K.A.B. en actuele problemen HET ADVIES VAN DE COMMISSIE-GENERAAL De „vrijheid" in Hongarije Knoeierijen met deviezen De plundering van Tiel FINANCIERINGSREGELING NIEUWBOUW 1947 EUROPA IN BERAAD OVER MARSHALL'S PLAN Rechtsherstel moeilijke zaak Nederland en wereld-jamboree DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een kwart millioen leden mm Heden aan de Nederlandse regering Vergadering met rotte eieren Nog altijd egoïsme Geen diepgevroren vlees Gestolen goederen achterhaald Archieven zijn verbrand (59ste JAARGANG DINSDAG 17 JUNI 1947 No. 20341 KOERSBEPALING DIVIDENDEN EN LONEN ■mm. ■UKPü BRONISLAW HUBERMAN OVERLEDEN Ook uw keukenuitrusting behoeft vernieuwing. Per 1 Juli zullen s.g, „utility'-pannen in de handel worden gebracht. Hier staan ze gereed voor, verzending. JHR. VAN WEEDE Bij DE PAUS AMERIKAANSE INSTEM MING MET 'T ACCOORD DER LAGE LANDEN BINNENKORT PUBLICATIE NORMEN HUURBEPALING 650 MAN NAAR FRANKRIJK Na door de Duitsers te zijn geroofd VLEESLOZE DAGEN IN RESTAURANTS DB KANTOREN van de Redactie en de Admt- Ulstratie van de „Nieuwe Schledamsche Courant" z$Jn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom» breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Nog hebben de bonden hun onder Duitse bezetting geroofde vermogens niet terug gekregen en op de Verbondsvergadering van de K.A.B. gisteren te Utrecht, uitte menig afgevaardigde een klacht over de trage gang van -aken bif de liquidatie van het N.A.F. Een klacht, die het bestuur volkomen onderschreef, en zelf moest het de ontstellende mededeling doen, dat een nieuwe moeilijkheid is gerezen door een uitspraak van de afd. Rechtspraak van de Raad van Rechtsherstel te Utrecht, waarbij, zij het op formele juridische gronden, door Woudenberg als commissaris gestelde daden als wettig worden erkend, omdat de Ned. wetgever heeft nagelaten de beslissing van Se'ys Inquart, waarbij Woudenberg als commissaris werd benoemd, te vernietigen of in te trekken. Deze week nog zal het Verbondsbestuur de nodige stappen doen om in deze zaak eindelijk „rechtsherstel" te brengen. nok met het vrt|geven van ge houden van de K.A.B. is het trou wens een vreemde geschiedenis en ^eer laconiek doch juist was de opmerking, dat het in ons land mogelijk blijkt, dat dq ambtena ren zich boven de regering plaat sen, omdat twee ministers aan de betreffende rijksinstellingen reeds lang last hadden gegeven de door hen bezette ruimte te verlaten. De algemene beschouwingen hadden een rustig en vlot verloop, Allereerst constateerde de ver bondsvergadering de grote activi teit, die alom in de beweging be staat. De bonden komen handen te kort, om het werk te kunnen verzetten. Spreker meent, dat de na de oorlog tot stand gekomen reorganisatie der beweging zeker geslaagd genoemd mag worden. Tevreden mag men ook zijn ten aanzien van het ledental, dat in het eerste kwartaal van dit jaar met 8518 is toegenomen en aan het eind van dit kwartaal rond 250.000 bedroeg. Een groot ledental gaat gepaard met toenemende verant woordelijkheid. Buiten beschou wing latend de gewichtige taak, welke de beweging heeft, om de arbeiders en hun gezinsleden in cultureel opzicht het hunne te geven (waarbij zij tussen de be nen worden gelopen door allerlei onwezenlijke neutrale personeels verenigingen), doch aandacht schenkend aan de economische en sociale problemen, die trouwens van het culturele welzijn niet los staan. ziet men duidelijk de zware verantwoordelijkheid van de K. A. B. Verschil van mening kan be staan over de wijze, waarop en de mate waarin die verantwoorde lijkheid gedragen dient te worden en ten aanzien van de waardering van feiten en omstandigheden. Op dat er in den lande vooral nu geen twijfel bestaat betreffende het standpunt, dat door het verbonds bestuur ten deze wordt ingeno men, ging de heer de Bruijn hier nader op in. Zo wil het verbonds bestuur bij het voeren van de so ciaal-economische actie de ogen niet sluiten voor de werkelijk heid, die allerminst opwekkend is, zoals spreker die schilderde. De toestand voor ons volk is ech ter in geen geval hopeloos. Waar de regering de koers heeft te bepalen en niet de com munisten of de E. V. C., is het Nederlandse volk in al zijn gele dingen zedelijk verplicht, de rege ring, zover en zolang maar even mogelijk, te steunen, wat geens zins critiek uitsluit en het kabi- net-Beel stelt op zulk een critiek prijs. Te betreuren valt, dat het de regering niet gelukt is de prijs van een aantal artikelen zichtbaar te verlagen. Mocht zij daar onver hoopt alsnog niet in slagen, dan eal de K. A. B. zich over dit, ook voor de arbeiders zo belangrijke probleem, nader hebben te bera den. Onbevredigend is verder de sa menstelling van het College van rijksbemiddelaars. De door de re gering vastgestelde lonen en ar beidsvoorwaarden dienen, volgens aangegeven tijd, te gelden en el ke poging om te saboteren .dient met alle oirbare middelen te wor den gekeerd. Geïnformeerd werd, hoe het nu eigenlijk zit met de verhouding tussen de K.A.B. en de Stichting Gemeenschapsoord „Draken- burgh, doch waar inzake deze kwestie onderhandelingen gaande zfjn, achtte de Verbondsvoorzit ter, de heer A. C. de Bruijn, het niet gewenst daar diep op in te gaan. Naar aanleiding van enige op merkingen van de heer stein- metz, die o.a. wees op de schrille tegenstelling tussen hoge divi denduitkeringen en lage lonen, waaruit blijkt, dat de armoe niet rechtmatig verdeeld is. wat, zo zei de voorzitter, vooral om psy chologische redenen zeker de aan dacht verdient, zegde deze voorts toe bijzonder er op te letten, dat bij de sociaal-economische moei lijkheden rekening wordt gehou den met de grote gezinnen, waar nog geen verdienende kinderen zijn. Wat een eventueel te verwach ten huurverlaging b»,lreft, dient men, aldus de heer De Bruijn, niet te vergeten, dat de loonbepaling van thans verband houdt met de bestaande huren. Inzake de spanning tussen lo nen en prijzen wordt in de Stich ting van de Arbeid opnieuw on derhandeld en waarschijnlijk gaat deze week naar de voorzitters van 400 afdelingen een nota met prijzen uit, met verzoek mee te delen of deze ter plaatse juist zijn gefixeerd. Ernstig waarschuwde de heer De Bruijn tegen een loslaten van de loonstop, omdat men dan "ok de prijsstop los laat en een onrust in ons land gekweekt wordt, die niet te dragen is. In dit verband benadrukte spr. nog eens, wat hij in zijn ope ningsrede had gezegd, nl., dat die werkgevers, die t.a.v. van lonen, prijzen en kwaliteit trachten door de mazen van het net te kruipen, een ernstige fout begaan, zo ern stig, dat zij zich aan eminente volksbelangen vergrijpen. Critiek werd geuit op de Stich ting van de Arbeid, welke de Verbondsvoorzitter niet geheel en al verdiend achtte. De Stichting is bij de bepaling van haar hou ding en richting onafhankelijk van het college van rijksbemidde laars. De sociaal-economische raad zal een uitvoerig rapport uitbrengen over de gemeente-klasindeling aan een commissie ad hoe, be noemd uit de Stichting van de Arbeid en de rijksbemiddelaars, en mogelijk wordt deze aangele genheid in een afzonderlijke Vep- bondsvergadering behandeld. Crediet voor huwelijks- candidaten Op voorstel van de Mijnwer- kersbond zal bij de Raad van Vakcentralen de gedachte aan hangig gemaakt worden pogingen in het werk te stellen, dat een landelijke credietregeling wordt ingesteld voor huwelijkscandida- ten, waarbij gedacht wordt aan 'n afschrijvingsregeling bij geboorte van het eerste, het tweede en eventueel volgende kinderen. Het Verbondsbestuur nam voorts de idee over, gelanceerd door de Houtbewerkersbond en de Utr. Dioc. Bond, waarbij deze zich uitspraken voor een vrijwil lige ondernemings-spaaractie, ge richt op het verkrijgen van een eigen huis door de arbeiders, met dien verstande, dat de werkgever minstens evenveel bijdraagt ais de arbeider spaart. Naar aanleiding van een voor stel om een K.A.B. in Indonesië op te richten, deelde de voorzitter mee, dat er aan gedacht wordt mensen uit Oost- en West-Indië de opleidingsschool in Driebergen te doen bezoeken,zodat zij na drie jaar zelf competent zijn om in hun land een organisatie tot stand te brengen. „De onderneming als gemeenschap in het recht De clou van deze Verbondsver gadering was ongetwijfeld de hel dere uiteenzetting, die prof. mr. C. P. M. Romme gaf van het we zen van de onderneming, in de zin van een gemeenschap, zoals zij rechtens heeft te zijn, over welk onderwerp prof. Romme zo als men weet een boek schreef. De kath. arbeidersbeweging zal zich in de komende jaren waar schijnlijk met dit probleem heb ben bezig te houden. Het is gevaarlijk, zo zei prof. Romme, dit probleem voor de po litieke activiteit aan de orde te stellen, als wij met onze geeste lijke ontwikkeling en zedelijke instelling nog ver af staan van de mogelijkheid om de onderne ming als gemeenschap wezenlijk te beleven. Men is nog niet vol doende in staat de rechten en plichten, die tot de rechtsorde, behoren, en welke aan de onder neming ten grondslag liggen, te beoordelen. Intussen wilde de inleider enige practische punten stellen, die als voorlopers kunnen gelden tot de verwezenlijking van het ideaal. Bij de sociaal-economische her vorming valt de klemtoon 't meest op de bedrijfstak, waaraan ook voorrang toekomt, maar het is 'n grote fout de ordening daarmee als voltooid te beschouwen. Voor de opheffing van de achterstelling van de arbeiders bij de kapitaal verschaffers is herordening van de onderneming een noodzakelijk vereiste. Er kan daarbij geen on derscheid gemaakt worden tus sen technische voortbrengers en economische. Dan abstraheert men de samenwerking van het doel van de mens. Door de onderneming moet het particulier welzijn van allen, die erbij betrokken zijn, be vorderd worden. De orde, 'die de onderneming vormt moet ook op dat objectieve doel gericht zijn. Dan is de onderneming als ge meenschap een feit. Als practische punten gaf spr. dan aan: stelselmatige invoering van de arbeiders-commissaris in toezichthoudende commissarissen- colleges van grote ondernemingen en N.V.'s. Ook ten aanzien van privé-ondernemingen met een mi nimum van personeel. Op de twee de plaats regeling van toelating van het arbeidselement in aan deelhoudersvergaderingen en op de derde plaats nadere regeling en bevordering van het instituut van de ondernemingsraad. De heer De Bruijn deelde na deze inleiding mede. dat het Ver bondsbestuur een orgaan in het leven zal roepen, waarin prof. Romme, prof. v. d. Brink en een aantal voorzitters van vakbonden /uilen zitting nemen, om een en ander nader uit te werken. i ^gjg M J| OP 'N ONGELEGEN OGENBLIK Terwijl de hertog van Gloucester te Londen plechtig de parade van de bekende stoere Horse guards afnam, viel een Guards-marker met vlaggetje en al in zwijm en w erd weggedragen. Het advies van de Commis sie-Generaal zal heden ter ken nis van de Nederlandse rege ring worden gebracht, verneemt Aneta van welingelichte zijde. Aan de republikeinse delegatie zal mededeling worden gedaan over het standpunt van de Com missie-Generaal ten aanzien van het republikeinse antwoord. Men mag aannemen, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste alinea van de Ne derlandse nota, waarin gezegd De violist Bronislaw Huberman is gisteren plotseling te Corsier sur Vevey (Zw.) overleden. Hu berman werd in 1882 te Czensto- chowa bij Warschau geboren. Reeds vroeg trad hij als „won derkind" op, o.a. te Amsterdam. Hij was een leerling van Lotto te Parijs en in 1892 van Joachim te Berlijn. De violist maakte con- Naar Reuter uit Boedapest seint, heeft Desgo Sulyok, de leider van de Hongaarse vrij heidspartij, die verleden week zo fel de communistische ge dragingen aan de kaak stelde en Hongarije een formele po litiestaat noemde, thans aan de Hongaarse minister van bin nenlandse zaken, beloofd, niet meer In het openbaar het woord te zullen voeren, voor de minis ter zyn houding en die van de communistische politie ten op zichte van de bijeenkomsten en de organisatie der vrijheidspar tij heeft bepaald. Bijeenkomsten der partij wer den niet verboden totdusver. De tegenstanders trachten nu, op an dere wijze deze vergaderingen on mogelijk te maken. Op een bijeen komst der partij te Szeged, waar Sulyok ingevolge zijn belofte niet gesproken heeft, kwam het giste ren tot botsingen. De politie moest tussen beide komen. Ver scheidene personen werden ge wond. A Te Boedapest werden de leden der vrijheidspartij op een bijeen komst met rotte eieren bekogeld. Die bekogeling met de rotte eieren begon tijdens de rede van de vice-president der vrijheids partij. Er ontstond aldra een vechtpartij van man tegen man. Stoelen werden als wapens ge bruikt en binnen 5 minuten was er in de zaal een ontzettende ra vage. De ruiten waren verbrijzeld en de zaal lag bezaaid met kapot te stoelen en gewonden. Na aan komst van de politie werd de strijd buiten voortgezet en werd het balkon van het hoofdkwartier der vrijheidspartij het mikpunt voor de rotte eieren. Eerst na een uur slaagde de politie er in het plein te ontruimen. Bronislaw Huberman certreizen door de oude en nieuwe wereld, doch woonde te Berlijn. In 1912 verscheen van zijn hand „Aus der Werkstatt des Virtuo zen". Het Nederlandse publiek gent hem door talrijke concerten met het Concertgebouw orkest te Am sterdam en het Residentieorkest te 's Gravenhage en Scheveningen. wordt: „Mocht dit antwoord af wijzend of onbevredigend zijn, dan ziet de Commissie-Generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandse regering". Geen arbitrage Een officieel republikeins zegs man heeft in tegenstelling tot de verklaring van dr. Gani aan Anela medegedeeld, dat een verzoek om arbitrage in republikeinse kringen slechts als mogelijkheid wordt ge zien en geenszins onderwerp van beraadslaging heeft uitgemaakt. De Britse consul-generaal te Batavia, de heer J. M. L. Mitche- son, is teruggekeerd van zijn be zoek aan Djogjakarta en heeft over zijn reis aan de Britse regering "rapport uitgebracht, zo verklaarde ees^Mpord veerde r. van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Naar wordt vernomen, was het doel van Mitchesons reis zich op de hoogte te stellen omtrent het enigszins critische stadium in de Nederlands-Indonesische onderhan delingen. Het wordt mogelijk ge acht dat Mitcheson zich in ver binding zal stellen met Sjahrir in Batavia, doch berichten, dat een van beide partijen om Britse be middeling heeft verzocht, worden van gezaghebbende zijde te Londen tegengesproken. Partij verboden De Partai Rakjat (Parrindo), een op Bali werkende organisatie, is met haar vertakkingen bij gou vernementsbesluit verboden, omdat zij in verbinding stond met on dergrondse acties op Bali, welke terreur en moord aanmoedigen en de bevolking van Bali opnieuw in chaos en ellende dreigen te storten. Afvoer van Oost-lndonesiers Tegen alle gemaakte uitspraken in weigeren de republikeinse au toriteiten thans toe te staan, dat Profcolinggo als afvoerhaven ge bruikt wordt voor de evacuatie van circa tienduizend Oost-Indone siërs. Zij staan er op, dat hiervoor Batavia gebruikt zal worden, waardoor de evacuatie minstens een half jaar zal vorderen. De econ. politierechter te Arn hem behandelde gisteren een de- viezenknoeierij, waaraan zich voornamelijk hebben schuldig ge maakt de 70-jar. directeur van een Nijmeegs reisbureau J. B. en de Zaltbommelse bankdirecteur C. Ph. De directeur van het reis bureau verschafte verschillende van zijn cliënten gelegenheid in het buitenland vreemde valuta te verkrjjgen tegen betaling van fan- cy-prijzen hier te lande. In Jan. heeft hij de schoonzuster van de Zaltbommelse bankier aan 2000 Amerikaanse dollars geholpen ten behoeve van haar dochter, die naar Canada wilde. Hij heeft deze cliënte daartoe in Amsterdam in kennis gebracht met een zekere Van B., zijn hoofdleverancier van vreemde valuta. Om de tweedui zend dollar te krijgen, moest zij 15.000 neertellen. Aanvankelijk beweerde B. voor de rechter, dat hij eigenlijk niet de man was, die de buitenlandse valuta verkocht tegen zwarte prijzen, maar eigenlijk meer be middelend optrad. Hij zeide ook niet aan te voelen, dat hij met deze praktijken het Ned. volk be nadeelde. Een vertegenwoordiger van de Ned. Bank heeft in een technisch betoog ter terechtzitting evenwel met grote klem aangedrongen op een flinke straf, omdat de zg. „Inlandzahlung", waaraan B. zich schuldig heeft gemaakt, de ergste manier is van overtreding van de deviezenvoorschriften, omdat hiermede de Ned. gulden ten sterkste wordt gedeprecieerd. De officier van justitie eiste tegen B. een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en tegen de Bommelse bankier Ph., die ook gedetineerd was, zes maanden met aftrek, benevens 10.000 boete. De officier van justitie vond Ph. moreel even zwaar schuldig, omdat deze ban kier zich als correspondent van de Ned. Bank heeft laten verlei den mede te doen aan deze erger lijke vorm van deviezenknoeierij. De vonnissen werden: B. zes maanden met aftrek en Ph. zes weken met aftrek benevens 5000 boete, subsidiair drie maanden hechtenis. Enige andere betrok kenen bij deze deviezenzwendel kregen geldboeten en-of voorwaar delijke gevangenisstraf, terwijl de op hen in beslag genomen vreem de valuta werden verbeurd ver klaard. Paus Pius XII heeft Zaterdag de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, jhr. Van Weede, in particu liere audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde dertig minuten en werd gehouden in de particu liere bibliotheek van de Paus. Na de audiëntie bij de Paus bezocht jhr. van Weede enige leden van het Vaticaanse staatssecretariaat. De Belgische premier en mi nister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, bevestigde aan een Reuter-correspondent, dat België, Nederland en A-uxemburg het eens zijn ge worden over een gemeenschap pelijke politiek in verband met generaal Marshall's plan inzake economische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben 'n nota ontworpen, welke aan Marshall -al worden toegezon den. In welingelichte Kringen te Brussel wordt er op gewezen, hoezeer dit plan der lage lan den door de Amerikaanse open bare opinie gunstig wordt ont haald en beschouwd wordt als een soort voorafbeelding van de Europese regionale verstand houding, door generaal Mars hall gewenst. De Belgische regering heeft in tussen een communiqué gepubli ceerd, waarvan de feitelijke in houd met de reeds vermeldö be richten overeenstemt. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, die heden namiddag, vergezeld van zijn eco nomische adviseur, naar Parijs gaat, om met Bidault cerleg te plegen, zal in de nabije toekomst ook besprekingen voeren met de Sowjet-Unie over de consequen ties van het plan van Marshall voor economische hulp aan Euro pa. Samen zullen Frankrijk en Ergeland het initiatief nemen tot deze besprekingen door middel van diplomatieke kanalen. Het ligt niet in het voornemen van Engeland, in dit stadium der con sultaties reeds een algemene con ferentie bijeen te roepen. Naar uit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen, heeft Frankrijk bij de Amerikaanse re gering voorstellen ingediend, om een aantal Europese commissies op te richten ter bestudering van de speciale vraagstukken, die aan het herstel van Europa in de weg staan, en van hetgeen nodig is om tot een oplossing in overeenstem ming met het voorstel van Mars hall te komen. Volgens mededeling van een functionaris van de Franse am bassade heeft Bonnet een officieus en voorlopig rapport bij Marshall ingediend. Volgens de woordvoer der van de ambassade zal Frank rijk de oprichting van een spe ciale commissie voor vervoer,, landbouw, staal en steenkool voorstellen. In de steenkoolcom missie zouden vertegenwoordigers van de vier mogendheden, die Duitsland bezet hebben, zitting moeten nemen. Ook een woordvoerder van het Noorse departement van buiten landse zaken heeft ten politieke geschillen der volken er door worden toegespitst." Wanklanken komen alleen uit de Sowjet-Unie, waar de „Praw- da" het plan van Marshall ty peert als „een copie van het Tru- man-plan, om met behulp van de dollar politieke pressie uit te oefenen. Een plan van inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen", zegt 't communistisch blad, dat besluit met de verklaring, dat „de Sow jet-Unie vastbesloten is, zich te gen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van kleine lan den door grote mogendheden te verzetten." Wordt de economische com missie van de V.N. ingeschakeld? Te Lake Succes wint de me ning veld, dat de toekomstige Amerikaanse hulp aan Europese landen mogelijk verstrekt zal worden door bemiddeling van de Economische commissie voor Europa van de Ver. Naties in plaats van door unilaterale onder handelingen. De mededeling van Benjamin Cohen, de voornaamste adviseur van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dat Europa tussen de 5 en 6 mil liard dollar per jaar nodig heeft voor herstel en wederopbouw in de komende 3 jaren .stemt over een met de ramingen van Uno deskundigen. De secretaris-gene raal der Ver. Naties Trygve Lie. gaf als zijn mening te kennen, dat de toekomstige hulp aan Europa via de Economische commissie zou gaan lopen, wanneer deze met haar studie van de Europese be hoeften gereed zou zijn. De Ver. Naties hetVn n.l. een vragenlijst gezonden aan de Europese landen, met verzoek om opgave van hun behoeften op industrieel, land bouw en ander gebied en van de hoeveelheid buitenlandse valuta, waarover zij beschikken. De ant woorden worden tegen 1 Juli verwacht. Te Amsterdam werd onder voor zitterschap van mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppele een le denvergadering van de Vakgroep Onroerende Zaken gehouden waar de directeur-generaal van de Volkshuisvesting, dr, ir. Z. Y. van der Meer, enige nadere medede lingen deed over inhoud en be doeling van de Financieringsrege ling Nieuwbouw 1947. Dr. v. d. Meer deelde mede, dat het tekort aan woningen in ons land naar schatting 250.000 huizen bedraagt. Als alles goed gaat, zijn er zeker 15 jaar nodig om de wo ningnood op te lossen. Als men voor de toekomst re kent op een productie van 70.000 huizen per jaar bij gemiddelde stichtingskosten van 7000 (en dat is in beide gevallen optimistisch) dan vindt dus reeds een jaarlijk se investering van een half mil liard gulden plaats. Het is dui delijk, dat hierbij het particulier isitiatief en kapitaal zo sterk mo gelijk moeten worden betrokken. Ten einde particuliere geldge vers, bouwers en exploitanten in tensief bij de bouwbedrijvigheid te betrekken, is er nu de Finan cieringsregeling Nieuwbouw 1947. De regeling heeft een universeel karakter. Zij is er zowel voor eigen bewoners, institutionele be leggers als voor speculatieve bou wers en voor instellingen. Er zijn drie objectieve maatstaven die bij de bepaling van de rijkssteun gel den, n l. de bouwprijs, de vastge stelde huur en het rente-type. Het door de minister bepaalde rente-type zal zodanig moeten zijn dat hypothecaire leningen op lan ge termijn (b.v. 10 tot 15 jaar) vlot kunnen worden opgenomen en dat er ook voor de particuliere ex ploitant voldoende aanleiding zal zijn eigen geld in het te bouwen object te investeren. Het is niet de bedoeling, dat de minister over de hoofden der aanvragers heen willekeurig de huren vaststelt of later wijzigt. Binnenkort zullen de normen omtrent deze huurbepaling wor den bekend gemaakt. Deze huur zal zowel voor de Staat als voor de aanvrager bindend zijn. De huur zal de grondslag vor men van de rechtsverhouding, die ontstaat zodra van overheidswege een schriftelijke toezegging voor een bijdrage is gegeven. Slechts bij algemene huurverhoging kun nen wijzigingen intreden. De toe gezegde Rijksbijdrage kan worden beschouwd als een vordering op de Staat. Er moet worden ge streefd naar een opheffing van de wanverhouding tussen huren en bouwkosten. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, verklaarde dr. v. d. Meer uitdrukkelijk, dat een eventuele algemene huurverhoging niet uitsluitend aan de Staat ten goede komt. Er worden bezwaren aangevoerd tegen de annuïteitsregeling, om dat men op deze basis geen hypo thecaire leningen zou kunnen ver krijgen. Het annuïteiten-systeem in deze regeling is echter alleen maar berekeningssysteem. Na 10 of 15 jaar is men vrij. Dr. v. d. Meer riep op tot loyale samenwerking tussen overheid en bouwers, financiers en exploitan ten. In ons nummer van 11 Juni j.l. maakten wij melding van de me dedelingen door de heer de Ruyter op de slagersvergadering te Maas tricht gedaan. Naar aanleiding daarvan ver nemen wjj uit de beste bron, dat er in Oss geen vlees wordt diep gevroren en dat daartoe ook geen voorbereidingen worden getrof fen. Waarschijnlijk is dit misverstand ontstaan, doordat een fabriek voor het diepvriezen van groenten en fruit vanuit Breda is overge plaatst naar Oss en onderge bracht op dezelfde terreinen, waar de Unox vleeswarenfabriek is ge vestigd. M$ËSiÉ Gisteren vertrok het fregat „Johan Maunts'' uit Amsterdam naar Den Helder. Jongens van een Amsterdamse school mochten de reis meemaken en keken hun ogen uit. Onmiddellijk na de bevrijding begon de wn. commissaris van po litie te Tiel, de heer A. Suèr, een uitgebreid onderzoek naar de goe deren. het geld en de effecten, die de Duitsers, na de evacuatie van de burgerij in het laatste oorlogs jaar, uit bet Betuwse stadje had den geroofd. Een groot gedeelte daarvan moest, naar spoedig bleek nog in ons land aanwezig zijn, vooral in de Noordelijke provin ciën. Het onderzoek vorderde veel tijd en moeite; het is nog niet ge ëindigd. Er is inmiddels voor een waarde van niet minder dan 21.120.000 achterhaald. Daarvan zijn 16.000.000 aan effecten 375.000 aan meubelen, foto-appa raten, tapijten, kledingstukken, bontjassen e.d., 125.000 aan post zegelverzamelingen en schilderijen en 420.000 aan geld dat over het gehele land bij diverse personen in beslag genomen werd, omdat het afkomstig bleek uit Tiel. Vele bewoners van Tiel zijn thans weer in het bezit van hun verloren ge waande meubelen, waarvan zij, al vorens men ze hun kon retourne ren, een nauwkeurige omschrijving moesten geven. De politie te Tiel zal thans aan de gedupeerden, die, Het Ned. contingent, dat in Augustus aan de zesde Wereld- Jamboree in Frankrijk zal deel nemen, staat onder leiding van mr. W. C. Roest van Limburg, hoofdcommissaris van de Ned. padvinders. Plaatsvervanger is de oud-hoofdcommissaris der kath. verkenners, mr. René Höppener, die tevens de leider is van het kath. contingent. Contingents aalmoezenier is de aalmoezenier van de kath. jeugdbeweging, A. J. L. Verhoeven. Het contingent, dat in verband met de deviezenmoeilrjkheden te- aanzien i ruggebracht is tot 650. is in 38 van Marshall's plan het woord ge- J troepen verdeeld. Deze worden voerd. Noorwegen zal aan het j ondergebracht in drie subkampen, overleg deelnemen, „mits het plan I In hot subkamp Savoye kamperen niet zó wordt uitgevoerd, dat de behalve.de Nederlanders ook ver kenners uit Zuid-Oost Frankrijk, Tunis, Canada, Zweden en Peru. De Ned. jongens in dit kamp zijn afkomstig uit Noord- en Zmd- Helland, Zeeland en 't Gooi. In het subkamp Dauphine kamperen verkenners uit Frankrijk, Dene marken, Engeland, de Philippij- nen, Syrië (Libanon). De Ned. verkenners in dit kamp komen uit Gelderland, Twente, Salland, Groningen, Drente en Amersfoort. In het subkamp Provence ont moeten de Nederlanders verken ners uit Amerika, Siam, Palestina, Rhodesia en Paraguay. De Ned. jongens in dit kampkomen uit Brabant en Limburg. Voorts is er op een eiland in de Seine een zeeverkennerskamp, waaraan ook een troep Nëd. zee verkenners zal deelnemen. Er zal ook een klein contingent uit In donesië en West-Indië naar de Jamboree komen. op een door de politie verstrekt schade-enquête-formulier, een ver goeding hadden aangevraagd 64,82 procent van het gevraagde bedrag uitbetalen. Dit geschiedt uit de achterhaalde gelden. Het percen tage zal worden verhoogd, wan neer de politie erin mocht slagen nog meer muntbiljetten op te spo ren. Toen na de bevrijding de re gering haar gebouwen in 's-Gra- venhage weer betrok, bleek, dat o.m. alle belangrijke documenten, die vóór Mei 1940 in de archie ven van het Ned. ministerie van buitenlandse zaken aanwezig wa ren, door de Duitsers waren ver duisterd. Twee jaar lang hebben de autoriteiten naspeuringen naar deze archieven verricht, zonder echter enig spoor te vinden. Thans blijkt uit een onderzoek, dat een deputatie van het rijksin stituut voor de oorlogsdocumen tatie te Berlijn heeft ingesteld, dat die documenten in vlammen zijn opgegaan in het pand Fürst Bismarckstrasse 2 te Berlijn, dat in de nacht van 22 op 23 Nov. 1943 tot de grond toe afbrandde. Hier de stukken reeds kort na de Meidagen van 1940 door de Duitsers heen gebracht. Wel is in het dossier van Von Ribbentrop een inventaris van de geroofde documenten gevonden. Vrijdag j.l. is een beschikking van de minister van Landbouw, enz. van kracht geworden, waarbij het verboden is aan de eigenaar van een hotel, restaurant of brood jeswinkel op Dinsdag en Vrijdag vlees te serveren. Deze maatregel houdt verband met het streven bij ;H'" moeilijkheden in de vleesvoorziening het gebruik zo veel mogelijk te beperken. Van daag was het de eerste dag, waar op het publiek in bovengenoemde gelegenheden zijn maaltijd zonder vlees heeft moeten gebruiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1