Nieuws uit Stad en Omtrek R VAN LATIJNSE SCHOOL TOT GYMNASIUM a Uit SCHIEDAMS sportleven De Springprocessie te Echternach Een „jonkheer" slaat z'n slag fgodsbeeldje ADIO Schiedamse Reddingsbrigade Een machtige indruk KAPITEIN DUMPELADORIS programma Het DINSDAG 17 JUNI 1947 PAGINA 3 PLAN VAN ACTIE IN 1589 Rector Mr. Lucas Jansz RADIO'S NAAR DE MILITAIREN IN INDIE GEEN MAXIMUMPRIJS VOOR AALBESSEN VIERING VIERDE LUSTRUM VRACHTENMARKT EXTRA TREIN NAAR VjU'.C.S.V.Y. SFC-FSV PRETORIA 0—2 het L°- BURGERLIJKE STAND CONCERT IN DE PLANTAGE VLAARDINGEN 65. En prof. Knorhaan zweeg. De stoere B.S.-held en weldoener van Putten Zilveren door Lewis Allen Browne ROUTEWIJZIGING R. T. M. ROTTERDAM TREKT In de vergadering van burge- meesteren en vroedschappen van 8 Mei 1589 werden „nae vele con sideration" de bepalingen gemaakt tot oprichting van de Latijnse School hier ter stede. Allereerst werd bepaald, dat mr. Lucas Jansz. als Rector van genoemde school zou worden aangesteld en gecon tinueerd en wel voor de tijd van vijf jaren, ingaande 1 Mei 1589 „nu geleden". Gedurende deze ter mijn zou de stad „of regeerders van dyn" genoemde mr. Lucas jansz. niet mogen opzeggen, ten zij dat de vruchten van zijn con tinuatie „dadelick niet getogen en worden", in welk geval dezel ve regeerders vermochten de voorn. mr. Lucas zijn dienst op te zeggen mits hem een half jaah van te voren waarschuwende. Ge noemde mr. Lucas verbond zich om zowel een Latijnse als een Duitse school te houden. Met deze laatste wordt bedoeld een school voor G.L.O. De Latijnse School zou hii direct oprichten, teneinde hij de 'kinderen, wier ouders zulks begeerden, volkomen onderrichten zou in de Latijnse spraak, en de voorname burgers van deze stad hun kinderen niet meer naar bui ten behoefden te besteden. Ook werd bepaald, dat mr. Lucas Jansz. aannemen zou een goede onder meester „redelick geleert ende gequalificeert, die een goede hant heeft van schrijven", en deze te benoemen ondermeester aan heren Burgemeesteren moest worden voorgesteld „om naer t'bevint zij nen persoon te approberen of re proberen". Alle bijscholen zouden worden opgeheven dat zullen er geen zijn geweest! uitgezon derd die voor meisjes, want deze zou mr. Lucas niet in zijn school mogen ontvangen, alsmede de Franse school, die echter alleen de Franse taal mocht doceren, en het Nederlands in zoverre deze taal nodig was tot het institueren van de Franse taal, en ten slotte de zogenaamde kleinkinderscho- len of bewaarscholen. Mocht ech ter het aantal leerlingen van de school van mr. Lucas zo toene men „dat hij met zijnen onder meester nyet machtig ware te leeren", dan zou een andere bij school worden opgericht zonder erkenning van dien door mr. Lu cas. En opdat de vruchten van fleze Latijnse en Duitse school overvloedig zouden zijn, zo was genoemde mr. Lucas verplicht „alle andere becommeringen ende occupatien, als van d'excerceren vant Notarisschap, woort houden aende vierschare, boelscheijdinge ende dyergelijcke" te verlaten, op boete dat anders zijn dienst zou worden opgezegd. Hieraan zij toe gevoegd, dat mr. Lucas Jansz. de 20 Januari 1586 als Notaris te Schiedam door het Hof van Hol land was geadmitteerd. Van hem is echter geen archief aanwezig. Mr. Lucas Jansz. moest ook de dienst in de kerk waarnemen, dus voorlezen en voorzingen; deze taak kon hij echter op zijn on dermeester overdragen. Ten slotte nog het salaris van deze Rector: allereerst had hij vrij wonen, vervolgens vrijdom van accijns voor tien tonnen bier, en als jaarwedde en pensioen 36 pon den „groot Vlaemsch", waarvan hij echter ook zijn ondermeester moest onderhouden. Bij genoemde jaarwedde kwam nog een gedeel te van de schoolgelden, die de kinderen moesten betalen, en ver band hielden met het te ontvangen onderwijs. Als leervakken van zijn tweeledige school worden ge noemd: lezen, schrijven en Latijn zowel de etymologie als de syn taxis. De arme kinderen moest hij voor niets onderrichten. Ook mocht hij kostkinderen houden en wel op conditiën, die hij nodig achtte. Benoeming van onder-meester Ziedaar het plan van actie van onze Latijnse School ten jare 1589! De allereerste taak van de Rec tor mr. Lucas Jansz. was een on dermeester benoemd te krijgen, en reeds in de vergadering dei- heren Vroedschappen van 15 Juli Ofschoon de door de NIWIN uitge zonden antisten een 8*°?* gebied van de archipel bereizen blijven er toch altijd buitenposten, die door hun te weinig talrijke bezetting of hun te grote afgelegenheid niet ge regeld van amusemem kunnen wor den vocvzien. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat het op deze pos ten met name de radio is welke voor heit nodige contacit met de buitenwereld en de minstene net 20 nodige verstrooiing kan zorgen. Ue behoefte aan radiotoestellen is dan ook bijzonder groot en de NIWIN voelt het als een van haar voor naamste taken om in die behoefte zoveel mogelijk te voorzien Zij heeft nu besloten om n radio-taotie in het leven te roepen, waarbij een dringend beroep wordt gedaan op alle plaatselijke NIWIN-comircé's en alle belangstellende landgenoten om zich garant te ten voor een of meer toestellen. Uit Indie werd nl. het dringende verzoek ontvangen om op korte termijn minstens 300 radio-apparaten te zenden, waarvoor de bestelling door de NIWIN be reids werd gedaan; de verscheping daarvan kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Wanneer de plaatselijke NIWIN-comircé's of particulieren zich garant, «tellen voor een of mee* apparaten (welker prHa 45a- bedraagt) en zudaaj. van ODeave Joen aan de NIWIN, Koninginnegracht 26, 's.Gravenhage worden de^toestellen voorzien van een plaatje, da;c naam en adres van de(n) gever vermeldt. Het Pa- soonlijke karakter van de jene - king wordt hiermede verhoogd, ten- wijl bovendien de gelegenheid ge schapen wordt to>t een meer per soonlijk contact tussen schenker en ontvanger. De NIWIN vertrouwt er dan ook op, dat onze radio-actie, die voorziet in een dringende be hoefte bij de jongens in Indië, bij het Nederlandse volk de weerklank zal vinden, die zij nodig heeft om een succes 'ce worden. De regeling, waarin voor aalbessen (rode en witte) een maximumprijs wordt vastgesteld, is uitgesteld tot 30 Juni a.s,, zodat tot deze datum de aalbessen aan de veilingen nog vrij geveild kunnen worden. 1589 werd een request van ge noemde Rector behandeld, ver zoekende, om een ondermeester te mogen aannemen, die geen Latijn kent, „waarop hem uijtstel gege ven is om eenen int Latijn gesti- leert te becomen tegen Bamisse eerstcomende". Met deze laatstge noemde datum wordt bedoeld: „St. Bavo Misse" of 1 October 1589. Als eerste ondermeester aan de Latijnse School wordt ons ge noemd Hendrick van Mabilie, die bij resolutie van 27 December 1590 boven zijn onderhoud van de Rector, nog als extra ontvangt 12 carolus guldens. „Cumulatieverboden Zoals ik boven reeds opmerkte, was mr. Lucas Jansz. door 't Hof van Holland tot Notaris van Schie dam benoemd, welk ambt hij ech ter nu hij Rector was van de La tijnse School, moest laten varen. Hij heeft dit echter niet gedaan, want in de vergadering van heren Vroedschappen van 3 September 1593 wordt het volgende opge merkt: „Voorgelesen ende in communi catie geleijt zijnde de voorwaer- den van d'aenneminghe van mr. Lucas Jansz. rector deser Stede hyer vooren geregistreert zijnde op ten Villen Meije 1589. Is gere- solveert (alsoe den selven mr. Lu cas de voorsz. voorwaerden nyet en heeft onderhouden ende nae- gecomen ende dat vermits zijne occupatien van boelscheijdingen, exerceren Vant notarisschap ende andere, de vruchten van hem in de schole alhyer verwacht geen- sins en werden getooghen) dat zijnen dienst zal worden de facto opgeseijt ende tegens Meij eerst comende een ander Rector in sijne plaetse aengenomen. Tot welcken eijnde de Burgemeesteren deser Stede gelast worden omme midler tijt naer een bequaem persoon tot- tet selve ampt omme te hooren". Het Rectorschap van mr. Lucas Jansz. kwam aldus de 1 Mei 1594 te vaceren: twee ambten vervul len zonder een van beide te ver waarlozen, gaat niet best. En zo werd als tweede Rector van de Latijnse School alhier benoemd Joannes Funccius. Over zijn aan neming en bestuur der school in een volgend artikel. L. A. ABMA. Op 5 September herdenkt de Schiedamse Reddings Brigade haar 20-jarig bestaan. In dit verband heeft het bestuur besloten op Zaterdag 5 Juli a.s. 's middags te 3.30 een Nationale Prestatietocht (500 m gekleed zwemmen) te houden in de Wes terhaven. Zondag 6 Juli wordt er een Na tionale wedstrijd in gekleed zwemmen gehouden in het Gem. Zwembad. Zij, die van verre komen en hun woonplaats niet meer kunnen be reiken, zullen worden ingekwar tierd. Zaterdag 5 Juli wordt de Meenk- Bosbeker verzwommen. Deze is bedoeld als een eeuwigdurende wisselbeker voor de snelste 5 da mes of 5 heren van elke brigNde. Deze beker blijft dus bij de S.R.B. en hiervoor wordt een brigade- prijs beschikbaar gesteld, zijnde een grote medaille, terwijl er voorts 2 dames en 2 herenpriizen zijn. Voor Zondag 6 Juli is een pla quette beschikbaar gesteld door nr' j M; v' d- Berê voor die Brigade, die het hoogst aantal pun ten behaalt. Evenals vorige jaren is op de Prestatietochtdag voor de Schie damse ingezetenen een aparte groep ingesteld. Voor deze groep is de zwemwijze vrij, terwijl voor de brigades de schoolslag of enkel voudige rugslag verplichtend is. Inschrijvingen aan het secretariaat met medische verklaring en 0.50 mschrijfg^eld Sluiting der inschrij ving op 24 Juli a.s. en ,W' is toestemming voor ^et h°uden van een collecte op Zaterdag 16 Augustus, dij, die met het doel van de S.R.B. sympathiseren en dit willen steu nen, kunnen zich nu reeds opge ven als collectanten en collectrices bij de penningmeester van de S.R.B. de heer R. Figee, Vondel laan 27. De Ned voordrachtkunstenares Marguerite Couperus zal van 20 Juni tot 1 Juli een tournee door Normandië maken 17 iruni- Vaar werk: ton tabak Amsterdam- 80 ton kunstmest Markenisse; 80 ton id Hoogeveen; 55 ton id. Middelburg! 185 ton ld Franeker; 100 ton id. Hengelo; 200 ton id. Leeuwarden- 150 ton id. Meppel; 370 ton petr. cokes Bergen op Zoom; 384 ton. oud tizer Dordrecht. 120 ton id. IJmut. den: 80 ton flessen den Haag- 370 ton kolen Best; 2 X 50 ton id. Tiel- 140 en 120 ton id Renkum300 ton fosfaat Middelharnis; 190 ton cellu lose Maastricht, 300 ton stukgoed Amsterdam, alles volgens tarief Gisteren werd door leden van de Belg.-Lux..Ned. parlementaire unie een krans gelegd aan de voeten van Erasmus te R'dam. In verband met de te verwach ten grote drukte van Schiedamse zijde voor de wedstrijd VUCSVV op Zondag a.s. om 7 uur te spe len, hebben de Nederlandse Spoor wegen gemeend een extra trein te moeten inleggen. Deze extra trein vertrekt om 6 uur van het station Schiedam en arriveert qm 6.20 uur aan het sta tion Laan v. N.O. Indie te Den Haag. Voorverkoop van spoor kaartjes voor deze trein bii de bekende adressen, t.w. Allard, Broersveld en H. v. Druten, Nieuwe Maasstraat 98b te Schie dam. Om 9.30 uur vertrekt deze trein weer uit Den Haag. SFC heeft geen kans gezien om ook de tweede promotiewedstrijd te winnen. FSV heeft de punten voor de rust verdiend, toen zij zeer fel aanviel en SFC geen kans gaf te spelen. FSV kiest het windvoor- deel en is, hoewel zij met een ver dedigende spil speelt, steeds in de aanval. Dat zij zo konden aanval len, lag in hoofdzaak aan het te kalme spel van SFC, dat niet agressief speelde. Zij namen het te lauw op. Na een kwartier heeft FSy succes als bij een doelwor- steling de rechtsbinnen de bal tus- (Eigen correspondentie Dat werd weer een grote dag voor het oude Luxemburgse stad je Echternach. Reeds vroeg be woog zich een grote menigte pel grims en toeschouwers door de straten. We hoorden later, dat er 200.000 bezoekers geweest waren. Onze wagen schuift voorzichtig c?°?r kronkelende straatjes voor- gekomenlen' V3ak V3n Vef Zij'n De hoeken van straten en de ven sters zijn reeds lang door toe schouwers en fotografen bezet wanneer we door de nauwe straat die naar de abdij voert, lopen De ordedienst is bezig, zijn laatste aan wijzingen te geven, en reeds schrij den de dienaren der Kerk, voor afgegaan door het processiekruis, het „Veni Creator" zingend, naai de tuin der Abdij. Wij lopen langs de deerlijk ge havende, indrukwekkende basiliek en kijken met enig ontzag naar de hoge trappen er vóór. Hierop 2al de processie aan het einde ook op en neer springen. De Luxemburg se vlag, rood-wit-blauw als de on- 2?' ™aa" f aast de Pauselijke van beschadigde torens Op de trappen wordt nu gepre dikt. De stem klinkt duidelijk en zwaar. Zij herinnert er aan dat Si. Willibrordus, al is hij ook meer dan twaalf eeuwen geleden gestor ven, nog steeds in de harten der Luxemburgers leeft. De Heilige be reisde geheel Europa, doch geen land was hem zo dierbaar als het Luxemburgse. Daarom doortrok hij het langs alle paden, en schonk hij Luxemburg door de abdij Ech ternach een centrum van Christen dom en cultuur, dat de naam van Luxemburg over de gehele wereld zou uitdragen. Daarom zingen thans wegen en stromen en wouden in "et gehele land de lof van de hel- wilMbrord. Want. de Willibror- FehfleJeri?® 's n'et aBeen iets voor het veh0?1' Willibrordus behoort deTebedSeva|rtVTZO0kt de te doen in ®eest van boete Een ieder kan bidden ter eigen intentie, tezamen echter moeten wij bidden voor de grondige ver nieuwing van het Christendom voor het gehele land. De processie trekt Onmiddellijk daarna zet de pro cessie zich in beweging. Allen vooruit gaat het processiekruis, gevolgd door een groep van 6 a 700 zangers. Dan volgen de priesters, met luider stem de Willibrordus-litanie zingend, een stoet van zeker 250 personen. Wij zien vele hoogwaar digheidsbekleders in prachtige oude koormantels, en wij tellen minstens vier bisschoppelijke mij ters. Men wijst ons een grote groep witte paters uit Marien thai, de abt van Clervaux en bisschop Sieffert. Na de priesters volgt een militair orkest, dat dit jaar voor het eerst aan de processie deel neemt, omgeven door de eerste springers, een groep Echternachse jonge mannen en studenten. En hoe springen ze, deze Ech- ternachers! duchtig gekleed, vaak om het hoofd een doek gewonden voor het transpireren, dansen ze in rijen van vijf door de straat, elkaar met een zakdoek vasthoudend. De mu- z'ek speelt een oude wijs en rhyth- misch gaan de voeten: drie passen vooruit, twee achteruit. Allen dansen met volkomen overgave, de blik vooruit, vaak de rozenkrans slingerend in de hand. toeschouwers rekken zich om f° j zien, met één slag heeft de oude traditie in alle harten een levendige echo gewekt. En dan houdt de ketting niet meer op. Springers en muzikanten, muzikanten en springers volgen elkaar in afwisselende taferelen op, slingeren in eindeloze band door Echternaoh[s beschadigde straten, bewegen zich weer in de richting der basiliek, om dan zijwaarts af te buigen en de oude „Pfarrkirche" te naderen. Hier dansen de pel grims de trappen op. Probeer dat eens, drie treden op, twee treden af. Dan betreden zij door het lin kerportaal de kerk, dansen om het altaar en de sarcophaag met de reliquieën van de Heilige, ter wijl de klanken van de traditio nele melodie zich duizendvoudig in de kleine ruimte breken om dan weer plaats te maken voor andere en weer andere springers. Wie kent de intenties, waarvoor zij gaan? We zien groepen schoolkinde ren, een muziekcorps van vioolspe lende jongens en meisjes, een groep springende fabrieksarbeiders. Het schouwspel boeit en ontroert. Naar de schoolkinderen wordt het meest gekeken. Onder de deel nemers zijn veel jonge mensen ook meest in verenigingsverband. Zorg en leed staan dikwijls op het gezicht der mannen en vrou wen van elke leeftijd geschreven, ook moeheid, want de hitte wordt drukkend en de weg is lang. Het is bij half twee, wanneer de processie ten einde is en Mgr. Sieffert het koor der basiliek be treedt voor de slotplechtigheid. Een machtig Te Deum, gevolgd door de zegen, is het slot van het Willibrordusfeest van dit jaar te Echternach. sen veel benen door in het SFC- doel plaatst. Een voorzet, die ge makkelijk weggewerkt had kun nen worden, doch de zenuwen speelden in deze wedstrijd bij de Schiedammers een grote rol, ter wijl ook het gladde veld veel mis sen veroorzaakte. SFG forceert dan verschillende tegenaanvallen, doch er zit geen kracht genoeg in om er succes mee te hebben. Na 25 min. spelen is er een misver stand tussen de rechtsback en rechtshalf van SFC en krijgt de FSV linksbuiten een plotselinge kans, die hij feilloos benut met een schot in de uiterste hoek (0—2). Het laatste kwartier voor de rust werd in stromende regen gespeeld. De SFC-ers ondernemen tijdens deze douche nog enkele aanvallen, maar de FSV verdedi ging is niet van haar stuk te brengen. De tweede helft geeft een steeds sterker SFC te zien. maar doel punten blijven uit. Er wordt veel te weinig geschoten, hoewel de FSV-doelman niet over pech mag klagen bij een schot tegen de paal, een bal rakelings naast, een harde omhaal en een ingekopte bal uit een corner. Tussen al deze Sch-e- damse aanvallen in weet FSV ook verschillende malen uit te breken en nog enige kansen te sehepnen. doch ook hier ontbreekt de schutter. Zo verstrijken de laatste minuten. SFC probeert Wat zij kan, maar niets vlot er. Steeds weer is er een Rotterdams been, dat zich er resoluut voor zet. GEBOREN: Franciscus P. A. z v. W. v. d. Poel en P. T. Koppen hagen. Nieuwsticht Midden no. 40; Cornells z. v. J. H. v. Wingerden en A. Danieluk, Dr. Noletstr 1- Hermanna B. A. d. v. K. E. v.' Riisinge en I. Jung, Parallelweg 144; Maria W. d. v. A. P. Kooi man en A. Kreukniet. Nassau- laan 75; Gerardus A. J. z. v. G. H. yVuuren en G. A. M. Vermeu len, v. Leeuwenhoekstr. 63. OVERLEDEN: H. J. Burbach, 57 j. vr. v. W. G. v. Tricht, Fabris- straat 41a: G. v. Loo. 62 j. wed. v. H. Visser, St. Liduinastr. 39a. in ons blad van Zaterdag is opgenomen: Christiaan J. z. v J. B. Maltha en G. F. L. v. Ger- wen Dit moet zijn: Christiaan Jacobus z. v. J. E. Matla en G. P. L. v. Gervin. Het programma voor de uitvoe ring van het Stedelijk Muziek korps te Schiedam op Woensdag 18 Juni des namiddags om 8 uur in de Plantage luidt: 1. Death or Glory, mars, R. Hall; 2. Unga- rische Lustspiel Ouverture, Keler- Bela; 3. Les Perles, Polka voor 2 pistons, A. Parlow; (solisten A. Spitter en J. Heilker); 4. Donau- sprookje, wals, J. Fucik; 5. Oos- tersclje Suite (4 delen) F. Popy; 6. Dé Kampioen, mars, S. van Leeuwen. DIEFSTAL OP TRAWLERS D. S. deed aangifte van diefstal van seinvlaggen, lijnolie, een den- zeil en een groot aantal andere voorwerpen uit de in de Kon. Wilhelminahaven liggende traw lers. Als verdacht van déze dief stal werd aangehouden P. G. uit IJmuiden. Het ontvreemde werd te IJmuiden achterhaald en in beslag genomen. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners dezer ge meente bedroeg op 1 Januari jL 42987. Het vermeerderde door ge boorten met 443, door vestiging met 436, totaal 879. Het vermin derde door overlijden met 95, door vertrek met 478, totaal 573. To tale vermeerdering over de eer ste vier maanden 306, aantal in woners op 1 Mei 43293. GESLAAGD Bij het in Den Haag gehouden examen slaagden voor motordrij ver kleine vaart onderstaande leerlingen van de Visserijschool alhier; F. Bolderhey, C. W. Kor- pershoek, J. v. d. Harst, C. Verheij J. P. v. Dijk, P. Woensdregt, J, Brobbel, E. v. d. Vlis, J v d Leeden, A. van Vliet, G. Goed- knegt, J. Goedknegt, H v d Linden, P. v. 't "Woudt, P. v d' Doel, C. Geluk. •MeJ- G- C. B. Breed slaagde voor het le gedeelte acte Nijver heidsonderwijs; de heer P. m. Boogaard te Rotterdam voor de acte onderwijzer en voor het examen kantoorstenografie Grote slaagden met lof mej. M. Hofman en de heren J. Poot, J. van Leeu wen en A. van Halewijn. „RODE KRUIS-COLLECTE'.* Zaterdag 5 Juli a.s. zal te Vlaar- dingen gecollecteerd worden ten bate van 't Nederlandse Rode Kruis De algemene waardering voor het werk, door deze vereniging verricht in de oorlogsjaren en daarna wekt de verwachting, dat deze collecte door de Vlaardingse burgerij goed bedacht za] worden. Men melde zich als coliectant(trice) bij het secretariaat Binnensingel 186, tel. 3993 of op W Rode Kruis, burau, Handelsgebouw, kamer 14, tel. 2241, onder mededeling of 's morgens, 's middags of de gehele dag medewerkin gzal worden ver leend. OFFICIëLE PUBLICATIE. Uitreiking van schoenenbonnen. Personen wier T. D. nummer eihdigt op het cijfer 3, en die nog in het bezit zijn van inlegvelbon 612 komen in aanmerking voor een schoenenbon naar keuze. Gelijktijdig zal de uitreiking plaats vinden van schoenenbon nen aan de kinderen geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan de kinderen geboren in de maand Augustus 1946. De uitreiking zal plaats hebben volgens het volgen de schema: Zaterdag 21 Juni a.s. de letters A t/m H. Zaterdag 28 Juni a.s. de letters I t/m R. Za terdag 5 Juli a.s. de letters S t/m Z, telkens van 911 uur v.m. Donderdag a.s. hoopt de heer ir. M. Eikelenboom, directeur van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. N.V., te R'dam, zijn zilveren dienstjubileum te vieren. Juist wilden zij de man bij de professor en Johnny achterin stoppen, toen ze opgeschrikt wer den door een luide knal. „Ojeet- je," kermde hun gevangene. „Daar gaat mijn raket-vliegtuig de lucht in!" Zo was het inder daad. Hun gevangene was de be stuurder van het raketvliegtuig; dat 4e drie vliegers onderweg was gepasseerd. Hij was niet ver van hen vandaan geland en had gewacht tot het donker was, al vorens hij zich naar de plek had begeven, waar de politie-mannen de nacht doorbrachten. Hij had bet plan ze allen tegelijk gevan gen te nemen en misschien was hem dat ook gelukt, als Dumpie niet boven in die boom was ge klommen, omdat hij niet kon slapen. En nu was het raket vliegtuig in de lucht gevlogen. Hoe dat kwam wist niemand te verklaren. Ze stopten hun derde gevangene bjj de beide anderen ep toen het morgen werd ver volgden ze hun weg, in gezel schap van de drie vliegtuigen. Nadat ze assistentie hadden ge haald en hun gevangenen veilig 'achter tralies hadden gestopt, keerden ze terug naar het hoofd kwartier van de bende. Allen werden ingerekend. Niemand ontkwam. En van het maken van goud kwam niets. Professor Knorhaan was zo boos, dat ze hem gevangen hadden genomen, dat hij zijn geheime formules aan niemand wilde vertellen.... EINDE. Op 11 April jl. berichten wfl, dat in Rotterdam een oplichter aangehouden was, die gekleed in uniform van le luitenant en on der het mom van advocaat of jonkheer erin geslaagd was, ver schillende personen beet te ne men. Het liet zich aanzien, dat deze zaak van grote omvang zou worden en deze verwachting is uitgekomen. Het onderzoek, dat 2 maanden duurde, is thans af gesloten en wij laten hier enkele bijzonderheden volgen. Tijdens een ver jaarsfeestje, deel de een kennis van een politieman vol trots mee, dat hij voor 't eerst van zijn leven een jonkheer in zijn auto gehad had. „Een fijne vent, en zo doodgewoon", was de mening van deze militaire chauffeur. De jonkheer was als le luitenant in militaire dienst en hij had hem een paar maal moeten vervoeren, om een oud uniform van het Ne derlandse leger te halen op een adres in Rotterdam en in Den Haag. Dit oude uniform was dan bestemd voor een andere luitenant wiens uniform bij een auto-onge luk beschadigd was. De politieman vond dit erg on waarschijnlijk, want het is toch wel mogelijk een nieuw uniform te krijgen? Waarom zou die lui tenant dan een oud model willen? Hij ging eens praten op het adres in Rotterdam. De man, die het uniform weggegeven had, was zeer verbaasd over dit bezoek. Nee, dat was wel in orde. Een jonkheer, en dan nog wel een met een klinkende naam zou hem opgelicht lebben? Of hij hem wel eens geld gegeven had? Ja, inder daad, 100. Dit versterkte de mening, dat 't wel eens een jonkheer tussen aan halingstekens kon zijn. Daarom werd een bezoek gebracht aan het hotel, waar de jonkheer gelogeerd had. Hij bleek met schuld vertrok ken te zijn. Er werd nog wel een dossier aangetroffen met brieven, gericht aan de heer H. J. V. en afkomstig van familieleden van slachtoffers uit de Duitse con centratiekampen. Ook het signa lement van de jonkheer en dat van Visser bleek hetzelfde te zijn. Nu dus maar afwachten, of hij eens zou komen opdagen. Op zekere dag kwam aan het hotel een dame, die de bagage van de jonkheer kwam afhalen. Zij bleek de vrouw te zijn van de gezochte V. Zij werd voor onder zoek meegenomen naar het hoofd bureau van politie, waar even la ter V. verscheen, die hoog van de toren begon te blazen. De politie liet zich natuurlijk niet intimide ren. zelfs niet door ziin dreige ment. dat men er veel last mee zou krijgen als men hem vasthield Diezelfde avond werden in zijn woning in Den Haag allerlei pa pieren en verklaringen van mini steries en instellingen gevonden. De volgende dag bekende hij een en ander doch over zijn andere praktijken wilde hij niets uitlaten. Daarnaar werd een onderzoek in gesteld. Al gauw bleek, dat deze man zich na de bevrijding hoofdzake lijk met oplichtingen had bezig gehouden. Hij was uit Duits land gerepatrieerd, waar hij en kele maanden in het concentra tiekamp „Wöbelin" had gezeten, omdat hij volgens zijn eigen verklaring Joden geholpen had. In dit kamp had hjj zich uitgegeven als dominé's zoon en student in de rechten (hii heeft slechts de lagere school doorlo- pen)Hij ging geregeld voor in gebed. Op de een of andere ma nier had hU kans gezien zieken oppasser te worden. Medegevan genen verklaarden, dat hij hen op allerlei manieren bestolen had. Gehuld in B.S..lauweren In Juli 1945 meldde hij zich bij de Binnenlandse Strijdkrachten WOENSDAG 18 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) V A.R A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram,. 10.00 Morgenwijding; 11.00 Caus.; 11 30 Gram,- 11.45 Ber. uit Indië; 12.Ü0 Stafmüziek; 13 00 Nieuws; 13.20 Mil lers; 13.45 Grain.; 14.00 V. d vrouw; 14.15 Kwartet; 15.00 V d. Jeugd (15.45 V. d. zieken); 17.15 Piano; 17.30 Kwartet; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.30 V. d. Ned strijdkr.; 19.00 Vraaggesprek; 19.15 Orgel; 19.30 V.P.R.O.; 20.00 Actual.; 20.15 Opera; 21.30 Hoorspel; 22.15 Ram blers; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Zang; 11.30 Muziek; 1215 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Trio; 14.30 Caus.14.50 Metropole- ork; 15.30 Gram.; 15.50 Muz.; 16.20 Zang- 16.45 V d. jeugd; 17 30 Gram.; 17.45' Caus.;' 18 00 Lezing; 18.15 Gram.; 18.20 Vacantie; 18 30 R.V.U.; 19.00 Nieuws; 19.30 Actual 19.45 Gram.; 20.00 Prot. bijeenkomst; 21.15 Kwartet; 21.50 Gram.; 22.00 Muziek; 22.30 Nieuws; 22.45 Av'ondwijding; 23 00 Gram. A 26). Er waren twee brieven van voormalige collega's van miss Morin. Stevenson las ze vluchtig floor, maar hij bemerkte wel, dat ze niets dan wat kletspraatjes be vatten en voor hem van geen be tekenis waren. Dan was er nog Nm,, w l, _?ie het poststempel New York droeg. Hiervoor had Stevenson meer belangstelling. Het was een heel klein stukje pa pier, waarop geschreven stond: Beste N Als je dit briefje ontvangt, heb ik alles in orde gebracht, zodat je geen tijd be hoeft te verliezen. Je vertelt de tegenpartij precies, hoe de za ken staan en hoe hij van ons af kan komen. Over enkele dagen kom ik. W. Verder was er niets te vinden, wat ook maar in het minst als getuigenis tegen miss Morin kon worden beschouwd. Alleen dit briefje met 'zijn mysterieuze tekst en ondertekening was misschien van belang. Stevenson piekerde naar de betekenis er van. Hij copieerde het nauwkeurig en legde het weer op zijn plaats. Hij had nog even er over ge dacht, het mee te nemen, maar hij vond het beter, het meisje niet te alarmeren, omdat het voor het verloop van het onderzoek waar schijnlijk betei was, dat ze er geen idee van had, dat ze onder verdenking stond. Miss Morin had zelf verklaard, flat ze op de middag van de moord iwr a bibliotheek was geweest. Montieth sliep toen vertelde ze. De reden, die ze voor dit be zoek had opgegeven, kwam Ste venson belachelijk voor. Boven dien werden dergelijke zaken al tijd door de huishoudster behan deld. Het was wel zo, dat miss Morin nog niet veel ervaring als dienstbode had en dat ze niet pre cies wist, tot wie zich voor een dergelijke kwestie te wenden, maar het was niet te ontkennen, dat dit verweer toch wel heel erg zwak was. Bovendien bleek dit briefje in een heel andere rich ting te wijzen. Stevenson twijfel de er niet aan, of het bewees, dat miss Morin gelogen had en dat ze om een andere reden, dan ze voorgaf, naar haar' patroon was gegaan. Er was geen twijfel aan, of met „tegenpartij" werd mr. Montieth bedoeld en het was niet fnogelijk, dat met „vertel hem precies hoe de zaken staan", ces simpel verzoek om opslag werd bedoeld. De vraag was dus ge rechtvaardigd, of mr. Montieth inderdaad wei sliep toen miss Mo rin de bibliotheek binnentrad. Had Montieth haar misschien iets geweigerd? Waren er woorden ge vallen? En zou ze hem daarna hebben gedood? Het scheen heel goed mogelijk, dat dit inderdaad het geval was geweest. Maar één vraag bracht de hele theorie aan het wankelen: hoe zou een kamermeisje, dat pas enige weken in dienst was, het geheim van het zilveren afgods beeldje hebben gekend? Stevenson verliet het huis. Bui tengekomen. hoorde hij een getik alsof iemand zijn pijp uitklopte. Bat was ook inderdaad het geval. De beide huisknechten. Mason en Davison hadden het huis verlaten en stonden op de laan samen in druk gesprek. Stevenson vroeg zich af, of nog steeds de misdaad het onderwerp van hun levendige discussie vormde. Waarom niet? Het was toch te begrijpen, dat de beide mahnen geschokt waren door de vreselijke gebeurtenissen. En al waren het dan ingetogen butlers, het wt-en ook mensen met een normale sensatielust. Toen hij langs kwam, hielden ze op met praten en groetten hem onderdanig. Stevenson bleef stil staan. Ik wilde u eens vragen, of u misschien meningen of verdenkin gen heeft, die ons van dienst kun nen zijn, zei hij. Mason antwoordde: Ik weet niet veel van de hele zaak af, mr. Stevenson behalve dan wat Davi son er mij van verteld heeft. Ik heb hem niet veel verteld, mr. Stevenson, verzekerde Davi son, want u heeft me zelf uitdruk kelijk verboden tegen wie ook, over deze zaak te spreken. Ook tegen de andere bedienden heb ik niets gezegd. Dat is uitstekend, Davison. Maar wat denk jij eigenlijk zelf van deze zaak? Alles lijkt mij zo verward, mr. Stevenson, dat ik werkelijk niet tot een mening ben kunnen komen Alleen realiseer ik mij, dat Mason gelijk heeft toen hij me er zojuist op wees, dat mijn aan wezigheid in het huis op het tijd stip van de moord, me wel on der.... verdenking moet brengen. Mason zei haastig: Maar ik heb je ook gezegd, dat men geen motief tegen je zou kunnen in brengen, Davison. Stevenson stelde de huisknecht gerust: We weten, Davison, dat jij het niet gedaan hebt Wees dus niet ongerust. Maar ik zou het heel erg op prijs stellen, als je Je eigen mening over de zaak eens uitsprak. Het kan wel zijn dat al les je heel erg verward voorkomt maar desondanks kun je toch wel een verdenking koesteren. Wel.... ik denk, dat die pro fessor het gedaan heeft. mr. Ste venson. Mason voegde hieraan toe: Ik geloof ook ,dat dat de schuldige is. Stevenson zei: Ik wil jullie in vertrouwen wat over Brauman vertellen. Hij Davison viel hem, geheel tégen zijn gewoonte in, in de rede: Ja, die heeft zich van kant gemaakt. Maar desondanks geloof ik niet, dat hij iets met de zaak te doen had. Hij had er, voorzover ik zien kan, geen reden toe, mr. Montieth te.... eh.... Mason wierp tegen: Hoe kaïv nu iemand precies weten dat Brauman geen motief gehad heeft? Het kan toch best zijn, dat hij wel degelijk een reden tot deze mis daad heeft gehad? Stevenson onthulde: Allemaal waar, maar.... Brauman heeft niet zelf een eind aan het leven gemaakt, doch hij werd vermoord. - Wat??? Mason zeide dit op zulk een luide en verschrikte toon. dat 't Stevenson even verbaasde. Zo is het toch. Hij had een hoofdwond. Hij werd waarschijn lijk met een stuk steen geslagen. In ieder geval heeft de politie- dokter verklaard, dat de man dood was vóór hij aan de boom hing, of lievergehangen werd Davison kon de woorden van Stevenson nauwelijks verwerken. Hij stamelde: Vermoord? Brau man vermoord? Mason vroeg: Maar waarom zou nu een simpele tuinman ver moord worden? Wie zou daartoe nu een reden kunnen hebben? Dat vraag ik me ook al af, Mason, bekende Stevenson. Kan het niet zijn dat hij toch wél iets te maken had met de dood van mr. Montieth? vroeg Mason weer. Dat weten we niet Wat den ken jullie er van? Ik weet het werkelijk niet, zuchtte Davison. De zaak wordt voor mij hoe langer hoe ingewik kelder. Mason zei weer: Is het niet mogelijk, dat Brauman een vij and had? Het is natuurlijk maar een veronderstelling, mr. Steven son. maar hij kan met iemand 'n kwestie hebben gehad en dit zou de ondergrond van deze nieuwe misdaad kunnen zijn. Ik bedoel hiermede niet anders, dan dat de dood van Montieth en die van Brauman niet noodzakelijk .net elkaar in verband hoeven te staan. Het kan louter toeval zijn dat beide op een dag dezelfde dag werden vermoord. (Wordt vervolgd). in een dorpje in de Achterhoek. Hij vertelde daar fantastische ver halen over zijn belevenissen in het concentratiekamp. Op een ver gadering van de leden van de N. B. S. en de notabelen van het dorp hield hij een lezing, waarin hij elke politieke richting een pluim gaf. Hij beweerde de enige man te zijn, die wist waar de slachtoffers van het kamp Wöbe lin begraven lagen. Graag zou hij een auto willen hebben om ver schillende tamilieleden van de slachtoffers te bezoeken om aan hen de laatste wilsbeschikking van hun dierbaren over te bren gen. Een der dorpelingen stelde hem spontaan een auto voor één week ter beschikking, waarmee hij heel Nederland rondtoerde. Na zijn reis had hij zich min of meer onmogelijk gemaakt, waarom hij het raadzamer vond te vertrekken. Van de comman dant van de plaatselijke B.S. had h{j een prachtige verklaring ge kregen, waarin stond, dat hij des tijds wegens zeer gevaarlijk en belangrijk illegaal werk door de Duitsers weggevoerd was en waarin iedereen verzocht werd, hem alle mogelijke steun en mede werking te verlenen. Deze ver klaring nam hij mee, tezamen met een paar blanco formulieren. Hij stelde daarmee zelf een verkla ring op, waarin de burgemeesters van Twente hem hun grote dank betuigden voor het vele belang rijke werk, dat hij verricht had, ondertekend met een gefingeerde naam. Ook stal hij een diploma voor oud-leden van de N.B.S., vulde dit zelf in en hing dit in een lijstje bij zich thuis op. Gewapend met deze formu lieren toog hij verder, ging op audiëntie bij hooggeplaatste personen, die hem op hun beurt ook weer voorzagen van aan bevelingsbrieven. Op de duur kreeg h(j een aardige verzame ling, waarvan hy in voorkomen de gevallen gebruik maakfe. Op zekere dag werd hy ge ïnterviewd door een Amster damse krant. Deze bracht zjjn verhaal met grote opmaak. Hij schermde weer met het feit, dat hij alleen de man was, die de plaats van de begraven slacht offers van Wöbelin wist. Ver schillende instanties verweet hy, dat zy hem tegenwerkten en hem geen auto ter beschikking wilden stellen om familieleden van zyn overleden kampge noten te bezoeken. Naar aanleiding van dit kran tenbericht leende een fabrikant uit Krommenie hem voor 6 we ken zijn auto. Verdachte hield de wagen 4 maanden. Toen kon de eigenaar hem zwaar beschadigd laten ophalen in Halfweg, waar hij een aanrijding gehad had. V. had er een goede tjjd mee gehad. Hi) had kans gezien van verschil lende vrouwen bedragen van enkele honderden guldens los te krijgen. Gewetenloos sujet Hoe gewetenloos deze oplichter was blijkt wel uit zijn volgende praktijken. Zoals men weet be staat er een stichting „Putten's Jeugd", die zich ten doel stelt de kinderen van de omgekomen man nen van het dorp Putten onder haar bescherming te nemen. Op een dag stapte V. naar een drukkery in Den Haag en bestel de daar 40.000 briefformulieren voor deze stichting. Na een poosje ontving hy 6 proefdrukken. De rest is nooit geleverd, omdat de benodigde papiertoewijzing ont brak. Enkele van deze formulie ren schreef hy aan zichzelf en ondertekende die met „Kapitein J. Bleus", een gefingeerde naam. H\j verzocht de heer V., evenals het vorige jaar, ook thans weer zijn medewerking te verlenen bg het organiseren van bijeenkomsten ten bate van Putten's Jeugd. Met deze formulieren ging de oplichter naar de grote sigaren- en sigarettenfabrleken hier te lande, die hem voor het goede doel wat gaven. Ook distilleer derijen bezocht hij met „gun stig" resultaat. De ontvangen spullen verkocht hy ten eigen bate. De Rotterdamse politie rekent het zich tot een eer dit sujet on schadelijk te hebben gemaakt. Zijn personalia luiden: J. H. V., kantoorbediende, 25 jaar, wonen de in Den Haag, voorlopig ver blijvende in het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam (wegens plaatsgebrek aan de Noordsingel) in afwachting van ter beschik kingstelling van de Officier van Justitie. De route van de autobusdienst Zierikzee—OuwerkerkHoek van Ouwerkerk V.V. is met ingang van 16 Juni j.l. als volgt gewijzigd: Zierikzee (Station)—Zierikzee— Havenplein (muziektent)Capelle —OuwerkerkHoek van Ouwer kerk. Met ingang van 16 Juni is de autobusdienst Zierikzee OuwerkerkVianen V.V. stopge zet op het traject Ouwerkerk— Vianen V.V. Van 1 Juli af gaat de autobus dienst Klaaswaal—Blaaksedijk v.v. in verband met de slechte toe stand van de Oud-Cromstrijen- sedij-k en de Ritselaarsdijk tij delijk via de Stougiesdijk en de Smitsweg. De halte Driesprong vervalt derhalve gedurende de tijd van de omlegging van de route. Leden van de Ned.Belgisch Luxemburgse groep van de inter parlementaire unie hebben van daag Rotterdam bezocht. Op eigen gelegenheid maakten zg een rondrit door de stad en namen daarbij vooral de nieuwe bouwobjecten en de haven- outillage in ogenschouw. Vóór hun officiële ontvangst ten stad- huize legden zij een krans neer aan de voet van het standbeeld van Erasmus. Op het raadhuis had vervolgens de ontvangst door B. en W. plaats. Mr. P. J. Oud heette de gasten welkom als oud-parle mentslid en als burgemeester en herinnerde voorts o.m. aan het leven en werken van Erasmus, wiens zon, zoals op het standbeeld te lezen is, te Rotterdam rees en te Bazel onder ging. O De Canadese dirigent Allard de Ridder, Nederlander van origine, de oprichter van twee der belang, rijkste orkesten in Canada, zal op 22 Juni a.s. het U.S.O diri geren in h»t Kurhaus te Scheve- ningen. MS*,;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3