Toen aan een oorlog nog werd verdiend VETO VAN PRESIDENT TRUMAN Truman-leer en Marshall-leer SLA's EN SLAS AUSJES IN DE ZOMERMAANDEN Sprekende Stations doch tergende treinen De Hertog van Wellington werd millionnair Ruit-nieuwtjes eerbericht j Dlf RA RE wereld Voorgenomen belastingverlaging terug naar het congres „Kwatta" draaide goed DINSDAG 17 JUNI 1947 PAGINA 2 DANKBARE GEVERS Tafelservies van ruim een kwart millioen pond sterling ZOMERS WEER PIECK IN CASSATIE DE MAXIMUMPRIJZEN! VAN EIEREN deportaties uit saar- GEBIED Vullen zij elkaar aan of heffen zij elkaar op? Kansen, die nooit terugkeren DOODSTRAF VOOR GEESSIEN BLEEKER BEVESTIGD Klachten over roofbouw HET GOUVERNEUR SCHAP VAN TRIEST Sovjets stellen nieuwe candidaat Met fantasie variaties te bedenken BELANGRIJKE SLEEPREIS VOLBRACHT DAAR GAAN ZE! TTAL. COMMUNISTEN STEUNEN REGERING ITALIAANSE TUTTI-FRVTTI EEN BEZOEK AAN HET COLOSSEO "WALLACE DOET BEROEP OP TRUMAN EN MARSHALL NOG GEEN VREDESKANS VOOR OOSTENRIJK Morogen is het de verjaardag van de slag bij Waterloo en hoewel er sindsdien in Europa veldslagen zijn geleverd, waarbij dit historische feit in het niet verzinkt', organiseert men in Londen in het Victoria en Albeit Museum een tentoonstelling, ter nagedachtenis aan de hertog van Wellington. Naar aanleiding van deze expositie heeft de bekende Engelse journalist Bernard Wicksteed, die haar vóór de opening heeft bezocht, een aantal interessante en minder bekende bijzonderheden uit het leven van de grote veld heer verzameld, waarvan wij er hier enkele ten behoeve van onze lezers publiceren. De meeste voorwerpen, welke in Londen worden tentoongesteld, zijn geschenken, welke de hertog van Wellington na de door hem geleverde veldslagen ontving en daarbij blijkt reeds dadelijk, dat het winnen van een oorlog in die tijd heel wat meer opleverde dan tegenwoordig. In een der zalen staat, veilig achter glas opgeborgen, een prach tig tafelservies, dat de hertog van de Portugezen ten geschenke ont ving. Het kostte hun in die tijd ruim een kwart millioen pond sterling om dat servies te laten maken. Wat het dus op het ogen blik waard is, valt niet bij benade ring te zeggen. In een andere zaal staan twee voorwerpen, die er uitzien ais reusachtige kaarsen. In werkelijk heid zijn het twee zilveren kande labers, waarin olie kan worden gebrand. Ze zijn meer dan een meter hoog en zo zwaar, dat er drie mannen nodig zijn om ze te verplaatsen Deze twee kandela bers zijn een deel van het ge schenk, dat de hertog van Wel lington ontving na de slag bij Wa terloo van de handelaars en ban kiers van Londen. Bij die gelegen heid gaven ze hem bovendien nog een schild van goud en zilver ten geschenke, dat een middellijn heeft van meer dan drie voet. Tegenwoordig is er een bepaling in het Engelse leger, volgens wel ke het aan lagere officieren ver boden is, hun superieuren cadeau tjes te geven. In de tijd van Wel lington bestond die bepaling blijk baar nog niet, want zijn officie ren hebben hem in de loop van de tijd zilverwerk ter waarde van duizenden ponden geschonken. Aan schilderden had Welling ton al evenmin gebrek. Hij kwam in het bezit van een hele collectie oude Hollandse en Spaanse mees ters, welke een vermogen waard waren. Ze waren afkomstig uit de Spaanse koninklijk musea en werden aangetroffen in de baga ge, welke de broer van Napeleon na de slag van Vittoria in 1813 had achtergelaten. Toen de hertog van Wellington vroeg, of hij ze aan Spanje moest teruggeven, schreef de Spaanse ambassadeur hem, dat zjjn koning „getroffen door uw fijngevoelig heid, u niet wenst te beroven van datgc ie, wat op even rechtvaar dige als eervolle wijze in uw be zit is gekomen". Als tegenwoordig een Engelse soldaat uit de oorlog terugkomt met een kleinigheid als een Duit se camera of een verrekijker, moet hij heel wat betere redenen op geven, wil hg niet, dat de milli- taire politie alles in beslag neemt. Meer onderscheidingen dan Goering Wat het aantal onderscheidin- gen betreft, de hertog van Wel lington had er zelfs nog meer dan Goering. Hij had minstens 17 ver schillende ridderorden en boven dien was hij prins van de Neder landen, Spaans hertog en Portu gese graaf. Hij was tevens opper bevelhebber van het Britse, kapi tein-generaal van het Spaanse le ger en maarschalk van Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, Pruisen, Portugal en de Nederlanden. Als er toen een Royal Air Force was geweest, was hij ongetwijfeld ook daarvan maarschalk geweest. Bovendien kreeg hg een inko men van 2.000 pond per jaar, toen hij viscount werd; 400.000 pond, toen hg hertog werd en nog eens 200.000 pond na de slag bij Wa terloo. Alles was toen veel goed koper dan tegenwoordig, zodat hij heel wat meer kon doen met zijn geld dan de gedemobiliseerde Engelse soldaten van tegenwoor dig, die van hun uitkering hoog stens een stel gordijnen en een stofzuiger kunnen aanschaffen. „Lelijke Arthur De hertog van Wellington had nog meer vóór op zijn moderne wapenbroeders. Toen hij klaar was met vechten, hoefde hg zich geen zorgen te maken over het verkrijgen van een woning. Behal ve al het andere kreeg hij boven dien nog Apsley House aan Hyde Park Corner en een landgoed in de nabijheid van Reading, dat de regering 263.000 pond sterling kostte Zfln moeder noemde hem „lelij ke Arthur", toen hg nog een jon gen was en verklaarde, dat hij alleen maar goed was voor het leger. Daarin had ze volkomen gelijk, want, met uitzondering wellicht van de hertog van Marl borough, is hij de enige man in Engeland geweest, die million nair is geworden door dienst te nemen in het leger. Een eigenaardig feit omtrent de hertog van Wellington is, dat niemand met zekerheid weet, wanneer hij is geboren en waar. Volgens historische gegevens be gon hij zjjn loopbaan op een op vallende manier, namelijk door te worden gedoopt, voordat hij was geboren. Zijn moeder, die dat beter dan wie ook diende te we ten, verklaarde, dat hg op 1 Mei 1769 in Dublin was geboren, maar uit de registers van Ce St. Pieters kerk in Dublin blijkt, dat hij daar op 30 April 1769 werd gedoopt. AJa het daarbij maar was ge bleven, zouden de historici waar schijnlijk hebben aangenomen, dat zijn moeder het beste wist, wat ze zei en dat de pastoor zich moest hebben vergist, maar in April 1790 werd hij in het Ierse parlement gekozen en zijn tegen standers poogden toen te verhin deren, dat hij zitting nam door te verklaren, dat hij nog geen 21 was. Zijn familie beantwoordde deze zet door met een verpleeg ster op de proppen te komen, die bereid was te getuigen, dat ieder een het mis had en dat hij ln werkelijkheid was geboren op DuTigan Castle, Meath, op 6 Maart 1769 In zijn particuliere leven hield de hertog zich evenwel aan het geheugen van zijn moeder en vier de zijn verjaardag op 1 Mei. Men moet zich anders eens proberen voor te stellen, wat de tegenwoor dige ambtenaren zouden zeggen, als iemand ze vertelde, er niet ze ker van te zijn, wanneer en waar hij was geboren. Hij zou de groot ste moeite hebben om zijn distri butiebescheiden los te krijgen. Wellesley-W eVin gton Het zal de meeste lezers wel niet bekend ztjn, waarom de her tog Wellington werd genoemd, terwijl zijn familienaam toch Wel- lesley luidde. De hertog vocht met zijn troepen in Spanje en Portu gal, toen hij tot peer werd ver heven en derhalve koos zijn broer de titel voor hem. De meest voor de handliggende titel zou Lord Wellesley zijn geweest, maar zijn broer voelde daar niets voor om de doodeenvoudige reden, dat hij zelf ai Lord Weilesley heette. Hij koos tenslotte de naam Welling ton, omdat die een beetje op Wel lesley leek, maar toch weer niet zo, dat de mensen er door in de war zouden raken. De hertog zelf wist van deze hele zaak zo weinig af, dat hij, toen hij van zfln nieuwe naam hoorde, aan zijn broer schreef, of hij naar Wellington in Somerset dan wel naar Wellington in Salop was genoemd. Op die manier werd de naam Wellington in Somerset (6.628 zielen 1 gegeven aan rubberlaar zen, lange jassen, hoge hoeden, nauwe pantalons, een militair college, een kazerne, een regiment in het Engelse leger, de hoofdstad van Nieuw Zeeland, een berg in Tasmanië, een boom in Califomië (Sequoia Wellingtonia gigantica) en talloze Engelse herbergen. Iron Duke" Hoe kwam de hertog van Wel lington overigens aan de bijnaam „Iron Duke" (IJzeren Hertog)? Op het toppunt van zijn roem, toen iedereen alle mogelijke dingen naar hem vernoemde, liet iemand in Liverpool een schip te water, dat hij de „Duke of Wellington doopte. In tegenstelling met ae meeste andere in die tijd ge- bouwde schepen, was dit er een van ijzer en al spoedig kreeg het de bijnaam „Iron Duke". Deze bijnaam paste volkomen op de echte hertog en het duurae dan ook niet lang, of ook hij werd met die naam aangeduid. Later nam de Engelse marine de naam over en doopte er een slag schip mee. Derhalve kreeg H. M. S „Iron Duke", het vlaggeschip van" Jellicoe bij de zeeslag van Jutland, dat genoemd was naar een beroemde generaal, in werkelijk heid zijn naam van een klein vrachtschip, dat tussen Liverpool en Dublin voer. Toen Wellington nog een jong officiertje was, werd hij verliefd op een meisje, dat de Hon. Ca therine Pakenham heette. Haar familie, die toen nog niet wist, wat hij in het leger zou preste ren, wilde niets van een huwelijk weten. De gelieven gingen uiteen en er is niets dat er op wijst, dat zij in de eerstvolgende 12 jaar nog ooit aan elkander hebben geschre ven. Toen kwam hij terug uit In- dië met de Orde van de Kousen band en zijn koffers vol kostbaar heden en iemand vertelde hem, dat het meisje hem nog steeds trouw was gebleven. ..Wat"! zei Wellington. „Denkt ze nog steeds aan mij? Vind je, dat ik haar onnieuw ten huwelijk moet vragen?" Hij si-hreef haar onmiddellijk en vroeg haar hem te trouwen. Zij antwoordde, dat zij elkander toch minstens tevoren even moesten zien. Maar hij zeide: „Gedachten veranderen niet met de jaren", reis. de rechtstreeks naar Dublin en huwde ba5"* ten huize van een zij ner vrienden. Nationaal h«zit Wellington was 83 jaar, toen hij stierf en het Engelse nariement vo teerde nog eens RO.ono pond sterling voor zijn begrafenis. De tegenwoordige hertog van Wellington heeft Anslev House te ruggegeven aan de Britse natie om het als museum te gebruiken. Te gelijk met het huis schonk hij net servies uit Portugal, de schilderijen uit Spanje, de kandelabers van de Londense bankiers, gouden batons, zwaarden, snuifdozen en ridderor den vol juwelen uit alle landen van Europa. Al dat moois is tegenwoordig het eigendom van het hele En gelse volk, dat op die manier toch nog iets met. de laatste oorlog heeft gewonnen. Want als het had ver loren, zouden al die fraaie dingen thans ongetwijfeld in Duitsland zijn! ■A. Te Alphen a l Rijn ls 'n 7-jarig meisje, dat plotseling de straat overstak, door een auto gegre pen en gedood. A De Ned beroepsvervoerder zul len op 4' en 5 Juli te Utrecht te. zamen komen voor het beroeps- vervoerscongres. Op 1 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Lipman te Wa" teringen het autobusbedrijf ,,Vlos" stichtte Het aantal kantoren, waarmede telegrafisch verkeer mogelijk wordt en welke behoren tot de Brits-Amerikaanse bezettings zone van Duitsland, zal met in gang van 18 Juni belangrijk wor den uitgebreid. A Op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit is gerekend met ingang van 24 Sept. 1944 aan V. H Ploom, inspecteur-gene raal der mijnen, ontslag ver leend. A De Stct. van Maandag bevat een prijzenbeschlkking houten krui wagens, kinderwagens en kinder, wandelwagens, micro-crystalllne. en montaanwassen en een calcu. latiebeschikking handgeweven goederen. <J, Te Apeldoorn ls een 6-jarig jongetje, dat met zijn vader liep te wandelen, door een vracht auto aangereden. Het overleed spoedig aan de gevolgen. A De brug over de Bergsche Maas bij Heusden ls voor alle verkeer opengesteld. A In September zal te Oudenbosch een land- en tuinbouwtentoon stelling worden gehouden A Ook in Den Bosch ls een verga dering gehouden vanwege het N.-Brabantse prov actiecomité gevorderde auto's, waarin mr. Scheefhals een uiteenzetting gaf van d« huidige gtand van zaken. A In September viert het Kon In stituut van ingenieurs zijn hon derdjarig bestaan. .a, Xn het stadje Macon in midden- Frankrijk, wordt thans gezocht naar een maniak, die, naar men gelooft, verantwoordelijk is voor de vergiftiging van veertig per sonen gedurende de laatste vier Jaar, A Deense onderzoekers hebben de graven gevonden van elf geal lieerde piloten, waarbij enige Ne derlanders, die kort voor de Duitse overgave waren neerge schoten in het Norlundwoud nabU Aalborg. A Een Amerikaans legervliegtuig van het type C 47 is kort na de start van het vliegveld Godman, bij Fort Kentucky, neergestort en ln brand geraakt. 20 personen zijn licht gewond. A Wegens gezondheidsredenen, ls de bijna 80-jarige kardinaal Domenlco Jorio afgetreden als prefect van de Congregatie voor de Sacramenten. Z. H. de Paus heeft thans kardinaal Masella alg pro-pefect aangewezen, O Kannunik Jean Rupp, aalmoeze nier van de Franse padvinders, is benoem^ tot hoofdaalmoezenier van de internationale jamboree, ■welke in Augustus a.s. te Mois- san, in de omgeving van Parijs zal worden gehouden, A Twintig personen werden gedood en tien ernstig gewond b(J een treinontsporing naby La Cruz in Argentinië. A Jean Capart, een bekende egyp- toloog, ls in de ouderdom van 70 jaar te Brussel overleden'. Ca- part, conservator van het Brus selse museum voor kunst en ge schiedenis, heeft 13 maal de val lei van de N1J1 bezocht. Hij was de auteur van een boek over Toet-Ank-Amen. A Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, heeft een Amerikaans woordvoerder heit bericht tegengesproken dat de vroegere Duitse generaals von Brauchttsch, Guderian en von dem Bach ter berechting aan Polen zullen worden uitgeleverd. A Do Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie herdacht Zaterdag in Den Haag z(jn 50-jarlg bestaan. w Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt J geldig tot Woensdagavond; 5 Heldere nacht met weinig wind; morgen overdag tot ma-g tig toenemende wind tussen Zuid en Zuidoost; aanvankelijk overal zonnig weer, later in het Westen van het land toe- j nemende bewolking, vooral in 5 de hogere niveaux; overwe- gend droog, iets hogere tem- J peratuur dan vandaag. 18 Juni zon op 4.19 uur, on- der 21.02 uur; maan uur, Onder 21.07 uur. op 3.38 Na een urenlang pleidooi van mr. C. H. Telders, die wilde aan tonen, dat de voormalige direc teur-generaal van Winterhulp Nederland, Carel Pieck, bij het aanvaarden van deze functie en het uitoefenen daarvan niet het oogmerk heeft gehad de vijand te dienen, concludeerde de procu reur-fiscaal bij de bijz. raad van cassatie tot verwerping van het beroep van Pieck. Hij vorderde bevestiging van het vonnis van het bijz. gerechtshof te Den Haag: acht jaar gevangenisstraf met af trek van tgd in voorarrest door gebracht. Het blijkt, dat het publiek er nog niet voldoende van op de hoogte ls, dat er maximumprijzen voor kippeneieren bestaan, welke afhankelijk zijn van de klasse, waarin een ei volgens zijn gewicht is ingedeeld. Van de grootste naar de kleinere eieren is die verdeling in zes klassen genummerd 1 t/m 6. Het nummer staat met een stempel op het ei aangegeven. De prijzen, die voor eieren van de onderscheidene klassen ten hoog ste mogen worden berekend zijn: klasse 1 (meer dan 65 gram)16 cent; klasse 2 (boven 60 t/m 65 gram) 15 cent; klasse 3 (boven 55 t/m 60 gram) 14 cent; klasse 4 (boven 50 t/m 55 gram) 13 .cent; klasse 5 (boven 45 t/m 50 gram) 12 cent en klasse 6 (min der dan 45 gram 11 cent. Het Franse militaire bestuur heeft een order tot deportatie van 495 Duitse gezinnen uit het Saar- gebied uitgegeven, wijl deze ge zinnen een „gevaar voor de vei ligheid" vormen, aldus het Duitse persbureau in de Amerikaanse zóne. Politieke partijen, alsmede vertegenwoordigers van katholie ke en protestantse kerken hebben intussen bereikt, dat de order voor 500 der oorspronkelijk 1.500 ge troffen personen is ingetrokken, In de pers heeft de politiek van de president der Verenigde Staten, welke er op gericht is Ruslands expansiedrift in te tomen, al heel spoedig de naam van Truman-leer gekregen. Het is merkwaardig, dat het program van zijn staatssecre taris om Europa die geordende financiële en economische htilp verlenen, welke het nodig heelt om de na-oorlogse inzinking te overwinnen en een economische ineenstorting te voorkomen, reeds de Marshall-leer wordt genoemd. En misschien is het nog merk waardiger, dat in de pers een be langwekkende polemiek is ont brand over de vraag, of deze twee doctrines elkaar aanvullen; en of 'n aanvaarding door Rusland van Marshalls voorstel automatisch de betekenis van de Truman-leer in Europa zoy opheffen. Opmerkelijk was, dat uit de tekst van Marshalls verklaring bleek, dat zijn aanbod primair niet uitsluitend tot wat wij West- Europa plegen te noemen, was ge richt; maar simpliciter tot Europa. Slechts subsidiair vond een beper king plaats, doordat de Ameri kaanse staatssecretaris zijn plan handhaafde, ook ais niet allen wil den deelnemen, doch slechts een nauwer omsloten groep landen tot overeenstemming zou kunnen ko- President Truman heeft zijn veto uitgesproken over het door het congres aangenomen wets voorstel, dat een verlaging van de belastingen beoogt, ten be drage van 4 milliard dollar. Het congres zal vandaag het wetsvoorstel dus opnieuw in be handeling moeten nemen en het schijnt niet zeker, dat de repu blikeinen in staat zullen zijn, zich te verzekeren van de twee-der den-meerderheid in beide ka mers, welke vereist wordt, om het presidentieel veto te niet te doen. Het is de eerste maal, dat Tru man zijn veto uitspreekt over een wetgevende maatregel, in het door "de republikeinen beheerste con gres aangenomen. De president heeft zijn optreden met een uit voerige verklaring gemotiveerd: „Het wetsvoorstel", aldus Tru man, biedt slechts dubieuze voor delen ten koste van een gezonde belastingpolitiek. Overigens moe ten wij nog steeds grote verplich tingen. gevolgen van de oorlog, nakomen. Wij staan immers nog steeds voor het feit, dat wij grote ver antwoordelijkheden hebben t. av. de internationale hulpverlening en opbouw, die ten nauwste samen hangen met onze pogingen om een duurzame vrede te verzekeren. Wjj bevinden ons nog steeds in een overgangsperiode, waarin nog veel onzeker is. Een tijd van rui me werkgelegenheid, hoge prijzen, lonen en winsten, zoals wij die nu beleven, moet een surplus op leveren van de staatsinkomsten t. o. v. de uitgaven. Dit surplus moet grotendeels of geheel benut worden, om de staatsschuld (welke geraamd wordt op 265 milliard dollar) te verminderen". Truman is de eerste president in de geschiedenis der V. S., die zijn veto uitspreekt over een wet tot belastingverlaging, meldt Reuter. De bflz. raad van cassatie te 's-Gravenhage heeft de doodstraf, opgelegd door de Groninger ka mer van het bijz. gerechtshof te Leeuwarden aan Geessien Bleeker uit Delfzijl wegens verraad van een groot aantal illegale werkers ln de provincie Groningen, be vestigd. Zij heeft te Groningen en te Assen, nadat zij als illegaal koerierster door de „Sicherheits Dienst" gearresteerd was, verzets lieden verraden. Daarvoor werd ze door de Groninger en door de Drentse kamer van het bijz. ge rechtshof te Leeuwarden ter dood veroordeeld. Dit is de eerste maal in Neder land, dat een doodstraf, uitge sproken tegen een vrouw, door de bijz. raad van cassatie, is be vestigd. De verdedigster van requirante zal revisie van dit vonnis vragen. De „vier" zijn het nog steeds niet eens over 'n ca^B*MTVuit het gouverneurschap van iriesi. Gisteren heeft Engeland verzocht, de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. Daar tegen kwam de Rus Gromyko echter in verzet. „De veiligheids raad kan deze kwestie niet be spreken", meende hij, „alvorens het vredesverdrag met Italië is ge ratificeerd". Zoals bekend, heeft Rusland nog geen vredesverdrag geratificeerd. Toen, later op de dag, afgevaar digden der „vier" bijeenkwamen, om de gouverneurskwestie te ge spreken, stelde Gromyko een nieuwe Sovjet-candidaat voor het gouverneurschap voor. Zijn naam werd niet bekend gemaakt, maar men meent te weten, dat deze candidaat een burger der Sovjet- Unie is. Vrijdag zal de Veiligheidsraad de kwestie opnieuw in behande ling nemen. Inmiddels heeft de Londense „Evening Standard" medegedeeld, dat in Parijs berichten de ronue doen, dat Molotof na het bezoek van Bevin naar de Franse hoofd stad zou gaan, om het plan van Marshall te bespreken. De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, zou optreden als bemiddelaar tussen Oost en West. Echter, veel vertrouwen, hecht men aan dat bericht, na de uitval len van de „Prawda" in Engeland niet. Het voorlichtingsbureau van. de voedingsraad schrijft: De zomer maanden zijn wel bij uitstek maan den waarin we graag slaatjes op tafel brengen. Vooral op warme da gen worden sla-gerechten gewaar deerd. Een sla kan, behalve een gezond (vitaminen en zouten!) en smake lijk, een zeer gemakkelijk te berei den gerecht zijn. Met enige fanta sie zijn er allerlei aardige variaties te bedenken. We kunnen een slaatje zowel geven bij de brood maaltijd als bij de warme maaltijd. We kunnen op zeer warme dagen zelfs de hoofdmaaltijd geheel uit een sla laten bestaan. Ook de ge kookte aardappelen in stukjes of schijfjes gesneden, kunnen in zo'n sla verwerkt worden. Smakelijker is nog, de aardappelen in wat mar garine te bakken en er apart bij te geven. Een enkele maal kan ons vetrantsoen dat wel lijden. Waar er anders bij de warme maaltijd vlees of vis gegeven wordt moet dit ook in de sla voorkomen. We kunnen daarvoor nemen een rest gebraden vlees, koude gekook te vis, garnalen, zure haring of rolmops. Staat ons geen vlees of een van deze eiwitrijke voedings middelen ter beschikking, dan kun nen we ook gekookte peulvruch ten toevoegen. Deze zijn eveneens rijk aan eiwitten. Een sla als vol ledige maaltijd heeft nog het voor deel, dat ze tamelijk vlug klaar is. Wilt U bijvoorbeeld met het hele gezin eens een dag uit, dan kunt U de dag te voren een dubbele portie aardappelen eventueel de peulvruchten en het vlees of de vis koken en op de uitgaansdag be hoeft U de groenten slechts schoon te maken en de sla klaar te zetten. De groenten behoren altijd op het laatste moment klaargemaakt te worden, omdat door lang staan in gesneden toestand veel vitaminen verioren gaan. Nu er nog geen olie is, vraagt menige huisvrouw zich af, hoe toch een smakelijke slasaus te maken. Immers alleen azijn of (als het er is) citroensap maakt een sla schraal. We kunnen dit enigszins verhelpen door wat suiker toe te voegen. Ook verdient het aanbeve ling een slasausje te maken van azijn, ui, fijngewreven gekookte aardappelen, mosterd, peper en zout, en dit door het slaatje te mengen. De aardappelen maken het dan wat smeuig en minder scherp. Ook een restje soep of stamppot kan door de sla gemengd worden. Degene, die een zachtzure sla ver kiest kan ook karnemelk nemen in plaats van azijn. Dat er ook zonder eieren en olie een mayonnaise-saus te bereiden is, toont U het tweede recept. Recepten voor vier personen Sla met witte bonen. 1 kg. ge kookte aardappelen, 300 g. ge kookte witte of bruine bonen, 1 krop sla, 1 kleine komkommer, 4 tomaten, 150 g. plokworst. 100 g margarine of iets minder vet. Voor het sausje: azijn, enkele gekookte aardappelen, 1 ui, peper, zout, mosterd. De sla wassen en in stukjes ver delen, de komkommer schillen en schaven, de tomatten ontvellen en in stukjes snijden en de plokworst in blokjes verdelen. Al deze bestanddelen vermengen met de witte bonen. De aardappe len in schijfjes snijden en ook er door mengen ofwel in de margari ne of het vet bakken en erbij ge ven. Voor het sausje de aardappelen fijnwrijven en de azijn, de gesnip perde ui, peper, zout en mosterd toevoegen en als de aardappelen niet gebakken worden, de marga rine of het vet, dat eerst gesmol ten is, eveneens toevoegen. Deze saus door de andere bestanddelen roeren en alles even laten intrek ken. De sla in een schaal overdoen en met enige plakken tomaat en fijngehakte peterselie versieren. Eenvoudige mayonnaise-saus (zon der eieren) 2 dl. melk, 1 eetlepel maizena, 1 eetlepel custardpoeder, azijn, ui, mosterd, peterselie, 1 eet lepel margarine, peper, zout. De melk aan de kook brengen en binden met het aangemengde custardpoeder en de maizena. De margarine toevoegen. De massa volkomen koud laten worden en naar smaak afmaken met, azijn, ipeper en zout. men. De gezaghebbende en invloed rijke Londense „Observer" tukent hiebij aan, dat men tenslotte met twee radicaal verschillende pro blemen te doen heeft. Er behoeft in zich geen logische contradictie in te worden gezien, dat Amerika met de ene hand dollars aanbiedt aan Rusland, en met andere hulp aan hen, die zich tegen een Rus sisch opdringen of gevaar van Russische overweldiging verzetten. Maar practisch zijn de twee pro blemen natuurlijk onafscheidelijk verbonden en de dubbele leer kan niet gelijkmatig worden gevolgd. Marshalls plan om de Europese economie weer vlot te brengen, aldus de „Observer", moet uitlo pen öf wel op een aanvulling van de Trumanleer of wel op een ver vanging ervan. De uitslag zal van Ruslands keuze afhangen. In de termen van de internationale po litiek betekent het plan een Ame rikaans voorstel van vrede en hulp aan Rusland. Deze natie krijgt nu een opportune gelegenheid om haar ideologische politiek en haar -sa/A jsq uaSaj Soijoo a^aucuiojdip ten op te geven; om af te zien van het wantrouwige isolement, waar uit deze politiek voortkomt; op voet van gelijkheid toe te treden tot de gemeenschappelijke Euro pese economie, welke Amerika op de been wil helpen. De voorwaarden zijn eervol. Zij vereisen geen belijdenis of betui ging van berouw; zij vragen slechts een volkomen stilzwijgende ver loochenen van 'n politiek, „welke het herstel van andere naties blok keert" en „de menselijke ellende poogt te vereeuwigen om daar politiek van te profiteren. De uit nodiging aan Rusland, besluit het blad. om weer in de Europese samenleving te treden en aan de Amerikaanse vrijgevigheid deel te nemen, is expliciet. Als Rusland aanneemt, zal de Truman-leer auto matisch ophouden toepasselijk te zijn; het einde van de Russische druk op Europa zou de Ameri kaanse tegendruk overbodig ma ken". Volgens deze opvatting, welke ln zeer brede kringen gedeeld wordt, staat Rusland nu derhalve voor de keuze: eerlijk deel te nemen en mede te werken aan de heropbouw van Europa, óf zich volkomen te isoleren, en dan te staan tegenover een zeer nauw samenwerkend Amerika en Euro pa. Tot dusverre is uit Moskou slechts een overigens nog tamelijk gereserveerde reactie op Marhalls voorstel gekomen, maar de Franse regering (en de Engelse sloot er zich bij aan), heeft zich reeds of ficieel tot de Russische gewend om te vragen, of de mogelijkheid tot een gemeenschappelijk gesprek van West en Oost over deze aangele genheid openstaat. Met spanning wacht Parijs en niet alleen Parijs op het antwoord uit Mos kou. Want van dit antwoord hangt af, in welke richting de Amerikaanse „hulpactie" zich kan en zal bewegen. Er zijn vele opti misten, die geloven, dat Moskou de kans zaj aangrijpen, want van officiële Russische zijde is reeds herhaaldelijk gesuggereerd, en meer dan dat, dat Rusland 'n dol larlening van wel tien milliard dringend nodig heeft Het is voor Moskou: nu of nooit. Pessimisten menen, dat Rusland niet licht on der dit Coudijnse dollarjuk zal doorgaan, want Washington zal vanzelf enkele waarborgen eisen. Intussen zitten de betrokken regeringen niet stil. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Bevin, zal heden te Parijs een voorlopige bespreking met zijn Franse collega houden, en ook an dere bewindslieden hebben reeds contact met elkaar. Waarschijnlijk is het bericht, dat reeds in het be gin van de volgende maand een algemene Europese conferentie ter bespreking van het Marshall-plan zou worden gehouden, ietwat voor barig; maar uit dit en andere soort gelijke geruchten blijkt wel. dat men spoed achter de zaak wil zet ten. Daarvoor zijn vele redenen; maar de geringste is zeker niet, dat men van de gunstige stemming in de Verenigde Staten gebruik wil maken. Er zijn kansen, die nooit terugkeren. De zeetinbaggermolen „AIe" noembing" heeft zijn bestemming bereikt. Zondag is nl. de sleep boot „Thames" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst op haar laatste etappe van Tempi- lang te Tandjong Priok aange komen, waar het gevaarte onbe schadigd de haven is binnenge sleept. Aan de Brabants-Belgische grens nabij Budel trof de politie iondagnacht een man aan, dl( 10.000 sigaren vervoerde, klaar blijkelijk met de bedoeling er in België afnemers voor te vinden. De smokkelaar werd te Ween ingesloten. De bedrijven in Breda hebben in 1946 een behoorlijke winst op geleverd. Met een deel der bui tenlandse winsten is het daardoor mogelijk behalve de gewone af schrijvingen een extra dotatie van 300.000 aan het Machine fonds toe te voegen, de reserve weer aan te vullen met een be drag hoger, dan in de vooraf gaande jaren wegens verlies uit de reserve is geput, een dividend van 6 pet. (nihil) zowel op pre ferente als gewone aandelen uit te keren en het onverdeeld dividendsaldo, als dividendreser ve, te versterken. De Belgische en Franse Kwatta ondernemingen, waarin de ven nootschap grote belangen heeft, werkten ook in 1946 met winst, hoewel de productie in die lan den door de sterk gerantsoeneer de grondstoffen nog beperkt werd. Als de chocolade- en cacao- industrie in de 7 afgelopen maan den exportcijfers vertoont van 5 a 6 millioen gulden per maand, dan is het roofbouw aan zo'n tak van industrie de noodzake lijke deviezen voor dringend no dige machinevernieuwing te ont houden, zoals thans geschiedt. Dit klemt tè meer, daar voor die machines levertijden van IVi a twee jaar gevorderd worden. Na de afschrijving op fabrieks gebouwen en huizen in Neder land ad 22.000 (onv.) en nadat ten laste van de Verlies- en Winstrekening het machinefonds met 73.348.07 plus 300.000 to taal met 373.348 (50.0001 is ver hoogd, sluit het boekjaar af met een winst van f 681.112 (v. 1. 77.987). De voormalige Italiaanse minis ter van financiën Scoccimarro heeft tijdens het in de constitu erende vergadering gehouden de bat over het regeringsprogram verklaard, dat de communistische partij de politieke stabiliteit niet in gevaar zal brengen. Scoccimar ro zeide in te zien, dat Italië bui tenlandse credieten nodig heeft en dat alleen Amerika deze kan verstrekken. (Van een bijzondere correspondent) „Roma Citta Etema Citta Ape.rta!" Eeuwige en Open Stad, maar meer „Eeuwig" dan „Open". Want. met alle respect met betrekking tot het accoord Montgomery— Kesselring: wij arriveerden aan een gebombardeerd station. Nu bouwen de Italianen stations aan de lopende band en het was dus een gelukkig toeval dat, nèt toen „Bomber Command'' een stelletje voltreffers plaatste op 't „Stazione Roma Termini" (vanwege een munitie-trein, zei destijds de B.B.C.; vanwege een voedseltrein, zei Radio Roma), er een spiksplinternieuw station in „statu nascendi" ver keerde, hetwelk thans zijn voltooiing nadert. En als wij dan zo de stations „Milano Centrale" en „Roma Termini" naast onze stations leggen bij wijze van spreken natuur lijk dan verliezen Amsterdam (C.S.) en Den Haag (H.S. en S.S.) het met stukken; dat zal zelfs de heer Posthumus Meyes (waar wij zelfs in Italië naar hebben geluisterd) moeten toegeven. Want hij (Posthumus Meyes) spreekt namens de Spoorwegen, de Italiaanse Spoorwegen spreken voor zich-zelf tenminste wat hun grote-stads- stations betreft- Wamt verder zullen we over die Italiaanse spoorwegen geen hoera kunnen roepen, speciaal wat de treinen aangaat. Deze tocht was ons elfde bezoek aan de Citta Eterna in een periode van 27 jaar en we kunnen het treinverkeer verdelen in drie tijdperken: het prae Mussolinische tijdperk, het Mussolin sche tijdperk en het na- Mussolinische tijdperk. Alleen in tijdperk twéé was er orde. Toen zorgde een soldaat-met-geweer- »t»-d«-»ch ouder dat de machinist ■en de stationchef van Piacenza geen langdurig gesticulerend bab beltje gingen houden over de kans-op-regen, terwijl de passa g ers zaten te springen van onge duld. Dat kan gelukkig nu weer geluk k g voor de stationchef dan- Er zijn vele soorten van treinen' de ..omnibus" (draagt z'n naam mei ere), de „diretto" (iets min der dan de omnibus) en na eer paar tussensnelheden de ,,ra pido". hetgeen het summum var vitesse moet beduiden, wanneer we nagaan hoevele „supplemen ten" we hebben moeten betalen om er ln mogen. Als men ln een spoorboekje kijkt, schijnt zo'n j.rapido" tussen Milaan en Rome zowat nergens te stoppen. Voor ons gevoel stopte hij zowat ner gens niet. Het merkwaardige van alles was. dat we tóch op tijd in Rome waren. wanneer we een vertraging van 'n minuut of veer tig (op zó'n traject!) buiten be schouwing laten. Niet iedereen kan echter al die supplementen betalen en de „ge wone mam" van de „enkel derde" gaat dus sukkeltje-sukkeltje naar z'n bestemming, en dan liefst in een goederenwagen, want perso nenrijtuigen zijm er veel te wei nig. Ma ar de Italiaan is gewoon lijk liever lui dan moe, weshalve hij zich behaaglijk in zijn „com partiment" installeert met 'n klap stoeltje en een fles ..vino rosso". Wij reisden, voor de aardigheid, vorige week van Milaan naar Tu rijn in zo'n „beestenwagen" en hebben ons kostelijk geamuseerd om de verregaande gemoedelijk heid dezer veelal de honger nabij zijnde menigte, die het de gewoonste zaak van de wereld schijnt t© vinden als alles anders loopt dan het spoorboekje aan geeft. Moet je bij ons in Neder land komen! Enfin, wij kwamen in Rome En een onzer eerste bezoeken gold, als steeds, het Colosseo- Het was zeven jaar geleden dat wij er wa ren, maar het was niets veran derd- Trouwens, dat was ook niet te verwachten van een bouw werk, dat in het jaar 80 was neergezet, maar wij konden ten slotte niet weten of de Du/tsers »een ..Groszes HauptquarUer van hadden gemaakt, of dat de Italia nen. die overal bezig zijn de ru - nes op te ruimen, per ongeluk het Colosseo in de drukte hadden meegenomen. Dit was gelukkig niet zo en eens te meer kwemen- wij diep onder de indruk van deze histo rische schepping. Wij zagen Tifus en zijn opvolgers hun zetel in nemen. we doorlééfden het spel der gladiatorentoen er plot seling een ,,zjiep" met Yankee soldaten zonder blikken of blozen een beetje ging rondrijden door de wandelgangen, waar een» de patriciërs liepen en wég was de serene sfeer. Toen kwam er een gids, die ons voor 500 Lire nog eens haarfijn ging uitleggen, hoe de vork precies in de steel zat, maar hij had (sinds 1920) geen nieuwe pijlen op zijn boog. We konden niet nalaten voor de na zaten, welke in Den Haag waren achtergebleven, een heel boek met ansichtkaarten van deze arena te kopen, zij het dan op 't aller laatste nippertje, toen wij, al wan delend in de richting van het Foro Romano, de prijs van de- man-met-de-kaarten steeds verder hoorden devalueren en bij de ..Atrium Vestae" hapten we, voor 200 I/re. toe. In het Foro Romano waren ze net aan het hooien, maar dat kan geen enkel bezwaar wezen om, met in de linkerhand een Baeae- ker en in de rechterhand een Lucky Strike (L 350 per pakje), dieper na te denken over vergane eeuwen en over de vraag, of het in Nederland o?k smkheet zou wezen als hier. Vanwege dg laatstgenoemde omstandigheid heb ben we het bezoek aan het Foro Romano (we gebruiken steeds de Italiaanse namen) maar afgebro ken bij de Tempel van Saturnus of liever gezegd: bij de 8 zui len die er nog van owr zijn in de hoop dat we er t-z.i. met toestemming van de Nederlandse Bank !)08wel eens zullen ko men: en hebben ons daarna ver slaafd aan een ijsje. Aan alle vorsers in de diepe oudheid bieden wij onze welge meende verontschuldigingen aan. dat we ons met zo'n Jantje-van- Leiden hebben afgemaakt van al deze dingen, waarover hele gene rales, verdeeld over 19 eeuwen, hebben gepeinsd; maar wij heb ben de overtuiging dat het de doornee-Nederander waartoe wij ons. zeer bescheiden, rekenen koud kan laten, dat de Basilica Aemilia door de consul Fulvius Nobilioir in het jaar 179 werd op gericht en in het jaar 410 door lonorius werd vernieuwd en zo vervolgens. Deze vorsers heb ben daarvoor hele bibliotheken te hunner beschikking Wij, dank zij de Persraad, slechts één kolom voor ad die kolommen in Rome! „Confereren met Stalin en Molotof' Henry Wallace heeft in een te Washington gehouden redevoering er bij president Truman en Mars hall op aangedrongen, om Sta lin en Molotof op een conferen tie te Berlijn uit te nodigen. Hij stelde deze conferentie voor als eerste stap in de richting van een politiek, die tot doel heeft, om het bereiken van overeenkomst tussen Amerika en de Sovjet-Unie voorrang te verlenen boven de vredesregelingen met Duitsland en Oostenrijk. Wallace spoorde de Amerikaan se regering aan, om aan de V. N. een volledig verbod van interna tionale wapenhandel voor te stel len om de huidige breuk in de onderhandelingen over een over eenkomst inzake de atoomenergie te helpen. Verder riep hij de de mocratische partij op om de lei ding te nemen van een actie om de Amerikaanse munitie-indus trieën te nationaliseren. Tenslotte dreigde Wallace met de oprichting van een nieuwe partij, „indien de heide bestaande partijen voortgaan op de huidige weg, die tot oorlog en depressie leidt". BALTISCHE MEISJES IN NEDERLAND Te Amsterdam zijn thans 30 meisjes aangekomen, vrijgelaten uit de kampen voor verplaatste personen in Duitsland, en uit de Baltische landen afkomstig, voor namelijk Letland. Van haar zijn er 23 tewerk gesteld ln het Wil- helminagasthuis en 7 in het O. L. Vrouwe-gasthuis. Het ligt in het voornemen, bin nenkort te komen tot een ruimer toelating van deze soort arbeids krachten. Zo worden ook vak krachten verwacht uit Oost- Europa voor de textiel- en de confectie-industrie. Als deze proef slaagt, ligt het in het voornemen totaal 4500 dezer arbeidskrachten toe te laten. Nadat de commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag, die reeds meer dan een maand te Wenen bijeen is, gisteren wederom een dag vergeefse besprekingen had gevoerd, heeft sir George Rendell, de Britse afgevaardigde, die kortgeleden te Londen met Bevin verschillende malen van ge dachten wisselde, verklaard: „Wij moeten deze vicieuze cirkel ten spoedigste verbreken". Men ver onderstelt, dat de Britse delega tie het plan heeft het gehele vraagstuk op geheel nieuwe wijze te benaderen, indien men niet in de onmiddellijke toekomst uit de impasse geraakt. Intussen zijn Britse, Franse en Amerikaanse deskundigen onaf hankelijk van elkaar actief bezig met het verzamelen van feiten be treffende het bezit van nazi's in Oostenrijk. De heer Pietje Secuur (zo te kent hij) uit Delft, heeft de re dactie van „Die rare wereld" een brief geschreven. Hij heeft in een artikei over de „repoebliek" 'n onze krant de term „de facto- recht" aangetroffen en dat heeft hem een duizeling bezorgd. Pietje Secuur is van mening, dat „de facto-recht" even raar is als „duis- terlicht", „collaborerende patriot", „zondige deugd", „leugenachtige waarheid" en „vierkante cirkel". Professor Wetallus, de wereld beroemde jurist uit Emmer Com- pascuum, merkt naar aanleiding van Pietje Secuur s vraag, of er tussen bovenstaande begrippen enige overeenkomst bestaat, hst volgende op: „De facto bestaat er tussen dergelijke begrippen uiter aard geen overeenkomst. Volgens de relativiteits-theorie van Ein stein, welke door mij persoonlijk in samenwerking met de meest vooraanstaande juristen van de „repoebliek" aanzienlijk is verbe terd en uitgebreid waardoor in een dringend gevoelde behoefte werd voorzien kan er wel de gelijk van „de facto-recht" wor den gesproken. Dit begrip is nl. gebaseerd op de relativiteit, wel ke bestaat tussen dat, wat men zegt an wat men doet. Men zie mijn standaardwerk in 8 delen „De relativiteit mettertijd uitge breid, deel IV, pag. 839".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2