de bevoegde instanties vervangen door 'n nieu we minister-president uit dezelfde partij der kleine boeren, welke- de meerderheid in het parlement be zit" vervolgde Molotof. „Deze wij zigingen in de regering zijn, zóals bekend, teweeg gebracht op nor male constitutionele wijze: door het parlement en de president van Hongarije. Uit dit alles blijkt, dat de beschuldigingen door de Brit se regering tegen de sovjet-orga nen in Hongarije ingebracht, ge heel zonder grond zijn en dat het voorstel, gedaan namens de Brit se regering, niets anders kan be tekenen dan een nieuwe^ poging tot interventie in Hongarije's bin nenlandse aangelegenhedenen be schouwd moet worden als voort spruitend uit het verlangen, om aan Hongarije de wil van zekere buitenlandse regeringen op te leg gen." Tot zovér het Moskouse commu niqué, dat intussen zwijg, over het herhaald Britse verzoek om inzage van de documenten over de voorgeschiedenis van Nagy's aftreden, overeenkomstig de bepa lingen van de overeenkomst der bestuurscommissie. Een nota van de sovjet-voorzit ter van de geallieerde bestuurs raad in Hongarije, generaal Zwiri- dof, over het Amerikaans protest gisteren gepubliceerd, heeft de zelfde strekking Ook de Ameri kaanse zienswijze ten aanzien van de gebeurtenissen in Hongarije wordt van de hand gewezen, even als het verzoek van Amerika, dat een commissie der drie mogend heden een enquête naar de toe stand in Hongarije zal instellen. ..Ik ben van mening, dat een der gelijke oplossing een onvergeeflij ke interventie in Hongaarse aan gelegenheden is", aldus Zwiridof. Intussen is Ferenc Nagy. de voormalige Hongaarse premier per vliegtuig te New-York aange komen en zijn eerste verklaring luidde: „Het is de hoge plicht der V. N., een onderzoek in te stellen, wanneer zij bemerken, dat <Je souvereiniteit van enig volk be dreigd wordt en ik ben er zeker var .dat de Veili"heidsraad een onderzoek zal bevelen in de Hon gaarse kwestie."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1