Tussen opbouw en chaos Posities worden ingenomen De H. Vader aan zijn legaat te Ottawa Een kerstboom als ruggegraat Het loon der landarbeiders ANJERDAG 1947 RUIM DRIE TON MUNITIE OPGEVIST Gongslagen Nog Geheimen van een onderzeeboot DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Propaganda voor eigen doel Hoofdthema van het congres: de vrijheideen gave des hemels steeds wordt terug gevonden Een ijsje Pensioenfonds in voorbereiding De Nieola 69ste JAARGANG WOENSDAG 18 JUNI 1947 No. 20342 100 JARIGE VLOOG NAAR HAAR ZOON „Je bent zo jong als je je voelt", zei mevrouw Adelheid Koldby uit Kopenhagen, die kortgeleden haar honderdste verjaardag vier de en ze boekte bij de Scandina vische luchlvaartmij. een passage naar New York, om haar 76-jarige zoon op te zoeken. tegen ijselijke prijs VRIJHEID EN ROTTE EIEREN OPA'S OUDE HORLOGE Een Hollands geesteskind WIL AFTREDEN ONZE INVOER IN MEI Vaderlandse geschiedenis In vijf jaren oorlog VOOR DE GEESTELIJKE WEERBAARHEID VAN ONS VOLK ITALIE'S PRESIDENT DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J. KTJIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WXTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De menselijke geest zoekt steeds de diepere motieven en achter gronden van hetgeen zich in de wereld afspeelt, heel bijzonder als hij daarbij in zijn eigen persoon lijkheid wordt getroffen, te achter halen en te doorgronden. De in ternationale politiek nu, d.w.z. de strijd om vrede en welvaart, of oorlog met zijn gehele gevolg van dood en verwoesting en zijn na sleep van onbeschrijfelijke ellende raakt ieder in zijn diepste wezen en in alles wat hem dierbaar is. Twee wereldoorlogen liggen achter ons, spookbeelden van alle miserie, welke de volken kan tref fen. Zullen we nog een derde wereldoorlog zien ontketenen, waarvan waarschijnlijk slechts weinigen het einde zullen bele ven? Dat is de grote, voor velen de enige vraag, welke hun nog be lang inboezemt; dat is de nacht merrie, welke 's mensen leven versombert: Dat is ook het pro bleem, dat politici, diplomaten en militairen dag en nacht bezig houdt. En zelfs als men zo'n oor log niet in een nabije toekomst ziet, klemt die andere vraag: zal het vrede worden, de echte, wa re, werkelijke vrede, welke de mensheid in staat zal stellen aan iets anders te denken dan aan vernietiging, n.l. aan wederop bouw, aan orde en rust, aan her stel van de bijna geheel vernie tigde welvaart? Het probleem is en blijft benauwend. Er zijn jaren geweest, dat West en Oost samenwerkten aan één groot doel: het verslaan van de gemeenschappelijke vijand, Duits land. Onthullingen, welke sinds de oorlog werden gedaan, hebben wel bewezen, dat die samenwer king lang niet altijd van harte ging: dat zij vaak door een diep ingeworteld wantrouwen, vooral van Russische zijde, werd be heerst; dat er zelfs momenten schijnen te zijn geweest, waarop _- gelijk overigens ook bij de as- genoten het geval was bond genoten met afval dreigden. Wat toen reeds ondergronds broeide, kwam helaas bijna op de dag zelf, dat de grootste overwinning uit de wereldgeschiedenis was be haald, tot volle openbaring: net conflict West-Oost. Nu twee jaar later, is de toe stand niets gunstiger geworden: de tegenstellingen zijn veeleer verscherpt en. ten uiterste toege spitst Niet militair, want een der partijen is momenteel niet in staat, en zal het voorlopig niet zijn, om met enige kans op succes het oorlogsrisico op zich te nemen; maar politiek en diploma tiek op het terrein dus, waar ook Sovjet-Rusland het overigens niet geheel ongevaarlijke spel kan spe len; en door de omstandigheid, dat het een centrum van Europa en Azië vormt, zetten kan doen, welke Amerika nauwelijks of in het geheel niet met een evenwaar dige tegenzet kan beantwoorden. De diplomatieke activiteit heeft momenteel een hoogtepunt be reikt. Wat allerminst te verwon deren valt. Want na de misluk king van de Moskouse vredescon ferentie worden nu de posities veroverd en ingenomen voor de beslissende conferentie, welke de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier in November in Londen zullen houden. De zich gewoonlijk niet aan buitensporige woorden te buiten gaande Bevin. neert, in zijn lagerhuisrede van 15 li. rï*0 November-bijeenieomst .wellicht de belangrijkste bespre king van staatslieden in de hele wereldgeschiedenis" genoemd. De ze verklaring moge een ietwat propagandistisch tintje hebben, zeker is, dat alle betrokkenen en daaronder moeten ook Duits land en Oostenrijk worden gere kend in de hoogste spanning het resultaat: slagen of fiasco van de November-conferentie, af wachten. Mede in het licht van deze bij eenkomst moet zowel de activiteit van Rusland in de door de Rus sen bezette staten, als de felle ac tie rond de Truman- en Mars hall-leer worden gezien. Beid' partijen ordenen reeds in haar in vloedssfeer, wat er op zou kunnen wijzen, dat zij in elk geval een mislukking niet uitgesloten ach ten. Terwijl anderzijds toch ook een zeker optimisme valt waar te ne men. Een diplomatieke activiteit, zoals op het ogenblik wordt ont plooid, komt steeds betrekkelijk snel over het hoogtepunt heen, vooral als ook de geografische grenzen ervan scherp afgebakend zijn. Wel dient men voortdurend het oog te houden op de over die grenzen steeds mogelijke sociale activiteit, welke door de vijfde colonnes kan gestimuleerd wor den. Zij is bedoeld als een effec tief middel om door stakingen 'n sociale onrust te verwekken en te handhaven, welke het de rege ring mogelijk maakt de zo nodige aandacht aan internationale vraag stukken te wijden. Zo wordt het allerminst onwaarschijnlijk ge acht, dat de stakingsgolf in Frank rijk door de „buitenlands-nationa listische partij" wordt opgejaagd, om de BritsFranse samenwer king, welke op het zomerprogram van Bevin staat, zo veel mogelijk te doorkruisen; want een eensge zind West-Europa is een hecht bolwerk tegen de Russische ex pansie-drift. Daarom ook zet Bevin spoed achter het Europese deel van het Marshall-plan .Het is als 't ware een wedloop tussen West en Oost, een wedloop tussen heropbouw en chaotisering. Nimmer heeft de Canadese hoofdstad, Ottawa, een volks menigte bfjeen gezien, als thans, nu binnen haar muren heel de wereld vandaag Maria gaat eren. Twee honderd duizend congressisten zijn van heinde en ver de stad binnengestroomd, of nog onderweg naar de stad, zodat een speciale ordedienst moest worden ingesteld tot re geling van het verkeer en het verschaffen van huisvesting. Twee kardinalen, o.w. Z, H. Eminentie de kardinaal-legaat Mac Guigan, aartsbisschop van Toronto, twee honderd aarts bisschoppen en bisschoppen zijn in de stad aangekomen, waar duizenden priesters zich reeds onder de mensenmassa bewe gen Alles duidt erop, dat inder daad zoals de kardinaal-legaat zeide, Ottawa de grootste gods dienstige manifestatie zal bele ven, welke er ooit werd aan schouwd. Zeer vele katholieken stelden hun woningen ter beschikking van de van verre gekomen bezoe kers. Heel Ottawa staat in het te ken der hulpvaardigheid. Cen- De hulpverleningsdienst te Venlo heeft Zondag de Zuid- Willemsvaart van munitie gezui verd. Speciaal tussen Heeswijk en 's Hertogenbosch lag een grote hoeveelheid op de bodem van het kanaal, die er door de Duitsers bij hun overijlde vlucht is inge worpen. In de nacht van Zaterdag op Zondag, toen de scheepvaart stil lag, is het betreffende kanaal gedeelte afgetapt, waarna de mannen der Venlose afdeling Zon dagmorgen vroeg aan het werk zijn gegaan. Voorzien van gummi waterkleding, hebben ze het ge hele droog-gelopen kanaalgedeel te afgezocht met als resultaat, dat ruim drie ton munitie kon worden verzameld. Deze bestond voornamelijk uit geweer- en mi trailleurpatronen. In de tuin van een woning aan de Spoorstraat te Blerick, een veel gebruikt speelterrein voor de jeugd, zijn drie nog niet ontplofte bommen gevonden. Dezer dagen ontdekten arbei ders, werkzaam nabij de spoor lijn Venlo-Eindhoven onder Grub- benvorst, dat er in de nabijheid van de spoorlijn een hoeveelheid oorlogstuig, bestaande uit grana ten en andere projectielen lag. De nodige voorzorgmaatregelen wer den terstond getroffen, de uit beide richtingen naderende trei nen werden gealarmeerd en de opruimingsdienst werd gewaar schuwd, die het tuig, dat nog nim mer was opgemerkt, verwijderde. De beambte, die haar kaartje in orde maakte, vroeg terloops of ze wel durfde. „Hoe durft u", was het veront waardigde antwoord trum der plechtigheden zal Lands- downe Park zijn, het grootste ter rein, dat de stad bezit. Het con gres 7al besloten worden met een reusachtig vuurwerk .waarvan de voornaamste stukken godsdiensti- stige onderwerpen in beeld zullen breng-n. Het Maria-congres. dat heden een aanvang nam, zal tot Zondag duren. In een boodschap, welke de H. Vader, aan de vooravond dezer Maria-hulde, tot de kardinaal-le gaat richtte, wordt de vrijheid de deelnemers voorgehouden als het hoofdthema van het congres en de Paus legt er de nadruk op, dat er niets noodzakelijker is en niets wenselijker, dan het goede gebruik dezer vrijheid ter ere Gods en ter verspreiding van de ware gods dienst. „Zij is een van de voornaam ste gaven des hemels, want door haar wordt de mens de bewer ker van zijn eigen geluk en de bewaker en redder van het al gemeen welzijn Bij St. Johannes staat er over geschreven: Indien Gij in mijn woord blijft, zijt Gij waarlijk mijn leerlingen en zult de waarheid verstaan en de waarheid zal u vrijmaken. De waarheid, zo vervolgt de H. Vader, „is de moeder der vrij heid. Zij is ook het licht, het voertuig en de roem der vrij heid". Vervolgens wijst de Paus op de vrijheid zoals ze ons geschon ken werd door Christus, Die Zelf aan de wereld werd ge schonken door Maria, van alle deugden de leermeesteresse. Zij leert, haar kinderen, hoe zij zich vrij moeten maken van het kwaad en de dwaling". De Paus besluit Zijn schrijven met de beste wensen voor het wel slagen van het congres en mach te de Kardinaal-legaat in Zijn naam aan alle deelnemers de apos tolische zegen te schenken. De H. Vader zal Donderdag een radio-rede tot de congressisten houden. De prijs van consumptie-ijs is teeds het vorig jaar bepaald op 10 cent voor een hoeveelheid van 40 gram. Nu het verbruik aanzien lijk is toegenomen, hebben veel verkopers zich niet ontzien, hun prijzen onredelijk op te drijven. Talrijke klachten zijn reeds bij de prijscontrole binnengekomen over buitensporig hoge prijzen, die in gelegenheden in Scheveningen en andere ontspanningsoorden wor den gevraagd. Het is. te verwachten dat krach tig zal worden ingegrepen. Hier en daar zijn bij de controle, die zich ook tot andere consumptie-ar tikelen uitstrekt, reeds strenge maatregelen toegepast. Vit de Merwehavcn te Rotterdam vertrok niet de „Waterman'' een groot aantal boeren met hun gezinnen naar Canada. Tevens gingen 100 bruidjes op weg naar haar echtgenoten. Men ziet, er zijn heel wat knoppen, handles, wielen, klokken e.d., welke bediend moeten worden. Rechts zitten de roer gangers aan de duik- en stuurroeren en links wordt er voor gezorgd, dat de bemanning luchttoevoer krijgt uit de tanks. Er kwamen weer enkele be richten af, die ontzettende trage diën insluiten, maar tegelijk nog eens in vlammende letters de tegenwoordige vrijheid voor draaien. Zo is volgens buitenlandse za ken het aantal vermiste Neder landers nog op 135.000 te schat ten. Onder hen bevinden zich dan bijna 100.000 joden. Van hen moet wel worden aangenomen dat ze zijn omgekomen. Omtrent de andere tienduizenden verkeert imen nog altijd in onzekerheid. Naweeën van een barre oorlogs tijd. Het tweede bericht meldt de veroordeling tot de doodstraf van Abraham Puls uit Amsterdam, leen zal dus dit jubileum en feestelijke gebeurtenis zijn, doch ook deze 213 kostbare offers zul len worden herdacht. En nu we aan de oorlogsepisode van onze onderzeebootdienst zijn gekomen, mag wel met grote voldoening worden vastgesteld, dat zijn personeel glorieuze feiten heeft verricht, welke de toets ier critiek met die van andere landen ruimschoots kunnen weerstaan. Langs de Noorse kust, in de Mid dellandse, Zuid-Chinese en Java- zee hebben onze mannen de vij andelijke scheepvaart geteisterd en met zekerheid hebben 7.ij 250.000 ton scheepsruimte op hun rekening staan. Deze hoeveelheid mag klein lijken, maar in verhou ding met h.et aantal boten van an dere landen is het zeer aanzien lijk. En nu zit U natuurlijk te sprin gen om een sterk verhaal, wel we zullen even opnieuw in onze O 21 duiken en al babbelend, bij onze gids wat bijzonderheden loswur- men. Het kenmerk van mensen, die veel beleefd hebben, is ech ter, dat ze weinig willen vertel len en onze man maakt daarop geen uitzondering. Nou ja, hij heeft natuurlijk wel eens in zijn rats gezeten, maar dat valt toch best mee, Het meeste plezier heeft hij wel gehad, toen ze een Duitse duikboot te grazen hadden geno men, dat was nog eens een spel van volwaardige tegenstanders, het was of zij of wij. Hoe zeer het ons spijt, daarmede moesten we het doen. Of neen, bij het verlaten van de boot wees hij op de voorkant van het schip. „Kijk eens, daar hadden we op de punt een soort zaag zitten om duikbootnetten mee door te snij den. Een keer kwamen we in de MMiddellandse Zee een Italiaanse schoener tegen en toen hebben we hem ermee geramd, dat was wel zo gemakkelijk". „Zo. was hij dan niet gewapend?" „Ach meneer, als je een schot over een Italiaanse boot loste, vield de ene helft flauw en de andere helft in het water. Nou ja, je haalde die sloe bers er dan maar uit en gaf ze een sigaret en een kom koffie. Ze de den het tenslotte ook niet voor hun plezier". die als verhuizer op grote schaal meubilair uit joodse huizen naar „elders" deed verhuizen. Boven dien leverde hij een aantal joden aan de S.D. uit. Zo 'n schobbejak. Bezetting, razzia, onderduiken, roven, plunderen, honger, bom bardementen dat alles is voor ons nu historie. Maar geen geschiedenis om te vergeten. Men vergete nooit, dat we na al de onvrijheid en haar rampzalige gevolgen de vrijheid herkregen. Natuurlijk er zijn nog beper kingen, particulier en in het be drijfsleven, er zijn nog karre- vrachten moeilijkheden, doch de zware druk van het slavenjuk, dat men ons wilde opleggen, is van ons afgenomen. Dat juk wensen we onder geen beding terug. Ten behoeve van die levensvoorwaarde dienen we echter de gevaren der slavernij goed in de gaten te houden. Men zie maar weer naar Oost-Europa en vooral gedurende de laatste week naar Hongarije, dat ook al in de Russische klem is geraakt. Het gaat daar fel toe. „Vrijheids"- vergaderingen worden met rotte eieren bewerkt. Doch zulks is nog maar een uiting van drift. Hoofdzaak is de poging om een land in ijzeren ketenen te krijgen Er bestaan ook geuden ketens, die niet zo pijnlijk lijken, doch o p de duur ook de vrijheid ver stikken. Ook het „vergulde" ge vaar dienen we te bezweren. We zijn ons zelf en we moeten ons zelf blijven. Daarvoor is echter een pantser van sterkte nodig, terwijl het gewaad der matheid, dat nog al eens wordt gedragen moet worden afgelegd. Een radicaal middel voor dit alles: steeds voor ogen te houden wat we al weer hebben en niet zaniken over wat we nog te kort komen. Maar boven alles die heerlijke onvolprezen vrijheid. Vrijheid! HENK VAN DER MAZE Erg veel ruimte is er natuurlijk nietmaar met een beetje passen en meten kan nog altijd ruimte worden gemaakt voor de „diner''-tafel. Achter ziet men de deksels van de torpedo- lanceerbuizen en boven de rails, waarlangs de torpedo's in de buizen worden gebracht. Wat er alzo te zien valt in de gewelven van een duikboot, kun nen wij uiteraard niet allemaal beschrijven. Wij zullen ons dan beperken tot wat bijzonderheden. De O 21, waarin wij ons neder lie ten, heeft echter genoeg indruk wekkende snufjes aan boord om er een bescheiden kolommetje mee te vullen. Dat iedere onderzeeboot permanent een Kerstboom mee voert, weet natuurlijk niemand. Het is dan ook geen echte Kerst boom met lampjes, slingers en fondantkransjes, zoals wij die ken nen, maar een doodgewone buis. Om die buis heen gewikkeld zit echter de meest ingewikkelde hutspot van instrumenten, welke wij ooit hebben aanschouwd. Van onderen begint het heel breed met stevige kabels en knapen van knoppen, om dan tapsgewijs toe te lopen in pietepeuterige instru mentjes, zonder welke een onder zeeboot zeer beslist geen boot zou zijn. Heeft men zijn ogen van dit heerlijke beeld afgewend (weet u nog, dat oude horloge van Opa, dat zo lekker uit elkaar kon) dan wordt men opnieuw verbijsterd door de aanblik van alle instrumenten, welke de ze nuwen van een onderzeeboot vor men. De 76 meterlange boot, welke in oorlogstijd naast duizenden ap paraten e. d. ook nog 56 man mee trrst. is verdeeld in een aantal afdelingen, teneinde het eventuele water maken plaatselijk te kun nen beperken. De openingen zijn rond. om daardoor de weerstand op te voeren, zodat de waterdruk kan worden opgevangen. In het voorste compartiment, waar vier torpedolanceerbuizen zitten (ach ter zijn er nog twee), is een ver nuftig apparaatje in de bodem verwerkt, hetwelk tijdens het varen uit de kiel kan worden ge stoken. Door middel daarvan worden dan signalen uitgezonden welke zich onder water voortbc wegen, eventueel op een zich in zee bevindend schip terugstuiten en dan weer keurig netjes naar de baas terugkomen. Het is natuurlijk wel de groot ste zorg van de bemanning, dat er zich in de buurt van de boot, die onder water is, geen ander schip bevindt, dat eventueel een warme ontvangst in petto heeft. In de hut van de radio-telegrafist bevindt zich dan ook een inge nieus apparaat, dat door middel van radar tot op 30 mijl afstand een dergelijke onvriendelijke gast heer signaleert. Hiermede kunnen tevens convooien worden opge spoord. Voorop bevinden zich bo vendien microfoons, welke onder water als het ware de oren van de duikboot vormen. Een andere moderne installatie is verder het „moeder"kompas, dat electrisch kan worden verbonden met zoveel „kinder"kompasjes, als men maar wil. Overal aan boord kan men dan terstond de juiste koers aflezen en deze in stallatie heeft dan ook tijdens de afgelopen jaren uitstekende dien sten bewezen. Maar.... over de ijskast zijn de mensen ook best Le spreken. Vroeger was het drie dagen vers en verder blikwaren. maar nu kan men de blikwaren tenminste als zuivere aanvulling beschouwen. Natuurlijk is ons bezoek aan de O 21 niet het gevolg geweest van een plotselinge opwelling. De aanleiding was het 40-jarig be staan van de Onderzeebootdienst en daarom zullen wij ook over 't verleden van deze dienst even ons licht laten schijnen. Wanneer wij onze stroom daarvoor dan be ginnen te putten uit W. P. de Vries, „De duikboot en haar rol in de Europese oorlog", kunnen we er vol trots op wijzen, dat Cornelis Drebbel uit Alkmaar in 1624 op de Theems al proeven nam met een onder water varend roeivaartuig. In 1863 werd een gewijzigd exemplaar met succes gebruikt in de Amerikaanse burgeroorlog Waar Amerika de meeste belang stelling voor dit nieuwe wapen toonde, moest een Amerikaan van Hollandse afstamming. John P Holland, aan het eind van de 19e In verband met in het Noorden des lands voorgekomen protest stakingen van landarbeiders, waarbij gesproken werd van ver laging van het uurloon, deelt de minister van landbouw mede, dat zulks niet juist is. Het uurloon is gehandhaafd op 't ten vorigen ja- re vastgestelde peil. Daarnaast heeft de regering voorstellen van de stichting voor de landbouw, om te komen tot oprichting van een bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, in beginsel aanvaard. Hen wetsontwerp, dat het moge- 'ijk maakt dit bedrijfspensioen fonds bindend op te leggen a3n alle bedrijfsgenoten, wordt met spoed voorbereid. In afwachting van de beslissing der Staten-Ge- J neraal ter zake wordt in het landbouw-crisisfonds van 1 Mei j.l. af een bedrag gereserveerd, overeenkomende met het bedrag dat door werkgevers en werkne mers zou zijn gestort, indien het fonds op die datum in werking getreden ware. Te zijner tijd kan het bedrijfspensioenfonds, indien het wetsontwerp door de Staten- Generaal wordt aanvaard, met terugwerkende kracht tót 1 Mei 1947 gaan werken. Na de Tot standkoming der wettelijke rege ling zal het uurloon in de land bouw met drie cent worden ver hoogd, welk bedrag dan van werknemerszijde als premie in het pensioenfonds zal worden ge stort. Van werkgeverszijde zal eveneens drie cent per uur wor den gestort. Al is dus het uurloon gehand haafd, in feite is een belangrijke verbetering in de positie der land arbeiders tot stand gebracht. De Italiaanse president, de Nieola, heeft gisteren het defi nitieve voornemen te kennen gegeven, af te treden. Hij deelde de premier, Alcide de Gasperi, mede, te willen aftre den na een decreet te hebben ge tekend, waarbij de constituërende vergadering in zitting blijft tot 31 December. Er wordt thans grote druk uitgeoefend op de president, om hem te bewegen, in functie te blijven. Als een der argumenten wordt gebruikt het feit. dat er geen parlementaire machinerie aanwezig is, om in de benoeming van een tweede voorlopige pre sident te voorzien. Wederom toegenomen Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers be droeg de invoer in Nederland over Mei 1947 1.285.656 ton (v.m. 1.353.079) met een waarde van 356,7 millioen (v.m. 339 4 millioen). Die goeie, ouwe v. Dale! Hij omschrijft een onderzeeboot als „een boot, die onder de oppervlakte van het water kan varen', maar we zijn ervan overtuigd, dat hij nog nooit in zo n boot is geweest. Anders zou zijn omschrijving vast luiden ..een verwarrende hoeveelheid k-anen. knoppen, krukken, klokken en wijzers, droog gehouden door een metalen romp, welke beurtelings onder en boven het wateroppervlakte kan varen". Wie lust heeft, om onze definitie te testenlate zijn buikje maar eens thuis en wringe zich met ons door het nauwe mangat naa- beneden. eeuw de grote stoot tot ontwikke ling van de duikboot geven. In 1906 begonNederland deel te nemen aan de strijd en op 21 Dec. sukkelde bij de „Schelde" te Vlissingen de „Luctor et Emer- go", ambtelijk de D 1 genaamd, in haar element. In dit 20 meter lange visje konden 8 Jonassen vol spanning de gebeurtenissen afwachten. Het schip had „al" 1 torpedolanceerbuis, welke wel erg afsteekt tegen de 6 a 8 van thans inclusief de huidige bewapening van een 8.8 cm. kanon en 2 40 mm. mitrailleurs. Tot 1914 bleef de zeer beperkte vloot duikboten toegevoegd aan de torpedodienst, doch in het be gin van de eerste wereldoorlog kwam het kind op eigen benen te staan. Langzaam aan werd er aan de uitbreiding van de vloot be gonnen, waarbij men twee types bouwde. Er waren de O-boten (onderzeeboten) en K-boten (on derzeeboten koloniën). Uiteraard moest hier enig verschil worden gemaakt, daar het in een duikboot normaal al enigszins warm pleegt te zijn en dit in de koloniën op zich zelf al het geval is. Boven dien had men toen nog niet de vernuftige >'koelinstallaties waar bij de warme lucht langs ijsge- koelde buizen wordt gezogen en daarna heerlijk fris weer in cir culatie komt. Op een bepaald ogenblik had men de monstrueuze cijfers van 16 O-boten en 18 K-boten bereikt, waarbij echter een niet onaan zienlijk aantal als verouderd en dus gevaarlijk moest worden be schouwd. Daarna is het onder scheid komen te vervallen en heeft men iedere nieuwe boot een O-boot genoemd. In de oorlog zijn bovendien in Engelarl enige bo ten gebouwd, welke een naam kregen. Men herinnert zich in dit verband wel de namen Zwaard vis, Tijgerhaai en Dolfijn. De boten, welke in Indië dienst gingen doen hadden voor die da gen een hele reis voor de boeg. Onderzeeboten waren bovendien niet erg goedkoop en dus werd de eerste, de K 1, heel voorzichtig naar Soerabaja gesleept. Toen dit goed afliep, konden de overige op eigen gelegenheid gaan! In 1921 kreeg Indië een eigen onderzee dienst, terwijl in Soerabaja ook reparaties e.d. werden uitgevoerd. Zo bewoog de onderzeedienst zich door de weinig emotievolle jaren heen. tot aan de grote wereld brand. Wij zeiden weinig emotievol, doch moeten dan toch even in herinnering de glorievolle wereld reis van de K 18 in het geheugen van onze lezers terug roepen. Op deze reis heeft prof. Vening Mei- nisz zijn bekende zwaartekracht waarnemingen gedaan, evenals dit tevoren in kleiner bestek reeds op de K 13 was geschied. Is dit de glorieuze bladzijde, ook de som bere bladzijde moet worden ver meld. Deze werd in den Helder geschreven, waar de O 11 buiten gaats zonk en niet meer boven kon komen. Dit is een van de in verhouding weinige gevallen, waarbij mensenlevens te betreu ren vielen. Maar wij gaan weer naar het begin van de oorlog, toen de on derzeebootdienst in totaal over 15 boten beschikte. Daarvan was een groot aantal echter verou derd, zodat een deel daarvan tot zinken werd gebracht, terwijl een ander gedeelte tijdens oorlogs handelingen door bommen of gra- naatvuur werd vernield. Op het ogenblik telt de gehele dienst nog slechts 7 schepen en nog ernstiger dan dit verlies aan materiaal, moet het verlies van 213 mensen levens worden betreurd. Niet al- In 1940 werd in Londen het Prins Bernhardfonds gesticht met het doel de Ned. oorlogvoering op iedere mogelijke wijze te steu nen. Tijdens de oorlogsjaren werd uit vrijwillige bijdragen ruim 21 millioen bijeengebracht en besteed voor de aanschaffing van oorlogsmateriaal. Na de bevrijding werd het fonds het symbool van de geestelijke weerbaarheid en de culturele we deropbouw van ons volk. Het wordt bestuurd door een comité dat samengesteld is uit vertegen woordigers van alle rangen en richtingen, die zich groeperen in vaste commissies voor wetenschap, kunst, volksopvoeding Overzeese gebieden en buitenland. Anjerdag is de dag, waarop ieaereen bewust en vrijwillig een offer brengt voor de Ned. cultuui. Dan worden door het gehele land de witte bloemen verkocht ten bate van het Prins Bernhard fonds, dat zich ten doel stelt de zelfwerkzaamheid van het Ned. volk op het gebied van weten schap, kunst en cultuur te bevor deren en de Ned. cultuur in de Overzeese gebieden en in het bui tenland uit te dragen. Het fonds verleent daartoe financiële steun aan die personen en instellingen, die dat behoeven, zonder daarbij de zelfstandigheid van de gesteun- den aan te tasten en zonder zelf deel te nemen aan de arbeid van de gesteunden. Het vorig jaar bracht de An jerdag ongeveer vier ton op, voor waar een fraai resultaat, maar er is nog veel meer geld nodig. Het gaat om de geestelijke weei- baarheid van ons volk, dat door de oorlog juist ook in de culturele goederen zozeer getroffen werd. Daar Z. K. H. Prins Bernhard dit jaar op een Zondag verjaart, zal Anjerdag op Maandag 30 Juni worden gehouden. Overal in 'iet land zullen bijzondere demonstra ties plaats hebben: de radio geeft een luisterwedstrijd, alles om de aandacht te vestigen op het Prins Bernhardfonds, het fonds van de witte anjer, dat werkt onder het motto: Tua Res Agitur, Het gaat om Uw zaak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1