Nieuwe arbeidswet in V.S. Machtiging Geldzuivering REPUBLIEK BEREID De H. Vader tot het congres te Ottawa Hongaars president vraagt ontslag G EEN VETO VAN TRUMAN WORDT OVERSTEMD DE UITBREIDINGSPLANNEN DER K.L.M. NED. RODE KRUIS BESTAAT TACHTIG JAAR tot vorming interimregering Ultimatum aan de Republiek? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN President's visie ii#ssp WÊmm Geprojecteerde nieuwe luchtlijnën Verlenging met een jaar Onrust onder de bakkers Werkkleding 1 ONGSLAGEN Prinses Juliana opent de landdag 69ste JAARGANG ZATERDAG 21 JUNI 1947 No. 20345 op verantwoordelijkheid en bescherming BUITENLANDSE AGENTEN HITSEN TE LUIK ft® 3£ DOODVONNIS VOL TROKKEN NED. GRAANAANKOPEN Bestaansmogelijkheid reeds bedreigd labour-rebellen ACHTER BEVIN KABINETSZITTING BEËINDIGD MINISTER FIEVEZ BEZOEKT ENGELAND HET KRUIS EN GODS MOEDER De meaiing in politieke kringen Naaste medewerker gevlucht Reuter seint uit Genève: De Hongaarse president, Zolian Tildy, heeft Vrijdagmorgen in een speciale bijeenkomst van het kabinet, welke te half zes plaatselijke tjjd plaats vond, zijn ontslag aangeboden. Aldus heeft zijn voormalige kabinets chef, Laslo Jekely, te Genève medegedeeld. «HF. ARBEID EN KAPITAAL MET TRANSITOVERKEER DUITSLAND Tot inschakelen van Rotter dam en Antwerpen besloten DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfln gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. VVTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft Vrijdag het veto van president Truman te gen de nieuwe arbeidswet over stemd met 331 stemmen tegen en 83 voor. Thans moet nog de uitslag Worden afgewacht van de stem ming in de senaat, welke later zou plaats vinden. Men ver wacht echter, dat ook in de se naat een tweederde meerder heid tegen het veto verkregen zal worden. De voornaamste bepalingen van de arbeidswet, die tot het conflict tussen parlement en president aanleiding werd, zijn: 1. De regering der V. S. kan gerechtelijke bevelen laten uit vaardigen om stakingen, die een „nationale ramp" ten gevolge zou den hebben, te voorkomen. 2. Verbod van „closed shop", Waarbij de werknemers slechts le den der vakverenigingen in dienst kunnen nemen. 3. Verbod van verscheidene soorten speciale stakingen en boy cots. 4. Mogelijkheid van gerechtelij ke vervolging tegen vakverenigin gen, die contracten breken. 5. Geen rechten tot collectieve Onderhandelingen door 'n vakvere niging met als functionaris 'n com munist of met het communisme sympathiserend persoon of wie ook „met reden als zodanig kan worden beschouwd". Vrijdagochtend had de president zijn veto uitgesproken over de nieuwe arbeidswet, die onlangs in beide huizen van het parlement was aangenomen. Bij de uitoefe ning van dit presidentieel recht, noemde de president deze wet een schending van beginselen, welke van essentieel belang zijn voor het algemeen welzijn. De bepalingen van deze wet zouden meer stakingen veroorzaken in- plaats van minder. De president had zijn critiek op de wet neergelegd in een uitvoe rige boodschap aan het congres. De wet zou de verplichting tot het slechts in dienst nemen van bij een vakvereniging aangeslo ten arbeiders terzijde stellen, ge rechtelijke bevelen tegen stakin gen mogelijk maken en een aan tal „maatregelen tegen oneerlijke arbeidspractijken" buiten de wet 6tellen. President Truman gaf toe, dat „wetgeving terzake van de betrek kingen tussen werkgevers en werknemers noodzakelijk is" en „van harte veroordeelt hij de misbruiken zowel van de kant van vakverenigingen als van werkge vers", maar „deze wet blijft er verre van, een oplossing voor de ze kwesties te geven". Als geheel genomen, aldus Tru man s boodschap, zou deze wet de basis van de nationale arbeidspo litiek aantasten, de reger.ng mengen in particuliere economi sche aangelegenheden in een nog niet gekende mate en in conflict komen met belangrijke beginse len van de democratische maat schappij der Verenigde Staten. De werkgevers zouden schade ondervinden, doordat de geschikt heid der vakverenigingen om ver antwoordelijkheid betreffende con tracten uit te oefenen, verminderd zou worden, terwijl de arbeiders beroofd zouden worden van de bescherming, welke zij thans vol gens de wet genieten, en ontsla gen kunnen worden wegens het minste verzuim. In de boodschap wordt voorts critiek geleverd op de in de nieu we wet omschreven methode van behandeling van grote stakingen, die de openbare gezondheid of veiligheid aangaan. De wet raakt aan ernstige punten van algeme ne politiek. De gewone vakvere nigingsbladen zouden geen com mentaar mogen leveren, b.v. op uitslagen van algemene verkiezin gen. De voorziening, volgens wel ke een vakvereniging geen certi ficaat zou kunnen krijgen, wan neer communisten in de leiding zitten, is niet in practijk voor uitvoering vatbaar, aldus de bood schap, die het huis van afgevaar digden intussen niet heeft kun nen overtuigen. President Truman is van plan, te trachten de publieke opinie voor zich te winnen door een ra diorede, welke hij heden zal hou den. De voornaamste ontwerper van de wet, senator Robert Taft (re publikein), zal echter eveneens 'n radiorede houden. Dit is de grootste binnenlandse politieke strijd van dit jaar. De republikeinse leider van het huis van afgevaardigden, Charles Halleck, wees op de ernst van deze ontwikkeling, welke, door haar invloed op de samenwerking tussen het Witte Huis en het Congres in het al gemeen, wellicht haar weerslag zal hebben op de buitenlandse politiek der V. S. Naar de „Gazet van Antwerpen mededeelt, heeft de Belgische re cherche te Luik, op aanwijzing van de Belgische vakbonden, en kele Franse onderdanen aange houden, die ervan verdacht wor den, stakingen te hebben uitgelokt in de Belgische industrieën. Een uitvoerig verslag over deze aan gelegenheid is aan de minister-pre sident Spaak overhandigd. De eerste der Rode-Kruisdagen te Lunteren werd bijgewoond door H. K. H. prinses Juliana, die er verschillende demon straties bijwoonde. Zoals gemeld, zijn de mogelijk heden tot verdere uitbreiding van het luchtnet der K.L.M. met in tercontinentale verbindingen in 6tudie. Uit de bijlagen, gevoegd bij het bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp „Bevorde ren van het onderhouden van luchtdiensten door de Kon. Luchtvaart Mij. N.V." blijkt om trent nieuwe luchtlijnen der K.L.M. het volgende: Op het gereed komen der vlieg velden wachten de lijnen Amster dam Haamstede Vlissingen Axel en Amsterdam Texel. In studie of geprojecteerd zijn de routes: Am sterdam Knocke; A'dam Maas tricht Luxemburg Bazel en van laatstgenoemde plaats uit afzon derlijke lijnen naar Milaan en Genua, Amsterdam GGenève Ma drid Lissabon (deze lijn staat op de bijlage aangegeven als „in uit voering" doch zoals bekend is hiervoor nog geen toestemming verleend); Amsterdam Genève Barcelona Tanger; Amsterdam Genève Rome Athene Lydda Bag dad; A'dam Maastricht Frank fort aan de Main Wenen Boeda pest; Amsterdam Praag Wenen; Amsterdam Praag Belgrado Istan- boel Ankara Bagdad; Amsterdam Praag Belgado Boekarest Ankara Teheran; Amsterdam Enschede Minden Berlijn; Amsterdam Mos kou; Amsterdam Groningen Bre men Hamburg; Amsterdam Go thenburg Stockholm Helsinki; En schede Eindhoven Brussel en Maastricht Brussel. In het intercontinentale net zijn geprojecteerd de trajecten: Bata via Sydney; Batavia Manilla Ho- noloeloe Los Angelos Mexico City Surajao Belem Rio de Ja neiro. In het West-Indische net zijn geprojecteerd of in studie de ver bindingen Paramibo Nickery Ge orgetown; Paramaribo Lawage- bied; Paramaribo Cayenne; Port of Spain Barbados; Aruba Las Peidras Maracaibo; Aruba Rio Hacha Barranquilla. In totaal dus een kleine 30 lij nen, op sommige waarvan al ge deelten gevlogen worden. Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. H. A. M. Driehuis, tot de doodstraf ver. oordeeld bij sententie van het B. G. te Den Bosch. Het doodvonnis is gistermorgen voltrokken. Bij K. B. is gratie verleend aan J. H. J. von Freitag Drabbe, tot de doodstraf veroordeeld bij 'senten tie van het B. G. te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een gevangenisstraf van 15 jaar. De Nederlandse regering heeft in de Ver. Staten in mindering op de toewijzing voor Augustus 7.000 ton meel aangekocht tegen prijzen, die variëren van 5.05 tot 5.10 per ton, f.a.s. de Golf- havens. Bü de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet strekkende toi verlenging van de machtiging, bedoeld in het mach tigingsbesluit Geldzuivering. De strekking van dit wetsontwerp is, bovenbedoelde machtiging te verlengen met een iermijn van een jaar. In afwijking van de oorspronkelijke doelstelling zal deze machtiging echter slechts beperkt blijven tot het vaststellen van bepalingen met betrekking tot de. afwikkeling van de geld zuivering. Hoewel thans kan worden ge zegd, dat het wegens de geldover- vloed, die tijdens de bezetting ont staan was, destijds dreigend ge vaar van inflatie is afgewend, is de geldzuivering nog niet geheel voltooid. De thans nog resterende taak, om in het kader van de bij zondere heffingen het eenmaal ge blokkeerde tegoed af te wikkelen op zodanige wijze, dat monetair de gunstigste resultaten worden ver kregen en dat storingen in de geld- sfeer zoveel mogelijk worden ver meden, brengt mede, dat de minis ter ook in de afwikkelingsphase zal moeten beschikken over de op dit moeilijke terrein vereiste vrij heid van handelen en ingrijpen. Het verlengde machtigingsbesluit geldzuivering zal het tenslotte ook mogelijk maken de bestaande geld- zuiveringsbeschikkingen geleidelijk weer in te trekken. Het centraal bestuur van de Ne derlandse bakkersbond heeft aan de minister van Landbouw een telegram gezonden, waarin het zegt kennis te hebben genomen van de allerwegen groeiende on rust in de bakkersbedrijven, als gevolg van de geruchten over ver anderingen van de bloem- en broodprijzen. Het dringt er bij de minister met klem op aan, geen beslissing in deze te nemen, alvo rens de patroonsorganisaties in 't bakkersbedrijf gehoord zijn. De Ned. bakkersbond brengt in dit verband onder de aandacht van de minister, dat de grens van be staansmogelijkheid reeds bereikt is en verdere nadelige veranderin gen ten aanzien van het bakkers bedrijf noodgedwongen tot sluiting van de bedrijven zouden moeten leiden. De plaatselijke distributiedien sten zullen op nader te publiceren data de bonnen voor werkkleding uitreiken, welke zijn toegewezen op de collectieve aanvragen, in gediend door bedrijven met 10 of meer arbeiders, tussen 12 en 31 Mei j.l. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met deze eerste uitreiking slechts voor een gedeel te aan de aanvragen kan worden voldaan. De secretaris van de Indon. rep. delegatie, Ali Boediardjo, heeft Vrijdag aan prof. Schermerhorn een nota overhandigd, waarin de republikeinen hun bereidheid te kennen geven voort te gaan met de vorming van een nationale interimregering op de basis, ver vat in het Ned. ultimatum van 27 Mei, meldt A.P. De nota verenigt zich met het voorstel 't uiteindelijk beslissings recht aan de Ned. gouverneur- generaal of de hoge commissaris te laten. Een republ. woordvoer der voegde eraan toe, dat de nota, die naar verwacht werd, in Den Haag zou worden overhan digd, voordat de Ned. regering een definitieve beslissing neemt met betrekking tot haar toekom stige Indonesische politiek, een bevestiging vormde van de voor stellen, vervat in de radio-toe spraak, welke Donderdagavond door Sjahrir is gehouden. Geleidelijke van gezag overdracht In ruil voor de aanvaarding van de in de Ned. voorstellen ontwor pen interimregering, vraagt de republikeinse nota om een ge leidelijke overdracht van het ge zag, nadat eerst de nieuwe Indon. regering gevormd zal zijn. In de oorspronkelijke republi keinss tegenvoorstellen werd in feite een onmiddellijk volledig republikeinse souvereiniteit ge- eist. Deze op het laatste ogenblik door de republikeinen gedane stap, die de weg opent voor her nieuwde onderhandelingen, is ge volgd op een tweede conferentie, welke door Sjahrir en de Britse consul Mitcheson gehouden werd. Gisterochtend vroeg had Sjahrir een bespreking met de Ameri kaanse consul-generaal Walter Foote. Een politieke manoeuvre De reactie in officiële Nederl. kringen te Batavia op de Indone sische nota is zeer verschillend, werd Vrijdag alhier vernomen. Een woordvoerder van de C.-G. noemde de nota een aanvaarding van het Ned. plan voor 'n interim regering, terwijl een ander er een besliste aankondiging inzag, dat de deur voor verdere onderhande lingen open zou blijven, aldus A. P. Deze laatste zegsman meende, dat de verzoenende toon van de nota vrijwel zeker de mogelijkheid uitsloot, dat Nederland in de naaste toekomst gedwongen zou Het Labour Lagerhuislid Cross man, die in de herfst van 1946 de „rebellie" tegen de buiten landse politiek van Bevin leidde, heeft tijdens een radiorede ver klaard, dat de mogelijkheid om het vertrouwen der Sovjets voor het Britse socialisme te winnen is verdwenen „ten gevolge van de meedogenloze veronachtzaming, die de Sovjets hebben getoond ten aanzien van de Britse aanbiedin gen van vriendschap". Na verklaard te hebben, dat de labour-„rebellen" altijd anti-com munistisch waren geweest, doch gehoopt hadden, dat er een mid denweg te vinden zou zijn tussen een EngelsAmerikaanse en En gelsRussische alliantie, erkende Crossman thans, dat Bevin's methode om de Sovjets te be handelen de enig mogelijke is. worden zijn toevlucht tot mili taire maatregelen te nemen. Hoge regeringsautoriteiten ach ten het belang van de nota ech ter gering, door te zeggen, dat hoewel de positie van de Nederl. kroonvertegenwoordiger verhel derd werd, de houding der repu blikeinen aangaande een gecom bineerde politiemacht en andere essentiële punten van het Nederl. plan voor het functionneren van een interim-regering, niet werd gewijzigd. Deze zegslieden beschouwen de nota als een politieke manoeuvre, om Den Haag te verhinderen de bilaterale onderhandelingen stop te zetten en als een kennelijke poging, om sympathie in het bui tenland te wekken. Het kabinet heeft gisteren tot omstreek 1 uur vergaderd. De regering heeft hiermede haar on derling overleg over de Indische aangelegenheid voorlopig be ëindigd Zij heeft vooralsnog geen aanleiding gevonden tot het doen van nadere mededelingen. Verwacht wordt, dat het ka binet deze week niet meer zal bijeenkomen. De minister-president en mi nister Jonkman zijn gistermid dag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. De minister van oorlog, luite nant-kolonel A. H. J. L. Fiévez, zal van 23 tot en met 28 Juni een bezoek brengen aan Engeland teneinde aldaar verschillende oefencentra van leger en lucht macht te bezoeken. Een desbetref fende uitnodiging werd reeds het vorig jaar van de Britse regering ontvangen, doch de minister was toen verhinderd daaraan gevolg te geven. De minister zal in verband met het eindigen der kaderopleidingen in het Ver. Koninkrijk en de op heffing der Britse militaire mis sie in Nederland van deze gele genheid gebruik maken, aan zijn Britse ambtgenoten de dank der Nederlandse regering over te brengen voor de hulp, die bij de opbouw van de Kon. landmacht en haar luchtstrijdkrachten in zo ruime mate van Britse zijde werd genoten. Hij zal o.m. een ontmoe ting hebben met de Britse minis ter van oorlog A. V. Alexander, de staatssecretaris van oorlog, F. i J. Bellenger en de staatssecreta ris voor de luchtmacht P. J. Noel Baker. H. M. de Koningin overhandigt het versiersel van de Militaire Willemsorde aan de commandant O.Z.D., de luitenant ter see lsfe klasse, J. F. van Duim. Terwijl het Maria-congres te Ottawa zjjn grandioos verloop neemt en iedere dag van dit massale samenzijn van honderd duizenden katholieken zijn eigen program en hoogte-punten heeft gisteren was de dag van eer herstel, vandaag de dag van aanbidding van het Allerhei ligste, morgen de dag der toe wijding met, als indrukwekkend slot, de Sacramentsprocessie op het Rideaukanaal, hebben de congressisten j.l. Donderdag de ontroering beleefd, 's Pausen toespraak te horen. De H. Vader sprak de congres sisten toe, achtereenvolgens in het Frans en het Engels. Hij gaf uiting aan Zijn vreugde, wijl de Canadese katholieken zelf het initiatief hebben genomen, om het honderdjarig bestaan van het diocees Ottawa te herdenken met dit nationaal Mariacongres. De woorden van Bossuet memo rerend: „Waar Jesus binnentreedt, komt Hij binnen met Zijn kruis en Zijn Moeder" herinnerde de Paus eraan, hoe vier eeuwen ge leden, toen Jacques Cartier Cana da ontdekte, het Kruis Zijn intocht hield in dit land. Overal waar Cartier kwam, smeekte hij Gods zegen en de bijstand van Zijn H. Moeder af over het land en zijn bewoners. Dra verrezen alom de kapellen en klonk ook in Canada het klokgelui, dat driemaal daags oproept tot gebed. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Heden werd in politieke kringen te 's-Gravenhage de toestand in de Indonesische kwestie gunstig be oordeeld. De veranderde houding van de leden van de Partij v. d. Arbeid in het kabinet en hierbij werden speciaal de namen ge noemd van de ministers Drees, Neher en Mansholt die de mening van de minister-president voluit zouden delen, zou de moge lijkheid van een uitvoering van Ook Amsterdam steekt de handen uit de mouwen om zijn haven na de vernielingen in oude aanzien te herstellen. De werkzaam heden aan de Levantkade. Het Hongaarse kabinet heeft geweigerd, het ontslag van de president te aanvaarden. Tildy stemde er in toe, nog enkele dagen in functie te blijven, ten einde de huidige gespannen po litieke situatie niet te doen ver ergeren, aldus voegde Jekely aan zijn mededelingen toe. Volgens Jekely heeft Tildy ver der verklaard, dat zijn positie te zeer verzwakt was ng. Jekely's heengaan. Jekely, die geweigerd heeft uit Zwitserland naar Hon- KarUe terug te keren, was van plan gisteravond per vliegtuig uit Genève naai New York te ver trekken. Hij is in Genève echter opgehouden. Een Reuter-telegram uit Boe dapest bevestigt, dat Laslo Jeke ly, de eerste particuliere secreta ris van de Hongaarse president, heeft geweigerd naar Boedapest terug te keren. Jekely was naar Bern vertrokken om zaken te re gelen in verband met het aftre- d'n van de Hongaarse gezant al daar. Hij werd benoemd tot gezant te Brussel en 's-Gravenhage en kreeg opdracht, zich naar zijn nieuwe post te begeven. Jekely heeft dit geweigerd en wil zich naar de V. S. begeven. Linggadjati zeer hebben versterkt. Zelfs het congres van de Partij v. d. Arbeid, kortelings gehouden, werd hierbij als ongevaarlijk ge schetst. Men maakte in deze krin gen slechts enig voorbehoud voor de radicale vleugel van de Partij v. d. Arbeid, welke men be schouwde als een onzekere factor. Men legt er in deze zelfde krin gen de nadruk op, dat de overeen komst van Linggadjati nu een sterke troef is in handen der rege ring, omdat deze overeenkomst nu een rechtsgrond biedt, waardoor de wereld-opinie en vooral die in Engeland en Amerika zeer ten gunste van Nederland is gekeerd. Dat men daar nu begrijpt, dat Nederland zo ver is gegaan als mogelijk was, is het gunstige ge volg van de overeenkomst van Linggadjati en van de politiek van dit kabinet. Met deze mening als uitgangs punt is men er nu van overtuigd, dat de Nederlandse regering aan de Republiek alleen nog maar een ultimatum kan stellen, waarop slechts met ja of neen kan worden geantwoord En tevens, dat dit waarschijnlijk het resultaat zal zijn van de kabinetsraad der laat ste twee dagen. De H. Vader schetste vervol gens, hoe sinds de dagen van Pa ter Bréboeuf, die in 1649 bij de Huronen de marteldood stierf, Canada getuige is geweest van de triomfale tocht van het Kruis, mede door de apostolische ijver van martelaren, bisschoppen, pries ters en religieuzen en thans ook van de leken-apostelen. De kerk van Notre Dame de la Victorie te Quebec is het symbool van deze overwinning van het christendom. „Gans Canada, van de industrie centra tot aan de ijsvelden, staat onder Maria's bescherming. „Op Haar blijve uw hoop ge vestigd! In Haar liefde en Haar voorspraak bevelen Wij uw land aan, opdat het zijn werk van naastenliefde moge voortzetten. Bewaart met heilige naijver uw prachtige traditie. Ge hebt ze van uw vaderen geërfd, geeft ze door aan uw kinderen en kleinkinde ren. Verdedigt ze tegen lage aan vallen en weest ervan overtuigd, dat Maria u beschermt". Terwijl de Franse toespraak eerder het karakter had van een geschiedkundig overzicht, legde de H. Vader in het Engels vooral de nadruk op de rol, welke de Moeder Gods in het geestelijke en bovennatuurlijke leven vervult. „Zij is niet alleen de dienaresse Gods, Zij is ook de Moeder der Goddelijke genade: De Moeder van het Hoofd is ook de Moeder van de ledematen, over wie Zij altijd waakt. Daarom kunt gij, jonge mannen en vrouwen, te midden van een wereld, die bedorven is, tonen, dat gij zuiver vermoogt te leven". Na een ontroerend gebed, waar in Hij Maria's bescherming af smeekte over allen, die zich door Haar willen laten leiden en trouw willen blijven aan Haar Zoon en Zijn H. Kerk, gaf de H. Vader aan alle congressisten de Aposto lische Zegen. Er zal nog veel bekend water naar de bekende zee lopen, eer het vraagstuk, dat we hier met een enkel woord willen aanroe ren, weer de algemene aandacht en de verdiende waardering heeft. We bedoelen onderneming in de zin van gemeenschap waarover prof. Romme begin dezer week op de Verbondsvergadering van de K.A.B. een inleiding hield. Zeer terecht wees de inleider op het gevaar om van deze aangelegen heid reeds thans een stuk poli tieke activiteit te maken, nu de geestelijke ontwikkeling en zede lijke instelling nog van een ver wezenlijking van de idee ver af staan. We hebben hetzelfde beleefd met de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Als jong journalist en propagandist hebben we vlak na de eerste wereldoorlog mappen met knipsels en brochures be waard over die zaak wijl we dach ten, dat de invoering dier bedrijfs organisatie een kwestie van en kele jaren zou zijn. Mgr. Nolens schatte destijds de invoering nog twintig jaar weg. Eerlijk gezegd, waren we in ons jeugdig enthou siasme van mening, dat Monseig neur wat oud werd. Maar het merkwaardige is, dat hij, als voorzichtige en levenservarene, zich nog tien jaar heeft vergist. Want pas nu worden de eerste regelingen zichtbaar. Een werkelijk doorvoeren van de onderneming als gemeenschap, waarin derhalve de arbeid de ach terstelling bij het kapitaal niet meer kent, ligt inderdaad op zijn beurt nog wel enkele jaren weg. Rijping der geesten en goede pro paganda zullen ook hier weer no dig zijn. Kapitaal betekent nog geen intellect, arbeid wil nog niet zeggen gebrek aan inzicht buiten het terrein van het vasthouden van een hamer. Wel willen we hier nog eens aandringen bij de arbeiders op ontwikkeling, teneinde econo misch goede' begrippen zich eigen te maken en niet eenvoudig zich te bepalen tot de eis van een aan deel in het dividend. Van hun kant kunnen ter voorbereiding van een ware gemeenschap en ter bevordering van een goede sociale orde de bedrijfsleidingen ook door openhartige, soms min of meer vertrouwelijke mededelingen lei dende arbeiders in 't bedrijf doen groeien. Met een dergelijk voeden is het gehele orgaan gebaat. Men moet het verantwoordelijk heidsbesef laten groeien en tege lijk wat verantwoordelijkheid dur ven en ook willen overdragen. Het bedrijf gaat automatisch gesmeerder. Het gesmeerd gaan van een on derneming is een kapitaal belang. Maar het kapitaal kan zulks niet alleen. Dat is de kapitale fout van het verleden. De arbeid komt al leen ook niet klaar. Dat is de ka pitale fout van het heden. Arbeid en kapitaal moeten het samen doen. Dat zou de kapitale winst kunnen zijn van de toe komst. Maar dan van en naar beide kanten eerlijkheid voorop. HENK VAN DER MAZE De eerste druiven zijn er weer. De burgemeester van Waterin gen proeft ze met smaak. De Belgische ministeries van buitenlandse zaken en buitenland se handel delen mede, dat baron Silvercruys. Belgisch ambassadeur te Washington, door het ministerie van buitenlandse zaken ervan op de hoogte is gebracht, dat gene raai Lucius Clay, opperbevelhebbel van de Amerikaanse bezettings zone in Duitsland, instructie heeft ontvangen onmiddellijk met de Nederlandse en Belgische regerin gen besprekingen op te vatten teneinde het verkeer, dat over de Duitse havens werd geleid, op nieuw over Rotterdam en Antwei pen te doen lopen. Hoog woel gisteren de witte vredesvlag met het rode kruis hoven de Goudsberg bjj Lunte ren, waar, begunstigd door Ideaal zomerweer, de grote landdag van het Ned. Rode Kruis door Prinses Juliana werd geopend. Een grote menigte was hier rp He been ten-"volge van het feit. dat het hoofdbestuur ditmaal elke belangstellende gelegenheid bood deze jaarlijkse bijeenkomst bij te wonen. De landdag stond in het teken van het 80-jarig jubileum en dit verklaarde de aanwezigheid van talrijke hoge autoriteiten en buitenlandse gasten, onder welke zich de gezanten van België en Zwitserland, benevens vertegen woordigers van het Belgische Rode Kruis en het Comité International en de Liga uit Genève bevonden. Nadat de wedstrijden, die op het voorterrein nog aan de gang waren, een einde hadden geno men, sprak H. K. H. als voorzit ster van het Rode Kruis de offi ciële openingsrede uit. De prinses zei o.m.: Het is mij een grote vreugde u allen hier bijeen te zien. De bijeenkomst, die het vorig jaar in Brummen werd gehouden en zich tot de besturen der afdelingen beperkte, was on getwijfeld een succes. En dit als uitgangspunt nemende, mogen wij, nu allen die in 't Rode-Kruis-, werk belang stellen, hier aanwe zig kunnen zijn, verwachten, dat onze wensen bij dit 80-jarig jubi leum in vervulling gaan. De er varing heeft immers geleerd dat de verbreiding van het Rode- Kruis-ideaal onder ons volk al leen mogelijk is, als dit door ieder onzer met overtuiging wordt uit gedragen. Het Rode Kruis maakt deel uit van een wereldbroederschap en daaraan ontleent het zijn grote kracht. In de achter ons liggende jaren is dit duidelijk tot uiting gekomen. Onze zusterverenigin gen hebben ons in moeilijke om standigheden gesteund en met grote voldoening begroet ik de Belgische ambassadeur Z. Exc. en mevrouw De Nemry en vertegen woordigers van het Belgische Ro de Kruis. Dit aarzelde niet het bevrijde Zuiden van ons land in de jaren 4445 te hulp te snel len. Ook ben ik zeer verheugd over de aanwezigheid van de Zwitserse gezant Z. E. en me vrouw oli en de vertegenwoor digers van de Liga en het Comité International. Het Zwitserse volk en het Zwitserse Rode Kruis heb ben een enorme bijdrage geleverd in ons herstel. De ministers van marine, oorlog, sociale zaken en overzeese gebiedsdelen konden niet persoonlijk aanwezig zijn. Ik verwelkom hun vertegenwoordi gers, zoals ik ook de commissaris der Koningin in Gelderland en de burgemeester van Ede met vreug de in ons midden begroet. Ik wil niet eindigen zonder een woord te wijden aan de presta ties van allen, die zich onder de vlag van het Rode Kruis in Indië hebben ingezet en zich daar met hart en ziel wijden aan hun zware taak. Ik heet u allen leden van de grote Rode Kruisfamilie en gasten van harte welkom".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1