Nieuws uit Stad en Omtrek Van Latijnse School tot Gymnasium OLIE in de grond te Nootdorp R Transitoverkeer met Duitsland zal Rijnvaart doen opleven A.R. en C.H. over situatie in Indië Afgodsbeeldje BIM IN HYPNOSE ONDER NUL Eerste boringen hadden geent resultaat ADIO programma DONDERDAG 19 JUNI 1947 PAGINA 3 N-V. VERENIGDE GLAS FABRIEKEN INENTING TEGEN DIFHTHERIE wegafsluiting burgerlijke stand R. K. SCHIED. MANNEN- KOOR „ST. GAECILIA" RECLASSERINGSDAG SPEELWERK GROTE TOREN DE KEGELKAMPIOEN SCHAPPEN VLAARDINGEN BIJ 'N EX-DONKEYMAN DIE NU BAAS IS OVER 500 mAn GUNSTIG RESULTAAT DER BESPREKINGEN VERWACHT NIEUWE ADJ.-DIRECTEUR POSTKANTOOR HOUDING P. v. d. A. GELAAKT EXDIRECTEUR G.A.B. VAN ROTTERDAM VOOR TRIBUNAAL LAATSTE UITSPRAKEN in Postkantoordiefstal Drie vrijspraken ROTTERDAM ACHTELOOS ARTIST En actieve politie EEN KOENE SPRONG 2. Slaap zacht, agent DE WACHT IS OP MACHINES Geen olie-fontein KERSENSTRUD HET GAAT RUSTIG DOOR VERKEERSKNOOPJES Het JL zilveren Leivis Allen Browne „WATERWEGSPEL" als grote manifestatie „De Waterweg heroverd VERDRONKEN ZEE LIEDEN OPGEHAALD BINNENL VRACHTEN- MARKT Mr. Willem Pietersz. Carpentier, de vierde rector van onze Latijnse school, heeft van 1 November 1599 tot aan zijn overlijden, 23 April 1608 het bestuur gevoerd. Hij werd daarbij allereerst ter zijde gestaan door de ondermeester Roelant Ma- thijsz., een „jonckgezelle", die bij resolutie van de Vroedschappen van 13 Mei 1600 door het College van Curatoren voor de tijd van een jaar werd aangenomen, ingaande 1 Mei 1600. Hij zou daarvoor als salaris uit de stadskas genieten 140 gulden per jaar in vier ter mijnen uit te betalen. Ook zou hij des winters avondschool houden, waarvan de opbrengst voor de ene helft aan de rector en voor de andere helft aan hem zelf zou komen. Uit het bestuur van rector Car pentier valt weinig bijzonders te vermelden, dan dat hij bij resolutie van de Vroedschap van 11 October 1604 in zijn bestuur werd geconti nueerd. Zijn ondermeester wordt in 1605 door een ander vervangen: Leonard Conincxbergen, die bij resolutie van de Vroedschap van 21 November 1605 voor de tijd van twee jaren wordt aangenomen, ingaande 1 Januari 1606 tegen een jaarwedde van 140 gulden ln vier termijnen, te betalen, met conditie, dat als hij zich in zijn ambt kwijt tot „contentemente vande Regierderen deser Steede", hij een redelijke verhoging voor het tweede jaar zou ontvangen. Maar reeds na een jaar verliet de ondermeester deze stad, aldus de resolutie van de Vroedschap van 29 Januari 1607, waarbij tevens werd bepaald, dat men betreffen de „d'aenneminge vanden Rector", wiens tijd de le Mei kwam te ex pireren, men „in bedencken" zou houden, wat men te dien op zichte zou doen. Inmiddels kwam een andere ondermeester zich aan melden in de persoon van Thomas Sementarius. Na veel onderhande lingen en diliberatiën werd in de vergadering van de Vroedschap van 3 December 1607 het volgende besloten: „Is verstaen ende geresolveert, dat men den voorn. Rector (n.l. Willem Carpentier) sal aenseggen, dat men hem nyet langer in den voorsz. dienst (n.l. van Rector der Latijnse school) en sal continueren dan tot den eersten Meije eerst- comende ofte vuijterlijcken drie maenden daer nae". Thomas Se mentarius werd voor de tijd van een jaar als ondermeester aange nomen. Reeds voor dat de be stuurstijd van de Rector Carpen tier om was, stierf hij, en werd de 28e April 1608 op het Choor in de Grote Kerk begraven, na „twee posen beluijt" te zijn. Twee dagen na de begrafenis van Rector Carpentier, de 30e April 1608, kwamen de Vroed schappen bijeen om te beraadsla gen wat er ten opzichte van „dese Stedes Schoole" moest worden gedaan. Het is zo goed als zeker, dat de ondermeester Thomas Se mentarius tot Rector werd be noemd, hoewel ik zijn aanneming als zodanig niet heb kunnen ont dekken. Doch in de vergadering van de Vroedschappen van 1 Ja nuari 1609 werden de bepalingen besproken voor de aanneming van een ondermeester ten dienste van de Rector. Deze nieuwe onder meester, David van Hoogenhuijse, werd aangenomen voor een half jaar, en zou daarvoor 60 gulden ontvangen, te betalen in twee ter mijnen. Mocht hij na dat half jaar bewezen hebben, dat hij een goede leermeester was, dan zou hij wor den gecontinueerd en meer „gagie" ontvangen. Na een half jaar werd deze ondermeester reeds vervan gen door een ander in de persoon van Jan Hereboort, zoon van Mr. Adriaen Hereboort. Bij resolutie van de Vroedschap van 1 Juni 1609 werd genoemde Hereboort „tot ondermeester vande Latijnsche Schoole deser Stede" aangenomen voor de tijd van drie jaren „mits dat Burgemeesteren hem een half jaer sullen beproeven", ingaande 27 Juni 1609. Als salaris ontving hij 140 gulden in het jaar, in vier ter mijnen te betalen. In de vergadering der Vroed- In de heden gehouden jaarver gadering van de N.V. Verenigde Glasfabrieken werden de jaarstuk ken goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 De heer mr. H. L. Woltersom werd verkozen als commissaris. In de heden gehouden jaarver gadering van de N.V. Nationaal bezit van aandelen van de Ver enigde Glasfabrieken werden de jaarstukken goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 De heer C. J. A. van Lede werd herkozen als lid van de raad van beheer. Op Dinsdag 24 Juni des namid- dagps 4.30 bestaat voor inwoners van Kethel in het gemeentehuis aldaar weder gelegenheid tot in enting tegen diphtherie voor niet- schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder. De West-Frankelandsedijk, ter hoogte van de Spuisluis, zal op Vrijdag, 20 Juni a.S., van des morgens 5 tot des avonds 5 uur voor alle rgverkeer zijn afge sloten. GEBOREN: Anna J., d. van J. C. Beukers en J. M. van Alphen, Prof. Kam. Omneslaan 9: Trijntje W. H„ d. van C. I. van Nimwegen en T. N. Speksnijder, Boerhave- laan 1; Rita, d. van W. J. L. Boskeljon en B. A. Don, Dr. Noletstraat 1; Daniëlla B. J-, d. Van J. F. Bechthold en M. Hamer slag, Boerhavelaan 1; Maria, d. Van P. L. Verlinde en N. Blonk, yondellaan 22: Elisabeth, d. van W. Vermeer en C. Gonlag, Pot gieterstraat 28; Teunis A., z. van T. A. Prins en E. Mijnster, Nassaulaan 75; Augusta C., d. Van A. van Oudheusden en A. C. Schiller, Mariastraat 65: Derk, z. van P. J. Hamakers en J. M. Kloek, D. v. Wassenaarstraat 24; Anthony, z. van A. E. Prins en A S. Creutsburg, B. K.laan 255; ristiaan. z. van J. de Regt en J Aleman B. K.laan 255. OVERLEDEN: M. Vredenburg, 73 j. wed. van A. v. d. Heijden, Rotterd.dijk 58a, werd de aanneming van de Rector Thomas Sementarius besproken. Hij werd aangenomen voor de tijd van drie jaren, ingaande 11 Fe bruari 1611, tegen een jaarwedde van 250 gulden per jaar plus de schoolgelden. Uit deze resolutie blijkt tevens, dat aan de Latijnse School tevens nog een Duitse School was verbonden, hoewel over het onderwijzen van arme kinde ren niet wordt gerept. Het College van Curatoren werd bij het benoemen van een onder meester voor de Latijnse School niet alleen geraadpleegd, maar nam aan. de benoeming deel, Dit blijkt uit de resolutie van de heren Vroedschappen van 17 Sep tember 1614, waarbij wordt mede gedeeld, dat „Burgemeesteren en- de Curateurs vande Schole" op 17 September 1614 hebben aangeno men Jan Heijndricxz. Weijlant van Rotterdam „tot Ondermeester van de Latijnsche Schoole deser Stede' voor de tijd van twee jaren. In dit College kwam een kleine verande ring door het overlijden van Jan Willemsz. van Haerlem. die de 15e Januari 1616 in de Grote Kerk werd begraven „nae drye poosen beluyt" te zijn. Zijn plaats werd aangevuld door Burgemeester Scherp). Op 16 September 1619 kwamen de heren Vroedschappen in ver gadering bijeen, om allereerst een request te bespreken van de heer Dammasius Pietersz. Couwenho- ven, die verzoekt met het Retor schap begiftigd te mogen worden; vervolgens een request van de heer Jan Harborts, een Franse schoolmeester. Beide requesten werden in bedenken gehouden, en aan heren Burgemeesteren gelast dienaangaande „metten predican- ten te communiceren, ende de Suppliant Couwenhoven eens te doen examineren". Over zijn aanneming als Rector in een volgend artikel. L. A. ABMA. Op de 1.1. gehouden vergadering is het bestuur van St. Caecilia als volgt samengesteld: le voorzitter T. J. Gunneweg; le secretaris E. A. Th. de Groot, Burg. Knappertlaan 193b; 2e secretaris B. W. H. Riikuiter; le penningmeester J. J. D. van Et- ten; 2e penningmeester W. Wuis- man; alg. secundus J. W. Eiken broek; bibliothecaris B. M. Schoen- makers. Alle R. K. zangers worden er op attent gemaakt, dat „St. Cae cilia" onder leiding van de heer W. de Rooij, iedere Vrijdag in de R. K. Volksbond repeteert. Mocht u nog niet tot de bijna honderd leden van ons R. K. mannenkoor behoren, dan Wordt u a.s. Vrijdag 8 uur verwacht. Het plaatselijk comité van uit voering Nationale Reclasserings- dag deelt mede, dat de opbrengst der collecte op 7 Juni j.l. ge houden, heeft bedragen 1459,15. Tevens hebben enige ijverige collectanten onder leiding van de heer Brunt in Kethel gecollec teerd, waarvan de opbrengst be droeg 50,56. Aan alle medewerkers(sters) aan dit móole resultaat onze hartelijke dank. Op de speeltrommel is nieuwe muziek geplaatst, zodat de vol gende wijsjes worden gespeeld: op het hele uur: „Holland is niet oud geworden" en op het halve uur: „Hij die geen liedje zingen kan, die moet er maar eentje fluiten". Op de geschaafde banen van de „Kroon" zijn gisteravond de kegelwedstrijden begonnen voor vijf- en drietallen en om het per soonlijk kampioenschap van Schiedam, georganiseerd door het Schiedamse kegelcomité. De voor zitter, de heer H. J. Scheffers, sprak een kort openingswoord, waarin hjj zei, dat de Schiedamse kegelaars gewend waren aan de holle banen, maar nu voor het feit waren geplaatst te moeten gooien op geschaafde vlakke ba nen. Dat zal wel moeilijkheden opleveren, maar na goede oefening zouden de Schiedamse kegelaars buiten Schiedam meer gaan pres teren dan de laatste tijd het ge val was geweest. De stand na de eerste avond was: Vijftallen: 1. De Krans 282; 2. Poedelaars 279; 3. Tous les neufs 272. Drietallen: 1. Tous les neufs 194; 2. Poedelaars 164; 3. De Krans 159. Kampioenschap: 1. Mainster 72; 2. Hille 71. Vanavond worden de wedstrij den voortgezet. PLANNEN VACANTIEWEEK. Vanwege de „Vlaardingse Ge meenschap" werd onder leiding van wethouder H. K. van Minnen een vergadering gehouden, in welke burgemeester mr. J. Heus- dens een inleiding hield om te komen tot het organiseren van een vacantieweek, waardoor de velen, die over vacantie beschik ken, doch niet weten, hoe deze vacantie nuttig en aangenaam te besteden, een gepast programma kunnen vinden in de eigen ge meente. Zowel voor de jeugd als voor de volwassenen zal een zeer gevarieerd programma worden opgesteld en nader uitgewerkt. GESLAAGD. Te Leiden slaagde voor het candiaaats-examen geneeskunde de heer A. F. Weiland, alhier. Havenwerk Is zwaar werk en alleen de harde sjouwers kun nen zich staande houden. En treft men er dan een keiharde sjouwer tussen, dan komt de gedachte in je hoofd op: „Al, die moeten we eens in de gaten houden. Eens kijken hoever, die man het schopt". Zo'n man is de oude J. W. Junius, een ke rel met ontembare wilskracht en onverwoestbare energie en hij heeft het een eind geschopt. Vraag maar bij Wilton, vraag maar in de havens, vraag maar aan de bemanning van 90 pet. der binnenkomende Amerikaanse schepen en ze zullen zeggen: „Junius? Nou, of ik die ken". En bij zijn loopbaan zinkt de klassieke Amerikaanse kranten jongen in het niet. Op 14-jarige leeftijd reed hij al op vrachtvaar ders over de zilte baren en ont ving hij de eerste klappen, welke hem hardden. Toen hij 26 jaar was, werd hij al bestuurder van zfjn organisatie en met een glun der lachje kan hij smakelijk ver tellen over het herstellen van orde op de dikwijls roerige ver gaderingen. Dat de voorzittersha mer dan wel eens met kracht op een hoofd, in plaats van op de tafel belandde is maar een bijkom stigheid. Toen de oude Junius 37 was in 1922 trok een ander leven hem en met 1 roeiboot en 4 a 5 man personeel voer hij schip na schip af, om het schoonmaken van de ketels, de püpen en de ruimen te krijgen. Zijn prijs was niet te laag, maar zijn werk was prima en allengs beet hij zich door de zware concurrentie heen. En nu stuiven zijn 10 moderne vaar tuigen door de havens, staan ca. 500 arbeiders onder zijn comman do en is zijn werk in menig op zicht voor vele schepen een aanleiding, om zich in Rotterdam even te laten „scheren en knip pen". Hij heeft het nu zelfs zo druk, dat hij een order van drie kwart millioen kon laten lopen, omdat er te veel drukte bij werd gemaakt. Wie denkt, dat dit zijn grootste triomf was, vergist zich toch. Ook het in de loop van de tijden ver diende geld, weegt niet het zwaarst. Neen, het meest laat hij zich er op voorstaan, dat bij zijn arbeiders in al die vijf en twintig jaar geen enkel dodelijk of zeer ernstig ongeval is gebeurd. Deze Gisteren hebben de 100 Drentse hinderen, die momenteel in Rotterdam vertoeven, het stadhuis bezichtigd. Dat er voor elk geen stoel was, vonden zij niet erg en op de grond gezeten genoten zij van de aangeboden verfrissingen. Bedrijvigheid van thans slechts een tijdelijke Er is gedurende de laatste weken enige opleving te bespeu ren in het verkeer op de Rijn via Rotterdam, welke opleving niet alleen het gevolg is van voor Zwitserland bestemde transporten overzeese kolen, maar ook voor een groot deel van de Franse spoorwegstaking. Door deze sta king zjjn nl. goederen, welke nor maal via de Franse zeehavens gingen, thans tijdelijk over Rot terdam—Straatsburg vervoerd. Naar schatting heeft Rotterdam gedurende deze staking 80.000 ton van deze goederen te verwer- prestatie is in zijn branche nog nergens op de wereld volbracht. Zijn devies is dan ook „veilig heid voor alles" en zijn materiaal is altijd puik in orde. Wanneer wij de op 22 Juni a.s. jubilerende heer Junius aan het woord zouden laten, zou hij nog veel kunnen vertellen. Een schip van 10.000 ton, dat in 1% dag werd geschilderd, zijn kostelijke ervaringen met vreemde beman ningen, zijn inschrijving bij de afd. Kunstsmeden tijdens de be zetting zijn werk aan de Wes- terdam en Zuiderdam tijdens de oorlog, zijn personeel, ja, vooral zijn personeel. Uit zijn woorden komt imhiers steeds het uitste kende teamwork met zijn mannen naar voren en daaraan is dan ook een groot deel van het behaalde resultaat te danken. Ach ja, een self-made man behoef je niet al leen in Amerika te zoeken! Bij beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. is, te re kenen van 1 Juni 1947, de referen daris der P.T.T. H. J. Schouten aangewezen als adjunct-directeur van het postkantoor te Rotterdam. De heer Jan Schouten sprak Dinsdagavond op een vergadering van de Chr. Staatk. partij te Bata via over de huidige situatie. Hij zeide o.m., dat naar de mening der Anti-Revolutionairen en Chris- telijk-Historischen een voortzet ting der besprekingen slechts scha delijk, om niet te zeggen heilloze gevolgen te verwachten zijn. De Republiek immers is onmachtig en onwillig medewerking te verlenen aan een integrale uitvoering van Linggadjati. Over het advies zeide de heer Schouten, dat het ondenk baar zou zijn, dat de Ned.-Indische regering en de C.-G. zouden advi seren tot iets, dat in strijd zou zijn met het slot van de Nederlandse nota van 27 Mei, en dat het even min denkbaar zou zijn dat de slot alinea niet het standpunt van de Ned. regering zou weergeven De Republiek, gedragen door de revo- luitonnaire idee, ziet Linggadjati als een obstakel en dat maakt de Republiek ongeschikt voor het mede-samenwerken aan de uit voering van Linggadjati. „De rege ring behoort nu op grondslag van haar souvereiniteit te doen wat met de Republiek niet mogelijk blijkt te verwezenlijken", aldus spreker. Hij hoopte, dat de rege ring een beslissing zal nemen in overeenstemming met de behoef ten van deze tijd en met haar ver antwoordelijkheid voor de volken van Indië voor ogen. „Indien de Op dezelfde vergadering zeide de heer Bruins Slot in een be spreking over de resolutie van de Partijraad van de P. v. d. A.: „Op dit beslissende uur steekt een der partijen, waarop dit kabinet steunt de kop in het zand, nu zij blijft aandringen op een beleid dat naar ieders mening hier onmogelijk is en nu zij blijft vasthouden aan een politiek, die heeft gefaald", regering tot dat beleid besluit staan wij achter haar". ken gekregen, en hoewel de staking reeds beëindigd is, zullen er zeker nog 40.000 ton blijven nakomen. Uiteraard is wat deze transpor ten betreft de opleving slechts een zeer tijdelijke, die de moeilijk heden waarmee de Rijnvaart te kampen heeft niet opheft. In Rij'nvaartkringen te Rotterdam blijft men dan ook hopen op een geregelde toeneming van het transitoverkeer naar Duitsland. En daarom ook wordt in die krin gen met grote belangstelling uit gezien naar het verloop van de gisteren aangekondigde onder handelingen, welke eind Juni tus sen Amerikaanse en Nederlandss autoriteiten te Den Haag zullen worden gevoerd met betrekking tot de verscheping van voor Duitsland bestemde goederen uit Amerika, waarvan de omvang kan worden geschat op 50 k 60.000 ton per maand (tarwe en stukgoed). Hebben deze besprekingen een gunstig resultaat, -hetgeen ver wacht wordt, dan zal men, zo wordt ons medegedeeld, reeds in Juli - de eerste transporten tege moet kunnen zien. Reeds in Februari j.l. hadden te Den Haag onderhandelingen plaats over dezelfde aangelegen heid, doch toen bleef men steken op gebrek aan volledige gegevens. Thans zijn deze met medewerking van het bedrijfsleven verzameld en. zij zullen straks tot een nuttig gebruik dienen. Tenslotte vernemen wij, dat wanneer de besprekingen tot een goed resultaat zijn geleid, de regering een figuur zal scheppen die voor een redelijke en eerlijke verdeling der transporten (de particuliere schippers en de rede rijen liggen in felle concurrentie strijd) op de Rijn zal zorg dragen. De 34-jarige L. Fokkema, die in de oorlogsjaren tot 1943 direc teur van het gewestelijke arbeids bureau in Leeuwarden \vas ge weest en daarna dezelfde functie ln Rotterdam had bekleed, stond gisteren voor het tribunaal te Rotterdam terecht. Hij zou zich in die functies ten zeerste hebben ingespannen om in 't voordeel van de bezetter arbeidskrachten haar Duitsland te zenden, terwijl hij zijn bijzondere aandacht gewijd had aan die arbeiders, die met verlof of op 'n andere manier uit Duitschland terugkwamen. Dezen- zou hij briefjes gestuurd hebben om hen aan te sporen weer naar Duitsland terug te gaan, hetgeen door F. ook .werd toegegeven. Dit was echter, zoals F. ver klaarde, op gezag van de „Fach- berater" geschied, terwijl hij ver der gehandeld had naar instruc ties van het departement van Sociale Zaken. De briefjes be> schouwde hij als 'n waarschuwing voor de arbeiders, zodat zij zich tijdig in veiligheid konden stellen. F. verklaarde overigens slechts tot taak te hebben gehad te be oordelen, wie der teruggekomen arbeiders in de termen voor een steunregeling viel. Hij meende zijn Nederlandse plicht ten volle vervuld te hebben. Enige getuigen legden gunstige verklaringen af. Getuige van der Valk, ambtenaar bij het departement van Sociale Zaken, die een groot aantal ge- gevens over de diverse arbeids- bureaux had verzameld, betref fende het percentage uitgezonden arbeiders, meende dat F. zich niet ongunstig had onderscheiden van andere directeuren en dat van het standpunt der bijzondere rechts pleging gezien, volstaan kon wor den met een berisping. Het tribunaal zal 30 Juni uit spraak doen. De meervoudige strafkamer te Rotterdam deed hedenmorgen uit' spraak in nog enkele zaken, waar. bij berovers van het postkantoor te Rotterdam hadden terecht ge staan. De portier B. M. werd voor de interne beroving vrijgesproken, daar het hof het wettig bewijs niet geleverd achtte. Ook de vrouw F. S., die goede sier van het geld zou hebben gemaakt, werd om dezelfde redenen in vrijheid ge steld. Een zelfde oordeel hoorde de ambtenaar C. A. L. over zich vellen. Er vielen echter toch nog enkele stevige straffen. A. J. v. B., alias „de Mokummer" kreeg twee en een half jaar hechtenis, zonder aftrek. Hij heeft al die tijd n.l. niet in voorhechtenis gezeten, doch zat reeds voor een ander geval. De portier B. M. kwam er in de tweede zaak trouwens evenmin erg gemakkelijk af. Zijn aandeel in dit geval stond nl. onomstote lijk vast en hij werd dan ook ver oordeeld tot drie en een half jaar, met aftrek van voorarrest. De Amsterdamse schilder en tekenaar B. v. Vlijmen, die doende is het herstel van de Rotterdamse haven in beeld te brengen, heeft gisteren, zij het op aangename wijze, kennis gemaakt met de Rot terdamse politie. Hij was Dinsdag avond laat uit Amsterdam in de Maasstad gearriveerd en had zijn auto gestald in de tuin van net Parkhotel, waar hij logeert. Toen hij Woensdagochtend wilde weg rijden, bemerkte hij tot zijn grote schrik, dat een splinternieuwe schrijfmachine, die hij in wel wat al te groot vertrouwen in de on afgesloten auto had achtergelaten, was verdwenen. Hij stelde zien onmiddellijk in verbinding met het hoofdbureau van politie, maar was, wat het resultaat betrof, verre van optimistisch gestemd, v. V. rekende echter buiten de activiteit van de Rotterdamse po litie, want reeds gistermiddag kon hij zijn schrijfmachine van het bureau Bergsingel terughalen. Een surveillerende agent had in de nacht op de Schiekade een man met de schrijfmachine aangetrof fen en prompt ingerekend. Op de Prins Hendrikkade was de 8-jarige Th. W. H. gisterenavond om ca. 7 uur voor de woning aan het spelen. Het kind kwam daarbij te dicht bij de waterkant en viel in de Maas. De 13-jarige C. L. v. d. H., eveneens van de Pr. Hen drikkade, hoorde de plons, doch dacht dat er een steen in het wa ter werd gegooid. Hij zag echter plotseling een haardos boven het water uitkomen, bedacht zich geen ogenblik en dook het water in. Het drenkelingetje werd gegrepen en naar de kant gebracht, waar twee burgers redder en geredde op het droge haalden. Beiden mankeerden niets. Toen een politieagent in de kamer van commissaris Strik vraag binnenkwam, vond hij chef diep in slaap. Hij schudde hem heen en weer, want het was nog vroeg in de morgen en de com missaris placht nooit vóór half 4 's middags zijn natuurlijke dutje te doen. „Wordt wakker, commissaris", riep de agent ongerust. „Slaap zacht, agent", klonk de grafstem van Wicked en toen de agent zich omdraaide, was hij verloren. De agent geeuwde en zakte onderuit. Niet beter ver ging het de overige politieman nen. Wicked had nu zijn eigen kracht ontdekt. Wanneer hij op een bepaalde wijze zijn ogen half toekneep en keek, was geen menselijk wezen tegen zijn blik bestand. Zo bevrijdde zich de snode Wicked uit het politie bureau. „Ik ben de grootmeester van de hypnose", riep hij uit. Reeds meermalen is de vraag gesteld of er olie in de gremd zit bij Nootdorp. Voor de oorlog zijn er reeds enkele proefboringen ge daan en ook tijdens de bezetting heeft men geprobeerd of er iets van deze kostbare vloeistof te vinden zou zijn. Nu echter heeft ook de B.P.M. een aanval op de grond gedaan, maar tot nog toe zonder tastbaar resultaat. De eerste boringen zijn gestoten op drijfzand en nu is de wacht op andere machines, waarmede men betere resultaten hoopt te krijgen. Intussen zit men niet stil en is verder op weer gaan proberen, waarbij het in de bedoeling ligt de olielijn te vinden, die tot in Drente doorloopt. Wanneer men zo te weten komt, dat dichtbij huis er naar olie ge boord wordt, dan wil men daar toch graag eens iets meer van horen. Het allereerste wat men vraagt, als men hoort dat er mo menteel niet in Nootdorp geboord wordt, is of men dan de pogingen al heeft opgegeven. Dit blijkt niet het geval te zijn, en zoals we reeds schreven, het werk ligt er stil tot andere machines zijn aangekomen om het werk weer te hervatten. Op een vijftal plaatsen heeft men een 40 tot 50 meter buis de grond in ge dreven. Wanneer dat gebeurd was, werd een lading dynamiet onder in de buis tot ontploffing gebracht. Deze ladingen variëren van een half pond tot 2% pond toe. Met seismografen neemt men dan de reacties van de bodem waar, waaruit men de verschillen de gevolgtrekkingen kan maken. Hieruit kan ook worden opge maakt of er olie in de grond aan wezig is en op welke diepte, want hoewel er slechts tot op geringe diepte wordt geboord bij de proef nemingen. brengt de ontploffing toch de reactie te weeg van onge veer 4000 meter diepte. Dat deze methode doeltreffen der is, dan te gaan boren tot 4000 meter, in de hoop daar iets te vinden, spreekt voor zich zelf, want het blijft toch altijd moge lijk, dat men niets kan vinden, al wezen de voorlopige onderzoekin gen wel op de aanwezigheid van olie. Maar ook ai vindt men op een zekere plaats olie, dan is het nog niet gezegd, dat er toch ver der naar geboord zal worden. De dikte van de olielaag, die men aantreft zal uiteindelijk uitmaken of het de moeite loont een dure pompinstallatie te plaatsen en de andere kosten welke nu eenmaal aan elke winning van grondstof fen zijn verbonden. Want men gelooft niet, dat er in Nederland een oliebron zal wor den aangeboord, die uit zich zelf zal spuiten. Wanneer men weet dat de olie in Drente op ruim 2000 meter diepte wordt gewon nen, dan verwacht men deze el ders in het land wel op een diepere laag, maar toch in geen geval zoo dicht bij de oppervlakte, dat de olie als een fontein te voor schijn zal komen. Pompen zal dan het enige zrjn om de olie naar de oppervlakte te brengen. De gevolgen der boringen Een leek schrikt al terstond, wanneer hij hoort spreken over dynamiet-ontploffingen. Ons werd echter verzekerd, dat de ladingen, die tot springen werden gebracht, haast niet te horen waren. Wel zag men de grond bewegen, het geen in ons moerassig landje dan ook al gauw gebeurt. Water heb ben we hier ook genoeg en geen wonder is het dan ook, dat na zo'n ontploffing een straal water de lucht inspoot. Echter zijn in Nootdorp door deze boringen wel enkele percelen, waar dit gebeur de, verzakt, maar men moet er wat voor over hebben. Wat nu echter als er werkelijk olie wordt gevonden? Als men de boeken leest en de films aan schouwt, die over olieboringen spreken in Texas en dergelijke olierijke landen, dan krijgt men het idee, dat al wie wat met die olie te maken heeft, schatrijk wordt. Het land, waarop zo'n boortoren verschijnt, wordt tegen enorme sommen verkocht of de eigenaar trekt grote sommen van de opbrengst van de boorderij. Een en ander staat hier anders. De staat is eigenares van alle delfstoffen, die in de grond aan wezig is. Een landeigenaar, op wiens gebied dus olie zal worden gevonden, wordt er niet veel beter van. Zijn land, of zoveel als er nodig is om de olie te winnen, zal worden onteigend en al zal de man er dan niet armer van wor den, grote rijkdommen zal hjj er evenmin van krijgen. Het is dan een kwestie van een overeenkomst met een olie-maat schappij en de staat, om de olie te voorschijn te halen en een groot deel der revenuen komen dan in de schatkist. Een verdeling waar mede ons land beter gediend is, dan met een enkele multi-million- nair. Zover is men echter nog niet in Nootdorp. Zolang echter nog een kantoor van de B.P.M. te Nootdorp is gevestigd, zal men de hoop op winning van olie in dit dorp nog niet opgeveif Gisterenmiddag om 4 uur schaf ten twee vrouwen zich op de groentenmarkt op de Maashaven 2 kilo kersen aan. De koopman gaf echter maar even 500 gram te weinig en de vrouwen haalden er prompt een politieagent bij. Deze nam de houding aan, welke aan een procesverbaal voorafgaat en de teleurgestelde venter enter de daarop de politieagent. Tijdens de oploop, welke daarbij ontstond, ontfermden enige omstanders zich over de woedende lichtgewicht- koopman en brachten hem naar huis, waarna de rust terugkeerde. De politie verzoekt de beide vrou wen thans, zich aan het bureau Sandelingenplein te melden. Gisterenmorgen om ca. 11 uur heeft de politie een inval gedaan in een café aan het Noordplein op „vermoeden" van zwarte handel. Drie bezoekers werden in verze kerde bewaring gesteld. Het waren de 38-jarige N. M., die in het be zit was van 12 polshorloges en 25 schoenenbonnen, de 59-jarige W. S., die 6 paar Nylons onder zijn beheer had en de 39-jarige J. B., die 2 polshorloges niet kon ver bergen. Op het biljart vond de politie verder nog 5 paar dames kousen en 7 polshorloges. De ver liezers hebben zich niet gemeld! Dé 30-jarige L. P. T. heeft het gepresteerd zichzelf aan te rijden. Hij sloeg op het binnenplein bij de A.P.C. aan de Pelgrimstraat de motor van zijn auto aan, zonder dat de remmen en de versnelling vast stonden. De wagen zette zich dan ook in beweging en drukte T. tegen een andere auto op. Het slachtoffer moest met kneuzingen in beide bovenbenen in het zie kenhuis worden opgenomen. Aan de Schulpweg werd de 4-j. E. Z. aangereden door een motor rijwiel. Zij werd enkele meters verder tegen de straat geslingerd en liep een hoofdwond en verwon dingen aan de benen op. door 28). Dacht u soms, dat ik dat nog niet geprobeerd had? Nu, 't merk waardige iSt dat er inderdaad een gesprek met Kingsbury is aange vraagd. Mr. Stevenson wat ik u nu ga vertellen is niet minder dan een belangrijke onthulling Howard Griswold werd hedenmid- u ij w vanmorgen!) opgebeld vanuit het huis van Montieth. Het was een vrouwe stem, dus vermoedelijk was het miss Mary Montieth. De politieman keek Stevenson triomfantelijk aan en hij kon het haast niet geloven, toen de schrii ver hem verzekerde, dat hijzelf Mary Griswold's nummer had la ten aanvragen, om te weten te ko men hoe ze de tijding van diens vertrek zou opvatten. Dusehzei de inspec teur verslagen inderdaad, dit gesprek had niets te betekenen, behalve dan, dat ik erdoor overtuigd werd dat Mary niets wist van Griswold's overhaaste vertrek. Dan zijn we dus weer terug gekeerd tot ont punt van uitgang, zuchtte Harper, die minstens ge dacht had de sleutel tot de oplos sing van het drama in handen te hebben. We weten helaas dus niet, vanwaar het gesprek, dat hem alarmeerde en overhaast deed vluchten, gevoerd werd. Stevenson vertelde hem, wat Foxcroft had medegedeeld en verliet hierna het bureau om nog maals in de stad wat rond te wan delen, in de hoop Nola Morin te zullen ontmoeten. Hij bezocht alle grote winkels en zelfs modemaga zijnen, maar er was geen spoor van het meisje te ontdekken. Toch zou miss Morin flink en blond als ze was, indien ze werkelijk win kelde, zijn speurende blik niet ontgaan zijn. Ten slotte gaf Stevenson het op en reed terug naar huis. Het geluk was echter met hem. in de vorm van een bijna leeg benzine reservoir. Hij stopte bij een benzi nepomp en gaf opdracht te tan ken, Vlak tegenover hem stond een autobus, die hij waarschijnlijk niet zou hebben opgemerkt, indien Nola Morin er niet voor stond. Ze was in gesprek met een knappe jonge kerel. Toen de chauffeur van de bus de motor aanzette, gaf miss Norin haar metgezel een hand en stapte in. Zodra de wagen was weggereden, keerde de man zich om en liep de straat in. Haastig riep Stevenson een der bedienden van het pompstation, gaf opdracht de wagen korte tijd te bewaken en achtervolgde de metgezel van miss Morin. Dat was geen moeilijke opgave want de man wandelde rechtuit, zonder om te zien. Hij liep op de rivier toe en vol spanning vroeg Stevenson zich af, wat hij daar zou gaan uitvoeren. Hij waagde zich voor zichtig dichterbij en zag hoe de man in een motorbootje sprong, de motor aanzette en wegvoer. Een wachtsman deed zijn ronde en was blijkbaar verlegen om een praatje, hetgeen Stevenson wel kom was. Hij wees op het weg varende bootje en vroeg zo on verschillig mogelijk: Aardig bootje. Van wie is het Van 'n jongeman, die hier ergens in de üuurt woont. Hij heet meen ik Fellows en hij is mo menteel met vacantie in Pinedale Pinedale was een klein stuk strand, waar, in een groot aantal houten huisje, des zomers altijd vacantiegangers verblijf hielden. Stevenson keerde terug naar zijn auto en reed zo snel mogelijk naai Foxcroft.* om hem verslag uit te brengen van zijn nieuwste ont dekking. Hij vroeg hem, of hij wel eens gehoord had van een kerel, die Fellows heette en hier in de buurt woonde. Fellows? Flinke grote kerel met rood haar? vroeg Foxcroft. Hij was wel groot, maar de kleur van zijn haar heb ik in de gauwigheid niet kunnen bekijken. Ja, ik ken wel een zekere Fellofs. Zijn voornaam is Wilbur. De moeder van deze jongeman is huismoeder mij mr. Montieth ge weest. Hij heeft eens een chèque van Montieth vervalst, maar de politie gegeven. zaak ts niet in handen van de Stevenson bleek verrast door de£e woorden: Aha! Wilbur, nietwaar? En dat briefje van onze vriendin Morin was gete kend met W. Dat heeft iets te huishoudster bij mr. Montiéth ge- Ook Foxcroft was verrast Hij trok een lade van zijn bureau open en haalde een copie van het bewuste briefje te voorschijn. Inderdaad! Hoeweleh.... eigenlijk kan W. alles betekenen. Zoals je weet. begint mijn voor naam ook met deze letter. Arme Wallyl, dacht Steven son Zelfs dit sterke bewijs wil hij niet aannemen, omdat hij met alle geweld wil geloven in de schuld van zijn medeminnaar Howard Griswold. De wens is hier de vader van de gedachte. Toe gegeven, dat er sterke verdenkin gen tegen Griswold bestaan, ge loof ik toch niet hard in diens schuld. Enfin, we zullen zien.... XVIII. Foxcroft had zijn gedachten ge raden Luister Barley, zen hij: Ik weet wat je op het ogenblik denkt en het baat me n:et. te ontkennen dat ik hoop, dat Griswold de moor denaar is- Ik zal dan ook niet nalaten hem te pakken te krijgen en hem tot een bekentenis te dwingen Hoewel.... ik hierbij heus fair zal blijven, dat verzeker ik je. Want vóór alles wens k de waarheid te ontdekken en. de wire schuldige te vinden, almocht dat dan ook een teleurstelling voor me zijn. Dat weet ik., verzekerde Stevenson hem: Het gaat alleen om de schuldige en die zal je arresteren zelfs als het.... Mary zou zijn! Foxcroft riep boos uit: Maar dat is onzin, Harley! Dat hóóp ik. Hópen?? Geen gekheid, Har ley! Je bent nogal een grappen maker, tnaar d-t is te ernstig- I Ik ben ernstig! Jij wilt de waarheid te weten komen.... ik ook! Ik hoop. zoals ik ai z©'„ van ganser harte, d'S* Mary niets me' de zaak te maken heeft, maar als dat zo isI Het is zoü, zei Foxcroft be slist. I Ze heeft in leder geval op de bewuste middag de tuinen van majoor Forrest verlaten en is naar die van Montieth gegaan. Dat was ongeveer op de tijd, dat de mis daad geschiedde Hoe kun je be wijzen, dat ze de bibliotheek niet is binnengegaan? En wat het af godsbeeldje betreft, ze heeft zelf verklaard het zo lang ze zich herinneren kan aan de muur te hebben z:en hangen. Is het moge lijk. of zelfs waarschijnlijk, dat een nieuwsgierig kind een derge lijk vreemdsoortig beeldje in hand neemt en bekijkt? En waar om zou het dan 't geheim van het verborgen wapen niet ontdekken? Foxcroft voelde zich door deze argumenten niet erg behaag lijk en snel veranderde hij van onderwerp. Nu laten we de zaak van die Wilbur Fellows eens nader bespre ken. bromde hij. Stevenson moest glimlachen of hij wilde of niet, maar tevens voelde hij medelijden met zijn vriend. Maar hij moest zich bij de zaak houden en begon dus: Hij schreef haar in het briefje, dat hij, als zij het ontving, „alles klaar" zou hebben. Volgens het ooststempel moet zij de brief een dag of vier voor de moord hebben ontvangen. I Wordt vervolgd). VRIJDAG, 20 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VAR-A. 12.00 A.V.R.O., 16.00 VA.'R.A„' 19 30 V.P.R.O., 21.00 V.A.R.A, 7.00 Nieuws, gymn, en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.15 V d vrouw; 11.30 Gram.. 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Muziek; 12.30 Skymasters; 1300 Nieuws en ji report 13.25 Vaudevilleork.14.00 Kookpr.; 14.20 Gram.; 15.00 Boek- bespr.; 15.20 Gram.; 16.30 V d. jeugd- 17.00 Orgel; 17.30 Muz caua.; 18.00 Nieuws- 18.20 Gram.; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.19.00 Caus.; 19.15 Gram.- 19.30 Caus.19.50 Prot. neiuws; 20 00 Piano; 20.30 Caus.; 2100 Gram.; 2130 Buitenl. overz.; 21.45 Muziek; 22.15 Gram.; 22.40 Avondwtjding; 23.00 Nieuws; 2315 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7 00 Nieuws, gymn. en gram.- 11.00 Muziek; 11.15 Kwintet; 11.45 Gram.; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.35 Sextet; 14.20 Boekbespr.; 14,40 Orgel; 15.20 Kwartet; 16.00 Voordracht; 16.20 Zang; 16.50 Gram 18.00 Concert; 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws; 19 30 Zang. 19.45 Caus.; 20.00 V. d. jongeren20.15 Kurhaus-concert; 21.05 Caus.; 21.25 Orgel- 23.00 Report 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23,00 Gram. Op Zaterdag 30 Aug. en Maan dag 1 Sept. a.s. zal, met volledige instemming en medewerking van de regering in het Feijenoord Stadion te Rotterdam het grote stadionspel gegeven worden, geti teld, „De Waterweg heroverd". De opbrengst zal ten goede komen aan de vereniging „Ereschuld en dankbaarheid". Evenals bij vorige manifestaties te Amsterdam, zullen leger, vloot en luchtstrijdkrachten hun mede werking verlenen, zodat het aantal spelers, bestaande uit burgers en militairen, meer dan 5000 zal De- dragen. Het ligt in de bedoeling een koor van 1000 personen te vormen. De algemene en artistieke lei ding berust bij de heer Carcl Briels, naar wiens ideeën het spel door A. den Doolaard zal worden geschreven. De rivierpolitie heeft gisteren in de Waalhaven het lijk opge haald van de Poolse matroos, die in de nacht van 12 op 13 Juni bij het naar boord zwemmen, is ver dronken. In de Lekhaven bracht ze voorts het stoffelijk overschot naar boven van de Finse stoker, die dezer dagen over boord ge slagen en verdronken is. ROTTERDAM 19 Juni Vlet. en iichterwerk: 1680 tem f102 50 900 ton ƒ65, 500 ton ƒ42.50, 400 ton 35, alles per dag met 5 dagen garantie Vaarw'erk: 3 X 600 ton suiker Stampersgat,, 120 ton puin Beuse- chem16Ó ton fosfaat Eemskanaal 160 too id, Hoogezand; 240 ton kunstmest Leeuwarden; 128 ton 'jzer Groningen; 70 ton stammen Nieuwersluis M.S.; 55 ton id. Almelo; 2 X 100 ton kolen Wijk bij Duurstede, 70 ton soda Amster dam, 130 ton ijzer Heemstede; 250 ton zemelen liggen/varen, 50 ton erts IJmuiden, 125 ton bloem Weert alles volgens tarief

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3