Spaarraad en S paarbrieven Het regeerbeleid te Londen „Europa's herstel gedoogt geen uitstel" ïip m ij,s,m m Schadevergoeding weer bepraat De adviezen van Oost-Indonesië en West-Borneo DE PAPIERVOORZIENING VAN DE DAGBLADPERS Ajax neemt revanche op B.Y.Y. eerberichti SI li II SB U! ÜH m im Sportkar ij (Piwkyii Coloradokevers V rouwenf ur ies Pootaardappelen 1 k 4 A it Ü1 th m 'jüf Éi mm k wm. ül 81 li lijp fin WOENSDAG 18 JUNI 1947 PAGINA 2 LINGGADJATI WORDE UITGEVOERD Kan op 't huidige niveau plechtigheid CHURCHILL WEER THUIS worden gehandhaafd DE DUITSE INVAL IN NEDERLAND Exportpro gram voor 90 pet. uitgevoerd BEYIN TE PARIJS I KOELER BOSSCHENAREN MET 2-9 VERSLAGEN DE KAMPIOENS- COMPETITIE DE STERRIT NAAR MONTE CARLO Ook over Nederlands DAMRUBR1EK DE RANGSCHIKKING VOOR WIMBLEDON SCHAAKRUBRIEK HÜ 7 'w%>, mm - wm. WM m WM WM Pit IN NEDERL. TENNISSERS ENGELAND HP A AA w* p. JP WM M m Niet minder dan vier belangrijke maa' zeer uiteenlopende wetsvoordrachten kwamen Dinsdagmiddag aan de orde. Drie er van werden na min of meer ampele discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen; in het vierde is de Kamer wegens het ver gevorderd uur blijven steken, doch het lijdt geen twijfel of ook dit de spaarcampagne van minister Lieftinck wordt, zij het dan niet met algemene stemmen, aanvaard. van harte accoord; maar op de ter zake gegeven suggesties ter practisering van de gedachte in de onderhavige regeling ging hij nauweljjks in. Zelfs een wenk van zijn partijgenoot Ten Hagen (P. v. d. A.) om aan de gemeentera den hun laatste kans te laten om zich met de wederopbouw te be moeien en bij de toewijzing van gemeentegrond niet B. en W. maar de raad zijn toestemming (eventueel met delegatie aan B. en W.) zal moeten verlenen ontmoette bij Z.Exc. hardnekkig verzet. Het desbetreffende amen dement werd nochtans met 675 stemmen aanvaard! Het verwekte enige hilariteit, dat prof. Romme de eerste was, die zich aan de z(jde van Z.Exc. schaarde door tegen te stemmen. Met de bestrijding van de colo- rado-kever zijn we sinds 1932 ijverig doende. Ten einde er nog meer vaart achter te zetten, heeft minister Mansholt de tot nu uit gevaardigde maatregelen in één complex samengebracht en extra verscherpt alsmede geheel los ge maakt van de Plantenziektewet in verband met de strafbepalin gen. Voorop staat thans de ver plichting voor iedere gebruiker van een perceel, waarop zich de colorado-kever bevindt, om deze Zo goed mogelijk te verdelgen. Dit om onze aardappelcultuur te beschermen maar niet minder om onze export van agrarische pro ducten geen nodeloze belemme ring in de weg te leggen. Wat dit eerste betreft, is er be grijpelijk wat haast de minis ter kon er zelfs niet toe overgaan zijn ontwerp in de officiële spel ling te transponeren om geen tijd te verliezen! maar of de heer Vondeling (P.v.d.A.) niet wat voorbarig was met de schrikaan jagende veronderstelling dat we mogelijk binnenkort jaarlijks een tweede generatie van de kever zullen krijgen, wat zeggen wil dat ieder paar dan 100.000 nakomelin gen tellen zal!? Met de heer Groen (K.V.P.) waarschuwde ook de minister te recht tegen overdrijving. Wij zijn verzekerde Z.Exc. in staat het insect effectief te bestrijden, waartoe ook de climatologische omstandigheden meewerken. In feite komt de kever dan ook be halve langs de grenzen in ons land slechts sporadisch voor. Het grootste gevaar ligt ook volgens de bewindsman op han delspolitiek terrein; maar toch gelooft hij niet direct in camou flage van protectionistische maat regelen, als waarvoor diverse af gevaardigden beducht zijn. En gelse deskundigen zullen zich hier komen overtuigen, dat er voor 'n invasie in hun land geen vrees behoeft te bestaan. Wat de toepassing van de ver scherpte maatregelen betreft, zegde de minister aan de heer Groen overleg en soepelheid toe bjj de vaststelling van het ver schil tussen „nalatigheid" en „on kundigheid" van de verbouwers. Onteigening bij heropbouw In afwachting van de totstand koming der definitieve regeling van de vergoeding der oorlogs schade die zal nog wel even uitblflven! wil de regering de mogelijkheid openstellen dat on roerende zaken worden toegewe zen als betaling der vergoeding, die verschuldigd is voor onteige ning van onroerende zaken ten behoeve van de heropbouw. Ofsohoon deze „Noodtoewij- zlngswet" niet 'dan een partieel karakter draagt, heeft zij te allen kant bezwaren ontmoet en is zij dan ook reeds bij de schriftelijke behandeling aanzienlijk gewijzigd. Ook dan nog is ze volgens de heer Andriessen (K.V.P.) slechts op afbetaling aanvaardbaar, en wel op korte termijn. Bij de in de tekst aangebrachte wijzigingen was ook de datum van 1 Januari 1948 als expiratietermijn uitge licht: m.a.w. vóór die datum zien we geen kans de definitieve rege ling der schadevergoeding ln het Staatsblad te krijgen! De heer Beernink (c.h.) drong er intussen op aan, de datum weer in de wet te brengen als een stimulans voor het totstandkomen der lang ver beide regeling. De katholieke fractie nam echter per amende ment genoegen met 1 Juli 1948, bfl welke minder optimistische visie minister Neher zich aan sloot. Een volledige wederopbouw- wet kan Z.Exc. n.l. onmogelijk voor de naaste toekomst in het vooruitzicht stellen; wel zal in tussen het K. B. F. 67 met zijn willekeurige bepalingen spoedig tot het verleden behoren en door een nieuwe noodwet worden vervangen! Met de uit de Kamer van di verse zijden geopperde wens dat meer samenwerking zal plaats vinden tussen regering en ge meenten, gaat de bewindsman Internationale Vluchtelingen. organisatie Ter inleiding op de goedkeuring van het statuut der I.R.O. hield mr. Sassen (K.V.P.), die zich als Nederlands gedelegeerde terzake van de zorg voor de verplaatste personen zo ijverig bemoeit en deswege in de M. v. A. werd ge prezen, een kort, uiteraard waar derend, betoog waarin hij het be grip „Volksduitsers" als verwer pelijk brandmerkte en voorts de beschermelingen der I.R.O. als slachtoffers van de oorlog de „vrede" toewenste, volgens de de finitie van St. Thomas de „rust der orde", wat iets anders is dan de bewegingloosheid der kampen. Ook van de zjjde der communis ten en van P. v. d. A. kwamen waarderende woorden los. Jhr. v. d. Goes v. Naters leverde alleen crltiekop Rusland, dat niet meedoet aan deze menslievende actie; en legde met een aan de heer Hoogcarspel (C.P.N.) uit, hoe het komt dat er mensen zijn, die niets voelen voor terugkeer naar hun vaderland daar dit on der de druk staat van het sovjet regiem. Ook mr. Sassen droeg bij de replieken het zijne bij om het communistisch woordenspel aan de kaak te stellen. Spaarraad en Spaarbrieven Als vierde nummer op het ge varieerde program van Dinsdag middag kwam het voorstel van minister Lieftinck aan de orde tot instelling van een Nationale Spaarraad en het uitgeven van Rtjksspaarbrieven. Met de minister waren alle sprekers, die tot dusverre het woord voerden, het eens dat spa ren, juist nu, een aangelegenheid van de eerste orde mag genoemd worden, alsook dat er veel meer kan gespaard worden dan feitelijk geschiedt. Van een herleefde spaarzin, zo zuchtte dr. Lucas (K.V.P.), is nog niets te merken en hij haalde er ten voorbeeld de banketbakkers bij (de bon-vrije sigarenwinkeliers ongemoeid la tend) ën wees ook op de staag vollopende bioscopen (de onder nemers van allerlei snoepreisjes niet te na komend.) Zelfs deze afgevaardigde was nochtans geenszins geestdriftig voor de plannen van de bewinds man. Erkennen dat de spaarzin moet aangemoedigd worden, is ook iets anders dan de voorgestel de middelen toejuichen. Wat de Spaarraad betreft, hem wil hij om het belang der zaak een kans ge ven, vertrouwend dat bjj de orga nisatie van het instituut de spaar zaamheid niet uit het oog wordt verloren en mede dat zoveel mo gelijk de bestaande organisaties daarbjj zullen worden ingescha keld. Ook aan de bouwspaarkas- sen zou hij de nodige aandacht willen geschonken zien. Tegen het uitgeven van spaar brieven maakte dr. Lucas meer re serve. Daarbij zal elke concurren tie met de spaarbanken moeten zjjn uitgesloten. En wat meer zegt, de inwerkingtreding van de betrokken artikelen (6 tot en met 9) wil h(j tot nader bij de wet te bepalen dag verschuiven. Ook van a.r. en c.h. zijde kwa men de bedenkingen uit het Voor lopig Verslag zich aandienen. Vooral uit laatstgenoemde frac tie rukte van twee kanten tegelijk zwaar geschut op. De heer Krol zag geen dringende noodzaak voor het experiment aanwezig en de heer Schmal kon zich niet ver enigen met het dualisme in het ontwerp, dat eensdeels het parti culier initiatief zegt te willen aanmoedigen maar niettemin de Spaarraad introduceert als een overheidslichaam met dagelijkse leiding belast. Het is volgens deze laatste spreker niet de taak der overheid propaganda te maken. In Enge land spant men Montgomery voor de spaaractie en hier zouden we de commandant van het Leger des Heils of de man van het Za terdagse „Lichtbaken" er mee kunnen belasten; die weten wat propaganda is! Vermelden we nog dat deze chr. hist, woordvoerder de suggestie deed een premie op het sparen te stellen door er verlichting van in komstenbelasting aan te verbin den en dat hij misschien nog wel zijn sanctie aan de plannen geeft als maar zonder enige twijfel komt vast te staan dat van ge dwongen sparen zal worden af gezien. L. H. De adviezen van de regerin gen van Oost-Indonesië en West-Borneo, welke gisteren ge reed zijn gekomen, zullen door bemiddeling van de Commis sie-Generaal aan de Nederland se regering ter kennis worden gebracht. Deze adviezen stro ken volledig met de slotsom van de Commlsie-Generaal. Beide regeringen dringen er bjj de Nederlandse regering op aan, dat door een klemmende formu lering aan de thans ontstane on zekerheid met betrekking tot de uitvoering van Linggadjati ten spoedigste een einde zal worden gemaakt, wijzend op de niet te onderschatten moeilijkheden, voor beide staten voortvloeiend uit 'n verder voortduren van de zwe vende situatie. De mogelijkheid bestaat, dat de adviezen te Den Haag monde ling zullen worden toegelicht door bepaalde regeringspersonen van beide staten, die dan naar Nederland zouden reizen. Geheel los hiervan bestaat het voorne- men, dat enkele Oost-Indonesi sche ministers een kort bezoek aan Nederland zullen brengen. Hoewel op 't Britse consulaat- generaal te Batavia „no comment" kon worden geleverd op het be richt, dat Sjahrir zich op ver zoek van een buitenlandse mo gendheid naar Batavia zal bege ven, moet het waarschijnlijk worden geacht, dat Sjahrir na aankomst te Batavia een onder houd zal hebben met Britse auto riteiten. Het is niet ondenkbaar dat bij deze ontmoeting op Sjah rir een beroep zal worden ge daan, een wijziging te bevorde ren in de houding der republi keinse regering. Aneta tekent hierbij aan, dat de Britse consul-generaal Mit cheson Maandag een bespreking heeft gehad met een hoge Neder landse autoriteit. Lord Killearn zal Donderdag van zijn vacantie, welke hi. heeft doorgebracht in Australië en Nieuw-Zeeland, te Singapore terugkeren. Een woordvoerder zeide, dat zijn terugkeer niet in verband staat met de situatie in Indonesië, die, naar van republi keinse zijde gisteren werd mede gedeeld, „enigszins minder span nend" is geworden, nu het de vijfde dag is, dat de Commissie- Generaal het antwoord op de laatste Ned. voorstellen voor een interim-regering in beschouwing neemt. Door de Engelse koning werd nu aan de militaire academie te Sandhurst het nieuwe vaandel overhandigd. Overzicht van de Levenslang geëiseht tegen kampbewaakster De meest gehate en gevreesde bewaakster van kamp Vught was eertijds Jenneke van Rijnsbergen, afkomstig uit Vught. Zij genoot haar opleiding in Ravensbrück en daarna werd zij aangesteld als bewaakster van Joodse gevan genen in Vught. Onmenselijk was het optreden van deze vrouw, die gisteren zich te verantwoorden had voor het bijz. gerechtshof te s Bosch. Met een stok sloeg zij de gevangenen en ze liet de vrouwen uren in stromende regen op appèl staan. De kleinste over tredingen meldde ze bfl de kamp leiding wat meestal de gevreesde bunkerstraf ten gevolge had. Ge heel onbewogen stond ze voor haar rechters. Als verdachte een man was geweest, had ik zeer zeker de doodstraf geëist, aldus mr. Deelen in zijn requisitoir; deze vrouw moet voor altijd uit de sa menleving worden verwijderd. Hij eiste daarom levenslange gevan genisstraf. Josephine van Drunen uit 's Hertogenbosch was eveneens bewaakster geweest in Vught, maar ze was menselijker opgetre den dan haar collega en zelfs ver leende ze enkele malen hulp aan gevangenen. Echter maakte ook zij zich aan mishandelingen schtil dig en verried zij een arbeider, die pakjes het kamp binnensmokkel de, aan de S.S. De proc.-fiscaal eiste tegen haar 15 jaar gevan genisstraf. Uitgestrekt op een brancard, maar vrolijk ais een schooljongen en met een dikke sigaar tussen de lippen, is Churchill gisteren van het ziekenhuis weer naar zfln eigen huis gebracht, zes dagen nadat hjj een operatie heeft onder gaan wegens een breuk. Uit het feit, dat hij veel eerder dan na de verwachte tien dagen uit het ziekenhuis is ontslagen wordt al gemeen afgeleid, dat hq het uit stekend maakt. Churchill werd uit de zieken auto in zijn huis gedragen tussen twee rijen detectives, die de persfotografen op een afstand ilelden. Het antwoord van minister president Beel op de vragen van het Tweede Kamerlid Vor- rink inzake de papiervoorzie ning van de dagbladpers luidt als volgt: Vanzelfsprekend is ondergete kende van oordeel, dat aan een zo ruim mogelijke voorlichting van de burgers door middel van de dagbladpers een grote beteke nis moet worden toegekend en dat de noodgedwongen beperkte omvang der dagbladen sinds da bevrijding aan de pers bij de juiste vervulling van haar voor lichtende taak zware eisen stelt Onder volledige erkenning van de taak der dagbladpers met be trekking tot de geestelijke volks gezondheid en verdediging van de democratische beginselen, als mede van de bijzondere plaats, welke dienovereenkomstig de pa piervoorziening van de dagblad pers in het behoeftenschema van ons volk verdient, merkt onder getekende op, dat nochtans ook bij de materiële behoeften voor ziening van ons volk bepaalde minima gelden, die in acht geno men dienen te worden, zelfs In dien in verband hiermede de pa piervoorziening van de dagblad pers enige vermindering zou moe ten ondergaan. De regering la er in geslaagd. z(j het met belangr'ke opoffe ringen op het gebied der voor ziening met niet tot de luxe klasse behorende stoffelijke goederen, een oplossing te vin den waardoor althans voorlopig en onder voorbehoud van een regelmatige aanvoer de papier voorziening der dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehandhaafd. De schipbrug over de Maas bij Hedel zal ln verband met her stelwerkzaamheden ln de nacht van 19 op 20 Juni voor het ver keer gesloten zijn tussen 23 uur en 6 uur of zoveel langer of kor ter als nodig is. w De voorzitter van de Tweede Kamer deelde gistermiddag bij 't begin der vergadering mede, dat een missive van de heer van der Goes van Naters was binnen gekomen, ten geleide van een voorstel tot het houden van een enquête naar het regeringsbeleid der kabinetten de Geer en Ger- brandy, sedert de Duitse Inval van 10 Mei 1940 tot aan de capitulatie van 5 Mei 1945. De laatste parlementaire en quête werd gehouden in 1886 1887, betreffende de werking van de wet van 19 Sept. 1874 (Staats blad 130) omtrent de toestand van fabrieken en werkplaatsen. Uit de tekst van het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van een enquête naar de gebeurtenissen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabi netten te Londen, blijkt, dat in 't bijzonder wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar: het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en onmid dellijk daarvoor; de wijze, waarop in de minis terraad het besluit tot het over brengen van de zetel der regering naar het buitenland is tot stand gekomen en de daaraan gegeven uitvoering; de opvattingen, die er bij deze kabinetten en hun leden beston den ten aanzien van de voortzet ting van de oorlog en de Ned. deelneming daaraan; het aftreden van jhr. mr. D. J. de Geer als minister van alg. za ken en van financiën en als voor zitter van de raad van ministers; de aan jhr. De Geer verstrekte opdracht voor een reis naar Ned.- Indië en het falen daarin, alsmede de wijze, waarop hij naar Neder land heeft kunnen terugkeren; de verbindingen met het be zette Ned. gebied, in het bijzon der de militaire en civiele inlich tingendiensten; het contact met en de politiek ten aanzien van de verzetsbewe ging jn Nederland; het beleid ten aanzien van de organisatie der Nederlandse en binnenlandse strijdkrachten; de voorbereiding van de organi satie van het bestuur na de be vrijding, onder andere het mili tair gezag; het financiële beleid ln Lon den, daaronder begrepen het aan koopbeleid; de vertegenwoordiging van Ne derland in het buitenland en de behartiging der Nederlandse be langen aldaar; de mate waarin en de wijze waarop de hulpverlening aan Ne derlandse krijgsgevangenen en civiele gedetineerden heeft plaats gevonden; het Indonesisch beleid in Lon den, in het bijzonder ten aanzien van de recrutering en opleiding der troepen; de moeilijkheden, welke zich in deze kabinetten hebben .voorge daan, voor zover van invloed op de regeringspolitiek, in het bij zonder de aan leden van die ka binetten verleende ontslagen. Het voorstel vermeldt verder degenen, die als getuigen of des kundigen zouden kunnen worden gehoord. De in te stellen commis sie van onderzoek zal kunnen be staan uit 7 leden, vertegenwoor digende de in de Kamer aanwe zige politieke stromingen. De ter mijn, waarbinnen het onderzoek dient te zijn afgelopen, zal be paald kunnen worden op een Jaar na de benoeming der commissie. Ondanks de zeer strenge win- ter en het nijpend tekort aan verpakkingsmateriaal is Neder land er in geslaagd zijn geraamde exportprogramma 19461947 voor pootaardappelen voor bijna 90 uit te voeren, zo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld. In totaal werden ruim 340,000 ton pootaardappelen geëxporteerd (door middel van de B.E.A.), terwijl een klein gedeelte (18.000 ton) individueel uitgevoerd werd. De voornaamste afnemers waren Frankrijk 107,000 ton, Duitsland Br. en Fr. zone 80,000, België 75,000, Spanje 17,000, Zwitserland 15,000, Italië 13,000, Zuid-Slavië 6000, en Luxemburg 5000 ton. De individuele export was al leen mogelijk naar overzeese lan den. De voornaamste bij deze uitvoer betrokken landen waren: Egypte 4500 ton, Spaans Ma rokko 2000, Brazilië 1900, en andere landen 4700 ton. De Blrmaanse constituerende vergadering heeft eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin wordt besloten tot de uiteinde lijke verklaring van Birma's on afhankelijkheid. De Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, Is gistema- middag te Parijs gearriveerd, waar het overleg met Bidault over het plan van Marshall al reeds begonnen is. Bij zijn aan komst op het vliegveld Le Bour- get verklaarde de Britse minister tot de aanwezige journalisten, dat hjj ditmaal niet naar Frankrijk gekomen was, om dingen te be spreken, die Europa verdeeld hou den, doch om met de Franse re gering te onderzoeken, hoe Euro pa economisch te herstellen, want „de millioenen op dit continent, die door oorlog en invasie hebben geleden, hebben recht op herstel van een behoorlijke levensstan daard en dat herstel gedoogt geen uitstel". Op de vraag, of alle landen van Europa deel zouden hebben aan het plan van Marshall, glimlach te Bevln. „Ik hoop het", zei hij op overtuigende toon. Tijdens een lunch van de ver eniging van buitenlandse journa listen te Parijs heeft Vincent Auriol, de Franse president, een warm pleidooi gehouden voor Marshall's-plan tot steun aan Europa. „De Franse republiek" aldus Auriol „verwelkomt Marshall's stoutmoedig en wijs initiatief. Frankrijk moet het met enthou siasme begroeten en de uitgestip-f pelde weg met vastbeslotenheid volgen. Ons continent kan deze gelegenheid niet voorbij laten gaan". 5 Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt Meest zwaar bewolkt met vooral in de avond en nacht re- genbuien gepaard gaande met j onweer; matige wind uit Zuid- f westelijke richtingen; lagere temperaturen dan vandaag. 19 Juni: zon op 4.19 uur, on- dr 21.03 uur; maan op 4.25 uur, der 21.03 uur; maan op 4.25 uur, De kampioenscompetitie ls gisteren voortgezet met de wed strijd Ajax—B.V.V. De Amster dammers, die Zaterdag in 's Hertogenbosch met 82 ver slagen waren, namen ln de hoofdstad revanche en zegevier den met 20 over de Braban ders. Onder enorme belangstelling wordt afgetrapt. Er ontwikkelt zich aanstonds een open strijd in zeer hoog tempo, waarin B.V.V. de Amsterdammers ook in tech nisch opzicht prachtig partij geeft. Gevaarlijke momenten ontstaan voor beide doelen, doch zowel Keizer als Saris verdedigen hun gebied op briljante wijze. In de Bossche defensie munt verder Van der Sluys uit Langzamerhand oefenen de gastheren pressie uit, doch tot doelpunten komt het met. Na de rust is eerst B.V.V. weer in de aanval, doch geleidelijk weet Ajax dan het tempo nog op te voeren en eindelijk, na ongeveer 20 minuten, is het Drfiger, die met een schitterend schot uit een voorzet van Michels Ajax de lei ding geeft. De Amsterdammers blijven domineren, al zijn de aan vallen van B.V.V. ook voortdu rend gevaarlijk. Circa tien minu ten na het eerste doelpunt weet Van Dijk op zeer fraaie wijze de voorsprong te vergroten en de overwinning te verzekeren. Het was een zeer snelle, doch ook uitstekende wedstrijd met technisch knap voetbal van beide ploegen. Ajax verdiende de zege door beter van de kansen te pro fiteren en zuiverder opbouwen der aanvallen. Scheidsrechter Aussem heeft de faire kamp goed geleid. Van der Linden, die zich overigens na een zwak begin volkomen rehabiliteerde, miste kort voor het einde nog een straf schop, terwijl Saris in de eerste helft nog een bal achter de lijn stopte, hetgeen de arbiter niet kon waarnemen. De stand na de wedstrijd Ajax B.V.V. 2—0 luidt: Ajax Heerenveen N.E C. B V.V. M.V.V. Blauw-Wtt gesp gew gel vri pot doelp 4 2 1 1 5 9—8 9—7 8—10 5—4 7—9 3—3 Ajax BI.-Wit B.V.V. Heerenv M.V.V. N.E.C. 5-2 0-2 3-3 2-0 3-3 3-3 6-2 1-3 grondgebied De bekende Sterrit naar Monte Carlo, welke ook in ons land voor de oorlog steeds grote belang stelling trok, gaat, naar de K.N. A.C. ons meldt, herleven. De rit zal in hoofdzaak worden gehou den over het circa 3200 Km. lan ge parcours; Monte Carlo, Dinge, Grenoble, Genève, Bern, Bazel Straatsburg, Luxemburg, Luik, Venlo, Amsterdam, Den Haag, Reims, Parijs, Nevers, Lyon, Digne, Monte Carlo rondgaan de route door Frankrijk, Zwit serland, Luxemburg, België en Nederland dus. Teneinde echter te vermijden, dat deelnemers uit ver van de Cót d'Azur verwijderde landen eerst nog een zeer lange afstand naar het punt van vertrek zou den moeten afleggen, hebben de organisatoren een aantal zijtak ken van het hoofdparcours uit gezet en wel in die zin, dat de genen, die deze vertakkingen van hun eigen startplaats volgen, op de hoofdroute terecht komen op een zodanige plaats, dat zij dan een ongeveer even lange rit ach ter de rug hebben als de rijders, die in Monte Carlo zijn gestart. De startplaatsen daarvoor zijn Glasgow, Oslo, Stockholm, Lissa bon en Florence. De deelnemers uit Oslo en Stockholm komen in Amsterdam op de hoofdroute. Daaruit blijkt, dat ons land in het komende evenement een veel grotere rol speelt, dan vroeger het geval is geweest, toen de be trekkelijk korte en daardoor in punten laag gewaardeerde route Amsterdam-Monte Carlo er door heen liep en voor het overige slechts de deelnemers uit de Noord-Europese startplaatsen in Limburg contróle Venlo een eindje over Nederlands grond gebied reden. Het reglement is thans in voor bereiding en zal in Augustus ver schijnen. Als data zullen waar schijnlijk 20-26 Januari bij de F.I.A. worden aangevraagd. Allg correspondentie te richten aan: H J. v. d. Broek, Nwe Binnenweg 48, Rotterdam-C No 647 <18 Juni 1947.) Probleem No. 2022. KORPERSHOEK, Vlaardingen. Opgedragen a. d. redacteur le plaatsing. Stand: Zwart: 13/4, 21, 23/4 27/8, dam op 19, Met het emigrantenschip, dat gistermiddag van de Merwehaven te Rotterdam vertrok, is o.a. de hele familie van v. d. Kooy uit Maasland, 25 in getal, aan boord. Zij zullen zich, als de meeste anderen, in Amerika op een boerderij gaan vestigen. 1 m Twee Amerikanen, Jack Kramer f" miss Margaret Osborn, zijn nummer één geplaatst in resp. heren- en damesenkelspel in Wimbledon. Een verrassende rang schikking is die van de Fransman Petra, de Wimbledonkampioen 1946, aangezien hij niet eerste, maar zevende gerangschikt is. In totaal zijn drie Amerikanen en drie Australiërs in de acht „seeded players" in het enkelspel. De lijstjes luiden: Herenenkelspel: 1. Kramer (V.S.); 2. Bromwich (Australië); 3. Tom Brown (V.S.); 4. Dinny Pails (Austr.); 5. Geoff. Brown (Austr.); 6. Drobny (Tsj.-Slow.l; 7. Petra (Fr.); 8. Falkenburg (V.S.). Damesenkelspel: 1. miss Os borne (V.S.); 2. miss Brough (V.S.) 3. miss Hart (V.S.); 4. mrs. Todd (V.S.); 5. mrs. Holton (Austr.); 6. mrs Menzies (Eng.); 7. mrs Sum mers (Z.-Afr.); 8. mrs. Bostock (Eng.). Herendubbelspel: 1. Kramer- Falkenburg; 2. PailsBromwich, 3. Geoff. BrownCollin Long: 4 Tom BrownBudge Patty. Damesdubbelspel: 1. miss. Broughmiss Osborne; 2. miss Hartmrs Todd; 3. mrs Hilton— mrs Bostock; 4. mrs Boltonmrs Uopman. Gemengd dubbelspel; 1. Brom wichmiss Brough; 2. Tom Brown —miss Osborne; 3. Long—mrs Bolton; 4. Budge Pattymiss Hart. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Noorderhavenkade 16a, Rotterdam No, 6287. A. P. EERKES. le Prijs Problem" 1946 .Chess- Mat in 2 zetten. 'A/Ad//// mm, No. 6268. JOS. OP DEN OORDT, Venlo. late Plaatsing Mat in 3 zetten. No. 8269. E HEINONEM. le Prijs „Lilljan Ty', Mat in 3 zetten. Van Swol en Rinkel zijn in ie enkelspelen van het Queens Club- tornooi te Londen uitgeschakeld Van Swol verloor met 16, 4—1> van de Amerikaan Long en Rin kei werd met 86, 63 dooi eb Nieuw-Zeelander Mackenzie ge slagen. A ÉHP ■O-.g-S "Cf mm PROBLEEMTORNOOI VOOR DBIEZETTEN TER NAGEDACH TENIS VAN O VOTRUBA. Dr. Paikoska schrijft ons: Ih „li. dova Demokracie" wordt een lnfor- maltornooi gehouden, om de pro- bleemarbeid van deze begaafde componist, die als offer van het nazibewind is omgebracht, te eren. De pr(jzen bedragen resp, 500, 300, 200 Kcs De inzendingen moeten worden gestuurd aan dr E Paikoska Praag, XII-612 Czechoslovakia, tot 1 October 1947, die tevens als pr(js- rechter in deze wedstrijd optreedt. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6257. 1 Dd7—f5 enz., Tg4 en Rg5 zorgen 'voor een paar goede interferenties. No. 6258 1. Dolal enz. De ver. leldingszetten1. Ddl en f4f5 heb ben enige oplossers gefopt. Deze pogingen weerlegt zwart resp, door 1 Pc4 en 1, Pd4:. Een uitstekende tempo-ma'tveran- dering en vermeerdering. Van het schijnspei blijft slechts na 1 es 2. Dhl over, No. 6259 1. Rb3 dreigt 2 Rd6: enz. 1 Kg3: 2. Td6:, Kh4: 3. Td4tt. 1. Rg3: 2 Tg6 dreigt 3. Rg3: 1 Rb8: 2. Pf3t,'Kg3: 3. Tg6tt Op 1. Td6: volgt Pd2; na 1. Rg3: èn na Rc5 Kg3: 'enz. Neven- oplosbaar door 1, Rf2, Pd2 2. Ff4 dreigt 3. Th3tt. Havel schijnt ook nog al eens door het nevenduiveltje geplaagd te worden Het is een op gave met fraaie matbeekien OPLOSSINGEN, No 6257 6258 en 6259: ing. y. Blom, Maastricht. N L. Coene, Den Haag; A. C Hoyng, Veghel; C. J. Lutz, Rotterdam; E. J. Th. van Onzen, Arnhem, H. F Verheij, Breda; C. v. d. Weide, Rotterdam No. 6257 en 6258: lng. M J A Bergstein, Geleen; W. H Haring', Schipluiden; C. v. d. Kroft Honse lersdijk; H v. d. Poel,' Zoeter- woude; H, G Wemeke, Breda. No 6257 en 6259: D. F v. Entho ven, Amsterdam; kap J, de Ntjs, Groesbeek; M. Schim v d. Loef, VenrayAlb, Smits, Den Haag; M Standaart, Ede. No 6257G, van Lin, Boekei ■0 Bjj een wielerwedstrijd over 130 K.M voor profs te Borhem iB. werd Middelkamp 3e, Braspen ning 5e, Pauwels 8e. Te Haacht over 125 K.M. werd De Turk 12e. De Russische wereldrecordhou. der gewichtheffen Michel Rapo- port (vedergewicht) bracht z(jn wereldrecord rechts stoten van &4,5 op 95 kga Wit: 32, 34/5, 37/40, dam op 45. Probleem No. 2023. G. BEUDIN, Vendóme (Gazette des jeux, 9 Maat 1891 Stand. Zwart: 3, 8/10, 19, 2034, dam op 45. Wit: 17/8, 27/8, 30, 35, 38/9, 48. Oplossingen binnen drie weken in 1® zenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2018 (H J. Kerkhof. Deventer.) Stand. Zwart: 1. 6. 9, 17. 19, 22, 30 Wit: 11, 26, 31, 38/9 46/7. Wit: 39—34. 38—33, 26—21, 47-41 en 413, Proble'em No. 2019. (A M. J Jacobs, Den Haag.) Stand Zwart: 4, 32. Wit: 15. 19, dam op 14. Wit: 19—13 (zw. 32—38). 14—32, (38 27), 13—9, 1510 en 104. OPLOSSERS Van de problemen nos. 2018/9 zot den goede oplossingen in: J. G F de Wit Bleiswtjk (No 2018); P. Hon. drikx, Horn Jos. Mestrom, Hom; S J, Schrooder, Gouda; W. J Nederhoff, Boskoop; P. A v d. Voort, Schipluiden;' A. v Beek Schiebroekmej. M, Houben, Maas. tricht; W ,G. M Dekker, Dordrecht: J W. Prein, Schiedam,' (No 2018); C. v. d. Weide, J J. Kleyn, C. v d. Linde, L. J. de 'Groot, W. A Th v Veen, P. v, Viegen, allen Rótter dam; S. Korpershoek, Vlaardingen Prijswinnaar 2 »f'. ..Denkspor' CORRESPON DENTIE. K. te D In het toegezondt probleem wint wit met 1813 er 29 23 een stuk, tevens winnende stand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2