DE SPAARCAMPAGNE GAAT DOOR Huishoudelijke opleiding Viermogendheden-commissie vergadert in Wenen DE NIEUWE BONNEN ONTHULLINGEN TIJDENS KRUISVERHOOR BEVIN EN BIDAULT VRAGEN STALINS MEDEWERKING Oostenrijk klampt zich vast aan een strohalm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amendement-Lucas i>z- spaarbrieven aangenomen Hongaarse oppositie beschuldigt regering De staking der zeelieden De Nicola blijft nog (69ste JAARGANG DONDERDAG 19 JUNI 1947 No. 20343 DE OOGOPERATIE VAN PRINSES MARIJKE SPECIALE CURSUS Kennis en kunde van de huisvrouw PL ASTIC-KLEDIN G Gedeeltelijk vrij van distributie DE FRANS-BRITSE ALLIANTIE BRITSE MINISTER DANKT EEN INVITATIE AAN MOLOTOF Crisissfeer te Rome GAAT VOORHOUT KALKOENEN EOKKEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: 3KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Nagenoeg de hele middag is gisteren nog heen gegaan met de voornemens van ministeLieftinck om de spaarzin bij ons volk aan te moedigen. In hoofdzaak kreeg Z.Exc. zijn zin; maar t.a.v. de Rijksspaarbrieven werd hem. de rem aangelegd van het amendement—Lucas, waardoor het uitgeven aan een nieuwe wet is gebonden. De Kamer besprak voorts nog enkele militaire voorzieningen (o. a. de vrijstelling wegens broeder- dienst). Hoofdmoment van deze middag was zonder twijfel de als steeds, ondanks haar lengte, zeer con structieve rede van minister Lief tinck, welke aanstonds de onder havige materie op een hoger plan bracht, doordat de noodzaak van de aanmoediging, waar mogelijk van de spaarzin, gesteld werd te gen de achtergrond van de zorg wekkende toestand, waarin ons land door de deviezen-positie, de begrotingstekorten omstandig heden sterker dan wij zelf zijn is geraakt, zodat iedere poging om een ineenzinking te voorkomen, dient te worden aangewend en dat wel met geloof en overtuiging. Evenals zijn partijgenoot Hofstra (P.v.d.A.) beschouwt de bewinds man deze spaareampagne dan ook als een appèl aan de vaderlands liefde, aan de opofferingsgezind heid voor de nationale zaak, waar bij het welbegrepen eigenbelang eigenlijk op de tweede plaats dient te komen. Sparen in ruimere zin; daartoe roept Z.Exc. allereerst ons volk op en hij bedoelt daarmede 't na laten van alle overtollige con sumptieve uitgaven met de bedoe ling het productie-potentieel te versterken. Elke overbodige ki lometer die wordt gereden en elk onnodig ingevuld formulier vallen hieronder. Mensen uit alle krin gen der bevolking zullen in het kader van de Nat. Spaarraad daar aan meewerken. Bovenal hebben we ter zake behoefte aan figuren, verschillend van levensrichting en maatschappelijk milieu op de concrete suggesties die de heer Schmal Dinsdag deed ging Z.Exc. expresselijk niet in die de gave bezitten gedachten van algemene waarde ingang te doen vinden bij de grote massa. Sparen in engere zin, daartoe wil het ontwerp bijdragen en ook hier valt een belangrijk terrein te bewerken, en al is vooralsnog de groep der laagste inkomens uit gesloten, door temporisering der uitgaven kan ook zij zelfs nog het hare er aan toe doen. Bij 't overige deel der bevolking (waarvan 35 40 pet. spaart) is er stellig veel oorlogsmentaliteit te bestrijden. Het behoeft niet verheeld dat er remmende invloeden zijn, maar aangezien veel van die factoren de sanctie hebben gekregen van de grote meerderheid der Staten-Ge- neraal (monetaire sanering, hoge belastingen, vermogensheffingen) Is er des te meer reden de nood zakelijkheid van het sparen, on danks die maatregelen door een goede voorlichting te bepleiten. Voor het overige deed de minis ter zijn best de geesten te bezwe ren die zijn opzet van de Spaar raad mistrouwen. Het is zijn be doeling in die raad alle dragers van het particulier initiatief te bundelen en van het „épater le bourgeois" (mr. Schmal) is geen sprake, evenmin als van 'n „amb telijke wolf in schaapskleren" (zelfde afgev.) of een „opper- staatspropaganda-apparaat" (dr. Verkerk (a.-r.), tegen welke kwa lificaties de altijd hoofse bewinds man met nadruk protesteerde. En wat de tegenstand van de Ned. Spaarbankbond betreft, ver schillende betrokkenen waren nanvankelijk zeer geporteerd voor 'n „grootscheepse spaareampagne en de minister is dan ook van me ning, dat men in die kringen bang is voor een nationale spaar actie. Die vrees is ongegrond, de ambtenarij zal het particulier ini tiatief niet overwoekeren. De taak van het „bureautje" van de Spaar raad is slechts te coördineren en stimuleren het werk dat op gedif ferentieerd terrein door de spaar- instellingen wordt verricht. Desondanks legden de beangshg. den aan de zijde van A.-R., en P.vdV. hun vrees niet af- Dyen- min scheen men van katholieKe zijde geneigd de Dinsdag door de heer Lucas in een amendement belichaamde suggestie om voor 't uitgeven van de Rijksspaarbrieven de wet eerst op nader bij een nieuwe wet te bepalen datum te doen ingaan; ofschoon minister Lieftinck dit „legislatief novum" met klem afwees en de fractie bezwoer genoegen te nemen met zijn toezegging, dat hij van zijn bevoegdheid volgens de artt. 6 en 7 geen gebruik maken zal als de Nat. Spaarraad dit met een be hoorlijke meerderheid zou ontra den. Ook zou hij dan de bevoegd heid aan de Kroon reserveren. De heer Hofstra (P.v.d.A.) had nog even verder willen gaan om aan de bezwaren der K.V.P.-frac- tie tegemoet te komen en voor schrijven, dat de spaarbrieven al leen volgens het advies van de Spaarraad zouden mogen uitge geven worden en dat bij afwijking van dat advies nader overleg met de Kamers zou moeten plaats vinden. Men meende echter in de ka tholieke fractie aan het volle pond te moeten vasthouden, met het gevolg, dat het amendement met 44 tegen 27 stemmen werd aangenomen. Alleen de P.v.d.A. en de Communisten waren er tegen Tenslotte ging het ontwerp- zelf er toch met 45—26 stem men door; K.V.P. en P.v.d.A, hadden elkaar weer gevonden. Gedwongen sparen Op de pertinente vraag van mr. Schmal of de minister ooit zijn toevlucht zou nemen tot ge dwongen sparen, kon deze geen pertinent antwoord geven. Dat zou, zei Z. Exc., de genadeslag be tekenen voor het vrijwillig sparen en daarom denkt hij er in de verste verte er niet aan er toe over te gaan. Maar als de uiter ste noodzaak zou dwingen? Dat gedwongen sparen was nu juist iets naar het hart van de communist Hoogcarspel, die vond dat de arbeiders nu al door hun tekort aan allerlei gedwongen spaarden (wat hij nu weer niet goed vond). En bovendien dat ze nu ook nog gedwongen werden te staken (door wie, zei hij er niet bij), reden waarom de com munisten niets voelen voor een spaareampagne, allerminst door een minister die zich pas bij de Vermogensheffing-ineens 400 mil- lioen heeft laten „aftroggelen", welke term nochtans op verzoek van de voorzitter in „ontgaan" werd veranderd. Op zijn vraag waar het geld der spaarbrieven zou blijven, ant woordde minister Lieftinck, dat het in eerste instantie naar de schatkist zal vloeien, doch moge lijk een bepaalde bestemming krijgt, waarvoor dan een fonds zal worden gevormd. Broederdienst Eenzelfde figuur als nu ten aanzien van de rijksspaarbrieven is geschapen, bestaat sinds Jan. jl. op groter schaal in militaire aangelegenheden, waardoor, zo lang de dienstplichtwet niet is herzien, algemene maatregelen van bestuur terzake binnen 14 dagen ter bekrachtiging bij de wet dienen voorgelegd te worden bij de Staten-Generaal. Zo hebben we af en toe weer een ontmoeting met minister Fievez, die zich steeds een prettige causeur toont achter de ministerstafel. Dit keer beantwoordde Z. Exc. allereerst diverse vragen, hem door de heer Hooy (KVP) gesteld inzake broederdienst. De vrijstel lingen zijn vroeger altijd uit de overschotten der contingenten verleend geworden, zodat zij in 1938 haar betekenis hadden ver loren. Thans zijn er verschillende groepen met overschotten, wat de zaak niet eenvoudiger maakt; des niettemin zijn we zo ver, dat in elk geval niet meer dan 3 zoons uit hetzelfde gezin behoeven te dienen. En ten gerieve van de grote gezinnen verklaarde de mi nister zich nu bereid: le bij een tweede zoon uit eenzelfde bedrijf elk geval op eigen mérites te zul len beoordelen; 2e bij een derde zoon uitstel te zullen verlenen, totdat de eerste der beide anderen met groot verlof zal zijn gezon den. Het denkbeeld van de heer Hooy om broeders van gesneuvel den (ook van verzetslieden) van de dienst vrij te stellen, zal Z. Exc. met grote sympathie bekij ken, met het oog op de conse quentie. De kostwinnersvergoeding is opnieuw in onderzoek, waarbij ook met de kindertoeslag reke ning wordt gehouden. Personen, geboren in een Ne derlands overzees gebiedsdeel zul len dit in antwoord aan de heer Logemann als buitengewoon dienstplichtige worden be schouwd tot hun positie bij de algehele herziening der dienst plichtwet definitief is geregeld. Het ontwerp werd z.h.s. goed gekeurd. natuurlijk met aanteke ning van de tegenstem der com munisten. L. H. Naar aanleiding van een be richt in sommige dagbladen, dat de oogoperatie van Prinses Marij ke reeds zou hebben plaats gehad, verzoekt men ons mede te delen, dat de behandeling van het Prin sesje nog geruime tijd in besiag zal nemen en het niet doenlijk is. het gehele beloop van het gene zingsproces stap voor stap door persberichten te doen volgen. Te gewenster tijd zal officieel me dedeling worden gedaan over het verdere beloop, dat zich tot nu toe zeer gunstig laat aanzien. H.H. K.K. H.H. betuigen hun hartelijke dank voor de veie blij ken van medeleven, welke zij van zovele zijden mochten ontvangen. Reuter seint uit Boedapest Voor het gerechtshof der Hongaarse hoofdstad is gisteren de zaak be handeld van Tubor Ham, een af gevaardigde van de partij der kleine boeren, een van de 43 Hon garen, die van militaire samen zwering tegen de regering zijn aangeklaagd. Volgens een tijdens het proces voorgelezen verklaring van be klaagde hebben de Hongaarse ex- premier Nagy en andere leden van de partij der kleine boeren gepoogd, een ondergronds leger te vormen, Tfldens het kruisverhoor ver klaarde Ham echter, dat hij geen verantwoording op zich neemt voor onjuistheden, in de ze schriftelijke verklaring, daar hij in de gevangenis zó slecht behandeld is, dat hij niet weet, wat hij ondertekend heeft. Ten gevolge van de ondergane be handeling was hij bijna een week buiten bewustzijn. In de Hongaarse nationale ver gadering hebben leden van de op positie het kabinet ervan beschul digd, buiten de grondwet om ge handeld te hebben door niet eerst in de vergadering om een votum van vertrouwen verzocht te neb ben, alvorens zich volledige be voegdheden toe te eigenen. Ook de voorzitter der vergade ring zou in strijd met de grondwet gehandeld hebben door verleden week Donderdag het debat te sluiten, voordat het kabinet om een votum van vertrouwen ver zocht had. Het zal nog ivel een tiental jaren duren, alvorens de Cunera-toren te Rhenen in zijn oude luister zal zijn hersteld. Met de restauratie van de kerk is men reeds een eind gevorderd (Van onze Wecnse correspondent) Toen de vredesconferentie in Moskou, afgezien van andore tegenslagen, na zes en halve week beraadslaging Haar laatste zitting hield, zonder tot een definitief resultaat te komen aangaande een staatsverdrag met Oostenrijk, wierp Molotof een reddingboei uit naar de drenkeling, die hij zelf in het water geworpen had, in de vorm van een plan voor een viermogendhedeneonfe: entie, welke de twee pun ten, waarin geen overeenstemming kon worden bereikt, namelijk punt 35, betreffende het Duitse eigendom in Oostenrijk en punt 42 over het geallieerde bezit in dit land, nader zou onderzoeken, als voorbereidend werk voor de volgende ministerconferentie in Londen, November 1917. Nauwelijks drie weken, nadat persfotografen op het vliegveld 1 bij Moskou de met vlaggen ver- sierde vliegtuigen van de ver- j trekkende ministers de startbaan hadden zien afrennen, stonden zij dus weer met gespannen sluiters voor het gebouw van de geallieer de contröleraad in het hartje van Wenen, om de aankomende leden van de commissie onder schot te nemen. Op 12 Mei ving de commissie haar werkzaamheden aan. Nu, na een maand onderhandelen, is men nog niet gekomen tot een vast stellen van de agenda. Het com muniqué van iedere avond is altijd even hoopvol voor resul taten, die de volgende dag be reikt zullen worden, maar in zijn schijnbaar altijd slapeloze nach ten'vindt Nowikof altijd weer op nieuw een haar in de soep en beginnen de onderhandelingen Qe volgende morgen weer op nieuwe fundamenten. Tijdens de twee jaren bezetting ht bben de Russen controle ge kregen over 189 grotere bedrijven in hun bezettingszone, die zij zonder veel vorm van proces tot Duits eigendom verklaard hebben. Het grootste van deze bedrijven is het olieveld bij Zistersdorf, dat over het productiejaar 1946 een opbrengst had tussen 800.000 en 1.200.000 ton ruwe olie. Preciese cijfers zijn niet bekend, daar de Russen in het gehele gebied er omheen een Oosterse geheimzin nigheid aan de dag leggen. De zelfde experts, die bovenstaande cijfers ruw geschat hebben, ver klaarden eveneens, dat er een ce- tastrophale roofbouw gepleegd wordt en dat de productie nor maal nooit de 200.000 ton per jaar te boven zou mogen gaan. De aandelen van de petroleumvelden waren voor de oorlog voor meer dan 70 pet. in Amerikaanse en Canadese handen, zodat de Rus sen wel alle zeilen zullen moeten bijzetten, om dit schip in veilige haven te brengen. Zoals dus b\j dit grote bedrijf het Duits bezit twijfelachtig is (Duits bezit werd het bü het uitbreken van de oorlog), staat ook bij vele andere bedrijven 't Duitse eigenaarschap niet zo zonder meer vast. Men had bij de onderhandelingen in Wenen nu tot het vormen van een sub commissie van experts willen komen, die vakkundig elk ge val afzonderlijk zouden onder zoeken. Elk verzoek in die richting is echter tot nu toe systematisch door de Russen getorpedeerd. Het heeft er alle srhijn van, dat zij bang zijn voor het open baar worden van de feiten. Toen Mac Clark, tot voor kort Amerikaans opperbevelhebber in Oostenrijk, na Moskou verklaar de, dat „een goed Staatsverdrag later oneindig veel beter was dan een slecht staatsverdrag onmid dellijk" onderdrukte hij met deze Delphische uitspraak een golf van pessimisme. En toen de commis sie bijeenkwam, zou men bijna van een optimistische sfeer in Wenen hebben kunnen spreken, ais niet op de eerste dag de beste al gebleken was, dat het vertrou wen in het welslagen van de com missie van Engelse zijde niet bij zonder hoog werd aangeslagen. Sir George Rendel, de Engelse gedelegeerde bleek zijn werk zaamheden in Londen de eerste veertien dagen belangrijker te vinden en liet het werk doen door de diplomatieke vertegenwoordi ger. Het feit, dat de ronde tafel, waaraan over zijn lot gesproken werd, nu midden in Wenen stond, behield nog wel enkele dagen zijn bekoring voor de doorsnee-Wener. Het gezicht van het Paleis, met de internationale schildwachten ervoor, waar iedere Wener min stens eenmaal per dag voorbij komt, had een soort van lotsver bondenheid met de beraadslagen- den doen ontstaan, iets wat de Oostenrijker tijdens de Moskou- conferentie nooit gekend had, waar hij vertegenwoordigd was geweest door een onooglijk kleine delegatie, die, zoals hij zelf kon uitrekenen, 716 van de 720 uur op haar hotelkamers had doorge bracht. De „man in the street" krijgt nu echter na vier weken vergeef se onderhandelingen de vaste idee, tussen de raderen van de internationale moeilijkheden ge komen te zijn. En dit heeft voor hem, zoals men zich kan voor stellen, absoluut geen bekoring. Aan de beoefenaren van een be roep worden tegenwoordig zware eisen gesteld. Er is theoretische en practische kennis nodig om met succes in een beroep werk zaam te zijn. Er wordt gevraagd naar kennis en kunde, naar op leiding en diploma's, naar be kwaamheid en vaardigheid. Maar voor het allerbelangrijk ste beroep in de samenleving, het beroep, waarvan geluk en wel vaart van de gehele maatschappij afhangen, worden bijna of in het geheel geen eisen gesteld. Dat is het beroep van huisvrouw en moeder. Hoevele meisjes zijn er niet, die na een Mulo, een &J3.S., een ly ceum of gymnasium te hebben bezocht, een betrekking in het be drijfsleven gaan vervullen. Na enkele jaren treden veler hunner in het huwelijk, geheel onvoorbe reid op de moeilijke en uiterst verantwoordelijke taak, welke hun wacht. In het gunstigste ge val volgen zij een kook- en naai cursus van enkele maanden en worden dan geacht in staat te zijn, een huishouding te besturen, een man te verzorgen, kinderen op te voeden. Maar ook de meis jes. die om welke reden ook on gehuwd blijven, zijn in vele ge vallen op zichzelf aangewezen, moeten voor zichzelf zorgen en haar eigen huishouding doen. Ook voor hen is het van belang, dat zij enige huishoudelijke kennis ver garen. Een huishoudelijke opleiding voor meisjes, die meer uitgebreid of middelbaar onderwijs hebben genoten, bestond tot nog toe vrij wel niet. Thans echter zal in deze leemte worden voorzien en van September a.s. af zal aan alle scholen voor Nijverheidsopderwijs een speciale éénjarige ilgemene huishoudelijke opleiding* worden gegeven, welke men slechts kan volgen, als men minstens in het bezit is van een Mulo-diploma A, een diploma 3-jarige H.B.S. of een daarmee gelijkstaande opleiding heeft gehad. Daartoe is het tot nog toe be staande onderwijs tot opleiding voor de Nijverheidsakte Na, dat tot nog toe bestond uit een voor opleiding van twee jaar en een opleiding van nogmaals twee jaar gereorganiseerd. Van September af zal dit onderwijs bestaan uit een éénjarige algemene huishou delijke opleiding, gevolgd voor de meisjes, die de Nijverheids akte Na willen behalen door een 3-jarige cursus. Intussen wordt aan allen, die de één jarige cursus met goed gevolg hebben doorlopen, een diploma uitgereikt. De leervakken zijn o.a. cos- tuum- en lingerienaaien en knip pen, verstellen. stofversieren, tekenen, huishoudkunde, wasbe- handeling, koken, dekken en die nen, voedings- en receptenleer, natuur- en scheikunde, gezond heidsleer, verbandleer, admini stratie, woninginrichting, opvoed kunde, zingen en gymnastiek. Op het eerste gezicht lijkt dit een vrij overladen programma voor een éénjarige cursus, doch vele vak ken grijpen in elkaar, terwijl de stof uiteraard slechts summier wordt behandeld. Deze éénjarige opleiding is van zeer groot belang en zou eigenlijk door iedere leerling na het ver laten van Mulo, H.B.S. of lyceum moeten worden gevolgd. Een meisje, dat in het bezit is van het diploma van deze cursus zal haar hele leven profijt kunnen trekken van het genoten onderwijs. Het ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, dat alle uit plastic en gummi-sheet ver vaardigde kleding, voorzover' daarin niet meer textiel of tex- tielvervangende weefsels zijn ver werkt dan ten hoogste 5 pCt. van het gewicht of de oppervlakte, voortaan zonder in ontvangstne ming van textielpunten dient te worden verkocht en afgeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor gegummeerde kleding of weefsels. Het Franse kabinet heeft heden het FransBritse alliantie-ver drag, in Maart j.l. te Duinkerken door Bevin en Bidault onderte kend, geratificeerd. Er is mede gedeeld, dat Bidault, waarschijn lijk onmiddellijk na Bevin's terug keer naar Londen, eveneens naar de Britse hoofdstad zal gaan voor de formele uitwisseling van de ratificaties. De staking van zeelieden aan de Amerikaanse oostkust, waar door de uitvoer van goederen naar Europa dreigde te worden opgehouden, is heden geëindigd. De onderminister van arbeid, Gibson, deelde mede, dat deze re geling gebaseerd is op loonsver hoging van vijf procent voor de 110.000 leden van de drie vakver enigingen van zeelieden. Alle an dere bepalingen van het huidige contract zullen nog een jaar lang van kracht blijven. Minister Giolen bracht een bezoek aan het Openluchtmuseum te Arnhem. Op de Oud-Hollandse brug, van links naar rechts: De heer Meihuizen Minister Gieten M. J, K. v. d. Haagen, chef afd. O.K.JV. en de burgemeester van Arnhem De Britse minister van oorlog, Bellenger, heeft gisteren in het Lagerhuis zijn dank betuigd „we gens het edelmoedige aanbod van de burgemeester van Nijmegen", die zich bereid heeft verklaard te zorgen voor kosteloos vervoer van de Ned. grens naar zijn stad van familieleden van Britse soldaten, die te Nijmegen zijn begraven. Voor het tijdvak van 22 Juni t/m 5 Juli zijn de volgende bonnen aan gewezen Bonkaarten Ka, Kb, Ke 707 (serie F). F-01 Brood: 800 gram brood. F-02 Brood: 400 gram brood F-01 Boter: 125 gram boter. F-01: Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. F-01 Melk: 4 liter melk. F-03, F-05 Melk: 7 liter melk. F-OB Melk: 1 ei# F-OI Vleeseh: 100 gram vlees. F-02 Vleeseh: 200 gram vlees. F-01 Algemeen: 200 gram kaas. F-02 Algemeen: 100 gram bloem 01 zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). F-03 Algemeen: 125 gram koffie. F-04 Algemeen: 50 gram thee F-01 Reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet F-03 Reserve: 1600 gram brood F-04 Reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet F-06 Reserve: 800 gram brood. F-07 Reserve: 125 gram boter. Bonkaarten Kil. Ke 707 (serie H F-ll Brood: 800 gram brood. F-ll Boler: 250 gram boter. F-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. F-13, F-15 Melk: 12 liter meik. F-ll| F-12 Vleeseh: 100 gram vlees. F-ll'Algemeen: 100 gram kaas. F-12 Algemeen: 1 ei. F-13 Reserve: 800 gram brood F-14 Reserve: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rüst bereid). F-16 Reserve: 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) of zelfr. bakmeel. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 707. F-21 Brood: 800 gram brood F-21 Boter: 250 gram boter F-22 Bo'er: 250 gram margarine of 200 gram vet F-21 Melk: 5 liter melk. F-21 Vleeseh: 300 gram vlees. F-22 Vleeseh: 100 gram vlees. F-21 Kaas: 200 gram kaas. F-21 Eieren: 5 eieren. Op 26 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker cacao, versnaperingen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van de serie E kunnen worden vernie- tigd. Frankrijk en Engeland zijn te Tarijs overeengekomen 'n Euro pese economische commissie bij een te roepen, om, in antwoord op het aanbod van Marshall een alles omvattend herstel- en we- deropbouw-program voor Euro pa op te stellen, meldt de Fran se minister van voorlichting. Naar uit betrouwbare bron te Londen vernomen wordt heb ben beide landen Stalin ver zocht zich bij de besprekingen aan te sluiten, zodat de uitno digingen tot bedoelde Europese commissie mede van de Sovjet- Unie zouden uitgaan. Volgens een communiqué van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken hebben Bevin en Bidault besloten, aan Molotof voor te stellen, dat in de loop van de volgende week de drie ministers elkaar zullen ontmoe ten. Dit communiqué luidde: Bevin en Bidault zijn van me ning, dat de uitvoering van het plan-Marschall noodzakelijk is voor Europa, maar evenzeer dat het geen vruchten kan dragen, in dien de landen van Europa hun uiterste krachten niet inspannen om weer de hulpbronnen te ont wikkelen, die zij vóór de oorlog in grote mate produceerden en waarvan zij thans het grootste deel, uit Amerika moeten impor teren. Zij zijn voorts van mening, dat de economische toestand van Europa de snelle opstelling van programs door alle landen, d>e bereid zijn. deel te nemen aan de actie, noodzakelijk maakt. Met het oog op de uiterste urgentie van de te nemen initiatieven, hebben Bidault en Bevin besloten aan Molotof voor te stellen, dat er in de week beginnende 23 Juni, een bijeenkomst van de drie ministers zal plaats hebben, op een nader overeen te komen plaats." De commissie, tot welker vor ming op voorstel van Frankrijk werd besloten, zal een aantal sub commissies hebben, elk met een afzonderlijke taak: vervoer, le vensmiddelenvoorziening energie en staal ijzer en machinerieën, steenkool enz. Het schijnt de be doeling. dat de commissie werken zal „in het kader" van de econo mische commissie voor Europa, die reeds op instigatie der V. N. te Genève werkzaam is. Intussen maakt 'n communiqué, uitgegeven na afloop der bespre kingen. van het instellen ener commissie geen melding. Er zou alleen over deze procedure van gedachten gewisseld zijn. Het wachten is trouwens op het antwoord van Moskou. Volgens het Franse dagblad „Le Monde dat vaak de zienswijze van het Franse ministerie van buitenland se zaken weergeeft, zou deelne ming van de Sovjet-Unie aan het plan van Marshall op bepaalde punten een wijziging in haar po litiek noodzakelijk maken, zodat geen verbazing wekt, dat Moskou aarzelt een beslissing te nemen. „Indien de Sovjet-Unie de steen kool uit Duitsland samen zou voegen met die van de andere Europese landen, zou zij in Duits land haar politiek van isolatie op geven en toestemmen in fusie van de vier zones", aldus het blad. Naar Reuter nog uit Parijs seint, is generaal Catroux, de Franse ambassadeur te Moskou, die op vacantie in Cannes ver toeft, gisteravond dringend naar Parijs ontboden, om onverwijld naar Moskou terug te keren. Hij zal reeds b"dcn naar zijn post vertrekken en Zaterdag in Mos kou aankomen. Er was druk beraad van par tijen en parlementaire groepen te Rome gisteren naar aanlei ding van het besluit van presi dent Enrico de Nicola om af te treden. Op aandringen der re gering heeft de president ten slotte toegezegd, zijn aftreden uit te stellen tot een opvolger is gekozen. De situatie wordt uitermate moeilijk geacht, wijl er nog geen procedure voor de verkiezing van een nieuwe president is vastge legd en het nauwelijks zeventien dagen oude kabinet van Alcide de Gasperi geen dag zeker is van zijn bestaan. Niemand immtvs kan voorspellen, hoe de stemming over het vertrouwensvotum, dat dezer dagen aan de constituante zal worden voorgelegd, zal uitval len. Het demissie-besluit van de president kwam dan ook wel zeer ongelegen en zijn toezegging, om niet heen te gaan vóór zijn op volger is gekozen, bracht maar weinig ontspanning in de crisis atmosfeer. Intussen wordt naarstig naar die opvolger gezocht. De meest genoemde namen zijn weer die van Francesco Nitti, Vittorio Or lando en Ivanoe Bonomi, allen oud-minister-presidenten, welke ook bij de vorige presidentskeuze op de nominatie stonden. De burgemeester van Voorhout heeft met de kleine bloembollen- kwekers, wier bedrijf in deze tijd ternauwernood of in het geheel niet lonend is, overleg gepleegd inzake de mogelijkheid met deze bedrijven het fokken van kalkoe nen te combineren. De kalkoenen hebben een belangrijke export waarde. De fokkerij hiervan zou de bedriiven een sterke financiële steun geven. Jn het Zuiderpark te s-Gravenhage iverd de generale repetitie gehouden van het openluchtspel dat in Lanteren ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Aed. Rode Kruis zal worden opgevoerd. Richard Flink, de regisseurin gesprek met de hoofdrolspelers: luiks Jan v. d. Linden, Richard Flink en Mieke FlinkV erstraete

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1